محدودیت پروازهای خارجی در ایام کرونا – هواپیمایی ایران ایر (به همراه آزمایشگاه‌های مورد تایید)

آخرین به‌روزرسانی: 28 اسفند 1399

با شیوع کرونا هر کدام از هواپیمایی‌ها به ترتیب قوانین و مقررات خود را برای سفر به هر کدام از کشورها و مسیرهایی که در اختیار دارند اعلام می‌کنند.

فهرست مطالب بستن

برای اطلاع از قوانین عمومی و کلی و مشاهده همه هواپیمایی‌ها می‌توانید صفحه محدودیت پروازهای خارجی در ایام کرونا را ببینید.

در ادامه این مقاله هم تمام اخبار و اطلاعات هواپیمایی ایران ایر را به همراه لیست آزمایشگاه‌های مورد تایید این هواپیمایی برایتان لیست کرده‌ایم.

خواهشمندیم پیش از سفر تمام مقررات را به دقت مطالعه کنید و در اختیار همسفرانتان قرار دهید. این صفحه به محض ارائه اطلاعات جدید از سمت هواپیمایی ایران ایر مداوم به‌روز خواهد شد.

اطلاعیه‌ها و بخشنامه‌های هواپیمایی ایران ایر – پرواز به مقصد ایران

دیپلمات‌های داخلی و خارجی در قالب هیات‌های سیاسی و کارکنان نمایندگی‌های سیاسی و دفاتر سازمان‌های بین‌المللی (دارندگان گذرنامه‌های سیاسی و خدمت) مقیم، از ارائه گواهی تست آزمایشگاهی کووید-۱۹ (PCR) در کشور مبدا معاف می‌باشند و صرفا ارزیابی بالینی در هنگام ورود به کشور برای آنان کفایت می‌کند. در صورت علامت دارا بودن این افراد در ارزیابی‌های بالینی، تست PCR در مبادی ورود برای آنان انجام شده و ضمن اخذ شماره تماس و تعهدنامه، ملزم به قرنطینه در محل نمایندگی یا محل اقامت معین شده تا زمان تعیین تکلیف جواب آزمایش می‌باشند. در صورت مثبت بودن آزمایش باید به مدت حداکثر ۱۴ روز در همان محل قرنطینه باقی بمانند.

در خصوص سایر اتباع خارجی با گذرنامه‌های عادی متقاضی ورود به کشور، گواهی عدم ابتلا به کووید-۱۹ (PCR) به زبان انگلیسی و در صورت ارائه به زبان غیرانگلیسی، ممهور به مهر سلامت توسط بخش کنسولی نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورمبدا بدون اخذ هزینه الزامی می‌باشد.

در صورتی‌که از زمان صدور گواهی آزمایش صادر شده به دلیل طول مدت سفر یا سایر دلایل بیش از 72 ساعت گذشته باشد، نیازی به اخذ مجدد آزمایش نبوده وصرفا پس از غربالگری و ارزیابی‌های بالینی در هنگام ورود و در صورت علامت‌دار بودن، آزمایش مجدد کووید-۱۹ به عمل خواهد آمد و تا زمان تعیین تکلیف نتیجه آزمایش، در محل تعیین‌شده قرنطینه اعمال خواهد شد. چنانچه جواب تست مثبت باشد، بایستی به مدت ۱۴ روز در محل تعیین شده در قرنطینه اسکان داشته باشند. کلیه هزینه‌های اقامت و آزمایش مجدد بر عهده مسافران عادی خواهد بود.

در خصوص ایرانیان متقاضی بازگشت به کشور که طول اقامت آنها در خارج از کشور کمتر از ۲ هفته باشد، اخذ گواهی سلامت به گواهی تست آزمایشگاهی کووید-۱۹ (PCR) زبان انگلیسی و یا مورد تایید کنسولگری الزامی نمی‌باشد.

