راهنمای سفر به اصفهان از زبان یک اصفهانی

راهنمای سفر به اصفهان از زبان یک اصفهانی

راهنمای کامل سفر به اصفهان

احتمالا همه شما این ضرب‌المثل معروف را شنیده‌اید که می‌گویند: «اصفهان، نصف جهان» سفر به اصفهان تنها راهی است که مشخص می‌کند این مثل واقعا درست است یا مبالغه‌ای است که از طرف مردم شهر اصفهان گفته شده؟ اصفهان یکی از شهرهای بزرگ، مهم، قدیمی و دوست‌داشتنی ایران است که به نظر من هر ایرانی باید حداقل یک‌بار آن را از نزدیک ببیند. سفر به اصفهان، فرصتی برای هم‌صحبتی با اصفهانی‌های خونگرم با آن لهجه دوست‌داشتنی، قدم‌زدن در خیابان‌های سنگ‌فرش شده زیر درختان بلند و گردش در میدان نقش جهان است.

لذت سفر و گشت‌وگذار در جاهای دیدنی اصفهان، از آن تجربه‌هایی است که نباید آن را دست‌کم گرفت. اصلا بگذارید درباره سفر به اصفهان آب پاکی را روی دست‌تان بریزم؛ به نظر من، اصفهان را فقط با اصفهان می‌توان مقایسه کرد چون چیزی شبیه به آن در هیچ‌جای دنیا پیدا نمی‌شود جز ایران. در ادامه این مطلب از مجله گردشگری علی بابا، زیروبم این شهر رویایی را معرفی می‌کنیم و یک راهنمای جامع سفر به اصفهان در اختیارتان قرار می‌دهیم.

بهترین زمان سفر به اصفهان چه وقت است؟
از آنجایی‌که اصفهان شهری کویری است، زمستان‌ها و تابستان‌های آن هوای خشکی دارد و این خشکی هوا سرما یا گرما را شدیدتر نشان می‌دهد، به همین دلیل بهترین زمان سفر به اصفهان پاییز و بهار است.
بهترین مراکز خرید اصفهان کدام است؟
مجموعه سیتی سنتر اصفهان، مجتمع پارک اصفهان، مرکز خرید جلفا و بازار بزرگ قیصریه از بهترین مراکز خرید این شهر هستند.
جاهای تاریخی اصفهان کدام است؟
میدان نقش جهان، مسجد جامع اصفهان، پل خواجو، سی و سه پل و منار جنبان از جمله دیدنی‌های تاریخی این شهر هستند.
بهترین هتل های اصفهان کدامند؟
 دو هتل عباسی و کوثر بهترین هتل‌های اصفهان هستند.

اصفهان کجاست؟

قبل از سفر به اصفهان بهتر است بدانیم که اصفهان کجاست؟ استان اصفهان یکی از استان‌های مرکزی ایران با مرکزیت شهر اصفهان است. این استان ششمین استان پهناور ایران و سومین استان پرجمعیت کشور است. مساحت استان اصفهان حدود ۱۰ کیلومترمربع است.

تاریخ شهر اصفهان به دوران باستان می‌رسد و در طول تاریخ، تابه‌حال سه بار به عنوان پایتخت ایران انتخاب شده است. این شهر به خاطر پیشینه و آثار تاریخی بی‌نظیری که دارد همیشه زبانزد خاص‌وعام بوده و گردشگران ایرانی و خارجی زیادی را به سوی خود می‌کشاند.

موقعیت جغرافیایی اصفهان

اصفهان در فلات مرکزی ایران در همسایگی شهرهای یزد، قم، چهار محال، سمنان و استان مرکزی قرار گرفته است. این استان از سمت شرق با استان یزد و خراسان جنوبی، از سمت شمال با استان‌های سمنان، قم و مرکزی، از غرب به لرستان و چهارمحال و بختیاری و از جنوب با استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد همسایه است.

اصفهان کجاست؟

عکس از: سایت hahrsazionline

اگر بخواهم موقعیت جغرافیایی استان اصفهان را از نظر طبیعی بررسی کنم، باید بگویم که این استان از شرق و شمال به دشت کویر و از غرب و جنوب به رشته‌‌کوه‌های زاگرس محصور شده که محدودیت‌ها و مزایای مختلفی برای استان اصفهان ایجاد کرده.

شهر اصفهان هم به عنوان پایتخت استان، از غرب با خمینی شهر، از شرق با دشت سجزی، از شمال با شاهین شهر و از جنوب با کوه صفه و سپاهان شهر دسترسی دارد.

فاصله اصفهان تا شهرهای مهم ایران

قبل از سفر به اصفهان بهتر است فاصله حدودی بین شهر خودتان تا اصفهان را بدانید تا راحت‌تر برنامه سفر به اصفهان را بچینید. در این قسمت فاصله چند شهر مهم تا اصفهان را به شما می‌گوییم:

 • فاصله اصفهان تا تهران: حدود ۴۳۷ کیلومتر (حدود ۴ ساعت)
 • فاصله اصفهان تا شیراز: حدود ۴۸۰ کیلومتر (حدود ۵ ساعت)
 • فاصله مشهد تا اصفهان: حدود ۱۲۴۵ کیلومتر ( حدود ۱۲ ساعت)
 • فاصله تبریز تا اصفهان: حدود ۸۹۱ کیلومتر ( حدود۸ ساعت و نیم)
 • فاصله بندرعباس تا اصفهان: حدود ۹۹۶ کیلومتر ( حدود ۹ ساعت و نیم)

تقسیمات کشوری: بخش‌ های مختلف اصفهان

اگر قبل از برنامه‌ریزی برای سفر به اصفهان، روی نقشه نگاهی به این شهر بیندازید، می‌توانید بخش‌های مختلف آن را ببینید. براساس آخرین تقسیمات سیاسی- اداری کشور، استان اصفهان شامل ۲۸ شهرستان، ۵۶ بخش است که در بین آن‌ها، شهر اصفهان، مرکز استان به‌شمار می‌رود. جالب است بدانید که در بین این ۲۸ شهرستان، شهرستان نائین، وسیع‌ترین و شهرستان خمینی‌شهر، کوچک‌ترین شهرستان این استان هستند.

اصفهان روی نقشه

عکس زیر موقعیت استان اصفهان را نسبت به شهرهای اطراف نشان می‌دهد و به شما کمک می‌کند راحت‌تر برای سفر به اصفهان برنامه‌ریزی کنید:

اصفهان روی نقشه

معرفی اصفهان

همه ما باید قبل از سفر به اصفهان یا هر شهر دیگری، یک سری اطلاعات کلی درباره شهر و مردمان آن داشته باشیم. در این قسمت با صحبت درباره مساحت، جمعیت و قومیت مردم اصفهان، اطلاعات کلی شهر را در اختیارتان قرار می‌دهم.

مساحت اصفهان

استان اصفهان مساحتی نزدیک به ۱۰ کیلومترمربع دارد و شهر اصفهان با وسعتی حدود ۲۲۰ کیلومترمربع، به عنوان مرکز استان شناخته می‌شود. استان اصفهان ششمین استان پهناور ایران به‌شمار می‌رود.

جمعیت شهر اصفهان و جمعیت استان اصفهان

جمعیت شهر اصفهان طبق آمار رسمی در سال ۱۳۹۵ شمسی حدود ۲,۱۳۰,۹۷۰ نفر بوده و جمعیت استان اصفهان طبق همین آمار رسمی حدودا ۵,۱۲۰,۸۵۰ نفر شمارش شده است.

جالب است بدانید که شهر اصفهان، سومین شهر پرجمعیت ایران بعد از تهران و مشهد است.

دین، قومیت و زبان مردم اصفهان

دین و مذهب مردم اصفهان، اصلام و شیعه است اما اقلیت‌های مذهبی دیگری از جمله زرتشتیان، مسیحیان، ارامنه و کلیمیان هم در این منطقه زندگی می‌کنند.

اکثر مردم اصفهان، فارس هستند اما قومیت‌های دیگری مثل برهای بختیاری، ترک‌های قشقایی، ارمنی، گرجی، یهودی، کردستانی‌ها و… نیز در این منطقه زندگی می‌کنند.

زبان اکثریت مردم اصفهان فارسی است که با لهجه شیرین اصفهانی صحبت می‌کنند، احتمالا با این لهجه آشنا باشید؛ اصفهانی‌ها واژگان را به صورت کشیده ادا می‌کنند. علاوه‌براین ارامنه به زبان ارمنی و جمعیت محدودی هم به زبان لری، کردی، بلوچی و… نیز صحبت می‌کنند.

صنعت و اقتصاد اصفهان

بخش‌های عمده اقتصاد اصفهان شامل صنعت، کشاورزی، معدن، گردشگری و… است که هرکدام در نوع خود، نقش مهمی در رونق این شهر دارند. صنایع نفت و پتروشیمی، صنایع سیمان، نساجی و چرمسازی، صنایع نظامی، صنایع چوب، صنایع دارویی و بهداشتی، صنایع غذایی، صنایع خودرو و برق و الکترونیک از جمله صنایع بی‌شمار در اصفهان هستند که بار اقتصاد این شهر را به‌دوش می‌کشند.

 • معدن: ۷.۸% از ذخایر معدنی کشور در اصفهان قرار دارد. معادن اصفهان به چهار دسته تقسیم می‌شود که هرکدام منبع تامین مواد مختلفی در سطح کشوری هستند.
 1. معادن سنگ‌های تزئینی مثل مرمر، سنگ چینی و…
 2. معدن مصالح ساختمانی مثل آهک، سنگ گچ و…
 3. معادن فلزی مانند طلا، آهن و سرب
 4. معادن غیرفلزی مثل خاک نسوز
 • گردشگری: همه می‌دانیم که سفر به اصفهان یکی از اهداف اصلی هر گردشگر ایرانی و خارجی است. این شهر با بهره‌مندی از زیرساخت‌های فرهنگی، اقتصادی و تاریخی، بالاترین رتبه میزان ورود گردشگر خارجی در کشور را دارد. علاوه‌براین وجود صنایع‌دستی متنوع و جاهای دیدنی بی‌نظیر به رونق صنعت گردشگری در این منطقه کمک می‌کند.
 • کشاورزی: کشاورزی یکی از بخش‌های مهم در اقتصاد اصفهان است که به خاطر مشکل آب با محدودیت‌هایی مواجه شده. زراعت، باغداری، دامداری، دامپروری و…، همگی کشاورزی این منطقه را تشکیل می‌دهند.

قبل از سفر به اصفهان جالب است بدانید که ۱۵% از تولید ناخالص ملی صنعت به این استان اختصاص دارد. اصفهان با بیش‌از ۹۰۰۰ واحد صنعتی، یکی از صنعتی‌ترین استان‌های ایران است که ۷۰% از تولید فولاد کشور، ۵۰% از صنایع ساختمانی و سنگ و ۶۰% از مصنوعات طلای کشور را به خود اختصاص داده. علاوه‌براین، حجم بالای صادرات این استان به رونق هرچه بیشتر آن کمک می‌کند.

نقشه اصفهان

عکس زیر جزئیات بیشتری از استان اصفهان و شهرستان‌های آن به شما نشان می‌دهد که می‌تواند در سفر به اصفهان برایتان مفید باشد.

تقسیمات شهری اصفهان در سفر به اصفهان

عکس از: سایت wikipedia

چه طور به اصفهان برویم: دسترسی به اصفهان

اصفهان یکی از قطب‌های گردشگری ایران است که یک‌جورهایی می‌توان گفت هر گردشگر ایرانی و خارجی برای دیدن آن سرودست می‌شکند! به خاطر این حجم از محبوبیت باعث شده که راه‌های زیادی برای سفر به این شهر وجود داشته باشد. برای سفر به اصفهان می‌توانید از هواپیما، قطار، اتوبوس و ماشین شخصی استفاده کنید. در این بخش هرکدام از این راه‌ها را بررسی می‌کنیم تا شما هم با توجه به سلیقه و بودجه خود، راه سفر به اصفهان را انتخاب کنید.

سفر به اصفهان با ماشین شخصی

سفر به اصفهان با ماشین شخصی به این بستگی دارد که مبدا شما کدام شهر باشد. مثلا مسیر تهران تا اصفهان تقریبا ۴۵۰ کیلومتر است و حدودا ۵ ساعت زمان می‌برد. در این حالت دیگر می‌توانید با خیال راحت به دل جاده بزنید و هرجا که دل‌تان خواست استراحت کنید.

