محدودیت پروازهای خارجی در ایام کرونا – هواپیمایی ایران ایر

(به همراه آزمایشگاه‌های مورد تایید)

با شیوع کرونا هر کدام از هواپیمایی‌ها به ترتیب قوانین و مقررات خود را برای سفر به هر کدام از کشورها و مسیرهایی که در اختیار دارند اعلام می‌کنند.

برای اطلاع از قوانین عمومی و کلی و مشاهده همه هواپیمایی‌ها می‌توانید صفحه محدودیت پروازهای خارجی در ایام کرونا را ببینید.

در ادامه این مقاله هم تمام اخبار و اطلاعات هواپیمایی ایران ایر را به همراه لیست آزمایشگاه‌های مورد تایید این هواپیمایی برایتان لیست کرده‌ایم.

خواهشمندیم پیش از سفر تمام مقررات را به دقت مطالعه کنید و در اختیار همسفرانتان قرار دهید. این صفحه به محض ارائه اطلاعات جدید از سمت هواپیمایی ایران ایر مداوم به‌روز خواهد شد.

اطلاعیه‌ها و بخشنامه‌های هواپیمایی ایران ایر – پرواز به مقصد ایران

پیرو اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری در تاریخ 1399/04/09به اطلاع می رساند مسافران ورودی به ایران از مبادی کشورهای حوزه ی اتحادیه اروپا (EU) که دارای کارت واکسیناسیون کووید 19 بوده و از آخرین نوبت واکسن آنها 15 روز گذشته باشد، جهت انجام سفر به ایران از انجام تست PCR معاف خواهند بود. ارائه ی کارت واکسیناسیون و رعایت مابقی بندها طبق بخشنامه 1399/12/26 می باشد.

طبق بخشنامه هواپیمایی ایران ایر به شماره 1226/ م ب در تاریخ 1399/12/26، شرایط پذیرش مسافران ورودی در پروازهای بین المللی به ایران، به شرح ذیل اعلام می گردد:

 • کلیه مسافران بالای هشت سال اعم از عادی و دیپلمات در پروازهای ورودی به ایران صرف نظر از مدت زمان اقامت خارج از ایران میبایست در محدوده 96 ساعت مانده به پرواز اقدام به انجام آزمایش PCR نمایند و گواهی جواب منفی تست کرونا را به زبان انگلیسی به هنگام ورود به نمایندگان وزارت بهداشت در پایگاه بهداشت مرزی تحویل نمایند. در صورتی که نتایج برگه های آزمایش به زبانی غیر از انگلیسی صادر شده باشد، نتیجه آزمایش می بایست صرف نظر از مثبت یا منفی بودن توسط کنسولگری توضیح داده و ممهور گردد.
 • انجام این تست برای کلیه مسافران اتباع ایرانی و غیر ایرانی الزامی بوده و در صورت به همراه نداشتن گواهی فوق از پذیرش مسافران در مبدا جلوگیری به عمل می آید. از مسافران مشکوک و مسافرانی که از مبدا کشورهای پرخطر سفر کرده و یا از آن کشورها بعنوان تقطه ترانزیتی استفاده کرده اند، در بدو ورود به ایران تست PCR گرفته خواهد شد. هزینه تست برعهده مسافر می باشد.
 • تکمیل فرم خوداظهاری و فرم تعهد توسط مسافران قبل از پرواز و تحویل آن به نمایندگان بهداشت مرزی در فرودگاه امام خمینی الزامی می باشد.
 • استفاده از ماسک در فرودگاه و در طول پرواز الزامی می باشد.

تا اطلاع ثانوی صدور ویزای توریستی در بدو ورود به ایران امکان پذیر نمی باشد.

