بهترین پارک‌ های تهران را بشناسید

تهران از قدیم به دلیل داشتن آب‌وهوای مناسب، دارای مناطق سرسبز بسیاری بوده است. این مناطق سرسبز عمدتا باغ‌های قدیمی تهران را شامل می‌شود که برخی از آن‌ها امروزه به عنوان بهترین پارک های تهران شناخته می‌شوند. همچنین تلاش‌ها برای رسیدن سرانه فضای سبز تهران به استانداردهای جهانی توسط شهرداری ادامه دارد و در این راستا پارک‌ها و بوستان‌های متنوع و مدرنی احداث شده‌اند. به طور کلی، تهران بیش از دو هزار پارک را در خوی جای داده است که هرکدام به نحوی زیبایی و اهمیت مخصوص به خود را دارند.

در ادامه همراه باشید تا برخی از بهترین پارک های تهران را به شما معرفی کنیم.

بهترین پارک های تهران برای فعالیت‌های فرهنگی

اگر می‌خواهید بهترین پارک های تهران را بشناسید، در ادامه این مطالب را بخوانید.

۱. پارک هنرمندان

قدمت پارک هنرمندان یا بوستان ایرانشهر به دوران قاجار می‌رسد. این پارک که بخشی از اراضی یکی از شاهزادگان بوده است در سال ۱۳۷۵ به مالکیت شهرداری تهران درآمد و به شکل کنونی طراحی شد. این پارک در مرکز شهر تهران در خیابان ایرانشهر واقع شده است و یکی از بهترین پارک های تهران شناخته می‌شود.

خانه هنرمندان ایران و تماشاخانه ایرانشهر نیز در این پارک قرار دارد که محیطی فرهنگی و هنری را در این پارک رقم زده است و به همین سبب آن را پارک هنر یا هنرمندان می‌نامند. چندین تالار و نگارخانه در خانه هنرمندان قرار دارد و همچنین محل دبیرخانه صنف‌های هنری ایران به شمار می‌رود.

رویدادهای مختلف هنری همچون اجرای تئاتر، موسیقی و… در این پارک برگزار می‌شود که آن را به پاتوق هنرمندان تهرانی تبدیل کرده است. فضاهای سرسبز، وسایل ورزشی، زمین فوتبال، فوتبال دستی، زمین بسکتبال و کافی‌شاپ‌ها در این پارک از دیگر امکانات آن است.

بهترین پارک های تهران

آدرس پارک هنرمندان

بوستان هنرمندان در نزدیکی میدان هفت تیر و در خیابان ایرانشهر قرار دارد.

آدرس پارک هنرمندان را می‌توانید بر روی نقشه زیر ببینید:

۲. پارک دانشجو

از بهترین پارک های تهران که امروزه کاربردهای فرهنگی دارد، می‌توان به پارک دانشجو اشاره کرد. پارک دانشجو که پیش از انقلاب بوستان پهلوی نام داشت، در نزدیکی مجموعه تئاتر شهر واقع شده است. این پارک از شمال به خیابان انقلاب، از غرب به خیابان ولیعصر و از شرق به خیابان رازی محدود است. مساحت این پارک بیش از سه هزار مترمربع است و سالن تئاتر شهر، کتابخانه دانشجو، زمین بازی کودکان، سرویس بهداشتی و بوفه را شامل می‌شود.

حضور مجموعه تئاتر شهر، مجتمع فرهنگی مذهبی ولی‌عصر در ضلع جنوب غربی این پارک و همچنین نزدیکی به تالار وحدت و دانشگاه‌های تهران و صنعتی امیر کبیر این پارک را به پاتوقی برای دانشجویان و هنرمندان تبدیل کرده است. جشنواره خیابانی تئاتر فجر نیز هرساله در این پارک برگزار می‌شود.

بهترین پارک های تهران

آدرس پارک دانشجو

پارک دانشجو در تقاطع خیابان ولی‌عصر و انقلاب (چهار راه ولی‌عصر) قرار دارد.

آدرس بوستان دانشجو را می‌توانید بر روی نقشه زیر ببینید:

۳. پارک ملت

بدون شک یکی از خاطره‌انگیزترین پارک‌های تهران، بوستان ملت است که جز بهترین پارک های تهران به شمار می‌رود. پارک ملت که در جوار پردیس گالری ملت قرار گرفته، این‌روزها رنگ‌وبوی فرهنگی و هنری به خود گرفته است. همچنین مجسمه‌های مفاخر بزرگ ایرانی نیز در این پارک دیده می‌شود که می‌تواند بر فرهنگی بودن این پارک دلالت کند.

