جاهای دیدنی تهران؛ پارک، موزه، خانه موزه، ییلاق و همه چیز…

هیچ جای دیدنی تهران نیست که اینجا نخوانید...

هر چند پایتخت ایران را به یک شهر شلوغ و پرترافیک می‌شناسند، اما واقعیت این است که جاهای دیدنی تهران بزرگ زیباتر از آن است که به ترافیک آن معروف شود. اصفهان، کاشان، شیراز و تبریز سرزمین یادگاری‌های تاریخ باستان ما هستند، اگر بخواهید یادگاری‌های دوره‌های معاصر را ببینید باید دست‌به‌دامن مکان های دیدنی تهران شوید. شهر کاخ‌ها و موزه‌ها و پارک‌ها آن‌قدر دیدنی و زیبایی دارد که نخواهید آن را با شلوغ بودنش در ذهن‌تان قاب کنید. با مجله گردشگری علی‌بابا همراه شوید تا شما را به تک‌تک جاذبه‌های گردشگری تهران ببریم.

دیدنی‌های تهران بسایر زیاد هستند و به این خاطر ما دسته‌بندی کرده‌ایم که در سوال بعدی می‌توانید ببنید.

کاخ گلستان، کاخ نیاوران، کاخ سعدآباد، کاخ شهربانی و …

موزه هنرهای معاصر، موزه های خیابان سی تیر، موزه ملی، موزه آبگینه و سفالینه، موزه جواهرات ملی، موزه فرش تهران، موزه تماشاگه زمان، موزه سینما، موزه موسیقی، موزه عبرت و…

باغ موزه نگارستان، باغ موزه فردوس، باغ موزه هنر ایرانی، باغ موزه قصر، خانه مقدم، خانه دکتر مصدق، خانه کاظمی، خانه سیمین و جلال، مدرسه دارالفنون، عمارت مسعودیه، مسجد و مدرسه سپهسالار، کاروانسرای خانات

جاهای دیدنی تهران: بهترین موزه‌های تهران

یکی از زیباترین دیدنی‌های تهران موزه‌های آن است که تقریبا ارزشمندترین گنجینه‌های این خاک را در خود جا داده‌اند. اما اینکه معروفترین و دیدنی‌ترین موزه‌های تهران کدام‌ها هستند را در ادامه می‌خوانید.

۱- موزه هنرهای معاصر، شاهکارهای جهان در دل تهران

موزه هنرهای معاصر تهران یک گنجینه تمام عیار از هنر نوگرا در دنیا و یکی از بهترین مکان های دیدنی تهران است. این موزه پیش از انقلاب به همت فرح پهلوی در ضلع غربی پارک لاله امروزی ساخته شده است. بنابراین می‌توانید در کنار قدم زدن در این پارک باشکوه و سرسبز به بازدید یکی از ارزشمندترین موزه‌های ایران بروید. بنای موزه با الهام از معماری بادگیرهای یزد و به دست کامران دیبا، پسرعموی فرح دیبا، ساخته شد.

موزه هنرهای معاصر تهران - جاهای دیدنی تهران

فرح پهلوی به هنر علاقه زیادی داشت و برای معرفی آثار معاصر در دنیا به مردم ایران آثار ارزشمندی از نخبگان هنری خریداری کرد و در این موزه به نمایش گذاشت. آثاری که در موزه هنرهای معاصر ایران می‌بینید، شاهکار هنرمندانی چون جاکومتی، ولویت، اندی وارهول، پولاک، ارنست، پولاک، لویت و پیکاسو هستند که بعضی از آن‌ها تا 5 میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده‌اند. پس اگز به دنبال هنر معاصر در دیدنی های تهران هستید، خود موزه هنرهای معاصر و آثارش حسابی شما را به وجد می‌آورد.

موزه هنرهای معاصر روی گوگل مپ

۲- موزه‌های خیابان سی تیر

یکی از بهترین جاهای دیدنی تهران (به خصوص در شب‌ها) خیابان سی‌تیر است؛ چراکه شب تا صبح تمام ساندویچ‌فروشی‌هایش باز هستند و زندگی شبانه در آن جریان دارد. خود خیابان سی‌تیر که یک خیابان سنگفرش در دل بافت قدیمی تهران است، میزبان موزه‌های زیادی از جمله موزه ملی و موزه آبگینه و سفالینه است. پس اگر به دیدن این خیابان که در آن نمایشگاه دائمی غذا هم برپاست می‌روید، هیچ یک از این موزه‌ها را از دست ندهید.

۳- موزه ملی، گواهی بر اصالت این سرزمین

موزه ملی ایران دو ساختمان جداگانه دارد که در دوره‌های تاریخی مختلف ساخته‌ شده‌اند؛ یکی موزه ایران باستان است و دیگری موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی.

موزه ملی ایران در تهران

موزه ایران باستان: نخستین خشت‌های موزه ایران باستان در دوران رضا شاه گذاشته شد. معماری این بنا از طاق کسری الهام گرفته است و به دست معمار فرانسوی آندره گدار ساخته شده است. همانطور که از نام آن هم مشخص است اشیایی که در این ساختمان به نمایش گذاشته شده یادگار ایران باستان است. در هفت تالار این موزه سفال‌ها و اشیای تزئینی به دست آمده از حفاری‌ها، سرستون‌های باشکوه تخت جمشید، مرد نمکی و صدها اثر تاریخی دیگر را می‌بینید.

موزه دوران اسلامی: آثاری باستانی که بعد از دوره اسلامی کشف شده‌اند در این قسمت از موزه ملی به نمایش گذاشته شده‌اند و اینجا می‌توانید سیر تغییر در آثار را با تاثیر هنر اسلامی ببینید.

موزه ملی ایران روی گوگل مپ

۴- موزه آبگینه و سفالینه، روایتی رنگین از هنر ایرانی

بالاتر اشاره کردم که یکی از زیباترین مناطق دیدنی تهران، خیابان سی تیر است. موزه آبگینه هم در همین خیابان قرار گرفته و یکی از زیباترین موزه‌های ایران و جاهای دیدنی تهران است. این ظرافت و زیبایی هم در بنا هم در ظرافت آثاری که به نمایش گذاشته شده، دیده می‌شود. موزه شیشه و آبگینه در محل خانه هشت ضلعی قوام السلطنه برپا شده است. قوام السطنه را هم که می‌شناسید، یکی از سیاستمداران قدر دوره قاجار و پهلوی که 5 بار به مقام نخست وزیری رسید.

موزه آبگینه و سفالینه در تهران

منزل قوام السلطنه از طرف دفتر فرح پهلوی برای دختر فرح خریداری شد و سپس به موزه تبدیل شد. در این موزه که در لیست آثار ملی هم به ثبت رسیده است ظروف شیشه‌ای در رنگ‌های خیره کننده، سفال‌های کم نظیر با طرح‌های چشمگیر و زیورآلات مروارید و سنگی از دوره‌های مختلف را می‌توانید ببینید.

موزه آبگینه و سفالینه روی مپ

۵- موزه جواهرات ملی، دیداری سراسر شگفتی

موزه جواهرات ملی از جاذبه های گردشگری تهران از نوع پرزرق و برق محسوب می‌شود. احتمالا از کتاب‌های تاریخ اسم الماس‌های کوه نور و دریای نور را به یاد دارید، موزه جواهرات ملی جایی است که این الماس‌ها نگهداری می‌شوند، هر چند الماس کوه نور در حال حاضر روی تاج ملکه انگلیس است. اگرچه تمام پادشاهی‌های ایرانی همیشه گنجینه پر و پیمانی از طلا و جواهرات داشتند اما تا پیش از صفوی‌های این جواهرات یکجا جمع نشده بودند.

جاهای دیدنی تهران - موزه جواهرات ملی تهران

جمع آوری جواهرات و حتی خرید آنها از کشورهای دور و نزدیک در دوران صفوی شروع شد و در دوره قاجار هم پیگیری شد. خیلی از این جواهرات روی کره جواهر نشان معروف، تاج کیانی و تخت نادری سوار شدند و در کاخ گلستان نگهداری شدند. بعدها، رضا شاه جواهرات سلطنتی را به زیر زمین کاخ مرمر منتقل کرد. بعد از آماده شدن ساختمان بانک ملی، زیر زمین آن میزبان جواهرات ملی شد و این جواهرات هم پشتیبان اسکناس‌های ایرانی شدند.

در موزه جواهرات ملی علاوه بر جواهرات معروفی مثل الماس دریای نور، جقه نادری، تاج‌ فرح پهلوی، تاج کیانی، تخت طاووس و تخت نادری، سنگ‌های قیمتی و مرواریدهای پیاده زیادی به نمایش گذاشته شده است.

موزه جواهرات ملی هر روز برای بازدید باز نیست و فقط روزهای شنبه تا سه شنبه ساعت 14 تا 16:30 است.

موزه جواهرات ملی روی گوگل مپ

۶- موزه فرش تهران، نمایشی تمام عیار از هنر دست ایرانی

موزه فرش هم مانند موزه هنرهای معاصر به همت فرح پهلوی و در پارک لاله تهران که پیش از انقلاب پارک فرح نام داشت، ساخته شد. هدف از ساخت موزه فرش گردآوری تاریخچه‌ای از صنعت فرش ایرانی و مرکزی برای پژوهش در این حوزه است. این موزه درست یک سال قبل از انقلاب در تاریخ 22 بهمن سال 56 افتتاح شد و هنوز هم از جاهای دیدنی تهران محسوب می‌شود.

موزه فرش تهران در مکان های دیدنی تهران

موزه فرش روی گوگل مپ

۷- موزه زمان، پرسه در زمان‌هایی که ایستاده‌اند

موزه زمان یا تماشاگه زمان در یکی از خانه‌های تاریخی تهران در محله زعفرانیه برپا شده است. خود خانه هم با آن رنگ و نورها و گچ‌بری‌ها موزه‌ای از هنر معماری ایرانی است.

موزه زمان در تهران

این موزه در خرداد 78 باز شده و وارد لیست آثار ملی ایران هم شده است. همانطور که نامش هم می‌گوید هر آنچه در این موزه می‌بینید به زمان گره خورده است و انواع ساعت‌ها و زمان‌سنج‌ها حتی اهدایی‌های هنرمندان ایرانی را هم می‌توانید در این موزه زمان ببینید.

موزه زمان روی گوگل مپ

۸- موزه سینما، گذری بر خاطرات آپارات و آپاراتچی‌ها

موزه سینما در باغ فرودس واقع شده است؛ جایی که یکی از بهترین جاهای دیدنی تهران است. بنایی با ساختمان سفید رنگ با گچ‌بری‌های خیره کننده. اسناد، تجهیزات قدیمی سینما مثل دوربین‌های قدیمی و میز تدوین که اکثرا به فیلم‌سازها و دوبلورهای معروف تعلق دارند، پوسترهای فیلم‌های معروف و وسایلی که برای فیلم‌های معروف ساخته شده مثل کشتی فیلم رستاخیز از جمله آثاری هستند که در موزه سینما می‌توانید ببینید.

موزه سینما در باغ فردوس تهران - جاهای تفریحی تهران

موزه سینما روی گوگل مپ

۹- موزه موسیقی، گوش‌نوازترین نقطه دیدنی تهران

برای کسانی که به موسیقی ایرانی علاقه دارند، این موزه از آن جاهای دیدنی تهران است که در ذهنشان حک می‌شود. موزه موسیقی ایرانی در یکی از خانه‌های قدیمی باصفای تهران در تجریش برپا شده است و 240 ساز در سالن‌های مختلف به نمایش گذاشته است. سازها در سالن‌های مختلفی مثل سالن سازهای کوبه‌ای، بادی، سنتی و زهی نواحی به نمایش درآمده است.

جاهای دیدنی تهران - موزه موسیقی تهران

اینجا فقط ساز نمی‌بینید، بلکه کتابخانه تخصصی، کارگاه نمایش مراحل ساختن سازها، آرشیو صوتی و تصویری، انبار ویژه نگهداری سازها، مخزن محصولات مکتوب هم از دیگر بخش‌های موزه هستند. موزه کافی‌شاپ هم دارد که بعد از این بازدید روح‌نواز می‌توانید خودتان را مهمان نوشیدنی کنید.

موزه موسیقی روی گوگل مپ

۱۰- موزه عبرت، تلخ اما واقعی از آنچه گذشت

مکان های دیدنی تهران همیشه هم زیبا و روح‌نواز نیستند. اصلا گاهی هم لازم است، کمی دلتان به درد بیاید تا ببینید چه بر سر گذشتگان ما آمده است. در موزه عبرت قرار است همین‌ها را ببینید. اینجا شاید کمی دلتان به درد بیاید؛ غمگین یا خشمگین شوید اما هر چه باشد روایتی است از روزهایی که این سرزمین و مردم به خود دیده‌اند.

موزه عبرت در تهران

موزه عبرت امروزی در واقع شکنجه‌گاه دوره پهلوی بوده است که ساواک به اصطلاح خودشان خرابکارها و مخالفان رژیم را اینجا شکنجه می‌کرده است. این موزه یکی از مقاصد گردشگری سیاه است.

موزه عبرت یازده بخش مختلف دارد که شامل اتاق افسر نگهبان، محل نگهداری البسه زندانیان، عکاسخانه، سلول‌های عمومی و انفرادی، اتاق پانسمان، شکنجه‌گاه‌ها، محل ملاقات زندانیان، اتاق معرفی پهلوی‌ها و اسلحه‌ها، یادبود و یادگاری‌های زندانیان، اتاق رئیس زندان و دیگر دیدنی‌ها مثل محوطه شکنجه‌گاه است.

11- موزه رضا عباسی

اصلا می‌دانید رضا عباسی که بود و چه کرد؟ او یکی از بزرگ‌ترین هنرمندان دوران صفری بود. رضا عباسی را بیشتر به خاطر خطاطی‌ها و آثار مینیاتورش می‌شناسند. البته موزه رضا عباسی یکی از جاهای دیدنی تهران است که به نمایش آثار این هنرمند بزرگ محدود نشده. این موزه  در چهار طبقه بنا شده و به اندازه یک ترم تحصیلات دانشگاهی در مور تاریخ هنر به شما اطلاعات می‌دهد.

موزه رضا عباسیآثار هنری موجود در این موزه به ترتیب دوران تاریخی از پایین به بالا به نمایش گذاشته شده‌اند. موزه رضا عباسی سه تالار دارد که عبارت هستند از تالار پیش از اسلام، تالار اسلامی ‍۱، تالار نگارگری و خوش‌نویسی. اگر به دیدن موزه رضا عباسی علاقمند هستید می‌توانید همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر خود را به خیابان شریعتی برسانید.

موزه رضا عباسی روی گوگل مپ

12- موزه پول ایران

این موزه مخصوص پول دوستان است! شوخی به کنار، موزه پول نه تنها به خاطر سکه‌ها و اشیای داخل آن ارزش دیدن دارد، بلکه خود ساختمان هم یکی از جاهای دیدنی تهران است که به هیچ عنوان نباید از دست بدهید. این ساختمان به عنوان ساختمان دفینه مشهور بود، البته امروزه نام سردار آسمانی بر سردر آن به چشم می‌خورد. ساختمان دفینه را قبل از انقلاب یک مالک خصوصی سفارش داده بود که تبدیل به سوپرمارکت شود. بعد از انقلاب این ساختمان به مالکیت بنیاد مستضعفان در آمد.

