جاهای دیدنی مشهد

۸۴ مورد از جاهای دیدنی مشهد را بشناسید

بعد از زیارت، جاهای دیدنی مشهد را از دست ندهید

این روزها جاهای دیدنی مشهد در زبان بسیاری از گردشگران می‌چرخد. این شهر در سال‌های اخیر رشد چشمگیری در زمینه گردشگری داشته است. همین رشد جاذبه های گردشگری و امکانات تفریحی موجب جذب گردشگر بیشتر شده است. اگر به مشهد سفر می‌کنید پس از زیارت حرم امام رضا(ع) به‌سراغ مکان های دیدنی و جاهای تفریحی مشهد هم بروید. با مجله گردشگری علی‌بابا همراه باشید.

جاهای دیدنی طرقبه کدام است؟
پارک جنگلی وکیل‌آباد، بند گلستان، جاغرق، روستای کنگ، روستای مایان، روستای دهبار
مهم‌ترین جاهای دیدنی مشهد کدام‌اند؟
حرم امام رضا(ع)، طرقبه، شاندیز، وکیل‌آباد
معروف‌ترین پارک های مشهد کدام‌اند؟
پارک ملت، پارک کوه‌سنگی، پارک وکیل‌آباد، پارک طرق
جاهای دیدنی در اطراف حرم امام رضا کدامند؟
مسجد گوهرشاد، آرامگاه پیرپالان دوز، بازار رضا مشهد، حمام مهدی قلی بیگ، مدرسه عباس قلی خان، خانه تاریخی توکلی، گنبد سبز، گنبد خشتی، کلیسای مسروپ مقدس، خانه تاریخی کوزه کنانی

جاهای دیدنی مشهد را خوب بشناسیم

همان طور که گفتیم دیگر مثل قدیم‌ها، مسافران دیدنی های مشهد را فقط در حرم مطهر خلاصه نکرده‌اند. این شهر کلی جاذبه گردشگری و طبیعی دارد که سفری خاطره‌انگیز برای شما ایجاد خواهد کرد.

اماکن مقدس در جاهای دیدنی مشهد

مشهد یکی از آن شهرهایی است که به جاهای دیدنی زیارتی خود شهرت دارد. پس اول از همه به جاهای زیارتی این شهر دیدنی سر بزنیم.

حرم امام رضا(ع)، معروف‌ترین جای دیدنی مشهد

مرکز کانونی مشهد حرم امام رضا(ع) است. برخی از افراد در سفر به مشهد تنها به زیارت امام رضا(ع) می‌روند و از معنویات این حرم لذت می‌برند. از سوی دیگر داخل صحن و حرم زیبایی‌های فراوان خود را دارد.

جاهای دیدنی مشهد حرم امام رضا

آئینه‌کاری‌های هنرمندانه، درهایی با نقوش اسلیمی و صحن‌هایی باصفا ازجمله دیدنی های داخل حرم است. علاوه‌براین وجود مقبره افراد برجسته‌ای نظیر شیخ بهایی داخل حرم امام رضا(ع) امکان بازدید از آن‌ها پس از زیارت را فراهم آورده است.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد

لوکیشن حرم امام رضا(ع) روی گوگل مپ

مسجد گوهرشاد از جاهای دیدنی مشهد

یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد مسجد گوهرشاد است. مسجد گوهرشاد هم در فاصله بسیار کمی از حرم امام رضا(ع) واقع شده است. مسجد گوهرشاد از آثار تاریخی دوران تیموری است.

دیدنی های مشهد مسجد گوهرشاد

گنبد مسجد گوهرشاد ۴۱ متر و هریک از مناره‌های مسجد ۴۳ متر ارتفاع دارند. ایوان مقصوره، تابلوی هنرنمایی هنرمندان دوره تیموری است. کتیبه بایسنقر در همان ابتدا در ایوان مقصوره جلب توجه می‌کند. کاشی‌کاری‌های بسیار زیبای این ایوان، از دیگر جذابیت‌های مسجد گوهرشاد است.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، جنوب حرم مطهر رضوی

لوکیشن مسجد گوهرشاد روی گوگل مپ

گنبد سبز از جاهای دیدنی مشهد

گنبد سبز یکی دیگر از مکان‌های دیدنی مشهد است. این گنبد در نزدیکی حرم امام رضا(ع) واقع شده است و تقریبا ۱۰ دقیقه با ماشین باهم فاصله دارند. گفته می‌شود این گنبد متعلق به آرامگاه شیخ محمد مومن عارف استرآبادی از عرفای بنام است. گنبد بیشتر از آنکه سبز باشد، آبی مایل به سبز است. تفاوتی ندارد در کدام اقامتگاه یا هتل مشهد ساکن باشید، از هر جای مشهد به‌سادگی می‌توانید به گنبد سبز دیدنی این شهر زیارتی بازدید کنید.

اگر قصد اقامت دارید، این موارد از بهترین هتل های مشهد هستند:

دیدنی های مشهد گنبد سبز

ساختمان اصلی این گنبد هشت ضلعی است و ۴ دیوار اصلی دارد. همه این دیوارها تا بالا پوشیده از کاشی است. کاشی‌هایی که رنگ‌هایی دلنشین و ترکیبی هنرمندانه دارند. قدمت این گنبد به سال ۹۰۴(ق) در دوران صفویه بازمی‌گردد.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، خیابان اخوند خراسانی

لوکیشن مسجد گنبد سبز روی گوگل مپ

مسجد ۷۲ تن تاریخی

درباره این مورد از جاهای گردشگری مشهد یعنی مسجد ۷۲ تن مشهد و قدمت آن نظریه‌های متفاوتی وجود دارد. برخی معتقدند مسجد ۷۲ تن را خواجه نظام‌الملک بنا کرده و با نام مسجد جامع نوغان شناخته می‌شده است. گروهی دیگر نیز بر این باورند که این مسجد، مسجد سنی های مشهد بوده و در سال ۸۵۵ هجری قمری ساخته شده است.

عده‌ای نیز می‌گویند که این مسجد آرامگاه امیر غیاث‌الدین شاه ملک تیموری است. در هر حال این مسجد یکی از دیدنی های مشهد است که سرزدن به آن خالی از لطف نیست. تماشای کاشی‌کاری‌ها، معماری و گنبد زیبای این مسجد به شما آرامش می‌دهد.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، خیابان خسروی، ابتدای بازار بزرگ

لوکیشن مسجد ۷۲ تن در گوگل مپ

آرامگاه پیر پالاندوز از جاهای دیدنی مشهد

از دیگر مکان های دیدنی مشهد می‌توان به آرامگاه پیر پالاندوز اشاره کرد. این آرامگاه در نزدیکی حرم امام رضا(ع) واقع شده است. این مکان آرامگاه عارفی به نام محمد عارف عباسی است. ازآنجایی‌که بنای آرامگاه در دوران صفویه ساخته شده، آثار معماری این دوره را می‌توان در بخش‌های مختلف ساختمان مشاهده کرد.

جاهای دیدنی مشهد پیرپالاندوز

ازجمله زیبایی‌های آرامگاه پیر پالاندوز می‌توان به گنبد پیازی‌شکل آن اشاره کرد. انوع رنگ‌های آبی که در کاشی‌کاری‌های گنبد به کار رفته آرامش فوق‌العاده‌ای به بیننده منتقل می‌کند. کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ و زیبایی که در دیوارهای آجری ساختمان به کار رفته، این آرامش را تقویت می‌کند.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، خیابان نواب صفوی، ضلع شرقی حرم امام رضا

لوکیشن آرامگاه پیر پالاندوز روی گوگل مپ

کلیسای مسروپ مقدس

در سفر به مشهد حتما از جاذبه‌های مذهبی هم دیدن کنید. کلیسای مسروپ مقدس از دیگر مکان های دیدنی مشهد است. البته این کلیسا در بین مردم بیشتر با نام کلیسای مریم مقدس شناخته می‌شود. کلیسای مسروپ مقدس در خیابان جانباز واقع شده است.

دیدنی های مشهد کلیسا مسروپ مقدس

این کلیسا را ارامنه ساکن مشهد در سال ۱۹۴۱ ساخته‌اند. وسعت این مکان مقدس چندان زیاد نیست و در حدود ۳۰۰ مترمربع است. دو گنبد مخروطی‌شکل با صلیب‌های کوچکی که بر روی‌شان قرار دارند، از دور نشان‌دهنده کلیسا هستند. گفتنی است در حال حاضر مراسم مذهبی گروهی در کلیسای مسروپ مقدس برگزار نمی‌شود.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، میدان دهم دی

لوکیشن کلیسای مسروپ مقدس روی گوگل مپ

مقبره خواجه ربیع

آرامگاه خواجه ربیع یکی از جاهای دیدنی مشهد برای علاقمندان به اماکن مذهبی و تاریخی است. این مقبره که از نظر معماری و هنری هم موردتوجه قرار گرفته، در اوایل سده یازدهم قمری به دستور شاه عباس صفوی ساخته شد.آرامگاه خواجه ربیع مشهد، یک گنبد دوپوششی به ارتفاع ۱۸ متر دارد که سراسر آن با کاشی‌کاری‌های ظریف فیروزه‌ای تزئین شده.

فضای داخلی آرامگاه با نقاشی‌های طلایی‌رنگ، کتیبه‌های عهد صفوی و کاشی‌کاری‌های ظریف، فضایی آرام، زیبا و روحانی به خود گرفته که سکوتش آرامش را به قلب‌ دعوت می‌کند. با وجود گذر این هم سال، مردم مشهد و مسافران زیادی به زیارت این آرامگاه می‌روند. جالب است بدانید که باغ‌های اطراف مقبره هم با نام باغ خواجه ربیع، از مهم‌ترین قبرستان‌های شهر و دیدنی های مشهد است.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، انتهای خیابان خواجه ربیع

لوکیشن آرامگاه خواجه ربیع روی گوگل مپ

گنبد خشتی از جاهای دیدنی مشهد

گنبد خشتی مشهد جزو جاذبه های گردشگری مشهد است که ساخت اولیه آن در دوران تیموی و تکمیل و تزئین بنا به دوران صفوی و قاجار می‌رسد. این گنبد درواقع مقبره امامزاده سید محمد از نوادگان امام موسی‌ بن جعفر است که به نام گنبد خشتی معروف شده. همان‌طورکه از اسم بنا مشخص است، گنبد مقبره از خشت ساخته شده و از نظر معماری توجه خیلی‌ها را به خودش جلب می‌کند. گنبد خشتی به‌عنوان یک بنای مذهبی- تاریخی در سال ۱۳۴۵ شمسی در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، میدان طبرسی

لوکیشن گنبد خشتی مشهد روی گوگل مپ

آرامگاه خواجه اباصلت

آرامگاه خواجه اباصلت متعلق به عبدالسلام بن صالح بن سلیمان یا اباصلت هروی، یکی از یاران نزدیک امام رضا است. این آرامگاه در جاده مشهد- فریمان ساخته شده و یکی از جاهای دیدنی مشهد است که خیلی از زائران امام رضا به زیارتش می‌‌روند.

 • آدرس: خراسان رضوی، ۱۴ کیلومتری جاده مشهد به فریمان

لوکیشن آرامگاه خواجه اباصلت روی گوگل مپ

آرامگاه خواجه مراد

آرامگاه خواجه مراد یکی از دیدنی های مشهد است که در دسته آثار تاریخی و زیارتی قرار می‌گیرد. این آرامگاه که در دامنه کوه جاده قریمان قرار گرفته، متعلق به هرثمه بن اعین، یکی از یاران امام هشتم است. معماری آرامگاه شامل دو گلدسته کاشی‌کاری در بالای ایوان است. یکی از نقاط قوت معماری این بنا، سقف آیینه‌کاری شده و گچ‌بری‌های زیارتگاه است .

با توجه به توجه زائران به این آرامگاه، در سال‌های اخیر اقادامات مختلفی برای آبادسازی منطقه انجام شد. در حال حاضر اطراف آرامگاه برای راحتی گردشگران اقامتگاه، رستوران و بازارچه ساخته شده.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، ۱۵ کیلومتری جنوب شرق مشهد (در مسیر مشهد فریمان)

لوکیشن آرامگاه خواجه مراد روی گوگل مپ

مدرسه میرزا جعفر

مدرسه علمیه میرزا جعفر یکی از جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم است. این مدرسه در ضلع شمالی صحن انقلاب حرم امام رضا قرار گرفته و یکی از بناهای تاریخی مربوط به دوران صفویه است که ویژگی‌های معماری دیدنی دارد. مدرسه میرزا جعفر در حال حاضر بخشی از دانشگاه علوم اسلامی رضوی است که دروس حوزوی در آن تدریس می‌شود.

 • آدرس: مشهد، حرم مطهر امام رضا (ع)

مدرسه عباسقلی خان

مدرسه علمیه عباسقلی خان شاملو معروف به مدرسه عباسقلی خان، یک بنای چهار ایوانی دو طبقه است. این مدرسه در حال حاضر از مدارس حوزه علمیه مشهد است که در نزدیکی حرم رضوی قرار گرفته. مدرسه ۱۰۴ حجره و غرفه‌های مشرف به صحن دارد و با کاشی‌کاری و مقرنس‌کاری تزئین شده است.

 • آدرس: مشهد، ابتدای خیابان نواب صفوی

لوکیشن مدرسه علمیه عباسقلی خان مشهد روی گوگل مپ

جاهای دیدنی مشهد؛ پارک‌ها و طبیعت دیدنی مشهد

اگر اهل گردش و تفریح هستید، بعد از زیارت گشتی در طبیعت اطراف و پارک های مشهد به روحتان جانی تازه می‌دهد.

کوه‌سنگی از معروف‌ترین‌ جاهای دیدنی مشهد

اگر علاقه‌ای به دیدن آثار تاریخی ندارید، ایرادی ندارد چون گزینه‌های دیگری در انتظار شماست. یکی از مکان های تفریحی و جاذبه های گردشگری مشهد پارک کوه‌سنگی است. مجموعه کوه‌سنگی دومین پارک بزرگ مشهد به حساب می‌آید و در سال ۱۳۱۰ در مناطق ییلاقی مشهد ساخته شده است.

اگر یک تور مشهد خوب و باکیفیت انتخاب کرده باشید، می‌توانید به‌راحتی از اغلب جاهای دیدنی مشهد ازجمله همین کوهسنگی مشهد توسط تور گردشگری دیدن کنید.

دیدنی های مشهد کوهسنگی

استخر بسیار بزرگی در وسط پارک وجود دارد که صفای بیشتری به فضای پارک داده و آن را از برترین نقاط دیدنی مشهد کرده. کوه‌سنگی به فرودگاه مشهد (فرودگاه بین‌المللی هاشمی‌نژاد) نزدیک است.

