فشم تهران

فشم تهران؛ هر نوع تفریحی بخواهید اینجا پیدا می‌شود

معرفی کامل روستای فشم تهران

برای تهران‌نشین‌ها، فشم صرفا یک روستای عادی نیست؛ فشم تهران برای ساکنان پایتخت یک راه فرار است، فرار از آلودگی و شلوغی شهر به دامان سرسبز و آرامش‌بخش طبیعت. کافی‌ است یکی از روزهای تعطیل بار مختصری بسته و راهی این روستا شوید. حتی قبل از اینکه جایی اتراق کنید، زیبایی‌های مسیر منظور مرا برایتان اثبات می‌کند.

اگر به‌زودی می‌خواهید به این روستا حوالی تهران بروید، اما هیچ آشنایی قبلی از این شهر ندارید، همراه با مجله گردشگری علی بابا باشید تا راهی جاده فشم می‌شویم و این شهر را از دید همه‌جانبه بررسی می‌کنیم.

فشم کجاست؟
تهران- اتوبان باقری- جاده لشگرک- بلوار امام خمینی- فشم
بهترین زمان سفر به فشم چه وقت است؟
تفریحات فشم در هر ۴ فصل وجود دارد و همگی در فصل خودشان بهترین است. بهترین زمان سفر ازنظر مساعدبودن آب‌وهوای فشم در فصل بهار و تابستان است.
فاصله تهران تا فشم چقدر است؟
به‌طور تقریبی ۵۰ کیلومتر مسافت دارد و زمان رسیدن بدون درنظرگرفتن ترافیک و شرایط جوی حدودا یک ساعت است.
جاهای دیدنی فشم کدام است؟
از جاذبه های طبیعی فشم آبشار لالون، آبشار لارمحله، آبشار یخی آبنیک، دره آهنگرک، دشت جانستون، کوه‌های فشم، بقعه امامزاده ابراهیم، پیست اسکی دربندسر، باغ‌های میوه فشم، غار اسبول، روستاها (گرمابدر- جیرود- دورود- آبنیک- روته- زایگان و ایگل)، پارک سرقلا، میدان فشم و رودخانه به شمار می‌آید.

فشم چطور جایی است؟

به‌خاطر وجود امامزاده ابراهیم فشم می‌توان فهمید این شهر ییلاقی از شهرهای قدیمی تهران به شمار می‌آید و قدمت بسیار زیادی دارد. این شهر به لطف دو عنصر اصلی آب و خاک حاصل‌خیز، جاذبه‌های طبیعی خارق‌العاده‌ای به جای گذاشته است. فشم از شهرهای ییلاقی استان تهران محسوب می‌شود و عمده زیبایی‌هایش را مدیون کوه‌های البرز است.

این شهر جدا از مکان‌های گردشگری به‌دلیل نزدیکی به تهران در سال‌های گذشته به یکی شهرهای توریستی و مشهور ایران مبدل شده است. فشم، اوشان، میگون و شمشک از شهرهای بخش رودبار قصران در شهرستان شمیرانات به شمار می‌آید.

وضعیت زندگی در فشم

در دهه‌های گذشته، بزرگی و جمعیت این شهر مثل روزهای کنونی نبود، حتی صدای ماشین‌های کمتری شنیده می‌شد. با گذشت زمان این شهر ییلاقی به دو بخش روستایی و شهری تقسیم شد؛ در بخش روستایی، محلی‌های قدیمی این شهر زندگی می‌کنند. البته طی سال‌های گذشته این بخش میزبان برخی از مهاجران هم بوده است و اهالی روی خوش به ساکنان جدید نشان داده‌اند.

وضعیت زندگی در فشمبخش شهری بیشتر مربوط به اعیان‌نشین‌ها و خانواده‌های ثروتمندی است که در خانه‌ها و ویلاهای لوکسی زندگی می‌کنند. این قسمت از فشم تهران واقعا زیبایی و جذابیت خاص خودش را دارد؛ گرچه زندگی در بین مردم بومی و اقامت در خانه‌های گِلی که در بعضی از کوچه‌های این شهر دیده می‌شود، ازنظر من بسی شیرین‌تر و باصفاتر است.

خلاصه کلام، در بخش روستایی خانه‌های گِلی زیادی وجود دارد که متاسفانه روزبه‌روز از تعداد آن‌ها کمتر شده و تبدیل به خانه‌های آجری می‌شوند. در بخش مدرن و بافت شهری هم تعداد ساخت ویلاهای مدرن در حال افزایش است.

