فرحزاد تهران

فرحزاد تهران؛ مُمد حیات و مفرح ذات پایتخت

معرفی منطقه فرحزاد با همه دیدنی‌ها و جاذبه ها

مطمئن هستم که ضرب‌المثل «شما هنوز «ف» را نگفته‌ای، من رفتم فرحزاد و برگشته‌ام» را زیاد شنیده‌اید. تا حالا سوال برایتان پیش نیامده که این فرحزاد، فرحزاد که می‌گویند کجاست؟ اگر دنبال جواب این سوال هستید، باید بگویم که مطلب خوبی را انتخاب کرده‌اید، چون من می‌خواهم در ادامه به معرفی جاهای دیدنی فرحزاد و تفریحات آن بپردازم.

پیشنهاد می‌کنم که این مطلب از مجله گردشگری علی‌بابا را از دست ندهید.

فرحزاد کجاست؟
فرحزاد از توابع شمیرانات بوده و تقریبا انتهای بلوار یادگار امام و نزدیک رشته کوه البرز واقع شده است.
تفریحات فرحزاد چیست؟
پیاده‌روی، عکاسی، شکم‌گردی، پارک ژوراسیک و… ازجمله تفریحات این مجموعه است.
ساعت کاری رستوران‌های فرحزاد چه وقت است؟
رستوران‌های این منطقه از ۱۰ تا ۲۴ آماده پذیرایی از گردشگران‌اند.
دیدنی‌های فرحزاد چیست؟
پارک ژوراسیک، پارک نهج‌البلاغه، رودخانه فرحزاد، امامزاده داوود و امامزاده صالح بخشی از جاهای دیدنی فرحزاد محسوب می‌شوند.

تاریخچه فرحزاد

فرحزاد در زمان‌های قدیم یکی از روستاهای اطراف تهران بوده، اما رفته‌رفته با توسعه شهری، این روستا به یکی از محله‌های پایتخت تبدیل شد. این روستا در گذشته بسیار پرتردد بوده، اما با ساخته‌شدن جاده امامزاده داوود دیگر کسی از آن عبور نمی‌کرد، چون‌که فرحزاد یکی از اصلی‌ترین‌ راه‌های ورود به این امامزاده محسوب می‌شده.

بزرگ‌راه یادگار امام طوری ساخته شده است که این روستای خوش‌آب‌وهوا را به دو بخش شمالی و جنوبی تبدیل کرد. همه این‌ها دست به دست هم دادند تا این روستای شمالی پایتخت به یک جزیره فراموش‌شده تبدیل شود! در کتب تاریخی آمده است که مردمان دولاب، و تهران اهل سنت و مردم ونک و فرحزاد به مذهب شیعه روی آورده‌ بوده‌اند.

فرحزاد تهرانازآن‌جایی‌که این روستا روی گسل واقع شده است تاکنون شهردار و مسئولان پدافند غیرعامل شهر تهران جلسات متعددی با یکدیگر داشته‌اند. مسئولان پس از جلسات گوناگون به این نتیجه رسیدند که نباید دیگر ساخت‌وسازی بیش از توان اکولوژیک منطقه انجام شود.

آن‌ها گفتند همه بازسازی‌ها هم باید با رعایت این قانون صورت بگیرد. امروزه این منطقه به‌دلیل فاصله کم از رودخانه یکی از محله‌های باصفا برای تفریح است و به همین دلیل رستوران‌ و مراکز تفریحی متعددی در آن ساخته شده است.

فرحزاد یعنی چه؟

شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا به این روستا می‌گویند فرحزاد! درباره نام این منطقه نظریه‌های مختلفی وجود دارد، برای مثال، یکی از مورخان درباره این محله می‌گوید: این روستا در بخش شمال غربی تهران بین تجریش و کن واقع شده است. اسم این بخش از شهر در کتاب منتقله الطالبیه به شکل فرزاد آمده که البته در نسخه‌های قدیمی فره‌زاد نوشته شده. پس از گذشت چندین سال فره به واژه فرح در عربی ربط داده شده  است و فره‌زاد و فرزاد به فرح‌زاد تغییر یافت.

