باغ کتاب تهران

باغ کتاب تهران؛ سیر تا پیاز بهشت کتاب‌خوانان

آشنایی با باغ کتاب تهران

از فضاهای تکراری خسته شده‌اید؟ دلتان می‌خواهد برای تفریح به جایی بروید که آنچه همه خوبان دارند را یک‌جا داشته باشد؟ خب ما باغ کتاب را به شما معرفی می‌کنیم! باغ کتاب از بهترین کتابفروشی های تهران است که برای همه سلیقه‌ها چیزی برای عرضه دارد، از کتاب و محصولات فرهنگی بگیرید تا سینما، کافه و تفرجگاهی خانوادگی.

در یک کلام باغ کتاب تهران هم فال است و هم تماشا. جایی که هم برای بزرگ‌سالان و هم برای کودکان امکاناتی جذاب مانند باغ علم کودک، باشگاه روباتیک و گذر خیالستان را تدارک دیده‌ است. در کنار همه این سرگرمی‌ها می‌توانید در کنار خانواده ساعاتی از روز را به تفریح در فضای علم و فرهنگ بپردازید و لذت ببرید.

در این مقاله از سیر تا پیاز باغ کتاب تهران را برایتان بازگو می‌کنیم. برای دانستن آدرس باغ کتاب، ویژگی‌ها و اهداف آن با مجله گردشگری علی‌‌بابا همراه باشید.

باغ کتاب تهران کجاست؟
باغ کتاب تهران، بزرگ‌ترین مجموعه گردشگری، فرهنگی و کتابفروشی کشور است که در آدرس بزرگراه حقانی، مسیر غرب به شرق، بعد از تقاطع بزگراه شهید مدرس قرار گرفت هاست.
ساعت کار باغ کتاب تهران چگونه است؟
باغ کتاب روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۲۱ و روزهای پنجشنبه از ساعت ۹ تا ۲۲ باز است.
دسترسی به باغ کتاب تهران با مترو چگونه است؟
ایستگاه مترو شهید حقانی و ایستگاه مترو شهید همت نزدیک‌ترین ایستگاه‌ها به باغ کتاب هستند که هر دو فاصله یکسانی (حدود ده دقیقه پیاده‌روی) تا باغ کتاب دارند.
هزینه ورودی باغ کتاب تهران چقدر است؟
برای ورود به محوطه باغ کتاب و کتاب‌فروشی‌های سروستان و بهارستان نیازی به تهیه بلیط نیست اما استفاده از برخی امکانات دیگر باغ کتاب مستلزم پرداخت ورودی است.
آیا باغ کتاب پارکینگ دارد؟
خیر، درحال‌حاضر پارکینگ اختصاصی باغ کتاب درحال ساخت است و شما می‌توانید از خیابان‌های اطراف مجموعه برای پارک خودرو استفاده کنید.
امکانات باغ کتاب تهران کدام است؟
فروشگاه کتاب، وسایل بازی و سرگرمی کودکان، خانه مادر و کودک، ماشین مخصوص کودکان، لمکده، نمازخانه، سرویس بهداشتی، پارکینگ، انواع کافه و رستوران در نقاط مختلف باغ کتاب
آیا باغ کتاب امکان سفارش آنلاین کتاب دارد؟
بله، شما می‌توانید از طریق فروشگاه اینترنتی باغ کتاب، کتاب و محصولات فرهنگی مدنظرتان را به‌صورت اینترنتی تهیه کنید.

باغ کتاب تهران کجاست؟

هرآنچه که باید از باغ کتاب بدانید را برایتان می‌گوییم اما اینکه خودتان این محیط را از نزدیک ببینید و در آن قدم بزنید، مقوله دیگری است! در این بخش هرآن‌چه باید درباره راه های دسترسی به باغ کتاب تهران بدانید در اختیارتان قرار می‌دهیم.

آدرس باغ کتاب تهران

آدرس دقیق باغ کتاب از مسیرهای مختلف را در این قسمت می‌توانید ببینید:

 • آدرس ۱: میدان ونک، بزرگراه حقانی، مسیر غرب به شرق، بعد از تقاطع بزرگراه شهید مدرس، خروجی کتابخانه ملی، باغ کتاب ‏تهران
 • آدرس ۲: بزرگراه شهید همت، مسیر شرق به غرب، بعد از خروجی بزرگراه حقانی، خروجی باغ موزه دفاع مقدس و باغ کتاب تهران
 • آدرس ۳: مترو حقانی، ۱۰-۱۵ دقیقه پیاده روی از باغ موزه دفاع مقدس، بعد از پل، باغ کتاب تهران

لوکیشن باغ کتاب روی گوگل مپ

نقشه باغ کتاب تهران

نقشه داخلی باغ کتاب

دسترسی به باغ کتاب تهران

برای رفتن به باغ کتاب می‌توانید هم از حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید و هم ماشین شخصی. حالا اگر نمی‌دانید که چه‌طور به باغ کتاب بروید، ادامه مطلب را بخوانید.

دسترسی به باغ کتاب با ماشین شخصی

اگر بخواهید با ماشین شخصی به باغ کتاب بروید دو آدرس اول و دوم پیش روی شماست. از هرکجای تهران که هستید، یا از طریق اتوبان همت (شرق به غرب)، بعد از خروجی حقانی و یا اتوبان حقانی (غرب به شرق)، بعد از اتوبان مدرس وارد بلوار کتابخانه ملی شوید و باغ کتاب را ببینید.

علاوه‌براین، ساده‌ ترین راه برای رسیدن به باغ کتاب این است که با کمک لوکیشن باغ کتاب روی گوگل مپ خودتان را به باغ کتاب برسانید.

نکته مهم آنکه باغ کتاب پارکینگ دارد اما ظرفیتش محدود است. پارکینگ طبقاتی آن هم در حال ساخت است و فعلا از آن بهره‌برداری نشده‌ است. استفاده از پارکینگ تا امروز که این مقاله منتشر می‌شود، کاملا رایگان است.

دسترسی به باغ کتاب تهران با مترو

بهترین راه برای رفتن به باغ کتاب، مترو تهران ست. ایستگاه مترو شهید حقانی و ایستگاه مترو شهید همت نزدیک‌ترین ایستگاه‌ها به باغ کتاب هستند و هر دو فاصله یکسانی تا باغ کتاب دارند. از مترو شهید حقانی تا باغ کتاب، حدود ۱۰ دقیقه فاصله است. هم می‌توانید پیاده‌روی کنید و هم می‌توانید از ون برای رفتن به باغ کتاب استفاده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم برای آمدن به باغ کتاب از ایستگاه حقانی و برای بازگشت از ایستگاه همت استفاده کنید تا مسیرهای پیاده‌روی‌تان سرپایینی باشد.

دسترسی به باغ کتاب با اتوبوس و تاکسی

اتوبوس ونک به مقصد رسالت هم از ایستگاه باغ کتاب و کتابخانه ملی عبور می‌کند که با رفتن به ونک می‌توانید از این اتوبوس استفاده کنید. فقط توجه کنید که این اتوبوس در مسیر برگشت یعنی رسالت به ونک از این ایستگاه گذر نمی‌کند.

