شهر مشهد

راهنمای جامع سفر و گردشگری در شهر مشهد

آشنایی با همه مراکز گردشگری مشهد در یک نگاه

شهر مشهد و اقع در استان خراسان رضوی یکی از استان‌های تاریخی و مذهبی ایران محسوب می‌شود. این شهر سالانه میزبان حدود ۲۷ میلیون نفر از مسافران داخلی و خارجی است که برای زیارت و مراسم‌های مذهبی به این مکان سفر می‌کنند. دلیل اصلی این حجم مسافر و گردشگر وجود بارگاه امام رضا(ع) در شهر مشهد است. این شهر به لحاظ فرهنگی هم بسیار غنی است.

آرامگاه خیلی از بزرگان دین، شعر و ادبیات مثل فردوسی که تاثیر بسزایی در فرهنگ و زبان ایرانی‌ها داشته، در این شهر و توابع آن قرار دارد. همه این‌ها باعث شده مشهد در سال‌های اخیر به یک شهر مدرن تبدیل شود، به طوری که در حال حاضر مراکز تفریحی، گردشگری و تجاری متنوع و پیشرفته‌ای در جای‌جای آن وجود دارد.

در ادامه با مجله گردشگری علی بابا همراه باشید تا شما را به‌صورت کامل با این شهر زیبای ایران آشنا کنیم.

بهترین زمان سفر به مشهد چه زمانی است؟
ازنظر آب‌وهوایی بهار و تابستان، ازنظر جذابیت تمام اعیاد و مناسبت‌های سال و ازنظر اقتصادی بهترین زمان، آغاز فصل پاییز و زمستان به‌ویژه در فصل امتحانات مدارس است.
ارزان‌ترین هتل های مشهد کدام‌اند؟
هتل آپارتمان پرهام، کنعان، ملل، هلیا و عمارت از هتل های ارزان این شهرند که می‌توانید در فصل‌های شلوغ مشهد هم باقیمت مناسب در این هتل‌ها اقامت داشته باشد.
بهترین مراکز خرید مشهد کجاست؟
بازار امام رضا(ع)، مجتمع تجاری الماس شرق، مجتمع تجاری فردوسی، مرکز خرید آرمان و مجتمع تجاری وصال بهترین و پربازدیدترین مراکز خرید مشهد هستند.
بهترین رستوران‌های مشهد کدام‌اند؟
رستوران پسران کریم، زیتون، آس برگر، لیمو، شایان و تراس برای شکم‌گردی بهترین کیفیت را دارند.
در مشهد کجا چادر بزنیم؟
کمپ غدیر، پارک پردیس، پارک وحدت و… جزو بهترین گزینه‌های کمپ در مشهد است.

تاریخچه مشهد

مشهد در طول تاریخ فرازونشیب تاریخی زیادی را به خود دیده است. تقریبا از دوره صفوی تاریخ این منطقه اهمیت زیادی پیدا می‌کند. این شهر به‌دلیل داشتن موقعیت مناسب طبیعی، پیش از اسلام نیز از بخش‌های مهم برای سکونت در خراسان محسوب می‌شد.

طبق اسناد موجود از اولین تاریخ‌های ثبت شده، این منطقه حتی مسکن قوم‌های آریایی هم بوده، اما متاسفانه اسناد زیادی درباره تاریخ این شهر قبل از اسلام وجود ندارد. توس در دروه خلافت عثمان به‌صورت کامل توسط اعراب فتح شد، در آن زمان بخشی از منطقه توس به مرکزیت شهر تابران بود و روستاهای سناباد و نوغان را که هم‌اکنون نیز از بخش‌های مهم مشهد هستند، در بر گرفت.

مغولان پس از حمله به این منطقه شروع به تخریب و کشتار کردند. این کار باعث شد مردم توس به‌سمت مشهد مهاجرت کنند. در نتیجه به‌تدریج مشهد گسترش پیدا کرد و زمان نادر شاه به پایتخت ایران تبدیل شد.

با توسعه مشهد هتل‌های مختلف ازجمله هتل مدینه الرضا مشهد و هتل الماس ۲ مشهد و هتل‌ها و اقامتگاه‌های مختلفی در این شهر تاسیس و راه‌اندازی شدند.

طرح توسعه حرم و شهر مشهد

همان طور که گفتیم، یکی از اصلی‌ترین دلایل گسترش مشهد بارگاه امام هشتم شیعیان در آن است. ساخت کهن‌ترین بخش‌های این مکان به سال ۶۱۰ (ق) برمی‌گردد. این توسعه و بازسازی از دوره تیموریان هم‌زمان با باسازی بنا‌های کهن خراسان در توس، هرات و نیشابور باعث توجه ویژه‌ای به این استان شد.

تعداد زیادی از بنا‌های حرم امام رضا از زمان صفویان به‌ویژه شاه طهماسب صفوی به جا مانده است. وسعت این حرم در گذشته ۱۲هزارمترمربع بود. در حال حاضر مساحت حرم به یک میلیون مترمربع رسیده که این مکان را به یکی از بزرگ‌ترین اماکن مذهبی جهان تبدیل کرده است.

طرح توسعه حرم

قیام مسجد گوهر شاد

بدونِ شک مهم‌ترین رویداد تاریخ سیاسی مشهد قیام مسجد گوهرشاد در زمان رضا شاه پهلوی است. این قیام در روز ۱۲ تیر ۱۳۱۴ به نشانه اعتراض به سیاست‌های رضا شاه در صحن مسجد گوهرشاد مشهد سرکوب شد. قیام گوهرشاد زمانی شکل گرفت که رضا شاه درصدد بود سنت‌های مذهبی و قوانین اسلامی را حذف کند و فرهنگ غربی را جایگزین آن کند.

او در پیگیری این سیاست دستور داد حجاب از سر زنان مسلمان بردادرند، مردان کلاه غربی به سر بگذارند و روحانیون لباس روحانیت را از تن خارج کنند. در واکنش به این سیاست، مردم و روحانیون به مخالفت برخاستند. در روز ۲۰تیر نظامیان مشهد مردم را در صحن متفرق کردند یا به رگبار گلوله بستند که تعداد زیادی کشته و زخمی به همراه داشت. موضوع بار دیگر باعث شد شهر مشهد به لحاظ سیاسی به یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران تبدیل شود.

طرح توسعه حرمآشنایی کلی با شهر مشهد

اگر می‌خواهید به مشهد سفر کنید، آشنایی کلی با این شهر، مردم و فرهنگ آن چندان خالی از لطف نخواهد بود.

موقعیت جغرافیایی

شهر مشهد ۱۰۴۵۰ کلیومترمربع وسعت داشته و ارتفاع آن از سطح دریا ۹۸۰ متر است. این شهر مرکز استان خراسان رضوی بوده و در شمال شرق ایران واقع شده است. مشهد از شمال به کلات، از جنوب به تربت حیدریه، از غرب به شهرستان‌های نیشابور و از شرق به شهرستان‌های سرخس و تربت جام منتهی می‌شود.

آب‌وهوای شهر مشهد

آب‌وهوای مشهد متغیر اما معتدل است و وزش بادها اکثرا از سمت جنوب شرقی به شمال‌ غربی‌ا‌ند. کمترین دما در زمستان ۱۵ درجه زیر صفر و بیشترین دما در تابستان به ۳۵ درجه بالای صفر نیز می‌رسد. مشهد در منطقه‌ای نسبتا خشک قرار دارد، به همین دلیل اغلب اوقات روزهای گرم و شب‌های خنک و مطبوعی را در آنجا تجربه خواهید کرد.

