برج میلاد تهران؛ جاذبه‌ای خوش‌قدوقامت در شهر

آشنایی با امکانات و جاذبه‌های برج پایتخت

تهران یکی از کلان‌شهرهای مدرن و زنده در دنیا محسوب می‌شود و زیبایی‌های آن باوجود شلوغی‌ها و آسمان دودی، تماشایی و دل‌چسب است. جریانی از شور و انرژی زندگی شهری در خیابان‌های آن جاری است و نور و رنگ در این شهر غوغا می‌کند. تهران مجموعه‌ای از زشتی‌ها و زیبایی‌هاست و این خود تصویر واقعی زندگی است و تماشای زیبایی‌ها و روشنایی در کنار زشتی‌ها و تیرگی‌ها معنا پیدا می‌کند. در میان جاهای دیدنی پایتخت، برای تمام سلیقه‌ها می‌توان جاذبه‌ای دوست‌داشتنی پیدا کرد. در این شهر خوش‌رنگ‌ولعاب هم عمارت‌ها و عناصر تاریخی و خاک‌خورده یافت می‌شود و هم می‌توانید از تماشای سازه‌های مدرن شهری لذت ببرید. برج میلاد تهران، یکی از زیباترین و شگفت‌انگیزترین سازه‌های دنیاست که اکنون یکی از قطب‌های گردشگری در این کلان‌شهر محسوب می‌شود.

برج میلاد در فهرست بلندترین برج‌های جهان جا خوش کرده و بعد از برج آزادی، از نمادهای تهران محسوب می‌شود. در این مطلب هم‌سفر مجله علی‌بابا شوید تا باهم سری به یکی از مدرن‌ترین برج‌های جهان بزنیم و از ویژگی‌های طراحی هوشمندانه و امکانات گردشگری و رفاهی آن برایتان بگوییم.

در شمال منطقه گیشا یا همان کوی نصر

۴۳۵ متر ارتفاع دارد و ششمین برج بلند مخابراتی در جهان محسوب می‌شود.

این برج با بخش‌های مختلف در مجموع شامل ۱۶۹۳عدد پله است.

برج میلاد از ۱۲ طبقه تشکیل شده است.

بیشترین قطر برج میلاد در سازه راس برابر با ۶۰ متر است.

برج میلاد متعلق به سازمان شهرداری است و واحدهای آن طی قرارداد رسمی، تنها امکان اجاره دارد و فروش آن ممکن نیست.

۱ـ بزرگ‌راه شیخ فضل‌الله نوری، ورودی بزرگ‌راه شهید همت، کنارگذر اختصاصی برج میلاد

۲ـ بزرگ‌راه حکیم غرب، بعد از بزرگ‌راه چمران، ورودی اختصاصی برج میلاد

۳ـ بزرگ‌راه همت شرق، خروجی بزرگ‌راه شیخ فضل‌الله نوری جنوب، پل کابلی اختصاصی برج میلاد

از ۳۹۰۰۰ تومان تا ۵۹۰۰۰ تومان در سال ۱۳۹۹

برج میلاد از گذشته تا امروز

در هر نقطه‌ای از شهر که باشید، اگر دود و غبار مزاحم اجازه دهد، برجی خوش‌قدوقامت با طرحی جالب را خواهید دید که در مهندسی، پرچم‌دار سازه‌های مدرن ایران محسوب می‌شود. برج میلاد تهران ششمین برج بلند مخابراتی در جهان است و بلندترین برج در کشور محسوب می‌شود. علاوه بر کارایی مخابراتی، این برج مزایای دیگری نیز دارد و به همین دلیل فراتر از یک سازه مخابراتی محسوب می‌شود.

این برج در بلندترین نقطه شهر و در شمال غربی پایتخت واقع شده و با ۴۳۵ متر ارتفاع و طراحی منحصربه‌فردش، اگر بتواند حریف هوای دودی تهران شود، نگاه همه شهروندان را در تمام نقاط به‌سمت خود جلب می‌کند. ساخت و تکامل این سازه بلند قامت، ۱۱ سال طول کشید و برای خیلی از تهرانی‌ها این مدت‌زمان طولانی، به روزهایی نوستالژیک تبدیل شده است. بسیاری از شهروندان، با تماشای برج زیبای امروزی، روزهایی را به‌خاطر می‌آورند که چشم‌انتظار اتمام یکی از خاص‌ترین سازه‌های ایران تا به آن روز بودند. مهر ۱۳۸۷ این انتظار تمام شد و این برج در میان جاذبه‌های تهران قد علم کرد.