فرم سلامت خوداظهاری

اطلاعیه‌ها و بخشنامه‌های هواپیمایی ایران ایر – پرواز از مبدا ایران

پیرو نامه های شماره 17178 مورخ 18/04/99  و 17396 مورخ 21/04/99 هواپیمایی کشوری در خصوص  مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره ورود اتباع کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق و هند (اعم از مقیم و غیر مقیم) و چگونگی ورود اتباع این کشورها بر اساس ضوابط ذیل مقرر گردیده است:

 1. کلیه کسانی که قبلاً از مراجع ذی ربط جمهوری اسلامی ایران پروانه اقامت، روادید تحصیلی، روادید ورود چندبار، روادید با حق کار، روادید درمانی، روادید سرمایه گذاری و مهر خروج و مراجعت دریافت نموده اند، مجاز خواهند بود از تاریخ 01/04/99 از مبادی مرزی قانونی (مرزهای زمینی، هوایی و دریایی) به کشور سفر نمایند. افراد مذکور می بایست در کشور مبدأ فرم خود اظهاری پیوست را تهیه، تکمیل و در هنگام ورود به کشور به نمایندگان وزارت بهداشت مستقر در گمرک تحویل نمایند.
 2. اتباع خارجی قبل از ورود به ایران باید گواهی سلامت خود را به تأیید وزارت بهداشت کشور خود برسانند و سپس برای صدور روادید به نمایندگی های سیاسی و کنسولی جمهوری اسلامی ایران تحویل دهند. گواهی مذکور باید به هنگام ورود به نمایندگان وزارت بهداشت ارائه شود.
 3. صدور سایر روادید از جمله روادید گردشگری و زیارتی کماکان ممنوع خواهد بود.
 4. دارندگان گذرنامه سیاسی، خدمت و هیات های رسمی نیز طبق ضوابط ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی و تکمیل فرم خوداظهاری و داشتن گواهی سلامت مبنی بر عدم ابتلاء به بیماری کرونا می باشند.
 5. بر اساس بند “و” ماده 2 قانون ورود و اقامت اتباع خارجی و به منظور حفظ سلامت عمومی کشور، رعایت پروتکل های بهداشتی و اخذ گواهی سلامت که به تأیید وزارت بهداشت محل رسیده و تکمیل فرم خوداظهاری لازم الاجراست و عدم رعایت آن تخلف از قانون تلقی خواهد شد. پلیس مهاجرت و گذرنامه و مأموران مرزبانی ضمن  پایش روادید صادره از سوی نمایندگی ها و بررسی رعایت ضوابط فوق موظف شده اند از ورود اتباع خارجی فاقد گواهی سلامت ممانعت به عمل آورند و هر گونه تخلف از این مصوبات را به مراجع نظارتی وزارت متبوع خود گزارش نمایند.

بخشنامه ایران‌ایر در خصوص به‌روزرسانی مقررات سفر به کشور ترکیه (الزام تکمیل فرم تعهدنامه)

مسافران دارای تابغیت ایرانی می‌توانند با مجوز اقامتی یا به صورت توریستی به این کشور سفر کنند.

کلیه مسافران بالای دو سال در پروازهای ورودی ترکیه باید قبل از پرواز اقدام به انجام آزمایش PCR کنند و گواهی جواب منفی تست کرونا را در محدوده 72 ساعت مانده به پرواز به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند.

مسافران قبل از پرواز باید فرم اظهارنامه را تکمیل کرده و به همراه داشته باشند و در هنگام ورود به ترکیه به کارکنان مربوطه ارائه نمایند. ورود هر گونه بار دستی به صورت ترولی یا چرخدار به داخل کابین پروازی مجاز نبوده و مسافران می‌توانند فقط به تعداد یک کوله‌پشتی یا ساک دستی جهت بار همراه به داخل کابین استفاده نمایند. استفاده از ماسک در طول پرواز و در فرودگا‌ها الزامی است.

بخشنامه هواپیمایی ایران ایر برای مسیر اتریش

احتراماً  پیرو  اطلاع واصله از نمایندگی فروش “هما” در اتریش در خصوص شرایط کنونی سفر به کشور اتریش و پروتکل های بهداشتی این کشور در ارتباط با جلوگیری از گسترش ویروس کرونا (بیماری کووید-19)، مسافران دارای مدارک ذیل می توانند به کشور اتریش سفر نمایند.

