دره ارغوان مشهد

دره ارغوان مشهد؛ طبیعت‌گردی در بنفش‌ترین طبیعت خراسان

همه چیز درباره دره ارغوان مشهد

دره ارغوان یا دشت ارغوان یکی از معروف‌ترین دیدنی‌های مشهد در طرقبه است برای یک سفر یک‌روزه برای طبیعت‌گردی انتخاب خیلی از گردشگران است. همانطور که از اسم دره می‌توانید حدس بزنید، سراسر منطقه درختچه‌های بنفش ارغوان روییده‌اند. برای سفر به این دره که در شهرستان بینالود از توابع طرقبه قرار گرفته، اردیبهشت انتخاب خوبی است. در این ماه ارغوان‌ها را حسابی شکوفه زده‌اند و در خوش‌رنگ‌ترین دوره عمر خود هستند.

اگر می‌خواهید بدانید دره ارغوان مشهد کجاست یا آب‌وهوای دره چطور است و بهترین زمان سفر به آن چه وقت است، تا پایان این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا همراه من باشید.

دره ارغوان کجاست؟
دره ارغوان در طرقبه مشهد و در جاده‌ای که به سمت روستای کلات آهن می‌رود، قرار دارد.
مسیر دره ارغوان از تهران چطور است؟
برای رسیدن به دره ارغوان از تهران، ابتدا باید به مشهد برسید، سپس به سمت طرقبه برانید، وارد جاده طرق‌دره شوید و بعد از آن به جاده کلاته آهن برسید. در میان این جاده، مسیر فرعی به سمت دره ارغوان با تابلو مشخص است.
جاهای دیدنی نزدیک به دره ارغوان کجاها هستند؟
مجموعه تفریحی چالیدره، شاندیز، روستای گنگ، پارک سنگی کمرمقبولا و روستای کلات آهن
در دره ارغوان کجا اقامت کنیم؟
برای اقامت در دره ارغوان به تجهیزات و گروه کمپینگ نیاز دارید، در این دره اقامتگاه یا هتل وجود ندارد. برای اقامت در نزدیکی دره هم می‌توانید برای رزرو هتل‌های طرقبه اقدام کنید.
آب‌وهوای دره ارغوان چگونه است؟
آب و هوای این دره در فصل بهار خنک و مطبوع، در فصل تابستان معتدل و در پاییز و زمستان بسیار سرد است.

دره ارغوان کجاست؟

اگر از مشهدی‌ها درباره جاذبه های طبیعی مشهد بپرسید، احتمالا منطقه طرقبه جزو اولین مناطقی باشد که نامش را از آن‌ها می‌شنوید. دشت ارغوان مشهد هم در شهرستان بینالود و مسیر دسترسی به روستای کلاته آهن قرار گرفته است. دره ارغوان و روستای کلاته آهن از غرب و شمال به کوهستان‌های «بینالود» و «تخت رستم» محدود شده‌اند. این دره از جاذبه های دیدنی طرقبه به حساب می‌آید. برای رسیدن به دره ارغوان باید از یک مسیر فرعی آسفالت عبور کنید.

موقعیت مکانی دره ارغوان

عکس از: سایت Alibaba

با ادامه مسیر در جاده طرقدر کم‌کم بوته‌های بنفش ارغوان دره ارغوان رخ نمایان می‌کنند. هرچقدر جلوتر بروید، تعدادشان بیشتر می‌شود تا جایی که پایان مسیر آسفالت، به دشتی از گل‌های ارغوان می‌رسید. اینجا اولین طبقه از بهشت است!

خیلی از افراد در همین منطقه می‌مانند و جلوتر نمی‌روند، اما طبقه هفتم بهشت را فقط افراد کنجکاوی می‌بینند که گره کفش‌هایشان را محکم می‌کنند و پیاده به دل طبیعت می‌زنند.

دره ارغوان مشهد

عکس از: سایت Isna

بعد از کمی پیاده‌روی به دره‌ای می‌رسید که پر از بوته‌ گل است. اینجا دره ارغوان است. برکه کنار بوته‌ها، تصویر آسمان و گل‌های ارغوان را منعکس می‌کند، نسیم خنکی که از سمت دره می‌وزد هم صورتتان را نوازش می‌دهد. اگر خوش‌شانس باشید صدای پرنده‌های بومی منطقه هم به گوش می‌رسد و آنچه از بهشت می‌بینید و حس می‌کنید، کامل می‌شود.