آشنایی با مردم شهر مشهد

جمعیت شهر مشهد طبق آخرین سرشماری که در سال ۱۳۹۵ انجام شده، بالغ بر ۳۱۸۴۰۰۰ نفر بوده است که دومین شهر پرجمعیت ایران محسوب می‌شود. مردم این شهر به زبان فارسی و با لهجه و گویش مشهدی صحبت می‌کنند. اکثر این مردم مسلمان و پیرو مذهب شیعه‌‌اند. در مشهد اعیاد مذهبی و ملی یا مراسم‌های عزاداری اهمیت فراوانی دارد و با شور، اشتیاق و سبک خاصی بین مردم انجام می‌شود. معمولا در این بازه‌های زمانی تعداد گردشگران نسبت به سایر اوقات افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

فرهنگ مشهد

فرهنگ بومی و رسوم مشهد

یکی از زیباترین ویژگی‌های ایران فرهنگ نقطه‌به‌نقطه‌ای است و همه تحت یک کلمه یعنی ایران تعریف می‌شوند. طبیعتا مشهد نیز از این قاعده مستثنا نیست و نسبت‌به تاریخچه و عمده اعتقاداتی که مردمش دارند فرهنگی بومی و آداب و رسوم به‌خصوصی دارند. شاید زیباترین مولفه فرهنگ مشهدی لهجه آن‌ها باشد. لهجه بسیار دلنشین و البته برای غریبه‌ها عجیب که صمیمت و نودوستی درآن موج می‌زند.

یکی دیگر از فرهنگ‌های مشهدی‌ها اهمیت و توجه دور از ریاکاری به بارگاه امام هشتم شیعیان است. آن‌ها بدون هیچ ریاکاری گوشه‌ای از زندگی روزمره یا هرلحظه که چشمشان به گنبد حرف میفتد را به سلام به امام یا ادای احترام به آن اختصاص می‌دهند. بین مشهدی‌ها چند رسم معروف و زیبا نیز وجود دارد که در زمان های خاص اجرا می‌کنند:

مراسم‌های چهارشنبه سوری

مثل کل ایران که چهارشنبه آخر هر سال را به جشن و پایکوبی برای پایان سال کهنه و فرا رسیدن سال نو اختصاص می‌دهند مشهدی‌ها هم مراسم‌های خاصی در نظر دارند. مهمترین مراسم آن‌ها قاشق زنی، فالگوش ایستادن و شعرخوانی است. در مراسم قاشق‌زنی پسرها چادر زنانه به سرمی‌کنند و با یک قاشق و کاسه که با برخوردشان صدا ایجاد می‌شود به خانه همسایه می‌روند تا از آن‌ها عیدانه بگیرند.

مراسم قاشق زنی مشهد

دخترها با فالگوش ایستادن پشت هر مخفیگاهی به صحبت‌های مردم گوش می‌دهند و به تفسیر حرف رهگذران مشغول می‌شوند. مراسم دسته جمعی آن‌ها با ساخت یک گلوله آتش با پارچه و پرتاب آن در دره شروع می‌شود و با همخوانی شعر معروف (غم برو شادی بیا، محنت برو روزی بیا) به پایان می‌رسد.

مراسم چراغ برات

روزهای دوازدهم تا چهاردهم ماه شعبان قمری را مشهدی‌ها به یاد اموات به امور خیریه و کارهای نیکوکارانه می‌گذرانند. این رسم از قدیم بین آن‌ها مرسوم بود که این سه روز را برای امواتشان سر قبر یا درحال انجام کارهای روزمره پیش ببرند.

مراسم دعای باران

یکی از معروفترین رسوم خراسانی‌ها و نه فقط اهالی مشهد مراسم باران خواهی است. آن‌ها وقتی حس می‌کنند، محصولاتشان به بارش باران نیاز دارد، اجرایش می‌کنند. بیشتر بار مراسم روی دوش دخترهای خراسانی است. آن‌ها با ساخت عروسکی از پنبه و پارچه‌های اضافه و بلند کردنش به سمت آسمان در محله‌های مختلف می‌چرخند و مردم روی سر عروسک‌هایشان آب می‌ریزند. علاوه‌بر این با تهیه وسایل آش نذری به پخت آن نیز مشغول می‌شوند. لازم‌به ذکر است که حین گردش درمحلات مختلف مشهدی‌ها شعر (الله تو بده باران، به حرمت مرزداران، گندم به زیر خاکه، ازتشنگی هلاکه) را نیز زمزمه می‌کنند.

مراسم دعای باران

جز موراد گفته شده مراسم‌های گوناگون دیگری نیز در این دیار برقرار است که از جمله آن‌ها می‌توان به آیین‌های عزاداری، رقص محلی، عروسی‌ به شیوه‌های مختلف و… اشاره کرد.

مشاهیر شهر مشهد

شهر مشهد و استان خراسان زادگاه بسیاری از مشاهیر است، ازجمله بزرگان این استان می‌توان به ابوالقاسم فردوسی، شیخ توسی، ادیب نیشابوری، جابربن‌حیان، ملک‌الشعرا بهار و مهدی اخوان ثالث اشاره کرد. ابوالقاسم فردوسی از شخصیت‌های معروف و پرآوازه شعر و ادب نه‌تنها در شهر مشهد، بلکه در تمام ایران است. آرامگاه این بزرگوار در شهر توس است و سالانه تعداد زیادی از گردشگران از این مکان دیدن می‌کنند.

آرامگاه فردوسی هم از جاذبه‌های تاریخی مشهد محسوب می‌شود و هم فضای سرسبز، معماری بی‌نظیر و دیدنی‌های دیگری دارد که باعث شده است هر فردی با هر سلیقه‌ای در گردشگری از حضور در آن لذت ببرد. از دیگر بزرگان شهر مشهد، شاعر معصار مهدی اخوان ثالث و استاد موسیقی محمدرضا شجریان است.

اخوان ثالث در سال ۱۳۰۷ در مشهد متولد شد. پیکر اخوان در توس و در آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد که گوشه‌ای از تاریخچه مشهد را رقم می‌زند. همچنین پیکر استاد شجریان هم در این آرامگاه به خاک سپرده شده است که ارزش معنوی این مجموعه را بیش از پیش کرده است.

مشاهیر مشهدجاذبه‌ های شهر مشهد

با همه آنچه گفته شد، طبیعی است که مشهد یکی از معروف‌ترین شهرهای توریستی ایران باشد. این شهر نه‌تنها ازنظر مذهبی اهمیت دارد، بلکه جاذبه‌های بسیار دیدنی دیگری هم دارد. به قول معروف سفر به مشهد هم زیارت است و هم سیاحت، هم فال است و هم تماشا. پس در ادامه معرفی جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی مشهد را از دست ندهید.

چه ازنظر تاریخی با بناها و خانه‌های قدیمی مختلف، چه ازنظر طبیعت‌گردی با روستاها و باغ‌های خوش‌ آب‌وهوا و چه ازنظر شکم‌گردی، بازارگردی و سایر جاذبه‌های گردشگری که هر شهری می‌تواند یک یا چند نمونه از آن‌ها را داشته باشد، مشهد یکه‌تازی است که حرف اول را می‌زند. گردشگری در این شهر حدومرزی ندارد. حتی اگر چند روز متوالی را به این کار اختصاص دهید، باز هم هنگام بازگشت از مشهد، فهرست بلندبالایی از دیدنی‌های مشهد را ندیده‌اید.