 1. پاسپورت اتحادیه اروپا/ایسلند/نروژ/سوئیس/انگلستان
 2. اقامت اتحادیه اروپا/ ایسلند/نروژ/سوئیس/انگلستان، بلیت تایید شده هواپیما یا قطار یا اتوبوس در ادامه مسیر به کشور صادرکننده کارت اقامت بصورت ترانزیت الزامی است.
 3. ویزای کاری Business تایپ D اتریش
 4. ویزای دانشجویی تایپ D اتریش
 5. ویزای خانوادگی تایپ D اتریش جهت پیوستن به خانواده
 6. مسافران بصورت ترانزیت

کلیه مسافران بالای شش سال در پروازهای ورودی به اتریش (به غیر از مسافران ترانزیت هوایی) می بایست قبل از پرواز اقدام به انجام آزمایش PCR نمایند و گواهی جواب منفی تست کرونا در محدوده 72 ساعت مانده به پرواز را به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند. مسافران با ویزای تایپ C توریستی تا اطلاع ثانوی مجاز به انجام سفر  نمی باشند.

شایان ذکر است مسافران قبل از پرواز می بایست فرم تعهد را از اینجا دریافت و تکمیل نمایند.

همچنین ورود هرگونه بار دستی بصورت ترولی یا چرخدار به داخل کابین پروازی مجاز نبوده و مسافران صرفاً میتوانند فقط به تعداد یک کوله پشتی و یا یک ساک دستی جهت بار همراه به داخل کابین استفاده نمایند. استفاده از ماسک در طول پرواز و در فرودگاه ها الزامی می باشد.

مهم: احتراما پیرو اطلاعیه ایران ایر کلیه مسافرین ورودی و خروجی پرواز آلمان و اتریش موظف به استفاده از ماسک ffp2 هستند. تصویر ماسک‌ها را می‌توانید اینجا ببینید.

بخشنامه هواپیمایی ایران ایر برای مسیر فرانسه

به‌روزرسانی مقررات سفر به کشور فرانسه در شرایط کنونی (الزام انجام تست PCR)

پیرو اطلاع واصله از ریاست هواپیمایی هما در فرانسه در خصوص شرایط کنونی سفر به کشور فرانسه  پروتکل‌های بهداشتی این کشور در ارتباط با جلوگیری از گسترش ویروس کرونا (کووید-19) مسافران دارای مدارک ذیل می‌توانند به کشور فرانسه سفر کنند. (این رویه جایگزین رویه قبلی یعنی  1183/م ب و 1195/م ب می‌گردد)

پاسپورت اتحادیه اروپا/ ایسلند/ نروژ/سوییس/ انگلستان

اقامت اتحادیه اروپا/ ایسلند/ نروژ/سوییس/ انگلستان

برگه Laissez-passer

ویزای تایپ D فرانسه دارای اعتبار

ویزای خانوادگی تایپ C جهت پیوستن به خانواده به همراه داشتن برگه تاییدیه از سفارت الزامی است.

ویزای دانشجویی تایپ C و به همراه داشتن برگه تاییدیه از سفارت الزامی است.

ویزای پزشکی تایپ C جهت درمان، کلمه Court sej.circ در ویزا درج شده باشد.

مسافران به صورت ترانزیت بین‌المللی

کلیه مسافران بالای یازده‌سال در پروازهای ورودی به فرانسه می‌بایست قبل از پرواز اقدام به آزمایش PCR نمایند و گواهی جواب منفی تست کرونا در محدوده 72 ساعت مانده به پرواز را به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند. کلیه مجوزهای اقامت صادره در فرانسه ک اعتبار آن‌ها در بازه زمانی 15JUN20- 16MAR20  به پایان رسیده است، به صورت خودکار و بدون نیاز به انجام مراحل اداری تا 6 ماه تمدید شده است. مسافران با ویزای تایپ C تریستی تا اطلاع ثانوی مجاز به انجام سفر نیستند.

شایان ذکر است مسافران قبل از پرواز می‌بایست قرم تعهد در این لینک را تمکیل نموده و به همراه داشته باشند. پس ار ورود به خاک فرانسه مسافران می‌بایست در محل سکونت شخصی خود در قرنطینه خانگی قرار گیرند. استفاده از ماسک در طول پرواز در فرودگاه‌ها الزامی است.

بخشنامه هواپیمایی ایران ایر برای مسیر انگلستان

با توجه به آخرین اطلاعیه در خصوص شرایط کنونی سفر به کشور انگلستان و پروتکل های بهداشتی این کشور در ارتباط با جلوگیری از گسترش ویروس کرونا (بیماری کووید-19)، مسافران دارای مدارک ذیل می توانند به کشور انگلستان سفر نمایند.