شغل اصلی مردم شهر زیبای فشم

مردم هر دیاری برای امرار معاش به کسب‌وکاری مشغول‌اند. شغل اصلی مردم بومی این شهر، دامداری و کشاورزی است. ازنظر ما شهرنشین‌ها تماشای زمین‌های سبز کشاورزی واقعا لذت‌بخش است، به‌خصوص اگر به باغ های میوه این شهر برویم؛ آن موقع است که چشم‌ودل به رخسار درختان میوه سرمست می‌شود.

با احداث رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و مراکز تفریحی شغل‌های بیشتری برای مردم این شهر ایجاد شده است. باتوجه‌به اینکه این شهر یکی از جاهای دیدنی تهران به حساب می‌آید، جا برای بیشترکردن کسب‌وکارهای متنوع زیاد است.

طبیعت فشم

هر کجا آب باشد، آبادانی هم است. به لطف رودخانه‌ای که از دو بخش روستایی و شهری فشم عبور می‌کند، مناظر بکر و چشم‌نوازی برای گردشگران خلق شده است. درختان سرسبز و آب‌وهوای این شهر آن‌قدری خوب است که هر گردشگری را دوباره راهی جاده این شهر می‌کند. در این شهر خانه‌هایی را می‌بینید که اطراف آن‌ها پر از درخت است، انگار که به یک جنگل زیبا قدم گذاشته‌اید.

طبیعت فشماز دیگر جاهای دیدنی فشم تهران ساختمان‌هایی است که نزدیک به رودخانه ساخته شده‌ است و چشم‌اندازی رویایی از رودخانه دارند. هرچقدر این زیبایی‌ها شیرین باشد، ولی باید جنبه منفی این ساختمان‌هایی را که در بستر رودخانه ساخته شده‌ است، هم بگویم. متاسفانه کار از ساخت‌وسازهای غیرقانونی گذشته و رستوران‌هایی در این میان هم وجود دارند. توجه داشته باشید، شاید رفتن به این رستوران‌ها باصفا و لذت‌بخش باشد، اما هر لحظه احتمال خطر طغیان رودخانه در کمین است.

شرایط آب‌وهوای

شهری که ییلاقی باشد، مثل روز روشن است که زمستانی سرد و تابستان‌های خنکی دارد. البته ما هم که ازخداخواسته، چه کسی عاشق برف‌ زمستان و تابستان‌های خنک نیست! آب‌وهوای فشم از خوبان خوش‌هوای ایرانی به حساب می‌آید. فرقی نمی‌کند زمستان باشد یا تابستان، کافی است چند روزی تعطیلات داشته باشید تا به‌سمت طبیعت این شهر بروید.

از حق نگذریم، به لطف رودخانه‌ای که در این شهر جریان دارد، نوید زندگی را در جای‌جای این شهر می‌بینیم. این رودخانه هم یکی از جاهای دیدنی فشم است و هم آفریده درختان و باغ‌های میوه این شهر به حساب می‌آید.

جاهای دیدنی فشم

این شهر جایی است که هنگام گشت‌وگذار و دیدن مکان‌های تفریحی‌اش، ضرب‌المثل «فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه» را عینا به چشم دیدم. این منطقه با اینکه وسعت نسبتا کمی دارد و کوچک است، ولی جاذبه های طبیعی و تفریحات بی‌نظیر بسیاری دارد.

جاهای دیدنی فشم۱- آبشار لارمحله

کوه کاسونگ یک شاهکار خارق‌العاده از خودش به جای گذاشته و این افتخار را داده که سرچشمه آبشار لارمحله باشد. این آبشار یکی از بهترین جاذبه های گردشگی این شهر به شمار می‌آید. الحق باید به‌خاطر وجود مناظر بکری که در این شهر قرار دارد، خداوند را شکر کرد.

مسیر دسترسی به آبشار لارمحله بسیار راحت است و خوشبختانه با ماشین هم می‌شود به آنجا رفت. هر زمان قصد آبشارگردی به سرتان زد، با طی کردن مسیری ۱۳ کیلومتری از شمال شرقی این شهر می‌توانید به آبشار بروید.

