جاهای دیدنی ارومیه

راهنمای سفر به ارومیه زیبا؛ شهر اولین‌ها

راهنمای سفر به ارومیه و گشت‌‌وگذار در این شهر

اگر دنبال جای جدیدی برای سفر هستید که دیدنی‌های تاریخی، مذهبی، گردشگری و طبیعی را یک جا داشته باشد، سفر به ارومیه بهترین انتخاب برای شماست. شهر ارومیه، مرکز استان آذربایجان غربی و یکی از شهرهای مهم مرزی کشور است. شهرستان ارومیه را سلماس از شمال، نقده از جنوب، دریاچه ارومیه از شرق و ترکیه از غرب در خود محصور کرده‌اند.

ارومیه شهری است که به داشتن اولین بیمارستان به شیوه نوین، اولین مرکز آموزش پزشکی، اولین مدرسه به شیوه نوین، اولین شبکه تلویزیون محلی، اولین نشریه محلی در ایران و پایتخت والیبال ایران شناخته می‌شود. با راهنمای سفر به ارومیه مجله علی بابا به شهر اولین‌ها، سفر کنید.

ارومیه کجاست؟
در گوشه شمال غربی نقشه ایران شهرستان مهم مرزی به نام ارومیه قرار دارد. این شهر را سلماس از شمال، نقده از جنوب، دریاچه ارومیه از شرق و ترکیه از غرب در خود محصور کرده‌اند.
جمعیت ارومیه در سال ۱۳۹۹ چقدر بود؟
بر اساس آخرین سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت شهر ارومیه ۷۳۶.۲۲۴ نفر بود بر این اساس ارومیه دهمین شهر پرجمعیت ایران و دومین شهر پرجمعیت منطقه شمال‌غرب ایران محسوب می‌شود.
ارومیه در کدام استان است؟
ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی است.

شهر ارومیه کجاست؟

شهر ارومیه از جمله کلان‌شهرهای کشور است که در شمال‌غربی ایران قرار گرفته است. خیلی‌ها قبل از سفر به ارومیه می‌پرسند ارومیه در کدام استان است؟ این شهر مرکز استان آذربایجان غربی است و دهمین شهر پرجمعیت کشور و دومین منطقه پرجمعیت شمال‌غرب کشور است.

آذربایجان غربی مساحتی نزدیک به ۳۷ کیلومترمربع دارد و سیزدهمین استان کشور محسوب می‌شود. شهر ارومیه، مرکز آذربایجان غربی، یکی از شهرهای تاریخی کشور است که به‌خاطر موقعیت ویژه‌ای که بین کشورهای قفقاز، ارمنستان، آسیای صغیر و بین‌النهرین دارد، فرازونشیب‌های زیادی به خود دیده است. شاید خیلی‌ از شما اطلاعات کافی از این شهر نداشته باشید اما با خواندن راهنمای جامع سفر به ارومیه، حتما این شهر را در برنامه سفرهای‌تان قرار خواهید داد.

موقعیت جغرافیایی ارومیه

اگر می‌خواهید درباره موقعیت جغرافیایی این شهر و اینکه شهر ارومیه کجاست بیشتر بدتنید باید بگوییم که استان آذربایجان غربی یکی از استان‌های مرزی کشور است که از شمال با جمهوری آذربایجان و ترکیه، از غرب با عراق و ترکیه، از شرق با آذربایجان شرقی و استان زنجان و از جنوب با استان کردستان دسترسی دارد.

در فاصله ۲۰ کیلومتری دریاچه ارومیه و بین ارتفاعات کوه سیر، کوه قیز قلعه، کوه جهودها، کوه چهل مر شهیدان، کوه ماه، کوه علی پنجه سی و کوه علی ایمان دشتی وجود دارد که شهر ارومیه در آن قرار گرفته است.

ساختمان شهرداری ارومیه

فاصله ارومیه تا شهرهای مهم ایران

قبل از برنامه‌ریزی برای سفر به ارومیه بهتر است فاصله حدودی بین شهر خودتان تا شهر ارومیه را بدانید. در این قسمت فاصله چند شهر مهم تا ارومیه را به شما می‌گوییم:

 • فاصله تهران تا ارومیه: حدودا ۷۸۰ کیلومتر
 • فاصله تبریز تا ارومیه: حدودا ۱۳۰ کیلومتر
 • فاصله زنجان تا ارومیه: حدودا ۵۸۸ کیلومتر
 • فاصله مشهر تا ارومیه: حدودا ۱۸۰۱ کیلومتر
 • فاصله همدان تا ارومیه: حدودا ۶۱۰ کیلومتر
 • فاصله رشت تا ارومیه: حدودا ۹۱۴ کیلومتر
 • فاصله اصفهان تا ارومیه: حدودا ۱۰۳۷ کیلومتر

تقسیمات کشوری: بخش های مختلف ارومیه و شهرهای ارومیه

پیشنهاد می‌کنم که قبل از سفر به ارومیه، نگاهی به نقشه ایران بیندازید تا بدانید شهر ارومیه کجاست با شهرهای ارومیه آشنا شوید. براساس آخرین تقسیمات کشوری، استان آذربایجان غربی ۱۹ شهرستان، ۴۲ بخش، ۴۲ شهر، ۱۰۹ دهستان و ۳۷۲۸ آبادی دارد. شهرستان ارومیه هم به‌عنوان مرکز استان شناخته می‌شود که جدول زیر، تقسیمات کشوری این شهرستان و شهرهای ارومیه را نشان می‌دهد:

شهرستان

بخشمرکز بخش

دهستان

ارومیهمرکزیارومیهباراندوز
باراندوزچای جنوبی
باراندوزچای شمالی
باش قلعه
بکشلوچای
ترکمان
دول
روضه چای
نازلوی جنوبی
انزلقوشچیانزل جنوبی
انزل شمالی
نازلونوشینطلاتپه
نازلوچای
نازلو شمالی
سیلوانهسیلوانهترگور
مرگور
دشت
صومای برادوستسروبرادوست
صومای جنوبی
صومای شمالی

ارومیه روی نقشه

عکس زیر موقعیت آذربایجان غربی و شهر ارومیه و اینکه ارومیه در کدام استان است را نسبت به شهرهای اطراف نشان می‌دهد و به شما کمک می‌کند راحت‌تر برای سفر به ارومیه برنامه‌ریزی کنید:

شهر ارومیه روی نقشه

معرفی ارومیه

شهر ارومیه، مرکز استان آذربایجان غربی و دومین شهر پرجمعیت منطقه شمال‌غربی ایران است. وسعت این شهر تقریبا ۱۰۵۴۸ کیلومترمربع است که از یک سمت با کوه‌های آذربایجان و از سمت دیگر در جوار دریاچه ارومیه قرار دارد. خیلی‌ها این شهر را به‌خاطر دریاچه نمک معروفش می‌شناسند. حالا که درباره اینکه ارومیه در کدام استان است حرف زدیم در ادامه یک سری اطلاعات کلی درباره شهر ارومیه و مردمان آن در اختیار شما قرار می‌دهیم و درباره مساحت، جمعیت ارومیه و قومیت مردم ارومیه صحبت می‌کنیم.

مساحت ارومیه

استان آذربایجان غربی مساحتی نزدیک به ۳۷.۵ کیلومترمربع دارد و شهر ارومیه با وسعتی حدود ۱۰.۵ کیلومترمربع، به‌عنوان مرکز استان شناخته می‌شود.

جمعیت شهر ارومیه

طی آخرین سرشماری که در سال ۱۳۹۵ شمسی انجام شده، جمعیت ارومیه حدودا ۱,۰۴۰,۰۰۰ نفر است. از این جمعیت، شهر ارومیه حدودا ۶۶۷,۴۹۹ نفر جمعیت دارد که باعث شده به‌عنوان دهمین شهرپرجمعیت ایران شناخته ‌شود.

ساختمان شهرداری ارومیه

دین، قومیت و زبان مردم ارومیه

ارومیه شهری چندقومیتی است که با مذاهب گوناگون در کنارهم هستند. اگر دوست دارید بدانید ارومیه کرد زیاد دارد یا ترک به شما می‌گوییم که در حال حاضر اکثریت مردم ارومیه، آذری هستند و درباره دین مردم ارومیه هم باید بگوییم که در کنار اقلیت‌های کرد و مسیحی (آشوری و ارمنی) در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. البته لازم به‌ذکر است که در گذر زمان نسبت قومیت‌های آذری و کرد دچار تغییرات هستند و در برخی شهرها جمعیت اقوام کردنشین بیشتر است.

یکی دیگر از موضوعات جالب درباره این شهر زبان مردم ارومیه است. با توجه‌به قومیت‌هایی که نام بردیم، زبان مردم ارومیه ترکی آذربایجانی است و در کنار آن، سایر قومیت‌ها به زبان کردی کرمانجانی، سریانی یا آشوری و زبان ارمنی سخن می‌گویند. پس اگر برای شما هم سوال است که ارومیه ترک یا کرد است؟ باید در پاسخ بگوییم که این شهر ترک‌زبان بیشتری را در خود جای داده است. 

ساختمان شهرداری ارومیه


در رابطه با دین مردم ارومیه باید بگوییم که آذری‌های ارومیه مسلمان و شیعه هستند. در کنار آنها مسلمانان سنی حنفی و شافعی، آشوری‌ها و مسیحیان هم با صلح زندگی می‌کنند و در زمان و مکان مناسب آیین دین و مذهب خود را اجرا می‌کنند. مراسم عاشورا و تاسوعا شیعیان، جشن عید فطر و قربان اهل سنت، غسل تعمید آ‌شوریان تازه مسیحی شده، جشن روز مادر به یادبود مریم مقدس ارامنه، جشن «نوسروین» یا آب‌پاشان آشوری‌ها از جمله جشن‌هایی هستند که باتوجه به دین مردم ارومیه سالانه برگزار می‌شوند.

صنعت و اقتصاد ارومیه

شرایط جغرافیایی و طبیعی شهر ارومیه به شکلی است که این شهر مستعد کشاورزی است و به یکی از اصلی‌ترین قطب‌های کشاورزی ایران تبدیل شده است. سیب درختی انگور و فرآورده‌های آن (شیره انگور، آبغوره، کشمش و…) از جمله محصولات کشاورزی مهم ارومیه هستند که ارومیه را به قطب تامین میوه، آبمیوه و کنسانتره کشور تبدیل کرده‌اند.

علاوه‌براین، آب‌وهوای خوب این منطقه شرایط مناسبی برای تولید عسل و دامداری ایلات و عشایر فراهم کرده است.

موقعیت جغرافیایی ارومیه و هم‌مرز بودن آن با کشورهایی مثل ترکیه، آن را به یک منطقه مرزی مهم برای واردات و صادرات کالا تبدیل کرده است. برخی از شهرهای مرزی با واردات اجناس خارجی، درآمد زیادی کسب می‌کنند.

نقشه ارومیه

عکس زیر جزییات بیشتری از شهر ارومیه و شهرستان‌های آن به شما نشان می‌دهد که می‌تواند در سفر به ارومیه برایتان مفید باشد. شاید در ابتدا برای شما سوال باشد که ارومیه کردستان است یا اذربایجان؟ نقشه زیر به تفکیک استان‌های ایران، پاسخ شما را می‌دهد.

سفر به ارومیه

چطور به ارومیه برویم: دسترسی به ارومیه

برای سفر به ارومیه می توانید یکی از گزینه‌های هواپیما، قطار، اتوبوس یا ماشین شخصی را انتخاب کنید. در این بخش هرکدام از روش های دسترسی به ارومیه را بررسی می‌کنیم تا شما هم با توجه به سلیقه و بودجه خود، راه سفر به شهر ارومیه را انتخاب کنید.

سفر به ارومیه با ماشین شخصی

اگر قصد سفر به ارومیه با خودروی شخصی از تهران را دارید؛ پس از گذر از اتوبان تهران-کرج به‌سمت قزوین حرکت کنید و پس از عبور از شهرهای ابهر، زنجان و تبریز وارد ارومیه شوید. این فاصله ۷۶۵ کیلومتر است که حدود هشت و نیم تا ده ساعت زمان می‌برد.

ارومیه

از مشهد تا ارومیه ۱۶۴۸ کیلومتر است و حدود ۱۸ ساعت و ۱۸ دقیقه طول می‌کشد تا به آنجا برسید. مسیر که باید طی کنید مشهد، ملک آباد، نیشابور، سبزوار، داورزن، میامی، شاهرود، دامغان، سمنان، گرمسار، ایوانکی، تهران (پل افسریه)، میدان اول شهر کرج، هشتگرد، آبیک، قزوین، تاکستان، ابهر، زنجان، بستان آباد، تبریز، ایلخچی، بندر آق گنبد، ارومیه. البته می‌توانید از مسیر شهرهای شمالی هم به ارومیه بروید، ولی مسافت طولانی‌تری (۱۶۷۸) کیلومتر را باید طی کنید.

فاصله اصفهان تا ارومیه حدود ۱۰۳۷ کیلومتر است. رسیدن به ارومیه از اصفهان حدود ۱۳ ساعت طول می‌کشد. مسیر شیراز تا ارومیه ۱۰۵۳ کیلوکتر است و گذراندن این مسیر ۱۸ ساعت زمان می‌برد. فاصله تبریز تا ارومیه هم ۱۴۸ کیلومتر است که حدود یک ساعت و ۴۸ دقیقه زمان لازم است تا از تبریز به ارومیه برسید.

سفر به ارومیه با اتوبوس

پایانه مسافربری بین شهری ارومیه در خیابان هفت تیر، روبروی هتل قصر قرار دارد. از این پایانه اتوبوس و سواری به مقاصد تهران پایانه جنوب و پایانه بیهقی (آرژانتین)، اربیل، ورامین، قرچک، وان، قم، قزوین، ساری، بهشهر، اصفهان، تبریز، شبستر، تسوج، عجب شیر، مشهد مقدس، اهواز، شیراز، رشت، لنگرود، سرو، بوکان، پیرانشهر، خوی، سردشت، سلماس، شاهین دژ، مهاباد، ماکو، چالدران، میاندوآب، اشنویه، قره ضیاءالدین، پلدشت، مرگن لر، مخور، زنجان، کرمانشاه، سنندج، بانه، سقز، قروه، همدان، خرم آباد، ایلام، مهران، اردبیل، یزد و گرگان وجود دارد.

ارومیه

علاوه‌براین، اتوبوس و سواری از شهرهای تهران پایانه غرب (آزادی) و پایانه بیهقی (آرژانتین)، قم، ساری، آمل، بابل، بهشهر، نکا، کرج، کاوه اصفهان، کاشان، تبریز، سراب، مرند، جلفا، هادیشهر، شبستر، هریس، پایانه امام رضا مشهد، اهواز، اندیمشک، کاراندیش شیراز، رشت، بندرانزلی، رودسر، لاهیجان، لنگرود، بوکان، خوی، سلماس، شاهین دژ، ماکو، زنجان، کرمانشاه، سنندج، بانه، سقز، همدان، خرم آباد، ایلام، اردبیل، یزد و گرگان مسافر به پایانه ارومیه می‌آورند.

به‌طورکلی می‌توان گفت که دسترسی به ارومیه با اتوبوس از اکثر شهرهای ایران امکان‌پذیر است.

 • آدرس ترمینال ارومیه:  آذربایجان غربی، ارومیه، خیابان ۷ تیر، روبروی هتل قصر، ترمینال ارومیه

سفر به ارومیه با قطار

ایستگاه راه آهن ارومیه در جنوب شرقی شهرستان ارومیه یکی از بزرگ‌ترین ایستگاه‌های راه‌آهن کشور است. این راه آهن به طول ۱۸۵ کیلومتر آذربایجان غربی را به استان‌های آذربایجان‌شرقی، زنجان، قزوین و تهران متصل می‌کند. از طریق این ایستگاه می‌توانید به شهرهای تهران، مشهد، یزد، بندر عباس، قم، تبریز، کرمان، شیراز، بندرعباس و اصفهان و برعکس سفر کنید. برای تهیه بلیت به بخش رزرو بلیط قطار علی بابا مراجعه کنید.

جاهای دیدنی ارومیه

 • آدرس راه آهن ارومیه: شهرستان ارومیه، جاده ارومیه- اشنویه

سفر به ارومیه با هواپیما

با هواپیما از تهران تا ارومیه یک ساعت و ده دقیقه، از مشهد تا ارومیه یک و نیم ساعت و اصفهان به ارومیه یک ساعت و ۲۰ دقیقه راه است. هواپیماها در فرودگاه بین‌المللی شهید باکری ارومیه در کیلومتر ۱۵ جاده سلماس به زمین می‌نشیند.

جاهای دیدنی ارومیه

فرودگاه ارومیه

فرودگاه بین‌المللی شهید باکری ارومیه در سال ۱۳۴۲ شمسی ساخته شد و سه سال بعد به بهره‌برداری رسید. از فرودگاه شهید باکری اکثر پرواز ورودی و خروجی به فرودگاه‌های داخلی وجود دارد. پرواز‌های خارجی هم از شهر ارومیه به مقاصد استانبول، تفلیس، دبی، کوالالامپور، بانکوک، پاریس، فرانکفورت، آمستردام، مسکو، ونکوور، تورنتو و لس آنجلس وجود دارد.

آب و هوای ارومیه چگونه است؟

ارتفاع ارومیه از سطح دریا ۱۳۳۲ متر است. تابستان ارومیه معتدل و زمستان آن سرد است. آن‌قدر سرد که ۱۲۰ روز از سال در این شهر یخ‌بندان است. ارومیه بیشترین میزان بارندگی را در فاصله آبان تا خرداد را دارد.

اطراف ارومیه پر از کشتزارها و باغ‌های انگور و سیب است. پارک ملی و مناطق حفاظت شده، چشمه‌ها، کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده، مراتع ییلاقی و از همه مهم‌تر دریاچه ارومیه با جزایر متعدد و پرندگان گوناگونی که ساکن آن هستند، این شهر را از نظر طبیعی متمایز کرده است.

ارومیه

بهترین زمان سفر به ارومیه

ارومیه در منطقه‌ای سردسیر قرار دارد به همین دلیل زمستان‌های آن بسیار سرد است. بهترین زمان سفر به ارومیه بین تیر ماه تا اواخر شهریور است که هوای متعادلی دارد. البته مهر ماه هم برای سفر مناسب است. از طرفی تابستان ارومیه شلوغ است. پس اگر می‌خواهید در فصلی خلوت به این شهر سفر کنید، زمستان و پاییز مناسب‌ترند، البته اگر سرمایی نیستید.

سفر به ارومیه در بهار

شهر ارومیه در فصل بهار با آب‌وهوای معتدل و تاحدی خنک پذیرای شماست. هرچه به اواخر خرداد می‌رسیم، آب وهوای شهر بهتر می‌شود و کم‌کم گردشگران به این شهر سفر می‌کنند.

سفر به ارومیه در تابستان

تابستان‌های ارومیه بهترین زمان برای سفر به ارومیه است، آب‌وهوا معتدل و دلنشین است. متوسط دمای هوا در این فصل حدودا ۲۴ درجه سانتی‌گراد است و طبیعت شهر سرسبز و دیدنی می‌شود.

ارومیه

سفر به ارومیه در پاییز

اگرچه با شروع پاییز کم‌کم هوای ارومیه سرد می‌شود اما اوایل مهرماه هنوز هم فرصت مناسبی برای سفر به ارومیه است. دوره بارندگی ارومیه از اواخر مهر و ابتدای آبان شروع می‌شود و تا معمولا تا اواخر بهار ادامه دارد.

سفر به ارومیه در زمستان

زمستان‌های ارومیه خیلی گزینه مناسبی برای سفر نیست، این شهر در این سه ماه آخر حسابی سرد و یخبندان است. اگر سرمایی هستید بهتر است سفر به ارومیه را به فصل‌های گرم سال موکول کنید.

اقامت در ارومیه: بهترین هتل‌های ارومیه

هتل های شهر ارومیه هم مانند بقیه شهرها بر اساس تعداد ستاره رتبه‌بندی می‌شوند. شما می‌توانید بر اساس بودجه و مدت زمان سفر خود یکی از این گزینه‌ها را برای سفر به ارومیه انتخاب کنید:

هتل آنا ارومیه

هتل آنا نخستین هتل ۵ ستاره ارومیه است که در سال ۱۳۹۴ شمسی به بهره‌برداری رسید. این هتل با ارائه خدمات اقامتی و رفاهی متنوع جزو بهترین گزینه‌های برای اقامت در ارومیه است. از جمله امکانات هتل آنا می‌توان به رستوران، کافی‌شاپ، تالار و سالن جلسات، مجموعه ورزشی (استخر، سونا، حمام ترک، باشگاه بدنسازی، اتاق ماساژ) و… اشاره کرد.

بهترین هتل‌های ارومیه

 • آدرس هتل آنا: آذربایجان غربی، ارومیه، خیابان شهید بهشتی (جاده بند)، خیابان جام جم، هتل آنا

لوکیشن هتل آنا روی گوگل مپ

هتل آریا در شهر ارومیه

هتل آریا یکی از هتل‌های ۴ ستاره در ارومیه است. این هتل یک ساختمان ۱۱ طبقه با امکانات رفاهی کامل است که دسترسی مناسبی به جاهای دیدنی شهر ارومیه دارد.

 • آدرس هتل آریا: آذربایجان غربی، ارومیه، اواسط خیابان طالقانی، هتل آریا

لوکیشن هتل آریا روی گوگل مپ

هتل ساحل ارومیه

هتل ساحل یکی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترن هتل‌های شهر ارومیه است که بازسازی شده است. این هتل نزدیک رودخانه ارومیه قرار گرفته و امکانات رفاهی متعددی برای رفاه حال گردشگران دارد.

 • آدرس هتل ساحل: آذربایجان غربی، ارومیه، بلوار والفجر ۲، هتل ساحل

لوکیشن هتل ساحل روی گوگل مپ

 

هتتل

هتل پارک شهر ارومیه

هتل پارک ارومیه در سال ۱۳۴۰ شمسی بهره‌برداری شد و به‌عنوان یک هتل ۴ ستاره، امکانات مناسبی برای اقامت گردشگران خارجی و ایرانی دارد. این هتل در یکی از خیابان‌های قدیمی شهر قرار گرفته و بهترین موقعیت برای گردش در جاهای دیدنی مثل بازار سنتی را دارد.

