محدودیت پروازهای خارجی پس از شیوع کرونا

اطلاع از آخرین بخشنامه‌ها و محدودیت‌های اعمال شده در پرواز خارجی

مدتی است که تعدادی از کشورهای همسایه و برخی از ایرلاین‌ها به خاطر شیوع ویروس کرونا در پذیرش و جابجایی مسافران ایرانی محدودیت‌هایی ایجاد کرده‌اند. در این اطلاعیه، علی بابا به‌روزترین اخبار را در مورد کشورها، ایرلاین‌ها و فرودگاه‌های مهم به اطلاع شما می‌رساند.

لطفا محدودیت‌های کشور مقصد را قبل از تهیه بلیط و انجام سفر در سایت IATA  بررسی کنید.

علی‌بابا پیشنهاد می‌دهد برای همه مقاصد پروازی از ایران برای اطمینان خاطر، مسافرین بالای 2 سال تست PCR با اعتبار لازم جهت ورود به کشور مقصد را همراه داشته باشند، شرکت سفرهای علی‌بابا در قبال عدم پذیرش مسافرین به دلیل عدم انجام تست‌، اتمام اعتبار و یا نظر کانتر پذیرش ایرلاین در فرودگاه، هیچگونه مسئولیتی ندارد و تمامی عواقب ناشی از آن به عهده مسافر خواهد بود.

برای مطالعه اخبار و اطلاعیه‌های مربوط به هر هواپیمایی با استفاده از جدول زیر و کلیک بر روی هر کدام از هواپیمایی‌ها به قسمت مربوط به آن هواپیمایی هدایت می‌شوید.

همچنین اگر می‌خواهید آزمایشگاه‌های مورد تایید هواپیمایی‌های مختلف را بشناسید، مقاله آزمایشگاه های مورد تایید هواپیمایی ها را بخوانید.

هواپیمایی‌های خارجی
ترکیشپگاسوساماراتآرمنیاتلویندکویتی
عمان ایرالعراقیهآذربایجانسلام‌ایرجزیرهایرعربیا
فلای‌دوبیقطرکرندونسان‌اکسپرسلوفت‌هانزاآئروفلوت
اتریشیآریانا افغاننوردویندفری‌بردفلای بغداد
هواپیمایی‌های داخلی
ایران‌ایرکارونماهانقشم‌ایرتابانایران ایرتورکاسپین
آسمانآتاوارشکیش‌ایرمعراجزاگرس

 

شرایط پرواز برای افراد با بیماری خاص

طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری، همراه داشتن مجوز پزشک معتمد ایرلاین برای خانم‌های باردار، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی، بیماری‌های تنفسی، صرع، آنمی شدید، دوران نقاهت بعد عمل جراحی، دیابت ملیتوس کنترل نشده، افرادی که دیالیز می‌شوند یا کسانی که از داروهای تضعیف‌کننده‌ سیستم ایمنی استفاده می‌کنند یا هرگونه بیماری که سبب منع سفر هوایی باشد، هنگام سوار شدن به هواپیما ضروری است.

همچنین لازم به ذکر است که همراه داشتن نامه مربوط جهت انجام پرواز کافی نبوده و ایرلاین در صورت تشخیص خطرناک‌بودن سفر برای افراد ذکر شده یا دیگر مسافران مجاز به ممانعت از پرواز این دسته از مسافران است و کنسلی بلیط در چنین شرایطی مطابق با قوانین اولیه بلیط صورت خواهد پذیرفت. علی بابا در این خصوص هیچگونه مسئولیتی نخواهد داشت. مسافران داروهای موردنیاز خود را در طول سفر همراه داشته باشند.

قوانین ورود به ایران

براساس اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری با هدف افزایش اقدامات پیشگیرانه در جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در کشور و برای تسهیل ورود مسافران، شرایط پذیرش مسافران ورودی در پروازهای بین‌المللی به ایران، به شرح زیر اعلام می‌شود.

