جزیره هرمز

جزیره هرمز و راهنمای سفر به سرزمین کوه‌های رنگین‌کمانی

معرفی جاذبه‌های گردشگری جزیره هرمز

خلیج‌فارس، جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی دارد. از بندرها زیبایش و شب‌های زنده‌اش، تا جزایر ریز و درشتی که در فصل زمستان، گردشگران زیادی را برای تفریح به‌سمت خود می‌کشاند. چندسالی می شود که جزیره هرمز که در نزدیکی قشم واقع شده‌ است، طرفداران زیادی پیدا کرده‌ است. اگر دوست دارید یک سفر زمستانی به یکی از نقاط ایران داشته باشید، هرمز می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها باشد. با ما در این مقاله مجله گردشگری علی‌بابا همراه باشید تا راهنمای سفر به این جزیره دوست‌داشتنی را باهم بخوانیم.

چطور به جزیره هرمز بروید؟
راه اول این است که از طریق اسکله شهید حقانی بندرعباس به این جزیره برسید که بیش از نیم ساعت (بسته به جَو آب‌وهوایی و وضعیت دریا) طول می‌کشد.
راه دوم هم این است که صبح زود از طرف جزیره قشم به اسکله شهید ذاکری بروید و با قایق‌موتوری با حدود نیم ساعت قایق‌سواری این جزیره زیبا برسید.
جاهای دیدنی جزیره هرمز کجاست؟
دره رنگین کمان، دره مجسمه، دره پرتغالی‌ها، جنگل حرا، جزیره هنگام، غار الهه نمک و…
دره رنگین کمان چگونه جایی است؟
رسوبات معدنی متفاوت در این منطقه از هرمز، باعث به‌وجود آمدن طیف رنگ‌های متفاوت شده‌اند. رنگ‌های قرمز، مشکی، نقره‌ای و زرد بیشترین رنگی است که در خاک دره رنگین‌کمان به چشم می‌خورد. این رنگ‌ها مانند فرشی طبیعی روی زمین گسترده شده و چشم‌ها را نوازش می‌دهد.
درختان جنگل حرا چه ویژگی دارند؟
حرا یا مانگرو، گونه‌ای از گیاهان آب شور است که در بسیاری از نقاط خلیج فارس رشد کرده است. درختان حرا خاصیت جالبی دارند. آنها می‌توانند شوری را از آب بگیرند و درواقع یک آب شیرین‌کن طبیعی به حساب می‌آیند.

جزیره هرمز کجاست؟

جزیره هرمزه، جزیره‌ای در ۴۲ کیلومتری خلیج‌فارس است. شکل این جزیره از روی نقشه، شبیه یک مخروط ناتمام است. فقط یکی از روستاهای هرمز ساکنانی دارد و کسی در باقی قسمت‌های آن زندگی نمی‌کند.

جزیره هرمز در حدود ۸ کیلومتر با بندرعباس فاصله دارد. جزیره هرمز ازنظر موقعیت استراتژیک کلید خلیج‌فارس است.

اگر می‌خواهید به جزیره هرمز برسید، دو راه پیش روی شماست. راه اول این است که از طریق اسکله شهید حقانی بندرعباس به این جزیره برسید که بیش از نیم ساعت (بسته به جَو آب‌وهوایی و وضعیت دریا) طول می‌کشد.

راه دوم هم این است که صبح زود از طرف جزیره قشم به اسکله شهید ذاکری بروید و با قایق‌موتوری با حدود نیم ساعت قایق‌سواری این جزیره زیبا برسید.

جزیره هرمز به‌خاطر خاک سرخش مشهور است. رسوبات زمین‌شناختی و مواد معدنی خاک هرمز، این جزیره را به بهشت زمین‌شناسان تبدیل کرده است. بلندترین نقطه جزیره هرمز ۱۸۶ متر از سطح دریا فاصله دارد.

بهترین فصل برای مسافرت به هرمز، نیمه دوم سال است. اواسط پاییز تا اواخر زمستان که هوای مناطق خلیج‌فارس کاملا بهاری و مطبوع می‌شود، بهترین زمان برای تماشای هرمز دوست‌داشتنی است.

