پارک جمشیدیه تهران

پارک جمشیدیه تهران؛ حیاط خلوت روزهای تعطیل

آدرس، امکانات و دیدنی‌های پارک جمشیدیه

فرض کنید فردا روز تعطیل است و می‌خواهید یک گوشه دنج در تهران پیدا کنید. دنبال چطور جایی می‌گردید؟ تابه‌حال پارک جمشیدیه تهران را دیده‌اید؟ دنبال جایی هستید که خنکای هوا، رقص برگ‌ها در میان باد و صدای پرندگان باشد؟ همه این‌هایی که می‌گویم در دل همین تهران هست، نه یک جنگل شمالی! کجای تهران؟ فقط کافی‌ست پا به منطقه نیاوران بگذارید و سری به پارک جمشیدیه تهران بزنید تا متوجه حرفم شوید.

پارک جمشیدیه در شب و روز حسابی پررفت‌وآمد است و یکی از جاهای دیدنی محبوب در تهران است. در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا قرار است با شما سفری داشته باشیم به شمالی‌ترین نقطه تهران، تا سری به زیبایی‌های این منطقه و بوستان جمشیدیه بزنیم.

رستوران های پارک جمشیدیه تهران کدام‌اند؟
رستوران کردستان، رستوران آذربایجان، رستوران جمشیدیه
دیدنی های پارک جمشیدیه تهران چیست؟
بوستان فردوسی، آبشارها و دریاچه، مجسمه‌های سنگی، نمایشگاه‌ها
پارک جمشیدیه کجاست؟
انتهای خیابان شهید باهنر (نیاوران)، انتهای خیابان فیضیه و امیدوار
شماره تلفن پارک جمشیدیه چیست؟
۰۲۱۲۲۲۷۷۷۹۳
پارکینگ پارک جمشیدیه تهران چقدر ظرفیت دارد؟
پارکینگ این پارک ظرفیت ۲۵۰ خودرو را دارد و در فضایی روباز قرار گرفته است.
پارک جمشیدیه تا چه ساعتی باز است؟
پارک جمشیدیه تهران همه‌روزه از ساعت ۶ صبح تا ۲۴ شب باز است.
بهترین زمان بازدید از پارک جمشیدیه تهران چه فصلی است؟
پارک جمشیدیه تهران در هر فصلی زیبایی خاص خودش را دارد اما در فصل بهار و پاییز به دیدنی‌ترین و خوش‌آب‌وهواترین حالت خود می‌رسد.

ورودی پارک جمشیدیه: پارک جمشیدیه کجای تهران است؟

پارک جمشیدیه تهران یا بوستان جمشیدیه یکی از پارک‌های معروف تهران است که در ناحیه ۴ و منطقه ۱ شهرداری تهران قرار گرفته. این پارک در شمال خیابان نیاوران قرار گرفته و از جهات مختلف، ۴ ورودی دارد. چهار ورودی پارک جمشیدیه از چهار جهت اصلی با بخش‌های زیر در ارتباط است:

 • از شمال با کلکچال
 • از جنوب با باغ‌های دولو
 • از شرق با خیابان جمشیدیه
 • از غرب با جاده کلکچال

آدرس پارک جمشیدیه تهران

آدرس بوستان جمشیدیه تهران: تهران، انتهای خیابان شهید باهنر (نیاوران)، انتهای خیابان فیضیه و امیدوار

لوکیشن پارک جمشیدیه روی گوگل مپ

دسترسی به پارک جمشیدیه تهران

مسیر رفتن به پارک جمشیدیه با وسایل نقلیه عمومی و ماشین شخصی امکان‌پذیر است. در قدم اول شما باید از هرکجای تهران که هستید، به میدان تجریش برسید و مابقی مسیر تا نیاوران را از آن‌جا طی کنید. در محله نیاوران از خیابان امیدوار و فیضیه می‌توانید به پارک دسترسی داشته باشید.