موزه پول ایرانبالاخره بعد از سال‌ها بازسازی و مرمت و تغییرات، در اسفند ماه ۱۳۹۹، ساختمان دوباره بازگشایی شد. ساختمان سردار آسمانی (دفینه سابق) سه بخش دارد. بخش اول موزه پول و سکه است که حدود ۱۲۰۰ قطعه سکه را در معرض نمایش عموم قرار داده. موزه گوهر و آرایه‌های تاریخی که نمایشگر ۹۰۰ شی ارزشمند است در طبقه دوم موزه قرار گرفته. و نهایتا موزه هنرهای اسلامی و جهانی که شامل گنجینه بنیاد مستضعفان می‌شود. این گنجینه برای اولین بار در این موزه در معرض نمایش قرار گرفته.

موزه پول ایران روی گوگل کپ

13- موزه تاریخ یا تماشاگه تاریخ

یک موزه دیگر و یک ساختمان بی‌نظیر دیگر! بله این هم یکی از جاهای دیدنی تهران است که ساختمان‌ آن هم می‌تواند به اندازه اشیای داخل موزه جذاب و دیدنی باشد. موزه تاریخ را به نام تماشاگه تاریخ هم می‌شناسند. این موزه به اشیای باستانی و مربوط به هزاران سال پیش اختصاص پیدا نکرده. در عوض، اقلامی که در آن می‌بینیم اکثرا مربوط به تاریخ معاصر ایران و جهان هستند.

موزه تاریخ یا تماشاگه تاریخیکی از بهترین نکات در مورد موزه تاریخ وجود چای‌خانه و سفره‌خانه در محوطه این خانه قدیمی است. این یعنی بعد از اینکه از سه طبقه اشیای جالب و دیدنی از ۲۰۰ سال گذشته ایران بازدید کردید، می‌توانید به سفره خانه موزه تاریخ تهران بروید و غذایی بخورید یا چایی بنوشید. اصلا همین چای نوشیدن در یک عصر پاییزی در جوار خآن‌های به این زیبایی می‌تواند خاطره‌ای جاودانه در ذهنتان هک کند. برای دیدن تماشاگه تاریخ تهران فقط کافی‌ست همه روزه بین ساعات ۹:۳۰ صبح و ۹:۳۰ شب خود را به خیابان ولیعصر برسانید.

موزه تاریخ روی گوگل مپ

14- خانه موزه مقدم

محمد تقی خان احتساب الملک در دوران قاجار در ساختمان این موزه زندگی می‌کرد. بعد از آن پسر ایشان دکتر محسن مقدم به همراه همسرش در این خانه زیبا ساکن شد. دکتر مقدم به جز نام یک موزه، به یک دلیل دیگر هم شناخته شده و قابل احترام است: بنآن‌هادن دانشگاه  هنر تهران. به همین دلیل موزه مقدم یکی از جاهای دیدنی تهران است که بیشتر مورد علاقه دانشجویان هنر شده.

خانه موزه مقدمدکوراسیون داخلی موزه تقریبا به همان طور که دکتر مقدم و همسرشان چیدمان کرده ‌بودند باقی مانده. جای‌جای این موزه نشان‌دهنده یک جنبه از تاریخ و هنر ایرانی است. اما علاوه بر کلکسیون شخصی دکتر مقدم، دیدنی‌های دیگری هم در این موزه هستند که بهتر است از آن‌ها بازدید کنید. از جمله این دیدنی‌ها می‌توانیم به اتاق صدف، ایوان قجری، باغ ژاپنی و حیاط اندرونی اشاره کرد. اگر می‌خواهید چند ساعتی را به دور از شلوغی و استرس بگذرانید موزه مقدم یکی از بهترین جاذبه های گردشگری تهران است که می‌توانید از آن بازدید کنید.

موزه مقدم روی گوگل مپ

15- موزه ارتباطات

باورتان می‌شود که ساختمان موزه ارتباطات از سال ۱۳۱۱ تا به حال مورد استفاده‌های مختلف بوده؟ ساختمان موزه ارتباطات در واقع ابتدا اداره پست ایران بوده که بعدها تبدیل به موزه شده. این ساختمان با سقف شیشه‌ای و بلند خود شما را به یاد ایستگاه کینگزکراس در شهر لندن می‌اندازد. اما چه چیزهایی را می‌توان در موزه ارتباطات پیدا کرد؟

موزه ارتباطاتهمان طور که از اسم آن برمی‌آید، موزه ارتباطات یکی از جاهای دیدنی تهران است که در آن می‌توانید با تاریخچه پست و تلفن آشنا شوید. در این موزه با چاپارهای باستانی آشنا می‌شوید و دستگاه تلگراف را از نزدیک می‌بینید. به علاوه کلکسیون تمبرهای این موزه هم دنیایی رنگارنگ و دیدنی برای شما به وجود آورده که دیدن آن خالی از لطف نیست. این موزه را می‌توانید در سردر باغ ملی ایران در خیابان امام خمینی پیدا کنید و از ۸ صبح تا ۲ بعد از ظهر به بازدید از آن بپردازید.

موزه ارتباطات روی گوگل مپ

16- موزه بانک ملی

بانک ملی ایران در سال ۱۳۰۷ با سرمایه اولیه ۲ میلیون تومان افتتاح شد. این بانک تاریخچه جالب و پرفزار و نشیبی دارد که در این موزه می‌توانید با آن کاملا آشنا شوید. اولین اسکناس‌هایی که در ایران چاپ شدند را می‌توانید در این موزه ببینید. ولی این تمام ماجرا نیست.

موزه بانک ملیتابلوهای نقاشی نفیس، خطاطی، فرش و انواع دیگر آثار هنری که در این موزه نگهداری می‌شوند هم ارزش دیدن دارند. یکی دیگر از دیدنی‌های جالب موزه بانک ملی هدیه‌هایی است که دولت‌های آلمان، فرانسه و کشورهای دیگر در آن زمان به دولت ایران و بانک ملی تقدیم داشتند.

البته فراموش نکنیم که خود ساختمان موزه هم از جاذبه‌های موزه بانک ملی محسوب می‌شود. این ساختمان را معمار معروف آلمانی به نام هانریش با الهام گرفتن از معماری باستانی ایرانی و معماری مدرن اروپایی آن زمان طراحی کرد. برای دیدن این ساختمان زیبا و محتویات جالب آن خود را بین ساعات ۱ بعد از ظهر و ۷ عصر به خیابان فردوسی برسانید.

موزه بانک ملی روی گوگل مپ

17- موزه قرآن کریم

اگر دوست دارید با تاریخ قرآن کریم و انواع نسخ نفیس این کتاب مقدس مسلمانان آشنا شوید روزی خود را به خیابان ولیعصر تهران برسانید و از موزه قرآن کریم بازدید کنید. این موزه در سه طبقه بنا شده و حدود ۶۵۰ قرآن خطی در آن نگهداری می‌شود. علاوه بر قرآن‌های خطی اسناد تاریخی دیگری را هم می‌توانید در این موزه ببینید. از جمله این اسناد می‌توانیم به انواع سند ازدواج قدیمی، سند زمین، تابلو قرآنی، و کتب اسلامی قدیمی اشاره کرد.

موزه قرآن کریمیکی دیگر از بخش‌های موزه که ارزش دیدن دارد گالری استاد امیرخانی است. استاد امیرخانی یکی از اساتید برجسته خوش‌نویسی و نستعلیق‌نویسی کشورمان است. کتب قرآن، حافظ، سعدی، و سایر کتب شعر این استاد برجسته که در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند از زیباترین موارد خوش‌نویسی در کشور محسوب می‌شوند.

موزه قرآن کریم روی گوگل مپ

18- موزه علوم و فناوری ایران

اگر به علم و فناوری علاقه‌مند هستید موزه علوم و فناوری یکی از جاهای دیدنی تهران است که دیدن آن برایتان بی‌نهایت لذت‌بخش خواهد بود. این موزه شما را با تاریخ علم قبل و بعد از اسلام آشنا می‌کند. البته همان طور که می‌دانید علم شاخه‌های مختلفی دارد که هر کدام‌ از آن‌ها می‌توانند وسعتی به پهنای اقیانوس داشته باشند.

موزه علوم و فناوری ایرانیکی از تجربیات نابی که در موزه علوم و فناوری ایران می‌توانید داشته باشید تعامل مستقیم با انواع تئوری‌های علمی و فیزیکی در تالار علوم است. در این تالار شما این فرصت را خواهید داشت آزمایشات فیزیکی را خودتان انجام دهید و نتیجه‌ آن را از نزدیک ببینید.

گالری‌های نور، هسته‌ای و تلفن هم از جمله بخش‌هایی هستند که شما را با جنبه‌های مختلف علم آشنا می‌کنند. بعد از آن می‌توانید به گالری ابزارهای جراحی قدیمی بروید و ببینید علوم پزشکی از آن زمان چه راه طولانی را آمده‌اند. گالری ابزارهای نجومی هم در این موزه شما را با انواع تلسکوپ‌های قدیمی و جدید آشنا می‌کند.

موزه علوم و فناوری روی گوگل مپ

19- موزه علوم زمین

موزه علوم زمین یکی از جاهای دیدنی تهران است که بیشتر مورد علاقه زمین‌شناسان و دانشجوان خواهد بود. در این موزه با انواع کانی‌ها و سنگ‌های مختلف آشنا خواهید شد. از دیگر اشیایی که می‌توانید در این موزه ببینید فسیل انواع جانوران باستانی است که از جای‌جای کشورمان پیدا شده‌اند.

موزه علوم زمینیکی دیگر از جنبه‌های جالب موزه علوم زمین ابزارهای معدن کاری آن هستند که از سال‌های پیش به جای مانده‌اند. موزه علوم زمین همچنین کارگا‌ه‌هایی را برای دانشجویان و دانش‌آموزان برگزار می‌کند و در زمینه‌های زمین شناسی و علوم مرتبط به افراد مختلف مشاوره می‌دهد. نهایتا اینکه اگر عاشق سنگ هستید یا خودتان کلکسیون انواع سنگ‌ دارید یک روز خودتان را به خیابان معراج برسانید و از این موزه زیبا بازدید کنید.

موزه علوم زمین روی گوگل مپ

20- موزه عروسک‌های ملل

موزه عروسک‌های ملل خانه ۱۵۰۰ عروسک مختلف از جای‌جای جهان است. این موزه یکی از جاهای دیدنی تهران است که به همراه کودکان خود می‌توانید از آن بازدید کنید. عروسک‌های این مجموعه داستان فرهنگ‌های مختلف دنیا را برای شما بازگو می‌کنند. موزه عروسک‌های ملل از سه بخش اصلی تشکیل شده:

 • بخش عروسک‌های ملل
 • بخش عروسک‌های ایرانی
 • بخش اسباب‌بازی‌های ملل

البته موزه عروسک‌های ملل یک فروشگاه هم دارد که در آن می‌توانید انواع عروسک‌ها، اسباب‌بازی‌ها، و یادگاری‌ها را برای خود و کودکانتان تهیه کنید.

موزه عروسک‌های مللموزه عروسک‌های ملل این وسوسه را برای شما به وجود آورده که بارها و بارها خود را به دروازه دولت برسانید و از فعالیت‌های مختلف فرهنگی آن لذت ببرید. برای مثال شب‌های فرهنگی فرزندان شما را با فرهنگ اقوام ایرانی آشنا می‌کند. تورهای کودکان و نوجوانان هم به همراه والدین آن‌ها هم این فرصت را به شما می‌دهند هم به کودکانتان نزدیک‌تر شوید و هم در مورد فرهنگ‌های مختلف ایرانی یاد بگیرید.

موزه عروسک‌های ملل روی گوگل مپ

باغ موزه‌ها؛ بهترین مکان های تفریحی تهران

باغ موزه‌ها ترکیب زیبایی هستند از نشستن بنای موزه‌ها در دل باغ‌های ایرانی. عمارت‌هایی که در باغ‌های ایرانی بنا شده‌اند و اغلب متعلق به مفاخر و مشاهیر گذشته ایران هستند در گذر زمان به موزه تبدیل شده‌اند. تهران از این موزه باغ‌ها اعلای آن را دارد که در ادامه با آن‌ها اشنا می‌شوید.

۱- باغ موزه نگارستان، میزبان روح و جان شماست

باغ موزه نگارستان مثل باغ ایرانی یکی از دل‌انگیزترین باغ موزه‌ها و جاهای دیدنی تهران است چه در فصل بهار که صدای آب‌نماها و حوض‌ها، سبزی چمن‌ها و گل‌های رنگارنگ آن دلبری می‌کند، چه در فصل پاییز که باغ از برگ‌های هزار رنگ پوشیده می‌شود، چه زمستان‌های سپید پوش آن.

جاهای تفریحی تهران - باغ موزه نگارستان

این بنا و عمارت در واقع اقامتگاه تابستانی فتحعلی شاه قاجار بوده که بعدها به موزه تبدیل شد. در دو تالار باغ‌موزه نگارستان مجموعه مکتب کمال‌الملک، مجموعه ملک‌الشعرای بهار، مجمسه‌های مینیاتوری مردم شناسی استاد جهانگیر ارجمند، آثار مینیاتور و معرق چرم استاد علی اسفرجانی، اتاق کاشی‌های باغ نگارستان و صف سلام فتحعلیشاهی را می‌توانید ببینید.

باغ موزه نگارستان روی گوگل مپ

۲- باغ موزه فردوس، وصلت تاریخ و طبیعت

عمارت باغ فردوس که امروز میزبان موزه سینما است، به دستور محمد شاه قاجار ساخته شد. قرار بود این قصر اقامتگاه شاه در محله خوش آب و هوای تجریش باشد اما عمر شاه قد نداد. این باغ که به رسم تمام باغ‌های ایرانی عمارتی در وسط دارد و فواره‌ای که آب آن را کانال‌ها در تمام باغ جاری می‌کنند، این روزها پاتوق تهرانی‌هاست.

باغ موزه فردوس

باغ فردوس روی گوگل مپ

موزه سینمای باغ فردوس، گذری بر خاطرات آپارات و آپاراتچی‌ها

موزه سینما در باغ فرودس واقع شده؛ جایی که یکی از بهترین جاهای تفریحی تهران است. بنایی با ساختمان سفید رنگ با گچ‌بری‌های خیره کننده. اسناد، تجهیزات قدیمی سینما مثل دوربین‌های قدیمی و میز تدوین که اکثرا به فیلم‌سازها و دوبلورهای معروف تعلق دارند، پوسترهای فیلم‌های معروف و وسایلی که برای فیلم‌های معروف ساخته شده مثل کشتی فیلم رستاخیز از جمله آثاری هستند که در موزه سینما می‌توانید ببینید.

موزه سینما در باغ فردوس تهران - جاهای تفریحی تهران

۳- باغ موزه هنر ایرانی، چکیده بناهای نمادین ایرانی

این باغ که چند کوچه با باغ فردوس فاصله دارد چکیده‌ای از نمادهای تمام شهرهای ایران و مکان های دیدنی تهران است؛ از برج آزادی و میلاد گرفته تا سی‌و‌ سه پل و شمس‌‍العماره و گنبد سلطانیه. ماکت‌های جاهای تاریخی و دیدنی ایران که برای جشن‌های 2500 ساله ساخته شده بودند را حالا در این باغ می‌بینید.