علاوه‌براین، روبروی در اصلی مجموعه باغ کتاب، ایستگاه ون قرار گرفته که بازدیدکنندگان را به پایانه‌های تاکسی‌رانی، اتوبوس‌رانی و ایستگاه مترو حقانی و همت می‌رساند.

شماره تلفن باغ کتاب تهران

ارتباط با باغ کتاب تهران کار بسیار راحتی است، کافی است یا به سایت باغ کتاب تهران مراجعه کنید و یا با شماره‌های زیر در تماس باشید:

تلفن گویا: ۹۶۰۴۵۵۰۰

شماره تلفن روابط عمومی باغ کتاب تهران: ۹۶۰۴۵۷۵۰

ساعت کار باغ کتاب تهران

ساعت کار این مجموعه یا ساعت بازدید از باغ کتاب فرقی نمی‌کند، متاسفانه باغ کتاب ۲۴ ساعته نیست و اگر می‌خواهید راهیش شوید باید زمان مشخص باشد. ساعت کار باغ کتاب در روزهای عادی از  ۹ صبح تا ۱۰ شب است. می‌خواهید یک روز تعطیل به باغ کتاب بروید؟ نگران نباشید، زیرا باغ کتاب در روزهای تعطیل یک ساعت به زمان فعالیت مجموعه اضافه کرده است.

روزهای تعطیل باغ کتاب تهران

این مجموعه همه‌روزه از جمله پنجشنبه‌ها، جمعه‌ها و بیشتر تعطیلات رسمی باز است. برای اینکه دقیق‌تر برنامه‌ریزی کنید، وب‌سایت باغ کتاب یک تقویم برای ایام تعطیلات دارد که در آن توضیح داده چه ساعاتی باز است.

مناسبت

ساعت تعطیلی

روز طبیعت

از صبح تا ساعت ۱۴ تعطیل

شهادت حضرت علی

کل روز تعطیل

روز قدس

از صبح تا ساعت ۱۳ تعطیل
رحلت امام خمینی

از صبح تا ساعت ۱۳ تعطیل

تاسوعا و عاشورا

کل روز تعطیل

اربعین

از صبح تا ساعت ۱۳ تعطیل
رحلت رسول اکرم

از صبح تا ساعت ۱۳ تعطیل

شهادت امام رضا

از صبح تا ساعت ۱۳ تعطیل
شهادت حضرت زهرا

از صبح تا ساعت ۱۳ تعطیل

سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

از صبح تا ساعت ۱۳ تعطیل

بلیط باغ کتاب تهران: آیا ورود به باغ کتاب به خرید بلیط نیاز دارد؟

برای ورود به محوطه باغ کتاب نیازی نیست بلیط بخرید یا ورودی بپردازید. کتاب‌فروشی‌های سروستان و بهارستان هم ورودی ندارند. اما استفاده از برخی امکانات دیگر باغ کتاب مستلزم تهیه بلیط و پرداخت ورودی است. به‌طورکلی تمام بخش‌های باغ کتاب برای بازدید‌های گروهی مدارس و مهد‌ها باید حتما از قبل رزرو شوند. می‌توانید از سایت باغ کتاب تهران، رزرو بلیط‌های گروهی را انجام دهید و از قیمت بلیط باغ کتاب تهران باخبر شوید.

فروشگاه اینترنتی باغ کتاب:کامل‌ترین لیست کتاب های باغ کتاب تهران

باغ کتاب تهران به‌عنوان بزرگ‌ترین مجموعه کتاب و سرگرمی‌های علمی ایران، اقدام به ارائه فروشگاه اینترنتی کرده است. فروشگاه اینترنتی باغ کتاب تهران، به شما این امکان را می‌دهد که بدون مراجعه حضوری، از تنوع کتاب‌ها و محصولات فرهنگی مختلف بهره‌مند شوید و نگاهی به لیست کتاب های باغ کتاب تهران داشته باشید. این فروشگاه آنلاین، امکان ارسال به همه نقاط کشور را دارد و با هدف ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی، این کتابخانه بزرگ را در دسترس همه مردم ایران قرار داده است.

راهنمای بخش های مختلف باغ کتاب تهران

قبل‌ازاینکه هرکدام از بلوک‌های باغ کتاب را به‌شما معرفی کنیم، بهتر است یک جدول جامع و کامل از بخش های مختلف باغ کتاب به شما نشان بدهیم:

