محدودیت پروازهای خارجی در ایام کرونا – هواپیمایی ترکیش

(به همراه آزمایشگاه‌های مورد تایید)

با شیوع کرونا هر کدام از هواپیمایی‌ها به ترتیب قوانین و مقررات خود را برای سفر به هر کدام از کشورها و مسیرهایی که در اختیار دارند اعلام می‌کنند. برای اطلاع از قوانین عمومی و کلی و مشاهده همه هواپیمایی‌ها می‌توانید صفحه محدودیت پروازهای خارجی در ایام کرونا را ببینید.

در ادامه این مقاله هم تمام اخبار و اطلاعات هواپیمایی ترکیش را به همراه لیست آزمایشگاه‌های مورد تایید این هواپیمایی برایتان لیست کرده‌ایم. خواهشمندیم پیش از سفر تمام مقررات را به دقت مطالعه کنید و در اخیار همسفرانتان قرار دهید. این صفحه به محض ارائه اطلاعات جدید از سمت هواپیمایی ترکیش مداوم به‌روز خواهد شد.

بخش اول؛ اطلاعیه‌ها و بخشنامه‌های هواپیمایی ترکیش – سفر به مقصد ایران

شرایط نتیجه تست Covid-19

کلیه مسافران ورودی به ایران بالای 8 سال باید گواهی سلامتی داشته باشند که نشان‌دهنده تست مولکولی (RT-PCR) باشد و ظرف 96 ساعت از زمان پرواز در محل مبدا صادرشده باشد. جواب آزمایش باید به زبان انگلیسی باشد و در غیر این صورت باید توسط سفارت/کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کشور مبدا تایید شود.

با وجود موارد ذکرشده، مسافران ورودی ممکن است مجددا تحت آزمایش RT-PCR قرار بگیرند، اگر:

 • بیش از 8 سال سن دارند و از یکی از کشورهای پرخطر از جمله هند، پاکستان، فرانسه، بوتسوانی، برزیل، جمهوری چک، استونی، ایرلند، لسوتو، مالاوی، موزامبیک، اسلوواکی، آفریقای جنوبی و زامبیا می‌آیند یا به عنوان نقطه ترانزیت با اقامت بیش از 4 ساعت به این کشورها رفته‌اند،
 • از دیگر کشورها می‌آیند، اما پس از غربالگری در محل ورود به عنوان موارد مشکوک شناسایی می‌شوند.

فرم اعلامیه و فرم تعهد

کلیه مسافرانی که به ایران وارد می‌شوند باید قبل از سوار شدن فرم خود اظهاری و فرم تعهد را در فرودگاه مبدا تکمیل کنند و آن را به نماینده شرکت هواپیمایی تحویل دهند. مسافر با تکمیل این فرم متعهد می‌شود که در صورت لزوم، در معرض غربالگری یا آزمایش مجدد Covid-19 در فرودگاه مقصد، قرنطینه خانگی و پرداخت هزینه های مربوطه گردد.

غربالگری پس از ورود

تمام مسافرانی که وارد ایران می‌شوند بدون در نظرگرفتن نوع گواهی سلامت، هنگام ورود غربالگری می‌شوند. افراد علامت‌دار تحت آزمایش  RT-PCR قرار می‌گیرند و باید در مکان‌هایی که توسط وزارت بهداشت ارائه می‌شود قرنطینه شوند یا (در صورتی که فرد ایرانی‌تبار باشد) تعهد کتبی برای قرنطینه خانگی را تا زمان نتیجه آزمایش انجام دهند.

 

بخش دوم؛ اطلاعیه‌ها و بخشنامه‌های هواپیمایی ترکیش – سفر به سایر کشورها

در ادامه به بخشنامه‌های ترکیش برای سفر به مقاصد کشورهای دیگر نگاهی داریم.