 • کلیه مسافران بالای 12 سال با تابعیت ایرانی یا غیرایرانی می‌توانند با ارائه گواهی واکسیناسیون دو نوبت کرونا که از اخرین نوبت آنها 14روز گذشته باشد، یا با ارائه جواب منفی آزمایش  PCR در محدوده 72 ساعت به پرواز (برای افرادی که واکسیناسیون انجام ندادند) به کشور ایران سفر کنند.
 • جواب منفی ازمایش PCR و کارت واکسیناسیون باید به زبان انگلیسی باشد.
 • درصورت مشاهده علایم بیماری در مسافر تست PCR با هزینه مسافر انجام خواهد شد.
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری آخرین وضعیت لیست پرخطر کشورهای ویژه را تشریح کرد:
پذيرش مسافر به طور مستقيم و غيرمستقيم از كشورهای ويژه (كشورهاي داراي سويه جهش يافته) شامل برزيل و اروگوئه تا اطلاع ثانوی ممنوع و ورود ديپلمات‌ها، ماموران دولتی و نمايندگان سازمان‌های بين‌المللی منوط به تاييد وزارت امور خارجه با رعايت پروتكل‌های ابلاغی است.

سفرهاي مستقيم و غير مستقيم از كشورهای پرخطر (كشورهايی با بروز بالاي بيماری) شامل آندورا، آرژانتين، بوليوی، بوتسوانا، شيلي، كلمبيا، كاستاريكا، كوبا، قبرس، اكوادور، مصر، اسواتينی، فيجی، گرجستان، هند، اندونزی،كويت، لسوتو، ليبی، مالاوی، مالزی، مغولستان موزامبيک، نامبيبيا، نپال، هلند، عمان، پاراگويه، پرو، پرتقال، روسيه، سيشيل، آفريقای جنوبی، اسپانيا، سودان،سورينام، سوريه، تانزانيا، تونس، انگلستان، زامبيا و زيمباوه برقرار است؛ اما مسافران ورودی از اين كشورها علاوه‌بر تست منفی PCR از نظر كرونا در مبدا (با مهلت 72 ساعت) لازم است هنگام ورود نيز تحت بررسي آزمايشگاهی مجدد (تست PCR كرونا) قرار گيرند.

وضعیت سفر به سایر کشورها (کم‌خطرها)

در حال حاضر ساير كشورها منع تردد سفر نداشته و تست PCR منفي از كشور مبدا با مهلت 72 ساعت براي ورود به كشور كفايت می‌كند، همچنين غربالگری علامتی (مراقبت سندرميک) براي اين گروه انجام خواهد شد و در صورت نياز تست PCR مجددا به عمل خواهد آمد.

او با اشاره به اينكه مسافران ورودی از كشورهای اروپايی مانند ساير مسافران بايد تست PCR منفي از كشور مبدا بامهلت 72 ساعته همراه داشته باشند، افزود: براي افرادی كه دو نوبت واكسن تزريق كرده و 15 روز از دوز دوم گذشته باشد، با داشتن كارت واكسيناسيون اقدام ديگري لازم نيست و افرادي كه واكسن دريافت نكرده‌اند يا واكسيناسيون ناقص دارند و در ليست كشورهاي پرخطر بوده‌اند بايد در بدو ورود تست PCR مجدد از آنها به عمل آيد و تا زمان جواب در منزل در قرنطينه باشند.

مقرر شد چنانچه كشورهاي همسايه در گروه پر خطر قرار گيرند، در بدو ورود تست PCR منفي با مهلت 72 ساعت داشته و مراقبت سندرميک به عمل آيد و صرفا در صورت علامت‌دار بودن از آنان تست PCR مجدد به عمل خواهد آمد.

محدودیت‌های خاصی برای مسافرینی که از کشورهای خارجی به ایران سفر می‌کنند وضع شده ‌است. تمامی مسافرین ورودی در پروازهای بین المللی باید تست کووید-۱۹ بدهند. سپس این افراد به محل زندگی خود منتقل خواهند شد و ۱۴ روز در قرنطینه می‌مانند.

واکسن های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی (WHO)

 واکسن‌های فعلی موردتایید سازمان بهداشت جهانی WHO به شرح زیر است:

Pfizer–BioNTechOxford–AstraZenecaSinopharm BIBPModernaJanssenCoronaVacCovaxin and Novavax.

 در نظر داشته باشید قبل انجام سفر، قوانین ایرلاین و کشور مقصد را مطالعه کنید و از استثناهای کشورها و شرکت‌های هواپیمایی درباره واکسن‌ها مطلع شوید.

تست کرونا برای مسیر برگشت از ترکیه به ایران

برای انجام تست کرونا در استانبول می‌توانید در فرودگاه جدید این تست را انجام دهید و یا به بیمارستان‌هایی که در سطح شهر استانبول برای بیماری کرونا مشخص شده‌اند سر بزنید.
برای مشاهده آدرس بیمارستان‌ها این لینک را ببینید.