سفر به اصفهان با اتوبوس

سفر با اتوبوس نسبت به هواپیما ارزان‌تر است، بنابراین اگر به فکر یک سفر اقتصادی هستید، اتوبوس گزینه بهتری است. شما می‌توانید از اکثر پایانه‌های مختلف در شهرهای ایران بلیط اتوبوس اصفهان تهیه کنید. اصفهان ۴ ترمینال در قسمت‌های مختلف شهر دارد که در ادامه آدرس هرکدام را می‌بینید:

 • ترمینال کاوه در شمال: اصفهان، بلوار کاوه
 • ترمینال صفه در جنوب: بزرگراه شهید دستجردی، نرسیده به بزرگراه شهدای صفه
 • ترمینال جی در شرق: خیابان همدانیان، خیابان جی
 • ترمینال زاینده رود در غرب: اصفهان، خیابان سهروردی

سفر به اصفهان با قطار

ایستگاه راه‌آهن اصفهان از ایستگاه‌های قدیمی کشور است که به شهرهای مهمی ازجمله شیراز، زاهدان، مشهد، بندرعباس، کاشان و تهران دسترسی دارد. قطار هم یک روش مقرون‌به‌صرفه برای سفر به اصفهان است، فقط نسبت به بقیه گزینه‌ها زمان طولانی‌تری در مسیر هستید. البته در ازای این زمان می‌توانید ساعت‌ها از پنجره قطار اطراف را تماشا کنید و لذت ببرید.

آدرس راه‌آهن اصفهان: اصفهان، بزرگراه شهید دستجردی، روبروی سپاهان شهر، جنب مجتمع سیتی سنتر

شماره تماس: ۳۶۹۱۲۶۶۳-۰۳۱

سفر به اصفهان با هواپیما

اگر هزینه سفر به اصفهان برای‌تان یک دغدغه مهم محسوب نمی‌شود، پیشنهاد می‌کنیم که سریع‌ترین و راحت‌ترین راه، یعنی هواپیما را انتخاب کنید. سفر با هواپیما گران‌تر از سایر روش‌هاست اما به‌هرحال سرعت و راحتی آن هم نسبت به بقیه گزینه‌ها اختلاف زیادی دارد.

پرواز به اصفهان، همه‌روزه و توسط ایرلاین‌های مختلف صورت می‌گیرد. البته باید حواستان باشد که فرودگاه بین‌المللی اصفهان خارج از شهر است و برای دسترسی به شهر باید از تاکسی‌های شبانه‌روزی فرودگاه یا تاکسی‌های اینترنتی استفاده کنید. فاصله زمانی فرودگاه تا مرکز شهر تقریبا نیم ساعت است.

فرودگاه اصفهان

فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان یکی از فرودگاه‌های مهم کشور است که دارای دو ترمینال برای پروازهای داخلی و خارجی است. این فرودگاه از اکثر شهرهای داخلی و کشورهایی مثل ترکیه، ارمنستان، اتریش، گرجستان، کویت، عربستان، عراق و امارت متحده عربی پرواز دارد.

آدرس: اصفهان، انتهای بزرگراه شهرک صنعتی جی، فرودگاه بین المللی شهید بهشتی

لوکیشن فرودگاه بین‌المللی اصفهان روی گوگل مپ
 • شماره تلفن اطلاعات پرواز فرودگاه اصفهان (اصفهان): ۱۹۹
 • مرکز تلفن فرودگاه اصفهان: ۰۳۱۳۵۲۷۵۰۵۰
 • شماره تلفن تاکسی فرودگاه اصفهان: ۰۳۱۳۵۲۷۵۰۶۶

سفر به اصفهان با تور علی بابا

مسیرهای دسترسی که تا اینجا برای سفر به اصفهان معرفی کردیم به کنار؛ همیشه یک گزینه روی میز است که کار شما را حسابی راحت می‌کند: تور اصفهان علی‌بابا. شما می‌توانید با تهیه تور اصفهان، یک سفر بی‌دغدغه داشته باشید و کارهایی مثل هماهنگی بلیط، هماهنگی رزرو محل اقامت و گردش در جاهای دیدنی را به‌عهده مسئول تور بگذارید.

بهترین مسیر تهران تا اصفهان

حالا ببینیم بهترین مسیر تهران تا اصفهان کدام است. راستش را بخواهید این موضوع به عوامل زیادی بستگی دارد. مثلا بودجه شما برای سفر، وضعیت ماشین‌تان، تعداد روزها سفر و هدف شما از سفر به اصفهان می‌تواند در انتخاب روش سفر تاثیر بگذارد.

به‌طور کلی هواپیما سریع‌ترین و گران‌ترین راه برای سفر به اصفهان است که تقریبا ۴۰ دقیقه زمان می‌برد. قطار گزینه اقتصادی و در عین‌حال ایمن است که حدود ۷ تا ۹ ساعت زمان می‌برد. اتوبوس و ماشین شخصی جزو ارزان‌ترین راه‌ها هستند که با توجه به مسافت ۴۵۰ کیلومتری بین تهران تا اصفهان، این مسیر بین ۶ تا ۷ ساعت طول می‌کشد.

آب و هوای اصفهان چگونه است؟

آب و هوای اصفهان یکی از مباحث مهمی است که باید در راهنمای جامع سفر به اصفهان به آن بپردازم. در بخش های مختلف اصفهان شاهد سه نوع آب‌وهوای مختلف خواهید بود:

 1. آب‌وهوای گرم و خشک در دشت‌های مرکزی و نواحی شرق و شمال شرق
 2. آب‌وهوای نیمه‌مرطوب تا مرطوب سرد در نواحی مرتفع غربی و جنوبی
 3. آب‌وهوای نیمه‌خشک در نواحی شمالی و مرتفع مرکزی

به‌طورکلی، موقعیت جغرافیایی اصفهان به شکلی است که از سه طرف با ارتفاعات محاصره شده، به‌همین‌خاطر هم، جابه‌جایی هوا کم‌تر در این شهر اتفاق می‌افتد و سکون هوا باعث افزایش آلودگی هوا می‌شود. اصفهان یکی از کلان‌شهرهایی است که از نظر آلودگی هوا رتبه بالایی دارد.

آب و هوای اصفهان

بالاترین دمای اصفهان در تابستان ۴۳ درجه و کم‌ترین دما در زمستان حدود ۱۹- درجه است. بارش باران و برف در این شهر کم است و اغلب تابستان‌های گرم و خشک دارد. جالب است بدانید که متوسط بارش سالانه استان اصفهان ۱۶۰ میلی‌لیتر و متوسط بارش سالانه شهر اصفهان حدودا ۱۲۰ میلی‌لیتر است.

بهترین زمان سفر به اصفهان

به‌طورکلی هرکدام از چهار فصل سال برای سفر به اصفهان چیزهای زیادی برای گردشگران در چنته دارد. چیزی که بهترین زمان سفر به اصفهان را مشخص می‌کند، هدف و خواسته شما از سفر است. مثلا ترجیح می‌دهید هزینه سفر به اصفهان را در اقتصادی‌ترین شکل ممکن در نظر بگیرید یا از زیبایی‌های فصل بهار در اصفهان لذت ببرید؟ اصلا شلوغ یا خلوت بودن شهر و جاهای دیدنی برای‌تان مهم است؟

همه فصل‌ها در اصفهان زیبا هستند اما با توجه به شرایط و سلیقه خود باید یکی از آن‌ها را برای برنامه سفر به اصفهان انتخاب کنید. به‌طورکلی بهترین زمان سفر به اصفهان از نظر آب‌وهوایی، اواخر اسفند ماه تا اواخر اردیبهشت و از اواخر شهریور تا اواخر مهر است.

سفر به اصفهان در بهار

سفر به اصفهان در بهار را به دو دسته باید تقسیم کنید، سفر در تعطیلات نوروز و بعد از تعطیلات. اصفهان در تعطیلات نوروز در شلوغ‌ترین حالت خود است، جاهای دیدنی شلوغ  هستند و مردم از جاهای مختلف ایران برای تعطیلات به این شهر سفر می‌کنند. طبیعتا هزینه‌های سفر در این فصل نیست به سایر فصل‌ها بیشتر است و ممکن است برای گشت‌وگذار در شهر با سیل جمعیت هم مواجه شوید اما به‌هرحال آب‌وهوای بهاری شهر و جنب‌وجوش نوروز ارزشش را دارد.

بعد از تعطیلات عید، شهر کمی خلوت‌تر می‌شود و تا اواخر اردیبهشت فرصت مناسبی برای سفر به اصفهان است. شما راحت‌تر می‌توانید همه‌جای شهر را بگردید، خرید کنید و از تماشای جاهای دیدنی لذت ببرید.

سفر به اصفهان در تابستان

با توجه به اینکه اصفهان در منطقه کویری ایران قرار گرفته، تابستان‌های گرم و خشکی دارد که باعث می‌شود دوست داشته باشید در خانه و زیر باد کولر بمانید، مگراینکه خیلی گرمایی نباشید.

سفر به اصفهان در پاییز

سفر به اصفهان در فصل پاییز یکی از گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه و در عین حال خوش‌آب‌وهواست. برگ‌ریزان پاییز در خیابان‌های مثل چهارباغ، فضایی عاشقانه برای قدم زدن و گشتن در شهر ایجاد می‌کند و خنکی  دلنشین هوا هم حال‌تان را جا می‌آورد.

سفر به اصفهان در زمستان

سفر به اصفهان در زمستان برای افرادی مناسب است که ترجیح می‌دهند اصفهان را در خلوتی ببینند. جاهای دیدنی خلوت است و آب‌وهوا هم آنقدرها سرد نیست.

اقامت در اصفهان چگونه است؟

گیریم که یکی از راه های دسترسی به اصفهان را انتخاب کردید و خودتان را به این شهر دوست‌داشتنی رساندید، حالا چه برنامه‌ای برای اقامت در اصفهان دارید؟ برای اقامت چند روزه در اصفهان چند روش وجود دارد؛ شما می‌توانید با توجه به بودجه، هدف و نوع سفرتان، یکی از هتل‌های مدرن، سنتی و اقامتگاه‌های بومگردی را انتخاب کنید. در این بخش سعی می‌کنم چندتا از بهترین هتل های اصفهان را به شما معرفی کنم.

هتل های اصفهان

هتل های اصفهان شامل هتل‌های لوکس تا هتل های معمولی می‌شود که با درجه‌بندی‌های مختلف، امکانات متنوعی در اختیار مسافران قرار می‌دهند. شما می‌توانید پس از بررسی امکانات و شرایط هرکدام، به فکر رزرو هتل در اصفهان باشید.

هتل های ۵ ستاره در اصفهان

این دسته از هتل‌ها به خاطر امکانات بسیار کاملی که دارند، موفق به دریافت ۵ ستاره می‌شوند. از جمله معروف‌ترین هتل‌های ۵ ستاره در اصفهان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هتل عباسی

از هر اصفهانی بپرسید که بهترین هتل اصفهان کجاست، بی‌چون‌وچرا هتل عباسی را به شما معرفی می‌کند. این هتل ۳۰۰ ساله، به دستور شاه سلطان حسین صفوی در یکی از قشنگ‌ترین خیابان‌های شهر، یعنی خیابان چهارباغ ساخته شد. مهمان‌سرای عباسی با ۲۲۵ اتاق، دو سالن رستوران، پارکینگ سرپوشیده و روباز، استخر، کتابخانه، چای‌خانه، کافی‌شاپ، فروشگاه و… یک اقامت بی‌نظیر را تضمین می‌کند.

هتل عباسی در سفر به اصفهان

عکس از: سایت CNN

هتل های اصفهان

عکس از: سایت ۱stquest

آدرس: اصفهان، میدان انقلاب، خیابان گلدسته، چهارراه آمادگاه سمت چپ (خیابان سنگ‌فرش)

لوکیشن هتل عباسی اصفهان روی گوگل مپ

هتل کوثر

شهر اصفهان با زنده‌رود همیشه زاینده زندگی و مردمانی خون‌گرم و خوش‌مشرب بوده است. زندگی کنار این رود دوست‌داشتنی آرزویی است که اغلب نصیب خود اهالی اصفهان هم نمی‌شود. این در حالی است که شما می‌توانید با رزرو هتل کوثر یک قدم از جلوتر از اصفهانی‌ها باشید. سال‌های قبل از انقلاب هتل کوثر زیر نظر گروه شرایتون ساخته و بهره‌برداری شد.