جاهای دیدنی تهران

نمای ۳۶۰ درجه به کلان‌شهر تهران از جذابیت‌های اصلی برج میلاد است و همین ویژگی اولین دلیل تبدیل این سازه به یکی از قطب‌های گردشگری پایتخت است. در بالای برج تمام شهر زیر پایتان است و به همه‌جا اشراف خواهید داشت. با گذر زمان برج میلاد به یک مجموعه عظیم فرهنگی و رفاهی تبدیل شد. رستوران، کافه، سالن آمفی‌تئاتر، موزه، مراکز خرید و… تکمیل‌کننده این مجموعه بوده و به جذابیت آن اضافه کرده است.

باوجود این امکانات رفاهی و فرهنگی، دیگر برج میلاد تنها یک برج مخابراتی محسوب نمی‌شود و روزبه‌روز به مزایای گردشگری آن اضافه خواهد شد. رستوران گردان برج میلاد با نمای ۳۶۰ از مهم‌ترین و معروف‌ترین امکانات رفاهی و تفریحی در این مجموعه است. موزه‌ها، زیپ‌لاین، پل معلق، سینما و… از دیگر امکانات رفاهی و تفریحی برج بلندقامت تهران است.

برج میلاد تهران

برج میلاد کجاست؟

برج را باید در نقشه شمال غرب تهران جست‌وجو کنید. این برج در تپه‌ای تقریبا ۶۲ هکتاری واقع شده است و بلندترین نقطه تهران را به خود اختصاص داده است؛ جایی که در شمال منطقه گیشا یا همان کوی نصر جا خوش کرده است. برج میلاد تهران در میان مستطیلی با اضلاعی از  بزرگ‌راه‌های مهم تهران واقع شده است. همت در شمال، حکیم در جنوب، چمران در شرق و شیخ فضل‌الله در غرب تهران، نام این بزرگ‌راه‌هاست. بیمارستان میلاد در حوالی سازه اصلی و در جهت شرقی آن واقع شده است. میلاد در جنوب محله شهرک غرب و شمال گیشا واقع شده است. همچنین در شرق این برج، شهرک والفجر به روی نقشه دیده می‌شود. غرب برج میلاد را پارک پردیسان و نیز بخشی از جنوب شرق این برج را پارک گفت‌وگو سرسبز کرده است.

شماره تلفن: ۰۲۱۸۵۸۵

ساعت بازدید: ۱۰ صبح تا ۱۱ شب

موقعیت برج میلاد تهران در گوگل مپ

چطور به برج میلاد برویم؟

بهترین وسیله نقلیه برای رفتن به برج بلندبالای تهران، خودروی شخصی است و موقعیت جغرافیایی این برج دسترسی خوبی به خطوط نقلیه عمومی ندارد. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به برج، ایستگاه‌های شهید همت و مصلی در مترو تهران است. بعد از پیاده‌شدن از این ایستگاه‌ها باید از طریق تاکسی یا اتوبوس باقی مسیر را در بزرگ‌راه همت پیش بروید تا به مقصد برسید. ایستگاه بیمارستان میلاد، نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس به برج میلاد است و در همت واقع شده است. دسترسی به برج میلاد از طریق وسایل نقلیه عمومی با اتمام ساخت ایستگاه مترو برج میلاد فوق‌العاده خواهد شد. این ایستگاه هنوز افتتاح نشده است و به همین دلیل در حال حاضر بهترین راه رفتن به این مجموعه، استفاده از وسیله نقلیه شخصی است.

از طریق سه مسیر می‌توانید با خودروی شخصی، خودتان را به برج برسانید. این مسیرها از سه بزرگ‌راه شیخ فضل‌الله نوری، حکیم و همت به برج دسترسی دارد.

۱ـ بزرگ‌راه شیخ فضل‌الله نوری، ورودی بزرگ‌راه شهید همت، کنارگذر اختصاصی برج میلاد

۲ـ بزرگ‌راه حکیم غرب، بعد از بزرگ‌راه چمران، ورودی اختصاصی برج میلاد

۳ـ بزرگ‌راه همت شرق، خروجی بزرگ‌راه شیخ فضل‌الله نوری جنوب، پل کابلی اختصاصی برج میلاد

برج میلاد تهران

پیشینه برج میلاد تهران از شروع طرح تا ساخت و بهره‌برداری

درباره پیشینه طراحی و ساخت برج میلاد، فرضیه‌های متفاوتی وجود دارد. به‌اعتقاد بسیاری قدمت ایده ساخت برج میلاد به سال‌های قبل از انقلاب بازمی‌گردد و معتقدند ردپای ساخت یک برج مخابراتی البته نه به‌شکل امروزی، در پروژه‌های ساخت‌و‌ساز شهری آن زمان وجود دارد. در واقع گفته می‌شود که ساخت برج مخابراتی بخشی از پروژه عظیمی با وسعت ۵ میلیون مترمربع بوده است و در دوران پهلوی دوم مطرح شده است. این پروژه با نام شهستان پهلوی شناخته شده است.

