باغ موزه های تهران؛ کالسکه‌هایی به عهد قاجار

موزه‌ های تهران دروازه‌هایی هستند که شما را در طول تاریخ پر فراز و نشیب این شهر سفر می‌دهند. اما باغ موزه‌ های تهران نه تنها شما را به سفر تاریخی می‌برند، در کنار آن طبیعتی زیبا هم برای شما دارند. تهران خیلی وقت است که چهره‌ قاجاریِ سرسبز و ییلاقی‌اش را در لایه‌های بتن و دود و سیمان و غبار پوشانده است. با این حال الان تنها راه دسترسی ما به گذشته و رویدادهایش از طریق همین باغ موزه های تهران است که در این مطلب، آن‌ها را معرفی کرده‌ایم.

ما در مقاله دیگری در مجله علی بابا به طور کامل به موزه های تهران پرداخته‌ایم، که بعد از خواندن این مقاله می‌تواند آن را هم بخوانید.


جستجو و خرید بلیط قطار در علی بابا


کاخ سعد آباد

کاخ‌ موزه سعد آباد در شمال تهران و کوهپایه‌ البرز، با یک میلیون و ۱۰۰ هزار متر مربع مساحت که بیشترش فضای سبز است، یکی از یادگارهای زیبای دوره قاجار و پهلوی در ایران است. کاخ موزه سعد آباد نه تنها فقط برای ایرانیان، بلکه برای گردشگران از کل جهان یک عمارت زیبا به نظر می‌آید و سهم مهمی در بین کاخ موزه های تهران در گردشگری دارد.

کاخ سعد آباد در ابتدا کاخ تابستانی شاهان قاجار بود اما در سال ۱۲۹۹ با افزایش کوشک‌ها و فضای سبز، به محل اقامت تابستانی رضاشاه تبدیل شد. بعدها کاخ‌های دیگری هم برای سکونت اعضای خاندان پهلوی در آن ساخته شد که بعد از انقلاب به موزه تبدیل شدند. در میان موزه‌های این مجموعه، تماشای موزه‌ سبز و کاخ تابستانی را از دست ندهید.

باغ موزه های تهران

اگر وقت بیشتری داشتید، بعد از قدم زدن در کاخ موزه سعد آباد و بازدید از موزه پیشنهاد می‌کنیم به دربند در نزدیکی سعد آباد بروید و خودتان را به صرف غذا یا چای مهمان کنید.

آدرس کاخ موزه سعد آبادنشانی: خیابان ولی‌عصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری

آدرس کاخ سعد آباد روی گوگل مپ

 

کاخ‌ نیاوران

کاخ نیاوران با مساحت ۱۱ هکتاری که در شمال تهران قرار دارد، در ابتدا کاخ ییلاقی فتحعلی‌شاه قاجار بود. بعدها ناصرالدین‌شاه کاخ صاحبقرانیه را در این مجموعه ساخت. باغِ کاخ نیاوران در بین باغ موزه های تهران زیبایی خاص خودش را دارد. در زمان پهلوی، عمارتی برای سکونت خانواده‌ محمدرضاشاه در آن ساخته شد.

باغ موزه های تهران

بیشتر عمارت‌های مجموعه کاخ نیاوران در سال ۱۳۶۵ به موزه تبدیل شدند و از آنجا بود که کاخ نیاوران محبوبیتش در بین سایر باغ موزه های تهران افزایش پیدا کرد. حتی اگر تمایل نداشتید از هیچ موزه‌ای در این مجموعه دیدن کنید، قدم زدن در باغ این کاخ‌ موزه آرامش‌بخش است، اما از ما می‌شنوید، به غیر از قدم زدن در باغ، کاخ صابقرانیه و کاخ اختصاصی را حتما ببینید.

آدرس کاخ نیاوران: تهران، میدان نیاوران

آدرس کاخ نیاوران روی گوگل مپ


بیشتر بخوانید: تزریق آدرنالین در تهران


باغ‌ موزه‌ نگارستان

پیشینه‌ باغ موزه نگارستان تا دوران فتحعلی‌شاه قاجار به عقب برمی‌گردد. عمارت بزرگ این باغ به دلیل نقاشی‌ها و نگاره‌های زیبایش از درباریان دوران قاجار به باغ نگارستان مشهور شده است. باغ موزه نگارستان در بین سایر باغ موزه های تهران، رخدادهای تاریخی زیادی را از سر گذرانده که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به قتل قائم‌مقام فراهانی اشاره کرد.