 1. پاسپورت اتحادیه اروپا/ انگلستان
 2. انواع مجوزهای اقامت و کارت اقامت انگلستان، مسافران دارای اقامت دایم که بیش از 2 سال خارج از انگلستان اقامت داشته اند، مجوز آنان ابطال گردیده و اجازه انجام پرواز به انگلستان را نخواهند داشت.
 3. ویزای معتبر انگلستان، مسافران با ویزای توریستی می‌بایست بلیط رفت و برگشت داشته باشند.

مسافران بالای 11 سال در پروازهای ورودی به انگلستان می بایست قبل از پرواز اقدام به انجام آزمایش PCR کنند و گواهی جواب منفی تست خود در محدوده 72 ساعت مانده به پرواز به زبان انگلیسی را به همراه داشته باشند. مسافران پس از ورود به این کشور می‌بایست  به مدت 10 روز خود را در محل سکونت شخصی خود قرنطینه خانگی نمایند. همچنین کلیه مسافران قبل از سفر به کشور انگلستان می بایست نسبت به تکمیل فرم خود اظهاری پزشکی اعلام شده در اینجا اقدام نموده و پس از دریافت QR Code، کپی آن را در بدو ورود به پلیس گذرنامه در انگلستان تحویل نمایند.

ورود هرگونه بار دستی بصورت ترولی یا چرخدار به داخل کابین پروازی مجاز نبوده و مسافران صرفاً می توانند فقط به تعداد یک کوله پشتی و یا یک ساک دستی جهت بار همراه به داخل کابین استفاده نمایند. استفاده از ماسک در طول پرواز و در فرودگاه ها الزامی می باشد.

بخشنامه هواپیمایی ایران ایر برای مسیر اسپانیا

احتراماً پیرو اطلاع واصله از ریاست محترم “هما” در فرانسه در خصوص شرایط کنونی سفر به کشور اسپانیا و پروتکل های بهداشتی این کشور در ارتباط با جلوگیری از گسترش ویروس کرونا (بیماری کووید-19)، مسافران دارای مدارک ذیل می توانند به کشور اسپانیا سفر نمایند.

 1. پاسپورت اتحادیه اروپا/ایسلند/نروژ/سوئیس/انگلستان/کانادا/استرالیا
 2. اقامت اتحادیه اروپا/ ایسلند/نروژ/سوئیس/انگلستان، بلیت تایید شده هواپیما یا قطار یا اتوبوس در ادامه مسیر به کشور صادرکننده کارت اقامت بصورت ترانزیت الزامی است.
 3. ویزای معتبر تایپ D اسپانیا (کاری، اقامتی، دانشجویی، خانوادگی)
 4. ویزای تایپ C Estancia  اسپانیا به همراه کارت اقامت منقضی شده خارج از محدوده هشدار
 5. مسافران بصورت ترانزیت بین‌المللی
 6. دیپلمات‌ها که در حال انجام وظایف خود هستند.

کلیه مسافران در پروازهای ورودی به اسپانیا می‌بایست در محدوده 72 ساعت مانده به پرواز اقدام به انجام آزمایش PCR کنند و گواهی جواب منفی تست کرونا را به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند. اجازه‌های موقت/دائم اقامتی و کاری، اجازه های اقامت تحصیلی (و کارت های اقامتی مربوطه)، کارت های اقامتی تحت عنوان “عضو خانوادگی تبعه اروپایی” و کارت های اقامت 5 ساله (اقامت دائم) که اعتبار آنها طی مدت زمان وضعیت هشدار و حتی 90 روز تقویمی پیش از آغاز وضعیت هشدار به پایان رسیده باشد، بصورت خودکار و بدون نیاز به انجام مراحل اداری تا 6 ماه پس از پایان وضعیت هشدار معتبر می باشد. وضعیت هشدار در تاریخ 14MAR20  در اسپانیا آغاز شده و در تاریخ 21JUN20 به پایان رسیده است. مسافران با ویزای تایپ C توریستی تا اطلاع ثانوی مجاز به انجام سفر نیستند.

شایان ذکر است مسافران قبل از پرواز می بایست خود را دراینجا به صورت آنلاین ثبت نام نموده و کپی تاییده نهایی و QRکد تشکیل شده را به همراه داشته باشند.. استفاده از ماسک در طول پرواز و در فرودگاه ها الزامی است.

