باغ پرندگان تهران؛ تماشایی‌ترین پرندگان را به نظاره بنشینید

معرفی باغ پرندگان تهران و همه امکانات آن

پرنده‌ها از زیباترین آفریده‌هایند که انگار خداوند برای خلق آن‌ها دست‌به‌قلم شده و نقاشی کشیده است. این زیبایی‌ها آن‌قدر چشم‌نواز و دل‌فریب به نظر می‌آید که بسیاری از افراد برای دیدن آن‌ها حاضرند کیلومترها سفر کنند تا به زادگاه گونه پرنده منظور خود برسند. اما چرا راه دور برویم؟! در ایران باغ‌های پرندگان زیادی ازجمله باغ پرندگان اصفهان و باغ پرندگان کیش احداث شده است؛ اما یکی از بزرگ‌ترین و شاخص‌ترین آن‌ها باغ پرندگان تهران است. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادید که عاشق پرندگان‌اند، در ادامه این مقاله ما را در مجله علی بابا همراهی کنید.

باغ پرندگان در بزرگ‌راه شهید بابایی شرق، بعد از خروجی هنگام، لاین کندرو شهرک امید، خیابان کوهستان واقع شده است.

بوفه و کافه رستوران‌، نمازخانه،‌ درشكه‌ و ماشين برقی برای سالمندان و افراد کم‌توان، سرویس‌های بهداشتی، پارکینگ اختصاصی، آلاچیق و صندلی‌های چوبی، امکان عکس‌گرفتن با پرندگان و لذت‌بردن از فضای سبز و مناظر دیدنی مانند آبشارهای کوچک و برکه و پل‌های چوبی، از امکانات و خدمات این باغ است.

1. اگر از اتوبوس استفاده کنید، نزدیک‎ترین ایستگاه اتوبوس، ایستگاه شهید رسولی است که حدودا 300 متر تا باغ فاصله دارد.
2. با استفاده از مترو می‌توانید در ایستگاه مترو شهید باقری که 5 کیلومتر فاصله دارد، پیاده شود و فاصله باقی‌مانده تا باغ را تاکسی بگیرید.
3. با وسیله نقلیه شخصی هم می‌توانید از طریق بزرگ‌راه شهید بابایی شرق و لوکیشنی که در اختیار شما می‌گذاریم، به مقصد برسید.

ورودی این مجموعه به‌ازای هر نفر در بهار 1400 حدود 28 هزار تومان است. در تمام طول سال، شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11 صبح تا غروب آفتاب و روزهای پنجشنبه و جمعه و تعطیلات رسمی از ساعت 9 صبح تا غروب آفتاب، می‌توانید از باغ پرندگان تهران ببینید.

باغ پرندگان تهران تا کنون

مطمئنا اسم جنگل‌های لویزان را شنیده‌اید که به داشتن پرندگانی مثل طوطی‌های سبز شهرت دارد. باغ پرندگان هم در میان این جنگل‌ها که در شمال شرق تهران واقع شده، قرار دارد. این باغ پرندگان بزرگ‌ترین باغ پرندگان ایران به حساب می‌آید و در محیط طبیعی ساخته شده که شباهت بیشتری به محیط زیست پرندگان داشته باشد. این باغ بیش از ۲۰ هکتار وسعت دارد و ۲۵۰ گونه از پرندگان سراسر جهان در غالب 20هزار بال پرنده در آن زندگی می‌کنند.

ساخت باغ نیز در حدود ۳ سال زمان برد و دو فاز دارد که فاز اول آن در اردیبهشت ۱۳۹۲ افتتاح شد. فاز اول آن که «دشتچر» نام‌گذاری شده‌، محل زندگی پرنده‌هایی است که در قفس نگهداری می‌شوند یا اینکه توان پرواز ندارند. فاز دوم هم که «آبچر» نام دارد، مخصوص پرندگانی است که قابلیت پرواز دارند، اما سقف این قسمت با فنس و توری پوشیده شده که از خروج پرندگان و ورود سایر جانداران جلوگیری می‌کند. ساخت این سازه در سال 1390 آغاز شد و تا سال 1396 ادامه داشت. ۱۲ ستون اصلی، ۶۸ ستون پیرامونی این سازه 2500 تنی را تشکیل می‌دهد. ۷۰ کیلومتر کابل و توری سقف این سازه، از کشور ایتالیا خریدند و تمام اتصالات آن در ایران انجام شده است.

