around tehran

زیباترین جاهای دیدنی اطراف تهران؛ یک روز به‌دور از شلوغی و آلودگی

پیشنهادهایی برای سفر یک روزه اطراف تهران

اگر شما هم در میان ساکنان پرمشغله شهر تهران باشید، حتما گاهی پیش می‌آید که دلتان برای یک مسافرت دل‌چسب لک بزند ولی زمان کافی برای سفرکردن نداشته باشید. ولی اگر بدانید جاهای دیدنی اطراف تهران در فاصله کمی از این شهر شلوغ می‌تواند پذیرای شما باشد، دیگر وقت نداشتن و زحمت مسافت‌های طولانی برای شما دغدغه نخواهد بود و می‌توانید با طی مسیری نسبتا کوتاه از همهمه شهر دور شده و به دل طبیعت پناه ببرید.

با ما همراه باشید تا چند نمونه از زیباترین جاهای دیدنی اطراف تهران را باهم مرور کنیم.

جاهای دیدنی اطراف تهران؛ دنیایی متفاوت و شگفت‌انگیز

شاید تصور این مسئله برای شما سخت باشد که فقط چند کیلومتر آن طرف‌تر از این شهر شلوغ و پر از دود، با مناطقی مواجه می‌شوید که دست کمی از بهشت ندارد. در واقع می‌توان گفت جاهای دیدنی اطراف تهران می‌تواند برای مردم خسته از شلوغی و تیرگی، انگیزه‌ای برای یک سفر دل‌چسب باشد.

انتخاب هرکدام از این مکان‌ها به نوع وسیله نقلیه مدنظر شما، میزان بودجه‌ای که برای سفر در نظر گرفته‌اید، زمانی که می‌خواهید به این سفر اختصاص دهید و محل اقامت دلخواهتان بستگی دارد.

ما در این مقاله به معرفی تعدادی از جاهای دیدنی اطراف تهران می‌پردازیم که بیشترین محبوبیت در میان مردم دارد.

۱. دشت لار

جاهای دیدنی اطراف تهران - دشت لار

دشت لار به‌خاطر پوشش گیاهی و جانوری کم‎‌نظیر خود، سال‌هاست که به‌عنوان یکی از مناطق حفاظت‌شده اطراف تهران محسوب می‌شود و می‌توان گفت یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی اطراف تهران است.

این دشت زیبا که در دل کوهپایه‌های دماوند قرار دارد، یکی از دشت‌های استان مازندران است. دشت لار از شمال به شهرستان نور و از جنوب به افجه و امامه و لواسان بزرگ منتهی می‌شود و همین جایگاه بی‌نظیر این دشت نشان‌دهنده آب‌وهوای فوق‌العاده آن برای یک گردش دل‌چسب است.

روستای برغان

بهترین فصل برای بازدید از دشت لار بهار و تابستان است. چون همان طور که شاید به گوشتان خورده، دشت لار در گذشته منطقه‌ای برای تفرج پادشاهان در فصل گرما بوده است. فاصله دشت لار از تهران حدود ۷۵ کیلومتر است و برای رفتن به این دشت زیبا، باید مسیری نزدیک دوساعته را طی کنید. دشت لار می‌تواند برای سفری یک‌روزه گزینه مناسبی باشد.

۲. روستای برغان

لفور در استان مازندران

روستای زیبای برغان در در استان البرز و شهرستان ساوج‌بلاغ واقع شده و بین دو رود سنج و شاهرود قرار گرفته است. طبیعت‌ بی‌نظیر برغان این روستا را تبدیل به یکی از شاهکارترین جاهای دیدنی اطراف تهران کرده است.

روستای برغان به دلیل قرارداشتن در مناطق کوهستانی استان البرز، یکی از ییلاقات این استان محسوب می‌شود و گزینه مناسبی برای سفر در بهار، تابستان و پاییز است.

این روستا به دلیل داشتن باغ‌ها و مزارع سرسبز و رودخانه‌های خروشان، به‌عنوان یکی از مقاصد تعطیلات آخر هفته برای ساکنان آن حوالی شناخته می‌شود. علاوه بر این، برغان یک روستای توریستی است و هدف گردشگری بسیاری از گردشگران ایرانی و بین‌المللی به حساب می‌آید. روستای برغان از تهران حدود ۸۰ کیلومتر فاصله دارد و برای سفری یک‌روزه، مقصد مناسبی است. برای رفتن به این روستا باید مسیری نزدیک دوساعته را طی کنید و بعد، از طبیعت بی‌نظیر برغان لذت ببرید.

۳. دهستان لفور

around tehran 04

اگر می‌توانید بیش از یک روز برای گشت‌وگذار زمان بگذارید، اولین پیشنهاد ما به شما دهستان دیدنی لفور است. این دهستان که از ۲۹ آبادی و روستا تشکیل شده است، یکی از زیباترین و متنوع‌ترین و غنی‌ترین جاهای نزدیک به تهران است.

