برج میلاد تهران؛ جاذبه‌ای خوش‌قدوقامت در شهر

آشنایی با امکانات و جاذبه‌های برج پایتخت

تهران یکی از کلان‌شهرهای مدرن و زنده در دنیا محسوب می‌شود و زیبایی‌های آن با وجود شلوغی‌ها و آسمان دودی، تماشایی و دلچسب است. جریانی از شور و انرژی زندگی شهری در خیابان‌های آن جاری است و نور و رنگ در این شهر غوغا می‌کند. تهران مجموعه‌ای از زشتی‌ها و زیبایی‌ها است و این خود تصویر واقعی زندگی است و تماشای زیبایی‌ها و روشنایی در کنار زشتی‌ها و تیرگی‌ها معنا پیدا می‌کند. در میان جاهای دیدنی پایتخت، برای تمام سلیقه‌ها می‌توان جاذبه‌ای دوست داشتنی پیدا کرد. در این شهر خوش‌رنگ‌ولعاب هم عمارت‌ها و عناصر تاریخی و خاک‌خورده یافت می‌شود و هم می‌توانید از تماشای سازه‌های مدرن شهری لذت ببرید. برج میلاد تهران، یکی از زیباترین و شگفت‌انگیزترین سازه‌های دنیا است که اکنون یکی از قطب‌های گردشگری در این کلان‌شهر محسوب می‌شود.

برج میلاد در فهرست بلندترین برج‌های جهان جا خوش کرده و بعد از برج آزادی، از نمادهای تهران محسوب می‌شود. در این مطلب همسفر مجله علی‌بابا شوید تا با هم سری به یکی از مدرن‌ترین برج‌های جهان بزنیم و از ویژگی‌های طراحی هوشمندانه و امکانات گردشگری و رفاهی آن برایتان بگوییم.

در شمال منطقه گیشا یا همان کوی نصر

435 متر ارتفاع دارد و ششمین برج بلند مخابراتی در جهان محسوب می‌شود.

این برج با بخش‌های مختلف در مجموع شامل 1693عدد پله است.

برج میلاد از 12 طبقه تشکیل شده است.

بیشترین قطر برج میلاد در سازه راس برابر با 60 متر است.

برج میلاد متعلق به سازمان شهرداری است و واحدهای آن طی قرارداد رسمی، تنها امکان اجاره دارند و فروش آن ممکن نیست.

۱ـ بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری، ورودی بزرگراه شهید همت، کنارگذار اختصاصی برج میلاد

۲ـ بزرگراه حکیم غرب، بعد از بزرگراه چمران، ورودی اختصاصی برج میلاد

۳ـ بزرگراه همت شرق، خروجی بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری جنوب، پل کابلی اختصاصی برج میلاد

از 39000 تومان تا 59000 تومان در سال 1399

برج میلاد از گذشته تا امروز

در هر نقطه‌ای از شهر که باشید، اگر دود و غبار مزاحم اجازه دهد، برجی خوش‌قدوقامت با طرحی جالب را خواهید دید که در مهندسی، پرچم‌دار سازه‌های مدرن ایران محسوب می‌شود. برج میلاد تهران ششمین برج بلند مخابراتی در جهان است و بلندترین برج در کشور محسوب می‌شود. علاوه بر کارایی مخابراتی، این برج مزایای دیگری نیز دارد و به همین دلیل فراتر از یک سازه مخابراتی محسوب می‌شود.

این برج در بلندترین نقطه شهر و در شمال غربی پایتخت واقع شده و با ۴۳۵ متر ارتفاع و طراحی منحصربه‌فردش، اگر بتواند حریف هوای دودی تهران شود، نگاه همه شهروندان را در تمام نقاط به سمت خود جلب می‌کند. ساخت و تکامل این سازه بلند قامت، ۱۱ سال طول کشید و برای خیلی از تهرانی‌ها این مدت زمان طولانی، به روزهایی نوستالژیک تبدیل شده است. بسیاری از شهروندان، با تماشای برج زیبای امروزی، روزهایی را به خاطر می‌آورند که چشم انتظار اتمام یکی از خاص‌ترین سازه‌های ایران تا به آن روز بودند. مهر ۸۷ این انتظار تمام شد و این برج در میان جاذبه‌های تهران قد علم کرد.

جاهای دیدنی تهران

نمای ۳۶۰ درجه به کلان‌شهر تهران از جذابیت‌های اصلی برج میلاد است و همین ویژگی اولین دلیل تبدیل این سازه به یکی از قطب‌های گردشگری پایتخت است. در بالای برج تمام شهر زیر پایتان است و به همه جا اشراف خواهید داشت. با گذر زمان برج میلاد به یک مجموعه عظیم فرهنگی و رفاهی تبدیل شد. رستوران، کافه، سالن آمفی‌تئاتر، موزه، مراکز خرید و… تکمیل کننده این مجموعه بودند و به جذابیت آن اضافه کردند.