مناطق خوش آب و هوای تهرانهمچنین نویسنده این کتاب «فره» را به معنای شان و شوکت می‌دانست و می‌گفت «زاد» به معنای توشه است، پس می‌توان نتیجه گرفت که این کلمه معنای توشه باعظمت را می‌دهد. همچنین در کتاب منتقله الطالبیه هم آمده که در سالیان دور چندین سید به این منطقه پناه آورده‌اند و نویسنده نام آن‌ها را با فرذاذ بیان کرده است. شاید این هم یکی از دلایل انتخاب نام فرحزاد باشد.

آب‌وهوای فرحزاد در فصل های مختلف

در گذشته هم تهرانی‌ها برای فاصله‌‌گرفتن از گرمای هوا به این منطقه می‌رفتند، در واقع آن‌ها سعی می‌کردند با یک تیر دو نشان بزنند! بسیاری از افراد برای رفتن به امامزاده داوود از این روستا عبور می‌کرده‌اند و در دشت‌های آن می‌مانده‌اند.

امروزه هم افراد زیادی برای گذراندن اوقات فراغتشان به فرحزاد می‌روند. بستگی به شما دارد که طبعتان چگونه باشد، ممکن است کسی از پاییز و رنگ‌های زرد و نارنجی درختان لذت ببرد پس بدون شک باید پاییز را برای سفر به این منطقه انتخاب کند.

آب و هوای فرحزاداگر بخواهم در کل شرایط آب‌وهوایی فرحزاد را بیان کنم، باید بگویم که میانگین دمای این منطقه نسبت به مناطق مرکزی پایتخت کمی پایین‌تر بوده و تابستان‌های خنکی را در آن شاهدید. به‌خاطر این که باغ‌های زیادی در فرحزاد ساخته شده و رود از کنار آن می‌گذرد، پس نباید آن را برای زمستان انتخاب کرد. البته این را هم بگویم که این منطقه در زمستان هم صفای خود را دارد.

در زمستان بارش‌های زیادی صورت می‌گیرد و همین موضوع است که فرحزاد را برای عاشقان به باران یک منطقه ایدئال تبدیل کرده. تا یادم نرفته بگویم که آب‌وهوای این محله در بهار بسیار کم‌نظیر است و در آن می‌توانید جرعه‌جرعه هوای پاک را تنفس کنید. خب حالا دیگر وقت آن رسیده که زمان دلخواهتان برای رفتن به فرحزاد را انتخاب کنید.

جاهای دیدنی فرحزاد کدامند؟

زیبایی‌های فرحزاد فقط به درختان سربه‌فلک‌کشیده و آب‌وهوای خوب خلاصه نمی‌شود و در آن جاهای دیدنی متعددی وجود دارد که جذابیت این منطقه را دوچندان کرده است. رودخانه، چندین پارک مختلف، امامزاده و… ازجمله مکان‌هایی است که می‌توانید در این محله ببینید.

– رودخانه فرحزاد

این دره از جاهای دیدنی تهران علاوه بر زیبایی، ارزش طبیعی و فرهنگی زیادی داشته و به همین دلیل اهمیت فراوانی دارد. رودخانه فرحزاد از کنار بزرگ‌راه همت شرق عبور می‌کند و درنهایت به رودخانه کن ملحق خواهد شد.

رودخانه پر آبمتاسفانه امروز این رودخانه هم مانند دیگر رودخانه‌های کشور حال خوبی ندارد و همین موضوع باعث شده که بیشتر باغ‌های فرحزاد هم درحال خشک شوند، اما با این حال هنوز هم رودخانه فرحزاد زیبایی خود را دارد و پیشنهاد می‌کنم که حتما به آن سری بزنید.