بلوکامکانات باغ کتابکاربریمناسب برایظرفیتساعت کاریمحل دقیق
بلوک A (بهارستان)باشگاه همکارافضایی برای مطالعه و پژوهش‌های فردی و گروهی که امکان استفاده از آن، از طریق عضویت باشگاه و پرداخت حق اشتراک امکان‌پذیر است.دانشجویان و پژوهشگران۳۰۰ نفر۹ تا ۲۱طبقه اول
سرزمین فکر بازیافضایی آموزشی که از طریق پنج بخش طبیعت بازیا، راز بازیا، تلاش بازیا، ساخت بازیا و صدا بازیا، به تقویت و کشف هوش‌های مختلف و استعداد کودکان و نوجوانان کمک می‌کند.۴ تا ۱۴ سال۱۵۰ نفر در هر ساعت۹ تا ۲۱طبقه اول
فروشگاه کتاب و لوازم التحریر کودک و نوجوان ماه پیشونیاین بخش عرضه‌کننده انواع کتاب، محصولات فرهنگی، لوازم تحریر، بازی و آموزش‌های مخصوص کودکان و نوجوانان است.همه سنیننامحدود۹ تا ۲۱همکف
باشگاه زیست‌شناسیاین باشگاه فضایی برای برگزاری کارگاه و آموزش اصول زیست‌شناسایی با محوریت آشنایی با مولکول‌های زیستی، تفاوت سلول‌ها، آشنایی با جانداران و سلامتیبالای ۱۰ سال۱۰ نفر۹ تا ۲۱طبقه اول
کافه نوشعرضه‌کننده انواع نوشیدنی سرد و گرم همراه با دسرهمه سنین۱۰ نفر۹ تا ۲۱طبقه اول
هُنُنُی دوناتفروش نوعی پیراشکی خاص همراه با انواع نوشیدنی به‌صورت بیرون‌برهمه سنین۹ تا ۲۱همکف
جلاتوارائه انواع بستنی و نوشیدنی‌های سردهمه سنین۹ تا ۲۱همکف
شهربازی تعاملی روبوکیدزنوعی شهربازی که با اسبا‌ب‌بازی‌های مختلف، مهارت‌های جدیدی به کودکان آموزش می‌دهند۲ تا ۱۴ سال۵۰ نفر۹ تا ۲۱همکف
اتاق مادر و کودکفضایی رایگان همراه با امکانات کافی برای تسهیل شیردهی و تعویض نوزادان۰ تا ۲ سال۱۰ نفر۹ تا ۲۱همکف
خانه کودک باغ کتابفضایی برای بازی و تفریح کودکان مجهز به انواع اسباب‌بازی و تجهیزاتنوپا تا ۸ سال۶۰ نفر۹ تا ۲۱همکف
کافه رستوران ایزارارائه انواع غذاهای فرنگی، نوشیدنی‌های سرد و گرم و…همه سنین۱۲۰ نفر۹ تا ۲۱طبقه اول
باشگاه رباتیک باغ کتابارائه خدمات مربوط به علم رباتیک به‌صورت تخصصی که شامل آموزش، آکادمی مسابقات، تم‌پارک رباتیکی و فروشگاه مخصوص علاقمندان به رباتیک می‌شود.۵ سال به بالا۷۰ نفر۹ تا ۲۱طبقه اول
بلوک B (خیالستان)راهروی خیالستانراهروی باریک مجهز به پروژکتورهای قدرتمند که بلوک A و C را به‌هم وصل می‌کند.
بلوک C (نگارستان)باغ علم کودکمرکز علمی مخصوص کودکان با چهار داستان با عنوان‌های داستان خانه، داستان بدن، داستان زمین و داستان شهر۵ تا ۱۳ سال۳۳ نفر۹ تا ۲۱طبقه اول
مرکز آموزش باغ کتابفضایی برای برگزاری کلاس‌های آموزشی، کارگاه و جلساتبزرگسالان۹ تا ۲۱همکف
جزیره دانشجزیره دانش، ابزارها و بسته‌های مخصوص کودکان و نوجوانان ارائه می‌دهد تا با بخش‌های هیجان‌انگیز علم آشنا شوند۵ تا ۱۵ سال۹ تا ۲۱طبقه اول
کافه رستوران امیرشکلات پلاسفضای باز به همراه انواع نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های متنوعبزرگسالان۱۰۰ نفر۹ تا ۲۱بام
کوپافروشگاه عرضه انواع خوراکی و تنقلات مثل بیسکوییت، کورن‌فلکس، کافی‌میکس و…همه سنین۹ تا ۲۱همکف
کافه رستوران آماناکافه‌رستورانی با فضای باز و بسته برای سفارش انواع قهوه، نوشیدنی، غذا و…همه سنین۱۰۰ نفر۹ تا ۲۱بام
آمفی‌تئاتر روباز باغ کتاب تهرانآمفی تئاتر یک سینمای تابستانی در فضایی غیرمسقف است که امکانات پخش فیلم، تماشای مسابقات و برگزاری همایش را فراهم کرده استهمه سنین۶۰۰ نفر۹ تا ۲۱بام
فضای کار اشتراکی پارادایس هابارائه فضای کار اشتراکی با هدف فعالیت‌ گروه‌های کاری مستقل مانند فریلنسرهاهمه سنین۲۰۰ نفر۹ تا ۲۱طبقه اول
فروشگاه محصولات غذایی کلانافروش انواع ساندویچ سرد به‌صورت بیرون‌برهمه سنین۹ تا ۲۱همکف
سالن شماره ۸ باغ کتابمحلی برای برگزاری سخنرانی، همایش، دوره آموزشی و…همه سنین۱۴۰ نفر۹ تا ۲۱همکف
کافه ویوناارائه انواع خوراکی، نوشیدنی سرد و گرمهمه سنین۹ تا ۲۱همکف
کیوسک برگردومین شعبه از رستوران عرضه‌کننده انواع برگر همراه با فضای باز و بستههمه سنین۵۰ نفر۹ تا ۲۱طبقه اول
پردیس سینمایی باغ کتابپردیس سینمایی مجهز به نه سالن سینماییهمه سنین۱۳۰۰ نفر۹ تا ۲۱همکف و زیرزمین همکف
سرزمین سحرخیزارائه انواع چای و دم‌نوش‌ برپایه زعفران به‌صورت بیرون‌برهمه سنین۹ تا ۲۱همکف
بلوک D (سروستان کتاب)پردیس تئاتر و موسیقی باغ کتابمکانی مجهز برای اجرای تئاتر و ضبط موسیقی شامل بخش‌های استودیو موسیقی، بلک باکس، کُرهال و کافههمه سنین۵۰۰ نفر۹ تا ۲۱طبقه زیر همکف
فروشگاه کتاب بزرگسال باغ کتابفضایی برای خرید و مطالعه کتاب‌های بزرگسالان که به آن سالن سروستان گفته می‌شود.بزرگسالان۹ تا ۲۱همکف
باغ علم نوجوانانبزرگ‌ترین پارک علم ایران که نگاهی تجربه‌محور به علم دارد و در قالب سرگرمی‌های لذت‌بخش و نمایش علمی ویژه، قوانین و فرمول‌های پیچیده علمی را به نوجوانان آموزش می‌دهد.نوجوانان۲۰۰ نفر۹ تا ۲۱طبقه اول
مرکز چاپ نشر شهرمرکز چاپ با تجهیزات مدرن چاپ افست و دیجیتال برای ارائه خدمات چاپ با بهترین کیفیتمتخصصین امور چاپ۹ تا ۲۱همکف
فروشگاه لوازم جانبی موبایل و اقلام الکترونیکیمرکز فروش انواع کالاهای دیجیتال، لوازم جانبی موبایل، کامپیوتر و…همه سنین۹ تا ۲۱همکف
گلکده داریستانارائه انواع گل‌وگیاه‌های زینتی و آپارتمانی، انواع بذر، سم، کود و…همه سنین۹ تا ۲۱همکف
پردیس مغز مننخستین موزه، مرکز علم مغز و علوم اعصاب شناختی در کشور که دارای پنج بخش ساختار مغز، مغز سلولی، شناخت و روش‌های شناختی اطلاعات، مغزهای آینده و مغزهای متفاوت است.۹ سال به بالا۹ تا ۲۱طبقه اول
کافه رستوران باغارائه انواع غذاهای ایرانی و نوشیدنی در فضای باز و بستههمه سنین۱۵۰ نفر در هر ساعت۹ تا ۲۱همکف
خانه اسباب بازیمحلی برای فروش ابزارهای سرگرمی بزرگسالان و اسباب‌بازی‌های مخصوص کودکانهمه سنین۹ تا ۲۱همکف
کافه علمارائه انواع نوشیدنی گرم و خنک و…همه سنین۴۰ نفر۹ تا ۲۱طبقه اول
کافه کُرارائه انواع نوشیدنی و وعده‌های غذاییهمه سنین۵۰ نفر۹ تا ۲۱طبقه زیرهمکف
فروشگاه لوازم تحریر بوکتابفروش انواع لواز‌م‌تحریر و نوشت‌افزارهای لوکسهمه سنین۹ تا ۲۱همکف
فروشگاه دست‌سازه‌های هنری «شرقی»عرضه انواع صنایع‌دستی با تکنیک‌ها و سبک‌های مختلفهمه سنین۹ تا ۲۱همکف
ماشین حمل کودک (بیبی کار)وسیله‌ای کاربردی برای تردد کودکان و خردسالان همراه با والدین۲ تا ۶ سال۹ تا ۲۱همکف

معرفی بلوک‌های مختلف باغ کتاب

باغ کتاب تهران در نگاه اول یک بنای وسیع سه طبقه است که نمای آن با شیشه‌های بزرگ پوشیده شده و تا حد ممکن از نور طبیعی روز بهره می‌برد. این بنای سه طبقه، از ۴ بلوک اصلی تشکیل شده است. این بلوک‌ها هرکدام امکانات به خصوصی را در خود جای داده‌ است که گردشگران و بازدیدکنندگان می‌توانند تابلوهای راهنما را دنبال کنند و به مکان مورد نظر خود برسند. مشخصات این بلوک‌ها به شرح زیر است:

ای باغ کتاب! چه در چنته داری؟!