قوانین پروازهای خروجی از ایران

پیرو اطلاعیه جدید سازمان هواپیمایی کشوری، خروج مسافران از کشور ایران منوط به شرایط زیر است. این شرایط برای تضمین اجرای درست مقررات بهداشتی به ویژه عدم انتقال بیماری از ایران به دیگر کشورهاست.
1. ارائه گواهی منفی تست PCR از آزمایشگاه‌های موردتایید مرجع سلامت وزارت بهداشت
2. ارائه کارت واکسیناسیون کرونا و سایر مدارک بهداشتی لازم از نظر کشور مقصد

راه اندازی سامانه کارت دیجیتال واکسن برای مسافرت به خارج از کشور

🔹 افرادی که قبلا واکسن دریافت کرده و طی دو هفته آینده قصد سفر خارج از کشور دارند، از هم اکنون می‌توانند با مراجعه به آدرس https://vcr.salamat.gov.ir/ ثبت‌نام کنند.

🔹 آدرس اینترنتی کارت دیجیتال واکسن حاوی QR-Code حداکثر یک روز پس از ثبت‌نام به افراد پیامک می‌شود.

🔹 هنگام ثبت‌نام، ورود دقیق اطلاعات گذرنامه شامل نام و نام خانوادگی به زبان انگلیسی و شماره گذرنامه ضروری است.

🔹 در صورتی که نام و نام خانوادگی انگلیسی با گذرنامه دقیقا منطبق نباشد یا شماره گذرنامه نادرست وارد شود، ممکن است از ورود افراد به کشور مقصد جلوگیری شود.

قوانین عمومی پروازهای خروجی از ایران

در ادامه به بررسی و اعلام قوانین عمومی برای مقاصد خارجی از ایران را آورده‌ایم. شما می‌توانید این قوانین را به تفکیک هر کشور مشاهده کنید.

قطر

قانون ورود به قطر ایرانیان: از ساعت 18 روز 19 دسامبر 2021

ایران از ساعت ۱۸ روز ۱۹ دسامبر ۲۰۲۱ مجدد در لیست قرمز ورود به قطر قرار گرفت. بنابراین کلیه مسافران ورودی از ایران باید به مدت ۲ شب قرنطینه شوند و پکیج قرنطینه تهیه کنند!

مسافرانی که با واکسن موردتایید وزارت صحت قطر واکسینه شده باشنذ و 14 روز از دوز دوم دریافت واکسن انها هم گذشته باشد؛ پس از ورود به قطر به مدت دو روز در قرنطینه هتل اقامت خواهند داشت.

همچنین قوانینی هم برای همه افراد 12 ساله و بالاتر، (کودکان 11 سال به بالا باید همراه با یک یا هر دو والدین باشند و همه اعضای خانواده واکسینه شده باشند.) وجود دارد:

قبل از ورود:

انجام آزمایش PCR با نتیجه منفی 72 ساعت قبل از ورود به قطر (همه گروه های سنی) ضروری است .

مسافرانی که دارای واکسن تایید شده مشروط مثل سینوفارم هستند، باید قبل از رسیدن به قطر آزمایش آنتی‌بادی سرولوژیکی انجام دهند و پاسخ مثبت را همراه داشته باشند.

اگر مسافر نتواند این آزمایش را در کشور مبدا انجام دهد، باید به مدت 7 روز در هتل قرنطینه شود.

پس از ورود:

انجام آزمایش PCR در هتل قرنطینه (همه گروه‌های سنی) ضروری است.

قطر تور خدمات پکیج ۲ شب قرنطینه را دارد.

امارات

الزام ثبت‌نام در سامانه GDRFA برای مسافران دارای اقامت با ملیت ایرانی و افغان با مقصد امارات به شرح زیر است:

1-مسافران با ملیت ایرانی و داشتن اقامت در صورتی که کمتر از 180 روز خارج از امارات بودند، نیازی به تاییدیه GDRFA ندارند و در صورت ورود به سایت و درج اطلاعات، پیام عدم‌نیاز به تائیدیه توسط سایت به مسافران اعلام می‌شود.