لوکیشن دره ارغوان روی گوگل مپ

چرا اسم این منطقه را دره یا دشت ارغوان گذاشته‌اند؟

احتمالا تا این بخش از مقاله متوجه شده‌اید که دلیل نام‌گذاری دره یا دشت ارغوان چیست. ارغوان درختچه‌ای است که ارتفاع آن گاهی به ۱۰ متر هم می‌رسد. از بالا که به این دره نگاه می‌کنید، گودالی به رنگ ارغوانی می‌بینید و متوجه خواهید شد علت نامگذاری دره ارغوان مشهد چیست.

این گل بخاطر زیبایی کم‌نظیرش در ادبیات نماد معشوق است. مثلا ابتهاج ارغوان را شاخه‌ همخون جدا مانده از خودش می‌داند یا حافظ که بارها و بارها از درخت ارغوان در شعرهایش یاد می‌کند.

تاریخچه دره ارغوان

عکس از: سایت Golvani

البته دشت ارغوان یا دره ارغوان فقط یک ماه در سال، ارغوانی است و در بقیه ماه‌ها علفزاری خفته است و بوته‌های ارغوان هم بدون گل هستند و شبیه به خس و خاشاک به نظر می‌رسند، اما همان یک ماه اردیبهشتی به اندازه‌ای زیباست که باعث شده این دره در همه سال به همین نام شناخته شود.

مسیر مشهد به دره ارغوان چطور است؟

بخش مهمی از طبیعت مشهد در روستای طرقبه قرار دارد، به همین دلیل بسیاری از زائران حرم امام رضا، یک روز را برای بازدید از این روستای دیدنی و جاذبه‌های طرقبه اختصاص می‌دهند. مسیر مشهد به دره ارغوان حدود یک ساعت راه است و از حرم تا این منطقه باید ۳۶ کیلومتر رانندگی کنید.

مسیر دره ارغوان

عکس از: سایت Twitter

برای رفتن به دشت ارغوان باید وارد بزرگراه وکیل آباد شوید. شما می‌توانید از بلوار ملک‌آباد، بزرگراه کلانتری یا بزرگراه آزادی حرکت کنید تا به این بزرگراه برسید. همچنین می‌توانید از بزرگراه امام علی وارد بلوار شهید برونسی شوید و از آنجا به بزرگراه وکیل آباد برسید.

مسیر دره ارغوان از مشهد

عکس از: سایت Irna

در پایان بزرگراه به میدانی می‌رسید که یک سمت آن به سمت شاندیز و سمت دیگر به طرقبه و دره ارغوان راه دارد. در این میدان وارد بلوار امام رضا شوید. قبل رسیدن به طرقبه وارد کمربندی امام خمینی طرقبه شوید. در پایان کمربندی به میدان می‌رسید؛ از خیابان رسالت خارج شوید.

بهترین مسیر دره ارغوان

عکس از: سایت Irna

مسیر مستقیم را ادامه بدهید تا به یک سه‌راهی برسید. سمت راست شما جاده عنبران قرار دارد، وارد این جاده شوید. میانه جاده عنبران و سمت چپ،‌ جاده طرقدار قرار دارد. وارد این جاده شوید. مسیر خود را تا رسیدن به دو راهی جاده دهبار و جاده کلاته آهن ادامه بدهید.

در این دو راهی وارد جاده کلاته آهن شوید. در میانه جاده پر پیچ و خم کلاته آهن، به فرعی دره ارغوان مشهد می‌رسید. بخشی از مسیر را می‌توان با ماشین رفت، اما برای دسترسی به دره باید مقداری هم پیاده‌روی کنید.

علت نامگذاری دره ارغوان

عکس از: سایت Alibaba

اگر قصد دارید از تهران به دشت ارغوان مشهد بروید، اول خود را به مشهد برسانید و بعد از مسیری که گفتم، به دره بروید. برای اینکه از تهران به مشهد بروید باید از شهرهای گرمسار، سمنان، دامغان، شاهرود و سبزوار عبور کنید.