باغ موزه هنر ایرانی در جاهای دیدنی تهران

در کنار تمام زیبایی‌های کاخ می‌توانید در کافه سنتی مجموعه در خنکای باغ و آن فضای دنج خودتان را مهمان نوشیدنی کنید و از فضا لذت ببرید. در ورودی باغ هم نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی در فضایی فوق‌العاده زیبا برپاست.

باغ موزه هنر ایرانی روی گوگل مپ

۴- باغ موزه قصر، مصداق بارز چاه مکن بهر کسی اول خودت، دوم کسی

باغ موزه قصر مانند موزه عبرت یکی از جاهای دیدنی تهران از نوع سیاه است. موزه امروزی در گذشته زندان بوده و شاید برایتان جالب باشد که بدانید اولین زندانی این موزه همان کسی بود که این زندان را بنا کرد. سرتیپ درگاهی دو روز بعد از افتتاح زندان قصر در کنار رضا شاه، در زندان قصر محبوس شد.

باغ موزه قصر - جاذبه های گردشگری تهران

بنای مارکوف، ساختمان بند سیاسی، بند تاریخ، بند اسناد، بند پهلوی دوم و بازداشتگاه پهلوی دوم بخش‌هایی هستند که دراین باغ موزه می‌بینید.

باغ موزه قصر روی گوگل مپ

باغ کتاب تهران هم از دیگر جاهای دیدنی این شهر است که برای تفریحات فرهنگی، مطالعه و… انتخاب خوبی خواهد بود.

5- باغ موزه دفاع مقدس

موزه‌ای به وسعت ۲۵۰ هزار متر مربع در انتظار شماست که تمام داستآن‌های ۸ سال جنگ را بازگو کند. این موزه باغ یکی از جاهای دیدنی تهران است که باید در یک روز دلچسب بهاری به دیدن آن رفت. در ادامه با بخش‌های مختلف این باغ موزه بزرگ آشنا خواهید شد.

اولین بخش باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تالار پروانه‌هاست. این تالار به معرفی سرداران شهید دفاع مقدس می‌پردازد و مجسمه آن‌ها را به ابعاد واقعی به شما نشان می‌هد. تالارهای آستانه و حیرت و واقعیت نشان دهنده اتفاقات مهم تاریخی از بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا پایان جنگ هستند. تالارهای زیاد دیگری هم هستند که جنبه‌های مختلف جنگ را به شما نشان می‌دهند. اما اگر نمی‌خواهید روز خود را در داخل ساختمان سپری کنید، محوطه موزه هم دیدنی‌های زیادی برای شما دارد که حین پیاده‌روی می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید.

باغ موزه دفاع مقدس روی گوگل مپ

6- باغ موزه مینیاتور

باغ موزه مینیاتور هم یکی دیگر از جاهای دیدنی تهران است که در آن می‌توانید دور ایران را در ۴۰ دقیقه بگردید. وقتی می‌گوییم باغ موزه مینیاتور، یعنی اینکه اکثر جاهای دیدنی ایران در این موزه با اندازه مینیاتوری ساخته شده و در معرض نمایش قرار دارند. فقط کافی است یک عصر دلپذیر خود را به خیابان جانبازان برسانید و از قدم زدن در کتیبه بیستون و تخت جمشید و ده‌ها اثر تاریخی دیگر لذت ببرید.

باغ موزه مینیاتوراین فضای حدودا ۳ هکتاری با درختان سر به فلک کشیده و گل‌های زیبا این فرصت را برای شما به وجود آورده که چند ساعتی را به قدم زدن در فضای باز بگذرانید و در مورد تاریخ و معماری ایران نکات ارزشمندی را بیاموزید. باغ موزه مینیاتور یک گالری هم دارد که در آن می‌توانید عکس‌هایی زیبا از دیدنی های تهران و ایران را ببینید.

باغ موزه مینیاتور روی گوگل مپ

7- باغ موزه هنر ایرانی

یکی دیگر از جاهای دیدنی تهران که می‌توانید جاذبه های گردشگری ایران را به صورت مینیاتوری در آن ببینید باغ موزه هنر ایرانی است. ساختمان تاریخی این باغ موزه به همسر یکی ار فرماندهان ارتش شاهنشاهی تعلق داشت. بعد از انقلاب این ساختمان در اختیار خانه سینما قرار گرفت. تا اینکه بالاخره در سال ۱۳۸۴ باغ موزه هنر ایرانی در این مکان پا گرفت. این باغ موزه یک هکتاری علاوه بر ماکت‌های تاریخی زیبا، فروشگاه‌های صنایع دستی و فرش هم دارد که در آن می‌توانید سوغات شهرهای مختلف را خریداری کنید.باغ موزه هنر ایرانیبعد از اینکه حسابی در باغ در میان ماکت‌ها و درختان قدم زدید می‌توانید به نگارخانه موزه بروید. این نگارخانه محل نگهداری و نمایش آثار هنری دست‌ساز از هنرمندانی ایرانی است که در روزهایی خاص می‌توانید از آن بازدید کنید. باغ موزه هنر ایرانی چند جاذبه دیگر هم دارد که شما را وامی‌دارد بارها و بارها راه خود را به سمت میدان تجریش کج کنید. یکی از این جاذبه‌ها نمایشگاه عکس ماهیانه در فضای آزاد است و دیگری کافه سنتی موزه که انواع نوشیدنی‌های گرم و سرد را در اختیار شما می‌گذارد.

باغ موزه هنر ایرانی روی گوگل مپ

8- باغ موزه وزیری

باغ موزه وریزی بیشتر به شکل غار موزه طراحی شده. این یکی از جاذبه های گردشگری تهران است که به صورت خصوصی طراحی و ساخته شده و تمام مسئولیت آن بر عهده استاد هنرمند ناصر همشمند وزیری ا‌ست. در واقع این هنر و خلاقیت استاد وزیری است که از اشیای بلااستفاده و دم‌دستی آثار هنری بی‌نظیری خلق کرده و آن‌ها را در غارهایی در دل کوه قرار داده.

باغ موزه وزیریباغ موزه وزیری در سال ۱۳۸۴ آغاز به کار کرد و استاد هر چند وقت یک‌بار آثار جدیدی را به آن اضافه می‌کردند تا اینکه متاسفانه ایشان در سال ۱۳۹۸ دار فانی را وداع گفتند و این یادگار بی‌نظیر را برای ما به جای گذاشتند. اشیای نمایش داده شده در این موزه بیشتر حول محور داستان‌های شاهنامه فردوسی و دانستآن‌های فولکور می‌گردد. بین ساعات ۹ صبح و ۷ شب به منطقه خوش آب و هوای لواسانات بروید و خود را به گشت و گذار در میان موزه، باغ، و غار مهمان کنید.

باغ موزه وزیری روی گوگل مپ

9- باغ موزه قصر

باغ موزه قصر یکی دیگر از جاهای دیدنی تهران با تاریخچه‌ای عجیب و شنیدنی است. این باغ موزه در اصل زندانی بوده که در سال ۱۱۷۷ به دستور فتحعلی‌شاه ساخته شد. این زندان سال‌ها بعد به کمک سرهنگ درگاهی بازسازی شد تا زندانیان دوره رضا شاه را در خود جا دهد. جالب اینجاست که تا قبل از ساخت زندان اوین، باغ موزه قصر تنها زندان متمرکز تهران بوده.

باغ موزه قصربرگردیم به دوران امروزی، باغ موزه قصر بخش‌های مختلفی دارد که از جمله آن می‌توان به موزه مارکوف اشاره کرد. البته باید بدانید که اشیای نگهداری شده در باغ موزه قصر اکثرا درون مایه سیاسی دارند. حتی کتب نمایشگاه دائمی کتاب مستقر در موزه هم با موضوعات سیاسی و زندان انتخاب شده‌اند.

بعد از اینکه از بخش‌های داخلی زندان و برج‌های دیده‌بانی آن بازدید کردید می‌توانید سری به باغ ایرانی هم بزنید. این باغ زیبا پنج هزار متر وسعت دارد و انواع درختان سر به فلک‌کشیده در آن پیدا می‌شوند. برای بازدید از باغ موزه قصر فقط کافی است در روزهای اداری بین ساعات ۸:۳۰ و ۲:۳۰ خود را به خیابان مطهری تهران برسانید. باغ موزه قصر با قصه‌های زندانیان از دنیا رفته‌اش انتظار شما را می‌کشد.

باغ موزه قصر روی گوگل مپ

جاهای دیدنی تهران از نوع تاریخی: خانه‌های قاجار

اما خانه‌هایی که هر کدام با گچ‌بری‌ها، تزئینات و بناهای زیبا معماری باشکوه دوران قاجار را به رخ می‌کشند، امروز به موزه‌هایی تبدیل شدند که میزبان گردشگران و هنردوستان است. خانه مقدم و عمارت مسعودیه دو خانه تاریخی معروف تهران هستند. ما در یک مقاله دیگر خیلی کاملتر این خانه‌های تاریخی قاجار را معرفی کرده‌ایم. برای اطلاعات بیشتر به مقاله دیدنی های تاریخی تهران مراجعه کنید.

۱- خانه مقدم، یادگاری از ذوق زوج تاریخ‌دوست

یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی تهران موزه مقدم است که هم در معماری و هم در اشیایی که در آن به نمایش گذاشته شده است، دل گردشگران را می‌برد. این خانه قاجاری متعلق به یکی از خانواده‌های صاحب نام قاجار بوده است.

خانه مقدم تهران

بعدها پسر دوم آن‌ها یعنی محسن مقدم، استاد باستان شناسی دانشگاه تهران، به همراه همسر بلغاری‌اش سلما کویومجیان در آن ساکن شد. این زوج با جمع‌آوری اشیای تاریخی و فرهنگی امروز این موزه را به یادگار گذاشته‌اند.

خانه مقدم روی گوگل مپ

۲- عمارت مسعودیه، یک خانه تاریخی تاریخ‌ساز

عمارت مسعودیه یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری تهران است که در بهارستان می‌توانید به دیدن آن بروید. این عمارت به دستور مسعود میرزا فرزند ناصرالدین شاه ساخته شده است. عمارت مسعودیه معماری قاجاری را به زیباترین شکل ممکن به نمایش می‌گذارد و پنجره‌های ارسی و گچ‌بری‌های ظریف آن، دل گردشگران را می‌برند.

عمارت مسعودیه

این بنا نقش‌های پررنگی هم در تاریخ معاصر داشته است. در جریان مشروطه، عمارت مسعودیه یکی از پایگاه‌های مشروطه خواهان و محمد علی‌شاه بوده است. پایه کتابخانه ملی ایران و همچنین موزه ملی ایران در اتاق‌های همین بنا گذاشته شد. حتی زمانی هم اولین ساختمان وزارت آموزش و پرورش بوده است.

عمارت مسعودیه روی گوگل مپ

۳- موزه خانه سیمین و جلال

اگر علاقه‌ای به دنیای شعر و ادبیات دارید در خانه سیمین و جلال قرار است کیف کنید. خوشبختانه دکوراسیون و چیدمان خانه را خیلی تغییر نداده‌اند و به همان سبک قدیمی و سنتی خودش باقی مانده است. همانطور که از اسمش پیداست، این خانه زمانی مکان زندگی دو تن از چهره‌های بزرگ و ماندگار ادبیات ایران، یعنی سیمین دانشور و همسرش جلال آل احمد بود و الان دو مجسمه مومی از این دو ساخته شده که در گوشه‌ای از خانه می‌توانید ببینید.

هزینه بازدید از خانه سیمین و جلال برای ایرانی‌ها سه هزار تومان و برای گردشگران خارجی، 10 هزار تومان است و به جز شنبه، هر روز از ساعت 9 صبح تا 17 عصر می‌توانید بازدید کنید.

خانه سیمین و جلال روی گوگل مپ

۴- خانه دکتر مصدق

هر زمان که صحبتی از نفت می‌شود اولین اسمی که به ذهن می‌رسد نام درخشان دکتر مصدق است. الان فرصتی دارید که کمی از فضای سیاسی دور شده و سرکی به محل زندگی این شخصیت بکشید که این روزها یکی از جاهای دیدنی تهران شده است.

شاید چنین تصوری داشته باشید که دکتر مصدق به عنوان یکی از سیاست‌مردان بزرگ و مشاهیر ایران، حتما در خانه‌ای لوکس و مجلل زندگی می‌کرده که همه را انگشت به دهان می‌گذارد، اما کاملا برعکس! خانه دکتر مصدق خیلی ساده و بی‌آلایش است.

۵- خانه کاظمی

یکی دیگر از جاهای دیدنی تهران که نزدیک بازار بزرگ تهران قرار گرفته، خانه کاظمی است. این خانه با اسم خانه موزه تهران قدیم نیز شناخته می‌شود و یکی از خانه‌هایی است که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

اگر از حال و هوای خانه‌های قدیمی و قاجاری خوشتان می‌آید قطعا تجربه خوب و لذت‌بخشی از این خانه به دست خواهید آورد.

آدرس خانه کاظمی: خیابان 15 خرداد، کوچه ابوالقاسم شیرازی، کوچه امامزاده یحیی

خانه کاظمی تهران روی گوگل مپ

6- مسجد و مدرسه سپهسالار

در بین دیدنی های تهران، مواردی وجود دارند که اگر تاریخشان ثبت نشده بود هیچ کس باور نمی‌کرد. مثلا تهرانی که این همه قدمت دارد، اولین مسجد و مدرسه عالی‌اش هنوز پابرجاست که این روزها به اسم مسجد سپهسالار و مدرسه سپهسالار می‌شناسیم.

اگر عکس‌هایی از مساجد استانبول را دیده باشید (یا شاید هم از نزدیک دیده‌اید) می‌توانید ببینید که در ساخت مسجد سپهسالار از این موارد الهام گرفته شده و زمان ساخت آن به عهد قاجار برمی‌گردد.

جدا از اینکه مجموعه سپهسالار با قدمتش یکی از بهترین جاهای دیدنی تهران به حساب می‌آید، حدودا 10 هزار جلد کتاب عتیقه و چاپ سنگی در این مکان وجود دارد که حتی تلاش برای قیمت‌گذاری روی این کتاب‌ها مثل یک شوخی به نظر می‌آید. پس اگر علاقه‌ای به تاریخ و ادبیات معاصر ایران دارید حتما سری به سپهسالار بزنید.

آدرس مسجد و مدرسه سپهسالار: تهران، ضلع جنوب شرقی میدان بهارستان، خیابان بهارستان، جنب ساختمان قدیمی مجلس شورای ملی ایران

مدرسه سپهسالار روی گوگل مپ

7- مدرسه دارالفنون از قدیمی ترین جاهای دیدنی تهران

هر کسی که کتاب‌های تاریخ دوره راهنمایی را خوانده باشد قطعا اسمی از میرزا محمد تقی خان فراهان یا همان امیر کبیر شنده است. این شخص فرهیخته که حدودا سه سال صدر اعظم ایران بود کمک بزرگی به پیشرفت علمی و ادبی ایران کرد که یکی از معروف‌ترین و ماندگارترین‌هایش، احداث مدرسه دارالفنون بود.

این مدرسه که در عهد قاجار ساخته شده هنوز هم نزدیکی‌های بازار تهران پابرجاست و برگ مهمی از تاریخ کشورمان به حساب می‌آید.