اگر می‌خواهید بدانید بهترین زمان سفر به این شهر و آبشار لارمحله چه زمانی است، باید بگویم فصل بهار و تابستان. در این فصل‌ها سردی هوا اذیتتان نمی‌کند و یک دل سیر می‌توانید از طبیعت سرسبز این منطقه لذت ببرید.

این آبشار در بین دو راهی روستاهای آبنیک و گرمابدر قرار دارد. اگر علاقه به دیدن روستاهای اطراف این شهر دارید، می‌توانید در یکی از خانه‌های روستایی این منطقه اقامت کنید تا چند روزی هم از طبیعت فرح‌بخش این روستاها جان دوباره بگیرید.

آدرس آبشار لارمحله

تهران- فشم- ۱۳ کیلومتری شرق فشم

۲- آبشار لالان یا لالون

اگر عاشق آبشارگردی هستید، فشم تهران سفری به‌یادماندنی و هیجان‌انگیزی برای شما می‌شود، چون در این منطقه سه آبشار وجود دارد. شک ندارم یکی از بهترین آبشارهایی که در ایران می‌بینید، آبشار لالان فشم است. مردم بومی این منطقه به این آبشار لالون هم می‌گویند. لالان در ۱۲کیلومتری از شمال شرق شهرفشم در دره‌ای به همین نام واقع شده است. آبشار لالون از قله‌های بلند منتهی به دره سرچشمه می‌گیرد و آفریده این پدیده زیباست.

آبشار لالان یا لالوندر اینجا لذت‌های بهشتی زیاد است، مثلا اوقاتی را کنار آبشار بنشینید و شاهد فروریختن قطره‌های آب باشید. البته تماشای آب به‌قدری وسوسه‌انگیز است که یک‌دفعه خودتان را در حال آب‌بازی می‌بینید! تعدادی قله با ارتفاع بیشتر از ۴ هزار متر وجود دارد؛ این قله‌های مرتفع پاهای کوهنوردان هم به این منطقه کشانده تا اهل دلان این ورزش، خاطرات خوشی از کوه‌نوردی همراه با خودشان ببرند.

آدرس آبشار لالون

تهران- بخش رودبار قصران- شهرستان شمیران

آبشار لالان روی گوگل مپ

۳- آبشار یخی آبنیک

در نزدیکی روستای آبنیک فشم تهران، آبشاری وجود دارد که در تابستان آبشار است و در زمستان پیست یخ‌نوردی! باورکردنی نیست، اما حقیقت دارد. آبشار آبنیک در فصل بهار و تابستان زیبایی‌هایش را به رخ دیگر آبشارها می‌کشد و در فصل زمستان یخی‌بودنش را. این موضوع بستگی به شما دارد که چه وقت به آبشار بروید.

آبشار یخی آبنیک از تفریحات فشمشاید با دیدن یخی‌بودن این آبشار در زمستان وسوسه شوید و فکر یخ‌نوردی به سرتان بیفتد، ولی توجه داشته باشید یخ‌نوری فقط مناسب افرادی است که در این زمینه آمادگی قبلی دارند. در تابستان هم اگر مرد عملید، قله‌های این منطقه جان می‌دهند برای کوه‌نوردی. همان طور که گفتم، شمار لذت‌های بهشتی این شهر کم نیست و هر کجا که بنگرید، چیزی جز زیبایی نخواهید دید.

آدرس آبشار یخی آبنیک

تهران- ۱ کیلومتری روستای آبنیک- ۷ کیلومتری شهرفشم

آبشار یخی آبنیک روی گوگل مپ

۴- رودخانه فشم

از قدیم‌الایام تا به امروز که این مطلب را برای شما می‌نویسم، حواشی رودخانه یکی از باصفاترین مکان‌هایی است که همگی‌مان عشق رفتن به آنجا داریم. از من بپرسید، می‌گویم رودخانه‌ها مهره مار دارند! البته از حق نگذریم، جز زیبایی و تماشای جریان آب، آرامش عجیبی هم به وجودمان تزریق می‌شود که از کنار رودرفتن زده نمی‌شویم.

رودخانه فشمحرف از تفریحات این شهر باشد، بدون‌شک اسم رودخانه فشم را خواهید شنید. رودخانه فشم یا بهتر است اسم اصلی آن را بگویم، جاجرود ۴۰ کیلومتری طول دارد و از ارتفاعات البرز سرچشمه می‌گیرد. در طی سفر طولانی جاجرود، چشمه‌های متعددی وجود دارد که مناظری تماشایی از خود خلق کرده‌ است. در آخر این جریان آب به سد لتیان وارد می‌شود.