پاییز پارک جمشیدیه

عکس از: سایت Itto

دسترسی به پارک جمشیدیه با مترو

اگر قصد دارید برای رفتن به پارک جمشیدیه با مترو برنامه‌ریزی کنید، ابتدا باید سوار خط یک مترو تهران شده و در ایستگاه میدان تجریش پیاده شوید. سپس فاصله مترو تجریش تا پارک جمشیدیه را با تاکسی‌های میدان قدس یا تاکسی‌های خیابان باهنر و نیاوران طی کنید که حدودا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

دسترسی به پارک جمشیدیه با اتوبوس

اگر قرار است برای مسیر رفتن به پارک جمشیدیه از اتوبوس‌های تندررو (BRT) استفاده کنید، باید سوار اتوبوس‌های خط راه‌آهن- تجریش شده و در ایستگاه میدان تجریش پیاده شوید. سپس از تجریش تا پارک جمشیدیه تهران را سوار تاکسی‌های میدان قدس یا تاکسی‌های نیاوران شوید. فاصله تجریش تا جمشیدیه حدودا ۶ کیلومتر است که با تاکسی ۲۰ دقیقه زمان می‌برد.

اگر قرار است سوار اتوبوس معمولی شوید، باید سوار خط تجریش- جماران شده و در ایستگاه مدرسه یادگار پیاده شوید. از اینجا به‌بعد هم می‌توانید تا پارک پیاده بروید و هم سوار تاکسی شوید. البته باید توجه داشته باشید که مسیر پیاده‌روی تا جمشیدیه سربالایی و طولانی است.

دسترسی به پارک جمشیدیه با تاکسی

برای رفتن به پارک جمشیدیه تهران با تاکسی، از هرکجای شهر که هستید، سوار تاکسی‌های مسیر میدان قدس شوید و از آن‌جا مابقی مسیر تا جمشیدیه را طی کنید. البته تاکسی‌های آنلاین می‌توانند گزینه راحت‌تری برای شما باشند.

دسترسی به پارک جمشیدیه با ماشین شخصی

اگر هم تصمیم گرفته‌اید برای بازدید از بوستان جمشیدیه از ماشین شخصی استفاده کنید، می‌توانید از لوکیشن جمشیدیه روی گوگل مپ استفاده کنید.

ساعت کاری پارک جمشیدیه: پارک جمشیدیه تا چه ساعتی باز است؟

پارک جمشیدیه تهران همه‌روزه از ساعت ۶ صبح تا ۲۴ شب باز است.

پارکینگ پارک جمشیدیه تهران

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که همیشه نگران جای پارک هستید، باید خیال‌تان را راحت کنیم که در کنار پارک جمشیدیه و در انتهای خیابان فیضیه، یک پارکینگ بزرگ دارد که با پرداخت هزینه می‌توانید از آن استفاده کنید. البته باید حواس‌تان باشد که در روزهای تعطیل ممکن است پارک جمشیدیه شلوغ باشد و برای رسیدن به پارکینگ مدت زیادی در صف و ترافیک بمانید، بنابراین بهتر است در ابتدای خیابان فیضیه پارک کنید.

بهترین زمان بازدید از پارک جمشیدیه

بوستان جمشیدیه در هر فصلی جلوه خاص خود را دارد اما اگر شیفته زیبایی‌های طبیعت‌اید پیشنهاد می‌کنیم مطابق توضیحات زیر برای بازدید از جمشیدیه برنامه‌ریزی کنید. اما به‌طورکلی باید بگویم که فصل بهار و پاییز، بهترین زمان برای رفتن به پارک جمشیدیه است.

و در فصل پاییز نیز رقص برگ‌های رنگین در آسمان و برخورد آن‌ها با زمین همچون لشکری بزرگ، اما رنگارنگ لذتی وصف‌ناپذیر دارد.

بهترین زمان سفر

پارک جمشیدیه در بهار

در فصل بهار درختان سبز شده و گل‌ها شکوفه داده‌اند، اگر شانس بیاورید ممکن است این طبیعت سرسبز با نم‌نم باران هم همراه باشد. هوای خنک بهاری هم حتما کیف‌تان را کوک می‌کند. البته باید توجه داشته باشید که در فصل بهار و به‌خصوص آخر هفته‌ها، پارک جمشیدیه تهران کمی شلوغ است. اگر اهل جاهای خلوت و آرام هستید، بهتر است در ساعت‌های خلوت‌تر به این پارک بروید.

پارک جمشیدیه در تابستان

با توجه به اینکه بوستان جمشیدیه تهران در ارتفاعات قرار گرفته، طبیعتا در تابستان‌های گرم، هوای بهتری نسبت به بقیه جاهای شهر دارد. درختان پارک در تابستان همچنان سرسبز و دیدنی هستند و فضای پارک جان می‌دهد برای قدم زدن و لذت بردن از طبیعت.