پارک ملت با ۳۴ هکتار وسعت یکی از بزرگ‌ترین پارک‌ های تهران به شمار می‌رود که باغ وحشی کوچک، درختانی قدیمی، آب‌نما، دریاچه، سینما چهار بعدی و امکانات متنوع ورزشی همچون میز تنیس، شطرنج، زمین والیبال، زمین بازی بدمینتون و… را در خود جای داده است.

نوستالژی بودن پارک و امکانات ورزشی و فرهنگی آن را در میان خانواده‌ها و جوانان شهر تهران محبوب کرده است. همچنین جالب است بدانید که این پارک اولین پارکی است که شهروندان تهرانی به مهمانان غیرتهرانی خود برای بازدید معرفی می‌کنند.

بهترین پارک های تهران

آدرس پارک ملت

پارک ملت در خیابان ولیعصر، تقاطع نیایش واقع شده است.

آدرس پارک ملت را می‌توانید بر روی نقشه زیر ببینید:

بهترین پارک های جنگلی تهران

خیلی‌ها دوست دارند به جای گشت‌وگذار در پارک های تهران، سراغ پارک‌های جنگلی بروند. این افراد هم در تفریح خود به مشکلی نخواهند خورد.

۱. پارک چیتگر

پارک چیتگر یکی از بهترین پارک های تهران شناخته می‌شود که برای پیک‌نیک و دوچرخه‌سواری در روزهای تعطیل بسیار محبوب است. جالب است بدانید که هدف از احداث این بوستان جنگلی که در آغاز مسیر وزیدن باد غربی به شهر تهران قرار گرفته، بالا بردن مقدار اکسیژن هوای تهران بوده‌ است. این پارک با مساحت بیش ۹۰۰ هکتار چندین گونه متنوع همچون اقاقیا، زبان گنجشک، نارون چتری، ارغوان، داغداغان، افرای زینتی و… را در خود جای داده است.

مهم‌ترین جاذبه این پارک پیست‌های مخصوص دوچرخه‌سواری و اسکیت‌سواری است که آن را به پاتوقی برای جوانان شهر تهران تبدیل کرده است. همچنین وجود باشگاه سوارکاری و پینت‌بال و قرار گرفتن آن در نزدیکی دریاچه چیتگر یا همان خلیج‌فارس، حضور رستوران‌ها و آبشار چیتگر در این پارک جنگلی آن را به یکی از مهم‌ترین پارک‌های تفریحی در تهران تبدیل کرده است.

بهترین پارک های تهران

آدرس پارک چیتگر

این پارک از شمال به زمین‌های چیتگر، از جنوب به آزادراه تهران-کرج از غرب به شهرک سروآزاد و پیکان‌شهر و از شرق به منطقهٔ خرگوش‌دره محدود می‌شود.

آدرس پارک چیتگر را می‌توانید بر روی نقشه زیر ببینید:

۲. پارک جمشیدیه

پارک جمشیدیه نیز از پارک‌ های جنگلی تهران به شمار می‌رود که از بهترین پارک های تهران هم است. این پارک از زیباترین و قدیمی‌ترین پارک‌های تهران است که در قسمت شمالی شهر قرار دارد. از آنجایی‌که این پارک در بخش شمالی پایتخت قرار دارد، زودتر از سایر پارک‌های رنگ زمستان و پاییز را به خود می‌گیرد و همین امر آن را به یکی از جاذبه‌های جذاب تهران تبدیل کرده است.

حوض‌های زیبا، آبشار مصنوعی، دریاچه، المان‌های هنری از مجسمه‌های گوناگون و بسیاری دیدنی‌های دیگر در میان درختان سربه‌فلک کشیده این پارک دیده می‌شود. پارک جمشیدیه با وسعت بیش از ۱۰ هکتار دارای مسیری سنگ‌فرش است که آن را به مکانی جذاب برای پیاده‌روی و علاقه‌مندان به کوه‌نوردی تبدیل می‌کند.

جالب است بدانید که این پارک براساس نظرسنجی‌ها بعد از پارک ملت دومین پارک محبوب برای غیرتهرانی‌ها است.

بهترین پارک های تهران

آدرس پارک جمشیدیه

پارک جمشیدیه در انتهای خیابان شهید باهنر (نیاوران)، انتهای خیابان فیضیه و امیدوار واقع شده است.

آدرس پارک جمشیدیه را می‌توانید بر روی نقشه زیر ببینید:

بهترین پارک های تهران برای دورهمی خانوادگی و دوستانه

خانواده‌ها ترجیح می‌دهند در فضاهای سالم و خانوادگی گشت‌وگذار کنند. خیلی از پارک های تهران برای این گروه از افراد گزینه خوبی است.