در گذشته اهالی رودبار قصران از آب رودخانه برای آب آشامیدن استفاده می‌کردند، ولی متاسفانه در پی ساخت‌وسازهای بی‌رویه و غیرقانونی، آب رودخانه آلوده شده است. رودخانه جاجرود منبع اصلی آب شرب تهران را تامین می‌کند و اهمیت ویژه‌ای دارد.

آدرس رودخانه فشم تهران

تهران- ۳۰ کیلومتری شمال شرق تهران- رود جاجرود

رودخانه فشم روی گوگل مپ

۵- باغ های میوه

فشم با برخورداری از آب‌وهوای عالی باید هم باغ‌های میوه زیادی داشته باشد، آن هم چه باغ‌هایی! البته بیشتر باغ‌های میوه این شهر مالک شخصی دارند و بدون اجازه نمی‌توانید به این باغ‌ها بروید. اگر بتوانید یکی از این باغ‌ها را برای مدت کوتاه اجاره کنید، شک نداشته باشید در دل طبیعت حضور دارید.

باغ های میوهکامتان را با میوه‌های باغ شیرین کرده و دقایقی را به عکاسی مشغول شوید. عکس‌های فوق‌العاده‌ای می‌توانید از درختان، میوه‌ها و هر چیزی که در این مکان برای شما جذابیت دارد، ثبت کنید.

۶- پیست اسکی دربندسر

اگر بگویم این شهر شهر هزارچهره است، دروغ نگفته‌ام. شهری که با آمدن بهار، بوی عید می‌دهد، با زمستان، لباس سپید بر تن می‌کند و با روزهای پاییزی، چهره‌ای هزاررنگ دارد. یکی از جذاب‌ترین تفریحات این شهر در زمستان که ۹۰درصد گردشگران را مثل آهن‌ربا به اینجا می‌کشاند، پیست اسکی دربندسر است.

پیست اسکی دربندسراین پیست یکی از بهترین پیست‌های ایران محسوب می‌شود که در نزدیکی تهران است. اگر علاقه به اسکی روی یخ دارید، در ماه‌های سرد زمستانی رهسپار این شهر شوید.

آدرس پیست اسکی دربندسر

تهران- بعد از شمشک- دربندسر

پیست اسکی دربندسر تهران

۷- دشت جانستون

پیک‌نیک‌های آخر هفته و دورهمی‌هایتان را به دشت بزرگ جانستون ببرید. در این دشت هوای پاکیزه، سرسبزی و آرامش رنگ دیگری دارد. مهمانان دشت جانستون هنگام رفتن به خانه‌هایشان به‌سختی از این دشت زیبا دل می‌کنند و برای دوباره‌آمدن به شمارش لحظه‌ها پناه می‌برند.

دشت جانستوننام قبلی دشت جانستون، جان‌ستان بود که برخی از اهالی هنوز هم این دشت را با هویت قبلی‌اش می‌شناسند. دو مسیر برای رسیدن به دشت جانستون وجود دارد؛ مسیر اول بین روستاهای زایگان و آبنیک و مسیر دوم از روستای لالان است.

اگر نظر مرا درباره بهترین مسیر دسترسی به این دشت بخواهید، می‌گویم مسیر اول بهتر از مسیر دوم است، چون این مسیر پیچ‌وخم‌ دارد و طولانی‌تر است. این را هم بگویم، مراکز تفریحی، رفاهی و رستوران‌های زیادی در مسیر دوم خدمات‌ می‌رساند.

آدرس دشت جانستون

تهران- روستای آبنیک

دشت جانستون تهران روی گوگل مپ

۸- کوه های فشم

تفریحات این شهر از هیجان‌انگیزترین و چالش‌برانگیزترین تفریحات ایران‌اند. شاید فکر کنید، گفتن این حرف کمی اغراق‌آمیز باشد، ولی این شهر پر از جاذبه‌های گردشگری و تفریحی است. هر کجا از شهر که بایستید، متوجه می‌شوید که گرداگرد شهرفشم توسط کوه‌های قامت‌بلندش احاطه شده است.

