جاهای دیدنی شیراز

جاهای دیدنی شیراز و ماجراجویی در بهشت فارس

دیدنی‌هایی از جنس تاریخ، ادبیات و فرهنگ

بخش بزرگی از ایران‌گردی با ماجراجویی در تاریخ گره خورده است و یکی از جذابیت‌های سفرهای داخلی، کاوش تاریخچه مناطق است. شیراز شهر تاریخی و خوش‌آب‌وهوای استان فارس است و با عطر بهارنارنج، حال‌وهوایی بهشتی پیدا می‌کند. جاهای دیدنی شیراز از پربازدیدترین مناطق گردشگری در ایران است. این شهر علاوه بر لذت تاریخ‌گردی، شانس گشت‌وگذار در طبیعت ناب را هم برایتان فراهم می‌کند. برای ماجراجویی در شهر بهشتی فارس، با ما تا پایان این مطلب هم‌سفر باشید.

جاهای دیدنی شیراز در زمستان کدام است؟
پیست اسکی سپیدان، مقبره پربرف، دریاچه مهارلو
جاهای دیدنی شهرک گلستان شیراز کدام است؟
پارک کوهستانی آبشار، چشمه گلستان
باغ های دیدنی شیراز کدام است؟
باغ ارم، باغ عفیف‌آباد، باغ نارنجستان، باغ دلگشا، باغ جهان‌نما
جاهای دیدنی سپیدان شیراز کدام است؟
دریاچه برم فیروز، پیست اسکی سپیدان

 

۱. باغ نارنجستان قوام، از جاهای دیدنی شیراز

شیراز شهر باغ‌های مشهور و بهشتی ایران است و گوشه‌وکنار آن، باغ‌های خوش‌رنگ‌ولعاب با آب‌وهوایی دل‌چسب جا خوش کرده‌ است. باغ نارنجستان یا همان باغ قوام، یکی از جاهای دیدنی شیراز است که در خیابان لطفعلی‌خان زند واقع شده است.

باغ نارنجستان یادگار دوران قاجار است و حال‌وهوایی تاریخی دارد. درخت‌های خوش‌قدوقامت و گل‌های رنگارنگ، گوشه‌وکنار باغ نارنجستان را زیبا کرده‌ است. پس از گذر از در ورودی و لذت از تماشای هنر منبت‌کاری این در چوبی، وارد هشتی با سقفی مزین به هنرهای ستودنی معماری ایرانی، همچون گچ‌کاری، مقرنس‌کاری، آجرکاری و کاشی‌کاری خواهید شد.

محوطه باغ با فضایی بهشتی و درختانی خوش‌قدوقامت که قرینه یگدیگر واقع شده‌ است، به استقبالتان خواهد آمد. فصل بهار از زمان‌های دل‌چسب گشت‌وگذار در باغ نارنجستان است، زیرا با عطر بهارنارنج در این باغ دل‌انگیز سرمست خواهید شد. در سمت شمال، شرق و جنوب باغ نارنجستان، ساختمان‌های زیبایی با طراحی خاص معماری ایرانی را خواهید دید. این مجموعه مزین به هفت هنر گچ‌کاری، کاشی‌کاری، نقاشی سنتی، آینه‌کاری، حجاری، معرق‌کاری و منبت‌کاری است.

تماشای مجموعه کاملی از هنرهای مرسوم در معماری ایرانی از ویژگی‌های بازدید از نارنجستان قوام است. عمارت اصلی باغ نارنجستان در شمال مجموعه واقع شده و ایوان با شکوه آن رو به حوض و محوطه باغ جا خوش کرده است. دو ستون بناشده از سنگ مرمر و هنرهای به‌کاررفته در تزیین این ایوان، از تماشایی‌ترین قسمت‌های باغ نارنجستان قوام محسوب می‌شود.

نارنجستان قوام از جاهای دیدنی شیراز

در مجموعه باغ نارنجستان قوام، موزه‌ای از اشیای به‌دست‌آمده از کندوکاوها و سفرهای پژوهشی پروفسور «پوپ»، از ایران‌شناسان به نام آمریکایی وجود دارد. در کنارلذت از فضای تماشایی باغ و عمارت شکوهمند عمارت، از اشیای عتیقه این موزه نیز بازدید کنید.

آدرس: بلوار زینبیه، خیابان لطفعلی‌خان زند

ساعت بازدید: ۸ صبح تا ۹ شب

لوکیشن باغ نارنجستان قوام روی گوگل مپ

۲. باغ عفیف‌آباد، لذت از هنر گل‌آرایی

در طول گشت‌وگذار در جاهای دیدنی شیراز، باید فهرست بلندی از باغ‌های ایرانی را در الویت‌های خود قرار دهید و خودتان را برای در بهشت‌گردی آماده کنید. باغ عفیف‌آباد یکی‌دیگر از مکان های دیدنی شیراز است و شاهکاری در هنر گل‌آرایی باغ‌های ایرانی محسوب می‌شود.

عفیف‌آباد از قدیمی‌ترین باغ‌های شیراز است و در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است. در معماری این عمارت دو طبقه، از سبک هخامنشی، ساسانی و قاجار استفاده شده است. این عمارت شباهت بسیاری به ساختمان باغ ارم شیراز دارد و ایوان بزرگی با ستون‌های سنگی در نمای آن خواهید دید که رو به حوض مستطیلی باغ قرار گرفته است.

تزیینات خاص معماری ایرانی و درهای چوبی، از ویژگی‌های بصری عمارت باغ عفیف‌آباد شیراز است. امروزه این باغ به موزه نظامی تبدیل شده است و می‌توانید بعد از لذت از طبیعت خوش‌رنگ‌ولعاب باغ، سری به موزه بزنید تا از تاریخ صنعت نظامی در ایران بیشتر بدانید.

باغ عفیف آباد از مکان های دیدنی شیراز

عکس از علی بهادری

از در چوبی ورودی و دالان باید بگذرید تا به باغ برسید. شما اکنون در باغ عفیف‌آباد هستید و این باغ با حوض بزرگ مستطیلی، درختان بلند قامت و مجموعه‌ای از گل‌های رنگارنگ به استقبالتان می‌آید. در باغ عفیف‌آباد می‌توانید هنر گل‌آرایی را به سبک باغ‌های سنتی ایرانی مشاهده کنید و از سرسبزی درختانی همچون بید، سرو، کاج، چنار، نارنج و… لذت ببرید.

آدرس: خیابان عفیف‌آباد، بلوار ستارخان، بلوار مصلی‌نژاد، خیابان قوام‌الدین شیرازی

ساعت بازدید: ۸:۳۰ صبح تا ۵:۳۰ عصر

لوکیشن باغ عفیف‌آباد قوام روی گوگل مپ

۳. باغ دلگشا، اولین سازه کلاه‌فرنگی در ایران

باغ دلگشا از قدیمی‌ترین باغ‌های بهشتی در مکان های دیدنی شیراز است و در محله سعدیه واقع شده است. جریان آب قنات آرامگاه سعدی که به چشمه قنات «گازارن» معروف است، به باغ دلگشا هم می‌رسد و این باغ را سبز می‌کند.

علاوه بر عطر و رنگ گل‌ها و گیاهان، یک عمارت دیدنی سه طبقه نیز در آن دیده می‌شود که اولین ساختمان کلاه‌فرنگی در ایران است. درختانی همچون گردو، نارنج، سرو، پرتقال، کاج و… در این باغ صف بسته‌اند.

ماجراجویی در دلگشا با ورود از در اصلی در سمت جنوب آغاز خواهد شد. بهار یکی از بهترین زمان‌ها برای بازدید از باغ دلگشاست، زیرا فضای این باغ با شکوفه‌های درختان متنوعی خوش‌رنگ‌وبو می‌شود که بی‌شباهت به بهشت نیست.