جاهای دیدنی هرمز کجاست؟

جزیره هرمز درست مانند جزیره کیش بستر بی‌نظیر شگفتی‌های طبیعی است. وقتی به هرمز سفر می‌کنید، باید بدانید که لیست بزرگی از دیدنی‌های بی‌نظیر در انتظار شماست. در ادامه جذاب‌ترین دیدنی‌های هرمز را به شما معرفی خواهیم کرد.

۱- دره رنگین‌کمان

جذاب‌ترین جاذبه جزیره هرمز، دره رنگین‌کمان است. رسوبات معدنی متفاوت در این منطقه از هرمز، باعث به‌وجودآمدن طیف رنگ‌های متفاوت شده‌اند. هرکسی از دیدن اینهمه رنگ روی خاک کنار هم شگفت‌زده می‌شود.

رنگ‌های قرمز، مشکی، نقره‌ای و زرد بیشترین رنگی است که در خاک دره رنگین‌کمان به چشم می‌خورد. این رنگ‌ها مانند فرشی طبیعی روی زمین گسترده شده است و چشم‌ها را نوازش می‌دهد. این دره مثل دره ستارگان از دیدنی‌های طبیعی منطقه است.

 

دره رنگین کمان هرمز

لوکیشن دره رنگین‌کمان روی گوگل مپ

۲- قلعه پرتغالی‌ها

حتما می‌دانید که بندرعباس و منطقه تنگه هرمز، جزو اولین مناطق ایران بودند که به دام استعمار افتادند. پرتغالی‌ها با لشکرکشی به تنگه هرمز و تصرف آن قصد داشتند بر مناطق استراتژیک دنیا مسلط شوند. نتیجه این روند استعماری، اشغال هرمز به مدت طولانی بود. هنوز هم بقایای لشکر پرتغالی‌ها در بندرعباس، جزیره قشم و جزیره هرمز مشاهده می‌شود. یکی از این بقایا، قلعه پرتغالی‌هاست. بنایی جالب که از دوران استعمار پرتغال در خلیح فارس باقی‌مانده است. توپ‌ها و دیوارهای سنگی و مستحکم، اولین چیزی است که با ورود به قلعه پرتغالی ها توجهتان را جلب خواهد کرد.

قلعه پرتغالی‌ها از دیدنی های جزیره هرمز

در ورودی قلعه پرتغالی‌ها هم بازارچه‌ای محلی دایر است که بهترین مکان برای خرید سوغاتی هرمز محسوب می‌شود. می‌توانید صنایع دستی زنان هرمز، مانند سوزن‌دوزی‌های زیبا را با قیمت‌هایقلعه پرتغالی‌هاست مناسب از این بازارچه بخرید.

اگر گذارتان به قلعه پرتغالی‌ها خورد، بازدید آب‌انبار این قلعه را از دست ندهید.

لوکیشن قلعه پرتغالی‌ها روی گوگل مپ

۳- دره مجسمه در جزیره هرمز

اگر حدود نیم ساعت تا ساحل هرمز پیاده‌روی کنید، به منطقه‌ای می‌رسید که دره مجسمه نام دارد. عوارض زمین‌شناختی جالب سنگ‌های رسوبی و آهکی، باعث شده‌ است تا سنگ‌هایی که از دل آب سر برآورده‌اند مثل مجسمه‌های طبیعی شکل داشته باشند. شما می‌توانید بسته به خلاقیت دیدتان شکل حیوانات یا اشیا مختلف را در سنگ‌های فرم گرفته ببینید. این جزیره بهترین سوژه‌ها برای عکاسی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

دره مجسمه از جاهای دیدنی جزیره هرمز

لوکیشن دره مجسمه‌ها روی گوگل مپ

۴- جنگل حرا

حرا یا مانگرو، گونه‌ای از گیاهان آب شور است که در بسیاری از نقاط خلیج‌فارس رشد کرده است. دسته‌ای از جنگل‌های حرای خلیج‌فارس در اطراف جزیره هرمز قرار گرفته‌اند.