بخشنامه هواپیمایی ایران ایر برای مسیر ایتالیا

پیرو  اطلاع از نمایندگی فروش “هما” در ایتالیا در خصوص شرایط کنونی سفر به کشور ایتالیا و پروتکل های بهداشتی این کشور در ارتباط با جلوگیری از گسترش ویروس کرونا (بیماری کووید-19)، مسافران دارای مدارک ذیل می توانند به کشور ایتالیا سفر نمایند.

 1. پاسپورت اتحادیه اروپا/ایسلند/نروژ/سوئیس/انگلستان
 2. اقامت اتحادیه اروپا/ایسلند/نروژ/سوئیس/انگلستان، بلیت تایید شده هواپیما یا قطار در ادامه مسیر به کشور صادرکننده کارت اقامت بصورت ترانزیت الزامی است.
 3. ویزای تایپ D ایتالیا دارای اعتبار
 4. ویزای تایپ C ایتالیا دارای اعتبار به غیر از ویزای صرفا توریستی
 5. مسافران بصورت ترانزیت بین‌المللی

افرادی که اعتبار کارت اقامت آنان در بازه زمانی 01JAN20-31DEC20 به پایان رسیده، جهت انجام مسافرت تا تاریخ 31APR21 معتبر است. به همراه داشتن کارت منقضی‌شده جهت انجام سفر الزامی است.

شایان ذکر است مسافران قبل از پرواز می‌بایست فرم تعهد را تکمیل نموده و به همراه داشته باشند. پس از ورود به خاک ایتالیا، مسافران به مدت 14 روز در محل سکونت شخصی خود در قرنطینه خانگی قرار گرفته و صدور بلیت با اقامت کمتر از 14 روز مجاز نمی باشد. همچنین ورود هرگونه بار دستی بصورت ترولی یا چرخدار به داخل کابین پروازی مجاز نبوده و مسافران صرفاً می توانند فقط به تعداد یک کوله پشتی و یا یک ساک دستی جهت بار همراه به داخل کابین استفاده نمایند. استفاده از ماسک در طول پرواز و در فرودگاه‌ها الزامی می باشد.

بخشنامه هواپیمایی ایران‌ایر برای مسیر آلمان

پیرو اطلاع‌های واصله از ریاست محترم «هما» در آلمان در خصوص شرایط کنونی سفر به کشور آلمان و پروتکل‌های بهداشتی این کشور در ارتباط با جلوگیری از گسترش ویروس کرونا (بیماری کووید-19) مسافران دارای مدارک ذیل می‌توانند به کشور آلمان سفر نمایند. این رویه جایگزین بخشنامه 1190 م ب می‌گردد.

 1. پاسپورت اتحادیه اروپا/ ایسلند/ نروژ/ سوئیس/ انگلستان
 2. اقامت اتحادیه اروپا/ ایسلند/ نروژ/ سوئیس مشروط به اینکه مسافران بلیط تایید شده هواپیما یا قطار به صورت ترانزیت در ادامه مسیر به کشور صادرکننده کارت اقامت به همراه داشته باشند.
 3. ویزای تایپ D آلمان دارای اعتبار (Business, Student, Family,…)
 4. ویزای تایپ C معتبر صادره در آلمان جهت افرادی که همسر آنان دارای پاسپورت آلمانی باشند. نامه از سفارت و ترجمه رسمی از مدارک مربوط به زبان انگلیسی به هنگام پرواز الزامی است.
 5. ویزای تایپ C آلمان که تاریخ صدور ویزا از 17MAR20 به بعد باشد.
 6. ویزای تایپ D اتحادیه اروپا مشروط به اینکه مسافران بلیط تایید شده هوایی به صورت ترانزیت در ادامه مسیر به کشور صادرکننده ویزا به همراه داشته باشند.
 7. مسافران به صورت ترانزیت بین‌المللی

کلیه مسافران بالای دو سال در پروازهای ورودی آلمان می‌بایست در محدوده 48 ساعت مانده به پرواز اقدام به انجام آزمایش PCR نمایند و گواهی جواب منفی تست کرونا را به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند. مسافران با ویزای تایپ C توریستی تا اطلاع ثانوی مجاز به انجام سفر نیستند.