حوض هشت‌ضلعی، جوی زلال آب، آب‌نماها و درختان خوش‌قدوقامت شما را به مرکز باغ هدایت می‌کنند. مثل بسیاری از باغ‌های ایرانی بنای اصلی باغ در کانون توجه مجموعه واقع شده است و طرح چهارباغ یا در واقع چهار خیابان پرگل‌وگیاه با جوی آب در چهار جهت جغرافیای این باغ دیده می‌شود.

باغ دلگشا از جاهای دیدنی شیراز

عکاس احمدرضا مداح

عمارت کلاه‌فرنگی باغ دلگشا، یکی از شاهکارهای معماری در جاهای دیدنی شیراز است که با هنرهایی همچون آینه‌کاری، گچ‌بری، نقاشی و منبت‌کاری روی درهای چوبی آراسته شده است. قسمت مهم این عمارت مجلل، تالاری بزرگ با چهار شاه‌نشین است که به زیبایی تمام تزیین شده و به نگین باغ دلگشا تبدیل شده است.

امروزه ساختمان کلاه‌فرنگی به موزه‌ای تاریخی برای نمایش اشیایی همچون سکه‌های باستانی، کلکسیون تمبرهای تاریخی، ظروف، دوچرخه‌های قدیمی، مجموعه‌ای از نسل‌های مختلف رادیو و… تبدیل شده است.

آدرس: محله سعدیه جنوبی، بلوار هفت‌تنان، خیابان نارنجستان

ساعت بازدید: ۸ صبح تا ۶ عصر

لوکیشن باغ دلگشا روی گوگل مپ

۴. باغ‌موزه نظر، بازمانده از دوران زندیه

باغ نظر یا همان موزه پارس از مکان های دیدنی شیراز است که از دوران حکومت زندیه به جا مانده و کریم‌خان زند در این باغ آرمیده است. باغ نظر نیز مثل تمام باغ‌های ایرانی با صفی از درختان بلندقامت و گل‌های زیبا آراسته شده و حوض و فواره، زیبایی آن را کامل کرده است.

در باغ نظر، قدیمی‌ترین موزه استان فارس با نام «موزه پارس» واقع شده است. این بنای هشت‌ضلعی به دستور کریم‌‌خان زند برای برپایی مراسم تشریفاتی کشور هنگام میزبانی از نمایندگان دیگر کشورها ساخته شد و به همین دلیل از مهم‌ترین بناهای شیراز محسوب می‌شده است.

این بنا بیش از ۸۰ سال است که به‌عنوان موزه در میان جاهای دیدنی شیراز معرفی می‌شود و امروزه مجموعه‌ای از سکه‌های قدیمی، انواع مهر، اشیای فلزی، ظروف سفالی و… در آن نگهداری می‌شود. موزه پارس یک نمونه کامل از صفحات تاریخ است و می‌توانید ردپای دوره‌های پیش از تاریخ تا دوره معاصر را در این موزه ببینید.

باغ موزه نظر

باغ حکومتی، آرامگاه وکیل، باغ شاهزاده و باغ‌موزه، از دیگر نام‌های باغ نظر است که متناسب با هر دوره تاریخی به آن نسبت داده شده است. بنای کلاه‌فرنگی باغ با طرحی هشت‌ضلعی بناشده است و بخش‌های مختلف عمارت‌های قدیم همچون شاه‌نشین اتاق گوشواره در آن دیده می‌شود. تزیینات آجری، کاشی‌گری، نقاشی، مقرنس و… از هنرهایی است که بیشتر بخش‌ها و سالن‌های عمارت با آن‌ها تزیین شده‌ است.

یکی از قسمت‌های دیدنی و پرماجرای این باغ، آرامگاه وکیل‌آباد است. این آرامگاه با سنگ قبر مرمری‌اش، خانه ابدی کریم‌خان زند است که در دوره آقامحمدخان قاجار با سرنوشت عجیبی روبه‌رو شد. به دستور آقامحمدخان استخوان‌های پادشاه زندیه به کاخ گلستان، محل سکونت شاه قاجار آورده شد تا در پله‌ها دفن شود و شاه قجری هر روز آن‌ها را لگدمال کند.

در زمان پهلوی اول دوباره استخوان‌های کریم‌خان به شیراز و آرامگاه او بازگردانده شد. در هنگام ماجراجویی در باغ نظر و موزه پارس، بازدید از مزار کریم‌خان زند، یکی از مهم‌ترین مکان های دیدنی شیراز را از قلم نیندازید.

آدرس: میدان شهدا، زیرگذر زند، روبه‌روی ارگ کریم‌خانی

ساعت بازدید: ۸ صبح تا ۶ عصر

لوکیشن باغ‌موزه نظر روی گوگل مپ

۵. باغ ارم، در فهرست میراث جهانی یونسکو

باغ ارم از جاهای دیدنی شیراز و از نمونه‌های بی‌نظیر باغ ایرانی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. درختان سرسبز شیرازی و جذابیت‌های معماری ساختمان اصلی، از ویژگی‌های باغ ارم شیراز است. به‌محض ورود به باغ ارم شیراز، محو زیبایی رویایی آن خواهید شد. گذرگاه‌های باغ ارم همچون دیگر باغ‌های خوش‌آب‌ورنگ شیراز، فضایی بهشتی دارد.

با وقت‌گذرانی و قدم‌زدن در باغ ارم حس‌وحالی تازه پیدا خواهید کرد و از عطر گل‌های رز سرمست خواهید شد. گذرگاه‌های این باغ از غرب به شرق و از شمال به جنوب امتداد پیدا می‌کنند و در ابتدای مسیر غرب به شرق باغ، استخر بزرگ و ساختمان چشم‌نواز این مجموعه را خواهید دید.

باغ ارم

عکاس سعید نظری

عمارت اصلی باغ ارم، یک شاهکار معماری است و نمی‌توان از ظرافت هنر کاشی‌کاری و نمای هفت‌رنگ آن چشم برداشت. این بنای سه طبقه با الگوبرداری از تاریخ معماری زندیه و صفویه بناشده است و تزیینات چشم‌نوازی دارد. کاشی‌کاری، گچ‌بری، نقاشی، ستون‌های سنگی، درهای چوبی منبت‌کاری‌شده و… از تزیینات انجام‌شده در طراحی ساختمان باغ ارم شیراز است.

طراحی ساختمان و تزیینات هنرمندانه آن، شما را به یاد عمارت باغ نارنجستان قوام خواهد انداخت. فراموش نکنید، حتما به موزه سنگ و گوهر دریای نور در عمارت اصلی باغ ارم سر بزنید تا کلکسیونی ارزشمند از انواع سنگ‌های قیمتی جهان را در یکی از زیباترین مکان های دیدنی شیراز مشاهده کنید.

مثل بسیاری از باغ‌های شیرازی، از دیگر جذابیت‌های ارم‌گردی، پوشیدن لباس سنتی و ثبت عکس یادگاری در فضای تاریخی باغ است. همچنین می‌توانید سراغ غرفه‌های صنایع‌دستی و سوغات خاص شیرازی بروید و خریدگردی لذت‌بخشی را بعد از گشت‌وگذار در باغ تجربه کنید.

آدرس: میدان ارم، بلوار ارم

ساعت بازدید: ۸ صبح تا ۸:۳۰ شب

لوکیشن باغ ارم شیراز روی گوگل مپ

۶. باغ جهان‌نما، از دیگر جاهای دیدنی شیراز

باغ جهان‌نما یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز است که بعد از دروازه‌قرآن، پیش رویتان سبز می‌شود. این باغ زیبا در همسایگی مقبره حافظ واقع شده است و فاصله آن با پای پیاده تا حافظیه در حدود ۱۵ دقیقه است. کنده‌کاری‌های هنرمندانه‌ای روی چوب‌های تنه درخت، در ورودی باغ از شما استقبال می‌کند. وارد باغ جهان‌نما بشوید و از قدم‌زدن در اطراف باغچه‌هایی پر از بنفشه، اطلسی، داوودی، رز هفت رنگ و… لذت ببرید.