بلوک A: بهارستان

بلوک بهارستان شمالی‌ترین بلوک باغ کتاب است. جایی که تمام‌وکمال به کودکان و نوجوانان تعلق دارد. در این فضا می‌توانید محصولات فرهنگی مربوط به کودکان و نوجوانان را بیابید.

مجسمه‌ های باغ کتاب تهران

حتما تصاویر بسیاری از مجسمه‌های نوستالژیک باغ کتاب در رسانه‌ها و فضای مجازی دیده‌اید که باید بگوییم اگر دنبال این مجسمه‌ها می‌گردید و می‌خواهید با آن‌ها عکس یادگاری بگیرید باید بلوک بهارستان را پیدا کنید. بیش از ۳۰ مجسمه که یادآور خاطرات خوب کودکی‌ است، از پینوکیو گرفته تا ژانوالژان در این فضا از شما استقبال خواهند کرد!

مجسمه قصه‌های مجید

یکی از معروفترین مجسمه‌های باغ کتاب تهران که خاطرات نسل بزرگی از جوانان و بزرگسالان فعلی کشور را یادآوری می‌کند، مجسمه مجید است. آره همان مجید اصفهانی که با چرخ لاری دور کوچه‌های اصفهان می‌گشت و با ننه داستان‌های مختلفی می‌ساخت. با مشاهده مجید من که یاد کله‌جوش‌های ننه میفتم و داستان‌های مجید و معلم‌هایش؛ شما را نمی‌دانم.

مجسمه جودی ابوت

جودی، شخصیت اصلی انیمیشن دهه شصتی بود به نام بابا لنگ دراز. مطمئنا با او و کارهایش آشنایی دارید. دختری شلخته، متفاوت با دوستانش و البته مهربان که عاشق نوشتن و حرف زدن بود. داستان‌های جودی با آن موهای سرخ و دوشاخ خیلی از کودکان آن دهه را سرگرم کرده و حالا می‌توانید مجسمه‌اش را در باغ کتاب ببینید.

مجسمه های باغ کتاب

مجسمه دریا قلی سورانی

نقش هر وسیله نقلیه را در تاریخ ایران بخواهیم فراموش کنیم چرخ‌های لاری را نمی‌توان فراموش کرد. دوچرخه‌های قدیمی و بزرگی که اهمیت و اثرش وابسته به صاحبش بود. خیلی از بچه‌های شلوغ آن دوران با دوچرخه خود راهی خیابان می‌شدند و هیچ‌کس از دستشان راحت نبود ولی دریاقلی سورانی با همین دوچرخه لاری ایران را از خطر سقوط صد‌درصد آبادان نجات داد. داستان دریاقلی بیشتر شبیه شخصیت فیلم‌های آخرالزمانی است ولی ۳۰ سال پیش آن‌هم در ایران رقم خورده است. پیشنهاد می‌کنم با مطالعه و مشاهده مجسمه‌اش خاطره این مرد بزرگ را زنده نگه دارید.

جز مجسمه‌های گفته شده ماکت شخصیت‌هایی مثل زورو، سندباد و علی‌بابا، جک و لوبیای سحرآمیز، رابین‌هود، پینوکیو، بزبز قندی و چوپان دروغگو نیز در این بخش از باغ کتاب وجود دارد.

کافه و رستوران های بلوک A باغ کتاب

فروشگاه دنات هننی

فروشگاه هننی دنات باغ کتاب یکی از شگفتی‌های مجموعه است. مطمئنم با دونات یا همان پیراشکی خودمان آشنایی دارید که اینجا با دستور پخت بین‌المللی و کاملا تازه سرو می‌شود. دنات هننی در طبقه همکف بلوک A قرار دارد.

دنات هننی باغ کتاب

کافه نوش

کافه نوش در طبقه اول این بلوک خدمات می‌دهد. علاوه‌بر نوشیدنی، کیک و دسرهای مختلف ایرانی و بین‌الملی نیز در این کافه سرو می‌شود.

بستنی جلاتو

جلاتو بستنی فروشی باغ کتاب است. بستنی جلاتو در طبقه همکف این مجموعه قرار دارد.

کافه رستوران ایزار

ایزار از سال ۹۷ یکی از بهترین کافه‌های باغ کتاب محسوب می‌شود. این کافه در دو فضای باز و بسته انواع غذاهای سردوگرم بین‌المللی و ایرانی را سرو می‌کند.

کافه رستوران ایزار

مراکز خدماتی بلوک A باغ کتاب

اتاق مادر و کودک

یکی از ویژگی‌های خاص و البته مهم باغ کتاب در بخش خدمات، توجه به نیازهای زندگی است. نمونه آن اتاق ویژه مادر و کودک است که برای رسیدگی مادر به شرایط فرزندش مثل تعویض پوشک ساخته شده است. البته ذکر این نکته هم قابل تامل است که این اتاق فقط برای مادر و کودک نیست و پدر خانواده نیز اجازه ورود به آن را دارد.

اتاق مادر و کودک باغ کتاب

کافه کودک

از دیگر فضاهای جالب بلوک بهارستان، کافه کودک است. این کافه منحصرا برای کودکان طراحی شده و در اصل یک پروژه پژوهشی به شمار می‌رود که هدفش پژوهش در حوزه تغذیه سلامت و درنظرگرفتن آسیب‌های تغذیه‌ای سنین مختلف و طراحی منو برای کودکان است.

کافه کودک

منو این کافه با نظرات کارشناسان تغذیه کودکان طراحی شده و غذاهایی برای تمام سنین از کودکان زیر یک‌سال تا بزرگ‌سالان را در بر می‌گیرد. جالب است بدانید در این کافه کارگاه‌های شیرینی‌پزی، پخت نان و… هم برگزار می‌کند. علاقه‌مندان از ساعت ۹ تا ۲۲ می‌توانند از این بخش بازدید کنند.

باشگاه روباتیک

جامعه هدف باشگاه روباتیک باغ کتاب که در بلوک بهارستان واقع شده، کودکان و نوجوانانی است که به رویای مهندسی در سر می‌پرورانند! در کارگاه‌های باشگاه روباتیک، کودکان و نوجوانان می‌توانند با مباحث مربوط به هوش مصنوعی آشنا شوند و ساخت روبات را یاد بگیرند. نکته‌ی مهم آن است که این باشگاه پذیرای کودکان زیر ۵ سال نیست و شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۲۱ و پنجشنبه و جمعه‌ها از ساعت ۹ تا ۲۲ فعال است.

