سوغات مشهد

بهترین سوغات مشهد چیست؟

معرفی ۱۰ سوغاتی به‌جز زرشک و زعفران

بدر گذشته‌های نه‌چندان دور که زائران از نقاط مختلف ایران برای زیارت با کاروان به مشهد می‌رفتند سنت سوغاتی‌خریدن رواج داشت و خیلی مهم بود. خوشبختانه این سنت قدیمی حفظ شده است اما حالا انواع سوغات مشهد که می‌توانید انتخاب کنید بیشتر از گذشته است.

فهرستی که در ادامه می‌خوانید بهترین سوغات مشهد است که در سفر بعدی به مشهد با بودجه کم تا زیاد می‌توانید تهیه کنید. شما می‌توانید سوغات مشهد را در هر جایی از این شهر تهیه کنید، اما فروشگاه‌های نزدیک حرم تنوع بیشتری دارند.

این مطلب درباره سوغات یک راهنمای سفر به مشهد و تهیه بهترین صنایع دستی و سوغات این شهر زیارتی است.

صنایع دستی مشهد کدام است؟
فیروزه، انگشتر و سنگ‌های زینتی، تسبیح، گلیم و قالی، پوستین و دیگ سنگی
سوغات خوردنی مشهد کدام است؟
نبات، خشکبار، برگه آلو و میوه خشک، ادویه، ترشی مشهد، زرشک و زعفران
معروف‌ترین سوغاتی مشهد چیست؟
زرشک، زعفران و تسبیح از مهم‌ترین و معروف‌ترین سوغات مشهد است.

۱- فیروزه

فیروزه نیشابور از دوران باستان سنگی زینتی بود که در دربار پادشاهان از آن برای تزئین، ساخت ظروف، و به‌عنوان هدیه استفاده می‌شد. حالا در مشهد به هر بازاری بروید حتما تعدادی فروشنده فیروزه یا کارگاه فیروزه‌تراشی پیدا می‌کنید.

باتوجه‌به پرطرفداربودن فیروزه در میان سوغات مشهد، متاسفانه فیروزه‌های تقلبی که در واقع پلاستیک فشرده یا سنگ‌های رنگ‌‌شده‌اند زیاد شده است؛ به همین دلیل بهتر است به فروشنده‌های قدیمی و معتبر مراجعه کنید.

بلیط هواپیما مشهد را می توانید به‌راحتی از سایت علی بابا تهیه کنید.

برای سنگ فیروزه چندین فایده گفته شده است اما مهم‌ترین خاصیت فیروزه آرام‌بخشی است. نگاه‌کردن به رنگ آبی فیروزه‌ای آرامش‌بخش است. همین خاصیت باعث شده  است تا انگشترهای با نگین فیروزه‌، سنگ‌های چشم‌نظر فیروزه‌ای، تسبیح فیروزه و… محبوبیت داشته باشند.

سنگ فیروزه در ترکیب با انواع صنایع دستی و آثار هنری به بازار عرضه می‌شود. اگر به‌دنبال هدیه‌ای نفیس‌اید پیشنهاد ما ظروف مسی فیروزه‌کوبی شده است. اگر می‌خواهید سنگ فیروزه تهیه کنید، نزدیک اغلب اقامتگاه‌ها و هتل مشهد فروشگاه و بازار فروش فیروزه پیدا خواهید کرد.

فیروزه از سوغات مشهد

۲- انگشتر و سنگ‌های زینتی

باتوجه‌به مذهبی‌بودن شهر مشهد به‌واسطه وجود حرم امام رضا (ع)، سوغات مشهد هم تحت تأثیر فضای مذهبی و انبوه زائران مشهد قرار دارد. اکثر زائران که دنبال سوغاتی متبرک‌اند بعد از تسبیح، سجاده و مهر سراغ انگشترهای با نگین سنگی می‌روند.

رزرو تور اهواز مشهد از علی بابا بهترین سایت گردشگری

شاید هنگام زیارت در حرم افرادی را ببینید که در تمام انگشتان دستشان انگشتر انداخته‌اند و آنها را روی ضریح می‌کشند. این انگشترها سوغاتی‌اند و فردی که این کار را می‌کند قصد متبرک‌کردن انگشترها را دارد.

از انواع نگین‌های سنگی پرفروش در مشهد موارد زیر هستند:

 • عقیق
 • دُر نجف
 • یاقوت
 • زمرد
 • شرف شمس
 • حدید

سوغاتی مشهد - انگشتر و سنگ های زینتی

برخی از سنگ‌ها مثل یاقوت و زمرد به‌دلیل اینکه گران‌ترند بیشتر در جواهرفروشی‌ها پیدا می‌شوند. اگر برای خرید به بازار رضا بروید در طبقه دوم بازار سنگ‌تراش‌هایی هستند که می‌توانند سنگ را به شکل دلخواه بتراشند و روی رکاب انگشتر سوار کنند.