لوکیشن دره ارغوان روی گوگل مپ

پوشش شبکه در دره ارغوان چطور است؟

بعضی از جاذبه های طبیعی مشهد به مراکز تفریحی تبدیل شده‌اند و امکانات موردنیاز برای اقامت را دارند، اما دره ارغوان جزو جاذبه های طبیعی بکر مشهد است و در آن امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد.

پوشش شبکه در دره ارغوان

عکس از: سایت Twitter

در مسیر این دره، شهرها و روستاهای مختلفی را می‌بینید؛ بنابراین در مسیر رسیدن به دره پوشش شبکه وجود دارد و تلفن همراهتان آنتن می‌دهد، اما از زمانی که از جاده کلاته آهن، وارد فرعی دره ارغوان می‌شوید، پوشش شبکه محدود خواهد شد و احتمالا دیگر به اینترنت دسترسی ندارید.

اینترنت در دره ارغوان

عکس از: سایت Irna

حتی ممکن است آنتن‌دهی تلفن همراهتان هم با مشکل مواجه شود. بنابراین بهتر است قبل رفتن به دره، به عزیزانتان درباره این سفر اطلاع‌ دهید و زمان رفت‌وبرگشتتان را هم به آن‌ها بگویید تا نگران نشوند.

بهترین زمان بازدید از دره ارغوان چه وقت است؟

طبیعت مشهد در فصل‌های گرم سال دیدنی است. مشهد به طور کلی آب‌وهوای مطبوعی دارد؛ به خصوص دره ارغوان و طرقبه که در ییلاق استان خراسان رضوی قرار گرفته‌اند و حتی در روزهای تابستانی هم خنک هستند.

بهترین زمان بازدید از دره ارغوان

عکس از: سایت Irna

دره ارغوان فقط یک ماه از سال ارغوانی است و در سایر روزهای سال شبیه به سایر دشت‌ها و بیابان‌ها می‌شود. پس بهترین زمان برای بازدید از این دره، اردیبهشت ماه است.

گل‌های ارغوان از اواخر فروردین می‌شکفند و تا اوایل خرداد هم باقی می‌مانند، اما بعد از آن بسته می‌شوند. بوته‌ها در فصل‌های بدون گل شبیه به خار مغیلان هستند و فقط در اردیبهشت است که به ارغوان‌های محبوبی که معشوق بهارند، تبدیل می‌شوند.

آب و هوای دره ارغوان در هرفصل چطور است؟

دره ارغوان برای افرادی مناسب است که هوای خنک را دوست دارند. افرادی که ترجیح می‌دهند چند لایه لباس گرم بپوشند تا بتوانند سرما را تحمل کنند، اما ذره‌ای گرما طاقتشان را طاق می‌کند! دشت ارغوان همیشه خنک است؛ بنابراین حتی اگر در روزهای گرم تابستان هم به این منطقه سفر کنید، احتمالا چند درجه تفاوت دما را احساس خواهید کرد.

آب و هوای دره ارغوان

عکس از: سایت Irna

دشت ارغوان معمولا در زمستان از برف پوشیده می‌شود و برای گردشگری مناسب نیست، چون امکانات گردشگری ندارد و هرکسی نمی‌تواند از میان برف نشسته در کوه‌های این منطقه عبور کند. حتی گروه‌های طبیعت‌گرد حرفه‌ای هم در زمستان به طرقبه می‌روند تا تفریحات زمستانی را در مشهد تجربه کنند.

تفریحات دره ارغوان و حوالی آن را می‌شناسید؟

من همیشه عادت دارم قبل سفر به یک شهر یا بازدید از یک جاذبه گردشگری، ببینم چه تفریحاتی در آنجا وجود دارد و چه کارهایی می‌توانم انجام بدهم. تفریحات دره ارغوان هم برای افرادی که مثل من طبیعت‌گردی را دوست دارند، جذاب است.

تفریحات دره ارغوان

عکس از: سایت Irna

در ادامه تفریحاتی را که می‌توانید در این فضا تجربه کنید، می‌گویم. بعد از آن شاید تصمیم بگیرید یک شب بهاری را در این دره اقامت کنید.