پارک جمشیدیه در پاییز

آب و هوای جمشیدیه در پاییز هم دلنشین است. جمشیدیه در پاییز با رقص برگ‌های رنگین در آسمان همراه است. برگ‌ها پروازکنان خودشان را به زمین می‌رسانند و برخورد آن‌ها با زمین همچون لشکری بزرگ، اما رنگارنگ لذتی وصف‌ناپذیر دارد. پاییز هزاررنگ و درختانی که هرکدام به رنگی خاص شده‌اند، پیاده‌روی روی برگ‌های خشک یا قدم‌زدن میان درختان و شنیدن صدای پرندگان مختلف، می‌تواند بهترین زمان را برای شما رقم بزند.

پاییز زیبای تهران

عکس از: سایت Piniran

پارک جمشیدیه در زمستان

پارک جمشیدیه نیاوران یکی از آن جاهایی‌ست که به‌خاطر قرار گرفتن در ارتفاع، با شروع فصل زمستان سرد و برفی می‌شود. اگر تماشای منظره پوشیده از برف درختان سربه‌فلک کشیده برای‌تان جذاب است، پارک جمشیدیه در زمستان برای‌تان رویایی خواهد بود. البته باید حواستان باشد که جمشیدیه در مسیر سربالایی است؛ هوا خیلی سرد است و خطر سر خوردن وجود دارد.

معرفی کلی پارک جمشیدیه

پارک جمشیدیه تهران که با نام «پارک سنگی جمشیدیه» هم بین اهالی شناخته می‌شود یکی از بوستان‌های منطقه ۱ شهرداری تهران است. اگر بخواهم از مساحت پارک جمشیدیه بگویم، تقریبا باید ۱۰ زمین فوتبال را کنار هم بگذارید تا اندازه همین پارک می‌شود، چیزی حدود ۱۰ هکتار. این پارک به‌قدری بزرگ است که اگر بخواهید سر تا ته آن را پیاده‌ بروید، به کوتاهی و راحتی یک پیاده‌روی روزانه نخواهد بود.

پارک جمشیدیه تهران در بخشی از زمین‌های «دولو» قرار گرفته که روزگاری متعلق به یکی از نوادگان خاندان دولو قاجار (خاندان دولو از آن خانواده‌های قاجاری بودند که به‌قول معروف، پول پارو می‌کردند)، یعنی جمشید دولو قاجار بوده است. در سند پارک، نام جمشید دولو قاجار به‌عنوان مالک آمده است، کسی که ملک ۶۹ هزار مترمربعی خود را به شهبانو فرح پهلوی بخشید.

تاریخچه پارک جمشیدیه

عکس از: سایت Itto

آن اوایل قرار بود یک سرای سالمندان در پارک جمشیدیه تهران ساخته شود؛ اما این تصمیم هیچ‌وقت عملی نشد. در عوض، قرار شد در این زمین وسیع، پارکی عمومی به نفع مردم منطقه ساخته شود. حول‌وحوش سال ۱۳۵۶ شمسی بود که این منطقه، بَروروی پارک به خودش گرفت و به یکی از جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی تهران تبدیل شد.

اگر از من بپرسید که چه چیزی پارک جمشیدیه را خاص می‌کند، درباره آبشار، دریاچه و آب‌نماهای سنگی‌اش صحبت می‌کنم. بوستان جمشیدیه تهران در مسیر اصلی صعود به پناه‌گاه کلک‌چال قرار دارد و خیلی از کوهنوردها برای صعود به این قله از پارک رد می‌شوند.

پارک جمشیدیه

عکس از: سایت Tehranpicture

در سال ۱۳۷۴ شمسی چیزی حدود ۱۶ هکتار به وسعت پارک جمشیدیه اضافه شد که نام آن را «بوستان فردوسی» گذاشتند. این بوستان فردوسی که برایتان گفتم طوری ساختند که روی دست پارک جمشیدیه بلند شود و هنوز هم که هنوز است، این دو بوستان دارند در زیبایی باهم رقابت می‌کنند.

پارک زیبای تهران

عکس از: سایت Itto

جالب است بدانید که در نظرسنجی‌ها مشخص شده پارک جمشیدیه دومین پارکی است که شهروندان تهرانی آن را به مهمانان خود معرفی می‌کنند! حالا فکر می‌کنید اولین پارک تهران باید کدام باشد؟ درست حدس زدید، پارک ملت اولین پارکی است که در تهران توسط اهالی به مردم خارج از شهر توصیه می‌شود.