پرندگان زیادی از گونه‌های کمیاب و پرندگان زینتی را می‌توانید در اینجا ببینید. ازجمله دسته ماکیان مانند مرغ و خروس‌های ابریشمی و لهستانی، گنجشک‌سانان مانند انواع قناری و فنچ، انواع قو، پلیکان، غاز، اردک، قرقاول، فلامینگو و غیره که محیط زندگی آن‌ها باید روی برکه باشد، انواع طوطی‌سانان و پرندگان گرمسیری مثل طاووس و شترمرغ و بسیاری گونه‌های دیگر پرندگان.

باغ پرندگان تهران

نگاهی به فضای باغ پرندگان

همان طور که گفته شد این باغ در دو فاز ساخته شده است. فاز دشتچر مخصوص پرندگانی است که قادر به پرواز نیستند یا مانند گونه پرندگان شکاری و طوطی‌سانان، درون قفس‌های مجموعه نگهداری می‌شوند. در شمالی‌ترین بخش این فاز، بزرگ‌ترین قفس مجموعه که عقاب‌های بزرگ در گونه‌های مختلف را در خود نگه داشته، قرار دارد. این پرندگان روی درختان بزرگ بدون شاخه نشسته‌اند. علاوه بر این انواع گوناگون لاشخورها هم کنار این عقاب‌ها زندگی می‌کنند. این‌ قفس از پرندگان را می‌توان ترسناک‌ترین بخش باغ دانست. پرندگان شکاری دیگری هم  مانند جغدها و شاهین‌ها که جثه‌ای کوچک‌تر دارند، کنار این پرندگان بزرگ، اما در قفسی مجزا نگهداری می‌شوند.

از قسمت شمالی که به‌سمت جنوب حرکت ‎کنید به فاز دوم، فاز آبچر، می‌رسید. اینجا زیستگاه پرندگانی است که پرواز می‌کنند. این فاز نسبت به فاز اول علاقه‌مندان بیشتری دارد. گونه‌هایی که در آبچر نگه‎داری می‌شوند، از تنوع بیشتری برخوردارند. مانند گونه‌های مختلف اردک‌ها، پلیکان‌های صورتی، قرقاول‌های زیبا، طاووس‌های هندی، پلیکان‌های منقار بزرگ، قوهای سیاه و سفید. همچنین انواع دیگری از گونه‌های متنوع و کمیاب از پرندگان که در ایران یا نقاط دیگر دنیا یافت می‌شوند، در این بخش زندگی می‌کنند.

نکته جالب توجه این است که در قسمت برکه‌ها سقف و فنس وجود ندارد. شاید بپرسید این پرندگان که آزادند، پس چطور از این مکان مهاجرت نمی‌کنند؟ این سوال را از نگهبانان و مسئولان رسیدگی به پرنده‌ها پرسیدم. بعضی از این گونه‌ها برای اینکه بتوانند پرواز کنند، نیاز دارند مسافت زیادی را روی سطح آب طی کنند تا اوج بگیرند. ازآنجاکه طول این برکه‌ها زیاد نیست و در سطح برکه طناب‌هایی بسته شده است، این امکان برای پرندگان وجود ندارد که این محل را ترک کنند. در واقع برکه‌ها را به‌عنوان زیستگاه خود پذیرفته‌اند.

اگر اهل طبیع‌گردی و پارکید، بهترین پارک‌های تهران را در این مقاله بخوانید.

باغ پرندگان تهران

خاطره‌بازی در باغ پرندگان تهران

یکی از ویژگی‌هایی که این باغ را منحصربه‌فرد کرده، نبود حصار بین گردشگران و پرندگان در قسمت آبچر است. در این قسمت تورها و قفس‌های این بخش از باغ به اندازه‌ای بزرگ ساخته شده‌ است تا پرندگان به‌راحتی در آن پرواز کنند. وقتی در این بخش از باغ راه می‌روید، می‌توانید از زیبایی پرندگان آزاد لذت ببرید. بعضی از آن‌ها از انسان‌ها ترسی ندارند و آزادانه مشغول گشت‌وگذار در فضای سبزند.