شایان ذکر است مسافران قبل از پرواز می‌بایست خود را در این لینک به صورت آن‌لاین ثبت نام نموده و کپی از تاییده نهایی و بارکد تشکیل شده را به همراه داشته باشند. همچنین مسافران پس از ورود به این کشور می‌بایست به مدت 10 روز خود را در محل سکونت شخصی خود قرنطینه خانگی نمایند که پس از روز پنجم قرنطینه از مسافران تست PCR گرفته خواهد شد. ورود هرگونه بار دستی به صورت ترولی یا چرخدار به داخل کبین پروازی مجاز نبوده و مسافران صرفا می‌توانند فقط به تعداد یک کوله‌پشتی و یا یک ساک دستی جهت بار همراه به داخل کابین استفاده نمایند. استفاده از ماسک در طول پرواز و در فرودگاه‌ها الزامی می‌باشد.

مهم: احتراما پیرو اطلاعیه ایران ایر کلیه مسافرین ورودی و خروجی پرواز آلمان و اتریش موظف به استفاده از ماسک ffp2 هستند. تصویر ماسک‌ها را می‌توانید اینجا ببینید.

بخشنامه هواپیمایی ایران ایر برای مسیر امارات متحده عربی

پیرو اطلاع واصله از ریاست محترم هما در امارات در خصوص شرایط کنونی سفر به کشور امارات و پروتکل‌های بهداشتی این کشور در ارتباط با جلوگیری از گسترش ویروز کرونا (کووید- 19)، مسافران با ملیت و اقامت اماراتی و مسافران با ویزای توریستی با شرایط ذیل می‌توانند به کشور امارات سفر نمایند. این رویه جایگزین بخشنامه قبلی است.

کلیه مسافرین بالای 12 سال در پروازهای ورودی به امارات (Transit، Stopever) می‌بایست قبل از پرواز اقدام به انجام آزمایش PCR در محدوده 72 ساعت مانده به پرواز در یکی از مراکز تاییدشده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران نمایند و گواهی جواب منفی تست کرونا را به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند. لیست مراکز تاییدشده آزمایش تشخیص مولکولی مسافران برون‌مرزی در این لینک است. نصب برنامه Covid-19 DXB Smart App بر روی گوشی همراه مسافران قبل از انجام سفر به دوبی الزامی است.

همچنین داشتن بیمه‌نامه مسافرتی و بلیط رفت و برگشت برای مسافران با ویزای توریستی الزامی است. مسافران دارای اقامت می‌بایست قبل زا ورود به کشور امارات با مراجعه به لینک زیر، فرم مربوطه را تکمیل و کپی تایید آن را همراه داشته باشند.

فرم مربوط به مقیم‌های دبی

فرم مربوط به مقیم‌های شارجه و ابوظبی

شایان ذکر است ورود هرگونه بار دستی به داخل کابین پروازی در مسیر به / از دوبی ممنوع بوده و مسافران می‌بایست به هنگام پذیرش و دریافت کارت پرواز بار خود را به همکاران خدمات فرودگاهی تحویل نمایند. استفاده از ماسک درفرودگاه و در طول پرواز الزامی است.

بخشنامه هواپیمایی ایران ایر برای مسیر پاکستان

احتراماً  پیرو  اطلاع واصله از ریاست محترم “هما” در پاکستان در خصوص شرایط کنونی سفر به کشور پاکستان و پروتکل های بهداشتی این کشور در ارتباط با جلوگیری از گسترش ویروس کرونا (بیماری کووید-19)، مسافران دارای گذرنامه پاکستانی، کارت (Pakistan Origin Card) POC و روادید معتبر با شرایط ذیل می‌توانند به کشور پاکستان سفر نمایند. این جایگزین بخشنامه 1179 م ب می‌گردد.

 • کلیه مسافران بالای دوازده سال می‌بایست اقدام به انجام آزمایش PCR و در محدوده 96 ساعت مانده به پرواز نمایند و گواهی جواب تست کرونا به زبان انگلیسی را به همراه داشته‌باشند.
 • تکمیل اطلاعات و بارگذاری جواب منفی تست PCR بر روی برنامه Pass Track  و یا این لینک الزامی بوده و مسافران می‌بایست کپی اطلاعات تکمیلی فوق را به هنگام پذیرش به همراه داشته باشند.
 • تکمیل برگه اظهارنامه سلامت پیوست و تحویل آن به مسئول مربوطه در بدو ورود به کراچی
 • 14 روز قرنطینه خانگی پس از ورود به پاکستان

شایان ذکر است ورود هرگونه بار دستی به صورت ترولی یا چرخدار به داخل کابین پروازی مجاز نبوده و مسافران صرفا می‌توانند به تعداد یک کوله‌پشتی و یا یک ساک دستی جهت بار همراه به داخل کابین استفاده نمایند. استفاده از ماسک در طول پرواز و در فرودگاه‌ها الزامی است.

