معرفی پارک نهج البلاغه

پارک نهج البلاغه تهران؛ احیای دره فرح‌زاد پایتخت

معرفی پارک نهج البلاغه تهران با همه جاذبه‌ها

اولین باری که اسم بوستان نهج البلاغه تهران را شنیدم، انتظار پارکی به این وسعت را نداشتم و بیشتر منتظر دیدن یک فضای ساده و کوچک بودم. اما بعد از سرزدن به این بوستان، ترجیح دادم از لفظ «پارک نهج البلاغه» استفاده کنم و به قولی در حقش کم‌لطفی نکنم.

پارک نهج البلاغه تهران از آن چیزی که فکر می‌کنید بزرگ‌تر و باصفاتر است. در کل از آن پارک‌های تهران است که همیشه مثل یک گزینه ثابت گوشه ذهنتان می‌ماند و هرازچندگاهی هوس وقت‌گذرانی در آن به سراغتان می‌آید.

به همین خاطر قصد دارم در این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا، از گوشه‌وکنار این پارک برایتان بگویم و باهم گشتی در آن بزنیم.

پارک نهج البلاغه کجاست؟
حاشیه اتوبان همت، بین اتوبان یادگار امام و اتوبان اشرفی اصفهانی.
مساحت پارک نهج البلاغه چقدر است؟
مساحت کنونی: ۳۵ هکتار
این پارک چه امکانات تفریحی دارد؟
فضای مناسب برای پیک‌نیک، پل معلق، مسیرهای دوچرخه‌سواری، سینما ۶بعدی، سینما گیم ۷بعدی، قایق پرشی، بانجی جامپینگ، راپل، سوئینگ، شهربازی بیلینو و…
دسترسی به پارک نهج البلاغه با مترو چگونه است؟
از غرب تهران: از طریق اتوبان اشرفی اصفهانی، بلوار همیلا
از شرق تهران: اتوبان یادگار امام، بلوار ایوانک
از جنوب تهران: اتوبان همت، خروجی اشرفی اصفهانی یا یادگار امام
از شمال تهران: اتوبان هاشمی رفسنجانی (نیایش سابق)، خروجی اشرفی اصفهانی یا یادگار امام

معرفی پارک نهج البلاغه

یکی از مهم‌ترین موضوعات در ساخت پارک‌ها، انتخاب مکان صحیح و کارشناسی‌شده برای آن‌هاست. خوشبختانه پارک نهج البلاغه از پارک‌های اصولی‌سازی است که در ۴ فاز طراحی شده. فاز اول، دوم و سوم آن به ترتیب در سال‌های ۱۳۸۸، ۱۳۹۲ و ۱۳۹۵ در دره فرح‌زاد تهران افتتاح شدند که به بزرگ‌راه‌های اشرفی اصفهانی، همت، حکیم، هاشمی رفسنجانی (نیایش سابق) و یادگار امام راه دارد. البته ناگفته نماند که فاز ۳ پارک نهج البلاغه هنوز تکمیل نشده و افتتاحش بیشتر حالت تشریفاتی داشته است.

موقعیت جغرافیایی خاص پارک نهج البلاغه (قرارگرفتن در دره فرح‌زاد)، موقعیت خوبی برای ساخت یک پارک با معماری متفاوت فراهم کرده است. پارک نهج البلاغه یک پارک طبقه‌ای با شیب حدود ۳۵ – ۱۰ درجه است که اگر در نقاط بالایی پارک بایستید، در یک نگاه می‌توانید تا عمق دره را با چشمتان دنبال کنید.

معرفی پارک نهج البلاغهساخت یک فاز دیگر این پارک ادامه دارد و با تکمیل آن، پارک نهج البلاغه به یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های ایران تبدیل خواهد شد. البته که در حال حاضر هم از وسیع‌‌ترین پارک‌های پایتخت (۳۵ هکتار) است و در تمام طول سال گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

نزدیکی و اتصال پارک نهج البلاغه به بوستان پردیسان به‌وسیله پل معلق، باعث جان تازه‌گرفتن قسمت‌های خلوت و حاشیه‌ای این دو پارک شده و تنوع و گستردگی به هر دو بخشیده است.

