جاهای دیدنی مشهد

پس از زیارت، جاهای دیدنی مشهد را از دست ندهید

جاهای دیدنی مشهد هم فال‌اند هم تماشا

این روزها جاهای دیدنی مشهد در زبان بسیاری از گردشگران می‌چرخد. این شهر در سال‌های اخیر رشد چشمگیری در زمینه گردشگری داشته است. همین رشد جاذبه های گردشگری و امکانات تفریحی موجب جذب گردشگر بیشتر شده است. اگر به مشهد سفر می‌کنید پس از زیارت حرم امام رضا(ع) به‌سراغ مکان های دیدنی و جاهای تفریحی مشهد هم بروید. با مجله گردشگری علی‌بابا همراه باشید.

جاهای دیدنی طرقبه کدام است؟
پارک جنگلی وکیل‌آباد، بند گلستان، جاغرق، روستای کنگ، روستای مایان، روستای دهبار
مهم‌ترین جاهای دیدنی مشهد کدام‌اند؟
حرم امام رضا(ع)، طرقبه، شاندیز، وکیل‌آباد
معروف‌ترین پارک های مشهد کدام‌اند؟
پارک ملت، پارک کوه‌سنگی، پارک وکیل‌آباد، پارک طرق
جاهای دیدنی در اطراف حرم امام رضا کدامند؟
مسجد گوهرشاد، آرامگاه پیرپالان دوز، بازار رضا مشهد، حمام مهدی قلی بیگ، مدرسه عباس قلی خان، خانه تاریخی توکلی، گنبد سبز، گنبد خشتی، کلیسای مسروپ مقدس، خانه تاریخی کوزه کنانی

جاهای دیدنی مشهد را خوب بشناسیم

همان طور که گفتیم دیگر مثل قدیم‌ها، مسافران دیدنی های مشهد را فقط در حرم مطهر خلاصه نکرده‌اند. این شهر کلی جاذبه گردشگری و طبیعی دارد که سفری خاطره‌انگیز برای شما ایجاد خواهد کرد.

اماکن مقدس در جاهای دیدنی مشهد

مشهد به اماکن زیارتی خود شهرت دارد. پس اول از همه به جاهای زیارتی این شهر دیدنی سر بزنیم.

حرم امام رضا(ع) از مهم‌ترین زیارتی‌ها

مرکز کانونی مشهد حرم امام رضا(ع) است. برخی از افراد در سفر به مشهد تنها به زیارت امام رضا(ع) می‌روند و از معنویات این حرم لذت می‌برند. از سوی دیگر داخل صحن و حرم زیبایی‌های فراوان خود را دارد.

جاهای دیدنی مشهد حرم امام رضا

آئینه‌کاری‌های هنرمندانه، درهایی با نقوش اسلیمی و صحن‌هایی باصفا ازجمله دیدنی های داخل حرم است. علاوه‌براین وجود مقبره افراد برجسته‌ای نظیر شیخ بهایی داخل حرم امام رضا(ع) امکان بازدید از آن‌ها پس از زیارت را فراهم آورده است.

لوکیشن حرم امام رضا(ع) روی گوگل مپ

مسجد گوهرشاد مشهد

یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد مسجد گوهرشاد است. مسجد گوهرشاد هم در فاصله بسیار کمی از حرم امام رضا(ع) واقع شده است. مسجد گوهرشاد از آثار تاریخی دوران تیموری است.

دیدنی های مشهد مسجد گوهرشاد

گنبد مسجد گوهرشاد ۴۱ متر و هریک از مناره‌های مسجد ۴۳ متر ارتفاع دارند. ایوان مقصوره، تابلوی هنرنمایی هنرمندان دوره تیموری است. کتیبه بایسنقر در همان ابتدا در ایوان مقصوره جلب توجه می‌کند. کاشی‌کاری‌های بسیار زیبای این ایوان، از دیگر جذابیت‌های مسجد گوهرشاد است.

لوکیشن مسجد گوهرشاد روی گوگل مپ

گنبد سبز از جاهای دیدنی مشهد

گنبد سبز یکی دیگر از مکان‌های دیدنی مشهد است. این گنبد در نزدیکی حرم امام رضا(ع) واقع شده است و تقریبا ۱۰ دقیقه با ماشین باهم فاصله دارند. گفته می‌شود این گنبد متعلق به آرامگاه شیخ محمد مومن عارف استرآبادی از عرفای بنام است. گنبد بیشتر از آنکه سبز باشد، آبی مایل به سبز است. تفاوتی ندارد در کدام اقامتگاه یا هتل مشهد ساکن باشید، از هر جای مشهد به‌سادگی می‌توانید به گنبد سبز دیدنی این شهر زیارتی بازدید کنید.

اگر قصد اقامت دارید، این موارد از بهترین هتل های مشهد هستند:

دیدنی های مشهد گنبد سبز

ساختمان اصلی این گنبد هشت ضلعی است و ۴ دیوار اصلی دارد. همه این دیوارها تا بالا پوشیده از کاشی است. کاشی‌هایی که رنگ‌هایی دلنشین و ترکیبی هنرمندانه دارند. قدمت این گنبد به سال ۹۰۴(ق) در دوران صفویه بازمی‌گردد.

لوکیشن مسجد گنبد سبز روی گوگل مپ

مسجد ۷۲ تن تاریخی

درباره این مورد از جاهای گردشگری مشهد یعنی مسجد ۷۲ تن مشهد و قدمت آن نظریه‌های متفاوتی وجود دارد. برخی معتقدند مسجد ۷۲ تن را خواجه نظام‌الملک بنا کرده و با نام مسجد جامع نوغان شناخته می‌شده است. گروهی دیگر نیز بر این باورند که این مسجد، مسجد سنی های مشهد بوده و در سال ۸۵۵ هجری قمری ساخته شده است.

مکان های دیدنی مشهد مسجد 72 تن

عده‌ای نیز می‌گویند که این مسجد آرامگاه امیر غیاث‌الدین شاه ملک تیموری است. در هر حال این مسجد یکی از دیدنی های مشهد است که سرزدن به آن خالی از لطف نیست. تماشای کاشی‌کاری‌ها، معماری و گنبد زیبای این مسجد به شما آرامش می‌دهد.

لوکیشن مسجد ۷۲ تن در گوگل مپ

آرامگاه پیرپالاندوز از جاهای دیدنی مشهد

از دیگر مکان های دیدنی مشهد می‌توان به آرامگاه پیرپالاندوز اشاره کرد. این آرامگاه در نزدیکی حرم امام رضا(ع) واقع شده است. این مکان آرامگاه عارفی به نام محمد عارف عباسی است. ازآنجایی‌که بنای آرامگاه در دوران صفویه ساخته شده، آثار معماری این دوره را می‌توان در بخش‌های مختلف ساختمان مشاهده کرد.

جاهای دیدنی مشهد پیرپالاندوز

ازجمله زیبایی‌های آرامگاه پیرپالاندوز می‌توان به گنبد پیازی‌شکل آن اشاره کرد. انوع رنگ‌های آبی که در کاشی‌کاری‌های گنبد به کار رفته آرامش فوق‌العاده‌ای به بیننده منتقل می‌کند. کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ و زیبایی که در دیوارهای آجری ساختمان به کار رفته، این آرامش را تقویت می‌کند.

لوکیشن آرامگاه پیر پالاندوز روی گوگل مپ

کلیسای مسروپ مقدس

در سفر به مشهد حتما از جاذبه‌های مذهبی هم دیدن کنید. کلیسای مسروپ مقدس از دیگر مکان های دیدنی مشهد است. البته این کلیسا در بین مردم بیشتر با نام کلیسای مریم مقدس شناخته می‌شود. کلیسای مسروپ مقدس در خیابان جانباز واقع شده است.

دیدنی های مشهد کلیسا مسروپ مقدس

این کلیسا را ارامنه ساکن مشهد در سال ۱۹۴۱ ساخته‌اند. وسعت این مکان مقدس چندان زیاد نیست و در حدود ۳۰۰ مترمربع است. دو گنبد مخروطی‌شکل با صلیب‌های کوچکی که بر روی‌شان قرار دارند، از دور نشان‌دهنده کلیسا هستند. گفتنی است در حال حاضر مراسم مذهبی گروهی در کلیسای مسروپ مقدس برگزار نمی‌شود.

لوکیشن کلیسای مسروپ مقدس روی گوگل مپ

جاهای دیدنی مشهد برای پارک‌دوست‌ها و طبیعت‌گردان

اگر اهل گردش و تفریح هستید، بعد از زیارت گشتی در پارک و طبیعت دیدنی مشهد به روحتان جانی تازه می‌دهد.

