پارک ژوراسیک تهران

پارک ژوراسیک تهران؛ سفری به میلیون‌ها سال پیش

آشنایی با پارک عصر دایناسورهای تهران

اگر دوست دارید چیزهای بیشتری از تاریخ چند میلیون‌سالۀ زمین بدانید، قطعا پارک ژوراسیک را باید در لیست مکان‌هایی که حداقل یک بار باید از آن در تهران بازدید کنید قرار دهید. پارک ژوراسیک تهران یکی از دیدنی‌ترین جاهای دیدنی تهران است که برای شما قصۀ زندگی دایناسورها و حیوانات کمیابی را که زمانی روی کرۀ زمین زندگی می‌کردند، تعریف می‌کند.

اگر نمی‌دانید که پارک ژوراسیک چیست، این پارک قصه‌های ناگفته زیادی برایتان خواهد داشت. پارک ژوراسیک برای شما سفری به میلیون‌ها سال پیش تدارک دیده، آن زمانی که موجودات عظیم‌الجثه‌ای به نام دایناسورها روی زمین زندگی می‌کردند. دایناسورها اساسا از دستۀ مهره‌داران خون‌سرد بودند، اما تاریخ بقا و زندگی‌شان بر کرۀ زمین جوری رقم خورد که حتی با آن جثه‌های بزرگ خود نتوانستند زنده باقی بمانند و به کل منقرض شدند.

پارک ژوراسیک تهران کجاست؟
تهران، سعادت‌آباد، میدان به‌رود (انتهای بلوار پاک‌نژاد)، بلوار شقایق، بعد از پارک پرواز.
چه جاذبه‌های گردشگری در این پارک وجود دارد؟
علاوه بر بخش اسپایدر پارک که مخصوص حشرات و خزندگان است، استودیوی ژوراسیک، سینمای ۸ بعدی، ژوراشاپ و فروشگاه اسباب‌بازی و وسایل بازی کودکان از جاذبه‌های پارک ژوراسیک تهران است.
مسیر پارک ژوراسیک با مترو چگونه است؟
شما می‌توانید از طریق ایستگاه میدان صنعت، در انتهای خط ۷ متروی تهران که بنفش‌رنگ است، به‌راحتی با یک کورس ماشین به سعادت‌آباد برسید.
ساعت کاری ژوراسیک پارک تهران چگونه است؟
شنبه تا چهارشنبه: ۱۰ الی ۲۱ و پنجشنبه، جمعه و تعطیلات: ۱۰الی۲۲

شاید کمتر کسی در دنیا وجود داشته باشد که درباره راز وجود آن‌ها کنجکاو نباشد و نخواهد درباره‌شان بیشتر بداند. پارک ژوراسیک تهران هم به همین خاطر مکانی جذاب و علمی برای بازدید و گذراندن اوقات فراغت همراه با کسب دانش است.

جایی که می‌توان تصور کرد هنوز دایناسورها منقرض نشده‌اند و می‌شود از نزدیک آن‌ها را دید و به هیبتشان پی برد. قصد ما در این مقاله از مجلۀ گردشگری علی‌بابا همین است که پارک ژوراسیک را برای پارک‌دوستان معرفی کنیم و بیشتر درباره‌اش بدانیم.

پارک ژوراسیک تهران

پارک ژوراسیک کجاست؟

ابتدا بهتر است کروکی پارک ژوراسیک را مشخص کنیم و بعد سراغ معرفی جزئیات آن برویم. اینجا می‌خواهیم انواع راه‌های دسترسی به پارک ژوراسیک تهران را برای راحتی رفت‌و‌آمد شما توضیح دهیم.

حالا آدرس دقیق پارک ژوراسیک کجاست؟ منطقۀ سعادت‌آباد تهران، میدان به‌رود (انتهای بلوار پاک‌نژاد)، بلوار شقایق، بعد از پارک پرواز.