با وجود این امکانات رفاهی و فرهنگی، دیگر برج میلاد تنها یک برج مخابراتی محسوب نمی‌شود و روزبه‌روز به مزایای گردشگری آن اضافه خواهد شد. رستوران گردان برج میلاد با نمای ۳۶۰ از مهم‌ترین و معروف‌ترین امکانات رفاهی و تفریحی در این مجموعه است. موزه‌ها، زیپ لاین، پل معلق، سینما و… از دیگر امکانات رفاهی و تفریحی برج بلندقامت تهران است.

برج میلاد تهران

برج میلاد کجاست؟

برج را باید در نقشه شمال غرب تهران جستجو کنید. این برج در تپه‌ای تقریبا ۶۲ هکتاری واقع شده است و بلندترین نقطه تهران را به خود اختصاص داده است؛ جایی که در شمال منطقه گیشا یا همان کوی نصر جا خوش کرده است. برج میلاد تهران در میان مستطیلی با اضلاعی از  بزرگراه‌های مهم تهران واقع شده است. همت در شمال، حکیم در جنوب، چمران در شرق و شیخ فضل الله در غرب تهران، نام این بزرگراه‌ها هستند. بیمارستان میلاد در حوالی سازه اصلی و در جهت شرقی آن واقع شده است. میلاد در جنوب محله شهرک غرب و شمال گیشا واقع شده است. همچنین در شرق این برج، شهرک والفجر به‌روی نقشه دیده می‌شود. غرب برج میلاد را پارک پردیسان و نیز بخشی از جنوب شرق این برج را پارک گفتگو سرسبز کرده است.

شماره تلفن: ۰218۵۸۵

ساعت بازدید: 10 صبح تا ۱۱ شب

موقعیت برج میلاد تهران در گوگل مپ

چطور به برج میلاد برویم؟

بهترین وسیله نقلیه برای رفتن به برج بلندبالای تهران، خودروی شخصی است و موقعیت جغرافیایی این برج دسترسی خوبی به خطوط نقلیه عمومی ندارد. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به برج، ایستگاه‌های شهید همت و مصلی در مترو تهران هستند. بعد از پیاده شده از این ایستگاه‌ها باید از طریق تاکسی یا اتوبوس باقی مسیر را در بزرگراه همت پیش بروید تا به مقصد برسید. ایستگاه بیمارستان میلاد، نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس به برج میلاد است و در همت واقع شده است. دسترسی به برج میلاد از طریق وسایل نقلیه عمومی با اتمام ساخت ایستگاه مترو برج میلاد فوق‌العاده خواهد شد. این ایستگاه هنوز افتتاح نشده است و به همین دلیل در حال حاضر بهترین راه رفتن به این مجموعه، استفاده از وسیله نقلیه شخصی است.

از طریق سه مسیر می‌توانید با خودروی شخصی، خودتان را به برج برسانید. این مسیرها از سه بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری، حکیم و همت به برج دسترسی دارند.

۱ـ بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری، ورودی بزرگراه شهید همت، کنارگذار اختصاصی برج میلاد

۲ـ بزرگراه حکیم غرب، بعد از بزرگراه چمران، ورودی اختصاصی برج میلاد

۳ـ بزرگراه همت شرق، خروجی بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری جنوب، پل کابلی اختصاصی برج میلاد

برج میلاد تهران

پیشینه برج میلاد تهران از شروع طرح تا ساخت و بهره برداری

در مورد پیشینه طراحی و ساخت برج میلاد، فرضیه‌های متفاوتی وجود دارد. به اعتقاد بسیاری قدمت ایده ساخت برج میلاد به سال‌های قبل از انقلاب بازمی‌گردد و معتقدند ردپای ساخت یک برج مخابراتی البته نه به شکل امروزی، در پروژه‌های ساخت‌و‌ساز شهری آن زمان وجود دارد. در واقع گفته می‌شود که ساخت برج مخابراتی بخشی از پروژه عظیمی با وسعت 5 میلیون متر مربع بوده است و در دوران پهلوی دوم مطرح شده است. این پروژه با نام شهستان پهلوی شناخته شده است.