لوکیشن پارک کوه‌سنگی روی گوگل مپ

پارک وکیل‌آباد

یکی دیگر از مکان های دیدنی مشهد و پارک های زیبا و بزرگ آن پارک وکیل آباد است که مساحتش به حدود ۲۶۰ هزار مترمربع می‌رسد. همین عدد نشان از بزرگی و وسعت فراوان پارک دارد. این پارک که در منطقه وکیل‌آباد واقع شده معابر و فضاهای بسیار زیبا و دل‌انگیز دارد.

مکان های تفریحی مشهد پارک وکیل آباد

در این باغ انواع درختان کاج و نار کهن‌سال به فراوانی دیده می‌شود. یکی دیگر از امتیازات پارک وکیل‌آباد یک چشمه آب طبیعی است که محیط پارک را باصفاتر کرده است. اگر به‌دنبال مکان های تفریحی مشهد می‌گردید، پارک وکیل‌آباد را حتما در نظر داشته باشید.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، منطقه ۹، بزرگراه وکیل آباد

لوکیشن پارک وکیل‌آباد روی گوگل مپ

باغ وحش وکیل آباد مشهد

اگر بین ۸:۳۰ دقیقه صبح تا ۴ بعد از ظهر وقت خالی داشتید، پیشنهاد می‌کنم حتما سری به باغ وحش وکیل مشهد بزنید. بین جاذبه های گردشگری مشهد این باغ وحش یکی از بهترین گزینه‌هاست که دیدنش می‌تواند هیجان را در خون‌هایتان به گردش درآورد. این باغ وحش کنار باغ وکیل آباد مشهد انتهای بلوار وکیل آباد ساخته شده است.

باغ وحش وکیل آباد مشهد

در این باغ وحش با اینکه یکی از قدیمی‌ترین جاهای گردشگری مشهد هم محسوب می‌شود ولی اماکانات خوبی در نظر گرفته شده تا گردشگران استفاده کنند. خدمات و امکاناتی مثل رستوران، کافه، بوفه، سرویس‌بهداشتی، پارکینگ، کاتالوگ‌های راهنما، استودیو عکاسی با حیوانات و… گوشه‌گوشه باغ وحش ایجاد و آماده پذیرایی از شما هستند.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، انتهای بلوار وکیل آباد، جنب باغ وکیل آباد

لوکیشن باغ وحش وکیل آباد روی گوگل مپ

چالیدره از جاهای دیدنی مشهد

یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف مشهد چالیدره است. چالیدره در غرب مشهد و در فاصله حدودا ۳۰ کیلومتری از مرکز شهر قرار گرفته است. چالیدره یکی از دیدنی های مشهد و اماکن تفریحی مشهد است که در سال‌های اخیر گردشگران زیادی جذب آن شده‌اند. این منطقه توریستی امکانات متنوع و متعددی برای تفریح و خوشگذرانی دارد. در چالیدره یک دریاچه مصنوعی زیباست که قایق‌سواری در آن بسیار لذت خاصی به شما خواهد داد. انواع قایق‌های کوچک و بزرگ در این دریاچه برای تفریح در دسترس است. اما به‌غیراز قایق‌سواری این دریاچه جاذبه‌های دیگری هم دارد.

مکان های تفریحی مشهد چالیدره

تله سیژ یکی از این تفریحات است. شما با سوارشدن بر تله سیژ از روی دریاچه عبور می‌کنید و از زیبایی‌های آن لذت می‌برید. چالیدره را بدون شک می‌توان یکی از اماکن تفریحی مشهد دانست. زیرا امکانات تفریحی این شهر واقعا فراوان است. از دیگر امکانات چالیدره می‌توان به بانجی جامپینگ، ماهیگیری در دریاچه، برج گردان و زیپ لاین اشاره کرد. خوراکی‌ها و غذاهای لذیذ رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌هایی که در چالیدره وجود دارد، بعد از گردش و تفریح واقعا می‌چسبد. با این اوصاف چالیدره از اصلی‌ترین جاهای گردشگری مشهد است.

 • آدرس: مشهد، طرقبه، کیلومتر ۲ جاده نقندر، چالیدره

لوکیشن چالیدره مشهد روی گوگل مپ

طرقبه مشهد

حتما نام طرقبه مشهد را زیاد شنیده‌اید. طرقبه از دیگر جاهای گردشگری و تفریحی مشهد است که آب‌وهوای دلپذیری دارد. این آب‌وهوای خوشایند مدیون موقعیت کوهستانی طرقبه است. وجود تعداد زیادی رستوران و کافه با غذاهای خوشمزه و معروف در طرقبه رضایت خاطر مهمانان را جلب می‌کند.

دیدنی های مشهد طرقبه

علاوه بر رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های متعدد، امکانات تفریحی دیگری نیز در طرقبه وجود دارد. ازجمله این امکانات می‌توان به مجتمع سوارکاری، مجتمع ورزشی، باغ‌وحش، دهکده آبی، پیست اسکی، مجتمع های تجاری و مراکز خرید اشاره کرد. با این اوصاف طرقبه از پرطرفدارترین جاهای دیدنی مشهد به شمار می‌آید. طرقبه را می‌توان از جاهای دیدنی اطراف مشهد دانست.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، شهرستان طرقبه شاندیز، طرقبه

لوکیشن طرقبه روی گوگل مپ

پارک ملت از جاهای دیدنی مشهد

اگر در فروردین‌ماه نزدیک پارک ملت مشهد شوید می‌فهمید که چرا اسمش در فهرست جاهای دیدنی مشهد آمده است. بخش بزرگی از بلوار این پارک را در این ماه برای کاشت لاله‌های درشت و خوش‌رنگ اختصاص داده‌اند و حتی قبل از اینکه وارد پارک شده و مشغول تفریح شوید، حال دلتان خوب می‌شود. در پارک ملت یکی از پارک های مشهد یک دریاچه هم وجود دارد، اما راستش را بخواید، این پارک در بین جاهای دیدنی مشهد، بیشتر از همه‌چیز به چرخ‌وفلک بزرگش معروف شده است.

در کنار چرخ‌وفلک، بازی‌هایی همچون اسکای فلایر، اسکیت بورد، سورتمه و… هم در پارک ملت مشهد وجود دارد که برای همه سنین و با نهایت ایمنی طراحی شده‌ است.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، بلوار وکیل‌آباد

لوکیشن پارک ملت مشهد روی گوگل مپ

غار مغان مشهد

بین دیدنی های مشهد فقط یک مکان گردشگری طبیعی است که آدرنالین واقعی را در رگ‌های شما به جریان میندازد. آن‌هایی که تجربه کوهنوردی یا غارنوردی دارند می‌دانند از چه چیزی حرف می‌زنم. قدم گذاشتن در تونلی سنگی که جز چراغ قوه شما نور دیگری برای روشن کردن محیطش نیست مثل قدم زدن در پیاده‌رو مرگ است.

غار مغان مشهد

پیشنهاد می‌کنم غارنوردی در مغان را با یک گروه حرفه‌ای یا یک راهنما تجربه کنید. اول فصل بهار یا تابستان که البته بارشی نباشد بهترین زمان سفر به این مکان گردشگری مشهد است. غار مغان بخش‌های مختلفی دارد که فقط طی مسیر در خود غار بیشتر از ۲ ساعت طول می‌کشد. مسیر رسیدن شما به غار از منطقه کوهستانی سیدی و روستاهای آن اطراف گذر می‌کند. جز خود غار مسیر این جاذبه گردشگری مشهد پر از مکان دیدنی لذت بخش و منظره های جذاب است.

 • آدرس: خراسان رضوی، ۳۵ کیلومتری مشهد، جنوب روستای مغان

لوکیشن غار مغان روی گوگل مپ

جنگل جیغ مشهد

یکی از ترسناک‌ترین جاهای دیدنی مشهد که وقتی ساعت ۲ نیم شب درباره‌اش مطلب می‌نویسی ترسناک‌تر هم به‌نظر می‌رسد، همین جنگل جیغ است. من هرچیزی را که فهمیدم برایتان می‌گویم. دیگر انتخاب دلایل علمی یا پذیرش وقایع عجیب‌تر از علم پای خودتان است.

از سال ۹۰، همزمان با پرآب شدن ناگهانی رودخانه سربرج و البته، عجیب‌تر از آن، هرگز خشک نشدن رودخانه، شب‌ها صدای جیغ زنی که در میان آتش می‌سوزد، همه جنگل را پر می‌کند. این صدا نه تخیل است و نه دروغ. فقط شنیده‌ام که در ماه خرداد بسیار وضوح بیشتری دارد. البته عده‌ای هم شاید معتقدند که اصلا فقط در چند ماه از سال این صدا از داخل جنگل شنیده می‌شود.

برخی می‌گویند این صدای زنی است که واقعا در گذشته، در جریان یک آتش‌سوزی در جنگل سوخته است. عده‌ای به نفرین باور دارند و دسته‌ای رفت‌وآمد شبانه اجنه و شیاطین را علت این صدای وحشتناک می‌دانند. هرچه هست، این روزها تورهای جنگل جیغ مردم را برای تجربه یک رعب تمام‌وکمال از صبح تا عصر به این مکان ترسناک می‌برند. البته من شب‌مانی در جنگل جیغ را نه‌تنها پیشنهاد نمی‌دهم بلکه با پشت دست و خیلی سریع رد می‌کنم.

جنگل جیغ مشهد

عکس از: سایت Google Map

جنگل جیغ، نفرینی برای مردم بومی

اصل حکایت جنگل جیغ همین دو بند توضیح بود اما به‌نظرم تاثیر منفی این صدا روی زندگی و اقتصاد مردم روستا، اهمیت بیشتری دارد. زمین‌هایی که دیگر ارزش سابق را برای فروش ندارند، گردشگرانی که حاضر به اقامت در روستا نیستند و اصلا دل‌ودماغی برای تماشای روستای تاریخی سربرج ندارند، همه آن چیزی است که از صدای جیغ شب‌های جنگل سربرج به اهالی روستا رسید.

کی برویم؟ کجا برویم؟

به‌طورکلی جنگل جیغ یا جنگل سربرج یا جنگل مج، در روز، آرام، زیبا و خواستنی است. اگر قصد یک گردشگری سالم در روز و ژانر وحشت در شب را داشتید، با انتخاب فصل‌های بهار و تابستان، از زیبایی‌های طبیعت هم لذت می‌برید. فصل پاییز و زمستان به دلیل سرمای شدید و احتمال بارش برف و باران، زمان خوبی برای گردشگری در روستای سربرج و جنگل نیست. جنگل سربرج در روستایی با همین اسم، در طرقبه واقع در جنوب مشهد و در فاصله ۳۲ کیلومتری از مرکز آن قرار دارد.

جنگل جیغ مشهد

عکس از: سایت Google Map

علم بهتر است یا …

حالا نوبت بررسی سه دلیل مختلفی است که برای جایگزینی، با عقاید مردم درباره جنگل جیغ، رقابت می‌کنند. انتخاب را برعهده شما می‌گذارم ولی خودم ترجیح می‌دهم طرفدار نظریه‌های غیرعلمی ترسناک باشم چون به‌هرحال لذت بیشتری دارد.

بعضی از کارشناس‌ها معتقدند می‌توان تقصیرها را گردن ملخ‌ها انداخت. از وقتی رودخانه سربرج پرآب شده، ملخ‌ها به این منطقه هجوم آورده‌اند و زیست شبانه آن‌ها چنین صدایی را تولید می‌کند. حالا یک سوال اساسی پیش می‌آید؛ چرا این ملخ‌ها به زمین‌های مردم روستا حمله نمی‌کنند؟

دلیل دیگری که برای توجیه این صدا وجود دارد، جیرجیرک‌هایی به نام چز یا کز است که ۴۰ روز عمر می‌کنند و روی درخت‌هایی در فاصله دو کیلومتری رودخانه هستند. این یکی حداقل برای من از اولی قانع‌کننده‌تر بود ولی باز هم سوال‌هایی بی‌جواب می‌ماند.

دلیل سوم را هم محض خالی نبودن عریضه می‌نویسم وگرنه خیلی جالب توجه نیست. این که جریان باد لای شاخه‌ها این صدا را تولید می‌کند. جدای از این که حتی در شب‌های آرام و بدون نسیم صدای این زن شنیده می‌شود، سوال درست‌تر این است که آیا قبل از سال ۹۰ باد در جنگل جیغ نمی‌وزید؟

 • آدرس جنگل جیغ: استان خراسان رضوی، جنوب مشهد، بخش طرقبه، دهستان طرقبه، روستای سربرج

لوکیشن جنگل جیغ مشهد روی گوگل مپ

باغ گیاه‌شناسی مشهد یا باغ مشهد

خرداد ۹۲ باغ گیاه‌شناسی مشهد برای بازدید مردم به‌صورت رسمی افتتاح شد. باغی با ۴۵ هزار مترمربع چمن و تعداد زیادی کلکسیون و جاهای دیدنی متنوع که شاید بیشتر از یک روز برای تماشایشان وقت لازم باشد. باغ گیاه‌شناسی مشهد را به همه طرفداران گل و گیاه، عاشقان طبیعت، و بخش‌های آموزشی آن را به دانشجویان پزشکی و کشاورزی پیشنهاد می‌کنم.

شما می‌توانید از ۹ صبح تا ۱۲ شب، در هوای تازه و پاک این باغ وقت بگذرانید. ورودی باغ برای بچه‌های زیر ۶ سال رایگان و برای بقیه افراد ۱۰ هزار تومان است. البته پارکینگ عمومی باغ گیاه‌شناسی هم به‌صورت رایگان دراختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد. برای آگاهی از آخرین قیمت و مقدار تخفیف خرید گروهی به سایت رسمی این باغ مراجعه کنید.

باغ گیاه‌شناسی

عکس از: سایت Google Map

برای دسترسی به باغ گیاه‌شناسی مشهد باید به بلوار جمهوری بروید. از بلوار به سمت چهارراه مقدم حرکت کنید. بعد از چهارراه و قبل از پل غدیر، ورودی باغ گیاه‌شناسی را می‌بینید. ایستگاه اتوبوس چهارراه پروین اعتصامی و ایستگاه متروی غدیر نزدیک‌ترین ایستگاه‌ها به باغ گیاه‌شناسی هستند. این باغ تا حرم امام رضا(ع) هم تقریبا ۵ کیلومتر فاصله دارد.

سوزنی برگان، آسیای میانه، یران و توران، بخش آموزشی و نمایشی، بانک بذر و ژنوم گیاهی، سیستماتیک و آربراتوم و باغ صخره‌ای و آبشار ازجمله قسمت‌های باغ گیاه‌شناسی هستند. در ادامه چندتا بخش معروف این باغ را به شما معرفی می‌کنم.

