روستای جهان نما

روستا جهان نما گلستان، گلستانی در میان ابرها

آشنایی با روستا جهان نما گلستان

اقیانوس ابر را هر جای ایران نمی‌شود دید و اگر مثل من یکبار با این پدیده طبیعی روبه‌رو شده باشید، باز هم دلتان می‌خواهد دست دراز کنید تا ابرها را بگیرید. ییلاقی هست در استان گلستان که از حدود ۱۰ صبح تا غروب خورشید، پدیده اقیانوس ابر در آن دیده می‌شود. بلندای تپه‌ها، اقیانوس ابر، خانه‌های چوبی با بوی کاه‌گل و چوب و عطر نانی که زن همسایه دارد می‌پزد، همه آن چیزی بود که من در سفر به روستای جهان نما گلستان از خدا می‌خواستم.

اینجا یک منطقه مهم گردشگری و یکی از جاهای دیدنی گلستان است که در ارتفاع بالایی از سطح دریا قرار گرفته؛ پس اگر مثل من از گرمای تابستان فراری هستید، دهکده جهان نما می‌تواند بهترین مقصد برای شما باشد چون اینجا خنکای پاییز را در تابستان تجربه می‌کنید. در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا با هم دست دراز می‌کنیم تا مشتی از ابرها بگیریم و در میان کلبه‌های چوبی به پرواز درآییم.

روستا جهان نما کجاست؟
روستای جهان نما گلستان در استان گلستان و در بخش جنوب شرقی کردکوی قرار دارد.
مسیر روستا جهان نما از تهران چطور است؟
برای رفتن به روستای جهان نما از تهران باید از مسیر جاده هراز بروید. در مسیر از روستاهای مختلفی رد می‌شوید و در نهایت به کردکوی می‌رسید.
آب‌وهوای روستا جهان نما چگونه است؟
ییلاق جهان نما گلستان آب‌و‌هوایی خنکی دارد. اینجا حتی در تابستان هم چندین درجه از جاهای دیگر خنک‌تر است.

چرا به دهکده جهان نما سفر کنیم؟

منطقه حفاظت شده جهان نما یکی از جاهای دیدنی گرگان است که در قسمت جنوب شرقی «کردکوی» قرار گرفته و به‌عنوان پارک ملی گلستان نیز شناخته می‌شود. این منطقه از سال ۱۳۵۲ زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته و در میان بکرترین و سالم‌ترین جنگل‌های میان‌بند واقع شده که به آن جنگل‌های دامنه کوه هم می‌گویند. به دلیل ارتفاع دهکده جهان نما از سطح دریا، به روستای جهان نما گلستان، «بام گلستان» هم گفته می‌شود.

روستای جهان نما

عکس از: سایت Iran Asia

یکی از چیزهایی که سفر به دهکده جهان نما را برای من جذاب و خاطره‌انگیز کرده، بکر و دست‌نخورده بودن آن است. اینجا شما اثری از زندگی شهری نمی‌بینید و همین موضوع هم سفر و اقامت را برای شما هیجان‌انگیز می‌کند.

من و شما برای فرار از یکنواختی و خستگی زندگی شهری مسافرت می‌کنیم و چه بهتر جایی برویم که اثری از زندگی شهر در آن نباشد. در روستای جهان نما گلستان امکان کوه‌نوردی و دره‌نوردی و همین‌طور گشت‌وگذار در دشت‌ها فراهم شده و می‌توانید از این لحظات به یادماندنی لذت ببرید.

روستای جهان نما

عکس از: سایت Mashreghnews

روستای جهان نما گلستان که در منطقه حفاظت شده جهان نما قرار گرفته و یکی از جاهای دیدنی گرگان است، منطقه‌ای ییلاقی است. اینجا دمای هوا پایین‌تر از مناطق اطراف است و به همین دلیل هم خیلی از افراد برای گذراندن فصل تابستان به روستای جهان نما کوچ می‌کنند.

اگر کارتون بچه‌های آلپ را یادتان باشد، حتما خانه‌های کوچک دهکده‌های سوئیسی را هم به یاد دارید. خانه‌ها و کلبه‌های ییلاق جهان نما شما را به یاد دهکده‌های سویسی این کارتون می‌اندازد که در دشتی وسیع و در بین جنگل‌های هیرکانی و کوه‌های البرز قرار گرفته و از هر نظر زیباست.

دهکده جهان نما

عکس از: سایت Alibaba

دهکده جهان نما که یکی از جاهای دیدنی گلستان است که دارای معماری بومی و سنتی بوده، پس هیچ اثری از نشانه‌های زندگی شهری در آن نمی‌توان دید. اینجا آب لوله‌کشی ندارد و باید از آب چشمه استفاده کنید. موبایل آنتن نمی‌دهد و برق و تلفن هم ندارد پس از دست همه چیزهای مزاحمی که سفر شما را با زندگی شهری مرتبط کنند، خلاص می‌شوید.

در ییلاق جهان نما فقط خودتان هستید و مردمی که در آرامش کنار هم زندگی می‌کنند. وقتی در روستای جهان نما گلستان هستید، تمام گرگان و جنگل و دریا زیر پاهای شماست. از اینجا می‌توانید تمام شهر را ببینید به همین دلیل هم به آن بام گلستان می‌گویند.