آدرس مدرسه دارالفنون: تهران، خیابان ناصرخسرو، بالاتر از سعدی جنوبی

مدرسه دارالفنون روی گوگل مپ

8- کاروانسرای خانات

باز هم می‌خواهیم به یکی از جاذبه های گردشگری تهران برویم که از زمان قاجار برای ما به یادگار مانده است. در آجر به آجر کاروانسرای خانات می‌توانید روح تجارت و سبک زندگی قاجاری را لمس کنید.

البته بهتر است بدانید که در سال 1357 کاروانسرای خانات در یک آتش‌سوزی بزرگ، آسیب‌های جدی دید اما بعدها به دست شهرداری تهران، بازسازی و ترمیم شد و این روزها هم صنف آجیل‌فروشان در آن مشغول به کار هستند و هم بازدید برای عموم آزاد است.

آدرس کاروانسرای خانات: چهارراه مولوی، خیابان صاحب جمع، میدان امین السلطنه، کاروانسرای خانات

کاروانسرای خانات روی گوگل مپ

از بهترین جاهای تفریحی تهران: کاخ‌ها

اما مکان‌های دیدنی تهران به موزه‌های آن محدود نمی‌شوند؛ دوران سلطنت قاجار و پهلوی، یعنی دو حکومت سلطنتی آخر تاریخ ایران یادگاری‌های زیادی در این شهر بر جا گذاشتند. معروف‌ترین کاخ‌های تهران سعد آباد، نیاوران و کاخ گلستان هستند که در ادامه آنها را معرفی می‌کنیم.

۱- کاخ گلستان، کاخ همیشه بهار تهران

کاخ گلستان که کاشی‌های رنگین و محوطه سبز آن همیشه حس و حال بهار را می‌دهد، نزدیک بازار و در بافت تاریخی تهران قرار دارد. کاخ گلستان از چند بخش مختلف تشکیل شده که تالار سلام، ایوان مرمر، تالار آیینه و عمارت معروف شمس‌العماره از جمله آن‎ها هستند.

کاخ گلستان از جاهای دیدنی تهران

از رویداهای تاریخی که در کاخ گلستان برگزار شده، مراسم عروسی محمد رضا شاه پهلوی با فرح دیبا و مراسم تاجگذاری پهلوی است.

کاخ گلستان روی گوگل مپ

۲- کاخ نیاوران، به نام مهمان‌خانه به کام شاه

هر چند نام کاخ نیاوران به خاندان پهلوی گره خورده است، اما در واقع خاندان قاجار اساس این باغ و بعضی از بناهای کاخ را گذاشتند. کوشک احمد شاهی آخرین بنایی بود که در دوران قاجار در این باغ بنا شد و به دستور محمدرضا شاه در سال 37 ساخت کاخ نیاوران در محوطه باغ شروع شد.

کاخ نیاوران در دیدنی های تهران

هرچند این کاخ به نیت مهمانان خارجی ساخته شد، اما در نهایت شاه به همراه خانواده‌اش در آن شروع به زندگی کردند و به کاخ شاه تبدیل شد. کاخ نیاوران بر خلاف دیگر کاخ‌های ایران معماری مدرن و ساده‌ای دارد. در بازدید از این مجموعه می‌توانید کتابخانه اختصاصی کاخ، کوشک احمد شاهی، موزه خودروهای سلطنتی، موزه جهان‌نما و همچنین کاخ صاحبقرانیه را ببینید.

کاخ نیاوران روی گوگل مپ

۳- کاخ سعد آباد، قدرت نمایی 18 سلطنتی

علاوه بر مجموعه کاخ های تهران که در این مجموعه بزرگ وجود دارد، محوطه کاخ یک فضای فوق‌العاده برای قدم زدن و دنج کردن است. این باغ بزرگ با درختان سر به فلک کشیده قدیمی و رودخانه‌ای که از وسط آن می‌گذرد، میزبان 18 کاخ کوچک و بزرگ از دوره پهلوی و قاجار است.

کاخ سعد آباد در جاذبه های گردشگری تهران

در بازدید از مجموعه سعد آباد می‌توانید کاخ سبز یا همان کاخ رضا خان، کاخ ملت (کاخ محمد رضا شاه)، کاخ شمس که در آن پوشاک سلطنتی از جمله لباس عروسی فرح پهلوی به نمایش درآمده، آشپزخانه سلطنتی، موزه ظروف سلطنتی در کاخ اشرف پهلوی و موزه‌های دیگری که آثار هنرمندان ایرانی را نمایش گذاشته‌اند، ببینید.

مجموعه کاخ سعد آباد روی گوگل مپ

4- کاخ سلطنت آباد

کاخ سلطنت آباد یکی از قدیمی‌ترین کاخ‌های ییلاقی پادشاهان قاجار بود. این کاخ در انتهای جاده‌ای ساخته شده که به پیچ شمیران منتهی می‌شود. ساخت کاخ سلطنت آباد در سال ۱۳۰۷ به پایان رسید و از آن به بعد به استراحت‌گاه مورد علاقه ناصرالدین شاه تبدیل شد. متاسفانه بخش زیادی از این کاخ به دستور رضا شاه تخریب شد و امروزه فقط بخش‌های حوضحانه، تالار آینه، و تخت سلطنت باقی مانده است.

کاخ سلطنت آبادالبته باید بدانید که امروزه کاخ سلطنت آباد در اختیار وزارت دفاع قرار دارد و از آن برای برگزاری مراسمات رسمی استفاده می‌شود. برای همین هم بازدید از آن برای عموم آزاد نیست. برای اینکه بیشتر با کاخ سلطنت آباد آشنا شوید باید به دیدن عکس‌های آن بسنده کنید.

کاخ سلطنت آباد روی گوگل کپ

5- کاخ مرمر

وقتی می‌گوییم کاخ مرمر منظورمان یکی از جاهای دیدنی تهران است. این کاخ با کاخ مرمر واقع در رامسر فرق دارد. این کاخ به دست رضا خان و به هدف ثابت کردن جلال و شکوه حکومت پهلوی به تمام جهانیان ساخته شد. می‌دانید چرا نام این کاخ را کاخ مرمر گذاشته‌اند؟ این نام گذاری بیشتر به خاطر ستون‌های مرمر سبز رنگ آن است که در دورتادور نمای خارجی ساختمان کار شده.

کاخ مرمرکاخ مرمر بعد از انقلاب ابتدا به دست کمیته انقلاب و بعد در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت. سال‌های سال جلسات این مجمع در کاخ مرمر برگزار می‌شد تا اینکه بنیاد مستضعفان اختیاردار این کاخ شده و مقدمات تبدیل کاربری آن را آغاز کرد. بالاخره در سال ۱۳۹۸ در معرض بازدید عموم قرار گرفت.

در این موزه می‌توانید اشیایی مربوط به پادشاهان پهلوی اول و دوم را ببینید. برای دیدن این کاخ موزه زیبا می‌توانید در نیمه اول سال از ۹ صبح تا ظهر و در نیمه دوم سال از ۹ صبح تا ۵ عصر به خیالان ولیعصر بروید و خود را به دل تاریخ کشورمان بسپارید.

کاخ مرمر روی گوگل مپ

6- کاخ فرح آباد

کاخ فرح آباد یا قصر فیروزه یکی دیگر از جاهای دیدنی تهران به جای مانده از دوران قاجار است. این کاخ کاملا به سبک اروپایی و به تقلید از کاخ تروکادرو در پاریس ساخته شده. برای همین نمای جلویی آن یک نیم دایره کامل است که دورتادور آن تراس قرار گرفته‌ است. البته احمد شاه بعدها یک بخش اندرونی هم به ساختمان اضافه کرد که بیشتر با فرهنگ و معماری قاجار هماهنگ باشد.

کاخ فرح آبادکاخ فرح آباد در منطقه دوشان تپه ساخته شده و در دوران رضا شاه مورد کم‌لطفی دربار قرار گرفته و فراموش شد. در دوران انقلاب کاربرد نظامی پیدا کرد. امروز این کاخ در اختیار سپاه پاسداران قرار دارد و بازدید از آن برای عموم آزاد نیست.

کاخ فرح آباد روی گوگل مپ

7- کاخ یاقوت

کاخ یاقوت یکی از جاذبه های گردشگری تهران است که در سال ۱۲۶۲ در سرخه حصار بنا شد. این کاخ به ناصرالدین‌شاه تعلق داشت و نزدیک ۲۰۰ اتاق دارد. ستون‌های اطراف این ساختمان به همراه بالکن‌های سرتاسری آن نمایی شکوه‌مند به این ساختمان قدیمی داده‌اند که هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند.

کاخ یاقوتیکی از جالب‌ترین نکات در مورد این کاخ این است که ساختمان آن در محوطه بیمارستان فوق تخصصی قلب لواسانی قرار گرفته است و این روزها به عنوان ساختمان اداری بیمارستان استفاده می‌شود. این روزها ساختمان کاخ یاقوت در حال مرمت است و شهرداری منطقه ۱۳ قول داده به زودی آن را به موزه تبدیل کرده و در معرض دید عموم قرار دهد.

کاخ یاقوت روی گوگل مپ

8- کاخ عشرت آباد

کاخ عشرت آباد را ناصرالدین شاه بین قصر قاجار و باغ نگارستان ساخت. این کاخ چهارطبقه بیشتر محل برگزاری مراسمات عروسی و جشن بوده. جالب‌ترین بخش قصر یک حوضچه بزرگ است که دورتادور آن خانه‌های کوچکی ساخته‌اند. ناصرالدین شاه هر کدام از خانه‌ها را به یکی از زنانش هدیه داد تا در آن زندگی کنند.

کاخ عشرت آبادبعد از پیروزی انقلاب نیروی هوایی سپاه کاخ را در اختیار گرفت و نام آن را به پادگان ولیعصر تغییر داد. با رد شدن بزرگراه صیاد شیرازی از کنار قصر بخشی از پادگان گرفته شد و کاخ عشرت آباد از کنترل سپاه بیرون آمد. در سال ۱۳۸۵، شهرداری تهران، سپاه پاسداران، و سازمان میراث فرهنگی سندی را امضاء کردند که کاخ را بازسازی کرده و به صورت موزه در اختیار عموم قرار دهند.

کاخ عشرت آباد روی گوگل مپ

9- کاخ خرم یا کاخ سنگی

کاخ خرم یکی از جاهای دیدنی تهران است که بیشترین رمز و راز را در دالآن‌های خود نهان کرده. این کاخ در اواخر دوران پهلوی ساخته شد و در سال ۱۳۵۲ بخشی از آن به بهره‌برداری رسید. محلی‌هایی که اطراف قصر زندگی می‌کنند اعتقاد دارند زیر این قصر دالآن‌هایی هستند که حتی تا دانشگاه تهران هم پیش می‌روند و دولت سابق برای جابه‌جا کردن افراد مهم و زندانیان سیاسی از آن استفاده می‌کرد.

کاخ خرم یا کاخ سنگیامروزه درب‌های سیاه و آهنی این کاخ بسته ‌هستند. تنها استفاده‌ای که از کاخ خرم می‌شود به عنوان پارکینگ برای کارکنان بیمارستان رسول اکرم است. برخی اعتقاد دارند بنیاد مستضعفان کاخ را به بیمارستان بخشیده و احتمالا به زودی یک بیمارستان جدید در محل کاخ ساخته شد.

10- کاخ سنا

کاخ سنا قبل از انقلاب اسلامی ساختمان مجلس بود. بعد از انقلاب هم قانون اساسی در همین ساختمان نوشته شد و تا سال ۱۳۸۰ جلسات مجلس شورای اسلامی در همین ساختمان برگزار می‌شد. همان طور که می‌دانید مجلس امروزه در ساختمان بهارستان قرار دارد و تنها جلسات سالیانه و گردهمایی‌های دولتی در آن برگزار می‌شود.

کاخ سناکاخ سنا روی گوگل مپ

11- کاخ ثابت پاسال

کاخ ثابت پاسال در سال ۱۳۴۰ ساخته شده و در سال ۱۳۹۶ به ثبت ملی در آمد. این خانه یکی از جاهای دیدنی تهران است که در زمان خود گران‌ترین و لوکس‌ترین خانه تهران محسوب می‌شده. گفته می‌شود کاخ ثابت پاسال به حبیب‌الله ثابت تعلق داشته که به همراه خانواده‌اش فقط ۲ سال ساکن آن بودند. آن‌ها بعد از انقلاب ایران را به مقصد آمریکا ترک کردند و خانه هم مصادره شد.

کاخ ثابت پاسالدر سال ۱۳۹۶ برنامه دولت، تخریب خانه و ساخت مرکز فرهنگی هنری بود، اما سازمان میراث فرهنگی مانع از تخریب شد و آن را به ثبت ملی درآورد. امروزه این خانه در دسترس عموم نیست و ورود و دخل و تصرف در آن پیگرد قانونی دارد.

کاخ ثابت پاسال روی گوگل مپ

مکان های تفریحی: پارک های تهران

در کنار تمام جاهای دیدنی تهران از کاخ‌ها تا موزه‌ها و خانه‌های تاریخی آن فضاهای سبز فوق‌العاده‌ای دارد که در تمام فصل‌ها اما در تابستان و بهار بیشتر پاتوق مردم می‌شود. اگر قرار است به تهران سفر کنید دیدن این پارک‌ها را از دست ندهید. اگر هم ساکن تهران هستید و این پارک‌ها را نمی‌شناسید حالا که تابستان است و فصل پارک رفتن با دوستان‌تان قرار بگذارید و راهی طبیعت در دل پایتخت شوید، پس معرفی پارک های تهران را از دست ندهید.

۱- پارک آب و آتش، آبی روی آتش خستگی

پل طبیعت که این روزها یکی از تفریح‌گاه‌های اصلی و معروف تهران است، دو پارک آب و آتش و پارک طالقانی را به هم وصل می‌کند. پارک آب و آتش یک پارک مدرن و جدید در تهران است که در آن مجسمه‌های انتزاعی، تندیس‌های افسانه‌های ایرانی، رصد خانه گنبد مینا، کبوترخانه‌ها، فانوس دریایی، برج آتش و آبنماهای بزرگ و آلاچیق وجود دارد. بهترین کافه های تهران و رستوران‌های مختلف، پارک آب و آتش را به مرکزی برای شکم‌گردی در تهران تبدیل کرده‌اند.

جاهای تفریحی تهران - پارک آب و آتش

پارک آب و آتش روی گوگل مپ

 

۲- پارک لاله، اصالت از قد درختانش پیداست

پارک لاله در خیابان کارگر شمالی یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های ایران است. زمین پارک قبلا زمین سوارکاری و رژه ارتش بوده است و در دوره پهلوی دوم به پارک تبدیل شد. درختان چنار و سرو و آقاقیا فضای سرسبز و سایه‌سارفوق‌العاده‌ای ایجاد کرده است. پارک لاله زمین بسکتبال و والیبال و میز شطرنج دارد و همچنین یک کتابخانه کودک که این پارک را برای کودکان هم مناسب کرده است.

پارک لاله تهران

در غرفه‌های دائمی پارک لاله خوراکی و صنایع دستی می‌فروشند و گاهی اوقات نمایشگاه‌های صنایع دستی و غذاهای محلی هم برپا می‌شود.