عکاسی از زیبایی‌های دره ارغوان

از توصیفات دره ارغوان و عکس‌هایی که از این منظره بی‌نظیر دیده‌اید، متوجه می‌شوید اولین چیزی که به ذهن می‌رسد ثبت عکس‌های یادگاری است. اگر دستی بر عکاسی داشته باشید، می‌توانید عکس‌هایی بگیرید شبیه به آنچه در مجلات حیات‌وحش و طبیعت منتشر می‌شود!

عکاسی در دره ارغوان

عکس از: سایت Irna

پیاده‌روی و گشت‌وگذار

پیاده‌روی‌ و گشت‌وگذار در دشت و دره ارغوان از دیگر تفریحاتی است که می‌توانید به آن بپردازید. البته نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که پیاده‌روی در این منطقه به معنی عبور از مسیرهایی که برای پیاده‌روی ساخته شده‌، نیست.

پیاده روی در دره ارغوان

عکس از: سایت Irna

در دشت ارغوان همه چیز حالت طبیعی خود را حفظ کرده‌ است. بنابراین برای پیاده‌روی باید مسیر پرفرازونشیبی را طی کنید و حتی در بعضی موارد از میان جویبارهای جاری هم رد شوید. بنابراین پیاده‌روی در این دشت برای کودکان و افراد مسن سخت است.

کمپینگ در قلب دره ارغوان

اگر با گروه طبیعت‌گردی حرفه‌ای به دره ارغوان می‌روید و تجهیزات مناسب کمپینگ دارید، می‌توانید یک شب بی‌نظیر را در این دشت تجربه کنید. در نزدیکی دشت و دره ارغوان حیوان وحشی وجود ندارد و اگر تجربه کمپینگ در فضاهای بدون امکانات را داشته باشید، با مشکل خاصی مواجه نخواهید شد.

کمپینگ در دره ارغوان

عکس از: سایت Jahannews

در شب‌های دشت و دره ارغوان زیبایی بوته‌ها کم‌تر به چشم می‌آید، اما به جای آن آسمانی صاف و پرستاره عرض‌اندام می‌کند و صدای جیرجیرک‌ها هم جایگزین صدای پرنده‌هاست.

اقامت در دره ارغوان

عکس از: سایت Qudsonline

اگر قصد کمپینگ دارید، پیش از حرکت به سمت دشت، آب‌وهوای طرقبه را چک کنید. احتمالا شب‌مانی در آب‌وهوای بارانی، لذت چندانی ندارد و شما به دردسر می‌اندازد.

گشت‌و‌گذار در روستاهای اطراف دره ارغوان

روستاهای اطراف طرقبه هم بخشی از طبیعت هستند و هم تفریحات منحصربه‌فردی دارند، مثلا منطقه شاندیز به رستوران‌های لوکس و شیشلیک‌های خوشمزه شهرت دارد. اگر یک روز را برای طرقبه‌گردی اختصاص دهید، می‌توانید جاذبه‌‌های مختلف این منطقه در نزدیکی دره ارغوان را ببینید.

جاهای دیدنی اطراف طرقبه

عکس از: سایت Wikimedia

کوهنوردی در دره ارغوان

دره جایی است که با کوه احاطه شده و همانطور که انتظار می‌رود، اطراف دره ارغوان هم کوه‌ها و تپه‌های مختلفی وجود دارد.

کوهنوردی در دره ارغوان

عکس از: سایت Twitter

برای کوهنوردی در این منطقه هم می‌توانید صبح زود به دشت و دره ارغوان بروید و بعد از تماشای ارغوان‌های زیبا به سمت قله‌ها راهی شوید و هم می‌توانید بعد از کمپینگ و شب‌مانی در این منطقه راهی ارتفاعات شوید.

اگر قصد دارید قله‌های بلندتر را فتح کنید، بهتر است با یک گروه حرفه‌ای همراه باشید. اگر تنها هستید، بهتر است خیلی از جاده و مسیر ماشین‌روی دره ارغوان دور نشوید.

طبیعت‌گردی در پارک‌های طرقبه

بوستان سنگی کمر مقبولا و تفریحگاه چالیدره از دیگر جاذبه های طبیعی مشهد هستند که فاصله زیادی با دشت یا دره ارغوان ندارند. بنابراین می‌توانید یک تور طبیعت‌گردی برای خودتان برگزار کنید و از طبیعت مشهد در قسمت‌های مختلف حوالی طرقبه لذت ببرید.