دهکده سر سبز جهان نما

عکس از: سایت Iribnews

کلبه‌های چوبی که به صورت پراکنده در بخش‌های مختلف ییلاق جهان نما ساخته شده‌اند از جمله یکی از زیبایی‌های این منطقه خواهند بود. شما می‌توانید در یکی از این کلبه‌ها اقامت کنید و یک روز زندگی روستایی را تجربه کنید. نان محلی، آش گزنه، میرزاقاسمی محلی و عسل کوهی از جمله چیزهایی هستند که در دهکده جهان نما تجربه می‌کنید. اینجاست که تازه مزه واقعی عسل را متوجه می‌شوید.

عکس دهکده جهان نما

عکس از: سایت Alibaba

نگاهی به پیشینه روستای جهان نما

منطقه حفاظت شده جهان نما به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی گرگان، ۳۱۷۴۷ هکتار وسعت داشته و در ارتفاع ۶۰۰ تا ۳۰۸۶ متری از سطح دریا واقع شده است. یکی از جذابیت‌های منحصربه‌فرد این منطقه دسترسی به دست‌نخورده‌ترین و سالم‌ترین بخش جنگل‌های میان‌بند یا همان جنگل‌های دامنه کوه است.

نکته جالب اینکه اینجا تنها بخشی از جنگل است که ببرها در آن با آرامش خیال زندگی می‌کنند. این منطقه از سال ۱۳۵۲ زیر نظر سازمان محیط زیست قرار گرفته و بعد از پارک ملی گلستان وسیع‌ترین منطقه حفاظت شده گلستان است.

تاریخچه دهکده جهان نما

عکس از: سایت Virgool

جنگل‌های جهان نما در واقع از نوع جنگل‌های هیرکانی و در دل قدیمی‌ترین جنگل‌های دنیا قرار دارد. نام جنگل از نام روستای جهان نما گلستان گرفته شده است. روستای زیارت و آبشار معروف آن هم در این منطقه قرار دارد و بعد از دیدن دهکده جهان نما می‌توانید آن را هم ببینید.

تاریخچه جهان نما

عکس از: سایت Loopnewslive

اهالی روستا خیلی مهربان و مهمان‌نواز هستند. آن‌ها به حضور گردشگرها عادت کرده‌اند و با آن‌ها معاشرت می‌کنند. در کنار آن‌‌ها روزهای خوشی را تجربه خواهید کرد. من که می‌گویم وقتی دارند نان می‌پزند کنارشان بنشینید و از داستان‌های آن‌ها بشنوید. این مردم عاشق داستان گفتن هستند و دلشان می‌‌خواهد یک گوش شنوا وجود داشت و داستان‌های پُر آب و تاب آن‌ها را می‌شنید.

از قدیم که برایتان گفتند، داستان‌شان را به خاطر بسپارید چون درس‌های زیادی در آن‌ها وجود دارد. ییلاق جهان نما محل امن زندگی مردمانی آرام و دوست‌داشتنی است. جایی که مردم در آرامش و صلح کنار هم زندگی می‌کنند و کاری به کار هم ندارند. شما هم از این همه آرامش و صلح لذت ببرید.

پیشینه جهان نما

عکس از: سایت Snapptrip

آب و هوای روستا چطور است؟

دهکده جهان نما یک تکه از بهشت است. ییلاق جهان نما یکی از بهترین اقامتگاه‌ها برای تابستان هر سال بوده و بسیاری از مردم از شهرهای دور و نزدیک برای تجربه یک هوای خنک در تابستان و دیدن طبیعت و سرسبزی به این منطقه سفر می‌کنند. همان‌طور که گفتم این منطقه بین ۶۰۰ تا ۳۰۸۶ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و به ازای هر ۱۰۰۰ متر ۶.۱ درجه از دمای هوا کم می‌شود؛ پس می‌شود انتظار یک هوای خنک و حتی پاییزی را در فصل تابستان در اینجا داشت.

آب‌وهوای روستای جهان نما گلستان همیشه خنک است و در فصل بهار و گاهی در تابستان لازم است با خودتان حداقل یک لباس گرم ببرید. آب‌وهوای روستا طوری است که فقط پنج ماه از سال قابل سکونت است و از شهریور به بعد که هوا سرد می‌شود و در زمستان که برف شدیدی می‌بارد قابل سکونت نخواهد بود.

آب و هوای دهکده جهان نما

عکس از: سایت Apochi

حالا که تابستان روستای جهان نما گلستان انقدر خنک و مطبوع است، پس باید انتظار زمستانی سخت و سرد را هم داشته باشیم. زمستان که می‌شود باد و بوران به این منطقه حمله‌ور می‌شود و دما به شدت کاهش پیدا می‌کند. رفت و آمد در فصل زمستان خیلی سخت و است و بنابراین کمتر گردشگری فصل زمستان را برای سفر به دهکده جهان نما انتخاب می‌کند.