طبق نظریه دیگر، پروژه ساخت برج میلاد بعد از انقلاب مطرح شده است و مربوط به دهه هفتاد است. در واقع گفته می‌شود بعد از مطرح‌شدن ایده ساخت یک نماد برای شهر تهران، کارهای اولیه آن که تحقیق درباره یافتن بهترین نقطه از شهر برای احداث بوده است، از همان زمان توسط شهرداری شروع شده است. طی این جست‌وجو، از بین ۲۱ منطقه، ۴ منطقه پیشنهاد شده و درنهایت کوی نصر با استقبال مواجه شده است.

غلام‌حسین کرباسچی برای تایید زمان مطرح‌شدن ایده برج میلاد در بعد از انقلاب، به سفر خود به کشورهای خارجی در زمان ریاست شهرداری اشاره می‌کند. او گفته است که در این سفرها متوجه ساختمان‌هایی شده است که علاوه بر سمبل شهربودن، جاذبه‌ای گردشگری نیز محسوب می‌شده‌اند و همین امر سبب تقویت ایده ساخت برج میلاد شده است. البته ناگفته نماند که پیشنهاد ساخت سازه برج در سال ۷۰ و در زمان شهرداری مسعود رجب‌پور مطرح و پیگیری شده است!

برج میلاد تهران

کاربری‌های متنوع برج میلاد

 1. به‌عنوان یکی از نمادهای شهر تهران،
 2. از جاذبه‌‎های گردشگری پایتخت،
 3. تقویت سیستم ارتباطی مخابراتی بی‌سیم و آنتن‌دهی مناسب،
 4. بهینه‌سازی شرایط برای ارائه سیستم رادیو و تلویزیون دیجیتال،
 5. راهکاری برای بهبود وضعیت رصد هواشناسی و کنترل ترافیک،
 6. ساخت سازه‌ای با مجموعه جاذبه‌های تفریحی و خدماتی مثل رستوران گردان،
 7. فضایی برای برگزاری همایش‌های مهم فرهنگی، سیاسی و پژوهشی.

برج میلاد تهران

رتبه برج میلاد بین برج های مخابراتی جهان

برج میلاد تهران با ۴۳۵ متر ارتفاع از شگفتی‌ها و شاهکارهای معماری در ایران محسوب می‌شود و به‌عنوان ششمین برج بلند مخابراتی در جهان شناخته شده است.

در میان برج‌ها نامُتکی که به سازه‌های بدون نگه‌دارنده همانند سیم و دکل گفته می‌شود، رتبه نوزدهم را در جهان دارد، اما وقتی صحبت از وسعت قابل کاربری ساختمان راس برج می‌رسد، با ۱۳ هزار متر زیربنا در جهان رتبه اول را به خود اختصاص می‌دهد.

برج میلاد تهران

دانستنی‌هایی درباره معماری برج

 • طرح کلی برج طبق یک هشت‌ضلعی ساخته شده و شامل بخش‌های لابی، شفت، ساختمان راس و دکل آنتن مخابراتی در بالاترین قسمت است.
 • بزرگ‌ترین قطر بنا در ارتفاع ۲۸۰ متری است و برابر ۶۰ متر است.
 • اگر به طراحی این برج دقیق شوید، متوجه نقش پر رنگ خلاقیت در اشکال هندسی خواهید شد.
 • جالب است بدانید که وزن این برج در حدود ۱۵۰ هزار تن و وزن اسکلت فلزی آن در حدود ۲ هزار تن است و مجموع شیشه به‌کاررفته در این سازه را می‌توان در حدود ۱۷ هزار مترمربع تخمین زد.
 • قسمت لابی یا همان ساختمان ورودی واقع در پای برج، شامل دو طبقه زیرزمین، یک طبقه همکف و سه طبقه فوقانی است.
 • شفت ستون بتنی برج است که شامل آسانسورهای پرسرعت است که با سرعت ۷ متر بر ثانیه در طول برج حرکت می‌کند. ۶ آسانسور در این قسمت فعالیت می‌کند.
 • قسمت اصلی برج همان سازه سبدشکل در راس برج است که معماری قابل چشمگیری دارد. این قسمت برج در ۱۲ طبقه ساخته شده است.
 • قسمت نهایی یا همان دکل آنتن، جنسی از فولاد با خاصیت ضدخوردگی دارد. این قسمت از سازه میلاد، ستونی با ۱۲۰ متر ارتفاع است و قاعده آن با یک ۱۶ ضلعی در پایین‌ترین قسمت شروع می‌شود و نوک آن درنهایت به یک مربع ختم می‌شود.
 • دکل مخابراتی شامل ۴ بخش است و یک قسمت مربوط به آنتن‌های مخابراتی عمومی است و مابقی برای تقویت آنتن‌های آنالوگ و دیجیتال تلویزیونی در نظر گرفته شده است.
 • محمدرضا حافظی نام طراح برج میلاد است. حافظی عضو هیئت‌علمی دانشگاه مدرس و فارغ‌التحصیل معماری از دانشگاه شهید بهشتی است. او باوجود مدرک دکتری مدیریت از آلمان، سمت‌های مهمی همچون رئیس انجمن خیرین مدرسه‌ساز کشور و عضو کمیسیون ملی یونسکو را به‌عهده دارد.