پارک لاله روی گوگل مپ

۳- پارک ساعی، حتی یک باغ بوتانیکال

قدمت پارک ساعی به سال 1324 برمی‌گردد و یک پارک قدیمی در دل تهران است. این پارک به همت مهندس کریم ساعی ساخته شده و 17 نوع گونه گیاهی در محوطه سرسبز آن دیده می‌شود. یکی از بخش‌های دیدنی پارک بخش حیات وحش و پرندگان است که به شیوه باغ‌های ژاپنی طراحی شده است. اینجا انواع پرندگان و حیواناتی مثل همستر، غاز، قوو مرغابی و سنجاب را می‌بینید.

این پارک هم مثل باغ پرندگان تهران در خود پرنده‌های مختلفی دارد.

پارک ساعی تهران

پارک ساعی روی گوگل مپ

۴- پارک ملت، نمایشگاهی از هنر انتزاعی

پارک ملت در شمال تهران یکی از معروف‌ترین پارک‌های پایتخت است که تقریبا هیچ چیزی برای گردشگران کم نمی‌گذارد. در امتداد پارک ملت در خیابان ولیعصر مجسمه‌های انتزاعی از هنرمندان ایرانی قرار گرفته است که ورود به این پارک را متفاوت می‌کند.
آب نمای پلکانی، دریاچه، باغ وحش کوچک، سینما 4 بعدی و امکانات ورزشی فضای این پارک را هم برای بزرگسالان و هم کودکان ایده‌آل کرده است. پردیس سینمایی ملت هم جذابیت این پارک را دو چندان می‌کند.

پارک ملت تهران

پارک ملت روی گوگل مپ

۵- پارک جمشیدیه، پاییز اینجا معنای دیگری می‌گیرد

پارک جمشیدیه در انتهای خیابان نیاوران در شمال تهران قرار دارد و از پارک‌های معروف پایتخت است. هرچند این پارک در تمام فصل‌ها زیبایی‌های خودش را دارد اما پاییز این پارک واقعا دیدنی است. آب از آبشار مصنوعی این پارک در پلکان پارک جاری می‌شود و فضای بسیار زیبا و باطراوتی ایجاد می‌کند. البته که زیبایی آن به اندازه آبشار تهران نیست و باید آن آبشار را هم در یک برنامه تفریحی حسابی، بگنجانید. در گوشه و کنار پارک هم مجسمه‌ها و نمادهای انتزاعی را می‌بینید.

پارک جمشیدیه از بهترین پارک های تهران

پارک جمشیدیه روی گوگل مپ

۶- پارک قیطریه، به قدم زدن طعم دیگری می‌دهد

پارک قیطریه یکی از بهترین پارکهای تهران و تجربه طبیعت ناب در دل ترافیک و شلوغی است. صدای پرندگان را به گل‌های رنگارنگ گوشه و کنار پارک، فواره‌ها، استخر مرکزی، خنکای درختان سبز و بالا بلند این پارک اضافه کنید و ببینید چه فضای رویایی در دل شهر خلق می‌شود. جایی که می‌توانید هم برای پیاده‌روی و هم برای خلوت کردن با خودتان روی آن حساب کنید.

گربه‌ها، یکی از زنده‌ترین دیدنی های تهران هستند، از ویژگی‌های خاص پارک قیطریه گربه‌هایش است که گربه‌دوست‌ها را بیشتر به این پارک می‌کشاند. سینمای 6 و 7 بعدی، غرفه عکاسی، تجهیزات ورزشی، زمین بازی کودکان و اسکیت سواری این پارک را یکی از بهترین جاذبه های گردشگری تهران تبدیل کرده است. یادتان نرود که به بازارچه فرهنگسرای ملل که صنایع دستی و غذاها و خوراکی‌های محلی می‌فروشند، سر بزنید.

همچنین مسیر این پارک تا بازار گل محلاتی بسیار سر راست است و می‌توانید از این مبدا به آنجا هم سری بزنید.

پارک قیطریه روی گوگل مپ

۷- پارک نیاوران، یک روز خوب را اینجا قاب کنید

کاخ نیاوران در جنوب پارک نیاوران قرار دارد و در بازدید از کاخ می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید. این پارک به دستور محمدرضا شاه ساخته شده و نقشه آن را هم انگلیسی‌ها طراحی کرده‌اند. بوستان نیاوران بخش‌های مختلفی مثل کتابخانه، آمفی تئاتر، زمین تمرین اسب سواری، سالن ورزشی برای خانم‌ها، 4 استخر بزرگ و زمین اسکیت دارد.

پارک نیاوران تهران

پارک نیاوران روی گوگل مپ

۸- پارک نهج‌البلاغه، سرسبزی مطلق در دل پایتخت

پارک نهج‌البلاغه در شمال غربی تهران و در دره فرحزاد این روزها یکی از پر رونق‌ترین پارکهای تهران است هم برای گردشگران هم برای خود تهرانی‌ها. رودخانه‌ای که از وسط پارک می‌گذرد، زیبایی آن را دو چندان کرده است.

پارک نهج البلاغه از جاهای دیدنی تهران

سافاری پارک وحشت، قایق پرش در آب، پیست پرش در آسمان، پیست دوچرخه سواری، شهربازی بیلینو، سینما روبازو آمفی تئاتر از تفریح‌هایی هستند که می‌توانید در این پارک تجربه کنید.

آدرس پارک نهج‌البلاغه روی گوگل مپ

۹- پارک ژوراسیک، دایناسورها را به غرب تهران آورده

پارک ژوراسیک در سعادت آباد تهران یک فضای فوق‌العاده برای کودکان فراهم کرده است. در پارک ژوراسیک مجسمه‌های دایناسورهای مختلف در ابعاد واقعی به نمایش گذاشته شده است. دیدن این دایناسورها از نزدیک و آشنایی با آن‌ها کودکان را حسابی هیجان‌زده می‌کند.

پارک ژوراسیک تهران

با بردن کودکان‌تان به این پارک، سر زدن به کارگاه‌های آموزشی و فیلم، استودیو ژوراسیک، سینما سه بعدی و ژوراسیک شاپ و گرفتن عکس‌ یادگاری آن‌ها با دایناسورها می‌توانید یک روز به یادماندنی برای آن‌ها رقم بزنید.

پارک ژوراسیک روی گوگل مپ

10- پارک چیتگر

پارک چیتگر در حاشیه دریاچه چیتگر قرار دارد. این پارک به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده که بخش غربی آن بیشتر حالت جنگلی و وحشی دارد در حالی که تمام امکانات رفاهی و ورزشی آن در بخش شرقی پارک قرار دارند. با این تقسیم‌بندی به راحتی می‌توانید انتخاب کنید چه استفاده‌ای می‌خواهید از این پارک ببرید. اگر می‌خواهید از طبیعت‌گردی لذت ببرید به سمت غرب بروید و اگر می‌خواهید در پارک قدم بزنید و در رستوران یا کافه‌ای چیزی بخورید به شرق بروید.

پارگ چیتگراز جمله امکاناتی که می‌توانید در بخش شرقی پارک پیدا کنید می‌توان به باغ راز هستی اشاره کرد. انواع گیاهانی که در این پارک کاشته شده‌اند اکثرا گیاهان دارویی هستند. حیواناتی هم در این پارک وجود دارند که در بخش‌های مختلف زندگی می‌کنند. پارک راز هستی کافی‌شاپ و کافه دمنوش هم دارد که در آن‌ها می‌توانید ساعاتی را استراحت کنید.

اگر به همراه گروهی از خانم‌های گروه دوستان و فامیل به پارک چیتگر آمده‌اید باید بدانید این یکی از جاهای تفریحی تهران است که بخش را فقط به بانوان اختصاص داده. بوستان ریحانه انواع امکانات ورزشی و تفریحی را برای شما تدارک دیده.

پارک چیتگر روی گوگل مپ

11- پارک شهر

اگر در فصل‌های تابستان می‌خواهید یکی از جاهای دیدنی تهران را برای تفریح و عکس‌برداری انتخاب کنید پارک شهر حتما باید یکی از گزینه‌های شما باشد. این پارک را معمولا به دو چیز می‌شناسند: یکی لاله‌های رنگین و زیبای آن در نیمه اول سال و دیگری دریاچه مصنوعی و آب‌نماهای زیبای آن.

پارک شهرالبته این آخر کار نیست!‌ از دیگر امکانات پارک شهر می‌توان به موزه صلح تهران اشاره کرد که در آن می‌توانید انواع ابزارآلات جنگی مانند ماسک ضدشیمیایی را ببینید. پارک شهر تهران یک باغ پرندگان و یک آکواریوم هم دارد که دیدن آن مخصوصا برای کودکان جذاب خواهد بود. کتابخانه مرکزی پارک شهر هم یکی دیگر از جاذبه‌های این پارک محسوب می‌شود که مجموعه کتب نفیس آن در زیرزمین همیشه ارزش دیدن را دارد.

پارک شهر روی گوگل مپ

12- پارک هنرمندان

می‌دانید چرا نام این پارک را پارک هنرمندان گذاشته‌اند؟ به خاطر خانه هنرمندان که در دل این پارک جا خوش کرده! محلی‌ها پارک هنرمندان را به نام پارک ایرانشهر هم می‌شناسند. این یکی از جاهای دیدنی تهران است که مورد علاقه هنرمندان و هنردوستان خواهد بود. چرا؟ چون جای‌جای پارک می‌توانید انواع مجسمه‌ها و تندیس‌های ساخته‌شده توسط هنرمندان مشهور کشورمان را ببینید.

پارک هنرمندانخانه هنرمندان هم همیشه مانند آهن‌ربایی عمل می‌کند که عاشقان هنر را به خود جذب می‌کند. رویدادهای هنری و نمایشگاه‌های گاه‌وبی‌گاه در این خانه برگزار می‌شوند و گالری‌های دائمی امکان خریداری آثار هنری را به شما می‌دهند. علاوه بر این‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها و فروشگاه‌های صنایع دستی مکان‌هایی هستند که می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید، چیزی بخورید و بنوشید، یا سوغاتی بخرید.

13- پارک دانشجو

پارک دانشجو یکی از خاطره‌انگیزترین جاهای دیدنی تهران است. چرا؟ به خاطر وجود ساختمان گرد و زیبای تئاتر شهر. اگر از تئاترهای این ساختمان و نیمکت‌های اطراف آن‌ها خاطره‌ای ندارید حتما در اولین فرصت خود را به پارک دانشجو برسانید. چه نمایش‌های خیابانی را دوست داشته باشید چه ترجیح می‌دهید به یکی از سالن‌های نمایش بروید، فرصت دیدن یک نمایش تئاتر در این پارک را به هیچ عنوان نباید از دست بدهید.

پارک دانشجوساختمان تئاتر شهر را بیژن صفاری به سفارش فرح پهلوی طراحی و اجرا کرد. در طراحی این ساختمان از نقوش اصیل ایرانی به همراه نقش‌های مدرن از سرتاسرجهان الهام گرفته شده. البته این روزها ایستگاه متروی چهارراه ولیعصر هم به جاذبه‌های این پارک اضافه شده‌است. نکته جالب در مورد ایستگاه متروی پارک دانشجو این است که برخی افراد آن را یکی از جاذبه های دیدنی تهران می‌دانند و برخی فکر می‌کنند سازه دروازه مترو چهره تئاتر شهر را مخدوش کرده.

پارک دانشجو روی گوگل مپ

14- پارک طالقانی

بعد از این همه گشت و گذار در قصرهای قدیمی تهران، وقت آن رسیده به یک پارک زیبا بروید و نفسی تازه کنید. پارک طالقانی یکی از جاهای دیدنی تهران است که به خاطر دسترسی راحت و نزدیکی به ایستگاه متروی تهران و بزرگراه‌های همت، مدرس، و حقانی به راحتی می‌توانید چند ساعتی را در آن خوش بگذرانید.

پارک طالقانیاز جمله امکانات این پارک می‌توانیم به زمین بازی کودکان، زمین ورزش برای بزرگسالان، مسیر پیاده‌روی چوبی، و تعداد زیادی آلاچیق اشاره کرد. به خاطر مسیر دسترسی آسان و همین آلاچیق‌هاست که پارک طالقانی می‌تواند بهترین گزینه برای پیک‌نیک خانوادگی روز جمعه شما باشد. یک نکته جالب دیگر در مورد پارک طالقانی این است که در سال‌های اخیر پل طبیعت آن را به پارک آب و آتش وصل کرده و همین فرصت غنیمتی ا‌ست که سه تا از جاهای دیدنی تهران را در یک روز ببینید.

پارک طالقانی روی گوگل مپ

15- پارک نوروز

چرا نام این بوستان را پارک نوروز گذاشته‌اند؟ چون که این پارک با رویکرد بین‌المللی ساخته شده و در آن می‌توانیم در تمام ماه‌های سال، سنت‌های نوروزی را به کشور‌های عضو اکو نشان دهیم. در واقع ۱۲ سکو برای این کشورها، به علاوه دو سکوی اضافه برای عراق و بحرین در این پارک ساخته شده. هر کدام از این کشورها می‌توانند رسم و رسوم خاص خود را روی یکی از این سکوها به نمایش بگذارند. جالب است، نه؟

پارک نوروزیکی دیگر از جاذبه های گردشگری تهران در پارک نوروز چهارمین پلانتاریوم بزرگ جهان است که در آن می‌توانید اطلاعات ارزشمندی را در مورد نجوم و علوم مربوط به آن یاد بگیرید. این مجموعه برای ستاره‌شناسان حرفه‌ای و آماتور امکاناتی دارد که در نوع خود بی‌نظیر است. به علاوه، بخش‌های دیگری در این مجموعه وجود دارد که به علوم دیگر مانند فیزیک، شیمی، و زیست شناسی پرداخته شده. برای همین هم پارک نوروز هیچ کس را ناامید نمی‌کند و برای هر کسی تفریحی در چنته دارد.

پارک نوروز روز گوگل مپ

16- پارک ولایت

بی‌شک می‌توان به راحتی گفت که پارک ولایت یکی از هیجان‌انگیزترین جاهای دیدنی تهران است. این پارک در جنوب تهران قرار دارد و با امکانات متنوع و بی‌نظیر خود می‌تواند روز زیبایی را برای شما رقم بزند. این پارک کمتر از ۱۰ سال پیش افتتاح شد و تمام امکانات تفریحی و رفاهی در آن در اختیار بازدیدکنندگان قرار دارد.

پارک ولایتاز جمله امکانات تفریحی این پارک می‌توان به بانجی جامپینگ، قعله شادی، شهر ورزش، دیوارنوردی، صخره‌نوردی، پاراگلایدر، اتوموبیل‌رانی سرعت، پاراگلایدر، کارتینگ، و… اشاره کرد. در پارک ولایت می‌توان انواع ورزش‌های روباز مانند فوتبال، تنیس، والیبال، و بسکتبال را بازی کرد. حدود ۶۰ هزارمتر از فضای پارک هم به بانوان اختصاص داده شده که در آنجا بتوانند به راحتی به بازی و تفریح بپردازند. خلاصه اینکه هر آنچه خوبان دارند پارک ولایت همه یکجا دارد.