بهترین زمان سفر به دره ارغوان

عکس از: سایت Irna

در قسمت‌های بعدی درباره پارک‌های اطراف طرقبه و روستاهای حوالی آن توضیحات بیشتری خواهم داد.

شکم‌گردی در رستوران‌های طرقبه

کم‌تر کسی است که نام شاندیز و کباب‌های خوش‌طعم آن و رستوران‌های طرقبه را نشنیده باشد. طرقبه مشهورترین تفریحگاه برای تفریحات اطراف مشهد است و شکم‌گردی هم مشهورترین تفریح در طرقبه!

رستوران‌های طرقبه غذاهای بسیار متنوعی را سرو می‌کنند و به کباب‌ها محدود نمی‌شوند، غذاهای این منطقه کیفیت بالایی دارد.

گشتی در جاهای تفریحی و دیدنی نزدیک به دره ارغوان

دره ارغوان می‌تواند بخشی از طرقبه‌گردی شما باشد؛ یعنی اگر بخواهید می‌توانید در یک روز تمام دیدنی‌های طرقبه و اطراف آن را ببینید. البته ممکن است این دره به اندازه‌ای برایتان جذاب باشد که چند ساعت بیشتر به آن اختصاص بدهید و چشم‌هایتان را از زیبایی گلبرگ‌های قلبی شکل ارغوانی سیراب کنید و بعد به سراغ سایر دیدنی‌های طرقبه بروید.

در هر حالت باید با آنچه در نزدیکی دره وجود دارد، آشنا باشید تا برای تور طرقبه‌گردی برنامه‌ریزی کنید.

arghavan Valley 8

عکس از: سایت Mizan

مجموعه تفریحی چالیدره

چالیدره تفریحگاه اصلی طرقبه نزدیک دره ارغوان است که امکانات مختلفی دارد. بسیاری از افراد، تنها به عشق چالیدره به طرقبه می‌روند. در این تفریحگاه می‌توانید تجربه‌های متفاوتی داشته باشید؛ از تفریحات آبی گرفته تا تفریحات زمینی و حتی هوایی!

در ادامه لیستی از امکانات تفریحگاه چالیدره را آورده‌ام.

دره ارغوان و چالیدره

عکس از: سایت Visitofiran

 • ماهیگیری در دره ارغوان
 • قایق‌سواری
 • غواصی
 • ترن
 • تله‌سیژ
 • تله‌کابین
 • بانجی جامپینگ
 • زیپ لاین
 • سافاری
 • فوتبال حبابی
 • کارتینگ و باگی سواری
 • ماساژ
 • رستوران

با این همه تفریح متنوع هر ذائقه و سلیقه‌ای هم که داشته باشید، در نهایت راضی از این منطقه برمی‌گردید.

شاندیز نزدیک دره ارغوان

شاندیز برای اهل دل‌ها نیازی به معرفی ندارد و تقریبا همه ما ایرانی‌ها اهل دل هستیم! کباب در همه شهرهای ایران خوشمزه و دلچسب است، اما در بعضی شهرها مثل شاندیز مشهد، لطف و مزه دیگری دارد. البته رستوران‌های شاندیز در نزدیکی دره ارغوان تنها جذابیت آن نیستند.

دره ارغوان

عکس از: سایت Saednews

در این منطقه پارک جنگلی شاندیز قرار دارد و قطعه‌ای دیگر از طبیعت بهشتی مشهد است. همچنین پاراموتورز تفریح هیجان‌انگیزی است که در شاندیز مشهد وجود دارد و در آن می‌توانید احساس پرواز را در آن تجربه کنید.

روستای کنگ نزدیک دره ارغوان

روستای کنگ یک جاذبه تاریخی طبیعی در مشهد است که در منطقه طرقبه حوالی دره ارغوان قرار دارد. در این روستا می‌توانید از منظره کوچه باغ‌های سنتی لذت ببرید، گوشتان را به صدای پای آب بسپارید و در کنار رودخانه چای بنوشید. کنگ هم منطقه‌ای دره‌ای است و به همین دلیل آب‌وهوای مطبوع و خنکی دارد.