طبق نظریه دیگر، پروژه ساخت برج میلاد بعد از انقلاب مطرح شده است و مربوط به دهه هفتاد است. در واقع گفته می‌شود بعد از مطرح شدن ایده ساخت یک نماد برای شهر تهران، کارهای اولیه آن که تحقیق در مورد یافتن بهترین نقطه از شهر برای احداث بوده است، از همان زمان توسط شهرداری شروع شده است. طی این جستحو، از بین 21 منطقه، 4 منطقه پیشنهاد شده و در نهایت کوی نصر با استقبال مواجه شده است.

غلامحسین کرباسچی برای تایید زمان مطرح شدن ایده برج میلاد در بعد از انقلاب، به سفر خود به کشورهای خارجی در زمان ریاست شهرداری اشاره می‌کند. او گفته است که در این سفرها متوجه ساختمان‌هایی شده است که علاوه بر سمبل شهر بودن، جاذبه‌ای گردشگری نیز محسوب می‌شده‌اند و همین امر سبب تقویت ایده ساخت برج میلاد شده است. البته ناگفته نماند که پیشنهاد ساخت سازه برج در سال 70 و در زمان شهرداری مسعود رجب‌پور مطرح و پیگیری شده است!

برج میلاد تهران

کاربری‌های متنوع برج میلاد

 1. به‌عنوان یکی از نمادهای شهر تهران،
 2. از جاذبه‌‎های گردشگری پایتخت،
 3. تقویت سیستم ارتباطی مخابراتی بی‌سیم و آنتن‌دهی مناسب،
 4. بهینه‌سازی شرایط برای ارائه سیستم رادیو و تلویزیون دیجیتال،
 5. راهکاری برای بهبود وضعیت رصد هواشناسی و کنترل ترافیک،
 6. ساخت سازه‌ای با مجموعه جاذبه‌های تفریحی و خدماتی مثل رستوران گردان،
 7. فضایی برای برگزاری همایش‌های مهم فرهنگی، سیاسی و پژوهشی.

برج میلاد تهران

رتبه برج میلاد بین برج های مخابراتی جهان

برج میلاد تهران با 435 متر ارتفاع از شگفتی‌ها و شاهکارهای معماری در ایران محسوب می‌شود و به‌عنوان ششمین برج بلند مخابراتی در جهان شناخته شده است.

در میان برج‌ها نامُتکی که به سازه‌های بدون نگه‌دارنده همانند سیم و دکل گفته می‌شود، رتبه نوزدهم را در جهان دارد، اما وقتی صحبت از وسعت قابل کاربری ساختمان راس برج می‌رسد، با 13 هزار متر زیربنا در جهان رتبه اول را به خود اختصاص می‌دهد.

برج میلاد تهران

دانستنی‌هایی در مورد معماری برج

 • طرح کلی برج طبق یک هشت ضلعی ساخته شده و شامل بخش‌های لابی، شفت، ساختمان راس و دکل آنتن مخابراتی در بالاترین قسمت است.
 • بزرگترین قطر بنا در ارتفاع 280 متری است و برابر 60 متر است.
 • اگر به طراحی این برج دقیق شوید، متوجه نقش پر رنگ خلاقیت در اشکال هندسی خواهید شد.
 • جالب است بدانید که وزن این برج در حدود 150 هزار تن و وزن اسکلت فلزی آن در حدود 2 هزار تن است و مجموع شیشه به کار رفته در این سازه را می‌توان در حدود 17 هزار متر مربع تخمین زد.
 • قسمت لابی یا همان ساختمان ورودی واقع در پای برج، شامل دو طبقه زیرزمین، یک طبقه همکف و سه طبقه فوقانی است.
 • شفت ستون بتنی برج است که شامل آسانسورهای پر سرعت است که با سرعت 7 متر بر ثانیه در طول برج حرکت می‌کند. 6 آسانسور در این قسمت فعالیت می‌کنند.
 • قسمت اصلی برج همان سازه سبدشکل در راس برج است که معماری قابل توجهی دارد. این قسمت برج در 12 طبقه ساخته شده است.
 • قسمت نهایی یا همان دکل آنتن، جنسی از فولاد با خاصیت ضدخوردگی دارد. این قسمت از سازه میلاد، ستونی با 120 متر ارتفاع است و قاعده آن با یک 16 ضلعی در پایین‌ترین قسمت شروع می‌شود و نوک آن در نهایت به یک مربع ختم می‌شود.
 • دکل مخابراتی شامل 4 بخش است و یک قسمت مربوط به آنتن‌های مخابراتی عمومی است و مابقی برای تقویت آنتن‌های آنالوگ و دیجیتال تلویزیونی در نظر گرفته شده است.
 • محمدرضا حافظی نام طراح برج میلاد است. حافظی عضو هیئت علمی دانشگاه مدرس و فارغ التحصیل معماری از دانشگاه شهید بهشتی است. او با وجود مدرک دکترای مدیریت از آلمان، سمت‌های مهمی همچون رئیس انجمن خیرین مدرسه‌ساز کشور و عضو کمیسیون ملی یونسکورا به عهده دارد.