 • آدرس هتل پارک: آذربایجان غربی، ارومیه، خیابان امام، روبروی بازار، هتل پارک ارومیه

لوکیشن هتل پارک روی گوگل مپ

هتل مروارید

هتل سه ستاره مروارید، در کنار رودخانه اصلی ارومیه یا شهرچایی قرار گرفته است. این هتل با ۳۵ واحد اقامتی، امکانات رفاهی متعددی در اختیار گردشگران قرار می‌دهد.

 • آدرس هتل مروارید: آذربایجان غربی، ارومیه، خیابان پاسداران، رو‌به‌روی پارک ساحلی، جنب خانه جوان

لوکیشن هتل مروارید روی گوگل مپ

سوغات ارومیه

سوغات ارومیه را می‌توان به دو دسته سوغات خوراکی و صنایع دستی تقسیم کرد. شما هم بسته سلیقه خودتان می‌توانید یکی از این موارد را در سفر به ارومیه به‌عنوان سوغاتی انتخاب کنید.

ارومیه

سوغاتی‌های خوردنی

از قدیم‌الایام ارومیه سوغاتی‌های بی‌نظیری داشته که همگی در خوشمزگی با هم در رقابت هستند. چندتا از سوغتای های خوراکی ارومیه عبارتند از:

 • انواع نقل: نقل ارومیه انواع و اقسام دارد: نقل بیدمشک، نقل زعفرانی و نقل گل‌محمدی از پرطرفدارترین گزینه‌ها هستند که در جشن‌ها و عروسی‌ها سرو می‌شود.
 • انواع حلوا و شیرینی: از مغازه‌های سوغاتی‌فروشی می‌توانید حلوا و شیرینی‌های سنتی هیجان‌انگیزی تهیه کنید. از معروف‌ترین حلواهای ارومیه می‌توان به حلوای هویج، حلوای گردو، حلوای زعفرانی، حلوای زنجبیلی و… اشاره کرد.
 • انواع عرق: عرقیجات طبیعی مثل عرق نعنا، عرق بیدمشک، عرق بادرنجبویه و… جزو سوغاتی‌های ممتاز این شهر به حساب می‌آیند.

سوغاتی‌های صنایع‌دستی

معروف‌ترین سوغاتی‌های شهر ارومیه صنایع‌دستی این شهر است. فرش، ظریف‌کاری، رودوزی، پیکرتراشی، گلیم، معرق، سفالگری، جاجیم، منجوق‌دوزی، وسایل چوبی، رنگرزی و چاپ‌های سنتی و منبت‌کاری از جمله آثار هنری اهالی ارومیه است که می‌توانید به عنوان سوغاتی از سفر به ارومیه با خود به منزل ببرید.

بازارهای سنتی و زیبا

غذاهای محلی ارومیه به همراه دسرها

با توجه به این که ارومیه شهری چند قومیتی است غذاهای سنتی مختلفی هم در آن رایج است. چندتا از غذاهای معروف ارومیه را در این بخش به شما معرفی می‌کنم:

خورشت کنگر

خورشت کنگر ارومیه یکی از آن غذاهای خوشمزه است که باید در سفر به ارومیه امتحان کنید. این غذا شبیه قیمه پخته می‌شود با این تفاوت که در آن از کنگر سرخ‌شده هم استفاده شده.

ارومیه

یرتخلی (آش کلم)

آش کلم از آش‌های خوشمزه محلی ارومیه است که طعم ترش‌وشیرین دارد. این غذا کمی حالت خوراک دارد و از ترکیب کلم، برنج، سبزیجات معطر، حبوبات پخته، رب گوجه‌فرنگی و… تهیه می‌شود. بعضی‌ها برای عطروطعم این غذا از رب‌انار و بعضی‌ها هم از آبغوره‌وشیره استفاده می‌کنند.

شورجه اورمیه

شورجه ارومیه نوعی خوراک است که هم به عنوان غذا و هم به عنوان پیش‌غذا تهیه می‌شود. در تهیه این خوراک اغلب از ماست، تخم‌مرغ، گوشت، پیازداغ و… استفاده می‌شود و شما می‌توانید آن را با برنج و بدون برنج سرو کنید.

دلمه برگ مو

دلمه‌های برگ مو شهر ارومیه طرفداران زیادی دارد. این غذا یکی از معروف‌ترین غذاهای آذری است که در آن انواع سبزیجات معطر، برنج، لپه و… استفاده می‌شود. البته بعضی‌ها هم در آن گوشت چرخ‌کرده می‌ریزند. جالب است بدانید علاوه‌بر دلمه برگ مو، ارومیه دلمه‌های معروف دیگری مثل دلمه کلم هم دارد.

ارومیه

اورمیه خورشته

اورمیه خورشته که ترجمه آن خورشت ارومیه می‌شود، یکی از غذاهای مجلسی و لذیذ ارومیه است. این غذا شبیه به قیمه‌بادمجان است اما به جای لپه از لوبیا سفید مخصوص در آن استفاده می‌شود.

گیزاتما

کلمه گیزاتما در ترکی به معنی (سرخ‌کرده) است. این خوراک ساده، یکی از غذاهای بدون گوشت و محلی ارومیه است که همراه نان سرو می‌شود. گیزاتما با ترکیب سیب‌زمینی، فلفل سبز، بادمجان، کدو، گوجه‌فرنگی و… تهیه و همراه با ماست و سیر سرو می‌شود.

یرالما کبابی (یئر آلما کبابی ارومیه)

سیب‌زمینی کبابی یا یرالما کبابی یکی از غذاهای محلی ارومیه است. این غذا یک لقمه بزرگ سیب‌زمینی با سبزیجات و ادویه فراوان است که سیب‌زمینی آن در نمک داغ کباب شده است. این غذا را در کوچه‌پس‌کوچه‌های خیابان‌های قدیمی شهر ارومیه، مثل خیابان امام پیدا می‌کنید.

گوزلَمه

گوزلمه یکی از غذاهای ساده شهر ارومیه است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن حاضر می‌شود. این غذا ترکیبی از تخم‌مرغ، ماست چکیده، سیر و ادویه‌های مختلف است.

ارومیه

آش دوغ (آیران آشی)

آش دوغ از غذاهای محلی آذریباجان غربی است که با ترکیبی جادویی از کلم، سبزیجات معطر، دوغ و نخود تهیه می‌شود. این آش به صورت گرم و سرد سرو می‌شود و طرفداران زیادی دارد.

باسلوق یا باستیخ

باستیخ نوعی باسلوق آذری است که با استفاده از نشاسته، شیره انگور، گلاب، هل و مغز گردو تهیه می‌شود. این دسر بافتی شبیه به ژله دارد و با شیرینی طبیعی شیره انگور شیرین می‌شود.

کاچی یا قویماخ

خیلی‌ها مردم آذری را با کاچی یا همان قویماق می‌شناسند. این دسر خوشمزه معمولا به عنوان صبحانه سرو می‌شود. در تهیه کاچی از آرد، کره، زعفران فراوان و شکر استفاده می‌شود.

بهترین رستوران‌های ارومیه

این که بهترین رستوران ارومیه کدام است به ذائقه شما بستگی دارد. غذای سنتی دوست دارید یا فست‌فود، کباب را ترجیح می‌دهید یا خورشت؟. با توجه به سلیقه شما رستوران‌های مختلفی در ارومیه وجود دارد.

اگر دوست دارید غذایی سنتی را در محیطی سنتی میل کنید سفره خانه کشکول، سفره سرای سنتی روزگاران، سفره خانه سنتی دارچین، رستوران گازماخ و رستوران سنتی بام سبز تورک مال انتخاب‌های مناسبی هستند.

فست‌فود خورها در سفر به ارومیه خوردن یک غذای عالی در فست فود دکتر ژون، فست فود چوبین، فست‌ فود جگوار، فست فود مون لایت و فست فود روبرو را از دست ندهند.

بهترین کباب ارومیه را رستوران دیاکو، رستوران فلامینگو، رستوران عباس کبابچی، رستوران غار نمک  و رستوران مولوی نوش‌جان کنید. غذاهای ترکیه‌ای را هم می‌توانید در رستوران غذاهای ترکیه‌ای اُوا، رستوران ترکیه‌ای هور، و غذای ترک روحیت اوستا میل کنید.

بهترین رستوران‌های ارومیه

 

مراکز خرید ارومیه

ارومیه شهری مرزی است به همین دلیل بازارها در این شهر رونق زیادی دارند. حالا بستگی دارد قصد خرید چه چیزی داشته باشید و دل‌تان بخواد در چه محیطی بگردید. در این بخش به معرفی چند تا از بهترین مراکز خرید ارومیه می‌پردازیم تا کار شما را آسان کنیم:

مجتمع تجاری تورک مال

یکی از مراکز خرید لوکس در ارومیه، مرکز خرید تورک مال است. این مرکز خرید ۵ طبقه، فروشگاه‌های مختلفی دارد و از جمله امکانات آن می‌توان به فودکورت، شهربازی مخصوص کودکان و هایپر مارکت اشاره کرد.

 • آدرس: آذربایجان غربی، ارومیه، خیابان دانشکده (شهید بهشتی)

لوکیشن تورک مال روی گوگل مپ

ارومیه

مرکز خرید سیتادیوم ارومیه

مرکز خرید سیتادیوم یکی را می‌توان بزرگترین مرکز خرید ارومیه معرفی کرد. این مرکز خرید با استانداردهای بین‌المللی طراحی و تاسیس شده و یک مجتمع تجاری تفریحی مدرن است. از جمله امکانات سیتادیوم ارومیه می‌توان به فودهال، پارکینگ، هایپراستار، فضای تخصصی بازی کودکان، فروشگاه‌های برندهای معتبر و… اشاره کرد.

 • آدرس: ارومیه، انتهای بلوار سعدی ۲، میدان طریقت

لوکیشن مرکز تجاری سیتادیوم روی گوگل مپ

پاساژ تاناکورا

اگر قرار نیست جاهای لوکس را بگردید، پاساژ تاناکورای ارومیه هم فال است و هم تماشا. این مرکز خرید قدیمی یکی از جاذبه های گردشگری ارومیه است که محلی برای فروش پوشاک دست‌دوم خارجی محسوب می‌شود. این بازار مجموعه کاملی از پوشاک مردانه، زنانه و بچگانه، انواع کیف و کفش و… از برندهای مطرح خارجی را به صورت دست‌دوم و با قیمت مناسب به فروش می‌رساند.

 • آدرس تاناکورای ارومیه: آذربایجان غربی، ارومیه، ابتدای جاده ارومیه به اشنویه

ارومیه

لوکیشن تاناکورای ارومیه روی گوگل مپ

علاوه‌براین موارد، مراکز خرید دیگری مثل مراکز خرید خیابان استادان، خیابان خیام، بازار سنتی ارومیه، مرکز خرید دانشکده، بازار مرزی سرو و… وجود دارد که می‌توانید به آن‌ها سر بزنید.

جاذبه‌های گردشگری شهر ارومیه

در ارومیه همه جور جاذبه گردشگری مطابق سلایق گوناگون وجود دارد. از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی گرفته تا تفریحی و مذهبی. کافی است هدفتان را از سفر به ارومیه مشخص کنید و به فهرستی که علی بابا تهیه کرده نگاهی بیندازید.

جاذبه‌های تفریحی و بهترین پارک‌های ارومیه

این شهر از جاذبه‌ها و دیدنی‌های مختلفی برخوردار است. اگر می‌خواهید از ارومیه دیدن کنید، پیش از سفربه این نکات توجه کنید.

پارک گوللر باغی ارومیه

پارک جنگلی شیخ تپه

اگر دوست دارید چشم‌انداز پانوراما از ارومیه داشته باشید، پارک جنگلی شیخ تپه بهترین انتخاب است. این پارک در جنوب‌شرقی ارومیه و در مجاورت تپه باستانی شیخ تپه قرار گرفته است. در پارک شیخ تپه به وسعت ۴۴ هکتار علاوه بر استفاده از زیبایی طبیعت می‌توانید از امکانات تفریحی و رفاهی مثل شهربازی، رستوران، فست فود و کافه هم لذت ببرید.

پیست اسکی خوشاکو

در منطقه راژان و در ۳۰ کیلومتری غرب ارومیه، پیست اسکی خوشاکو قرار دارد. کوه‌های این منطقه شیب مناسبی برای اسکی سواری دارند و در زمستان پوشیده از برف می‌شوند. به همین دلیل هر ساله در فصل زمستان اسکی بازان از نقاط مختلف ایران و جهان به این منطقه می‌آیند.

جاذبه های دیدنی ارومیهپارک تخم مرغی

پارک تخم مرغی را می‌توانید در میدان استقلال و ابتدای شهرک ایثار ارومیه پیدا کنید. این پارک به دلیل داشتن بازارچه، محوطه بازی کودکان و شهربازی روبازش مشهور است و گردشگران را به خود جذب می‌کند

پارک دانشجو (گوللر باغی)

گوللر باغی (پارک گل‌ها) نام دیگری است که روی پارک دانشجوی ارومیه گذاشته شده است. علت آن هم وجود ۱۰۰ نوع گل و بیش از ۵۰۰ هزار بوته گل نظیر لاله، بنفشه، پامچال، مینا چمنی، میمونی، قرنفل و بومادرانه در فضای شش هکتاری پارک است. همین ویژگی سبب شده تا گللر باغی هر سال در بهار میزبان جشنواره گل باشد.

طبیعت گردی در ارومیهدهکده ساحلی چی چست

در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر ارومیه، در جاده دریاچه ارومیه و نزدیک بندر گلمانخانه دهکده ساحلی چی چست با ظاهر زیبایش خودنمایی می‌کند. این دهکده ساحلی با امکانات رفاهی و تفریحی مانند هتل سه ستاره، محوطه بازی کودکان، اتاق‌های نمک درمانی، سایت پرواز، پیست رالی اتومبیل، کارتینگ اتومبیل‌رانی و آیس هاکی، بیلیارد و بسیاری امکانات دیگر میزبان گردشگران بسیاری در سفر به ارومیه است.

از دیگر جاذبه‌های تفریحی ارومیه می‌توان به دهکده ساحلی باری، دهکده ساحلی فانوس، پارک ساعت، Ellar Bagi (باغ مردم) و پارک ساحلی اشاره کرد.

جاذبه‌های تاریخی شهر ارومیه

تاریخ را می‌توان در جای‌جای ارومیه دید. چه در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر و چه در طبیعت. تاریخ همه جای این شهر خودنمایی می‌کند.

یخچال دو قوز پله و نمایشگاه آبگینه

در خیابان عسگر خان و محله دو قوز پله، یخچالی به نام دو قوز پله وجود دارد که قدمت آن به دوران قاجار بر می‌گردد. در آن زمان از این یخچال برای تامین و نگهداری یخ استفاده می‌شد. بعدها با صنعتی شدن یخچال‌ها این یخچال دیگر مورد استفاده قرار نگرفت و با توجه به قدمت آن، در سال ۸۰ جزو آثار ملی به ثبت رسید. امروزه از در این یخچال نمایشگاهی به نام آبگینه برگزار می‌شود که در آن شیشه‌گری، نقاشی روی شیشه، معرق شیشه و هنرهای دستی مربوط به شیشه به نمایش گذاشته می‌شود.

یخچال دو قوز پله و نمایشگاه آبگینهکلیسای ننه مریم

کلیسای ننه مریم را نخستین کلیسای مشرق زمین می‌دانند. هرچند که این تنها روایتی است ولی قدمت این کلیسا بسیار زیاد است. تا جایی که بعضی از باستان شناسان ادعا می‌کنند این کلیسا بعد از «کلیسای بیت‌لحم» در فلسطین، قدیمی‌ترین است. معماری کلیسا به سبک ساسانی و پارتی است. محوطه داخلی کلیسا ساده و به دور از هر گونه تزیینات، معرف ساده زیستی آشوریان ارومیه است.

کلیسای ننه مریممسجد جامع ارومیه

بنای مسجد جامع ارومیه مربوط به سده هفتم هجری قمری و دوره ایلخانان است. این مسجد در کنار بازار ارومیه قرار دارد و طوری طراحی شده که از سه طرف به گذرگاه‌های اصلی راه داشته باشد. گچ‌بری‌های محراب مسجد از زیباترین آثار هنر معماری دوران مغول‌ها است. نقوش هندسی، کتیبه‌ای به خط کوفی، طاق‌نماها و تاج آن، زیبایی مسجد را چند برابر کرده است. با توجه به قدمت و خاص بودن معماری مسجد جامع ارومیه این بنا در سال ۱۳۱۴ به عنوان یک اثر ملی تاریخی به ثبت رسید.

جاهای دیدنی ارومیهخانه انصاری

اگر دوست دارید خانه‌ای قدیمی به سبک قاجار را ببینید، در سفر به ارومیه سری به میدان امام حسین (میدان گول اوسته)، خیابان مدنی دو بزنید و از خانه انصاری دیدن کنید.

خانه انصاری را بابک جعفری ساخت که بعدها این خانه به دختر و دامادش سیف‌الله انصاری به ارث رسید. به همین دلیل به این بنا خانه انصاری می‌گویند. این خانه در سال ۱۳۸۳ مرمت شد و امروزه با نظارت آموزش‌وپرورش ناحیه دو ارومیه، بازدید از آن برای عموم آزاد است.

جاهای دیدنی ارومیهکلیسای مارسرگیز

کلیسای مارسرگیز یا کلیسای سیر در ۱۲ کیلومتری ارومیه و در دامنه‌ کوه سیر قرار دارد. این کلیسای اهمیت خاصی برای مسیحیان ارمنی و آشوری دارد و به نوعی زیارتگاه آنها محسوب می‌شود. بنای منحصربه‌فرد آن سبب شده تا کلیسا از آثار سنگی معروف آذربایجان غربی باشد. دیوارها و سقف کلیسا با سنگ‌های نامنظم، به شکل ماهرانه‌ای ساخته شده‌اند. با توجه به نوع معماری آن می‌توان قدمت آن را قبل از اسلام و دوران خسرو پرویز دانست. کلیسای مارسرگیز در سال ۵۴ به ثبت آثار ملی رسید.

غار تمتمه

غار تمتمه (غار تمتمان) در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی شهر ارومیه یکی از مناطق گردشگری ارومیه است. آثار مکشوف از این غار قدمت آن را به دوره پارینه سنگی نسبت می‌دهد. در قسمت انتهایی آن، نشانه‌هایی از تلاش انسان‌ها برای مسکونی سازی غار دیده می‌شود. این غار هم جزو آثار ملی ثبت شده در شهر ارومیه است.

 • از دیگر دیدنی‌های تاریخی ارومیه می‌توان به کلیسای پطروس پولیس، شهرداری ارومیه، بازار ارومیه، مدرسه هدایت، مدرسه ۲۲ بهمن، مسجد مناره، مسجد سردار و کلیسای ماریوخنه اشاره کرد.

موزه‌های ارومیه

تاریخ و فرهنگ ارومیه را می‌توانید در موزه‌های این شهر ببینید.

موزه شهر ارومیه

موزه ارومیه سال ۱۳۴۶ در خیابان بهشتی ارومیه احداث شد. در این موزه ۲۶ هزار قلم آثار باستانی و تاریخی نگهداری می‌شود که پر قدمت‌ترین آن مربوط به هفت هزار سال قبل از میلاد مسیح است. خط نوشته‌هایی از هزاره اول پیش از میلاد به نام‌های استل کله‌شین، استل موانا و کتیبه محمودآباد که به خط میخی اورارتویی در این موزه وجود دارند. بروز‌ترین آثار آن هم مربوط به دوران قاجار است.

جاهای دیدنی ارومیهموزه هنرهای سنتی و صنایع دستی ارومیه

موزه هنرهای سنتی و صنایع دستی ارومیه در دو طبقه از ساختمان شهربانی سابق قرار دارد. در این موزه آثار صنایع دستی از ادوار مختلف به نمایش گذاشته شده است. علاوه بر این، منبت چوب، ریزه‌کاری خاص شهر ارومیه، معرق چوب، پیکره‌های چوبی و صنعت سراجی یا چرم استان، رودوزی‌های سنتی شامل سرمه دوزی و فرش، سفال، آبگینه و بسیاری دیگر از آثار هنرمندان معاصر هم در معرض دید علاقه‌مندان قرار داده شده است.

جاذبه‌های طبیعی ارومیه

آب و هوای خاص ارومیه سبب شده این شهر طبیعت بسیار زیبایی داشته باشد. دریاچه‌ها، مرداب‌ها، جنگل‌ها و آبشارهای ارومیه جزییات طبیعت این شهر را می‌سازند.

دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه از زیبایی‌های طبیعی ارومیه و البته ایران و جهان است. این دریاچه ششمین دریاچه آب شور جهان و بزرگ‌ترین دریاچه آب شور خاورمیانه و ایران است که در ۲۱ کیلومتری شرق ارومیه، و در مرز دو استان آذربایجان غربی و شرقی قرار دارد.

سواحل زیبای ماسه‌ای و صخره‌های دور تا دور دریاچه، زیستگاه مناسبی برای انواع منحصربه‌فرد گونه‌های گیاهی و جانوری فراهم کرده‌اند. پرندگان بومی و مهاجری مثل فلامینگو، پلیکان، حواصیل و اردک گردشگران زیادی را به این منطقه جذب می‌کند. در کنار این زیبایی‌ها خواص درمانی آب شور دریاچه و لجن آن هم باعث جذب گردشگران به آن شده است.

جاهای دیدنی ارومیهآب دریاچه ارومیه از ۶۰ رودخانه تامین می‌شود که زرینه‌رود، باراندوز، شهرچای، نازلو، سیمینه‌رود، تلخه‌رود، گادر و زولا از جمله آنها هستند. این دریاچه از سال ۱۳۴۶ به عنوان منطقه حفاظت‌شده معرفی شد و در سال ۱۳۵۵ یونسکو دریاچه ارومیه را به‌عنوان یکی از ۵۹ ذخیره‌گاه زیست‌کره دنیا و پارک ملی معرفی کرد. پارک ملی دریاچه ارومیه تقریبا ۱۰۲ جزیره دارد که جزیره شاهی بزرگ‌ترین و تنها جزیره مسکونی آن است.