دانلود فرم سلامت پاکستان – صفحه اول

دانلود فرم سلامت پاکستان – صفحه دوم

بخشنامه هواپیمایی ایران ایر برای مسیر قطر

مقررات سفر به کشور قطر در شرایط کنونی (حذف قرنطینه خانگی و الزام قرنطینه هتلی):

سفر به کشور قطر و پروتکل های بهداشتی این کشور در ارتباط با جلوگیری از گسترش ویروس کرونا (بیماری کووید-19)، مسافران مقیم با شرایط ذیل می توانند به کشور قطر سفر نمایند.

 1. کفیل مسافران مقیم می بایست از طریق این سایت نسبت به دریافت اجازه ورود آنان اقدام نمایند. (فرم Exceptional Entry Permit to Qatar Service)
 2. پس از دریافت اجازه ورود مسافران می‌بایست از طریق این سایت نسبت به انجام رزرو هتل جهت 7 روز قرنطینه اقدام نمایند. به هنگام ورود به کشور قطر آزمایش PCR از مسافران گرفته خواهد شد. شایان ذکر است هزینه هتل و تست PCR برعهده مسافران است. لیست مسافرانی که قرنطینه هتلی مستثنی می‌باشد، در این سایت اعلام شده است. در صورتی که مسافران از قرنطینه هتلی مستثنی باشند، می‌بایست به کفیل خود جهت دریافت اجازه ورود اعلام نمایند.
 3. نصب برنامه EHTERAZ بر روی گوشی همراه مسافران و تکمیل اطلاعات درخواستی
 4. تکمیل فرم اطلاعات پزشکی و فرم تعهد نامه پیوست توسط مسافر

مسافران جهت انجام سفر می بایست هر 4 برگه فوق را (اجازه ورود توسط کفیل، رزرو هتل، اطلاعات پزشکی و تعهدنامه) به هنگام سفر به همراه داشته و به هنگام دریافت کارت پرواز به همکاران خدمات فرودگاهی ارائه نمایند. همچنین ورود هرگونه بار دستی بصورت ترولی یا چرخدار به داخل کابین پروازی مجاز نبوده و مسافران صرفاً میتوانند فقط به تعداد یک کوله پشتی و یا یک ساک دستی جهت بار همراه به داخل کابین استفاده نمایند. استفاده از ماسک در طول پرواز و در فرودگاه ها الزامی می باشد.

استرداد بلیط‌های مسافران پرواز شیراز – دوحه به شماره پرواز 5303 به تاریخ 20DEC20 و پرواز لار دوحه به شماره پرواز 685 به تاریخ 22DEC20 بدون کسر هزینه قابل استرداد است.

دانلود فرم سلامت کشور قطر

بخشنامه هواپیمایی ایران ایر برای مسیر لبنان

 • کلیه مسافرین بالای 12 سال در پزوازهای ورودی به کشور لبنان می‌بایست در محدوده 96 ساعت مانده به پرواز اقدام به انجام آزمایش PCR نمایند و گواهی جواب تست منفی کرونا را به زبان انلیسی به همراه داشته باشند.
 • تکمیل فرم الکترونیکی Ariport Tracking Registration در این سایت.
 • تکمیل فرم پزشکی الکترونیکی ارائه شده در این سایت و ارائه کپی این اظهارنامه به کارکنان وزارت بهداشت لبنان الزامی است.
 • از کلیه مسافران عازم به کشور لبنان در بدو ورود، تست PCR در آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت لبنان مستقر در فرودگاه به عمل می‌آید. هزینه این تست در نرخ بلیط محاسبه شده و از مسافران دریافت می‌گردد. نرخ فوق در سیستم نرخ‌گیری به‌روزرسانی شده‌ است.
 • مسافران پس از ورود به این کشور می‌بایست به مدت 72 ساعت خود را در محل سکونت شخصی خود قرنطینه خانگی نمایند.