اطلاعیه‌ها و بخشنامه‌های هواپیمایی ایران ایر – پرواز از مبدا ایران

پیرو نامه های شماره 17178 مورخ 18/04/99  و 17396 مورخ 21/04/99 هواپیمایی کشوری در خصوص  مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره ورود اتباع کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق و هند (اعم از مقیم و غیر مقیم) و چگونگی ورود اتباع این کشورها بر اساس ضوابط ذیل مقرر گردیده است:

 1. کلیه کسانی که قبلاً از مراجع ذی ربط جمهوری اسلامی ایران پروانه اقامت، روادید تحصیلی، روادید ورود چندبار، روادید با حق کار، روادید درمانی، روادید سرمایه گذاری و مهر خروج و مراجعت دریافت نموده اند، مجاز خواهند بود از تاریخ 01/04/99 از مبادی مرزی قانونی (مرزهای زمینی، هوایی و دریایی) به کشور سفر نمایند. افراد مذکور می بایست در کشور مبدأ فرم خود اظهاری  را تهیه، تکمیل و در هنگام ورود به کشور به نمایندگان وزارت بهداشت مستقر در گمرک تحویل نمایند.
 2. اتباع خارجی قبل از ورود به ایران باید گواهی سلامت خود را به تأیید وزارت بهداشت کشور خود برسانند و سپس برای صدور روادید به نمایندگی های سیاسی و کنسولی جمهوری اسلامی ایران تحویل دهند. گواهی مذکور باید به هنگام ورود به نمایندگان وزارت بهداشت ارائه شود.
 3. صدور سایر روادید از جمله روادید گردشگری و زیارتی کماکان ممنوع خواهد بود.
 4. دارندگان گذرنامه سیاسی، خدمت و هیات های رسمی نیز طبق ضوابط ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی و تکمیل فرم خوداظهاری و داشتن گواهی سلامت مبنی بر عدم ابتلاء به بیماری کرونا می باشند.
 5. بر اساس بند “و” ماده 2 قانون ورود و اقامت اتباع خارجی و به منظور حفظ سلامت عمومی کشور، رعایت پروتکل های بهداشتی و اخذ گواهی سلامت که به تأیید وزارت بهداشت محل رسیده و تکمیل فرم خوداظهاری لازم الاجراست و عدم رعایت آن تخلف از قانون تلقی خواهد شد. پلیس مهاجرت و گذرنامه و مأموران مرزبانی ضمن  پایش روادید صادره از سوی نمایندگی ها و بررسی رعایت ضوابط فوق موظف شده اند از ورود اتباع خارجی فاقد گواهی سلامت ممانعت به عمل آورند و هر گونه تخلف از این مصوبات را به مراجع نظارتی وزارت متبوع خود گزارش نمایند.

ترکیه (بروز رسانی 23 اسفند1399)

مسافران دارای تابعیت ایرانی می توانند با مجوز اقامتی به صورت توریستی به ترکیه سفر کنند.
کلیه مسافران بالای شش سال در پروازهای ورودی به ترکیه باید قبل از پرواز اقدام به انجام آزمایش PCR نمایند و گواهی جواب منفی تست کرونا در محدوده 72 ساعت مانده به پرواز را به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند.
شایان ذکر است مسافران قبل از پرواز باید اطلاعات خود را در این لینک ثبت نموده و کپی از تایید نهایی و QR کد تشکیل شده را به همراه داشته باشند. ورود هرگونه بار دستی به صورت ترولی یا چرخدار به داخل کابین پروازی مجاز نبوده و مسافران صرفا می توانند فقط به تعداد یک کوله پشتی و یا یک ساک دستی جهت بار همراه به داخل کابین استفاده نمایند. استفاده از ماسک در طول پرواز و در فرودگاه ها الزامی می باشد.
آزمایشگاه مورد تایید هواپیمایی ایران ایر در مسیر ترکیه آزمایشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت (صفحه آزمایشگاه ها) می باشد.