برج میلاد تهران

نکاتی جالب درباره برج میلاد

 • ساخت این برج از دی سال ۱۳۷۶ شروع شد و اتمام آن ۱۱ سال طول کشید.
 • به‌اعتقاد بسیاری برج به روی گسل شهرک غرب واقع شده است.
 • ساخت برج میلاد کاملا بر اساس اصول مقاوم‌سازی زلزله بوده است و در صورت وقوع زلزله، این سازه پایدار خواهد بود.
 • برج میلاد مقاومت بالایی در مقابل باد و طوفان دارد و تندبادهایی با سرعت حداکثر ۲۲۰ کیلومتر بر سرعت را مهار می‌کند.
 • باوجود سیم‌های مسی که از نوک برج تا کف بدنه امتداد یافته است، صاعقه آسیبی به برج میلاد نخواد زد.
 • در ساختمان راس برج، طبقه‌ای در ارتفاع ۲۵۴ متری وجود دارد که در زمان آتش‌سوزی، کاملا مکانی امن محسوب می‌شود و می‌توان از جان ۶۰۰ نفر تا زمان رسیدن نیروهای امداد حفاظت کند.

برج میلاد تهران

گشت‌وگذار داخل برج میلاد و آشنایی با قسمت‌های مختلف آن

برج میلاد از جاهای دیدنی تهران علاوه بر کارایی مطلوبی که در سیستم‌های مخابراتی دارد، باوجود امکانات رفاهی و تفریحی به یکی از پرطرفدارترین جاهای دیدنی تهران تبدیل شده است. در این مجموعه می‌توانید علاوه بر بازدید از موزه‌ها و شرکت در همایش‌های فرهنگی، از تفریحات مهیج نیز لذت ببرید. در ادامه همراه ما باشید تا باهم بیشتر درباره جاهای دیدنی برج میلاد و جاذبه‌های اطراف این برج بدانیم و گشتی در این مجموعه تفریحی و گردشگری پایتخت بزنیم.

سکوی دید بسته برج میلاد را تجربه کنید

یکی از جاذبه‌های بی‌نظیر برج تهران، در طبقه چهارم آن با ارتفاع ۲۶۱ متر واقع شده است و با نام سکوی دید بسته شناخته می‌شود. این قسمت سرپوشیده از برج، جایی است که می‌توانید به کلان‌شهر تهران نگاهی بیندازید و تمام این شهر تاریخی را در یک قاب ببینید.

از این ارتفاع، تمام تهران زیر پایتان خواهد بود و از منظره‌ای بی‌نظیر از ترکیب ساختمان‌های بلند مدرن و طبیعت تهران خواهید دید؛ به‌خصوص اگر در روزهای آفتابی اوایل بهار به این برج بروید! زیرا در این روزها هوای تهران پاک است و غلظت آلودگی در آن بسیار کم است، به همین دلیل تصویری واضح از زیبایی‌های کلان‌شهر تهران در سکوی دید بسته برج پیش رویتان به نمایش در خواهد آمد.

برج میلاد تهران

از موزه شهرداری غافل نشوید

موزه هدایا و دست‌نوشته‌های شهرداری در طبقه چهارم و هم‌جوار سکوی دیدبسته برج میلاد واقع شده است. این موزه شامل دست‌نوشته‌ها و اسناد قدیمی ایران و هدایای اهدایی به شهرداری است. این هدایا در دوره‌های زمانی مختلف به شهرداری اهدا شده است. از جذابیت‌های تماشایی این موزه، کُره‌های بسیار قدیمی است که از موزه ژرژ پمپیدو آورده شده است. نکته جالبی که با دقت در این کره‌های جغرافیایی تاریخی متوجه می‌شوید، نام خلیج فارس در نقشه ایران است. این کره‌ها متعلق به قرن هفتم تا بیستم است و مهر تاییدی بر قدمت، اعتبار و اصالت نام خلیج فارس محسوب می‌شود.

جاهای دیدنی تهران

به موزه مشاهیر برج بروید

کمی بالاتر از موزه شهرداری و سکوی دیدبسته، در ارتفاع ۲۷۱ متری برج، موزه مشاهیر قرار دارد. در این موزه می‌توانید با مهم‌ترین شخصیت‌های فرهنگی، سیاسی، ورزشی و علمی ایران دیدار کنید. تندیس‌های سیلیکونی مشاهیر ایران که به دست هنرمند دکتر علی‌رضا خاقانی ساخته شده، در موزه مشاهیر برج میلاد قرار دارد.

