پارک جنگلی لویزان

پارک جنگلی لویزان تهران؛ هرگزم نقش تو از لوح دل و جان نرود!

معرفی پارک جنگلی لویزان با همه امکانات و جاذبه‌ها

همیشه حرف از آلودگی هوای تهران به میان است، درصورتی‌که تهران فقط جایی برای تنفس هوای آلوده نیست! البته شاید تصورش سخت باشد، اما در تهران هم مکان‌هایی وجود دارد که رنگ‌وبوی زندگی می‌دهند. در این شهر جاذبه های طبیعی و گردشگری بسیاری وجود دارد که برای گذراندن تعطیلات و استراحت فوق‌العاده‌اند و بدون شک می‌توانید از تفریحی‌بودن و آرامش آن‌ها مطمئن باشید.

پارک جنگلی لویزان جایی است که بعد از فرش‌کردن حصیر روی زمین، یک خواب ناز با بوی طبیعت لویزان در این جنگل می‌چسبد. اگر شما هم برای رفتن به پارک لویزان تهران آرام و قرار ندارید، بیایید بدون وقت تلف‌کردن همراه با مجله گردشگری علی بابا رهسپار جاده عشق لویزان شویم.

آدرس پارک لویزان کجاست؟
تهران- شمال شرق تهران- اتوبوان هنگام- بعد از چهارراه استقلال
پارک لویزان چند ورودی دارد؟
پارک جنگلی لویزان چندین ورودی در قسمت‌های مختلف دارد، ولی در حال حاضر فقط می‌توانید از دو ورودی به داخل مجموعه بروید. ورودی اول بزرگ‌راه هنگام در قسمت ابتدایی بزرگ‌راه شهید همت و بابایی (درب اصلی) و ورودی دوم از سمت ده لویزان است.
چطور به پارک لویزان بریم؟
با استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی مثل اتوبوس و مترو یا اتومبیل می‌توانید به پارک جنگلی لویزان بروید. مسیرهای دسترسی به پارک لویزان در این مطلب گفته شده است.
پارک لویزان کدام سمت تهران است؟
پارک لویزان در شمال شرق در منطقه چهار تهران قرار دارد.

تاریخچه و قدمت پارک

در عصر حکومت پهلوی در شمال شرقی تهران، منطقه شمیرانات یکی از بهترین پارک های تهران و ایران در سال ۱۳۴۲ بهره‌برداری شد. « این پارک جنگلی که لویزان نام گرفت، بیشتر با هدف جلوگیری از گسترش بافت شهری، کاهش آلودگی و ایجاد یک پارک مصنوعی احداث شد.

با ورود به این منطقه یک جنگل ۱۰۰۰ هکتاری مقابلتان قرار گرفته است که انتهای آن را هیچ‌جوره نمی‌توان دید! مگر اینکه چند روزی مهمان طبیعت لویزان باشید تا بتوانید جنگل های لویزان را ببینید؛ توصیه می‌کنم اگر می‌خواهید قسمت‌های دورتر جنگل‌های رویایی لویزان را ببینید، روز به جنگل‌گردی بروید.

طبیعت زیبای پارک لویزانجنگل های لویزان با گذشته چندین دهه از محبوب‌ترین جاهای دیدنی تهران است. هر زمان خستگی‌های زندگی شهری جانتان را به لب آورد، به دیدن طبیعت لویزان بروید تا نفسی تازه به تک‌تک سلول‌های بدنتان تزریق کنید.

معرفی کلی پارک لویزان

پارک‌ها تنها مکان‌هایی هستند که همه ما دوست داریم به آن‌جا برویم. چه لذتی بیشتر از این وجود دارد، کودکان را در حال بازی با توپ ببینید؟ درحالی‌که خودتان در حال میل‌کردن یک فنجان چای دلچسب‌اید، شاید هم در حال بادزدن کباب‌های روی منقل! پارک جنگلی لویزان نزدیک به ۶۰ سال در یکی از خوش‌آب‌وهواترین نقطه تهران از مهمانانش میزبانی می‌کند. جنگل های لویزان از سمت غرب به پارک جنگلی شیان و از شرق به بوستان جنگلی یاس فاطمی ختم می‌شود.

اگر به قسمت پارک شیان لویزان بروید، شهر تهران را می‌توانید در یکی از مرتفع‌ترین نقطه پایتخت با منظره‌ای چشمگیر و کم‌نظیر تماشا کنید. جنگل های لویزان از بهترین تفرجگاه‌هایی است که برای سپری‌کردن پیک‌نیک و تعطیلات می‌شود همراه خانواده به آن‌جا رفت.

