درکه تهران؛ طبیعتی زیبا به دور از هیاهو

گلچینی از جنگل و طبیعت در دل تهران...

باور کنید تهران فقط آلودگی هوا، مشغله و ترافیک نیست! در حوالی این شهر پرهیاهو، مناطقی پیدا می‌شود که گویی از وسط جنگل‌های شمالی ایران، دست‌چین و به یادگار در گوشه‌ تهران گذاشته‌ شده‌اند. مناطقی مانند درکه تهران که سرسبز و سرپا هستند تا ریه‌های این شهر و اهالی‌اش را پرکنند از هوای پاک.

در ادامه قصد دارم درکه تهران، این زیبای در امان مانده از قیل و قال را برایتان معرفی کنم. البته از این زیبایی‌ها در تهران کم نیست؛ سری به مجله گردشگری علی بابا بزنید و با دیگر مکان‌های دیدنی تهران هم، آشنا شوید.

اگرچه که هر فصل زیبایی‌ها و دوستداران خاص خودش را دارد، اما با توجه به ییلاقی بودن محله درکه، فصول گرم زمان‌بهتری برای گردش در درکه تهران است.

درکه به معنای دره کوچک است که با «که» تصغیر حالت مخفف به خود گرفته است.

برای رسیدن به درکه تهران، هم می‌توان از خودروی شخصی استفاده کرد، هم می‌توان سوار خط کهریزک-تجریش مترو تهران شده و در ایستگاه تجریش پیاده شوید. بعد از بیرون آمدن از ایستگاه تجریش، جنب درب خروجی مترو، ایستگاه ون‌ها و تاکسی‌هایی که شما را تا خود میدان درکه تهران می‌برند قرار دارد.

رستوران‌های اس پی یو، البرز، گلنار، مانلی، صفا و کافه گیل از بهترین رستوران‌ها و کافه‌های درکه تهران هستند.

تاریخچه درکه تهران؛ از گذشته تاکنون

در رابطه با نام‌گذاری درکه تهران حکایت‌های گوناگونی وجود دارد که شنیدن چند مورد از آن‌ها خالی از لطف نیست:

 • عده‌ای علت نام‌گذاری درکه تهران را مخفف کردن نام اصلی آن می‌دانند؛ در واقع درکه مخفف «دره کوچک»‌‌ است که با «که» تصغیر، شکل و شمایل تازه‌ای پیدا کرده.
 • حکایت دیگری نیز وجود دارد که به «درگ» مربوط می‌شود. درگ نام کفش‌های زمستانی مردم قدیم این محله بوده است که برای عبور از میان برف‌ها از آن استفاده می‌کردند. در طول زمان «درگ» به «درک» و نهایتا به «درکه» تغییر پیدا کرد و این منطقه به این نام معروف شد.
 • اما روایت دیگر، داستان درهای زیادی است که در بالای محله درکه وجود داشته و باعث نام‌گذاری این منطقه شده است.

همچنین از آنجایی که در گذشته درکه محل زندگی تعداد زیادی از سادات بوده است و مردم این منطقه ارادت ویژه‌ای به اهل‌بیت و اجداد سادات ساکن درکه داشتند، این منطقه به محله سادات نیز شهرت دارد.

تاریخچه درکه تهرانقدمت درکه به 800 سال قبل برمی‌گردد و در طول این سال‌ها همواره به دلیل آب‌وهوای ییلاقی و مطبوعی که دارد، مورد توجه بوده است. منطقه درکه برای اشراف و شاهزاده‌ها به عنوان ییلاق و منزل موقت به حساب می‌آمده، اما خانه دائمی مردم عادی در تمام طول این سال‌ها بوده است.

جالب است بدانید درکه تهران هنوز هم میزبان خانه‌هایی با ساکنان دائمی است. مردمانی که به دور از زندگی شهری پرهیاهوی تهران، سختی و آسانی این منطقه را به جان خریده‌اند و رنگ و لعاب دیگری به روزمرگی‌هایشان داده‌اند.

مردم ساکن درکه بیشتر به باغ‌داری، کشاورزی، مرغ‌داری و مداحی مشغولند.

موقعیت جغرافیایی درکه؛ از شمال تا جنوب

درکه تهران در شمال غرب این شهر قرار دارد و از جنوب به اوین، از غرب به سعادت‌آباد، از شرق به اراضی دانشگاه شهید بهشتی منتهی می‌شود.