رزرو تور اهواز مشهد از علی بابا

جاذبه‌ های تاریخی مشهد

یکی از جاذبه‌های شهر مشهد که واقعا ارزش دیدن دارد و بارها در این مطلب به آن اشاره شد، آرامگاه فردوسی در توس و از جاهای دیدنی اطراف مشهد است. پس از زیارت در حرم امام رضا، آرامگاه فردوسی برجسته‌ترین جاذبه گردشگری مشهد است.

این مقبره تاریخی از سه قسمت مختلف تشکیل شده است. بخش تالار یکی از زیباترین قسمت‌های بنای آرامگاه فردوسی است. هر وقت از سال که به مشهد سفر کنید، می‌توانید همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر به این مکان بروید. آدرس: خراسان رضوی، شهر توس در انتها بلوار بهارستان آرامگاه فردوسی در توساز جاذبه‌های تاریخی شهر مشهد می‌توان به باغ موزه‌ نادری اشاره کرد که برای یادبود یکی از شاهان تاریخ‌ساز ایران و مشهد یعنی نادر شاه ساخته شده است. در سال ۱۳۴۲ مجسمه‌ای از این شاه بزرگ در مشهد ساخته شده است.

در حال حاضر ساختمان باغ موزه نادری دو سالن دارد که هر دو آن‌ها موزه‌هایی هستند که آثار جنگی و غیرجنگی مربوط به حکومت افشاریان را نمایش می‌دهند. این مجموعه تاریخی برای افرادی که به دوره‌های تاریخی مختلف ایران علاقه دارند، جالب خواهد بود. بین ساعت ۹ الی ۱۷ بهترین زمان بازدید از این مجموعه است. آدرس: مشهد، خیابان شیرازی، چهارراه شهدا

مجسمه نادرشاه افشارجاذبه‌ های طبیعی

یکی از جاذبه‌های طبیعی شهر مشهد پارک هفت حوض است. این پارک در هفت کیلومتری شهر مشهد قرار دارد. حوضچه‌های موجود در این پارک بر اثر فرسایش شیمیایی به‌ وجود آمده‌اند. این حوضچه‌ها که به‌شکل طبیعی به وجود آمده‌اند، باعث جریان طبیعی آب شده‌اند. توجه کنید که برای بازید از این مکان زیبا باید لباس و کفش مناسب کوه‌نوردی بپوشید، همچنین باید قبل از غروب آفتاب به شهر بازگردید، چراکه وضعیت محیطی اطراف پارک هفت حوض برای ساعات پایانی روز چندان ایمن نیست.

آدرس: شهرک سیدی، بلوار خلج

پارک هفت حوض شهر مشهداز دیگر جاذبه‌های طبیعی شهر مشهد که برای عاشقان طبیعت‌گردی انتخاب مناسبی است، می‌توان باغ گیاه‌شناسی ملی ایران را نام برد که به‌شکل باغ‌های بهشتی ساخته شده است. در این باغ ۱۸۰ گونه‌ مختلف دارویی و ۴۰۰ نمونه‌ ژنتیکی نگهداری می‌شود که بازدید از این مکان نیز خالی از لطف نیست.

رزرو تور مشهد هوایی از علی بابا

باغ گیاه‌شناسی مشهد علاوه بر گیاهان و درختان متنوع، کافه‌ها و رستوران‌های مختلفی هم دارد. شما می‌توانید پس از یک گشت‌وگذار ناب در این باغ با یک نوشیدنی یا خوراکی ایدئال از خود پذیرایی کنید. آدرس: بلوار جمهوری شهر مشهد، حدفاصل چهارراه مقدم و پل غدیر باغ گیاهشناسی مشهدیکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی شهر مشهد که در ۳۵ کیلومتری این شهر قرار دارد، غار مغان است. به‌گفته اکتشافات زمین‌شناسی در این غار فسیل‌های حلزونی و مسیرهایی وجود دارد که به ۱۰۰ میلیون سال قبل می‌رسد.

سنگ‌هایی با شکل‌های خاص، آویزهای مختلف، آب خنک کف آن و… همه‌وهمه باعث شده‌ است این مکان تاریخی یکی از مرموزترین و جالب‌ترین دیدنی‌های طبیعی مشهد باشد، یادتان باشد اگر می‌خواهید از غار مغان دیدن کنید، به‌هیچ‌وجه بدون راهنما و وسایل ایمنی به این مکان زیبا نروید؛ چراکه احتمال گم‌شدن یا آسیب‌دیدن در این مکان بسیار زیاد است و نباید به‌تنهایی در آن قدم گذاشت. نشانی: مشهد، جاده‌ خلج

غار مغان

مناطق ییلاقی مشهد

اگر اهل سفر به جاذبه‌های گردشگری طبیعی هستید، ییلاق مشهد می‌تواند گزینه مناسبی باشد. از قدیم زمستان های مشهد بسیار معروف بود. همین آب‌وهوای سرد و روستاهای کوهستانی باعث شده این استان پر از روستا و شهرهای ییلاقی باشد که تابستان‌های خنک و مطبوعی دارند. اتفاقا سرمایه‌گذاری فراوانی هم در این مناطق انجام شده که فضای طبیعت‌گردی را با امکانات مناسب زندگی مدرن عجین کرده است. مثلا روستای طرقبه، شاندیز، چالیدره و… از مثال‌هایی هستند که در ادامه آن‌ها را بررسی هم می‌کنیم.

ییلاق های مشهد

طرقبه منطقه بکر تفریحی مشهد

طرقبه روستای دیدنی و دوست‌داشتنی مشهد است که فاصله چندانی هم با مرکز شهر ندارد ولی به دلیل واقع شدن روی ارتفاعات هوای سرد و بارندگی بیشتری نسبت‌به دیگر شهرهای مشهد دارد. طرقبه درواقع شهری روی لبه کوه است. هردو سمتش دو رشته کوه بینالود و تخت رستم قرار دارند که فضای شهر را متفاوت کرده اند.

طرقبه مشهد

اگر قصد سفر به طرقبه دارید نگران غذا و خدمات تفریحی نباشید، زیرا اینجا پر از رستوران و تفرجگاه است. طرقبه پاتوق مشهدی‌هایی است که می‌خواهند آخر هفته را با هوایی مطبوع و آب و درخت رد کنند.

چالیدره طبیعت و امکانات

یکی از جاذبه‌های گردشگری طرقبه منطقه گردشگری چالیدره است. مجموعه‌ای بزرگ و زیبا که پر از امکانات تفریحی مثل بانجی جامپینگ و تله سیژ است. چالیدره بعد از احداث سد این منطقه روی رودخانه جاغرق رونق یافت. با احداث این سد باغات این منطقه گسترش یافتند در عمل یک منطقه زیبای طبیعی احداث شد.

چالیدره مشهد

چالیدره برای آنهایی است که می‌خواهند صبح تا شب در یک محیط گردشگری طبیعی باشند. رودخانه چالیدره محل ماهیگیری و شناست و لنج سواری روی آن برعکس کارون و خلیج که گرمای شدیدی دارد نسیم خنک را روی پوستتان می‌نشاند. از مشهد تا چالیدره چیزی حدود ۴۵ دقیقه رانندگی به سمت غرب این شهر در پیش دارید ولی اگر به این منطقه رسیدید تمام خستگی سفر از تنتان خارج می‌شود.