مشاهده اصل بخشنامه

اتریش (بروز رسانی 23 تیر 1400)

مسافران دارای مدارک ذیل می توانند به کشور اتریش سفر نمایند:

 1. پاسپورت اتحادیه اروپا/ایسلند/نروژ/سوئیس/انگلستان/آمریکا/کانادا
 2. اقامت اتحادیه اروپا/ ایسلند/نروژ/سوئیس/انگلستان، بلیت تایید شده هواپیما یا قطار یا اتوبوس در ادامه مسیر به کشور صادرکننده کارت اقامت بصورت ترانزیت الزامی است.
 3. ویزای تایپ D اتریش دارای اعتبار
 4. ویزای تایپ D حوزه شنگن مشروط به اینکه مسافران بلیت تایید شده هوایی بصورت ترانزیت در ادامه مسیر به کشور صادرکننده ویزا به همراه داشته باشند.
 5. مسافران بصورت ترانزیت بین المللی هوایی

کلیه مسافران بالای 12 سال و کودک بدون همراه (UMNR) در پروازهای ورودی به اتریش  می بایست قبل از پرواز اقدام به انجام آزمایش PCR در محدوده 72 ساعت مانده به پرواز در یکی از مراکز مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران نمایند و گواهی جواب منفی تست کرونا را  به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند. لیست مراکز تایید شده آزمایش تشخیص مولکولی مسافران برون مرزی در لینک وزارت بهداشت می باشد.

مسافران قبل از پرواز می بایست خود را در این لینک بصورت ONLINE ثبت نام نموده و کپی از تاییدنهایی و بارکد تشکیل شده را به همراه داشته باشند. پس از ورود به اتریش، مسافرین می بایست به مدت 10 روز در محل سکونت، خود را  قرنطینه خانگی نمایند.

مسافرین دارای کارت واکسیناسیون که از نوبت واکسن جانسون 21 روز یا از دومین نوبت واکسن فایزر یا مدرنا یا استرازانکا یا سینوفارم 14 روز گذشته باشد و همچنین مسافران بین 12 تا 18 سالی که والدین آنها با شرایط فوق واکسینه شده باشند، از تست PCR و قرنطینه در بدو ورود به کشور اتریش معاف خواهند بود مشروط به اینکه از زمان انجام واکسن بیش از 270 روز نگدشته باشد.

همچنین ورود هرگونه بار دستی بصورت ترولی یا چرخدار به داخل کابین پروازی مجاز نبوده و مسافران صرفاً میتوانند فقط به تعداد یک کوله پشتی و یا یک ساک دستی جهت بار همراه به داخل کابین استفاده نمایند.

مهم: پیرو اطلاعیه ایران ایر کلیه مسافرین ورودی و خروجی پرواز آلمان و اتریش موظف به استفاده از ماسک FFP2 هستند. تصویر ماسک‌ها را می‌توانید اینجا ببینید.

مشاهده اصل بخشنامه

فرانسه(بروز رسانی 2 تیر 1400)

مسافران با مدارک زیر می توانند با رعایت مقرراتی که در ادامه به آن اشاره شده است به کشور فرانسه سفر نمایند:

 • پاسپورت اتحادیه اروپا/ایسلند/نروژ/سوئیس/انگلستان
 • اقامت اتحادیه اروپا/ایسلند/نروژ/سوئیس/انگلستان
 • برگه Laissez-Passer
 • ویزای تایپ D فرانسه دارای اعتبار
 • ویزای تایپ C فرانسه، ویزای شنگن، پاسپورت آمریکا و کانادا مشروط بر آنکه مسافر دارای کارت واکسیناسیون جانسون/فایزر/مدرنا/آسترازنکا باشند و از واکسن جانسون 28 روز و از دومین نوبت واکسن فایزر یا مدرنا یا آسترازنکا 14 روز گذشته باشد.
 • مسافران به صورت ترانزیت بین المللی هوایی

کلیه مسافران بالای 11 سال در پروازهای ورودی به فرانسه می بایست قبل از پرواز اقدام به انجام آزمایش PCR در محدوده 72 ساعت به پرواز در یکی از مراکز تایید شده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران نمایند و گواهی جواب منفی تست کرونا را به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند. لیست مراکز تایید شده آزمایش تشخیص مولکولی مسافران برون مرزی در لینک وزارت بهداشت می باشد. پس از ورود به فرانسه، مسافران می بایست به مدت 7 روز در محل سکونت، خود را قرنطینه خانگی نمایند.