ترکیه

اطلاعیه ترکیش در رابطه با قوانین ورود به ترکیه

 •   از تاریخ 30 دسامبر 2020 ارائه تست منفی تا 72 ساعت در بدو ورود برای کلیه مسافرین بالای 6 سال که به کشور ترکیه و یا به صورت ترانزیت به سایر مقاصد پرواز می‌کنند الزامی است. الزام تست بر اساس قوانین IATA است.
 •   همچنین کلیه آزمایشگاه‌های تایید شده از طرف وزارت بهداشت، درمان، آموزش پزشکی ایران، جهت آزمایش مولکولی PCR مسافران برون‌مرزی، مورد تایید این شرکت نیز هست.
 •  نتیجه تست فقط به زبان انگلیسی، با تاریخ میلادی و با توجه به محدودیت کشورهای مقصد قابل پذیرش است.
 • مسافران بالای 6 سال ورودی به کشور ترکیه، باید ٧٢ ساعت قبل از پرواز به این وب سایت مراجعه کرده و نسبت به پر کردن اطلاعات درخواستی و اخذ تائیدیه به صورت QR Code اقدام کنند.
 • لازم به ذکر است که برای پروازهای ترانزیت با هواپیمایی ترکیش دریافت QR کد الزامی نیست.

اطلاعیه ترکیش ایرلاین درخصوص شهروندان ترکیه بالای 65 سال

 • مسافران 65 سال به بالا که از خارج از کشور به ترکیه می آیند، به اجازه سفر نیاز ندارند.
 • اجازه سفر برای مسافران 65 سال و بالاتر که از خارج از کشور به ترکیه می آیند و سوار پروازهای داخلی ترکیه می شوند،الزامی است.
 • اجازه سفر برای مسافران 65 ساله که سوار پروازهای داخلی با کانکشن پروازهای بین‌المللی هستند، الزامی است.
 • کد اجازه سفر برای پروازهای مستقیم بین المللی اجباری نیست.

برای دریافت مجوز سفر، مسافران می توانند از طریق این درگاه الکترونیکی اقدام نمایند.

 کانادا

اطلاعیه هواپیمایی ترکیش در مورد رعایت نکات مهم سفر به کانادا (بروز رسانی 10 اسفند 1399)

طبق اطلاعیه هواپیمایی ترکیش تمامی مسافران به مقصد کانادا علاوه بر به همراه داشتن تست منفی  PCRملزم به رعایت موارد این لینک قبل از پرواز هستند. همچنین رعایت قرنطینه اجباری 14 روزه نیز ضروری می باشد.

 

بخشنامه هواپیمایی ترکیش در خصوص سفر به کانادا

 • طی اطلاعیه جدید هواپیمایی ترکیش چنانچه مسافر قصد سفر به کانادا با ویزای توریستی داشته باشد و اقوام درجه یک مسافر در کانادا مقیم می باشند، مسافر ملزم به ارائه مدرک رسمی به جهت نشان دادن رابطه و نسبت خویشاوندی و همچنین الزام به ارائه مدرکی است که قصد سفر وی را غیر از مسافرت تفریحی اعلام می نماید. در غیر اینصورت از پرواز ایشان ممانعت به عمل خواهد آمد.
 • طبق تصمیم اتخاذ شده توسط حمل و نقل کانادا و آژانس بهداشت عمومی کانادا (PHAC) ، از تاریخ 4 نوامبر سال 2020 ، کلیه مسافرانی که به کانادا سفر می کنند باید فرم آنلاین مربوطه را از طریق وب سایت ArriveCAN یا برنامه تلفن همراه مشخص شده در زیر پر کرده باشند. قبل از پذیرش در پرواز، مسافران باید فرم را در اولین نقطه عزیمت پر کنند و کد مرجع تولید شده توسط پرسنل وارد سیستم شود. اطلاعات به صورت کتبی یا شفاهی باید در زمان چک این در اختیار مسافران قرار بگیرد.
      برنامه موبایل

ضرورت تکمیل فرم‌های آنلاین و دریافت کد رفرنس برای مسیرهای کانادا و بریتانیا

با توجه به اینکه تکمیل فرم آنلاین از طریق وب‌سایت و یا اپلیکیشن ArriveCAN و دریافت کد رفرنس برای مسافرین مسیر کانادا و تکمیل فرم Online Locator Form و دریافت کد رفرنس برای مسافرین مسیر بریتانیا (UK) الزامی است، به استحضار می‌رساند ارائه کد رفرنس مربوطه در زمان Check-in برای مسافرین مسیرهای مذکور الزامی بوده و بدیهی است که بدون ارائه کد رفرنس مذکور از پذیرش مسافرین ممانعت به عمل خواهد آمد.

 انگلیس

مسافران ورودی به این کشور، با مراجعه به این وب سایت  می بایست نسبت به تکمیل فرم درخواستی (Online Locator Form) اقدام کنند.