کوه‌سنگی از معروف‌ترین‌های مشهد

اگر علاقه‌ای به دیدن آثار تاریخی ندارید، ایرادی ندارد چون گزینه‌های دیگری در انتظار شماست. یکی از مکان های تفریحی و جاذبه های گردشگری مشهد پارک کوه‌سنگی است. مجموعه کوه‌سنگی دومین پارک بزرگ مشهد به حساب می‌آید و در سال ۱۳۱۰ در مناطق ییلاقی مشهد ساخته شده است.

اگر یک تور مشهد خوب و باکیفیت انتخاب کرده باشید، می‌توانید به‌راحتی از اغلب جاهای دیدنی مشهد ازجمله همین کوهسنگی مشهد توسط تور گردشگری دیدن کنید.

دیدنی های مشهد کوهسنگی

استخر بسیار بزرگی در وسط پارک وجود دارد که صفای بیشتری به فضای پارک داده و آن را از برترین نقاط دیدنی مشهد کرده. کوه‌سنگی به فرودگاه مشهد (فرودگاه بین‌المللی هاشمی‌نژاد) نزدیک است.

لوکیشن پارک کوه‌سنگی روی گوگل مپ

پارک وکیل‌آباد

یکی دیگر از مکان های دیدنی مشهد و پارک های زیبا و بزرگ آن پارک وکیل آباد است که مساحتش به حدود ۲۶۰ هزار مترمربع می‌رسد. همین عدد نشان از بزرگی و وسعت فراوان پارک دارد. این پارک که در منطقه وکیل‌آباد واقع شده معابر و فضاهای بسیار زیبا و دل‌انگیز دارد.

مکان های تفریحی مشهد پارک وکیل آباد

در این باغ انواع درختان کاج و نار کهن‌سال به فراوانی دیده می‌شود. یکی دیگر از امتیازات پارک وکیل‌آباد یک چشمه آب طبیعی است که محیط پارک را باصفاتر کرده است. اگر به‌دنبال مکان های تفریحی مشهد می‌گردید، پارک وکیل‌آباد را حتما در نظر داشته باشید.

لوکیشن پارک وکیل‌آباد روی گوگل مپ

باغ وحش وکیل آباد مشهد

اگر بین ۸:۳۰ دقیقه صبح تا ۴ بعد از ظهر وقت خالی داشتید، پیشنهاد می‌کنم حتما سری به باغ وحش وکیل مشهد بزنید. بین جاذبه های گردشگری مشهد این باغ وحش یکی از بهترین گزینه‌هاست که دیدنش می‌تواند هیجان را در خون‌هایتان به گردش درآورد. این باغ وحش کنار باغ وکیل آباد مشهد انتهای بلوار وکیل آباد ساخته شده است.

باغ وحش وکیل آباد مشهد

در این باغ وحش با اینکه یکی از قدیمی‌ترین جاهای گردشگری مشهد هم محسوب می‌شود ولی اماکانات خوبی در نظر گرفته شده تا گردشگران استفاده کنند. خدمات و امکاناتی مثل رستوران، کافه، بوفه، سرویس‌بهداشتی، پارکینگ، کاتالوگ‌های راهنما، استودیو عکاسی با حیوانات و… گوشه‌گوشه باغ وحش ایجاد و آماده پذیرایی از شما هستند.

لوکیشن باغ وحش وکیل آباد روی گوگل مپ

چالیدره از جاهای دیدنی مشهد

یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف مشهد چالیدره است. چالیدره در غرب مشهد و در فاصله حدودا ۳۰ کیلومتری از مرکز شهر قرار گرفته است. چالیدره یکی از دیدنی های مشهد و اماکن تفریحی مشهد است که در سال‌های اخیر گردشگران زیادی جذب آن شده‌اند. این منطقه توریستی امکانات متنوع و متعددی برای تفریح و خوشگذرانی دارد. در چالیدره یک دریاچه مصنوعی زیباست که قایق‌سواری در آن بسیار لذت خاصی به شما خواهد داد. انواع قایق‌های کوچک و بزرگ در این دریاچه برای تفریح در دسترس است. اما به‌غیراز قایق‌سواری این دریاچه جاذبه‌های دیگری هم دارد.

مکان های تفریحی مشهد چالیدره

تله سیژ یکی از این تفریحات است. شما با سوارشدن بر تله سیژ از روی دریاچه عبور می‌کنید و از زیبایی‌های آن لذت می‌برید. چالیدره را بدون شک می‌توان یکی از اماکن تفریحی مشهد دانست. زیرا امکانات تفریحی این شهر واقعا فراوان است. از دیگر امکانات چالیدره می‌توان به بانجی جامپینگ، ماهیگیری در دریاچه، برج گردان و زیپ لاین اشاره کرد. خوراکی‌ها و غذاهای لذیذ رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌هایی که در چالیدره وجود دارد، بعد از گردش و تفریح واقعا می‌چسبد. با این اوصاف چالیدره از اصلی‌ترین جاهای گردشگری مشهد است.

لوکیشن چالیدره مشهد روی گوگل مپ

طرقبه مشهد

حتما نام طرقبه مشهد را زیاد شنیده‌اید. طرقبه از دیگر جاهای گردشگری و تفریحی مشهد است که آب‌وهوای دلپذیری دارد. این آب‌وهوای خوشایند مدیون موقعیت کوهستانی طرقبه است. وجود تعداد زیادی رستوران و کافه با غذاهای خوشمزه و معروف در طرقبه رضایت خاطر مهمانان را جلب می‌کند.

دیدنی های مشهد طرقبه

علاوه بر رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های متعدد، امکانات تفریحی دیگری نیز در طرقبه وجود دارد. ازجمله این امکانات می‌توان به مجتمع سوارکاری، مجتمع ورزشی، باغ‌وحش، دهکده آبی، پیست اسکی، مجتمع های تجاری و مراکز خرید اشاره کرد. با این اوصاف طرقبه از پرطرفدارترین جاهای دیدنی مشهد به شمار می‌آید. طرقبه را می‌توان از جاهای دیدنی اطراف مشهد دانست.

لوکیشن طرقبه روی گوگل مپ

پارک ملت از جاهای دیدنی مشهد

اگر در فروردین‌ماه نزدیک پارک ملت مشهد شوید می‌فهمید که چرا اسمش در فهرست جاهای دیدنی مشهد آمده است. بخش بزرگی از بلوار این پارک را در این ماه برای کاشت لاله‌های درشت و خوش‌رنگ اختصاص داده‌اند و حتی قبل از اینکه وارد پارک شده و مشغول تفریح شوید، حال دلتان خوب می‌شود. در پارک ملت یکی از پارک های مشهد یک دریاچه هم وجود دارد، اما راستش را بخواید، این پارک در بین جاهای دیدنی مشهد، بیشتر از همه‌چیز به چرخ‌وفلک بزرگش معروف شده است.

در کنار چرخ‌وفلک، بازی‌هایی همچون اسکای فلایر، اسکیت بورد، سورتمه و… هم در پارک ملت مشهد وجود دارد که برای همه سنین و با نهایت ایمنی طراحی شده‌ است.

لوکیشن پارک ملت مشهد روی گوگل مپ

غار مغان مشهد

بین دیدنی های مشهد فقط یک مکان گردشگری طبیعی است که آدرنالین واقعی را در رگ‌های شما به جریان میندازد. آن‌هایی که تجربه کوهنوردی یا غارنوردی دارند می‌دانند از چه چیزی حرف می‌زنم. قدم گذاشتن در تونلی سنگی که جز چراغ قوه شما نور دیگری برای روشن کردن محیطش نیست مثل قدم زدن در پیاده‌رو مرگ است.

غار مغان مشهد

پیشنهاد می‌کنم غارنوردی در مغان را با یک گروه حرفه‌ای یا یک راهنما تجربه کنید. اول فصل بهار یا تابستان که البته بارشی نباشد بهترین زمان سفر به این مکان گردشگری مشهد است. غار مغان بخش‌های مختلفی دارد که فقط طی مسیر در خود غار بیشتر از ۲ ساعت طول می‌کشد. مسیر رسیدن شما به غار از منطقه کوهستانی سیدی و روستاهای آن اطراف گذر می‌کند. جز خود غار مسیر این جاذبه گردشگری مشهد پر از مکان دیدنی لذت بخش و منظره های جذاب است.

لوکیشن غار مغان روی گوگل مپ

جنگل جیغ مشهد

یکی از ترسناک‌ترین جاهای دیدنی مشهد که وقتی ساعت ۲ نیم شب درباره‌اش مطلب می‌نویسی ترسناک‌تر هم به‌نظرمی‌رسد. من هرچیزی را که فهمیدم برایتان می‌گویم. دیگر انتخاب دلایل علمی یا پذیرش وقایع عجیب‌تر از علم پای خودتان است.

از سال ۹۰، همزمان با پرآب شدن ناگهانی رودخانه سربرج و البته، عجیب‌تر از آن، هرگز خشک نشدن رودخانه، شب‌ها صدای جیغ زنی که در میان آتش می‌سوزد، همه جنگل را پر می‌کند. این صدا نه تخیل است و نه دروغ. فقط شنیده‌ام که در ماه خرداد بسیار وضوح بیشتری دارد. البته عده‌ای هم شاید معتقدند که اصلا فقط در چند ماه از سال این صدا از داخل جنگل شنیده می‌شود.