مسافران دارای کارت واکسیناسیون کرونا نیز می بایستی اقدام به انجام تست PCR نمایند ولی از قرنطینه خانگی در بدو ورود به کشور فرانسه معاف خواهند بود. شایان ذکر است مسافران قبل از پرواز می بایست فرم تعهد در این لینک را تکمیل نموده و به همراه داشته باشند. استفاده از ماسک در طول پرواز و در فرودگاه ها الزامی می باشد.

مشاهده اصل بخشنامه 

انگلستان (بروز رسانی 19 بهمن 1399)

مسافران دارای مدارک ذیل می توانند به کشور انگلستان سفر نمایند:

 1. پاسپورت اتحادیه اروپا/ انگلستان
 2. انواع مجوزهای اقامت و کارت اقامت انگلستان، مسافران دارای اقامت دایم که بیش از 2 سال خارج از انگلستان اقامت داشته اند، مجوز آنان ابطال گردیده و اجازه انجام پرواز به انگلستان را نخواهند داشت.
 3. ویزای معتبر انگلستان، مسافران با ویزای توریستی می‌بایست بلیط رفت و برگشت داشته باشند.

مسافران بالای 11 سال در پروازهای ورودی به انگلستان می بایست قبل از پرواز اقدام به انجام آزمایش PCR کنند و گواهی جواب منفی تست خود در محدوده 72 ساعت مانده به پرواز به زبان انگلیسی را به همراه داشته باشند. مسافران پس از ورود به این کشور می‌بایست  به مدت 10 روز خود را در محل سکونت شخصی خود قرنطینه خانگی نمایند. همچنین کلیه مسافران قبل از سفر به کشور انگلستان می بایست نسبت به تکمیل فرم خود اظهاری پزشکی اعلام شده در اینجا اقدام نموده و پس از دریافت QR Code، کپی آن را در بدو ورود به پلیس گذرنامه در انگلستان تحویل نمایند.

ورود هرگونه بار دستی بصورت ترولی یا چرخدار به داخل کابین پروازی مجاز نبوده و مسافران صرفاً می توانند فقط به تعداد یک کوله پشتی و یا یک ساک دستی جهت بار همراه به داخل کابین استفاده نمایند. استفاده از ماسک در طول پرواز و در فرودگاه ها الزامی می باشد.

مشاهده اصل بخشنامه

** جهت ورود به انگلستان مسافر می بایست در محلی که در فرم اظهارنامه تکمیل میکند، قرنطینه شود. همچنین در روزهای دوم و هشتم قرنطینه مجدد تست گرفته میشود که هزینه آن با مسافر می باشد.

اسپانیا (بروز رسانی 15 آذر 1399)

مسافران دارای مدارک ذیل می توانند به کشور اسپانیا سفر نمایند:

 1. پاسپورت اتحادیه اروپا/ایسلند/نروژ/سوئیس/انگلستان/ استرالیا
 2. اقامت اتحادیه اروپا/ ایسلند/نروژ/سوئیس/انگلستان، بلیت تایید شده هواپیما یا قطار یا اتوبوس در ادامه مسیر به کشور صادرکننده کارت اقامت بصورت ترانزیت الزامی است.
 3. ویزای معتبر تایپ D اسپانیا (کاری، اقامتی، دانشجویی، خانوادگی)
 4. ویزای تایپ Estancia  C اسپانیا به همراه کارت اقامت منقضی شده خارج از محدوده هشدار
 5. مسافران بصورت ترانزیت بین‌المللی
 6. دیپلمات‌ها که در حال انجام وظایف خود  می باشند.