شاندیز غذا و استراحت در مشهد

اکثر مردم شاندیز مشهد را به رستوران‌ها و پروژه‌های گردشگری که در آن اجرا شد، می‌شناسند ولی شاندیز قبل از همه این‌ها یک ویژگی بارز داشت که سرمایه گذارها را به توسعه آن مجبور کرد. این منطقه پر از جاذبه‌های گردشگری طبیعی است. خود شاندیز ۳۸ کیلومتر با مشهد فاصله دارد ولی بعد از شاندیز یا قبل از آن در محدوده این منطقه روستاهای معروفی مثل زشک، ابرده و سرآسیاب قرار دارد که هرچه از زیبایی آن‌ها بگوییم کم است. فضای طبیعی با خانه‌هایی مخصوص بومگردی پیشنهاد می‌کنم جای مطالعه حتما سری به این منطقه مشهد بزنید که از دستتان می‌رود.

شاندیز مشهد

جنگل وکیل آباد لذت یک پیک نیک ساده

انتهای غرب مشهد جایی است که نام تمام مکان‌هایش با وکیل آباد عجین شده است. مسیر رسیدن به طرقبه و شاندیز است و بسیاری هم بلوار وکیل آباد را با جنگل وکیل آباد و باغ وحشش می‌شناسند. منطقه‌ای گردشگری و دیدنی که هرچه از زیباییش بگوییم کم است. انتهای بلوار وکیل آباد به سمت غرب به این منطقه دیدنی می‌رسید. جایی برای تماشا تنفس بدون هر دود و بوقی.

پارک وکیل اباد

جنگل وکیل آباد که یکی از موقوفات حاج حسین ملک است را هرچه دوست داشته باشید کم است. جایی برای لذت بردن و البته استراحت. این پارک یا جنگل محیطی مهندسی شده برای لذت بردن است. رودخانه طبیعی، نیمکت‌های زیبا، آلاچیق و چمن و درخت که جان می‌دهند برای یک پیک‌نیک چند ساعته. البته جنگل وکیل آباد آنقدر وسیع است که در یکروز نتوانید تمام سوراخ سمبه‌هایش را سرک بکشید ولی همین می‌تواند یک ویژگی مثبت باشد، زیرا هرچه شلوغ شود هم برای مسافران ظرفیت دارد.

پارک ملت یک نهار در طبیعت

پارک ملت مشهد یا شهربازی ملت اسامی در هم تنیده‌ای است که هرکدام را بگویید و آدرس بگیرید به میدان آزادی مشهد یا همان میدان پارک مشهدی‌ها می‌رسید. محله‌ای بسیار زیبا با پارکی بزرگ و قدیمی که محل استراحت تفریح و تفرج مردم است. این پارک امکانات بسیار زیادی دارد ولی مهمترینش شهربازی ملت است که از ساعت ۴ بعد از ظهر تا ۱ بامداد خدمات‌دهی دارد. پارک ملت نیز یکی از بهترین گزینه‌های تفریح تابستانی در مشهد است. پارک یا بهتر است بگوییم ییلاقی تابستانی برای آن‌ها که می‌خواهند چند ساعت زیر سایه درخت و کنار گل و بوستان نفس بکشند.

پارک ملت مشهد

جاذبه‌ های تفریحی شهر مشهد

کوه‌سنگی یا کوسنگی، یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های تفریحی مشهد با ظاهری کوهستانی و طبیعی است. به‌طور ویژه پیشنهاد می‌کنیم در سفر خود به مشهد حتما این مکان زیبا را ببینید. از پارک کوه‌سنگی تا شهر مشهد خیابانی بسیار سرسبز به نام خیابان کوهسنگی وجود دارد که یکی از معروف‌ترین خیابان‌های این شهر محسوب می‌شود.

این مجموعه ترکیبی از آب، سنگ، نور و پوشش گیاهی بسیار زیبایی است. سنگ‌های گرانیتی زیبای کوه، طبیعت ناب و منظم چشم‌نواز این کوه یکی از جاذبه‌های بی‌نظیر مشهد است.

رزرو تور مشهد

آدرس: جنوب غربی مشهد، انتهای خیابان کوه‌سنگی کوهسنگیاستخر سرپوشیده شهر مشهد به نام سرزمین موج‌های آبی یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های آبی ایران است. این پارک آبی می‌تواند یک روز تکرارنشدنی را برای افرادی که عاشق آب و بازی‌های آبی‌اند، رقم بزند. این استخر وسیع سرسره‌های هیجان‌انگیز، حمام ترکی، سرسره کودکان، ماساژ، مهدکودک، رستوران، کافه، استخر موج، سونا، جکوزی و… تنها بخشی از امکانات و تفریحات این مجموعه آبی است.

این پارک آبی تفریحی در همه فصول به‌ویژه تابستان دایر بوده و جشنواره‌ها یا تخفیف‌های چشمگیری دارد. بنابراین اگر می‌خواهید در بهترین زمان ممکن این تفریح آبی را تجربه کنید، تابستان انتخاب بهتری خواهد بود. آدرس: مشهد، قاسم‌آباد، بلوار اندیشه، نبش اندیشه ۸۳

سزمین موج های آبیجاذبه‌ های مذهبی مشهد

جاذبه‌های مذهبی این شهر که دیگر نیازی به توضیح چندانی ندارد. از بارگاه زیبا امام رضا(ع) که هرچه گفته شود کم است، اما در این شهر اماکن مذهبی دیگری نیز وجود دارد که برای عاشقانه زیارت جای آرام‌بخشی خواهد بود. دیدنی‌‌های مذهبی مشهد قدمت بسیار زیاد، فضای معنوی روح‌بخش، فضای سرسبز کوچک، اما دیدنی و حال خوشایندی دارند که به شما در داشتن احساس معنوی و روحی بهتر کمک خواهند کرد. تمام جاذبه‌های مذهبی مشهد اسامی و آدرس هایی است که در ادامه می‌خوانید.

 • گنبد خشتی مشهد
 • آرامگاه خواجه ربیع
 • مقبره پیر پالان‌دوز مشهد
 • آستان متبرکه امامزادگان ناصر و یاسر(ع)
 • آرامگاه شیخ نخودکی
 • مسجدگوهرشاد
 • گنبد سبز مشهد
 • آرامگاه خواجه اباصلت
 • آرامگاه خواجه مراد
 • امام زاده یحیی

حرم امام رضا

راهنمای شهر مشهد

برای یک سفر حرفه‌ای و بدون مشکل به مشهد علاوه بر جاهای دیدنی و جاذبه‌های گردشگری شهر، باید مراکز ضروری مانند رستوران، کافه، سامانه حمل‌ونقل عمومی، بازارها و… آن را هم بشناسید تا جایی کارتان گیر نکند. در این بخش شما را با این بعد شهر توریستی و اجتماعی مشهد هم آشنا خواهیم کرد.

تقسیمات شهری مشهد

به‌طور کلی شهر مشهد ۳۵۱ کیلومتر مربع وسعت دارد. این پهنا به ۱۳ منطقه شهری با شهرداری‌های جداگانه تقسیم شده که از مرکز منطقه یک به اطراف آن گسترش پیدا کرده است. لازم‌به ذکر است که حرم امام رضا و محیط اطرافش که یکی از قدیمی‌ترین مناطق مشهد است با عنوان منطقه ثامن شناخته می‌شود.