دیدنی های پارک نهج البلاغه

در این قسمت می‌خواهم از دیدنی های پارک نهج البلاغه برایتان بگویم، اما راستش را بخواهید پارک نهج البلاغه بیشتر از آن که تنوع در مکان داشته باشد، فضای دل‌باز و تفریحات جالب‌ دارد. بااین‌حال به دو قسمت پارک که ارزش تفکیک دارد، اشاره می‌کنم و بعد به سراغ تفریحات هیجان‌انگیزش می‌روم.

پل معلق پارک نهج البلاغه

اگر پایتخت‌نشین هستید و پیاده‌روی روی پل معلق مشگین‌شهر را تجربه کرده‌اید یا دلتان می‌خواهد تجربه کنید، پل معلق پارک نهج البلاغه می‌تواند این تجربه خوشایند را در تهران برایتان رقم بزند؛ آن هم با پرداخت هزینه‌ای نسبتا کم (۱۵ هزار تومان-تابستان ۱۴۰۰) و بدون نیاز به طی مسافتی طولانی.

پل معلق پارک نهج البلاغه واقعا دیدنی است؛ هم به‌عنوان یک سازه مدرن، هم برای تماشای پارک از زاویه‌ای متفاوت. ارتفاعش هم ۶۵ متر است و نه آن‌قدر بلند است که دست و دلتان بلرزد و عطایش را به لقایش ببخشید، نه آن‌قدر کم‌ارتفاع است که برایتان خالی از هیجان باشد. بعد از ۲۸۵ متر پیاده‌روی بر فراز پل معلق پارک نهج البلاغه که به پل آسمان هم معروف است، به پارک پردیسان می‌رسید و فرصت گشت‌زدن در این پارک هم پیدا می‌کنید.

پل معلق پارک نهج البلاغهپل آسمان، برخلاف خودِ پارک که ۲۴ ساعته باز است، صرفا در ساعات و روزهای خاصی امکان بازدید دارد، ولی متاسفانه هر سایت و مرجعی زمان متفاوتی را اعلام کرده و راهنمایی‌ها بیشتر گیج‌کننده‌اند!

من که به نتیجه درستی نرسیدم، اگر شما از زمان دقیقش اطلاع دارید، خیلی خوب می‌شود که برایمان کامنت بگذارید.

راستی تا یادم نرفته، پل معلق در فاز ۲ پارک نهج البلاغه است.

یادمان شهدای نهج البلاغه

یکی از بخش‌های پارک نهج البلاغه که حال و هوای متفاوتی نسبت به سایر قسمت‌ها دارد، یادمان ۳ شهید گمنامی است که در مهر۱۳۸۹، در این قسمت از پارک به خاک سپرده شده‌اند.

یادمان شهدای نهج البلاغهجدا از مراسم‌هایی که در ایام مذهبی برگزار می‌شود، این یادمان خلوتگه بسیاری از افراد است و حال و هوای آرام و خوشی دارد.

تفریحات پارک نهج البلاغه

خب، نوبتی هم که باشد، نوبت گفتن از تفریحات پارک نهج البلاغه است. قطعا یکی از بهترین ویژگی‌های بوستان نهج البلاغه این است که برای همه گردشگران نسخه ثابتی نمی‌پیچد و دستتان را برای انتخاب باز می‌گذارد. تفریحات این پارک متنوع و متعدد است و هرکسی می‌تواند باتوجه‌به علایق و روحیاتش، در بوستان نهج البلاغه وقت بگذراند.

پارکی که هم بلد است یک خلوتِ آرام و سبز باشد، هم می‌تواند حسابی سرحالتان بیاورد و هیجان را جایگزین سکوت کند.