وجه تسمیه پارک جمشیدیه: چرا جمشیدیه؟

همان‌طور که گفتم، بوستان جمشیدیه در اصل جزو زمین‌های یکی از بزرگان دوره قاجار به نام «جشمید دولو قاجار» بوده که در کنار پارک نیز باغی به همین نام وجود دارد. جمشید دولو حدود ۶۹ هزار مترمربع از زمین‌های خود را به فرح پهلوی بخشید و در این زمین‌ها پارکی عمومی ساخته شد که بعدها به نام پارک جمشیدیه تهران شهرت پیدا کرد. این پارک در محدوده محله جمشیدیه قرار دارد.

پارک جمشیدیه

عکس از: سایت Tehranpicture

دیدنی های پارک جمشیدیه

پارک جمشیدیه تهران به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران جاذبه‌های گردشگری و دیدنی‌های زیادی دارد که در ادامه به معرفی و بررسی آن‌ها می‌پردازیم تا در بازدید بعدی خود آن‌ها را ببینید.

بوستان فردوسی؛ بخشی از پارک جمشیدیه

پارک جمشیدیه تهران از زمان احداث تاکنون دو بار بازسازی شده که یکی از بازسازی‌ها که در سال‌های ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۵ انجام گرفته. طی این بازسازی، ۱۶ هکتار به این بوستان شد که با نام «بوستان فردوسی» شناخته می‌شود. این بوستان بیش از ۶۳۱۷ مترمربع گل‌کاری، جلوه‌های متفاوت مانند آب‌نما‌ها و مجسمه‌های مختلف دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها مجسمه فردوسی بزرگ است.

بوستان فردوسی

عکس از: سایت Caoi

بوستان فردوسی حال‌وهوایی مشابه پارک جمشیدیه داشته است و خیلی از محلی‌ها آن را فرزند خلف جمشیدیه می‌دانند.

دریاچه‌ پارک جمشیدیه

در جای‌جای پارک جمشیدیه تهران و بوستان فردوسی آبشارها و دریاچه‌ شکل گرفته که بر زیبایی‌های این پارک اضافه می‌کند. صدای خروش دلنشین آبشار و عبور آن از کنار شما زمانی که دارید به‌آرامی در پارک قدم می‌زنید، زیباترین صدای طبیعت خواهد بود.

دریاچه پارک جمشیدیه

عکس از: سایت Itto

دریاچه پارک جمشیدیه هم فضایی خوش‌آب‌وهوا است که وسط‌های پارک قرار گرفته و آدم‌ها را دور خودش جمع می‌کند. اگر بخت با شما یار باشد شاید پرنده‌ای زیبا را نیز ببینید که برای نوشیدن آب سراغ آبشارها و دریاچه می‌آید.

مجسمه‌های سنگی پارک جمشیدیه

یکی از جذابیت‌های پارک جمشیدیه نیاوران، تخته‌‌سنگ‌هایی هستند که به‌مرورزمان و در اثر تغییرات جوی تغییر شکل داده و به شکل مجسمه درآمده‌‌اند و تصویر برخی حیوانات را در ذهن تداعی می‌کنند. این باغ وحش سنگی زیبا در بالای ۶۰۰ پله قرار گرفته است.

اگر می‌خواهید مجسمه های پارک جمشیدیه را ببینید باید همت کنید و ۶۰۰ پله را بالا بروید. اگر از نظرتان ۶۰۰ پله زیاد است و پشیمان شده‌اید باید بگوییم که اتفاق جذابی را از دست خواهید داد. این را می‌گوییم تا کمی ترغیب شوید و پله‌نوردی کنید.

بوستان فردوسی

عکس از: سایت Caoi

غیر از این مجسمه‌های خودساخته، تندیس‌هایی نیز در بخش‌های مختلف بوستان جمشیدیه و فردوسی وجود دارد که هرکدام معنا و مفهومی طبیعی، عرفانی و فرهنگی را می‌رساند و برخی از آن‌ها طراحی فوق‌‌العاده زیبا و مدرنی دارد.

نمایشگاه‌های مختلف پارک جمشیدیه تهران

نمایشگاه‌های مختلف فصلی در بخش‌هایی از پارک جمشیدیه و بوستان فردوسی تهران برگزار می‌شود که در آن‌ها صنایع‌دستی و هنر هنرمندان تهرانی به فروش می‌رسد. یکی از دلایلی که برخی از اهالی و مردم برای بازدید از پارک جمشیدیه می‌آیند همین نمایشگاه‌های فصلی است.