پارک ولایت روی گوگل مپ

17- پارک المهدی

بهترین نکته در مورد پارک المهدی این است که امکان ماهیگیری در قلب یکی از بزرگ‌ترین شهرهای کشور را به اختیار شما می‌گذارد. بله، در دریاچه پارک المهدی هر ساله ماهی‌هایی آزاد می‌شوند که صید آن‌ها تبدیل می‌شود به تفریح شهروندان. علاوه بر ماهیگیری تفریحات دیگری هم در این پارک در اختیار مردم قرار دارد.

پارک المهدی از جاهای دیدنی تهراناین امکانات شامل شهربازی، اسکله قایق‌رانی، فروشگاه شهر کتاب، و خانه شهروند می‌شوند. به علاوه اگر به گل و گیاه علاقمند هستید کلینیک گل پارک المهدی هم پاسخگوی سوالات شما در مورد گل‌ها و گیاهان خانگی است و هم انواع گل‌ها را می‌توانید از آنجا تهیه کنید.

پارک المهدی روی گوگل مپ

18- پارک جنگلی لویزان

اگر می‌خواهید یکی از جاهای تفریحی تهران را تجربه کنید که در آن کاملا از شلوغی و سروصدای شهر به دور هستید حتما پارک جنگلی لویزان را انتخاب کنید. جالب اینجاست که منطقه لویزان اصلا جنگل نبوده و به صورت یک زمین بایر در شمال شرقی تهران قرار داشته. تا اینکه در سال ۱۳۴۲ جنگل شیان به صورت مصنوعی در آن ایجاد شده.پارک جنگلی لویزان

یکی از بهترین بخش‌های پارک که دیدن آن را نباید از دست بدهید باغ پرندگان تهران است. این باغ ۲۳ هکتاری خانه ۶۵۰۰ پرنده است که در قفس یا زیر توی سرتاسری زندگی می‌کنند. دیدن این پرندگان می‌تواند هم برای شما لذت‌بخش باشد و هم برای کودکانتان تجربه جدیدی فراهم کند. خلاصه اینکه اگر جمعه است و نمی‌خواهید در خانه بمانید، رفتن به این پارک تنوع خیلی خوبی از روزمرگی زندگی شهری برایتان فراهم می‌کند.

پارک جنگلی لویزان روی گوگل مپ

19- پارک ملی سرخه حصار

حالا وقت آن رسیده به شرق تهران بیشتر بپردازیم. این بخش از پایتخت بزرگ و شلوغ کشورمان خانه یکی از قدیمی‌ترین مناطق حفاظت‌شده در تمام جهان است. در واقع قدمت پارک سرخه حصار به دوره قاجار می‌رسد، زمانی که پادشاهان این سلسله منطقه را به عنوان شکارگاه شخصی شاه قُرق کردند. گونه‌های جانوری این پارک در آن زمان تنوع خیلی زیادی داشت و بهترین مکان برای شکار و خوش‌گذرانی بود.

پارک ملی سرخه حصارحتی امروز هم انواع نادر گونه‌های جانوری و گیاهی را می‌توان در این منطقه پیدا کرد. البته اگر به اصول اولیه طبیعت‌گردی آشنا نیستید در رفتن به این پارک کمی بیشتر دقت کنید چون در بخش‌هایی از آن جانوران خطرناکی مانند افعی هم پیدا می‌شود. اما اگر نمی‌خواهید خود را به دل طبیعت وحشی پارک بسپارید می‌توانید به دهکده تفریحی ورزشی پارک بروید و از ورزش‌ها و تفریحاتی مانند پینت‌بال، تنیس، فوتبال‌دستی و بیلیارد لذت ببرید.

خلاصه اینکه پارک ملی صرخه حصار یکی از جاهای تفریحی تهران است که هم برای طبیعت‌گردان حرفه‌ای ایدئال است و هم برای خانواده‌هایی که یک روز زیبا و یک پیک‌نیک خانوادگی را در دامان طبیعت می‌خواهند.

پارک ملی سرخه حصار روی گوگل مپ

20- پارک جنگلی یاس

می‌دانستید پارک جنگلی یاس بزرگ‌ترین پارک جنگلی پایتخت است؟ این پارک جنگلی پیش از اینکه پارک شود محل منازعه وزارت اطلاعات و ارتش بود تا اینکه نهایتا به شهرداری اهدا شد و در اختیار عموم مردم قرار گرفت. یکی از بهترین چیزهایی که می‌توانید در پارک جنگلی یاس فاطمی پیدا کنید انواع زمین‌های بازی برای کودکان و بزرگسالان است. برای همین چه به همراه خانواده به این پارک بروید چه به همراه دوستان ناامید نخواهید شد.پارک جنگلی یاس

از جمله امکانات هیجان‌انگیز این پارک می‌توان به تیراندازی به هدف در حال پرواز به اسلحه واقعی یا مسابقه‌ای اشاره کرد. به هر حال بی‌دلیل نیست که این پارک جنگلی یکی از بهترین جاهای تفریحی تهران به شمار می‌رود. البته بساط پینت‌بال و دوچرخه‌سواری هم به‌راه است اما باید دوچرخه‌های خودتان را به همراه ببرید.

پارک جنگلی یاس روی گوگل مپ

21- پارک پردیسان

وقتی به پارک می‌روید دیدن استعمال دخانیات در گوشه‌گوشه پارک آزارتان می‌دهد؟ پس پارک پردیسان را برای تفریحات خود انتخاب کنید. این پارک یکی از جاهای تفریحی تهران است که در آن استعمال دخانیات ممنوع است، تا جایی که محلی‌ها به آن ریه‌های تهران هم می‌گویند.

پارک پردیسانیکی از دیدنی‌ترین بخش‌های پارک پردیسان، مرکز بازپروری حیوانات وحشی است. اگر به این بخش از پارک بروید شاهد خواهید بود که کارشناسان و متخصصین به درمان حیوانات آسیب دیده از دست شکارچیان غیرقانونی و قاچاقچیان حیوانات نادر می‌پردازند. به علاوه این مرکز بخش احیا و حفاظت از یوز ایرانی را هم در خود دارد که جالب توجه است. موزه تنوع زیستی و سینمای محیط زیست از از جمله بخش‌هایی است که ممکن است توجه شما را به خود جلب کند. پس هر وقت که توانستید خود را به شهرک غرب برسانید و از این پارک زیبا بازدید کنید.

پارک پردیسان روی گوگل مپ

22- پارک ایران زمین

پارک ایران زمین در خیابان ایران زمین در شهرک غرب تهران قرار دارد. این پارک باغ‌راه فدک هم نامیده می‌شود و مکان خوبی است که بعد از یک روز سخت کاری چند دقیقه‌ای را در آن قدم بزنید و خستگی به در کنید. پارک ایران زمین انواع امکانات ورزشی را در اختیار شهروندان قرار می‌دهد.

پارک ایران زمینعلاوه بر مسیر پیاده‌روی که دورتادور پارک قرار دارد، انواع زمین‌های فوتبال، بستکبال، والیبال، بدمینتون، و دوچرخه‌سواری در پارک در انتظار شما هستند. البته کودکان هم در این پارک فراموش نشده‌اند. زمین‌های بازی کودکان در این پارک فرزندان دلبند شما را ساعت‌ها سرگرم می‌کنند. بعد از اینکه حسابی خسته ‌شدید، بوفه‌ها و کافه‌های پارک هم استراحت‌گاه خوبی را برای شما مهیا کرده‌اند.

پارک ایران زمین روی گوگل مپ

23- پارک گفتگو

پارک گفتگو بر پایه گفتگوی تمدن‌ها بنا شده و در همین جهت انواع باغ‌های مختلف از کشورهای مختلف جهان در این پارک ساخته شده‌اند. برای همین هم می‌گویند یکی از جاهای دیدنی تهران که در آن می‌توان تمام دنیا را دید همین پارک گفتگوست. انواع باغ‌هایی که می‌توان در این پارک پیدا کرد باغ ایرانی، باغ انگلیسی، باغ ایتالیایی، باغ فرانسوی، و باغ چینی هستند.

پارک گفتگودر میان باغ ایرانی یک کوشک قرار دارد که یادآور معماری دوران قاجار است، باغ ایتالیایی هم با مجسمه مریم مقدس از دیگر بخش‌ها متمایز شده. از امکانات دیگری که در این پارک برای شما آماده شده می‌توان به مسیر دوچرخه‌سواری، خانه اسباب‌بازی، زمین بازی کودکان و زمین اسکیت اشاره کرد.

پارک گفتگو روی گوگل مپ

مراکز تفریحی تهران؛ مهیج و تکرارنشدنی

اگر می‌خواهید به جاهای دیدنی تفریحی تهران هم سر بزنید، کنار همه جاذبه‌های گردشگری آن جاهای دیدنی زیر را از دست ندهید.

برج آزادی تهران، یادبود جشن‌های 2500 ساله

برج آزادی که امروز هم یکی از نمادهای شهر تهران است به عنوان یادبودی برای جشن‌های 2500 ساله شاهنشاهی ساخته شد. به برج آزادی پیش از انقلاب برج شهیاد می‌گفتند. در گذشته تقریبا اغلب کسانی که از شهرهای دیگر به تهران می‌آمدند با آب و تاب با این نماد ایران مدرن عکس‌های یادگاری می‌گرفتند.

برج آزادی، جاهای دیدنی تهران

داستان ساخت برج آزادی از این قرار است که در سال 45 مسابقه‌ای بین معماران ایرانی برگزار شد تا بهترین طرح برای نماد شناسایی ایران انتخاب شود. از میان تمام طرح‌ها، طرح حسین امانت انتخاب شد که نتیجه این طرح برج آزادی امروزی است.

برج آزادی ترکیبی از معماری دوره‌های هخامنشی، ساسانی و اسلامی است. نکته‌ای که شاید خیلی از گردشگرها از آن بی‌اطلاع باشند این است که زیر برج آزادی نگارخانه، کتابخانه و موزه وجود دارد. پس اگر به دیدن برج آزادی می‌روید از زیر زمین و موزه برج غافل نشوید.

برج آزادی روی گوگل مپ

برج میلاد، نماد تهران مدرن

برج میلاد یکی از جاذبه‌های گردشگری مدرن تهران است که در چند سال اخیر به نمادهای این شهر اضافه شده است. برج میلاد ششمین برج مخابراتی دنیاست که به یک مرکزی برای تفریح و خوشگذرانی تهرانی‌ها و گردشگران تبدیل شده است. برج میلاد میزبان کنسرت‌ها و جشنواره‌های زیادی است و اکثر خوانندگان معروف ایران در سالن‌های برج میلاد کنسرت برگزار می‌کنند.

برج میلاد، جاذبه های گردشگری تهران

تفریح‌های برج میلاد

دلفیناریوم برج میلاد تهران که گفته می‌شود اولین دلفیناریوم غیر ساحلی در خاورمیانه است یکی از تفریح‌های جذاب هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان است. شاید انتظار این تفریح‌ها را از برج میلاد نداشته باشید اما اینجا زیپ‌لاین و برج معلق، فوتبال حبابی و اتاق فرار هم دارد و می‌توانید حسابی آدرنالین خونتان را بالا ببرید. برای رسیدن به برج میلاد می‌توانید از مترو تهران استفاده کنید.

کافه و رستوران

رستوران گردان برج میلاد یکی از بهترین رستوران های تهران است. اما این رستوران تنها کافه و رستوران برج نیست. بعد از سر زدن به طبقات مختلف برج و تفریح درست و حسابی می‌توانید خودتان را در رستوران‌ها و کافه‌های برج به یک نوشیدنی یا غذای لذیذ مهمان کنید.

در طبقات مختلف چه خبر است؟

در یکی از طبقات برج هم مجسمه شمعی بزرگان و مشاهیر ایرانی مثل جلال آل احمد، نیما یوشیج و فردوسی را می‌بینید و می‌توانید با این مجسمه‌ها عکس یادگاری بگیرید. فروشگاه‌های صنایع دستی و همچنین هنرمندانی که در حال نقاشی، تراشیدن تخم شترمرغ و درست کردن دیگر صنایع دستی هستند، اینجا زیاد می‌بینید.

در طبقه آخر برج تهران زیر پای شماست و از آن بالا می‌توانید آسمان پر ستاره شب‌های تهران و خود شهر را ببینید.

آدرس برج میلاد روی گوگل مپ

تئاتر شهر تهران، مرکزی برای تماشای تئاتر فاخر

یکی از معروفترین مراکز فرهنگی تهران همین تئاتر شهر تهران است که در پارک دانشجو وچهارراه ولیعصر قرار گرفته است. ساختمان تئاتر شهر هم مانند موزه های تهران از جمله موزه فرش و موزه هنرهای معاصر به همت فرح پهلوی ساخته شد تا مرکزی باشد برای تماشای تئاتر.

ساختمان تئاتر شهر چندین سالن نمایش دارد که میزبان تئاترهای فاخر می‌شوند. طبقه چهارم تئاتر شهر یک کتابخانه تخصصی و مرکز اسناد هنرهای نمایشی دارد. فروشگاه کتاب و کافه تریای آن از بهترین کافه های تهران که محلی برای گردهم آمدن علاقمندان به تئاتر و هنر است از دیگر امکانات این مجموعه است.

تئاتر شهر روی گوگل مپ

دریاچه چیتگر، بزرگترین دریاچه مصنوعی کشور

دریاچه چیتگر که بعدها اسم آن به دریاچه شهدای خلیج فارس تغییر پیدا کرد، بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران است. هنوز هم این دریاچه به چیتگر معروف است و یکی از مهمترین جاذبه‌های تفریحی تهران به حساب می‌آید. این دریاچه در شمال غرب تهران و در منطقه 22 قرار دارد.

دریاچه چیتگر_جاهای دیدنی تهران

مجموعه دریاچه چیتگر تقریبا به یک شهرک تفریحی تبدیل شده است و امکانات زیادی برای خوش گذرانی دارد. اینجا هم به جمع‌های دوستانه خوش می‌گذرد هم به جمع‌های خانوادگی با کودکان. قایق‌سواری، راید اسکیت هوایی، سرسره‌های سقوط آزاد، پیست پرش در آسمان، سینما شش بعدی و سافاری پارک وحشت از جمله تفریح‌هایی هستند که می‌توانید در محوطه دریاچه از آن لذت ببرید.

پیاده روی و دوچرخه سواری در امتداد دریاچه یکی از بخش‌های اصلی در بازدید از این مجموعه تفریحی است. عکاسی، پرنده نگری و لذت بردن از اجراهای زنده را از دست ندهید.

دریاچه چیتگر روی گوگل مپ

مراکز خرید تهران از جاهای دیدنی پایتخت

مراکز خرید تهران هم یکی از جاهای دیدنی و گردشگری تهران است. خیلی از گردشگران برای دیدن مراکز خرید لوکس و معروف تهران مثل بوتیک مال ملل و پالادیوم در کنار دیگر مراکز تفریحی این شهر به پایتخت می‌آیند. حتی اگر قرار نباشد خرید هم بکنید دیدن ویترین‌های شیک، سر زدن به نمایندگی‌های برندها و مزون‌های ایرانی معروف حال و هوایتان را عوض می‌کند. اگر دوست دارید مراکز خرید شیک و معروف تهران را بشناسید، مقاله پولدارهای تهران از کجا خرید می‌کنند را بخوانید.