درختانی همچون سرو، کاج و نارنج را در این باغ بسیار خواهید دید. عمارتی کلاه‌فرنگی را در مرکز باغ جهان‌نما خواهید دید که ساختاری هشت‌ضلعی دارد. هرچند قدمت این باغ به زمان حکومت سلسله «مظفر» و «اینجو» در قرن هشتم می‌رسد، اما ساختمان این باغ و حوض‌های آن در زمان کریم‌خان زند و به دستور وی بناشده است.

باغ جهان نما -ذ جاهای دیدنی شیراز

عکاس هادی کریمی

طرح باغ جهان‌نما همچون باغ نظر اجرا شد؛ عمارت در مرکز باغ قرار گرفت، چهار خیابان یا همان چهارباغ در اطراف سازه با ردیفی از درختان سبز شده و جوی‌های آب در مسیر این چهار خیابان جاری شده است. داخل عمارت اصلی باغ جهان‌نما امروزه به موزه تبدیل شده است. لذت ماجراجویی در این موزه تاریخی را بعد از گشت‌وگذار در خیابان‌های پرگل‌وگیاه باغ از دست ندهید.

جهانگردان اروپایی توصیف خود را از بناهای تاریخی ایران، در زمانی که هنوز دوربین اختراع نشده بود، روی کاغذ طراحی می‌کردند و در این موزه نقاشی‌های سیاه‌قلم این گردشگران به نمایش گذاشته شده است. کلکسیون تمبر، سکه، قفل‌های دست‌ساز، اسناد تاریخی و… از دیگر اشیای ارزنده در موزه باغ جهان‌نماست.

آدرس: چهارراه حافظیه، خیابان حافظ، بعد از مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس

زمان بازدید: ۷:۳۰ صبح تا ۸:۳۰ شب

لوکیشن باغ جهان‌نما روی گوگل مپ

۷. آرامگاه خواجوی کرمانی، در حوالی دروازه‌قرآن

در حوالی دروازه‌قرآن شیراز، می‌توانید به سراغ آرامگاه خواجوی کرمانی، شاعر بلندآوازه ایرانی بروید. این آرامگاه در در دامنه کوه صبوی شیراز و دل بوستانی سرسبز واقع شده است و به همین دلیل این بوستان با این شاعر خوش‌قریحه هم‌نام شده است.

در آرامگاه خواجوی کرمانی سنگ قبری را خواهید دید که در بالا و پایین آن دو ستون سنگی کوتاه وجود دارد. در آرامگاه خواجو تندیس سنگی این شاعر را نیز ساخته‌اند و فضای بوستان را زیباتر کرده‌اند. از دیگر جاذبه‌های بوستان خواجو، غارهایی است که در فاصله کمی از مقبره واقع شده‌ است.

خواجوی کرمانی درون یکی از این غارها زمان بسیاری را به عبادت مشغول می‌شده و روح خود را جلا می‌داده است. نقش برجسته نبرد رستم با شیر و همچنین نقش فتحعلی شاه و پسرانش در دیواره‌های کناری غارها دیده می‌شود.

آرامگاه خواجوی کرمانی

بوستان خواجو یکی از جاذبه‌های تفریحی و درعین‌حال تاریخی در میان جاهای دیدنی شیراز است که موقعیت جغرافیایی خوبی دارد و در ارتفاعات این بوستان تقریبا می‌توانید قابی تماشایی از شهر ببینید. کافی‌شاپ، فروشگاه‌های صنایع‌دستی و… از دیگر امکانات بوستان بزرگ خواجو در شیراز است.

آدرس: بلوار امام رضا، جنب دروازه‌قرآن

ساعت بازدید: ۷:۳۰ صبح تا ۱۲ ظهر

لوکیشن آرامگاه خواجوی کرمانی روی گوگل مپ

۸. مسجد نصیرالملک، دنیای عرفانی رنگ و نور

شیشه‌های رنگی و کاشی‌کاری‌های خوش‌رنگ‌ولعاب، مسجد نصیرالملک را به یکی از منحصربه‌فردترین مساجد ایران تبدیل کرده است و هرساله سیل گردشگران داخلی و خارجی به‌سمت این مسجد سرازیر می‌شوند. رنگ صورتی جلوه خاصی در هنر ظریف کاشی‌کاری این مسجد دارد و به همین دلیل نصیرالملک به «مسجد صورتی» ایران نیز شناخته می‌شود.

این مسجد در محله قدیمی گود عربان واقع شده است و مثل سایر بناهای سنتی ایران، با فضای هشتی و دالان شما را به حیاط هدایت می‌کند. قسمت منحصربه‌فرد این مسجد بنای شبستان آن است که با شیشه‌های رنگی، کاشی‌های خوش‌رنگ و مقرنس‌کاری ظرافتمندانه‌ای آراسته شده است.

مسجد نصیرالملک از جاهای دیدنی شیراز

از ویژگی‌های منحصربه‌فرد مسجد نصیرالملک، می‌توان به نبود گنبد در آن اشاره کرد. طاق‌نماهای شمالی و جنوبی از دیگر بخش‌های مسجد نصیرالملک است. گلدسته در طاق‌نمای جنوبی واقع شده است و در طاق‌نمای شمالی یا همان طاق‌نمای مروارید، می‌توانید شکوه هنر کاشی‌کاری و مقرنس‌کاری را مشاهده کنید. مسجد صورتی در میان مکان های دیدنی شیراز، یکی از سوژه‌های ناب عکاسی است و به همین دلیل بازدید از این بنا فرصت خوبی است تا استعداد هنر عکاسی را در وجودتان زنده کنید.

آدرس: محله گود عربان (اسحاق بیگ)، جنوب خیابان لطفعلی‌خان زند، نرسیده به بلوار زینبیه

ساعت بازدید: ۷ صبح تا ۵ بعدازظهر

لوکیشن مسجد نصیرالملک روی گوگل مپ

۹. حافظیه، خانه ابدی لسان‌الغیب

حافظ شناسنامه شیراز است و این شهر با نام و نشان این شاعر بزرگ ایرانی گره خورده است. حافظیه یا آرامگاه حافظ مقبره لسان‌الغیب است و بازدید از مکان های دیدنی شیراز، با رفتن به حافظیه کامل می‌شود. مقبره حافظ در دوران‌های مختلف دست‌خوش تغییرات و مرمت‌های بسیاری شده است، اما بنای کنونی این مقبره متعلق به دوران پهلوی و بر اساس طرح یکی از معمارها و باستان‌شناس‌های فرانسوی با نام «آندره گدار» ساخته شد.

ساخت حافظیه با حمایت وزارت آموزش‌وپرورش و یکی از چهره‌های سیاسی و ادبی آن زمان به نام «علی‌اصغر حکمت» ممکن شد و این بنا تا امروز به‌عنوان یادبودی از شاعر بزرگ ایرانی در شهر شعر و ادب پا بر جاست.

9.حافظیه

مجموعه حافظیه شامل دو بخش شمالی و جنوبی است و این مرز به‌وسیله تالار میانی که در واقع یک ایوان بزرگ با بیست ستون سنگی زیبا و ردیف پله‌های طولانی در دو طرف است، مشخص می‌شود. بنای گنبدی مقبره حافظ با هشت ستون، در بخش شمالی مجموعه واقع شده است.