برخی می‌گویند این صدای زنی است که واقعا در گذشته، در جریان یک آتش‌سوزی در جنگل سوخته است. عده‌ای به نفرین باور دارند و دسته‌ای رفت‌وآمد شبانه اجنه و شیاطین را علت این صدای وحشتناک می‌دانند. هرچه هست، این روزها تورهای جنگل جیغ مردم را برای تجربه یک رعب تمام‌وکمال از صبح تا عصر به این مکان ترسناک می‌برند. البته من شب‌مانی در جنگل جیغ را نه‌تنها پیشنهاد نمی‌دهم بلکه با پشت دست و خیلی سریع رد می‌کنم.

جنگل جیغ مشهد

عکس از: سایت Google Map

جنگل جیغ، نفرینی برای مردم بومی

اصل حکایت جنگل جیغ همین دو بند توضیح بود اما به‌نظرم تاثیر منفی این صدا روی زندگی و اقتصاد مردم روستا، اهمیت بیشتری دارد. زمین‌هایی که دیگر ارزش سابق را برای فروش ندارند، گردشگرانی که حاضر به اقامت در روستا نیستند و اصلا دل‌ودماغی برای تماشای روستای تاریخی سربرج ندارند، همه آن چیزی است که از صدای جیغ شب‌های جنگل سربرج به اهالی روستا رسید.

کی برویم؟ کجا برویم؟

به‌طورکلی جنگل جیغ یا جنگل سربرج یا جنگل مج، در روز، آرام، زیبا و خواستنی است. اگر قصد یک گردشگری سالم در روز و ژانر وحشت در شب را داشتید، با انتخاب فصل‌های بهار و تابستان، از زیبایی‌های طبیعت هم لذت می‌برید. فصل پاییز و زمستان به دلیل سرمای شدید و احتمال بارش برف و باران، زمان خوبی برای گردشگری در روستای سربرج و جنگل نیست. جنگل سربرج در روستایی با همین اسم، در طرقبه واقع در جنوب مشهد و در فاصله ۳۲ کیلومتری از مرکز آن قرار دارد.

جنگل جیغ مشهد

عکس از: سایت Google Map

علم بهتر است یا …

حالا نوبت بررسی سه دلیل مختلفی است که برای جایگزینی، با عقاید مردم درباره جنگل جیغ، رقابت می‌کنند. انتخاب را برعهده شما می‌گذارم ولی خودم ترجیح می‌دهم طرفدار نظریه‌های غیرعلمی ترسناک باشم چون به‌هرحال لذت بیشتری دارد.

بعضی از کارشناس‌ها معتقدند می‌توان تقصیرها را گردن ملخ‌ها انداخت. از وقتی رودخانه سربرج پرآب شده، ملخ‌ها به این منطقه هجوم آورده‌اند و زیست شبانه آن‌ها چنین صدایی را تولید می‌کند. حالا یک سوال اساسی پیش می‌آید؛ چرا این ملخ‌ها به زمین‌های مردم روستا حمله نمی‌کنند؟

دلیل دیگری که برای توجیه این صدا وجود دارد، جیرجیرک‌هایی به نام چز یا کز است که ۴۰ روز عمر می‌کنند و روی درخت‌هایی در فاصله دو کیلومتری رودخانه هستند. این یکی حداقل برای من از اولی قانع‌کننده‌تر بود ولی باز هم سوال‌هایی بی‌جواب می‌ماند.

دلیل سوم را هم محض خالی نبودن عریضه می‌نویسم وگرنه خیلی جالب توجه نیست. این که جریان باد لای شاخه‌ها این صدا را تولید می‌کند. جدای از این که حتی در شب‌های آرام و بدون نسیم صدای این زن شنیده می‌شود، سوال درست‌تر این است که آیا قبل از سال ۹۰ باد در جنگل جیغ نمی‌وزید؟

لوکیشن جنگل جیغ مشهد روی گوگل مپ

باغ گیاه‌شناسی مشهد

خرداد ۹۲ باغ گیاه‌شناسی مشهد برای بازدید مردم به‌صورت رسمی افتتاح شد. باغی با ۴۵ هزار مترمربع چمن و تعداد زیادی کلکسیون و جاهای دیدنی متنوع که شاید بیشتر از یک روز برای تماشایشان وقت لازم باشد. باغ گیاه‌شناسی مشهد را به همه طرفداران گل و گیاه، عاشقان طبیعت، و بخش‌های آموزشی آن را به دانشجویان پزشکی و کشاورزی پیشنهاد می‌کنم.

شما می‌توانید از ۹ صبح تا ۱۲ شب، در هوای تازه و پاک این باغ وقت بگذرانید. ورودی باغ برای بچه‌های زیر ۶ سال رایگان و برای بقیه افراد ۱۰ هزار تومان است. البته پارکینگ عمومی باغ گیاه‌شناسی هم به‌صورت رایگان دراختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد. برای آگاهی از آخرین قیمت و مقدار تخفیف خرید گروهی به سایت رسمی این باغ مراجعه کنید.

باغ گیاه‌شناسی

عکس از: سایت Google Map

برای دسترسی به باغ گیاه‌شناسی مشهد باید به بلوار جمهوری بروید. از بلوار به سمت چهارراه مقدم حرکت کنید. بعد از چهارراه و قبل از پل غدیر، ورودی باغ گیاه‌شناسی را می‌بینید. ایستگاه اتوبوس چهارراه پروین اعتصامی و ایستگاه متروی غدیر نزدیک‌ترین ایستگاه‌ها به باغ گیاه‌شناسی هستند. این باغ تا حرم امام رضا(ع) هم تقریبا ۵ کیلومتر فاصله دارد.

سوزنی برگان، آسیای میانه، یران و توران، بخش آموزشی و نمایشی، بانک بذر و ژنوم گیاهی، سیستماتیک و آربراتوم و باغ صخره‌ای و آبشار ازجمله قسمت‌های باغ گیاه‌شناسی هستند. در ادامه چندتا بخش معروف این باغ را به شما معرفی می‌کنم.

باغ‌ها و کلکسیون‌ها

اگر در پاییز به مشهد می‌روید، حتما به جشنواره دائمی گل‌های داوودی این باغ سر بزنید. بیشتر از ۷۰۰ نمونه گل داوودی در این بخش چشم شما را به خودشان خیره می‌کنند. برای گشت‌وگذار بین رزهای زیبا هم می‌توانید باغ یک هکتاری رز را امتحان کنید. ۳۰ نوع مختلف رز در این باغ، درمعرض تماشای عموم قرار گرفته‌است.

اما همه دیدنی‌های این پارک بزرگ به همین دو باغ ختم نمی‌شود. باغ صخره‌ای با انواع گیاهان فصلی و پیازی، کلکسیون گیاهان دارویی و معطر و کلکسیون نهالستان و گلخانه‌های تولیدی را هم حتما در لیست جاهای دیدنی باغ گیاه‌شناسی قرار دهید. اما یکی از قشنگ‌ترین قسمت‌ها باغ میوه‌های بومی ایران است. این بخش را شبیه کوچه‌باغ‌های ایرانی با درختان رنگارنگ میوه ساخته‌اند. البته درخت‌های دیگر مثل نارون هم در این قسمت پیدا می‌شود اما در فصل تابستان، این میوه‌های خوشمزه روی درختان میوه است که چشم آدم را جلا می‌دهد.

حدود دو هکتار از باغ زمین‌شناسی مشهد را هم به پارک ژوراسیک بدیل کرده‌اند تا با بازدید از ۳۰ دایناسور کوچک و بزرگ سخنگو و حیوانات ماقبل تاریخ دیگر، لذت تماشا برای مسافران چند برابر شود. ورودی این قسمت از پارک را برخلاف بقیه بخش‌ها، باید جداگانه بپردازید. مبلغ ورودی براساس اطلاعات من ۵۰ هزار تومان است.

باغ گیاه‌شناسی

عکس از: سایت Google Map

شبیه‌سازی به سبک باغ گیاه‌شناسی

بین جاهای دیدنی مشهد، این باغ حال‌وهوای مثبت، سرزنده‌تر و خوبی دارد. در بخش آشنایی با فرهنگ اقوام مختلف با شبیه‌سازی خانه‌های حصیری و چادرهای عشایر به عنوان دهکده اقوام مصلی آشنا می‌شوید. خانه‌های چوبی با دیوراهای کاهگلی به سبک روستاهای خراسان شمالی، همراه تنور سنتی و حیوانات اهلی با عنوان روستای گل‌آباد هم حس‌وحال زندگی روستایی را برایتان زنده می‌کند.