چند سالی دریاچه ارومیه با خشکسالی مواجه بود چون آب رودخانه‌هایی که به آن سرریز می‌شوند به شکل نامناسبی مورد استفاده قرار می‌گرفتند و به دریاچه نمی‌رسیدند که البته این مشکل با مدیریت و برنامه‌ریزی مناسب برطرف شد و دریاچه ارومیه تا حدودی وضعیت بهتری پیدا کرده است.

دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو در ۴۵ کیلومتری شمال غرب شهر ارومیه قرار دارد. این دریاچه پس از یک زمین لرزه و زمانی که کوه مسیر آب‌های ایران و ترکیه را مسدود کرد به وجود آمد. امروزه مارمیشو با وسعتی در حدود پنج هکتار زیستگاه بسیاری از جانوران و گونه‌های گیاهی است و با زیبایی‌هایش گردشگران و طبیعت دوستان را جذب خود می‌کند.

دریاچه مارمیشوروستای بند

در فاصله پنج کیلومتری از ارومیه، روستایی با طبیعت چشم نوار با نام روستای بند وجود دارد. این روستا که به نام گردشگاه بند هم معروف است، قدمتش به سه قرن پیش بر می‌گردد. روستا در امتداد رودخانه شهر چای قرار گرفته، خانه‌ها به صورت سنتی با سنگ، چوب، خشت، گل و آجر ساخته شده‌اند که زیبایی طبیعی آن را چندین برابر کرده است.

جاهای دیدنی ارومیهدریاچه دالامپر

بر فراز کوه دالامپر، در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی ارومیه، دریاچه‌ای بکر و زیبا با نام دریاچه دالامپر (دریاچه مام شیخ) قرار دارد که یکی از مناطق طبیعی گردشگری ارومیه است. مسیر رسیدن به دریاچه کوهستانی و سخت است، ولی به مناظری که در طول مسیر و در هنگام رسیدن به دریاچه می‌بینید، می‌ارزد. انواع گونه‌های گیاهی مثل ون، بادام کوهی و آلبالوی وحشی باعث شباهت این کوه به کوه زاگرس شده است و هنگامی که به دریاچه می‌رسید، اطراف آن را مملو از گل‌های وحشی می‌بینید. آرامشی بی‌نظیر که تنها کنار دالامپر به دست خواهید آورد.

آبشار سولک

در فاصله ۳۲ کیلومتری غرب ارومیه و در تپه‌های سرسبز دامنه‌های کوه دره‌وش، در دره هفت کانی، آبشار سولک با ارتفاع ۷۶ متر ارتفاع قرار دارد. آب این آبشار از ذوب شدن برف کوه‌های سولک تامین می‌شود. سولک یکی از مهم‌ترین مسیرهای کوهنوردی در این منطقه و محل مناسبی برای کمپ‌های گردشگری و پناهگاه‌های کوهستانی است.

سولک زیباچشمه آب گرم هفت آباد

چشمه آب گرم هفت آباد در روستای هفت‌ آباد،  در فاصله ۴۵ کیلومتری ارومیه قرار دارد. چشمه در دامنه کوه آتشفشان خاموش به وجود آمده و گرمای آب ناشی از فعالیت‌های آتشفشانی خفته این کوه است. دمای آب چشمه بین ۳۲ تا ۳۴ درجه است و خاصیت درمانی برای بسیاری از بیماری‌های استخوانی دارد.

گردشگاه نازلو

در فاصله ۲۰ کیلومتری شمال ارومیه گردشگاه نازلو (روستای نازلو) با هوایی دلپذیر و مناظر طبیعی بی‌نظیر، میزبان گردشگران ارومیه است. از جنوب روستای نازلو رودخانه پرآب نازلوچای گذر می‌کند که طراوت و زیبایی این گردشگاه را صد چندان می‌کند.

 • دره قاسملو، جزیره کاظم داشی در دریاچه ارومیه، دهکده کاشتبان، دهکده امامزاده، منطقه سیلوانا، جزیره کبودان، دریاچه حسنلو، سد شهرچای از دیگر چشم‌انداز‌های طبیعی در ارومیه هستند.

حمل و نقل عمومی در ارومیه

شاید تعجب کنید، ولی ارومیه دومین شهر پرترافیک ایران است. روزانه بیشتر از ۲۵۰ هزار خودرو در شهر رفت‌وآمد می‌کنند و خیابان‌های شهر جوابگوی این تعداد خودرو نیست. برای کاهش ترافیک، سیستم حمل‌ونقل عمومی ارومیه تقویت شده است.

حمل و نقل درون شهری در ارومیه

برای سفر‌های درون شهری اتوبوس تندرو و اتوبوس‌های معمولی در سطح شهر در مسیرهای مختلف مسافران درون شهری را جابه‌جا می‌کنند. علاوه‌براین تاکسی‌های شهری در مسیر‌های مشخصی با نرخ مصوب و تاکسی‌های آنلاین هم گزینه‌های دیگری برای حمل‌ونقل درون‌شهر است.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم ارومیه

همان‌طور که گفتیم، ارومیه شهری با قومیت‌های مختلف است. به همین خاطر فرهنگ و آداب‌ورسوم متنوعی در بخش‌های مختلف این شهر خواهید دید که هرکدام برای خودش قصه‌ای دارد. در اینجا چند تا از مراسم‌ها و آداب‌ورسوم مردم ارومیه را به شما معرفی می‌کنیم:

موسیقی بخشی از تاریخ و فرهنگ ارومیه

بخش مهمی از فرهنگ ارومیه موسیقی است. مکتب عاشیقی ارومیه اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین مکتب موسیقی عاشیقی است که به‌عنوان اثر ملی ملموس ایران به ثبت رسیده است. این هنر حالا دیگر هر سال در قالب جشنواره موسیقی برگراز می‌شود تا استعداد هنرمندان این رشته شکوفا شود.

ارومیه

برگزاری اعیاد و مراسم‌های مذهب

هر قومیتی مراسم‌های انحصاری خودش را دارد، علاوه‌براین بعضی از جشن‌ها بین همه مردم شهر ارومیه مشترک است. از بین اعیاد و مراسم‌های مختلف می‌توان به عید نوروز، عید قربان، عید فطر و… اشاره کرد.

آداب و رسوم شب یلدا در ارومیه

شب یلدا در ارومیه مثل همه شهرهای ایران مهم است. در این شب همه تا پاسی از شب دورهم جمع می‌شوند و خوراکی‌هایی مثل حلوای سنتی ارومیه، انار، هندوانه و آجیل می‌خورند. در شب یلدا معمولا خانواده داماد برای تازه‌عروس‌های سینی شب یلدا آماده می‌کند که شامل خوراکی‌های یلدایی و هدیه است.

ارومیه

جشن شانی‌در

اواخر تابستان، وقت برداشت انگور از باغ‌ها فرا می‌رسد. اکثر باغ‌داران به همراه خانواده‌های خود برای جمع‌آوری انگور دورهم جمع می‌شوند و با بعد شیره انگور (دوشاب) درست می‌کنند.

نگاهی به تاریخچه شهر ارومیه

تاریخ ارومیه به گذشته‌های بسیار دور بر می‌گردد. در مورد وجه تسمیه نام آن چند توضیح وجود دارد. در بعضی آثار تاریخی نام باستانی ارومیه «چی چیست» و «چی چستا» عنوان شده است؛ اما در نوشته‌ها سریانیان به آن «اورمیا»، ارمنی‌ها «اورمی»، اعراب «ارمیه» و ایرانیان «ارومی» گفته‌اند. واژه «ارومیه» از دو کلمه «اور» و «میه» تشکیل شده است.

در زبان‌های باستانی اور به معنای شهر، جا، مکان و قلعه و «میه» یا «میا» نیز به معنای آب است. چون در این شهر آب به فراوانی وجود داشت، آن را ارومیه یا شهر آب نامیدند. البته دار النشاط، پاریس ایران، شهر آب، شهر ادیان، مذاهب و اقوام از القاب ارومیه است. حتی مدتی در دوره پهلوی به رضائیه تغییر نام داد.

تاریخچه ارومیه

ارومیه یکی از مناطقی است که می‌توان گفت شکل دهنده تمدن‌های بشری بوده است. شواهد و آثار باستانی گویای این هستند که ارومیه در زمان حکومت مادها مسکونی و آباد بود. نبش قبرهای کشف شده در ناحیه ارومیه نشان می‌دهد که قدمت آن به چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد.

بعضی از مورخان این شهر را محل تولد دین زرتشت می‌دانند. بر مبنای کتاب اوستا، زرتشت در قرن هفتم قبل از میلاد مسیح در کنار رودخانه داییتا در آذربایجان غربی به پیامبری برگزیده شد و در حاشیه غربی دریاچه «چی چست» (نام باستانی ارومیه) شروع به تبلیغ این دین کرد.

جاهای دیدنی ارومیه

در هنگام تولد عیسی مسیح چند زرتشتی مامور رفتن به بیت الحم بودند که در ارومیه مدفون شده‌اند. این نشان می‌دهد که ارومیه در گذشته کانون فعالیت‌های مذهبی و اجتماعی بوده است. سرداران و امپراتوران روم برای رسیدن به آتشکده بزرگ زرتشتیان (آذرگشسب) و پایتخت تابستانی ساسانیان (گزنا) یا تخت سلیمان، بارها از ارومیه عبور کرده‌اند. آثار کشف شده از تپه‌های تاریخی گوی تپه و حسنلو این ادعا را تایید می‌کنند.

از قرن ۱۵ میلادی ترکان عثمانی جایگزین روم شرقی شدند و ارومیه به‌عنوان شهر سرحدی اهمیت ویژه‌ای پیدا کرد و برج‌ها و باروهای مهمی در این شهر بنا شد. در این زمان ارومیه نقطه تلاقی اقوام و ادیان گوناگون مانند آشوری‌ها، ارمنی‌ها، یهودی‌ها و در نهایت مسلمانان بود. برج سه گنبد و مسجد جامع ارومیه از یادگارهای تمدن اسلامی در این منطقه محسوب می‌شوند.

تاریخچه ارومیه

با همه آنچه گفته شد، اگر می‌خواهید به ارومیه سفر کنید، پیش از سفر فهرستی از دیدنی‌های ارومیه تهیه کرده و بعد پا به این شهر قدیمی و اصیل بگذارید تا فرصت را از دست نداده و همه جاذبه‌های ارومیه را به خوبی بگردید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

259 دیدگاه

 1. نگین از اصفهان می‌گوید

  من دانشجویی رشته پرستاری در ارومیه هستم و الان ۲ سال هست که در ارومیه درس میخونم توی این ۲ سال زبان ترکی رو کلا از مردم نجیب و مهمان نواز ارومیه یاد گرفتم اصلا منطقه آذربایجان علی الخصوص شهر ارومیه واقعا زیباست شهر ارومیه از لاکچری ترین و بافرهنگ ترین شهرهای آذربایجان هست که واقعا از هر لحاظ عالین !!!!!
  عاشق آذربایجان و ارومیه و ترک ها هستم ❤
  یاشاسین آذربایجان و ارومیه ❤

 2. نسیم می‌گوید

  مردم آذربایجان زبانشان ترکی وبا لحجه آذری هستند./.تامام

 3. زهرا جعفری از لرستان می‌گوید

  داداش من در ارومیه سرباز هستش الان چند روزی هست که اینجا هستیم دریاچه ارومیه قلب آذربایجان پر آب شده جای سوزن انداختن طرف کشتی آرتیمیا اصلا نبود جای همتون خالی بود مردم آذربایجان و شهر ارومیه در کل ترک زبان ها واقعا بهترینند 😘😘

  زنده باد لرستان 😘 یاشاسین آذربایجان 😘
  یاشاسین ارومیه 😘

 4. امید از تهران می‌گوید

  ما دیروز از تهران برای مسافرت اومدیم منطقه آذربایجان و رسیدیم شهر زیبای ارومیه واقعا ترک ها خیلی خیلی مهمون نوازند عاشق شهر زیبای ارومیه و آذربایجان هستم از اینجا هم میریم انشالله به تبریز شهر زیبای دیگر آذربایجان!!
  یاشاسین ارومیه و یاشاسین تبریز یاشاسین آذربایجان 😍

 5. محمد می‌گوید

  من خودم کوردم و انصافا شهر ارومیه شهری با اصالت و فرهنگ بالایی هست من چندین بار مسافرت کردم برخلاف اینکه دوستان همزبانم میگن کورد هستن ولی اونا اکثرا آذری زبان هستن و کورد خیلی کم پیش میاد ببینی. آدم باید بدون تعصب حرف بزند و واقعیت ها را بگه

 6. مجتبی محسنی می‌گوید

  سلام باکمک خدا شهر اولین ها اسم تبریز هست باکمک خدا ارومیه خیر باکمک خدا درست بنویسید و بگید انشاءالله و ارومیه خودش یک زمان برای تبریز بوده هست درواقع همه ی استان های کشور که به زبان ترکی جمهوری آذربایجان صحبت می‌کنند تا سال ۱۲۸۶ یا سال ۱۳۱۵ برای تبریز بوده اند باکمک خدا ممنون از شما ولی درست بنویسد و بگید اسم ارومیه رو خدابه شما اجر بزرگ بده انشاءالله وبا اهل بیت پیامبر سلام الله علیهم محشور بشید انشاءالله

  1. یاشاسین آذربایجان یاشاسین ارومیه می‌گوید

   داداش با کمک خدا اگه دقت کنی نوشته شهر اولین شهر تبریز !!!
   یاشاسین کل آذربایجان از تبریز گرفته تا ارومیه تا زنجان تا اردبیل

   یاشاسین تراختور آذربایجان 😍

 7. مهسا از بابل می‌گوید

  سلام خدمت سایت عالی و خوبه علی بابا

  ما امسال عید برای مسافرت اومدیم طرف منطقه آذربایجان ، چند روزی در شهر تبریز شهر اولین ها بودیم بعدش از پل میانگذر وارد شهر زیبای ارومیه که به پاریس آذربایجان مشهوره شدیم واقعا مردم ترک و آذربایجانی شهر ارومیه جزء باکلاس ترین و با فرهنگترین ترک های ایران محسوب میشن خدای هر چقدر از خوبی مردم آذربایجان و ارومیه بگم بازم کم گفتم سه روز در هتل آنا ارومیه موندیم که جزء بهترین هتل ها در ایران محسوب میشه به مجتمع ترک مال ارومیه رفتیم خیلی جذاب و خوشگل بود پر اجناس با مارک های ترک و عالی !! پارک خوشگلشون به اسم گللرباغی به اسم ترکی بود و معنیشو اونجا پرسیدم‌ که یهم گفتن‌ یعنی پارک گل ها که مراسم و جشن در پارک اجرا بود آذری میرقصیدن‌ آهنگ ترکی میخوندن که همه‌ فیلم‌ هاشو دارم ! من و شوهرم برای اولین بار بود که از بابل به منطقه آذربایجان، ارومیه اومده بودیم واقعا ترک ها و آذربایجانی ها خیلی خیلی مهمان نواز و دوست داشتنی هستند به ویژه مردم‌ شهر زیبای ارومیه !!
  واقعا ارومیه باکلاس ترین و زیباترین شهر آذربایجان هست من ترک نیستم اما منم میگم‌ : یاشاسین ارومیه 🌹 یاشاسین آذربایجان

  1. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

   مهسا خانم عزیز به ، ارومیه قلب آذربایجان خوش اومدید واقعا خوشحالیم که از شهر زیبای ما ارومیه دیدن کردید 😍
   یاشاسین آذربایجان ❤یاشاسین ارومیه

  2. مجتبی محسنی می‌گوید

   سلام باکمک خدا مهسا خانم بافرهنگترین و زیباترین شهرکه تو کشور به زبان ترکی جمهوری آذربایجان صحبت میکنه تبریز هست باکمک خدا ومردم تبریز خیلی مهمان نواز و دوست داشتنی هستند باکمک خدا

 8. سپیده می‌گوید

  اینایی که تو کامنتای ده خطی میذارن آذربایجان آذربایجان مینویسن و دارن فریاد میزنن ما هستیم ما زیادیم این یعنی میدونن اونجا خاک اونا نیس و میدونن جمعیتشونم کمه اینا با اینکار در حال اثباتن ، کسی که بومی یه جا باشه کسی که جمعیت زیاد داشته باشه نیازی نداره برای اثبات خودش داد بزنه نیاز نیس برای کسی توضیح بده که من هستم من جمعیتم زیاده آدمایی که ضعف و کمبود دارن خودشونو فریاد میزنن کامنتا گویای همه چیزه

  1. مجتبی محسنی می‌گوید

   سلام باکمک خدا سپیده خانم این حرف ها بعضی هاش دروغگو هست واهل تهران هستید و مردم تهران خودشون چون به زبان فارسی شیرازی صحبت می‌کنند با لهجه‌ی تهران خودشون از مردم کشور که به زبان ترکی جمهوری آذربایجان صحبت می‌کنند بهتر و بالاتر میدونند باکمک خدا شما هم همینجوری هستید باکمک خدا

  2. نامی می‌گوید

   ۱ _پاساژ کردستان تو ارومیه کجاست ؟ اصلا وجود نداره اینجا آذربایجانه !!!
   ۲_ بیمارستان کردستان در ارومیه کجاست ؟ اصلا وجود نداره اینجا آذربایجانه!!
   ۳_پارک های به اسم کردی تو ارومیه کجاست ؟ اصلا وجود نداره اینجا آذربایجانه!!!
   ۴_ مجتمع تجاری و تفریحی کردستان تو ارومیه کجاست؟ اصلا وجود نداره اینجا آذربایجانه!!!
   ۵_ بازار تاریخی کرد توی ارومیه کجاست؟ اصلا وجود نداره اینجا آذربایجانه!!
   ۶_ آثار باستانی کرد تو ارومیه کجاست؟ اصلا وجود نداره اینجا آذربایجانه!!!
   ۷_ غذاهای محلی کرد تو ارومیه چیه ؟ اصلا وجود نداره اینجا آذربایجانه!!
   ۸_ ورزش اکراد تو ارومیه چیه ؟ اصلا وجود نداره اینجا آذربایجانه ( ارومیه شهر والیبال نشین خطه آذربایجان)
   ۹_ قبرستان صد ساله اکراد تو ارومیه کجاست؟ اصلا وجود نداره اینجا آذربایجانه!!
   ۱۰_ محله های قدیمی به اسم کردی تو ارومیه کجاست؟ اصلا وجود نداره اینجا آذربایجانه!!
   ۱۱ _بازیگر ، ورزشکار حرفه ای کردا تو ارومیه کیه ؟ اصلا وجود نداره اینجا آذربایجانه!!

   یاشاسین آذربایجان

  3. نامی می‌گوید

   نادر افشار می‌گوید
   ۱ سال پیش
   من از ایشون و عزیزان کورد ی سوال دارم چرا ۲ دوره اس که شهردار ارومیه به قول ایشون کوردن؟
   چرا این اشخاص اصلا اهل این مناطق نیستن؟ولی کشور عزیزمون این تصیم گرفته؟
   به خاطر دانش و تفکر بالاشون؟🤣🤣
   قصد توهین ندارم ولی این افراد از وقتی که اومدن جز خراب کاری تو ارومیه کار دیگه ای انجام ندادن
   و جالبه هی بحث جمعیت رو میارین و منابع چرت پرت و غیر منطقی از خودتون میدین اگه این جوری تا دوره پهلوی و از اون گذشته تر ساتراپ آذربایجان یکی حساب میشده با این حساب اون وقت کورد ها در آذربایجان ۱۰ درصد هم حساب نمیشدن
   از طرف دیگه منابع وجود داره که شما مهاجرت کردین از همین مهاجر دادن سمکو تا منابع خود کشورمون که رسما تو روز نامه که متعلق به سال ۸۱ بوده این مسله رو رو میکنه..
   کتاب و منابع رسمی ایران نشون میده در این ۲۰ سال اخیر مهاباد و بوکان بیشترن اسکان رو داشتن (به خدا با یک سرچ میتونید ببنید جوری که در کتاب های درسی جغرافیای آذربایجان غربی هم این مسله توصبح داده شده)
   شما کورد ها چند حکومت در ایران تشکیل دادین؟ ایوبیان؟ (ایوبیان اصلا وارد درصدی از خاک های ایران نشدن) میدونی همین صلاح الدین ایوبی دست آموز دیده یک ترک بوده به شخص نور الدین زنگی پادشاه زنگیان که اتفاقا از ایل افشار بودن و ایشون قهرمان نبرد جنگ های صلیبی دوم بودن که صلاح الدین هم با الگو قرار دادن ایشون حکومت کردن..