این مجسمه‌ها با تبحر و ظرافت بی‌نظیری طراحی و ساخته شده‌‌ است و در نگاه اول تصور خواهید کرد، نیما یوشیج روبه‌رویتان است، سهراب سپهری در حال کشیدن طرحی زیبا از طبیعت به روی بوم است و غلام‌رضا تختی در همین لحظه با مدال طلای قهرمانی‌اش روبه‌رویتان ایستاده است. پروین اعتصامی، جلال آل‌احمد، سیمین دانشور، شهریار، محمدتقی بهار، کمال‌الملک، امیرکبیر، ستارخان، مصطفی چمران، پرفسور سمیعی، پرفسور حسابی و… ازجمله مشاهیری‌اند که تندیس‌ آن‌ها در این بخش از برج میلاد واقع شده‌ است.

برج میلاد تهران

سکوی دیدباز و هیجان تماشای تهران از بلندترین برج ایران

سکوی دیدباز از دیگر جاهای دیدنی برج میلاد است که برای طرفداران تجربه‌های هیجان‌‌انگیز بسیار لذت‌بخش خواهد بود. این سکو در طبقه هفتم و در ارتفاع ۲۸۰ متری واقع شده است. این قسمت بدون شک از مهیج‌ترین جاذبه‌های برج بلندقامت میلاد است و به‌صورت یک تراس بزرگ با نمای ۳۶۰ درجه طراحی شده است و می‌توانید در دورتادور برج مخابراتی میلاد قدم بزنید و در هر شعاع این تراس دایره‌ای، هرکدام از جهت‌های جغرافیایی تهران را تا دوردست تماشا کنید. در این بخش شما در بزرگ‌ترین سطح دایره برج با بیشترین قطر قرار دارید و دوربین‌هایی که در آن قرار گرفته، به شما در تماشای نقاط دوردست تهران، کمک خواهد کرد.

اگر وارد قسمت سرپوشیده آن شوید، می‌توانید ماکت دیگر برج‌های مخابراتی بلند جهان را ببینید و نگاهی به شهرفرنگ و تصاویر تاریخی ایران بیندازید. همچنین در بخش سرپوشیده می‌توانید از امکانات و خدمات کافه تریا در طبقه هفتم برج استفاده کنید.

جاهای دیدنی تهران

لذت چشیدن طعمی خوش در رستوران گردان برج میلاد

رستوران گردان برج میلاد از خاص‌ترین، لوکس‌ترین و بهترین رستوران های تهران است. این رستوران با منویی متنوع و با کیفیت، میزبان کسانی است که هوس کرده‌اند غذایشان را در بلندترین نقطه تهران نوش جان کنند و هم‌زمان چرخی در این شهر بزنند. این رستوران با هر بار چرخش که یک بار در هر ساعت اتفاق می‌افتد، نمایی ۳۶۰ درجه از تهران را پیش روی شما قرار می‌دهد. دیوارهای این رستوران با شاهکارهای هنری استاد گرمچی تزئین شده‌ است و این آثار تصویرگر داستان شاهنامه است.

بنابراین در ارتفاع ۲۷۶ متری برج بنشینید، از طعم بهترین غذاهای ایرانی و بین‌المللی لذت ببرید، روایتی از فردوسی را با هنر استاد گرمچی مشاهده کنید و در هر ساعت یک بار به دور برج بچرخید.

برج میلاد تهران

گنبد آسمان، مرتفع‌ترین قسمت دیدنی برج

برای لذت بیشتر از ماجراجویی در برج میلاد، حتما به گنبد آسمان بروید و حضور در مرتفع‌ترین نقطه قابل بازدید برای عموم در این برج را تجربه کنید. در گنبد آسمان به همت دکتر رضا یحیایی، می‌توانید طرحی هنرمندانه‌ را تماشا کنید که روایت‌گر تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران است. این اثر دربردارنده مفاهیم عظیمی از زندگی است و اگر غرق آن شوید، متوجه نشانه‌های چهار عنصر اصلی جهان یعنی آب، باد، خاک و آتش در ماهیت آن خواهید شد. این گنبد در ارتفاع ۳۰۲متری جا خوش کرده و در بالای آن دکل مخابرات برج واقع شده است.

گردش و تفریح در محوطه برج میلاد

جاذبه‌های گردشگری برج میلاد، تنها مختص سازه برج نیستند و در فضای بیرونی آن نیز تفریحات بسیاری برای شهروندان فراهم شده است که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

جاهای دیدنی تهران

اتاق فرار انیگما در برج میلاد

اگر اهل هیجان و لذت از آدرنالینید، اتاق فرار انیگما را در مجموعه برج میلاد از دست ندهید. اتاق فرار انیگما یک بازی مهیج و چند نفره است که شما را به ماجراجویی گروهی دعوت می‌کند. از ۴ تا ۶ نفر، گروه‌های بازی انیگما را تشکیل می‌دهند. اتاق فرار یک بازی سرشار از معما و هیجان است که همگی افراد حاضر در اتاق موظف‌اند در مدت‌زمان یک ساعت، کلید در بسته اتاق را پیدا کنند و موفق به فرار شوند.