۱. پارک شهر

پارک شهر تهران بدون شک یکی از قدیمی‌ترین و بهترین پارک های تهران است که در بخش مرکزی تهران قرار دارد. این پارک اولین پارک شهر تهران است که قدمت بسیار آن، تنوع گونه‌های گیاهی و بهره‌مندی از کتابخانه‌ای غنی سبب شهرت و محبوبیت آن شده است. جالب است بدانید که این پارک یکی از معدود پارک‌های تهران است که برای معلولان بهینه‌سازی شده است.

وجود موزه صلح، باغ پرندگان، دریاچه مصنوعی و آکواریوم در این پارک آن را به یکی از مکان‌های تفریحی برای علاقه‌مندان تبدیل کرده است. درحقیقت محل آکواریوم این پارک که در زیر زمین قرار دارد، پناهگاهی برای شهروندان تهرانی در دوران جنگ بوده است و پس از اتمام جنگ به آکواریم تغییر کاربری داد. از دیگر امکانات این پارک می‌توان به وسایل بازی کودکان، سایت پرنده‌نگری و مسیر دوچرخه‌سواری اشاره کرد.

بهترین پارک های تهران

آدرس پارک شهر

پارک شهر در خیابان وحدت اسلامی شهر تهران قرار دارد.

آدرس پارک شهر را می‌توانید بر روی نقشه زیر ببینید:

۲. پارک آب و آتش

پارک آب و آتش یکی از پارک‌های مفهومی و مدرن تهران به شمار می‌رود که دارای جاذبه‌های دیدنی متنوعی است. این پارک که بدون شک یکی از بهترین پارک های تهران شناخته می‌شود دارای فواره‌های آب و آتش، فانوس دریایی، آسمان نمای گنبد مینا، آمفی تئاتر، چندین فودکورت و… است. اما مهم‌ترین جاذبه آن، پل طبیعت است که با طراحی خارق‌العاده‌اش این‌روزها به مکانی برای پیاده‌روی و عکاسی تبدیل شده است. جالب است بدانید که پل طبیعت یکی از نمادهای شهر تهران به شمار می‌رود.

پارک آب و آتش یا بوستان حضرت ابراهیم یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین پارک‌ های تهران محسوب می‌شود. این بوستان در مساحتی بالغ بر ۲۴ هزار مترمربع در زمین‌های عباس آباد تهران احداث شده است. این پارک که از چندین بوستان تشکیل شده است، تنوع بالایی در انواع تفریح‌ها و امکانات دارد. همچنین بهترین پیست اسکیت تهران در این پارک قرار دارد که آن را برای دورهمی‌های ورزشی و دوستانه محبوب کرده است.

بهترین پارک های تهران

آدرس پارک آب و آتش

پارک آب و آتش در ابتدای بزرگراه حقانی، بعد از چهارراه جهان کودک قرار دارد.

آدرس پارک آب و آتش را می‌توانید بر روی نقشه زیر ببینید:

۳. بوستان باغ ایرانی

بوستان باغ ایرانی همان‌طور که از نامش پیداست بوستانی است به سبک و سیاق طراحی و معماری باغ‌های اصیل ایرانی. پارک باغ ایرانی که یکی از بهترین پارک های تهران شناخته می‌شود، محلی برای کناره‌گیری از فضای مدرنیته شهری پایتخت و پناه‌ بردن به فرهنگ و معماری اصیل ایرانی است. این باغ که درمیان کوچه‌های قدیمی شمال تهران واقع شده است یکی از مکان‌های محبوب برای خانواده‌های ایرانی و پیک‌نیک است.

این بوستان حوض‌ها، فواره‌ها، انواع گل‌ها به ویژه گل‌های لاله، عمارتی با معماری کهن، کتابخانه، طاق‌ها و… را در خود جای داده است که بر زیبایی این پارک بسیار اثرگذار بوده‌اند. شاید ظاهر ساختمان‌های پارک جدید و نو به نظر می‌رسد اما درختان این پارک سن و سال بسیاری دارند و قدیمی هستند.

بهترین پارک های تهران

آدرس بوستان باغ ایرانی

بوستان باغ ایرانی در منطقه سه، محله ده ونک، کوچه صابری قرار دارد.