خیابان‌های مهم شهر مشهد

هر شهری خیابان‌های معروف و مشهور بسیار زیادی دارد که قطب یک صنعت خاص در آن شهر هستند. خیابان‌های مشهد اثر گرفته از مسائل گردشگری بیشتر به همین مسائل معروف هستند. مثلا خیابان احمد آباد این شهر به مراکز تجاری معروف است یا بلوار وکیل آباد خیابانی منتهی به دو مرکز گردشگری معروف مشهد است.

جز موارد گفته شده خود من بیشتر از همه اسم خیابان‌های هفده شهریور و امام رضا را شنیده ام. دو خیابان مشهور که به‌ترتیب به پاساژهای فروش لباس و سوغات و اسکان زائرها در هتل هایش معروفند.

خیابان هفده شهریور مشهد

صنایع مشهد

یکی از جنبه‌های مشهد که شاید برای بسیاری از گردشگران ناپیدا باشد بحث صنایع فعال در این شهر است. البته صنایع را نمی‌توان فقط به شهر مشهد نسبت داد و بیشتر باید پای استان نوشت ولی بالاخره مرکز استان مشهد است و اغلب کارخانجات نیز اطرافش دایر شده اند. از مهمترین صنایع فعال در منطقه خراسان رضوی صنایع غذایی مربوط به حرم مطهر است که محصولاتشان انواع مواد غذایی و کنسروها را شامل می‌شود. جز صنایع غذایی در این شهر کارخانه های قطعات فولاد نیز وجود دارد.

صنایع مشهد

بیمارستان های مشهد

حدود پنجاه بیمارستان در کل شهر مشهد ساخته شده است. ۵۰ بیمارستان عدد قابل توجهی است البته تعدادی از این بیمارستان‌ها مربوط به امراض خاص است و کاربرد عمومی ندارد. مشهد بیمارستان‌های معروف بسیار زیادی دارد که در ادامه لیست مشهورترین آن‌ها را می‌خوانید.

 • هتل بیمارستان رضوی مشهد
 • بیمارستان امام رضا
 • بیمارستان قائم مشهد
 • بیمارستان طالقانی
 • بیمارستان کامیابی یا امدادی
 • بیمارستان امام زمان
 • بیمارستان ـ زایشگاه مادر
 • بیمارستان تخصصی چشم خاتم الانبیا
 • بیمارستان تخصصی کودکان اکبر مشهد

رستوران‌ های شهر مشهد

بدون شک یکی از لذت‌های سفر، تجربه طعم غذاهای متنوع و خوشمزه به‌ویژه غذاهای محلی است. تمامی شهر‌های ایران رستوران‌های کوچک و بزرگ، لوکس و ساده با محیط‌های مختلفی دارند. مشهد نیز از این قاعده مستثنی نیست. از برجسته‌ترین و معروف‌ترین رستوران‌‌های مشهد که همه گردشگران مشتاق تجربه طعم غذاهای آن هستند، رستوران‌های پسران کریم، باغ زیتون، شایان، تراس، معین درباری و رستوران ایتالیایی لیمو است، البته همه رستوران‌های شهر مشهد غذاهای خوب و خوشمزه‌ای دارند که شما می‌توانید از آن‌ها لذت ببرید، اما این فهرست بین گردشگران اهمیت بیشتری دارد.

این رستوران‌ها تنها رستوران‌های معروف و ایدئال مشهد نیستند، اما در گروه بهترین رستوران‌های آن قرار دارند. در رستوران پسران کریم، باغ زیتون، شایان، تراس و معین درباری می‌توانید غذاهای سنتی ایرانی و حتی غذاهای محلی مشهد را تجربه کنید. همچنین در رستوران ایتالیایی لیمو می‌توانید بهترین غذاهای ایتالیایی مشهد را امتحان کنید. البته در نظر داشته باشید این مراکز همان طور که شهرت بیشتری دارند، قیمت‌های گزافی هم دارند که ممکن است با جیب هر گردشگری نخواند.

رستوران های مشهد

فست‌فود های شهر مشهد

باتوجه‌به اینکه مشهد یکی از قطب‌های گردشگری ایران است، وجود تعداد بسیار زیاد کافه و رستوران در آن چندان جای تعجبی ندارد. غذاهای فست‌فود هم که در همه نقاط ایران طرفداران خود را دارند. اگر شما هم به غذاهای سبک فست‌فود علاقه دارید، به اعتقاد خیلی از گردشگران فست‌فودهای عطاویچ، آس برگر، پتیزا پیتزا و کنتاکی بزرگمهر می‌توانند انتخاب بسیار خوبی برای شما باشند که غذاهایی با بهترین کیفت به شما عرضه کنند.

برگرهای حجیم عطاویج، پیتزاهای پروپیمان پتیزا پیتزا و سوخاری‌های تازه و ترد بزرگمهر از غذاهایی هستند که مشابه طعم آن‌ها در مشهد به‌سادگی پیدا نمی‌شود. همه این فست‌فودی‌ها غذاهای باکیفیت، قیمت مناسب با حجم و کیفیت غذا، محیط خانوادگی و دوستانه شیک، چیدمان ایدئال و… دارند. این باعث می‌شود اغلب گردشگران از خوردن غذاهای فست‌فودی در این رستوران‌ها احساس خوشایندی داشته باشند.

فست فودهای مشهدکافی‌شاپ‌های شهر مشهد

یکی دیگر از ابعاد شکم‌گردی در مشهد کافی‌شاپ‌های آن هستند. ازجمله بهترین، پرطرفدارترین و بنام‌ترین کافی‌شاپ‌هایی می‌توانید عصرهای خوشایندی را در آن‌ها سپری کنید می‌توان به کافی‌شاپ دیدار، کاکتوس، ادن، قندون، تراس و بیسکویت اشاره کرد.

نوشیدنی‌های سرد مانند انواع آبمیوه‌های تازه کافی‌شاپ دیدار، اسنک‌های عصرانه کاکتوس و ادن و نوشیدنی‌های گرم و دمنوش‌های کافه قندون از بهترین آیتم‌های منوی این کافه‌ها هستند. این کافه‌ها کنار نوشیدنی‌های سرد و گرم و خوراکی‌های متنوع چیدمان، دکوراسیون، نورپردازی، مسیر دسترسی و پرسنل خوش‌برخوردی دارند که حضور در این کافه‌ها را به یکی از بهترین لحظات سفر به مشهد تبدیل می‌کند.

کافی شاپ های مشهد

حمل‌ونقل عمومی در شهر مشهد

شهر مشهد سه پایانه اتوبوس‌رانی با نام‌های پایانه امام رضا، معراج و راه ابریشم دارد که مبدا و مقصد اتوبوس‌ها، مینی‌بوس‌ها و تاکسی‌های بین شهری محسوب می‌شوند. وسایل نقیله عمومی‌ این خطوط حمل‌ونقل همان خطوط BRT، اتوبوس‌های تندرو، اتوبوس‌های درون‌شهری و مینی‌بوس‌ها در دسترس‌اند.

خطوط مترو نیز می‌تواند یک گزینه مناسب برای تردد و دسترسی به نقاط مختلف شهرند. خط اول مترو مشهد شرق و غرب این شهر را به هم می‌رساند و در نزدیکی حرم نیز ایستگاه دارد. شما با این خط می‌توانید به فرودگاه، پارک جنگلی وکیل‌آباد، سه‌راهی طرقبه و شاندیز بروید.