هتل کوثر یکی از هتل‌های ۵ ستاره اصفهان در نزدیکی سی‌‌وسه پل است که با ۲۲۵ اتاق و امکاناتی مثل رستوران، استخر، فضای سبز، آتلیه، سالن ورزشی، صرافی و… جزو هتل‌های معروف اصفهان محسوب می‌شود.

هتل کوثر

هم‌اکنون این هتل در شهر اصفهان که یکی از هتل های ۵ ستاره اصفهان است به‌عنوان به‌روزترین ساختمان‌های شهر شناخته می‌شود و خدمات مناسب و زیادی برای مسافران نصف جهان ارائه می‌کند.

هتل های اصفهان

عکس از: سایت tripadvisor

آدرس: اصفهان، بلوار ملت، مقابل سی‌و‌سه پل

لوکیشن هتل کوثر اصفهان روی گوگل مپ

هتل عطار

هتل عطار یک هتل زیبا و سنتی است که بخش‌های مختلف آن با هنرهای اصفهان تزئین شده است. این هتل ۱۰ سوئیت دونفره و ۲ سوئیت چهارنفره با تجهیزات کامل دارد.

آدرس: اصفهان، خیابان مسجد سید، کوچه ۱۹

لوکیشن هتل عطار اصفهان روی گوگل مپ

هتل های ۴ ستاره اصفهان

هتل‌های ۴ ستاره به خاطر امکانات رفاهی محدودتر، قیمت بهتری نسبت به هتل‌های ۵ ستاره دارند. این هتل‌ها اغلب خوش‌ساخت هستند و دسترسی مناسبی به جاذبه‌های گردشگری دارند. اگر قصد صرف هزینه زیاد و اسکان در آن‌ها را ندارید، اما کیفیت و امکانات هنوز برای شما مهم است، سری به هتل های ۴ ستاره شهر اصفهان بزنید.

هتل پیروزی

هتل پیروزی یا همان هتل داریوش ساق یکی از هتل‌های ۴ ستاره در اصفهان است که دسترسی خوبی به جاهای دیدنی شهر دارد. این هتل با ۹۵ اتاق از نظر امکانات رفاهی و قیمت انتخاب معقولی برای سفر به اصفهان است.

آدرس: اصفهان، میدان امام حسین، ابتدای چهارباغ پایین

لوکیشن هتل پیروزی اصفهان روی گوگل مپ

هتل عالی قاپو

هتل عالی قاپو یکی از هتل‌های نزدیک به میدان نقش جهان است که در بافت تاریخی و نقاطی توریستی اصفهان قرار دارد. این هتل امکانات از جمله رستوران، پارکینگ، تاکسی سرویس، خشکشویی و… دارد. در صورتی‌که قصد رزرو این هتل را دارید به این مسئله توجه کنید که ورودی این هتل فقط پیاده‌رو است و پارکینگش حدود ۷۰متر دورتر از خود هتل قرار دارد.

راهنمای سفر به اصفهان

عکس از: سایت aliqapuhotel

برنامه سفر به اصفهان

عکس از: سایت aliqapuhotel

آدرس: اصفهان، خیابان شمس‌آبادی، خیابان کوالالامپور، سمت راست خیابان چهارباغ عباسی

لوکیشن هتل عالی قاپو روی گوگل مپ

هتل آسمان

هتل آسمان یکی از هتل های ۴ ستاره اصفهان است که می‌توانید در سفر به اصفهان آن را انتخاب کنید. این هتل ۹۳ اتاقه با استانداردهای روز اروپا در سال ۱۳۸۴ شمسی تاسیس شد.

سفر به شهر اصفهان

عکس از: سایت asemangrouphotels

برنامه سفر به اصفهان

عکس از: سایت asemangrouphotels

آدرس: اصفهان، خیابان شهید مرتضی مطهری، مقابل پل فلزی

لوکیشن هتل آسمان اصفهان روی گوگل مپ

هتل سفیر

به‌دلیل اینکه عمده تمرکز مراکز تاریخی و جاذبه‌های گردشگری شهر اصفهان اطراف خیابان چهارباغ است هتل‌های زیادی آن اطراف ساخته شده است. هتل‌هایی که بهترین نوع خود است و همه ژن‌هایی از تاریخ شهر را در خون خود دارد.

هتل سفیر اصفهان

هتل سفیر شهر اصفهان که در خیابان آمادگاه اصفهان ساخته شده جز دسترسی به جاذبه‌های گردشگری کنار بازار بزرگ کتاب اصفهان هم هست و پاتوق خوبی برای کتاب و کتاب‌خوان‌ها محسوب می‌شود.

لوکیشن هتل سفیر روی گوگل مپ

هتل های ۳ ستاره اصفهان

هتل های ۳ ستاره رده قیمتی پایین‌تری دارند اما از طرفی امکاناتشان برای یک سفر عادی قابل‌قبول است. اگر به دنبال یک هتل با امکانات قابل‌قبول و قیمت مناسب هستید، این گزینه‌ها به دردتان می‌خورد:

هتل زهره

هتل زهره اصفهان یک هتل ۳ ستاره با خدمات کیفی خوب است که امکاناتی مثل رستوران، پارکینگ، چای‌خانه سنتی، رستوران بام، خدمات تور و کافی‌شاپ و… دارد.

مسافرت به اصفهان

آدرس: اصفهان، خیابان فردوسی، بین خیابان عافیت و منوچهری

لوکیشن هتل زهره روی گوگل مپ

هتل ستاره

هتل ستاره اصفهان، یک هتل سه ستاره با ۵۲ اتاق است که امکانات مناسبی برای یک سفر کوتاه به اصفهان دارد. از جمله مزایای این هتل می‌توان به نزدیکی آن به جاهای دیدنی مهم شهر اشاره کرد.

آدرس: اصفهان، میدان نقش جهان، خیابان حافظ

لوکیشن هتل ستاره روی گوگل مپ

هتل سوئیت

هتل سوئیت اصفهان یکی از بهترین هتل‌های سه ستاره این شهر است که دسترسی خوبی به آثار تاریخی و جاهای دیدنی اصفهان دارد. این هتل سه طبقه دارای ۵۲ اتاق است و امکانات رفاهی مختلفی مثل رستوران، خشکشویی، فروشگاه و… دارد.

آدرس: اصفهان، بلوار آینه‌خانه، مقابل سی‌وسه پل

لوکیشن هتل سوئیت روی گوگل مپ

هتل شیخ بهایی

هتل شیخ بهایی، یک هتل ۷ طبقه با ۵۲ اتاق است که امکانات مناسبی برای اقامت در سفر به اصفهان دارد. این هتل به جاهای دیدنی شهر اصفهان دسترسی دارد و با توجه به سه ستاره بودن، قیمت مناسبی نسبت به سایر هتل‌‌ها دارد.

آدرس: اصفهان، خیابان شمس‌آبادی، انتهای کوجه شماره ۲۳

لوکیشن هتل شیخ بهایی روی گوگل مپ

هتل آزادی

یکی از خیابان‌های معروف و در اصل اداری اصفهان خیابان مسجد سید است. هتل آزادی که هتلی مربوط به سال‌های قبل از انقلاب است در این خیابان قرار گرفته. این هتل کمی از جاذبه‌های گردشگری شهر دور است و همین می‌تواند برای مسافران مشکل‌ساز شود. پیشنهاد می‌کنم در صورتی‌که هدفتان از سفر به اصفهان بازدید از عمارت‌ها و خیابان‌های تاریخی این شهر است هتلی دیگر را انتخاب کنید.

هتل آزادی اصفهان
البته این ساختمان بین هتل‌ های ۳ ستاره اصفهان نمره خوبی می‌گیرد و هتلی خوب قلمداد می‌شود.

آدرس: خیابان چهار باغ پایین، چهارراه تختی، ابتدای خیابان مسجد سید

لوکیشن هتل آزادی روی گوگل مپ

هتل های ۲ ستاره اصفهان

طبیعتا هتل‌های دو ستاره، امکانات محدودتری دارند اما قیمت آن‌ها نسبت به هتل‌هایی که پیش از این معرفی کردیم خیلی کم‌تر است. از جمله هتل های ۲ ستاره اصفهان می‌توان به این چند هتل پرطرفدار اشاره کرد:

هتل ملک

یکی از بهترین هتل های دو ستاره اصفهان، هتل ملک است که نسبت به قیمتش، امکانات رفاهی مناسبی برای گردشگران دارد. این هتل سه طبقه در مرکز شهر ساخته شده و ۱۹ اتاق دارد.

آدرس: اصفهان، خیابان هشت بهشت غربی، خیابان ملک شمالی

لوکیشن هتل ملک اصفهان روی گوگل مپ

هتل چهل پنجره

هتل چهل پنجره با این اسم جالبی که دارد، یکی از هتل‌های محبوب دو ستاره در اصفهان است که مشرف به زاینده رود است. این هتل ۴ طبقه دارای ۲۸ اتاق است و امکانات مختلفی مثل خدمات تهیه بلیط، خدمات باربری، صرافی، کتابخانه، فضای سبز، کافی‌شاپ و… دارد.

آدرس: اصفهان، پل فلزی، خیابان بوستان سعدی

لوکیشن هتل چهل پنجره روی گوگل مپ

هتل جلفا

هتل دو ستاره جلفا در اصفهان، یکی از هتل‌های باسابقه و قدیمی شهر است که به کلیسای وانک در محله جلفا دسترسی دارد. این هتل دارای سه طبقه و ۶۴ اتاق است و امکانات مناسبی برای یک اقامت مقرون‌به‌صرفه در اصفهان دارد.

آدرس: اصفهان، خیابان حکیم نظامی، کوچه کلیسای وانک

لوکیشن هتل جلفا روی گوگل مپ

هتل های ۱ ستاره اصفهان

هتل‌های یک ستاره جزو هتل‌هایی هستند که رده قیمتی خیلی پایینی دارند. این هتل‌ها اغلب امکانات کمتری دارند اما می‌توان روی آن‌ها به عنوان یک اقامتگاه ارزان‌قیمت حساب کرد.

هتل جام فیروزه

هتل جام فیروزه از بهترین هتل های یک ستاره اصفهان است که امکانات کافی برای اقامت در اصفهان را دارد. این هتل، یک ساختمان دو طبقه با ۱۵ اتاق است.

آدرس: اصفهان، خیابان استانداری، گذر سعدی، نبش میدان نقش جهان

لوکیشن هتل جام فیروزه روی گوگل مپ

اقامتگاه سنتی سهروردی

اقامتگاه سهروردی اصفهان یک بنای ۴۰۰ ساله است که ساخت آن به دوره صفویه و اواخر دوره قاجار می‌رسد. این هتل در سال ۱۳۹۷ شمسی بعد از بازسازی بنا فعالیت خود را شروع کرد و در حال حاضر ۱۰ اتاق دارد. یکی از مزایای اقامتگاه سهروری، ظاهر قدیمی و سنتی آن است.

آدرس: اصفهان، خیابان میرداماد، انتهای کوچه ۱۱

لوکیشن اقامتگاه سهروردی روی گوگل مپ

هتل آپارتمان پارتیکان

هتل آپارتمان پارتیکان در سال ۱۳۸۷ شمسی، درست در ضلع جنوب غربی میدان نقش جهان افتتاح شد. به همین خاطر هم دسترسی مناسبی به جاهای دیدنی مثل مسجد شیخ لطف‌الله، کاخ چهلستون، باغ هشت بهشت و… دارد.

آدرس: اصفهان، خیابان استانداری، کوچه گذر سعدی، ضلع جنوب غربی نقش جهان

لوکیشن هتل آپارتمان پارتیکان روی گوگل مپ

سوغات اصفهان

صحبت از سوغاتی که باشد، شهر اصفهان یک سروگردن از خیلی از شهرها بالاتر است. درواقع می‌توانم با اطمینان بگویم که سوغاتی‌های این شهر جزو بخشی از سفر به اصفهان است؛ یکی از آن بخش‌هایی که بدون آن پازل سفر تکمیل نمی‌شود. سوغات شهر اصفهان را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: صنایع‌دستی و خوراکی. حالا برویم ببینیم هرکدام از این‌ها شامل چه چیزهایی می‌شوند.

سوغاتی‌های خوردنی

شیرینی‌ها و خوراکی‌های اصفهان از قدیم‌الایام معروف است. شما هم می‌توانید چند بسته از گزینه‌هایی که به شما پیشنهاد می‌کنم به‌عنوان سوغاتی سفر به اصفهان بخرید.