در فصل پاییز هوا به اندازه زمستان سرد نیست اما زیبایی اینجا شما را جادو می‌کند. یادتان هست که گفتم روستای جهان نما بام گلستان است، حالا فرض کنید بر بلندای این بام بایستید و جنگلی را زیر پاهای خود ببینید که درختان آن به رنگ‌های مختلف هستند. فصل پاییز فستیوال رنگ‌ها را در جنگل‌های هیرکانی اجرا می‌کند و از آن بالا که به درخت‌ها نگاه می‌کنید خون در رگ‌هایتان به جوش می‌آید و زندگی را همان‌طوری که هست می‌بینید، خوش آب و رنگ و زیبا.

هوای دهکده جهان نما

عکس از: سایت Alibaba

پوشش گیاهی و جانوری منطقه جهان نما

دهکده جهان نما به دلیل آب‌وهوای سرد و مرطوب دارای گونه‌های گیاهی و جانوری مختلفی است. گونه‌هایی که این نوع آب‌وهوا را دوست دارند و به خوبی در آن رشد می‌کنند. یکی از گونه‌های جانوری که در این منطقه دیده شده، خرس قهوه‌ای و پلنگ است. البته این حیوانات به نزدیکی‌های محل زندگی روستایی‌ها نمی‌آیند پس جای نگرانی نیست.

از دیگر گونه‌های جانوری این منطقه می‌توان به گراز، شغال، گرگ، بز، خرگوش و روباره و خارپشت اشاره کرد. البته منطقه اطراف ییلاق جهان نما پرندگانی زیبا هم دارد که شامل کورکور، طرلان، سارگپه جنگلی، عقاب و شاهین، سارگپه پابلند، قرقی، دلیجه، هما، انواع جغد و دال است. کبک، قرقاول، بلدرچین، تیهو، توکا، فاخته، دارکوب، هدهد، رنبورخوار، چکاوک و بادخورک از دیگر انواع پرندگان منطقه اطراف روستای جهان نما گلستان هستند.

جانوران دهکده جهان نما

عکس از: سایت Yjc.news

این منطقه جزو یکی از مناطق مرتفع گلستان است که بهترین مکان برای رویش پوشش‌های گیاهی مانند ارس خواهد بود. این بخش بخشی از جنگل‌های هیرکانی را شامل شده و پوشش آن نیز مانند جنگل‌های هیرکانی است. از دیگر پوشش‌های گیاهی منطقه حفاظت شده روستای جهان نما گلستان می‌توان به راش، ممرز، نمدار، تمشک، سرخدار، ارس، زرشک، آزاد و بلند مازو اشاره کرد.

اینجا گیاهان دارویی مثل گل‌گاوزبان، درمنه، نسترن کوهی و مریم گلی را دارد. متاسفانه حرکت ییلاق‌نشین‌ها و جنگل‌نوردان از مسیرهای غیراصلی در این منطقه باعث تخریب برخی از زیستگاه‌های جانوری شده است. اگر به‌عنوان یک طبیعت‌گرد دغدغه زندگی سالم این حیوانات را دارید، لطفا وارد حریم خانه و زندگی آن‌ها نشده و از مسیرهای اصلی تردد کنید.

پوشش گیاهی دهکده جهان نما

عکس از: سایت Toptouris

آشنایی با دهکده جهان نما

دهکده جهان نما گلستان در مرکز یک منطقه حفاظت‌شده قرار گرفته و یکی از ییلاق‌های معروف استان است. مردم روستای جهان نما گلستان از طریق پرورش دام زندگی می‌کنند و از اواسط بهار تا اوایل پاییز می‌توانید گوسفندانی را ببینید که در حال چرا هستند. البته در این ییلاق زیبا، اسب‌های وحشی هم هستند که اهالی بعضی از آن‌ها را رام کرده و سواری می‌کنند.

در فصل بهار و تابستان که در این ییلاق گل‌های متنوعی رشد می‌کنند، محلی‌ها کندوهای عسل برپا می‌کنند تا زنبورها بتوانند از شهد گل‌ها استفاده کرده و عسل جنگلی آماده کنند.

آشنایی با دهکده جهان نما

عکس از: سایت Parvazyar

از اواخر شهریور تا روزهای پایانی فروردین هوای دهکده جهان نما خیلی متغیر است، هوای سرد و بوران‌ و برف باعث می‌شود نتوانید بیرون از کلبه بمانید و شاید به همین دلیل هم در این روستا کم‌تر گردشگری دیده می‌شود. البته اگر با سرمای هوا مشکلی ندارید این روستا یکی از زیباترین منظره‌ها را در فصل پاییز و زمستان خواهد داشت.

جنگل‌های اطراف روستا در فصل پاییز به رنگ‌های زرد و نارنجی و قرمز در می‌آیند و روستای جهان نما گلستان را به یک تابلوی نقاشی تبدیل خواهند کرد. در فصل پاییز منطقه حفاظت شده جهان نما خیره‌کننده است.