 9. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

  ارومیه قلب آذربایجان ❤خاک ابدی، خط قرمز و نفس ترک هاست 💙💚❤
  به دیار آذربایجان ارومیه شهر والیبالی و والیبال نشین خطه آذربایجان ، دومین شهر ترک نشین ایران بعد از شهر برادر و قارداش تبریز ❤شهر شهیدان باکری ها و امینی ها، شهر کاپیتان تیم ملی والیبال سعید معروف، شهر والیبالی و پایتخت والیبال آذربایجان ، شهر ملا حسنی ها و کاظم خان ها ، شهر عاشیق های آذربایجان، پاریس آذربایجان، شهر مهد و فرهنگ و قلب ابدی آذربایجان خوش آمدید ❤

  آذربایجان دیارنا گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز ❤

  به دیار آذربایجان شهر زیبایی ارومیه خیلی خوش آمدید ❤

  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها) خونگرمو مهمان نوازیم ❤

 10. امیر می‌گوید

  من که مسافرت اومدم ارومیه اکثریت جاهای مهم دست کوردا بودن ترکا هم یه چن قسمت های مختلف بودن فکر کنم کورد بیشتر بود تا ترک تخقیقات تون که غلطه ادمین جان

  1. سنندج قلب آذربایجان می‌گوید

   اونی که تو میگی سنندج هست که بالای ۷۰ درصد شهر سنندج ترک و آذربایجانی هستند
   بالای ۹۰ درصد اورمیه ترک و آذربایجانی هست
   هر وقت توی ارومیه یه کوچه، یه خیابون، یه بیمارستان، یه پارک، یه مجتمع، به اسم کردی پیدا کردی بعدش بیا اینجا

 11. حسین می‌گوید

  خخخ همین دیگه ایران هیچ وقت پیشرفت نمیکنه. یه عده اومدن تخقیق کردن ارومیه همشون ترکه الان توی اتاق زایمان هم دکتراشون کورده تا پرستاراشون 🤣🤣🤣

 12. ارومیه قلب آذربایجان 💚❤💙 می‌گوید

  ارومیه قلب آذربایجان 💙❤💚 خاک ابدی , خط قرمز و قلب تپنده همه ترک ها 💙❤💚

  یاشاسین آذربایجان 💙❤💚
  یاشاسین اورمیه 💙❤💚
  یاشاسین تورک 💙❤💚

  URMİA ❤AZERBAYCAN
  YAŞASIN AZERBAYCAN 💙❤💚
  YAŞASIN URMİA 💙❤💚
  YAŞASIN Türk 💙❤💚

 13. ارومیه قلب آذربایجان 💚❤💙 می‌گوید

  ارومیه قلب آذربایجان 💙❤💚 خاک ابدی و خط قرمز و قلب تپنده همه ترک ها 💙❤💚

  یاشاسین آذربایجان 💙❤💚
  یاشاسین اورمیه 💙❤💚
  یاشاسین تورک 💙❤💚

  URMİA ❤AZERBAYCAN
  YAŞASIN AZERBAYCAN 💙❤💚
  YAŞASIN URMİA 💙❤💚
  YAŞASIN Türk 💙❤💚

 14. احسان ابراهیمی می‌گوید

  جانم ارومیه ♥

 15. ❤ ارومیه قلب آذربایجان ❤ می‌گوید

  ❤ ارومیه قلب آذربایجان ❤
  ❤ارومیه نفس آذربایجان ❤
  ❤ ارومیه خاک آذربایجان ❤
  ❤ ارومیه جان آذربایجان ❤
  ❤ ارومیه پاریس آذربایجان ❤
  ❤ ارومیه شهر والیبالی و پایتخت والیبال آذربایجان ❤
  ❤ ارومیه دیار ملا حسنی ها و کاظم خان ها ❤
  ❤ ارومیه شهر عاشیق های آذربایجان ❤
  ❤ ارومیه شهر اسطوره های ترک زبان والیبال ( کاپیتان سعید معروف، یداله کارگر پیشه، عبدالرضا علیزاده، محمد رضا حضرت پور، میلاد عبادی پور، حامد رضایی،مهدی کریمی، بهرام فرید، و والیبالیست دیگر شهر ارومیه ❤
  ❤ ارومیه شهر شهیدان باکری ها و امینی ها ❤

  یاشاسین آذربایجان ❤❤❤
  یاشاسین اورمیه ❤❤❤

  URMİA ❤AZERBAYCAN

 16. Türk می‌گوید

  ارومیه قلب آذربایجان

  1. ارومیه قلب آذربایجان 💚❤💙 می‌گوید

   یاشاسین‌ آذربایجان 💙❤💚
   یاشاسین اورمیه 💙❤💚
   یاشاسین تورک 💙❤💚

   ارومیه قلب آذربایجان 💙❤💚

  2. ارومیه قلب آذربایجان💪 می‌گوید

   ارومیه قلب آذربایجان خاک ابدی و خط قرمز ترکها 💪
   یاشاسین اورمیه 💪یاشاسین آذربایجان 💪یاشاسین تورک 💪یاشاسین تراختور

 17. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

  💓 ارومیه قلب آذربایجان 💓
  💓ارومیه قلب آذربایجان 💓
  💓 ارومیه قلب آذربایجان 💓
  💓ارومیه قلب آذربایجان 💓
  💓ارومیه قلب آذربایجان 💓
  💓ارومیه قلب آذربایجان 💓

  یاشاسین اورمیه 💓یاشاسین آذربایجان

  1. سنندج قلب آذربایجان می‌گوید

   یاشاسین گوزل آذربایجان
   یاشاسین گوزل اورمیه
   یاشاسین گوزل سینان داش

 18. URMİA ❤AZERBAYCAN می‌گوید

  URMİA ❤AZERBAYCAN

  Yaşasın URMİA 😍
  Yaşasın AZERBAYCAN 😍
  Yaşasın Türk 😍
  Yaşasın Tiraxtur😍

 19. ارومیه قلب آذربایجان❤ می‌گوید

  ارومیه قلب آذربایجان 💪
  ارومیه جان آذربایجان 💪
  ارومیه خاک آذربایجان 💪

  یاشاسین گوزل آذربایجان 💪
  یاشاسین گوزل اورمیه 💪

  URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN

 20. ارومیه قلب آذربایجان ❤ می‌گوید

  ❤ ارومیه قلب آذربایجان ❤
  به دیار آذربایجان ارومیه شهر والیبالی و والیبال نشین خطه آذربایجان خوش آمدید

  آذربایجان دیارنا گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز

  به دیار آذربایجان شهر زیبایی ارومیه خیلی خوش آمدید

  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها) خونگرمو مهمان نوازیم

  یاشاسین آذربایجان ❤ یاشاسین ارومیه

  ❤اورمیه قلب آذربایجان و خط قرمز ترک ها ❤

  1. یاشاسین آذربایجان یاشاسین ارومیه می‌گوید

   یاشاسین آذربابجان 😍
   یاشاسین اورمیه 😍

  2. یاشاسین آذربایجان یاشاسین ارومیه می‌گوید

   یاشاسین آذربابجان 💪 یاشاسین اورمیه

  3. ارومیه قلب آذربایجان 💙❤💚 می‌گوید

   ارومیه قلب آذربایجان 💙💚❤خاک ابدی و خط قرمز ترکها 💙💚❤
   یاشاسین آذربایجان 💓یاشاسین ارومیه

  4. ارومیه قلب آذربایجان❤ می‌گوید

   یاشاسین گوزل آذربایجان 💓
   یاشاسین گوزل اورمیه 💓

   یاشاسین تبریز 💓
   یاشاسین اورمیه 💓
   یاشاسین زنجان 💓
   یاشاسین اردبیل 💓

  5. ترک سنندج می‌گوید

   یاشاسین آذربایجان 💪
   یاشاسین سنندج سینان داش💪
   یاشاسین اورمیه 💪

 21. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

  ارومیه قلب آذربایجان 💙❤💚
  ارومیه قلب و نگین آذربایجان شهری با قدمت بالای ۳۰۰۰ هزار ساله هم ردیف به شهر قارداش و برادر تبریز ❤ از شهر های آذربایجانی و ترک نشین ایران هست
  کل شهر ارومیه قلب آذربایجان رو بگردی یه خیابون یه پاساژ یه پارک یه بیمارستان حتی یه کوچه به اسم مهاجر نمیتونی پیدا کنی چون ارومیه آذربایجانه !!!!
  سر ارومیه قلب آذربایجان با هیچ کسی شوخی نداریم

  یاشاسین آذربایجان ❤ یاشاسین ارومیه

  ارومیه قلب آذربایجان خاک ابدی ترک ها ❤

  URMİA ❤ AZERBAYCAN

  1. سنندج قلب آذربایجان می‌گوید

   یاشاسین ارومیه 😍 یاشاسین آذربایجان

   1. یاشاسین‌ سنندج‌ سینان داش می‌گوید

    یاشاسین سینان داش 😍یاشاسین آذربایجان

  2. یاشاسین آذربایجان یاشاسین ارومیه می‌گوید

   یاشاسین آذربابجان ❤

   یاشاسین اورمیه ❤

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   URMİA ❤AZERBAYCAN

   1. یاشاسین آذربایجان یاشاسین ارومیه 💙❤💚 می‌گوید

    URMİA 💙❤💚 AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN
    URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN

   2. ارومیه قلب آذربایجان 💙❤💚 می‌گوید

    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
    URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN

    YAŞASIN AZERBAYCAN 💙💚❤

    YAŞASIN URMİA 💙💚❤

    YAŞASIN Türk 💙💚❤

  3. ارومیه قلب آذربایجان❤ می‌گوید

   URMİA 💙❤💚AZERBAYCAN

 22. شاه عباس می‌گوید

  پل آذربایجان بزرگترین پل ۴ سطحه شمال غرب ایران
  پارک اللرباغی ،گوللر باغی،ساغلیق باغی
  بیمارستان آذربایجان
  فرودگاه و ورزشگاه شهید باکری نماد آذربایجان
  خان دره سی (دره قاسملو جعلی)
  سولارتوکر(سوله دوکل جعلی)
  تمامی اسطوره های شهر تورک هستن
  حتی یک نفر کورد از این شهر نمی‌توانی نام ببری
  شیخ غلامرضا حسنی اسطوره آذربایجان که خار چشم اکراد بود

  1. سنندج قلب آذربایجان می‌گوید

   سنندج ( سینان داش) قلب آذربایجان

   یاشاسین‌ شاه عباس ❤یاشاسین سنندج ( سینان داش)

  2. صلاح الدین ایوبی می‌گوید

   شاه عباس ؟؟؟؟خوبه اسم اونم گذاشتی همین شاه عباس صفوی شما بود که شما رو آورد اینجا و نصف برادرای ما رو به خراسان شمالی تبعید کرد دقیقا شما همون موقع اومدید اینجا فکر کردی با سه چارتا جمله اینجا مال تو میشه اسم اینجارم با زور ستارخان و باقرخان آذربایجان گذاشتن مشروطه ها آذربایجان غربی کاملاً جعلیه تاریخ دروغ نمیگه تنها بهانه شما اینه که صد سال پیش اووردنتون اینجا

 23. مهدی اورمو می‌گوید

  طبق آخرین نظرسنجی که در سال ۱۴۰۲ اردیبهشت انجام شده و اسنادش در فرمانداری موجود است جمعیت اورمیه ۸۵ درصد تورک ۱۲.۵ درصد کورد و ۲.۵ درصد فارس ارمنی و سایر زبان ها میباشد،

  1. ارومیه قلب آذربایجان 💙❤💚 می‌گوید

   ارومیه قلب آذربایجان خاک ابدی ترکان

   URMİA

   AZERBAYCAN

 24. کیوان داودی می‌گوید

  من ترک آزربایجان شرقی هستم … برادرانمان در آزربایجان غربی کمی مهربان هستند … یاشاسین باتی آزربایجان

  1. ارومیه قلب آذربایجان 💚❤💙 می‌گوید

   ارومیه قلب آذربایجان خاک ابدی ترکان

   URMİA

   AZERBAYCAN

 25. آذین می‌گوید

  من استان آذربایجان‌غربی رفتم به جز مهاباد ، بوکان و اشنویه بقیه‌ی شهرستان‌ها اکثریت ترک هستن از جمله ارومیه، سلماس، نقده، ماکو، چایپاره و…
  خوی و میاندوآب هم کلاً ترک هستن

  1. ارومیه قلب آذربایجان 💙❤💚 می‌گوید

   ارومیه قلب آذربایجان خاک ابدی ترکان

   URMİA

   AZERBAYCAN

 26. کرد وحشی قندیل نشین می‌گوید

  نظرات رو منتشر میکنید صابری !!!

 27. تاوریژ قلب کوردستان می‌گوید

  با چه سند مدرکی میگی ۹۰درصد ترک هست طبق آخرین آمار جمعیت ارومیه ۵۱درصد کورد بوده ۴۹درصد ترک آشوری مسیحی ارامنه تشکیل دادن یکم بیشتر اطلاعاتت ببر بالا

  1. سنندج قلب آذربایجان می‌گوید

   سنندج ( سینان داش) قلب آذربایجان

   ببین اون آمارو از کجا در آوردی ؟ بالای ۹۰ درصد ارومیه ترک و آذربایجانی هست و چند اقلیت کرد که زمان جنگ وارد خاک مقدس آذربایجان شدین !!!!
   ارومیه قلب آذربایجان خط قرمز همه ترکاست !!!!!!!!!
   یاشاسین آذربایجان ❤
   یاشاسین ارومیه ❤

  2. سنندج قلب آذربایجان می‌گوید

   سنندج قلب آذربایجان 😍

   یاشاسین آذربایجان 😍
   یاشاسین سنندج سینان داش 😍

 28. زهرا می‌گوید

  توصیه می‌کنم آمار رو باز بینی کنید ارومیه بالای ۵۰٪ کرد هست
  ارومیه اول مال ارامنه و کرد ها بود حضور ترک ها بعدا بوده لطفا پدر بزرگتون رو ملاک نگیرید خیلی قبل از اون رو باید مطالعه کرد

  1. UH می‌گوید

   علاقه ای نداریم به ۲۰۰ سال قبل نگاه کنیم چون اون وقت بعضی ها وجود ندارن

   اورمیه مکان زندگی ترک هاو اشوری ها و ارمنی ها بوده

   و ار اجداد ترک و ارمنی بپرسین میگن بهتون

   برای مثال در اورمیه روستایی به نام ترکمان هستش همونجوری که از اسمش معلومه از واژه ی ترک میاد که تو همون روستا تپه ای هست که ۲۰۰۰ سال قدمت داره
   شما هم حتما مطالعه کنید

   یا جام حسنلو رو هم مطالعه کنید یا ترکی پهلوی

  2. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

   بالای ۵۰ درصد؟ خخخخخخ
   ببین بالای ۹۰ درصد اورمیه ترکه شما چند درصد اقلیت که زمان جنگ وارد آذربایجان شدین بوقتش راهی خواهین شد فقط صبر کنید که وقتش برسه !!

   یاشاسین‌ سینان داش
   یاشاسین‌ آذربایجان

   سینان داش سنندج خاک آذربایجان 😍

 29. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

  ارومیه قلب آذربایجان 💙❤💚

  به دیار آذربایجان ارومیه شهر والیبالی و والیبال نشین خطه آذربایجان ، شهر شهیدان باکری ها و امینی ها ، شهر ژنرال ملا حسنی ، شهر کاپیتان تیم ملی والیبال سعید معروف، میلاد عبادی پور و حضرت پور، دومین شهر ترک نشین ایران بعد از شهر برادر تبربز ❤ ، شهر مهد و فرهنگ و قلب ابدی آذربایجان خوش آمدید
  آذربایجان دیارنا گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز
  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها) خونگرمو مهمان نوازیم
  هیچ مهاجر عراقی جرات چپ نگاه کردن به خاک ارومیه و آذربایجان نداره و نمیتونه داشته باشه امتحانش مجانیه!!!

  یاشاسین ارومیه یاشاسین آذربایجان 💙❤💚

  Urmia ❤ AZERBAYCAN

  1. سنندج خاک آذربایجان می‌گوید

   از شهر ترک نشین بیجار استان سینان داش ( سنندج ) سلام میگم به شهر زیبای ارومیه قلب ابدی آذربایجان و خاک ابدی ترک ها 😍

   یاشاسین آذربایجان 😍
   یاشاسین ارومیه 😍
   یاشاسین سینان داش سنندج 😍
   یاشاسین بیجار آذربایجان 😍

   1. دارا می‌گوید

    تفرقه بین مردم ننداز ارومیه شهر ارمنی ها بوده و ارمنی ها اسم خودشونو میذارن های و مناطقشون هایستانه مث کورد ها و کوردستان مثل آذری و آذربایجان
    اسم آذربایجان از آگرپاریزان «آئرپاریزان» میاد به دلیل دوستی دراز مدت کورد و آذری بوده و تموم این دسیسه های سینان داش و ساوجبلاغ و اینا بر میگرده به جماهیر شوروی و سیاست های کثیفی که رو آذربایجان جدا شده از ایران و ارمنستان کرد و حس ناسیونالیستی و استقلال طلبی رو تو مردم آذری و کورد ها زیاد کرد تا از کشور عزیزشون ایران دلسرد شن خواهش میکنم به بیرون از ایران توجه نکنین
    اسم گذاری سنه‌دژ که تحت لفظی مردم پارس تبدیل به سنندج شده اسمش سنه‌دژ بوده قلعه هایی که تو این دیار بوده قدمت قدیمی تر از حمله مغول ها داره، مغول ها با تسخیر بخشهای بزرگی از ایران(پرشیا) و پایتختشون تو مراغه و سلطانیه و تجاوز به مردم تالشی و تات باعث به وجود اومدن آذری و تورک شدن
    که تورک ها که بیشتر از لحاظ ژنتیکی به مغول ها نزدیک ترن حکومت ها و سلطنت هایی مثل سلجوقیان و عثمانی تشکیل دادن که اغلب اونها گرایش زیادی به فارسی داشتن حتی زبان تورکی استانبولی ۲۰ درصدش تورکی بوده بقیه‌ش بیشتر فارسی و عربی بوده بخاطر مجذوب شدن مغول ها به فرهنگ ایران و اسلام اون هم بعد کلی آتش زدن و ویرانی کتاب ها«که منابع نوشتن آسیبی که مغول ها به ایران زدن هیچ وقت جبران نشد» و از طرفی تات و تالشی ها دو رگه بودن هم با مغول ها هم با تات و تالشی ها، که ماد ها تو تاریخ به کوردها ارمنی ها و تات و تالشی ها انجامیدن به همین دلیل طی آزمایش های ژنتیکی که خارج از ایران روی کوردها و آذری ها و مردم ارمنی انجام شده و دیگر ملیت ها«که بعضیا میگن اتنیکی» نشون داده این سه ملت(اتنیک) بیشترین شباهت ژنتیکی رو نسبت به پارس، بلوچ، سیستانی، اعراب و دیگر گروه های مورد آزمایش داشتن و اینکه ما چیزی به اسم آریایی نداریم مردم ماد از طرف آناتولی شرقی و قفقاز وارد ایران شدن
    مردم کورد و تورک تو تاریخ بیشترین کشتار رو رو ارمنی ها و آشوری ها انجام دادن صرفا بخاطر اینکه زبونشون فرق داشته و این امرم بخاطر ایده های امپریالیستی عادی بوده قارس qars یا کارس kars که الان شهر کوردنشین از شمال کوردستان واقع در ترکیه امروزی از لحاظ تاریخی پر از بناهای ارمنی هاست و به حق اراضی مردم ارمنی بوده حتی وان ترکیه که الان کورد ها اونجا زندگی میکنن
    ارومیه هم یه شهر آشوری بوده با زبان های متفاوت و ملیت«اتنیک» های متفاوت که آذری و کورد ها مردم اونجا رو قتل عام کردن
    کلمه ارومیه یک لغت آشوری بوده و از ترکیب ور میه میاد معنی ور یعنی کنار و میه یعنی آب
    پس خواهشا بهم احترام بذارین
    من مهابادیم بخاطر زور گویی های مغول ها اسم ساوجبلاغ رو رو شارویران«شهر ویران» گذاشتن زمان رضا خان هم اسم مهاباد گذاشتن همینطور برای سنه یعنی کوه پایه سنه‌دژ تحت لفظ سینان داش گذاشتن
    و تجربه ۵ ساله ای که از ورمیه داشتم تقریبا نصف ورمیه تورک بودن و نصف دیگه‌ش کورد اقلیت های دیگه ام هستن که به حق شهر اونها بوده که ما غصب کردیم

 30. ارسلان می‌گوید

  با سلام خدمت عزیزان من یک چیزی به اقای ترک بگم چرا تفرق بین تورک و کرد میکنی چه فرقی داره چه زبونی تو این شهر زندگی کنه هر زبونی قابل احترام هست اینقدر تفرقه نندازید میان ترک و کرد وقتی با هم تو یک کشور زندگی میکنیم چرا باید بگیم ترک و کرد همه از این کشور و از، این شهر به دنیا امدیم شما چه بدی از کورد دیداید کوردها همیشه با احترام و مهمان نواز هستن من هیچ فرقی براشون نمیزارم چه ترک باشه چه فارس باشه چه هر زبونی باشه همه رو به یک قبله ایم پس این تفرقه اندازی نکنید با تشکر

  1. سنندج قلب آذربایجان می‌گوید

   ببین ارسلان
   ارومیه شهر تاریخی و قلب ریشه دار آذربایجان و مهد والیبال آذربایجان ، شهر شهیدان باکری هاست
   ارومیه قلب ابدی آذربایجان 😍

  2. دارا می‌گوید

   شما به این آدما توجه نکن من خودم ارومیه زندگی کردم تقریبا نصف نصف مردم تورک و کوردن و تورک ها سمت های شهر رو دست دارن خیلی بیشتر ولی با هم زندگی میکنن و مشکل رو همین ادما میسازن

   1. سنندج قلب آذربایجان می‌گوید

    نصف نصف ! شتر در خواب ببیند پنبه دانه

    بالای ۹۰ درصد ارومیه ترکه و چند درصد اقلیت مهاجر که زمان جنگ وارد خاک آذربایجان شدین!!
    شما مهمان اینجا هستین !!!!

 31. ارومیه قلب آذربایجان 💚❤💙 می‌گوید

  ارومیه قلب ابدی آذربایجان و خاک ابدی ترکان 💪
  دیار باکری ها
  دیار ملا حسنی ها
  دیار کاظم خان‌قوشچی
  دیار کاپیتان سعید معروف
  دیار بازیگر امیر آقایی

  یاشاسین آنا دوغما شهریمیز اورمیه
  یاشاسین آذربایجان 💓

  URMİA ❤AZERBAYCAN

  1. سنندج خاک آذربایجان می‌گوید

   یاشاسین اورمیه یاشاسین آذربایجان
   # ارومیه _ قلب _ ابدی آذربایجان
   💓💓💓💓💓

  2. یاشاسین آذربایجان یاشاسین ارومیه می‌گوید

   یاشاسین گوزل شهرمیز اورمیه 💓
   یاشاسین باشی اوجا آذربایجان 💓

   ارومیه قلب آذربایجان 💙❤💚

  3. یاشاسین آذربایجان یاشاسین ارومیه می‌گوید

   یاشاسین باش اوجا اورمیه 💓
   یاشاسین گوزل آذربایجان 💓

   ارومیه قلب آذربایجان
   ارومیه جان آذربایجان

 32. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

  ۱ _پاساژ کردستان تو ارومیه کجاست ؟ اصلا وجود نداره اینجا آذربایجانه !!!
  ۲_ بیمارستان کردستان در ارومیه کجاست ؟ اصلا وجود نداره اینجا آذربایجانه!!
  ۳_پارک های به اسم کردی تو ارومیه کجاست ؟ اصلا وجود نداره اینجا آذربایجانه!!!
  ۴_ مجتمع تجاری و تفریحی کردستان تو ارومیه کجاست؟ اصلا وجود نداره اینجا آذربایجانه!!!
  ۵_ بازار تاریخی کرد توی ارومیه کجاست؟ اصلا وجود نداره اینجا آذربایجانه!!
  ۶_ آثار باستانی کرد تو ارومیه کجاست؟ اصلا وجود نداره اینجا آذربایجانه!!!
  ۷_ غذاهای محلی کرد تو ارومیه چیه ؟ اصلا وجود نداره اینجا آذربایجانه!!
  ۸_ ورزش اکراد تو ارومیه چیه ؟ اصلا وجود نداره اینجا آذربایجانه ( ارومیه شهر والیبال نشین خطه آذربایجان)
  ۹_ قبرستان صد ساله اکراد تو ارومیه کجاست؟ اصلا وجود نداره اینجا آذربایجانه!!
  ۱۰_ محله های قدیمی به اسم کردی تو ارومیه کجاست؟ اصلا وجود نداره اینجا آذربایجانه!!
  ۱۱ _بازیگر ، ورزشکار حرفه ای کردا تو ارومیه کیه ؟ اصلا وجود نداره اینجا آذربایجانه!!