پوشش گیاهی پارک

عکس از: سایت Tehranpicture

نگارستان و آمفی‌تئاتر

نگارستان و آمفی‌تئاتر یکی دیگر از دیدنی‌های پارک جمشیدیه است که باید به آن‌ها سر بزنید. در این آمفی‌تئاتر برنامه‌هایی عالی به نمایش گذاشته می‌شود که دیدن آن‌ها را به شما توصیه می‌کنیم.

امکانات پارک جمشیدیه

امکانات پارک حمشیدیه برای یک خوش‌گذرانی کامل کافی است. از امکانات این پارک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رستوران‌ پارک جمشیدیه تهران
 • آمفی‌تئاتر
 • سفره‌خانه
 • آلاچیق و نیمکت
 • فضای سبز و گل‌کاری‌شده
 • سرویس بهداشتی
 • آبخوری
 •  آب‌نما و دریاچه پارک حمشیدیه
 • روشنایی در شب با ۱۷۵ تیر روشنایی
 • عرفه‌های فروش خوراکی و غذا
آلاچیق های زیبا

عکس از: سایت Itto

در پارک جمشیدیه چه کار کنیم؟

پارک جمشیدیه تهران به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران وسعت زیاد و امکانات مختلفی دارد، پس می‌توانید در بخش‌های مختلف این پارک تفریحات متفاوتی را تجربه کنید. ارتفاعات، رودخانه، آبشار و آب‌نماهای مختلف همگی جزو جاذبه‌ها و زیبایی‌های پارک جمشیدیه‌اند. در این بخش از مقاله به شما می‌گوییم که وقتی قدم در پارک گذاشتید چه تفریحاتی انتظارتان را می‌کشد و امکانات پارک جمشیدیه تهران چیست.

تفریحات پارک جمشیدیه

عکس از: سایت Caoi

پیک‌نیک؛ از خوش‌گذرانی‌های پارک جمشیدیه تهران

پیک‌نیک ساده‌ترین تفریحی است که می‌توانید در پارک جمشیدیه تهران داشته باشید. کافی است با خودتان زیرانداز و یک سری خوراکی ببرید و از زیبایی‌هایی که این پارک برای شما به‌نمایش می‌گذارد لذت ببرید. اگر احیاناً فراموش کردید خوراکی ببرید اصلاً نگران نباشید در بخش‌هایی از پارک جمشیدیه تهران فروشگاه‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها انواع نوشیدنی و خوراکی‌های مختلف را بخرید.

کوه‌نوردی در پارک جمشیدیه تهران

کوه‌نوردی یکی از مهم‌ترین تفریحات پارک جمشیدیه به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران است. همه کسانی که می‌خواهند به توچال و ارتفاعات شمالی تهران بروند در بوستان جمشیدیه باهم قرار می‌گذارند.

کوهنوردی در پارک

عکس از: سایت Itto

نزدیک به تندیس شاعر بزرگ و بلندآوازه ایران یعنی فردوسی، تابلویی نصب شده که مانند راهنمایی برای رفتن به مسیر کوه‌نوردی کلک‌چال عمل می‌کند. در این مسیر اول به رودخانه‌ای می‌رسید که آن را با فنس از پارک جدا کرده‌اند. اگر کمی جلوتر بروید فنس‌ها یک جایی تمام می‌شوند و شما می‌توانید به رودخانه نزدیک شوید.

مسیر را که ادامه دهید به پناهگاه کلک‌چال می‌رسید. این منطقه در واقع نمادی از هم‌بستگی اجتماعی مردم در زمان دولت مردمی دکتر مصدق و کودتای ۲۸مرداد۱۳۳۲ بوده است. البته برج موجود در این منطقه مدتی است که در دسترس نیست و کوهنوردان نمی‌توانند وارد آن شوند. عده‌ای از جوانان دهه ۳۰ این برج را ساخته‌اند و اگر به‌اندازه کافی به برج نزدیک شوید شاید بتوانید نام آن‌ها را ببینید.

کوهنوردی حرفه ای

عکس از: سایت Tehranpicture

پیاده‌روی

پارک جمشیدیه تهران با وسعتی که دارد یکی از بهترین انتخاب‌ها برای پیاده‌روی است. پس کفش مناسب بپوشید و برای یک پیاده‌روی جانانه در میان زیبایی‌های گذرگاه‌های پارک که توسط درختان سرو و نارون احاطه شده است، لذت ببرید.