کلیه مسافران در پروازهای ورودی به اسپانیا می‌بایست در محدوده 72 ساعت مانده به پرواز اقدام به انجام آزمایش PCR نمایند و گواهی جواب منفی تست کرونا را به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند. اجازه‌های موقت/دائم اقامتی و کاری، اجازه های اقامت تحصیلی (و کارت های اقامتی مربوطه)، کارت های اقامتی تحت عنوان “عضو خانوادگی تبعه اروپایی” و کارت های اقامت 5 ساله (اقامت دائم) که اعتبار آنها طی مدت زمان وضعیت هشدار و حتی 90 روز تقویمی پیش از آغاز وضعیت هشدار به پایان رسیده باشد، بصورت خودکار و بدون نیاز به انجام مراحل اداری تا 6 ماه پس از پایان وضعیت هشدار معتبر می باشد. وضعیت هشدار در تاریخ 14MAR20  در اسپانیا آغاز شده و در تاریخ 21JUN20 به پایان رسیده است. مسافران با ویزای تایپ C توریستی تا اطلاع ثانوی مجاز به انجام سفر نمی باشند.

مسافران قبل از پرواز می بایست در اینجا به صورت آنلاین ثبت نام نموده و کپی از تاییده نهایی و QR کد تشکیل شده را به همراه داشته باشند. استفاده از ماسک در طول پرواز و در فرودگاه ها الزامی است.

مشاهده اصل بخشنامه

ایتالیا(بروز رسانی 2 خرداد 1400)

مسافران دارای مدارک ذیل می توانند به کشور ایتالیا سفر نمایند:

 1. پاسپورت اتحادیه اروپا/ایسلند/نروژ/سوئیس
 2. اقامت اتحادیه اروپا/ایسلند/نروژ/سوئیس، بلیت تایید شده هواپیما در ادامه مسیر به کشور صادرکننده کارت اقامت بصورت ترانزیت الزامی است.
 3. ویزای تایپ D ایتالیا دارای اعتبار
 4. ویزای تایپ C ایتالیا دارای اعتبار به غیر از ویزای صرفا توریستی
 5. مسافران بصورت ترانزیت بین‌المللی هوایی

کلیه مسافران بالای 2 سال در پروازهای ورودی به ایتالیا باید قبل از پرواز اقدام به انجام آزمایش PCR در محدوده 72 ساعت مانده به پرواز در یکی از مراکز تاییدشده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران کنند و گواهی جواب منفی تست کرونا را به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند. لیست مراکز تاییدشده آزمایش تشخیص مولکولی مسافران برون‌مرزی در این لینک است. افرادی که اعتبار کارت اقامت آنان در بازه زمانی  01AUG20-31JUL21 به پایان رسیده و یا به پایان خواهد رسید، جهت انجام مسافرت تا تاریخ  31JUL21 معتبر می باشد. به همراه داشتن کارت منقضی‌شده جهت انجام سفر الزامی است.

شایان ذکر است مسافران قبل از پرواز می‌بایست خود را در این لینک به صورت آنلاین ثبت نام کنند و کپی از تاییده نهایی را به همراه داشته باشند. پس از ورود به ایتالیا، مسافران می بایست به مدت 10 روز در محل سکونت، خود را قرنطینه خانگی کنند. همچنین ورود هرگونه بار دستی بصورت ترولی یا چرخدار به داخل کابین پروازی مجاز نبوده و مسافران صرفاً می توانند فقط به تعداد یک کوله پشتی و یا یک ساک دستی جهت بار همراه به داخل کابین استفاده کنند. استفاده از ماسک در طول پرواز و در فرودگاه‌ها الزامی است.

مشاهده اصل بخشنامه

آلمان (بروز رسانی 10 خرداد 1400)

مسافران دارای مدارک زیر می‌توانند با رعایت این مقررات به کشور آلمان سفر کنند:

 1. پاسپورت اتحادیه اروپا/ ایسلند/ نروژ/ سوئیس
 2. اقامت اتحادیه اروپا/ ایسلند/ نروژ/ سوئیس مشروط به اینکه مسافران بلیط تایید شده هواپیما یا قطار به صورت ترانزیت در ادامه مسیر به کشور صادرکننده کارت اقامت به همراه داشته باشند.
 3. ویزای تایپ D آلمان دارای اعتبار (….Business, Student, Family)
 4. ویزای تایپ D اتحادیه اروپا مشروط به اینکه مسافران بلیط تاییدشده هوایی به صورت ترانزیت در ادامه مسیر به کشور صادرکننده ویزا به همراه داشته باشند.
 5. ویزای تایپ C معتبر صادره در آلمان جهت افرادی که همسر آنان دارای پاسپورت آلمانی باشند. نامه از سفارت و ترجمه رسمی از مدارک مربوط به زبان انگلیسی به هنگام پرواز الزامی است.
 6. ویزای تایپ C آلمان که تاریخ صدور ویزا از 17MAR20 به بعد باشد.
 7. مسافران به صورت ترانزیت بین‌المللی