روستای کنگ مشهد

عکس از: سایت Wikipedia

طرقبه نزدیکی دره ارغوان

طرقبه منطقه‌ای است که در هر قسمت آن تفریح‌ها و دیدنی‌های مختلفی انتظارتان را می‌کشد. جالب است بدانید در طرقبه تفریحات منحصربه‌فردی مثل پیست اتومبیل‌رانی، پیست سوارکاری و پیست اسکی هم وجود دارد.

طرقبه نزدیک دره ارغوان

عکس از: سایت Iranwelcomes

علاوه‌براین در طرقبه رستوران‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانند بهترین میزبان برای وعده‌ شام یا ناهار باشند.

روستای کلاته آهن نزدیک دره ارغوان

اگر وارد فرعی دره ارغوان نشوید و مسیر مستقیم را ادامه بدهید، به روستای کلاته آهن می‌رسید. مردم این روستا اغلب به کشاورزی و باغداری مشغولند، بنابراین باید انتظار روستایی سرسبز با آب‌وهوای معتدل را داشته باشید.

آبگرم دهلران

عکس از: سایت Iribnews

اگر در بهار به کلاته آهن بروید، مهمان شکوفه‌های بهاری و جوانه‌های تازه شکفته خواهید بود، اما اگر در تابستان به این روستا سفر کنید، می‌توانید میوه‌های محلی بخرید و از طعم به دور از سم و مواد شیمیایی آن‌ها لذت ببرید.

بوستان سنگی «کمر مقبولا»

کمر مقبولا یک بوستان سنگی طبیعی نزدیک دره ارغوان است و از دیگر مناطق بکر و بدون امکانات طرقبه محسوب می‌شود. در این قسمت‌ها طبیعت دست به مجسمه‌سازی با سنگ‌ها زده و با آتشفشان‌هایش سنگ‌هایی با زیبایی وصف‌ناشدنی ساخته است.

بوستان سنگی «کمر مقبولا» دره ارغوان

عکس از: سایت Pinterest

انسان‌های نخستین هم در این هنر سنگی شریک هستند، روی بعضی از صخره‌ها می‌توان سنگ‌نگاره‌هایی از دوران باستان دید.

ارغوان چگونه گیاهی است؟

بیشترین گیاهی که در دشت ارغوان می‌بینید، درختچه و درخت‌های ارغوان هستند. البته ارغوان‌های کوچک شبیه به بوته به نظر می‌رسند و به اندازه دختربچه‌هایی که لباس ارغوانی پوشیده‌اند و موهایشان را شانه کرده و بسته‌اند، دلبری می‌کنند! البته ارغوان تنها پوشش گیاهی این منطقه نیست و سایر گیاهان بیابانی را هم می‌توان در این دشت دید.

گیاهان دره ارغوان

عکس از: سایت Twitter

ارغوان درختی است که بین ۳ تا ۱۰ متر رشد می‌کند و گل‌هایی قلبی شکل به رنگ بنفش ارغوانی دارد. این گل‌ها روی همه قسمت‌های درخت رشد می‌‌کند، از نوک شاخه‌ها و کنار جوانه‌ها گرفته تا بر بدنه و چوب درخت.

درختان دره ارغوان

عکس از: سایت Twitter

خوب است بدانید در دره ارغوان گیاهان ارغوان زیاد است. درخت ارغوان برگ هم دارد، اما برگ‌هایش بعد از گل‌ها شکوفا می‌شوند. به همین دلیل بسیاری از افراد تصور می‌کنند ارغوان کاکتوسی است که از خار و گل تشکیل شده و برگی ندارد.

درخت ارغوان

عکس از: سایت Twitter

موقع دست‌زدن به ارغوان‌های دره ارغوان باید مراقب باشید، زیرا این دخترکان زیبارو، خارهای تیزی برای مراقبت از خودشان دارند. البته بهتر است که بر سر و روی آن‌ها دست نکشید و کاری کنید ردی از حضورتان در دل طبیعت به جا نماند؛ حتی به اندازه یک اثر انگشت یا یک شاخه ارغوان شکسته.

پوشش جانوری دره ارغوان چیست؟

دره ارغوان در نزدیکی منطقه حفاظت شده بینالود قرار دارد. در این منطقه حفاظت شده حیواناتی چون پلنگ، گرگ، کفتار، شغال، گربه پالاس، میش اوریال، قوچ اوریال، پایکا و گراز زندگی می‌کنند.