 • پارک ژوراسیک کجاست؟ماشین شخصی: پس اگر می‌خواهید با وسیله شخصی به این پارک بروید با‌توجه به مبدائی که از آن حرکت می‌کنید، از طریق یکی از اتوبان‌های نیایش، یادگار امام یا چمران می‌توانید به سعادت‌آباد برسید. سپس ادامۀ آدرس را طی کنید تا به پارک ژوراسیک تهران برسید و در پارکینگ اختصاصی آن وسیلۀ نقلیۀ خود را پارک کنید.
 • اتوبوس و تاکسی: رسیدن به پارک ژوراسیک از طریق اتوبوس راهی ارزان و بسیار مناسب است. فقط کافی است هر‌جایی از تهران که هستید، سوار اتوبوس یا خط «بی‌آر‌تی‌»ای شوید که به میدان صنعت می‌رسد یا از آن عبور می‌کند. شما میدان صنعت پیاده شده و با یک کورس ماشین می‌توانید به منطقۀ سعادت‌آباد برسید. همچنین از هر نقطه‌ای از تهران نیز می‌توانید از طریق تاکسی‌های خطی، خود را به سعادت‌آباد برسانید.
 • با مترو: یکی از راه‌های ارزان دیگر برای دسترسی راحت و بدون ترافیک به این پارک از طریق مترو میسر است. تنها کافی است از طریق خط ۷ متروی تهران به ایستگاه میدان صنعت بروید، آنجا پیاده شوید و از آن نقطه با یک کورس ماشین به سعادت‌آباد برسید.

پارک ژوراسیک تهران روی گوگل مپ

همچنین بهتر است یادتان باشد این پارک جذاب و علمی، بلیط ورودی دارد که شما با تهیۀ بلیط می‌توانید وارد پارک شده و از خدمات پارک ژوراسیک استفاده کنید. هزینۀ ورودی پارک ژوراسیک تهران تا بهمن۱۳۹۹ نفری ۲۵ هزار تومان بوده است.

پارک ژوراسیک کجاست؟

روز و ساعت بازدید از پارک ژوراسیک

ساعت کاری پارک ژوراسیک تهران در روزهای مختلف هفته را می‌توانید ببینید:

شنبه تا چهارشنبه: ۱۰ تا ۲۱
پنجشنبه، جمعه و تعطیلات: ۱۰ تا ۲۲

پارک ژوراسیک چیست؟

پارک ژوراسیک تهران که به بوستان دایناسور‌های متحرک نیز معروف است، یک پارک آموزشی، گردشگری و تفریحی است که در سعادت‌آباد تهران قرار دارد. پارک ژوراسیک در بین پارک های تهران، نخستین پارک موضوعی خاورمیانه است که با در معرض دید قرار‌دادن انواع مجسمه‌های دایناسورها در گونه‌های مختلف و همچنین در ابعاد و اندازۀ واقعی آن‌ها در دسترس همگان است.

پارک ژوراسیک تهرانحتی این مجسمه‌ها حرکت می‌کنند و صدا دارند، جلوه‌های ویژۀ خاص خود را دارند و این از جذابیت‌های پارک ژوراسیک است که باعث می‌شود تجربۀ بازدیدکنندگان واقعی‌تر و حتی ترسناک‌تر به نظر برسد.

پارک ژوراسیک تهران دقیقا کی ساخته شد؟ در اوایل دهۀ نود (ش)، یعنی در سال ۱۳۹۲ خورشیدی، پارک ژوراسیک افتتاح شد و کار خود را از سر گرفت. مساحت پارک ۳۰ هزار مترمربع است و در آن مجسمۀ متحرک ۲۸ دایناسور به‌همراه مشخصات دقیق آن‌ها، روش زندگی و غذایی که می‌خوردند، تعبیه شده است.

همچنین یک تخم دایناسور در پارک ژوراسیک تهران وجود دارد که نوزاد دایناسور از آن بیرون می‌آید و دوباره به داخل تخم بر‌می‌گردد و این مجسمه نیز برای نشان‌دادن شیوۀ تولد دایناسورها طراحی شده است.

جذابیت های پارک برای کودکان

پارک ژوراسیک تهران در اواخر دهۀ ۹۰ (ش) بخشی از یک مجموعۀ اصطلاحا دو‌قلو شد که در کنار اسپایدر پارک تهران قرار گرفت. اسپایدر پارک در سال ۱۳۹۸ (ش) افتتاح شد و موضوع این پارک درباره حشرات و خزندگان غول‌پیکر و معروف، زندگی آن‌ها و مجسمه‌های آن‌ها در مقیاس‌های بسیار بزرگ است.

مجسمه های مختلف پارکچرا ژوراسیک؟

به نظر می‌آید نام این پارک شما را یاد سری فیلم‌های معروف پارک ژوراسیک می‌اندازد که حدستان کاملا درست است، چرا‌که اصطلاح پارک ژوراسیک را نخستین بار «مانکل کرایکتون»، پزشک و نویسندۀ آمریکایی، در سال ۱۹۹۰ میلادی روی رمان خود گذاشت و در سال ۱۹۹۳ کارگردان معروف سینما، استیون اسپیلبرگ نیز فیلمی بر اساس این رمان، به همین اسم ساخت.