  پس زیاد توهم نزنید اینجا ارومیه ، آذربایجانه وجب به وجب این خاک شهید دادیم

  جانیم سنه قوربان اولسون ارومیه، آذربایجانیم 💪

  ارومیه قلب ابدی آذربایجان 💪

  یاشاسین ارومیه ارومو
  یاشاسین آذربایجان

  💓💓💓💓💓💓💓💓💓💓💓💓💓

  1. سنندج قلب آذربایجان می‌گوید

   والسلام
   یاشاسین ارومیه
   یاشاسین آذربایجان

  2. یاشاسین سینان داش می‌گوید

   یاشاسین اورمو اورمیه
   یاشاسین آذربایجان

  3. یاشاسین تورک یاشاسین ارومیه می‌گوید

   ارومیه خاک ابدی و مقدس آذربایجان با قدمت ۳۰۰۰ هزار ساله هم ردیف شهر برادر تبریز از شهرهای قدیمی آذربایجان محسوب میشه قدمت ترک و آذربایجانی بودن شهر ارومیه از روستای گوی تپه ارومیه با اون همه آثار باستانی که مربوط به ترک هاست معلوم میکنه که این ریشه این شهر ترک و آذربایجانی هست و کسی جرات چپ نگاه کردن به خاک آذربایجان و ارومیه رو نداره و نمیتونه داشته باشه امتحانش مجانیه!!!!!!

   یاشاسین ارومیه یاشاسین آذربایجان 💙❤💚

  4. دارا می‌گوید

   اثار آذربایجانت کجاست چون شهر آشوری ها و ارمنی هاست

   1. UH می‌گوید

    سه گنبد رو حتما ببینید یا مسجد جامع

  5. ارومیه قلب آذربایجان 💙❤💚 می‌گوید

   ارومیه قلب آذربایجان خاک ابدی و خط قرمز ترک ها 💙❤💚

   یاشاسین آذربایجان 💞یاشاسین ارومیه

 33. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

  با سلام و احترام خدمت سایت علی بابا و تشکر از شما که در مورد ارومیه به ترکی اورمو قلب آذربایجان پرداخته اید !!

  ارومیه شهر تاریخی با قدمت ۳۰۰۰ ساله آذربایجانی همسو با شهر برادر تبریز از شهرهای آذربایجانی ایرانه !!
  ارومیه شهر ترکان از پاساژ آذربایجان گرفته تا بیمارستان آذربایجان ، از مجتمع تورک مال گرفته تا پارک گوللر باغی ، از کویون قورپوسی گرفته تا آتمیش طنف تا شورشورا محلسی تا جیران فلکسی تا بازار باش تا دمیرچی خانا و دوشاپچی خانا
  یاشاسین ارومیه یاشاسین آذربایجان

  ارومیه قلب آذربایجان

  # ارومیه _ قلب _ آذربایجان

 34. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

  ارومیه قلب ابدی آذربایجان 💪

  به دیار آذربایجان ارومیه شهر والیبالی و والیبال نشین خطه آذربایجان ، دومین شهر ترک نشین ایران بعد از شهر برادر تبریز، شهر کاپیتان تیم ملی والیبال سعید معروف، میلاد عبادی پور و حضرت پور، احد رضایی، یداله کارگر پیشه، ، شهر شهیدان باکری ها و امینی ها ، شهر عاشیق های آذربایجان، شهر مهد و فرهنگ و قلب ابدی آذربایجان خوش آمدید 💪

  آذربایجان دیارنا گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز
  به دیار آذربایجان شهر زیبایی ارومیه خیلی خوش آمدید.
  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها) خونگرمو مهمان نوازیم
  یاشاسین ایران 💪
  یاشاسین آذربایجان 💪
  یاشاسین ارومیه 💪
  Yaşasın Iran
  Yaşasın Azerbaycan
  Yaşasın urmia

  URMİA ❤AZERBAYCAN

 35. سنندج قلب آذربایجان می‌گوید

  سنندج‌ قلب آذربایجان
  یاشاسین سنندج‌ ❤ یاشاسین آذربایجان

  1. سنندج قلب آذربایجان می‌گوید

   یاشاسین سینان داش خاک آذربایجان

  2. سبنان داش قلب آذربایجان می‌گوید

   سنندج خاک آذربایجان
   یاشاسین سینان داش 💓
   یاشاسین آذربایجان 💓

 36. سمیه‌ صابری می‌گوید

  خانم صابری اگه براتون‌ زحمتی نباشه نظرات ما رو هم نمایش بدین شما فقط نظر چند تا کرد رو اینجا نمایش میدی

  1. سنندج قلب آذربایجان می‌گوید

   سینان داش قلب آذربایجان

   یاشاسین آذربایجان
   یاشاسین سینان داش
   یاشاسین اورمو
   یاشاسین خانم صابری

   1. یاشاسین سنندج یاشاسین آذربایجان می‌گوید

    یاشاسین سینان داش سنندج
    یاشاسین آذربایجان یاشاسین اورمو

   2. یاشاسین سینان داش می‌گوید

    سینان داش خاک آذربایجان

   3. بیجار جان آذربایجان می‌گوید

    یاشاسین بیجار سینان داش
    یاشاسین آذربایجان

 37. یاشاسین سنندج یاشاسین آذربایجان می‌گوید

  با سلام خدمت سایت خوب علی بابا

  شما یه بار تشریف بیارین شهر ترک نشین بیجار میفهمین که حتی یه کرد اینجا زندگی نمیکنه چون بیجار ترک نشینه ، عزادرای ترکی ماه محرم شهر بیجار مثله شهرهای ترک نشین ارومیه، تبریز، زنجان و اردبیل برگزار میشه حتی تو شهرهای قروه ، دیواندره، سریش آباد استان سینان داش و حتی خود شهر سینان داش این همه ترک دارم که کردها میخان اینا رو انکار کنن !!!
  تو خوده شهر سینان داش ( سنندج ) گمرکش به اسم ترکی هست گمرک باشماق سنندج ، رودخانه بزرگ سینان داش ( سنندج) به اسم ترکی هست ( رودخانه قزل اوزون ) !!!
  چه برسد به ارومیه که قلب ابدی آذربایجان و چشم و چراغ آذربایجانه !!!
  این اسامی ترکی شهر سنندج میفهمونه که ریشه این شهر ترک هست !!!

  یاشاسین آذربایجان
  یاشاسین ارومیه
  یاشاسین سینان داش

 38. میلاد می‌گوید

  ارومیه مال کرداست نه مال ترکا.طبق مدارک و اسناد به عاشوریان و یهودیان و ارامنه ربط داره.لطفا از خوندن یا شنیدن حقایق ناراحت نشید ما فقط یه مشت کرد و ترکیم که نسل مون بیشتر از اونا شده و ادعامون هم کوه رو میشکافه.کرد هستم ولی نصف بیشتر رفیقام ترکن.سوره یاسین نوشته که هر قومی خود را بالاتر از قوم دیگری بداند جهنمی است.اگر به اسلام باور دارید پس انقدر دروغ و تحقیر و فحاشی و بی مهری و توهین رو نباید به هموطن خود بدین اگر هم نه که هیچ.مجبورم کمی بی ادب تر باشم در قبل افراد نژادپرست ساده لوح هایی که مغزشون پر شده از سرویس های امنیتی فلسطین اشغالی(اسراییل)هر دو قشر که واقعا دلم برای ذهنیتشون میسوزه که هر بار با خواندن اسم کرد یا ترک اتیش میگیرن و بیگانه سود میبره این همه شهیدی که از هر دیاری از ایران دادیم دارین نمک نشناسی میکنین.

  1. یاشاسین آذربایجان یاشاسین ارومیه می‌گوید

   ببین آقای میلاد ! اورمیه از اول مال ترکا بوده و خواهد بود احدی نمیتونه به خاک ارومیه و آذربایجان چپ نگاه کنه !!
   شما کردا زمان جنگ وارد خاک آذربایجان شدین و حالا ادعای خاک میکنین ؟؟؟ تو خوابم نمیتونین همچین ادعایی بکنین!!
   یه خیابون یه کوچه یه مجتمع یه پاساژ یه پارک به اسم کردی توی ارومیه نام ببر؟؟؟ عمو جون هیچی نیست چون ارومیه آذربایجانه!!! شما حتی یه قبرستان ۱۰۰ سال در ارومیه ندارین اومدی اینجا میگی ارومیه مال ماست !!!
   آثار تاریخی ، مسجد تاریخی ، بازار تاریخی اکراد توی ارومیه کجاست ؟؟؟؟ عمو جون اصلا وجود نداره !!!
   محله های ریشه دار کردی توی ارومیه کجاست ؟؟؟؟ عمو جون اصلا وجود نداره !!!
   ارومیه‌ رو با والیبالش میشناسن که مهد والیباله چرا همش ترکن حتی یه دونه کردی وجود نداره!!!!!

   محله های ریشه دار ترکی اورمیه : محله یئده درمان ، محله شورشورا، محله چارباش، محله بازار باش، محله آق مسجد، محله نووگئچر، محله دوققوز پله، محله قهوه غاباغی ، محله تندچیلیر، محله دوشاپچی خانا، محله دمیرچی خانا ، محله زنجیر فلکسی، محله آقا قبیری ، محله‌ بوغدا میدانی ، محله جیران فلکسی، محله باغچا باشی،
   از پارک های ترکی شهر ارومیه: پارک ائللر باغی ارومیه، پارک گوللر باغی ارومیه، پارک ساغلیغ ارومیه
   از مراکز خرید و ترکی شهر اورمیه: مجتمع تجاری تفریحی تورک مال اورمیه، مجتمع تجاری و تفریحی اوریاد مال اورمیه، پاساژ آذربایجان ارومیه، پاساژ ستارخان ارومیه، پاساژ استاد شهریار ارومیه، مراکز خرید ترک آی اولدوز ارومیه برند شهر ارومیه، مراکز خرید ترک آی ارومیه، مراکز خرید دوبی ترک ارومیه ، بازارچه ایران ترک ارومیه،

   حتی سنندج هم جزیی از خاک آذربایجانه!!
   از مرز گمرک ترکی سنندج‌ به اسم باشماق ینی ( کفش ) گرفته تا رودخانه بزرگ سنندج‌ به اسم ترکی ( قزل اوزون )

   ارومیه قلب ابدی آذربایجان و خاک ابدی ترکان ❤

   یاشاسین ایران_ یاشاسین آذربایجان _ یاشاسین ارومیه

   ارومیه قلب آذربایجان 💪

  2. سنندج قلب آذربایجان می‌گوید

   ارومیه قلب آذربایجان
   سنندج خاک آذربایجان

   یاشاسین آذربایجان ❤
   یاشاسین ارومیه
   یاشاسین سنندج‌

  3. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

   محله های ترکی اورمیه : محله یئده درمان ، محله شورشورا، محله دوشاپچی خانا، دمیرچی خانا، آقا قبیری محلسی ، آغداش محلسی، نووگئچر محلسی، بازار باش محلسی، دققوز پله منطقسی، آتمیش طنف محلسی، جیران فلکسی، کویون کورموسی ، باغچا باشی منطقسی، و هزاران جایی دیگر
   از پارک های ترکی شهر ارومیه؛ پارک گوللر باغی ارومیه، پارک ائللر باغی ارومیه، پارک‌ ساغلیغ ارومیه
   از مراکز خرید و ترکی شهر اورمیه:
   مجتمع تجاری تفریحی تورک مال اورمیه، مجتمع تجاری و تفریحی اوریاد مال اورمیه، پاساژ آذربایجان ارومیه، پاساژ ستارخان ارومیه، پاساژ استاد شهریار ارومیه ، بازارچه مرزی ایران ترک ارومیه، مراکز خرید ترک آی ارومیه ، مراکز خرید ترک آی اولدوز ارومیه برند شهر ارومیه، مرکز خرید دوبی ترک ارومیه،

   یاشاسین آذربایجان

   یاشاسین ارومیه

   یاشاسین‌ سینان داش

   ارومیه قلب ابدی آذربایجان و خاک ابدی ترکان ❤

  4. دارا می‌گوید

   بهشون توجه نکن

 39. میلاد می‌گوید

  با سلام خدمت همشهریان گل
  بنده اهل ارومیه و کرد هستم و مقیم یکی از کشورهای اروپایی،همشهریان عزیز به خدا کسی شهر رو از شما نگرفته و کسی هم بحثی نداره ولی محبت و مهر و لطف ما باعق شده که بیگانه‌ای جرعت رویارویی با ما رو نداره،اروپا با ۲۴ کشور عضو دائم سعی در یکی بودن و ماندن دارن و ما به جایی رسیدیم که به همشهریامون بی لطفی میکنیم،خواهشا کمی تفکر داشته باشید،اکثر خان و شاه و سلطان و…های قدیم نگاه افراطی و اشتباهی داشتن پس ما چرا باید از ملا حسنی یا سمکو حرف بزنیم آیا کارشون درست بوده؟۱۰۰٪خیر.اگر به غربت بروید که امیدوارم به خیر بگذره قدر همشهری تون رو که هیچ قدر عرب اهوازی یا بلوچ زاهدانی را هم میفهمید.تعصب همدیگرو بکشید نه بی مهری و کم لطفی همدیگر رو بکنید.چه ترک چه کرد در روز تنگنا و جنگ و یا روز تنگ غیر از همشهریای خود پناهی نخواهند داشت.به امید تفکر هر چه بیشتر.❤️

 40. شاهین می‌گوید

  اگه چهارتا ترک زبان در یک شهر جمع شوند آن شهر را از آن ترکان می دانند چون فرهنگ قبیلگی دارند و همه چیز و همه جا را ترک می دانند و جز ترک چیزی نمی بینند

  1. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

   اونی که فرهنگ قبیله ای داره شما هستین که هر جایی برای کار میرین اونجا رو کوردستان خیالی معرفی میکنین

   1. صلاح الدین ایوبی می‌گوید

    همین رییس جمهور آذربایجانتونم کورده دیگه

 41. مهسا نشاطی زاده می‌گوید

  در بازدید از اماکن تاریخی ارومیه می تونید از روستای نخجوان تپه با کلیسایی از قرن ۱۷ که طاق چوبی منحصر به فرد خودش رو حفظ کرده بازدید کنید که بایستی با هماهنگی قبلی باشه و همچنین از کلیساهای روستای ریحان آباد که دو کلیسای آشوری و ارامنه که در کنار هم ساخته شدند و در زمان رضا شاه پهلوی مدرسه ایی به این کلیسا اضافه شد تا کودکان روستا بتونن درس بخوونند.
  در بازار ارومیه از حمام های قدیمی مثلا حمام علی مصطفی متعلق به دوره قاجار و حمام قائم که متعلق به دوره صفویه هست می تونید بازدید کنید.
  به کتیبه هایی که بر روی سردریهای بازار هست دقت کنید. قسمتهایی از بازار ارومیه که توسط روسها به آتش کشیده شده و اثار سوختگی بر روی دیوارها باقی مونده در قسمت “شیطان بازاره” می تونید ببینید.
  روستای هفت آباد در مسیر زیوه، شیلات خیلی خوبی برای خوردن ماهی داره هم جای دنج و آرومی و هم ماهی های خیلی خوبی برای خوردن داره.
  در مسیر ارومیه به سمت اشنویه ذخیره گاه جنگلی دوستک هم یکی از شیلات خوب ماهی قزل آلاست که می تونید هم از غذای ماهی لذت ببرید و هم از باغات اطراف منطقه.
  در داخل شهر ارومیه، پیشنهاد می کنم حتما از موزه تاریخ طبیعی و موزه میراث ناملموس، مدرسه هدایت، کلیسای کاتولیک هم بازدید داشته باشید.

  1. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

   ارومیه قلب آذربایجان و خاک ابدی ترکان
   ارومیه ناموس آذربایجان 💪
   ارومیه پایتخت والیبال آذربایجان 💪
   یاشاسین ارومیه 💪
   یاشاسین آذربایجان 💪

  2. یاشاسین آذربایجان یاشاسین ارومیه می‌گوید

   یاشاسین ارومیه اورمو
   یاشاسین آذربایجان
   یاشاسین تورک

 42. محمد می‌گوید

  ارومیه قلب تپنده آذربایجان

  1. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

   ❤ ارومیه قلب ابدی آذربایجان و خاک ابدی ترکان ♥️
   یاشاسین ارومیه 💓
   یاشاسین آذربایجان 💓

   عشقیم اورمیه 💞

 43. صلاح الدین ایوبی کورد وطن پرست می‌گوید

  ارومیه قلب تپنده‌کوردهاست…تمام‌طبیعت ارومیه از دره قاسملو و مرگور و ترگور و بزسینا و خوشاکو و صومای برادوست همه ۱۰۰‌درصد کوردن و داخل شهر هم‌ ۶۰ درصد کوردن…ایران با خون شهدا ساخته شده. تاوریژ(تبریز) و ارومیه جزو مناطق کوردنشین ایران بوده هست و خواهد بود ارومیه در کل ۷۰ درصدش کورده قلعه دم دم ارومیه ک متعلق به شیخ لپ زرین برادوستی هست ۲ هزار سال قدمت داره و اصلا بزا یه چیز بکم فک کن تو ارومیه و استان اصلا کورد نبودع و مهاجرت کردیم و الان ۶ شهر استان ۱۰۰ درصد کورد و بقیه ۵۰ درصد به بالا کوردن اومدیم و گرفتیم دادا ما رشدمون زیادع کاکو خخخ رجب طیب عرعردوخان ریس جمهور کشور جعلی ترکیه گفته تاسال ۲۰۳۰ جمعیت کوردها در ترکیه اکثریت میشه یعنی الان ک کوردای ترکیه ۳۰ میلیونن میشن اکثریت خخخخخخخخ

  1. رضا می‌گوید

   اصلا نصف آمریکا کرده و همچنین هفتاد درصد اروپا هم کرده اما مهمترین مکان کردا آفریقاست که میتونیم بگیم ۹۹.۹۹ درصد آن کرده مابقی هم نظر دارن کرد شن‌‌. این حرف را هر کی گفته صبح تا شب رحمتش میفرستم (حقیقت تلخ است). حالا برو یکم فکر کن با حسادت هیچ کس به جایی نرسیده

   1. دارا می‌گوید

    مردم من گوشی ساده و نوکیا دارن
    وقت جنگ میفهمی چقدشون کوردن
    مث شما بین کوردام کم نیستن و همینان تفرقه میندازن
    اگه تاریخو بخونی هیچ آثار با قدمتی از تورک و کورد تو اورمیه نیست چون شهر ما و شما نبوده
    اسمایی که میبری بیشتر از چن دهه نبودن اونا تاریخ نیستن

  2. سنندج قلب آذربایجان می‌گوید

   تو اول برو ترک های استان سینان داش رو بشمار از شهر کاملا ترک نشین بیجار گرفته تا سریش آباد تا روستاهای سینان داش تا قروه و دیواندره !!!

   یاشاسین سینان داش
   یاشاسین آذربایجان

  3. سنندج قلب آذربایجان می‌گوید

   تو اول برو ترک های استان سینان داش رو بشمار از شهر کاملا ترک نشین بیجار گرفته تا سریش آباد تا روستاهای سینان داش تا قروه و دیواندره !!!

   یاشاسین سینان داش
   یاشاسین آذربایجان

 44. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

  ❤ ارومیه قلب آذربایجان ❤
  به دیار آذربایجان ارومیه شهر والیبالی و والیبال نشین خطه آذربایجان خوش آمدید 🌹

  آذربایجان دیارنا گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز 🌹

  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها ) خونگرمو مهمان نوازیم 🌹

  حتما‌ موقع اومدن به شهر ارومیه از مراکز خرید ترک ارومیه مانند : مجتمع تجاری تفریحی تورک مال ارومیه ، مجتمع اوریاد مال ارومیه ، پاساژ آذربایجان ارومیه، پاساژ ستارخان ارومیه، پاساژ استاد شهریار ارومیه، مراکز خرید ترکی آی اولدوز برند شهر ارومیه ، مرکز خرید ترک آی ارومیه، مرکز خرید دوبی ترک ارومیه و جاهای ترکی دیگر ارومیه سری بزنید!

  پارک های ترکی شهر ارومیه ، مانند : گوللرباغی ( باغ گل ها ) ائللرباغی ( باغ ایل ها ) ، پارک ساغلیغ ارومیه ( پارک سلامتی ) حتما یه سری بزنید!