باشگاه روباتیک در باغ کتاب تهران

میزهای پژوهش؛ باشگاه همکارا

تابه‌حال شده که حین انجام پروژه‌های شخصی در خانه یا کتابخانه خسته شوید و به فکر تغییر مکان بیفتید؟ یا مثلا دلتان بخواهد با هم‌تیمی‌تان روی پژوهشی مشترک کار کنید و فضای مناسبی برای تبادل نظر و ارتباط آزادانه نداشته باشید؟

میزهای پژوهش: باشگاه همکارا

مژده برای شما! بدانید و آگاه باشید که در طبقه اول بلوک A، فضایی برای مطالعه و پژوهش فردی یا گروهی تدارک دیده شده که باشگاه همکارا یا میزهای پژوهش نام دارد و می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. برای دسترسی به این میزها و فضاها که قوانین خاص خودش را دارد نخست باید با پرداخت هزینه (روزانه، هفتگی، ماهانه و سه ماهه) در سایت باشگاه همکارا ثبت‌نام کنید. این فضا برای کسانی که مشغول پروژه‌های تیمی و پژوهش‌های گروهی‌اند یا به‌صورت دورکار فعالیت می‌کنند بسیار مناسب است.

سرزمین فکربازیا

سرزمین فکر بازیا مجموعه‌ای تفریحی است که بر پایه نظریه هوش هشتگانه گاردنر طراحی و اجرا شده است. هدف این مجموعه آن است که در قالب بازی و سرگرمی، به تقویت هوش کودکان و نوجوانان ۴ تا ۱۵ ساله کمک کند.

سرزمین فکربازیا

این مجموعه از ۵ بخش زیر تشکیل شده  است:

 • طبیعت‌بازیا
 • رازبازیا
 • ساخت‌بازیا
 • تلاش‌بازیا
 • صدابازیا

در هرکدام از بخش‌های بالا تعدادی بازی برای سرگرمی و تقویت هوش فرزند دلبندتان طراحی شده است. در مجموع کودک شما در این مجموعه ۲۴ انتخاب برای بازی و سرگرمی دارد که در نوع خودش بی‌نظیر است!

هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۸:۳۰ شب می‌توانید به سرزمین فکربازیا سر بزنید! نکته مهم آن که هزینه ورودی به سرزمین فکربازیا رایگان است اما برای هر بازی مبلغی جداگانه را باید بپردازید.

بلوک B: خیالستان باغ کتاب

خیالستان باغ کتاب در اصل گذرگاهی است که دو بلوک A و C را به هم متصل می‌کند. از جاذبه‌های این راهرو می‎‌توان به دو دیواری اشاره کرد که این راهرو را در بر گرفته‌ است. پروژکتورهای قدرتمندی که روی این دیوارها می‌تابند، تصاویر خیال‌انگیزی را برای شما به نمایش می‌گذارند که حس خوبی به شما می‌دهد.

از امکانات دیگر خیالستان که باید به آن اشاره کرد دو حلقه پیاده‌بر یا (Walk Way) است که موجب آسایش بیشتر شما حین پیاده‌روی می‌شود و به کمک آن‌ها می‌توانید بدون آنکه قدم از قدم بردارید، طول گذر خیالستان را آسوده طی کنید!

از نکته‌های جالب دیگر خیالستان آن است که به موازات این گذر، اما بالای آن، گذر فرهنگ قرار دارد. گذر فرهنگ میدان فرهنگ در ضلع غربی باغ کتاب را به دریاچه، باغ هنر، باغ موزه دفاع مقدس، پارک طالقانی و پل طبیعت وصل می‌کند.

بلوک C: نگارستان (سالن‌های سینمای باغ کتاب)

حالا که از بهارستان بازدید کردید و از گذر خیالستان گذشتید، به بلوک C یعنی نگارستان می‌رسید! نگارستان هنری‌ترین بخش باغ کتاب تهران است. در ادامه با بخش‌های بلوک نگارستان آشنا می‌شوید.

کافه و رستوران های بلوک C باغ کتاب

کافه رستوران امیر شکلات پلاس

کافه امیرشکلات روی بام بلوک C باغ کتاب احداث شده است. محیطی بسیار بزرگ و البته دیدنی که نمای کلی از محوطه مجموعه را نیز جلو چشم شما حاضر می‌کند.

کافه رستوران امیر شکلات

فروشگاه کوپا

فروشگاه فروش تنقلات و خوراکی‌های جذاب در بلوک C طبقه همکف است.

کافه رستوران آمانا

کنار کافه امیرشکلات روی بام بلوک C یک رستوران دیگر نیز هست. رستورانی دیدنی با منو دسرهای بین‌المللی و انواع نوشیدنی‌های سردوگرم.

کیوسک برگر

کیوسک برگر یکی از قدیمی‌ترین فست‌فودی‌های مجموعه باغ کتاب است. کیوسک برگر باغ کتاب درواقع شعبه دوم این برند محسوب می‌شود و لیست منوهایش از انواع برگر و سالاد پر است. آدرس کیوسک برگر به طبقه اول بلوک C ختم می‌شود.

کیوسک برگر باغ کتاب

کافه ویونا

بین کافه‌های زنجیره‌ای ویونا یکی هم از سال ۹۶ در طبقه همکف بلوک C احداث شده است. در این کافه انواع غذا و نوشیدنی‌های سردوگرم مثل قهوه، فست‌فود، سالاد و… سرو می‌شود.

فروشگاه محصولات کلانا

یکی از فروشگاه‌های مواد غذایی جالب توجه باغ کتاب همین فروشگاه کلانا است. اینجا محصولاتی مثل انواع اسنک، کاپ‌کیک و… بدون مواد نگهدارنده با مواد طبیعی تولید می‌شود. فروشگاه کلانا در طبقه همکف بلوک C ساخته شده است.

سرزمین سحرخیز

اگر به‌فکر نوشیدن یک دمنوش معطر یا چایی هستید، می‌توانید سری به طبقه همکف بلوک C بزنید. در سرزمین سحرخیز به‌صورت تخصصی انواع دمنوش و نوشیدنی‌های گرم را سرو می‌کنند.

مراکز خدماتی بلوک C باغ کتاب

فضای کار اشتراکی پارادیس هاب

در بلوک C طبقه اول دکوری زرد‌وسفید راه‌راه توجه را به خود جلب می‌کند که محل ورود به فضای کار اشتراکی باغ کتاب است. محیطی ساکت و آرام برای افراد دورکار و متخصصانی که قصد کار حضوری در شرکت را ندارند.

فضای کار اشتراکی پارادیس هاب

پردیس سینمایی باغ کتاب

در بلوک نگارستان ۱۱ سالن سینما و تئاتر برای فیلم‌دوستان تدارک دیده شده که از بهترین سالن‌های سینمایی کشور به شمار می‌رود؛ تا جایی که مساحت پرده سالن اصلی سینمای باغ کتاب، ۱۹۰ مترمربع است که پس از پرده سینمای آفریقای تهران، دومین پرده سینمایی بزرگ تهران محسوب می‌شود.  این ۱۱ سالن، در مجموع می‌توانند پذیرای ۲۰۰۰ نفر باشند. مقابل سالن‌های سینما نیز فروشگاه صنایع‌دستی و کافه سینما واقع شده است.