زیبایی هنر کاشی‌کاری، استفاده از اشعار حافظ در این بنا و ستون‌های خوش‌قدوقامت سنگی از ویژگی‌های این مقبره است. کاشی‌کاری داخل قوس سقف مقبره می‌تواند چند دقیقه میخ‌کوبتان کند و دلتان نخواهد چشم از آن بردارید.

بخش جنوبی حافظ به‌عنوان ورودی مجموعه، با عطر بهارنارنج، سرسبزی درختان و رنگارنگی گل‌ها، از بازدیدگنندگان استقبال می‌کند. بنابراین از لحظه ورودتان به این مجموعه، حس شاعرانگی در وجودتان زنده خواهد شد. در هوای ناب شیراز و میان سرسبزی این مجموعه، مهمان حافظ می‌شوید و یک فال نیک از او سوغات می‌گیرید.

آدرس: منطقه شمالی شهر شیراز، بلوار آزادی، مابین چهارراه حافظیه و چهارراه ادبیات

 ساعت بازدید: ۸:۳۰ صبح تا ۱۰‌:۳۰ شب

لوکیشن آرامگاه حافظ روی گوگل مپ

۱۰. سعدیه، آرامگاه استاد سخن

شیراز شهر شعر ادب است و خانه ابدی یکی دیگر از شاعران خوش‌قریحه سرزمین پارس در این شهر واقع شده است. شیرازگردی با رفتن به سعدیه، آرامگاه استاد سخن، رنگی از آرامش به خود می‌گیرد. این مقبره تماشایی با طرحی از «محسن فروغی»، با الهام از معماری خاص ایرانی ساخته شده و امتیاز موقعیت مکانی این مقبره، همسایگی با باغ دلگشاست.

ساختمان آرامگاه شامل دو ایوان متقاطع است و ردیف پله‌ها روبه‌روی بنا واقع شده است. گنبد فیروزه‌ای سعدیه توجه هر گردشگری را به خود جلب می‌کند و استفاده از سنگ مرمر در فضای داخلی، زیبایی بنا را دوچندان کرده است. سعدیه با هشت ستون بناشده و با هنر کاشی‌کاری مزین شده است.

سعدیه

این آرامگاه در باغ سرسبزی جا خوش کرده است و چیدمان ردیف درخت‌ها، باغچه‌های پر از گل و حوض‌های آبی، سبک طراحی باغ ایرانی را به شما یادآور می‌شود. جالب است بدانید، طراح ورودی سعدیه، معمار فرانسوی بنای حافظیه، آندره گدار است و خوش‌آمدگاهی زیبا برای این مقبره طراحی کرده است.

آدرس: چهارراه دلگشا، بلوار بوستان، حوالی باغ دلگشا و پارک کوهستان

ساعت بازدید: ۸ صبح تا ۱۰ شب

لوکیشن سعدیه روی گوگل مپ

۱۱. دروازه‌قرآن، خوش‌آمدگویی شیراز

شروع جاهای دیدنی شیراز با دروازه‌قرآن شروع می‌شود و این سازه تاریخی در شمال شرقی شهر به مسافران خوش‌آمد می‌گوید. دروازه تاریخی قرآن بازمانده از مجموع ۶ دروازه شیراز است که در زمان «عضدالدوله دیلمی» از امیران سلسله آل‌بویه ساخته شده است. گفته می‌شود که قرآنی در سردر این دروازه به دستور وی قرار داده شد تا اهالی شهر و مسافران آن با عبور از زیر آیات نورانی، در پناه خداوند، سلامت به مقصد برسند.

دروازه قرآن

با ساخت مجدد بنا در زمان کریم‌خان زند، دو جلد قرآن به اتاقک بالای سازه منتقل شد. آیات این قرآن‌ها با هنر خوش‌نویسی یکی از شاهزادگان هنرمند تیموری به نام «سلطان ابراهیم‌بن‌شاهرخ تیموری» نوشته شده و این قرآن‌های نفیس امروزه در گنجینه آثار تاریخی موزه پارس واقع شده‌ است. حافظیه و باغ جهان‌نما از جاهای دیدنی شیراز در اطراف دروازه‌قرآن است. همچنین مقبره خواجوی کرمانی، از دیگر مکان های دیدنی شیراز، در چند متری این دروازه واقع شده است.

آدرس: آزادراه شیراز – مرودشت، بلوار امام رضا، ورودی شهر شیراز

ساعت بازدید: در تمام ۲۴ ساعت از شبانه‌روز

لوکیشن دروازه‌ قرآن روی گوگل مپ

۱۲. شاهچراغ، آرامش ملکوتی شیراز

شاهچراغ از جاهای دیدنی شیراز و از معروف‌ترین جاذبه‌های مذهبی در ایران است. مسافران شیراز بدون رفتن به این سرای ملکوتی شهر را ترک نمی‌کنند و چند ساعتی را غرق در آرامش این بارگاه می‌شوند. شاهچراغ به مقبره برادران امام هشتم شیعیان، رضا(ع) است و این خود دلیلی برای ارزش بالای این زیارتگاه در بین مردم شیراز و مسافران شهر است.

آرامگاه اصلی شاهچراغ مقبره «احمدبن‌موسی» پسر بزرگ امام هفتم است و در ضلع شمال شرقی آن برادر کوچک‌تر این حضرت آرمیده است. در شاهچراغ معماری اصیل ایرانی و اسلامی را مشاهده خواهید کرد و از ظرافت هنر کاشی‌کاری و آینه‌کاری در این بنا لذت خواهید برد.

گنبد شاهچراغ شما را محو زیبایی خود خواهد کرد و از تماشای رنگ‌ولعاب کاشی‌های آبی، فیروزه‌ای، لاجوردی، مشکی، سفید، زرد و طلایی در آن سیر نخواهید شد. دو گلدسته بلندقامت، زیبایی این گنبد را کامل کرده‌ است.

شاهچراغ از جاهای دیدنی شیراز

به‌محض ورود به داخل حرم، متوجه ظرافت هنر آینه‌کاری و انعکاس چشمگیر نور در این فضای روحانی خواهید شد. استفاده از شیشه‌های رنگی، این جاذبه را بیش از حد تماشایی کرده است و همچنین هنر کاشی‌کاری نیز به درون حرم رنگ‌ولعاب زیبایی بخشیده است. در اطراف کاشی‌ها و آینه‌ها می‌توانید جملاتی را به زبان عربی و فارسی ببینید که به زیبایی مجموعه افزوده‌ است. ضریح مقدس در زیر گنبد، با بدنه‌ای از نقره قرار گرفته است و در میان بازی نور و آینه‌های سقف و دیوار حرم، مثل الماس می‌درخشد.

آدرس: خیابان لطفعلی‌خان زند، بلوار دستغیب، خیابان ۹ دی

ساعت بازدید: ۲۴ ساعت شبانه‌روز

لوکیشن شاهچراغ روی گوگل مپ

۱۳. بقعه سید میرمحمد، در همسایگی آرامگاه برادر

بقعه سید میرمحمد یکی دیگر از بناهای مذهبی در جاهای دیدنی شیراز است که فرزند کوچک‌تر امام هفتم مسلمانان است. این مقبره متبرک در مجموعه شاهچراغ شیراز، در همسایگی آرامگاه برادر واقع شده است.

بقعه سید میرمحمد

زائران این آرامگاه شاهچراغ بدون زیارت بقعه سید میرمحمد، این بارگاه را ترک نمی‌کنند. بقعه سید میرمحمد و آرامگاه برادر ایشان، احمدبن‌موسی، مجموعه زیارتی شاهچراغ را به یکی از جاذبه‌های مذهبی و گردشگری در شیراز تبدیل کرده‌ است. معماری ایوان بزرگ این بقعه با چهار ستون، بسیار زیبا و تماشایی است و گنبد آن به هنر کاشی‌کاری مزین شده است.