باغ‌ها و کلکسیون‌ها

اگر در پاییز به مشهد می‌روید، حتما به جشنواره دائمی گل‌های داوودی این باغ سر بزنید. بیشتر از ۷۰۰ نمونه گل داوودی در این بخش چشم شما را به خودشان خیره می‌کنند. برای گشت‌وگذار بین رزهای زیبا هم می‌توانید باغ یک هکتاری رز را امتحان کنید. ۳۰ نوع مختلف رز در این باغ، درمعرض تماشای عموم قرار گرفته‌است.

اما همه دیدنی‌های این پارک بزرگ به همین دو باغ ختم نمی‌شود. باغ صخره‌ای با انواع گیاهان فصلی و پیازی، کلکسیون گیاهان دارویی و معطر و کلکسیون نهالستان و گلخانه‌های تولیدی را هم حتما در لیست جاهای دیدنی باغ گیاه‌شناسی قرار دهید. اما یکی از قشنگ‌ترین قسمت‌ها باغ میوه‌های بومی ایران است. این بخش را شبیه کوچه‌باغ‌های ایرانی با درختان رنگارنگ میوه ساخته‌اند. البته درخت‌های دیگر مثل نارون هم در این قسمت پیدا می‌شود اما در فصل تابستان، این میوه‌های خوشمزه روی درختان میوه است که چشم آدم را جلا می‌دهد.

حدود دو هکتار از باغ زمین‌شناسی مشهد را هم به پارک ژوراسیک بدیل کرده‌اند تا با بازدید از ۳۰ دایناسور کوچک و بزرگ سخنگو و حیوانات ماقبل تاریخ دیگر، لذت تماشا برای مسافران چند برابر شود. ورودی این قسمت از پارک را برخلاف بقیه بخش‌ها، باید جداگانه بپردازید. مبلغ ورودی براساس اطلاعات من ۵۰ هزار تومان است.

باغ گیاه‌شناسی

عکس از: سایت Google Map

شبیه‌سازی به سبک باغ گیاه‌شناسی

بین جاهای دیدنی مشهد، این باغ حال‌وهوای مثبت، سرزنده‌تر و خوبی دارد. در بخش آشنایی با فرهنگ اقوام مختلف با شبیه‌سازی خانه‌های حصیری و چادرهای عشایر به عنوان دهکده اقوام مصلی آشنا می‌شوید. خانه‌های چوبی با دیوراهای کاهگلی به سبک روستاهای خراسان شمالی، همراه تنور سنتی و حیوانات اهلی با عنوان روستای گل‌آباد هم حس‌وحال زندگی روستایی را برایتان زنده می‌کند.

امکانات باغ گیاه‌شناسی

برای مصرف خوراکی و استراحت، یا از مکان‌های تعبیه شده در باغ استفاده کنید یا برای صرف غذا و نوشیدنی به کافی‌شاپ و دمنوش‌سرای باغ گیاه‌شناسی، رستوران رز و رستوران بوتانیک را بروید. هم‌چنین برای برگزاری مراسم مختلف می‌توانید سالن‌های باغ را اجاره کنید.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، بلوار جمهوری اسلامی، حد فاصل چهارراه مقدم و میدان غدیر

لوکیشن باغ گیاه‌شناسی مشهد روی گوگل مپ

باغ ملی مشهد از بهترین جاهای دیدنی مشهد

باغ ملی مشهد یکی از جاهای گردشگری مشهد است که در کنار برنامه زیارت می‌توانید روی آن حساب کنید. باغ ملی، اولین پارک شهر مشهد بوده که در مرکز شهر قرار گرفته. این پارک با درختان قدیمی و سرسبز، حال‌وهوای آرامبخش خوبی در میان شلوغی شهر دارد.

از جمله امکانات تفریحی و دیدنی‌های پارک ملی مشهد می‌توان به سردیس مشاهیر بزرگ کشور از جمله خواجه نصیرالدین طوسی، وسایل بازی کودکان و تجهیزات اولیه ورزشی اشاره کرد. البته بهتر است در جریان باشید که باغ ملی مشهد پارکینگ ندارد و پیدا کردن جای پارک در کنار خیابان کار مشکلی است.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، خیابان امام خمینی، امام خمینی ۲۵، روبه‌روی خیابان جنت

لوکیشن باغ ملی مشهد روی گوگل مپ

مجموعه باغ خونی

مجموعه باغ خونی از جمله جاهای گردشی مشهد است که به دوره قاجار برمی‌گردد. شاید بتوان گفت اولین چیزی که درباره این مجموعه جذاب است، اسم آن است. اسم این باغ برگرفته از زبان پهلوی است که در آن خان به معنی چشمه است.

هدف از ساخت باغ خونی، معرفی نمادی تمام‌عیار از باغ‌های ایرانی برای آیندگان بود اما سرگذشت این باغ هم مثل اسمش عجیب است و داستان‌های زیادی داشته. مثلا روس‌ها برای متوقف کردن تحصن مردم در سال ۱۳۲۰ شمسی، مسجد گوهرشاد را از این باغ به توپ بستند. باغ خونی حوادث تاریخی زیادی را از سر گذرانده و علی‌رغم تخریب عمارت‌های باشکوهش، هنوز هم از جاذبه های مشهد است.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، ضلع شمال شرقی میدان بسیج، محدوده خیابان نواب صفوی

لوکیشن باغ خونی مشهد روی گوگل مپ

بند گلستان از جاهای دیدنی مشهد

بند گلستان، سدی است که روی رودخانه گلستان در استان خراسان ساخته شده. از زمان ساخت بند گلستان تقریبا ۵۰۰ سال می‌گذرد، با این وجود، هنوز هم یکی از بهترین جاهای تفریحی مشهد است. مناطق اطراف بند، بهترین گزینه برای پیک‌نیک و تفریح‌های خانوادگی و دوستانه در طبیعت است. پارک وکیل آباد، رستوران و کافی‌شاپ‌های مختلف از جمله امکاناتی هستند که در حوالی بند گلستان هستند تا روز دلپذیر شما را کامل کنند.

 • آدرس: خراسان رضوی، ۸ کیلومتری غرب مشه

لوکیشن بند گلستان مشهد روی گوگل مپ

بوستان سنگی کمر مقبولا

قدمت نقوش صخره‌ای و معادن تاریخی کمر مقبولا به دوران پیش از تاریخ می‌رسد، به همین خاطر این بوستان یکی از جاهای دیدنی مشهد محسوب می‌شود. این بوستان یک دشت پهناور سرسبز با سنگ‌های آتشفشانی است که روی هرکدام نقاشی‌ها و نگاره‌های زیادی توسط انسان‌های اولیه کنده‌کاری شده. تجربه بازدید از کمر مقبولا یک طبیعت‌گردی و باستان‌شناسی تمام‌عیار است.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، سه کیلومتری شمال شهر طرقبه

لوکیشن بوستان سنگی کمرمقبولا روی گوگل مپ

درخت سرو کهنسال روستای باغ فراگرد مشهد

درخت سرو کهنسالی که در روستای فراگرد است، دیگر تبدیل به بخشی از فرهنگ و زندگی مردم شده. اهالی منطقه معتقد هستند که با گره زدن یک تکه پارچه به شاخه‌های درخت، آرزوهایشان برآورده می‌شود. احتمالا شما هم وقتی به دیدن این درخت پیر بروید، یک عالم پارچه رنگی و آرزوهای رنگارنگ روی درخت خواهید دید.

عمر درخت سرو کهنسال مشهد بین ۱۰۳۵ تا ۱۰۸۲ سال تخمین زده شده. این درخت با ارتفاع ۱۲ متر و قطر تنه ۲.۵ متر در لیست آثارطبیعی ملی جای گرفته و به یکی از جاذبه های گردشگری مشهد تبدیل شده.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، شهرستان مشهد، بخش مرکزی، دهستان تبادکان، روستای باغ فراگرد

سد کارده

اطراف سد کارده به اندازه خود سد و دریاچه‌اش دیدنی است. این سد بتنی عظیم، جزو جاهای گردشگری مشهد است که در یک منطقه خوش آب‌وهوا ساخته شده و فضای خوب و صمیمی برای گردش و تفریح برای گردشگران فراهم کرده.

 • آدرس: خراسان رضوی، ۴۲ کیلومتری شمال مشهد، روستای کارده

لوکیشن سد کارده روی گوگل مپ

چشمه گراب از جاهای دیدنی مشهد

اگر در سفرتان حال‌وحوصله داشتید کمی از شهر فاصله بگیرید، چشمه گراب یا گوراب از جمله طبیعت دیدنی مشهد است که دیدنش خالی از لطف نیست. چشمه گراب، یک چشمه آتشفشانی است که از چند چشمه با فواصل حدودی ۵۰۰ متر تشکیل شده. هرکدام پر از این چشمه‌ها با آب معدنی پر شده که مردم محلی از آب آن‌ها به عنوان دارو و التیام زخم‌‌ها استفاده می‌کنند.

جالب است بدانید که این منطقه به‌عنوان پارک ملی به ثبت رسیده و سنگ‌های ارزشمند تاریخی زیادی در دل آن نهفته است.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، ۵۰ کیلومتری جنوب شهر مشهد و حدود یک کیلومتری جنوب آزادراه مشهد-باغچه

لوکیشن چشمه گراب روی گوگل مپ

آبشار آبگرم کلات از مناطق دیدنی مشهد

آبشار آبگرم کلات از مناطق گردشگری مشهد است که در ۷۵ کیلومتری شهرستان کلات قرار گرفته. البته رسیدن به این آبشار نیاز به آمادگی بدنی و وسایل طبیعت‌گردی دارد. اگر دوست داشتید کمی در دل طبیعت مشهد وقت بگذرانید، این آبشار بعد از طی کردن مسیر یک ساعته جلوی پای‌تان سبز خواهد شد.

آب این آبشار گرم است و پایین آن را می‌توان به‌عنوان حوضچه‌ای برای آب‌تنی در نظر گرفت. برای بازدید از آبشار کلات تقریبا یک روز کامل زمان نیاز دارید و بهتر است از تور یا یک راهنمای محلی کمک بگیرید.

 • آدرس: خراسان رضوی، ۷۵ کیلومتری کلات، مجاورت روستای آبگرم

لوکیشن آبشار آب گرم کلات روی گوگل مپ

غار مغان

غار مغان یکی از جاهای دیدنی مشهد است که قدمت آن به صد میلیون سال پیش می‌رسد. البته باید توجه داشته باشید که بازدید از غار بدون ابزار و راهنما امکان‌پذیر نیست.

 • آدرس: خراسان رضوی، ۳۵ کیلومتری مشهد، جنوب روستای مغان

لوکیشن غار مغان روی گوگل مپ

پارک مینیاتوری مشهد از بهترین جاهای دیدنی مشهد

بوستان مینیاتوری مشهد یکی از آن جاهای دیدنی مشهد است که به خاطر تفاوتش با پارک‌های معمولی، آن را در دسته مراکز تفریحی مشهد قرار می‌دهیم. در این پارک تمام بیش‌از ۵۸ سازه و نماد تاریخی کشور با ابعاد مینیاتوری ساخته شده. پارک مینیاتوری مشهد علاوه‌بر المان‌های فرهنگی و تاریخی ایران، امکانات فرهنگی و تفریحی دیگری مثل دریاچه، قطار ریلی در مسیر ماکت‌ها، زمین بازی کودکان، پیست ماشین کنترلی، مسیر پیاده‌روی، کافی‌شاپ و… دارد.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، بلوار الهیه، بولوار سجادیه، نبش سجادیه ۲۶

لوکیشن پارک مینیاتوری مشهد روی گوگل مپ

دره آل از جاهای دیدنی مشهد

اگر اهل گردش در طبیعت هستید، دره آل یکی از جاهای دیدنی مشهد است که یک روز آرامش‌بخش به شما هدیه می‌کند. این روستا به خاطر موقعیت کوهستانی، آب‌وهوای خنک و طبیعت سرسبزی دارد. فصل بهار و تابستان در این دره حسابی دیدنی است. فقط باید حواستان باشد که گردش در این دره نیاز به وسایل و تجهیزات، توانایی بدنی کافی برای پیاده‌روی و یک راهنمای محلی دارد.

 • آدرس: خراسان رضوی، ۴۵ کیلومتری شمال‌شرقی مشهد و در مسیر کلات، نزدیکی روستای آل

لوکیشن دره آل مشهد روی گوگل مپ

روستا و آبشار اخلمد

یکی از پیشنهادات ما به طبیعت‌گردها، گردش در روستای اخلمد و جاهای دیدنی آن است. این روستا که با نام بهشت پنهان معروف است، یکی از جاهای دیدنی مشهد با آب‌هوای ییلاقی است. آبشار اخلمند یکی از معروف ترین جاذبه های دیدنی مشهد است که گردشگران زیادی به تماشای آن می‌روند. گردش در طبیعت بکر این روستا فرصتی است که چند ساعتی از دنیای پرجنب‌وجوش شهری فاصله بگیرید.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، شمال غربی مشهد، شهرستان چناران، روستای اخلمد

لوکیشن روستای اخلمد روی گوگل مپ

چشمه گیلاس

چشمه تاریخی گیلاس یکی از جاذبه های گردشگری مشهد است که عمقی ۴-۵ متری داردو این چشمه در تمام طول سال پرآب است و به خاطر آب‌وهوای مناسب و طبیعت اطرافش، از دیدنی‌های پرطرفدار است. بهترین زمان برای بازدید از چشمه گیلاس مشهد، فصل تابستان است.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، ۵۰ کیلومتری شمال مشهد، ۲۵ کیلومتری چناران، روستای چشمه گیلاس

لوکیشن چشمه گیلاس روی گوگل مپ

باغ نادری مشهد

یکی از مکان های دیدنی مشهد و البته تاریخی آن باغ نادری است. باغ نادری محوطه‌ای بزرگ، سرسبز و باصفاست. در آن زمان آرامگاهی کوچک و ساده برای نادر در آن محل ساخته شد، اما بعدها ساختمان و باغی بزرگ برای آن بنا شد. در سال ۱۳۴۲ (ش) عملیات ساخت این عمارت به پایان رسید. به‌غیراز آرامگاه یک موزه و فروشگاه آثار دستی و سنتی هم در فضای باغ وجود دارد.

