جنگل جیغ مشهد

جنگل جیغ مشهد؛ ترسناک‌ترین جنگل ایران

ماجراجویی در جنگل جیغ مشهد

مطمئن هستید که می‌خواهید به یکی از ترسناک‌ترین جاهای دیدنی ایران سفر کنید؟ خب پس امروز یکی از جاهای دیدنی مشهد را معرفی می‌کنم که اسمش جنگل جیغ مشهد هست. هر اطلاعاتی که درباره جنگل جیغ نیاز داشته باشید، در این راهنماست؛ مثلا این‎جا می‌خوانید که جنگل جیغ مشهد کجاست، فضای جنگل جیغ در شب چطور است، فاصله مشهد تا جنگل جیغ چقدر است و… .

پس در راهنمای سفر به جنگل جیغ مشهد یا دره جیغ مشهد در مجله گردشگری علی‌بابا با من همراه شوید.

جنگل جیغ کجاست؟
جنگل جیغ از جاهای دیدنی مشهد است که در جنوب مشهد، بخش طرقبه و روستای سربرج قرار دارد.
مسیر جنگل جیغ از تهران چطور است؟
حدود ۹۲۵ کیلومتر و ۱۱ ساعت تا جنگل جیغ راه است که در قسمت «بهترین مسیر دسترسی به جنگل جیغ مشهد» دقیق توضیح دادم از کجا بروید.
آب‌وهوای جنگل جیغ چگونه است؟
پاییز و زمستان هوا بسیار سرد است؛ اما در بهار و تابستان هوا خنک‌ و گاهی گرم است؛ برای اطلاعات دقیق‌تر، قبل از سفر خود هواشناسی را بررسی کنید تا به مشکل نخورید.
آیا امکان اقامت در این جنگل وجود دارد؟
بله، می‌توانید کمپ بزنید یا از اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی اتاق کرایه کنید.

معرفی کلی جنگل جیغ مشهد

بدون شک جنگل جیغ در مشهد یکی از ترسناک ترین جنگل های ایران است. حالا اگر فکر می‌کنید صدای جیغ‌ در این جنگل شایعه‌ای است که مردم درست کردند، بدجور اشتباه می‌کنید! صدای جیغ‌ کاملا واقعی است و شب‌ها واضح به گوش می‌رسد. این جاذبه ترسناک در جنوب مشهد قرار دارد و پر از درختان بلند و گیاهان متنوع است. جدا از جنبه ترسناک این جنگل، شما منظره‌های زیبایی را به چشم می‌بینید که فراموش می‌کنید اینجا ترسناک‌ ترین جنگل ایران است. حالا برویم و ببینیم آدرس جنگل جیغ مشهد کجاست؟

جنگل جیغ مشهد

عکس از: سایت Toirantour

جنگل جیغ مشهد کجاست؟

برای اینکه به جنگل جیغ یا همان ترسناک ترین جنگل ایران بروید، اول باید به روستای سربرج سفر کنید. این روستا در جنوب مشهد قرار دارد، حدود ۴۰ تا ۵۰ دقیقه طول می‌کشد تا از مشهد به روستای سربرج برسید؛ که می‌شود حدود ۳۲ کیلومتر. این جنگل در دره، کنار رودخانه سربرج و یکی از سرچشمه‌های سد طرق واقع شده است. در ادامه می‌توانید آدرس جنگل جیغ مشهد را با لینک گوگل‌مپ ببینید.

جنگل جیغ مشهد

عکس از: سایت Deltapayam

آدرس جنگل جیغ مشهد: استان خراسان رضوی، بخش طرقبه، دهستان طرقبه، روستای سربرج، جنگل جیغ

جنگل جیغ روی گوگل مپ

تاریخچه جنگل جیغ مشهد

حالا که فهمیدیم جنگل جیغ مشهد کجاست بیایید با دید وسیع‌تری به گذشته جنگل جیغ نگاه کنیم. در روستای سربرج، رودی به همین اسم وجود دارد که در گذشته بسیار پر آب بود. مدتی که گذشت کم‌کم این رود خشک شد؛ تاحدی‌که آب، هر چند سال یک‌ بار در آن جاری می‌شد تا سال ۱۳۹۰ همین اوضاع بود تا اینکه به‌طرز مشکوک و شگفت‌آوری این رود پر آب و خروشان شد، طوری که از سال ۱۳۹۰ تا الان سالی نبوده است که در آن، رود سربرج بی‌آب یا کم‌آب شود.