برج میلاد تهران

نکاتی جالب درباره برج میلاد

 • ساخت این برج از دی سال 76 شروع شد و اتمام آن 11 سال طول کشید.
 • به اعتقاد بسیاری برج به‌روی گسل شهرک غرب واقع شده است.
 • ساخت برج میلاد کاملا بر اساس اصول مقاوم‌سازی زلزله بوده است و در صورت وقوع زلزله، این سازه پایدار خواهد بود.
 • برج میلاد مقاومت بالایی در مقابل باد و طوفان دارد و تندبادهایی با سرعت حداکثر 220 کیلومتر بر سرعت را مهار می‌کند.
 • با وجود سیم‌های مسی که از نوک برج تا کف بدنه امتداد یافته است، صاعقه آسیبی به برج میلاد نخواد زد.
 • در ساختمان راس برج، طبقه‌ای در ارتفاع 254 متری وجود دارد که در زمان آتش‌سوزی، کاملا مکانی امن محسوب می‌شود و می‌توان از جان 600 نفر تا زمان رسیدن نیروهای امداد، حفاظت کند.

برج میلاد تهران

گشت‌وگذار داخل برج میلاد و آشنایی با قسمت‌های مختلف آن

برج میلاد از جاهای دیدنی تهران علاوه بر کارایی مطلوبی که در سیستم‌های مخابراتی دارد، با وجود امکانات رفاهی و تفریحی به یکی از پر طرفدارترین جاهای دیدنی تهران تبدیل شده است. در این مجموعه می‌توانید علاوه بر بازدید از موزه‌ها و شرکت در همایش‌های فرهنگی، از تفریحات مهیج نیز لذت ببرید. در ادامه همراه ما باشید تا با هم بیشتر در مورد جاهای دیدنی برج میلاد و جاذبه‌های اطراف این برج بدانیم و گشتی در این مجموعه تفریحی و گردشگری پایتخت بزنیم.

سکوی دید بسته برج میلاد را تجربه کنید

یکی از جاذبه‌های بی‌نظیر برج تهران، در طبقه چهارم آن با ارتفاع 261 متر واقع شده است و با نام سکوی دید بسته شناخته می‌شود. این قسمت سرپوشیده از برج، جایی است که می‌توانید به کلان‌شهر تهران نگاهی بیندازید و تمام این شهر تاریخی را در یک قاب ببینید.

از این ارتفاع، تمام تهران زیر پایتان خواهد بود و از منظره‌ای بی‌نظیر از ترکیب ساختمان‌های بلند مدرن و طبیعت تهران خواهید دید؛ به‌خصوص اگر در روزهای آفتابی اوایل بهار به این برج بروید! زیرا در این روزها هوای تهران پاک است و غلظت آلودگی در آن بسیار کم است، به همین دلیل تصویری واضح از زیبایی‌های کلان‌شهر تهران در سکوی دید بسته برج پیش رویتان به نمایش در خواهد آمد.

برج میلاد تهران

از موزه شهرداری غافل نشوید

موزه هدایا و دست‌نوشته‌های شهرداری در طبقه چهارم و همجوار سکوی دیدبسته برج میلاد واقع شده است. این موزه شامل دست‌نوشته‌ها و اسناد قدیمی ایران و هدایای اهدایی به شهرداری است. این هدایا در دوره‌های زمانی مختلف به شهرداری اهدا شده است. از جذابیت‌های تماشایی این موزه، کُره‌های بسیار قدیمی هستند که از موزه ژرژ پمپیدو آورده شده است. نکته جالبی که با دقت در این کره‌های جغرافیایی تاریخی متوجه می‌شوید، نام خلیج فارس در نقشه ایران است. این کره‌ها متعلق به قرن هفتم تا بیستم هستند و مهر تاییدی بر قدمت، اعتبار و اصالت نام خلیج فارس محسوب می‌شوند.

جاهای دیدنی تهران

به موزه مشاهیر برج بروید

کمی بالاتر از موزه شهرداری و سکوی دیدبسته، در ارتفاع 271 متری برج، موزه مشاهیر قرار دارد. در این موزه می‌توانید با مهم‌ترین شخصیت‌های فرهنگی، سیاسی، ورزشی و علمی ایران دیدار کنید. تندیس‌های سیلیکونی مشاهیر ایران که به دست هنرمند دکتر علیرضا خاقانی ساخته شده، در موزه مشاهیر برج میلاد قرار دارند.