امکانات باغ گیاه‌شناسی

برای مصرف خوراکی و استراحت، یا از مکان‌های تعبیه شده در باغ استفاده کنید یا برای صرف غذا و نوشیدنی به کافی‌شاپ و دمنوش‌سرای باغ گیاه‌شناسی، رستوران رز و رستوران بوتانیک را بروید. هم‌چنین برای برگزاری مراسم مختلف می‌توانید سالن‌های باغ را اجاره کنید.

لوکیشن باغ گیاه‌شناسی مشهد روی گوگل مپ

جاهای دیدنی مشهد برای تاریخ‌خوان‌ها و شعردوست‌ها

موزه آستان قدس رضوی

موزه آستان قدس رضوی به حرم امام رضا(ع) بسیار نزدیک است. بازدید از این موزه زمان زیادی از شما نمی‌گیرد. این موزه بخش‌های متفاوتی دارد؛ از میان این بخش‌ها می‌توان به موزه قرآن و نفایس، موزه تاریخ حرم رضوی، تالار آثار استاد فرشچیان، موزه هدایای رهبری، موزه تخصصی فرش، گنجینه تمبر و اقلام پستی، موزه مردم‌شناسی، گنجینه اسکناس، گنجینه سکه، گنجینه هنرهای تجسمی، گنجینه آبزیان و گنجینه نجوم اشاره کرد.

جاهای دیدنی مشهد موزه آستان قدس رضوی

علاوه‌براین بسیاری از ورزشکاران نامی و نخبگان علمی کشور، مدال‌های ارزشمند خود را در دوره‌های زمانی مختلف به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرده‌اند.

لوکیشن موزه آستان قدرس رضوی روی گوگل مپ

باغ نادری مشهد

یکی از مکان های دیدنی مشهد و البته تاریخی آن باغ نادری است. باغ نادری محوطه‌ای بزرگ، سرسبز و باصفاست که در مرکز آن آرامگاه نادرشاه افشار واقع شده است. البته آرامگاه نادر در ابتدا در این محل نبوده است. قوام‌السلطنه در سال ۱۲۹۶(ق) بقایای جسد نادرشاه را از تهران به این باغ منتقل کرد.

جاهای دیدنی مشهد باغ نادریدر آن زمان آرامگاهی کوچک و ساده برای نادر در آن محل ساخته شد، اما بعدها ساختمان و باغی بزرگ برای آن بنا شد. در سال ۱۳۴۲ (ش) عملیات ساخت این عمارت به پایان رسید. به‌غیراز آرامگاه یک موزه و فروشگاه آثار دستی و سنتی هم در فضای باغ وجود دارد.

لوکیشن باغ نادری مشهد روی گوگل مپ

حمام مهدی قلی بیک مشهد

یکی دیگر از دیدنی های مشهد و مکان های تاریخی آن حمام مهدی قلی بیک است. این حمام که یکی از بزرگ‌ترین حمام های قدیمی مشهد به حساب می‌آید در دوران صفویه ساخته شده. این حمام با نام حمام شاه و حمام رضوی هم شناخته می‌شود. سقف حمام با طراحی‌های رنگارنگ و زیبا تزئین شده است. مساحت حمام حدود ۲۰۰۰ مترمربع است. حمام مهدی قلی‌خان مانند بسیاری از دیگر حمام‌های ایرانی بخش‌های مختلف دارد از خزینه، تون، چال حوض، نظافت‌خانه و… .

جاهای دیدنی مشهد حمام مهدی قلی بیک در ساخت این حمام از مصالحی نظیر ساروج، آهک، فلز، کاشی و شیشه به کار رفته است. اگر حمام مهدی قلی بیک هم انتخاب شما از بین جاهای دیدنی مشهد است، با دیدن آن یک تیر و دو نشان زده‌اید. چراکه این حمام در حال حاضر به موزه مردم شناسی مشهد هم تبدیل شده است. در این موزه آثار و وسایلی وجود دارد که سبک زندگی مردم مشهد در گذشته را به نمایش می‌گذارد.

لوکیشن حمام مهدی قلی بیک روی گوگل مپ

آرامگاه فردوسی در توس

یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی اطراف مشهد توس است. بنابراین در سفرتان به مشهد حتما به توس هم بروید. توس تا مرکز شهر مشهد تقریبا ۳۰ کیلومتر فاصله دارد و در زمانی کمتر از یک ساعت به این شهر تاریخی می‌رسید. آرامگاه فرودسی به‌عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مشهد در توس واقع شده است.

مناطق دیدنی مشهد مقبره فردوسی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید آرامگاه این شاعر پرآوازه ایرانی بعد از حرم امام رضا(ع) پرگردشگرترین نقطه استان خراسان رضوی است. مهدی اخوان‌ثالث، شاعر معاصر و خالق اثر بی‌نظیر زمستان هم در کنار آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شده است. توس به‌غیراز اینکه آرامگاه فردوسی و اخوان را در خود جای داده است، آب‌وهوای دلپذیری نیز دارد. آن‌طور که در تاریخ آمده، یکی از دلایل رونق توس همین آب‌وهوای خوشایند بوده است. بنابراین گردش در توس را هم در لیست مناطق دیدنی مشهد بگنجانید.

لوکیشن آرامگاه فردوسی در گوگل مپ

خانه ملک مشهد

بین اسامی جاهای دیدنی مشهد که می‌گشتم اسم یک خانه قدیمی خیلی برایم جالب بود، زیرا شبیه به عمارتی قدیمی در اصفهان بود. خانه ملک التجار در اصفهان و خانه ملک در مشهد در نگاه اول متعلق به یک نفر بوده ولی این رسم تجار بزرگ بود که برای خودشان لقبی برگزینند و عمارت‌های عجیب‌وغریب بسازند.

با اینکه این مطلب درباره جاهای دیدنی مشهد است ولی خالی از لطف نیست که به خاطر شباهت اسمی یادی هم از انگورستان ملک التجار اصفهان کنیم که به حق یکی از خانه های بهشتی روی زمین است.

خانه ملک مشهد

اصل مطلب یعنی خانه ملک عمارتی متعلق به قرن چهاردهم هجری شمسی است توسط حاج حسین ملک یکی از تجار موفق مشهد وقف شده است. اسم و رسم این حاج حسین ملک بیشتر از شبیه ثروتمندان کنونی دنیاست. مثل بیل گیتس و جف بزوس که فقط وقف می‌کنند و بدون ذره‌ای افت هنوز پولدارترین آدم‌های دنیا هستند. جز خانه، این حاج حسین چندین بیمارستان، کتابخانه، زمین، مغازه و… را نیز وقف کرده و هنوز هم خانواده‌اش دارند.

لوکیشن خانه ملک مشهد روی گوگل مپ

خانه داروغه مشهد

باید خیلی خوش‌شانس باشید که با قدم زدن در پس‌کوچه های اطراف حرم به خانه‌ای قدیمی برسید به نام خانه داروغه. ساختمانی بسیار زیبا که معماریش متفاوت از خانه‌هایی با معماری اروپایی یا ایرانی است. این‌جا در محله قبر میر یکی از جاذبه های گردشگری مشهد قرار دارد که به دستور یوسف خان هراتی آخرین داروغه مشهد ساخته شده است.

خانه داروغه مشهد

وقتی حرف از نوآوری می‌شود دقیقا این ساختمان مصداقش است. معماری آن تلفیقی از کل جهان است. اولین پنجره‌های دوجداره، اولین حمام اختصاصی و… جزو نوآوری‌ها و بخش‌های سنتی هم مثل سرداب بادگیر حوض مطبخ و… در این ساختمان تعبیه شده که بازدید از آنها خالی از لطف نیست.

لوکیشن خانه داروغه مشهد روی گوگل مپ

بهترین جاهای دیدنی مشهد برای خرید

خرید سوغات از آداب سفر است. سوغات شهرهای ایران هم تنوع و جذابیت فراوانی دارند. در مشهد هم می‌توانید سوغاتی‌های متنوع و زیبایی برای بستگان و دوستانتان بیابید. از معروف‌ترین سوغاتی های مشهد می‌توان به زعفران، زرشک، نبات، سجاده و… اشاره کرد. برای تهیه سوغات مراکز خرید فراوانی در مشهد وجود دارد. ازجمله این مراکز خرید می‌توان به مراکز خرید زیر اشاره کرد.

 • بازار رضا
 • مرکز تجاری الماس شرق
 • مجتع تجاری پروما
 • مجتمع تجاری آلتو

مرکز خرید آرمان

یکی از مجتمع‌های تجاری مشهد که هم قبل از ساختنش خیلی سروصدا کرد هم بعد از افتتاح مرکز خرید آرمان بود. اینجا نه فقط مرکز تجاری، بلکه یک جاذبه گردشگری محسوب می‌شود. محیط بسیار زیبا و مدرن که با دکوری جذاب و البته یک شگفتی تزیین شده است. مرکز خرید آرمان هم جذابیت های تفریحی دارد هم هرکس که آنجا خرید کرده از خریدش راضی بوده است. کلا برکت عجیبی دارد.