چرا ژوراسیک؟این فیلم بسیار معروف شد و جوایز متعددی گرفت، دقیقا پس از فیلم پارک ژوراسیک بود که در همه جای جهان و در شهرهای مهمی مثل ورشو، هاوانا، لس‌آنجلس و کی‌یف، پارک-موزۀ دایناسورها به اسم «پارک ژوراسیک» ساخته و افتتاح شد و بالاخره در سال ۱۳۹۲ (ش) نوبت به شهر تهران رسید که پارک ژوراسیک خود را در محلۀ سعادت‌آباد و پایین پارک پرواز افتتاح کند.

بخش های مختلف پارک ژوراسیک تهران

علاوه بر مجسمۀ دایناسورها، مجسمۀ حیواناتی مثل فیل، تمساح و خرس قطبی و غیره نیز در این مجموعه گردآوری شده و درباره زندگی منحصر‌به‌فرد آن‌ها اطلاعاتی در اختیار بازدیدکننده‌ها قرار می‌دهد. از امکانات دیگر پارک ژوراسیک تهران می‌توان به کارگاه‌های آموزشی و فیلم، استودیو ژوراسیک، سینما هشت‌بعدی، ژوراشاپ (کافی‌شاپ مخصوص پارک ژوراسیک) اشاره کرد.

جاذبه‌های گردشگری پارک ژوراسیک تهرانشما بعد‌از اینکه همراه با خانواده یا دوستانتان از دایناسورها بازدید کردید، می‌توانید روزتان را در سینمای هشت‌بعدی پارک یا آتلیه عکاسی و فروشگاه مخصوص پارک ژوراسیک کامل کنید. امکانات دیگری مثل پارکینگ اختصاصی، بوفه، سرویس بهداشتی و فضای مناسب برای وقت‌گذراندن خانواده‌ها در کنار کودکان و نوجوانانشان برای آشنایی با دنیای زندگی حیوانات ما‌قبل تاریخ نیز در این پارک وجود دارد.

مجسمه دایناسورها و حیوانات

در پارک ژوراسیک تهران می‌توانید مجسمه‌های غول‌پیکر زیادی را از نزدیک ببینید، مجسمه‌های حیواناتی مثل اسب آبی، گوریل، فیل، کینگ‌کنگ، پاندا، ماموت، خرس و غیره. همچنین انواع دایناسورهای گیاه‌خوار و گوشت‌خوار مانند یوروپاسورس، یوروپاسورس قدبلند، استگوسوروس، تیرکس، تاروگوسورس الوسورس و غیره در این مجموعۀ دیدنی و جذاب پارک ژوراسیک تهران وجود دارد.

مجسمه دایناسورها و حیواناتاز ویژگی‌های این مجسمه‌ها این است که هر‌کدام از مجسمه‌ها صدای مخصوص به خود را دارند و این آن‌ها را به واقعیت نزدیک‌تر می‌کند. در کنار آن‌ها توضیحات مفصل گونه دایناسورها نوشته شده است و می‌تواند شما را دقیق‌تر راهنمایی کند. همچنین فقط کودکان اجازه دارند که به این مجسمه‌ها دست بزنند و در کنار آن‌ها عکس بگیرند، شاید چنین چیزی در پارک ژوراسیک در نقاط دیگر جهان به‌راحتی ممکن نباشد!

مجسمه دایناسورها و حیواناتاستودیو ژوراسیک

فرض کنید شما بعد از یک گشت درست‌وحسابی میان دورۀ ما‌قبل تاریخ و حیوانات عظیم‌الجثۀ آن زمان، برای به خانه‌بردن این خاطره می‌توانید به آتلیۀ عکاسی پارک ژوراسیک بروید و کنار عزیزانتان عکس یادگاری و حرفه‌ای همراه با چاپ فوری تحویل بگیرید. کسی هست دوست نداشته باشد با دایناسورها میان درختان غول‌پیکر عکس بیندازد؟ یا خودش را در میلیون‌ها سال پیش تصور کند؟ آتلیه عکاسی پارک ژوراسیک تهران این امکان را برای همه فراهم کرده است.