2- برای مسافران با ملیت افغان شرایط کاملا متفاوت است و با توجه به مدت اقامت در ایران شرایط متغیری وجود دارد. شرایطی که به تاییدیه در سایت، تست PCR در بازه 48 ساعت به پرواز، RAPID TEST و… نیاز دارد و به تناسب شرایط مسافر مشخص می‌شود. بنابراین با توجه به تغییرات قوانین (مدت اقامت و…) از سمت ایرلاین و کشور مقصد، قبل از پرواز باید در سایت ایرلاین و سایت یاتا بررسی انجام شود. در نهایت با داشتن همه مدارک و شرایط اعلام شده اجازه سفر و تاییدیه نهایی در فرودگاه مشخص می‌شود.

لازم به ذکر است در حال حاضر مسافران با ملیت افغان باید این ثبت‌نام را انجام دهند:

https://www.mahan.aero/fa/information/announcements/45

شرایط سفر شهروندان اماراتی به خارج از امارات(به‌روزرسانی 19 دی 1400)

طبق بخشنامه سازمان هواپیمایی دبی (DCAA)، سفر شهروندان امارات متحده عربی بالای ۱۸ سال واکسینه نشده 19-COVID به خارج از امارات از ۲۰ دی ماه ۱۴۰۰ تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

***در صورت رعایت شرایط زیر، یک شهروند امارات متحده عربی بالای هجده (۱۸) سال از محدودیت فوق مستثنی بوده و اجازه سفر به خارج از امارات را خواهد داشت؛

الف- تکمیل سه (۳) دوز از واکسن‌های تاییدشده.

ب- تکمیل دو (۲) دوز واکسن و بهبود یافته از ویروس کووید-۱۹ در گذشته

ج- تکمیل دو (۲) دوز واکسن که ۶ ماه از تزریق دوز دوم تا تاریخ برنامه سفر نگذشته باشد.

د- در مورد واکسن جانسن کووید-۱۹، مصرف تک دوز در صورت تزریق تا ۲ ماه پیش از تاریخ سفر انجام شده باشد مورد قبول است.

*** تصميم فوق به شرط اخذ تاییدیه از مراجع ذی ربط مشمول موارد ذیل نیست:

الف- افرادی که از نظر پزشکی از مصرف واکسن معاف هستند؛
ب- موارد بشردوستانه؛
ج- افرادی که برای مقاصد پزشکی و/یا درمانی سفر می‌کنند.

برای سایر موارد احتمالی که در فهرست بالا ذکر نشده، مسافران شهروند امارات متحده عربی بالای هجده (۱۸) سال باید نامه رسمی از مقامات بهداشتی مربوطه در امارات ارائه دهند.

در صورت عدم رعایت شرایط از پذیرش مسافران ممانعت به عمل خواهد آمد.

عراق

با توجه به رونوشت نامه شماره 300/260 مورخ 1401/01/24 معاون محترم بهداشت اعلام می‌دارد:

طبق مصوبه کمیته تخصصی ستاد کرونا از مورخ 1401/01/24 تردد مسافران ورودی یا خروجی بین دو کشور ایران و عراق با گواهی دو نوبت واکسیناسیون کرونا که حداقل 2 هفته از تاریخ نوبت دوم آن گذشته باشد یا تست PCR منفی کرونا با اعتبار 72 ساعته مجاز است.

تایلند

با توجه به تغییر قوانین ورودی از طریق مرزهای هوایی به شهر بانکوک از تاریخ 01 نوامبر 2021 شرایط پذیرش مسافر در این مسیر تغییر کرده است. در حال حاضر مسافران ایرانی برای پرواز به بانکوک جزو برنامه Sandbox قرار می‌گیرند که شرایط ورودی آنها متفاوت است.

مدارک مورد نیاز که باید پیش از ورود به بانکوک تهیه شود:

 • کارت یا مدرک واکسیناسیون دال بر انجام هر دو دوز واکسیناسیون با یکی از واکسن‌های تایید شده که از انجام آخرین مرحله واکسیناسیون حداقل ۱۴ روز گذشته باشد.
 • برای افرادی که در طول ۳ ماه قبل از پرواز به بانکوک به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند، باید حداقل ۱ دوز از واکسن‌های موردتایید را ۱۴ روز قبل از سفر دریافت کنند و مدارک پزشکی مبنی بر بهبودی کامل خود را همراه داشته باشند.
 • مسافرانی که کمتر از ۱۸ سال سن دارند و با والدین خود مسافرت میکنند، از الزامات واکسیناسیون معاف هستند.
 • همه مسافران باید گواهی پزشکی با نتیجه آزمایش RT-PCR منفی همراه داشته باشند. این تست بیانگر عدم‌آلودگی شخص به ویروس کووید-19 است و باید حداکثر ۷۲ ساعت قبل از پرواز توسط یکی از آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت انجام شود.
 • همراه داشتن مدرک تایید پرداخت هزینه اقامت در هتل‌های SHA+ و آزمایش RT-PCRالزامی است.
 • داشتن بیمه درمانی با پوشش حداقل 50000 دلار الزامی است.