پردیس سینمایی باغ کتاب

باغ علم کودک

باغ علم کودک هم از دیگر بخش‌های مفرحی است که کودکان ۶ تا ۱۳ سال را به خود جذب می‌کند این باغ در سال ۱۳۹۶ افتتاح شد که با کمک تکنولوژی، ۴ داستان از بدن انسان، شهر، خانه، کره زمین و فضا را برای کودکان روایت می‌کند. جذابیت این داستان‌ها این است که کودک در فرایندی بازی محور، مطالب جدید می‌آموزد.

باغ علم کودک

نکاتی که برای بازدید از باغ علم کودک باید بدانید به شرح زیر است:

 • برای هر بازدید ۲ ساعت زمان لازم است.
 • تور علمى به‌همراه یک مربى آموزش دیده انجام می‌شود.
 • زبان تور فارسى است اما درصورت نیاز می توانید زبان هاى فرانسه، انگلیسى یا عربى را انتخاب کنید.
 • برای بازدید باید بلیط تهیه کنید. ظرفیت باغ کودک نیز ۲۷ نفر است بنابراین برای بازدید ممکن است به رزرو هم احتیاج داشته باشید.
 • نهایتا یکی از والدین می‌توانند کودکشان را در این باغ همراهی کنند.

مرکز آموزش باغ کتاب

مرکز آموزش باغ کتاب تهران شامل دو فضای آموزشی برای کودکان و بزرگ‌سالان (در مجموع ۵ کارگاه) و یک پلاتو است. این مرکز امکان برگزاری کارگاه‌های یک یا دو روزه را فراهم می‌کند. این کارگاه‌ها از ۲۵ تا ۵۰ نفر گنجایش دارند و امکاناتی چون ویدیو پروژکتور، اسپیکر، وایت‌برد، میز و صندلی را در اختیار شرکت‌کنندگان کارگاه‌ها قرار می‌دهند.

مرکز آموزش باغ کتاب

به‌ جز باغ علم کودک و پردیس سینمایی، امکانات دیگری هم در بلوک نگارستان تدارک دیده شده است. مثلا سالن نمایش علمی و سینما سه‌بعدی به همراه بخش‌های دیگری چون روبات نقاش نیز در این بخش قرار دارد و هریک به‌تنهایی می‌تواند تجربه‌ای شیرین را برای شما رقم بزند.

بلوک D: سروستان باغ کتاب

سروستان یکی از اصلی‌ترین بخش‌های باغ کتاب است. طبقه همکف سروستان، کتاب‌فروشی و فروشگاه محصولات فرهنگی بزرگ‌سالان را در خود جای داده است. این فروشگاه یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های فرهنگی کشور است و ازنظر مساحت (قریب به ۲۵هزار مترمربع)، بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی جهان به شمار می‌رود. عناوین مختلف کتاب در رده‌های مختلف با نظم و ترتیب توی قفسه‌ها جا خوش کرده‌ است و کتاب‌خوانان و کتاب‌دوستان را به سوی خود فرامی‌خواند! احتمالا هر کتابی که بخواهید را در این فضا پیدا خواهید کرد. لابه‌لای قفسه‌ها هم نیمکت‌ها و صندلی‌های کوچکی قرار داده شده تا با خیال راحت رویشان بنشینید، با دقت کتاب‌ها را بررسی کنید و سپس خرید کنید!

کافه و رستوران های بلوک D باغ کتاب

کافه رستوران باغ

رستوران باغ در محیط باز بلوک D  باغ کتاب احداث شده است. منو این رستوران از غذاهای ایرانی و خارجی پر شده و ویژگی منحصر به فردی مثل ظرفیت ۱۵۰ نفری دارد.

کافه علم

کافه باغ علم نوجوانان در طبقه اول بلوک D قرار گرفته است. محیطی گرم‌وصمیمی با نوشیدنی‌های سردوگرم انواع دسر و صبحانه که مخصوص و جوانان و نوجوانان کوشاست.

کافه رستوران کُر

اگر علاقه‌مندید بعد از تماشای تئاتر یا فیلم‌سینمایی در پردیس باغ کتاب سری به کافه بزنید، کافه کر بهترین گزینه است. این کافه در طبقه زیرهمکف بلوک D پردیس افتتاح شد و انواع غذاهای سرد‌وگرم و نوشیدنی را سرو می‌کنند.

مراکز خدماتی بلوک D باغ کتاب

فروشگاه لوازم جانبی موبایل و الکترونیک

روبروی در خروجی فروشگاه کتاب بزرگسال در طبقه همکف بلوک D یک فروشگاه نسبتا جمع‌وجور خرید لوازم‌جانبی و کالاهای الکترونیکی وجود دارد تا احیانا اگر همان حین حضورتان در باغ کتاب نیازی به خرید این نوع وسایل داشتید سردرگم نشوید.

فروشگاه لوازم جانبی باغ کتاب

گلکده داریستان

بلوک D  طبقه همکف در داریستان می‌توانید هر نوع گل‌وگیاه و هرچه درباره آن‌ها نمی‌دانید را به دست بیاورید. یک باغ مصنوعی برای آن‌هایی که قصد خرید گل و لوازم جانبی مربوط به آن‌ها را دارند. این مجموعه پر از متخصصان گیاه شناسی است تا اگر کسی سوالی درمورد گل و گیاه داشت به آن جواب دهند.

گلکده داریستان باغ کتاب

مرکز چاپ نشر شهر

بین تمام مراکز خدماتی باغ کتاب مرکز چاپ بزرگی در طبقه همکف بلوک D قرار دارد که کارهای چاپ و گرافیکی انجام می‌دهد. مرکز چاپ نشر شهر با دستگاه‌های جدید تمام خدمات مربوط‌به چاپ بنر، کتاب، بروشور، لایت باکس و… را انجام می‌دهد.
این مرکز مدعی است چاپ بنرهایی با سایز بزرگ و کتاب‌های تک چاپ درصورتی که با قانون کپی‌رایت تداخل نداشته باشد را هم قبول می‌کنند.

مرکز چاپ نشر شهر

باغ علم نوجوان؛ از هفت سال تا هفتاد سال!

باغ علم نوجوان عنوان بزرگ‌ترین شهر بازی علمی کشور را یدک می‌کشد و ادعا می‌کند که برخلاف اسمش، سن‌وسال نمی‌شناسد! تقریبا ۴۰ دستگاه علمی و آموزشی در این فضا وجود دارد که با درون‌مایه علمی، لحظاتی به‌یادماندنی را برایتان خلق می‌کند، تا جایی که می‌توانید در اینجا جشن تولد علمی برگزار کنید!

باغ علم نوجوان در باغ کتاب تهران

برای بازدید از باغ علم نوجوان بهتر است نکات زیر را از قبل بدانید:

 • برای بازدید باید بلیط تهیه کنید و برای بازدیدهای گروهی مدارس باید از قبل بلیط رزرو کرده باشید. بازدید گروهی مدارس در روزهای فرد برای مدارس پسرانه و در روزهای زوج برای مدارس دخترانه امکان‌پذیر است.
 • بازدید از این باغ، محدودیت زمانی ندارد و با خرید بلیط تا پایان روز می‌توانید از مجموعه بازدید کنید.
 • برای مدارس و سازمان‌ها تخفیفات ویژه در نظر گرفته شده است.
 • این مجموعه ۲۰۰ نفر ظرفیت دارد و شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۲۱ و پنجشنبه و جمعه از ساعت ۹ تا ۲۲ پذیرای تمام بازدیدکنندگان است!