کلیه مسافران بالای شش سال در پروازهای ورودی آلمان می‌بایست در محدوده 72 ساعت مانده به پرواز اقدام به انجام آزمایش PCR در یکی از مراکز تایید شده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران کنند و گواهی جواب منفی تست کرونا را به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند.  لیست مراکز تاییدشده آزمایش تشخیص مولکولی مسافران برون‌مرزی در این لینک قابل دسترسی است.

مسافران قبل از پرواز می‌بایست  در این لینک به صورت آنلاین ثبت نام کرده و کپی از تاییده نهایی و بارکد تشکیل شده را به همراه داشته باشند. همچنین مسافران پس از ورود به این کشور می‌بایست به مدت 14 روز خود را در محل سکونت شخصی خود قرنطینه خانگی نمایند که پس از روز پنجم قرنطینه از مسافران تست PCR گرفته خواهد شد.

ورود هرگونه بار دستی به صورت ترولی یا چرخدار به داخل کبین پروازی مجاز نبوده و مسافران صرفا می‌توانند فقط به تعداد یک کوله‌پشتی و یا یک ساک دستی جهت بار همراه به داخل کابین استفاده کنند. استفاده از ماسک FFP2 یا KN95 یا N95 در طول پرواز و در فرودگاه‌ها الزامی است.

مشاهده اصل بخشنامه

امارات متحده عربی (بروز رسانی 13 بهمن 1399)

مسافران با ملیت و اقامت اماراتی و مسافران با ویزای توریستی با شرایط ذیل می‌توانند به کشور امارات سفر نمایند.

کلیه مسافرین بالای 12 سال در پروازهای ورودی به امارات (Transit، Stopover) می‌بایست قبل از پرواز اقدام به انجام آزمایش PCR در محدوده 72 ساعت مانده به پرواز در یکی از مراکز تاییدشده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران نمایند و گواهی جواب منفی تست کرونا را به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند. لیست مراکز تاییدشده آزمایش تشخیص مولکولی مسافران برون‌مرزی در این لینک  قابل مشاهده است.

نصب برنامه Covid-19 DXB Smart App بر روی گوشی همراه مسافران قبل از انجام سفر به دبی الزامی است.

همچنین داشتن بیمه‌نامه مسافرتی و بلیط رفت و برگشت برای مسافران با ویزای توریستی الزامی است. مسافران دارای اقامت می‌بایست قبل از ورود به کشور امارات با مراجعه به لینک زیر، فرم مربوطه را تکمیل و کپی تایید آن را همراه داشته باشند.

فرم مربوط به مقیم‌های دبی

فرم مربوط به مقیم‌های شارجه و ابوظبی

شایان ذکر است ورود هرگونه بار دستی به داخل کابین پروازی در مسیر به / از دبی ممنوع بوده و مسافران می‌بایست به هنگام پذیرش و دریافت کارت پرواز بار خود را به همکاران خدمات فرودگاهی تحویل نمایند. استفاده از ماسک درفرودگاه و در طول پرواز الزامی است.