آدرس: خیابان لطفعلی‌خان زند، بلوار دستغیب، خیابان ۹ دی

ساعت بازدید: در تمام ۲۴ ساعت از شبانه‌روز

۱۴. آرامگاه امامزاده علی بن حمزه

یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز، با حال‌وهوای مذهبی و عرفانی، در جنوب خیابان حافظ واقع شده است. آرامگاه امامزاده علی‌بن‌حمزه یکی دیگر از بناهایی است به دستور عضدالدوله دیلمی، در دوره دیلمیان بناشده است.

آرامگاه امام‌زاده علی‌بن حمزه

این بنا در حوالی دروازه‌قرآن قرار دارد و حدود نیم‌ساعت زمان لازم است تا از دروازه اصلی شهر به این بقعه برسید. این بقعه در دوره‌های بعدی همچون تیموری، زندیه و پهلوی مرمت شده و اکنون با صحنی بزرگ و درختانی خوش‌قدوقامت، در یکی از خوش‌آب‌هواترین مناطق شیراز واقع شده است. تزیینات خاص معماری ایرانی همچون آینه‌کاری، کاشی‌کاری، گچ‌بری و منبت‌کاری درهای چوبی، در این بقعه تماشایی است.

آدرس: جنوب دروازه‌قرآن، خیابان حافظ، جنب پل علی‌بن‌حمزه

ساعت بازدید: ۱۲ ظهر تا ۱۲ شب

لوکیشن آرامگاه امامزاده علی بن حمزه روی گوگل مپ

۱۵. مسجد وکیل، از مکان های دیدنی شیراز

مسجد وکیل یا همان مسجد سلطانی، از بناهای تاریخی در میان جاهای دیدنی شیراز است و از زمان زندیه تا امروز در این شهر باپرجاست. دو بنای تاریخی دیگر در چند متری مسجد وکیل واقع شده‌ است و با آن هم‌نام است. بازار وکیل در شرق مسجد، در راسته شمشیرگرها و همچنین حمام تاریخی وکیل نیز در شمال این مسجد جا خوش کرده است.

مسجد وکیل از جاهای دیدنی شیراز

کاشی‌کاری‌های خوش‌رنگ، قوس سقف و ۴۸ ستون سنگی و مارپیچ شبستان، این مسجد را به بنایی خاص و تماشایی تبدیل کرده است. قسمت‌های مختلفی همچون دالان، حیاط، دو ایوان شمالی و جنوبی، دو شبستان جنوبی وشرقی، محرابی از سنگ مرمر، طاق نماها و سردر ورودی‌ها، در این مسجد بزرگ وجود دارد.

آدرس: خیابان طالقانی، بین زیرگذر زند و خیابان لطفعلی‌خان زند

ساعت بازدید: ۸:۳۰ صبح تا ۹:۳۰ شب

آدرس مسجد وکیل روی گوگل مپ

۱۶. حمام وکیل، نگارگری‌های منحصربه‌فرد

در میان بناهای دوران زندیه که به‌دستور کریم‌خان بناشده، حمام وکیل شاهکار هنر معماری سنتی ایران است و در بین جاهای دیدنی شیراز بسیار معروف و محبوب است. کریم‌خان زند سهم بزرگی در آبادانی شیراز داشته و بسیاری از بناهای تاریخی که امروزه در شیراز می‌بینیم، نتیجه دوران حکومت این پادشاه است.

همه این بناهای تاریخی ازجمله حمام وکیل که به دستور وکیل‌الرعایا ساخته شده، در نوع خود یک شاهکار معماری محسوب می‌شوند. حمام وکیل با هنر آهک‌بری و نگارگری هوش از سرتان می‌برد و تنها نوع معماری و تزیینات نیست که این حمام را تماشایی کرده است؛ طراحی هوشمندانه و مدرن سازه، مانع خروج گرما و ورود سرما به حمام می‌شود.

حمام وکیل

معماران سنتی ایرانی راهکار جالبی برای حفظ گرما داشته‌اند و ورودی اصلی حمام را کوچک ساخته‌اند. مردم باید از این ورودی می‌گذشتند و با کمک سطح شیب‌دار ملایمی به فضایی سرپوشیده می‌رسیدند. این قسمت هم سطح با کف زمین نبوده و افراد بعد عبور از آن، به‌وسیله دالانی به بخش رختکن می‌رسیدند و از ورودی زاویه‌دار آن که تدبیری دیگر برای حفظ گرما بوده است، داخل این قسمت می‌شدند.

سطح هشت‌ضلعی رختکن یا همان سربینه، با هشت ستون، حوض، طاق‌های زیبا و سکو، به زیبایی آراسته شده است. از دیگر بخش‌های حمام وکیل می‌توان به گرم‌خانه که فضای اصلی حمام برای شست‌وشو بوده است اشاره کرد. قسمت‌های شاه‌نشین خزینه در اطراف گرم‌خانه واقع شده‌ است. قسمت شاه‌نشین بسیار زیبا است و سوژه جذاب عکاسی در میان مکان های دیدنی شیراز است. در شیرازگردی از ماجراجویی در حمام وکیل و تماشای این موزه جذاب لذت خواهید برد.

آدرس: خیابان طالقانی، بین زیرگذر زند و خیابان لطفعلی‌خان زند، جنب مسجد وکیل

ساعت بازدید: ۹ صبح تا ۹ شب

لوکیشن حمام وکیل روی گوگل مپ

۱۷. آب‌انبار وکیل، ماجراجویی در موزه آب

سومین بنایی که از مجموعه وکیل در شیراز به‌دستور کریم‌خان زند ساخته شده، آب‌انبار وکیل است. این اثر تاریخی ارزنده امروزه به موزه آب و یکی از مکان های دیدنی شیراز تبدیل شده و در شرق میدان شهرداری و ۵۰۰ متری شمال شرق مسجد وکیل قرار گرفته است.

آب‌انبار وکیل از جاهای دیدنی شیراز

در این آب‌انبار کریم‌خانی، ماکت انواع سازه‌های تاریخی آبی را می‌توانید ملاحظه کنید و از چگونگی مهندسی سنتی آب در گذشته مطلع شوید. این آب‌انبار شامل ردیف پله‌های طولانی، مخزن و طاق‌‌های سنتی است. همچنین یک بادگیر آجری با تزییناتی به سبک ارگ کریم‌خانی در بخش بالایی این آب‌انبار دیده می‌شود. این بادگیر به همراه آب ذخیره شده در آب‌انبار، به یک خنک‌کننده در روزهای گرم تبدیل می‌شده است.

آدرس: شرق میدان شهدا، انتهای خیابان طالقانی، بعد از زیر گذر زند، حوالی پارک ابوذر

ساعت بازدید: ۸ صبح تا ۸ شب

آدرس آب‌انبار وکیل روی گوگل مپ

۱۸. بازار وکیل، تماشای تاریخ و تجارت

مجموعه وکیل با بازار وکیل در مرکز شیراز و همسایگی با مسجد و حمام کامل می‌شود. این ‌بازار نیز به دستور کریم‌خان بناشده و تا امروز، مرکز تجارت مهم شهر در بافت سنتی شیراز محسوب می‌شود. بازار وکیل از محبوب‌ترین جاهای دیدنی شیراز برای عاشقان بازارگردی در سفر است.

در بافت سنتی بازار شیراز قدم بزنید، حجره‌به‌حجره این بازار را کندوکاو کنید و از معماری تاریخی این بازار لذت ببرید. به اعتقاد بسیاری، ایده ساخت بازار وکیل توسط کریم‌خان، از معماری «بازار قیصریه» در شهر «لار» که توسط «شاه عباس» بناشده، ناشی می‌شود.