– بانجی جامپینگ

یادم است یک بار که به پارک نهج البلاغه رفته بودم، با شنیدن یک جیغ بلند و هیاهوی بعدش یهو به خودم آدم و شروع کردم سر به این‌‌سو و آن‌سو چرخاندن که چشمم روی پل معلق ایستاد و تازه فهمیدم جیغی که شنیدم از سر هیجان بوده و برخلاف انتظارم حسابی دارد به کسی که صدایش را شنیدم، خوش می‌گذرد!

واقعا حیف می‌شد اگر با وجود یک پل معلق ۶۵متری در پارک نهج البلاغه، خبری از بانجی جامپینگ نبود. بانجی جامپینگ، راپل و سوئینگ از آن پیشنهادهایی است که دوست‌داران هیجان را به پارک نهج البلاغه می‌کشاند و حسابی سرذوقشان می‌آورد.

بانجی جامپینگنمی‌دانم شما انتظار دارید هزینه این تفریحات چقدر باشد، اما من یکم از شنیدنش جا خوردم:

 • سوئینگ: ۳۰۰ هزار تومان
 • بانجی جامپینگ: ۲۸۰ هزار تومان
 • راپل: ۷۰ هزار تومان

خلاصه که مطمئنا تماشایش هم لذت‌ خاص خودش را دارد و لزومی نیست که همه را امتحان کنیم!

– زمین اسکیت

زمین اسکیت پارک نهج البلاغه بیشتر از آن که به زمینش معروف باشد، به کسانی که به آنجا می‌روند و زنده و پرشور نگهش می‌دارند، شهرت دارد. نوجوانان و جوانانی که با اسکیت، دوچرخه و اسکیت‌بُردهای خود زمین که هیچ، دیوارهای آنجا را هم بالا و پایین می‌روند و هر رهگذری را میخکوب حرکاتشان می‌کنند.

زمین اسکیتاگر شما هم به این سبک از تفریحات علاقه دارید، حتما سری به پارک نهج البلاغه بزنید و هم از زمینی مناسبی که دارد استفاده کنید، هم با کسانی که در این فعالیت‌ها مشتاق و ماهرند، آشنا شوید.

– جاده‌های تندرستی و پیاده‌روی

پارک نهج البلاغه بی‌بُروبَرگَرد یکی از بهترین پارک‌های تهران برای پیاده‌روی است. فضای سرسبز و وسیع آن کنار آب‌وهوا و امکانات خوبی که مهیا کرده است، پتانسیل این را دارد که به پاتوق دائمی شما تبدیل شود.

جاده‌های تندرستی و پیاده‌روی پارک نهج البلاغهطراحی مسیرهای مخصوص پیاده‌روی در پارک نهج البلاغه هم بی‌تاثیر نیست. دیدن تراست‌های خط‌کشی‌شده و افرادی که با جدیت در حال پیاده‌روی‌اند، حس خوبی به قدم‌زدن‌هایتان می‌دهد و لذتش را دوچندان می‌کند.

نیمکت‌های که کنار مسیرهای پیاده‌روی قرار داده شده است، استراحتگاه‌های خوبی‌ است که فرصت تماشای آدمای دیگر را هم فراهم می‌کند. البته این به شرطی حُسن به حساب می‌آید که شما هم مثل من از نگاه‌کردن به رهگذرها لذت ببرید و در دلتان حدس بزنید که هرکدام به چه چیزی فکر می‌کنند!

– سینما ۶بعدی و سینما گیم ۷بعدی

اول از همه بگویم که این دو سینما، دو فضای مجزا با سرگرمی‌های متفاوت‌اند. سینما ۶بعدی در واقع یک سینما نمایش‌دهنده فیلم ۳ بعدی است که تکان‌خوردن صندلی‌ها و اضافه‌شدن افکت‌های محیطی خاص را بُعدهای بعدی‌اش حساب کرده‌ است.