مشاهده اصل بخشنامه

پاکستان(بروز رسانی 5 تیر 1400)

مسافران دارای گذرنامه پاکستانی و POC (Pakistan Origin Card) با شرایط ذیل می توانند به کشور پاکستان سفر نمایند:

 • کلیه مسافران بالای 12 سال در پروازهای ورودی به پاکستان می بایست قبل از پرواز اقدام به انجام آزمایش PCR در محدوده 72 ساعت مانده به پرواز در یکی از مراکز تایید شده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران نمایند و گواهی جواب منفی تست کرونا را به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند. لیست مراکز تایید شده آزمایش تشخیص مولکولی مسافران برون مرزی در این لینک قابل مشاهده می باشد. پس از ورود به پاکستان، مسافران می بایست به مدت 14 روز در محل سکونت، خود را قرنطینه خانگی نمایند.
 • تکمیل اطلاعات و بارگذاری جواب منفی تست PCR بر روی برنامه Pass Track  و یا این لینک الزامی بوده و مسافران می‌بایست کپی اطلاعات تکمیلی فوق را به هنگام پذیرش به همراه داشته باشند.
 • لازم به ذکر است مسافران قبل از پرواز می بایست فرم اظهارنامه  را تکمیل نموده و در بدو ورود به مسئولان مربوطه در کراچی ارائه نمایند.
 • ورود هرگونه بار دستی بصورت ترولی یا چرخدار به داخل کابین پروازی مجاز نبوده و مسافران صرفا می توانند فقط به تعداد یک کوله پشتی و یا یک ساک دستی جهت بار همراه به داخل کابین استفاده نمایند.
 • استفاده از ماسک در طول پرواز و در فرودگاه الزامی می باشد.

مشاهده اصل بخشنامه

قطر (بروز رسانی 5 اردیبهشت1400)

مسافران دارای ملیت قطری، اقامت دائم و اجازه موقت با شرایط ذیل می‌توانند به کشور قطر سفر نمایند:

 1. کلیه مسافران در پروازهای ورودی به قطر (Transit، Stopover) باید قبل از پرواز آزمایش PCR در محدوده 72 ساعت مانده به پرواز در یکی از مراکز تایید شده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران انجام دهند و گواهی جواب منفی تست کرونا را به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند. لیست مراکز تاییدشده آزمایش تشخیص مولکولی مسافران برون‌مرزی را در این لینک ببینید.
 2. کفیل مسافران دارای اجازه اقامت باید از طریق این سایت نسبت به دریافت اجازه ورود آنان اقدام نمایند. (تکمیل فرم الکترونیکی Exceptional Entry Permit to Qatar Service)
 3. کلیه مسافران عازم به کشور قطر باید از طریق این سایت نسبت به انجام رزرو هتل جهت 7 روز قرنطینه اقدام کنند. هزینه هتل برعهده مسافران می باشد. لیست مسافرانی که از قرنطینه هتلی مستثنی هستند در این سایت اعلام شده است. در صورتی که مسافران از قرنطینه هتلی مستثنی باشند می بایست به کفیل خود جهت دریافت اجازه ورود اعلام نمایند. مسافرانی که دارای گواهینامه واکسیناسیون از قطر هستند و از دریافت دوز دوم واکسن آن‌ها 14 روز گذشته باشد از قرنطینه هتلی معافند.
 4. نصب برنامه EHTERAZ بر روی گوشی همراه مسافران و تکمیل اطلاعات درخواستی
 5. تکمیل فرم اطلاعات پزشکی توسط مسافر

مسافران برای سفر باید برگه‌های فوق را (اجازه ورود توسط کفیل، رزرو هتل، اطلاعات پزشکی) به هنگام سفر به همراه داشته و به هنگام دریافت کارت پرواز به همکاران خدمات فرودگاهی ارائه کنند. ورود هرگونه بار دستی به صورت ترولی یا چرخدار به داخل کابین پروازی مجاز نبوده و مسافران صرفا می‌توانند به تعداد یک کوله‌پشتی و یا یک ساک دستی برای بار همراه در داخل کابین استفاده کنند. استفاده از ماسک در طول پرواز و در فرودگاه‌ها الزامی است.

