تزریق واکسن کرونا در روسیه

لغو روادید روسیه و ایران؛ تزریق واکسن کرونا در روسیه

گردشگری واکسن این بار در روسیه

اواخر اردیبهشت‌ماه امسال بود که اخباری مبنی بر از سرگیری مسافرت‌های بین‌المللی در برخی از کشورهای جهان به گوش رسید و همین اخیرا خبر تزریق واکسن کرونا در روسیه برای ایرانیان هم منتشر شد.

بر این اساس کشورها بر اساس تعداد مبتلایان و وسعت شیوع ویروس کرونا به رنگ‌های سبز و نارنجی و قرمز طبقه‌بندی شدند و سفر گردشگران از کشور مبدا به کشور مقصدی که هردوی آنها در گروه سبز قرار داشتند، با اعمال شرایطی خاص بلامانع بود.

برای دریافت واکسن کرونا در روسیه همین الان می‌توانید تور روسیه در علی بابا را ببینید.

بر اساس این تصمیم‌گیری تعیین سطح خطر هر کشور، به میزان واکسیناسیون در آن کشور و نیز میزان سرایت کووید-۱۹ و رواج گونه‌های جدید این ویروس، بستگی داشت.

بسیاری از کشورهای اروپایی مانند انگلیس، یونان، قبرس، رومانی و… اعلام آمادگی کردند که گردشگرانی که واکسن زده‌اند یا جواب منفی آزمایش ویروس کرونا دارند، مجاز به ورود به داخل مرزهایشان هستند.

در پی این اقدام صنعت گردشگری که از زمان شیوع این بیماری بسیار متضرر شده بود، امیدی دوباره یافت. بعد از استقبال از این اقدام و اظهارنظرهایی که پیرامون آن صورت گرفت، برخی دولت‌ها به صورت خاص‌تر به این موضوع ورود پیدا کرده و اعلام کردند به محض ورود گردشگران به کشورشان به آنها واکسن مجانی کرونا تزریق خواهند کرد. این تصمیم، حوزه‌ای نوین تحت عنوان گردشگری واکسن را در این صنعت ایجاد کرد که تزریق واکسن کرونا در روسیه هم بخشی از این برنامه‌هاست.

بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران معتقدند این برنامه‌ها که هدف اصلی آن تقویت گردشگری در تعطیلات تابستانی اعلام شده است، باعث خواهد شد صنعت گردشگری بتواند از پیک سفرهای تابستانی نهایت استفاده را برده و بخشی از ضرر و زیان‌هایی که در این مدت متحمل شده را جبران کند.

احتمالا برنامه تزریق واکسن کرونا در روسیه برای ایرانیان هم بتواند بخشی از این ضررها را جبران کند.

جایگاه ایران در تزریق واکسن کرونا در روسیه

با توجه به وسعت شیوع ویروس کرونا در ایران و محدودیت‌هایی که در رابطه با تزریق واکسن کرونا در کشورمان وجود دارد، صاحب‌نظران و کارشناسان مربوطه همواره اعلام کرده ‌بودند که اقبالی در این شاخه از گردشگری نخواهیم یافت. اما گویا مسوولان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیکار ننشسته‌اند و سعی دارند در این شاخه از گردشگری جایی برای خود باز کنند.

از این رو، با توجه به بهبودی نسبی وضع شیوع بیماری کرونا در روسیه و از آنجاکه، به‌تازگی برخی محدودیت‌های اعمال شده در این کشور لغو شده و گردشگران خارجی می‌توانند به این کشور سفر کنند؛ روز گذشته برنامه اقدام مشترک لغو روادید گروهی میان تهران-مسکو میان علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشورمان و زارینا دوگوزووا، رئیس آژانس فدرال جهانگردی روسیه (روستوریسم) به امضا رسید.

با توجه به همین تصمیم دولت روسیه موافقتنامه‌ای میان دو کشور ایران و روسیه به امضا رسیده که بر اساس آن، گروه‌های گردشگر ۵ تا ۵۰ نفره ایرانی و روسی می‌توانند بدون روادید به ایران و روسیه سفر و از خدمات تزریق واکسن کرونا در روسیه استفاده کنند.

برای دریافت واکسن کرونا در روسیه همین الان می‌توانید تور روسیه در علی بابا را رزرو کنید.

البته به دلیل محدودیت‌ها در تزریق واکسن کرونا به ایرانیان در روسیه و شیوع انواع مختلف ویروس کرونا در حال حاضر این برنامه با محدودیت‌هایی روبه‌روست. از این رو، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نظر دارد در فاز اول این طرح، گردشگران واکسن را به روسیه اعزام کند.

البته این تصمیم دولت روسیه تنها مربوط به ایران نمی‌شود؛ گویا روسیه در طرح گردشگری واکسن پذیرای گردشگرانی از دیگر کشورها نیز است. رئیس جمهوری روسیه چندی پیش در مجمع اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ گفته بود دولت روسیه را موظف کرده تا پایان ماه جاری میلادی طرح گردشگری واکسیناسیون را تدوین کند تا برنامه تزریق واکسن کرونا در روسیه برای ایرانیان هم به زودی عملی شود.

ولادیمیر پوتین با تاکید بر این موضوع گفته بود دولت روسیه همه شرایط لازم برای اینکه اتباع خارجی بتوانند در قلمرو روسیه واکسن کرونا بزنند فراهم می‌کند.

بر اساس این گزارش، موافقتنامه لغو روادید گروهی چهار سال پیش و در سال ۲۰۱۷ میان دو کشور روسیه و ایران در مسکو به امضا دو کشور رسیده بود. اما به گفته مونسان، اجرای آن، نیاز به برنامه اقدام مشترکی داشت تا فرآیند اجرای آن مشخص شود که گویا اکنون زمان عملیاتی شدن آن فرا رسیده است.

یکی از شرایط انجام سفر گروهی بدون داشتن روادید این است که متقاضیان از طریق آژانس‌های رسمی مسافرتی اقدام کنند، ضمن اینکه هیچ برنامه‌ای برای لغو ویزای انفرادی میان دو کشور به تایید نرسیده است. بر اساس این گزارش، روسیه تاکنون چهار واکسن برای کرونا به ثبت رسانده است که اسپوتنیک وی واکسن اصلی این کشور است که حدود ۶۰ کشور آن را تایید کرده و ده‌ها میلیون دوز از آن به کشورهای مختلف از جمله ایران ارسال شده است.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.