  از غذاهای ترکی و محلی ارومیه : آجی کباب ارومیه ( کباب تند ارومیه )، اوزون کباب ارومیه ( کباب دراز ارومیه ) تاوا کباب ارومیه ( کباب تابه ای ارومیه ) یارپاق و کلم دلماسی ارومیه ( دلمه برگ و کلم ارومیه ) ، گوزلمه غذای ترکی مخصوص ارومیه ( به معنی منتظر نشو ) ، گیزاتمای مخصوص ارومیه ( سرخ کردنی ارومیه ) ایران آشی و قاتخ آشی مخصوص ارومیه ( آش دوغ و آش ماست ارومیه ) ، آق ماش خورشته ( خورشت لوبیا سفید ارومیه ) ، یئرالما کبابی برند ارومیه ( سیب زمینی تنوری ارومیه ) حتما نوش جان کنید

  یاشاسین ایران ♥️

  یاشاسین آذربایجان ❤

  یاشاسین ارومیه ♥️

  ( ( ارومیه قلب آذربایجان ) )

  Urmia ♥️Azarbayjan

  Urmia ♥️Azarbayjan

 45. روله ی قاسملو می‌گوید

  ارومیه قلب تپنده کوردستان🦅

  1. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

   ارومیه قلب ابدی آذربایجان

   ارومیه خاک ابدی ترکان

  2. قایملو می‌گوید

   سنندج هم جزیی از خاک آذربایجانه !!!
   ارومیه قلب آذربایجان خاک ابدی ترکان !!!
   کسی جرات چپ نگاه کردن به خاک ارومیه و آذربایجان نداره ، امتحانش مجانیه ،

  3. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

   ارومیه قلب ابدی آذربایجان
   سینان داش خاک آذربایجان

   یاشاسین ارومیه 😍
   یاشاسین سینان داش 😍
   یاشاسین آذربابجان 😍

   # ارومیه _ قلب _ آذربایجان

   URMİA ❤AZERBAYCAN

  4. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

   ارومیه قلب تپنده ترکا و آذربایجان ❤
   ارومیه جان و عشق ترکا و آذربایجان ❤
   ارومیه روح و نفس ترکا و آذربایجان ❤
   ارومیه قلب ابدی ترکا و آذربایجان ❤

   💙❤💚 💙❤💚💙❤💚💙❤💚
   💙❤💚💙❤💚💙❤💚💙❤💚
   💙❤💚💙❤💚💙❤💚💙❤💚
   💙❤💚💙❤💚💙❤💚💙❤💚
   💙❤💚💙❤💚💙❤💚💙❤💚
   💙❤💚💙❤💚💙❤💚💙❤💚
   💙❤💚💙❤💚💙❤💚💙❤💚
   💙❤💚💙❤💚💙❤💚💙❤💚

 46. محمد امین می‌گوید

  ارومیه شهر ترک بودو هست ۲۵ سالمه و یاده من میاد که کوردا چن سالیس اومدن شهر ارومیه از کدوم قدمت وو تاریخ میگن اینااا بااا
  ارومیه قبلا نصفش یا بیشتر ارمنی بود این حقیقته اما ترکها هم بودن این کوردا از کجا اومدن

  1. دارا می‌گوید

   ۲۵ سال تو غار بودی عزیزم

 47. رضاقلی می‌گوید

  تمامی جاذبه های دیدنی استان آذربایجان غربی، در بیرون شهر ارومیه قرار داد و فاصله نسبتا زیادی با شهر ارومیه دارد. (تخت سلیمان، قره کلیسا، کلیسای زور زور، آرامگاه پوریای ولی و …)

 48. کوورش کبیر می‌گوید

  من عاشق فردوسی ام
  این شاعر واقعاااا نابغه بوده
  که میگوید:
  سخن بس کن از هرمز ترک زاد
  که اندر زمانه مباد این نژاد
  که این ترک زاده سزاوار نیست
  کس او را به شاهی خریدار نیست.

  فقط فردوسی خوب اتراک رو شناخته بود. این قوم چون ایرانی نیستن با همه دشمنن. تو اروپا هم بی کلاس و تمدن ترین کشور ترکیه اس. که این وصله فقط به چین میخوره.
  الان مشخص شده که گیلک و مازنی و لر و کورد و تالشی هم نژاد و ماد بودن…و مورد حمله بیگانگان بودن و شهراشون غارت شده و تاریخشونم تحریف شده و دزدیده شده.
  در ضمن زبان کوردی ۳۷ امین زبان پر جاذبه اس. برید مقالات زبان رو یکم بخونید. زبان آذری ایرانی نیست .چرا قبول ندارید.
  تو هر سایتی میریم شما با اقوام دیگه سر جنگ دارید.
  من ارومیه اومدم آدم با کلاساش کوردی حرف میزدن. ولی در کل هدف رضاخان چی بوده که میخواسته اسم اورمیه رو عوض کنه به اسم رضاییه؟ مرتیکه ابله.

  1. محمد امین می‌گوید

   یه کلمه درس حرف نزدی خواهش تو نظر نده به هیچی

  2. ترک قیزی می‌گوید

   کوروش صغیر تو چی میگی این وسط اگه عرضه داری برو اون خلیج فارس که اونو به خلیج عرب صدا میزنند یه کاری واسه اون کن بعد اون هم زبوناتون که افغانیان ترکها اونارو واسه کلفتی هم را نمیدن اگه به شمام اجازه دادیم ایران بشینید زیاد پررو نشید و اله میفرستیمتون پیش برادرای افغانستانیتون

  3. کوروش صغیر می‌گوید

   ارومیه شهر ترکان قلب ابدی آذربایجانه

 49. حکمی می‌گوید

  هموطنان آذری تو هر شهری که به عنوان مهاجر نانوایی زدند بعد مدتی ادعا کردند که آن شهر ترک نشین است 😂 اورمیه اگرچه اقلیتی آذری دارد اما به علت حکومتی بودن آنها و دارا بودن دستگاه پروپاگاندا و هم مذهب بودن با حکومت مذهبی توانسته اند شهر را آذری معرفی کنند وگرنه بافتی با اکثریتی غیر آذری دارد.

  1. محمد امین می‌گوید

   الله الله حتما قبلا شهر کوردی بود

  2. هربژی کورد می‌گوید

   ایول عاشقتم👍❤❤

  3. سینان داش قلب آذربایجان می‌گوید

   پس چرا کورداش تورکی حرف میزنن ؟

 50. آرش اسفندیار می‌گوید

  ترک های عثمانی به آذری ها میگفتند اطراک بی ادراک یعنی ترک اشح و بی اندیشه … حالا عده ای پان طرچ برای طرچیه دم تکان می دهند.

 51. حمید می‌گوید

  هەر بژی ئورمیە هەر بژی کوردستان
  💓Her bjî ormîye her bjî kurdistan 💓

  1. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

   ارومیه قلب ابدی آذربایجان
   سینان داش خاک آذربایجان❤

   یاشاسین آذربایجان
   یاشاسین ارومیه

  2. سنندج قلب آذربایجان می‌گوید

   سینان داش قلب آذربایجان ❤
   یاشاسین آذربایجان
   یاشاسین سینان داش

  3. سنندج قلب آذربایجان می‌گوید

   URMİA ❤AZERBAYCAN

 52. تالش می‌گوید

  یاد و خاطره سمکو شکاک کابوس شبانه اطراک مهاجر گرامی باد . با سیاست رضا خان میرپنج برای کنترل ایشان اطراک جنایتکار از روستاهای شمال تاوریژ به اورمیه سرازیر شدند تا جلوی سمکو شکاک را بگیرند

  1. سنندج قلب آذربایجان می‌گوید

   اینجا آذربایجانه هر کسی بخواد به خاک ارومیه و آذربایجان چپ نگاه کنه عاقبتش خوب نخواهد شد

 53. هێرش می‌گوید

  اورمیه قلب و قدس کوردستان است. پان اتراک مهاجر اگر به شناسنامه پدربزرگ هاشون نگاه کنند خواستگاهشون رو پیدا میکنند که اورمیه نیست

  1. محمد امین می‌گوید

   اومدن کوردا به خود ارومیه من یادم میاد که ۲۵ سالمه از چه تاریخی میگی با چه رویی میگی خدای خودت حرف خودتو باور میکنی؟؟

  2. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

   💞 ارومیه‌ قلب آذربایجان 💞
   💞 ارومیه جان‌ آذربایجان 💞
   💞 ارومیه خاک آذربایجان 💞

   یاشاسین آذربایجان 💞یاشاسین ارومیه

 54. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

  ارومیه قلب آذربایجان ❤
  به دیار آذربایجان ارومیه شهر والیبالی و والیبال نشین خطه آذربایجان خوش آمدید 💓

  آذربایجان دیارنا گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز 💓

  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها ) خونگرمو مهمان نوازیم 💓

  یاشاسین ایران ❤
  یاشاسین آذربایجان ❤
  یاشاسین ارومیه ❤

  هیچ مهاجمی جرات چپ نگاه کردن به خاک آذربایجان و ارومیه رو نمیتونه داشته باشه !!!!!!!

  یاشاسین آذربایجان اورمیه ❤

 55. میلاد خواجه محمدلو می‌گوید

  یاشاسین آذربایجان

 56. بختیاری لرصفت می‌گوید

  پیام های هموطنان عزیز ترک و کرد رو خوندم وحشت کردم تو رو خدا حیف شهر زیبایی ارومیه نیست که اینقد جو نفرت پراکنی و قومیت پرستی توش تزریق میکنید.
  کردستان قلب ایران.آذربایجان سر ایران .بدون سر و قلب زنده ماندن محال هست.زنده باد ایران

  1. نادر افشار می‌گوید

   کسی با این موضوع مشکل نداره ولی عده این بحث رو شروع میکنن که اصلا اهالی خود ارومیه نیستن!

   من خودم ارومیه ای هستم و در کوچه های شهرم بزرگ شدم و درس خودنم کار کردم..
   کورد های ارومیه به ترکی کاملا مسلط هستن اون به خاطر بافت جمعیتی استان (حمعیت همیشه حاکمیت داره)
   این اشخصاص همیشه به آذربایجان بودن ارومیه تذکر دارن و رابطه خوبی رو باما برقرار میکنن..
   حالا بعضی وقت موضوعات روخ میده برای مثال یک ماه پیش در کاشانی ارومیه هنرستان درگیری بین بچه ها رخ داد که کورد ها به خاطر یک دعوا مدرسه ای خانواده هاشون رو آورده بودن ولی خب بچه های مدرسه قدر تر بودن و طی درگیری یک کورد چاقو خورد یا قضیه هایی که در نقده رخ میده و…

   ولی با این وجود آیا میشه مسله اینکه ارومیه جزو آذربایجان نیست رو رد کرد؟ ما ترک ها به قول خودمون جریخ چی هستیم و اصلا علاقه ای به این نداریم که کسی به خاک هامون چشم بدوزه..
   ارومیه در تمامی منابع جهان از ۲۱۰۰ سال پیش آذربایجان بوده و کار درستی نیست تاریخ نقض کرد..

 57. Mohamad می‌گوید

  راه نجات ما، راه درک درست ما چه از تاریخ چه از دموکراسی فقط کتابخانی هستش دوستان، ولی تاکید میکنم فقط کتابهای قدیمی، نه منابع جدید

 58. Manna می‌گوید

  دوستان کرد عزیز (البته پان هاشون)
  اقلا کاش شما هم یه صد دویست سالی صبر میکردید و بعدش عین یسری از جاعلانی که کلی جعل علیهمون کردن اقدام میکردید نه ده بیست سال بعد
  باز همون ده بیست سال قبل میگفتید که اینجا ها زمین های آبا و اجدادی هزاران سال پیشمونه (!) که مغول هایی که بهشون ترک میگید اومدن و گرفتنشون (هرچند ما قبل مغول ها کلی سلسله ترکی مثل خوارزمشاهیان و غزنویان و سلجوقیان داشتیم) ولی الان میگید که از همون اوایل پهلوی زمین ها مال ماست و ترکا تو دهه های قبلی ریختن اینجا!!!
  نام قدیمی ترکی کوچه ها و… رو هم که با سنگ میسابید
  یعنی واقعا حال آدم بهم میخوره

  1. رضا می‌گوید

   خواهر من تو هیچی از تاریخ نمیدونی خدا شفات بده

  2. Mohamad می‌گوید

   ففط کتب بخونین دوستان، کتابهای و منابع قدیمی مانند هرودوت، کتابهای مربوط به جنگهای عثمانی و کردها و .. از روی تعصب حرف نزنید، درمورد قلعه دمدم و تمتمان و دهها اثار باستانی دیگه برید تحقیق کنید، تحقیق درست و از منابع قدیمی، نه منابعی که به خاطر منافع شخصی مطلب نوشتن، فقط کتابهای قدیمی

  3. هێرش می‌گوید

   سمکو شکاک که کابوس پان های اتراک بود به تنهایی ۲۰۰ سال قدمت داره .و ایل شکاک حداقل ۱۵۰۰ ساله تاریخ مکتوب در اورمیه داره .

 59. KHAN می‌گوید

  یاشاسین اورمیه یاشاسین آذربایجان

  1. صلاح الدین ایوبی کورد وطن پرست می‌گوید

   هربژی ئورمیه دلی کورد….ارومیه جزو جدانشدنی از خاک ایران و جزو مناطق کوردنشین هستش و خواهد بود و مهاجر های مغول که در مسیر تفکرات عردوغان و الهام خانوم پدرخروف حرکتت میکنن خخخخخخ همانطور که تاوریژ( نام کوردی تبریز) و هه ردویل( اردبیل) تا ابد جزو ایران هستش و تا ما کوردا هستیم نمیزارم این مناطق کوردنشین ایران از خاک ایران جدا و به دست مغول زادگان گوش دراز بیوفتد و به فکر تشکیل کشورک جعلی عرعربایجان بیوفتد خخخ عرعربایجان میلتی بدانند ما کورد ها ارمنی نیستیم و تاریخ ثابت کرده که اتاتورک مجوس و عردوغان یهودی هرچقد خواستند کوردهارو از کردستان ترکیه بیرون کنند نه تنها نتوانستند بلکه ۵۰ هزار سرباز ترکیه رو کوردا مثل خوک به درک واصل کردن و جمعیت کوردا ۳۲ میلیون شده در ترکیه یعنی ۴۸ درصد کشورک جعلی طرکیه و تمام کوردای کردستان ترکیه خود را ایرانی میدانند و تشنه به خون کثیف پانتورک های مغول زاده هستن خخخخ بسوزید از ارومیه تا ایلام متعلق به کوردهای اریایی هستش امیدوارم فراموش نشود سمیتکو شیکاک که با شاه ملعون میجنگید چگونه در مهاباد مغول های طرفدار شاه رو پاکسازی کرد خخخ استان های تاوریژ و ارومیه استان های کوردنشین ایران عزیزم هستن و خواهند بود و هارای هاری و زوزه های سگانه جایش در صحراهای مغولستان میباشند نه این خاک مقدس خخخخ…..استان ارومیه اگ ۷۰ درصدش کورد نیست چرا حاکم و بلند پایه ترین مقامش کورده خخخ چرا ریس شورای شهر کورده خخخخ بسوزید بابا دلم سوخت همینقدر کافیتوته خخخخخخ

   1. نادر افشار می‌گوید

    واقعا تاسف باره این کامینیتی اجازه پخش هر کامنتی رو میده

    مشاهده میکنید که یک بچه سالی نادون که اینترنت دستش افتاده باشه..
    جالبه این شخص داره هی کلمه ایران رو تلفظ میکنه درحالی کلا فاز ایشون مشخصه اگه ایرانی روزی نابود بشه ایشون اولین شخص هستن که دم از جدایی طلبی میزنه..

    ۴۸ درصد کورد ترکیه 😂
    نام تبریز و اردبیل کوردیه؟😁🤣
    وای این حتی بلد نیس ی سرچ هم بزنه
    اولا گوساله ای که وقت جفتگیریش هست مغول ها جزوی از مردمان آلتایی و جزوی از تبار داران تورانی حساب میشن که با هر نحوی با ترکان به منطق ترکستان مهاجرت کردن ولی در طی تاریخ و امروز فرق مغول و ترک بچه دوسال هم تشخیص میده…جمعیت مغول ها در جهان کم تر از ۱۰ میلیون هست و پیرو دین تنگری هستن ولی برحسب منبع قدیمی ویکی پدیا جمعیت مردمان ترک پیش از ۱۷۰ میلیون بوده و پیرو دین اسلام..
    از طرف دیگه سمکو شما هیچ وقت حاکم آذربایجان نشده بوده همکاری اون با آشوری ها در نیمه اول شورش باعث اضافه خواهیش شد.این شخص آنقدر پست بود که به همین آشوری ها از پشت خنجر زد از این گذشته ایشون ایل های شکاک و ایل هرکی رو ارومیه مهاجرت داد اونم با منبع رسمی که اتفاقا حرف خودتونه!ایشون در تمامی نبرد هاش با ترک ها شکسته خورده جوری این بدبخت هیچ وقت نتونست با خانات خوی و ماکو در بی افته و این ایالت ها تا قبل از ورود پهلوی ها خودمختار بودن. سر انجام این سرکش مرگ شدی که حقش بود و ی جوری که چجور فرمانده آشور را کشت خودش هم به همان طریق قتل شد…

   2. نادر افشار می‌گوید

    من از ایشون و عزیزان کورد ی سوال دارم چرا ۲ دوره اس که شهردار ارومیه به قول ایشون کوردن؟
    چرا این اشخاص اصلا اهل این مناطق نیستن؟ولی کشور عزیزمون این تصیم گرفته؟
    به خاطر دانش و تفکر بالاشون؟🤣🤣
    قصد توهین ندارم ولی این افراد از وقتی که اومدن جز خراب کاری تو ارومیه کار دیگه ای انجام ندادن
    و جالبه هی بحث جمعیت رو میارین و منابع چرت پرت و غیر منطقی از خودتون میدین اگه این جوری تا دوره پهلوی و از اون گذشته تر ساتراپ آذربایجان یکی حساب میشده با این حساب اون وقت کورد ها در آذربایجان ۱۰ درصد هم حساب نمیشدن
    از طرف دیگه منابع وجود داره که شما مهاجرت کردین از همین مهاجر دادن سمکو تا منابع خود کشورمون که رسما تو روز نامه که متعلق به سال ۸۱ بوده این مسله رو رو میکنه..
    کتاب و منابع رسمی ایران نشون میده در این ۲۰ سال اخیر مهاباد و بوکان بیشترن اسکان رو داشتن (به خدا با یک سرچ میتونید ببنید جوری که در کتاب های درسی جغرافیای آذربایجان غربی هم این مسله توصبح داده شده)
    شما کورد ها چند حکومت در ایران تشکیل دادین؟ ایوبیان؟ (ایوبیان اصلا وارد درصدی از خاک های ایران نشدن) میدونی همین صلاح الدین ایوبی دست آموز دیده یک ترک بوده به شخص نور الدین زنگی پادشاه زنگیان که اتفاقا از ایل افشار بودن و ایشون قهرمان نبرد جنگ های صلیبی دوم بودن که صلاح الدین هم با الگو قرار دادن ایشون حکومت کردن..
    درباره ایوبیان مسله که هست ترک های ممالیک مصر آن هارا به انقراض در آوردن و حاکم خاورمیانه جنوبی شدن..
    ما ترک ها از وقتی که وارد ایران شدیم ایرانی سازی کردیم این که دروغ نیست؟؟ ما حاضر شدیم خون هم رو بریزیم ولی از همه اشخصاصی که در داخل وصعت حاکمیتمون بودن مراقبت کنیم اونم به مدت هزار ۱۲۰۰ سال پشت سرهم ولی شما کورد ها طی این روز ها چیکار کردین؟؟
    همیشه تو مملکت نقشه شورشگر داشتید نه فقط در ایران!
    شما عزیزان اگر مردانگی داشتید دختر های خودتون عضو این گروهک های تروریستی نمیکردین یا حداقل اجازه این کار بهشون نمیدادین این نماد شجاعت نیست این نماد چاره ای نداشتنه!
    شما اگه در چیزتون بود طی تاریخ یک حکومت با نام کورد تشکیل میدادین
    نقشه معروف اسراییل از سال ۲۰۲۰ رو دیدین؟ که قرار کردستان بزرگ به استقلال برسه ولی سال ساله ۲۰۲۳ هستش..

    پدرهای ما این خاک هارو فتح کردن ساختنش آبادش کردن اگه روزی هم بشه که یک ترک تو خاک آذربایجان زنده مونده باشه اسم این مناطق آذربایجان خواهد ماند و نشانی از حاکیمت و گذشته اجداد ما خواهد ماند مانند ۲۱۰۰ سال پیش که نام این مناطق از ارومیه تا اردبیل داده شد..
    روز خوش

   3. سینان داش قلب آذربایجان می‌گوید

    تو اورمیه کوردی حرف بزنی کسی آدم حسابت نمیکنه

 60. آی هان می‌گوید

  واقعا برای کورد هاع متاسفم یعنی مشکل اونا نیست چون کورد ها سواد ندارن اگه داشتن میفهمیدن که اورمیه از اول شهر ترک نشین هست و خواهد بود اگه بیشتر ارومیه کورد بود چرا تو بازار ‌‌.داخل شهر.مدارس.اداره.بیمارستان.وغیره………….ترکی حرف میزنند . چرا تمامی مسعولان شهر اورمیه ترک هست . فرماندار.شهردار‌.فرمانده انتظامی . سپاه . ارتش .شورای شهر حتی یک کورد هم حق نداره تو این اداره ها کار کنه یعنی براش صلاحیت نمی‌دن
  اورمیه سال ۱۴۰۰ . ۱.۱۰۹.۰۰۰ میلیون نفر جمعیت داشته که حدود ۹۲ درصد جمعیت شهر تورک نشینه و حدود ۷ درصد اقلیتی کردی و ۳ درصد هم آشوری و ارمنی زندگی میکند .
  ارومیه ۲ شهر بزرگ شمال‌غرب کشور و ۲ پایتخت آذربایجان و ناموس آذربایجان هست
  ما با کرد مشکلی نداریم بلاخره اونا مهاجرت از کوه به شهر داشتن یکم سخته براشون چون تازه شهر میبینن ولی اینو بگم هرکسی چشم به خاک آذربایجان داشته باشه شب هاش رو براش تبدیل به کابوس میکنیم

  1. زانکو می‌گوید

   ترکها برای بردگی به ایران آورده شدند و حالا مثل ویروس تو سراسر این مملکت پخش شذند و یاوه سرایی می کنند

   1. نادر افشار می‌گوید

    اتفاقا کسی از تاریخ درصدی اطلاعات داشته باشه میدونه برعکس این قضیه اس..