بازار وکیل شیراز

در محدوده چهارسوق بازار می‌توانید سوغات خوش‌مزه استان فارس همچون مسقطی شیرازی، حلوای لاری، نان برنجی فسا و… را بخرید. گلیم، گبه و فرش‌های دستبافت از صنایع‌دستی محبوب عشایر است که طرح و رنگشان مجذوبتان می‌کند. همچنین در بازارچه شمشیرگرها، پارچه‌های رنگارنگ با طرح‌های متنوع سنتی و عشایری منتظرتان است. خاتم‌کاری، منبت‌کاری، قلم‌زنی، ظروف مسی و نقره، لباس‌های محلی، عرقیجات گیاهی و… از دیگر کالاهای این بازار سنتی است.

آدرس: خیابان لطفعلی‌خان زند، جنوب شرقی میدان شهرداری

ساعت بازدید: شنبه تا پنجشنبه از ۸ صبح تا ۹ شب

آدرس بازار وکیل روی گوگل مپ

۱۹. خانه زینت‌الملک، بنایی قجری در شیراز

یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز را باید در خیابان لطفعلی‌خان زند و در همسایگی نارنجستان قوام بیابید. خانه زینت‌الملک، یکی از بناهای به‌جامانده از دوران حکومت قاجار است که با معماری سنتی خاص این دوره بناشده است.

خانه زینت الملک از مکان های دیدنی شیراز

این خانه در ضلع غربی باغ نارنجستان قوام، با همت «علی‌محمدخان قوام‌الملک دوم» در سال ۱۲۹۰ هجری قمری ساخته شد که در نهایت در سال ۱۳۰۲ توسط «محمدرضاخان قوام‌الملک سوم» تکمیل شد. زینت‌الملک دختر قوام‌الملک چهارم در این خانه زندگی می‌کرده و این اثر با نام او یاد می‌شود.

آدرس: خیابان لطفعلی‌خان زند، بعد از بلوار زینبیه

ساعت بازدید: ۸ صبح تا ۷ شب

آدرس خانه زینت‌الملک روی گوگل مپ

۲۰. ارگ کریم‌خان، مقر خانواده سلطنتی زندیه

ارگ کریم‌خان، از مهم‌ترین آثار تاریخی شیراز است که از معماری زیبای دوران زندیه در این شهر به‌ جا مانده است. این بنای تاریخی محل سکونت خانواده سلطنتی در زمان حکومت زندیه بوده است و اکنون نام آن در فهرست آثار ملی دیده می‌شود. ارگ کریم‌خان با دیوارها و برج‌های خوش‌قدوقامتش، در شمال شرقی میدان شهدا خودنمایی می‌کند و می‌توان آن را تاریخ مصور شیراز از روزگار زندیه دانست.

ارگ کریم‌خان از جاهای دیدنی شیراز

نکته جالب معماری ارگ کریم‌خان، ترکیب عناصر معماری بنای مسکونی و نظامی است. بخش‌هایی همچون ایوان‌ها، اتاق‌ها، باغچه و آب‌نماها، یک بنای مسکونی را یادآور می‌شود؛ اما در مقابل، چهار برج بلند نگهبانی که در چهار جهت از این قلعه حفاظت می‌کند و همچنین دیوارهای بلند آجری که دورتادور این بنا قد علم‌کرده‌ است، ارگ را به یک پایگاه نظامی تبدیل کرده‌ است.

از بخش‌های دیدنی این بنا، حمام ارگ است که به سبک حمام‌های سنتی ایرانی بناشده و شامل سربینه، سکوها، حوض، خزینه و… است. در روزهای شیرازگردی، ماجراجویی در این جاذبه تاریخی را از دست ندهید.

آدرس: شمال شرقی میدان شهدا، بلوار هجرت

ساعت بازدید: ۹ صبح تا ۱۰ شب

لوکیشن ارگ کریم‌خان روی گوگل مپ

۲۱. مدرسه خان

مدرسه خان یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز است که مثل بیشتر جاذبه‌های این شهر، رنگ‌وبویی از تاریخ دارد. این بنا در زمان شاه عباس صفوی بناشده است و یکی از مراکز علم‌آموزی در این دوران محسوب می‌شود.

مدرسه خان

مدرسه خان به‌همت «الله‌وردی‌خان گرجی»، حاکم خاک فارس در زمان صفوی و همچنین همراهی پسر این سپهسالار بناشده است. فلسفه و فقه از دروس اصلی تدریس شده در این مرکز علمی است و «ملاصدرا»، فیلسوف مسلمان ایرانی، در این مدرسه به دعوت الله‌وردی‌خان گرجی، فعالیت کرده است. ادبیات، ستاره‌شناسی، ریاضی، شیمی، علوم هندسه، زمین‌شناسی و گیاه‌شناسی، از دیگر مباجث علمی مهمی است که علاوه بر فقه، در مدرسه خان تدریس می‌شده است.

آدرس: خیابان لطفعلی‌خان زند، جنوب شهدا، نرسیده به خیابان طالقانی

ساعت بازدید: از ۷ صبح تا ۱:۳۰ ظهر و از ۲:۳۰ دقیقه تا ۶ بعدازظهر

لوکیشن مدرسه خان روی گوگل مپ

۲۲. مسجد عتیق شیراز

یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری شیراز مسجد عتیق این شهر است. ساختمانی برآمده از دل تاریخ که در هر دوره تاریخی جماعت حاکم بر زمانه آن‌جا را به نام خود مصادره کرده است. مسجد عتیق یکی از مهمترین بناهای تاریخی شیراز است. ساختمانی قدیمی و دیدنی که تاریخ ساختش به دوره عمرو لیث صفاری برمی‌گردد. اگر اهل داستان سرایی و اسطوره‌شناسی باشید این مسجد تاریخچه عظیم و سرگذشت قریبی دارد که ارزش مطالعه کردن را دارد. پیشنهاد می‌کنم حتما سری به مسجد جامع عتیق بزنید که واقعا یکی از دیدنی های شیراز است.

مسجد عتیق شیراز

لوکیشن مسجد عتیق روی گوگل مپ

۲۳. عمارت شاپوری شیراز

بازدید و گردش در عمارت شاپوری یعنی یک تیر و دونشان. عمارت شاپوری یکی از بناهای زیبا و دیدنی دوره پهلوی اول است که زیرنظر معمار بزرگ و فقید آن دوره ابوالقاسم مهندسی ساخته شده است. ساختمانی بسیار بزرگ با باغ‌های سبز و سر به‌فلک کشیده که حالا علاوه‌بر جنبه بازدید گردشگری رستوران و کافه نیز هست.

عمارت شاپوری شیراز

با بازدید از عمارت شاپوری چند ساعت گردش تاریخی خوشمزه را تجربه خواهید کرد. این عمارت در دوره پهلوی اول ساخته شده و به عبدالصاحب شاپوری تاجر بزرگ شیراز تعلق داشته است. اگر خوش‌شانس باشید هنوز می‌توانید پیرمرد پیرزن‌های مسنی را بیابید که از نزدیک روند توسعه ساخت و سرگذشت این ساختمان را مشاهده کرده‌اند.

لوکیشن عمارت شاپوری شیراز روی گوگل مپ

۲۴. بازار مسگر های شیراز

اگر می‌خواهید از سفر به شیراز سوغاتی برای خانه خود داشته باشید حتما سری به بازار مسگرها بزنید. بازاری قدیمی که البته بارها تخریب و بازسازی شده، اما هنوز ماهیت قدیمی و شمایل تاریخی خود را حفظ کرده است. این بازار در محله درب شاهزاده شیراز قرار دارد. تکه‌ای از قدیمی‌ترین بازار شیراز یعنی قیصریه بوده و حالا فقط نقش میانجی را بین بازارهای مرغ و اردو بازار بازی می‌کند.