در بازدیدی که از این مجموعه کردم، خاطره‌ای زیبا و به‌یادماندنی از یک خانواده قرقاول برای من رقم خورد. قرقاول مادر بیش از 10 جوجه کوچک داشت که دنبال او راه می‌رفتند، با صدای قرقاول پدر که در سمت دیگر نهر آب بود، پرواز می‌کرد. پس از چند لحظه جوجه‌ها مادر خود را صدا می‌زدند و مادر مجدد به‌سوی جوجه‌ها برمی‌گشت. این کار چند بار تکرار شد و منظره‌ای زیبا از مهر مادری را نشان می‌داد.

در قفس طوطی‌سانان، انواع طوطی‌ها ازجمله کاکادو، کاسکو، ملنگو، طوطی‌های آوازه‌خوان و غیره نگهداری می‌شوند. این طوطی‌ها به قفس می‌چسبند و بازدید کنندگان را زیر نظر می‌گیرند. برخی از آن‌ها اهدایی مردم و تا حدودی رام هستند. یکی از طوطی‌های کاکادو به قفس چسبیده بود و برای درخواست نوازش پرهایش، سرش را خم کرده بود. وقتی به نوازش آن مشغول شدم، مدت‌ها در همان وضعیت ماند و از نوازش لذت می‌برد.

پرندگان رنگارنگ و زیبا

فضای سبز و دیدنی‌های باغ پرندگان

یکی از دیدنی‌های این باغ، مثل پارک جمشیدیه کبوترخانه‌ای به سبک کبوترخانه‌های دوران صفوی است که در حدود 140 متر مربع وسعت دارد. در قسمت شمال غربی پروژه‌ باغ پرندگان و در محدوده‌ خیابان کوهستان می‌توانید از این کبوترخانه دیدن کنید.

نمونه دیگر که می‌توان به آن اشاره کرد، لانه‌هایی است که بر روی درختان بخشی از این باغ نصب کرده‌اند. این لانه‌ها محل زندگی پرندگانی مانند کبوتر و یاکریم‌ است. در فصل زاد و ولد پرندگان، می‌توانید به‌وضوح صدای جوجه‌ها را بشنوید یا جوجه‌های بزرگ‌تر را که برای آموزش دیدن از لانه بیرون آمده‌اند، ببینید. پیشنهاد می‌کنم اگر شما هم مثل من عاشق پرندگانید، به‌هیچ‌وجه دیدن این قسمت را از دست ندهید.

محوطه باغ پرندگان تهران مثل پارک ژوراسیک بسیار زیبا و سرسبز طراحی شده است. آبشارها و برکه‌های متعدد، گل‌های گوناگون و رنگارنگ منظره‌ای چشم‌نواز برای طبیعت‌دوستان خلق می‌کند. درختان و گونه‌های گیاهی آن نیز، درختان پهن‌برگ و سوزنی‌اند و به‌طورکلی از گونه‌های گیاهی جنگل‌های لویزان پیروی می‌کند. گل‌ها و گیاهان هم به تناسب فصل، زیبایی خاصی به باغ می‌بخشد.

طراحی زیبا و منحصربه‌فرد محوطه باغ را می‌توان یکی دیگر از دیدنی‌های آن به شمار آورد. مسیرها به‌وسیله سنگ‌فرش مشخص شده و از میان درختان و گل‌های زیبا می‌گذرد. سایه‌بان‌ها و نیمکت‌های چوبی با طراحی‌های متنوع و همچنین آلاچیق‌های چوبی استراحتگاه مناسبی برای رفع خستگی بعد یک بازدید طولانی از باغ است. آبشارهای کوچک، برکه‌ها و پل‌های چوبی هم از مناظری زیبا برای گرفتن عکس و ثبت خاطره در این باغ به حساب می‌آید.

امکانات و خدمات مجموعه

امکانات باغ پرندگان تهران

فضای این باغ مانند آبشار تهران آن‌قدر بزرگ و تماشایی است که اگر بخواهید لذت کافی ببرید، بازدید از آن در مدتی کوتاه امکان‌پذیر نیست. پیشنهاد می‌کنم یک روز کامل را برای دیدن باغ پرندگان برنامه‌ریزی کنید. ازآنجایی‌که در این مدت نسبتا طولانی به خوردن و آشامیدن نیاز است، بوفه و کافه رستوران‌هایی در آن در نظر گرفته شده که می‌توانید تجدید انرژی و رفع خستگی کنید یا در نمازخانه‌ این باغ، نماز خود را به جای آورید. برای رفاه حال سالمندان و افراد کم‌توان هم درشكه‌ و ماشين برقی آماده خدمت‌رسانی است.