گز اصفهان

گز اصفهان از آن شیرینی‌های چندصد ساله است که قدمت آن به دوره صفویه برمی‌گردد. این شیرینی با استفاده از دانه‌های گز گیاهی، مغز بادام و مغز پسته و شکر تهیه می‌شود. در حال حاضر این سوغاتی خوشمزه انواع مختلفی دارد: گز لقمه‌ای، گز سکه‌ای، گز آردی، گز با لایه شکلاتی و…

پولکی

پولکی هم از آن خوراکی‌های پرطرفدار اصفهان است. این شیرینی ظاهری شبیه به شیشه نازک طلایی‌رنگ دارد و یک‌جور آبنبات به‌حساب می‌آید. امروزه انواع پولکی با طعم‌های نارگیلی، زعفرانی، لیمو عمانی، عسلی، زنجبیلی و… به‌فروش می‌رسد که وقتی در دهان آب می‌شوند، عطر و طعم خاص خودشان را به شما نشان می‌دهند.

سوهان عسلی

گرچه خیلی‌ها سوهان را به‌عنوان سوغات قم می‌شناسند، اما سوهان عسلی اصفهان هم از آن سوغاتی‌های خوشمزه است که ترکیب طعم گلاب، پسته، زعفران و عسل حسابی دل‌تان را آب می‌کند.

شیرینی کُرکی

شیرینی بهشتی یا شیرینی کرکی یکی از شیرینی‌های اصیل نائین اصفهان است. احتمالا این شیرینی را در شیرینی‌های عید نوروز دیده باشید. این سوغاتی، یک نوع شیرینی آردی کوچک است که با طعم‌های زعفرانی، ساده وانیلی و کاکائویی تهیه می‌شود.

برشتوک سنتی اصفهان

برشتوک هم یک شیرینی سنتی آردی است که به شکل لوزی‌های باریک و کوچک برش داده می‌شود و با تزئین توی سینی چیده می‌شود. ترکیبات اصلی این شیرینی، آرد نخودچی، برشتوک گندم، هل و پودر قند است.

سوغاتی‌های صنایع دستی

جالب است بدانید که اصفهان بزرگ‌ترین تولیدکننده صنایع‌دستی در کشور است. اگر عاشق هنر و صنایع‌دستی هستید، حتما یک روز کامل را به میدان نقش‌ جهان اختصاص بدهید تا با انواع هنرها و صنایع‌دستی اصفهان آشنا شوید.

گر بخواهم صنایع دستی اصفهان را بشمارم، باید یک لیست بلندبالا بنویسم و حالا حالاها شما را پای این مطلب نگه دارم! به همین خاطر در این بخش فقط چند تا از پرفروش‌ترین صنایع دستی اصفهان را به شما معرفی می‌کنم که در سفر به اصفهان راحت‌تر سوغاتی بخرید.

خاتم کاری

الحق که خاتم کاری یکی از هنرمندانه‌ترینِ هنرهاست. درباره خواستگاه خاتم‌کاری بین علما اختلاف است و برخی شیراز را منشا این هنر زیبا می‌دانند. (ما اصفهانی‌ها که بدمان نمی‌آید نقطه شروع این هنر را به اصفهان نسبت دهیم، اما به‌هرحال اطلاعات دقیقی در دستمان نیست). به‌طورکلی خاتم‌کاری از کنار هم گذاشتن چندضلعی‌های منتظم از جنس چوب، عاج فیل، صدف و… ساخته می‌شود. مشهورترین محصول خاتم‌کاری قلمدان است که اتفاقا برای سوغاتی هم بسیار مناسب است.

میناکاری

میناکاری از مشهورترین هنرهای دستی اصفهان است که عمری ۵۰۰۰ ساله دارد. در ظروف میناکاری از طرح و نقش‌های سنتی استفاده می‌شود. احتمالا از بین ظروف میناکاری، بشقاب‌های آبی‌رنگ با طرح‌های ظریف پیچ‌درپیچ برای‌تان آشنا باشد.

مسگری

مسگری یکی از هنرهایی است که در خیلی از شهرهای ایران رواج دارد، طوری‌که بعضی از شهرها بازاری به اسم بازار مسگرها دارند. امروزه صنایع دستی مسی با هنرهایی مثل خاتم کاری و میناکاری ترکیب شده‌اند. ترکیب هنرها به اساتید صنایع دستی کمک کرده که خلاقیت بیشتری در طراحی ظرف و ظروف و اشیای تزئینی داشته باشند.

قلم‌زنی

هنر قلم‌زنی هنر کندن و تزیین نقش ونگارهای مختلف روی فلز (به‌خصوص مس) است و قلم‌زنی اصفهان شهرت جهانی دارد. قلم‌زنی به روش‌های مختلف انجام می‌شود. اگر به دیدن و اجرای زنده فرایند قلم‌زنی علاقه دارید، میدان نقش جهان بهترین جا برای شماست. در حجره‌های مختلف میدان بسیاری از استادکاران را در حین اجرای قلم‌زنی خواهید دید و می‌توانید برای خودتان، رفقا، خانواده و هرکه اراده کنید، یکی از بهترین سوغات‌های ایران را بیاورید.

قلم‌کاری

علاوه‌بر هنرهایی که تا اینجا معرفی کردم، صنایع دستی پارچه‌ای اصفهان هم دیدنی‌ست. قلم‌کاری نوعی هنر تزئین روی پارچه‌های کتان، پنبه و ابریشم است که قدمت آن به دوران پادشاهان مغول می‌رسد. در گذشته لباس درباریان با طرح‌ها قلم‌کاری تهیه می‌شد، حالا هم اگر گشتی در بازارهای شهر بزنید، لباس‌های قلم‌کاری متنوعی خواهید دید.

از لیست صنایع‌دستی اصفهان می‌توان به موارد زیر هم اشاره کرد:

 • مخمل‌بافی و قالی‌بافی
 • سفال‌گری و سرامیک‌سازی
 • کاشی‌سازی
 • معرق
 • مینیاتور و نگارگری
 • منبت‌کاری
 • و…

غذاهای سنتی اصفهان

راهنمای سفر به اصفهان بدون معرفی غذاهای محلی اصفهان نمی‌شود. اصفهان غذاهای سنتی زیادی دارد که اکثریت گردشگران از عطروطعم‌شان تعریف می‌کنند. اگر بخواهم درباره غذاهای اصفهان صحبت کنم باید بگویم که انواع گوشت نقش مهمی در طعم و عطر غذاها دارد. بهتر است شما هم یکی از این غذاها را در رستوران‌ امتحان کنید و ببینید دست‌پخت اصفهانی‌ها چه‌طور است.

 • بریان: اکثرقریب‌به‌اتفاق مسافران اصفهان، این غذا را با نام بریانی می‌شناسند که اشتباه است. من به‌عنوان یک اصفهانی ارجمند از شما تقاضا دارم که این غذا را درست تلفظ کنید. این غذا از گوشت گوسفند تهیه می‌شود، عموما چرب است و با نان و پیاز و سبزی سرو می‌شود. بریان یکی از محبوب‌ترین غذاهای اصفهان است. بهترین بریانی‌های اصفهان، بریانی اعظم در کمال اسماعیل، بریانی حاج‌محمود (که دو شعبه دارد، یکی در بازار قیصریه و دیگری در هتل کوثر است)، بریانی ریحون در خیابان بوستان ملت است.
 • خورشت ماست: البته که خورش ماست خورشت نیست و یک دسر است که از ماست، زعفران و گوشت گردن تهیه شده و بی‌اندازه خوش‌مزه است. یکی از بهترین جاهایی که در اصفهان می‌توانید خورشت ماست بخورید، رستوران شهرزاد در چهارباغ عباسی است.
 • حلیم بادمجان: گرچه حلیم بادمجان دیگر تبدیل به یکی از غذاهایی شده که در شهرهای مختلف ایران پخته می‌شود اما بهتر است بدانید که اصل‌ونسب این غذا به شهر اصفهان می‌رسد. در تهیه حلیم بادمجان از بادمجان، گوشت، نعنا داغ، کشک، برنج و… استفاده می‌شود که طعم نعنا داغ و کشک آن بخش زیادی از خوشمزگی این غذا را به‌دوش می‌کشد.
 • قیمه ریزه: برنامه سفر به اصفهان را بدون قیمه ریزه تمام نکنید. این غذا یکی از غذاهای محبوب محلی این شهر است که شباهت زیادی به همان قیمه خودمان دارد با این تفاوت که در تهیه آن گوشت‌ها به شکل دایره‌های کوچک سرخ می‌شوند. این غذا همراه با پیاز داغ، ادویه‌های مختلف و نعنا خشک تهیه می‌شود.
 • آش شوربا سبزی: اصفهان آش‌های مختلفی دارد اما آش شوربا یکی از آن غذاهایی است که در اکثر سفره‌خانه‌ها و رستوران‌های سنتی و قدیمی سرو می‌شود. این آش لذیذ همراه با کوفته‌های کوچک گوشت چرخ‌کرده، حبوباتی مثل ماش، برنج و لپه تهیه می‌شود.

شکم گردی در سفر به اصفهان: کافه و رستوران های اصفهان

یکی از ویژگی‌های شهر اصفهان غذاهای جذاب و دوست‌داشتنی آن است. رستوران‌های این شهر انواع غذاهای سنتی و جدید ایرانی و خارجی را طبخ می‌کنند. به شما پیشنهاد می‌دهم که حتما سری به رستوران‌های اصفهان بزنید و فقط برای یک‌بار خورشت ماست سفارش دهید تا عاشقش شوید.

رستوران شهرزاد شهر اصفهان

شهرزاد یکی از باکیفیت‌ترین رستوران‌ها در تمام ایران است. بیشتر غذاهای شهرزاد کیفیت فوق‌العاده‌ای دارد و قطعا از آن طعم‌های به‌یادماندنی عمرتان خواهد بود. خورشت ماست رستوران شهرزاد یکی از خوش‌طعم‌ترین خورشت ماست‌هایی است که در سفر به اصفهان می‌توانید پیدا کنید. دکور رستوران به سبک قاجار طراحی شده است و به‌نوعی قهوه‌‌خانه‌های قدیمی را به یادتان می‌آورد.

رستوران شهرزاد اصفهان

عکس از: سایت shahrzad-restaurant

اگر از ایرادات این رستوران بخواهیم بگویم، مدت زمان انتظار است. در روزهای غیرتعطیل عموما این انتظار چندان آزاردهنده نیست؛ اما در روزهای تعطیل اغلب شما باید در فضای بیرون رستوران منتظر بمانید تا نوبتتان بشود. اگر افراد پیر و ناتوان همراه شما باشند، ممکن است اذیت شوند. تنها ایراد رستوران شهرزاد همین است و من امیدوارم که در آینده نزدیک شهرزاد فکری به حال این مشکل بکند.

رستوران شهرزاد اصفهان

عکس از: سایت shahrzad-restaurant

آدرس: اصفهان، خیابان چهارباغ عباسی، خیابان عباس آباد

لوکیشن رستوران شهرزاد روی گوگل مپ

رستوران سنتی نقش‌جهان

محیط میدان نقش‌جهان شهر اصفهان محیطی جذاب و دوست‌داشتنی است، حالا اگر با غذاهای سنتی ایرانی هم همراه شود، بسیار دلنشین‌تر می‌شود. همخوانی این رستوران با حال‌وهوای هر فردی که وارد میدان می‌شود باعث شده علی‌رغم گرانی قیمت‌ها، باز هم افراد زیادی مشتاق حضور در آنجا باشند.

رستوران سنتی نقش جهان

این رستوران در سال ۱۳۷۷ شمسی افتتاح شده و به‌خاطر چیدمان سنتی و اصالتی که دارد، خیلی زود به یکی از رستوران های محبوب گردشگران در سفر به اصفهان تبدیل شد. این رستوران از دو فضای باز و مسقف تشکیل شده و انواع غذاهای ایرانی، بین‌المللی و دریایی را سرو می‌کند.

آدرس: اصفهان، میدان نقش جهان، جنب مسجد شیخ لطف الله، طبقه فوقانی سرای هنرمندان اسپادانا

لوکیشن رستوران نقش‌جهان روی گوگل مپ

رستوران خوان گستر

رستوران خوان گستر یکی دیگر از مکان‌های سنتی و جذاب شهر اصفهان است که هیچ‌کس از غذاخوردن در آن سیر نمی‌شود. مطمئنا بعد از قدم زدن در محله جلفا و تماشای فضای صمیمی آن دلتان می‌خواهد در یک رستوران سنتی، غذای ایرانی اصیل هم میل کنید.