کوه های فشماین منطقه تقریبا ۷۰ قله مرتفع به طول حدودی ۴ هزار متر از سطح دریا دارد و از خانواده بزرگشان، البرز مرکزی‌اند. کافی است، اسم کوه‌های این شهر به گوش طرفداران کوه‌نوردی بخورد تا بار سفر را دوسوته ببندند. توصیه می‌کنم قبل از راهی‌شدن، از آب‌وهوای این شهر مطمئن شوید تا از مشکلات احتمالی در امان بمانید.

۹- دره آهنگرک

اگر به دره آهنگرک نرفته باشید و چند عکس از این دره به شما نشان بدهند و بگویند حدس بزنید که این تصویر متعلق به کجاست، به‌احتمال‌زیاد اسم چند کشور اروپایی را می‌آورید. این دره یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی تهران به حساب می‌آید که هر ساله عاشقان بسیاری را به این‌سو جذب می‌کند.

حال‌وهوای آهنگرک به‌قدری خوب است که بعد از رفتن به اینجا خیال رفتن ندارید. البته حق هم دارید، کوه‌های پوشیده از درخت و گیاه، آب‌وهوای خنک و وجود امکانات تفریحی و رفاهی هر گردشگری را ترغیب به ماندن می‌کند. در حوالی دره اقامتگاه‌ها و ویلاهایی وجود دارد که می‌توانید یک دل سیر مهمان طبیعت آهنگرک باشید. اگر تحمل سرمای طاقت‌فرسای زمستان ندارید، بهترین زمان رفتن فصل بهار و تابستان است.

آدرس دره آهنگرک

تهران- کیلومتر ۳۰ جاده لشگرک- روستای میگون- ۴ کلومتری شمال غربی میگون

دره آهنگرک تهران روی گوگل مپ

۱۰- غار اسبول

فشم برای دوستداران غارگردی، غار اسبول در چنته دارد. درواقع غار اسبول از سه غار درهم‌تنیده تشکیل شده و این پدیده اثر خارق‌العاده‌ای از خودش به جای گذاشته است. اگر عاشق ماجراجویی و کشف سوژه‌های جدیدید، این جاذبه طبیعی را از دست ندهید.

غار اسبول

آدرس غار اسبول

تهران- فشم- شرق اوشان- دره اسبولک

۱۱- روستاهای فشم

شناسنامه و اصالت یک شهر به روستاهای آن است. روستاهای این شهر یکی‌ از یکی زیباتر است، انگار برای زیباتربودن به رقابت ایستاده‌ است. این روستاها از لحاظ مجهزبودن به امکانات رفاهی و تفریحی همگی مناسب است و بدون دغدغه چند روزی را می‌توانید در یکی از روستاهای این شهر به استراحت بپردازید.

روستاهای فشماز معروف‌ترین روستاهای فشم روستای آبنیک، دورود، جیرود، گرمابدر، روته و زایگان است. یکی از لذت‌بخش‌ترین تفریحات این شهر قدم‌زدن در کوچه‌پس‌کوچه‌های روستاهاست.

۱۲- پارک سرقلا

در شهرفشم پارکی باصفا با موقعیت مکانی کم‌نظیر در بام فشم احداث شده است. در این پارک چشم‌انداز چشم‌نوازی به شهر خواهید داشت. این پارک برای همه اعضای خانواده فرح‌بخش است و برای کودکان وسایل بازی اختصاص داده شده تا اوقات خوش‌تری پیش روی آن‌ها باشد. اگر تاریکی شب حس خوبی به قلبتان منتقل می‌کند، شب‌هنگام به پارک بروید تا از تماشای کمالات شهرفشم به وجه بیایید.

آدرس پارک سرقلا

تهران- فشم- بلوار دهقان

پارک سرقلا روی گوگل مپ

۱۳- میدان فشم

نماد اصلی هر شهری به میدان آن است یا اگر بخواهیم از یک شهر و مردم آن تعریف کنیم، زحمت این کار را معمولا میدان‌ها به دوش می‌کشد. این شهر هم از این قائده پیروی کرده و میدان اصلی شهرفشم است. این میدان علاوه بر نماد، محل تقاطع چهار خیابان به اسم‌های لالان و زایگان، شمشک و دیزین، ده و حسینه و بلوار فشم-تهران است.