مرکز خرید بوتیک مال ملل_مراکز خرید تهران

1- باملند، مرکز خریدی تمام عیار در شمال ‌غرب تهران

باملند هم درست مانند ایران مال یک مرکز خرید لوکس و تفریحی است که در ضلع شرقی دریاچه چیتگر قرار دارد. باملند اولین مرکز خرید خطی ایران است که از 12 ویلای مستقل دو طبقه تشکیل شده است. معماری این مرکز خرید از معماری بادگیرهای مناطق کویری و روستاهای پلکانی الهام گرفته و با معماری مدرن ترکیب شده و حالا نتیجه شده یک مرکز خرید شیک و مدرن.

برندهای خارجی و ایرانی مختلف مثل بنتون، سوارسکی، ریباک و کیاگالری در باملند شعبه دارند. البته لازم نیست حتما برای خرید به باملند سر بزنید، گشت زدن در فضای خود مرکز خرید یک جور تفریح است و حال و هوایتان را عوض می‌کند.

علاوه بر برندهای طلا، لباس و ساعت اکثر رستوران‌ها و فست‌فودهای زنجیره‌ای تهران هم اینجا شعبه دارند و انواع غذاها و نوشیدنی‌های لذیذ سرو می‌کنند. البته این باملند با بام تهران تفاوت دارد و این تشابه نسبی اسامی نباید شما را به اشتباه بیندازد.

مرکز خرید باملند روی گوگل‌مپ

2- بازار تجریش از معروف‌ترین جاهای دیدنی تهران برای خرید

بازار تجریش تهران نه تنها پیش تهران‌نشین‌ها و ایرانی، بلکه پیش گردشگران خارجی هم شهرت خاصی دارد. بهتر است همین اول بگوییم که حتی اگر قصد خرید نداشته باشید باز هم گشت و گذار در بازار تجریش خالی از لطف نیست؛ بازاری که هر بخشش رنگ و لعاب خاص خودش را دارد.

حتما شما هم قبول دارید که ورود به بازار سبزیجات و میوه، انرژی خاصی دارد؛ بوی سبزی تازه با رنگین‌کمانی از جنس میوه‌ها حال آدم را خوب می‌کند. همین فضا در بازار تجریش منتظر شماست و چیزی که حال شما را بهتر می‌کند معماری باستانی و باشکوه بازار است.

بازار تجریش روی گوگل مپ

3- بازار بزرگ تهران

در شهر تهران به هرکسی بگویید «بازار» اولین جایی که پیشنهاد می‌دهد بازار بزرگ تهران است. بازار تهران نه تنها جایی برای خرید است (مخصوصا برای خانم‌ها) بلکه به خاطر معماری سنتی و طاق‌های زیبایش، یکی از جاهای دیدنی تهران قدیم هم به حساب می‌آید.

تقریبا هر چیزی که در یک تور خرید برایتان لازم باشد (از انواع اجناس گرفته تا شکم‌گردی و استراحت و عکاسی در صحنه‌های زیبا) در بازار بزرگ تهران وجود دارد و حتما پیشنهاد می‌کنیم که اینجا را از نزدیک ببینید. همچنین بهتر است بدانید که بازار بزرگ تهران در روزهای تعطیل کار نمی‌کند.

بازار بزرگ تهران روی گوگل مپ

4- بازار ری

بازار ری حال‌وهوای بازارهای ۱۰۰ سال پیش را دارد. وقتی به این بازار قدم می‌گذارید باورتان نمی‌شود در تهران مدرن پر از آسمان‌خراش هستید. این بازار در دوران صفویه ساخته شد و در دوران امیرکبیر هم یک بار بازسازی شد، تا به امروز حجره‌های قدیمی و چراغ‌های سقفی زیر طاق بازار به همان حال‌وهوا هستند.

بازار ریدر واقع می‌توان گفت بازار ری یکی از جاهای دیدنی تهران است که برای خوشحال کردن مادربزرگتان می‌توانید او را به آنجا ببرید. هر چه که بخواهید در این بازار پیدا می‌شود، اما اصلی‌ترین سوغات آن گیاهان دارویی و انواع نقل و شیرینی‌جات است. البته جالب است بدانید یک بازار جدید هم برای مدرن‌گرایان روبه‌روی بازار قدیمی ری ساخته شده که در ۳ طبقه انواع پوشاک و لوازم منزل را عرضه می‌کند.

بازار ری روی گوگل مپ

5- پاساژ رزاق منش

پاساژ رزاق منش یکی دیگر از جاهای دیدنی تهران است که حال و هوای تهران قدیم را به شما می‌دهد. این بازار در سال ۱۳۱۲ ساخته شد و در خیابان لاله‌زار قرار دارد. اگر اسم لاله‌زار را به قدیمی‌ترهای خانواده بگویید فورا غرق در خاطرات جوانی خود می‌شوند و شروع می‌کنند به تعریف کردن گشت‌وگذارهای خود در این خیابان و سینمای‌های اطراف آن.

پاساژ رزاق منشامروزه متاسفانه این بازار از زیبایی و شکوه قدیم خود افتاده و از سقف شیشه‌ای آن دیگر خبری نیست. متاسفانه پاساژ رزاق منش نشان‌گر دورانی بود که حالا دیگر گذشته است و هیچ تلاشی برای بازسازی آن انجام نمی‌شود. رفتن به لاله زار قدیم و دیدن این پاساژ ممکن است شما را از گذر زمان و پیرشدن شهری که دوست می‌داشتید غصه‌دار کند.

پاساژ رزاق منش روی گوگل مپ

6- پاساژ چارسو

اگر راهتان به خیابان جمهوری تهران افتاده باشد احتمالا چشمتان به ساختمان سفید و طوسی مدرنی در میانه خانه‌های تک طبقه‌ای و قدیمی افتاده است. پاساژ چارسو در سال ۱۳۹۱ ساخته شد و از همان زمان مرکز فروش کالای دیجیتال است. اگر به یک لپ‌تاپ جدید نیاز دارید می‌توانید به یکی از ۵ طبقه این پاساژ بروید و کالای مورد علاقه خود را پیدا کنید.

پاساژ چارسوطبقه ششم پاساژ چارسو اما داستان دیگری دارد. این طبقه خانه پنج سالن سینما است که در سال‌های اخیر محل برگزاری جشنواره‌های زیادی بوده است. این سالن‌ها بهانه خوبی هستند که حتی اگر لوازم دیجیتال نیاز نداشته باشید هم سری به پاساژ چارسو بزنید.

پاساژ چارسو روی گوگل مپ

7- پاساژ علاالدین

یکی دیگر از جاهای دیدنی تهران که می‌توانید در آن انواع کالای دیجیتال را پیدا کنید پاساژ علاالدین است. این مرکز فروش کالای دیجیتال در سال ۱۳۷۹ افتتاح شد و ۱۱۰۰ مغازه آن تماما به فروش و تعمیر انواع موبایل، تبلت و لپ‌تاپ اختصاص پیدا کرده‌اند. امروزه پاساژ علاالدین را به دو دلیل می‌شناسند: یکی مرجع تعیین قیمت انواع کالای دیجیتال، و دومی تهیه انواع قطعات یدکی برای تعمیر کالای دیجیتال. پاساژ علاالدین در روزهای هفته از ساعت ۱۱ صبح تا ۸ شب قابل بازدید است و برای دیدن آن باید خود را به خیابان حافظ برسانید.

پاساژ علاالدین از جاهای دیدنی تهرانپاساژ علاالدین روی گوگل مپ

دیدنی‌های تهران که نباید از دست بدهید

همان‌طور که گفتیم، دیدنی‌های تهران کم نیستند. جاذبه‌های دیدنی زیر در تهران بسیار پر طرفدار هستند.

1- خیابان ۱۵ خرداد

خیابان ۱۵ خرداد یکی از جاهای دیدنی تهران است که با فکر کردن به آن صداهای خیابان ناخودآگاه به ذهنمان می‌آید. صدای سم اسبان و کالسکه‌هایی که به دنبال خود می‌کشند، صدای گاری‌های باربری، صدای فروشندگانی که محصول یه کالای خود را تبلیغ می‌کنند، و صدای صدها رهگذری که به قصد خرید یا گشت و گذار آمده‌اند.

خیابان ۱۵ خرداددالآن‌های بازار، تیمچه‌ها، و ساختمآن‌های تاریخی این خیابان یک روز کامل را برای بازدید می‌طلبند. بهتر است اول به دیدن ساختمان‌ها بروید، جاهایی مثل ساختمان رادیو، مسجد شاه، ساختمان تاریخی دادگستری، و تیمچه حاجب‌الدوله را ببینید، بعد خود را به دل بازار بسپارید و ساعت‌ها در میان راهرو‌ها و بازارها قدم بزنید. بعد از اینکه آنقدر خسته شدید که دیگر نمی‌توانید راه بروید به رستوران مسلم بروید و با غذاهای خوشمزه آن دلی از عزا در بیاورید.

خیابان ۱۵ خرداد روی گوگل مپ

2- حمام نواب

اگر فیلم قیصر را دیده باشید احتمالا بازدید از حمام نواب برایتان خیلی پرمعنا و نوستالژیک خواهد بود. این یکی دیگر از جاهای دیدنی تهران است که در دوران قاجار ساخته شد. این حمام در واقع حکم استخر و سونای آن دوران را داشت. جوانان آن دوره به حوضچه‌های آب سرد حمام می‌رفتند و در آب خنک، تنی به آب می‌زدند.

حمام نوابحمام نواب در سال ‍۱۳۸۵ بازسازی شد و در معرض دید عموم قرار گرفت. این نکته را باید به خاطر داشته باشید که جای پارک در نزدیکی حمام وجود ندارد و ممکن است مجبور شوید کمی پیاده روی کنید. برای ورود به حمام هم باید هزینه‌ای را پرداخت کنید. بعد از ورود به ساختمان اولین چیزی که توجه‌تان را جلب می‌کند پوستر‌های مربوط به فیلم قیصر هستند که در جای‌جای حمام نصب شده‌اند.

حمام نواب روی گوگل مپ

3- حمام کشوریه

حمام کشوریه یکی از اولین حمام‌های عمومی تهران بود که توسط آقای سلیمان سنه ساخته شد. بخش زنانه این حمام به خاطر همسر آقای سنه حمام کشوریه نامگذاری شد و بخش مردانه سلیمانیه نام دارد. این حمام‌ها به اقلیت‌های دینی ساکن در تهران تعلق داشت و اولین حمام نمره با دوش شهر محسوب می‌شد.

حمام کشوریهمحله‌ای که حمام کشوریه در آن قرار دارد عودلاجان نام دارد و یکی از قدیمی‌ترین و جالب‌ترین جاهای دیدنی تهران است. برای بازدید از این محله و حمام‌های آن باید با انجمن کلیمیان تهران هماهنگ کنید و معمولا بازدید‌های شخصی امکان‌پذیر نیست. اما با تورهای تهران‌گردی به راحتی می‌توانید این حمام قدیمی را ببینید.

حمام کشوریه روی گوگل مپ

4- میدان حسن آباد تهران

میدان حسن آباد را باید هنگام غروب آفتاب ببینید، آن‌قدر در میدان و ساختمان‌ها قدم بزنید تا هوا تاریک شود و نورپردازی میدان و ساختمآن‌های اطراف آن روشن شوند. وقتی میدان را زیر چادر شب می‌بینید و نور‌های رنگی ساختمان‌ها را روشن کرده‌اند حس می‌کنید دیگر در تهران امروز نیستید. حس‌ می‌کنید که به پاریس دهه ۸۰ میلادی قدم گذاشته‌اید و انتظار دارید به جای صدای رهگذران فارسی زبان صداهای نا‌آشنای زبان فرانسوری را بشنوید.

میدان حسن آباد تهرانبناهای اطراف میدان در سال ۱۳۰۹ ساخته شدند و به خاطر ساختار و معماری به خصوص آن‌ها، میدان هشت گنبد نامیده شد. این همان ساختمانی است که امروزه هم وقتی به میدان حسن آباد تهران می روید با آن مواجه می‌شوید. بین سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۵ سنگ‌های این ساختمان مرمت و شستشو شدند. مغازه‌های دورتادور میدان نسل‌هاست که به همان شکل نگاه داشته شده‌اند. این مغازه‌ها اکثرا به ابزارفروشی اختصاص داده شده‌اند.

میدان حسن آباد تهران روی گوگل مپ

5- ساختمان مجلس شورای اسلامی

ساختمان مجلس شورای اسلامی یا بهارستان یک ساختمان هرمی مثلثی مرمری است که از سال ۱۳۸۳ تا به حال مورد استفاده نمایندگان مجلس بوده. این ساختمان ۲۵ هزار متر مربع مساحت دارد که شامل صحن علنی، اتاق اینترنت و اتاق ترجمه همزمان می‌شود.

ساختمان مجلس شورای اسلامیساختمان مجلس شورای اسلامی روی گوگل مپ

6- قلعه گبری

قلعه گبری یا قلعه ایرج یکی از جاهای دیدنی تهران است که برای دیدن آن باید از شلوغی شهر چند کیلومتری دور شوید و خود را به جاده ورامین برسانید. این قعله بیش از دو هزار سال قدمت دارد و گفته می‌شود به دوران قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. باستان‌شناسان از روی اشیای کشف شده در حدس می‌زنند که ساکنان قلعه گبری زرتشتی بوده‌اند.

قلعه گبریامروزه اما از این قلعه جز تلی از خاک و پناهگاهی برای معتادن و افراد بی‌خانمان چیزی نمانده. شهرداری ورامین و سازمان میراث فرهنگی وعده داده‌اند که به زودی فرایند بازسازی آن را آغاز کنند و نهایتا قلعه را به عنوان موزه در اختیار مردم قرار دهند، اما از شواهد پیداست سال‌ها با تحقق این وعده فاصله داریم.

قلعه گبری روی گوگل مپ

7- سنگ نگاره فتحعلی شاه

سنگ نگاره فتحعلی شاه در سال ۱۲۱۰ در منطقه شهر ری بر دل کوه نقش بست. آن زمان جنگ با روس‌ها به تازگی پایان یافته بود و فتحعلی شاه می‌خواست اقتدار خود را به جهانیان نشان دهد. و البته چه کاری بهتر از اینکه نقش خودش و پسرانش را روی کوه کنده‌کاری کند. این که یک روز تعطیل خود را به دیدن سنگ نگاره فتحعلی شاه اختصاص دهید و برای دیدن آن از شهر خارج شوید کاملا ارزشش را دارد.

سنگ نگاره فتحعلی شاهسنگ نگاره فتحعلی شاه روی گوگل مپ

اماکن مذهبی تهران

حتی جاذبه‌های مذهبی تهران هم دیدنی هستند. در ادامه بععضی از آن‌ها را هم به شما معرفی خواهیم کرد.

1- آتشکده تخت رستم

اهل طبیعت‌گردی هستید ولی در عین حال دوست دارید حین قدم زدن در طبیعت آثار تاریخی را هم ببینید؟ پس آتشکده تخت رستم یکی از جاهای دیدنی تهران است که می‌توانید از‌ آن بازدید کنید. می‌دانید که ایران در سال‌های دوردست کشوری زرتشتی بوده برای همین هم آتشکده‌های زیادی در جای‌جای کشور از آن دوران باقی مانده‌اند.