در سینما گیم ۷بُعدی هم قرار است به‌صورت گروهی به جنگ در چند سناریو مختلف مشغول شوید و یک بازی گروهی جذاب را تجربه کنید. البته هیجانش از چیزی که در عکس می‌بینید بیشتر و واقعی‌تر است!

سینما 6 بعدی و سینما گیم 7 بعدیاگر با برنامه‌ریزی قبلی به پارک نهج البلاغه می‌روید و قصد سرزدن به این دو سینما را دارید، حتما سایت‌های تخفیفی را هم چک کنید. در غالب مواقع بلیط‌ این تفریحات با قیمتی ارزان‌تر برای فروش گذاشته شده‌ است.

– میز پینگ‌پنگ

میز پینگ‌پنگ از آن چیزهایی است که هم ارزش گفتن دارد، هم خودش به‌تنهایی یک تفریح به حساب نمی‌آید. شاید بهتر است به چشم یک امکانات خوب به آن نگاه کنیم و اگر اهل این ورزش هستیم، روی پارک نهج البلاغه حساب کنیم.

– دوچرخه‌سواری

باتوجه‌به پرطرفداربودن از دوچرخه‌سواری در پارک نهج البلاغه، حقش بود زودتر از دوچرخه‌سواری در پارک نهج البلاغه می‌گفتم. بدون‌شک دوچرخه‌سواری در پارک نهج البلاغه یکی از بهترین تفریحاتی است که می‌توانید تجربه کنید. خیالتان هم راحت باشد؛ اگر خودتان دوچرخه ندارید، یک دوچرخه از داخل پارک کرایه کنید و سَروتَه پارک را هم بیاورید!

دوچرخه سواریدوچرخه‌سواری در فاز ۲ پارک نهج البلاغه که مسیری ۹کیلومتری دارد، طرفدار بیشتر به نسبت فاز ۱ که بخش کوچک‌تری را به دوچرخه‌سواری اختصاص داده است، دارد. فرازوفرود مسیر دوچرخه‌سواری استاندارد است و حتی کودکان و تازه‌کارها هم از پسش برمی‌آیند. اما اگر به‌دنبال هیجان بیشتری هستید، باید از مسیر مخصوص پیاده‌روی خارج شوید و با مراقبت از رهگذران، در قسمت‌های دیگر پارک گشتی بزنید. البته توصیه می‌کنم مکان‌های کم‌تردد را انتخاب کنید که برای دیگران مزاحمت ایجاد نشود.

هزینه کرایه دوچرخه بستگی به مدل آن (برقی، دنده‌ای و کودک) دارد و بازه زمانی درنظرگرفته‌شده هم ۱ ساعت است.

– قایق پرشی

قایق پرشی پارک نهج البلاغه از آن تفریحات کوتاه و آنی اما هیجان‌انگیزی است که در هر پارک دیگری گیرتان نمی‌آید. کل مدت زمانی که این بازی طول می‌کشد، چیزی حدود ۳ دقیقه است که شما روی قایق پرشی می‌نشینید، به بالای یک سرسره کشیده می‌شود و سپس در یک آن باشتاب به داخل استخر روبه‌رویتان پرتاب می‌شوید.

قایق پرشی پارک نهج البلاغههمان طور که گفتم تمام هیجان این بازی در چند دقیقه تمام می‌شود، اما در همان آن بسیار لذت‌بخش خواهد بود. قایق پرشی پارک هم از آن تفریحاتی از که اگر در سایت‌های تخفیفی به دنبالش بگردید، بلیط ارزان‌قیمت پیدا خواهید کرد.

– سافاری وحشت

همان طور که از اسم این قسمت از پارک نهج البلاغه معلوم است، قرار است در سافاری وحشت بترسید و تا می‌توانید جیغ بزنید. همیشه یکی از عجیب‌ترین چیزها برای من این است که چرا وقتی می‌دانیم همه‌چیز نمایشی است و منتظر ترسانده‌شدن هم هستیم، باز هم می‌ترسیم!