در نظر داشته باشید

1) برای گرفتن Thailand Pass QR code به سایت tp.consular.go.th مراجعه کنید.

2) منتظر بمانید تا مدارک واکسیناسیون، پرداختی هزینه هتل و نتیجه آزمایش RT-PCR شما تایید شود.

3) پس از تایید، Thailand Pass QR code خود را دریافت کنید.

زمان ورود به بانکوک

 • Thailand Pass QR code خود را به مامور کنترل سلامت فرودگاه ارائه کرده و پس از تایید مدارک، باقی مراحل ورودی را انجام دهید.
 • آزمایش RT-PCR کووید-19 را در هتل محل اقامت یا مراکز تست تعیین شده انجام دهید (کودکان زیر ۶ سال آزمایش بزاق خواهند داد.)
 • با وسایل نقلیه تعیین شده به هتل محل اقامت خود بروید. فاصله فرودگاه تا هتل کمتر از ۵ ساعت است.
 • برنامه MorChanna را روی تلفن همراه خود نصب کنید.
 • تا زمان رسیدن نتیجه آزمایش در هتل منتظر بمانید.

در طول اقامت

 • شما تا ۷ روز اجازه خروج از مقاصد Sandbox را ندارید. اگر برنامه‌ای برای ادامه سفر به مقاصد دیگر در کشور تایلند را دارید، باید حداقل تا ۷ روز نخست را در مقاصد Sandbox باقی بمانید و سپس به مقاصد دیگر سفر کنید.
 • اگر برنامه سفر شما کمتر از از ۷ روز است، خروج شما باید در اسرع وقت با یک پرواز مستقیم به یک کشور دیگر باشد.
 • همه مسافران ملزم به انجام دو آزمایش COVID-19 هستند: نخستین آزمایش در بدو ورود از طریق RT-PCR و دومین آزمایش با متد ATK در مراکز تعیین شده در روز ششم یا هفتم اقامت است.
 • رعایت موارد D-M-H-T-T-A الزامی است:

فاصله اجتماعیD-Distancing

پوشیدن ماسک M-Mask Wearing

شستشوی دست H–Handwashing

بررسی دمای بدن T-Temperature Check

تست کووید T-Testing for COVID

برنامه هشدار A – Alert application

هنگام خروج

4) پس از پایان ۷ روز اقامت در یکی از ۱۷ مقصد Sandbox، می توانید آزادانه به همه مقاصد در تایلند سفر کنید. با این حال، به مسافران توصیه می‌شود راهنمایی‌ها و تدابیر پیش‌بینی‌شده در استان یا کشور مقصد را دنبال کنند.

هلند

الزام قرنطینه مسافران ورودی از ایران

بر اساس جدیدترین دستورالعمل دولت هلند، از امروز افرادی که از ایران به هلند سفر می‌کنند، صرف نظر از وضعیت واکسیناسیون یا بهبودی از بیماری کرونا، لازم است یکی از موارد زیر را همراه داشته باشند:

اولا) نتیجه منفی آزمایش PCR

(حداکثر ۴۸ ساعت قبل از عزیمت)

یا نتیجه منفی تست آنتی‌ژن

(حداکثر ۲۴ ساعت قبل از عزیمت)،

دوما) فرم تکمیل و امضاء شده «اظهارنامه قرنطینه»

مسافرین پس از ورود به هلند باید در آدرس سکونتی که اعلام می‌کنند و امکان سرزدن مأمورین بهداشتی به آن وجود دارد، در قرنطینه خانگی بمانند و پس از ۵ روز در صورت انجام آزمایش PCR و دریافت نتیجه منفی، اجازه خروج خواهند داشت. در غیر این صورت تا ۱۰ روز باید به قرنطینه ادامه بدهند.

برای اطلاع از جزییات و استثنائات قرنطینه و دریافت فرم «اظهارنامه قرنطینه»، روی لینک کلیک کنید.