جنگل‌های لفور که یکی از مناطق سرسبز و بکر استان مازندران است، رودها و چشمه‌هایی در دل خود جای داده‌ است که باعث سرزندگی و ادامه حیات این جنگل‌های بی‌نظیر طی سالیان طولانی شده‌ است.

جنگل لفور یکی از غنی‌ترین پوشش‌های گیاهی دارد و برای گشت‌وگذار داخل جنگل و دیدن تمام این گیاهان نایاب، باید نزدیک ۲ الی ۳ ساعت راهپیمایی کنید. دهستان لفور حدود ۲۵۰ کیلومتر از تهران فاصله دارد و برای رسیدن به آن باید مسیری نزدیک چهارساعته را طی کنید. اگر عاشق پیاده‌روی در میان جنگل‌های سرسبز و رودخانه‌هاید، لفور را در میان گزینه‌های خود قرار دهید و مطمئن باشید که رانندگی چهارساعته کاملا ارزشش را دارد!

۴. فیل‌بند

فیلبند در استان مازندران

اگر شما هم از علاقه‌مندان پروپاقرص ارتفاعات و تماشای چشم‌اندازهای بی‌نظیر از بالای ابرهاید، پیشنهاد ما به شما فیلبند است.

فیل‌بند یکی از پرطرفدارترین مناطق دیدنی شمال است که فاصله چندانی با تهران ندارد. روستای فیل‌بند در اواخر بهار و سه ماه تابستان، هر روز آدم‌های زیادی را در دل خود جای می‌دهد.

این روستای زیبا یکی از ییلاقات استان مازندران است که مسیر کوهستانی و پرپیچ‌وخم آن حقیقتا شما را شگفت‌زده می‌کند. بعد از پشت‌سرگذاشتن جاده‌ای پیچ‌درپیچ و سرسبز، با رسیدن به انتهای جاده، اقیانوسی از ابر و زیبایی زیر پاهایتان خواهد بود.

البته هوای فیل‌بند هر لحظه شما را شگفت‌زده می‌کند؛ چون ممکن است الان ابری باشد و وقتی سر می‌چرخانید، آفتاب از پشت ابرها به شما سلام کند! برای رسیدن به فیل‌بند باید مسیری نزدیک چهارساعته را طی کنید و اگر دلتان بخواهد، می‌توانید شب همانجا چادر بزنید و خودتان را به یک شبانه‌روز سراسر لذت مهمان کنید!

البته در نظر داشته باشید که فیل‌بند بخشی از استان مازندران است و به‌نوعی از جاهای دیدنی اطراف تهران محسوب نمی‌شود؛ ولی اگر از هیاهوی تهران خسته شده‌اید باید بدانید با این روستای زیبا فاصله‌ی چندانی ندارید. کافی‌ است انگیزه کافی برای رفتن به این بهشت روی ابرها را داشته باشید، آن وقت فاصله آخرین چیزی است که باید نگرانش باشید!

۵. لواسان

لواسان از زیباترین جاهای اطراف تهران

لواسان یکی از نزدیک‌ترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی اطراف تهران است که برای رفتن به آن نیازی نیست نگرانی خاصی بابت کمبود زمان داشته باشید. شهر لواسان در در دامنه جنوبی کوه‌های البرز قرار گرفته و مرکز بخش لواسانات شهرستان شمیرانات قرار دارد.

وجود رودخانه جاجرود در این شهر و سرریزشدن آن به داخل سد لتیان، آب و هوایی دلپذیر و مناظری چشم‌نواز به لواسان بخشیده است. لواسان یکی از مقاصد چهار فصل اطراف تهران است؛ یعنی شما هر فصلی که هوس یک مسافرت کوتاه اما دل‌چسب کردید، می‌توانید لواسان را به‌عنوان یکی از اولین گزینه‌های خود در نظر بگیرید. فاصله لواسان از تهران نزدیک ده کیلومتر است و برای رفتن به آن فقط کمتر از یک ساعت در راهید!

 ۶. تنگه واشی

تنگه واشی از زیباترین جاهای اطراف تهران

در فاصله‌ای نه‌چندان دور از تهران و در جاده تهران به فیروزکوه، به تنگه واشی می‌رسید که یکی از معرف‌ترین جاهای دیدنی اطراف تهران در فصل‌های گرم سال است. برای رفتن به تنگه واشی باید عاشق پیاده‌روی باشید و آب‌بازی را هم دوست داشته باشید!

در طول مسیر پیاده‌روی از میان دیوارهای سنگی بلند عبور خواهید کرد که به‌خاطر وجود چشمه و آبشارهای پلکانی کوچک و بزرگ، خواه‌وناخواه خیس می‌شوید و برای ساعاتی گرمای تابستان را فراموش می‌کنید. تنگه واشی حدود ۱۶۰ کیلومتر از تهران فاصله دارد و برای رسیدن به آن باید مسیری نزدیک دوساعته را طی کنید.