پاساژ آرمان

این مجتمع پر از مغازه‌های لباس فروشی و البته جواهراتی است. جز مغازه‌هایی با اجناس باکیفیت خدمات خوبی هم برایش در نظر گرفته شده. فودکورت، رستوران، کافه، سرویس بهداشتی، استودیو عکاسی با دکور خاصشان، آسانسورهای متعدد پانوراما و ساده، پله های برقی و… خلاصه که بازدید از پاساژ آرمان بین مکان های دیدنی مشهد هم فال است و هم تماشا از دستش ندهید.

این مراکز خرید مشهد باتوجه‌به ویژگی‌هایشان از دیدنی‌های مشهد هم به شمار می‌آیند.

مکان‌های تفریحی و سرگرمی مشهد

شاندیز مشهد

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی مشهد شاندیز است. البته بیشتر شاندیز را بیشتر به‌خاطر کباب‌های لذیذ و شیشلیک‌های معروفش می‌شناسند. شاندیز با فاصله حدودا ۲۰ کیلومتر از مشهد، منطقه‌ای ییلاقی ا‌ست که آب‌وهوایی عالی دارد. همین آب‌وهوای خوب باعث ساخت تعداد زیادی رستوران در دل باغ‌های منطقه شده است و همان طور که اشاره شد انواع کباب‌های خوشمزه در این رستوران‌ها آماده و سرو می‌شود.

جاهای دیدنی مشهد شاندیز

ظروف سنگی شاندیز که غذا در آن سرو می‌شود بین گردشگران آوازه‌ای دارد. با خرید دیزی‌های سنگی از این شهر، می‌توانید آبگوشت‌های خوش‌طعمی بپزید. شاندیز به‌عنوان یکی از نقاط دیدنی مشهد سالانه پذیرای گردشگران پرتعدادی از سراسر کشور است. اگر قصد سفر به مشهد را دارید، تفریح در شاندیز را از دست ندهید.

اگر هنوز در مشهدید و اهل غذاخوردن‌اید، این رستوران های مشهد را از دست ندهید.

لوکیشن شاندیز مشهد روی گوگل مپ

سرزمین موج های آبی مشهد

برای رفتن به جاهای دیدنی مشهد مجبور نیستید که حتما از شهر خارج شوید. از جذاب‌ترین تفریحات در این شهر رفتن به مجموعه های آبی است. سرزمین موج های آبی، پارک آبی ایرانیان، پارک ساحلی آفتاب و… ازجمله این مجموعه‌هاست.

مراکز تفریحی مشهد سرزمین موج های آبی

بنابراین یادتان باشد که در سفر به مشهد، لباس شنا با خود ببرید. احتمالا همه تفریحات در سفر با دوستان و آشنایان خوش می‌گذرد اما شنا و تفریح در مجموعه‌های آبی جای خودش را دارد. اگر با دوستان و دسته‌جمعی به مشهد رفته‌اید، رفتن به این مجموعه های آبی مشهد را از دست ندهید.

راستی اگر به پارک های آبی علاقه‌مندید، حتما درباره بهترین پارک های آبی ایران بخوانید.

لوکیشن سرزمین موج های آبی (آقایان) روی گوگل مپ

لوکیشن سرزمین موج های آبی (بانوان) روی گوگل مپ

پارک ساحلی آفتاب مشهد

سال ۱۳۹۰، پارک ساحلی آفتاب افتتاح شد تا به عنوان بزرگ‌ترین پارک آبی طبقاتی جهان، میزبان مشهدی‌ها و گردشگران باشد. در بلوار خیام شمالی، میدان بهارستان، کنار مجتمع الماس شرق مشهد، یک ساختمان با زیربنای ۱۵ هزارمترمربعی در هفت طبقه، شما ره به یک آب‌بازی مفصل دعوت می‌کند.

ساعت کاری پارک ۱۰ صبح تا ۱۰ شب است اما بخش بانوان، روزهای چهارشنبه تا ساعت ۷:۳۰ شب فعالیت می‌کند. برای ورودی پارک ساحلی آفتاب مشهد بزرگسالان ۸۸ هزارتومان و خردسالان ۶۰ هزارتومان باید بپردازند (اواخر سال ۱۴۰۱). البته استفاده از همه سرسره‌های داخل پارک با همین هزینه اولیه امکان‌پذیر و درواقع سرسره‌سواری رایگان است.

پارک آفتاب مشهد

عکس از: سایت Google Map

پارک ساحلی آفتاب مشهد با امکانات گوناگون در دو بخش آقایان و بانوان، فرصت خوبی را برای تجربه یک روز آبی در مشهد فراهم می‌کند. از استخر شنا برای خردسالان و بزرگسالان، استخر نمک، حمام آفتاب و ماساژماهی، ماساژ معمولی تا حمام ترکی، مهدکودک و امکان آموزش شنا، همگی در بزرگ‌ترین پارک آبی طبقاتی دنیا جمع شده‌اند.

بخش بانوان

در قسمت بانوان پارک ساحلی، سرگرمی‌ها و امکانات مختلفی وجود دارد که یک روز به‌یادماندنی را برای خانم‌ها رقم می‌زند. به‌غیر از استخر، دو باب سونای خشک با امکان نور درمانی و رایحه درمانی، جکوزی، سونای بخار با نمک دریایی و سرسره‌های پیچ و تونلی و  بخش‌های دیگری هم در قسمت بانوان فعال است.

شما می‌توانید از سالن بدن‌سازی پیشرفته، سالن ماساژ در انواع ریلکسی، ورزشی و ماساژ صورت، سالن یوگا همراه استاد، کلاس ایروبیک، اتاق نگه‌داری موقت کودک، آب‌درمانی، فست‌فور و کافی‌شاپ این مجموعه استفاده کنید.

پارک آفتاب مشهد

عکس از: سایت Google Map

بخش آقایان

تفریحات این قسمت در بعضی موارد با مجموعه بانوان فرق دارد و شاید کمی هیجانی‌تر باشد. مثلا بزرگ‌ترین سرسره قایق فضایی و بزرگ‌ترین سرسره سقوط آزاد در بخش آقایان پیدا می‌شود. علاوه‌براین، انواع سرسره‌های پیچ، سرعت، دو قلو و آهسته، چاله فضایی، رودخانه، تونل‌های سنگی، استخر موج، آبشار خروشان و استخر غواصی در قسمت مردانه پارک ساحلی آفتاب مشهد قرار دارند.

برای استفاده از بخش  پارک ساحلی آفتاب مشهد باید عضویت این قسمت را داشته باشید. بخش ویژه هم برای آقایان و هم بانوان فعال ست. پشت درهای  این پارک ساحلی برنامه‌های گوناگونی انتظار شما را می‌کشد. استخر، سونا بخار و خشک، جکوزی، چای‌خانه سنتی، کافی‌شاپ، فست‌فود، سالن بدن‌سازی، استخر نمک دریایی، حمام سنتی با خدماتی مانند ماساژ، ازجمله امکانات بخش  هستند.

لوکیشن پارک ساحلی آفتاب مشهد در گوگل مپ

سرزمین موج‌های خروشان مشهد

اگر شما هم سرتان برای تجربه “ترین”‌ها درد می‌کند، سرزمین موج‌های خروشان مشهد را ازدست‌ندهید. این مجموعه واقعا عظیم، بزرگترین مجموعه آبی سرپوشیده در جهان است و با امکانات و خدمات خوب، ساعت‌ها شما را سرگرم می‌کند. اصلا بین جاهای دیدنی مشهد به‌خصوص مجموعه‌های آبی آن، کدام یکی را با مساحت ۶۰ هزار مترمربع می‌شناسید که همزمان برای خانم‌ها و آقایان باز باشد؟ به‌نظرم تجربه سرزمین موج‌های خروشان به یکی از جذاب‌ترین خاطرات سفرتان تبدیل می‌شود.

سرزمین موج‌های خروشان

عکس از: سایت Google Map

دری به سوی سرزمین عجایب

حالا سرزمین عجایب شاید کمی اغراق‌آمیز به‌نظربرسد ولی واقعا سرزمین جذاب و پرهیجانی است. قصد ندارم خیلی در قیدوبند اعداد و ارقام این مجموعه باشم چون تمامی ندارد اما همینطوری محض اطلاع می‌گویم که سرزمین موج‌های خروشان ۶۳ سرسره آبی دارد. این تازه شروع ماجراهای آبی پارک است. بزرگترین سونای بخار و خشک دنیا، سقوط آزاد، رودخانه موج، چاله فضایی و دریاچه موج، یکی بعد از آن یکی، شما را غافلگیر می‌کنند.