نمی‌دانم، شاید انتظار ترس داشتن، خودش حس ترسناکی است!

سافاری وحشتدر سافاری وحشت شما باید پیاده مسیر را طی کنید و حدود ۷ دقیقه، خودتان را برای هرچیزی آماده کنید. البته هرچیزی که اغراق است، اما خب افکت‌های صوتی و نورپردازی داخل سافاری به فضاسازی بهتر این فضا حسابی کمک کرده است.

سافاری وحشت در تمام روزهای هفته باز است. البته ساعت کاری‌اش از شنبه تا چهارشنبه، ۶ عصر تا حدود ۲ نیمه‌شب است، آخر هفته‌ها اما زودتر (۵ عصر) شروع به کار می‌کند.

برای خرید بلیط، سایت‌های تخفیفی هم که یادتان نرفته؟

– ورزش همگانی

درست است که ورزش همگانی بیشتر از هرچیزی به رهبر ورزشی و عده‌ای ورزش‌دوست احتیاج دارد، اما وجود یک فضای وسیع و مناسب که بتواند میزبان آنان باشد و تجهیزات ورزشی هم داشته باشد، بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

در پارک نهج البلاغه تهران فضایی با وسعت ۱۸۰۰ مترمربع درنظرگرفته‌شده است که به‌طور ویژه به ورزش‌های همگانی اختصاص داده شده. هر چند وقت یک ‌بار شهرداری و سایر نهادها با برگزاری همایش‌های ورزش‌های گوناگون، علاقه‌مندان به ورزش را دور هم جمع می‌کنند و شور و اشتیاق را به این جمع‌ها تزریق می‌کنند.

ورزش همگانی پارک نهج البلاغهاگر محل زندگی‌تان نزدیک این پارک است، پیشنهاد می‌کنم یک بار هم که شده همایش‌های همگانی را تجربه کنید و از آشنایی با هم‌سن‌‌و‌سال‌هایتان که تلاش می‌کنند هم‌گام با ریتم آهنگ و حرکات مربی ورزش کنند، لذت ببرید.

توجه کردید که من از ترکیب «علاقه‌مند به ورزش»، به جای ورزشکار استفاده کردم؛ پس اگر تجربه ورزش هم ندارید، باز هم ورزش‌های همگای پارک نهج البلاغه را از دست ندهید.

– تونل نوری

یکی از قشنگ‌ترین قسمت‌های بوستان نهج البلاغه، تونل نوری جذاب آن است که به‌تازگی (فروردین ۱۴۰۰) طراحی و اجرا شده. در حال حاضر این تونل، با ۲۶۰ متر طول، بزرگ‌ترین تونل نوری کشورمان است که در شب بسیار دیدنی می‌شود.

تونل نوریاگر عکاس ماهری باشید، احتمالا بتوانید عکس‌های خوبی از ترکیب نورهای رنگی و تاریکی شب بیرون بکشید.

امکانات رفاهی پارک

بوستان نهج البلاغه خوشبختانه امکانات خوبی دارد و پاسخگوی نیاز گردشگران است. امکاناتی مثل:

 • پارکینگی با ظرفیت انبوه که ۷۵۰ خودرو را در خود جا می‌دهد و از دنبال جای پارک گشتن در اطراف پارک، بی‌نیازتان می‌کند.
 • مسجد بزرگی که در کنار یادمان شهدا قرار دارد و در زمان اذان‌های ظهر و شب پذیرای نمازگزاران است.
 • یک آمفی‌تئاتر روباز که برای برگزاری جشن‌ها و جشنواره‌های عمومی استفاده می‌شود.
 • سرویس بهداشتی، سوپر مارکت، نیمکت، کافه، آب‌خوری، آلاچیق‌های مسقف، ایستگاه‌های کرایه دوچرخه و…

