بازار گل محلاتی پایتخت؛ سفر به هلند در قلب تهران!

معرفی جاذبه‌ها و دیدنی‌های بازار گل

بازار گل محلاتی، شاهراه پخش و توزیع گل و گیاه در تهران است. جایی که هر روز صبح خیلی زود، آفتاب نزده زودتر از بقیه تهران بیدار می‌شود و دادوستد گل و گیاه را آغاز می‌کند. این بازار یکی از بازارهای بزرگی‌ است که هر چیزی که به هر نحوی به گل و گیاه مربوط می‌شود را به مشتریان و علاقه‌مندان عرضه می‌کند: از گل‌های طبیعی و گلدان‌های گیاه گرفته تا خاک و کود و تجهیزات باغبانی. هر وقت سال که تصمیم بگیرید به این بازار پرهیاهو و باصفا سر بزنید، با چیزهای تازه روبرو خواهید شد. برای آشنایی بیشتر با هلند تهران، این مقاله را حتما تا انتها بخوانید.

شب یلدا، نوروز یا ولنتاین هر کدام به تنهایی بازار گل محلاتی را فتح می‌کنند! کسانی که کسب و کارشان به گل و گیاه مربوط است این بازار را به خوبی می‌شناسند اما این مشتریان، تنها مخاطبان بازار گل نیستند. بازار گل برای تمام علاقه‌مندان به گل و گیاه مکانی است که ضمن خرید از آن با قیمت‌های مناسب‌تر، می‌توانند روحشان را در هوای خوش عطر و بویش تازه کنند و به تماشای زیبایی‌های نجیب طبیعت بپردازند!

اسم بازار خبر می‌دهد از سر درون!

اینکه در بازار گل محلاتی باید دنبال چه چیزی باشیم کاملا واضح و مبرهن است! گل و گیاه در تمام اشکال آن در این بازار باصفا پیدا می‌شود. از کاکتوس‌های ریزه‌میزه گرفته تا درختچه‌های بلندقامت کاج و سرو. چه دسته‌های عاشقانه رز بخواهید، چه در نظر داشته‌باشید ماشین عروستان را خودتان گل‌آرایی کنید؛ بازار گل محلاتی به نیاز شما پاسخ خواهد داد. حالا اینکه در چه فصلی از سال بتوانید گل‌های دلخواهتان را پیدا کنید به فصل گل‌ها بستگی دارد و گردش طبیعت! در ادامه درمورد این موضوع بیشتر توضیح خواهیم داد.

بازار گل محلاتی

نه تنها گل و گیاه، که گلدان‌های جذابی در تمام جنس‌ها، اندازه‌ها و مدل‌ها با کاربردهای مختلف در این بازار در دسترسند. گلدان‌های سرامیکی، پلاستیکی، سفالی، شیشه‌ای، بلند و کوتاه با نظم و ترتیب منتظر شما نشسته‌اند تا بخریدشان و با خود به خانه ببرید!

اگر به باغبانی هم علاقه‌مندید و باغچه کوچکی در منزل دارید، پس بر شما واجب است که هرازگاهی به این بازار سر بزنید. برخی غرفه‌ها هستند که سم، سم‌پاش در اندازه‌ها و مدل‌های گوناگون، کودهای حیوانی و شیمیایی، انواع خاک، بیلچه و دیگر تجهیزات باغبانی را با قیمت‌های مناسب در اختیارتان می‌گذارند. فروشندگان توضیحات مبسوطی از محصولات و گیاهان خود ارائه می‌دهند، خاک گلدان‌ها را برایتان تعویض می‌کنند، گیاه انتخابی‌تان را در گلدان مدنظرتان قرار می‌دهند یا دسته‌گل و تاج گلتان را برایتان تزئین می‌کنند.

دلتان می‌خواهد خودتان سفره عقدتان را بچینید یا سفره‌ هفت‌سینتان را بسازید؟

بازار گل

خب باید بدانید که مناسبت‌های سالیانه مثل عید نوروز، شب یلدا، عید غدیر یا چهارشنبه‌سوری نیز زمان‌های خوبی برای رفتن به بازار گل به شمار می‌روند. به هر مناسبتی که نزدیک بشویم المان‌های مربوط به آن مناسبت در سرتاسر بازار گل دیده می‌شوند. خیلی از کاخ های تهران یا مراکز فرهنگی و موزه های تهران که جایی برای برگزاری جشنواره‌هاست، برای مراسم مختلف از همین بازار گل تهیه می‌کنند.

