آبشار ارتکند

آبشار ارتکند؛ ییلاق بی‌نظیر مشهد

آبشار ارتکند و گردشی میان سرسبزی و زیبایی

وقتی اسم خراسان یا مشهد می‌آید کمتر کسی است که زیارت حرم امام رضا به ذهنش نرسد. اما با کمی تحقیق می‌توان متوجه شد که جاهای دیدنی مشهد علاوه بر اماکن مذهبی، از نظر جاذبه‌های تاریخی و طبیعی نیز حرف زیادی برای گفتن دارد.یکی از این جاذبه‌های طبیعی ییلاق و آبشار ارتکند است که مکان مناسبی برای گذراندن یک آخر هفته‌ خوب و فراموش‌نشدنی‌است. بسیاری از مردم مشهد از اواسط بهار تا اوایل پاییز این ییلاق را برای سفرهای آخر هفته خود انتخاب می‌کنند.

در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا می‌خواهیم ییلاق ارتکند را کامل برای شما معرفی کنیم.

آبشار ارتکند کجاست؟

برای رسیدن به این ییلاق ارتکند باید اول به مشهد رفت و سپس از جاده مشهد به سمت کلات نادری رانندگی کرد. پس از طی‌کردن حدود صد کیلومتر به خروجی روستای سررود می‌رسیم. با ورود به خروجی روستای سررود حدود پنج کیلومتر دیگر باید در جاده‌ی خاکی طی کنیم تا به ارتکند برسیم.

یک اطاقک نگهبانی در ابتدای محوطه وجود ‌دارد که مبلغی را جهت ورود به پارکینگ دریافت می‌کند. پس از پارک ماشین حدود پنجاه دقیقه پیاده‌روی داریم تا به آبشار ارتکند برسیم. یک مسیر پاکوب وجود دارد که کمی سربالایی است. در این‌جا چند باغچه‌ خانوادگی هست که با چای و غذا که اغلب ماهی است از گردشگران پذیرایی می‌کنند. به دلیل وجود چندین مزرعه پرورش ماهی در روستاهای اطراف، تهیه ماهی در این منطقه کار آسانی ‌است.

آبشار ارتکند

بعد این باغچه‌ها سرویس‌های بهداشتی هستند که متأسفانه وضعیت مطلوبی ندارند. پس از کمی پیاده‌روی به نقطه‌ای می‌رسیم که باید به آب بزنیم و از داخل آب رودخانه به مسیر ادامه دهیم. مسیر رودخانه سنگی و در بعضی قسمت‌ها کمی لیز است پس باید احتیاط کرد. بعد از طی‌کردن این قسمت تنگه‌مانند که دیواره‌های صخره‌ای عظیم دو طرف آن را فراگرفته‌اند به فضای بازتری می‌رسیم که در دو طرف رودخانه باغچه‌های خانوادگی و تخت‌ها قرار‌دارند.

در مسیر حرکت به دفعات باید از عرض رودخانه رد شد.در انتها به فضایی شبیه غار یا تونل می‌رسیم که آب رودخانه در آن جریان دارد و باید از آن عبور کنیم. بعد از عبور از راهروهای پیچ‌درپیچ این فضای غار‌مانند به یک فضای نسبتا باز می‌رسیم. اینجا دهانه یک غار با ارتفاع کم به چشم می‌خورد که برای رسیدن به آبشار اول باید وارد آن بشویم.

به آبشار اول رسیدیم

حدود پانزده متر در این فضا طی می‌کنیم تا به آبشار اول برسیم. در سمت چپ این فضای غار مانند راه دیگری برای عبور وجود ‌دارد که شما را به فضایی سرسبز و خنک و آبریزهای متعدد می‌رساند که این مسیر هم در نهایت به آبشار اول می‌رسد. نکته‌‌ جالبی که درباره مسیر این آبشار وجود‌ دارد این است که برخلاف سایر آبشارها شما باید از زیر آّبشار عبور‌کنید تا بتوانید آبشار را از رو به‌رو ببینید.

در واقع عبور از فضای غارمانند شما را به زیر آبشار می‌رساند و تنها با عبور از زیر آّبشار است که می‌توان مقابل آن قرار گرفت. ارتفاع آبشار حدود ده متر است.

آبشار ارتکند

حالا آبشار دوم جلویمان است

رسیدن به آبشار دوم به کمی ماجراجویی و دست به سنگ شدن نیاز دارد. اگر بعد از خروج از فضای غار مسیر سمت چپ را کمی به سمت بالا ادامه دهیم به دیواره‌ای با شیب تند می‌رسیم که طنابی از بالای آن آویخته ‌است. باید با کمک طناب از این دیواره بالا برویم و حدود پانزده دقیقه در مسیر رودخانه پیش برویم تا به فضایی با دیواره‎‌های بلند برسیم. در‌گذشته پلکانی فلزی برای عبور وجود ‌داشت که در‌حال‌حاضر موجود نیست.

آبشار ارتکند

آبشار هنوز مشخص نیست و به دلیل پیچ‌وتاب مسیر دیواره تنها با نزدیک شدن کامل به آبشار می‌توان آن را دید. آبشار دوم بلندتر و پرآب‌تر از آبشار اول است و حدود ۳۵ متر ارتفاع دارد. گفته‌می‌شود که با بالا‌رفتن از دیواره می‌توان به بالای آبشار و بکرترین قسمت منطقه رسید اما به دلیل شیب تند دیواره و ریزش آب که سبب لغزنده شدن آن شده‌‌است، به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود و تنها با امکانات سنگ‌نوردی میسر ‌است.