در واقع در تمام مراحل بازی باید به‌دنبال نشانه‌هایی از محل مخفی کلید باشید تا موفق به فرار از اتاق شوید. یافتن کلید با چالش‌های بسیاری همراه است و شیرینی هیجان حل معماهایی که شما را به‌سمت فرار هدایت می‌کند، وصف‌ناپذیر است و پیشنهاد می‌کنیم که حتما اتاق فرار انیگما را در مجموعه تفریحی میلاد تجربه کنید.

کلبه وحشت، قتل مرموز، تسخیر، اتاق جنگ، روانی و رویا، موضوع انواع طراحی‌های فضاهای اتاق فرار است و داستان ماجراجویی در هرکدام با دیگری متفاوت است. برای دسترسی به این مجموعه، باید خودتان را به گذرگاه میلاد و ورودی پارکینگ برسانید.

برج میلاد تهران

زیپ‌لاین و پل معلق

زیپ‌لاین و پل معلق از دیگر جاذبه‌های مهیج برج میلاد است و فرصتی ناب برای عاشقان آدرنالین محسوب می‌شوند. زیپ‌لاین با ۷۵ متر ارتفاع و مسیری به طول ۱۷۰ متر، در ضلع غربی برج واقع شده است و جذاب‌ترین لحظه‌‎ها را برای تهران‌گردها می‌سازد. در مسیر بازگشت می‌توانید با پل معلق هیجان این تفریح دل‌چسب را بیشتر کنید. طول این برابر با ۱۰۰ متر و ارتفاع آن۷۰ متر است.

برج میلاد تهران

سینمای شش‌بعدی و گیم هفت‌بعدی

بدون شک مجموعه تفریحی برج میلاد، ترکیبی جذاب از سرگرمی‌های مهیج را در پایتخت برای شهروندان و مسافران این شهر فراهم کرده است. سینمای شش‌بعدی و گیم هفت‌بعدی لذت‌بخش‌ترین جاذبه مهیج برج میلاد است که حسابی آدرنالین خونتان را بالا می‌برد. مدت‌زمانی که برای این لذت این جاذبه در اختیار دارید در حدود ۵ تا ۷ دقیقه خواهد بود.

در سینمای شش‌بعدی تمام مدت تماشای فیلم با افکت‌های مهیج همچون صدای باد و رعد و برق همراه خواهد بود و صندلی هماهنگ در تمام جهت‌ها متناسب با موقعیت فیلم با سرعت‌ها و شتاب‌های متفاوت حرکت می‌کند.

گیم هفت‌بعدی نیز با افکت‌های متنوع و حرکت‌های مهیج و متناسب صندلی همراه است. این بازی‌ها با صورت گروهی انجام می‌شود و امتیاز اختصاصی هر شخص درنهایت مشخص خواهد شد. برای هر صندلی یک تفنگ لیزری در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد و در هنگام بازی از آن‌ها عکس گرفته خواهد شد. ثبت این خاطره مهیج و شیرین با واکنش‌های جذاب شرکت‌کنندگان، از امکانات جالب گیم هفت‌بعدی برج میلاد است. فراموش نکنید که سینمای شش‌بعدی و گیم هفت‌بعدی برای استفاده افراد بالای ۷ سال ممکن است و بیماران قلبی و بانوان باردار به‌هیچ‌وجه نباید این هیجان را تجربه کنند.

برج میلاد تهران

سالن‌های سینما و برگزاری مراسم و کنسرت در مرکز همایش‌های برج میلاد

اگر اهل تماشای فیلم هستید، می‌توانید فیلم‌های روز را در سالن‌های سینمای مدرن و مجهز برج میلاد تماشا کنید. برای شرکت در کنسرت‌ها و برنامه‌های خوانندگان، نوازندگان و گروه‌های موسیقی مطرح کشور و در بسیاری از مواقع هنرمندان بین‌المللی، می‌توانید به سراغ برج بروید.

جشنواره‌های متنوع در برج میلاد تهران

برج میلاد به‌عنوان نمادی از شهر تهران، میزبان رویدادهای مهمی بوده است. این مجموعه علاوه بر مراسم رسمی، میزبان جشنواره‌های متنوع و شاد بسیاری بنا به فرهنگ اقوام مختلف و روزهای خاص در سال بوده است.