درکه از ییلاقات شمیرانات محسوب شده و در فصل بهار و تابستان که هوا گرم‌تر است، نسبت به سایر نقاط تهران آب‌وهوای مطلوب‌تری دارد و دما در گرم‌ترین روزهای سال هم از حدود 25 تا 27 درجه بالاتر نمی‌رود. منطقه درکه یک ییلاق کوهستانی است و همین موضوع باعث می‌شود در فصول سرد، سرما جانانه‌تر و حتی بهتر است بگویم خشن‌تر احساس شود.

در مسیر کوه‌نوردی درکه تهران، خط باریکی از جنگل‌های کوهستانی میبینیم که لذت مسیر را دوچندان می‌کند. طول این دره حدود 6 کیلومتر است و حداقل و حداکثر ارتفاع به 1590 و 3944 متر محدود می‌شود.

تفریحات درکه چیست؟

تهران، کلان‌شهری است با تمام چالش‌ها و بی‌قراری‌هایش. احوالی که شما را چه به عنوان ساکن این شهر، چه به عنوان مسافر نیازمند به محیطی آرام می‌کند و چه جایی بهتر از دل طبیعت؟

درکه تهران پناهگاهی سرسبز و آرامش‌بخش است؛ محله‌ای که به بهانه‌های مختلف شما را به دامان خودش دعوت می‌کند.

 • اگر به قصد پیادهروی در درکه می‌روید، چنین مناظری منتظر شماست: کوچه‌باغ‌هایی با درختان بلند قامت که شما را مهمان سایه خود می‌کنند، خانه‌هایی با بافت قدیمی و درهای کلون‌دار، هوای پاک و سبک و به دور بودن از همهمه شهر.
 • تفریحات درکهدرکه تهران یکی از مناطق پرطرفدار برای کوهنوردی محسوب می‌شود. این منطقه به ویژه آخر هفته‌ها و ایام تعطیل میزبان کوه‌نوردان حرفه‌‌ای و آماتور است. شما هم اگر تمایل به تجربه ‌کوهنوردی دارید، ارتفاعات درکه می‌تواند گزینه خوبی برایتان باشد.
 • زیارت امامزاده والی یکی دیگر از دلایلی است که می‌تواند شما را ترغیب به بازدید از درکه تهران کند. این اما‌زاده از زمان‌های دور بسیار مورد توجه اهالی بوده است و اگر دلتان هوس یک مکان مذهبی، با حال و هوایی خاص و دور از مردم دارد، احتمالا این امام‌زاده در درکه تهران بتواند برایتان خلوتی آرامش‌بخش فراهم کند.
 • تفریحات اگر وقت گذراندن در طبیعت را دوست دارید ولی نشستن را به بالا و پایین کردن و کالری سوزاندن ترجیح می‌دهید، باز هم درکه تهران گزینه خوبی است! وسایل پیکنیک را مهیا کنید و بدانید رودخانه‌ای خروشان و درختانی سرزنده منتظر شما هستند.
 • همیشه این دل ما نیست که محرک حرکتمان می‌شود، گاهی هم شکمگردی نقش بزرگی در تصمیم‌گیری‌هایمان دارد! خوراکی‌های جذاب درکه از لواشک و ترشیجات، بلال، گردوی تازه تا انواع غذاهای متنوع رستوران‌ها بهانه‌ای خوب برای شال و کلاه کردن و تا درکه تهران رفتن است!

جاذبه های درکه؛ محرکهای انتخاب

شما ممکن است به دلایل مختلفی درکه تهران را به عنوان مقصد خود انتخاب کنید، اما بد نیست بدانید چه جاذبه‌هایی در این محله وجود دارد که می‌تواند تجربه‌تان را کامل کند.

رودخانه درکه

رودخانه درکه از ارتفاعات توچال سرچشمه گرفته و در طول مسیر، با پشت سر گذاشتن چشمه‌های آب طبیعی، پرآب‌تر شده و مسیر خود را تا پایین ارتفاعات ادامه می‌دهد.

ترکیب بی‌نظیر رودخانه و درختان، نقش بزرگی در خوش آب‌‎وهوا بودن این منطقه از تهران دارد.