میدان فشماین میدان باتوجه‌به موقعیتی که دارد، به مراکز رفاهی، فروشگاه‌ها و بازار دسترسی راحتی دارد. تاکسی‌های درون‌شهری هم در این میدان مستقر است که برای جابه‌جایی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

میدان فشم روی گوگل مپ

۱۴- بقعه امامزاده ابراهیم

به فشم بروید، ولی به بقعه امامزاده ابراهیم نروید؟ کم‌لطفی بزرگی به خودتان می‌کنید. امامزاده ابراهیم یکی از فرزندان امام رضا(ع) بوده که در این شهر آرام گرفته است. اگر دل‌تان برای دیدار با امام هشتم پر کشیده، با زیارت بقعه امامزاده ابراهیم هم به آن آرامش معنوی خواهید رسید. از امکانات رفاهی امامزاده نظیر وضوخانه، سرویس بهداشتی، استراحتگاه و آلاچیق است.

بعد از زیارت هم می‌توانید در طبیعت به تفریح مشغول شوید یا یک چای دبش بر بدن بزنید. اگر چند ساعتی در همسایگی با بقعه می‌مانید از رعایت بهداشت چشم‌پوشی نکنید و دوستدار طبیعت باشید.

آدرس بقعه امامزاده ابراهیم

تهران- فشم- روستای آبنیک

۱۵- بقعه امامزاده ابراهیم

شکم‌گردی در رستوران های فشم

بعد از فشم‌گردی درست‌وحسابی، مقصد تک‌تک گردشگران به سوی اوست. کالری‌های سوخته شده حاصل از گشت‌وگذار، فقط با رستوران‌ها و سفره‌خانه‌های فشم قابل بازگردانی است. بدون تعارف باید بگویم، این شهر با داشتن طیف متنوعی از رستوران‌ها سنگ‌تمام گذاشته و لذت فشم‌گردی را برای گردشگران دوچندان کرده است. اکنون بیایید به مشهورترین رستوران های این شهر سری بزنیم و منوی غذای آن‌ها را بشناسیم.

۱- رستوران سفیر

نظیر کباب‌ها و ماهی‌های خوش‌مزه ایرانی را فقط در رستوران سفیر می‌توان پیدا کرد. طعم غذاها در کنار فضای جذاب و دنج رستوران به لطف چشم‌انداز رودخانه دوبرابر شده است. غذاهای رستوران سفیر با اینکه قیمت گرانی دارد، ولی کیفیت و طعم فوق‌العاده حرف اول را می‌زند.

رستوران سفیر فشمآدرس رستوران سفیر

تهران- کیلومتر ۳ جاده فشم

رستوران سفیر روی گوگل مپ

۲- رستوران زاگرس

طعم غذاهای ناب ایرانی در یکی از خوش‌جاترین رستوران های این شهر واقعا می‌چسبد. غذاهای این رستوران توسط آشپزهای ماهر تهیه و در فضایی دنج و دوست‌داشتنی سرو می‌شوند. وعده غذایی خود را می‌توانید در یکی از دو فضای روباز و بسته نوش جان کنید. هرکدام از این فضاها لذت خاص خودش را دارد، مثلا نوشیدن چای منقلی روی لمکده‌های بیرونی بیشتر می‌چسبد.

آدرس رستوران زاگرس

تهران- کیلومتر ۶ جاده فشم- سمت چپ

۳- رستوران باغ بهشت

از مشهورترین رستوران های فشم که میزبان تعداد فراوانی از مسافران این منطقه است، می‌توانم به رستوران باغ بهشت اشاره کنم. این رستوران با منوی غذایی خوش‌مزه‌ و باکیفیتی که دارد، از پاتوق‌های دنج خانوادگی محسوب می‌شود. طراحی رستوران باغ بهشت در عین سادگی، بسی تماشایی است؛ به‌خصوص پلکان‌های سنگی و آلاچیق‌های شیشه‌ای جذابیت زیادی به نمای این رستوران داده‌ است.

رستوران باغ بهشت فشمآدرس رستوران باغ بهشت

تهران- جاده فشم- ابتدای زربند

باغ بهشت روی گوگل مپ

۴- رستوران کاکتوس

هرچه از طعم فوق‌العاده غذاها و فضای داخلی رستوران کاکتوس بگویم، کم گفته‌ام. کباب‌های خوش‌مزه و لذیذ این رستوران باعث شده بیشتر مهمانان سری‌های بعد هم روی مهمان‌نوازی و کیفیت بالای غذاها حساب باز کنند. دکوراسیون رستوران این حس را به شما می‌دهد که گویی طبیعت فشم تکه‌ای از زیبایی‌هایش را در دل رستوران کاکتوس از بهترین رستوران های فشم، قرار داده است.