 آلمان

مسافران ورودی به این کشور،  می بایست 10 روز قبل از پرواز به این وب سایت مراجعه نموده و نسبت به پر کردن اطلاعات درخواستی و اخذ تائیدیه به صورت QR Code اقدام کنند و پرینت از تاییدیه نهایی و بارکد تشکیل شده را به همراه داشته باشند. اعتبار تست از بدو ورود تا 48 ساعت خواهد بود.

 آمریکا

 مسافران ورودی به این کشور، می بایست با توجه به شهر پروازی نسبت به تکمیل فرم درخواستی اقدام کنند.

 هلند

مسافران ورودی به این کشور، با مراجعه به این وب سایت  نسبت به تکمیل فرم درخواستی اقدام نمایند. تمامی مسافران باید در فرودگاه استانبول و سابیها با مراجعه به Transfer Desk اقدام به تست Anti-Gen به مبلغ 175 لیر نمایند.

 بلژیک

برای سفر به کشور بلژیک مسافرین با مراجعه به این وب سایت می بایست نسبت به تکمیل فرم درخواستی (Online Locator Form) اقدام کنند.این فرم می بایست 48 ساعت قبل از زمان رسیدن به بلژیک پر شود. جهت بررسی بیشتر قوانین به این لینک مراجعه نمایید.

اخذ گواهی سلامت

لطفا در نظر داشته باشید در صورتی که شروع سفر شما از شهر شیراز می باشد، باید 48 ساعت پیش از زمان پرواز؛ از یکی از مراکز زیر نسبت به اخذ گواهی سلامت اقدام فرمایید.

مركز جامع سلامت حسين بن علي (بلوار فردوسي)

مركز جامع سلامت قمربني هاشم (بلوار صنايع)

مركز جامع سلامت زينب كبري ( خيابان سياحتگر)

مركز جامع سلامت امام رضا (بلوار مطهري جنوبي)

 

بخش سوم؛ آزمایشگاه های مورد تایید هواپیمایی ترکیش

کلیه آزمایشگاه های تایید شده از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران جهت آزمایش تشخیص مولکولی PCR مسافران برون مرزی، مورد تایید این شرکت نیز می باشند.
صفحه آزمایشگاه های مورد تایید هواپیمایی ها

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 دیدگاه
 1. فاطمه می‌گوید

  سلام .من بلیط تهران .استانبول .استانبول،مکزیکوسیتی دارم .سوالم اینه که اولا برای اکانومی تعداد چمدان چند تا و چند کیلو است؟ و بجز تست پی سی ار چه کار خاص دیگه ایی باید انجام بدم؟ و ایا ظرفیت فروش بلیط بعد از کرونا صد در صد است؟ یا یه صندل در میان صندلی ها به فروش میرن؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام فاطمه عزیز 🙂
   در مورد سوال اولتون این مقاله میتونه کمک کنه (https://www.alibaba.ir/mag/airline-luggage-restrictions/) و در مورد سوال دوم، بستگی به ایرلاین شما داره

 2. داوود می‌گوید

  سلام قربان ماازدوسلدورف آلمان باترکیش به سمت استانبول وبعدها سمت مشهد ایران میایم .قوانین جدیدی هست؟؟؟وبالای چندسال نیازبه تست کرونا هست

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام داوود عزیز 🙂
   آخرین آپدیت‌هارو می‌تونی داخل مقاله زیر پیدا کنی
   https://www.alibaba.ir/mag/cov/

 3. ح. حسنی می‌گوید

  با سلام بنده برای تبریز _ارجان میخواهم پرواز ترکیش بگیرم، یکی نوشته باید فرودگاه عوض کنم و دیگری بیست و چندساعت فاصله زمانی داره.
  دو سوال از محضرتون داشتم:
  اولا اگه بلیط که نیاز به تعویض فرودگاه داشته باشم ، خودترکیش ترانسفر میکنه یا اینکه خودمون باید بریم؟
  دوما اگه اون بلیط ترکیش بدون تعویض فرودگاه بگیریم، آیا برای بیست ساعت خود ترکیش هتل و ترانسفر میدن یا باید خودمون هزینه کنیم؟
  آیا شماره تماسی از خدمات ترکیش ایرلاین در فرودگاه استانبول دارید؟
  بسیار متشکرم

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   به نظرم بهتره این موارد رو با کارشناس‌های ما در میون بذارین تا به صورت تخصصی و کامل راهنماییتون کنن
   02143900000