آتشکده تخت رستمدلیل نام گذاری این آتشکده، کوه تخت رستم است که تبدیل شده به خانه ابدی آتشکده تخت رستم. این مکان تاریخی احتمالا محل نگهداری آتش مقدس بوده. اگر خیلی دقت کنید می‌توانید دو تخت جداگانه آتشکده را در دل کوه ببینید. تخت اول محل افروختن آتش بوده و در تخت دوم مراسمات مذهبی را برگزار می‌کرده‌اند. برای دیدن آتشکده تخت رستم کافی است بعد از شهریار- تهران ۲۰ کیلومتر به سمت غرب بروید و خود را به روستای قجر برسانید.

آتشکده تخت رستم روی گوگل مپ

2- آتشکده بهرام ری یا تپه میل

اگر برای دیدن جاذبه های دیدنی تهران دل به جاده‌های اطراف شهر زده‌اید، پس حتما سری هم به تپه میل بزنید. این آتشکده باستانی از نظر وضعیت ظاهری موقعیت خیلی بهتری از آتشکده تخت رستم دارد و ساختمان آن حتی از دوردست هم کاملا قابل تشخیص است. این آتشکده ۱۲ کیلومتر با شهر ری فاصله دارد و آن را به بهرام گور نسبت داده‌اند.

آتشکده بهرام ری یا تپه میلهمان‌طور که از نام آتشکده برمی‌آید تپه میل بر روی یک تپه بناشده. اما از روی نیزارهایی که در اطراف تپه پیدا می‌شود می‌توان حدس زد دورتادور تپه زمانی پوشیده از آب بوده. امروزه می‌توانید بین ساعات ۸ صبح تا ۶ عصر از تپه میل بازدید کنید و این سازه تاریخی را از نزدیک ببینید.

آتشکده بهرام ری یا تپه میل روی گوگل مپ

3- کلیسای سرکیس مقدس

وقت آن رسیده کمی در تاریخ سفر کنیم و به دورانی نزدیک‌تر به زمان حال بیاییم. کلیسی سرکیس مقدس در سال ۱۳۵۲ ساخته شد و از همان زمان به بعد محل گردهم‌آیی و عبادت مسیحیان و کلیمیان پایتخت بوده. در سال ۱۳۹۱ تحت مرمت و بازسازی جزئی قرار گرفت و بخش‌هایی از آن بازسازی شد.

کلیسای سرکیس مقدسحتی امروز هم تمام مراسمات مذهبی مسیحیان کشور در این کلیسا برگزار می‌شود و روزهایی از هفته تنها مسیحیان می‌توانند وارد کلیسا شوند. اما در روزهای دیگر کلیسا برای بازدید عموم آزاد است و می‌توانید از این شاهکار تاریخی مذهبی بازدید کنید. بهتر است قبل از رفتن به کلیسا از باز بودن آن اطمینان حاصل کنید و با مسئولین کلیسا هماهنگ باشید. و البته به خاطر داشته باشید که کلیسای سرکیس مقدس یک مکان مذهبی است و احترام این مکان را حتما باید نگه دارید.

کلیسای سرکیس مقدس روی گوگل مپ

4- حرم شاه عبدالعظیم حسنی

امکان ندارد به همراه خانواده و بزرگ‌ترها به تهران رفته باشید و برای زیات به حرم شاه عبدالعظیم نرفته باشید. انگار که برای مادرها و مادربزرگ‌ها هیچ سفر و تفریحی بدون زیارت از حرم شاه عبدالعظیم کامل نمی‌شد. شاه عبدالعظیم حسنی یکی از نوادگان امام حسن مجتبی بود که در منطقه شهر ری به خاک سپرده شده.

حرم شاه عبدالعظیم حسنیدر طول سالیان دراز حرم این امامزاده ارجمند بارها بازسازی و مرمت شده، اما دوره‌های ایلخانی در ابتدا، و دوره‌های صفوی و قاجار در ادامه به جد به کار ساخت و مرمت حرم مشغول بوده‌اند. آرامگاه افراد مشهور زیادی هم در حرم شاه عبدالعظیم حسنی قرار دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به ستارخان، شیخ محمد خیابانی، محمد قزوینی و ناصرالدین شاه قاجار اشاره کرد.

حرم شاه عبدالعظیم حسنی روی گوگل مپ

5- آرامستان ظهیرالدوله

آرامستان ظهیرالدوله یکی از جاهای دیدنی تهران است که اگر به اهل قبور و سنگ قبرهای قدیمی علاقه‌مند هستید برای شما جذاب خواهد بود. قدمت آرامستان ظهیرالدوله به دوران قاجار بازمی‌گردد و بسیاری از چهره‌های سرشناس لشکری و کشور آن دوران در این گورستان به خاک سپرده شده‌اند.

آرامستان ظهیرالدولهآرامستان ظهیرالدوله روی گوگل مپ

6- بقعه جوانمرد قصاب

نام جوانمرد قصاب را کجا شنیده‌اید؟ بله درست است، ایستگاه متروی جوانمرد قصاب که احتمالا بارها و بارها از آن گذشته‌اید. اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید این نام از کجا آمده و جوانمرد قصاب که بوده و چه کرده؟ روایت در مورد جوانمرد قصاب زیاد است و هر کدام به یک سمت‌وسو رفته‌اند. اما نکته اصلی این است که در تمام این روایت‌ها جوانمرد قصاب انسانی پاک و درستکار بوده که از ضعیفان و فقرا دست می‌گرفته.

بقعه جوانمرد قصاببقعه جوانمرد قصاب در نهایت سادگی بنا شده و تزئین خاصی ندارد. اما بازدید از آن برای شناخت بیشتر این شخصیت تاریخی خالص از لطف نیست.

بقعه جوانمرد قصاب روی گوگل مپ

7- کلیسای مریم مقدس تهران

کلیسای مریم مقدس هم یکی دیگر از جاهای دیدنی تهران است که تم مذهبی دارد. این کلیسا از سال ۱۳۲۴ محل برگزاری مراسمات مذهبی مسیحیان تهران بوده. این کلیسا ظاهری ساده و بی‌آلایش دارد و در خیابان جمهوری واقع شده. کلیسای مریم مقدس یک موزه هم دارد که در آن می‌توانید انواع لباس‌های مذهبی و سنتی ارامنه و وسایلی که مورد استفاده آن‌ها بود را ببینید.

موزه کلیسای مریم مقدس تهران در سال ۲۰۰۸ میلادی برپا شد و آثار هنرمندان ارمنی هم در آن دیده می‌شود.

کلیسای مریم مقدس تهرانهمان‌طور که احتمالا می‌دانید مسیحیان در روزهای شنبه و یکشنبه مراسمات و جلساتی را برگزار می‌کنند. علاوه بر آن روز‌های عید شکرگزاری و کریسمس از روزهای مقدس مسیحیان به شمار می‌آید. اما به غیر از این روزها هر وقت مراسمی مذهبی در این کلیسا برقرار نبود می‌توانید از کلیسا و موزه بازدید کنید.

کلیسای مریم مقدس تھران روز گوگل مپ

8- امامزاده صالح تهران

تجریش است و امامزاده صالح! در واقع یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که فرهنگ و معماری محله تجریش تهران را شکل داده حضور امامزاده صالح در این منطقه است. امامزاده صالح از برادران امام رضا بوده که در منطقه تجریش تهران ساکن شده و همان جا در گذشته. آرامگاه ایشان برای اولین بار در سال ۷۰۰ هجری قمری ساخته شد و البته از آن موقع تا به حال بارها و بارها مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته.

امامزاده صالح تهرانپیشنهاد علی‌ بابا این است که امامزاده صالح را حتما در لیست جاهای دیدنی تهران که می‌خواهید ببینید قرار دهید. بعد از آن هم به بازار تجریش بروید و از دیدن خوراکی‌های هیجان انگیز و انواع وسایل و لباس‌های عرضه شده‌ در این بازار و مراکز خرید اطراف آن لذت ببرید.

امامزاده صالح روی گوگل مپ

9- قبرستان دولاب

میان این همه جاهای دیدنی تهران، چرا باید قبرستان دولاب را برای بازدید انتخاب کنید؟ یکی از اصلی‌ترین دلایل این بازدید می‌تواند نقوش جالبی باشد که روی سنگ‌های قبور حکاکی شده. التبه جالب است بدانید که قبرستان دولاب محل دفن طبعات لهستان، ایتالیا، و فرانسه ساکن در ایران بوده و همچنین مسیحیان ایرانی هم در آن دفن شده‌اند. این قبرستان به دوران کریم‌خان زند بازمی‌گردد و بازدید از بخش‌های مختلف آن می‌تواند جالب توجه باشد.

قبرستان دولابقبرستان دولاب روی گوگل مپ

10- امامزاده داوود تهران

اسم کَن را شنیده‌اید؟ منظورمان شهر فرانسوی و محل برگزاری جشنواره معروف فیلم کن نیست. نسخه ایرانی کن جایی است که می‌توانید امامزاده داوود تهران را پیدا کنید. برای زیارت این امامزاده بهتر است اهل کوهنوردی یا حداقل طبیعت‌گردی باشید چون این یکی از جاهای دیدنی تهران است که به این راحتی‌ها در دسترس عموم مردم نیست.

امامزاده داوود تهران

امروزه البته جاده‌های آسفالت به این مکان دور افتاده هم نفوذ کرده و راه را برای زیارت امامزاده داوود آسان کرده‌اند. اما راه مورد علاقه کوهنوردان همچنان از طریق مسیر کوهستانی است که باید برای رسیدن به آن تا قله شاه‌نشین بالا رفته و بعد به سمت روستای شهرستانک رهسپار شوید.

امامزاده داوود تھران روی گوگل مپ

11- مقبره بی بی شهربانو

بی بی شهربانو همسر امام حسین(ع) بود. در مورد ایشان داستان‌های زیادی در کتب مختلف ذکر شده که تقریبا هیچ کدام پایه و اساس تاریخی ندارند. اما آنچه مسلّم است این است که مقبره بی بی شهربانو یکی از زیارت‌گاه‌های مورد علاقه تهرانی‌ها در دل کوه است.

مقبره بی بی شهربانوکارشناسان باستان شناسی اعتقاد دارند مقبره بی بی شهربانو در دوران ساسانی ساخته شده و خیلی قدیمی‌تر از دوران اسلامی است. برای همین هم داستان دیگری در مورد این زیارتگاه حاکی از آن است که بی بی شهربانو همان آناهیتا، الهه آب دوران باستان بوده و این مقبره هم به یکی از کارکنان عبادتگاه تعلق داشته. به هر حال اصل داستان هر چه که باشد تهرانی‌های زیادی حاضراند در یک روز تعطیل به دل کوه بزنند و مقبره بی بی شهربانو را پیدا کنند.

مقبره بی بی شھربانو روی گوگل مپ

جاهای دیدنی تهران که از جنس طبیعت و ییلاق هستند…

تهران به عنوان پایتخت معمولا به ترافیک و ساختمان‌های بتنی بلند معروف است اما در گوشه و کنار شهر، هنوز هم گنجینه‌های سبز دست‌نخورده‌ای داریم که شما را از یک کلانشهر پر هرج‌ومرج به آرامش و سبزی طبیعت مهمان مهمان می‌کنند.

در ادامه می‌خواهیم چند مورد از جاذبه های طبیعی تهران را بخوانیم.

1- بام تهران

این همه از تهران و جاهای دیدنی‌اش شنیده‌ایم، از ترافیک و شلوغی‌اش گلایه داشتیم و هیچ وقت نمی‌دانستیم تهران دقیقا تا کجا ادامه پیدا می‌کند. الان کافی است که قدم به بام تهران بگذارید. زمانی که با بام تهران می‌رسید کل شهر مثل یک فرش پر رنگ و نگار زیر پایتان پهن می‌شود و حتی چند مورد از جاهای دیدنی تهران (مثل برج میلا) را از آن‌جا به راحتی می‌توانید ببینید.

آدرس بام تهران: تهران، انتهای خیابان ولنجک، بام تهران.

بام تهران روی گوگل مپ

2- دربند و درکه

دربند و درکه که از جاهای دیدنی تهران هستند و به نوع باقیمانده‌ای از طبیعت تهران شناخته شده‌اند، بین ساکنین تهران محبوبیت زیادی دارند. قبل از اینکه درگیر بیماری کرونا شویم تقریبا هر آخر هفته، گروه‌های زیادی از همه سن و جنس، با امکانات خاص خودشان برنامه‌ریزی می‌کردند تا چند ساعتی در این مکان‌ها زمان بگذرانند.

دلیل اصلی جذابیت دربند برای مردم این است که کوچه‌های و ساختمان‌هان این منطقه هنوز تا حدودی سبک قدیمی و طبیعی خودش را حفظ کرده؛ یعنی قرار از از کوچه‌هایی عبور کنید که آب از وسطشان جاری است و کوچه هم عرض چندانی ندارد اما هر دو طرف با گل و گیاهان طبیعی پوشانده شده است.

اما اگر بیشتر اهل ماجراجویی و کوهنوردی هتسید، یک کوله‌پشتی از تجهیزاتی که فکر می‌کنید به کارتان می‌آید ببندید (مثل کفش کوهنوردی، لباس گرم، کمی بیسکوئیت و چای و…) و این ماجرا را از نوع شروع کنید. دقت داشته باشید که آب و هوای درکه تهران درست مانند فشم تهران در فصل زمستان خیلی سرد است و در خیلی از نقاط آن هنوز بارش برف هم ممکن است ادامه‌دار باشد.

درکه روی گوگل مپ

دربند روی گوگل مپ

اگر قرار است به تهران بیایید…

دیدنی‌های تهران کم نیستند و برای هر ذائقه متفاوت هستند؛ مثلا توچال و روستاهای اطراف تهران برای طبیعت‌گردهای پایتخت گزینه جالب توجهی است. اگر سفری به تهران در پیش دارید بهتر است این مقاله را از قبل بخوانید. ما جاذبه‌های گردشگری و مراکز تفریحی تهران را اینجا به شما گفتیم و آدرس جاهای دیدنی را هم برایتان گذاشته‌ایم. حالا انتخاب با شماست که بسته به زمان سفرتان و علاقه‌ای که دارید کدام را انتخاب می‌کنید. از تجربه‌هایتان برای ما بنویسید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 دیدگاه
 1. علی می‌گوید

  با سلام. با اجازه تون یک انتقادی رو می خواستم مطرح کنم. می خواستم بگم که چرا توی فهرست اماکن مذهبی کلیسای سرکیس مقدس باید سوم باشه و حرم شاه عبدالعظیم چهارم؟؟ و یا مثلا کلیسای مریم مقدس هفتم و امام زاده صالح هشتم؟؟؟ البته من قصد بی احترامی به مذاهب دیگه از جمله زرتشتی ها و مسیحی های محترم رو ندارم اما مثلا چرا دو تا آتشکده قدیمی و کمتر شناخته شده و خارج شهر (و احتمال زیاد متروک!) باید در صدر فهرست باشند در صورتیکه مکانی مثل حرم شاه عبدالعظیم حسنی که بسیار معروفه و زائر داره در مکان چهارم؟ یا امام زاده صالح هشتم و امام زاده داوود دهم؟؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام علی عزیز 🙂
   این لیست بر اساس برتری خاصی نوشته نشده و بدون هیچ دلیل خاصی اماکن مذهبی به این ترتیب قرار گرفتند.

 2. سمیرا میرالماسی می‌گوید

  مرسی از مطلب جامع و کاملتون. هیچ جا به اندازه پارک ملت قشنگ نیست، به خصوص تو بهار.