باغ موزه های تهران - باغ موزه نگارستان

در زمان ناصرالدین‌شاه بخشی از فضای باغ موزه نگارستان به فضای آموزشی اختصاص داده شد و ملک‌الشعرای بهار، علی‌اکبر دهخدا و دکتر محمود حسابی از جمله دانش‌آموختگان آن بوده‌اند. موزه‌های متعددی هم در این باغ وجود دارند که اگر وقت نداشتید همه را ببینید، پیشنهاد می‌کنیم موزه‌ مجسمه‌های مینیاتوری جهانگیر ارجمند را ببینید. همانطور که در ابتدا هم گفتیم، باغ موزه های تهران هر کدام به نوعی در شکل دهی به تاریخ ایران نقشی داشته‌اند.

آدرس باغ موزه نگارستان: خیابان بهارستان، کوی دانشسرا

آدرس باغ موزه نگارستان روی گوگل مپ

 

عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه حدودا ۴۰۰۰ مترمربع مساحت دارد که در سال ۱۲۹۵ به دستور مسعودمیرزا که فرزند ناصرالدین‌شاه بود، ساخته شد. در ساخت عمارت مسعودیه هنرهای گچ‌بری‌، کاشی‌کاری، خطاطی، نقاشی دیواری و تزییناتی نفیسبه در مقایسه با سایر باغ موزه های تهران، به اوج خودش رسیده است.

باغ موزه های تهران

عمارت مسعودیه در سال ۱۳۷۶ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.  بعد از سیاحت باغ سری به کافه‌‌رستوران این مجموعه بزنید که از کافه‌ های معروف شهر تهران است و صبحانه‌های معروفی دارد.

آدرس عمارت مسعودیه: خیابان اکباتان، بالاتر از ایستگاه مترو ملت

آدرس عمارت مسعودیه روی گوگل مپ

باغ‌ هنر ایرانی

باغ هنر ایرانی که یدر باغ موزه های تهران نسبتا کوچک است، در مساحتی کمتر از یک هکتار در منطقه‌ الهیه‌ تهران قرار دارد و پیشینه‌ آن به دوران پهلوی اول می‌رسد. عمارت بسیار زیبایی هم در باغ هنر ایرانی قرار دارد که از آن برای فضای نمایشگاهی و آموزشی استفاده می‌شود.

باغ موزه های تهران

دوازده ماکت از معروف‌ترین بناهای تاریخی ایران در این باغ قرار داده شده که به دست هنرمندان ایتالیایی ساخته شده‌اند. همچنین آثار حجمی هنرمندان معروف ایرانی در باغ موزه هنر ایرانی به طور دائمی نمایش داده می‌شوند. در این باغ علاوه بر موزه و نگارخانه، فروشگاه محصولات فرهنگی و هنری و کافی‌شاپ نیز وجود دارد که آن را به یکی از پرامکانات‌ترین باغ موزه های تهران تبدیل می‌کند.

آدرس باغ هنر ایرانی: میدان تجریش، خیابان دربندی، خیابان دکتر حسابی، پلاک ۳۰

آدرس باغ هنر ایرانی روی گوگل مپ

باغ ایرانی

باغ ایرانی که در بافت قدیمی محله‌ ده‌ ونک قرار دارد، حدود سه تا چهار هکتار مساحت دارد و بر اساس الگوی باغ ایرانی طراحی و ساخته شده است. در فضای سبز بی‌نظیر این باغ، درختان قدیمی حفظ شده‌اند و درختان جدیدی مانند مورد، برگ نو، زرشک، شیرخشت، رز، نسترن و… نیز به بافت گیاهی آن اضافه شده‌اند.

باغ موزه های تهران

باغ ایرانی یک عمارت قدیمی بسیار زیبا دارد که به خاطر آن در فهرست باغ موزه های تهران جایگاه گرفته است و  در کنار بخش‌های فرهنگی و هنری، زمین بازی ویژه‌ کودکان، زمین ورزش، رستوران و چای‌خانه و نمازخانه نیز دارد.

آدرس باغ ایرانی: خیابان شیخ بهایی شمالی، ۲۰متری پیروزان، کوچه‌ی شهید صابری

آدرس باغ ایرانی روی گوگل مپ

 

خانه‌ مقدم

خانه‌ موره مقدم هم نزدیک میدان توپخانه قرار دارد و ۲۱۱۷ متر مربع مساحت آن است. خانه مقدم به دلیل داشتن اشیای بسیار ارزشمندش، یکی از گران‌بهاترین خانه‌های جهان و از بهترین باغ موزه های تهران به حساب می‌آید. این خانه از اواخر دوران قاجار تا امروز پابرجا مانده است و منزل پدری استاد محسن مقدم، اولین باستان‌شناس ایرانی و از شاگردان کمال‌الملک بوده است.

باغ موزه های تهران

استاد مقدم و همسر فرانسوی‌اش تصمیم گرفتند اشیای تاریخی را که در آن زمان در معرض نابودی یا خروج از ایران قرار داشتند، بخرند و در خانه مقدم نگهداری کنند. استاد مقدم در سال ۱۳۵۱ این خانه را با تمام آثار ارزشمندش وقف دانشگاه تهران کرد. در سال ۱۳۸۸ این خانه برای بازدید عموم بازگشایی شد.