رستوران خوان گستر در سفر به اصفهان

عکس از: سایت khangostar

رستوران خوان گستر که با طراحی فضایی مینیمال و ساده توانسته نظر مردم را به خود جلب کند گزینه خوبی برای سفر به اصفهان است که به شما پیشنهاد می‌کنم.

رستوران خوان گستر اصفهان

عکس از: سایت khangostar

آدرس شعبه یک: اصفهان ,بزرگراه شهید دستجردی-سیتی سنتر-طبقه سوم

آدرس شعبه دو: اصفهان , خیابان کلیسای وانک جنب کلیسای وانک

لوکیشن رستوران خوان گستر روی گوگل مپ

رستوران شاندیز صفه شهر اصفهان

رستوران شاندیز مجموعه‌ای بی‌نظیر و زیبا از انواع جاذبه‌های گردشگری به‌شمار می‌آید که مهم‌ترین آن فودکورت مجموعه است. رستورانی مدرن با نمای زیبای کوهستانی که دل مسافر و کوه‌نورد را آب می‌کند.

شاندیز صفه اصفهان

عکس از: سایت alibaba

شکم گردی در اصفهان

آدرس: اصفهان، بزرگراه شهدای صفه

لوکیشن شاندیز روی گوگل مپ

کافه رستوران هرمس

اگر معمار، طراح داخلی یا گرافیست هستید، حتما از هرمس خوشتان خواهد آمد؛ به‌خصوص شعبه میدان جلفا. کافه رستوران هرمس دو شعبه دارد، یکی حوالی میدان جلفا و دیگری سیتی سنتر اصفهان است. رستوران هرمس جلفا دکور و طراحی بسیار جذابی دارد. سالاد سزار و پاستاهای آن یکی از محبوب‌ترین غذاهای هرمس هستند.

رستوران هرمس در جلفای اصفهان

چیزی که درباره هرمس وجود دارد این است که مدیریت و آشپزهای آن چندین مرتبه تغییر کرده‌اند و خود من به‌شخصه تابه‌حال با چند کیفیت مختلف در آنجا سالاد سزار خورده‌ام. به همین دلیل نمی‌توانم در این رابطه نظر قطعی بدهم. اما در اینکه یکی از بهترین رستوران‌های حوالی جلفاست شکی نیست و قطعا تجربه جذابی در سفر به اصفهان خواهد بود.

هرمس سیتی سنتر یک بالکن بزرگ هم دارد که در آن میز و صندلی چیده‌ است و اگر عاشق فضاهای خارجی هستید، هرمس انتخاب خوبی است.

آدرس: خیابان نظر میانی ، کوچه کلیسا وانک ، کوچه میدان جلفا

لوکیشن رستوران هرمس روی گوگل مپ

اگر بخواهم سایر رستوران‌های اصفهان را به شما معرفی کنم، این رستوران‌ها گزینه‌های خوبی هستند:

 • کافه رستوران عمارت نمکدان: عمارت نمکدان در گذر پست مطبخ میدان نقش‌جهان قرار گرفته با انواع غذاهای سنتی از شما پذیرایی می‌کند.
 • رستوران نیکان: رستوران نیکان در خیابان میر محلی دوست‌داشتنی دنج و زیباست که انواع غذاهای سنتی و جدید را طبخ می‌کنند.
 • کافه رستوران مس و قالی: در کافه رستوران مس و قالی تلفیقی از علوم دیجیتال و سنت را کنار غذاهای جذاب و فضای دیدنی تجربه کنید.
 • رستوران بریانی اعظم: بریانی یکی از غذاهای دوست‌داشتنی اصفهان است که در مجموعه رستوران‌های بریانی اعظم به بهترین شکل طبخ و آماده سرو می‌شود.

مراکز خرید اصفهان

برای آن‌هایی که عاشق خرید هستند، مراکز تجاری و پاساژهای اصفهان انتخاب ایده‌ئالی خواهد بود. در این بخش از راهنمای سفر به اصفهان به معرفی چند تا از مراکز خرید معروف اصفهان می‌پردازم:

مرکز خرید سیتی‌سنتر

از آنجایی که من عاشق سیتی‌سنتر و فضاهای ریز و درشت اطرافش هستم، اول از هرچیز سیتی سنتر را به شما معرفی می‌کنم. معرفی سیتی سنتر در یک پاراگراف نمی‌گنجد. اما چاره چیست؟ باید دوربین را روی دور تند بگذارم.

سیتی سنتر فقط یک مرکز خرید نیست، بلکه یکی از بهترین مراکز فرهنگی و تفریحی اصفهان است. پردیس سینمایی سیتی سنتر، شهربازی، فودکورت و انواع اقسام رستوران‌ها، نگارخانه سیتی سنتر و موزه تنها بخشی از بخش‌های سیتی سنتر است. از طرف دیگر روز به روز بخش‌های مختلف آن در حال توسعه است.

مراکز خرید شهر اصفهان

اکثر برندهای مطرح چه در بخش پوشاک چه در بخش‌های دیگر در سیتی سنتر شعبه دارد. علاوه بر این در فروشگاه‌های دیگر (به‌ویژه در زمان‌های حراج) اجناس باکیفیت و قیمت مناسب می‌توانید پیدا کنید.

دو رستوران مهم اصفهان که در سیتی سنتر هم شعبه دارد، خان‌گستر و هرمس است که فضای بسیار مناسبی هم دارد. خلاصه که کلا چه بخواهید بخرید و چه نخواهید، حتما حتما سیتی‌سنتر را ببینید.

شهر اصفهان و بزرگ‌راه شهید دستجردی، محلی است که مجموعه بزرگ تفریحی گردشگری سیتی‌سنتر ساخته شده است. دسترسی به این مجموعه جز خودرو شخصی با هیچ وسیله نقلیه دیگری امکان‌پذیر نیست.

آدرس: اصفهان، بزرگراه شهید دستجردی، مرکز تجاری و تفریحی سیتی سنتر

لوکیشن سیتی سنتر روی گوگل مپ

بازار از جاهای دیدنی شهر اصفهان

سبزه میدان یا بازار بزرگ اصفهان بازاری متشکل از راسته‌های مختلف و کسب‌وکارهای متفاوت است که می‌توانید از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را در آن بیابید. این بازار ورودی‌های مختلفی دارد که اصلی‌ترین ورودی آن در خیابان عبدالرزاق قرار دارد.

بازار سنتی اصفهان

عکس از: سایت insideinside

دسترسی به این بازار که وسط شهر اصفهان ساخته شده است بسیار راحت است. اتوبوس‌های زیادی از نقاط مختلف اصفهان به خیابان عبدالرزاق می‌رود و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. همچنین تاکسی‌های دربستی و خطی در خیابان‌های ابن سینا، تختی و محله طوقچی است که به هرکدام اسم سبزه میدان را بگویید مسیر را چشم بسته می‌رود.

این بازار از ۹ صبح هر روز تا حدود ۹ شب و در ایام پیک خرید مثل نوروز تا ۱۲ شب هم فعال است.

لوکیشن بازار بزرگ اصفهان روی گوگل مپ

ارگ جهان‌نما شهر اصفهان

ارگ عظیم جهان‌نما یکی از پروژه‌های بزرگ و البته پرچالش شهرداری اصفهان محسوب می‌شود. این ساختمان که به‌عنوان مجموعه تجاری ساخته شده است بیشتر بورس لوازم دیجیتال و لوازم جانبی کالاهای دیجیتال محسوب می‌شود.

ارگ جهان نما

سر دروزاه دولت یا میدان امام حسین محلی است که این بازار بنا شده است. دسترسی به این بازار با سه روش تاکسی، مترو و اتوبوس امکان‌پذیر است. با مترو باید در ایستگاه امام حسین از زیر زمین بیرون بیایید که رو‌به‌رویتان ارگ قرار می‌گیرد. همچنین اتوبوس‌های زیادی از نقاط مختلف شهر به خیابان استانداری و میدان امام حسین می‌رود که مسیر همه آن‌ها به ارگ جهان‌نما می‌رسد.

آدرس: اصفهان، میدان دروازه دولت

لوکیشن ارگ جهان‌نما روی گوگل مپ

مجتمع پارک بزرگ و جامع

مجتمع پارک اصفهان در خیابان چهارباغ بالا، یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین خیابان‌های اصفهان قرار گرفته است. اگر هوا خوب باشد، پیاده‌روی در میان درختان رو به آسمان چهارباغ بالا خیلی باصفاست و می‌توانید پیاده به مجتمع پارک بروید. مجتمع پارک یکی از مراکز تجاری روباز اصفهان است.

زمانی که من بچه بودم (حدود بیست، بیست و پنج سال پیش)، مجتمع پارک اصفهان یکی از اصلی‌ترین مراکز خرید اصفهان بود و پاتوق بسیاری از جوان‌ها. آن‌موقع‌ها مجتمع پارک، حس و حال کاملا متفاوتی داشت. اما با گسترش مراکز خرید و روی کار آمدن مراکز خرید جدید، مجتمع پارک دیگر آن شور و حال سابق خود را از دست داد.

مجتمع پارک در سفر به اصفهان

البته هنوز هم فروشگاه‌های زیادی در مجتمع پارک است و می‌توانید چیزهای زیادی بخرید. اما در کل انتظار زیادی نداشته باشید.

برای رفتن به این پارک باید به خیابان چهار باغ بالا بروید. خط اتوبوس‌های زیادی از مسیرهای متفاوت به این خیابان می‌رود. مسیر اتوبوس‌های تندرو هم به همین نقطه ختم می‌شود که در صورت استفاده از آن متوجه کاربردی بودنش خواهید شد.

آدرس: اصفهان، خیابان چهارباغ بالا

لوکیشن مجتمع پارک روی گوگل مپ

جاهای دیدنی برای سفر به اصفهان

سفرهای توریستی همیشه باعث ساخت‌و‌ساز مکان‌های تفریحی و جاذبه‌های گردشگری می‌شود. حال چه این مکان‌ها تاریخی باشد و چه تفریحی. در اصفهان جز عمارت‌های زیبا و چشم‌نواز، محله‌ها، پارک‌ها و سازه‌های زیادی هم هست که بازدید از آن‌ها خالی از لطف نیست. در ادامه این مطلب زیروبم تمام جاهای دیدنی اصفهان را آورده‌ایم.

میدان‌نقش جهان؛ دومین میدان بزرگ جهان

بله میدان نقش جهان که با نام‌های میدان شاه و میدان امام هم شناخته می‌شود، دومین میدان بزرگ جهان است. نیمی از بار نصف‌جهان‌بودن اصفهان را میدان نقش‌جهان به دوش می‌کشد. میدان شاه ۵۶۰متر طول و ۱۶۰متر عرض دارد. از لذت قدم‌زدن و راه‌رفتن در طلوع و غروب این میدان هرچقدر بگویم کم گفته‌ام، به همین خاطر پیشنهاد می‌کنم خودتان در سفر به اصفهان سراغش بروید.

میدان نقش جهان اصفهان

عکس از: سایت visitworldheritage

می‌توانید ساعت‌ها در این میدان، کوچه‌های حوالی آن و سوراخ سنبه‌هایش بگردید و خسته نشوید. پیشنهاد من به شما این است که حتما زمانی که سرحالید به میدان امام بیایید، چراکه بیشترین دیدنیهای اصفهان را همین‌جا می‌توانید ببینید. اگر از درشکه‌سواری و بالاوپایین‌شدن روی اسب هم لذت می‌برید، یک دور میدان را در جوار اسب‌ها بگردید.

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان در زمان شاه عباس صفوی ساخته شد؛ درست زمانی که شاه‌عباس پایتخت را از قزوین به اصفهان منتقل کرد، شهر اصفهان را از نو ساخت و بهترین شاهکارهای معماری جهان را خلق کرد.

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان شامل فضاهای زیر است.

 • مسجد شیخ‌ لطف‌الله که در ضلع شرقی قرار دارد.
 • مسجد شاه یا مسجد امام که در جنوب میدان قرار گرفته است.
 • بازار قیصریه که در شمال میدان نقش جهان قرار گرفته است.
 • عمارت عالی‌ قاپو که در ضلع غربی قرار دارد.

لوکیشن میدان نقش جهان روی گوگل مپ

پل خواجو پاتوق دوست‌داران هنر

کمتر کسی هست که آوازه پل خواجو و دیگر پل‌های ساخته شده روی زاینده‌رود شهر اصفهان را نشنیده باشد. پل‌هایی که در گذشته برای رفت‌وآمد بوده‌ است؛ اما به‌دلیل استفاده از هنر و معماری اصیل و بسیار خوب، هم‌اکنون به‌عنوان شاهکارهای سازه جهان شناخته می‌شود. این پل یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی در سفر به اصفهان محسوب می‌شود.