باغ پرندگان بوستان جنگلی شیان

پارک جنگلی لویزان فقط یک پارک ساده نیست و بخش بزرگی از زیبایی‌هایش را مدیون باغ پرندگان لویزان است. باغ پرندگان بوستان شیان نه‌تنها بزرگ‌ترین باغ پرندگان در ایران محسوب می‌شود، بلکه در زمره بزرگ‌ترین باغ پرندگان در خاورمیانه قرار دارد. باغ پرندگان تهران در نیمه شرقی پارک لویزان با مساحتی بالغ بر ۲۳ هکتار مساحت جای گرفته است.

پارک جنگلی لویزان

این باغ در دو فاز احداث شده است. فاز اول آن، دشتچر در سال ۱۳۹۲ افتتاح شده و از آن روز تا به امروز پناهگاه امن پرنده‌هایی است که توان پرواز ندارند یا در قفس نگهداری می‌شوند. در فاز دوم باغ پرندگان، یعنی آبچر پرندگانی به زندگی ادامه می‌دهند که توانایی پرواز دارند، ولی به‌وسیله تور از خروج آن‌ها جلوگیری می‌شود. بیش از ۲۰ هزار گونه مختلف از پرندگانی چون کبوتر، طوطی، عقاب، جغد، پرندگان آبزی و… در این مجموعه وسیع نگهداری می‌شود.

طراحی و معماری باغ پرندگان به‌قدری دیدنی است که کلمات در وصف این همه شکوه و زیبایی عاجز می‌شوند. بیراه نیست اگر بگویم باغ پرندگان لویزان یک تکه از بهشت زمینی است. مسیرهای پیاده‌روی همگی سنگ‌فرش شده است و درختان سبز و گل‌های خوش‌رنگ‌ و خوش‌عطر لویزان نگاه‌ها را به خودشان معطوف می‌کنند.

مطمئنم با تماشای آبشارها و برکه‌های مصنوعی این منطقه، غنچه گل‌ها با دیدن رخ شما شکوفه می‌دهند. اگر خواستید کمی استراحت کنید یا دل به دیدن زیبایی‌های پارک بدهید، سایه‌بان‌ها، آلاچیق‌ها و نیمکت‌هایی چوبی وجود دارد که در سرتاسر باغ پرندگان دیده می‌شوند.

حیات وحش جالب توجهاز الان بگویم آلاچیق‌های باغ پرندگان بسیار خاطرخواه دارند و برای جاگرفتن باید اول صبح بروید! از مسیر سنگ‌فرش‌هایی که روی آب قرار گرفته‌است، می‌توانید به آلاچیق‌ها بروید. این مسیر دل‌انگیز یکی از بهترین خاطراتی است که بعد از رفتن به این پارک در ذهنتان لانه می‌کند.

آدرس باغ پرندگان پارک لویزان تهران

تهران- بزرگ‌راه بابایی بعد از خروجی اتوبان هنگام- جاده کندرو شهرک امید- خیابان کوهستان

باغ پرندگان لویزان روی گوگل مپ

نگاهی به طبیعت پارک لویزان

شک ندارم اولین نگاه شما به طبیعت لویزان با بیرون‌آوردن دوربین عکاسی همراه است. در این پارک با وجود پوشش گیاهی جذاب، درختان سربه‌فلک‌کشیده، درختانی چون کاج، اقاقیا، سرو، چنار و… سوژه برای عکاسی تا دلتان بخواهد دیده می‌شود. اگر به گرفتن عکس‌های هنری و سوژه‌های نایاب علاقه دارید یا دانشجوی رشته عکاسی‌اید، جایی بهتر از پارک جنگلی لویزان پیدا نمی‌کنید.

جاده تندرستی و پیاده روییک قاب فوق‌العاده زیبا که بعد از رفتنم به طبیعت لویزان در ذهن من نقش بسته است، مرغابی‌ها و فلامینگوهای شناور روی برکه بود. باید به باغ پرندگان بروید تا مقصود من از شعر هرگزم نقش تو از لوح دل و جان نرود را از اعماق وجودتان حس کنید.