خط دوم این مترو که جدیدا به بهره‌برداری رسیده است، شمال و جنوب این شهر را به هم می‌رساند و شما با استفاده از خط این مترو می‌توانید به راه‌آهن، میدان شهدا و خیابان کوه‌سنگی بروید. همچنین در شهر مشهد به‌دلیل وجود حجم زیادی از مسافران دسترسی به تاکس بسیار آسان است و با نرخ قیمت نسبتا مناسبی شما را به مقصد خود می‌رسانند.

خطوط اتوبوس مشهدمراکز خرید در شهر مشهد

یکی از هیجان‌انگیزترین و جذاب‌ترین بخش‌های هر سفر بازارگردی و خرید سوغاتی است. مشهد هم یکی از شهرهایی است که بازارهای سنتی و مدرن بسیار زیادی در نقاط مختلف خود دارد. تفاوتی ندارد نزدیک حرم باشید یا مرکز، شمال و حوالی شهر. در هرجا که باشید پاساژ، مرکز خرید یا بازار کوچک و بزرگی نزدیک شما پیدا خواهد شد که برای خرید پوشاک، سوغاتی، صنایع دستی، جواهرات و… می‌توانید سری به آن بزنید.

معروف‌ترین مراکز خرید مشهد عبارت‌‌اند از بازار امام رضا(ع)، مرکز خرید پروما، مجتمع تجاری الماس شرق، مرکز خرید آرمان، مجتمع تجاری وصال و پاساژ کاسپین که بسته به نیاز شما هرکدام می‌توانند در نوع خود بهترین باشند. این بازارها هریک کلاس قیمتی خاصی دارند و برای خریدهای گران یا ارزان گزینه خوبی‌اند.

مرکز خرید وصال

فرودگاه شهر مشهد

فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد یکی از شلوغ‌ترین خطوط هوایی داخلی کشور را دارد. این فرودگاه تا مرکز شهر ۸ کیلومتر فاصله داشته و دو ترمینال مجزا داخلی و خارجی دارد. از امکانات این فرودگاه می‌توان به پارکینگ طبقاتی، آرایشگاه، مراکز خرید برای، خدمات بانکی، خدمات اورژانسی، کافی‌شاپ، رستوران، رزو هتل، نمازخانه و… اشاره کرد که همگی برای رفاه حال گردشگران و مسافران این شهر طراحی و ساخته شده است.

اغلب هتل‌های مشهد به مقصد فرودگاه شهر خدمات رفت‌وبرگشت دارند؛ اما درصورتی‌که محل اقامت شما چنین خدماتی ارائه نمی‌داد، می‌توانید از تاکسی‌های سطح شهر استفاده کنید. دسترسی به تاکسی‌های مسافربری به‌سمت فرودگاه چندان دشوار نیست.

فرودگاه مشهدراهنمای سفر به شهر مشهد

شاید بد نباشد پیش از بستن چمدان و حرکت به‌سمت این قطب گردشگری نگاهی هم به شرایط سفر به مشهد بیندازید. کدام شیوه سفر برای رسیدن به مشهد مناسب‌تر است؟ اصلا چه زمانی برای سفر بهتر است؟

بهترین زمان سفر به شهر مشهد

برای هر فردی بهترین زمان سفر به مشهد به شیوه متفاوتی تعریف می‌شود. قطعا شما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که ملاک شما برای سفر چیست؟ ازنظر آب‌وهوا بهترین زمان برای سفر به مشهد فصل بهار است، زیرا در این بازه زمانی هوای بسیار عالی است، نه سرد و نه گرم است. هوایی معتدل با خنک و طبیعت سرسبز که حال‌وهوای خوبی به شهر می‌بخشد.

فصل تابستان هوا نسبتا خشک و گرم است، اما در این فصل نیز مسافران زیادی به این شهر سفر می‌کنند. تابستان را می‌توان شلوغ‌ترین فصل مشهد دانست که زائران زیادی به آن سفر می‌کنند. بدترین فصل ازنظر آب‌وهوایی برای سفر به مشهد فصل زمستان است، زیرا این شهر در یک منطقه خشک قرار گرفته است و هوای زمستان آن به‌شدت سرد و خشک است.

گاهی هوای مشهد در فصل زمستان به منفی ۱۵ درجه زیر صفر می‌رسد و گشت‌وگذار در شهر را سخت خواهد کرد. بهترین زمان سفر به مشهد ازنظر مناسب‌ها هم‌زمان تولد امام رضا(ع)، عید نوروز، ماه رمضان، ایام محرم، شهادت امام رضا(ع) و نیمه شعبان است که هرکدام نسبت به شرایط زیبایی‌ها و مراسم‎‌های خاص خود را دارد. فصول زمستان و پاییز معمولا خلوت‌تر و قیمت‌ها مناسب‌تر است.

سفر به مشهد با هواپیما

سفر با هواپیما از پایتخت تا شهر مشهد تقریبا به یک ساعت و ربع زمان نیاز دارد. طبیعی است که سفر با تور‌های زمینی ازنظر زمانی بسیار متفاوت است. یکی از مشکلاتی که سفرهای هوایی دارد و همواره با آن مواجه خواهید بود، تاخیر پرواز است. پیشنهاد می‌کنیم تاحدامکان پرواز‌های صبح را انتخاب کنید، زیرا مناسب‌ترین پروازهای مشهد ازنظر زمانی و نظم، پروازهای صبح‌اند.

با این پروازها همچنین می‌توانید از روز خود در مشهد به‌خوبی استفاده کنید. سفر های هوایی معمولا راحت‌تر از سفرهای زمینی است و سریع‌ترین زمان ممکن برای رسیدن را دارد، اما در مقابل قیمت سفرهای هوایی هم بسیار گران است. قیمت سفرهای هوایی مشهد در فصل‌ها و ایام مختلف سال متغیر است. این هزینه در تعطیلی‌ها و فصول تابستان و بهار به بالاترین حد خود می‌رسد، اما در فصل امتحانات مدارس، فصول زمستان و پاییز این قیمت‌ها به‌طور چشمگیری کاهش می‌یاید.رزرو بلیط هواپیما را می توانید از سایت علی بابا انجام دهید.

بلیط  مسیرهای زیر را می توانید از سایت علی بابا بهترین سایت گردشگری رزرو کنید:

بلیط هواپیما مشهد

بلیط هواپیما تهران مشهد

بلیط هواپیما مشهد تهران

بلیط هواپیما مشهد کیش

بلیط هواپیما اصفهان مشهد

بلیط هواپیما شیراز مشهد

بلیط هواپیما تبریز مشهد

بلیط هواپیما اهواز مشهد

سفر به شهر مشهد با هواپیماسفر به مشهد با قطار

سفر از شهر تهران تا مشهد با قطار حدودا ۱۱ ساعت طول می‌کشد و با اتوبوس ازنظر زمانی تقریبا برابر است، اما سفر با قطار می‌تواند به‌مراتب آسان‌تر از سفر با قطار باشد. دلیل این کار مشخص است، زیرا قطار از امکانات رفاهی بسیار بیشتری نسبت به اتوبوس و حتی هواپیما‌ دارد. رزرو بلیط قطار را می توانید از علی بابا انجام دهید. از امکانات قطار می‌توان به تخت‌خواب‌های راحت، سالن غذاخوری، مانیتورهای اختصاصی، توالت فرنگی و ایرانی، کتابخانه و… اشاره کرد که لذت مسیر سفر را دوچندان می‌کند.