– پارک نهج‌البلاغه

در دره فرحزاد و اطراف رودخانه آن یک منطقه‌ای خوش‌آب‌وهوا وجود دارد که افراد زیادی به آن می‌روند و به همین دلیل این منطقه پارک نهج‌البلاغه نام گرفت و سال ۱۳۸۸ به یکی از بهترین پارک‌های تهران تبدیل شد. پارک نهج‌البلاغه امکانات تفریحی متعددی دارد و به همین خاطر افراد زیادی آن را برای گذراندن اوقات فراغتشان انتخاب می‌کنند.

این پارک ۴ فاز دارد که فاز اول سال ۱۳۸۸ و فاز دوم آن سال ۱۳۹۲ افتتاح شد. اگر دو فاز دیگر این مجموعه هم افتتاح شود، مساحت آن به ۱۲هزار مترمربع خواهد رسید. پارک نهج‌البلاغه به‌دلیل قرارگیری کنار رودخانه طراحی پلکانی دارد که همین موضوع این مجموعه را به پارکی منحصربه‌فرد تبدیل کرده است.

بوستان نهج البلاغهرودخانه فرحزاد باعث شده این پارک به دو بخش تقسیم شود که این دو بخش توسط یک پل به یکدیگر متصل شده‌ است. ارتفاع بالاترین قسمت پارک از کف رودخانه حدود ۵۵ متر اندازه‌گیری شده و شیب آن بین ۱۰ تا ۳۵ درجه متغیر است.

ازجمله امکانات تفریحی این مجموعه می‌توان به مسیر پیاده‌روی، خانه و مسیر دوچرخه‌سواری، ۳ مجموعه بازی کودکان، شهربازی، مبلمان پارک، باغ کوهپایه‌ای، آبشار، رستوران، سینما ۶بعدی، باغ هنر، سالن آمفی‌تئاتر، مرکز بانجی‌جامپینگ، لانگچر، سوئینگ، قایق پرش در آب، راپل هوایی و… اشاره کرد.

بوستان نهج البلاغه

– پارک ژوراسیک، یکی از جاهای دیدنی فرحزاد باصفا

این پارک یک مجموعه تفریحی برای آموزش به کودکان است که در اواخر سال ۱۳۹۲ افتتاح شد. در پارک ژوراسیک مجسمه‌های متحرک از انواع دایناسورها با ابعاد طبیعی قرار گرفته است. طراحان با دقت بسیار و با الگوگرفتن از طرح‌هایی که باستان‌شناسان کشیده‌اند، این دایناسورها را ساخته‌‌اند. سازندگان سعی کرده‌اند با اعمال حرکت‌های طبیعی روی آن‌ها به دایناسورها جان ببخشند.

پارک ژوراسیکپارک ژوراسیک یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی فرحزاد است که هنگام رفتن به آن می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید. می‌توانید دست بچه‌ها را بگیرید و برای تفریح و آموزش به این منطقه خوش‌آب‌وهوا بروید. البته تا یادم نرفته بگویم که مجسمه حیواناتی مانند فیل، تمساح و خرس قطبی هم در این مجموعه به چشم می‌خورد. در محوطه پارک ژوراسیک فضاهایی مانند سینمای چهاربعدی، آتلیه عکاسی، فروشگاه هدیه، اسباب‌بازی، کارگاه سفال‌گری ساخته شده است که تفریحتان را کامل می‌کند.

بعد از اینکه تفریح شما در این مجموعه کامل شد، سری به ژوراشاپ بزنید؛ این کافی‌شاپ مکانی است که با رفتن به آن می‌توانید انواع میان‌وعده را میل کنید و خوشی را برای خود و خانوادتان تکمیل کنید. اگر از هرکدام دایناسورها خوشتان آمد به استدیو ژوراسیک بروید و با آن‌ها عکس بگیرید، عکس‌های شما در کمترین زمان چاپ می‌شوند و می‌توانید آن را در آلبومتان بگذارید.