جنگل کارا

جنگل کارا یکی از مناطق بسیار جذاب درکه تهران است. برای رسیدن به این جنگل، حدود 2 کیلومتر از میدان درکه که دور شویم و در کنار رودخانه مسیر را طی کنیم، به یک دوراهی می‌رسیم. مسیر مستقیم ما را به پلنگ‌چال و مسیر سمت چپ به جنگل کارا می‌رسد. کلبه کارا در ابتدای این مسیر قرار دارد، آن را نشانه قرار دهید و به درستی مسیر را انتخاب کنید.

جنگل کارابعد از قرار گرفتن در جاده‌ای که به جنگ کارا منتهی می‌شود، یک شیب تند در ابتدای جاده، 40 دقیقه پیاده‌روی در ادامه راه و درختان ازگیل در دل جنگل منتظرتان هستند.

قله کلاغچین

قله کلاغ‌چین جنوبی‌ترین قله ‌رشته کوه البرز است که 2820 متر ارتفاع دارد. این قله در نزدیکی جنگل کارا قرار دارد و برای رسیدن به آن باید مسیر جنگلی را طی کرده و بعد از رسیدن به جنگل، همچنان مسیر را رو به بالا ادامه داد.

قله کلاغ‌چینبرای رسیدن به قله کلاغ‌چین باید بدنی گرم‌، آماده و تجهیزاتی مناسب داشته باشید. قله کلاغ‌چین هم مانند بسیاری از قله‌های دیگر، داشتن راهنما و صعود دسته‌جمعی می‌طلبد؛ به ویژه که مسیر رسیدن به این قله آنچنان هموار نیست.

قله کلاغ‌چین علاوه بر مقصدی زیبا و انرژی‌بخش، یک مسیر جذاب هم دارد؛ غار دوسنگ، دره بهشت، آبشار دره دیوانه، معدن سنگ سعادت‌آباد، آبشار کارا، آبشار هفت‌حوض و چشمه کفو از جمله جاذبه‌های این راه هستند.

پناهگاه پلنگ چال

پناهگاه پلنگ چال یکی از پناهگاه‌های کوهنوردی است که در مسیر رسیدن به قله پلنگ چال قرار دارد. این پناهگاه در ارتفاع 2450 متری از سطح دریا واقع شده است.

پناهگاه پلنگ‌چالبرای رسیدن به پناهگاه پلنگ چال باید از میدان اصلی درکه تهران 10 کیلومتر راه طی کرده و زمانی حدودا 3-2:30 ساعته برایش در نظر گرفت. این پناهگاه یک ساختمان دوطبقه است که برای دسترسی به چنین امکاناتی می‌توانید روی آن حساب کنید:

 • سرویس‌های بهداشتی
 • خوابگاهی با ظرفیت 70 نفر
 • کافه و رستوران
 • مرکز امداد و نجات

برای ورود به این پناهگاه نیاز به پرداخت ورودی است که با توجه به ارتفاع زیاد و احتمال اختلال در خطوط اینترنتی و بانکی، حتما وجه نقد به همراه داشته باشید.

آبشار هفت حوض

آبشار هفت حوض یکی دیگر از جاذبه های درکه تهران است. دلیل نام‌گذاری این آبشار، هفت حوضچه سنگی و طبیعی است که مسیر راهپیمایی درکه را زیباتر کرده است. در کنار آبشار هفت حوض یک کافه با همین نام وجود دارد که می‌تواند فرصت خوبی برای رفع خستگی و استراحت بین‌راهی باشد.

امامزاده سید محمد والی

امام زاده سید محمد والی یکی از نوادگان امام سجاد (ع) هستند که مقبره ایشان در درکه تهران قرار دارد. این امام‌زاده امروزه مکانی برای زیارت اهالی و گردشگران محله درکه محسوب می‌شود.

کنار هم قرار گرفتن این بقعه، حسینه و همچنین مسجد درکه، فضای معنوی خاصی به این قسمت از درکه تهران بخشیده است. معماری و بنای امامزاده سید محمد والی قدمت چندانی ندارد و مساحتش در حدود 70 متر مربع است.

حسینیه درکه تهران

حسینیه درکه در ضلع جنوب شرقی امامزاده سید محمد والی قرار دارد و با توجه به نزدیکی به بقعه و قرار داشتن در مرکز شهر، تاثیر زیادی در گرم بودن فضای امامزاده و حال و هوای روحانی محله درکه دارد.

حسینیه درکه تهرانمراسم عزاداری و جشن‌های مذهبی، دعاخوانی‌های هفتگی، نمازهای جماعت و برپایی مراسم نذری و سایر برنامه‌های دینی در این حسینیه برگزار شده و اهالی درکه را دور هم جمع می‌کند.