پل خواجو پاتوق دوست داران هنر

دسترسی به پل خواجو با وسایل نقلیه مثل اتوبوس و تاکسی بسیار ساده است. برای رسیدن به این سازه زیبا فقط کافی است امتداد زاینده‌رود را بپیمایید. همچنین این پل روبه‌روی چهارباغ خواجو قرار دارد و اگر قصد کرایه تاکسی دارید می‌توانید آدرس این خیابان را به آن‌ها بدهید. در این منطقه از شهر به‌دلیل اینکه رودخانه و پل‌های قدیمی قرار دارد اجازه حفر تونل و ساخت مترو داده نشده و با این وسیله نمی‌توانید به آن برسید. همچنین اتوبوس‌های خط ۱ اتوبوس‌رانی از ترمینال باقوش‌خانه به این خیابان می‌رود.

این پل جزو آن مکان‌های دیدنی شهر اصفهان است که هیچ محدودیتی برای بازدید و تماشای آن ندارید. هزینه نمی‌دهید و فقط از منظره و قدم‌زدن روی آن لذت می‌برید.

لوکیشن پل خواجو روی گوگل مپ

بازار مجلل قیصریه شهر اصفهان

بازار قیصریه اصفهان ازجمله فضاهای منتهی به میدان نقش‌جهان است که در راهنمای جامع سفر به اصفهان به شما معرفی می‌کنیم. درشمال میدان بازار قیصریه قرار گرفته است. سردر این بازار با عنوان سردر قیصریه شناخته می‌شود که به‌عنوان مرکز فروش فرش اصفهان است. قیصریه در گذشته به‌عنوان مجلل‌ترین بازار صفویه شناخته شده بوده است.

بازار مجلل قیصریه اصفهان

برای دسترسی به این بازار می‌توانید از همان مسیرهای ذکرشده برای میدان نقش‌جهان نصف جهان استفاده کنید. این بازار و تعداد زیادی از کوچه‌های بازاری اطرافش به هم مرتبط است که بهترین راه ورود به آن‌ها از میدان است.

بازار قیصریه هزینه ورودی ندارد، اما اگر می‌خواهید که خریدی داشته باشید، بهتر است از ساعات ۸ تا حداقل ۵ بعدازظهر به آنجا بروید، زیرا حجره‌دارها و استادان مغازه‌های خود را می‌بندند.

لوکیشن بازار قیصریه روی گوگل مپ

تماشای شکوه در کاخ عالی‌قاپو

هنر، معماری اصیل، قدرت و عظمت را می‌توانید با حضور در کاخ عالی‌قاپو تجربه کنید. عمارت عالی‌قاپو یکی از جاهایی است که باید در سفر به اصفهان حتما ببینید. عمارتی زیبا که در گذشته محلی برای تماشای مراسم‌های برگزار شده در میدان و جلسات پادشاه بوده است. دنبال‌کردن داستان نقوش طاق و دیوارهای این عمارت لذت‌بخش است و پیشنهاد می‌کنم آن را از دست ندهید.

کاخ عالی قاپو

همان‌طور که گفته شد درِ این عمارت در میدان نقش‌جهان شهر اصفهان باز می‌شود پس باید از مسیرهای گفته شده برای این میدان استفاده کنید. بااین‌حال اگر فقط مختص بازدید از این عمارت به میدان می‌روید از خیابان سپه وارد میدان شوید، زیرا به کاخ نزدیک‌تر است.

لوکیشن عمارت عالی‌قاپو روی گوگل مپ

سی‌وسه پل، ضرباهنگ شهر اصفهان

سی و سه پل با سی و سه دهانه خود و طول ۲۹۵متر (بیش از ۲ برابر طول پل خواجو) که روی زاینده‌رود قرار گرفته، طولانی‌ترین پل اصفهان است. در حقیقت در این بخش رودخانه از همه نقاط دیگر پهن‌تر است، پس با این اوضاف سی وسه پل هم طولانی‌ترین پل اصفهان محسوب می‌شود. سی‌وسه پل اصفهان به دستور الله‌وردی‌خان در زمان صفویه ساخته شد.

سازه این پل تاریخی یکی از پیشرفته‌ترین و هوشمندانه‌ترین سازه‌های پلی جهان است؛ چراکه این سازه هرچقدر بیشتر رطوبت جذب کند، قوی‌تر و محکم‌تر خواهد بود. (می‌توانید تصور کنید که خشک‌شدن آب زاینده‌رود چه تهدید جدی برای سی و سه پل، پل خواجو و تمام خاطراتی است که روی این پل‌ها گذشته است).

سی و سه پل، پلی طولانی با ساحلی رویایی

جاهای دیدنی شهر اصفهان همیشه نام سی‌وسه پل را بالای فهرست خود یدک می‌کشد؛ پس بهتر است بازدید از آن را جزو اولین کارهای سفر به اصفهان قرار دهید.

سی و سه پل اصفهان، خیابان چهارباغ بالا را به چهارباغ عباسی متصل می‌کند. بنابراین این پل در تقاطع خیابان چهارباغ و زاینده‌رود واقع شده است.

لوکیش سی‌وسه پل روی گوگل مپ

کاخ چهل‌ستون، ۲۰ ستون یا ۴۰ ستون

کمتر پیش می‌آید که پادشاهی برای جلسه‌های خارجی خود چنین عمارت عجیبی بسازد، ولی شاه عباس با درایت و کاردانی بهترین هنرمندان عصر را برای ساخت این ساختمان اجیر کرد. عمارت چهل‌ستون شهر اصفهان که در باغی به همین نام قرار دارد ساختمانی مجلل با نقاشی، کاشی‌کاری و گچ‌بری‌های زیباست که در هیچ جای دنیا نظیر آن نیست. کمتر ایران‌دوستی را می‌توان یافت که در سفر به اصفهان این بنا را ندیده باشد. پس اگر قصد بازدید از جاهای دیدنی شهر را دارید کاخ چهل‌ستون را زودتر ببینید.

کاخ چهلستون اصفهان

کاخ چهل‌ستون در خیابان استانداری نزدیک میدان امام حسین ساخته شده است. برای دسترسی به این بنا با مترو می‌توانید در ایستگاه امام حسین پیاده شوید و با کمی پیاده‌روی به آن برسید. همچنین خطوط ۴۲ و ۴۳ اتوبوس که برای میدان نقش‌جهان گفته شد، نیز شما را به میدان امام حسین می‌رساند.

لوکیشن کاخ چهل‌ستون روی گوگل مپ

مسجد جامع اصفهان؛ دلیلی برای سفر به اصفهان

اگر اصفهان، تنها یک بیابانِ خشکِ خشک بود و هیچ برای دیدن نداشت، به‌جز مسجد جامع، دیدن مسجد جامع اصفهان دلیلی کافی برای سفر به اصفهان بود. مسجد جامع اصفهان که با نام‌های مسجد عتیق و مسجد جمعه هم شناخته می‌شود. مسجدی که داستان ساخت آن به قرن دوم هجری برمی‌گردد و از اولین مساجد اسلام به شمار می‌آید.

الگوی اولیه این مسجد الگوی عربی بود، بعدها سلجوقیان آن را به یک مسجد چهارایوانی بدل کردند، ایلخانان، تیموریان، صفویان و قاجار هرکدام یک بخش این مسجد را تکمیل کردند. حالا در گوشه گوشۀ مسجد که قدم بزنید، هر گل و خشت و آجر یادبودی از یکی از پادشاهانی است که بر ایران حکومت می‌کردند و البته که شاهکاری شگرف و عظیم است.

می‌دانستید…
مسجد جامع اصفهان از سال ۲۰۱۲ در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو ثبت شد. بنای اولیه این مسجد (که در قرن ۲ ساخته شده بود، یک قرن بعد از ساخت آن تخریب شد و به جای آن مسجدی با ابعاد وسیع‌تر ساخته شد. به مرور با توسعه شهر اصفهان و زیادشدن جمعیت، دیگر مسجد جامع سابق جوابگوی نیازهای مردم نبود؛ بنابراین بسیاری از خانه‌ها و زمین‌های اطراف مسجد خریداری شد و سبک ان هم به سبک مساجد شبستانی تغییر کرد.

همان طور که بالاتر گفتم، مسجد جامع اصفهان در دوره‌های تاریخی مختلف تغییرات متنوعی داشته، اما بیشترین تغییرات آن در زمان سلجوقیان انجام شد که این مسجد را به یک مسجد چهارایوانی تبدیل کردند. چهار جهت جغرافیایی این مسجد هرکدام داستان یک سلسله و یک تاریخ است.

سفر اصفهان - مسجد جامع اصفهان

 • ضلع شمالی مسجد که ایوان درویش و گنبد تاج‌الملک در آن قرار گرفته است. ضلع شمالی مسجد پر از کتیبه‌هایی از دوران صفوی و سلجوقی است.
 • ضلع جنوبی مسجد که ایوان شاه در آن قرار گرفته است. ساختمان اصلی مسجد به سبک عربی در این قسمت قرار داشت. گنبد نظام‌الملک هم دقیقا همین‌جا روبه‌روی گنبد تاج‌الملک قرار گرفته است. در این بخش هم کتیبه‌های زیادی می‌بینید، معروف‌ترین این کتیبه‌ها کتیبه شاه طهماسب برای بخشش مالیات و توبه‌نامه اوست.
 • ضلع غربی مسجد که ایوان استاد در آن قرار گرفته، میزبان یکی از دیدنی‌ترین محراب‌های جهان است؛ محراب سنگی اولجایتو. اگر مسافرت اصفهان را در پیش دارید، به چشمان خود قول یکی از دیدنی‌ترین مساجد جهان را بدهید.
 • ضلع شرقی میدان که ایوان شاگرد در آن قرار گرفته و در تصویر بالا می‌توانید آن را ببنید. بیشتر این بخش میدان توسط سلجوقیان ساخته شده است.
مسجد جامع اصفهان

عکس از: سایت visitworldheritage

لوکیشن مسجد جامع اصفهان روی گوگل مپ

اگر در میدان نقش جهان هستید، کافی است که محور جنوبی را ادامه دهید و از میان دهانه‌های قیصریه راه میدان عتیق را در بگیرید. در کمتر از ۲۰ دقیقه به مسجد جامع عتیق می‌رسید. آدرس دقیق مسجد جامع عتیق در میدان عتیق (سبزه میدان یا میدان کهنه) در خیابان علامه مجلسی قرار گرفته است.

منارجنبان اصفهان

منارمنجبان یکی از بناهای تاریخی عجیب‌وغریب در اصفهان است که خیلی از گردشگران خارجی، سفر به اصفهان را برای تماشای آن انتخاب می‌کنند. با تکان خوردن یکی از مناره‌ها، مناره‌های دیگر هم به جنب‌وجوش می‌افتند و به‌طرز محسوسی شروع به حرکت می‌کنند.

آدرس: اصفهان، ۶ کیلومتری غرب اصفهان، مسیر اصفهان به نجف‌آباد، محله کارلادان، خیابان آتشگاه

لوکیشن منارجنبان روی گوگل مپ

کلیسای وانک از دیدنی‌های سفر به اصفهان

کلیسای وانک از آن جاهای دیدنی است که معماری و تزئینات فوق‌العاده‌ای دارد. با تماشای نقاشی‌های روی سقف و دیوارها، حس می‌کنید توی یکی از کلیساهای قدیمی در ایتالیا قدم می‌زنید. این کلیسا از چند بخش مختلف از جمله موزه، کتابخانه، چاپخانه و… تشکیل شده و هنوز هم مراسم‌های مذهبی در آن برگزار می‌شود.

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی، خیابان نظر شرقی، کوچه کلیسای وانک

لوکیشن کلیسای وانک روی گوگل مپ

تفریح در سفر به اصفهان: پارک های اصفهان

اگر برای گردش و تفریح به نیمی از جهان قدم گذاشتید، پارک‌های سرسبز و دیدنی شهر را در سفر به اصفهان از دست ندهید. در این قسمت چند تا از پارک‌های معروف شهر را به شما معرفی می‌کنم.

شهر رویاهای اصفهان

شهربازی رویاهای شهر اصفهان مجموعه‌ای برای بازی و سرگرمی کودکانه است که بیشتر توسط بزرگ‌ترها استفاده می‌شود. این مجموعه که قسمت‌های متفاوت سرپوشیده و سرباز دارد به‌عنوان یکی از برترین مکان‌های سرگرمی در خاورمیانه شناخته شده است که خیلی‌ها آن را برای تفریح در سفر به اصفهان انتخاب می‌کنند.