به‌جز همه تفریحات خیس، امکانات و تفریحات دیگری هم در سرزمین موج‌های خروشان وجود دارد که این مجموعه را به یکی از بهترین جاهای دیدنی مشهد تبدیل می‌کند. مرکز خرید، رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های مجزا در بخش‌های آبی، مرکز ایروبیک، سالن فیش اسپا، سینما ماشین، پینت‌بال لیزری، فوتبال صابونی، زیپ‌لاین، کارواش و پارک کودک ازجمله قسمت‌های دیگر این مجموعه به‌شمارمی‌روند.

سرزمین موج های خروشان

عکس از: سایت Google Map

مواج و خروشان، مثل رود

رودخانه موج یا رودخانه خروشان سراسر سرزمین موج‌های خروشان را پوشش می‌دهد. دراصل سرسره‌هایی با پیچ‌های زیاد و شیب‌های ترسناک، وظیفه ترشح آدرنالین در مغزتان را برعهده دارند. رودخانه خروشان با تولید موج، فضای یک رود واقعی را برای شما شبیه‌سازی می‌کند. خلاصه همان‌طور که از روی بزرگترین سرسره چهارنفری خاورمیانه سر می‌خورید، جای ما را هم حسابی خالی کنید.

سقوط، آزاد

درون یک محفظه کوچک، وقتی دعا می‌کنید که خیلی پروسه ترسناکی پیش رویتان نباشد و بعد با ذکر “دیگر این کار را نمی‌کنم” منتظر شروع نمایش هستید، زیر پایتان به ارتفاع ۲۳ متر خالی می‌شود. اصلا قادر به توصیف شیرین و بدون ترس از تونل‌های سقوط آزاد نیستم. خیلی ترسناک و خیلی هیجان‌انگیز به استقبال شما می‌آیند و با یک فن زیرپا کشی جانانه، کل محتوای مغزتان را از دماغتان بیرون می‌آورند. ولی اگر ترس از ارتفاع ندارید، به امتحانش می‌ارزد.

از چاه سقوط آزاد به چاله فضایی

ورود به سرزمین موج‌های خروشان مشهد همان و رویارویی با هیجانات مفرح همان. نمی‌دانم چاله فضایی را باید در رتبه بعد از سقوط آزاد قرار بدهم یا قبل آن اما این قسمت هم ازنظر هیجان و جذابیت دست‌کمی از سقوط آزاد ندارد. بعد از سرخوردن داخل یک سرسره، و ورود به یک چاله شیبدار تازه سفرتان شروع می‌شود. در آخر هم بعد از کلی پیچ‌وتاب در چاله، درون یک حوض آب میافتید و ماجرا با یک آب‌بازی به‌پایان می‌رسد.

دریاچه موج، یک حس واقعی

یک لحظه چشم‌هایتان را ببندید و خودتان را به بالاوپایین جریان‌های دریا بسپارید. این حس شیرین لمس امواج آب را می‌توانید در سرزمین موج‌های خروشان، در مشهد تجربه کنید. دریاچه موج با شبیه‌سازی، حال‌وهوای یک دریانوردی واقعی را برایتان به‌وجودمی‌آورد.

زیپ‌لاین

اگر باوجود این همه سرگرمی‌های آدرنالین‌ساز باز هم گنجایش جیغ‌وداد و فریادهای از ته گلو را دارید، سرزمین موج‌های خروشان برای شما برنامه دارد. به‌این‌صورت که بعد از کلی آب‌بازی، یک دور زیپ‌لاین ۱۱۰ متری برای آقایان و ۱۴۰ متری برای خانم‌ها را تجربه می‌کنید. با سرعت بیشتر از ۵۰ کیلومتر در ساعت در بخش بانوان و بیشتر از ۶۰ کیلومتر در ساعت در قسمت مردان، احتمالا به آخر لیست کارهای هیجانی در این مجتمع آبی می‌رسید.

سُرترین زمین فوتبال مشهد

شاید هم عنوان سرترین زمین فوتبال دنیا درست‌تر باشد. همینطور که در دو تیم سه‌نفره پاس‌کاری می‌کنید، برای بار هزارم روی زمین کفی لیز می‌خورید. بعد از چند دقیقه احتمالا دغدغه گل‌زدن به تلاش برای سرپا ایستادن تغییر ماهیت می‌دهد. پیشنهاد می‌کنم این بازی بانمک و صابونی را حتما در فهرست تفریحات خودتان قرار دهید.

پینت‌بال بدون رنگ

این اسمی است که برای پینت‌بال بیزری یا لیزر تگ انتخاب کرده‌ام. این که چقدر از رنگی شدن وسط زمین بازی با توپ‌های رنگی بهتر باشد یا امکانات بازی به جایگزینی توپ با لیزر بیارزد یا نه را نمی‌دانم. اما لیزر تگ قطعا بازی پرشور و پرتحرکی خواهد بود که شما را به فکر و چینش استراتژی مجبور می‌کند.

لیزر تگ سرزمین موج‌های خروشان یکی از به‌روزترین زمین‌های پینت‌بال ایران محسوب‌می‌شود. این مجموعه با بیشتر از ۹۸۰ متر زمین مارپیچ و امکاناتی مثل بیسیم، مین ضد نفر، بمب، نارنجک دستی و سلاح لیزری، یک بازی هیجان‌انگیز را برایتان رقم می‌زند. برای ورود به لیزر تگ سرزمین موج‌های خروشان باید بیشتر از شش و کمتر از ۶۰ سال داشته باشید.

فیش اسپا

فیش اسپا یا با نام جالب‌ترش یعنی دکتر ماهی، پروسه‌ای است که در آن با ماهی‌های خاصی، مثلا در این جا ماهی‌های گاراروفای اندونزیایی، کار لایه‌برداری پوست و ماساژ انجام می‌شود. خلاصه که اگر دوست داشتید سی چهل تا ماهی ریز پوست‌های مرده‌تان را بردارند، خستگی از تن‌تان در برود، استرس‌تان کم شود و بعد از مدت‌ها راحت بخوابید، به‌نظرم فیش اسپا را یک بار امتحان کنید.

نمک تراپی

غارهای نمک از قدیم یکی از تجویزهای پزشکان برای مشکلات تنفسی بوده‌اند. عده‌ای باور دارند که هوای نمک‌آلود این غارها، ریه را تصفیه و سیستم تنفسی را تمیز می‌کند. حالا در یکی از بزرگترین جاهای دیدنی مشهد با ساخت غار نمک و پخش ذرات نمک در هوا با هالوژنراتور، امکان هالوتراپی یا درمان با نمک برای شما فراهم شده‌است.

سینما ماشین، از رویا تا واقعیت

یکی از جالب‌ترین بخش‌های سرزمین موج‌های خروشان، همین سینما ماشین است که تجربه فراموش‌نشدنی را برای شما می‌سازد. سینما ماشین، در یک فضای باز با چینش خاصی که به ماشین‌ها می‌دهد امکان تماشای فیلم سنمایی از داخل ماشین را برایتان فراهم می‌کند. یعنی با تماشای این منظره از بالا، ده‌ها ماشین را می‌بینید که به پرده نمایش نگاه می‌کنند. در سایت سرزمین موج‌های خروشان می‌توانید بلیط این سینما را به‌راحتی بخرید.

ایروبیک

کار سالن ایروبیک از ۲ ظهر شروع می‌شود و تا ۸ شب ادامه دارد. این سالن با دستگاه‌های بدنسازی مجهز شده‌است و ایروبیک گروهی و تکی را برای شرکت‌کنندهگان برگزار می‌کند. برگزاری مسابقه‌های داخل سالن هم، شور و هیجان بیشتری به فضای ورزشی، می‌دهد.

امکانات دیگر سرزمین موج‌های خروشان

مجموعه تفریحی سرزمین موج‌های خروشان علاوه‌بر بخش‌های متنوع تفریحی، امکانات زیادی دارد تا در طول زمان حضورتان، همه‌چیز برای سرگرمی و خوش‌گذارنی بدون دغدغه، آماده باشد. از رستوران و کافی‌شاپ و مرکز خرید تا کارواش و پارکینگ و پارک کودک با سرگرمی‌های جذابی مانند ترامپولین، همگی برای سپری کردن اوقاتی راحت و بدون مشکل در خدمت مسافران قرار می‌گیرد.

بایدها و نبایدها

 • ورود بانوان با عذر شرعی و کودکان زیر چهار سال ممنوع است.
 • بانوان باردار اجازه استفاده از مجموعه را ندارند.
 • زیورآلات، اشیا گران‌قیمت و لوازم آرایشی با خودتان نبرید.
 • گوشی موبایل و اشیا تیز را نباید با خودتان به داخل مجموعه ببرید.
 • از خوردن و نوشیدن در سالن هم اجتناب کنید.