آدرس بوستان باغ ایرانی را می‌توانید بر روی نقشه زیر ببینید:

۴. پارک ساعی

از دیگر پارک های تهران که شهرت بسیاری دارد می‌توان به پارک ساعی اشاره کرد. این پارک نیز از پارک‌های خاطره‌انگیز و نوستالژیک تهران است دارای یک برکه زیبا، درختانی قدیمی و باغ‌وحش کوچکی از پرندگان و… است. گربه‌های پارک ساعی نیز همچون پارک لاله شهرت دارند. پیست اسکیت، زمین بازی کودکان، فرهسنگرا و… از دیگر امکانات این پارک زیبا و دوست‌داشتنی است.

اگر به دنبال مکانی برای پیاده‌روی و قدم زدن و تجدید خاطرات‌ می‌گردید، بدون شک پارک ساعی مکان مناسبی برای شما خواهد بود.

بهترین پارک های تهران

آدرس پارک ساعی

پارک ساعی در خیابان ولیعصر، خیابان ساعی یکم قرار دارد.

آدرس پارک ساعی را می‌توانید بر روی نقشه زیر ببینید:

۵. پارک گفت‌وگو

پارک گفت‌وگو از دیگر پارک های تهران است که محبوبیت زیادی در میان شهروندان دارد. این پارک که براساس طراحی باغ‌های ایرانی، فرانسوی، انگلیسی، ایتالیایی و ژاپنی شکل گرفته، محل برگزاری نمایشگاه‌های بسیاری است. همچنین تندیس مشاهیر و مفاخر بسیاری از ایرانیان بزرگ همچون سعدی، رودکی و مدرس در این پارک دیده می‌شود. وجود فرهنگسرا، کافی‌شاپ و رستوران، برکه و گونه‌های پرندگان این پارک را به یکی از جاهای دیدنی تهران میان خانواده‌ها تبدیل کرده است.

بهترین پارک های تهران

آدرس پارک گفت‌وگو

پارک گفت‌وگو در منطقه دو، کوی نصر (گیشا)، انتهای خیابان پیروزی شرقی قرار دارد.

آدرس پارک گفت‌وگو را می‌توانید بر روی نقشه زیر ببینید:

پارک های ملی تهران

پارک های ملی تهران از زیباترین و البته بکرترین پارک‌هایی هستند که می‌توانید در پایتخت پیدا کنید.

۱. پارک ملی سرخه حصار

پارک ملی سرخه حصار از پارک های شرق تهران است که درگذشته شکارگاه سلطنتی به شمار می‌رفت. این پارک از قدیمی‌ترین مناطق حفاظت‌شده جهان است که گونه‌های حیات‌وحش و گیاهی متنوعی را در خود جای داده است. آب و هوای این منطقه نیمه خشک و اختلاف درجه حرارت روز و شب در آن بالا است. جالب است بدانید که این پارک از اكوسيستم‌های طبيعی نادر تشکیل شده است و نمونه‌ای کامل از شرايط اقليمی بوم‌شناختی منطقه تهران است. تورهای گردشگری متنوعی در پارک ملی سرخه حصار برگزار می‌شود.

بهترین پارک های تهران

آدرس پارک ملی سرخه حصار

این پارک در منطقه حفاظت‌شده جاجرود قسمت شرق تهران قرار دارد.

آدرس پارک ملی سرخه حصار را می‌توانید بر روی نقشه زیر ببینید:

۲. پارک ملی خجیر

پارک ملی خجیر که از دیگر پارک های شرق تهران محسوب می‌شود، حدود ۱۰ هزار هکتار وسعت دارد. این پارک قدیمی‌ترین منطقه شکار ممنوع در کشور است. پارک ملی خجیر در نزدیکی پارک ملی سرخه حصار قرار دارد و به همین دلیل دارای پوشش گیاهی و جانوری مشابهی هستند. اما باتوجه به دورتر بودن خجیر از تهران، این پارک نسبت به پارک سرخه حصار کمتر مورد آسیب قرار گرفته است.

بهترین پارک های تهران

آدرس پارک ملی خجیر

پارک ملی خجیر در ۲۲ کیلومتری شرق تهران و در جنوب جاده هراز قرار دارد.

آدرس پارک ملی خجیر را می‌توانید بر روی نقشه زیر ببینید:

در انتها…

پارک‌های تهران محدود به این بوستان‌ها نیست. پارک‌هایی همچون پارک نیاوران تهران، بوستان نهج‌البلاغه، پارک لاله، پارک پردیسان و… از دیگر پارک های تهران هستند که هرکدام زیبایی و اهمیت خاصی دارند. فراموش نکنید که تهران بیش از دو هزار پارک و بوستان را در خود جای داده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.