شهر رویاهای اصفهان

آدرس: اصفهان، بزرگراه کمربندی شرق اصفهان، جنب میدان میوه و تره‌بار

لوکیشن شهربازی رویاها روی گوگل مپ

پارک کوهستانی صفه شهر اصفهان

پارک کوهستانی صفه یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی بین خود اصفهانی‌هاست. مجموعه‌ای از مکان‌های تفریحی روی قسمتی از رشته کوه زاگرس که تماشای شهر روی آن بسیار دیدنی است. این پارک بین جوانان اصفهان مخصوصا صبح‌های جمعه یا روزها و شب‌های تعطیلی بسیار طرفدار دارد.

پارک کوهستانی صفه

برای رسیدن به این پارک شهر اصفهان هم می‌توان از تاکسی‌های دربست هم از خودرو شخصی و هم خطوط اتوبوس‌رانی استفاده کرد. انتهای بلوار شهدای صفه محلی است که این پارک ساخته شده است. خط ۱۰۷ از شهرک شهید کشوری، خط ۵۴ از بهارستان، خط ۸۰ از سه‌راه ملک‌شهر و خط ۳۷ از راه‌آهن مسیرهایی است که اتوبوس‌های آن به پارک و دو یا سه ایستگاهش ختم می‌شود.

آدرس: اصفهان، بلوار شهدای صفه

لوکیشن پارک کوهستانی صفه روی گوگل مپ

پارک جنگلی ناژوان شهر اصفهان

پارک جنگلی ناژوان مجموعه چندمنظوره است که شامل باغ بانوان، تله‌سیژ، آکواریوم، باغ گل‌ها، باغ پرندگان و مسیر دوچرخه‌سواری می‌شود. مردم اصفهان به بخش‌های طبیعی این پارک جنگلی بیشه نیز می‌گویند.

پارک جنگلی ناژوان

ورود به پارک جنگلی ناژوان برای همه آزاد است و فقط به‌منظور بازدید از بخش‌های آن باید هزینه پرداخت کنید. باغ پرندگان، باغ خزندگان و تله‌سیژ هم جزو دیدنی‌های این پارک جنگلی در سفر به اصفهان هستند.

لوکیشن پارک جنگلی ناژوان روی گوگل مپ

فرهنگ و آداب و رسوم مردم اصفهان

اصفهان هم مثل جای‌جای کشورمان، آداب‌ورسوم خاص خودش را دارد که مردم به آن پایبند هستند. مراسم‌هایی مثل گلاب‌گیری، شب چله، چهارشنبه‌سوری، عید نوروز و… همگی جزو فرهنگ مردم این مرزوبوم است که در سفر به اصفهان ممکن است با آن‌ها مواجه شوید.

این قسمت از راهنمای سفر به اصفهان را به معرفی چندتا از رسوم اصفهانی‌ها اختصاص دادم، شاید آشنایی با فرهنگ مردم شهرهای دیگر برای شما هم جالب باشد.

نوروز در اصفهان

مردم شهر اصفهان هم مثل خیلی از ایرانی‌ها از اوایل اسفندماه خانه‌تکانی را شروع می‌کنند و کم‌کم سراغ خرید سال نو می‌روند.سفره هفت‌سین در خانه‌ها جاهایی مثل مراکز خرید دیده می‌شود و خیابان‌ها و بازارها حسابی شلوغ است. اصفهانی‌ها برای پذیرایی عید و تزئین سفره هفت‌سین معمولا گز، نبات و پولکی تهیه می‌کنند.

سر زدن به مزار درگذشتگان، دیدوبازدید عید و پختن سبزی پلو با ماهی و کوکوسبزی  برای شب سال نو هم جزو رسم‌های نوروز است که هنوز هم پابرجاست.

مراسم آتش‌افروزی در اصفهان

اگر شب‌های ۱۷، ۱۸ و ۱۹ دی را برای سفر به اصفهان انتخاب کنید، شاهد مراسم آتش‌افروزی در نواحی نطنز خواهید بود. در این مراسم کودکان دسته‌دسته هیزم جمع می‌کنند و روی تپه‌های بلند آتش روشن می‌کنند. مردم معتقدند که اگر درختان روشنایی بگیرند، سال پربارتری پیش‌رو خواهند داشت.

رسم‌ورسوم ازدواج در اصفهان

مراسم ازدواج هر شهری، رسوم خاص خودش را دارد. در اصفهان هم روال ازدواج با مراسم خواستگاری از دختر شروع می‌شود و بعد موافقت بزرگ‌ترها، روز عقد تعیین می‌شود. خانواده داماد با آیینه، قرآن، شربت، شیرینی و… خنچه عقد را حاضر می‌کنند و همزمان با خواندن اشعار شاد، خوانچه را به سمت منزل عروس حمل می‌کنند.

در روز بعد، دو نفر از خانواده داماند و دو نفر از خانواده عروس همه را دعوت می‌کنند و مهمانی (طلبون) را برگزار می‌کنند. در این مراسم یک خانم، کفش به پای عروس می‌کند. مراسم‌ بعدی، مراسم سیمان است که در آن مردها به خانه داماد و خانم‌ها به منزل عروس دعوت می‌شوند.

تا زمان عروسی، مراسم رخت‌برون، آرایش عروس، حنابندون و… هم برگزار می‌شود تا در نهایت این زوج خوشبخت راهی خانه و زندگی خودشان شوند.

شب یلدا در اصفهان

شاید شما هم سفر به اصفهان را در شب چله تجربه کنید. مردم اصفهان خیلی از اشیا را به دو گروه مذکر و مونث تقسیم می‌کنند، به همین خاطر در شب یلدا هم دو مراسم چله زری و عمو چله دارند. در شب چه، مردم با خوراکی‌های زمستانی، هندوانه، شیرینی و… به استقبال زمستان می‌روند و طولانی‌ترین شب سال را با حافظ‌خوانی به صبح می‌رسانند.

محرم در سفر به اصفهان

سوگواری ماه محرم در هر کدام از شهرهای ایران شکل متفاوتی دارد. اهالی اصفهان هم با برپایی هیئت، دسته‌های عزاداری و سیاه‌پوش کردن شهر، مراسم محرم را به‌جا می‌آورند.

ماه رمضان در اصفهان

شاید کمتر کسب سفر به اصفهان یا هر شهر دیگر را در محل رمضان انتخاب کند اما فکر می‌کنم آشنایی با رسم‌ورسوم ماه رمضان برای‌تان جالب باشد. یکی از مراسم‌های ماه رمضان، کلوخ‌اندازی است که نوعی جشن برای شروع ماه رمضان است. در این جشن همه دورهم جمع می‌شوند و خوراکی‌های مختلف می‌خورند. علاوه‌براین پخت آش نذری و حلیم و… هم به‌راه است.

معروف ترین محله‌ها و خیابان های اصفهان

خیابان‌ها و محله‌ها، بخشی از تاریخچه و فرهنگ شهر هستند. سفر به اصفهان فقط در بازدید از جاهای دیدنی و شکم‌گردی خلاصه نمی‌شود. اگر دوست دارید کمی بیشتر با مردم شهر وقت بگذرانید و در دل شهر بگردید، خیابان‌ها و محله‌ها بهترین جا برای این کار هستند. در این قسمت چند تا از معروف ترین خیابان‌ها و محله‌های اصفهان را به شما معرفی می‌کنم که هر اصفهانی با آن‌ها خاطرات تلخ و شیرین زیادی دارد.

خیابان چهارباغ عباسی

خیابان چهارباغ عباسی اصفهان یکی از خیابان‌های عاشقانه اصفهان است. این خیابان چند سالی هست که مسیریر برای پیاده‌روی تبدیل شده و محل مناسبی برای گردش، شکم‌گردی‌ و کافه‌نشینی است. اینجا دیگر خبری از رفت‌وآمد ماشین‌ها نیست ولی به‌راحتی می‌توانید به خیلی از جاهای دیدنی شهر هم دسترسی داشته باشید.

قدم زدن زیر سایه درختان سربه‌فلک کشیده، شنیدن صدای پرندگان و هیاهوی دوست‌داشتنی مردم، فضایی دلنشین در شهر ساخته که باید در سفر به اصفهان حتما تجربه‌اش کنید.

آدرس: اصفهان، خیابان چهارباغ عباسی، بین دروازه دولت و سی‌وسه پل

لوکیشن خیابان چهارباغ عباسی روی گوگل مپ

محله جلفا در سفر به اصفهان

محله جلفا اصفهان، محله ارامنه‌نشین شهر است که در قسمت جنوبی زاینده‌رود قرار دارد. این محله یکی از آن محله‌های قدیمی است که پس از انتقال اهالی ارمنستان در دوران شاه عباس صفوی  شکل گرفت. حال‌وهوای مسیحی این محل باعث شده که معماری خیابان و ساختمان‌ها نیز متفاوت باشد.

خیابان‌های سنگفرش، ساختمان‌های یکدست، کافه‌ها و کلیساهای محله، ترکیبی دلنشین از معماری ایرانی و ارمنی است. از جاذبه‌های گردشگری جلفا می‌توان به کلیسا وانک، کلیسا بین‌الحم، کلیسا مریم، کلیسا سرکیس و کافه‌های رنگارنگ آن اشاره کرد. اگر دوست دارید در سفر به اصفهان، گردش در یک فضای متفاوت را تجربه کنید، این محله را فراموش نکنید.

لوکیشن محله جلفا روی گوگل مپ

محله جی

محله جی یکی از محله‌های تاریخی و قدیمی اصفهان است که در گذشته اسمش گی بوده. درحال‌حاضر این محله به دو قسمت جی شرقی و غربی تقسیم می‌شود که یکی از بزرگ‌ترین خیابان‌های شهر است و جاذبه‌های گردشگری زیادی هم دارد.

محله مشتاق در سفر به اصفهان

محله مشتاق در جاشیه شمالی زاینده‌رود قرار گرفته، به همین خاطر هم یکی از ارزشمندترین و گران‌قیمت‌ترین محله‌های شهر به‌شمار می‌رود. این محله یکی از بخش‌های محبوب در بین اصفهانی‌هاست که خانه‌های گران‌قیمتی دارد.

محله عباس‌آباد اصفهان

عباس‌آباد یکی از محله‌های دوران صفوی است که در دوران شاه عباس ساخته شد. در حال حاضر این محله اصیل، ترکیبی از خانه‌های قدیمی و خانه‌های مدرن است که همگی در دسته خانه‌های گران‌قیمت قرار می‌گیرند. از جاهای دیدنی محله عباس آباد می‌توان به کلیسای لوقا و مسجد کازرونی‌ها اشاره کرد.

یکی از نکات مهم درباره این محل، دسترسی مناسب با اتوبوس و مترو است که کار شما را در سفر به اصفهان آسان می‌کند.

لوکیشن خیابان عباس آباد اصفهان روی گوگل مپ

خیابان هشت بهشت

همان‌طور که از اسم خیابان مشخص است، این محله در نزدیکی کاخ هشت بهشت قرار گرفته. خیابان هشت بهشت از دو بخش غربی و شرقی تشکیل شده و به خاطر درختان سرسبز و جوی بزرگی که از کناره‌های آن می‌گذرد، به یکی از خیابان‌های محبوب شهر تبدیل شده.

خیابان هشت بهشت با هتل‌ها، کافه‌ها و رستوران‌هایی که دارد، یکی از بهترین جاها برای گردش در سفر به اصفهان است.

لوکیشن خیابان هشت بهشت روی گوگل مپ

تاریخچه اصفهان

گذشته اصفهان طوری نیست که بتواننیم به صورت به‌هم پیوسته دنبال کنیم.  در دوران پیش از اسلام، این شهر مرکز توجه نبود اما با آغاز دوران اسلامی، تحول عظیمی در شهر اصفهان پدیدار شد.

اصغهان به خاطر زاینده رود، شرایط مناسبی برای زندگی داشت. طبق مستندات، در واقع جی، شهر اصلی اصفهان بوده. بنای اصفهان به سومین پادشاه سلسله پیشدادیان، طهمورث نسبت داده می‌شود. استرابون، جغرافی‌دان یونانی، اصفهان را به عنوان مرکز کشور ایران معرفی کرده است چراکه تقاطع اصلی راه‌های مختلف بود.