مثلا نزدیک عید نوروز، می‌توانید ملزومات سفره هفت‌سین از سبزه و سنجد گرفته تا تنگ ماهی و تخم‌مرغ سفالی و پلاستیکی را از بازار گل تهیه کنید. شمع در اندازه‌ها و کاربردهای مختلف همیشه در این بازار پیدا می‌شوند. ملزومات تزیین سفره عقد و هدیه‌های عروسی نیز از جمله محصولاتی‌ست که در این بازار با قیمت‌های مناسبی به فروش می‌رسد.

قیمت، اصلی‌ترین فاکتور این روزها

به طور کلی، بازار گل محلاتی محل خوبی برای خرید‌های فله‌ای گل و گیاه است چرا که در این نقطه، تعدادی از واسطه‌ها (نه همه آنها!) حذف می‌شوند و می‌توانید با قیمتی پایین تر از مغازه‌های گل‌فروشی سطح شهر، گل و گیاه مد نظرتان را خریداری کنید؛ مخصوصا وقتی که خریدتان شکل عمده به خود می‌گیرد یا بخواهید هزینه‌های گزاف را به هزینه‌های معقول‌تر تبدیل کنید. مثلا خرید تاج گل برای مراسم‌های مختلف، یا خرید درختچه‌های متعدد برای باغچه حیاط احتمالا شما را به بازار گل محلاتی خواهد کشاند!

به صورت غیررسمی گفته می‌شود که در روزهای تعطیل هفته قیمت‌ها اندکی از حد معمول بالاتر می‌روند که احتمالا به مخاطبان آخر هفته بازار گل محلاتی مربوط است که عموما افرادی هستند که شغلشان با گل و گیاه پیوند نخورده است.

خیلی از این گل‌ها در روستاهای اطراف تهران پرورش پیدا کرده و با هزینه کمی به پایتخت آورده می‌شوند. همین مساله باعث شده قیمت این گل‌ها قیمت کمتری نسبت به سایر بازارهای گل داشته باشند.

چه زمان‌هایی از سال به بازار گل محلاتی برویم؟

گل و گیاه فصل ندارد! هر موقع از سال که بروید بالاخره چیزی برای خرید پیدا می‌شود، فقط باید حواستان به فصل گل و گیاهی که می‌خواهید بخرید باشد. مثلا وسط تابستان انتظار نداشته باشید که بتوانید در این بازار، دسته‌های گل نرگس پیدا کنید. اما مثلا گیاهان آپارتمانی، رز، داوودی، ژربرا از جمله گل‌هایی هستند که در هر موقع از سال، برای فروش به علاقه‌مندان آماده‌اند. بنابراین هیچ آداب و ترتیبی مجویید! هر موقع که دلتان خواست یا احتیاجی داشتید می‌توانید به بازار گل محلاتی بروید و در هوای پاکش تنفس کنید!

چه زمان‌هایی از سال به بازار گل محلاتی برویم

اما اگر بخواهید در خلوت‌ترین زمان‌ها به این باغ پرگل از جاهای دیدنی تهران سر بزنید، روزهای غیر تعطیل در آغاز ساعات روز، زمان‌های خلوت و مناسب‌تری هستند. گفته می‌شود که روزهای تعطیل بیشترین میزان مراجعه به این بازار را به خود اختصاص داده‌است. هرچند که کسانی که کسب و کارشان مستقیما با گل و گیاه در ارتباط است در روزهای کاری هفته آن هم در ساعت‌های ابتدایی آغاز به کار این بازار به آنجا می‌روند و وانت‌هایشان را از گل و گیاه پر می‌کنند!

ساعات کار بازار گل محلاتی

گفته می‌شود که ساعت کار این بازار در روزهای عادی از حول و حوش ساعت 5 صبح شروع می‌شود تا ساعت 13 که اغلب غرفه‌داران کار خود را تعطیل می‌کنند. اما در عید نوروز ساعت بسته شدن غرفه‌ها به ساعت 12 شب موکول می‌شود.

بازار گل محلاتی - فروشنده گل

روزهای تعطیل هفته هم که تکلیفش معلوم است! این بازار به علت کثرت مراجعه، معمولا ساعت 15 بعد از ظهر به کار خود پایان می‌دهد. اگر شرایطش را دارید، پیشنهاد ما ساعات اولیه روزهای غیر تعطیل هفته است؛ چرا که همان‌طور که گفته شد، احتمالا هم با قیمت‌های کمتری مواجه خواهید شد هم به‌علت خلوت‌تر بودن محیط بازار، با آرامش بیشتری خرید خواهید کرد. اگر هم در فصل‌های گرم به این بازار مراجعه می‌کنید باید بدانید با نزدیک شدن به ظهر، به خاطر گلخانه‌ای بودن محیط، بخش‌های سرپوشیده بازار به شدت گرم می‌شود؛ پس هر چه زودتر بروید بهتر است.