پیاده‌روی

عکس از: سایت Itto

پیشنهاد می‌کنیم در حین پیاده‌روی در پارک جمشیدیه تهران، چند دقیقه‌ای را با چشمان بسته قدم بزنید تا صدای بادی را که لابه‌لای برگ‌های نارون می‌پیچد و پرندگانی که باهم صحبت می‌کنند، بشنوید. صدایی زیباتر از این نمی‌توانید در دل تهران پیدا کنید.

عکاسی از پارک جمشیدیه تهران

یکی از زیباترین فصل‌ها برای عکاسی در پارک جمشیدیه تهران، فصل پاییز است یعنی درست وقتی که درختان با ناز و غمزه‌ای فراوان برگ‌های هزاررنگ خود را در به دست باد می‌سپارند و باد نیز آن‌ها را در هر جای پارک پراکنده می‌کند تا به این ترتیب سنگ‌فرشی رنگین روی زمین شکل گیرد.

عکاسی در پارک

عکس از: سایت EN.M

اگر از شنیدن صدای خش‌خش برگ‌ها و دیدن رنگ‌های پاییزی لذت می‌برید پیشنهاد می‌کنم حتما فصل پاییز را برای عکاسی از پارک جمشیدیه تهران انتخاب کنید؛ اما فراموش نکنید که این پارک در هر فصلی زیبایی‌های خاص خود را دارد و نمی‌توان بین فصل‌های مختلف فرق گذاشت.

اگر پاییز هزاررنگ است، زمستان به سپیدی برف زیباست و علاوه بر عکاسی می‌توانید برف‌بازی هم کنید. در فصل بهار و تابستان هم که صدای پرندگان شما را شیفته خود خواهد کرد و سرسبزی درختان مستتان می‌کند. از کنار کاج‌ها که رد شدید، چشمانتان را ببندید تا بوی خوش شاخه‌های تازه‌رسیده هوش از سرتان ببرد؛ نفسی عمیق بکشید تا ریه‌هایتان از بوی کاج پُر و تازه شود.

دیدنی های تهران

عکس از: سایت Itto

پرنده‌نگری

یکی از جالب‌ترین تفریحات پارک جمشیدیه تهران که کمتر کسی به آن توجه می‌کند و تنها شیفتگان خاص خود را دارد، پرنده‌نگری است. در این بوستان بزرگ و زیبا بیش از ۶۰ گونه پرنده شناسایی شده است که می‌توانید با دوربین آن‌ها را ببینید و از هیاهوی کودکانه زندگی آن‌ها روی درختان لذت ببرید. اگر از جست‌وخیز پرندگان و بازی آن‌ها لذت می‌برید، بهتر است یک دوربین چشمی با خود ببرید.

 

 

پرنده نگری

عکس از: سایت Tasnim

رستوران پارک جمشیدیه تهران

اگر اهل بالارفتن از پله‌هایید، اتفاق خوبی آن بالا انتظارتان را می‌کشد. خوشمزه‌گردی‌هایی که شامل چند کافه و رستوران‌اند و با معماری سنتی و مدرن مشغول فروش انواع غذای‌های مختلف‌ در پارک جمشیدیه هستند.

امکانات پارک جمشیدیه

عکس از: سایت Itto

رستوران کردستان

یکی از محبوب‌ترین رستوران‌های پارک جمشیدیه، رستوران کردستان است که در بالاترین نقطه پارک قرار گرفته است و برای دسترسی به آن باید پله‌های زیادی را طی کنید؛ اما در مقابل طبیعتی زیبا را روبه‌روی خود خواهید دید و از خوردن غذایی خوشمزه و متفاوت لذت خواهید برد.

رستوران آذربایجان

یکی دیگر از رستوران‌های محبوبی که در نزدیکی پارک جمشیدیه و در خیابان امیدوار قرار دارد رستوران آذربایجان است. در این رستوران غذاهای سنتی ایرانی سرو می‌شود و پس از گردش در پارک می‌توانید یک غذای جانانه میل کنید.

جاذبه های پارک جمشیدیه

عکس از: سایت Itto

رستوران جمشیدیه

این رستوران هم مانند رستوران کردستان و آذربایجان بهترین غذاهای ایرانی را در پارک جمشیدیه سرو می‌کند که از خوردن آن‌ها لذت خواهید برد.