اگر ارتکند رفتیم، کجا بمانیم؟

برای اقامت می‌توان در اتاقک‌هایی که در ابتدای فضای ورودی و پارکینگ ساخته شده‌اند استفاده کرد، اما این اتاقک‌ها امکانات خاصی به‌جز زیرانداز و روشنایی ندارند. شاید بهترین راه برگشت به مشهد و اقامت در مراکز اقامتی و یا هتل های مشهد باشد. اگر اهل کمپ زدن در طبیعت هم باشید این‌جا محل خوبی برای کمپ زدن است.

آبشار ارتکند

چه وسایلی با خودم ببرم؟

بهتر است لباس و کفش اضافی یا پانچو و مقداری خوراکی و آب همراه داشته باشید چون در مسیر آبشار حتما خیس‌ خواهید شد. داشتن هدلامپ یا چراغ‌قوه هم برای پیمایش قسمت‌های تاریک مسیر به‌ویژه فضاهای غارمانند پیشنهاد می‌شود.

اگر با وسیله‌ نقلیه شخصی سفر نمی‌کنید از قبل برای برگشت برنامه‌ریزی کنید و بازگشت خود را به ساعات پایانی روز موکول نکنید چون ممکن است وسیله نقلیه عمومی گیرتان نیاید. در این ‌صورت تنها راه برگشت به مشهد آژانس‌ها هستند که معمولا هزینه زیادی می‌گیرند.

آبشار ارتکند

در صورتی که با وسیله شخصی سفر ‌‌می‌کنید هم بهتر است از پر ‌بودن باک بنزین ماشین مطمئن شوید. بد ‌نیست بدانید که نزدیک‌ترین جایگاه بنزین، جایگاه بنزین زاوین است که ممکن است تعطیل باشد اما نگران نباشید از سوپرمارکت‌های بین‌راه می‌توان چند لیتری بنزین تهیه‌ کرد. نکته دیگر این‌که در روزهای تعطیل و آخر هفته‌ها احتمال ازدحام بیش از حد وجود دارد. باریک بودن مسیر خاکی عبور‌و‌مرور را در مواقع شلوغی مشکل می‌کند.

در پایان باید بگویم کمتر جایی را می‌توان سراغ داشت که در آن فضاهایی نظیر دره، غار، کوه و رودخانه درکنار‌‌هم وجود‌ داشته‌ باشند و از این نظر ییلاق ارتکند امکان بی‌نظیری را پیش روی گردشگران قرارمی‌دهد.

آبشار ارتکند

جاهای دیدنی اطراف ارتکند مشهد

جاهای دیدنی اطراف مشهد مناطق زیبا و جاذبه‌های زیادی دارد که ممکن است به آن‌ها سفر کنید. اینجا بعضی از دیدنی های اطراف مشهد را برایتان معرفی می‌کنیم:

 1. آرامگاه امام رضا (ع): این آرامگاه یکی از مهم‌ترین مقاصد زیارتی برای مسلمانان شیعه است و به عنوان قبله مذهبی مهمی محسوب می‌شود.
 2. تربت حیدر: روستایی زیبا و سنتی که در آن مزار حضرت حیدر ابن موسی (ع) واقع شده است.
 3. حرم مطهر فاطمه معصومه (س): این مکان در قسمت جنوبی مشهد واقع شده و مکان مهمی برای زائران است.
 4. باغ‌های ملی مشهد: این باغ‌ها به عنوان مکان‌هایی برای تفریح و پیاده‌روی شهری محبوب هستند.
 5. باغ گل‌های تقی‌زاده: این باغ زیبا در شمال شهر واقع شده و دارای مجموعه‌ای از گل‌ها و گیاهان زینتی است.
 6. آبشار تسوج: این آبشار زیبا در شمال مشهد واقع شده و مکانی طبیعی برای گردش و تماشاست.
 7. موزه فلسفه و کیمیاگری مشهد: این موزه به آثار فیزیکی و فلسفی مربوط به افراد معروفی چون خواجه نصیرالدین طوسی و ابن‌سینا اختصاص دارد.
 8. کلیسای سورپ تاهر: این کلیسا در مشهد واقع شده و یک مکان تاریخی و مذهبی برای جامعه ارمنیان در این منطقه است.

همچنین، در اطراف مشهد می‌توانید از تالاب‌ها، پارک‌ها، و مکان‌های طبیعی دیگر همچون تالاب شادمان، تالاب غریبدره، و تپه‌های مزرعه چشمه لذت ببرید. به علاوه، از طعام و تنقلات محلی در رستوران‌ها و کافه‌های مشهد لذت ببرید.

خاطره سفر به مشهد را برای ما هم تعریف کنید

اگر بالاخره تصمیمتان را گرفتید که مشهدگردی کنید و این جاذبه‌ها را دیدید، حتما در بخش کامنت‌ها برای ما و بقیه خواننده‌ها هم تعریف کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

 1. سید می‌گوید

  به به عالیه 😍