۳- تسبیح

تسبیح از گذشته‌های دور در ادیان مختلف به‌عنوان ابزاری برای شمارش ذکرها و دفعات عبادت استفاده می‌شد. در دوران اسلامی استفاده از تسبیح بسیار زیاد شد تا جایی که مردان همیشه تسبیحی به دست می‌گرفتند و زن‌ها آن را به‌صورت دستبند یا گردنبند نزدیک خود نگه می‌داشتند.

محبوبیت تسبیح از بین نرفته است؛ خیلی افراد علاقه خاصی به تسبیح دارند و معتقدند هرچقدر از عمر تسبیح بگذرد به ارزشش اضافه می‌شود.

پس با این توضیحات خرید تسبیح به‌عنوان سوغات مشهد می‌تواند گزینه مناسبی باشد اما چه تسبیحی؟

تسبیح سوغات مشهد

در هر شهر ایران حتما فروشگاه‌های زیادی پیدا می‌شود که تسبیح بفروشند اما تسبیح‌هایی با دانه‌های کمیاب و خوش‌تراش در کمتر جایی پیدا می‌شود. از میان انواع تسبیح موارد زیر محبوبیت بیشتری دارند:

 • انواع سنگی مثل فیروزه، یشم و عقیق
 • تسبیح شاه مقصود
 • یُسر
 • کهربا
 • سندلوس

۴- گلیم و قالی

عشایر منطقه خراسان و کشورهای نزدیک مشهد از زمان‌های قدیم برای پوشاندن زمین، دیواره و سقف چادر گلیم یا قالی می‌بافتند. الان گلیم‌‌ها بیشتر جنبه تزئینی دارند و حتی انواع گران‌قیمت آن را به دیوارهای خانه آویزان می‌کنند.

گلیم‌ها انواع مختلف با طرح‌های متنوع دارند. در مشهد با همان بافت گلیم انواع کیف هم دوخته می‌شود.

گلیم سوغات مشهد

رزرو تور مشهد هوایی از علی بابا رتبه یک سفر

گلیم‌ افشار، سوماک و ترکمنی از انواع مشهور در منطقه خراسان هستند.

۵- پوستین

پوستین همان پوست گوسفند یا سایر حیوانات است که با فراوری و دوخت از آن محصولاتی مثل کلاه، پالتو، پادری و … می‌سازند. این روزها ساخت پوستین کم شده است و طرفدار زیادی ندارد. در بعضی مناطق خراسان هنوز هم روستاییان پوستین می‌سازند. اگر علاقه به این نوع صنایع دستی دارید باید با پرس‌و‌جو فروشندگان آن را پیدا کنید.

پوستین از سوغاتی های مشهد

۶- دیگ سنگی یا هرکاره

هرکاره نام نوعی ظرف سنگی است که با تراشکاری و قلم‌زنی نوعی سنگ ساخته می‌شود. ظرف مخصوص پخت دیزی و ظرف‌های ساییدن مواد غذایی خشک مثل هاون از انواع متداول‌اند.

نوع بدون طرح و نقش که ارزان‌تر است برای آشپزی مناسب است و باتوجه‌به سنگی‌بودن آن، غذا با گرمای ملایم پخته می‌شود. انواع لعاب‌کاری‌شده و قلم‌کاری‌شده هم دکوری و زینتی‌اند.

از سنگ‌‌ها و لوازم تزئینی که بگذریم می‌رسیم به خوردنی‌ها. امکان ندارد کسی به خراسان سفر کند و حداقل یکی از خوردنی‌های سوغات مشهد را که معرفی می‌کنیم نخرد. در خیلی از مراکز خرید مشهد که نزدیک حرم قرار دارند، به‌راحتی می‌توانید دیگ سنگی پیدا کنید.

دیگ سنگی سوغات مشهد

۷- نبات

چای لاهیجان با نبات زعفرانی مشهد در کنار خرمای خوزستان یک ترکیب خوشمزه اصیل ایرانی است.

باتوجه‌به این که خراسان رضوی بزرگ‌ترین تولیدکننده نبات در ایران است، به هر بازاری سر بزنید حتما می‌توانید نبات تازه پیدا کنید. به‌جز نبات زعفرانی انواع نبات طعم‌دار گیاهی و میوه‌ای هم در بازار موجود است.

نبات از سوغات مشهد

۸- خشکبار، برگه آلو و میوه خشک

ردشدن از کنار ویترین‌های پر از زردآلوی خشک، آلوبخارا، فندق، نخود و کشمش کار آسانی نیست.

استان خراسان و شهرهای نیشابور و خرو قطب‌های تولید آلو و انواع خشک‌شده آلو هستند. اگر شما هم ذائقه ترش و ملس دارید خرید این میوه‌های ترش‌مزه را فراموش نکنید.

تور مشهد را به‌راحتی می توانید از سایت علی بابا رزرو کنید.