این مجسمه‌ها با تبحر و ظرافت بی‌نظیری طراحی و ساخته شده‌‌اند و در نگاه اول تصور خواهید کرد، نیما یوشیج روبه‌رویتان است، سهراب سپهری در حال کشیدن طرحی زیبا از طبیعت به‌روی بوم است و غلامرضا تختی در همین لحظه با مدال طلای قهرمانی‌اش روبه‌رویتان ایستاده است. پروین اعتصامی، جلال آل احمد، سیمین دانشور، شهریار، محمد تقی بهار، کمال الملک، امیرکبیر، ستارخان، مصطفی چمران، پرفسور سمیعی، پرفسور حسابی و… از جمله مشاهیری هستند که تندیس‌ آنها در این بخش از برج میلاد واقع شده‌اند.

برج میلاد تهران

سکوی دیدباز و هیجان تماشای تهران از بلندترین برج ایران

سکوی دیدباز از دیگر جاهای دیدنی برج میلاد است که برای طرفداران تجربه‌های هیجان‌‌انگیز بسیار لذت‌بخش خواهد بود. این سکو در طبقه هفتم و در ارتفاع 280 متری واقع شده است. این قسمت بدون شک از مهیج‌ترین جاذبه‌های برج بلندقامت میلاد است و به صورت یک تراس بزرگ با نمای 360 درجه طراحی شده است و می‌توانید در دورتادور برج مخابراتی میلاد قدم بزنید و در هر شعاع این تراس دایره‌ای، هر کدام از جهت‌های جغرافیایی تهران را تا دوردست تماشا کنید. در این بخش شما در بزرگ‌ترین سطح دایره برج با بیشترین قطر قرار دارید و دوربین‌هایی که در آن قرار گرفته، به شما در تماشای نقاط دوردست تهران، کمک خواهد کرد.

اگر وارد قسمت سرپوشیده آن شوید، می‌توانید ماکت دیگر برج‌های مخابراتی بلند جهان را ببینید و نگاهی به شهر فرنگ و تصاویر تاریخی ایران بیندازید. همچنین در بخش سرپوشیده می‌توانید از امکانات و خدمات کافه تریا در طبقه هفتم برج استفاده کنید.

جاهای دیدنی تهران

لذت چشیدن طعمی خوش در رستوران گردان برج میلاد

رستوران گردان برج میلاد از خاص‌ترین، لوکس‌ترین و بهترین رستوران های تهران است. این رستوران با منویی متنوع و با کیفیت، میزبان کسانی است که هوس کرده‌اند غذایشان را در بلندترین نقطه تهران نوش جان کنند و همزمان چرخی در این شهر بزنند. این رستوران با هر بار چرخش که یک‌بار در هر ساعت اتفاق می‌افتد، نمایی 360 درجه از تهران را پیش روی شما قرار می‌دهد. دیوارهای این رستوران با شاهکارهای هنری استاد گرمچی تزئین شده‌اند و این آثار تصویرگر داستان شاهنامه هستند.

بنابراین در ارتفاع 276 متری برج بنشینید، از طعم بهترین غذاهای ایرانی و بین‌المللی لذت ببرید، روایتی از فردوسی را با هنر استاد گرمچی مشاهده کنید و در هر ساعت یک‌بار به دور برج بچرخید.

برج میلاد تهران

گنبد آسمان، مرتفع‌ترین قسمت قابل بازدید برج

برای لذت بیشتر از ماجراجویی در برج میلاد، حتما به گنبد آسمان بروید و حضور در مرتفع‌ترین نقطه قابل بازدید برای عموم در این برج را تجربه کنید. در گنبد آسمان به همت دکتر رضا یحیایی، می‌توانید طرحی هنرمندانه‌ را تماشا کنید که روایت‌گر تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران است. این اثر دربردارنده مفاهیم عظیمی از زندگی است و اگر غرق آن شوید، متوجه نشانه‌های چهار عنصر اصلی جهان یعنی آب، باد، خاک و آتش در ماهیت آن خواهید شد. این گنبد در ارتفاع302 متری جا خوش کرده و در بالای آن دکل مخابرات برج واقع شده است.

گردش و تفریح در محوطه برج میلاد

جاذبه‌های گردشگری برج میلاد، تنها مختص سازه برج نیستند و در فضای بیرونی آن نیز تفریحات بسیاری برای شهروندان فراهم شده است که در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد.

جاهای دیدنی تهران

اتاق فرار انیگما در برج میلاد

اگر اهل هیجان و لذت از آدرنالین هستید، اتاق فرار انیگما را در مجموعه برج میلاد از دست ندهید. اتاق فرار انیگما یک بازی مهیج و چند نفره است که شما را به مارجراجویی گروهی دعوت می‌کند. از 4 تا 6 نفر، گروه‌های بازی انیگما را تشکیل می‌دهند. اتاق فرار یک بازی سرشار از معما و هیجان است که همگی افراد حاضر در اتاق موظف هستند در مدت زمان یک ساعت، کلید در بسته اتاق را پیدا کنند و موفق به فرار شوند.