پوشش جانوری دره ارغوان

عکس از: سایت Twitter

پرندگان این منطقه هم شامل شاهین، عقاب طلایی، بالابان، کبک و تیهو هستند. این حیوانات در دشت ارغوان پیدا نمی‌شوند، اما ممکن است یک شاهین یا عقاب طلایی را در حین پرواز بر فراز آسمان ببینید. در این دشت اغلب حشرات و خزندگانی که در بیابان‌ها وجود دارند، زندگی می‌کنند.

برای اقامت در دره ارغوان چه کنید؟

اگر طبیعت‌گرد حرفه‌ای باشید، بهترین لطفی که می‌توانید به خودتان بکنید، یک شب اقامت در دره ارغوان است، اما اگر تجربه‌ای در این زمینه ندارید، شب را در دره ارغوان نمانید و قبل از تاریکی هوا به شهر مشهد یا طرقبه برگردید. در ادامه درباره هر دو شیوه اقامت توضیح خواهم داد.

آبشار آما

عکس از: سایت Media

اقامت در دره ارغوان

گروه‌های طبیعت‌گرد حرفه‌ای معمولا تجربه اقامت در مناطق بکر و بی‌امکانات مانند دره ارغوان را دارند. آن‌ها ماشین‌های مجهز و تجهیزات کمپینگ حرفه‌ای دارند و می‌دانند شرایط شب در یک منطقه بکر چگونه است. بنابراین در طول تاریکی هوا با مشکل خاصی مواجه نمی‌شوند و تجهیزات روشنایی کافی هم همراه دارند.

پارک جنگلی چغاسبز

عکس از: سایت Ilamtoday

در فصل‌های بهار و تابستان، گروه‌های طبیعت‌گردی حرفه‌ای، برای شب‌مانی به دره ارغوان مشهد می‌روند و کمپ می‌زنند. اگر قصد دارید برای اولین بار کمپینگ را تجربه کنید، بهتر است به مناطقی بروید که امکانات کمپینگ و نظارت داشته باشند، در تجربه‌های بعدی می‌توانید مزه شب‌مانی در دره بکر ارغوان را بچشید؛ طعمی که از ترکیب هیجان و آرامش به وجود می‌آید و روحتان را سیراب خواهد کرد.

اقامت در هتل‌ها و اقامتگاه‌های نزدیک به دره ارغوان

نزدیک‌ترین اقامتگاه‌ها به دره ارغوان مشهد در ابتدای جاده طرقبه قرار دارند. رزرو هتل در طرقبه یعنی نزدیکی به مهم‌ترین تفریحگاه‌های مشهد، اما دوری از بارگاه امام رضا (ع). بعضی از زائران برای بعضی از روزهای اقامتشان در مشهد هتل‌های مشهد نزدیک حرم را رزرو می‌کنند تا زیارت کنند و بعد از آن به سراغ هتل‌های طرقبه می‌روند تا تفریحات مشهد را هم تجربه کنند.

تنگه کافرین

عکس از: سایت Isna

بهترین هتل‌های طرقبه نزدیک دره ارغوان عبارت است از:

 • هتل بزرگ پارک حیات؛
 • هتل ثامن مشهد؛
 • هتل میثاق مشهد؛
 • هتل پارس مشهد.

هتل بزرگ پارک حیات نزدیک‌ترین هتل به طرقبه و دره ارغوان است و در انتهای اتوبان وکیل‌آباد قرار دارد. در طرقبه ویلاهای مستقل هم وجود دارد که می‌توانید برای رزرو آن‌ها نیز اقدام کنید.

توصیه‌هایی برای سفر امن به دره ارغوان

علی بابایی‌ها حرفه‌ای سفر می‌کنند! در ادامه توصیه‌هایی دارم که به شما کمک می‌کند از سفر به دره ارغوان بیشتر لذت ببرید و حس خوبتان را به طبیعت هم هدیه بدهید.