بخشنامه هواپیمایی ایران ایر برای مسیر هندوستان

پیرو اطلاع واصله از ریاست محترم هما در هندوستان در خصوص شرایط کنونی سفر به کشور هندوستان و پروتکل های بهداشتی این کشور در ارتباط با جلوگیری از گسترش ویروس کرونا (بیماری کووید-19) مسافران دارای مدارک ذیل می‌توانند جهت مسافرت به این پنج کشور تا پنج روز قبل از پرواز اقدام به خرید بلیط در مسیر تهران به بمبئی نمایند. (این رویه جایگزین رویه قبلی است)

 1. پاسپورت هندوستان، اقامت هندوستان
 2. کارت  (OVERSEAS CITIZEN OF INDIA (OCIو کارت (PIO (Persons of Indian Origin
 3. ویزای دانشجویان و خردسالانی که پدر یا مادر آنها دارای پاسپورت هندوستان یا OCI باشند.
 4. مسافران دارای ویزای معتبر که همسر آن‌ها دارای پاسپورت هندوستان باشد.
 5. هر نوع ویزای صادره دارای اعتبار به غیر از ویزای Medical صادره قبل از 210CT20، ویزای توریستی و E-Visa  جهت انجام پرواز معتبر است.

ثبت اطلاعات مسافران دارای پاسپورت هندوستان و OCI قبل از صدور بلیط در این لینک الزامی می‌باشد در رزرو مسافر ثبت اطلاعات پاسپورت یا OCI، ایمیل، شماره همراه مسافر در هندوستان و ایران و ادرس مسافر به همراه کد پستی در هندوستان و ایران الزامی است. پس از صدور بلیت اطلاعات مسافر از طریق هما به سفارت هندوستان ارسال گردیده و صرفا پس از تایید سفارت مسافران قادر به انجام پرواز خواهد بود.

کلیه مسافران بالای یازده سال در پرواز ورودی هندوستان باید قیل از پرواز اقدام به انجام ازمایش PCR نمایند و گواهی جواب منفی تست کرونا در محدوده 72 ساعت مانده به پرواز را به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند. نصب برنامه  AROGYA SETU بر روی تلفن همراه مسافر و تکمیل فرم خود اظهاری  در این سایت در محدود 72 ساعت قبل از پرواز و ارائه دو نسخه کپی آن به همکاران خدمات فرودگاهی هما و مسئولان مربوطه در هندوستان الزامی است.

پس از ورود به کشور هندوستان تمامی مسافران در هتل‌های مورد تایید دولت هندوستان در بمبئی به مدت 7 روز تحت قرنطینه قرار گرفته و از همه مسافران در روز 5 تا هفتم، تست PCR به عمل می‌آید. کلیه هزینه‌های اقامت و تست PCR بر عهده مسافران است. مسافران پس از 7 روز در قرنطینه در هتل و در صورت منفی بودن جواب تست آن‌ها می‌بایست 7 روز دیگر خود را قرنطینه نمایند. .

ورود هر گونه بار دستی به صورت ترولی یا چرخ دار به داخل کابین پروازی مجاز نبوده و مسافران صرفا میتوانند فقط به تعداد یک کوله پشتی و یا یک ساک دستی جهت بار همراه به داخل کابین استفاده نمایند.استفاده از ماسک در طول پرواز و در فرودگاه ها الزامی میباشد.

شایان ذکر است استرداد بلیت‌های مسافران پرواز تهران بمبئی به شماره پرواز 810 به تاریخ 25DEC20 بدون کسر هزینه‌ای قابل استرداد است.

طبق اطلاعات دریافت شده از دفتر مرکزی ایران ایر از تاریخ 19 آوریل 2020 و تا اطلاع ثانوی، کلیه مسافرانی که از فرودگاه لندن وارد فرودگاه امام خمینی می‌شوند بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای به مدت 48 ساعت به هتلی در تهران منتقل می‌شوند (هزینه هتل توسط وزارت بهداشت پرداخت شده). لازم به ذکر است که مسافران قبل از ترک هتل جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

با توجه به محدودیت اعلام شده از سوی وزارت بهداشت جمهوری فدرال آلمان، به دلیل جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، پروازهای هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر) به فرانکفورت، هامبورگ و کلن تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمده است.

آزمایشگاه های مورد تایید هواپیمایی ایران ایر

جهت سفر به کشور ترکیه با هواپیمایی ایران ایر می‌توانید به هر آزمایشگاهی که مورد تایید وزارت بهداشت است مراجعه کنید.

آزمایشگاه‌های مورد تایید هواپیمایی ایران ایر به مقصد امارات متحده عربی

لیست این آزمایشگاه‌ها را از اینجا دانلود کنید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.