بلیط قطار مسیرهای زیر را می توانید به راحتی از سایت علی بابا رزرو کنید:

بلیط قطار تهران مشهد

بلیط قطار مشهد تهران

بلیط قطار اصفهان مشهد

بلیط قطار قم مشهد

بلیط قطار رشت مشهد

سفر به شهر مشهد با قطار

سفر به مشهد با اتوبوس

مهم‌ترین مزیت سفر با اتوبوس نسبت به سایر وسایل حمل‌ونقل عمومی، این است که شما نیاز به هماهنگی و مقدمه‌چینی خیلی دقیقی ندارید و در هر زمانی که اراده کنید، می‌توانید به ترمینال بروید و به هر نقطه که می‌خواهید سفر کنید. از دیگر مزیت‌های اتوبوس می‌توان به قیمت مناسب بلیط اتوبوس نسبت به قطار و هواپیما اشاره کرد که اختلاف بسیاری دارد و مقرون به صرفه است.

بلیط اتوبوس مسیرهای زیر را می توانید به راحتی از سایت علی بابا رزرو کنید:

بلیط اتوبوس تهران مشهد

بلیط اتوبوس مشهد تهران

سفر با اتوبوسسفر به مشهد با وسایل شخصی

زمان خاصی برای رسیدن به مشهد در این نوع سفر وجود ندارد و به‌تناسب رانندگی و لذت‌ از مسیر سفر می‌تواند متغیر باشد. از مزیت‌های سفر با ماشین شخصی می‌توان به انتخاب مسیر، توقف در زمان دلخواه و همراهی با هم‌سفران دلخواه در طول مسیر سفر اشاره کرد. این نوع سفر می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد، اما نیاز به برنامه‌ریزی دقیق، بررسی کامل ماشین، همراه داشتن جعبه کمک‌های اولیه و… است.

همچنین بهتر است دو راننده در یک ماشین باشد تا در صورت نیاز جای خود را عوض کنند. همچنین اگر در ماه‌های سرد سال قصد سفر به شهر مشهد را دارید، از سالم‌بودن بخاری ماشین مطمئن شوید و پتو، لباس‌گرم و زنجیر چرخ همراه داشته باشید. اگر زمان کافی برای طی مسیر دارید، به این موضوع توجه داشته باشید که همیشه کوتاه‌ترین مسیر، بهترین مسیر برای سفر نیست!

برای سفر به شهر مشهد ساده‌ترین راه از تهران مسیر معروف سمنان است. هرچند این مسیر بسیار کوتاه است، اما به‌دلیل بافت کویری منطقه جذابیت خاصی ندارد. اگر همان طور که اشاره شد، محدودیت زمانی نداشته باشید و بتوانید مسیر را در حد چند ساعت طولانی سپری کنید، می‌توانید از تهران به‌سمت رودهن حرکت کنید و مسیر معمولی تهران به شمال را پیش بگیرید. سپس با عبور از شهرهای آبعلی، پلور، گزنک، آمل، بابل، قائم‌شهر و ساری به مقصد خود برسید. این مسیر باتوجه‌به زیبایی شهرهای ذکرشده، می‌تواند لذت سفر را برای شما دوچندان کند.

سفر به شهر مشهد با ماشین

مسافت شهرهای مختلف تا مشهد

یکی از مهمترین سوالات کاربران درباره مشهد مسافت بین شهرهای مختلف تا مشهد است. همیشه برای خودم سوال بوده که فاصله دقیق مشهد تا اصفهان چقدر است. اینجا مسافت پرتردد ترین مسیرهای منتهی به مشهد و فاصله شهرهای مهم مسیر را آورده ایم.

 • فاصله تهران تا مشهد: ۹۰۰ کیلومتر از مسیر گرمسار آزادراه حرم تا حرم
 • سبزوار تا مشهد: ۲۴۰ کیلومتر از مسیر سبزوار ـ نیشابور ـ مشهد
 • شاهرود تا مشهد: ۴۹۰ کیلومتر از مسیر سبزوار ـ مشهد
 • گرگان تا مشهد: ۵۸۰ کیلومتر از مسیر گرگان ـ بجنورد ـ مشهد
 • نیشابور تا مشهد: ۱۲۵ کیلومتر از مسیر نیشابور ـ رباط خاکستری ـ مشهد
 • شیراز تا مشهد: ۱۳۴۵ کیلومتر از مسیر شیراز ـ یزد ـ طبس ـ عشق آباد ـ تربت حیدریه ـ مشهد
 • اصفهان تا مشهد: ۱۲۳۴ کیلومتر از مسیر أصفهان ـ قم ـ گرمسار ـ آزادراه حرم تا حرم

آزادراه حرم تا حرم

نگاهی به هتل‌های مشهد

دغدغه اقامت در مشهد هم یکی دیگر از مهم‌ترین مسائلی است که پیش از سفر به این شهر باید به آن فکر کنید. برای اقامت در این شهر هتل‌ها، مسافرخانه‌ها، اقامتگاه‌های بوم‌گردی، هتل‌آپارتمان، سوئیت و… متنوعی وجود دارد که دست افراد را برای انتخاب باز می‌گذارد. کافی است بودجه خود را مشخص کنید تا بتوانید به‌تناسب بودجه خود بهترین گزینه را برای سکونت پیدا کنید.

رزرو هتل از سایت علی بابا

هتل‌ های لوکس مشهد

هتل‌ درویشی یکی از بهترین هتل‌های مشهد است که از امکانات رفاهی خیلی خوبی دارد و فاصله آن تا حرم تقریبا ۴ کیلومتر است. این هتل ۵ ستاره انواع خدمات خانه‌داری، بیدارباش، رفت‌وبرگشت فرودگاه، استخر، سونا، جکوزی، کافه، رستوران، ماساژ، سالن‌های همایش، فروشگاه و… دارد. اقامت در این هتل گران‌قیمت بسیار هیجان‌انگیز است.

هتل پنج ستاره پردیسان هم اولین هتل کنفرانس کشور بین هتل های لوکس مشهد قرار گرفته است که از هیاهو و شلوغی‌های مرکز شهر کمی فاصله دارد و یک محیط آرام با فضای سبز دلنشین دارد. این هتل هم امکانات، خدمات، رستوران، فروشگاه و… مختلفی دارد که شما را از گشت‌وگذار در سطح شهر بی‌نیاز می‌کند. هتل قصر طلایی یکی از برترین هتل‌های خاورمیانه با ۲۰ طبقه و معماری چشم‌نواز، از دیگر هتل های لوکس مشهد محسوب می‌شود. این هتل هم با بهترین خدمات و امکانات رفاهی اقامتی بی‌مثال را برای گردشگران و مسافران فراهم می‌کند.

هتل درویشیهتل‌ های نزدیک به حرم

هتل مدینه‌الرضا که جزء هتل‌های لوکس مشهد هم محسوب می‌شود، تنها ۱۵۰ متر با حرم امام رضا فاصله دارد و بهترین انتخاب ازنظر نزدیکی هتل به حرم است. این هتل گران‌قیمت شما را از تاکسی‌ها و حمل‌ونقل اضافه تا حرم بی‌نیاز می‌کند. هتل اترک از دیگر هتل‌های مجلل مشهد که در فاصله ۸۰۰ متری حرم امام رضا قرار دارد.