آشنایی با روستای جهان نما

عکس از: سایت Iribnews

بیشتر خانه‌های روستایی از چوب ساخته ‌شده‌اند و حیاط خانه‌ها دیوار ندارد و از پنجره هر خانه می‌توانید کلبه همسایه را ببینید. بیشتر اهالی این روستا که از مردم شهر کردکوی، روستای کفشگری یا سعدآباد هستند و به زبان کتولی و مازندرانی صحبت می‌کنند. مردم روستا برای خورد و خوراک، غذاهای ساده تهیه می‌کنند که شامل نان محلی و پنیر و کره و ماست است. اگر گوشت لازم داشته باشند از قصابی گوشت تازه می‌خرند.

آشنایی با دهکده زیبای جهان نما

عکس از: سایت Odyssey

قهوه‌خانه مش صفر و تخت میرزا یکی از محل‌هایی است که در آن گفتگوهای مهمی میان اهالی انجام می‌شود. در واقع اهالی روستا در این قهوه‌خانه با هم معاشرت می‌کنند. کوه‌نوردان هم که پیاده به سمت جهان نما می‌روند در واقع ساعتی را در این قهوه‌خانه استراحت کرده و کمی با اهالی گپ می‌زنند.

قهوه‌خانه و تخت میرزا در منطقه‌ای پایین‌تر از روستای جهان نما گلستان یکی از جاهای دیدنی گرگان قرار گرفته و می‌تواند فقط محلی برای استراحت بین راه باشد. برای اقامت باید در ییلاق جهان نما کمپ بزنید یا در خانه‌ها و کلبه‌های چوبی بمانید.

کلبه‌های چوبی دهکده جهان نما

عکس از: سایت Roosta

زبان محلی جهان نمایی‌ها

مردم روستای جهان نما گلستان بیشتر از اهالی روستاهای کردکوی، روستای کفشگری و سعدآباد هستند و به زبان کتولی و مازندرانی صحبت می‌کنند. اگر با زبان مازندرانی آشنا باشید می‌توانید با اهالی صحبت کرده و از داستان‌های آن‌ها بشنوید. البته بعضی از اهالی کمی به زبان فارسی صحبت می‌کنند پس از صحبت با آن‌ها لذت ببرید.

گویش مردم دهکده جهان نما

عکس از: سایت Pinorest

آداب و رسوم مردم دهکده

روستای جهان نما گلستان که یکی از جاهای دیدنی گرگان است مردمان مهربان و باصفایی دارد. اهالی دهکده جهان نما همیشه پذیرای گردشگران هستند و با آغوش باز از آن‌ها پذیرایی می‌کنند. مردم روستا در اعیاد نوروز و اعیاد مذهبی مانند عید فطر مراسم محلی خاص خودشان را برگزار می‌کنند.

بنابراین اگر در این اعیاد در روستا باشید می‌توانید از دیدن مراسم خاص محلی‌ها لذت ببرید. در عروسی‌ها و جشن‌های دیگر، مردم روستا موسیقی محلی اجرا می‌کنند که در نوع خودش بی‌نظیر است. رسومات این منطقه برای من و شمایی که زیاد اهل زندگی در روستا نیستیم خیلی جالب و هیجان‌انگیز خواهد بود.

رسومات مردم دهکده جهان نما

عکس از: سایت Parvazyar

اقتصاد، محصولات و سوغات محلی

روستای جهان نما گلستان دارای سوغات متنوعی شامل انواع نان‌های محلی، کره و پنیر محلی است. عسل کوهی سوغات‌ مهم دهکده جهان نما است البته باید بدانید که قیمت این نوع عسل بالاتر از عسل‌های دیگر بوده و علت اصلی آن نیز کیفیت بالای آن است. اگر می‌خواهید سوغات متنوعی با خودتان ببرید من میوه‌های جنگلی را هم پیشنهاد می‌کنم که بسیار خوشمزه هستند. از عمده محصولات زراعی روستا می‌توان به گندم، سیب‌زمینی، جو و سبزیجات اشاره کرد.

سوغات دهکده جهان نما

عکس از: سایت Tishineh

پوشش شبکه

دهکده جهان نما که یکی از جاهای دیدنی گلستان است شبکه تلفن همراه و اینترنت ندارد. این روستا حتی برق هم ندارد پس نمی‌توانید گوشی خود را شارژ کنید. اینجا از تکنولوژی روز به دور هستید و به اینترنت دسترسی ندارید تا عکس‌های زیبایی که از طبیعت ییلاق جهان نما گرفته‌اید را استوری یا پست کنید.

وضعیت پوشش شبکه موبایل دهکده جهان نما

عکس از: سایت Tripyar

جاهای دیدنی روستا جهان نما گیلان

روستای جهان نما گلستان جاهای دیدنی زیادی دارد که مختص این منطقه هستند. در این بخش می‌خواهم چند تا از هیجان‌انگیزترین جاهای دیدنی ییلاق جهان نما را به شما معرفی کنم.

دیدنی های دهکده جهان نما

عکس از: سایت Eneshat

– روستای رادکان و میله تاریخی رادکان

روستای رادکان و میل تاریخی رادکان در مسیر دهکده جهان نما قرار دارد. اگر از سمت کردکوی به سمت روستای جهان نما گلستان می‌روید در وسط‌های راه بعد از اینکه از روستای رادکان رد شدید، می‌توانید سازه‌ای آجری را ببینید که بر بلندای یک تپه ساخته شده است. این بنا همان «میل تاریخی رادکان» است. هدف اصلی از ساخت این میل آجری در واقع راهنمایی مسافران و رهگذران بوده است. اما بعدها به‌عنوان آرامگاه مورد استفاده قرار گرفت.