 • یهودیه: در دورانی که کوروش بزرگ بابل را تصرف کرد، یهودیان را نجات داد. تعدادی از این بهودیان به اصفهان مهاجرت کردند. به همین دلیل به این منطقه تا مدت‌ها یهودیه یا دارالیهود گفته می‌شد. بعدها با متصل شدن شهر جی و یهودیه، اصفهان کنونی شکل گرفت.

یکی از جغرافی‌دانان قرن سوم هجری، یعقوبی درباره اصفهان آن دوران چنین نوشته است:

«برای اصفهان دو شهر است که یکی از آن دو جی، و به دیگری یهودیه گفته می‌شود، و اهالی آن مردمی به‌هم آمیخته‌اند و عربشان اندک است و بیشتر اهالی آن عجم و از اشراف دهقانانند.»

 • دوره اشکانیان: در دوره اشکانیان یک پادپان نظامی در اصفهان ساخته شد. این پادگان به دستور مهرداد یکم ساخته شده بود و فقط سپاهان برای تعلیم به این مرکز می‌آمدند.
 • اصفهان پس از اسلام: در سال ۲۳ هجری، اعراب اسپهان را تصرف کردند و این شهر هم زیر سلطه اعراب قرار گرفت.
 • دوره سلجوقی: این دوران، یکی از دوران سخت و در عین‌حا تاثیرگذار برای این شهر بود. طغرل سلجوقی برای دوره طولانی اصفهان را محاصره کرد؛ این محاصره خرابی‌های زیادی در شهر به بار آورد.

اما کم‌کم ورق برگشت. در این دوران ابوالفتح مظفر نیشابوری از طرف طغرل به عنوان حاکم اصفهان انتخاب شد و با هزینه ۵۰۰ هزار دینار به بازسازی شهر پرداخت. طغرل پایتخت حکومت خود را از ری به اصفهان تغییر داد و کم‌کم جمعیت شهر دو برابر شد و بناهای زیادی در آن ساخته شد.

 • دوره صفوی: در دوران صفوی، شاه عباس پایتخت خود را از قزوین به اصفهان تغییر داد. این تغییر پایتخت به نفع اصفهان بود چرا که مسجدها، آب‌انبارها و کاروانسراهای بسیاری در شهر اصفهان ساخته شد و به اوج شکوه و پیشرفت رسید.
 • دوره قاجار: احتمالا شما هم اسم ظل‌السلطان به گوش‌تان خورده باشد. مسعود میرزا ظل‌السلطان، پسر ناصرالدین شاه بود که در دوران قاجار حاکم اصفهان شد. دوران حکومت این حاکم با ویرانی بیش‌از ۵۰ اثر تاریخی و باغ همراه بود.

لرد کرزن، درباره اصفهان در دوران ظل‌السلطان چنین نوشته است:

«مسجد و عمارت سلطنتی اصفهان را از بیخ و بن کندند. آن عمارت هفت‌دست و آیینه‌خانه و نمکدان با نقشه‌های عجیب و آیینه‌های بزرگ شفاف و حوض‌های یکپارچه که از سنگ‌های مرمر صاف شفاف تراشیده شده و سلاطین با مخارج گزاف بنا نهاده‌اند، تمام خراب و به جای آن‌ها جز تپه‌خاکی غم‌انگیز و ملالت‌خیز باقی نمانده‌است».

 • دوره پهلوی: در این دوران اصفهان به خاطر رشد صنعت و کارخانه‌های پارچه‌سازی به منچستر ایران معروف شد. در این دوره ۱۱ کارخانه پارچه، دو کارخانه کاغذ، پنج کارخانه سیگار، یک کارخانه کفش و یک کارخانه شلوار در اصفهان تاسیس شد و پروژه‌های توسعه روزبه‌روز گسترش پیدا کرد.

نام های دیگر اصفهان

شهر اصفهان از گذشته‌های دور تاکنون اسم‌های مختلفی داشته که از جمله اسم‌های کهن آن می‌توان به گابا، گابیان، گابیه، گبی، گی، جی، سپهان، اسپادانا، اسپهان، سپاهان، اصفاهان، صفاهان، اصبهان و اصفهان اشاره کرد.

وجه تسمیه اصفهان

خیلی از مورخان تاریخ اعتقاد دارند که این منطقه در دوران پیش از اسلام، محل گردهمایی سپاهیان ناحیه جنوبی کشور بوده تا با هم به سمت محل نبرد حرکت کنند. به همین خاطر هم به آن اسپهان گفته می‌شد. البته عده‌ای هم معتقد هستند که در لهجه اصفهانی قدیم، اسباه به معنی اسب هم بوده.

حالا اینکه اسپهان چه‌طور به اصفهان تبدیل شده جالب است؛ بعد از اینکه این مناطق توسط مسلمانان فتح شد، تلفظ کلمه اسپهان تغییر کرد چراکه اعراب حرف «پ» را در حروف خود نداشتند. به این ترتیب، اسم اسپهان کم‌کم با زبان عربی شکل‌وشمایل دیگری به خودش گرفت و به اصفهان تبدیل شد.

آشنایی با معماری اصفهان

فکر می‌کنم بد نباشد که قبل از سفر به اصفهان کمی درباره معماری این شهر بدانید. معماری اصفهان را می‌توان به چند دسته کلی تقسیم کرد:

پیش از اسلام

متاسفانه آثار تاریخی پیش از اسلام در اصفهان فقط می‌توان به بقایای آتشکده‌های کوه آتشگاه و پل شهرستان دوره ساسانیان اشاره کرد.

دوره پس از اسلام

به‌طورکلی اکثر آثار تاریخی شهر اصفهان مربوط به دوره اسلامی است اما دوره صفوی و سلجوقی بیشترین ویژگی‌های معماری را در اصفهان اجرا کردند.

سلجوقی: اگر در سفر به اصفهان سری به مسجد جامع بزنید، با اصالت معماری سلجوقیان آشنا خواهید شد. از مهم‌ترین ویژگی‌های معماری این دوره می‌توان به ظرافت اسرارآمیز بناها اشاره کرد که بیننده را خیلی آرام و بدون شلوغ‌کاری تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. آرامگاه ملکشاه، خواجه نظام‌الملک و… از جمله بناهای ساخته‌شده در دوران سلجوقیان است.

صفوی: دوره صفوی نقطه عطف معماری در اصفهان بود. در این دوره، پایتخت ایران به دستور شاه‌عباس اول به اصفهان انتقال پیدا کرد و این شهر از نظر ساخت‌وساز بناهای مختلف رونق گرفت. خیلی‌ها عصر صفوی را، عصر شکوفایی هنر معماری و شهرسازی اصفهان می‌دانند.

از جمله آثار برجسته این دوره می‌توان به میدان نقش جهان، خیابان چهارباغ، بزرگ‌ترین بازارها، پل‌های مهم، دولتخانه و… اشاره کرد که هرکدام از آن‌ها هنوز هم جزو دیدنی‌های شهر هستند. توجه به اثر رنگ، نور و درخشش، یکی از ویژگی‌های اساسی معماری دوره صفوی بود. اگر در سفر به اصفهان با دقت بیشتری به فضای مساجد نگاه کنید، شاهد رنگ‌های درخشان، کاشی‌کاری‌های رنگارنگ و نقوش پرتکرار خواهید بود.

به‌طورکلی در سبک اصفهانی، پلان‌ها اغلب ساده، مربع و یا مستطیلی هستند. نماها با کاشی‌های معرق و هفت‌رنگ و گچبری‌های ظریف، بسیار ساده و درعین‌حال دلنشین هستند. جالب است بدانید که اکثر گنبدهای اصفهان از گنبدهای دوپوسته پیوسته، گسسته و میان‌تهی تشکیل شده‌اند.

اطلاعات ضروری برای سفر به اصفهان

 • کد اصفهان: ۰۳۱
 • فاصله تهران تا اصفهان: تقریبا ۴۵۰ کیلومتر (حدود ۵ ساعت و نیم)
 • فرودگاه اصفهان: اصفهان، انتهای بزرگراه شهرک صنعتی جی، فرودگاه بین المللی شهید بهشتی | تلفن اطلاعات پرواز: ۱۹۹
 • پایانه‌مسافربری اصفهان: ترمینال کاوه در شمال اصفهان، ترمینال صفه در جنوب، ترمینال جی در شرق، ترمینال زاینده رود در غرب
 • ایستگاه راه‌آهن اصفهان: اصفهان، بزرگراه شهید دستجردی، روبروی سپاهان شهر، جنب مجتمع سیتی سنتر
 • تلفن بیمارستان سینا: ۳۲۲۰۵۰۲۵-۰۳۱
 • تلفن بیمارستان امین: ۳۴۴۵۵۰۵۱-۰۳۱
 • بیمارستان دولتی امیرالمومنین: ۳۲۲۲۹۱۳۱۸-۰۳۱

نیمی از جهان را در سفر به اصفهان تماشا کنید

به نظرم تاکنون متوجه شده‌اید که شهر اصفهان به چه دلیل نصف جهان نامیده می‌شود. در کمتر شهری می‌توانید کنار سماورسازی، کافه و رستوران‌های سنتی بیابید. در هیچ شهری میدان نقش‌جهان یا حتی چیزی شبیه به آن نیست یا بازارهای مجلل اصفهان نمونه دیگری ندارد. به‌جرئت می‌توانم ادعا کنم جاهای دیدنی اصفهان که در این مطلب گفته شد را در هیچ کجای دنیا نمی‌توانید بیابید پس از سفر به اصفهان رویایی با آسمان آبی غافل نشوید.

نصف جهان. بله، البته این‌ روزها شاید این شعار «اصفهان، نصف جهان» کلیشه‌ شده باشد. اما شاهکارهای معماری اصفهان در سطح جهانی و بین‌المللی مطرح است و کسی نمی‌تواند منکر این باشد. قرن‌ها گذشته است، اما هنوز هیچ کجای جهان نمی‌توانید میدان نقش جهان را ببینید.

راهنمای سفر به اصفهان - میدان نقش جهان

معماران فراوانی سراسر جهان پل‌های متنوع با مصالح رنگارنگ ساخته‌اند، اما هنوز خواجو و سی و سه پل اصفهان نظیر ندارد.

از همه اینها گذشته، چه کسی می‌تواند در برابر وسوسه قدم‌زدن در سنگفرش‌های محله سنگ‌تراش‌ها، نوشیدن قهوه‌های دست‌ساز ارمنی‌ها و گوش سپردن به آوازهای نوازنده‌های خیابانی این محله مقاومت کند؟ یا کسی هست که در برابر زیبایی‌های مسجد شیخ‌لطف‌الله دیوانه نشود؟

دست به کار شوید، آستین‌ها را بالا بزنید و یک برنامه اساسی برای سفر به اصفهان بچینید. البته بعد از اینکه این مقاله را کامل خواندید و با راهنمای سفر به اصفهان زیبا آشنا شدید.

 

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 دیدگاه

 1. امید می‌گوید

  به نظرم ناسیونالیست افراطی اصلاً درست نیست. ولی خب شهر قشنگی است
  زیبایی خاصی که به نظر من داره بخاطر فرهنگ و معماری اسلامی که داره
  اصفهان پایتخت حکومت قدرتمند شیعه صفوی بوده است که معماری و هنر و فرهنگ هم در این دوره به شکوفایی خود رسیده است

 2. علی می‌گوید

  اصفهان را نصف جهان خواندند ولی
  اصفهان کل جهان است جهان است اصفهان
  درود بر مردم اصفهان
  واقعا اصفهان خیلی قشنگه پایختخت تمدن و بناهای تاریخیه و سومین شهر پرجمعیت ایرانه

 3. المیرا می‌گوید

  خانه ملاباشی ها را از دست ندید از همش زیباتره

 4. کامران طالبی می‌گوید

  با سلام
  بنده گرچه اصفهانی نیستم ولیکن بدلیل اقامت در اصفهان از سال۱۳۵۸ تاکنون خدمت دوستان عرض می کنم مطالب مفید فوق تا خدود زیادی قابل استناد و استفاده مسافران و گردشگران می باشد ولیکن این معرفی اصفهان کامل نیست و مکان ها وجاذبه های بسیاری زیاددیگری در اصفهان و اطراف ان وجود دارد که در مطالب فوق نیامده و نیاز به بروزرسانی دارد

 5. حامد می‌گوید

  خیلی خوبه اصفهان

 6. مهرو می‌گوید

  ممنون عالی و کاربردی بود فقط بریانی ریحون و حاج محمود نیاز به ویرایش دارد

 7. ایمان می‌گوید

  پاساژ جای دیدنی نیست هرجا که خودت رفتی رو نوشتی :)))))