استودیو ژوراسیکسینما ۸ بعدی

یکی از جذابیت‌های خواستنی پارک تهران برای کودک و بزرگ‌سال، همین سینمای ۸ بعدی آن است که می‌تواند همه‌جوره تجربۀ واقعیت مجازیِ زیستن میان دایناسورها و فرار‌کردن از حیوانات وحشی گوشت‌خوار را  همراه هیجان و آدرنالین بالای خون به بازدیدکننده‌ها ببخشد، کسانی که همیشه از تجربۀ چیزهای جدید استقبال می‌کنند.

سینما 8 بعدیفروشگاه هدیه و اسباب‌بازی

وقتی در پارک ژوراسیک تهران قدم می‌زنید، می‌توانید تفریحات متفاوت و گوناگونی داشته باشید. یکی از این تفریحات، گشت‌زدن در فروشگاه هدیه و اسباب‌بازی است. به‌نوعی خرید و بازی در این قسمت همراه باهم است و شما می‌توانید از طریق خرید بلیت و بازی‌کردن مثل پرتاب توپ به دایناسورهای کوچک، یک دایناسور بزرگ هدیه بگیرید!

فروشگاه هدیه و اسباب‌بازیکارگاه سفال

از جذابیت‌های خاص و دیدنی پارک ژوراسیک، کارگاه سفال ژوراسیک است که در آن کودکان می‌توانند فارغ از هر‌گونه محدودیت بازی با گل و خاک، خلاقیت‌های خود را در ساخت مجسمه‌های دایناسوری و حیوانات امتحان کنند و پرورش بدهند و عمیقا از بودن در پارک ژوراسیک تهران و ارتباط با حیوانات لذت ببرند.

اسپایدر پارک تهران در ژوراسیک پارک

اسپایدر پارک نیز بعد از پروژۀ پارک ژوراسیک در کنار آن افتتاح شده و این بار موضوع این پارک اختصاصا در مورد حشرات و خزندگان است. در اسپایدر پارک تهران بیش از ۲۰ نوع مجسمۀ حشرات و بند‌پایانی مثل عنکبوت‌ها، زنبور، مورچه، کفشدوزک و حلزون و همچنین مجسمۀ خزندگانی چون تمساح، لاک پشت، ایگوانا و غیره برای بازدیدکنندگان به نمایش گذاشته شده است.

اسپایدر پارک تهران در پارک ژوراسیکهمچنین بهتر است به پاس زحمات حشره‌شناس برجسته‌ای که اطلاعات و مشخصات هر‌کدام از این حشرات و خزندگان را جمع‌آوری و تدوین کرده است به نام «دکتر علی‌رضا زمانی»، در کنار همۀ جذابیت‌های مخصوص این پارک موضوعی تهران اشاره کنیم.

جانگل لند در پارک ژوراسیک

جانگل لند ژوراسیک پارک تهران، فرصتی برای آشنایی و لمس حیوانات از نزدیک است، تجربه‌ای ناب که شبیه که قدم زدن در دل جنگل‌های پردارودرخت است. در جانگل لند ژوراسیک پارک، حیوانات مختلفی مثل خرگوش، جوجه تیغی، خرچنگ، لاک‌پشت، مار آبی و… نگهداری می‌شوند. این بخش از پارک فرصت مناسبی برای آَنایی کودکان و نوجوانان با حیوانات و دوستی با آن‌هاست.

باگز لند: جهان از دید حشرات

در ژوراسیک پارک تهران قرار است تجربه‌ای ماندگار داشته باشید که شاید دیدگاه شما نسبت به اطرافتان را دچار تغییر و تحول کند! در این پارک علاوه بر امکاناتی مانند کافه و غرفه‌ای برای آشنایی با زنبورعسل و خرید عسل مرغوب، می‌توانید از غرفۀ  VR برای دیدن جهان از دید حشرات استفاده کنید.

با استفاده از امکانات چندبعدی دلتان نمی‌خواهد بدانید حشراتی به این کوچکی چطور جهان را می‌بینند؟ به نظر می‌رسد که این ایدۀ بسیار جذاب ژوراسیک پارک تهران برای بازدیدکنندگان باشد! در این بخش می‌توانید با سفر به درون زمین، دنیا را از دید حشرات تماشا کنید.