امکانات رفاهی پارک لویزان

خاطرتان از بابت امکانات رفاهی مجموعه لویزان جمع باشد و با خیال آسوده راهی جاده زیبا و سرسبز لویزان شوید. پارک جنگلی لویزان به معنای واقعی از ارائه بهترین امکانات و خدمات رفاهی کوتاهی نکرده  است و ساعت‌ها و روزهای خاطره‌انگیزی را برای لویزانی‌ها ترتیب می‌دهد. موقعیت جغرافیایی خوب و آب‌وهوای فرح‌بخش طبیعت لویزان باعث شده است، همه فصول سال برای رفتن به جنگل های لویزان بسی دل‌انگیز باشد.

پارک جنگلی لویزانامنیت در جای‌جای پارک جنگلی لویزان به لطف کانکس‌های پلیس برقرار است. این کانکس‌ها در نقاط مختلف پارک جنگی لویزان واقع شده است و آرامش دل‌چسبی به جان گردشگران لویزان می‌دهد. از امکانات پارک بزرگ لویزان می‌توانم به رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها، سرویس‌های بهداشتی، مسجد، منقل‌های کباب‌پز، آلاچیق‌ها، نیمکت‌ها، سطل‌های زباله و… اشاره کنم.

بعد از جنگل‌گردی سراغ بازی‌های تفریحی لویزان بروید و از بازی‌های هیجان‌انگیزی که این پارک برای مهمانان مهیا کرده است، مثل زمین‌های بازی، میزهای پینگ‌پنگ، مسیر دوچرخه‌سواری و… نهایت لذت را ببرید.

شکم‌گردی در پارک

نمی‌شود به پارک لویزان رفت، ولی سراغ غذاهای معروف لویزان نرفت! بین خودمان باشد، در مجموعه لویزان رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های معروفی وجود دارد که با رفتن به سوگولی‌های این پارک از خجالت شکمتان درمی‌آیید.

مجموعه رستوران سنتی شیان

یکی از بهترین رستوران های تهران که در پارک جنگلی لویزان واقع شده، رستوران سنتی شیان است. این رستوران درست مثل چیدمان و دکوراسیون دلنشین و رنگی‌اش، غذاهای خوش‌رنگ‌ و خوش‌عطری سرو می‌کند. رستوران با برخورداری از منوی غذای متنوع، فضای روباز و بسته هر سلیقه‌ای را جذب خودش می‌کند.

پارک جنگلی لویزاندکوراسیون رستوران با استفاده از تخت‌های لمکده و میز و صندلی‌های مدرن به بهترین شکل چیدمان شده است. البته نمی‌شود خوشمزه‌بودن غذاهای باکیفیت رستوران را نادیده گرفت.

رستوران و تالارپذیرایی شیان

جشن ازدواج، جشن‌های بزرگ و مهمانی‌های پرجمعیت خانوادگی را می‌توانید در مجموعه پذیرایی رستوران و تالار شیان برگزار کنید. در این مجموعه همه‌چیز از سلف‌سرویس عالی گرفته تا کیفیت بالای غذاها و میزبانی از مهمانان به بهترین شکل ارائه می‌شود. تالار پذیرایی شیان با ظرفیت ۱۵۰۰ نفری با سرو انواع غذاها و کباب‌های خوش‌طعم ایرانی آمادگی رقم‌زدن خاطراتی خوش برای شما عزیزان است.

هتل شیان در پارک لویزان

اگر می‌خواهید چند روزی در طبیعت لویزان بمانید، هتل شیان را برای اقامت انتخاب کنید. با اقامت در این هتل می‌توانید صبح‌ها طلوع خورشید را ببینید و روزی دل‌انگیز را آغاز کنید. این هتل در بلندای این منطقه واقع شده است و طبیعتا آب‌وهوای فوق‌العاده‌ای دارد. واحدهای اقامتی هتل شیان تهران این زمینه را فراهم کرده است، با چشم‌انداز منحصربه‌فردی از جنگل‌های سرسبز لویزان روبه‌رو شوید.

هتل شیان در قلب طبیعتهتل شیان در سال ۱۳۷۵ آغاز به فعالیت کرده و ۳۴ سوئیت vip، درجه یک، درجه دو و درجه سه دارد. همه واحدهای اقامتی هتل شیان تهران از به‌روزترین سطح خدمات و امکاناتی چون سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی، حمام، وسایل برقی (تلویزیون و یخچال) و اینترنت رایگان دارد. از دیگر خدمات و امکانات هتل شیان صبحانه رایگان، اینترنت رایگان در لابی، استخر، رستوران، کافی‌شاپ، تالار همایش با ظرفیت ۱۵۰۰ نفری و پارکینگ است.