پارک ژوراسیک تهران– امامزاده صالح

حتما خودتان می‌دانید صالح یکی از معروف‌ترین امامزاده‌های تهران است که افراد زیادی برای برآورده‌شدن حاجتشان به آن متوسل می‌شوند. طبق شجره‌نامه منتسب باید گفت که امامزاده صالح یکی از پسران امام موسی کاظم(ع) و برادر امام رضا(ع) است. سال ۱۳۵۱ ساختمان امامزاده به شماره ۹۰۹ در لیست آثار ملی به ثبت رسید. آرامگاه امامزاده صالح ساختمانی چهار گوش است که از دیوارهای قطوری ساخته شده است.

امامزاده صالح فرحزاد

محققان طبق بررسی‌های متعدد و با استناد به کتاب‌های قدیمی بیان کردند که ساختمان این امامزاده در قرن ۷ یا ۸ ساخته شده. در سال ۱۲۰۰ قمری شجاع‌السلطنه پسر ششم فتحعلی شاه زمین وسیعی را وقف امامزاده کرد تا در آن مسجد، حسینیه و حمام برای زائران ساخته شود.

امامزاده داوود

شاید برایتان جالب باشد که این امامزاده با یازده پشت به امام حسن مجتبی می‌رسد. آن‌طور که در تاریخ نوشته شده می‌توان نتیجه گرفت این شخص و دیگر بستگانش همراه علی‌بن‌موسی‌الرضا به ایران سفر کرده و پس از اتفاقات مختلف در تهران به شهادت رسیدند. بارگاه امامزاده داوود در دوران صفویه ساخته شد و به‌دستور فتحعلی شاه توسعه یافت. فرحزاد در گذشته مسیر اصلی دسترسی به این امامزاده بوده و هنوز هم افراد زیادی پس از رفتن به زیارت آن سری به این منطقه می‌زنند.

امامزاده داوودالبته در اطراف امامزاده داوود امامزاده‌هایی با نام‌های عماالدین (پدر امامزاده داوود)، امامزاده علاالدین، امامزاده قاسم و امامزاده عقیل (برادران امامزاده داوود) واقع شده است. این امامزاده هم در فاصله کمی از منطقه فرحزاد واقع شده است و به همین دلیل افراد مختلفی در روزهای آخر هفته به امامزاده بروید و پس از آن در این منطقه خوش‌آب‌وهوا کمی استراحت می‌کنند.

شب‌های خاطره‌انگیز در فرحزاد

امیدوارم که تا الآن اطلاعات خوبی نسبت به منطقه گردشگری فرحزاد در اختیارتان قرار داده باشم. همان طور که گفتم این منطقه بسیار خوش‌آب‌وهواست و با طی مسیری چند کیلومتری می‌توانید در تهران هوایی پاک تنفس کنید. برای این که لیست تفریحات فرحزاد کامل باشد، امکانات رفاهی مختلفی در این مجموعه وجود دارد که بتوانید شب‌های خاطره‌انگیزی در آن بسازید.

شب‌های خاطره‌انگیز در فرحزادشب‌ها در فرحزاد چند نفر هستند که انواع خوراکی‌ها مانند بلال، لبو، غذا و… را به شما می‌فروشند. تهرانی‌ها برای ساختن شبی خاطره‌انگیز در تابستان به این منطقه می‌روند. زمانی که در خیابان‌های فرح‌زاد قدم می‌زنید، جوانانی هستند که شما را به خوردن غذا یا میان‌وعده دعوت می‌کنند و بوی غذا باعث می‌شود که آب از دهانتان راه بیفتد.

شب‌ها ترافیک زیادی را در خیابان‌های فرحزاد شاهدید و بهتر است که ماشین را پارک کنید و با قدم‌زدن از هوای پاک و خنک آن لذت ببرید.