    ترک ها چهار حکومت ایرانی تبار از جمله سامانیان صفاریان طاهریان و روادیان (که اتفاقا عرب کورد شده بودن) رو نابود کردن و خلافت رو به زانو در آوردن و آغاز کنند جنگ های صلیبی با پیروزی نبرد ملازگرد شدن و با اومدن مغول ها قدرت ترک ها در ۸۰۰ سال اخیر بیشتر شدش جوری از ۱۲۰۰ سال ۱۰۸۰ سال ترک ها حاکم ایران و کل خاورمیانه از مصر تا آناتولی و ایران بودن.. اگه عمل کرد ۱۲۰۰ سال حاکمیت ترک ها تو منطق باشین بزرگ ترین قوم غیر ایرانی بودن ایرانی سازی و حتی شعار جانم فدای ایران رو ساختن و میدونی چیه کورد ها همیشه در این سال ها جز رجز خانی و خیانت به مملکت کاری نکردن و توی این سال ترک ها مشخصا اجازه این رو به کورد ها ندادن که درصد حرف اضافه بزنند و همیشه کورد هارو خاموش کردن..
    دلیلی که امروزه کشوری ندارید تاریخ ترک هاست
    با تشکر

   2. Nima می‌گوید

    ترک ها فرهنگشون از اون کرد های کثیف و بی فرهنگ بالاتره . تنها کسانی که باعث عقب ماندگی کشور شدن این کرد های بی فرهنگن

   3. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

    اجداد اکراد وحشی مثل تو برای بردگی و حمالی از عراق اومدین اینجا، کرد وحشی بز کوهی قندیل نشین آسفالت ندیده

  2. رضا می‌گوید

   افسوس که ترک های آذربایجان غربی با کردهای مهاجر مانند برادر رفتار کردند و باعث شدن این گونه نمکدان بشکنن.
   ۳۰ سال از خدا عمر گرفتم تمام ۳۰ سال رو توی ارومیه زندگی کردم به جرئت میتونم بگم حداقل ۸۵ درصد ارومیه ترک هستن و بیش از ۷۰ درصد استان هم ترک هستن.
   یعنی یه کرد با انصاف پیدا نمیشه اینارو ببینه و تایید کنه؟ پر رویی هم حدی داره

 61. علی می‌گوید

  من خودم هم اهل تهران هستم ولی اصالتم تورک هست از شهر ارومیه وقتی این مطالب رو میبینم برایه مردم آذربایجان به خصوص تبریز . ارومیه متاسفم میشم که چرا اجازه میدن اینا برا خودشون تاریخ سازی کنن

  1. شاکری می‌گوید

   عزیزه قارداش
   ما هیچ اجازه ای به این قومیت ها نمیدیم که چپ به خاک های باستانی آذربایجان داشته باشن چطور که هر باره این مسله رو با خون دادن ثابت کردیم!!
   این بار هم قرار نیست چیزی عوض بشه
   البته این اشخاصی هم که وجود دارن به سه دست تقسیم میشن اون عده ای که کلا تو ارومیه زندگی نمیکنن و نظر بی جا میدن اون دسته ای که کلا از تاریخ سرشون نیست و اون دسته هم که زیر کف دست کومله پژاک پ پ ک و… خوابیدن..
   در غیر این صورت کورد های ارومیه با وجود اینکه سنی هستن رابطه فاصله اما خوبی رو بر قرار میکنیم و اونا هم از قضیه کاملا با خبرن و میدونن توپ دسته کی هست!!

   در ارومیه کورد وجود داره اما یک شخص غیر بومی در ارومیه فقط ۳ روز زندگی کنه میفهمه که اکثریت ارومیه ترک نشین هستش البته بحث بالا بودن جمعیت نیستش و هیچ وقت هم نخواهد بود حتی اگه یک ترک هم باقی مانده باشه در سراسر آذربایجان باز ارومیه خانگاه تورک ها خواهد بود اینا ادعا نیستن و مشخصا منی که در ارومیه زندگی میکنم مشخصا اجدادم اینو اثبات کردن بعد هزاران سال!!

 62. احسان می‌گوید

  حدود ۹۰ درصد اورمیه ترک نشین هست کرد واسه خودشون مغازه و کسب و کار را انداختن اسلام آباد منطقه کورد نشین اورمیه هست اونم سرجم ۱۰۰۰ نفر جمعیت نداره اورمیه سال ۱۴۰۰ . ۱.۱۰۹.۰۰۰ میلیون نفر جمعیت داره که حدود ۱.۰۵۰.۰۰۰ نفر ترکه و بقیش اقلیتی کورد . آشوری . ارمنی . زرتشتی هست . کورد ها هم اهل خود اورمیه نیستن مهاجرت از کوه به شهر داشتن .
  شهر ارومیه شهر ترک ها هست ما هم با کورد ها مشکل نداریم ولی هرکسی به خاک آذربایجان چشم داشته باشه شب هاشو براش کابوس میکنیم.ارومیه پایتخت ۲ آذربایجان بعد از تبریزه

 63. مشاغل ارومیه می‌گوید

  محتوای فوق العاده ای بود ممنونم از شما

 64. صلاحدین می‌گوید

  ۹۰ درصد ترک هست؟ اینهمه منطقه کوردنشین هست یعنی کورد ها پشم حساب شدن؟؟_شهرک های مثل ولیعصر و اندیشه و شاهد و شهریار و زیباشهر و هشت شهریور و ویلاشهر و شیخ تپه و سرو وسیلوانا و مرگور و ترگور و… اینا همه مناطق ۹۰ درصد کورد نشین هست

  1. شاکری می‌گوید

   ازت یک سوال دارم تو اصلا تو ارومیه زندگی میکنی یانه؟؟ و نه کوردها پشم هم حساب نمیشن ولیعصر اندیشه شاهد شهریار زیباشهر هشت شهریور شیخ تپه سیلوانا همه اینا که اسم بردی جاهایی هستند که حداقل فقط داخلشون ۲۰ درصد کورد پیدا میشه و کل جمعیت این هارو بهزاریم کنارهم به نظرت اصلا از ۸۰۰ هزار جمعیت میشه ۵۰ هزار؟؟و یک سوال دیگه سیلوانا سرجمع ۱۷۰۰ هزار جمعیت داره و الان این هزار نفر من کجام بزارم؟ که بخوام بیام کل آذربایجانی غربی ۹۰ درصد کورد اسم ببرم؟؟

   جمع کنید این چرت پرت ها سایت تبدیل کردن به مسخر بازی ها پان کوردیشون
   اصلا تو کل ارومیه فقط یدونه ترک بمونه خواب کوردستان شمالیتون از عقلتون دربیارید چون همون یدوون ترک اجازه نمیده خاک های تاریخ آذربایجان حتی یک بخشش کم بشه چه مهاباد چه خوی چه ارومیه..

  2. کیشی سوزی می‌گوید

   معلومه همه منطقه هایی که از ارومیه گفتی شانسی بودن. من خودم هشت شهریور. زندگی میکنم از اول عمرم قدم به قدم این منطقه رو میشناسم. تو کوچه ما که کلا یه خونه کرد هست اونم کرد اصلی نیستن دورگه هستنکوچه ها هم که مثل کوچه ما کلا یکی دوتا خونه کرد داره. سیلوانا و ترگور مرگور رو هم تحقیق کن میفهمی آشوری هارو اونجا عثمانی کشت و بیرونشون کرد و بعد از رفتن آشوری ها شما کردا به سیلوانا و ترگور مرگور اومدین

 65. علی می‌گوید

  ارومیه اخه کجاش جا قشنگ داره یه مکان برای اسکان نداره خیابوناش دست اندازاش انگار تپس نسبت به شهرا دیگه هم گرونی توش بیداد میکنه یه مکان تفریح درستی نداره بند که فقط میری دور میزنی یه خیابونه چی چستشم که بیرون از شهره و هیچ امکانات تفریحی نداره خیابوناشم عرضشون کوچکه از لحاظ فرهنگ رانندگیم صفره یه خیابون دارن به اسم عطایی فکر کن ماشینارو کنار ایستگاه اتوبوس ول میکنن میرن خریدو…هیچ وقت ارومیه تبریز نمیشه یه بار رفتم تبریز لذت بردم از ساختمونا استانداردش بگیر تا خیابونا و مکانا تفریحی و از همه مهمتر اسکان مسافران ارومیه فقط یه اسکان نظارت مثلا شهرداری داره اونم خودگرانه تو خیابون خیام اصلا پیشنهاد نمیکنم سفر کنید حتی ساکن رسمیش شین حتی بازارچه مرزیشونم تعطیله معلوم نیست شهردار ارومیه چه میکنه بهترین مکان برای سفر و زندگی در ایران فقط کیش و شهرا شمالیه

 66. محمد می‌گوید

  ۸۰ درصد جا های دیدنی ارومیه که شما میگین کورد نشین

  1. ایلشاه می‌گوید

   ۸۰ درصد! پس کورد هایی که ترکی حرف میزنن قضیه شون چیه؟ چجوری کورد های سراسر آذربایجان غربی ترکی بلدن اما ۸۰ درصد ارومیه کورد نشینه؟ والا جای جالبته من نمیفهم اگر یک قومیت حاکمیت جامعه رو در اختیار نداشته باشه چجوری ممکن هست؟ اقوام دیگری که تو مناطق زندگی میکنن به همون گویش ها و سنت با تغییر ندادن نژاد خون اما تلاش میکنن هم رنگ جامعه باشن؟
   و در مورد ۸۰ درصد بگو بینم با کدوم منبع این حرف رو میزنی اگه منبع جهانی میخوای بیا سال ۲۰۱۱ خود ویکی پدیا جهان قرار داده چرخه جمعیتی در استان های خاورمیانه ارومیه ۷۴ درصد ترک نشین هست پس؟
   و یک سوال دیگه استان های خوی ماکو ارومیه میاندوآب بخش هایی از چالدران سلماس نقده تکاب و شاهین دژ استان هایی هستند که در تمامی مستند های ساخته شده میتونید بر ترک نشین بودن مناطق پی ببرید خود من از طرف سلماس خوی خون مادری دارم که از بچگیم همیشه در حال رفت آمد بودم و همه جای مناطق میشناسم خود خوی کم از ارومیه کورد داره حالا چه برسه کل آذربایجان که بشه ۸۰ درصد کورد نشین با این حساب ما تو هوا زندگی میکنیم ..
   و یاد آوری کنم هر چقدر با بچه اضافی بار آوردن یا با مهاجرت ها نمیتونید این استان رو به نفع خودتون تغییر بدین اول به خاطر تاریخش دوم به خاطر ملت هایی که اصلا اجازه ندادن تا به امروز که بهش دست بزنید

 67. محمد می‌گوید

  نوشته شما همش غلط هست یه خیابون بگو که کرد نباشن یه جا آرومیه رو بگو که کردا نجا نباشه

  1. ایلشاه می‌گوید

   چقدر قضیه مهم من خودم تو البرز زندگی میکنن کوچه ۳ که اتفاقا محله قدیمی هست و با وجود حدود ۲۲ خونه فقط یک همسایه کورد نشین داریم که اونا هم فقط ۴ سال اینجا زندگی میکنن و من از شما یک سوال دارم چرا تمامی خیابون ها و فلکه ها اسمامی ترک دارن؟ و یا اشاره به مفاخر آذربایجانی هستند؟ گنجه شمس تیمور اشیخ تپه نسیمی ستارخان باکری حسنی یک حسنی دو دره چایه …. والا اینا فقط همون چند تایی هستند مدت ها توش زندگی کردم رو گفتن یا در غیر این صورت ارومیه ها خودشون بهتر میدونن کجا ها اسامی ترکی استفاده شدن..

   این کورد ها خودشون از کرمانشاه یا سنندج دارن هیت میکنن امدا سایت رو در غیر این صورت من واقعا میتونم بگم اره در ارومیه کورد هایی شناختم اما تا این حد کینه ای باشن و چرت ببافن ندیدم و اتفاقا همیشه بخاطر ارتباط برقرار کردن تو بازار ها ییا فروش گاه ها امدا با ملت ترکی حرف میزنن تا هم رنگ ملت ارومیه بشن البته این چیزی تغییر نمیده چون تمامی عالمیان میدونن ارومیه کجا بوده و کجا هست این فکر خیال هارو از سرتون بیرون بی اندازین

   ممنون از سایت علی بابا

   1. Mohamad می‌گوید

    هیچ میدونی نصف اونایی که توی خیابون ترکی حرف میزنن کوردن،، اخه ابلهانه نظر ندید، ، یکم واقع بین باشین، بخدا کسی نمیخاد ارومیه رو اشغال کنه ولی اینقد از روی تعصب نظر ندید

 68. متین می‌گوید

  بسیاری از مطالب اشتباه بودند و تحریف شده بود
  واقعا از علی بابا انتظار نداشتم که مطالب غلط پخش کنه

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام متین عزیز 🙂 خیلی خوشحالیم که مطالب مارو خوندین. دقیقا کجای مطالب اشتباه وجود داره؟ شما می‌تونین با تجربتون کمک کنین که مطالب کامل‌تر بشن.

   1. فردین می‌گوید

    سلام داداش اولین مطلب اشتباه در مورد جمعیت ارومیه بود که مسلما ۹۰ درصد ارومیه تورک نیستن بلکه حتی جمعیت کورد ها بیشتره ولی همیشه اینو رسانه ها غلط منتشر میکند

   2. شاکری می‌گوید

    جمعیت ارومیه در سال ۲۰۱۰ به صورت رسمی با اعلام نتایج دقیق تمامی استان های ایران مشخص شد که ۷۲ درصد شرکت کنندگان جمعی ترک هستند و به اطلاع غفظ ۱۱ درصد جمعیت استان شرکتی نداشتند و حالا به کنار که تمامی کورد های ارومیه از مهاباد بگیر تا پیرانشهر و مهاجر های شهرستانی ارومیه کاملا به ترکی مسلط هستند برای چی چون همیشه جامعه حاکمیت رو در دست داره….

    و راستی جمعیت کورد ها اگر واقعا زیاد باشه به این معناست از سال ۲۰۰۲ که آغاز مهاجرت کورد ها به ارومیه آغاز شده تا به امروز چون من خودم میتوننم بگم تو کل استان ما کورد نمیدیدیم و از سال ۹۱ به بعد تو چشم می اومدن کورد ها و حتی مادر بزرگ بنده میگفتند برای مثال ۵۰ سال پیش مسیحی ها خیلی زیاد تو ارومیه به چشممون میخورد تا کوردان و از طرف دیگه سنی بودن کورد های ارومیه یک دلیل بر مهاجر بودنشان هست چون ما تا دوره صفوی قزلباش های آذربایجان اجازه ای بر سنی باقی ماندن چهارچوب ایل هایی که در مهم ترین بخش ساتراپی کشور یعنی آذربایجان زندگی میکردن به هیچ عنوان حق زندگی داده نمیشد یا حداقل کشته میشدند پس…

   3. شهاب می‌گوید

    آقای شاکری مادربزرگ های ما مثل ما فقط قسمتی از تاریخ هستند ارومیه به استناد دانشنامه بریتانیکا و خیلی منابع دیگر تا قرن دهم و نبرد قلعه دمدم صومای برادوست بین امیرخان لبزرین و لشکریان شاه عباس صفوی شهر عمدتا کردنشین بوده است. همین صد سال پیش هم برای چند سال دست اسماعیل آقا بود و اولین روزنامه کردی در ارومیه منتشر شد اونوقت شما میگی بیست ساله؟! صحبت تجربه من و شما نیست صحبت از تاریخ است

   4. شاکری می‌گوید

    برادر گل ما کاری به جمعیت نداریم ولی حقیقت این است کل استان آذربایجان اتفاقا با منابع که کشور های غربی در اختیارمان قرار گذاشتند نشان میدهد که اکثریت این ساتراپ ترک نشین هستن و حالا منابع کشور خودمون هم که مشخصا میگن ارومیه ۹۰ درصد ترکه! و اگه اهل تاریخ هم باشید میتونید مهاجرت بزرگ کورد ها که از قرن ۲۰ آغاز میشود رو ببینید که بخشی به قفقاز بخشی به آناتولی جنوبی مرکزی (مناطق ارمنی نشین) و حالا بخشی هم به ایران رو ببینید و اشخاص مهاجر کورد قطعا در ارومیه حضور دارند که اتفاقا کشورمان هم در روز نامه اعلام کرده که مطعلق به سال های ۸۰ هست که این مهاجرت اول با اعدادی مثل ۷۰ هزار شروع میشه اصلا گذشته به این عکس هایی زیادی موجود هست…

    ولی به قول خودتون در تاریخ ۵۰۰ سال اخیر یعنی عصر صفویه بر حسب مدارک فارسی شاه عباس جمعیتی حدود ۷۰ هزار کورد رو به خراسان کوچ میده چیزی که خیلی ها مطرح نمیکنن این است تنها کورد از ارومیه مهاجرت نمیکنند حدود ۷۵۰۰ هزار قزلباش افشاری هم به خراسان کوچ میکنن که همان خاندان است که اجداد نادرشاه هستند ولی من یک چیزی باید این ۷۰ هزار همان کورد های شیعه هستند که امروزه فقط جمعیتی ۶۰۰ هزار نفره در خراسان تشکیل میدن ولی کورد های ارومیه از سه میلیون جمعیت متقدن که ۲ میلیون ۷۰۰ هزار کورد در اورمیه ساکن خودشم بدون هیچ منبعی رسمی و حتی سرشماری!! و چیزی که شک دارم اینکه همه کورد های ارومیه سنی هستند!! مانند کورد ها عراق ترکیه سوریه چجوری ممکن هست کورد در آذربایجان زندگی کند و قزلباش ها و حکومت کاری انجام ندند ولی جمعیت امروزی ۸۰ میلیون شخص شیعه کنند
    ولی اگه مسله کورد نشین بودن ارومیه بوده باید بگم ارومیه اولین خواستگان نژاد های مشخص آلتاییک هستش که این موضوع بر میگرده به دوران بعد سومری ها خود کورد هاهم در دوره روادیان عرب تبار به منطقه وارد شدن در غیر این صورت من هیچ منبع بر کورد نشین بودن ارومیه در عصر قبل اسلام حتی یک بار هم مشاهده نکردن و در دوره غزنویان هم عدد بزرگ از ترک های آغوز وارد منطقه میشن که وبعد هاهم سلجوقیان منطقه رو به اختیار خود درمیارن از طرف با اومدن اتابکان آذربایجان که ترک قپچاق بودن ارومیه برای اوون ها از اهمیت بالایی برخورد دار بود که بزرگ ترین میراثشون همین سه گنبد بوده ولی جمعیت اصلی و بزرگ ارومیه در دوره ایلخانی روخ میده یعنی مهاجرت افشار ها بعضی میگن افشار از دوره سلجوقیان تو منطقه بودن ولی من متقدم بخش بزرگشون از دوره مغول یعنی در ۸۰۰ سال اخیر وارد شدن..ارومیه در دوره صفوی یکی از مراکز قزلباش های افشار بوده بر حسب اعداد ۷۰ هزار کورد که از ارومیه مهاجرت کردن حدود ۶۰ هزار افشار در ارومیه باقی ماندن که این به معنی نیست که کل آذربایجان غربی کورد هاشون مهاجرت کردن نه اتفاقا بخش های شمالی ارومیه یعنی خوی و ماکو محل اصلی ایل های بزرگ تر از افشار ها بوده مانند خانات آق قینو (ایل مادری شاه اسماعیل) شاملو ها قاراپاپاق و…
    و واکنش به بند آخر حرفتون ارومیه هم ۲۰۰ سال پیش یکی از مراکز بزرگ ایران قاجاری بود که زبان ترکی آموزش داده میشد یا در دوره های آقای پیشه وری حتی جمهوری مهاباد هم روزنامه ترکی داشتند البته شرمنده من این روزنامه های کورد شخص اسماعیل سمکو در ارومیه ندیدم اگه بشه یک اس اس بفرستید…
    ولی باید قبول کرد اشخاص اینجا دنبال بهانه مبنی بر جمعیت زیاد بودن کورد ها در اورمیه هستند اشخاصی هستند که خواب های زیادی میبینند ولی فرق نخواهد کرد که ارومیه چه کورد نشین باشد چه ارمنی نشین ارومیه همیشه بخشی از آذربایجان چجوری در ۲۴۰۰ سال اخیر بوده مثل گذشته همان جور خواهد باقی ماند ..
    با تشکر

   5. مبین می‌گوید

    کجای ارومیه اینقدر کورد است ۹۰ درصدش حتی بیشترش ترکه

 69. گوزل اورمیه می‌گوید

  تشکورلر بو وب صایفاسینان که اورمونو تانیدیلار
  یاشاسین علی بابا وب صایفاسی
  یاشاسین آذربایجان
  یاشاسین اورمو(اورمیه)

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام یولداش 🙂
   سیزده یاشیاسیز.
   ترجمه: سلام رفیق؛ شما هم زنده باشین.

 70. ارومیه_آذربایجان می‌گوید

  یاشاسین ارومیه_یاشاسین آذربایجان.
  دیار باکری ها و امینی ها
  حسنی ها و اورموی ها
  گواه ارومیه،نام ها واسامی محلات ترکی آن است.
  دوققوزپله،یئددی دئرمان،آلتمیش طنف،دوشابچی خانا،دمیرچی لر،شورشورا محله سی،عسگرخان محله سی و….
  غذاهای:دلما،عیران آشی،قیقاناخ،گوزلمه،گویز حالواسی،کشیرحالواسی،نوغول و…
  مکان ها و جاده های:گوک تپه،شهرچایی،ائللرباغی،گوللرباغی،سیرداغی،تورپاق قالاو….
  علاوه برآن،حافظه تاریخی و سیاسی،گواه بر اکثریت ترک در ارومیه و ترک نشین بودن آن است.
  بماند که طی دو دهه اخیر باحمایت گروه ها اقلیت های خاص،با اهداف شوم و خطرناک،درپی تلاش برای تغیرر بافت جمعیتی و قومیتی ارومیه؛وتاریخ سازی های بی پایه و اساس ،سعی بر کردنشین نشان دادن ارومیه را دارند.
  اما،اصالت گواه بر همه چیز است.
  بادساخته را طوفان می برد.
  امیدوارم که مسافران عزیزهم با آگاهی کانل از قضایا وارد شهر زیبامون بشن. و از ساز های عاشیق و دوشاب و جاها و موارد ذکر شده ارومیه لذت ببرند.