درختان حرا خاصیت جالبی دارند. آنها می‌توانند شوری را از آب بگیرند و در واقع یک آب شیرین‌کن طبیعی به حساب می‌آیند. جنگل‌های حرا طاقت سرما را ندارند و در دمای کمتر از ۵ دره سانتی‌گراد آسیب جدی می‌بینند. این درختان در حالت مد در آب فرو می‌روند و در جزر حتی می‌توانید ریشه‌های آنها را ببینید. می‌ توانید بعد از رسیدن به جزیره هرمز، از قسمت شمال شرقی آن سوار قایق‌موتوری شوید و از جنگل‌های حرا بازدید کنید.

جنگل حرا در هرمز

لوکیشن جنگل حرا روی گوگل مپ

۵- جزیره هنگام و خاک‌های درخشان

بدون شک زیباترین ساحل ایران، ساحل نقره‌فام هنگام است. خاک ساحل هنگام به‌خاطر رسوبات مختلفی، به‌شکل براق و نقره‌ای به نظر می رسد. آب ساحل هنگام به‌خاطر وجود فیتوپلانکتون‌های آب، درشب درخشنده و رویایی هستند.

اگر به جزیره هرمز رفتید می‌توانید با اجاره یک قایق‌موتوری از ساحل هنگام و دلفین‌های بامزه‌ای که اطراف این جزیره پرسه می‌زنند، دیدن کنید. البته در اکثر مواقع اجازه دسترسی و پیاده‌شدن در این جزیره را نخواهید داشت. متاسفانه رفتار نامناسب گردشگران با خاک هنگام باعث شده‌ مسئولان محیط زیست استان هرمزگان، از ورود گردشگران به این ساحل زیبا جلوگیری کنند.

جزیره هنگام

لوکیشن جزیره هنگام روی گوگل مپ

۶- غار مراقبه یا الهه نمک

یکی از عجایب جزیره هرمز، غار مراقبه است. علت نامگذاری این غار، سکوت مثال‌زدنی این غار است. علت سکوت و آرامشی که در این غار وجود دارد، وجود بلور نمک در آن است. بلور نمک، سروصدای اضافی محیط را به خود جذب می‌کند که باعث می‌شود انرژی مثبتی در غار جریان داشته باشد. یادتان باشد که حتما به این غار سر بزنید و کلی انرژی بگیرید. البته پیمودن این غار کار سختی نیست و اگر به غارنوردی و صخره‌نوردی وارد نیستید، هوس غارنوردی نکنید!

این غار درست مثل تنگه چاهکوه یکی از زیباترین دیدنی‌های طبیعی است که حال عاشقان طبیعت را خوب خواهد کرد.

salt godessلوکیشن الهه نمک روی گوگل مپ

۷- غواصی در اطراف هرمز

یکی از جذاب‌ترین فعالیت‌هایی که می‌توانید در جزایر خلیج‌فارس انجام دهید، غواصی است. اطراف هرمز به‌خاطر موقعیت مساعد آب و عمق دریا، یکی از مناسب‌ترین مکان‌های غواصی در خلیج فار به حساب می‌آید. مخصوصا برای افرادی که غواصی بلد نیستند و تجربه شنا در آب‌های آزاد را ندارند.

دیدن کف دریا، ماهی‌ها و مرجان‌های دریایی در عین جذابیت، بسیار آرامش‌بخش است. برای غواصی در اطراف هرمز باید یکی از تورهای نیم‌روزه غواصی در هرمز را رزرو کنید. همه تجهیزات غواصی به شما داده می‌شود و هر دو نفر با یک مربی وارد آب می‌شوند. نکته مهم اینکه مربی خانم‌های غواص هم خانم است.

غواصی در اطراف هرمز

۸- فرش خاکی در جزیره هرمز

هنرمندان جزیره هرمز با استفاده از خاک‌های رنگی این جزیره، اقدام به خلق آثار هنری متفاوتی می‌کنند. یکی از جذاب‌ترین این آثار فرش خاکی است که در جای‌جای ساحل هرمز به چشم می‌خورد. البته این کار از لحاظ زیست محیطی چندان درست نیست و به زیست‌بوم هرمز ضربه می‌زند؛ اما با رفتن به هرمز حتما به فرش‌های خاکی بر خواهید خورد.