جاهای دیدنی مشهد

عکس از: سایت Rouydad

به‌محض اینکه رود پر آب شد، مردم صدای جیغ‌ را در جنگل شنیدند. همین اتفاق باعث شد صدها داستان و فرضیه بافته شود و مردم فکر کردند که جن‌ها جنگل را نفرین کردند. همه می‌گفتند شب‌ها شیطان‌ها به این جنگل می‌آیند و جیغ می‌کشند؛ همچنین می‌گفتند نفرین و قدرت شیاطین است که رود را پر از آب کرده است. کم‌کم این داستان‌ها و شایعات عنوان ترسناک ترین جنگل ایران را بر روی این جنگل گذاشت.

موقعیت جغرافیایی جنگل جیغ

جنگل جیغ در جنوب مشهد واقع شده است و به روستاهای سربرج، تجر و مج راه دارد. در جنوب و جنوب‌ غربی این جنگل، روستاهای بالندر، اردمه، خانرود و مغان قرار دارد که روستای مغان، شما را به غار مغان می‌رساند که جلوتر درباره این جاذبه طبیعی هم برایتان گفته‌ام.

جنگل جیغ مشهد

عکس از: سایت Rouydad

شرق جنگل جیغ، روستای کرتیان قرار دارد و بعد از آن، دریاچه سد طرق دیده می‌شود؛ کمی آن‌طرف‌تر، دریاچه‌های هفت‌‌حوض و منطقه گردشگری هفت‌حوض قرار دارد که درنهایت به بام خلج و روستای خلج می‌رسد.

دلیل نام‌گذاری این جنگل؟

جنگل جیغ مشهد در شب پر از صداست؛ صدای جیغ یا سوتی که شب‌ها شنیده می‌شود علاوه بر اینکه ترس را در دل مردم انداخته، باعث شده است تا این جنگل به اسم جنگل جیغ شناخته شود. این جنگل به نام‌های سربرج و مج هم شناخته ‌می‌شود؛ اما معروف‌ترین اسم آن، جنگل جیغ است.

جنگل جیغ مشهد

عکس از: سایت Twitter

اسم جیغ، به‌تنهایی حس ترسناکی به جنگل می‌دهد؛ اما تنها صدای جیغ نیست که این جنگل را ترسناک می‌کند. روزها در این جنگل هیچ‌چیز ترسناکی وجود ندارد؛ نه صداهای ترسناک، نه حس ترسناکی که شب‌ها منتقل می‌شود و نه سایه‌های ترسناکی که ممکن است در شب ببینید. جنگل جیغ در شب ترسناک است؛ در شب صداها شنیده می‌شود و ممکن است سایه‌های درختان و گیاهان برای شما ترسناک به نظر برسد.

آب‌وهوای جنگل جیغ مشهد

روستای سربرج، منطقه‌ای ییلاقی است و دمای آن‌جا همیشه چند درجه خنک‌تر از مشهد است. بهار و تابستان، دو فصلی است که جنگل جیغ در مشهد را پر از منظره‌های سرسبز و زیبا می‌کند؛ گل‌ها شکوفه می‌زند و زیبایی جنگل دو برابر می‌شود. بهار هوا خنک‌تر می‌شود؛ جوری هوا پاک و تازه است که جان می‌دهد در این هوا فقط نفس کشید.