چطور برویم؟ کی برویم؟

سرزمین موج‌های خروشان در سانس‌های ۷ ساعت و نیم با هزینه ۱۵۰ هزارتومان برای بزرگسالان از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب فعالیت می‌کند. البته بخش‌های مختلف مثل کافه، رستوران، پارک کودک و هرکدام از قسمت‌هایی که درباره‌شان حرف زدیم با اختلاف یک یا دو ساعت، زمان کاری متفاوتی دارند.

یادتان باشد اگر برای خرید بلیط را به سایت اصلی سرزمین موج‌های خروشان رفتید، برای بچه‌های زیر ۵ سال و بزرگسالان بالای ۶۰ سال بلیط نخرید. علاوه‌براین با تهیه بلیط از سایت اصلی، می‌توانید هزینه کمتری در مقایسه با قیمت اولیه، بپردازید.

در آخر برای دسترسی به این مجموعه باید از وسیله نقلیه‌ای مثل تاکسی یا اتومبیل شخصی استفاده کنید. چراکه سرزمین موج‌های خروشان مشهد در بلوار وکیل‌آباد، دو کیلومتری جاده شاندیز قرار ساخته شده‌است. به عبارت دیگر از این مرکز تفریحی تا حرم امام رضا(ع) تقریبا ۴۰ دقیقه با ماشین یعنی ۲۵ کیلومتر فاصله دارید.

لوکیشن سرزمین موج‌های خروشان مشهد روی گوگل مپ

هلیوم پارک مشهد

اگر اهل بازی‌های پرتحرک و پرشی هستید بین جاهای دیدنی مشهد حتما این یکی را امتحان کنید. هلیوم پارک اولین پارک ترامپولین یا جهشی ایران است که در سال ۹۷ در مشهد تاسیس شد. برای دسترسی به هلیوم پارک اول به خیابان جانباز بروید. بین جانباز پنج و هفت، برج مروارید گوهرشاد را پیدا می‌کنید. هلیوم پارک در طبقات چهارم و پنجم این برج قرار دارد. علاوه‌براین، هلیوم پارک برخلاف سرزمین موج‌های خروشان، به حرم نزدیک‌تر است. از این پارک ترامپولین با طی مسافتی کمتر از هشت کیلومتربه حرم مطهر رضوی می‌رسید.

هرکدام از این طبقات به سه بخش مختلف برای گروه‌های سنی بین یک تا ۷۰ سال تقسیم شده‌است. هم‌چنین در هر سانسی امکان بازی همزمان برای خانم‌ها و آقایان به‌صورت مجزا در دو طبقه وجود دارد. به‌این‌صورت که روزهای زوج آقایان به طبقه چهار و خانم‌ها به طبقه پنجم می‌روند و روزهای فرد قضیه برعکس می‌شود. البته خیلی نگران تفاوت دو سالن نباشید چراکه در هر دوی آن‌ها بازی‌های کودکان، بازی‌های واقعیت مجازی یا همان  و ترامپولین مشترک است.

هلیوم پارک مشهد هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب از شما پذیرایی می‌کند. البته این را درنظر داشته باشید که هزینه ورودی و هزینه استفاده هریک از بازی‌ها را باید به‌صورت جداگانه باید بپردازید.

هلیوم پارک

عکس از: سایت Google Map

سالن، طبقه چهارم

در این سالن با تم اقیانوسی و رنگ‌آمیزی آبی، بازی‌های مختلفی را تجربه می‌کنید. برای مثال می‌توانید والیبال و بسکتبال را در زمین ترامپولین و با چالش حفظ تعادل انجام دهید. اجرای حرکات ژیمناستیک روی تخت‌های منعطف ترامپولین و صخره‌نوردی روی انواع دیوارها درحالی‌که زیر پایتان با اسفنج‌های نرم پوشیده شده‌است، ازجمله بازی‌های پرتحرک و جذاب پارک ترامپولین به‌شمارمی‌روند.

مسیر نینجا یا نینجا کورس برای عاشقان حرکات پارکور و طرفداران ثابت فیلم‌های پرهیجان طراحی شده‌است. مسیری پر از چالش که مهارت‌هایتان را در پرش، عبور از موانع گوناگون و پرواز می‌سنجد. کنار همه این سرگرمی‌های نفس‌گیر، فری جامپینگ را هم می‌توانید به لیست بازی‌های انتخابی خودتان اضافه کنید تا فهرست بازی‌های آدرنالین‌ساز این طبقه کامل شود.

هلیوم پارک

عکس از: سایت Google Map

سالن، طبقه پنجم

سالن طبقه پنجم با رنگ سبز و حال‌وهوای جنگل، بازی‌های جالبی برای بزرگسالان دارد. حرکت و پرش روی زمین و دیوار با توپ‌های بزرگ، با اسم دوج بال، یکی از این بازی‌های پرشی محسوب‌می‌شود. بازی فوتبال درحالی‌که همزمان باید در یک لباس بادی، روی یک تخته منعطف پرشی بایستید، یکی دیگر از بازی‌های جذاب این بخش است که طرفداران خودش را دارد. علاوه‌براین فری جامپینگ و بسکتبال ترامپولین را هم می‌توانید در این طبقه، تجربه کنید.

کیک‌بال ترامپولین هم بازی دیگری است که شباهت زیادی به کیک‌بال اصلی ندارد اما واقعیت چیزی از ارزش‌های این ورزش کم نمی‌کند. کیک‌بال ترامپولین روندی مثل بسکتبال ترامپولین دارد با این فرق که دو نفر مقابل هم قرار می‌گیرند و باید با پرش‌های مناسب، توپ را به تور حریف بیاندازند.

بیلیارد با پا! حتی توضیح درست و حسابی درباره‌اش ندارم. همین است دیگر، بیلیارد با پا، به‌جای دست! این که روش بازی چیست و مقدار کشدار بودن جمله ” ای وای چقدر باحال بود.” بعد از بازی چقدر است را فقط باید از بازیکنان قبلی پرسید. ولی قضیه واقعا خلاقانه و وسوسه برانگیز به‌نظرمی‌رسد.

بازی ایربگ ترامپولین هم یک نوع جالبی از هیجان ایمن را در خودش دارد. این که روی ترامپولین مدام مثل یویو بالا و پایین بروید و بعد در یک کیسه هوایی فرود بیایید، معنای واقعی ترشح مقدار مناسبی از آدرنالین بدون آسیب‌دیدگی را به‌تصویر می‌کشد.

کارهای قبل از ورود

این حرف‌ها را می‌توانیم تحت عنوان قوانین هلیوم پارک هم بشناسیم. در زیر، مراحل ورود و بعد از آن، تعدادی از باید‌ها و بایدهای اولیه را برایتان می‌نویسم.

 1. مطالعه قوانین و تعرفه‌ها
 2. پر کردن فرم تعهد
 3. دریافت کارت اشتراک
 4. تماشای فیلم آموزشی
 5. تحویل گوشی همراه و کارت اشتراک
 6. خرید جوراب‌های مخصوص و تحویل کفش
 7. دریافت دستبند
 8. عبور و از گیت و کسر اعتیار برای استفاده دو ساعته از رختکن
 • با خودتان عینک و دوربین نبرید.
 • فرم تعهد بچه‌های زیر ۱۸ سال را باید پدر و مادرشان پر کنند.
 • بچه‌های زیر چهار سال بدون همراه به این پارک وارد نشوند.
 • اگر باردار هستید یا تازه جراحی کرده‌اید، وارد پارک نشوید.
 • برای سلامت خودتان هنگام بازی، با خوراکی به‌ویژه آدامس، وارد پارک نشوید.

لوکیشن هلیوم پارک مشهد روی گوگل مپ

رستوران های معروف مشهد برای شکم‌گردان

و درنهایت باید به بخش خوشمزه ماجرا اشاره کرد. در مشهد رستوران های شناخته‌شده‌ای وجود دارند که خاطره شیرینی در کام مسافران باقی می‌گذراند. چلوگوشت و انواع کباب ازجمله شیشلیک از غذاهای معروف و لذیذ رستوران های مشهد است. رستوران برادران کریم، رستوران پسران کریم و رستوران معین درباری ازجمله این رستوران‌هاست. بنابراین پس از زیارت و سرزدن به مکان های دیدنی مشهد به‌سراغ این رستوران ها هم بروید.

مکان های تفریحی مشهد برای جوانان

هر شهر توریستی باید امکانات گردشگری برای جوانان هم داشته باشد. اگر اغراق نباشد حجم زیادی از مسافران شهرهای توریستی در ایران شاید دنیا را جوانان تشکیل می‌دهند. مشهد و جاهای دیدنیش هم از این موضوع غافل نبوده‌اند. اگر حال‌وحوصله رفت و آمد با تاکسی یا خودرو شخصی برای گردش داشته باشید می‌توانید جز حرم امام رضا و هتل، جاذبه‌های گردشگری دیگری را هم در این شهر تجربه کنید.