میله تاریخی رادکان

عکس از: سایت Wikimedia

روستایی‌ها و محلی‌ها می‌گویند که بانی اصلی ساخت این بنای آجری، یکی از اسپهبدان آل باوند طبرستان به نام «ابو جعفر محمدبن وندبن باوندی» است که در این مکان دفن شده است. این میل ۳۵ متر ارتفاع داشته و روی بدنه آن کتیبه‌ای وجود دارد که تاریخ ساخت آن را مشخص کرده است. تاریخ ساخت این بنا به سال ۴۰۷ هجری قمری و به زمان فرمانروایی اسپهبد ابوجعفر برمی‌گردد. ساخت این بنا چند سال طول کشید و در نهایت در سال ۴۱۱ به پایان رسید.

میل رادکان دارای دو بخش بدنه و گنبد است و گنبد آن هم به شکل مخروط بوده و یک دریچه روی آن قرار دارد. بدنه میل، ساده ساخته شده و نمای آن دارای آجرچینی معمولی است و بعضی از بخش‌های آن دارای تزئینات گچ‌کاری است.

– جنگل جهان نما

جنگل جهان نما که به دلیل داشتن تنوع گونه‌های گیاهی شهرت دارد جزو جنگل‌های هیرکانی است. در این جنگل می‌توانید نمونه‌هایی از درختان متنوع با پوشش گیاهی گسترده را ببینید. گونه‌های گیاهی این جنگل شامل راش، ممرز، ارس، زرشک آزاد، سرخدار،نمدار، تمشک و بسیاری از درختان دیگر است.

جنگل جهان نما

عکس از: سایت Shafaqna

آبشار رویایی جهان نما

آبشار رویایی جهان نما یکی از جاهای دیدنی این منطقه است. این آبشار که از بلندای یک کوه می‌ریزد و در واقع محل تامین آب و محل زندگی جانوران بسیاری است. وقتی به نزدیکی آبشار می‌رسید، صدای ریزش آب روی سنگ‌ها شما را مسحور خواهد کرد. حالا این صدای زیبا را در کنار صدای پرندگان جنگلی قرار دهید تا زیباترین موسیقی قرن برای شما نواخته شود.

آبشار رویایی جهان نما

عکس از: سایت top-travel

چکل جهان نما

چکل سر روستای جهان نما گلستان در واقع پرتگاهی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ متری است که در قسمت شمالی روستا قرار دارد. نکته جالب اینکه به دلیل ارتفاع زیاد در بعضی از فصل‌ها که مسافر زیاد است این پرتگاه به محلی برای ایستگاه پرواز با پاراگلایدر تبدیل می‌شود. از این پرتگاه می‌توانید با پاراگلایدر به سمت کردکوی بروید.

چکل جهان نما

عکس از: سایت Boumism

قبرستان جلینگ بلینگ

قبرستان جلینگ بلینگ که نام خیلی عجیبی هم دارد یکی از قبرستان‌های ییلاق جهان نما گلستان است. در این قبرستان می‌توانید قبرهای قدیمی را ببینید که در واقع محل آرامش اهالی است.

قبرستان جلینگ بلینگ

عکس از: سایت Seratnews

– چشمه‌های منطقه حفاظت شده جهان نما

منطقه روستای جهان نما گلستان دارای چشمه‌سارهای زیادی است که هر کدام از آن‌ها نامی برای خودشان دارند. دیدنی‌های ییلاق جهان نما فقط در کلبه‌های چوبی و جنگل خلاصه نمی‌شود، اینجا یک منطقه کوهستانی است و در بخش‌های مختلف آن چشمه‌هایی از دل زمین می‌جوشد که منبع اصلی رفع تشنگی بسیاری از گیاهان و جانوران است.

اسب های وحشی

عکس از: سایت Iran Front

واقعا فکر می‌کنید چرا درختان و گیاهان این منطقه انقدر سرسبز و زیباست؟ قاعدتا بخشی از آن به دلیل آب‌وهوای مناسب و بارش باران‌های فصلی و بخشی دیگر از آن به دلیل وجود چشمه‌هایی چون پیر زن چشمه، سرخ چشمه، سوته، تول بنه، نخود چشمه امام وردی، چهار سرا، تاجین چشمه، مراد چشمه، آبگرم زیارت، مازوکش و شربت است.

چشمه های حفاظت شده جهان نما

عکس از: سایت Otrag

– رودخانه‌های منظقه حفاظت شده جهان نما

رودخانه‌های منطقه حفاظت شده جهان نما زیاد هستند و بعضی از آن‌ها جزو رودهای اصلی‌اند که پس از گذر از شهرها و روستاهای مختلف به دریا می‌ریزند. از جمله رودخانه‌های این منطقه می‌توان به رودخانه مغزی، رودخانه جهر باغ، رودخانه ترکت و رودخانه سفید رود اشاره کرد.