آب و هوای جنگل جیغ

عکس از: سایت Utravs

پاییز و زمستان، دو فصل سرد سال است و با اینکه زیبایی فراموش‌نشدنی و خاصی به منطقه می‌دهد؛ اما هوا بسیار سرد است و احتمال دارد باران‌ها و برف سنگینی ببارد. اگر در این دو فصل به دره جیغ مشهد یا همان جنگل جیغ مشهد سفر می‌کنید حتما زنجیرچرخ همراه خود ببرید و در رانندگی خیلی احتیاط کنید؛ لباس‌های گرم فراموش نشود.

توصیه‌ می‌کنم قبل از شروع سفرتان، تاریخ دقیق سفر را مشخص کنید و از طریق هواشناسی بررسی کنید که هوای منطقه چطور است؛ این روش به شما کمک می‌کند بهترین زمان برای سفرتان را باتوجه‌به وضعیت خود و آب‌وهوا انتخاب کنید.

جاهای دیدنی مشهد

عکس از: سایت Deltapayam

پوشش گیاهی و جانوری جنگل جیغ در مشهد

از آنجایی‌که رود سربرج از وسط جنگل جیغ می‌گذرد، این جنگل سرسبز و پر از گیاهان مختلف است. درختان سیب، گیلاس، گردو و چنار، درختانی‌ است که بیشتر از همه به‌چشم می‌آید و بیشتر در اطراف رود دیده می‌شود.

اگر کمی خوش‌شانس باشید، شاید صاحبان باغ‌های شخصی در باغ‌ها حضور داشته باشند و با اجازه آن‌ها بتوانید کمی هم از میوه‌های باغ‌ها بخورید.

جاهای دیدنی مشهد

عکس از: سایت Twitter

اگر شب‌ها موجودی دیدید که چشم‌هایش انگار می‌درخشد، اصلا نترسید؛ روح ندیده‌اید، گرگ است. جنگل‌ها همیشه زیستگاه بعضی حیوانات است؛ جنگل جیغ هم همین‌ طور است. گرگ، روباه، قرقی و عقاب، از جانورانی‌اند که در جنگل جیغ زندگی می‌‎‌کنند. صدای زوزه گرگ‌ها و صداهایی که روباه‌های بازی‌گوش با دویدن خود در برگ‌ها و بوته‌ها ایجاد می‌کنند، گردش در این جنگل را هیجان‌انگیزتر می‌کند.

افسانه‌های بومی درباره‌ جنگل جیغ چیست؟

داستان‌ها و نظریه‌های زیادی درباره این جنگل وجود دارد که بیشتر آن‌ها درباره صدای جیغی است که در جنگل شنیده می‌شود. جدا از رعب و وحشتی که این صداها ایجاد کرده است، داستان‌هایی را در ذهن مردم ساخته است که باعث‌ می‌شود بحث‌های زیادی درباره جنگل جیغ در مشهد شکل بگیرد. با دیدن عکس جنگل جیغ و سرسیزی آن تصور ترسناک بودنش واقعا دشوار است.

طبیعت زیبای جنگل جیغ

عکس از: سایت Tripyar

بعضی از مردم عقیده دارند که همه صداها به‌وسیله باد به وجود می‌آید؛ یعنی باد شب‌ها در میان درختان و برگ‌ها می‌وزد و در جنگل جیغ مشهد در شب به‌دلیل شدت باد و شکل برگ‌ها، صدای جیغ مانندی تولید می‌شود. سوالی که این فرضیه را به چالش می‌کشد این است: بعضی شب‌ها که باد نمی‌وزد، این صداها در دره جیغ مشهد از کجا می‌آیند؟ یا اگر همیشه باد می‌وزد، چرا قبل از سال ۱۳۹۰ صدایی نبود؟

نظریه بعدی راجب وجود ملخ‌ها در جنگل جیغ در مشهد است. این نظریه می‌گوید از زمانی که رود پر از آب شد، یعنی سال ۱۳۹۰، ملخ‌ها به‌دلیل وجود آب به روستای سربرج حمله کردند و در جنگل‌‌اند. این ملخ‌ها شب‌ها صداهایی را تولید می‌کنند که مانند صدای جیغ است؛ اما باز هم سوالی هست که این نظریه را زیر سوال می‌برد : اگر صدای جیغ متعلق به ملخ‌هاست، چرا هیچ آسیبی به مزارع و درختان وارد نشده است؟ عکس جنگل جیغ هم هیچ اثری از آفت روی برگ‌ها و پوشش طبیعی جنگل نشان نمی‌دهد.