آدرس هتل شیان لویزان

تهران- بزرگ‌راه بابایی- خیابان هنگام

هتل شیان لویزان روی گوگل مپ

بولینگ شیان در پارک لویزان

از محبوب‌ترین بازی‌های پارک جنگلی لویزان بازی لاکچری بولینگ است. بولینگ تفریحی مهیج و جوان‌پسند محسوب می‌شود که خیلی‌ها برای وقت‌گذراندن با این بازی سرودست می‌شکنند. با ورود به مجموعه بولینگ شیان می‌توانید ساعت‌ها به تفریح و لذت در کنار دوستانتان مشغول باشید.

بولینگ و تفریحات دیگراز سایر بازی‌های این مجموعه میز بیلیارد، فوتبال‌دستی، دارت، اسنوکر، ایرهاکی به شمار می‌آید. همچنین رستوران، کافی‌شاپ، اینترنت رایگان، پارکینگ اختصاصی و سالن اختصاصی برای بازی بانوان از دیگر خدمات و امکانات مجموعه بولینگ شیان محسوب می‌شوند.

مسیرهای دسترسی به پارک لویزان

بهترین مسیر دسترسی به پارک جنگلی لویزان از طریق اتوبان امام علی و در ادامه طی‌کردن خروجی اتوبان زین‌الدین است. به خاطر داشته باشید، ورود ماشین‌های شخصی به مجموعه گردشگری لویزان ممنوع است و باقی مسیر را می‌توانید با استفاده از کالسکه‌های پارک لویزان طی کنید.

جاده تندرستی و سلامت پارک جنگلی لویزاننظر من را بخواهید این اتفاق بسی خوشایند است؛ تصورش را کنید، سوار بر کالسکه‌ از میان جنگل‌های لویزان مسیری خاطره‌انگیز و رویایی را می‌بینید. حقیقتا، حرف از این همه زیبایی هم باعث افت قندمان می‌شود، چه برسد به اینکه در آن‌جا حضور داشته باشیم.

دسترسی به طبیعت پارک جنگلی لویزان با مترو

با استفاده از حمل‌ونقل عمومی مثل مترو تهران می‌توانید خودتان را به پارک لویزان برسانید. هر کجای تهران که هستید، ابتدا سوار مترو شوید، سپس در یکی از نزدیک‌ترین ایستگاه‌های مترو لویزان(خط سه مترو تهران)، ایستگاه حسین‌آباد یا نوبنیاد پیاده شوید. اگر می‌خواهید باقی مسیر را با تاکسی به پارک لویزان بروید، با استفاده از تاکسی‌هایی که در کنار ایستگاه نوبنیادند به مقصد جنگل های لویزان بروید.

دسترسی به پارک جنگلی لویزان با اتوبوس

استفاده از اتوبوس ارزان‌ترین روش برای رفتن به پارک جنگلی لویزان محسوب می‌شود. شاید با اتوبوس مدت زمان بیشتری در راه باشید، ولی راحت‌تر می‌توانید به مجموعه لویزان دسترسی داشته باشید. خوشبختانه چندین ایستگاه اتوبوس دورتادور جنگل های لویزان واقع شده است که دسترسی آسان‌تری نسبت به مترو برای گردشگران فراهم می‌کند.

آدرس پارک جنگلی لویزان

پارک جنگلی لویزان در شمال شرق تهران در بخش شمیرانات منطقه چهارم پایتخت جای گرفته است. جنگل های لویزان از شمال به بزرگ‌راه بابایی، از جنوب به شمس‌آباد، از شرق به بزرگ‌راه شهید باقری و از غرب به ده لویزان منتهی می‌شود.

مجموعه لویزان روی گوگل مپ

طبیعت لویزان یک موهبت الهی برای ایرانی‌ها

اکنون که داستان سرگذشت لویزان را شنیدید و زیبایی‌های پارک جنگی لویزان را به چشم دیدید، بیشتر از قبل در نگهداری و مواظبت از این موهبت الهی تلاش کنید. هرچند این جنگل مصنوعی است، ولی وجود درختان، پرندگان و آب این پارک را به تبدیل کرده است. تا هر زمان دلتان برای دیدار دوباره با طبیعت تنگ شد، پناهگاهی امن برای آرامش در تهران داشته باشید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

  1. ویدا می‌گوید

    ممنون از اطلاعات.