آدرس خانه مقدم: خیابان امام خمینی، بین ولیعصر و شیخ هادی، جنب بانک ملت، پلاک ۲۴۹

آدرس خانه موزه مقدم روی گوگل مپ

باغ فردوس

مساحت باغ فردوس ۲۰ هزار متربع است و در شمال تهران در شمیران و نزدیک میدان تجریش قرار دارد. باغ فردوس به دستور محمدشاه قاجار ساخته شد و عمارت سه‌طبقه‌ آن با زیرزمین ۱۰۰۰ متری‌اش، زمانی محل اقامت اعیان بود ولی امروز به یکی از باغ موزه های تهران تبدیل شده است. بعدها سپهسالار صاحب این باغ شد که آن را به دلیل بدهی به تجارت‌خانه‌ طومانیانس واگذار کرد و آن تجارت‌خانه هم به دلیل بدهی آن را به رضاشاه واگذار کرد.

باغ موزه های تهران

در سال ۱۳۵۰ عمارت باغ فردوس به مرکز فرهنگی و نمایشگاهی تبدیل شد. در سال ۱۳۸۱ موزه‌ سینما به این عمارت منتقل شد که تا امروز هم فعال است. در این مجموعه به غیر از سالن سینما، کتاب‌فروشی، فروشگاه محضولات فرهنگی و هنری و چند کافی‌شاپ نیز به صورت فعال دایراند.

آدرس باغ فردوس: خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان تجریش

آدرس باغ فردوس روی گوگل مپ

موزه‌‌ تماشاگه زمان

مساحت موزه تماشاگه زمان حدودا ۶۷۰۰ مترمربع است و یک عمارت ۷۰۰ متری در آن قرار دارد که امروزه با نام موزه زمان فعالیت می‌کند. ابزارهایی که در موزه زمان به نمایش گذاشته شده‌اند، سیر عمل زمان‌سنجی را از گذشته‌های دور تا امروز روایت می‌کنند و به خاطر محیط زیبایش، جزیی از باغ موزه های تهران به حساب می‌آید. پیشینه‌ این باغ به دوران پادشاهان قاجاری مثل ناصرالدین‌شاه و محمدشاه قاجار می‌رسد. در موزه‌ی این باغ، ساعت‌های بسیار گران‌قیمتی در معرض دید قرار دارند.

باغ موزه های تهران

آدرس موزه تماشاگه زمان: خیابان ولیعصر، خیابان سرلشگر فلاحی، نبش چهارراه پرزین بغدادی

آدرس موزه زمان روی گوگل مپ

 کاخ گلستان

کاخ گلستان تهران با چهار و نیم هکتار مساحت در میدان ارگ تهران، از سال ۹۸۸ هجری قمری و دوران شاه‌عباس صفوی وجود داشته است. بعدها کریم‌خان زند دیوان‌خانه‌ای در آن ساخت و کاخ گلستان را به مرکز حکومتش در تهران تبدیل کرد. اما رونق اصلی این کاخ  گلستان به دوران آقا محمدخان قاجار بازمی‌گردد که با تاسیس سلسله‌ قاجاریه این باغ را به ارگ سلطنتی تبدیل کرد که این روزها هم به یکی از باغ موزه های تهران تبدیل شده است.

با دیدن ۱۰ باغ‌موزه‌ی تاریخی تهران، به دوران قاجار سفر کنید

در زمان ناصرالدین‌شاه، تغییرات اساسی در باغ کاخ گلستان ایجاد شد و از مساحت آن کم شد. بعدها پهلوی اول و دوم نیز در این کاخ تاج‌گذاری کردند. موزه‌های کاخ گلستان تماشایی‌اند و عمارت شمس‌العماره در این باغ اولین ساختمان چندطبقه‌ای است که در تهران ساخته شده است. اگر قصد بازدید از باغ موزه های تهران را دارید، با مترو به میدان توپخانه (امام‌خمینی) بروید و از آن‌جا با ماشین‌ به میدان ارگ و کاخ گلستان بروید که هم فال است و هم تماشا.

آدرس کاخ گلستان تهران: خیابان پانزده خرداد،میدان ارگ

آدرس کاخ گلستان روی گوگل مپ

باغ موزه های تهران را دیدید؟

جاهای دیدنی در تهران بسیار زیاد است و دسته‌های مختلفی هم دارد. این بار با معرفی باغ موزه های تهران خواستیم جاهایی دیدنی طبیعی و تاریخی را نشان بدهیم که با دیدنشان هم طبیعت‌گردی بکنید و هم کمی از تاریخ پر فراز و نشیب ایران در دوران قاجار اطلاعات داشته باشید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.