سرویس‌های بهداشتی مخصوص آقایان و بانوان در این باغ ساخته شده است. به‌علاوه پارکینگ اختصاصی آن شما را از گشتن به‌دنبال جای پارک برای ماشینتان بی‌نیاز می‌کند. برای رفع خستگی نیز آلاچیق و صندلی‌های چوبی مناسبی در فضای باغ قرار داده شده که می‌توانید از آن‌ها و همچنین از نسیم خنک و سایه درختان استفاده کنید.

در چند جای این باغ می‌توانید با پرندگانی مانند طوطی عکس بگیرید. البته بخشی هم به نام تاچ برد «Touch Bird» در این باغ لحاظ شده که می‌توانید طوطی‌ها روی دست خود نوازش کنید. البته مراقب باشید که از طوطی ماکائو درخواست نکنید که به روی دستتان بیاید، چون منقاری بسیار قوی و بزرگ دارند که شاید به شما آسیب بزند. البته مسئولان این بخش به‌دلیل امنیت بازدیدکنندگان این اجازه را نمی‌دهند. پس جای هیچ نگرانی نیست.

در بخشی دیگر می‌توانید با عقابی با ابهت که صدالبته آموزش‌دیده است، عکس بگیرید. کافی است که یک دستکش ایمنی بپوشید تا مربی عقاب آن را روی دست شما قرار دهد. به‌دست‌گرفتن عقاب و نوازش پرهای ابریشمی آن واقعا حس خوبی به انسان می‌دهد. در انتهای مسیر باغ هم می‌توانید عکس خود را با اندازه دلخواه بر روی شاسی تحویل بگیرید.

پرندگان وحشی و شکاری

بلیط و ساعت کاری باغ پرندگان

ورودی این مجموعه از پارک های تهران به‌ازای هر نفر در بهار1400 در حدود 28 هزار تومان تعیین شده است. در تمام طول سال، شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11 صبح تا غروب آفتاب و روزهای پنجشنبه و جمعه و تعطیلات رسمی از ساعت 9 صبح تا غروب آفتاب، می‌توانید از باغ پرندگان تهران ببینید. فصل بهار به‌دلیل هوای بسیار عالی و معتدل، بهترین موقع برای بازدید است. اما در هر فصل، این ‌باغ جذابیت خاص خود را دارد. حتی در روزهای برفی زمستان نیز بسیار دیدنی است. پاییز رنگانگ و سرسبزی و نسیم خنک تابستانی هم بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

پرندگان آزاد در باغ پرندگان تهران

باغ پرندگان تهران کجاست؟

باغ پرندگان از جاهای دیدنی تهران در بزرگ‌راه شهید بابایی شرق، بعد از خروجی هنگام، لاین کندرو شهرک امید، خیابان کوهستان واقع شده است. گزینه‌های دسترسی مختلفی برای رسیدن به این مکان وجود دارد. اگر از وسیله حمل‌ونقل عمومی مانند اتوبوس استفاده می‌کنید، نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس، ایستگاه شهید رسولی است که حدودا 300 متر تا باغ فاصله دارد.

اگر قصد دارید با مترو به باغ بروید، در ایستگاه مترو شهید باقری که 5 کیلومتر فاصله دارد، پیاده شوید و سپس فاصله باقی‌مانده تا باغ را تاکسی بگیرید. اگر هم با وسیله نقلیه شخصی می‌خواهید از این باغ دیدن کنید، در زیر لوکیشن آن را برای شما قرار داده‌ایم تا به‌راحتی به آن دسترسی پیدا کنید.

زمانی که به باغ رسیدید، می‌توانید وسیله نقیله خود را در پارکینگ قرار داده و با ون یا اتوبوس‌های واقع در محوطه که مختص خود باغ‌اند، به ورودی باغ پرندگان برسید. در واقع تنها روش برای دسترسی به ورودی باغ، همین خودروهای حمل‌ونقل‌اند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 دیدگاه
 1. تابان می‌گوید

  دو زار نمیارزه. پولتون رو ریختن دور.

 2. Azar می‌گوید

  سلام آقا آرمان
  شما که رفتین چند مدل پرنده بود؟
  آیا فقط اردک و طاووس بود یا پرنده های دیگه ای هم بودن؟

 3. آرمان می‌گوید

  میرفتیم درب خروج نامعلوم بود
  گیرافتاده بودیم
  راهنمایی خیلی خسته بودند