شکمگردی در درکه تهران

بخش مهمی از تفریح و گردش، شکم‌گردی است. برای تکمیل اطلاعاتتان از درکه تهران به معرفی و بررسی اجمالی تعدادی از کافه‌ها و رستوران‌های مطرح این محله می‌پردازیم که به نوعی می‌توان گفت از بهترین رستوران های تهران هستند.

1- رستوران البرز

رستوران البرز درکه تهران یک رستوران با تخت‌های سنتی و غذاهای چلویی است. درختان بلند و سرسبز رستوران، فضای دلپذیری برای مشتریان فراهم کرده است.

برای رسیدن به رستوران البرز کافیست مسیر اصلی درکه را حدود 15 دقیقه پیاده‌روی کنید و خودتان را به یک وعده غذای سنتی با نان داغ، چای، دمنوش و… مهمان کنید.

رستوران البرزکشیدن سیگار در این رستوران آزاد است و اگر تمایل به قلیان داشته باشید، این رستوران سرویس قلیان هم دارد.

در ساعات و روزهای پرازدحام، موسیقی زنده هم اجرا می‌شود که می‌تواند به فضاسازی بیشتر رستوران کمک کند. اگرچه این رستوران جز رستوران‌های فوق‌العاده سطح بالا به حساب نمی‌آید، اما عموم مخاطبان رضایت نسبی داشته‌اند.

رستوران البرز نرسیده به میدان درکه، در خیابان موسوی مطلق واقع شده است.

2- رستوران گلنار

اگر فقط برای صرف غذا درکه تهران را انتخاب کرده‌اید و قصد پیاده‌روی ندارید، رستوران گلنار واقع در میدان درکه می‌تواند جز اولین انتخاب‌های شما باشد.

این رستوران هم مجهز به میز و صندلی است و هم تخت. منو غذایی‌ گلنار شامل کباب‌های معمول و دیزی می‌شود و امکان سفارش قلیان هم وجود دارد.در رابطه با قیمت‌ها هم باید بگویم، رستورانی با قیمت‌های متوسط است.

رستوران گلنارموسیقی زنده در رستوران گلنار درکه نیز اجرا می‌شود و لذت وقت گذراندن در این رستوران را بیشتر می‌کند. با توجه به موقعیت این رستوران، در روزهایی که بسیار شلوغ نباشد، به راحتی جای پارک می‌توان پیدا کرد.

3- رستوران سنتی مانلی

رستوران مانلی در درکه تهران، رستورانی بزرگ با پارکینگ اختصاصی است که خیالتان را حتی در زمان شلوغی درکه راحت می‌کند. این رستوران در خیابان درکه، روبه‌روی خانه معلم واقع شده است. منو غذایی این رستوران علاوه بر غذاهای سنتی ایرانی، شامل چند مدل غذای فرنگی مانند استیک نیز می‌شود و سطح قیمتی متوسطی هم دارد.

رستوران سنتی مانلیفضای رستوران فضایی کلاسیک است که با میز و صندلی آماده پذیرایی از مهمانان شده و چند تخت هم در بالکن رستوران دارد. اما اگر به دنبال رستورانی در دل طبیعت هستید، مانلی گزینه مناسبی برای شما نیست.

موسیقی زنده و قلیان در رستوران مانلی نیز مانند اکثر رستوران‌های درکه دیده می‌شود.

4- کافه گیل

کافه گیل از بهترین کافه های تهران و کافه‌ای دنج در دل طبیعت و با چشم‌انداز رودخانه است. کافه‌ای که شما اتفاقا از نونوار نبودنش خوشتان می‌آید و فضای خودمانی و کوچکش خلوت آرامی برایتان می‌سازد.

کافه گیل درکهفضای چوبی کافه و صدای خروش رودخانه حال خوشایندی برای این مشتریان این کافه می‌سازد. قیمت مناسب، غذاها و نوشیدنی‌های خوش‌طعم و برخورد صمیمی پرسنل دست به دست هم داده‌اند تا تجربه‌ای تکرارنشدنی برایتان رقم بزنند.

راستی تا یادم نرفته بگویم سیگار کشیدن در این کافه آزاد است!

5- باغ رستوران صفا

باغ رستوران صفا یکی دیگر از رستوران‌های معروف درکه تهران است. این رستوران فضای سنتی خوبی دارد که به کمک نزدیکی به طبیعت، حال و هوای خوبی هم پیدا کرده است. اگر دود زیاد قلیان اذیتتان نمی‌کند می‌توان یکی از گزینه‌ها باشد.