امکانات رفاهی پارک نهج البلاغهپارکینگ پارک نهج البلاغه

پارک نهج البلاغه در حال حاضر ۳ پارکینگ دارد که در کنار درب‌های ورودی پارک قرار گرفته‌ است:

پارکینگ ۱ (فاز ۱): بلوار اشرفی اصفهانی، پونک، بلوار همیلا / ورودی غرب تهران

پارکینگ ۲ (فاز ۲): یادگار امام جنوب، بلوار ایوانک غربی / ورودی شرق تهران

پارکینگ ۲ (فاز ۳): بلوار اشرفی اصفهانی شمال، خیابان استاد نظری، بعد از میدان استاد نظری / ورودی غرب تهران

هر پارکینگ بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ واحد خودرو ظرفیت دارد که مجموعا به ۷۵۰ خودرو می‌رسد.

پارک نهج البلاغه کجاست؟

پارک نهج البلاغه در غرب تهران قرار دارد که به کمک بزرگ‌راه‌های اطراف خود به تمام مسیرهای ترافیکی متصل می‌شود و دسترسی گردشگران را از تمام بخش‌های تهران آسان می‌کند.

پارک نهج البلاغه کجاست؟مسیرهایی که از جهات گوناگون به بوستان نهج‌البلاغه منتهی می‌شوند، بدین‌ترتیب‌اند:

از غرب تهران: از طریق اتوبان اشرفی اصفهانی، بلوار همیلا

از شرق تهران: اتوبان یادگار امام، بلوار ایوانک

از جنوب تهران: اتوبان همت، خروجی اشرفی اصفهانی یا یادگار امام

از شمال تهران: اتوبان هاشمی رفسنجانی (نیایش سابق)، خروجی اشرفی اصفهانی یا یادگار امام

ساعت کاری پارکینگ‌ها: ۷ صبح تا ۱۲ نیمه‌شب

پارک نهج البلاغه روی گوگل مپ

چطور با مترو به پارک نهج البلاغه برویم؟

ایستگاه صادقیه خط ۲ تهران، نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به پارک است. بعد از رسیدن به این ایستگاه، می‌توانید با بی‌آرتی‌های خط ۱۰ خود را به ایستگاه باغ فیض برسانید و از آنجا به بعد را کمی قدم بزنید.

البته جلوی درب خروجی مترو، تاکسی‌هایی هم هست که شما را تا پارک ببرند.

 پیشنهاد آخر

یکی از چیزهایی که معمولا در پارک نهج البلاغه زیاد به چشم می‌خورد، خانواده‌هایی‌اند که بساط پیک‌نیک خود را در قسمت‌های مختلف پارک پهن کرده‌اند و با آرامش خیال مهیای تفریح و وقت‌گذرانی شده‌اند. اگر شما هم اهل اتراق‌کردنید، این پارک واقعا فضای خوبی دارد و انتخاب مناسبی است.

یکی از چیزهای دیگری که خوب است بدانید، وجود یک تونل زیرزمینی است که فاز ۱ و ۲ پارک را به هم متصل می‌کند و دیگر لازم نیست به سراغ ماشینتان بروید.

خب، تمام چیزهایی که لازم بود بگویم را گفتم. اما اگر هنوز مرددید که از پارک نهج البلاغه دیدن کنید یا نه، باید بگویم که قطعا ارزش یک بار سرزدن را دارد و احتمال اینکه باز هم این پارک را به‌عنوان مقصد خود انتخاب کنید، زیاد است.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

 1. مسیح می‌گوید

  سلام ممنون از توضیحات شما بوستان خوبی ولی یه ایراد بزرگ داره کمبود سرویس بهداشتی و شیر آب خوری و شستشو و اگر هم هست دسترسی بسیار سخت ممنون

 2. H می‌گوید

  الان تو ایام عید بازه ؟