اسامی که در ادامه آورده می‌شود جاذبه‌های گردشگری هستند که بیشتر با حال‌وهوای جوانان جور است. البته که همه می‌توانند تجربه‌اش کنند ولی با ویژگی‌های خاصی همراه است که شاید برای دیگران خوشایند نباشد.

 • پارک ملت مشهد
 • جنگل جیغ
 • چالیدره
 • پارک آبی سرزمین موج های آبی
 • خانه وارونه الماس
 • چشمه گراب و…

جاهای دیدنی مشهد در زمستان

اینکه جاذبه‌های گردشگری را با عنوان فصل‌های مختلف تقسیم کنیم و برای هر فصل برنامه خاصی داشته باشیم بسیار هیجان انگیز است. با اینکه مشهد به‌صورت طبیعی شهری بسیار سرد است ولی زمستان‌های خاصی دارد. زیباترین تصاویر و مناظر از صحن و سرای امام رضا وقتی برف می‌بارد شکار می‌شود البته که موقع بارش حتما مراقب سنگ فرش‌های بسیار سُر حرم هم باشید. به هرحال اگر دنبال جاذبه های گردشگری مشهد در زمستان هستید اسامی زیر را به ردیف در لیست علاقه‌مندی‌های خود قرار دهید.

 • چشمه آب سرد غار مغان
 • انواع موزه های آستان قدس و مردمی مشهد
 • پارک طبیعی هفت حوض
 • کافه و چایخانه های سطح شهر
  پارک علمی پروفسور بازیما

جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم

اگر حال و حوصله سفر با خودرو و تاکسی را ندارید پیشنهاد می‌کنم این بخش از مقاله مارا از دست ندهید. جاذبه‌های گردشگری اطراف حرم مشهد آنقدر زیاد است که فقط چند روز باید برای بازدید از آن‌ها گشت‌وگذار کنید. این جاذبه‌های گردشگری شامل پاساژ و مجتمع‌های تجاری، موزه‌ها، خانه‌های تاریخی و… می‌شود که برای بازدید از کلشان باید یک عزم جزم و کفش‌های راحت برای پیاده‌روی داشته باشید.

 • خانه تاریخی داروغه
 • خانه توکلی
 • پاساژ آرمان
 • موزه فرش، نقاشی و اسلام آستان قدس
 • بازار رضا
 • مسجد هفتاد و دو تن
 • مسجد گوهرشاد و…

مشهد را دوباره ببینم

در سفر به مشهد گزینه‌های متعددی برای گردش وجود دارد. در این متن سعی کردیم جاهای دیدنی مشهد با عکس را به شما معرفی کنیم تا با شناخت به بازدید از آن‌ها بروید. شاید تابه‌حال اطلاع نداشتید که مکان‌های دیدنی مشهد چه قدر زیاد است و مشهد را تنها یک شهر زیارتی تصور می‌کردید. اما به نظر می‌رسد مشهد را باید بار دیگر ببینیم. حتی در سفر یک روزه به مشهد هم می‌توان به برخی از این دیدنی ها سری زد.

کافی است بلیط هواپیما مشهد را از علی بابا تهیه کنید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن خود را به این شهر دیدنی برسانید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 دیدگاه

 1. احمدی می‌گوید

  شخص ملک یک تبریزی بوده است. تمام سرمایه ای که در مشهد سرمایه گذاری کرده است از تبریز آورده است. متاسفم که ما ایرانی ها هیچوقت تاریخ خود را نمی دانیم و بیشتر مواقع هم با اهدافی خاص آن را تحریف میکنیم. چرا که ما ایرانی ها استاد تحریف تاریخ هستیم. از تحریف ها بیشتر علیه تورکهای ایران بکار رفته است. و ما فارسها بیشتر هویت خود را مدیون تورکهای ایران هستیم چرا که تمامی شخصیت ها و فرهنگ و تاریخ ….آنها را جعل و تحریف کرده و به نام خودمان جا زدیم.

 2. حمید می‌گوید

  با سلام
  باغ گیاه شناسی یا باغ مشهد توی این مقاله از قلم افتاده

 3. ترمه می‌گوید

  داشتم سایت های مختلف رو جهت معرفی مکان های دیدنی مشهد سرچ میکردم این سایت واقعا عالی با متن جالب وخودمونی وجاهای بکر رو معرفی کرده بود درحالی که سایتهای دیگر فقط طرقبه شاندیز فردوسی وچند جای معرف ودیگه سایت شما با قلم نویسنده هر خوانده وگردشگری رو جذب وحس اعتماد رو بهش القا میکنه از پزوهشگر ونویسنده متن سپاسگزارم

 4. مهدی فرخی می‌گوید

  درود و سلام برشما خانم علی دوست که این متن وزین و ازشمند را نوشته اید و صد سلام و درود بر مدیران محترم ، شایسته علی بابا که این فرصت را ایجاد کرده اند …
  موفقیت روز افزون همگی شما عزیزان را در شناساندن زیبائی های این سرزمین پاک و گهر بار از خداوند مهربان آرزو دارم .

 5. samane می‌گوید

  دمت گرم و قلمت پررنگ گل دختر
  حیف که چندتا مورد رو اصلاح نکنی
  اسم خیابان جانباز هست نه جانبازان

  خانه داروغه مشهد
  این پاراگراف هم نیاز به ویرایش داره
  من خودم مشهدی هستم واقعا از خوندنش لذت بردم

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام سمانه عزیز
   سال نوتون مبارک باشه. خیلی حس خوبیه که این پیام‌ها رو از شما بگیریم. مواردی که گفتین درست شد.

 6. منتظر می‌گوید

  سلام خدا قوت، خیلی عالی مو یم مشهدی کیف کردم،آدرس ومکان نمایی وعکس مسجد هفتادمین اشتباه بود مسجد کنار حرم امام رضا علیه السلام وچفت حمام که گفتن هست،پیشنهاد خواجه ربیع ،اباصلت،خوجه مراد،اخلمد ومیل رادکان و…. پیشنهاد مشه،منتظر عزیزان امام رضا عزیز هستم،درخدمتم،یا علی

 7. یک رهگذر می‌گوید

  با سلام و احترام – برای برنامه ریزی خرید و انتخاب تور هر سفر ، تنها و تنها نام علی باباست که همچون الماس درخشان خودنمایی می کند – متشکرم

 8. مسعود می‌گوید

  سلام من مشهدی هستم میخواستم بگم اگر وقت داشته باشید هنوز اطراف مشهد کلی طبیعت زیبا هست کهفاصلسون نسبت به این مکانهای معرفی شده بیشتره ولی عالی مثل روستاهای اطراف کنگ . کلات. کاهو. غار مغان. و باغ وحش که فعال هست و دیدنی امید وارم هرکس به مشهد میاد بهش خوش بگذره
  موفق باشید

 9. Mahboube می‌گوید

  بسیار مفید .
  سپاسگزارم

 10. علی افخمی می‌گوید

  سپاس از اطلاع رسانی بجا و مناسب شما، فقط چه خوبه که در مورد باغ وحش مشهد نیز مطلبی بزارید

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام علی عزیز 🙂
   خیلی خوشحالیم که مطلب ما براتون مفید بوده. ممنونیم بابت پیشنهاد خوبتون.

 11. علی صفرخانلو می‌گوید

  سلام.نزدیکترین جاهای دیدنی به فداییان اسلام ۱۸ کجامیشه

 12. علی صفرخانلو می‌گوید

  روزنهم فروردین واقعا هواسردبودنتونستیم خوب بگردیمودرروزدهم انشالله قسمت‌های دیدنی مشهدرامی گردیم

 13. علی صفرخانلو می‌گوید

  ارباب وحش وکیل آباد کاملا لذت بردم

 14. علی صفرخانلو می‌گوید

  سلام.خیلی عالی معرفی کردید مشهدرابرام

 15. عباس می‌گوید

  سلام من از سایت خوب ومتنوع شما کمال تشکر را دارم

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام عباس عزیز 🙂
   ممنون از شما و انرژی خوبی که به ما می‌دید.

 16. ارسطو راد می‌گوید

  سلام
  عکسی که برای مسجد ۷۲ تن گزاشتید، مربوط به مقبره خواجه ربیع است (برخی می‌گویند از دوستان امام رضا، و برخی ایشان رو طبیب امام رضا میدونن، اما من مطمئن نیست) در قبرستانی به همین نام. مرحوم کافی و پدرش در این مقبره مدفون هستند. البته، لوکیشن مسجد ۷۲ تن درسته. فاصله این دو مکان با هم، در حدود ۳ کیلومتر یا شاید قدری کمتر یا بیشتر
  سپاسگزارم

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   ممنون بابت راهنماییتون 🙂

×
کامل‌تر از این راهنمای سفر به مشهد وجود ندارد!
شماره همراهتان را ثبت کنید تا کامل‌ترین راهنمای سفر به مشهد را به‌رایگان برایتان بفرستیم.
ثبت شماره همراه
درخواست شما با موفقیت ثبت شد