بهترین رستوران‌های فرحزاد

زمانی که رفته‌رفته تعداد گردشگران فرحزاد بیشتر شد، بسیاری از افراد رستوران‌ در این منطقه ساختند تا بتوانند انواع غذاها را بفروشند. می‌خواهم چند تا از رستوران‌ و سفره‌خانه‌هایی را که در فرحزاد ساخته شده است، به شما معرفی کنم.

۱- رستوران شکوفه فرحزاد

شکوفه یکی از بهترین رستوران‌ها برای شکم‌گردی در فرحزاد است. وجود منو کامل و دکوراسیون منحصربه‌فرد این رستوران را به رستورانی گران تبدیل کرده است و البته غذاهای باکیفیتی هم دارد.

ازجمله امکانات ویژه رستوران شکوفه می‌توان به موسیقی زنده، قلیان، اینترنت رایگان و… اشاره کرد. انواع غذاهای سنتی ایران، بین‌المللی، ساندویچ‌های مخلوط، دل و جگر و… سرو می‌شود. منوی فست‌فود این رستوران زیاد کامل نیست، اما مطمئن هستم غذاهای خوشمزه را در آن می‌توانید پیدا کنید.

۲- سفره خانه هزارویک شب فرحزاد

این سفره‌خانه فضایی آرام و دلپذیر دارد که می‌توانید شب‌های خاطره‌انگیزی را در آن بسازید. مبل و تخت‌های سفره‌خانه هزارویک شب در فضای باز قرار دارد تا بتوانید از هوای لذت‌بخش این منطقه هم لذت ببرید. در منو این سفره‌خانه انواع نوشیدنی‌ و غذاهای سنتی وجود دارد و می‌توانید آن‌ها را سرو کنید.

۳- سفره‌خانه صبا

صبا سفره‌خانه‌ای زیبا با طراحی نوستالژیک است که در فرحزاد واقع شده است. این سفره‌خانه محیطی خاص و قدیمی دارد که شما را به دوران گذشته می‌برد و حس خوبی به شما منتقل می‌کند. غذاهای سنتی، بیشتر سهم منو این رستوران را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین می‌توانید در سفره‌خانه صبا قلیان سفارش بدهید پس از میل‌کردن غذا قلیان بکشید.

۴- سفره‌خانه پردیس ملل

این سفره‌خانه دو طبقه دارد و تعدادی از تخت‌های آن در فضای باز قرار دارد تا بتوانید از آب‌وهوای خوب فرحزاد هنگام غذاخوردن لذت ببرید. سفره‌خانه پردیس ملل با الگوگرفتن از معماری اصیل ایرانی ساخته شده و در آن انواع غذاهای اصیل ایرانی با کیفیتِ بسیار عالی سرو می‌شوند. در این مجموعه انواع غذاهای دیگر کشورها مانند غذاهای عربی هم سرو می‌شود.

سفره‌خانه پردیس مللسفره خانه نار

این سفره‌خانه فضایی مدرن دارد. در منو سفره‌خانه نار انواع فست‌فود و غذاهای محلی وجود دارد که می‌توانید نسبت به سلیقه‌تان آن‌ها را سفارش دهید. البته در این کافه قلیان هم در اختیار افراد بالای ۱۸ سال قرار می‌گیرد و می‌توانند قبل یا بعد از غذا یک دودی بگیرند!

تفریحات فرحزاد

تفریحات فرحزاد از جاهای دیدنی تهران بسیار متنوع‌اند و زمانی که به آن بروید این موضوع را به‌خوبی درک می‌کنید. من می‌خواهم چند تا از کارهایی که می‌توانید در این منطقه انجام دهید را توضیح بدهم پس برای اینکه از آن‌ها با خبر باشید در ادامه با من همراه باشید.