جنگل جیغ مشهد

عکس از: سایت Oipf

نمی‌توانیم بگوییم همه به‌دنبال دلیل‌ علمی اتفاق هستند؛ درباره جنگل جیغ هم همین‌ طور است. بعضی‌ها می‌گویند این جنگل جن‌زده است، شیطان‌ها شب‌ها بیدار می‌شوند، در جنگل می‌چرخند و این صداها را در می‌آورند. بعضی هم اعتقاد به داستان دیگری دارند.

داستان بعدی از این قرار است که می‌گویند، در گذشته‌های دور در این جنگل زنی زنده‌زنده سوزانده شد. حالا این صدای جیغ، متعلق به همان زن است که شب‌ها در جنگل می‌گردد و جیغ می‌کشد تا قاتل خود را پیدا کند. شما این داستان را باور می‌کنید؟

دلیل واقعی صدای جیغ در جنگل چیست؟

هر کسی عقیده و نظری دارد و همه نظرات قابل احترام‌اند؛ اما وجود داستان‌ها و فرضیه‌های زیادی که درباره جنگل جیغ وجود دارد ممکن است کمی شما را گیج کند. البته که سخت است باور کنیم جنگل جیغ، جن‌زده است یا روح‌های سرگردان دارند که به‌دنبال قاتل خود جیغ می‌کشد. اگر به‌دنبال دلیل علمی این صداها می‌گردید، این بخش را با دقت بیشتری بخوانید.

افسانه های محلی جنگل

عکس از: سایت Megavid

بیایید سراغ تحقیقات ویژه‌ای برویم که در این منطقه انجام شد. اوایل اهالی روستا توجهی به صداها نمی‌کردند؛ بامرورزمان که صداها ادامه پیدا کرد و بسیاری از مردم را ترساند، مردم دست به‌عمل زدند. ابراهیم عرب، دهیار روستای سربرج موضوع را پیگیری کرد و بخشداری منطقه کارشناسانی را فرستاد تا این مشکل را بررسی کنند.

کارشناسان بعد از تحقیقات، اعلام کردند که این صدا نه از ملخ است نه از باد؛ بلکه مربوط به‌نوعی خاص از جیرجیرک است که در زبان محلی به آن «کز» یا «چز» می‌گویند. این جیرجیرک‌ها هم به‌خاطر آب جنگل مشهد است، در بین برگ‌های درختان پنهان می‌شوند و شب‌ها صداهایی از خودشان تولید می‌کنند که مردم را می‌ترساند.

جاهای دیدنی مشهد

عکس از: سایت Mashhadrokhsar

اینکه صداها بلند است و در بیشتر قسمت‌های جنگل مشهد شنیده می‌شود به‌ این دلیل است که تعداد جیرجیرک‌ها زیاد است؛ در این حد که ممکن است روی هر درخت نزدیک به ۳۰۰۰ جیرجیرک نشسته باشد. تعداد این جیرجیرک‌ها در حاشیه ۲کیلومتری رودخانه خیلی بیشتر است و صداها بلندتر و واضح‌تر شنیده می‌شود.