باغ رستوران صفارستوران صفا پارکینگ اختصاصی ندارد و باید در حوالی این رستوران به دنبال جای پارک بگردید که در روزهای شلوغ می‌تواند دردسرساز شود.

برای مستقر شدن در این رستوران تعداد زیادی تخت و به نسبت کمتر میز و صندلی وجود دارد. در رابطه با کیفیت و قیمت غذاها باید بگویم که انتظار غذاهای سنتی متوسط، با سطح قیمتی متوسط داشته باشید.

6- رستوران اس پی یو

در رابطه با رستوران اس پی یو درکه تهران باید گفت یکی از پرطرفدارترین رستوران‌های این منطقه است که از همان ابتدا با داشتن پارکینگ اختصاصی کیفیت میزبانی خود را بالا می‌برد.

فضای سنتی، تمیز و زنده این رستوران بسیار خوشایند است و با منوی متنوع و غذای باکیفیتی که دارد حالتان را جا می‌آورد. اگر گذرتان به این رستوران افتاد، از کباب لقمه، کباب برگ و صد البته شیشلیک اس پی یو نگذرید!

رستوران اس پی یودر این رستوران که هم فضای باز دارد، هم فضای بسته، هم تخت سنتی و هم میز و صندلی خبری از قلیان نیست و شما باید ریه‌هایتان را از هوای پاک پر کنید و بی‌خیال دود شوید. مدیریت این رستوران برای جذب مشتریانش نه تنها سراغ قلیان نرفته، که شنیدن صدای طبیعت را نیز به پخش موسیقی زنده ترجیح داده است.

اگرچه بسیاری قیمت‌های رستوران اس پی یو را به تناسب کیفیت ارائه شده متناسب می‌دانند، اما باید بگویم سطح قیمت‌ها در این رستوران از سطح متوسط، قدری بالاتر به حساب می‌آید. از آن گران‌ترهایی که احتمالا راضی به پرداختش هستید!

بهترین فصل برای گردش در درکه تهران

اگرچه که هر فصل زیبایی‌ها و دوستداران خاص خودش را دارد، اما با توجه به ییلاقی بودن محله درکه، فصول گرم زمان ‌مناسب‌تری برای گردش در درکه تهران است.

وسایل و تجهیزات مهم برای کوهنوردی در درکه تهران

اگر به قصد کوهنوردی راهی درکه، از جاهای دیدنی تهران می‌شوید، این نکات و تجهیزات را فراموش نکنید:

 • در فصول گرم ترجیحا گروهی و در فصول سرد حتما دسته‌جمعی و به همراه راهنما صعود کنید.
 • کفش و لباس مخصوص کوهنوردی
 • کیسه خواب و زیرانداز
 • عصای کوهنوردی
 • کلاه مناسب فصل
 • غذای سبک و آب آشامیدنی

مسیرهای دسترسی به درکه تهران

برای رسیدن به درکه تهران، هم می‌توان از خودروی شخصی استفاده کرد، هم می‌توان سوار خط کهریزک-تجریش مترو تهران شده و در ایستگاه تجریش پیاده شوید.

بعد از خروج از ایستگاه تجریش، جنب درب خروجی مترو، ایستگاه ون‌ها و تاکسی‌هایی که شما را تا خود میدان درکه تهران می‌برند قرار دارد.

لوکیشن درکه تهران روی نقشه

بیخیال درکه تهران نشوید!

فرقی نمی‌کند ساکن تهران هستید یا مسافر آن، درکه از آن مکان‌هایی است که باید عزمتان را جزم کنید و دلی به طبیعت بزنید. درختان سربلند و زنده، بافت نوستالژیک خانه‌ها و آرامش این محله مانند اجزای یک تابلوی نقاشی خیال‌انگیز کنار هم نشسته‌اند تا کام هر رهگذری را شیرین کنند.

اگر شما هم تجربه‌ای از درکه تهران دارید برایمان کامنت بگذارید و به دیگران کمک کنید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه
 1. یه پسر حقوقی می‌گوید

  خیلی هم عالی هم توضیحات و هم طرز نوشتار البته ما حقوقی ها همینیم😉🌷

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام دوست عزیز 🙂
   خیلی خوشحالیم که خوشتون اومده.