فرش خاکی در ساحل

لوکیشن فرش خاکی هرمز روی گوگل مپ

هزینه‌های سفر به جزیره هرمز

جدا از هزینه‌ای که باید برای رسیدن به بندرعباس یا قشم برای دیدنی جاهای دیدنی قشم بپردازید، سفر به هرمز یکی از کم‌هزینه‌ترین سفرهای شما خواهد بود. بسته به اینکه چقدر از بندرعباس فاصله دارید و با چه وسیله نقلیه‌ای خودتان را به این بندر می‌رسانید باید هزینه متفاوتی برای سفر نار بگذارید.

قیمت تفریح‌هایی که در هرمز برای خودتان در نظر می‌گیرید، بسته به کیفیت و کمیت قیمت‌ها متغیر هستند. مثلا اجاره یک‌ساعته موتور سه‌چرخه و تور نیم‌روزه غواصی قیمت‌های متفاوتی دارند. یادتان باشد اکثر مناطق دیدنی هرمز ورودی رایگان دارند.

اقامت در هرمز مثل کیش بسته به کیفیت محل اقامت قیمت‌های متفاوت دارد. علاوه بر هتل، می‌توانید از هاستل‌ها و اقامتگاه‌های بوم‌گردی هرمز هم استفاده کنید. قیمت هتل و اقامتگاه‌های این شهر متفاوت هستند و بسته به امکانات تعیین می‌شوند. البته شما می‌توانید در ساحل هرمز کمپ بزنید که رایگان هم هست. فقط رفت‌وامد آب هنگام جزر و مد را هم در نظر بگیرید.

توصیه می‌کنم حتما غذاهای دریایی را که با سس‌های محلی درست می‌شوند، امتحان کنید. سس‌های محلی که ساخته دست زنان هرمزی است، در ترکیب خود خاک سرخ هرمز هم دارد که طعم بسیار جالب و متفاوتی دارد.

چند توصیه برای سفر به هرمز

 • در سفر به هرمز حتما لباس‌های خنک زیاد به همراهتان داشته باشید. مخصوصا اگر در فصل‌های گرم‌تر سال به این جزیره سفر می‌کنید. پیاده‌روی‌های طولانی در این جزیره برای دیدن مناظر طبیعی، نیاز شما را به تعویض لباس افزایش می‌دهد.
 • برای کمپ‌زدن در ساحل هرمز، حتما میزان بالاآمدن آب در هنگام مد را از محلی‌ها بپرسید. ممکن است حواستان نباشد و هنگام مد، اتفاق ناخوشایندی برای خودتان یا وسایل الکترونیکی‌تان بیفتد.
 • پاوربانک در سفر از اوجب واجبات است. فراموش نکنید آن را خودتان به هرمز ببرید تا دربه‌در شارژر نشوید! سعی کنید حتما ضدآفتاب و کلاه لبه‌دار را هم در وسایلتان بگنجانید تا موقع برگشت از هرمز، تبدیل به زغال نشده باشید.
 • به‌هیچ‌وجه هوس نکنید قسمتی از خاک هرمز را به‌عنوان یادگاری با خودتان ببرید! با این کار طبیعت هرمز در طول چند سال نابود خواهد شد. ضمن اینکه این کار ممنوع هم است و در فرودگاه‌ بندرعباس اجازه نخواهید داشت خاک را با خودتان جایی ببرید.
 • و حرفی تکراری که در انتهای همه مقاله‌های مربوط به بوم‌گردی می‌گویم این است که: یادمان نرود که مردم روستاهای توریستی، بعد از بازدید ما هم قرار است به زندگی‌شان در آن روستاها ادامه بدهند. پس با محیط زندگی‌شان همان طوری برخورد کنیم که دوست داریم با محیط زندگی‌مان برخورد شود.
 • یادمان باشد که هر منطقه ایران، فرهنگ و سنت مخصوص به خودش را دارد. مهربانی و مهمان‌نوازی اقوام مختلف ایرانی، به ما مجوز دستکاری بافت فرهنگی و سنتی مناطق مختلف را نمی‌دهد. سعی کنیم تاجایی‌که می‌توانیم با فرهنگ و سنت اقوام ایرانی با احترام برخورد کنیم و به‌هیچ‌وجه شکل سنتی مناطق را به هم نزنیم.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