مشاهده اصل بخشنامه

لبنان (بروز رسانی12 بهمن 1399)

 • کلیه مسافرین بالای 12 سال در پزوازهای ورودی به کشور لبنان می‌بایست در محدوده 96 ساعت مانده به پرواز اقدام به انجام آزمایش PCR نمایند و گواهی جواب تست منفی کرونا را به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند. مسافرانی که مدت اقامتشان خارج از لبنان کمتر از 7روز باشد، از مقررات فوق مستثنی می باشند.
 • تکمیل فرم الکترونیکی Ariport Tracking Registration در این سایت
 • تکمیل فرم پزشکی الکترونیکی ارائه شده در این سایت و ارائه کپی این اظهارنامه به کارکنان وزارت بهداشت لبنان الزامی است.
 • از کلیه مسافران عازم به کشور لبنان در بدو ورود، تست PCR در آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت لبنان مستقر در فرودگاه به عمل می‌آید. هزینه این تست در نرخ بلیط محاسبه شده و از مسافران دریافت می‌گردد. نرخ فوق در سیستم نرخ‌گیری به‌روزرسانی شده‌ است.
 • مسافران پس از ورود به این کشور می‌بایست به مدت 72 ساعت خود را در محل سکونت شخصی خود قرنطینه خانگی نمایند.

مشاهده اصل بخشنامه

هندوستان( بروز رسانی 2 دی 1399)

مسافران دارای مدارک ذیل می‌توانند جهت مسافرت به این کشور تا پنج روز قبل از پرواز اقدام به خرید بلیط در مسیر تهران به بمبئی نمایند.

 1. پاسپورت هندوستان، اقامت هندوستان
 2. کارت (OVERSEAS CITIZEN OF INDIA) OCI و کارت (PIO (Persons of Indian Origin
 3. هر نوع ویزای صادره دارای اعتبار به غیر از ویزای Medical صادره قبل از 210CT20، ویزای توریستی و E-Visa  جهت انجام پرواز معتبر می باشد.

ثبت اطلاعات مسافران دارای پاسپورت هندوستان و OCI قبل از صدور بلیط در این لینک الزامی می‌باشد در رزرو مسافر ثبت اطلاعات پاسپورت یا OCI، ایمیل، شماره همراه مسافر در هندوستان و ایران و ادرس مسافر به همراه کد پستی در هندوستان الزامی است. پس از صدور بلیت اطلاعات مسافران از طریق هما به سفارت هندوستان ارسال گردیده و صرفا پس از تایید سفارت مسافران قادر به انجام پرواز خواهند بود.

کلیه مسافران بالای یازده سال در پرواز ورودی هندوستان می بایست قبل از پرواز اقدام به انجام ازمایش PCR نمایند و گواهی جواب منفی تست کرونا در محدوده 72 ساعت مانده به پرواز را به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند. نصب برنامه  AROGYA SETU بر روی تلفن همراه مسافر و تکمیل فرم خود اظهاری  در این سایت در محدود 72 ساعت قبل از پرواز و ارائه دو نسخه کپی آن به همکاران خدمات فرودگاهی هما و مسئولان مربوطه در هندوستان الزامی می باشد.

پس از ورود به کشور هندوستان تمامی مسافران در هتل‌های مورد تایید دولت هندوستان در بمبئی به مدت 7 روز تحت قرنطینه قرار گرفته و از همه مسافران در روز 5 تا هفتم، تست PCR به عمل می‌آید. کلیه هزینه‌های اقامت و تست PCR بر عهده مسافران است. مسافران پس از پایان 7 روز قرنطینه در هتل و در صورت منفی بودن جواب تست آن‌ها، می‌بایست 7 روز دیگر خود را قرنطینه خانگی نمایند.

ورود هر گونه بار دستی به صورت ترولی یا چرخ دار به داخل کابین پروازی مجاز نبوده و مسافران صرفا می توانند فقط به تعداد یک کوله پشتی و یا یک ساک دستی جهت بار همراه به داخل کابین استفاده نمایند. استفاده از ماسک در طول پرواز و در فرودگاه ها الزامی میباشد.

مشاهده اصل بخشنامه

آزمایشگاه‌های مورد تایید هواپیمایی ايران اير

کلیه آزمایشگاه های تایید شده از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران جهت آزمایش تشخیص مولکولی PCR مسافران برون مرزی، مورد تایید این شرکت نیز می باشند.
صفحه آزمایشگاه های مورد تایید هواپیمایی ها

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.