 

کانادا

آخرین بخشنامه در مورد مقررات سفر به کانادا

از تاریخ 09 اگوست 2021 ساعت 12:01 بامداد، شهروندان ایالت متحده و ساکنان دائمی که به طور کامل واکسینه شده‌اند، واجد شرایط ورود به کانادا به دلایل اختیاری مانند توریستی هستند، اما شرایطی برای این افراد وجود دارد:

 1. واکسینه شدن به طور کامل:

مسافر برای واکسیناسیون کامل باید سری کامل از یک واکسن، یا ترکیبی از واکسن های مورد تایید دولت کانادا را حداقل 14 روز قبل از ورود به کانادا دریافت کرده باشد. در حال حاضر، این واکسن های مورد تایید دولت MODERNA، PFIZER-BIONTECH، ASTRAZENECA/COVISHIELD و JANSSEN(JOHNSON & JOHNSON می باشد.

 1. مقیم و مسافر ایالت متحده باشند.
 2. نتیجه ازمایش مولکولی منفی کرونا که کمتر از 72 ساعت قبل از ورود به کانادا گرفته شده باشد، یا نتیجه مثبت قبلی ای که بین 14 تا 180 روز قبل از عزیمت به کانادا گرفته شده باشد (ازمایش انتی بادی ژن پذیرفته نمی شود) را به همراه داشته باشند.
 3. علائم کرونا را نداشته باشند.
 4. اطلاعات ضروری خود را از جمله اثبات واکسیناسیون به زبان انگلیسی یا فرانسه، را از طریق برنامه ARRIVECAN ارائه دهند.
 5. تحت قانون مهاجرت و حمایت از پناهندگان مجاز باشند.
 6. در صورت لزوم در بدو ورود ازمایش دهند.

توجه مهم: در صورت صدور بلیط به صورت رفت و برگشت، پاسپورت مسافر از تاریخ برگشت باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.

در هر زمان پس از ورود، اگر تست کرونای مسافری که کامل واکسینه شده مثبت باشد یا در معرض فردی قرار گرفته باشد که تست کرونای مثبت داشته باشد، باید تمام الزامات بهداشت عمومی ، از جمله قرنطینه را رعایت کند.

توجه به این نکته ضروری است که مسافران به طور کامل واکسینه شده ایالت متحده قبل از این تاریخ واجد شرایط نخواهند بود.

 • مسافرینی که از برنامه ARRIVECAN استفاده می کنند باید اطمینان حاصل کنند که از بروزترین نسخه ان از 9 اگست را در APPSTOREو GOOGLE PLAY STORE برای IPHONE استفاده کنند.
 • سفر والدین واکسینه شده با فرزندان واکسینه نشده خود از تاریخ 09 اگست، کودکان واکسینه نشده زیر 12 سال با والدین و یا سرپرستان کاملا واکسینه شده از قرنطینه معاف خواهند بود و به انها اجازه داده خواهد شد والدین/سرپرستان خود را همراهی کنند، اما باید به شدت از اقدامات بهداشت عمومی پیروی کنند.
 • کودکان واکسینه نشده بین سنین 12 تا 17 سال و فرزندان بالای 18 سال به دلیل شرایط روحی و جسمی، مجاز به ورود به کانادا با والدین و یا سرپرستان کاملا واکسینه شده خود هستند اما مشمول قرنطینه 14 روزه می باشند.
 • همه کودکان واکسینه نشده(به استثنای کودکان زیر 5 سال) مشمول الزامات ازمایشی در روز 1 و 8 خواهند بود.
 • استان ها و مناطق ممکن است قوانین سختگیرانه تری در مورد افرادی که اخیرا از سفر بازگشته اند داشته باشد.

** اگر شما مستقیما با یک شهروند کانادا یا مقیم دائم کانادا رابطه داشته باشید، درصورتی که شرایط زیر را داشته باشید، می‌توانید وارد این کشور شوید:

 • حداقل یک سال در یک رابطه دوستانه انحصاری Exclusive Dating بوده و مدتی را در طول این رابطه با حضور فیزیکی آن شخص گذرانده‌اید.
 • فرزند غیروابسته هستید (فرزند بزرگسال)
 • نوه (فرزند وابسته فرزند بالغ غیروابسته)
 • خواهر و برادر، خواهر و برادر ناتنی (Step-Sibling و Half-Sibling)
 • مادربزرگ و پدربزرگ

** و اگر شما از بستگان همسر یا همسر عرفی (Common-Law) یک کانادایی یا دارای اقامت دائم کانادا باشید، مشمول بستگان درجه دو می‌شوید و می‌توانید به کانادا سفر کنید:

 • فرزند بزرگسال
 • نوه (فرزند وابسته فرزند بالغ غیر وابسته)
 • خواهر و برادر، خواهر و برادر ناتنی (Step-Sibling و Half-Sibling)
 • مادربزرگ و پدربزرگ

خویشاوندان پارتنر یک کانادایی، اگر شرایط زیر را داشته باشند عضو درجه دو Extended Family محسوب می‌شوند و می‌توانند به کانادا سفر کنند:

 • کودک وابسته
 • فرزند بالغ
 • نوه (فرزند وابسته فرزند بزرگسال غیروابسته)

مطابق قوانین کشور کانادا در شرایط فعلی افرادی که ویزای دانشجویی دارند؛ فقط در بازه یک ماه مانده تا شروع کلاس‌ها اجازه پرواز به این کشور را خواهند داشت.

ارمنستان

مطابق با تغییرات اعمال شده مورخ 11 سپتامبر دولت جمهوری ارمنستان که از تاریخ 17 می 2021 به کار گرفته شده است:

زمان ورود به جمهوری ارمنستان باید یکی از موارد 1 یا 2 ارائه شود:

1- گواهی عدم ابتلا (تست منفی) بیماری کرونا به مدت 72 ساعت.

2- گواهی دو دوز کامل تزریق شده واکسن بیماری کرونا که در زمان ورود به جمهوری ارمنستان از تزریق دوز دوم حداقل 14 روز گذشته باشد.

 • تست منفی یا کارت واکسیناسیون برای کودکان زیر 6 سال نیاز نیست.
 • گواهی افرادی که از فدراسیون روسیه به جمهوری ارمنستان وارد می‌شوند، از طریق نرم‌افزار تلفن همراه «سفر بدون داشتن بیماری کووید 19» ارائه می‌شود.
 • مرز جمهوری ارمنستان برای ورود غیرشهروندان جمهوری ارمنستان چه از طریق هوایی و چه از طریق زمینی همچنان باز است.
 • با توجه به وجود بیماری کرونا شرایط قرنطینه در جمهوری ارمنستان تا تاریخ 11 جولای 2021 اعمال می‌شود.

روسیه

از ابتدای سال 2021 ویزای الکترونیکی برای ورود به تمامی شهرهای روسیه و برای شهروندان 52 کشور قابل صدور خواهد بود. علاوه بر آن مدت اقامت که قبلا 8 روز بود، به 16 روز افزایش یافته. این ویزا برای سفرهای توریستی، تجاری و مهمانان شخصی قابل استفاده خواهد بود و به صورت اینترنت ویزای الکترونیکی صادر می‌شود. هزینه صدور ویزای الکترونیکی 40 دلار خواهد بود. کودکان زیر 6 سال به صورت رایگان ویزا دریافت می‌کنند.

The following countries are nationalities who can travel to Russia with e visa:

1. Austria 2. Andorra 3. Bahrain 4. Belgium 5.Bulgaria 6. Vatican 7. Hungary 8. Germany 9. Greece 10. Denmark 11. India 12. Indonesia 13. Iran 14. Ireland 15. Iceland 16. Spain 17. Italy 18. Cyprus 19. China (including Taiwan) 0. Democratic Peaople’s Republic of Korea 21. Kuwait 22. Latvia 23. Lithuania 24. Liechtenstein 25. Luxembourg 26. Malaysia 27. Malta 28. Mexico 29. Monaco 30. Netherlands 31. Norway 32. Oman 33. Poland 34. Portugal 35. Romania 36. San Marino 37. Saudi Arabia 38. North Macedonia 39. Serbia 40 Singapore 41. Slovakia 42. Slovenia 43. Turkey 44. Philippines 45. Finland 46. France 47. Croatia 28. Czech Republic 49. Switzerland 50. Sweden 51. Estonia 52. Japan

ترکیه

برای سفر به ترکیه همراه داشتن نتیجه منفی آزمایش PCR از 72 ساعت مانده به پرواز برای افراد 12 سال به بالا یا ارائه کارت واکسیناسیون که از تزریق دوز دوم حداقل 14 روز گذشته باشد، الزامی است.

آنچه باید در موردHES بدانید!