رودخانه های جهان نما

عکس از: سایت Wikimedia

در کنار رودخانه‌های این منطقه می‌توانید درختانی را ببینید که خوش و خرم زندگی می‌کنند و هر روز به خاطر آب گوارای این رودها، چند سانتی‌متری قد می‌کشند. در کنار رود، زندگی‌های جانوری بزرگ و کوچکی شکل گرفته که آب رود باعث ادامه حیات آن‌ها است. این جامعه‌های جانوری مختلف در اصل به لطف رود است که پوشش جانوری این منطقه را تشکیل می‌دهند.

– کوه‌های منطقه حفاظت شده جهان نما

کوه‌های زیادی در منطقه حفاظت شده جهان نما که یکی از جاهای دیدنی گلستان است وجود دارد. این کوه‌ها محل خوبی برای کوه‌نوردی برای عاشقان این رشته ورزشی هستند. کوه‌های منطقه حفاظت شده جهان نما شامل شاه‌پسند، دوکالی، کالت و چلستان، تلمبار، لنده کوه و زبله هستند.

کوه های جهان نما

عکس از: سایت Tishineh

تفریحات روستا جهان نما چیست؟

در این روستا تفریحات مختلفی وجود دارد که بسته به علاقه خود می‌توانید یکی از آن‌ها را انجام دهید. در ادامه بعضی از محبوب‌ترین این تفریحات را به شما معرفی می‌کنم.

تفریحات دهکده جهان نما

عکس از: سایت Alibaba

کوه نوردی، جنگل نوردی و دره نوردی در جهان نما (طبیعت‌گردی)

اگر اهل کوه‌نوردی و دره‌نوردی و جنگل‌نوردی هستید، روستای جهان نما گلستان می‌تواند یکی از بهترین مقاصد برای شما باشد. این منطقه کوهستانی حفاظت شده دارای کوه‌های متعددی مانند شاه‌پسند، دوکالی، زبله، لنده کوه، تلمبار و کالت و چلستان است که فرصت خوبی را برای کوه‌نوردی فراهم کرده است. در جهان نما دو مسیر طبیعت‌گردی وجود دارد که شامل مسیر جنگل شصت کلا به جنگل جهان نما و مسیر روستای درازنو به جنگل جهان نما و تخت میرزا است.

کوه نوردی در دهکده جهان نما

عکس از: سایت Alibaba

جنگل شصت کلا به جنگل جهان نما

برای اینکه وارد مسیر اصلی شوید باید به سمت جنگل ناهارخوران گرگان بروید. از این جنگل مسیر را به سمت روستا و جنگل شصت کلا و بعد از آن جاده باران کوه ادامه بدهید. در ادامه باید مسیر جنگلی و سنگلاخی را بروید تا به منطقه کندوداران برسید. از اینجای جاده به بعد فقط می‌شود با خودروهای آفرود و شاسی‌بلند مسیر را ادامه داد. در این منطقه رودخانه‌ای هست که فقط با ماشین آفرود می‌شود از آن عبور کرد.

مسیر جنگل شصت کلا به جنگل جهان نما

عکس از: سایت Safarbank

در ادامه راه پاکوب‌های قدیمی را می‌بینید که مسیر را مشخص می‌کنند و از طریق آن‌ها می‌توانید به تخت میرزا برسید. تخت میرزا آخرین نقطه‌ای است که می‌توان با ماشین رفت. در ادامه مسیر باید پیاده بروید. جنگل‌نوردی در این منطقه به پایان می‌رسد و در ادامه مسیر به کلبه مش صفر و دشت جهان نما خواهید رسید.

مسیر روستای درازنو به جنگل جهان نما و تخت میرزا

نقطه شروع جنگل‌نوردی در این مسیر، روستای درازنو است. برای اینکه بتوانید به جهان نما بروید باید اول به سمت ارتفاعات شمالی درازنو بروید. از آنجا می‌توانید به دشت جهان نما برسید. پس از کمی گشت زدن در جنگل جهان نما مسیرتان به سمت کلبه مش صفر را ادامه دهید و از آنجا به سمت تخت میرزا بروید.

مسیر روستای درازنو به جنگل جهان نما و تخت میرزا

عکس از: سایت Jazebeha

پیاده‌روی تا روستا جهان نما

در بخش قبلی، از مسیر جنگل‌نوردی در منطقه حفاظت شده جهان نما گفتیم. بخشی از این مسیر ماشین‌رو است و می‌توانید با ماشین‌های آفرود این مسیر را بروید. اما خیلی هم دلتان را خوش نکنید که تا نزدیک خانه‌های چوبی روستای جهان نما گلستان بتوانید با ماشین بروید. از یک جایی به بعد مسیر مال‌رو است و باید پیاده‌روی کنید. وقتی به تخت میرزا رسیدید مسیر پیاده‌روی شروع می‌شود.