کافه بازی

کافه بازی از دیگر فضاهای سروستان است که در کنار خوراکی‌های خوش‌مزه‌اش، بازی‌هایی را در اختیارتان قرار می‌دهد که می‌توانید با گروه دوستانتان هم‌بازی شوید. بازی‌هایی مانند ماشین فرار، فوتبال‌دستی، ایرهاکی، پلی‌استیشن، لیزربازی و بازی‌های فکری در این کافه برای شما فراهم شده است.

کافه بازی ۷۰ نفر ظرفیت دارد و شنبه تا چهارشنبه از ساعت ٩ تا ٢۱ و پنجشنبه و جمعه از ساعت ٩ تا ۲۲ آماده پذیرایی از شماست!

شبیه‌ساز پرواز سسنا ۱۷۲

پرواز می‌تواند برای هر انسانی تجربه‌ی هیجان‌انگیزی محسوب شود. اغلب انسان‌ها شانس آن را ندارند که کنترل یک وسیله نقلیه هوایی را به عهده بگیرند، اما جای نگرانی وجود ندارد! با پیشرفت تکنولوژی امکان شبیه‌سازی پرواز برای علاقه‌مندان فراهم شده است.

شبیه‌ساز پرواز سسنا 172

شبیه‌ساز پرواز سسنا ۱۷۲ در باغ کتاب تهران تجربه بی‌نظیر و حیرت‌آور پرواز را برایتان بازسازی می‌کند. متخصصان مربوطه اینجا منتظر شما هستند تا شما را در این پرواز مجازی راهنمایی و هدایت کنند. ترس خود را کنار بگذارید و برای یک بار هم که شده یک هواپیما را به حرکت در بیاورید و خاطره‌ی خوشی از باغ کتاب تهران برای خود خلق کنید!

شبیه‌سازی پرواز برای ۵ سال به بالا به‌صورت ثابت و برای ۱۲ سال به بالا به‌صورت متحرک انجام می‌شود. شنبه‌ها تا چهارشنبه‌ها از ساعت ۹ تا ۲۱ و پنجشنبه و جمعه از ساعت۹ تا ۲۳ می‌توانید در این مجموعه خلبانی کنید!

اتاق فرار باغ کتاب

این روزها اتاق‌های فرار (اسکیپ روم) به محل‌های هیجان‌انگیزی برای دوست‌داران بازی‌های گروهی تبدیل شده‌ است و حسابی روی بورس‌ است! باغ کتاب هم از این قافله عقب نمانده و اتاق فرار اختصاصی خود را دست‌وپا کرده است. در این اتاق فرار می‌توانید یکی از ۳ داستان «اتاق بیگانه»، «نفرین فرعون» و «تهران» را انتخاب کرده و با گروهی ۴ تا ۸ نفره بازی را آغاز کنید و تا حل معما پیش بروید!

اتاق فرار باغ کتاب

اتاق فرار برای گروه سنی ۱۰ سال به بالا و از ساعات ۹:۳۰ تا ۲۰:۳۰ به بازدیدکنندگان خدمات ارائه می‌کند.

ماشین حمل کودک (baby car)

اگر علاوه‌بر خودتان کودک هم همراهتان هست که برای گشت‌وگذار در باغ کتاب خسته شود، پیشنهاد می‌کنم در طبقه همکف بلوک D سراغ ماشین حمل کودک بروید. baby car درواقع راه نجات شما از بازیگوشی‌های فرزندتان است. علاوه‌بر این جابجایی کودک نیز راحتتر می‌شود.

ماشین کودک باغ کتاب

امکانات رفاهی باغ کتاب تهران

مجموعه باغ کتاب، مجموعه‌ای است که همه امکانات را برای همه اعضای خانواده فراهم آورده است و می‌توان گفت که ازنظر امکانات رفاهی فکر همه‌جا را کرده. امکانات زیر برای بازدیدکنندگان باغ کتاب تدارک دیده شده است:

 1. ماشین حمل کودک (بی‌بی‌کار): ازآنجایی‌که بردن دوچرخه و اسکوتر در فضای باغ کتاب ممنوع است، بنابراین این مجموعه استفاده از بی‌بی‌کار را به بازدیدکنندگان پیشنهاد می‌کند. به‌علت وسعت باغ کتاب و زیبای بصری بی‌بی‌کار، والدین برای کودکان ۲ تا ۶ ساله‌شان از این امکان استفاده می‌کنند. بی‌بی‌کار را می‌توانید در طبقه همکف بلوک D پیدا کنید.
 2. خانه کودک: مجموعه‌ای است که در بلوک A طبقه همکف قرار دارد. والدین می‌توانند کودکانشان را به این واحد بسپارند و به خرید خود بپردازند. این مجموعه پذیرای کودکان ۳ تا ۱۰ سال است و انواع عروسک و اسباب‌بازی را در اختیار فرزند شما قرار می‌دهد.
 3. اتاق مادر و کودک: این بخش برای تسهیل در شیردهی و تعویض نوزادان فراهم شده است. نکته جالب اینجاست که این اتاق برخلاف اسمش فقط متعلق به مادران نیست و پدران هم می‌توانند از آن استفاده کنند! در این اتاق دستمال مرطوب و لوسیون هم به رایگان در اختیار والدین قرار داده می‌شود. این اتاق در بلوک A واقع شده است.
 4. لمکده
 5. نمازخانه
 6. سرویس بهداشتی
 7. پارکینگ
 8. انواع کافه و رستوران در نقاط مختلف باغ کتاب

جاهای دیدنی اطراف باغ کتاب تهران

اگر قصد دارید علاوه‌بر باغ کتاب از جاذبه‌های گردشگری اطراف آن هم بازدید کنید، بهتر است قبل از اینکه حرکت کنید این مسئله را بدانید که گردش در محوطه باغ کتاب به تنهایی حدود ۶ ساعت زمان نیاز دارد پس سعی کنید نسبت‌به مکان جاهای دیدنی که انتخاب می‌کنید حساسیت به خرج دهید.

درکل اطراف موقعیت مکانی باغ کتاب جز چند جاذبه گردشگری محل دیگری نیست و بقیه حداقل ۳ تا ۶ کیلومتر تا این مجموعه فاصله دارند.

 • موزه انقلاب اسلامی ـ ۱ کیلومتر
 • باغ هنر ـ ۶۰۰ متر
 • کتابخانه ملی ایران ۸۰۰ متر
 • پل طبیعت ـ ۵ کیلومتر
 • فرهنگستان علوم زبان و ادبیات فارسی ۸ کیلومتر

باغ کتاب تهران چه داستانی دارد؟

باغ کتاب تهران سرگذشت جالبی دارد. از سال ۱۳۸۳ که دستور ساخت آن توسط شهردار وقت تهران داده شد تا تیر۱۳۹۶ که به بهره‌برداری رسید، چندین بار تغییر کاربری داده است. ابتدا قرار بود که این فضای بزرگ به‌عنوان فضای اصلی نمایشگاه سالانه کتاب تهران در نظر گرفته شود و مشکلات نمایشگاه کتاب را حل کند، اما چون این نمایشگاه کوتاه‌مدت است، در نتیجه مجموعه باغ کتاب در باقی سال بدون استفاده در گوشه‌ای از تهران خاک می‌خورد.