رستوران کاکتوسآدرس رستوران کاکتوس

تهران- کیلومتر ۲ جاده فشم

رستوران کاکتوس روی گوگل مپ

۵- رستوران گیله‌وا

بعضی از گردشگران این شهر دنبال جاهای پرزرق‌وبرق نیستند و راحتی و خوش‌طعم‌بودن غذاها را اولویت اصلی می‌دانند. البته این را هم بگویم اگر دسته‌جمعی به رستوران گیله‌وا فشم می‌روید، این رستوران طیف متنوعی از غذاهای محبوب گیلانی را روی میزتان می‌چیند.

رستوران گیله واآدرس رستوران گیله‌وا

تهران- جاده اوشان-فشم- نرسیده به شهرفشم

رستوران گیله‌وا تهران روی گوگل مپ

۶- رستوران شاخه نبات

نمی‌دانم از جریان آبی که از وسط رستوران عبور می‌کند، بگویم یا از کلبه‌های چوبی رستوران! این رستوران جایی است که هم از دکوراسیون و فضای رستوران شگفت‌زده می‌شوید، هم طعم عالی غذاها. گرچه من فکر می‌کنم، شاید هم به‌خاطر خوبی‌های رستوران شاخه نبات انگشت‌به‌دهان بمانید.

رستوران شاخه نبات فشمآدرس رستوران شاخه نبات

تهران- زربند

رستوران شاخه نبات روی گوگل مپ

۷- رستوران آبشار

از مفرح‌ترین رستوران‌ های فشم که اغلب مواقع صندلی و تخت‌های آن را خالی نمی‌بینید. ۹۰درصد طراحی و تزیین رستوران آبشار با استفاده از چوب و حصیر به شکل‌های سنتی انجام شده است. با میل‌کردن غذاهای این رستوران، طعم خوب آن‌ها زیر زبانتان باقی می‌ماند. رستوران آبشار در حاشیه رودخانه ساخته شده است؛ توجه داشته باشید، در فصل بارانی به‌دلیل طغیان رودخانه اصلا به رستوران‌های حاشیه آب نروید.

آدرس رستوران آبشار

تهران- فشم- نرسیده به رودک ۳ کیلومتری فشم- سمت راست

رستوران آبشار روی گوگل مپ

۸- فست‌فود قصران

یکی از رستوران‌های معروف اطراف تهران، فست‌فودی قصران است که انواع پیتزاها، اسنک، ساندویچ و… در منوی غذایی رستوران دیده می‌شود. قصران از قدیمی‌ترین رستوران‌های منطقه است که گردشگران بسیاری با غذاهای فست‌فود قصران خاطره دارند. از معروف‌ترین غذاهای این رستوران، رویال برگر، پیتزا ایتالیایی، پپرونی، امریکن و فلافل است.

فست فود قصرانآدرس فست‌فود قصران

تهران- فشم- روبه‌روی اداره برق

فست‌فود قصران روی گول مپ

بهترین زمان سفر و تفریح

دقیقا نمی‌توانم بگویم که بهترین زمان سفر به قشم چه موقع است، چون این شهر ۴ فصل دارد و هرکدام جذابیت منحصربه‌فردش را به رخ دیگر فصل‌ها می‌کشد. با این اوصاف، تصمیم‌گیرنده شما هستید که چه وقت بار سفر را ببندید. با آمدن فصل بهار از آب‌وهوای خنک و طبیعت رویایی این شهر لذت می‌برید. در روزهای تابستانی فشم می‌شود یک فشم‌گردی جانانه را تجربه کرد، بدون اینکه گرمای هوا آزرده‌خاطرتان کند.

بهترین زمان سفر به فشمو اما پاییز! فصلی که همگی‌مان عاشقانه، دوستش داریم و برای آمدنش لحظه‌شماری می‌کنیم؛ مثلا قدم‌زدن در باغ‌ها و شنیدن خش‌خش برگ‌های درختان برای من یکی از خوش‌آوازترین صداهاست.

زمستان در این شهر به‌قدری سرد است که احتمال قندیل بستن اعضای بدنتان وجود دارد؛ شاید سردی هوا کمی اذیت‌کننده باشد، اما استفاده از پوشش مناسب و صدالبته نوش‌جان‌کردن یک چای، وجودتان را گرم می‌کند. از زمستان این شهر ساده نگذرید و میدان پیست برفی را برای دیگر اسکی‌بازها خالی نگذارید.