چگونه به بازار گل محلاتی برویم؟

احتمالا با خواندن این مقاله علاقه‌مند شده‌اید که هرچه سریع‌تر سری به آنجا بزنید! و سوال اینجاست که چگونه می‌توانید خودتان را به این نقطه دل‌انگیز برسانید؟ بازار گل محلاتی در نقطه جنوب شرقی تهران و در امتداد بزرگراه محلاتی واقع شده است. اگر آدرس دقیقش را بخواهید باید مسیر زیر را دنبال کنید:

بزرگراه محلاتی، خیابان نبرد جنوبی، خیابان زمزم، پایین‌تر از دادگاه خانواده، بازار گل شهید محلاتی.

هر جای تهران که باشید لینک زیر نیز شما را مستقیم تا بازار گل محلاتی راهنمایی می‌کند:

۱. استفاده از اتوموبیل شخصی

اگر بخواهید با اتوموبیل شخصی به این بازار پرگل بروید، احتمالا با مشکل پارکینگ مواجه خواهید شد. این مجموعه پارکینگ ندارد و خیابان‌های اطراف هم عمدتا با تابلوی حمل با جرثقیل مزین شده‌اند! اما اگر قدری با حوصله بگردید، می‌توانید کمی دورتر از درب ورودی جای پارک مناسبی پیدا کنید. بدون شک بهترین انتخاب برای مراجعه خانوادگی به بازار گل، استفاده از ماشین شخصی است. به علاوه ممکن است خریدهای بسیاری از این بازار داشته باشید که به همراه بردن اتوموبیل، کار شما را برای حمل و نقل راحت‌تر خواهد کرد.

۲. استفاده از حمل و نقل عمومی

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این بازار گل، ایستگاه نبرد (خط 4 متروی تهران) است. اگر در این ایستگاه پیاده شوید، تاکسی‌هایی تدارک دیده شده‌اند که شما را مستقیم به این بازار می‌رسانند. برای بیشتر آشنا شدن با خطوط مترو تهران می‌توانید این مقاله از علی‌بابا را بخوانید. یکی دیگر از راه‌های رسیدن به این بازار استفاده از اتوبوس است. ابتدای اتوبان محلاتی، ایستگاه اتوبوس و تاکسی وجود دارد که شما را تا این بازار همراهی می‌کنند.

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که اگر از حمل و نقل عمومی می‌خواهید استفاده کنید و نگرانید که پس از گشت و گذار در بازار، خرید‌هایتان را چگونه به مقصد مورد نظرتان برسانید، باید بگوییم که جای نگرانی وجود ندارد. ورودی بازار گل پر از اتوموبیل‌ها و حتی وانت‌هایی است که هر میزان بار که داشته باشید به مقصدی که بخواهید می‌رسانند. همچنین در سرتاسر بازار گل چرخ دستی‌هایی وجود دارد که با دریافت هزینه، خریدهای سنگین شما را تا هر نقطه که بخواهید حمل می‌کنند.

مکان‌های مشابه بازار گل محلاتی در تهران

بازار گل محلاتی تنها بازار گل تهران نیست. بازارهای گل مختلفی در اقصا نقاط تهران وجود دارند که با هدف توزیع مناسب و یکسان گل و گیاه در سرتاسر تهران ایجاد شده‌اند. از اصلی‌ترین بازارهای گل تهران می‌توان به بازارهای زیر اشاره کرد:

  1. بازار گل غرب تهران
  2. بازار گل بهشت‌زهرا
  3. بازار گل امام‌رضا (ع)
  4. بازار گل فکوری
  5. بازار گل رضوان

حرف آخر

بازار گل محلاتی یکی از نقاطی است که مقصد جذابی برای تمام علاقه‌مندان به گل و گیاه به شمار می‌رود؛ حالا چه به قصد تفریح، و چه با هدف خرید گل و گیاه! هرچند که این بازار تنها بازار گل تهران نیست اما یکی از بهترین‌هاست و همانند اسمش، شهر محلات (پایتخت گل ایران) را تداعی می‌کند! با مراجعه به بازار گل محلاتی لذت تنفس در هوای پاک گیاهان را با خریدشان (آن هم با قیمتی مناسب) در هم بیامیزید و تجربه‌ای بی‌نظیر از تهران‌گردی را خلق کنید!

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.