در واقع در تمام مراحل بازی باید به دنبال نشانه‌هایی از محل مخفی کلید باشید تا موفق به فرار از اتاق شوید. یافتن کلید با چالش‌های بسیاری همراه است و شیرینی هیجان حل معماهایی که شما را به سمت فرار هدایت می‌کند، وصف‌ناپذیر است و پیشنهاد می‌کنیم که حتما اتاق فرار انیگما را در مجموعه تفریحی میلاد تجربه کنید.

کلبه وحشت، قتل مرموز، تسخیر، اتاق جنگ، روانی و رویا، موضوع انواع طراحی‌های فضاهای اتاق فرار هستند و داستان ماجراجویی در هر کدام با دیگری متفاوت است. برای دسترسی به این مجموعه، باید خودتان را به گذرگاه میلاد و ورودی پارکینگ برسانید.

برج میلاد تهران

زیپ لاین و پل معلق

زیپ لاین و پل معلق از دیگر جاذبه‌های مهیج برج میلاد هستند و فرصتی ناب برای عاشقان آدرنالین محسوب می‌شوند. زیپ لاین با 75 متر ارتفاع و مسیری به طول 170 متر، در ضلع غربی برج واقع شده است و جذاب‌ترین لحظه‌‎ها را برای تهران‌گردها می‌سازد. در مسیر بازگشت می‌توانید با پل معلق هیجان این تفریح دلچسب را بیشتر کنید. طول این برابر با 100 متر و ارتفاع آن70 متر است.

برج میلاد تهران

سینمای شش بعدی و گیم هفت بعدی

بدون شک مجموعه تفریحی برج میلاد، ترکیبی جذاب از سرگرمی‌های مهیج را در پایتخت برای شهروندان و مسافران این شهر فراهم کرده است. سینمای شش بعدی و گیم هفت بعدی لذت‌بخش‌ترین جاذبه مهیج برج میلاد است که حسابی آدرنالین خونتان را بالا می‌برند. مدت زمانی که برای این لذت این جاذبه در اختیار دارید در حدود 5 تا 7 دقیقه خواهد بود.

در سینمای 6 بعدی تمام مدت تماشای فیلم با افکت‌های مهیج همچون صدای باد و رعد و برق همراه خواهد بود و صندلی هماهنگ در تمام جهت‌ها متناسب با موقعیت فیلم با سرعت‌ها و شتاب‌های متفاوت حرکت می‌کنند.

گیم هفت بعدی نیز با افکت‌های متنوع و حرکت‌های مهیج و متناسب صندلی همراه است. این بازی‌ها با صورت گروهی انجام می‌شود و امتیاز اختصاصی هر شخص در نهایت مشخص خواهد شد. برای هر صندلی یک تفنگ لیزری در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد و در هنگام بازی از آنها عکس گرفته خواهد شد. ثبت این خاطره مهیج و شیرین با واکنش‌های جذاب شرکت‌کنندگان، از امکانات جالب گیم هفت بعدی برج میلاد است. فراموش نکنید که سینمای شش بعدی و گیم هفت بعدی برای استفاده افراد بالای 7 سال ممکن است و بیماران قلبی و بانوان باردار به‌هیچ‌وجه نباید این هیجان را تجربه کنند.

برج میلاد تهران

سالن‌های سینما و برگزاری مراسم و کنسرت در مرکز همایش‌های برج میلاد

اگر اهل تماشای فیلم هستید، می‌توانید فیلم‌های روز را در سالن‌های سینمای مدرن و مجهز برج میلاد تماشا کنید. برای شرکت در کنسرت‌ها و برنامه‌های خوانندگان، نوازندگان و گروه‌های موسیقی مطرح کشور و در بسیاری از موارد هنرمندان بین‌المللی، می‌توانید به‌سراغ برج بروید.

جشنواره‌های متنوع در برج میلاد تهران

برج میلاد به‌عنوان نمادی از شهر تهران، میزبان رویدادهای مهمی بوده است. این مجموعه علاوه بر مراسم رسمی، میزبان جشنواره‌های متنوع و شاد بسیاری بنا به فرهنگ اقوام مختلف و روزهای خاص در سال بوده است.