پیاده‌روی تا روستا جهان نما

عکس از: سایت Alibaba

سفر به روستابا وسیله شخصی

اگر برای سفر به روستا از وسیله شخصی استفاده می‌کنید باید بدانید که تا یک جایی می‌توانید با ماشین خودتان بروید و در نزدیکی تخت میرزا باید ماشین را پارک کرده و پیاده‌روی کنید. برای سفر به روستا با ماشین باید بدانید که فقط ماشین‌های آفرود و شاسی‌بلند می‌توانند از پَسِ پستی‌بلندی‌های این مسیر بر بیایند. یک وقت به سرتان نزند با پراید به سمت دهکده جهان نما بروید که می‌دانم در مسیر رفت گیر خواهید کرد.

سفر به دهکده جهان نما

عکس از: سایت Alibaba

عکاسی و راه پیمایی

اگر خیلی اهل کوه‌نوری و پیمایش نیستید یکی از بهترین تفریحات شما در این منطقه می‌تواند عکاسی باشد. دهکده جهان نما گلستان جاهای دیدنی زیادی دارد که آن‌ها را در بخش‌های قبلی معرفی کردیم و می‌توانید از آن‌ها عکاسی کنید. طبیعت روستای جهان نما گلستان به اندازه‌ای زیباست که باید آن را با عکاسی ثبت کرد تا همه کسانی که نمی‌توانند به اینجا سفر کنند از زیبایی‌های آن لذت ببرند.

عکاسی در دهکده جهان نما

عکس از: سایت Tarafdari

اقامت در روستا جهان نما گیلان

برای اقامت در روستای جهان نما گلستان چند گزینه پیش روی شماست. این گزینه‌ها به شرح زیر هستند. شما با توجه به شرایط و علاقه خودتان می‌توانید یکی از این روش‌های اقامتی را انتخاب کنید.

اقامت در روستا جهان نما گیلان

عکس از: سایت Eneshat

– کمپ زدن و اقامت در چادر

کمپ زدن و اقامت در چادر روشی بدون هزینه برای اقامت در ییلاق جهان نما گلستان است. چادر زدن همیشه لطف خود را برای من داشته چون دلم می‌خواهد وسط طبیعت باشم تا اینکه در میان یک چهاردیواری. پیشنهاد می‌کنم چادرتان را رو به جنگل سوار کنید تا صبح که از خواب بیدار می‌شوید با صحنه‌ای زیبا از جنگلی مواجه شوید که در میان ابرها غوطه‌ور است.

– اجاره کلبه در روستای جهان نما

کلبه‌های چوبی و قدیمی دهکده جهان نما یکی از بهترین جاها برای اقامت هستند. من که این کلبه‌ها را خیلی دوست دارم. اگر مثل من از زندگی در قوطی‌کبریت‌های تهران خسته شده‌اید، این خانه‌های زیبا که بوی چوب از در و دیوار آن به مشام می‌رسد یکی از بهترین مکان‌ها برای اقامت شما خواهند بود. سعی کنید رو به پنجره بخوابید تا صبح که از خواب بیدار می‌شوید صدای نوک زدن پرنده‌ها به شیشه را بشنوید.

اقامت در دهکده جهان نما

عکس از: سایت Alibaba

– اجاره ویلا در روستای جهان نما

یکی دیگر از روش‌های اقامت در دهکده جهان نما گلستان، اجاره ویلاهای روستایی است که در این منطقه و با هدف اقامت گردشگران ساخته شده است. این ویلاها دارای امکانات اولیه هستند و می‌توانید به تنهایی در آن‌ها اقامت داشته باشید.

بهترین زمان سفر به دهکده جهان نما

با وجود ارتفاع ۶۰۰ تا ۳۰۰۰ متری که روستای جهان نما گلستان از سطح دریا دارد، اینجا خیلی خنک است و فقط پنج ماه از سال می‌توان به آن سفر کرد. از اواخر شهریور تا اواخر فروردین این منطقه خیلی سرد است و حتی خود محلی‌ها هم کوچ می‌کنند چون نمی‌شود سرما و بوران را تحمل کرد. بنابراین بهترین زمان سفر به دهکده جهان نما از اردیبهشت تا اوایل شهریور است.

بهترین زمان سفر به دهکده جهان نما

عکس از: سایت Intoday

روستا جهان نما گیلان کجاست؟

روستای جهان نما گلستان در استان گلستان و در جنوب شرقی شهرستان کردکوی قرار دارد.

لوکیشن ییلاق جهان نما روی گوگل مپ

مسیر دسترسی به دهکده جهان نما گیلان

برای دسترسی به روستای جهان نما گلستان چند مسیر وجود دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنم.

– مسیر روستا از سمت کردکوی

متداول‌ترین مسیر برای رفتن به ییلاق جهان نما، مسیر کردکوی است. از مسیر کردکوی وارد پارک جنگلی کردکوی شده و سپس به روستای درازنو می‌رسید. در ادامه باید از رادکان و حاجی آباد رد شوید تا در نهایت به ییلاق جهان نما برسید. این مسیر ۷۰ کیلومتر است که ۳۰ کیلومتر آخر آن، جاده خاکی می‌شود و عبور از آن سخت خواهد بود. وقتی وارد کردکوی شدید می‌توانید از محلی‌ها برای پیدا کردن مسیر کمک بگیرید.