بخش بزرگی از سوغات مشهد که زائران به خانه می‌برند خشکباری مثل کشمش و انواع دانه‌هاست. از مزه آنها که بگذریم خواص فندق، گردو، بادام و … جایی برای حرف باقی نمی‌گذارد.

خشکبار مشهد

۹- ادویه

به‌جز انواع ادویه ایرانی و وارداتی از کشورهای همسایه که به‌صورت جداگانه می‌فروشند، نوعی ادویه ترکیب‌شده به نام هفت‌‌قلم در مشهد محبوب و پرفروش است و به یکی از سوغات مشهد تبدیل شده. ادویه‌های سازنده عبارت‌اند از:

 • دارچین
 • زردچوبه
 • گلپر
 • زنجبیل
 • فلفل‌سیاه
 • فلفل‌قرمز
 • سماق

این ترکیب در پخت غذا و تهیه ترشیجات استفاده می‌شود. خواص این ترکیب ضدسرطان، آرام‌بخشی و تسهیل گوارش است. خیلی از رستوران های مشهد یا بعضی از موارد در فست فود مشهد از این ادویه‌های ناب برای تهیه غذاهای خود استفاده می‌کنند، اما بیشتر در رستوران‌های ارائه‌دهنده غذاهای سنتی می‌توانید طعم این ادویه‌ها را در غذا امتحان کنید.

ادویه سوغات مشهد

۱۰- ترشی مشهدی

ترشی مشهدی یا همان سالاد مشهدی ترکیبی خوشمزه از گوجه‌فرنگی، گل‌کلم‌، هویج، کرفس، سبزیجات معطر و انواع ادویه است. تفاوت اصلی این ترشی با انواع دیگر در جوشاندن آب گوجه همراه با سرکه است که مزه و طعمی متفاوت در ترکیب نهایی می‌دهد.

فهرست ده‌ تایی سوغات مشهد که گفتیم تمام شد اما بدون نام‌بردن از زعفران و زرشک نمی‌شود فهرست را تمام کرد.

۱۱- زرشک

استان خراسان جنوبی مرکز تولید زرشک در ایران است. خراسان رضوی سهم کمی در تولید زرشک دارد اما به‌واسطه حجم زیاد گردشگران و مسافرانی که به مشهد سفر می‌کنند زرشک در مشهد فروش زیادی دارد.

زرشک میوه خشک‌شده درختچه‌ای به همین نام است که ریشه، ساقه و گل‌های آن هم خواص درمانی دارد. زرشک قاین از انواع خوشمزه تولیدشده در خراسان جنوبی است. انواع زرشک اناری و مجلسی است که رنگ و طعم آنها کمی متفاوت است.

زرشک مشهد

۱۲- زعفران

زعفران در اکثر شهرها و روستاهای منطقه خراسان کشت می‌شود و به‌تازگی در مناطق غربی مثل آذربایجان شرقی و اردبیل هم شروع به کاشت این گیاه گران‌قیمت کرده‌اند.

بهترین زعفران ایران در شهر قاینات تولید می‌شود. در بازارهای مشهد سراغ حجره‌های قدیمی بازار بروید تا زعفران اصل و تازه برای سوغات بخرید.

برای رزرو هتل مشهد به سایت علی بابا مراجعه کنید.

زعفران مشهد

چه سوغاتی‌های دیگری می‌شناسید؟

اگر اهل مشهدید حتما سوغاتی‌های بیشتری می‌شناسید که باید به این فهرست اضافه شوند، با نوشتن نظر خود آنها را به دیگران معرفی کنید. اگر دلتان هوای خوردن سوغات خوشمزه مشهد را کرد یا دلتان می‌خواهید صنایع دستی این شهر را تهیه کنید، می‌توانید به‌راحتی بلیط هواپیما مشهد را تهیه کرده و به این شهر هفتاد رنگ سفر کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 دیدگاه

 1. ذبیح الله می‌گوید

  سوهان کره ای

 2. حمیدی می‌گوید

  درسته که استان خراسان، کلی جاذبه تاریخی و مذهبی داره. ولی همه ما می دونیم معروف ترین سوغاتی خوراکی مشهد، زعفران هست. ولی خب متأسفانه آدم همیشه که شرایط مسافرت رو نداره.

 3. سیدمحسن می‌گوید

  عالی بود واقعا به دردم خورد .ممنونم
  علی بابا و جاباما کلا سفرهای منو ساپورت میکنن
  بلیط ،هتل و…
  خیلی راضی ام

 4. کتاب باز می‌گوید

  بسیار زیبا جذاب

 5. نقل و حلوای قاسمی می‌گوید

  سلام مطالب بسیار مفیدی بود ممنون از شما

 6. محمدرضا‌غفاری می‌گوید

  سجاده..جانماز..مهر..عطر🕌

 7. ... می‌گوید

  نخودوکشمش
  چادر
  پارچه