21 دیدگاه

 1. محمود می‌گوید

  یکی از زیباترین جاهایی که تا بحال رفتم جزیره هرمز بوده

 2. خدائی می‌گوید

  سلام خیلی خوب وبه اندازه به مطالب پرداخته شده خسته نباشید .ل

 3. Khatereh می‌گوید

  سلام . ببخشید اگر نخوایم توی جزیره بریم هتل پارکی جایی داره که بشه چادر بزنیم
  و سرویس بهداشتی داره؟؟
  سوپرمارکت و اینا؟؟

 4. محمدرضا می‌گوید

  خیلی زیبا و مفید ب همه نکات اشاره کردید مخصوصا مطالب آخر این مقاله
  سپاس فراوان👍👏

 5. محمدرضا بیات می‌گوید

  با تشکر از اینکه وقت گذاشتید و نظرات رو به اشتراک گذاشتید . من منصرف شدم و این حال خوب رو مدیون شما ها هستم . خداوند اموات شما را شاد کند

 6. حمید رضا می‌گوید

  بسیار زیبا وبینظیر است برای یکبار هم که شده بروید و از زیبایی‌های انجا لذت ببرید قطعا دوباره هم خواهید رفت فقط در فصل گرم نباشد که خیلی اذیت میشوید من با تور گردشگری رفتم ودر اقامتگاه بومگردی بودم بسیار خاطره انگیز و لذت بخش بود .

 7. شقایق می‌گوید

  در حال حاضر قیمت رفت به هرمز از بندرعباس نفری ۶۳ هزار تومنه.

  1. آرمان می‌گوید

   الان ۶۷۵۰۰ تومان

   1. محسن می‌گوید

    الان ۸۹۰۰۰,تومانه

  2. مصطفی می‌گوید

   سلام
   امروز نفری ۸۹ هزار تومان است.

   1. امین می‌گوید

    الان ۱۰۰تومنه

  3. عباد می‌گوید

   الان شده ۱۰۵۰۰۰هزار تومان

   1. حسین می‌گوید

    الان ۱۲۰ تونه

   2. فرزانه می‌گوید

    اگر زیاد تر نمیشه ما یه کامنت بذاریم

 8. رضا می‌گوید

  با ماشین شخصی امکان داره به جزیریه هرمز بریم ؟

  1. ایمان می‌گوید

   با ماشین میتونین برین قشم یا بندرعباس و بعد از این دو راه با قایق یا لنج برین

   1. سارا می‌گوید

    ینی نمیشه ماشین برد داخل جزیره هرمز؟

 9. حسن صادقی یونسی می‌گوید

  سلام و احترام
  از مطالب خیلی خوب و جغرافیایی شما بهره مند شدیم

  1. سید می‌گوید

   سلام علیرغم تعاریفی که از این جزیره میکنید اما چند نکته قابل تامل است.
   ۱-متاسفانه به محض ورود به جزیره با انبوهی از موتور سیکلت ها و وسایل ناامنی روبرو میشوید که برای گردشگری اصلا مناسب و استاندارد نیست.
   ۲-در فصل پائیز و زمستان که تعداد مراجعین زیاد میشود متاسفانه قیمت این وسایل نقلیه بسیار افزایش یافته و هر فرد بدون نظارت شهرداری و … قیمت های نجومی برای یک گردش سه ساعته در نظر میگیرند
   ۳- برای تهیه بلیط برگشت به قشم یا بندر فقط یک باجه وجود دارد که با صف چند کیلومتری بدون اخلاق و توجه مسولین مواجه هستیم.
   همه این مسائل باعث شده که اکثر مراجعین دیگر رغبتی به سفر به این جزیره را نداشته باشند.
   ضمن اینکه فرسودگی شناورها و بی اعصابی کارکنان آن . لذت سفر را تلخ میکند
   من که اصلا پیشنهاد سفر به هرمز را نمیکنم

   1. مهدی می‌گوید

    دقیقاً

 10. اکبر بیات می‌گوید

  سلام متشکرم اطلاعاتی که گذاشتید بسیار عالی است