جاهای دیدنی تهران

کاربازیای برج میلاد برای کودکان

برج میلاد برای کودکان نیز بخش جذابی را فراهم کرده است که به‌طور رسمی از روهای نوروز سال 97 کار خود را آغاز کرد و با نام کاربازیا معرفی شد. شهر مشاغل کاربازیا ایده‌ای جذاب در زمینه رشد فکری کودکان برای تجربه مشاغل مهم دنیا است که در برج میلاد با الهام از نمونه‌های آن در دیگر کشورهای دنیا فراهم شده است. کودکان 2 تا 13 سال در کاربازیا می‌توانند مشاغل مناسب را تجربه کنند تا توانایی‌ها و استعدادهای آنها در زمینه‌های مختلف شکوفا شود.

فضاهای کاری بسیاری همچون بیمارستان، اداره پست، آکادمی موسیقی، فروشگاه، استودیوی خبر، آتش‌نشانی، اداره پلیس، واحدهای روباتیک و… برای تجربه کودکان و لذت از حضور در فضاهای کاری در کاربازیای میلاد فراهم شده است. همچنین والدین می‌توانند برای اطلاع از وضعیت هوش و نبوغ کودکان خود به این مجموعه مراجعه و از خدمات مشاوره‌ای استفاده کنند.

جاهای دیدنی تهران

دلفیناریوم

نخستین دلفیناریوم غیرساحلی خاورمیانه را در برج میلاد می‌توانید ببینید. پارک دلفین واقعه در برج میلاد، مرتفع‌ترین دلفیناریوم جهان که به سبک اقیانوس شبیه‌سازی شده است. گنجایشی نزدیک به 1200 نفر، در مساحتی نزدیک به 3200 متر مربع، از ویژگی‌های دلفیناریوم برج میلاد است.

نکته: در حال حاضر مجموعه دلفیناریوم برج میلاد، به دلیل اعتراض فعالان محیط زیست و احترام به حقوق حیوانات، فعالیت نمی‌کند. دلفین‌های این مجموعه به جزیره کیش منتقل شده‌اند.

برج میلاد تهران

لیزریوم

لیزریوم برج میلاد، سالنی در غربی گذرگاه این مجموعه است که شما را به دنیایی از نور، رنگ و افکت‌هایی جذاب دعوت می‌کند. صدای دالبی با کیفیت و تکنولوژی روز ابرازهای نمایش نور لیزر، از ویژگی‌های لیزریوم برج است.

نکته: در حال حاضر این مجموعه در برج میلاد فعالیت نمی‌کند.

جاهای دیدنی تهران

زمین پینت بال

بخشی از محوطه برج میلاد به زمین پینت بال اختصاص داده شده است تا دوستداران هیجان بتوانند این بازی مهیج و تیمی را تجربه کنند. پینت بال نوعی بازی گروهی با دو تیم اجرایی است که بازیکنان باید با اسلحه‌ای پر از فشنگ‌های توپی حاوی رنگ با هم مبارزه کنند.

در مجموعه تفریحی میلاد، تجهیزات و لباس کامل این بازی در اختیار افراد قرار می‌گیرد و می‌توانند در زمینی با مساحت 1500 متر مربع این بازی مهیج را تجربه کنند. سطح این زمین با چمن مصنوعی پوشانده شده و در آن برای تجربه هیجان بیشتر موانع قلعه‌ای تعبیه شده است. نورپردازی مناسب زمین در شب از ویژگی‌های زمین پینت بال میلاد است و دست شما در پیاده‌سازی ایده‌های نحوه مبارزه در این زمین باز خواهد بود.

نکته: در حال حاضر این مجموعه در برج میلاد فعالیت نمی‌کند.

برج میلاد تهران

کافه‌ها و رستوران‌های برج میلاد

در مجموعه گردشگری و تفریحی برج میلاد رستوران‌ها و کافه‌های متعددی فعالیت می‌کنند. این محافل خوشمزگی عبارتند از:

 • رستوران گردان برج میلاد که مرتفع‌ترین رستوران تهران با منویی از غذاهای بین‌المللی است. این رستوران در ارتفاع 276 متری قرار دارد و هر یک ساعت، یک‌بار به‌طور کامل می‌چرخد.
 • رستوران ویژه در ارتفاع 292 متری برج و در طبقه هفتم آن فعالیت می‌کند. این رستوران با وجود ایوانی که دارد، چشم‌اندازی فوق‌العاده به شهر دارد. این رستوران با مساحت 1100 متر مربع، قادر به میزبانی از جمعیتی بیش از 60 نفر است.
 • رستوران سنتی ایوان با فهرستی از غذاهای با کیفیت ایرانی، در پای برج و در جهت ضلع غربی آن واقع شده است. طراحی بنای این رستوران و موقعیت جغرافیایی آن به‌روی تپه‌های نصر، سبب چشم‌اندازی360 آن درجه به شهر شده است.
 • یکی از شعبه‌های کافه ویونا در مجموعه برج میلاد و در ارتفاع 266 متری آن واقع شده است. با تهیه بلیت بازدید کامل از مجموعه، نیازی به پرداخت ورودی این طبقه از برج نیست و تنها باید هزینه منوی مورد نظرتان را پرداخت کنید.
 • رستوران فِرش وی با فهرستی از انواع فست‌فود، واقع در ضلع غربی گذرگاه برج میلاد، پاتوقی جذاب برای شکم‌گردی و چشیدن طعم‌های لذیذ است.
 • فودکورت خوراکده یکی دیگر از مراکز شکم‌گردی در مجموعه تفریحی برج میلاد است که در طبقه چهارم برج واقع شده است.
 • شعبه دوم ن‌کافه نیز در ضلع غربی گذرگاه اصلی برج میلاد جا خوش کرده است. تنوع مطلوبی از انواع کیک و نوشیدنی سرد و گرم در این کافه انتظارتان را می‌کشد.

برج میلاد تهران

قیمت بلیت برج میلاد

 • بلیت برج میلاد برای بازدید از سکوی دیدباز در دی‌ماه سال 99: 39000 تومان
 • بلیت برج میلاد برای بازدید از چهار طبقه شامل سکوی دیدباز، سکوی دیدبسته، گنبد آسمان و موزه مشاهیر در دی‌ماه سال 99: 59000 تومان

قوانین و مقررات بازدید از برج میلاد

 • ساعت بازدید از برج میلاد در شش ماه اول سال از ساعت 10 صبح تا 11 شب خواهد بود. در حال حاضر به دلیل شیوع کرونا، بازه زمانی بازدید به 9 صبح تا 18 عصر تغییر یافته است.
 • سرعت بالای آسانسور برج برای بانوان باردار خطرناک است.
 • بازدید برای کودکان زیر 7 سال می‌تواند خظرناک باشد و همچنین سرعت بالا در زمان حرکت آسانسور، سبب تغییر فشار هوا و در نتیجه عارضه گوش‌درد در کودکان زیر 2 سال خواهد شد.
 • هر بلیت در زمان مشخص خود قابل استفاده است و در زمان مراجعه باید نسخه چاپ‌شده بلیت و یا OR کد در تلفن همراه را به مسئول مربوطه نشان دهید.
 • با توجه به شیوع کرونا، رعایت تمام نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در حین بازدید اجباری است.

برج میلاد تهران

امکانات برج میلاد

 • فروشگاه شهروند و غرفه‌هایی مخصوص تبلیغات،
 • برگزاری همایش‌های بین المللی و نمایشگاهی،
 • مهمانسرا مخصوص اقامت مهمانان شهرداری تهران،
 • آسانسورها و مسیرهای مخصوص رفت‌وآمد معلولان،
 • پارکینگ فضای بسته با ظرفیت 1000 خودرو و همچنین دو پارکینگ مسطح در فضای باز،
 • امکانات رفاهی و تفریحی در فضای داخل برج و محوطه بیرون آن،
 • استودیوی حرفه‌ای با تجهیزات کامل،
 • تاکسی سرویس،
 • کارواش،
 • نمازخانه،
 • سرویس بهداشتی و…

جاهای دیدنی تهران

تصاویر زیبای برج میلاد در شب

این برج با نورپردازی خاص و حرفه‌ای و با وجود ارتفاعی که دارد، یکی از جذاب‌ترین سازه‌ها در شب‌های تهران محسوب می‌شود. در آسمان شب، در هر کجای پایتخت که باشید، سازه خوش‌قدوقامت و نورانی برج میلاد را می‌توانید ببینید و به قاب زیبایی که این برج در میان میلیون‌ها چراغ روشن دیگر در شب ساخته است، چشم بدوزید. همچنین حضور در محوطه این برج در شب، با وجود نورپردازی‌های جالب مجموعه، برایتان جذاب خواهد بود.

برج میلاد تهران

این برج در ساعات پایانی روز و در شب حال‌وهوای جذاب‌تری داشته و عموما شلوغ‌تر هم است. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم حتما برج میلاد را در شب هم تجربه کنید.

برج میلاد تهران

امیدواریم از ماجراجویی در برج میلاد لذت ببرید و آن را به خاطره‌ای خوش تبدیل کنید. برای آشنایی با دیگر جاهای دیدنی تهران با علی‌بابا و ماجراجویی‌های آن همراه شوید.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه
 1. رضوانی می‌گوید

  بهتربود یک عکس هم از دید برج میلاد به شهر در بین عکسهاتون میدیدم !