تاریخچه پارک جمشیدیه تهران

قدمت پارک جمشیدیه تهران به دوره پهلوی اول برمی‌گردد یعنی درست وقتی که فرح پهلوی تصمیم گرفت این محوطه را که از جمشید دولو هدیه گرفته بود به پارکی عمومی تبدیل کند. ماجرا از این قرار است که اول قرار بود در این محوطه سرای یا خانه سالمندان ساخته شود اما بنا به دلایلی برنامه عوض شد و در آخر هم فرایند ساخت پارک عمومی شروع شد.

پارک تاریخی و جذاب تهران

عکس از: سایت Tehranpicture

پارک جمشیدیه تهران از زمان ساخت تا به حالا دو بار بازسازی شده و طراحی اصلی آن را شخصی به نام «کامران دیبا» انجام داده است. کامران دیبا در دانشگاه هاروارد تحصیل کرده بود و نقاش، معمار نوگرا و شهرسازی صاحب‌سبک بود. این شخص غیر از طراحی پارک جمشیدیه که یکی از زیباترین پارک های تهران است، بناهای زیبا و ماندگار دیگری را نیز طراحی کرده که شامل موزه هنرهای معاصر تهران، فرهنگ‌سرای دانشجو، فرهنگ‌سرای نیاوران و پارک شفق‌اند.

پارک جمشیدیه

عکس از: سایت Tasnim

پس کامران دیبا با آن تحصیلات عالیه‌ای که از فرنگ با خود سوغات آورده بود، توانست یکی از زیباترین پارک های تهران را طراحی کند، درنهایت هم پارک جمشیدیه تهران در سال ۱۳۵۶ برای عموم باز شد.

طراح اصلی پارک جمشیدیه تهران، کامران دیبا، یکی از معروف‌ترین معماران صاحب‌سبک ایرانی است که بناهای ماندگار دیگری مثل فرهنگسرای نیاوران، پارک شفق، موزه هنرهای معاصر و… را طراحی کرده است.

پارک جمشیدیه در ابتدا مساحتی حدود ۱۰ هکتار داشت اما در سال ۱۳۷۴ حدود ۱۶ هکتار دیگر به آن اضافه شد. این بخش اضافه شده است همان طور که اشاره کردیم با نام پارک فردوسی شناخته می‌شود.

جمشیدیه در برف

عکس از: سایت Tehranpicture

پوشش گیاهی و جانوری پارک جمشیدیه

در پارک جمشیدیه تهران تا چشم کار می‌کند درختان متنوع وجود دارد. درختان این بوستان شامل نارون، سرو، چنار، افرای سیاه، زبان گنجشک و درختان میوه مانند گلابی، زردآلو و سیب‌اند. علاوه‌براین گونه‌های گیاهی متنوع، پارک جمشیدیه تهران گونه جانوری متنوعی نیز دارد که شامل بیش از ۶۰ نوع پرنده است. قول می‌دهیم یکی از تفریحات شما در پارک جمشیدیه دیدن پرندگان و گوش‌دادن به آوای موسیقی‌وار آواز آنان باشد.

جاهای دیدنی تهران

عکس از: سایت Tehranpicture

نکات مهم برای بازدید از پارک جمشیدیه تهران

 • باتوجه‌به قدمت پارک جمشیدیه تهران، بعید نیست که بعضی جاهای آن مانند گذرگاه‌‌ها کمی ناهموار شده باشند پس موقع راه رفتن کمی دقت کنید.
 • این پارک در ارتفاعات شمال تهران قرار گرفته و بنابراین طبیعی است که بعضی از بخش‌های آن پله داشته باشد؛ پس این بخش‌ها برای معلولان و افراد کم‌توان مناسب نیست.
 • فراموش نکنید که در فصل زمستان این منطقه به‌دلیل نزدیکی به کوه، سردتر از دیگر نقاط ایران است؛ پس اگر در فصل زمستان به پارک جمشیدیه تهران می‌روید لباس مناسب همراه خود داشته باشید.
جاذبه های گردشگری تهران

عکس از: سایت EN.M

پارک جمشیدیه تهران و آواز پرندگان

در سفری کوتاه که به پارک جمشیدیه تهران داشتیم با داستان شکل‌گیری آن و علت‌ نامگذاری آشنا شدیم و از زیبایی‌های این بوستان گفتیم تا بتوانید در تعطیلات بعدی، پارک جمشیدیه تهران را به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران و مقصدی برای پیک‌نیکی عالی انتخاب کنید.