پیاده‌روی در فرحزاد

می‌دانم که زیاد گفته‌ام این منطقه بسیار خوش‌آب‌وهواست و اگر بازهم بگویم، ممکن است شما خسته شوید، اما خب چه‌کار کنم؟ واقعا فرحزاد آب‌وهوای خوبی دارد. شما می‌توانید در خیابان‌های آن قدم زده و جرعه‌جرعه هوای پاک را وارد ریه‌هایتان کنید. بدون شک یکی از لذت‌بخش‌ترین و سالم‌ترین تفریحات فرحزاد است که بدون هزینه می‌توانید آن را انجام دهید.

پیاده روی در فرحزادعکاسی در فرحزاد

وجود آب‌وهوای مناسب باعث شده که در این منطقه باغ‌های میوه زیادی ساخته شود. همچنین وجود رود، پل، پارک‌های متعدد و… فرحزاد را به منطقه‌ای ایدئال برای عکاسی تبدیل کرده. می‌توانید همین‌طور که به گشت‌زنی در این منطقه مشغول هستید، عکس‌های زیبا و خاصی هم بگیرید که برای همیشه در خاطرتان ثبت شوند.

معمولا کسی با حال و هوای بد و پریشان به فرحزاد نمی‌رود و همین موضوع باعث می‌شود که شما هم با قدم‌گذاشتن در آن غم‌ها را فراموش کنید و فقط فکر خوش‌‌گذراندن باشید. پس بد نیست که چند عکس هم از این حال خوبتان بگیرید.

عکاسی از طبیعتشکم‌گردی در منطقه فرحزاد

شکم‌گردی یکی از بهترین تفریحات فرحزاد است که می‌توانید آن را تجربه کنید. بسیاری از تهرانی‌ها برای خوردن غذاهای مختلف در منطقه‌ای خوش‌آب‌وهوا به این محله می‌روند. در فرحزاد رستوران‌های مختلفی ساخته شده که در بالا تعدادی از آن‌ها را معرفی کردیم. در هرکدام از خیابان‌های این منطقه چند رستوران و سفره‌خانه دیده می‌شود که بوی غذا آن‌ها شما را مدهوش می‌کند. البته تعدادی دست‌فروش وجود دارند که خوراکی‌های فصلی را برایتان آماده می‌کنند.

شکم‌گردی در منطقهپیک‌نیک و دورهمی در فرحزاد

همان طور که در بخش‌های قبل هم گفتم، افراد زیادی همراه خانواده به این منطقه می‌روند پس، می‌توانم این را هم در لیست تفریحات فرحزاد قرار بدهم. می‌توانید وسایل لازمتان را بردارید و در یکی از مناطق این محله یک زیرانداز بیاندازید.

پیک نیک

فرحزاد در تابستان طرفداران زیادی برای پیک‌نیک دارد و خانواده‌های بسیاری برای فاصله‌گرفتن از گرما و ترافیک به آن می‌روند. می‌توانید در حاشیه رودخانه بنشینید و اجازه بدهید که فرزندانتان گشتی در طبیعت بزنند.

چه زمانی برای رفتن به فرحزاد بهتر است؟

از نظر من بهترین زمانی که می‌توانید برای رفتن به فرحزاد انتخاب کنید، تابستان است، چون در این فصل آب‌وهوای فرحزاد خنک بوده و با رفتن به آن می‌توانید از گرمای پایتخت فاصله بگیرید؛ البته این را نمی‌گویم که فکر کنید بقیه زمان‌ها برای رفتن به این منطقه مناسب نیست؛ نه، فقط می‌گوییم تابستان این منطقه حال و هوای دیگری دارد.

چه زمانی برای رفتن به فرحزاد بهتر است؟فرق نمی‌کند چه فصلی باشد، شب‌های فرحزاد از جاهای دیدنی تهران در همه زمان‌ها زیباست. همان طور که گفته شد تفریحات فرحزاد بسیار زیادند و به همین دلیل می‌توانید در آن ساعت‌ها سرگرم باشید. در این منطقه درختان زیادی وجود دارد. پاییز برگ این درختان زرد و نارنجی می‌شوند که منظره‌ای فوق‌العاده برایتان می‌سازد.