جاهای دیدنی تهران

کاربازیای برج میلاد برای کودکان

برج میلاد برای کودکان نیز بخش جذابی را فراهم کرده است که به‌طور رسمی از روهای نوروز سال ۱۳۹۷ کار خود را آغاز کرد و با نام کاربازیا معرفی شد. شهر مشاغل کاربازیا ایده‌ای جذاب در زمینه رشد فکری کودکان برای تجربه مشاغل مهم دنیاست که در برج میلاد با الهام از نمونه‌های آن در دیگر کشورهای دنیا فراهم شده است. کودکان ۲ تا ۱۳ سال در کاربازیا می‌توانند مشاغل مناسب را تجربه کنند تا توانایی‌ها و استعدادهای آن‌ها در زمینه‌های مختلف شکوفا شود.

فضاهای کاری بسیاری همچون بیمارستان، اداره پست، آکادمی موسیقی، فروشگاه، استودیوی خبر، آتش‌نشانی، اداره پلیس، واحدهای روباتیک و… برای تجربه کودکان و لذت از حضور در فضاهای کاری در کاربازیای میلاد فراهم شده است. همچنین والدین می‌توانند برای اطلاع از وضعیت هوش و نبوغ کودکان خود به این مجموعه مراجعه و از خدمات مشاوره‌ای استفاده کنند.

جاهای دیدنی تهران

دلفیناریوم

نخستین دلفیناریوم غیرساحلی خاورمیانه را در برج میلاد می‌توانید ببینید. پارک دلفین واقعه در برج میلاد، مرتفع‌ترین دلفیناریوم جهان که به سبک اقیانوس شبیه‌سازی شده است. گنجایشی نزدیک به ۱۲۰۰ نفر، در مساحتی نزدیک به ۳۲۰۰ مترمربع، از ویژگی‌های دلفیناریوم برج میلاد است.

نکته: در حال حاضر مجموعه دلفیناریوم برج میلاد، به‌دلیل اعتراض فعالان محیط زیست و احترام به حقوق حیوانات، فعالیت نمی‌کند. دلفین‌های این مجموعه به جزیره کیش منتقل شده‌اند.

برج میلاد تهران

لیزریوم

لیزریوم برج میلاد، سالنی در غربی گذرگاه این مجموعه است که شما را به دنیایی از نور، رنگ و افکت‌هایی جذاب دعوت می‌کند. صدای دالبی با کیفیت و تکنولوژی روز ابرازهای نمایش نور لیزر، از ویژگی‌های لیزریوم برج است.

نکته: در حال حاضر این مجموعه در برج میلاد فعالیت نمی‌کند.

جاهای دیدنی تهران

زمین پینت بال

بخشی از محوطه برج میلاد به زمین پینت بال اختصاص داده شده است تا دوستداران هیجان بتوانند این بازی مهیج و تیمی را تجربه کنند. پینت بال نوعی بازی گروهی با دو تیم اجرایی است که بازیکنان باید با اسلحه‌ای پر از فشنگ‌های توپی حاوی رنگ باهم مبارزه کنند.

در مجموعه تفریحی میلاد، تجهیزات و لباس کامل این بازی در اختیار افراد قرار می‌گیرد و می‌توانند در زمینی با مساحت ۱۵۰۰ مترمربع این بازی مهیج را تجربه کنند. سطح این زمین با چمن مصنوعی پوشانده شده و در آن برای تجربه هیجان بیشتر موانع قلعه‌ای تعبیه شده است. نورپردازی مناسب زمین در شب از ویژگی‌های زمین پینت بال میلاد است و دست شما در پیاده‌سازی ایده‌های نحوه مبارزه در این زمین باز خواهد بود.

نکته: در حال حاضر این مجموعه در برج میلاد فعالیت نمی‌کند.

برج میلاد تهران

کافه‌ها و رستوران‌های برج میلاد

در مجموعه گردشگری و تفریحی برج میلاد رستوران‌ها و کافه‌های متعددی فعالیت می‌کند. این محافل خوشمزگی عبارت است از:

 • رستوران گردان برج میلاد که مرتفع‌ترین رستوران تهران با منویی از غذاهای بین‌المللی است. این رستوران در ارتفاع ۲۷۶ متری قرار دارد و هر یک ساعت، یک بار به‌طور کامل می‌چرخد.
 • رستوران ویژه در ارتفاع ۲۹۲ متری برج و در طبقه هفتم آن فعالیت می‌کند. این رستوران باوجود ایوانی که دارد، چشم‌اندازی فوق‌العاده به شهر دارد. این رستوران با مساحت ۱۱۰۰ مترمربع، قادر به میزبانی از جمعیتی بیش از ۶۰ نفر است.
 • رستوران سنتی ایوان با فهرستی از غذاهای با کیفیت ایرانی، در پای برج و در جهت ضلع غربی آن واقع شده است. طراحی بنای این رستوران و موقعیت جغرافیایی آن به روی تپه‌های نصر، سبب چشم‌اندازی۳۶۰ آن درجه به شهر شده است.
 • یکی از شعبه‌های کافه ویونا در مجموعه برج میلاد و در ارتفاع ۲۶۶ متری آن واقع شده است. با تهیه بلیت بازدید کامل از مجموعه، نیازی به پرداخت ورودی این طبقه از برج نیست و تنها باید هزینه منوی دلخواهتان را پرداخت کنید.
 • رستوران فِرش وی با فهرستی از انواع فست‌فود، واقع در ضلع غربی گذرگاه برج میلاد، پاتوقی جذاب برای شکم‌گردی و چشیدن طعم‌های لذیذ است.
 • فودکورت خوراکده یکی دیگر از مراکز شکم‌گردی در مجموعه تفریحی برج میلاد است که در طبقه چهارم برج واقع شده است.
 • شعبه دوم کافه نیز در ضلع غربی گذرگاه اصلی برج میلاد جا خوش کرده است. تنوع مطلوبی از انواع کیک و نوشیدنی سرد و گرم در این کافه انتظارتان را می‌کشد.

برج میلاد تهران

قیمت بلیت برج میلاد

 • بلیت برج میلاد برای بازدید از سکوی دیدباز در دی۱۳۹۹: ۳۹۰۰۰ تومان
 • بلیت برج میلاد برای بازدید از چهار طبقه شامل سکوی دیدباز، سکوی دیدبسته، گنبد آسمان و موزه مشاهیر در دی۱۳۹۹: ۵۹۰۰۰ تومان

قوانین و مقررات بازدید از برج میلاد

 • ساعت بازدید از برج میلاد در شش ماه اول سال از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۱ شب خواهد بود. در حال حاضر به‌دلیل شیوع کرونا، بازه زمانی بازدید به ۹ صبح تا ۱۸ عصر تغییر کرده است.
 • سرعت زیاد آسانسور برج برای بانوان باردار خطرناک است.
 • بازدید برای کودکان زیر ۷ سال می‌تواند خظرناک باشد و همچنین سرعت بالا در زمان حرکت آسانسور، سبب تغییر فشار هوا و در نتیجه عارضه گوش‌درد در کودکان زیر ۲ سال خواهد شد.
 • هر بلیت در زمان مشخص خود استفاده می‌شود و در زمان مراجعه باید نسخه چاپ‌شده بلیت یا OR کد در تلفن همراه را به مسئول مربوطه نشان دهید.
 • باتوجه‌به شیوع کرونا، رعایت تمام نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در حین بازدید اجباری است.

برج میلاد تهران

امکانات برج میلاد

 • فروشگاه شهروند و غرفه‌هایی مخصوص تبلیغات،
 • برگزاری همایش‌های بین‌المللی و نمایشگاهی،
 • مهمانسرا مخصوص اقامت مهمانان شهرداری تهران،
 • آسانسورها و مسیرهای مخصوص رفت‌وآمد معلولان،
 • پارکینگ فضای بسته با ظرفیت ۱۰۰۰ خودرو و همچنین دو پارکینگ مسطح در فضای باز،
 • امکانات رفاهی و تفریحی در فضای داخل برج و محوطه بیرون آن،
 • استودیوی حرفه‌ای با تجهیزات کامل،
 • تاکسی سرویس،
 • کارواش،
 • نمازخانه،
 • سرویس بهداشتی و…

جاهای دیدنی تهران

تصاویر زیبای برج میلاد در شب

این برج با نورپردازی خاص و حرفه‌ای و باوجود ارتفاعی که دارد، یکی از جذاب‌ترین سازه‌ها در شب‌های تهران محسوب می‌شود. در آسمان شب، در هر کجای پایتخت که باشید، سازه خوش‌قدوقامت و نورانی برج میلاد را می‌توانید ببینید و به قاب زیبایی که این برج در میان میلیون‌ها چراغ روشن دیگر در شب ساخته است، چشم بدوزید. همچنین حضور در محوطه این برج در شب، باوجود نورپردازی‌های جالب مجموعه، برایتان جذاب خواهد بود.

برج میلاد تهران

این برج در ساعات پایانی روز و در شب حال‌وهوای جذاب‌تری دارد و عموما شلوغ‌تر هم است. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم حتما برج میلاد را در شب هم تجربه کنید.

برج میلاد تهران

امیدواریم از ماجراجویی در برج میلاد لذت ببرید و آن را به خاطره‌ای خوش تبدیل کنید. برای آشنایی با دیگر جاهای دیدنی تهران با علی‌بابا و ماجراجویی‌های آن همراه شوید.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه
 1. رضوانی می‌گوید

  بهتربود یک عکس هم از دید برج میلاد به شهر در بین عکسهاتون میدیدم !