 • آدرس: خراسان رضوی، شهر مشهد، خیابان شیرازی، ضلع شمال غربی چهارراه شهدا، باغ موزه نادری

لوکیشن باغ نادری مشهد روی گوگل مپ

جاهای دیدنی مشهد: گذری بر تاریخ و ادبیات

جاهای دیدنی مشهد زمان تکمیل می‌شود که یک بخش کامل را به جاهای دیدنی تاریخی این شهر اختصاص دهیم:

حمام مهدی قلی بیک مشهد

یکی دیگر از دیدنی های مشهد و مکان های تاریخی آن حمام مهدی قلی بیک است. این حمام که یکی از بزرگ‌ترین حمام های قدیمی مشهد به حساب می‌آید در دوران صفویه ساخته شده. این حمام با نام حمام شاه و حمام رضوی هم شناخته می‌شود. سقف حمام با طراحی‌های رنگارنگ و زیبا تزئین شده است. مساحت حمام حدود ۲۰۰۰ مترمربع است. حمام مهدی قلی‌خان مانند بسیاری از دیگر حمام‌های ایرانی بخش‌های مختلف دارد از خزینه، تون، چال حوض، نظافت‌خانه و… .

جاهای دیدنی مشهد حمام مهدی قلی بیک در ساخت این حمام از مصالحی نظیر ساروج، آهک، فلز، کاشی و شیشه به کار رفته است. اگر حمام مهدی قلی بیک هم انتخاب شما از بین جاهای دیدنی مشهد است، با دیدن آن یک تیر و دو نشان زده‌اید. چراکه این حمام در حال حاضر به موزه مردم شناسی مشهد هم تبدیل شده است. در این موزه آثار و وسایلی وجود دارد که سبک زندگی مردم مشهد در گذشته را به نمایش می‌گذارد.

 • آدرس: مشهد، حرم امام رضا، کنار خروجی ضلع غربی صحن جامع رضوی

لوکیشن حمام مهدی قلی بیک روی گوگل مپ

آرامگاه فردوسی در توس

آرامگاه فردوسی، یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی اطراف مشهد توس است. بنابراین در سفرتان به مشهد حتما به توس هم بروید. توس تا مرکز شهر مشهد تقریبا ۳۰ کیلومتر فاصله دارد و در زمانی کمتر از یک ساعت به این شهر تاریخی می‌رسید. آرامگاه فرودسی به‌عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مشهد در توس واقع شده است.

مناطق دیدنی مشهد مقبره فردوسی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید آرامگاه این شاعر پرآوازه ایرانی بعد از حرم امام رضا(ع) پرگردشگرترین نقطه استان خراسان رضوی است. مهدی اخوان‌ثالث، شاعر معاصر و خالق اثر بی‌نظیر زمستان هم در کنار آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شده است. توس به‌غیراز اینکه آرامگاه فردوسی و اخوان را در خود جای داده است، آب‌وهوای دلپذیری نیز دارد. آن‌طور که در تاریخ آمده، یکی از دلایل رونق توس همین آب‌وهوای خوشایند بوده است. بنابراین گردش در توس را هم در لیست مناطق دیدنی مشهد بگنجانید.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، شهر طوس، انتهای بلوار بهارستان

لوکیشن آرامگاه فردوسی در گوگل مپ

برج رادکان مشهد

برج رادکان چناران یکی از جاهای دیدنی مشهد است که ساخت آن به دوره ایلخانی و قرن هفتم هجری می‌رسد. معماری عجیب این برج ۳۶ متری باعث شده که جایگاه ویژه‌ای بین جاذبه های گردشگری مشهد داشته باشد. اگر از بیرون به برج نگاه کنید، خواهید دید که بنا تا ارتفاع سه متری به شکل ۱۲ضلعی ساخته شده و تا زیر گنبد نیم‌استوانه است. چیزی که این معماری را جذاب‌تر می‌کند این است که داخل برج به شکل هشت‌ضلعی است.

درباره کاربری برج ادعاهای زیادی وجود دارد، یک سری می‌گویند برج اردکان برای تحقیقات نجومی ساخته شده و عده‌ای هم معتقدند که اینجا قبلا یک مقبره بوده. برج رادکان توسط ریاضیدان و ستاره‌شناسی ایرانی، خواجه نصیرالدین توسی طراحی شده و توانایی تعیین چهار فصل، سال کبیسه و شروع نوروز را دارد.

با توجه به اینکه برج در ناحیه خارج از شهر قرار گرفته سعی کنید برای رفت‌وبرگشت خود برنامه‌ریزی زمانی درستی داشته باشید.

 • آدرس: خراسان رضوی، ۷۴ کیلومتری شمال مشهد و ۲۶ کیلومتری شمال غربی چناران

لوکیشن برج رادکان چناران روی گوگل مپ

چهارطاقی بازه هوره

اینجا قرار است یک بنای تاریخی سنگی ببینید که معنی واقعی کلمه سنگ روی سنگ بند شدن است. چهارطاقی بازه هوره، قدیمی‌ترین چهارطاقی در ایران است که درباره زمان ساخت آن ادعاهای زیادی وجود دارد که قدیمی‌ترین گزینه، دوره ساسانیان است. پروفسور آرتور پوپ، ایران‌شناس و مورخ آمریکایی، این بنا را کهن‌ترین گنبد جهان معرفی کرده، بنابراین اگر حوصله دارید چند ساعتی خارج از شهر رانندگی کنید، پیشنهاد می‌کنم سری به مکان دیدنی مشهد بزنید.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، شهرستان مشهد، بخش احمدآباد، روستای رباط سفید (در فاصله ۷۰ کیلومتری مشهد)

لوکیشن چهارطاقی بازه هوره روی گوگل مپ

آرامگاه نادر افشار از بهترین جاهای دیدنی مشهد

یکی از جاهای گردشگری مشهد که خیلی از گردشگران سراغش می‌روند، آرامگاه نادر افشار است که در مرکز باغ سرسبز نادری قرار گرفته. البته آرامگاه نادر در ابتدا در این محل نبوده است. قوام‌السلطنه در سال ۱۲۹۶(ق) بقایای جسد نادرشاه را از تهران به این باغ منتقل کرد. در آن زمان آرامگاهی کوچک و ساده برای نادر در آن محل ساخته شد، اما بعدها ساختمان و باغی بزرگ برای آن بنا شد. در سال ۱۳۴۲ (ش) عملیات ساخت این عمارت به پایان رسید.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، خیابان شیرازی، ضلع شمال غربی چهارراه شهدا (نادری سابق)

لوکیشن آرامگاه نادر شاه افشار روی گوگل مپ

میل اخنگان از دیدنیهای مشهد

میل اخنگان یا اخنجان از جمله جاهای دیدنی مشهد مقدس است که در فاصله ۲۲ کیلومتری مشهد ساخته شده. این برج درواقع محل دفن شخصی با هویت نامعلوم است که بعد از این همه سال هنوز هم کسی چیزی از آن نمی‌داند. با توجه به اینکه دیوارهای بنا نقش‌ونگارهای زنانه دارد، خیلی‌ها معتقدند که پیکر متوفی متعلق به یک زن است.

به‌طورکلی اطلاعات دقیقی هم درباره زمان ساخت بنا وجود ندارد اما سبک معماری آن، ویژگی‌های معماری دوره تیموری را دارد. معماری و کاشی‌کاری‌های لاجوردی زیبای میل اخنگان در نگاه اول گیرایی زیادی دارد. ارتفاع برج حدود ۱۷ متر است و گنبد مخروطی بلندی دارد که با کاشی‌های لاجوری به شکل نوارهای افقی تزئین شده.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، ۲۲ کیلومتری مشهد، ۱۰ کیلومتری از شرق شهر تابران توس ، در نزدیکی روستای اخنگان

لوکیشن میل اخنگان روی گوگل مپ

فرهنگسرای بهشت از جاهای دیدنی مشهد

فرهنگسرای بهشت از جمله مکان های دیدنی مشهد است که در دوره پهلوی ساخته شده. این بنا یکی از آثار ملی ایران است که در سال ۱۳۸۳ شمسی به فرهنگسرا تبدیل شد. حالا دیگر کلاس‌های آموزشی و سرگرمی مثل خیاطی، خوشنویسی، نقاشی، سفالگری و… هم در آن برگزار می‌شود.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، خیابان امام خمینی، خیابان جنت

لوکیشن فرهنگسرای بهشت روی گوگل مپ

آرامگاه شیخ بهایی از جاهای دیدنی مشهد

آرامگاه شیخ بهایی از جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم است که دیگر می‌توان گفت خود حرم مطهر قرار گرفته. شیخ بهایی یکی از علما و دانشمندان بزرگ ایرانی بوده. رواق آرامگاه، قبل از مرگش محلی برای تدریس او بوده که حالا با آیینه‌کاری‌های ظریف و کتیبه‌های دیدنی تزیین شده است. کف رواق پوشیده از سنگ مرمر است و به سبک معماری اسلامی بازسازی شده، به همین خاطر این آرامگاه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مشهد می‌شناسند.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، حرم امام رضا

لوکیشن آرامگاه شیخ بهایی روی گوگل مپ

قبرستان ارامنه مشهد

قبرستان ارامنه یکی از گورستان‌های قدیمی مشهد و از آثار ملی کشور است که از صد سال پیش، محل دفن مسیحیان این منطقه بوده. با توجه به گسترش شهرها، این قبرستان در حال حاضر درست در وسط شهر قرار گرفته و یکی از جاهای دیدنی مشهد به‌شمار می‌رود. در ضمن موقع گشتن در این آرامستان می‌توانید از کلیسای قدیمی آن هم دیدن کنید.

البته باید توجه داشته باشید که بازدید از قبرستان ارامنه مشهد با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی و نماینده شورای خلیفه‌گری ارامنه امکان‌پذیر است درغیراین صورت شما نمی‌توانید همه‌روزه از این مکان دیدنی مشهد بازدید کنید.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، خیابان حرعاملی، ابتدای تقاطع شهید کریمی

لوکیشن قبرستان ارامنه مشهد روی گوگل مپ

خانه های تاریخی از اماکن دیدنی مشهد

هر خانه تاریخی یک کتاب پرشاخ‌وبرگ از گذشته یک شهر است، به همین خاطر فکر کردم شاید بهتر باشد یک بخش جدا را به معرفی خانه‌های تاریخی به عنوان جاهای دیدنی مشهد اختصاص دهم:

خانه ملک مشهد

بین اسامی جاهای دیدنی مشهد که می‌گشتم اسم یک خانه قدیمی خیلی برایم جالب بود، زیرا شبیه به عمارتی قدیمی در اصفهان بود. خانه ملک التجار در اصفهان و خانه ملک در مشهد در نگاه اول متعلق به یک نفر بوده ولی این رسم تجار بزرگ بود که برای خودشان لقبی برگزینند و عمارت‌های عجیب‌وغریب بسازند.

با اینکه این مطلب درباره جاهای دیدنی مشهد است ولی خالی از لطف نیست که به خاطر شباهت اسمی یادی هم از انگورستان ملک التجار اصفهان کنیم که به حق یکی از خانه های بهشتی روی زمین است.

خانه ملک مشهد

اصل مطلب یعنی خانه ملک عمارتی متعلق به قرن چهاردهم هجری شمسی است توسط حاج حسین ملک یکی از تجار موفق مشهد وقف شده است. اسم و رسم این حاج حسین ملک بیشتر از شبیه ثروتمندان کنونی دنیاست. مثل بیل گیتس و جف بزوس که فقط وقف می‌کنند و بدون ذره‌ای افت هنوز پولدارترین آدم‌های دنیا هستند. جز خانه، این حاج حسین چندین بیمارستان، کتابخانه، زمین، مغازه و… را نیز وقف کرده و هنوز هم خانواده‌اش دارند.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، ضلع‌ شرقی خیابان امام خمینی، مقابل ساختمان دارایی

لوکیشن خانه ملک مشهد روی گوگل مپ

خانه داروغه از جاهای دیدنی مشهد

باید خیلی خوش‌شانس باشید که با قدم زدن در پس‌کوچه های اطراف حرم به خانه‌ای قدیمی برسید به نام خانه داروغه. ساختمانی بسیار زیبا که معماریش متفاوت از خانه‌هایی با معماری اروپایی یا ایرانی است. این‌جا در محله قبر میر یکی از جاذبه های گردشگری مشهد قرار دارد که به دستور یوسف خان هراتی آخرین داروغه مشهد ساخته شده است.

خانه داروغه مشهد

وقتی حرف از نوآوری می‌شود دقیقا این ساختمان مصداقش است. معماری آن تلفیقی از کل جهان است. اولین پنجره‌های دوجداره، اولین حمام اختصاصی و… جزو نوآوری‌ها و بخش‌های سنتی هم مثل سرداب بادگیر حوض مطبخ و… در این ساختمان تعبیه شده که بازدید از آنها خالی از لطف نیست.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، محله بزرگ نوغان، ریز محله قبر میر، خیابان نواب صفوی، شارستان رضوی، راسته حوض مسگران، کوچه داروغ

لوکیشن خانه داروغه مشهد روی گوگل مپ

خانه تاریخی توکلی از مکان های دیدنی مشهد

خانه توکلی یکی از آن خانه‌های تاریخی قدیمی در دل مشهد است که از دوران قاجار به‌جا مانده. چیزی که در نگاه اول شما را جذب این خانه می‌کند، معماری و کاشی‌کاری‌ نمای ساختمان و حوض وسط حیاط است، اما زمانی‌که وارد خانه می‌شوید، اتاق‌های تودرتو با درهای چوبی حال‌وهوای فیلم‌های قدیمی را در شما زنده می‌کند.