با گشت‌وگذار در این بازار شاید شکل واقعی مسگری و دنیای چکش و مس را نبینید، اما هنوز رگه‌هایی از مسگری قدیمی در این محل قابل مشاهده است. البته این موضوع را هم مد نظر داشته باشید که این بازار حالا به محل فروش وسایل منزل تبدیل شده است و جز ظروف مسی می‌توانید اسبابی هم برای خانه تهیه کنید.

لوکیشن بازار مسگرها روی گوگل مپ

۲۵. پارک کوهستانی دراک

اگر از سمت فرهنگ شهر به ابتدای بلوار حسینی الهاشمی رسیدید حتما تابلو یا نشانه‌های پارک کوهستانی دراک را مشاهده کرده‌اید. پارکی بزرگ و مرتفع که یکی از جذابترین امکاناتش مجموعه زیپ لاینش است. زیپ لاین دراک با ارتفاع ۲۰۰ متری و طول ۱۲۰۰ متری تجربه عجیب و غریبی را برای شما رقم می‌زند. لذت حرکت در آسمان و مشاهده تمام موجودات از بالا واقعا وصف نشدنی است. پیشنهاد می‌کنم حتما سری به مجموعه پارک کوهستانی دراک و زیپلاینش بزنید. این‌جا یکی از بهترین جاهای تفریحی شیراز است.

لوکیشن پارک کوهستانی دراک روی گوگل مپ

۲۶. موزه موسیقی شیراز

خانه منطقی نژاد یکی دیگر از آثار تاریخی متعلق به دوره قاجار است که سال ۱۳۵۲ با ثبت در آثار ملی ایران به تملک وزارت گردشگری درآمد. این خانه یا موزه کنونی چندسالی است که تبدیل به محلی برای شناخت موسیقی شده است. بخش‌های مختلف موسیقی ملل نمایش سازها آرشیو و معرفی موسیقی دان‌ها و… تشکیل دهنده موزه موسیقی شیراز در خانه منطقی نژاد هستند. این ساختمان با این‌که وسعت و بزرگی زیادی ندارد، اما از نظر معماری خصوصا آیینه‌کاری‌های داخل اتاق، یکی از شاهکارهای دوره خودش محسوب می‌شود. حتما می‌توانید اینجا را در لیست دیدنی های شیراز قرار دهید و در هر سفرتان به شیراز ازش بازدید کنید.

خانه منطقی نژاد شیراز

لوکیشن موزه موسیقی شیراز روی گوگل مپ

مکان های تفریحی شیراز

وقتی اسم شهری برای نمونه گردشگری معروف شود و مردم نسبت‌به آن اقبال نشان دهند امکان ندارد که سرمایه گذارها به سمت ساخت جاهای تفریحی نروند. شیراز یکی از قطب‌های گردشگری کشور است که در گوشه‌گوشه نقشه گردشگریش می‌توان جاهای تفریحی مختلفی را پیدا کرد. در این شهر از پارک‌های بزرگ تا اتاق فرار و مجموعه‌های مدرن تفریحی و سرگرمی را می‌توان پیدا کرد. در ادامه تعدادی از جاهای تفریحی شیراز را معرفی خواهیم کرد.

 • لونا پارک شیراز
 • کارتینگ سلطان
 • پارک جنگلی پالایشگاه
 • باشگاه پینت بال سیمرغ
 • ایرانلند، مجتمع تجاری خلیج فارس

لونا پارک شیراز

مکان های عاشقانه شیراز

یکی از ویژگی‌های بارز شهر شیراز ذهنیت شیرین و عاشقانه‌ای است که مردم نسبت‌به آن دارند. البته نمی‌دانم این موضوع فقط برای من وجود دارد یا شما نیز همین حس را دارید. با شنیدن نام شیراز من شعرهای عاشقانه حافظ و سعدی، فضای دوست‌داشتنی باغ‌های بهارنارنج و قدم زدن در سعدیه و حافظیه را تجسم می‌کنم. به نظرم این ویژگی بارز شهر عاشقانه شیراز است که تبدیل به یکی از اولین مقاصد گردشگری تازه عروس و دامادها شود.

اگر شما هم از این دسته گردشگران هستید، پیشنهاد می‌کنم سری به جاذبه های گردشگری شیراز بزنید که فضای عاشقانه‌تری نسبت‌به بناهای تاریخی دارد.

 • سعدیه و حافظیه
 • مسجد نصیرالملک
 • باغ عفیف آباد شیراز
 • خانه منطقی نژاد (موزه موسیقی شیراز)
 • روستای قلات
 • تخت جمشید
 • بازار نو شیراز

جاهای دیدنی شیراز در بهار

تقریبا تمام ایرانی‌ها به این مسئله اعتقاد دارند که هر شهر ایران ویژگی خاصی دارد که در فصل‌های متفاوت بارزتر از قبل خواهد شد. به نظرم ما خیلی خوشبختیم که شیراز با بهار عجین شده و شاید این عادلانه‌ترین انتخاب ممکن باشد.

شهری پر از کوچه باغ‌های قدیمی که محل رشد و تربیت بزرگترین ادیبان این ممکلت بوده است. شیراز با بهارنارنجش سفری رویایی در فصل بهار را برای شما رقم می‌زند. البته جاذبه های گردشگری شیراز جز در فصل بهار هم دیدینی هستند، اما بهار حس‌وحال دیگری دارد. به نظرم برای سفر به شیراز خصوصا در فصل بهار برنامه داشته باشید. مثلا اول سری به باغ‌ها و روستاهای قدیمی بزنید. بعد از این‌که کاملا نفستان با عطر بهارنارنج عجین شد دیگر مکان های دیدنی شیراز را مد نظر قرار دهید.

جاهای دیدنی شیراز در بهار

اکوتوریسم اطراف شیراز مثل روستاهای منطقه مرودشت، چشمه و دشت‌های کوه بمو، چهل مقام و بابا کوهی که از رشته‌های کوه های زاگرس هستند، می‌توانند طبیعت را به معنی واقعی کلمه به شما نشان دهد.

مکان های دیدنی شیراز در شب

شیراز و جاهای دیدنیش آنقدر پتانسیل دارند که با هر دسته‌یندی می‌توان آن‌ها را سنجید. مطمئنا اگر سری به مکان های تاریخی و گردشگری شهرهای کشور بزنید می‌بینید که خیلی‌ها برای تفریح‌ شبانه هم پای کار هستند. مثلا آنروزها که زاینده‌رود زنده بود، اصفهانی‌ها بیشتر از روز کنارش می‌آمدند. یا شب‌های بام تهران واقعا دیدنی و جذاب است و اتفاقا با عکس‌هایش در شب هم معروف شد.

اگر می‌خواهید برای سرزدن به دیدنی های شیراز در شب اقدام کنید، پیشنهاد می‌کنم از فکر جاذبه های گردشگری که محیط بسته هستند یا شرایط امنیتی دارند بیرون بیایید. مثلا نیمه شب نمی‌توانید به مسجد عتیق یا ارگ کریم خان بروید ولی پارک‌های بزرگ و خیابان‌های زیبایی مثل بلوار کشاورز شیراز پاتوق شب زنده‌دارهاست.

جاهای دیدنی شیراز در شب

بعضی از جاذبه های گردشگری شیراز و مکان‌های تاریخی تا ساعاتی از شب هم شرایط را برای حضور گردشگرها فراهم می‌کنند مثلا حافظیه معمولا تا ۱۰ شب یا باغ دلگشا تا ۹ شب منعی برای حضور گردشگران ندارند.