زمستان‌ها در فرحزاد صفای دیگری دارد. در این زمان بارش‌ها زیاد می‌شود و می‌توانید در حاشیه رودخانه و زیر درختان ایستاده و بارش باران را تماشا کنید. همچنین می‌توانید زیر باران قدم بزنید و از بارش نعمت‌های الهی لذت ببرید.

فرحزاد کجاست؟

فرحزاد تهران در منطقه شمیرانات تهران واقع شده است. برای رفتن به این محله باید به بلوار شهید فرحزادی یا انتهای بزرگ‌راه یادگار امام بروید.

لوکیشن فرحزاد روی گوگل مپ

همه‌چیزهایی که باید درباره فرحزاد می‌فهمیدید…

فکر می‌کنم توانسته باشم اطلاعاتی کامل درباره این منطقه از تهران را در اختیار را گذاشته باشم. من سعی کردم مواردی مانند تفریحات فرحزاد، رستوران‌ها، مسیر دسترسی، جاهای دیدنی فرحزاد و… را بررسی کنم. اگر حس می‌کنید چیزی از قلم افتاده است، حتما آن را با من در بخش نظرات در میان بگذارید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 دیدگاه

 1. پیمان می‌گوید

  مطلب امام‌زاده داوود را ذیل مطلب فرحزاد آورده‌اید ولی در حال حاضر راه ماشین رو بین این دو روستا (یا روستا-محله) وجود ندارد. راه ماشین روی امام‌زاده داوود از شهران می‌گذرد و طی کردن این راه پیاده‌ برای گردشگر عادی بسیار دشوار است.
  از توجه شما ممنونم.

 2. فرحزادی اکرم می‌گوید

  ضمنا امام زاده صالح فرحزاد نسبتش به امام حسن مجتبی میرسه، امام زاده صالح تجریش به امام موسی کاظم میرسه

 3. فرحزادی اکرم می‌گوید

  سلام
  اطلاعات خیلی خوبی رو گفته بودین، اما در مورد آب زندگانی، منطقه یونجه زار که در انتهای فرحزاد نرسیده به امام زاده داود هست نگفته بودین، در مورد امام زاده ابوطالب هم چیزی نگفته بودین ، همینطور باغ دالغر که نمیدونم تلفظ اسمش تا چه حد درست هست، به هر حال جای بسیار خوش آب و هوایی هست به قول شما ولی متاسفانه عدم رسیدگی از طرف شهرداری به این منطقه و مهاجرینی که از جاهای مختلف به این منطقه اومدن این محله روستایی زیبا رو از بکر بودن خارج کرده، و شهردار تهران تا این منطقه بیشتر از اینی که هست به نابودی و زوال کشیده نشده باید ترتیب اثر جدی بده
  از شما هم ممنون

 4. سیما می‌گوید

  سلام فرحزاد از تهران دوره؟خیلی دوست دارم برم ببینم

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام سیما عزیز 🙂
   با مترو، اتوبوس و تاکسی یا ماشین شخصی به راحتی می‌تونید به فرحزاد برید.

 5. سیما می‌گوید

  سلام فرحزاد از تهران دوره؟

 6. سیما می‌گوید

  سلام پسرم میگه فرح زاد جای آدمای خلافه جای شما نیست من خیلی دوست دارم برم فرحزادو ببینم

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام سیما عزیز 🙂
   فرحزاد یک محیط خانوادگی داره و اغلب رستوران‌ها تخت‌ها و آلاچیق‌هایی برای جمع‌های خانوادگی دارن که با منظره طبیعت سبز فضای بسیار دلنشینی به وجود آورده.