این خانه تاریخی مدت زیادی متروکه بود تا اینکه خانه به مالکیت شهرداری مشهد درآمد. کم‌کم روند مرمت این بنای ۱۸۰ ساله شروع شد تا اینکه درهای آن برای بازدید به روی مردم باز شد. جالب است بدانید که این بنا یک موزه مردم‌شناسی هم افتتاح شده که مردم را با زندگی دوران قاجار آشنا می‌کند.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد،‌ خیابان نواب صفوی،‌ صفوی ۷

لوکیشن خانه تاریخی توکلی مشهد روی گوگل مپ

خانه اردکانی

خانه اردکانی یکی از بهترین جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم برای افرادی است که به تاریخ علاقه دارند. این خانه که با نام خانه دولابیان هم شناخته می‌شود، در دل کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر قرار گرفته و در دوران قاجار ساخته شده. خانه اردکانی مجموعه کاملی از یک خانه سنتی ایرانی است که از بخش‌های حیاط مرکزی، زمستان‌نشین، تابستان‌نشین، حوض‌خانه و ‌انبار تشکیل شده. البته باید توجه داشته باشید که بازدید از فضای داخلی خانه ممکن نیست.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، بلوار وحدت، وحدت ۲۱ (خیابان شهید سالاری‌مقدم)، کوچه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ صفار‌‌‌هروی (کوچه ساربان‌ها)، بن‌بست دوم سمت چپ‌، پلاک ۱۲۷

لوکیشن خانه اردکانی روی گوگل مپ

خانه کوزه کنانی

خانه کوزه کنانی یکی از آثار ملی ایران است که در دوره قاجار ساخته شده. خانه کوزه کنانی یک عمارت دو طبقه با تزئینات آجری است که در حال حاضر به عنوان میراث فرهنگی و موزه مشروطیت استفاده می‌شود.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، خیابان شیرازی، کوچه چهار باغ، کوچه پنجه

لوکیشن خانه کوزه کنانی روی گوگل مپ

خانه پیشه وران از جاهای دیدنی مشهد

خانه پیشه وران یکی از جاهای دیدنی شهر مشهد است که تابه‌حال چند بار بازسازی شده. این خانه قدیمی مربوط به دوره قاجار است و با وسایل زندگی مردم مشهد در دوران گذشته تزئین شده. با توجه نبود کتیبه و مستندات، اطلاعات دقیقی درباره تاریخ ساخت آن وجود ندارد.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، خیابان آخوند خراسانی ۵، کوچه سه شهید

لوکیشن خانه پیشه وران روی گوگل مپ

خانه تاریخی پریشانی یا خانه موسوی

خانه موسوی یکی از جاذبه های مشهد است که ساخت آن به دوره پهلوی می‌رسد. این خانه یک خانه قدیمی با معماری دیدنی است که در گذشته کاربرد مسکونی داشته و متعلق به شخصی به نام آقای موسوی بوده. این خانه در سال ۱۳۸۴ شمسی در فهرست آثار ملی ایران جای گرفت و به خاطر قدمت و معماری خاصی که دارد بین گردشگران محبوب است.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، تپل محله، نوغان چهار، کوچه سردار

خانه وطن چی

خانه وطن چی مشهد از مکانهای دیدنی مشهد است که در دوره قاجار ساخته شده. این بنا به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، خیابان خسروی، جنب سرای عروس، طبقه دوم

لوکیشن خانه وطن چی روی گوگل مپ

خانه های تاریخی و جاهای دیدنی شهر مشهد در همین چند مورد خلاصه نمی‌شود. اگر حوصله و وقت داشته باشید و ساعت‌ها در کوچه‌پس‌گوچه‌های شهر قدم بزنید، خانه‌های تاریخی زیادی خواهید دید که هرکدام سرگذشت خاص خودشان را دارند. برای شروع می‌توانم چند خانه تاریخی دیگر را به عنوان سرنخ برای گردش به شما معرفی کنم:

 • خانه غفوری
 • خانه امیری
 • خانه مسکونی بلخاست
 • خانه اکبرزاده
 • خانه تاریخی خوشمند

بهترین جاهای دیدنی مشهد برای خرید

خرید سوغات از آداب سفر است. سوغات شهرهای ایران هم تنوع و جذابیت فراوانی دارند. در مشهد هم می‌توانید سوغاتی‌های متنوع و زیبایی برای بستگان و دوستانتان بیابید. از معروف‌ترین سوغاتی های مشهد می‌توان به زعفران، زرشک، نبات، سجاده و… اشاره کرد. برای تهیه سوغات مراکز خرید فراوانی در مشهد وجود دارد. ازجمله این مراکز خرید مشهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مرکز خرید آرمان

یکی از مجتمع‌های تجاری مشهد که هم قبل از ساختنش خیلی سروصدا کرد هم بعد از افتتاح مرکز خرید آرمان بود. اینجا نه فقط مرکز تجاری، بلکه یک جاذبه گردشگری محسوب می‌شود. محیط بسیار زیبا و مدرن که با دکوری جذاب و البته یک شگفتی تزیین شده است. مرکز خرید آرمان هم جذابیت های تفریحی دارد هم هرکس که آنجا خرید کرده از خریدش راضی بوده است. کلا برکت عجیبی دارد.

پاساژ آرمان

این مجتمع پر از مغازه‌های لباس فروشی و البته جواهراتی است. جز مغازه‌هایی با اجناس باکیفیت خدمات خوبی هم برایش در نظر گرفته شده. فودکورت، رستوران، کافه، سرویس بهداشتی، استودیو عکاسی با دکور خاصشان، آسانسورهای متعدد پانوراما و ساده، پله های برقی و… خلاصه که بازدید از پاساژ آرمان بین مکان های دیدنی مشهد هم فال است و هم تماشا از دستش ندهید.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، خیابان نواب صفوی

لوکیشن مرکز خرید آرمان روی گوگل مپ

بازار رضا مشهد

بازار رضا مشهد یکی از مهم‌ترین مراکز خرید مهم شهر و از جاهای دیدنی مشهد به حساب می‌آید که در سال ۱۳۵۵ شمسی، در دوره پهلوی ساخته شد. با توجه به حجم بالای گردشگران مشهد، این بازار خیلی سریع رونق گرفت و به یکی از جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم تبدیل شد.

بازار سنتی رضا، یک بازار دو طبقه شامل طبقه همکف و طبقه اول است. طبقه اول بازار پر از مغازه‌های فروش انواع سوغاتی مثل طلا، نقره، انگشتر عقیق، زعفران، نبات، مهر و سجاده، تسبیح و… است و طبقه دوم محل کارگاه‌های صنایع دستی، گلدوزی، فیروزه‌تراشی، طلاکاری و… محسوب می‌شود.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، ضلع شرقی میدان آب، بازار رضا

لوکیشن بازار رضا مشهد روی گوگل مپ

برج تجاری آرمیتاژ مشهد

برج آرمیتاژ از جاهای دیدنی و تفریحی مشهد و از مراکز خرید مهم این شهر است. این برج یک ساختمان ۳۴ طبقه اداری، تجاری و تفریحی است که شامل بخش‌های مختلفی از جمله هایپرمارکت، فروشگاه‌های مختلف پوشاک زنانه و مردانه، لوازم دکوراتیو، لوازم آشپزخانه، مبلمان، لوازم آرایشی و بهداشتی، کافه، رستوران، فودکورت، روف گاردن، گالری هنری، شهربازی مخصوص کودکان، کلوپ ورزشی، پردیس سینمایی و… است.

دسترسی به برج تجاری آرمیتاژ با مترو، اتوبوس و ماشین شخصی امکان‌پذیر است.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، بزرگراه وکیل آباد، بلوار هفت تیر، خیابان گلشن، نبش هفت تیر ۸

لوکیشن برج تجاری آرمیتاژ روی گوگل مپ

مجتمع تجاری مروارید شرق

مجتمع تجاری مروارید شرق یکی از مراکز خرید مشهد در بلوار خیام است. این مجتمع چهار طبقه شامل فروشگاه‌های پوشاک، واحدهای تجاری و اداری، تالار و رستوران و… است.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، انتهای بلوار خیام

لوکیشن مجتمع تجاری مروارید شرق روی گوگل مپ

مجتمع تجاری الماس شرق

مجتمع الماس شرق مشهد یکی از جاذبه های گردشگری مشهد و از مراکز خرید مهم این شهر است. این مجتمع ۶ طبقه، حدود ۱۲۰۰ واحد تجاری برای فروش انواع پوشاک، لوازم خانه، صنایع دستی، اسباب‌بازی و… دارد. از جمله امکانات مجتمع الماس شرق می‌توان به پارکینگ، بازی آب و نو، سالن اجتماعات و… اشاره کرد.

 • آدرس: مشهد ، بلوار خیام شمالی، میدان بهارستان، منطقه تجاری گردشگری سپاد

لوکیشن مجتمع تجاری الماس شرق روی گوگل مپ

مرکز خرید پروما از از مراکز دیدنی مشهد

مرکز خرید پروما در مشهد یکی از مراکز خرید معروف در مشهد است که تنوع فروشگاه‌ بالایی دارد. این مرکز خرید، یک ساختمان چهار طبقه است که در آن فروشگاه‌های مختلف پوشاک، طلا و جواهر، لوازم خانه، کیف و کفش و… محصولات متنوعی ارائه می‌دهند.

علاوه‌بر فروشگاه‌ها، مرکز خرید پروما یک سالن بولینگ، شهربازی سرپوشیده و سالن بیلیارد دارد.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، میدان جانباز، مجتمع تجاری پروما

لوکیشن مرکز خرید پروما روی گوگل مپ

مجتمع تجاری زیست خاور

مجتمع تجاری زیست خاور مشهد یکی از مراکز خرید در مرکز شهر است که به راحتی می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. این مجتمع تجاری چهار طبقه است که با تلفیق معماری ایرانی و مدرن طراحی شده. مجتمع زیست خاور حدود ۶۸۹ واحد تجاری دارد که محل فروش انواع پوشاک، لوازم لوکس، کیف و کفش و سوغاتی‌های مرغوب شهر است.

 • آدرس: خراسان رضوی، مرکز مشهد، نزدیکی میدان دکتر علی شریعتی

لوکیشن مجتمع تجاری زیست خاور روی گوگل مپ

برج آلتون

مرکز خرید آلتون یکی از جاهای دیدنی مشهد برای خرید است که اکثر مردم مشهد آن را محلی برای خرید پوشاک، کیف و کفش و لوازم آرایش می‌شناسند. برج آلتون یک برج ۲۵ طبقه است که واحدهای تجاری و اداری متعددی دارد.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، خیابان دانشگاه

لوکیشن برج آلتون روی گوگل مپ

مرکز خرید کاسپین مد

مرکز خرید کاسپین مد از جمله مراکز خرید معروف مشهد است که محل فروش برندهای مختلف ایرانی و خارجی است. در کاسپین مد انواع پوشاک، لوازم آرایشی، کیف و کفش و… به فروش می‌رسد و گزینه مناسبی برای افرادی است که دنبال خرید برندهای خارجی هستند.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، بلوار سجاد، چهارراه بزرگمهر

لوکیشن مرکز خرید کاسپین مد روی گوگل مپ

بازار بزرگ اطلس مشهد

بازار بزرگ اطلس از جمله مراکز خرید معروف در مشهد است که به‌عنوان مرکز تخصصی لوازم منزل شناخته می‌شود. البته علاوه‌بر لوازم خانه، فروشگاه‌های انواع پوشاک، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم دیجیتال، دکوراتیو و… هم در این مجموعه بزرگ وجود دارد. این مرکز خرید، امکانات دیگری مثل پردیس سینمایی، فودکورت، نگارخانه و… برای مردم فراهم کرده.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، بزرگراه شهید کلانتری ، میدان حافظ

لوکیشن بازار بزرگ اطلس روی گوگل مپ

مرکز خرید وصال

مجتمع تجاری وصال یکی از جاهای دیدنی مشهد است که امکانات تفریحی و رفاهی مختلفی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به آبنمای موزیکال، هایپرمارکت، شهربازی، کلبه وحشت، رستوران، پارک علمی و… اشاره کرد. این مرکز خرید عرضه‌کننده انواع پوشاک، لوازم آرایش، سرویس چوب، لوازم سرگرمی و… است.

آدرس: خراسان رضوی، مشهد، بلوار خیام شمالی، بلوار بهارستان، جنب مجتمع الماس شرق

لوکیشن مرکز خرید وصال روی گوگل مپ

بازار گوهرشاد

بازار گوهرشاد مشهد از جمله مراکز خرید معروف مشهد است که ۸۴ واحد تجاری دارد. فروشگاه‌های این مرکز خرید انواع لوازم برقی، لوازم خانه، انواع پوشاک، سوغات مشهد و… را عرضه می‌کند.

آدرس: خراسان رضوی، مشهد، آبکوه، بلوار سازمان آب

لوکیشن بازار گوهرشاد روی گوگل مپ

مکان‌های تفریحی و سرگرمی مشهد

تفریح و سرگرمی در سفر به مشهد تمام نمی‌شود. در این بخش جاهای تفریحی مشهد را به شما معرفی می‌کنیم:

شاندیز مشهد

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی مشهد شاندیز است. البته بیشتر شاندیز مشهد را بیشتر به‌خاطر کباب‌های لذیذ و شیشلیک‌های معروفش می‌شناسند. شاندیز با فاصله حدودا ۲۰ کیلومتر از مشهد، منطقه‌ای ییلاقی ا‌ست که آب‌وهوایی عالی دارد. همین آب‌وهوای خوب باعث ساخت تعداد زیادی رستوران در دل باغ‌های منطقه شده است و همان طور که اشاره شد انواع کباب‌های خوشمزه در این رستوران‌ها آماده و سرو می‌شود.

جاهای دیدنی مشهد شاندیز

ظروف سنگی شاندیز که غذا در آن سرو می‌شود بین گردشگران آوازه‌ای دارد. با خرید دیزی‌های سنگی از این شهر، می‌توانید آبگوشت‌های خوش‌طعمی بپزید. شاندیز به‌عنوان یکی از نقاط دیدنی مشهد سالانه پذیرای گردشگران پرتعدادی از سراسر کشور است. اگر قصد سفر به مشهد را دارید، تفریح در شاندیز را از دست ندهید.

اگر هنوز در مشهدید و اهل غذاخوردن‌اید، این رستوران های مشهد را از دست ندهید.

 • آدرس: خیابان امام رضا، میدان ملک‌آباد، پل آزادی، ۱۸ کیلومتری بلوار وکیل‌آباد

لوکیشن شاندیز مشهد روی گوگل مپ

سرزمین موج های آبی مشهد

برای رفتن به جاهای دیدنی مشهد مجبور نیستید که حتما از شهر خارج شوید. از جذاب‌ترین تفریحات در این شهر رفتن به مجموعه های آبی است. سرزمین موج های آبی، پارک آبی ایرانیان، پارک ساحلی آفتاب و… ازجمله این مجموعه‌هاست.

مراکز تفریحی مشهد سرزمین موج های آبی

بنابراین یادتان باشد که در سفر به مشهد، لباس شنا با خود ببرید. احتمالا همه تفریحات در سفر با دوستان و آشنایان خوش می‌گذرد اما شنا و تفریح در مجموعه‌های آبی جای خودش را دارد. اگر با دوستان و دسته‌جمعی به مشهد رفته‌اید، رفتن به این مجموعه های آبی مشهد را از دست ندهید.

راستی اگر به پارک های آبی علاقه‌مندید، حتما درباره بهترین پارک های آبی ایران بخوانید.

 • آدرس: مشهد، قاسم آباد، بلوار اندیشه، نبش اندیشه ۸۳

لوکیشن سرزمین موج های آبی (آقایان) روی گوگل مپ

لوکیشن سرزمین موج های آبی (بانوان) روی گوگل مپ

پارک ساحلی آفتاب مشهد

سال ۱۳۹۰، پارک ساحلی آفتاب افتتاح شد تا به عنوان بزرگ‌ترین پارک آبی طبقاتی جهان، میزبان مشهدی‌ها و گردشگران باشد. در بلوار خیام شمالی، میدان بهارستان، کنار مجتمع الماس شرق مشهد، یک ساختمان با زیربنای ۱۵ هزارمترمربعی در هفت طبقه، شما ره به یک آب‌بازی مفصل دعوت می‌کند.