بهترین زمان سفر به این شهر ازنظر شرایط آب‌وهوایی، فصل بهار و تابستان است. در این ماه‌ها بیشتر می‌توانید از فشم‌گردی لذت ببرید، به‌خصوص رفتن به روستای ایگل یکی از خاطره‌انگیزترین کارهاست.

اقامت در فشم

اغلب کسانی که به فشم سفر می‌کنند، علاقه دارند چند روزی را از هیاهوی شهر دور بمانند و نفسی تازه کنند. در شهرفشم هتل وجود ندارد، ولی در شمشک هتل‌های زیادی است که می‌توانید در آن‌ها اقامت راحتی داشته باشید. برای اقامت در این شهر تنها می‌توانید در ویلاها و سوئیت‌های این شهر یا ویلاهای نزدیک به این شهر اقامت کنید. اقامتگاه‌های این شهر خدمات و امکانات رفاهی مجهز دارد و از امن‌بودن این ویلاها هم خاطرجمع باشید.

اقامت در فشماگر به عشق برپاکردن چادرهای کمپینگی به این شهر آمده‌اید، قبل از هر چیزی از امن‌بودن مکانی که می‌خواهید شب در آنجا چادر بزنید، مطمئن شوید. برپایی چادر در کنار رودخانه با اینکه لذت بیشتری دارد، ولی به‌خاطر سیل‌آسابودن رودخانه اصلا کنار رودخانه چادر نزنید. هر زمان قصد رفتن داشتید، ابتدا زباله‌هایتان را جمع کنید تا طبیعت این شهر همیشه سالم و زنده بماند.اقامت در فشم

فاصله تهران تا فشم چقدر است؟

شهرفشم زیرمجموعه منطقه یک تهران است. فاصله تهران تا فشم به‌طور تقریبی ۵۰ کیلومتر است و با اتومبیل شخصی حدودا یک ساعته به این شهر می‌رسید. البته مدت زمان رسیدن به این شهر بستگی به شرایط آب‌وهوایی و ترافیک جاده هم دارد که در صورت نامساعدبودن بیشتر از یک ساعت طول می‌کشد. توصیه می‌کنم باک ماشین را پر از سوخت کنید و بعد رهسپار این شهر شوید.

فشم کجاست؟

از همین ابتدا بگویم، شهر هزارچهره این شهر یکی از بخش‌های رودبار قصران است. به این شهر از طریق دو جاده تلو و لشگرک دسترسی دارید؛ این دو مسیر در شمال شرق تهران‌اند و هر دو جاده برای رسیدن به اسن شهر مشکلی ندارند. البته مسیر لشگرک بیشتر برای استفاده راننده‌ها قرار می‌گیرد، چون رانندگی در جاده تلو کمی سخت است. علاوه بر این در مسیر تلو به فشم علائم رانندگی نصب نشده و سختی جاده با نداشتن تابلو دوبرابر می‌شود.

توصیه می‌کنم، اگر با این جاده آشنایی ندارید، اصلا شب‌هنگام این جاده را انتخاب نکنید. اگر وارد مسیر لشگرک شوید، برای رسیدن به این شهر سه انتخاب دارید. اولی اتوبان باقری و ورودی به جاده لشگرک، دومی خیابان استخر تهران‌پارس و درپیش‌گرفتن جاده لشگرک و مسیر سوم انتهای بزرگ‌راه ارتش و ورود به جاده لشگرک.

با رسیدن به میدان لشگرک به دوراهی می‌رسید، لواسان و فشم. با استفاده از تابلوهای راهنما مسیر درست به این شهر را انتخاب کنید. بعد از پشت‌سرگذاشتن زردبند و اوشان به شهرفشم می‌رسید. البته در فرصت‌های دیگر، حتما سری هم به جاهای دیدنی لواسان بزنید.

فشم‌گردی با مجله گردشگری علی بابا

هرآنچه باید درباره این شهر می‌دانستید را برای شما عزیزان گفتم. امیدوارم این مطلب گردشگری دقایقی فکرتان را از دغدغه‌های زندگی دور کرده و آرامش جایگزین آن کرده باشد. اگر خاطره‌ای خوش از شهرفشم به یاد دارید، خوش‌حال می‌شوم آن را با همراهان کاغذرنگی به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.