۷. روستای افجه

روستای افجه

روستای افجه یکی از روستاهای بخش شمیرانات استان تهران است. این روستای بزرگ و آباد که در پنج‌کیلومتری شمال خاورشهر لواسان واقع است، روستایی سرد و کوهستانی است. یعنی افجه یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران است که می‌توانید برای سفر در فصل‌های گرم آن را در میان گزینه‌های خود قرار دهید.

یکی از زیباترین جاذبه‌های روستای افجه، دشت هویج است که به زبان محلی آن را گرچال یا گهچال یا گیاه‌چال می‌نامند. از تهران تا افجه فاصله زیادی نیست و مسیر ۳۰کیلومتری آن باعث می‌شود افجه گزینه مناسبی برای سفرهای کوتاه و یک‌روزه به حساب بیاید.

۸. آبشار گزو

آبشار گزو از دیدنی های اطراف تهران

اگر برای مسافرت خود به جاهای دیدنی اطراف تهران روستای لفور را انتخاب کردید، سرزدن به آبشار گزو را فراموش نکنید. آبشار گزو با ارتفاع تقریبی ۷۵ متر در منطقه زیبا و سرسبز لفور مازندران، در کنار امامزاده معروف به سه بزرگوار گزو و در فاصله ۲۵کیلومتری شهر زیرآب واقع شده است.

طبیعت بکر و چشم‌اندازهای بی‌نظیر اطراف آبشار گزو باعث شده این منطقه به یکی از مناطق محبوب در میان گردشگران تبدیل شود.

بهترین فصل برای سفر به این آبشار، فصل بهار و پاییز است. رطوبت زیاد هوا در فصل تابستان ممکن است برای عده‌ای آزاردهنده باشد؛ ولی اگر با رطوبت هوا مشکلی ندارید، فراموش نکنید که جذابیت‌های آبشار گزو در تابستان هم بی‌شمار است.

۹. جاده چالوس

جاده چالوس از دیدنی های اطراف تهران

امکان ندارد از کسی بپرسید «کجا بریم که نزدیک باشه تا حال‌وهوامون عوض شه؟» و در میان اولین جواب‌ها، جاده چالوس به گوشتان نخورد. جاده چالوس بدون شک در میان محبوب‌ترین جاهای دیدنی اطراف تهران است که تقریبا در دل تمام آدم‌های اهل گردش‌های کوتاه، جای خود را باز کرده است.

چشم‌اندازهای سرسبز و زیبا، فاصله کوتاه جاده چالوس از تهران و بدون نیاز به تجهیزات و برنامه‌ریزی خاص برای گردش در این جاده شگفت‌انگیز، همگی جاده چالوس را تبدیل به یکی از بهترین گزینه‌ها برای استراحت و سفری کوتاه می‌کنند.

برخی این جاده را یکی از زیباترین جاده‌های جهان می‌دانند. هر روزه افراد زیادی جاده چالوس را به‌عنوان مقصد گردش خود انتخاب می‌کنند و این مسئله باعث شده در تعطیلات آخر هفته و تعطیلات رسمی، ترافیک سنگینی در این جاده برقرار باشد. پس حتما قبل از سفر به این جاده سراسر شگفتی، بررسی‌کردن ترافیک را به‌خاطر داشته باشید!

۱۰. کردان

کردان از جاهای دیدنی اطراف تهران

کردان که از توابع شهرستان ساوج‌بلاغ استان البرز است، در سال‌های اخیر به یکی از مقاصد اصلی تفریح و یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی اطراف تهران تبدیل شده است. کردان در فاصله ۶۵کیلومتری شمال غرب تهران قرار دارد و نزدیکی آن به اتوبان تهران-قزوین یکی از عوامل محبوبیت آن در میان مردم است. روستای خوش آب‌وهوای کردان می‌تواند در هر چهار فصل مقصد مناسبی برای یک سفر کوتاه‌مدت باشد. البته در نظر داشته باشید که سرمای پاییز و زمستان ممکن است در کردان شدیدتر از تهران باشد؛ ولی این مسئله چیزی از زیبایی‌های کردان در این فصول کم نمی‌کند.

حرف آخر

حقیقت این است که صحبت از تمام جاهای دیدنی اطراف تهران تمامی ندارد! بسته به زمان و امکانات و تجهیزات و فصلی که در آن قصد سفر دارید، می‌توانید به انتخاب مقصد مناسب برای خودتان از میان بی‌شمار گزینه‌های موجود بپردازید. ما در این مقاله سعی کردیم به معرفی تعدادی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی اطراف تهران بپردازیم که سفر به آن‌ها کار راحتی است. اگر به‌تازگی به مقصدی در اطراف تهران سفر کرده‌اید که برایتان خاطره‌انگیز و به‌یادماندنی بوده، آن را به ما معرفی کنید!

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.