ساعت کاری پارک ۱۰ صبح تا ۱۰ شب است اما بخش بانوان، روزهای چهارشنبه تا ساعت ۷:۳۰ شب فعالیت می‌کند. برای ورودی پارک ساحلی آفتاب مشهد بزرگسالان ۸۸ هزارتومان و خردسالان ۶۰ هزارتومان باید بپردازند (اواخر سال ۱۴۰۱). البته استفاده از همه سرسره‌های داخل پارک با همین هزینه اولیه امکان‌پذیر و درواقع سرسره‌سواری رایگان است.

پارک آفتاب مشهد

عکس از: سایت Google Map

پارک ساحلی آفتاب مشهد با امکانات گوناگون در دو بخش آقایان و بانوان، فرصت خوبی را برای تجربه یک روز آبی در مشهد فراهم می‌کند. از استخر شنا برای خردسالان و بزرگسالان، استخر نمک، حمام آفتاب و ماساژماهی، ماساژ معمولی تا حمام ترکی، مهدکودک و امکان آموزش شنا، همگی در بزرگ‌ترین پارک آبی طبقاتی دنیا جمع شده‌اند.

بخش بانوان

در قسمت بانوان پارک ساحلی، سرگرمی‌ها و امکانات مختلفی وجود دارد که یک روز به‌یادماندنی را برای خانم‌ها رقم می‌زند. به‌غیر از استخر، دو باب سونای خشک با امکان نور درمانی و رایحه درمانی، جکوزی، سونای بخار با نمک دریایی و سرسره‌های پیچ و تونلی و  بخش‌های دیگری هم در قسمت بانوان فعال است.

شما می‌توانید از سالن بدن‌سازی پیشرفته، سالن ماساژ در انواع ریلکسی، ورزشی و ماساژ صورت، سالن یوگا همراه استاد، کلاس ایروبیک، اتاق نگه‌داری موقت کودک، آب‌درمانی، فست‌فور و کافی‌شاپ این مجموعه استفاده کنید.

پارک آفتاب مشهد

عکس از: سایت Google Map

بخش آقایان

تفریحات این قسمت در بعضی موارد با مجموعه بانوان فرق دارد و شاید کمی هیجانی‌تر باشد. مثلا بزرگ‌ترین سرسره قایق فضایی و بزرگ‌ترین سرسره سقوط آزاد در بخش آقایان پیدا می‌شود. علاوه‌براین، انواع سرسره‌های پیچ، سرعت، دو قلو و آهسته، چاله فضایی، رودخانه، تونل‌های سنگی، استخر موج، آبشار خروشان و استخر غواصی در قسمت مردانه پارک ساحلی آفتاب مشهد قرار دارند.

برای استفاده از بخش  پارک ساحلی آفتاب مشهد باید عضویت این قسمت را داشته باشید. بخش ویژه هم برای آقایان و هم بانوان فعال ست. پشت درهای  این پارک ساحلی برنامه‌های گوناگونی انتظار شما را می‌کشد. استخر، سونا بخار و خشک، جکوزی، چای‌خانه سنتی، کافی‌شاپ، فست‌فود، سالن بدن‌سازی، استخر نمک دریایی، حمام سنتی با خدماتی مانند ماساژ، ازجمله امکانات بخش  هستند.

 • آدرس: مشهد – انتهای بلوار خیام شمالی- میدان بهارستان- جنب الماس شرق

لوکیشن پارک ساحلی آفتاب مشهد در گوگل مپ

سرزمین موج‌های خروشان مشهد

اگر شما هم سرتان برای تجربه “ترین”‌ها درد می‌کند، سرزمین موج‌های خروشان مشهد را ازدست‌ندهید. این مجموعه واقعا عظیم، بزرگترین مجموعه آبی سرپوشیده در جهان است و با امکانات و خدمات خوب، ساعت‌ها شما را سرگرم می‌کند. اصلا بین جاهای دیدنی مشهد به‌خصوص مجموعه‌های آبی آن، کدام یکی را با مساحت ۶۰ هزار مترمربع می‌شناسید که همزمان برای خانم‌ها و آقایان باز باشد؟ به‌نظرم تجربه سرزمین موج‌های خروشان به یکی از جذاب‌ترین خاطرات سفرتان تبدیل می‌شود.

سرزمین موج‌های خروشان

عکس از: سایت Google Map

دری به سوی سرزمین عجایب

حالا سرزمین عجایب شاید کمی اغراق‌آمیز به‌نظربرسد ولی واقعا سرزمین جذاب و پرهیجانی است. قصد ندارم خیلی در قیدوبند اعداد و ارقام این مجموعه باشم چون تمامی ندارد اما همینطوری محض اطلاع می‌گویم که سرزمین موج‌های خروشان ۶۳ سرسره آبی دارد. این تازه شروع ماجراهای آبی پارک است. بزرگترین سونای بخار و خشک دنیا، سقوط آزاد، رودخانه موج، چاله فضایی و دریاچه موج، یکی بعد از آن یکی، شما را غافلگیر می‌کنند.

به‌جز همه تفریحات خیس، امکانات و تفریحات دیگری هم در سرزمین موج‌های خروشان وجود دارد که این مجموعه را به یکی از بهترین جاهای دیدنی مشهد تبدیل می‌کند. مرکز خرید، رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های مجزا در بخش‌های آبی، مرکز ایروبیک، سالن فیش اسپا، سینما ماشین، پینت‌بال لیزری، فوتبال صابونی، زیپ‌لاین، کارواش و پارک کودک ازجمله قسمت‌های دیگر این مجموعه به‌شمارمی‌روند.

سرزمین موج های خروشان

عکس از: سایت Google Map

مواج و خروشان، مثل رود

رودخانه موج یا رودخانه خروشان سراسر سرزمین موج‌های خروشان را پوشش می‌دهد. دراصل سرسره‌هایی با پیچ‌های زیاد و شیب‌های ترسناک، وظیفه ترشح آدرنالین در مغزتان را برعهده دارند. رودخانه خروشان با تولید موج، فضای یک رود واقعی را برای شما شبیه‌سازی می‌کند. خلاصه همان‌طور که از روی بزرگترین سرسره چهارنفری خاورمیانه سر می‌خورید، جای ما را هم حسابی خالی کنید.

سقوط، آزاد

درون یک محفظه کوچک، وقتی دعا می‌کنید که خیلی پروسه ترسناکی پیش رویتان نباشد و بعد با ذکر “دیگر این کار را نمی‌کنم” منتظر شروع نمایش هستید، زیر پایتان به ارتفاع ۲۳ متر خالی می‌شود. اصلا قادر به توصیف شیرین و بدون ترس از تونل‌های سقوط آزاد نیستم. خیلی ترسناک و خیلی هیجان‌انگیز به استقبال شما می‌آیند و با یک فن زیرپا کشی جانانه، کل محتوای مغزتان را از دماغتان بیرون می‌آورند. ولی اگر ترس از ارتفاع ندارید، به امتحانش می‌ارزد.

از چاه سقوط آزاد به چاله فضایی

ورود به سرزمین موج‌های خروشان مشهد همان و رویارویی با هیجانات مفرح همان. نمی‌دانم چاله فضایی را باید در رتبه بعد از سقوط آزاد قرار بدهم یا قبل آن اما این قسمت هم ازنظر هیجان و جذابیت دست‌کمی از سقوط آزاد ندارد. بعد از سرخوردن داخل یک سرسره، و ورود به یک چاله شیبدار تازه سفرتان شروع می‌شود. در آخر هم بعد از کلی پیچ‌وتاب در چاله، درون یک حوض آب میافتید و ماجرا با یک آب‌بازی به‌پایان می‌رسد.

دریاچه موج، یک حس واقعی

یک لحظه چشم‌هایتان را ببندید و خودتان را به بالاوپایین جریان‌های دریا بسپارید. این حس شیرین لمس امواج آب را می‌توانید در سرزمین موج‌های خروشان، در مشهد تجربه کنید. دریاچه موج با شبیه‌سازی، حال‌وهوای یک دریانوردی واقعی را برایتان به‌وجودمی‌آورد.

زیپ‌لاین

اگر باوجود این همه سرگرمی‌های آدرنالین‌ساز باز هم گنجایش جیغ‌وداد و فریادهای از ته گلو را دارید، سرزمین موج‌های خروشان برای شما برنامه دارد. به‌این‌صورت که بعد از کلی آب‌بازی، یک دور زیپ‌لاین ۱۱۰ متری برای آقایان و ۱۴۰ متری برای خانم‌ها را تجربه می‌کنید. با سرعت بیشتر از ۵۰ کیلومتر در ساعت در بخش بانوان و بیشتر از ۶۰ کیلومتر در ساعت در قسمت مردان، احتمالا به آخر لیست کارهای هیجانی در این مجتمع آبی می‌رسید.

سُرترین زمین فوتبال مشهد

شاید هم عنوان سرترین زمین فوتبال دنیا درست‌تر باشد. همینطور که در دو تیم سه‌نفره پاس‌کاری می‌کنید، برای بار هزارم روی زمین کفی لیز می‌خورید. بعد از چند دقیقه احتمالا دغدغه گل‌زدن به تلاش برای سرپا ایستادن تغییر ماهیت می‌دهد. پیشنهاد می‌کنم این بازی بانمک و صابونی را حتما در فهرست تفریحات خودتان قرار دهید.

پینت‌بال بدون رنگ

این اسمی است که برای پینت‌بال بیزری یا لیزر تگ انتخاب کرده‌ام. این که چقدر از رنگی شدن وسط زمین بازی با توپ‌های رنگی بهتر باشد یا امکانات بازی به جایگزینی توپ با لیزر بیارزد یا نه را نمی‌دانم. اما لیزر تگ قطعا بازی پرشور و پرتحرکی خواهد بود که شما را به فکر و چینش استراتژی مجبور می‌کند.

لیزر تگ سرزمین موج‌های خروشان یکی از به‌روزترین زمین‌های پینت‌بال ایران محسوب‌می‌شود. این مجموعه با بیشتر از ۹۸۰ متر زمین مارپیچ و امکاناتی مثل بیسیم، مین ضد نفر، بمب، نارنجک دستی و سلاح لیزری، یک بازی هیجان‌انگیز را برایتان رقم می‌زند. برای ورود به لیزر تگ سرزمین موج‌های خروشان باید بیشتر از شش و کمتر از ۶۰ سال داشته باشید.

فیش اسپا

فیش اسپا یا با نام جالب‌ترش یعنی دکتر ماهی، پروسه‌ای است که در آن با ماهی‌های خاصی، مثلا در این جا ماهی‌های گاراروفای اندونزیایی، کار لایه‌برداری پوست و ماساژ انجام می‌شود. خلاصه که اگر دوست داشتید سی چهل تا ماهی ریز پوست‌های مرده‌تان را بردارند، خستگی از تن‌تان در برود، استرس‌تان کم شود و بعد از مدت‌ها راحت بخوابید، به‌نظرم فیش اسپا را یک بار امتحان کنید.

نمک تراپی

غارهای نمک از قدیم یکی از تجویزهای پزشکان برای مشکلات تنفسی بوده‌اند. عده‌ای باور دارند که هوای نمک‌آلود این غارها، ریه را تصفیه و سیستم تنفسی را تمیز می‌کند. حالا در یکی از بزرگترین جاهای دیدنی مشهد با ساخت غار نمک و پخش ذرات نمک در هوا با هالوژنراتور، امکان هالوتراپی یا درمان با نمک برای شما فراهم شده‌است.

سینما ماشین، از رویا تا واقعیت

یکی از جالب‌ترین بخش‌های سرزمین موج‌های خروشان، همین سینما ماشین است که تجربه فراموش‌نشدنی را برای شما می‌سازد. سینما ماشین، در یک فضای باز با چینش خاصی که به ماشین‌ها می‌دهد امکان تماشای فیلم سنمایی از داخل ماشین را برایتان فراهم می‌کند. یعنی با تماشای این منظره از بالا، ده‌ها ماشین را می‌بینید که به پرده نمایش نگاه می‌کنند. در سایت سرزمین موج‌های خروشان می‌توانید بلیط این سینما را به‌راحتی بخرید.

ایروبیک

کار سالن ایروبیک از ۲ ظهر شروع می‌شود و تا ۸ شب ادامه دارد. این سالن با دستگاه‌های بدنسازی مجهز شده‌است و ایروبیک گروهی و تکی را برای شرکت‌کنندهگان برگزار می‌کند. برگزاری مسابقه‌های داخل سالن هم، شور و هیجان بیشتری به فضای ورزشی، می‌دهد.

امکانات دیگر سرزمین موج‌های خروشان

مجموعه تفریحی سرزمین موج‌های خروشان علاوه‌بر بخش‌های متنوع تفریحی، امکانات زیادی دارد تا در طول زمان حضورتان، همه‌چیز برای سرگرمی و خوش‌گذارنی بدون دغدغه، آماده باشد. از رستوران و کافی‌شاپ و مرکز خرید تا کارواش و پارکینگ و پارک کودک با سرگرمی‌های جذابی مانند ترامپولین، همگی برای سپری کردن اوقاتی راحت و بدون مشکل در خدمت مسافران قرار می‌گیرد.

بایدها و نبایدها

 • ورود بانوان با عذر شرعی و کودکان زیر چهار سال ممنوع است.
 • بانوان باردار اجازه استفاده از مجموعه را ندارند.
 • زیورآلات، اشیا گران‌قیمت و لوازم آرایشی با خودتان نبرید.
 • گوشی موبایل و اشیا تیز را نباید با خودتان به داخل مجموعه ببرید.
 • از خوردن و نوشیدن در سالن هم اجتناب کنید.

چطور برویم؟ کی برویم؟

سرزمین موج‌های خروشان در سانس‌های ۷ ساعت و نیم با هزینه ۱۵۰ هزارتومان برای بزرگسالان از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب فعالیت می‌کند. البته بخش‌های مختلف مثل کافه، رستوران، پارک کودک و هرکدام از قسمت‌هایی که درباره‌شان حرف زدیم با اختلاف یک یا دو ساعت، زمان کاری متفاوتی دارند.

یادتان باشد اگر برای خرید بلیط را به سایت اصلی سرزمین موج‌های خروشان رفتید، برای بچه‌های زیر ۵ سال و بزرگسالان بالای ۶۰ سال بلیط نخرید. علاوه‌براین با تهیه بلیط از سایت اصلی، می‌توانید هزینه کمتری در مقایسه با قیمت اولیه، بپردازید.