پوشش حیوانی پارک

عکس از: سایت EN.M

پارک جمشیدیه در شب و در فصول مختلف سال، زیبایی‌های خاص خود را دارد و می‌تواند در هر فصل با نمایش یکی از زیبایی‌های خود شما را شگفت‌زده کند. اگر آشنایی با پارک و رفتن به آن تجربه دل‌پذیری برای شما بوده پیشنهاد می‌کنیم آن را به سایر دوستانتان هم معرفی کنید یا در برنامه دورهمی بعدی با دوستانتان به بوستان جمشیدیه بروید.

عکس پارک جمشیدیه در شب

شب‌های پارک جمشیدیه برخلاف خیلی از پارک‌ها، فضای شلوغ و پررفت‌وآمدی دارد. تاریکی هوا نمی‌تواند مانع گردش شما در پارک جمشیدیه تهران شود، اما اگر هنوز درباره گردش شبانگاهی در این پارک شک دارید، می‌توانید چند عکس پارک جمشیدیه در شب را ببینید تا قانع شوید.

جاهای دیدنی نزدیک به پارک جمشیدیه تهران

در این‌جا چند گزینه به شما پیشنهاد می‌کنم که اگر بعد از گردش در پارک جمشیدیه تهران وقت اضافه آوردید و دل‌تان خواست جاهای دیدنی اطراف آن را هم بگردید، برنامه مشخصی داشته باشید.

پارک و کاخ نیاوران در نزدیکی پارک جمشیدیه تهران

مجموعه تاریخی و فرهنگی کاخ نیاوران یکی از جاهای دیدنی نزدیک به پارک جمشیدیه تهران است که با عمارت‌های تاریخی دیدنی، شما را دوران قاجار و پهلوی می‌برد. این مجموعه به‌خاطر فضای طبیعی و عمارت‌های منحصربه‌فردش، در فهرست آثار ملی جا گرفته و هرروز پذیرای بازدیدکنندگان بسیاری است.

از جمله بخش‌های مختلف این مجموعه می‌توان به کاخ صاحبقرانیه، کوشک احمدشاهی، کاخ نیاوران، کاخ جهان‌نما، کتابخانه اختصاصی، موزه خوردو و… اشاره کرد که فرصت فوق‌العاده‌ای برای آشنایی با تاریخ ایران است.

 • آدرس: تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، ضلع شرقی میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

لوکیشن کاخ نیاوران روی گوگل مپ

کاخ‌موزه سعدآباد

کاخ موزه سعدآباد یکی از مشهورترین موزه های تهران است که در نزدیکی پارک جمشیدیه تهران قرار گرفته. این کاخ در گذشته محل زندگی خاندان پهلوی بوده و حالا به یک موزه تبدیل شده است. این مجموعه در کل ۱۸ کاخ بزرگ و کوچک دارد که هرکدام معماری متفاوتی دارند و درحال‌حاضر به‌عنوان موزه مورداستفاده قرار می‌گیرند.

از جمله کاخ‌های مهم سعدآباد می‌توان به کاخ موزه ملت، کاخ سبز، کاخ شمس پهلوی، موزه استاد حسین بهزاد، موزه هنرهای زیبا و… اشاره کرد.

 • آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری

لوکیشن کاخ موزه سعدآباد روی گوگل مپ

بازار تجریش

بازار تجریش یکی از آن مراکز خرید قدیمی تهران است که حتی می‌توانید بدون خرید کردن از گردش در آن لذت ببرید. این بازار قدیمی سرپوشیده که در نزدیکی پارک جمشیدیه تهران قرار گرفته، بافتی کاملا سنتی دارد و با ۴۰۰ حجره رنگارنگ، فضایی دلنشین و پرجنب‌خروش ایجاد کرده. عمر این بازار از ۱۰۰ سال هم گذشته و دیدن هیاهوی مردم و فضای خریدوفروش قدیمی آن گردشگران ایرانی و خارجی زیادی را به این منطقه دعوت می‌کند.

 • آدرس: تهران، میدان تجریش، جنب امام‌زاده صالح

لوکیشن بازار تجریش روی گوگل مپ

 

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 دیدگاه

 1. افسانه می‌گوید

  سلام آیا فردا ۲۶ آذر که تعطیل رسمی است بازم بازه؟

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام افسانه عزیز 🙂
   پارک در روزهای تعطیل رسمی بسته نیست.

 2. avatar-image
  تحریریه علی‌بابا می‌گوید

  سلام خانم شیرازی عزیز 🙂 ما عکس‌ها رو دقیقا از همون منابعی که ذکر شده برداشتیم…احتمالا این سایت‌ها هم از جای دیگه‌ای برداشتن.