در آخر

در طول شیرازگردی متوجه خواهید شد که شما در حال ماجراجویی در تاریخ پر رمز و راز ایران، به‌خصوص دوران زندیه هستید. این دوره به‌قدری در جای‌جای شیراز مشخص است که مراکز مختلفی از نام آن استفاده کرده‌اند، مثل هتل زندیه شیراز. این ماجراجویی لذت‌بخش شما را به دوران گذشته ایران می‌برد و با دانستنی‌های جالبی روبه‌رو می‌کند. برای گشت‌گذار در دیدنی‌های اطراف شهر شیراز و دیگر مناطق ایران، با مجله گردشگری علی‌بابا همراه شوید. البته یادتان باشد شما می‌توانید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

35 دیدگاه

 1. شادی می‌گوید

  سلام . تشکر از مطالب درخور و زیباتون. کاش از باغ وحش شیراز هم صحبت میکردین که واقعا باید رسیدگی بیشتری به حیوان های اونجا بشه .

 2. محمد می‌گوید

  آیا ۱۴ و ۱۵ خرداد تمام اماکن دیدنی تعطیل است؟
  یا فقط ۱۴ ام

 3. S.M.J می‌گوید

  درود بر شما ، توصیفی نسبتا خوب از شیراز ، ولی کاش از مکانهای تاریخی متعلق به دوران هخامنشی و ساسانی خصوصا آرامگاه کورش بزرگ ، تفرجگاههای شیراز و اطراف آن نیز مطالبی ذکر میشد ، در خاتمه ضمن سپاسگزاری آرزوی بهروزیتان را از پروردگار بزرگ خواهانم-با احترام

 4. جلال می‌گوید

  درود خیلی ممنون

 5. ساناز می‌گوید

  بسیار عالی و کامل بود
  متشکرم

 6. دانیال می‌گوید

  ممنون خوب بود

 7. زهره می‌گوید

  عالی بود ممنون از شما

 8. محمد تاج می‌گوید

  بسیار خوب و جامع بود و مطالب بسیار مفیدی ارائه داده اید. تشکر و سپاس

 9. نگار می‌گوید

  مردم فقط دنبال حرف هستن .
  دیگه هرکی از پشت کوه هم بیاد میدونه توی شیراز تخت جمشید و پاسارگاد هست .
  اما انصافا من یکی که نمیدونستم شیراز بجز تخت جمشیدو حافظیه و آرامگاه سعدی این همه جای دیدنی داره.
  ممنون از مقاله مفیدتون.

 10. Liana می‌گوید

  با وجود احترامی که برای زحمتی که کشیدید قائلم اما واقعا جای تاسف داره که با این آب و تاب به معرفی مساجد پرداختید اما جز یک نام از تخت جمشید و پاسارگاد آرامگاه کوروش کبیر یادی نکردید و این کارتون ارزش تمام زحماتتون رو زیر سوال میبره چون نشان از خط فکری ایران‌ستیزی شما داره

  1. صادق می‌گوید

   و این نژادپرستی و جهل کورکورانه شماهم نشان از کافر بودن شما داره

  2. رضا می‌گوید

   احسنت حرف حساب مهمترین چیز و اولین چیزی که باید اسم میبردن حضرت کورش

   1. ب می‌گوید

    . اماکنی که اسم بردید در شهر شیراز نیست و مقاله صرفا در مورد شهر شیراز است. اینکه جماعت به اصطلاح ایران دوست هنوز تفاوت شهر شیراز و استان فارس را نمیدونه و از محل تخت جمشید و پاسارگاد مطلع نیست اوج بی ابرویی برای مردم ایران زمینه

  3. هادی شیرازی می‌گوید

   با سلام بزرگوار تخت جمشید و مکانهای باستانی دیگر در اطراف شیراز هستند و این مطلب در مورد داخل شیراز هست.

  4. اکبر می‌گوید

   احسنت بر شما

  5. ب می‌گوید

   اماکنی که اسم بردید در شهر شیراز نیست و مقاله صرفا در مورد شهر شیراز است. اینکه جماعت به اصطلاح ایران دوست هنوز تفاوت شهر شیراز و استان فارس را نمیدونه و از محل تخت جمشید و پاسارگاد مطلع نیست اوج بی ابرویی برای مردم ایران زمینه.

 11. کتاب باز می‌گوید

  بسیار زیبا جذاب

 12. محسن می‌گوید

  تخت جمشید و پاسارگاد جزو تهران که نیستن
  مهد فرهنگ ایران و ایرانی واقعی این دو جاست با احترام به همه

  1. سونیا می‌گوید

   سلام
   مشخصه مال شیراز نیستین دوست عزیز چون اگه بودین متوجه میشدین تخت جمشید و پاسارگاد جز فارس هستن ولی داخل شیراز نیستن و جدا از شیراز هستن این سایت هم فقط مکان های دیدنی داخل خود شیراز رو معرفی کرده
   من خودم بچه ی شیرازم درسته سنی ندارم ولی عقلم میرسه و میدونم تخت جمشید و پاسارگارد جز فارس هستن ولی جز شیراز نیست
   ولی چون از زمان قدیم هی گفتن مال شیراز هست اونم به خاطر پایتخت بودن شیراز و فاصله ی ۱ساعت و نیمه ای که داره دیگه اینجوری بین همه جا افتاده

  2. هادی می‌گوید

   سلام شاهچراغ مگه تو شیراز نیست؟

  3. ب می‌گوید

   جزو شیراز هم نیست. لطفا زمانی صحبت از تمدن بکنید که لااقل در مورد این تمدن کهن اندکی مطالعه کرده باشید. مقاله در مورد شهر شیراز است. اگر میخواهید در مورد تخت جمشید و پاسارگاد و نقش رستم و … بروید مقالات منتشر شده در استان فارس را مطالعه کنید. یک جهانگرد در آن طرف دنیا هم این رو میدونه

 13. قاسم خان می‌گوید

  عمارت شاپوری از قلم افتاده

 14. مریم می‌گوید

  تخت جمشیدو باید اول مینوشتید خیلی کارتون زشت بود

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام مریم عزیز 🙂
   ما هیچ جای متن ننوشتیم که این لیست بر اساس رتبه و امتیاز خاصی نوشته شده؛ بنابراین مواردی که اول نوشته شدن، به معنای اولویت نسبت به تخت جمشید نیست.

  2. ب می‌گوید

   تخت جمشید جزو دیدنی های استان فارس است نه شهر شیراز. مقاله در مورد شهر شیراز بود وگرنه در استان فارس دیدنیهای دیگری مقل معبد اناهیتا و … هم هست.

 15. حسین می‌گوید

  پس تخت جمشید و پاسارگاد چی؟

  1. عاطفه می‌گوید

   این دو اثار در شهر شیراز قرار ندارند. بلکه در اطراف شیراز هستند

   1. سونیا می‌گوید

    دقیقا چه عجب یکی متوجه شد

 16. محسن می‌گوید

  سلام مکان های گردشگری شیراز روز ۱۴.۱۵خرداد باز هست؟

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام محسن عزیز 🙂
   قوانین و سیاست کلی درباره این موضوع وجود نداره. بهتره که قبل رفتن به هر مقصدی، تماس بگیرید و از باز بودن مجموعه مطمئن بشید.

 17. وحید می‌گوید

  اول و آخرش تخت جمشید و پاسارگاد هست

 18. زهرا می‌گوید

  سلام ببخشید این روزا ک شیراز قرمزه آیا آرامگاه حافطیه و سعدی و باغ های ارم و … تعطیل هستند و امکان بازدید هست ایا ؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 طبق آخرین خبری که داریم، تا این لحظه بازن.

 19. مریم می‌گوید

  میبینم که حرفی از تخت جمشید نزدید

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 در مورد تخت جمشید که بخشی از مرودشت هست، این‌جا نوشتیم:
   https://www.alibaba.ir/mag/persepolis-shiraz/