بنابراین در مرحله بعدی تصمیم گرفته شد که در این فضا بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی جهان را بسازند که این ایده هم به دلایل مختلف ازجمله امکان بروز مشکل در سیستم چاپ و نشر کشور، تغییرات ناگزیر صنعت چاپ و نشر از کاغذی به الکترونیکی و تجربه‌های ناموفق کتاب‌فروشی‌های بزرگ جهان و فروشگاه‌های زنجیره‌ای کتاب در ایران کنار گذاشته شد.

چیستی و چرایی باغ کتاب تهران

پس از کش‌وقوس فراوان، ایده باغ کتاب تهران با افزودن امکانات جذاب برای خانواده‌ها پخته‌تر شد و درنهایت باغ کتابی که در امروز می‌شناسیم، در سال ۱۳۹۴ به یک مرکز چندمنظوره علم و سرگرمی و بزرگ‌ترین فروشگاه کتاب و کالای فرهنگی در کشور تبدیل شد و درنهایت در سال ۱۳۹۶ درهایش را به روی مردم گشود.

سخن پایانی

باغ کتاب تهران مجموعه جذابی برای تفریح و خرید در کنار دوستان و خانواده است. امکانات ویژه این مجموعه بزرگ و چندمنظوره، روز خوشی را برای شما رقم زد. جایی که از کودکان و نوزادان تا کهنسالان می‌توانند از خدمات آن استفاده کنند و لذت ببرند.

اما نکته بسیار مهمی که حتما بسیاری از کتاب‌خوانان به آن اذعان دارند این است که درست است که مجموعه باغ کتاب یا هر کتاب‌فروشی بزرگ دیگری، جدای از خرید کتاب، مقصد گردشگری هم هست و امکانات خوبی را ارائه می‌دهد اما کتاب‌فروشی‌های کوچک هم نیازمند توجه‌ است. در وضعیت اقتصادی حاضر که کسب‌وکارهای کوچک به‌آسانی شکست می‌خورند، بهتر آن است که هرازگاهی کتاب‌فروشی‌های کوچک و نوپا را نیز دریابیم و به چرخیدن چرخ اقتصاد آنان نیز کمک کنیم!

اگر تجربیاتی از گشت‌وگذار در باغ کتاب تهران دارید، برای ما بنویسید که موجب غنای بیشتر این مقاله است. علی‌بابا منتظر نظرات شماست!

عکس های باغ کتاب تهران

حالا که به اندازه کافی درمورد باغ کتاب تهران صحبت کردیم، وقتش رسیده یک آلبوم درست‌وحسابی آماده کنیم و عکس های باغ کتاب تهران را به‌شما نشان دهیم:

باغ کتاب 1

عکس از سایت: باغ کتاب تهران

باغ کتاب 2

عکس از سایت: باغ کتاب تهران

باغ کتاب 3

عکس از سایت: باغ کتاب تهران

باغ کتاب 4 jpg

عکس از سایت: باغ کتاب تهران

باغ کتاب 5

عکس از سایت: باغ کتاب تهران

باغ کتاب 6

عکس از سایت: باغ کتاب تهران

باغ کتاب 7

عکس از سایت: باغ کتاب تهران

باغ کتاب 8

عکس از سایت: باغ کتاب تهران

باغ کتاب 9

عکس از سایت: باغ کتاب تهران

باغ کتاب 10 jpg

عکس از سایت: باغ کتاب تهران

باغ کتاب 11

عکس از سایت: باغ کتاب تهران

باغ کتاب 14

عکس از سایت: باغ کتاب تهران

باغ کتاب 15

عکس از سایت: باغ کتاب تهران

باغ کتاب 16

عکس از سایت: باغ کتاب تهران

باغ کتاب 17

عکس از سایت: باغ کتاب تهران

باغ کتاب 18

عکس از سایت: باغ کتاب تهران

باغ کتاب 19

عکس از سایت: باغ کتاب تهران

باغ کتاب 20

عکس از سایت: باغ کتاب تهران

باغ کتاب 22

عکس از سایت: باغ کتاب تهران

باغ کتاب 23

عکس از سایت: باغ کتاب تهران

باغ کتاب 24

عکس از سایت: باغ کتاب تهران

باغ کتاب 27

عکس از سایت: باغ کتاب تهران

عکس از فضاهای مختلف باغ کتاب 5

عکس از سایت: Google Maps

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 دیدگاه

 1. ساقی بی میل و اراده می‌گوید

  فردا ۱۴ ، ۱۴۰۲ باغ کتاب باز است؟

 2. Moon می‌گوید

  جایی هم داره که بشه ماکت ساخت گروهی؟!

 3. اشعری می‌گوید

  سلام
  در معرفی باغ کتاب گفته شده ابتدا قرار بود اینجا محلی باشد برای برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران. به عنوان ارائه دهنده ایده احداث باغ کتاب به اطلاع شما می رسانم که هیچگاه این ایده مطرح نبوده. تنها این پیش بینی مطرح بود که با افتتاح باغ کتاب با تعریف کارکردی نخستین آن، احتمالاً نمایشگاه بین المللی کتاب باید به تعریف جدیدی از عملکرد برسد.

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام دوست عزیز 🙂
   ممنون از اینکه این موضوع رو مطرح کردید، نکته جالبی بود.

 4. مریم می‌گوید

  یکی از بهترین جاهایی بود که تا حالا رفتم. از همه نظر عالی بود. دختر ۱۰ سالم واقعا لذت برد. وقت کم آوردیم. حتما چندین بار دیگه هم به باغ کتاب میرم. قسمت باغ علم کودک حرف نداشت. عالی عالی. از همه نظر، همه قسمتها بی نظیر بودن. ما بعد از ظهر رفتیم و وقت کم آوردیم. به نظرم حداقل ۶ ساعت باید وقت بزاری تا بتونی همه بخش‌ها رو ببینی

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام مریم عزیز 🙂
   ممنون که تجربه‌ت رو با مخاطبان علی‌بابا به اشتراک گذاشتی.
   بله، باغ کتاب یکی از محیط‌های خلاق برای رشد و پرورش کودکان هست.

 5. پژمان می‌گوید

  چقدر خوب و شیوا توضیح دادید شما.خیلی ممنونم.

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   خوشحالیم که شما خوشتون اومده 🙂 حتما مطالب دیگه مارو هم بخونین

 6. بهمن می‌گوید

  من سال ۹۶رفتم خیلی عالی بود حتما استفاده کنید

 7. فاطمه می‌گوید

  بهترین جایی هست که هرکسی میتونه برای کتاب و نمایشگاه بره معرکه است به همه پیشنهاد میکنم