در آخر برای دسترسی به این مجموعه باید از وسیله نقلیه‌ای مثل تاکسی یا اتومبیل شخصی استفاده کنید. چراکه سرزمین موج‌های خروشان مشهد در بلوار وکیل‌آباد، دو کیلومتری جاده شاندیز قرار ساخته شده‌است. به عبارت دیگر از این مرکز تفریحی تا حرم امام رضا(ع) تقریبا ۴۰ دقیقه با ماشین یعنی ۲۵ کیلومتر فاصله دارید.

 • آدرس: مشهد، ابتدای جاده شاندیز،  پارک آبی سرزمین موجهای خروشان

لوکیشن سرزمین موج‌های خروشان مشهد روی گوگل مپ

هلیوم پارک از جاهای دیدنی مشهد

اگر اهل بازی‌های پرتحرک و پرشی هستید بین جاهای دیدنی مشهد حتما این یکی را امتحان کنید. هلیوم پارک اولین پارک ترامپولین یا جهشی ایران است که در سال ۹۷ در مشهد تاسیس شد. برای دسترسی به هلیوم پارک اول به خیابان جانباز بروید. بین جانباز پنج و هفت، برج مروارید گوهرشاد را پیدا می‌کنید. هلیوم پارک در طبقات چهارم و پنجم این برج قرار دارد. علاوه‌براین، هلیوم پارک برخلاف سرزمین موج‌های خروشان، به حرم نزدیک‌تر است. از این پارک ترامپولین با طی مسافتی کمتر از هشت کیلومتربه حرم مطهر رضوی می‌رسید.

هرکدام از این طبقات به سه بخش مختلف برای گروه‌های سنی بین یک تا ۷۰ سال تقسیم شده‌است. هم‌چنین در هر سانسی امکان بازی همزمان برای خانم‌ها و آقایان به‌صورت مجزا در دو طبقه وجود دارد. به‌این‌صورت که روزهای زوج آقایان به طبقه چهار و خانم‌ها به طبقه پنجم می‌روند و روزهای فرد قضیه برعکس می‌شود. البته خیلی نگران تفاوت دو سالن نباشید چراکه در هر دوی آن‌ها بازی‌های کودکان، بازی‌های واقعیت مجازی یا همان  و ترامپولین مشترک است.

هلیوم پارک مشهد هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب از شما پذیرایی می‌کند. البته این را درنظر داشته باشید که هزینه ورودی و هزینه استفاده هریک از بازی‌ها را باید به‌صورت جداگانه باید بپردازید.

هلیوم پارک

عکس از: سایت Google Map

سالن، طبقه چهارم

در این سالن با تم اقیانوسی و رنگ‌آمیزی آبی، بازی‌های مختلفی را تجربه می‌کنید. برای مثال می‌توانید والیبال و بسکتبال را در زمین ترامپولین و با چالش حفظ تعادل انجام دهید. اجرای حرکات ژیمناستیک روی تخت‌های منعطف ترامپولین و صخره‌نوردی روی انواع دیوارها درحالی‌که زیر پایتان با اسفنج‌های نرم پوشیده شده‌است، ازجمله بازی‌های پرتحرک و جذاب پارک ترامپولین به‌شمارمی‌روند.

مسیر نینجا یا نینجا کورس برای عاشقان حرکات پارکور و طرفداران ثابت فیلم‌های پرهیجان طراحی شده‌است. مسیری پر از چالش که مهارت‌هایتان را در پرش، عبور از موانع گوناگون و پرواز می‌سنجد. کنار همه این سرگرمی‌های نفس‌گیر، فری جامپینگ را هم می‌توانید به لیست بازی‌های انتخابی خودتان اضافه کنید تا فهرست بازی‌های آدرنالین‌ساز این طبقه کامل شود.

هلیوم پارک

عکس از: سایت Google Map

سالن، طبقه پنجم

سالن طبقه پنجم با رنگ سبز و حال‌وهوای جنگل، بازی‌های جالبی برای بزرگسالان دارد. حرکت و پرش روی زمین و دیوار با توپ‌های بزرگ، با اسم دوج بال، یکی از این بازی‌های پرشی محسوب‌می‌شود. بازی فوتبال درحالی‌که همزمان باید در یک لباس بادی، روی یک تخته منعطف پرشی بایستید، یکی دیگر از بازی‌های جذاب این بخش است که طرفداران خودش را دارد. علاوه‌براین فری جامپینگ و بسکتبال ترامپولین را هم می‌توانید در این طبقه، تجربه کنید.

کیک‌بال ترامپولین هم بازی دیگری است که شباهت زیادی به کیک‌بال اصلی ندارد اما واقعیت چیزی از ارزش‌های این ورزش کم نمی‌کند. کیک‌بال ترامپولین روندی مثل بسکتبال ترامپولین دارد با این فرق که دو نفر مقابل هم قرار می‌گیرند و باید با پرش‌های مناسب، توپ را به تور حریف بیاندازند.

بیلیارد با پا! حتی توضیح درست و حسابی درباره‌اش ندارم. همین است دیگر، بیلیارد با پا، به‌جای دست! این که روش بازی چیست و مقدار کشدار بودن جمله ” ای وای چقدر باحال بود.” بعد از بازی چقدر است را فقط باید از بازیکنان قبلی پرسید. ولی قضیه واقعا خلاقانه و وسوسه برانگیز به‌نظرمی‌رسد.

بازی ایربگ ترامپولین هم یک نوع جالبی از هیجان ایمن را در خودش دارد. این که روی ترامپولین مدام مثل یویو بالا و پایین بروید و بعد در یک کیسه هوایی فرود بیایید، معنای واقعی ترشح مقدار مناسبی از آدرنالین بدون آسیب‌دیدگی را به‌تصویر می‌کشد.

کارهای قبل از ورود

این حرف‌ها را می‌توانیم تحت عنوان قوانین هلیوم پارک هم بشناسیم. در زیر، مراحل ورود و بعد از آن، تعدادی از باید‌ها و بایدهای اولیه را برایتان می‌نویسم.

 1. مطالعه قوانین و تعرفه‌ها
 2. پر کردن فرم تعهد
 3. دریافت کارت اشتراک
 4. تماشای فیلم آموزشی
 5. تحویل گوشی همراه و کارت اشتراک
 6. خرید جوراب‌های مخصوص و تحویل کفش
 7. دریافت دستبند
 8. عبور و از گیت و کسر اعتیار برای استفاده دو ساعته از رختکن
 • با خودتان عینک و دوربین نبرید.
 • فرم تعهد بچه‌های زیر ۱۸ سال را باید پدر و مادرشان پر کنند.
 • بچه‌های زیر چهار سال بدون همراه به این پارک وارد نشوند.
 • اگر باردار هستید یا تازه جراحی کرده‌اید، وارد پارک نشوید.
 • برای سلامت خودتان هنگام بازی، با خوراکی به‌ویژه آدامس، وارد پارک نشوید.

آدرس: مشهد،بلوار جانباز، برج مروارید

لوکیشن هلیوم پارک مشهد روی گوگل مپ

انگاریوم، آسمان‌نمای دانشگاه فردوسی مشهد

تجربه سفر به دنیای ستارگان و کهکشان‌ها چیزی است که شاید قبل از سفر به مشهد اصلا به ذهن‌تان خطور نکند. آسمان‌نمای دانشگاه فردوسی مشهد که با اسم انگاریوم شناخته می‌شود، فرصتی برای خروج از مرزهای کره زمین است. این مرکز علمی و تفریحی، اولین آسمان‌نمای تمام بومی در کشور است که نمایش ۳۶۰ درجه از فضا، برنامه‌های نمایشی و کلاس‌های آموزشی مختلف دارد.

آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، دانشگاه فردوسی مشهد، جنب لرزه نگاری، افلاک نمای دانشگاه فردوسی

لوکیشن انگاریوم مشهد روی گوگل مپ

پارک موزه علوم زمین مشهد

پارک موزه علوم زمین مشهد یکی از آن جاهای دیدنی مشهد است که برای نوجوانان و جوانان جذابیت زیادی دارد. این پارک موزه با هدف ترویج دانش علوم زمین و مستندنگاری یافته‌های زمین‌شناسی به بهره‌برداری رسید

بازدید از پارک موزه علوم مشهد در هفت ایستگاه و سه پارک تخصصی طراحی شده که در تمام مراحل راهنمایان موزه توضیحات کاملی در اختیارتان قرار می‌دهند. پارک‌های تخصصی شامل پارک فیزیک زمین، پارک زمین‌شناسی و پارک اکتشاف می‌شود که در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته‌اند. این موزه مجموعه کاملی از انواع سنگ، فسیل، کانی و… را در کنار آیتم‌هایی از منظومه شمسی، دایناسور، ساعت آفتابی و… به نمایش گذاشته است.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، میدان حر، بلوار سرافرازان، انتهای سرافرازان ۱۸، درب اصلی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق

لوکیشن پارک موزه علوم زمین مشهد روی گوگل مپ

پارک علمی پروفسور بازیما

پارک علمی پروفسور بازیما یکی از جاهای دیدنی و تفریحی مشهد برای کودکان است. این پارک شبیه به یک زیردریایی است که بعد از سوار شدن به آن وارد بدن انسان خواهید شد و سفری به درون اندام‌های بدن خواهی داشت. این پارک علمی فرصت مناسبی برای آشنایی با موضوعات علمی مختلف است.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، بلوار شاهنامه، شاهنامه ۴۲، پلاک ۱۶

لوکیشن پارک علمی پروفسور بازیما روی گوگل مپ

پارک آبی ایرانیان از جاهای تفریحی مشهد

پارک آبی ایرانیان یکی دیگر از پارک آبی‌های مشهد است که دو بخش مجزا برای آقایان و خانم‌ها دارد. پارک آبی روباز مخصوص آقایان و پارک آبی سرپوشیده مخصوص خانم‌هاست که در فصل زمستان هم فعال است.

آدرس: خراسان رضوی، مشهد، بلوار حجاب، حجاب هشت

لوکیشن پارک آبی ایرانیان روی گوگل مپ

پیست اسکی شیرباد

باشگاه اسکی شیرباد یکی از بهترین جاهای دیدنی مشهد است که در سال ۱۳۸۸ شمسی تاسیس شده. این پیست اسکی با کمک افراد متخصص و مجرب، روی ارتفاعات رشته‌کوه بینالود در سه مسیر برای اسکی‌بازان مبتدی، متوسط و حرفه‌ای ساخته شد. تله‌اسکی، اقامتگاه به همراه کافه و رستوران از جمله امکانات این پیست است.

شما می‌توانید لوازم موردنیاز خود را از مجموعه اجاره کنید و با شرکت در کلاس‌های آموزشی، کم‌کم اسکی روی برف را یاد بگیرید.

 • آدرس: خراسان رضوی – جاده مشهد چناران – دور برگردان گلمکان – ۲ کیلومتر به سمت مشهد – سمت راست – انتهای دره دولت آباد

لوکیشن پیست اسکی شیرباد روی گوگل مپ

پاتیناژ مشهد

پاتیناژ یکی از ورزش‌های مفرح است که می‌توانید در سفرتان به مشهد امتحان کنید. سالن پاتیناژ مجموعه پدیده شاندیز مشهد یکی از تفریحاتی است که می‌توانید در برنامه سفرتان قرار دهید. همه علاقمندان به این ورزش می‌توانند با کمک مربیان و تجهیزات سالن این ورزش را تجربه کنند.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، شهر شاندیز، بلوار دانش‌سرا، بلوک پنجم مرکز توریستی پدیده شاندیز

لوکیشن پاتیناژ مشهد روی گوگل مپ

کارتینگ

ماشین‌سواری در کارتینگ یکی از تجربه‌های هیجان‌انگیز در سفر است. مشهد هم چند پیست کارتینگ مختلف دارد که کارتینگ جام‌جم و کارتینگ ارشاد از معروف‌ترین گزینه‌ها هستند.

کارتینگ ارشاد مشهد: مشهد، انتهای بزرگراه وکیل آباد، قبل از سه راهی طرقبه و شاندیز، مجموعه سوارکاری و کارتینگ ارشاد

کارتینگ جام جم: مشهد، ابتدای جاده شاندیز، روبه روی موج های خروشان، خیابان مدرس ۱

اتاق فرارهای مشهد

یکی از تفریحات پرطرفدار امروز برای جوانان، اتاق فرار است. هیجان بازی گروهی همراه با حل معماهای مختلف حسابی حال آدم را جا می‌آورد و تجربه متفاوتی است. شهر مشهد هم اتاق فرارهای مختلفی برای طرفداران این بازی دارد که از جمله معروف‌ترین اتاق‌ها می‌توان به مجموعه الموت اسکیپ، مجموعه هراس اسکیپ، مجموعه فرارستان، مجموعه پنیک اسکیپ روم، مجموعه دانی کلاب و… اشاره کرد.

تونل باد صبا در مشهد

تونل باد یکی از جاهای دیدنی مشهد برای تفریح محسوب می‌شود که یک تجربه منحصربه‌فرد است. تونل باد یک شبیه‌ساز سقوط آزاد از هواپیما است که به عنوان یک تفریح هیجان‌انگیز می‌توانید سراغش بروید.

شما بعد از پوشیدن لباس مخصوص و تجهیزات کامل، در این تونل بادی عمودی با سرعت ۲۳۰ کیلومتربرساعت از پایین به بالا حرکت خواهید کرد.

 • آدرس: انتهای بلوار خیام شمالی، میدان بهارستان، بهارستان ۳، روبروی الماس شرق

لوکیشن تونل باد صبا مشهد روی گوگل مپ

رستوران های معروف مشهد برای شکم‌گردان

و درنهایت باید به بخش خوشمزه ماجرا اشاره کرد. در مشهد رستوران های شناخته‌شده‌ای وجود دارند که خاطره شیرینی در کام مسافران باقی می‌گذراند. چلوگوشت و انواع کباب ازجمله شیشلیک از غذاهای معروف و لذیذ رستوران های مشهد است. رستوران برادران کریم، رستوران پسران کریم و رستوران معین درباری ازجمله این رستوران‌هاست. بنابراین پس از زیارت و سرزدن به مکان های دیدنی مشهد به‌سراغ این رستوران ها هم بروید.

موزه‌ها از جاهای دیدنی مشهد

شاید بازدید از موزه مثل قدیم‌ها طرفدار نداشته باشد اما این موضوع چیزی از ارزش‌های آن کم نمی‌کند. موزه‌ها بخشی از تاریخ هر شهر هستند. اگر دوست دارید بخشی از سفرتان را به بازدید از موزه اختصاص دهید، این جاهای دیدنی مشهد را از دست ندهید.