جهان از دید حشرات

همچنین بخش دیگر پارک تهران که در اسپایدر‌ پارک قرار گرفته به شما امکان دیدن حشرات تاکسی‌درمی‌شده و انواع آن‌ها را با مشخصات دقیقشان می‌دهد. قسمت جذاب و هیجان‌انگیزش اینجاست که می‌توانید در این غرفه‌ها حشرات را زیر میکروسکوپ مشاهده کنید و این بار بدانید در بدن حشرات چه دنیای بزرگی وجود دارد!

امکانات رفاهی و تفریحی پارک

همان طور که از اسم پارک مشخص است، ما با یک پارک بزرگ همراه با تجربیات و امکانات مختلف و مناسب روبه‌روییم. مگر می‌شود پارکی به این بزرگی، به فکر جایی برای نشستن و صرف غذا و نوشیدنی بعد از یک گشت طولانی و هیجان‌انگیز میان دنیای دایناسورها نباشد؟ بله در این قسمت ژوراشاپ پارک به کمکتان می‌آید. ژوراشاپ، کافی‌شاپ مخصوص پارک ژوراسیک تهران است که انواع نوشیدنی‌ها و خوراکی‌ها در آن سرو می‌شود.

امکانات رفاهی و تفریحی پارک ژوراسیکهمچنین وجود آلاچیق‌ها و وسایل بازی کودکان و سرویس‌های بهداشتی تمیز و مناسب، به‌راحتی شما در این پارک بیشتر و بیشتر کمک خواهد کرد و شما می‌توانید با خیالی آسوده همراه با کودکانتان به پارک بروید و نگرانی‌ای از بابت زمانی که می‌گذرانید نداشته باشید.

زندگی‌کردن با دایناسورها وسط تهران!

شاید در سال‌های اخیر، در ایران احداث پارک‌های موضوعی بااهمیت شده است و هر‌ساله افراد بیشتری را به خود جذب می‌کند. فرض کنید می‌خواهید اوقات فراغت خود را در یکی از پارک‌های تهران بگذرانید اما خیلی از پارک‌ها جز طبیعت و نیمکت و آلاچیق چیز دیگری ندارند؛ در‌ عوض تصور کنید به پارکی می‌روید که علاوه بر آن‌که همۀ این امکانات را دارد، می‌توانید چیز جدیدی در آن یاد بگیرید، می‌توانید با دنیای جدیدی آشنا شوید و دانش خود را نسبت به جهان و طبیعتی که در آن زندگی می‌کنید به‌روز کنید!

در‌ واقع شما با یک تیر، دو نشان می‌زنید که در هر دو نشان قرار است به شما خیلی خیلی خوش بگذرد!

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 دیدگاه

 1. کرمی می‌گوید

  اصلا جالب نیست

 2. احیا رسولی می‌گوید

  من تعداد زیادی از تخمها ی فسیل شده دایناسور ها کشف کردم در صورت تمایل حاضرم منبع آنرا در اختیار هیئت های علمی قرار دهم

 3. سمر قلی زاده می‌گوید

  سلام. وقتتون بخیر
  بنده قلی‌زاده هستم. از هلدینگ گردشگری ایران فان مزاحمتون میشم. شماره شما رو در اینستاگرام به من دادن.
  اطلاعات مجموعه‌های ما مثل هیومن پارک، ژوراسیک و غیره رو محبت کردین و روی سایتتون گذاشتین. فقط اطلاعاتش کمی مغایرت داره با شرایط کنونی ما از نظر قیمت و…
  چطور میشه من اطلاعات جدید رو به روز کنم؟ با چه کسی باید وارد مکالمه بشم؟

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام سمر عزیز 🙂
   با شما ارتباط می‌گیریم.

 4. پویا می‌گوید

  خیلی مسخره است
  چنتا مجسمه که حالا ی حرکتی میکنند شد پارک ژوراسیک؟
  اونم نفری ۳۰ ۴۰ تومن؟!
  شهرداری تهران فقط بلده پول مردم تهران رو با این کارا بریزه دور!!

  1. امیر می‌گوید

   با درود مشکل اینجاست که کلیه فعالیت های اقتصادی ایران به قول اقتصاددان محترم جناب دکتر ادیب موج پنجمی نیستند یعنی امکانات و ابزار موج دومی خود را به روز نکردند. این پارک هنوز داره از مجسمه های ده سال پیش استفاده میکنه و این است مشکل اساسی همه فعالیتهای اقتصادی که میشه این پارک هم یک نو فعالیت اقتصادی تعبیر کرد. بالاخره داره خدماتی رو عرضه میکنه