جذابیت این هتل در آن است که از طبقات بالای آن دید کاملی از حرم امام رضا(ع) دارید که در نوع خود کم‌نظیر است و می‌تواند دقایقی زیادی شما را به خود خیره کند. از دیگر هتل های نزدیک به حرم می‌توان هتل الماس ۲ را نام برد. این هتل با خدمات مختلف، رستوران، پارکینگ و… از بهترین هتل‌های شهر محسوب می‌شود که تقریبا ۵ دقیقه پیاده‌ تا حرم فاصله دارد و از پرطرفدارترین هتل‌های مشهد محسوب می‌شود.

هتل های مشهدبهترین هتل‌‌های مشهد

بدون تردید به‌جز هتل‌های گفته‌شده، هتل‌های دیگری هم وجود دارند که در نوع خود بهترین‌اند. البته نباید این نکته را فراموش کرد که بهترین هتل برای هر فرد معنای متفاوتی دارد. نزدیکی به حرم، دوری از مناطق شلوغ، خدمات مختلف و… هریک اولویت خاصی برای افراد دارند؛ اما در یک نگاه کلی هتل‌هایی مانند هتل سی نور مشهد یا هتل الماس، جواد، خورشید تابان، پارمیدا، زیتون، میثاق، کیانا، هما ۲ و آرمان که همگی می‌توانند در سفر به شهر مشهد یک تجربه تکرارنشدنی را برای شما رقم بزنند.

هتل مشهد را می توانید از سایت علی بابا رزرو کنید.

سوغات شهر مشهد

یکی از زیباترین رسوم ایرانی‌های که از گذشته تابه‌حال وجود داشته خرید سوغات در سفر است. در شهر مشهد هرآنچه می‌خواهید می‌توانید به‌عنوان سوغات برای عزیزان خود ببرید، اما اگر به‌دنبال معروف‌ترین سوغات مشهد هستید زعفران، زرشک، عطر، خشکبار، ادویه، مهر و سجاده، زیورآلات به‌ویژه نقره و سنگ‌های قیمتی و نقل و نبات چیزهایی هستند که معرف مشهد محسوب می‌شوند.

بنابراین برای تهیه این موارد هیچ شهری بهتر از مشهد نیست. زعفران خوش‌عطر و خوش‌رنگ مشهد نه فقط در ایران که در سطح جهان شهرت دارد. زرشک این شهر هم یکی از بهترین زرشک‌های ایران است که مشابه آن را در هیچ شهری پیدا نخواهید کرد.

شهر مشهد و سوغاتی های آن

غذاهای سنتی مشهد

در سفر به هر شهری، غذاهای مشهور ایرانی را کنار گذاشته و خوراکی‌ها و غذاهای محلی و سنتی آن‌جا را امتحان کنید تا طعم‌های مختلفی را تجربه کرده باشید. از غذاهای سنتی شهر مشهد می‌توان به قیمه مشهدی، خورشت ریواس، کباب شیشلیک، ماقوت، آش ماستی، اشکنه قوروت، آش لخشک مشهدی و پلو مخلوط مشهدی اشاره کرد که پیشنهاد می‌شود در سفر خود به این شهر حتما این غذاهای خوشمزه را امتحان کنید.

همچنین یکی از جالب‌ترین خوراکی‌های مشهد شله است. البته خود شله به‌تنهایی جالب نیست، اینکه مشهدی‌ها شله را با قیمه سرو می‌کنند و برای قیمه کنار شله سرودست می‌شکنند نکته جالب آن است. غذاهای سنتی مشهداگر قصد سفر به مشهد را دارید، این مطلب به‌عنوان یک راهنمای جامع می‌تواند دید بسیار خوبی از شرایط مشهد به شما بدهد. اگر شما هم درباره این شهر زیبا اطلاعاتی دارید، تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 دیدگاه

 1. آریا می‌گوید

  مشهد افغانستان کوچک است

 2. آریا می‌گوید

  مشهد با سه میلیون افغان بی فرهنگ ترین و ناامن ترین شهر ایران است شصت درصد جمعیت مشهد افغان ها هستند بهتر است مسوولان مشهد رو ضمیمه خاک افغانستان کنند

  1. طاها می‌گوید

   الان فکر کردی ما ایرانیا خودمون خیلی خوبیم ک توهین میکنی به افغان ها؟ این بدبختا همش دارن کارگری میکنن اون شهر و این شهر چه ربطی به فرهنگ ما و مشهد داره

 3. امین می‌گوید

  در محتوا نوشته شده در پارک ملت امکان کمپینگ و چادر زدن هست ولی در واقعیت این امکان در پارک ملت وجود ندارد. فکر میکنم اصلاح این مورد لازم هست

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام امین عزیز 🙂
   متن رو اصلاح کردیم. ممنون از دقت و همراهی شما.

 4. مهدی می‌گوید

  جنگل وکیل آباد نگفتی خیلی جای خوبیه مخصوصا بهار که روخانه پر آب داره

 5. مونا می‌گوید

  چرا از درختان توت اطراف مشهد ننوشتید؟ جاده مشهد فریمان کلی درخت توت داره هر کی ازش بخوره یه اتفاق بد واسش میفته. حواستون باشه هیچوقت به اون منطقه دیدنی و نفرین شده نزدیک نشید

  1. Ali hozhabr می‌گوید

   فکر می کنی میتوانی سر بقیه را شیره بمالی تو اول باید بروی انجا بعد تصمیم بگیری مونا خانم چون ثابت نکردی

 6. نسرین انوری می‌گوید

  مطالبتان جامع وکامل بود فقط درمعرفی بازارهای مشهدیکی ازبازارهای خوب وقیمت مناسب مثل پاساژمولوی درخیابان مصلی ومرکزمانتوولباس خیابان ایثاراشاره نشده بود…واون غذای مخصوص مشهدی حلیم نیست اسمش شله مشهدیه ومناطق یلاقی مشهدمثل طرقبه وشاندیزکه مثل فرح زادتهران هست مع فی نشد

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام نسرین عزیز 🙂
   ممنون از اطلاعات بسیار خوب شما.

 7. به تو چه می‌گوید

  بدک نیس خوب هم نیست

 8. به تو چه می‌گوید

  بدک نیس

 9. من می‌گوید

  ممنونم از محتوای کاربردی و زیبای شما با اینکه ما خودمان در مشهدیم و با این شهر عزیز کاملا آشنا هستیم از محتوای شما لذت بردیم

 10. محمد می‌گوید

  سلام بسیار عالی و جذاب بود ولی درخصوص شاندیز طرقبه چالیدره نکته ای بیان نشد.

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام مجمد عزیز 🙂

   برای هر کدوم مقاله جالبی داریم.
   شاندیز:
   https://www.alibaba.ir/mag/mashhad-shandiz/

   طرقبه:
   https://www.alibaba.ir/mag/torghabeh-mashhad/

 11. حسن می‌گوید

  با سلام و تشکر از توضیحات جامعتون،فقط باید عرض کنم این حلیم که گفتید اسمش شله مشهدیه و با حلیم تهرانی ها فرق داره و همانند آش شله قلمکار هستش فقط سبزی نداره،ممنون

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام حسن عزیز
   مرسی از توضیحات شما
   توی مقاله زیر کلی اطلاعات و عکس جذاب از غذاهای سنتی مشهد گذاشتیم. نظرتون چیه؟

   https://www.alibaba.ir/mag/mashhad-traditional-dishes/

  2. حسین می‌گوید

   واقعا طعمش بینظیره ایکاش یه بار دیگه شله بخورم

   1. عسل می‌گوید

    شله مشهدی یکی از غذاهای معروفه😂🤟🏻

 12. فرهاد حیدریان می‌گوید

  بسیار عالی!