 71. somaye می‌گوید

  تو این چند روز راستش با خانواده به شمال غرب ایران سفر کردیم اول به تبریز و مرند و آذرشهر رفتیم که واقعا از لحاظ مناطق گردشگری و تاریخی خیلی جاها بود که متسفانه آنچنان نتونستیم تجربه کنیم من خودم عاشق ارک تبریز شدم حیف اجازه نداشتیم وارد حیاط بشیم بعد همون شب هم به آذربایجان غربی رفتیم واقعا ارومیه از نظرمن نسبت به تبریز جاده های سر سبزی تری داشت مخصوصا مناطق سلماس مردم ارومیه واقعا مهمان نواز بودن از سه گنبد و یخچال نه پله بازدید کردیم فقط ارومیه نسبت به تبریز احساس میکنم داخل شهر آروم تر بود البته تو خود تبریز پلاک ۱۷ زیاد میدیدیم
  از ترانه های عاشیق که مردم آذربایجان میزدن واقعا خوشم اومد کنارش رقص آذری دیدیم که واقعا زیبا و همچون خیلی سخت به نظر می اومد ی چیزی که خیلی جالب بود انگار تبریزی ها و مردم ارومیه خیلی هماهنگ بودن منظورم از این حرف مثلا تبریزی ها میگفتن سوغات ارومیه رو حتما بخرید مردم ارومیه هم خیلی تاکید داشتن راه برگشتنی حتما به جاهای تاریخی تبریز سر بزنیم
  چیزی که خیلی ناراحتم کرد دریاچه ارومیه بود که واقعا اشک آدم درمی آورد رسما تبدیل شده به یک صحرا خود مردم آذری هم از این قضیه خیلی ناراحت بودن

  1. نادر افشار می‌گوید

   خیلی خوشحال هستیم که به استانمون سفر کردین..
   بله درسته دریاچه ارومیه نه فقط ارزش خیلی بالایی برای مردم خود استان داره بلکه برای کل مردمان آذری ارزش زیادی داشته و داره چون من خودم هیچ وقت فراموش نمیکنم روز هایی که ترک های قزوین با اتبوس ها برای شنا کردن از اونجا می آمدن یا خود تبریزی ها.. روز هایی بود که در همین ۱۵ سال پیش اتفاق افتاده ولی خب خشک شدن دریاچه سنت های کنار هم اومدن مردم آذربایجان رو نابود کرده حداقل نسبت به گذشته نسبت به گذشته ها

 72. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

  ❤ ارومیه قلب آذربایجان ❤
  به دیار آذربایجان ارومیه شهر والیبالی و والیبال خیز خطه آذربایجان خوش آمدید 💕

  آذربایجان دیارنا ، گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز 💕

  ما آذربایجانی ها به خصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها ) خونگرمو مهمان نوازیم 💕

  یاشاسین ایران ❤

  یاشاسین آذربایجان ❤

  یاشاسین ارومیه ❤

 73. آذربایجان می‌گوید

  یاشاسین گوزل اورمیه میز

  1. نادر افشار می‌گوید

   وار اولسون و ساغ اولسون اورمونون شرفلی جوان لاری

 74. آتیلا می‌گوید

  ببینید حقیقت وقتی کامنت هارو میبینم اصلا خیلی ناامید میشم.

  من نمی فهمم مایی که روزانه با شما زندگی میکنیم خونه هامون اجاره یا براتون میفروشیم و تو بعضی وقت باعث این میشیم که کار پیدا کنید بچه هامون تو ی مدرسه تدریس میببیند چجوری میاد اینجا دم از خاک هم امروزه و هم در تاریخش نامش آذربایجان بوده رو نام جعلی میزارین روش و بعد ما میشیم پان ترک؟
  بزار ببینم خب شما میاید میگید چون جمعیت کرد های ارومیه بیشتره یعنی خاک شماست؟؟اصلا خودتون درصدی فکر نمیکنید این ی عقده ای بودن حساب میشه؟
  چه بدونم میگید دوره صفوی به خراسان کوچ تون میدیم با این حساب ترک های خوزستان ترک های شمال و ترک های کرمان و ترک های خود ارومیه و سراسر آذربایجان که همیشه درحال کوچ بودن باید خاک ترک ها حساب بیاین و چند تا از دوستان مدارکی جمع کردن که مردم آذربایجان از دوره خود عباسیان (یعنی ۸۰۰ سال پیش از دوره صفوی) تو ارومیه حضور داشتن و اسم منطقه ارومی ساتراپ آذربادگان تا قبل از اسلام هم کلا چیز دیگه بود کل آذربایجانی ها و اقوام شمال در قفقاز زندگی میکردن و نه تبریزی و نه اردبیل و نه ارومیه ای محل زندگی قومیت بزرگ نبوده و اگه حساب کنیم مردم آذربایجان سنگ شو زدن بنا کردن..
  و خوشم میاد خیلی هاتون فاز ایرانی بودن میگیره ولی وقتی ادامه پیام شو میخونی میبنی خود پان هست که فقط داره نقش بازی میکنه..
  و به قول اون دوستی که داره جوابتون میده کورد کرمانشاه و کورد های مناطق دیگه از اونجا پا میشن میان اینجا با تمام خانوادشون استان داری رو دولت میاره که اصلا بومی اینجا نیستن (۲ تا استان دار کرد که از خراسان و کرمانشاه در ۵۰ سال اخیر به ارومیه اعظام میشن)
  والا ما حرفی نداریم ولی شما که این ادعارو دارید با مدرک حرف بزنید حداقل

 75. Kurd boy می‌گوید

  واقعا مطالب طنز است چطور میشه وقتی کل اسلام اباد و کشتارگاه و دخانیات شهرک شهریار ایثار ولیعصر حسنی بادکی و خیلی جاهای دیگه ساکن کورد باشه بگید ترک زبان هستند

  1. نادر افشار می‌گوید

   بله تمام اسم مناطقی رو بردی که خرابه هستن اسلام آباد که محل تمام اراذل و اوباش هست به کنار کشتارگاه هم من نمی فهمم چجوری شب ها اونجا آدم میخوابه آخه واقعا خوف نمیگیردتون؟شهرک شهریار هم جدیده که ی بهانه خوب برای گیر دادنه و شهرک شهریار جایی که فقط کرد نشین نیست و اتفاقا ترک نشین هم هست و ولیعصر؟ حرفی برای گفتن ندارم ولیعصر هم زدن به اسم خودشون xD اقا اصلا سعدی باکری ۲۲ بهمن…همه جا مال شماس ما هم داریم رو هوا پشتک میزنیم xD….

  2. Turk می‌گوید

   عزیزم ساکنان قدیمی و اصلی ارومیه رو میگه نه اونایی که ار معاباد و سردشت و پیرانشهر و فلان اومدن
   ارومیه شهر چند قومیتیه خب و مرکز استانه معلومه که از شهر های دیگه به ارومیه مهاجرت میکنن و ساکن میشن

   1. Shakhaone,,,sanandaj می‌گوید

    دقیقا درسته هر نژاد و قومی توش هست، ما انسانیم، ب مذهب و دین اینا کاری ندارم ولی درسته از قوم های مختلف هستیم ولی ایرانی هستیم، مردمان زحمت کشوباغیرت تورک همچنین کورد ،،آشوری و ارمنی، ارومیه از اسمش پیداس از دیرباز جای چندقومیتی

  3. یاشاسین ارومیه یاشاسین آذربایجان تورک می‌گوید

   خخخخ جوک میگی عمو اینا رو از کجا در آوردی ؟؟؟؟
   بالای ۹۰ درصد ارومیه ترک زبان هستد یه جای چوردی توی ارومیه نمیتونی پیدا کنی از مجتمع های خرید ارومیه از تورک مال ارومیه ، مجتمع آذربایجان ارومیه ، پاساژ ستارخان ارومیه ، پاساژ استاد شهریار ارومیه و ….. از پارک های ترکی ارومیه مانند : پارک ائللرباغی و پارک گوللرباغی از محله ها و مناطق ترکی ارومیه مانند: یئده درمان ، شورشورا محلسی ، آغ داش محلسی ، باغچاباشی ، التمیش تنف محلسی.آغا قبیری محلسی.زنجیر فلکسی.جیران فلکسی.دوققوز پله محلسی.داش مسجد محلسی.بازارباش محلسی.نوگئچر محلسی.و هزاران جای ترکی دیگر
   ارومیه خاک ابدی و ناموس آذربایجان هست کسی به خاک آذربایجان چپ نگاه کنه فاتحش خوندس

 76. صلاح الدین ایوبی می‌گوید

  عزیز پانتورک گوش دراز ضد ایرانی سلام…..تو زیادی جو گیر شدی و با تفکرات اردوغان یهودی و الهام خام علیوف داری حرکت میکنی …اولا آذربایحان آذربایجان نکن که اگر به خاک ایران چپ نگاه کنید ما کوردا رو همون پرچم جعلیتون مامی هاتون رو جلو چشمتون مورد عنایت قرار میدیم اینجا ایرانه ما و جمهوری جعلی باکو استانی از ایران و مگر تو خواب ببینی تا ما کوردا هستیم تبریز( تاوریژ نام کوردیش) و هه ردبیل( اردبیل) از ایران جدا بشه…اگه ۷۰ درصد ارومیه کورد وطن پرست نیست چرا استاندار کورده !!!!! خخخخخ بمیرم براتون شما پانتورکای مغول زاده مهاجر خیلی توهم زدید کوردا مهمان نوازی کردن ولی ادعای خاک ایران عزیزم را میکنید ….در استان ماشالله به فراوانی کورد هست و هرروزم ببشتر میشه و نفس کشیدن را هرروز برای پانتورکیسم حروم لقمه سخت تر میکنیم و رقص کوردی میکنیم و دشمنان ایران هم کاری جز سوختن نمیتونن بکنن چون‌میدونن تو دعوام حریفمون نیستن خخخ دعوا بشه جمع میکننن مستقیم باکو خخخ….هربژی ایران هربژی ارومیه دلی کورد

  1. نادر افشار می‌گوید

   خخخ-خیلی دوست دارم ببینم پست این کامت چه بچه سالی نشته و فاز میهن پرستی گرفته xD

   اولا نگران نباش از من میهن پرست تر خودم والا ی ارومیه من میشناسه از بچگی محرمان توی دستم تبل توی ی دستم پرچم ایران رو تنم هم لباس سیاه برای حسین تبل میزنم و همین چند سال دارم براش نوحه ترکی میخونم پس نگران نباش..

   و دوما من آیا اینجا چیزی به ضد ایران حرف زدم من فقط دارم حقیقت تاریخ حرف میزنم و میگم ایران امروزی کم تر از ۱۰ درصد فقط شامل نژاد آریایی میشه و توی این مملکت قوم های زیادی زندگی میکنن و پسوند حرف برای کرد که تو هوا ها زندگی میکنه گفتم تا با تاریخ آشناییت خوبی داشته باشه..

   سومن الهام و علی اف انقدر این تازگی ها سرشون شلوغه که بیکار این نیستن که بخوان دومین بزرگ ترین قومیت ایران جدا کنن و جای جالب این جاس که اونا خدا بی خبر ها اصلا حرقی تا الان از این قضیه نگفتن مردمشون کسایی هستن که از این قضیه حمایت میکنن و ی سوال اهیانا پدر جد من تو کردستان عراق وسوریه پرچم اسراییل به دست گرفتن؟ والا خوبه خودشون با ما جا میزنن دقت کردین؟

   و آذربایجان آذربایجان نکنم؟ والا خاک که امروزه من داخل زندگی میکنم و در شمال غرب ایران قرار داره اسمش آذربایجان اونم به مدت ۲۴۰۰ سال! درحالی که چیزی به اسم کرد بعد ۶۰۰ سال به وجود میاد که اتفاقا توی دوره ساسانی هاهم مثل همیشه به زنم به تخته دنبال انقلاب نژاد بودین..
   پس نتیجه میگیریم هر وقت دلم خاک این اسم استفاده میکنم چون خاک و نژادی روی تنم دارم اینه آذربایجان به معنی نگهبان آتش ایزدی.و من تنهایی بیام به خاک ایران چپ نگاه کنم؟ میشه بپرسم لغت هایی که استفاده میکنی از فیلم (استارترک ۳ هست؟)

   و شما کورد ها پرچم جعلی تون وقتی میگیرید دستتون والا بد نیست و یا میاید مجسمه نماد پ پ ک توی تکاب میسازین بد نیست هر چند همین ترک های تکاب آوردنش پایین و ی چیز دیگه مورد عنایت قرار میدید یعنی با ی تیکه پارچه کشتی میگیری؟ و شما کرد ها توی ۵۰ سال گذشته همین ادعارو داشتین توی سلدوز ولی یادتوون نمیاد آخر قضیه چی شد؟

   شما هایی که کرد های عراق حمایت کردین و ضد ایران جنگیدید اونم بعد ۷ هفت ماه پس از انقلاب چرا ارومیه هنوز آذربایجانه؟و جمهوری باکو اگه جعلی بود بالا ۹۶ درصد هیچ کشور قبول نداشت بر عکس ارمنستان که فقط ۸۳ درصد کشور قبولش دارن اونم کی یکی از ۱۰ ابر قدرت جهان یعنی پاکستان و ویتنام و باکو رو مردم آذربایجان با مبارزه کردن ساختنش و از سال ۲۰۰۷ تبدیلش کردن به یکی از با ارزش ترین پایتخت دنیا پس باز تجدید نظر کن اوکی؟

   و خوشم میاد اینجا کسی درباره جدایی حرف نزده که تبریز و اردبیل ارومیه زنجان (آذربایجان امروزی) بخواد جدا بشه و راستی نام سنندج هم (به ترکی میشه سنه و سننان داش) و الان ی چیز دقت کردین شما همین الان ادعای خاک ایران کردین میشه بپرسم چه فاز بود که تبریزو به کردی ترجمه کردین؟ نکنه از نظرت اونجا خاک جعلی کوردستان بزرگ تونه؟ و خب بهتره اشاره ای به این حرف نکرده باشی چون توی این ۲۴۰۰ سال اخیر آذربایجان شامل تبریز هم میشد که هنوز هم هست و نام جعلی روش گذاشتن به معنای عشق تجزیه طلبی شمارو نشون میده و این کارتون اتفاقا همین الان شامل ارومیه هم میشه پس چشمتو باز کن بدون داری چی مینویسی تا من قهویت نکنم..

   و والا اگه به جمعیت باشه پس کشوری به ایران باید نباشه و زبان رسمیش هم باید فارسی نباشه کشوری مثل روسیه که بالا ۳۰۰ میلیون جمعیت داره و در شرقش بیشتر قومیت های دیگه زندگی میکنن و با این حساب اون مناطق باید جدا بشن..دقت کردین همیشه دارین بحث جمعیت رو میکنید خخخ و این حتی نه فقط درصدی امکان نداره تو ارومیه ۷۰ درصد کرد باشه بلکه چیزی از ارومیه کم نمیشه اصلا ۱۰۰ درصد کرد تو ارومیه بشه آیا این باعث میشه که ارومیه عنوان ۲۴۰۰ سالی که خودش یعنی آذربایجان تغییر کنه؟ خیر پس باز از ارزش های تعدادی تون زیاد نمیشه..

   و ی سوال چون کورد ارومیه وطن پرست نیست به این معنی میاد استاندارش کرده و این به معنی میاد که کرد ارومیه وطن پرسته؟جان؟ والا اولن استان دار هارو با رای مردمی درنمیاد و خود دولت اعظام میکنه و بعد انقلاب ارومیه ۲ تا الان استان دار کرد داشته که یکی محمد صادق معتمدیان و محمدمهدی شهریاری هستن که هیچ کدومشون زاده خود ارومیه نیستن به کنار اهل خراسان شمالی و کرمانشاه هستن پس دوباره زر مفتکی..

   و اینجا والا تنها پان شمایید که که رو ابر ها پرواز میکنید و نزدیک بخورید به اتمسفر دنیا و متسفانه از کم هوش بودن شما مشخص فرق بین ترک و مغول حتی درصدی آشکار نیست زمانی که خواستین اینارو کنار هم بیارید میتونید از تلفظ آلتای استفده کنید چون نژاد ترک ومغول شامل هم نمیشن (نژاد آلتایی شامل : ژاپنی ها کره ای ها مغول ها ترک ها تورغوز ها ها و اقوام مختلف روسیه) پس امید وارم به مغز فندوقیت سوده شده باشه و شما نه تنها مهمون نوازی نکردین بلکه مردم آذربایجان که از قبل تو این مناطق حضور داشتن مهمون نوازی کردن و شما ها حتی مقوامت علیه ترک ها نشون دادین که منجلب این شد که (به قول قوه الهی پارتون کردن در این ۱۳۰۰ سال ) و راستی مردم آذربایجان که خودشون میزبان بودن داری درباره چی حرف میزنی پشمک حاج صلاح الدین…

   والا استان های شمالی ارومیه که باستانی ترین هستن که کلا ترکن و خود ارومیه کلا ترکه (ماکو شوط پلدشت خوی چالدران سلماس نقده میاندوآب شاهین دژ و تکاب)

   و خود ارومیه هم حساب کنیم (استان مرکزی کاملا ترک نازلو با ۱۰ هزار جمعیت ترکه انزل هم با ۳۰۰ هزار ترک سنی هم ترکه سیلوانا با جمعیت کم از ۲۰۰۰ هزار نفر کرد نشینه و هم چون صومای برادوست که اطراف اون مناطق روستای ترکنشین زیادن )

   در غیر این صورت محل زندگی کرده ها اشنویه بوکان مهاباد پیرانشهر و سردشت میباشد

   استان هایی که چند اقوامی هستن ماکو که بیشتر جمعیت ترکن نقده میشه گفت فقط ۸ درصد کرد داره تکاب و شاهین دژ که بازم بیشتر این استان ها ترکن…

   و البته باید این گفت چرا مناطق باستانی ارومیه همشون ترک نشینن؟تکاب و شاهین دژ که دوره افشار اهمیت زیاد میبینه خوی کنار مراغه و اردبیل در دوره عباسی در درجه بندی شهر های مهم تری بودن ولی مثلا امروزه تبریز ارومیه و اردبیل هست و خود چالدران کلا ترکه و اسمش روش دیگه میراث و خونه از جد بزرگ آذربایجان یعنی شاه اسماعیل و پدر های قزلباشمان هست خود ارومیه هم دوره اتابکان آذربایجان به اوج میرسه و محل زندگی میشه و قدیمی ترین میراثش سه گنبد اتابکان آذربایجان در دوره سلجوقیان است…

   و بله ماشاالله خوبه هدفتون دارین برامون شکوفایی مکینید البته چیزی که همه میدون ازت ی سوال دارم مگه این حرف جوان مردان حزب پ پ ک نبود که هر خانوار باید حدقل ۵ بچه و حداقصل ۸ بچه؟ که اتفاقا ارومیه سال ۶۱ ۱۸ استان پرجمعیت ایران بود چجوری میشه سال ۸۷ تبدیل بشه به ۱۰ استان پرجمعیت و قابل مشکوکه مخصوصا دارین ادعای زیاد بودن میکنید خودش ی جوابه مرسی بابت سر نخ….
   و از مردم ایران بپرسی۴۳ چیزی که از آذربایجان غربی میدونی چیه قطعا میگن:سوغات ارومیه دریاچه ارومیه و باستیخ و عاشیق ها

   بله ابر قدرت ها از هر طرف ایران گرفتن بعد جنگی هم نمیشه نگران نباش مخوصا بعد اون قضیه کریدور امرا کسی به آذربایجان حرفی بزنه و گفتم جمگ بشه ترکیه ی طرف مفت خوری میکنه از شرق هم پاکستان گرجستان هم یار همیشگی ترک ها بوده عراق سوریه هم دنبال بهانن عرب هاهم دنبال بهانه برای نابودی ایرانن پس این چیز در آخر باعث جنگ جهانی میشه که رویای احمق های کم عقل مثل تو است و ها اگر منظورت جنگ بین ترک ارومیه و کرد باشه ما خودمون اثبات کردین توی ۵۰ سال پیش با ۵۰ هزار نیرو اومدین خودش هم با توپ تانگ ولی کم تر از ۳ روز با لگد برتتون کردیم بیرون 🙂

   ارومیه بیچنارا کل ایران آذربایجانین قلبیده (ارومیه به کنار کل ایران قلب آذربایجان هست)

  2. صلاح الدین چورد می‌گوید

   ببین صلاح الدین چورد :

   پانچورد احمق انگار یادتون رفته توی هشت سال دفاع مقدس کامیون‌ کامیون از عراق وارد خاک استان آذربایجان غربی شدین حالا ادعای خاک دارین ؟ زرشکککک شتر در خواب ببیند پنبه دانه

   خوب گوش های درازتو باز کن و بشنو و روزی هزار بار برای خودت تکرار کن ارومیه خاک ابدی آذربایجان هست این هم شهید دادیم توی مرزها به خاطر این یه وجب از خاک آذربایجان کم نشه هیچ کسی جرات چپ نگاه کردن به خاک‌ ارومیه و آذربایجان رو نداره تاریخ براتون درس عبرت باشه

   ارومیه قلب ابدی آذربایجان سرزمین ترکان 💪

   یاشاسین ارومیه 💪

   یاشاسین آذربایجان 💪

   یاشاسین تورک 💪

   1. ترک آذربایجان می‌گوید

    یاشاسین اورمیه
    یاشاسین آذربایجان
    یاشاسین ایران
    یاشاسین تــــــــــــــــــــورک

  3. ترک آذربایجان می‌گوید

   آقا که چی بگم حالا که متن پر از تهمت رو نوشتی بگیر جوابت را
   زبان فارسی زبان نیست بلکه لهجه‌ای است از زبان عربی که رتبه سی و دوم را داراست و زبان کردی زیر لهجه‌ای از زبان فارسی هست در آخر این شعر رو تقدیم ملت کرد می‌کنم
   ترکی هنر است
   فارسی شکر است

  4. زانگو می‌گوید

   ای خوا قضات شیره کر
   هر بژی
   دقیقا درست زدی تو خال ، ایران عزیز مال و ملک کردهاست ،الباقی مهاجرند هر چند ما با هیچ قوم و ملیتی در ایران دشمنی و کینه نداریم و همه را برادر و هم وطن می دانیم چه ترک و چه فارس و چه عرب و غیره… ولی باید همه بدانیم که اگر در هر کجای ایران عزیز کردی باشد او پادشاه آنجاست و نیاز به تایید هیچکس ندارد. رجز خوانی بعضی ها هم برای کردهای غیور و وطن پرست مثل باد معده است و باعث رسوایی خود آنها می شود چون کردها توانایی خود را در زمینه های مختلف برای تمام جهانیان در گذر تاریخ ثابت کردند. بدرود

  5. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

   همون پاشا اردوغان پدر همتونو در آورده اکراد

 77. چنگیزخان مغول می‌گوید

  ایران سرزمین اریایی هاست جای تورک و مغول اورده توسط چنگیز نیست…نژاد ایرانی مثل تورک وحشی نیست