مسیرهای دسترسی به دهکده جهان نما

عکس از: سایت Alibaba

در ورودی غربی کردکوی، اولین میدان فلکه شهرداری نام دارد. از این فلکه باید به سمت راست یا جنوب بروید. مسیر به سمت روستای درازنو کاملا مشخص است و از داخل پارک جنگلی کردکوی می‌گذرد. این مسیر ۳۵ کیلومتری ناهموار است و جاده‌ای باریک دارد. عبور از این مسیر حدود یک ساعت طول می‌کشد.

بعد از یک ساعت در ادامه به روستای رادکان می‌رسید. در سه راهی که می‌بینید به سمت چپ حرکت کنید. بعد از نیم ساعت رانندگی به حاجی آباد می‌رسید. از اینجا مسیر سفر سخت‌تر می‌شود چون پیچ‌ها تندتر هستند.

– مسیر روستای سبز گرگان از سمت دامغان

برای اینکه از دامغان به سمت جهان نما بروید باید از دامغان وارد راه چشمه علی شوید. از آنجا باید به دیباج و پس از آن به چمن ساور بروید. در ادامه می‌توانید وارد مسیر دهکده جهان نما شوید.

روستاهای گرگان

عکس از: سایت Tishineh

– مسیر روستای جهان نما از تهران

اگر از تهران به سمت روستای جهان نما گلستان می‌روید باید وارد جاده هراز شوید. البته می‌توانید از فیروزکوه هم به سمت روستا بروید اما جاده هراز مسیر کوتاه‌تری دارد. بعد از حرکت از شهر تهران از شهرهای آمل، بابل، قائم‌شهر، نکا و بهشهر عبور کنید تا به کردکوی برسید. اینجا تازه شروع مسیر حرکت به سمت جهان نما است. فراموش نکنید که پمپ بنزین‌تان را در پمپ بنزین کردکوی پُر کنید چون در ادامه مسیر و تا حوالی دامغان هیچ پمپ بنزینی وجود ندارد.

نکاتی که در سفر به روستا جهان نما باید در نظر داشته باشید

 • برای سفر به منطقه حفاظت شده جهان نما حتما از خودروهای دو دیفرانسیل و شاسی بلند یا آفرود استفاده کنید.
 • اگر می‌خواهید شب را در دهکده بمانید باید با خودتان لباس گرم ببرید.
 • این روستا آب لوله‌کشی، برق و گاز ندارد و مانند قدیم‌ها زندگی می‌کنند، پس اگر با این سبک زندگی آشنا نیستید سفر به این منطقه برای شما سخت است.
 • اینجا موبایل آنتن ندارد و به اینترنت دسترسی ندارید پس حتما با گروه سفر کنید.
 • روستا آب آشامیدنی ندارد، اگر نمی‌توانید آب چشمه را بخورید، پس قبل از رسیدن به روستا آب تهیه کنید.
 • در صورتی که باران ببارد، مسیر لغزنده است و امکان اینکه زمین بخورید زیاد است پس با احتیاط راه بروید.
 • برای کمپ زدن لوازم لازم را همراه داشته باشید.
 • برای اجاره خانه چوبی و ویلا پول نقد همراهتان باشد.
 • اگر در فصل سرد سفر می‌کنید با خودتان زنجیر چرخ ببرید.
روستای جهان نما

عکس از: سایت Mapio

روستای جهان نما گلستان، زیبایی فراموش‌نشدی

روستای جهان نما گلستان در واقع گلستانی است که در میان جنگل و دره و کوه‌ها احاطه شده است. این روستا یکی از زیباترین ییلاق‌های استان گلستان است که جمعیت زیادی نداشته و فقط پنج ماه از سال می‌توان به آن سفر کرد.

در این مقاله با همدیگر سفری داشتیم به دهکده جهان نما و من از زیبایی‌های آن گفتم و اینکه می‌توانید خنکای پاییز را در تابستان این منطقه تجربه کنید. امیدوارم سفر بعدی شما به این منطقه باشد. حالا که به آخر هفته نزدیک می‌شویم و هوا خیلی گرم کرده، پس بار و بندیل‌تان را جمع کنید که روستای جهان نما دارد شما را صدا می‌زند.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

 1. شوکا می‌گوید

  ممنون بابت اطلاعات مفیدتون
  البته به نظرم بهتر بود در ابتدای نوشته از منطقه جهان نما به عنوان بخشی از شهر کردکوی نام میبردید چون ۲ فاکتور مهم برای تشخیص اینکه یک منطقه برای کدوم شهر تلقی میشود وجود دارد:
  ۱. مسیر دسترسی به منطقه مذکور
  ۲. نزدیکی به شهر
  از آنجایی که مسیر دسترسی به جهان نما از طریق شهر کردکوی و روستای درازنو هست و از طرفی این منطقه به شهر کردکوی نزدیک تر از شهر گرگان هست، این منطقه در نظر مردم محلی و همینطور از لحاظ بخش بندی منطقه ای متعلق به شهر کردکوی و از جاهای دیدنی شهر کردکوی محسوب میشود.

 2. مسعود کیانی صبا می‌گوید

  چقدر عالی، جامع و کامل توضیح دادید. هرآنچه یک گردشر باید بداند راجع به این مسیر، همه رو گفتید. بی نظیر بود. دست مریزاد و خدا قوت