موزه آستان قدس رضوی

موزه آستان قدس رضوی به حرم امام رضا(ع) بسیار نزدیک است. بازدید از این موزه زمان زیادی از شما نمی‌گیرد. این موزه بخش‌های متفاوتی دارد؛ از میان این بخش‌ها می‌توان به موزه قرآن و نفایس، موزه تاریخ حرم رضوی، تالار آثار استاد فرشچیان، موزه هدایای رهبری، موزه تخصصی فرش، گنجینه تمبر و اقلام پستی، موزه مردم‌شناسی، گنجینه اسکناس، گنجینه سکه، گنجینه هنرهای تجسمی، گنجینه آبزیان و گنجینه نجوم اشاره کرد.

جاهای دیدنی مشهد موزه آستان قدس رضوی

علاوه‌براین بسیاری از ورزشکاران نامی و نخبگان علمی کشور، مدال‌های ارزشمند خود را در دوره‌های زمانی مختلف به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرده‌اند.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، حرم مطهر امام رضا، صحن کوثر

لوکیشن موزه آستان قدرس رضوی روی گوگل مپ

موزه مردم‌شناسی مشهد یا حمام شاه مشهد

موزه مردم‌شناسی مشهد در یکی از بناهای تاریخی مربوط به دوره صفوی یعنی حمام شاه قرار گرفته. حمام مهدی قلی بیک، حمام رضوی یا حمام شاه از اماکن دیدنی مشهد است که هم فرصتی برای آشنایی با سبک زندگی مردم شهر است و هم فرصتی برای قدم زدن در طول تاریخ. این بنا یکی از بزرگ‌ترین حمام‌های قدیمی کشور است که بنای آن از آجر، ساروج، شیشه، فلز، کاشی و سنگ ساخته شده و معماری بسیار منحصربه‌فردی دارد.

در موزه مردم‌شناسی مشهد که در بخش‌های مختلف حمام به نمایش گذاشته شده می‌توانید اشیا ارزشمند و قدیمی زیادی ببینید مثل:

 • متعلقات حمام مانند ظروف سنگی
 • وسایل استحمام مثل سنگ پا، مجمعه، بادکش حجامت، لنگ و…
 • وسایل آرایش مانند عطردان، سرمه‌دان، جعبه آیینه، شانه چوبی و…
 • وسایل روشنایی مثل شمعدان، فانوس دریایی، چراغ توری و…
 • سایر لوازم مانند سماور، قوری، قهوه‌جوش، پوشاک و منسوجات و..

آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، انتهای خیابان اندرزگو (خسروی نو) اندرز گوی ۱۳، انتهای بازار بزرگ (بازار فرش فروش‌ها)

لوکیشن حمام شاه مشهد روی گوگل مپ

موزه شه لافتی یا موزه آیین های پهلوانی

موزه آیین های پهلوانی از جمله جاهای دیدنی مشهد است که به آیین‌های پهلوانی و زورخانه‌ای اختصاص دارد. این موزه در سال ۱۳۸۴ شمسی به همت علی‌اکبر قاسمی معروف به پهلوان رستم برای بازدید عموم آماده شد. بخش‌های مختلف موزه شه لافتی شامل زورخانه، لنگری و مطبخ‌خانه است که در هرکدام اشیا و عکس‌ها و لوازم ورزشی پهلوانان از گذشته تاکنون به نمایش گذاشته شده.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، روستای چهاربرج، محله چهاربرج

لوکیشن موزه شه لافتی روی گوگل مپ

موزه نان مشهد

موزه نان یکی از آن موزه‌های منحصربه‌فرد است که برای اولین بار در سال ۱۳۹۰ شمسی در ایران به بهره‌برداری رسید. در این موزه تمام مراحل تهیه نان از جمله تهیه جزییات تهیه آرد، ابزار تهیه نان و انواع نان را به نمایش گذاشته شده تا مردم با انواع نان‌های سنتی آشنا شوند.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، کیلومتر ۱۷ بزرگراه آسیایی، بعد از سه راه فردوسی، کوچه شهید یزدی کارخانه گندم دشت

لوکیشن موزه نان مشهد روی گوگل مپ

موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان، اولین موزه استاندارد ایران است که بعد از انقلاب تاسیس شد. هدف از ساخت چنین موزه‌ای، نمایش فرهنگ و تمدن مردم ایران بود که به بهترین نحو پیاده‌سازی شد. موزه بزرگ خراسان یکی از جاهای دیدنی مشهد است که از دو بخش عمومی و تخصصی تشکیل شده.

این موزه یک ساختمان ۱۲ طبقه است که بخش عمومی آن شامل سالن موزه‌ای و اشیا تاریخی کشف شده در ناحیه خراسان و بخش تخصصی شامل کتابخانه تخصصی، آزمایشگاه حفاظت و مرمت اشیا تاریخی و مخزن نگهداری اشیا منقول تاریخی است.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، بلوار کوهسنگی، پارک کوهسنگی

لوکیشن موزه بزرگ خراسان روی گوگل مپ

موزه آب مشهد

موزه آب در مشهد با هدف جمع‌آوری اطلاعات و مستندات سنتی آب و آبیاری استان خراسان تاسیس شده. در این موزه می‌توانید شاهد سازه‌های آبی قدیمی مثل انواع سد، قنات، یخدان، آب‌انبار و… را به همراه مسیر پیشرفت و تغییراتشان مشاهده کنید.

آدرس: خراسان رضوی، مشهد، بلوار سازمان آب، اداره آب منطقه ای خراسان

لوکیشن موزه آب مشهد روی گوگل مپ

مکان های تفریحی مشهد برای جوانان

هر شهر توریستی باید امکانات گردشگری برای جوانان هم داشته باشد. اگر اغراق نباشد حجم زیادی از مسافران شهرهای توریستی در ایران شاید دنیا را جوانان تشکیل می‌دهند. مشهد و جاهای دیدنیش هم از این موضوع غافل نبوده‌اند. اگر حال‌وحوصله رفت و آمد با تاکسی یا خودرو شخصی برای گردش داشته باشید می‌توانید جز حرم امام رضا و هتل، جاذبه‌های گردشگری دیگری را هم در این شهر تجربه کنید.

اسامی که در ادامه آورده می‌شود جاذبه‌های گردشگری هستند که بیشتر با حال‌وهوای جوانان جور است. البته که همه می‌توانند تجربه‌اش کنند ولی با ویژگی‌های خاصی همراه است که شاید برای دیگران خوشایند نباشد.

جاهای دیدنی مشهد در زمستان

اینکه جاذبه‌های گردشگری را با عنوان فصل‌های مختلف تقسیم کنیم و برای هر فصل برنامه خاصی داشته باشیم بسیار هیجان انگیز است. با اینکه مشهد به‌صورت طبیعی شهری بسیار سرد است ولی زمستان‌های خاصی دارد. زیباترین تصاویر و مناظر از صحن و سرای امام رضا وقتی برف می‌بارد شکار می‌شود البته که موقع بارش حتما مراقب سنگ فرش‌های بسیار سُر حرم هم باشید. به هرحال اگر دنبال جاذبه های گردشگری مشهد در زمستان هستید اسامی زیر را به ردیف در لیست علاقه‌مندی‌های خود قرار دهید.

 • چشمه آب سرد غار مغان
 • انواع موزه های آستان قدس و مردمی مشهد
 • پارک طبیعی هفت حوض
 • کافه و چایخانه های سطح شهر
  پارک علمی پروفسور بازیما

جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم

اگر حال و حوصله سفر با خودرو و تاکسی را ندارید پیشنهاد می‌کنم این بخش از مقاله مارا از دست ندهید. جاذبه‌های گردشگری اطراف حرم مشهد آنقدر زیاد است که فقط چند روز باید برای بازدید از آن‌ها گشت‌وگذار کنید. این جاذبه‌های گردشگری شامل پاساژ و مجتمع‌های تجاری، موزه‌ها، خانه‌های تاریخی و… می‌شود که برای بازدید از کلشان باید یک عزم جزم و کفش‌های راحت برای پیاده‌روی داشته باشید.

 • خانه تاریخی داروغه
 • خانه توکلی
 • پاساژ آرمان
 • موزه فرش، نقاشی و اسلام آستان قدس
 • بازار رضا
 • مسجد هفتاد و دو تن
 • مسجد گوهرشاد
 • و…

جاهای دیدنی مشهد را دوباره ببینم

در سفر به مشهد گزینه‌های متعددی برای گردش وجود دارد. در این متن سعی کردیم جاهای دیدنی مشهد با عکس را به شما معرفی کنیم تا با شناخت به بازدید از آن‌ها بروید. شاید تابه‌حال اطلاع نداشتید که مکان‌های دیدنی مشهد چه قدر زیاد است و مشهد را تنها یک شهر زیارتی تصور می‌کردید. اما به نظر می‌رسد مشهد را باید بار دیگر ببینیم. حتی در سفر یک روزه به مشهد هم می‌توان به برخی از این دیدنی ها سری زد.

کافی است بلیط هواپیما مشهد را از علی بابا تهیه کنید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن خود را به این شهر دیدنی برسانید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

21 دیدگاه

 1. امیررضا می‌گوید

  ده غیبی رو یادتون رفتا!!😎😎

 2. احمدی می‌گوید

  شخص ملک یک تبریزی بوده است. تمام سرمایه ای که در مشهد سرمایه گذاری کرده است از تبریز آورده است. متاسفم که ما ایرانی ها هیچوقت تاریخ خود را نمی دانیم و بیشتر مواقع هم با اهدافی خاص آن را تحریف میکنیم. چرا که ما ایرانی ها استاد تحریف تاریخ هستیم. از تحریف ها بیشتر علیه تورکهای ایران بکار رفته است. و ما فارسها بیشتر هویت خود را مدیون تورکهای ایران هستیم چرا که تمامی شخصیت ها و فرهنگ و تاریخ ….آنها را جعل و تحریف کرده و به نام خودمان جا زدیم.

 3. حمید می‌گوید

  با سلام
  باغ گیاه شناسی یا باغ مشهد توی این مقاله از قلم افتاده

 4. ترمه می‌گوید

  داشتم سایت های مختلف رو جهت معرفی مکان های دیدنی مشهد سرچ میکردم این سایت واقعا عالی با متن جالب وخودمونی وجاهای بکر رو معرفی کرده بود درحالی که سایتهای دیگر فقط طرقبه شاندیز فردوسی وچند جای معرف ودیگه سایت شما با قلم نویسنده هر خوانده وگردشگری رو جذب وحس اعتماد رو بهش القا میکنه از پزوهشگر ونویسنده متن سپاسگزارم

 5. مهدی فرخی می‌گوید

  درود و سلام برشما خانم علی دوست که این متن وزین و ازشمند را نوشته اید و صد سلام و درود بر مدیران محترم ، شایسته علی بابا که این فرصت را ایجاد کرده اند …
  موفقیت روز افزون همگی شما عزیزان را در شناساندن زیبائی های این سرزمین پاک و گهر بار از خداوند مهربان آرزو دارم .

 6. samane می‌گوید

  دمت گرم و قلمت پررنگ گل دختر
  حیف که چندتا مورد رو اصلاح نکنی
  اسم خیابان جانباز هست نه جانبازان

  خانه داروغه مشهد
  این پاراگراف هم نیاز به ویرایش داره
  من خودم مشهدی هستم واقعا از خوندنش لذت بردم

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام سمانه عزیز
   سال نوتون مبارک باشه. خیلی حس خوبیه که این پیام‌ها رو از شما بگیریم. مواردی که گفتین درست شد.

 7. منتظر می‌گوید

  سلام خدا قوت، خیلی عالی مو یم مشهدی کیف کردم،آدرس ومکان نمایی وعکس مسجد هفتادمین اشتباه بود مسجد کنار حرم امام رضا علیه السلام وچفت حمام که گفتن هست،پیشنهاد خواجه ربیع ،اباصلت،خوجه مراد،اخلمد ومیل رادکان و…. پیشنهاد مشه،منتظر عزیزان امام رضا عزیز هستم،درخدمتم،یا علی

 8. یک رهگذر می‌گوید

  با سلام و احترام – برای برنامه ریزی خرید و انتخاب تور هر سفر ، تنها و تنها نام علی باباست که همچون الماس درخشان خودنمایی می کند – متشکرم

 9. مسعود می‌گوید

  سلام من مشهدی هستم میخواستم بگم اگر وقت داشته باشید هنوز اطراف مشهد کلی طبیعت زیبا هست کهفاصلسون نسبت به این مکانهای معرفی شده بیشتره ولی عالی مثل روستاهای اطراف کنگ . کلات. کاهو. غار مغان. و باغ وحش که فعال هست و دیدنی امید وارم هرکس به مشهد میاد بهش خوش بگذره
  موفق باشید

 10. Mahboube می‌گوید

  بسیار مفید .
  سپاسگزارم

 11. علی افخمی می‌گوید

  سپاس از اطلاع رسانی بجا و مناسب شما، فقط چه خوبه که در مورد باغ وحش مشهد نیز مطلبی بزارید

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام علی عزیز 🙂
   خیلی خوشحالیم که مطلب ما براتون مفید بوده. ممنونیم بابت پیشنهاد خوبتون.

 12. علی صفرخانلو می‌گوید

  سلام.نزدیکترین جاهای دیدنی به فداییان اسلام ۱۸ کجامیشه

 13. علی صفرخانلو می‌گوید

  روزنهم فروردین واقعا هواسردبودنتونستیم خوب بگردیمودرروزدهم انشالله قسمت‌های دیدنی مشهدرامی گردیم

 14. علی صفرخانلو می‌گوید

  ارباب وحش وکیل آباد کاملا لذت بردم

 15. علی صفرخانلو می‌گوید

  سلام.خیلی عالی معرفی کردید مشهدرابرام

 16. عباس می‌گوید

  سلام من از سایت خوب ومتنوع شما کمال تشکر را دارم

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام عباس عزیز 🙂
   ممنون از شما و انرژی خوبی که به ما می‌دید.

 17. ارسطو راد می‌گوید

  سلام
  عکسی که برای مسجد ۷۲ تن گزاشتید، مربوط به مقبره خواجه ربیع است (برخی می‌گویند از دوستان امام رضا، و برخی ایشان رو طبیب امام رضا میدونن، اما من مطمئن نیست) در قبرستانی به همین نام. مرحوم کافی و پدرش در این مقبره مدفون هستند. البته، لوکیشن مسجد ۷۲ تن درسته. فاصله این دو مکان با هم، در حدود ۳ کیلومتر یا شاید قدری کمتر یا بیشتر
  سپاسگزارم

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   ممنون بابت راهنماییتون 🙂