 • کد HES در کلیه پروازهای داخلی برای شهروندان جمهوری ترکیه و شناسه اتباع خارجی که توسط جمهوری ترکیه صادر نشده باشد و با شماره‌های 99-98-97 شروع می‌شود اجباری است.
 • کدهای HES بیست و چهارساعت قبل از پرواز بررسی شده و مسافران در مورد وضعیت خود مطلع می‌شوند. مسافرانی که مورد تایید وزارت بهداشت برای مسافرت نباشند اجازه پرواز نخواهند داشت.
 • هر کد HES فقط برای یک دوره خاص یا بدون محدودیت زمانی معتبر است. تاریخ انقضا کد HES باید حداقل 7روز پس از آخرین تاریخ پرواز روی بلیط شما باشد. در غیر این صورت، رزرو شما تأیید نمی‌شود.
 • برای نوزادانی که هنوز به 2سالگی نرسیده‌اند نیازی به دریافت کد HES نیست.
 • کد HES برای کودکان زیر 18سال شما از طریق پیام کوتاه و درگاه دولت الکترونیکی قابل دریافت است. برای به دست آوردن کد HES برای فرزندان خود از طریق برنامه Hayat Eve Sığar اقدام کنید که به زودی در دسترس شما قرار خواهد گرفت.
 • کد HES برای پروازهای بین المللی با ترانزیت پرواز داخلی در حال حاضر اجباری نیست (پرواز ترابزون – لندن از طریق استانبول). فقط در صورتی که زمان ترانزیت بیش از 24ساعت باشد، کد HES قبل از پروازهای داخلی اجباری است.

اطلاعیه 21 اسفند 1399 کشور ترکیه در خصوص سفر به این کشور

از تاریخ ١۵ مارس ٢٠٢١ مسافرین محترمی که قصد سفر به مسیرهای کشور ترکیه را دارند می‌بایست ٧٢ ساعت قبل از پرواز به این وبسایت مراجعه و نسبت به پر کردن اطلاعات درخواستی و اخذ تائیدیه به صورت QR Code اقدام کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

577 دیدگاه
 1. فاطمه می‌گوید

  سلام
  من ۲۹ تیر به ترکیه میرم از ایران. دخترم که ۶ ساله هست واکسن کرونا نزده. آیا باید تست پی سی آر بده؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام فاطمه عزیز 🙂
   طبق اعلام دولت ترکیه همه محدودیت‌های سفر به ترکیه برداشته شده.

 2. محمد می‌گوید

  سلام
  برای سفر از نروژ به ایران درصورتیکه سه دوز واکسن در نروژ زده شده باشه تنها داشتن گواهی واکسن کافیه و دیگر نیازی به تست PCR نیست؟

 3. کوشان عمومیان می‌گوید

  ایا برای سفر به ترکیه تست مورد نیازه ؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام کوشان عزیز 🙂
   طبق اعلام دولت ترکیه، همه محدودیت‌ها برای سفر به این کشور برداشته شده.

 4. امیر می‌گوید

  سلام من 13 سالمه و میخوام به تور اروپا برم و واکسن نزدم ایا میشه با تست منفی پی سی ار سفر کرد من با رضایت خانواده میرم و چک 200میلیونی میزارم برای زمانت ایا میشود من سفر کنم

 5. لاله سالاری نیا می‌گوید

  با سلام ممنون ازاطلاع رسانی عالی شما سپاسگزارم

 6. محمد صادقی می‌گوید

  درود🌹
  برای ورود به کانادا همچنان کارت واکسن الزامیه یا با تست منفی pcr و قرنطینه هم میشه وارد شد؟🙂

 7. شيما می‌گوید

  سلام براي سفر به تركيه كارت واكس الزامي است ؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام شیما عزیز 🙂
   خیر

 8. طاهر می‌گوید

  سلام
  ظاهراً محدودیت های کرونا برای ورود به ترکیه برداشته شده و دیگه حتی نیازی به ارائه کارت واکسن هم وجود نداره. من این مطب رو از چندین سایت خارجی و ایرلاین ها دیدم.

  1. ارتمیس می‌گوید

   سلام من پرواز از ایتالیا دارم به سمت ترکیه بنظرت تست میخوان یا نه؟ تمام واکسنامونو زدیم

   1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

    سلام دوست عزیز 🙂
    لطفا با کارشناس‌‌های پشتیبانی تماس بگیرین و این مساله رو در میون بذارین: 0982143900000

 9. علی می‌گوید

  سلام من واکسن نزدم با جدیدترین تغییرات ،فقط با pcrمیشه رفت ترکیه یا نه .متشکرم

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام علی عزیز 🙂
   لطفا با کارشناس‌‌های پشتیبانی تماس بگیرین و این مساله رو در میون بذارین: 0982143900000