 • اگر در زمستان به طرقبه رفته‌اید، بهتر است دره ارغوان مشهد را از فهرست دیدنی‌ها حذف کنید و بازدید از آن را برای زمانی بگذارید که در بهار در مشهد هستید. زمستان‌های این دره سرد و برفی است و احتمال گیر کردن ماشین در برف وجود دارد.
 • هرچه را لازم دارید، پیش از سفر به دره بخرید؛ در غیر این صورت مجبور می‌شوید مسیری اضافه برای رسیدن به نزدیک‌ترین مغازه‌ها که در روستاهای اطراف قرار دارند، طی کنید. البته می‌توانید برای روستاگردی، خرید از روستایی‌ها و محلی‌ها و کمک به معیشت و اقتصاد آن‌ها به این روستاها بروید و از آنجا خرید کنید.
 • قبل از سفر به دشت و دره ارغوان آب‌وهوای مشهد را بررسی کنید. روزهای بارانی انتخاب مناسبی برای بازدید از این دشت نیستند.
 • دوربین عکاسی، موبایل و پاوربانک را فراموش نکنید. در این دره اینترنت و شبکه وجود ندارد، پس تنها کاربرد موبایلتان عکاسی خواهد بود و همین تنها کاربرد هم می‌تواند شارژ موبایلتان را تمام کند. به هر حال شما دارید به جایی شبیه به بهشت سفر می‌کنید!
 • طبیعت‌گرد و طبیعت‌دوست باشید! تا حد امکان روی زمین آتش روشن نکنید و اگر مجبور به این کار شدید، قبل رفتن مطمئن شوید آتش خاموش شده است. برای زباله‌هایتان کیسه همراه داشته باشید و هیچ چیز در طبیعت جا نگذارید، حتی پوست میوه. درست است که آن‌ها پوسیده و جذب می‌شوند، اما به مدتی زمان نیاز است. به فکر لذت بازدیدکننده‌های بعدی هم باشید!
 • با ارغوان‌ها و دوستانشان مهربان باشید! شاخه‌هایشان را نشکنید، آن‌ها را آتش نزنید و از این امانت‌های دوست‌داشتنی مراقبت کنید.
 • اگر قصد ندارید شب در دره بمانید، قبل از تاریکی هوا دره را ترک کنید.
 • اگر قصد شب‌مانی در دره ارغوان را دارید، علاوه‌بر همه تجهیزات کمپینگ حرفه‌ای، لباس گرم هم همراه داشته باشید.
آبشار گچان

عکس از: سایت Fartaknews

کلام آخر؛ با باتری پُر از دره ارغوان برگردید

ارغوانی از آن رنگ‌هایی است که کم‌تر در طبیعت پیدا می‌شود. به همین دلیل بوته‌های ارغوان هرکجا که باشند، توجه‌ها را به خود جلب می‌کنند. دشتی را تصور کنید که پر از بوته‌های ارغوان وحشی است؛ گلی بدون برگ که فقط از خارهای تیز و گل‌های قلبی شکل ارغوانی تشکیل شده است.

البته این درختچه‌های دره ارغوان همیشه هم بدون برگ نیستند؛ کمی بعد از رویش گل‌ها، برگ‌ها هم رشد می‌کنند و زیبایی دخترک بهاری را دوچندان می‌کنند.

آشنایی با دره ارغوان

عکس از: سایت Irna

در بهار دشت ارغوان مشهد با سبز روشن جوانه‌ها، آبی آسمان و تکه ابرهای پنبه‌ای سفید ترکیب می‌شود و تصویر این زلالی در آب دریاچه می‌افتد و یکی از زیباترین مناظر را در مقابل چشمانتان خلق می‌کند. دره ارغوان بینالود که به طرقبه هم نزدیک است، نسبت به هر طبیعتی که دیده‌اید، رنگ و منظره متفاوتی دارد.

به همین دلیل است که می‌گویم اگر طبیعت‌گرد هستید، باید حداقل یک بار از این دره ارغوانی بازدید کنید.

در مسیر سفر به مشهد، دره ارغوان و دیدنی‌های اطراف آن، علی بابا همراه شماست. با علی بابا می‌توانید هتل‌های مشهد را رزرو کنید، بلیط رفت و برگشت بگیرید و در مجله هم درباره دیدنی‌های مشهد و تفریحگاه‌های آن‌ بخوانید و برای یک سفر همه چیز تمام برنامه‌ریزی کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

 1. پارسا می‌گوید

  بسیار عالی بود

 2. Saman می‌گوید

  دمت گرم علی بابا که مارو با کمترین هزینه و امکانات میبری سفر