درباره این تحقیقات هم سوالات و انتقادهایی مطرح شد که بعضی از مردم را متقاعد کرده است که این نظریه، دلیل درستی برای وجود صداها نیست. اولین سوالی که مطرح شد این بود: چرا از سال ۱۳۹۰ به بعد، رودخانه دیگر حالت فصلی ندارد و همیشه پر آب است، درصورتی‌که قبل از آن در معرض خشک‌شدن بود؟ یا چرا کسی این همه جیرجیرک را در نزدیکی رود ندیده است؟

مسیر دسترسی به جنگل

عکس از: سایت Mashhadrokhsar

به این سوالات پاسخ داده نشد و به همین دلیل مردم می‌گویند نتیجه تحقیقات، تلاش مسئولان برای جلوگیری از ترس مردم است و حقیقت ندارد. همین نظرها و حرف‌ها کلی برای مردم روستای سربرج کمی دردسر ایجاد کرده است؛ قیمت زمین‌های این منطقه پایین آمد و خریداران کمتری برای باغ‌ها پا پیش گذاشتند؛ چون از جنگل جیغ می‌ترسیدند.

راز جنگل جیغ مشهد

با همه‌ داستان‌های بومی و فرضیه‌ها و واقعیت‌هایی که درباره جنگل جیغ در مشهد وجود دارد، راز این جنگل هنوز برملا نشده است. البته اخیرا گردشگرانی که به دیدن این جنگل و شنیدن صدای جیغ در آن به سفر کرده‌اند، می‌گویند هیچ صدایی چه در طول روز و چه در شب در این جنگل شنیده نمی‌شود. شاید سکوتی که این روزها جنگل جیغ را فراگرفته با خشک شدن رودخانه بی‌ارتباط نباشد. درهرصورت طبیعت و حال‌هوای جنگل هنوز هم زیبا و دلنشین است و می‌توان ساعتی از روز را کنار آرامش آن نشست و لذت برد.

جاهای دیدنی نزدیک به جنگل جیغ مشهد

حالا که کوله‌بارتان را برای سفری هیجان‌انگیز به مشهد جمع کرده‌اید، خوب است سری هم به جاهای دیدنی مشهد بزنید. نزدیکی جنگل جیغ دیدنی‌هایی وجود دارد که سفر به این منطقه را برای شما و دوستانتان لذت‌بخش‌تر می‌کند.

پاییز جنگل جیغ

عکس از: سایت Deltapayam

در ادامه به سه تا از جاذبه‌های نزدیک جنگل مشهد اشاره کردم؛ اما اگر زمان بیشتری برای سفر خود دارید، پیشنهاد می‌کنم بازدید از منطقه گردشگری هفت حوض و دریاچه‌های هفت حوض را از دست ندهید. البته این را هم اضافه کنم که بعضی از این موارد در جاهای دیدنی اطراف مشهد هستند.

– روستای سربرج با طبیعت بکر

تا همین‌جا هم کلی از روستای سربرج برایتان گفتم. روستای سربرج، علاوه بر اینکه جنگل جیغ را در دل خود جای داده است، جاذبه‌های دیدنی دیگری هم دارد. اگر مسیر هفت کیلومتری روستای سربرج را بعد از آخرین دوراهی طی کنید، بعد از جنگل‌های جیغ به قلعه ویران شده روستا می‌رسید؛ این قلعه یکی از جاذبه‌های تاریخی سربرج است که ظاهرش نشان می‌دهد چقدر قدیمی است.

روستای سربچ

عکس از: سایت Mashhadrokhsar

– روستای تجر از جاهای دیدنی مشهد

روستای تجر، در منطقه مثلثی سه شهر مشهد، نیشابور و طرقبه قرار دارد. این روستای ییلاقی، حدود ۱۰کیلومتر با جنگل جیغ و تقریبا ۴کیلومتر با روستای سربرج فاصله دارد. تجر، روستایی پلکانی است و جاذبه‌های طبیعی زیبایی دارد؛ کوه‌ها، رودخانه و طبیعت این روستا از همین جاذبه‌ها هستند که مکانی خوش آب‌وهوا برای گردش و طبیعت‌گردی به شمار می‌روند.

روستای تجر

عکس از: سایت YJC

– غار مغان اطراف جنگل مشهد

غار مغان هم یکی از جاذبه‌های طبیعی و جذاب اطراف جنگل جیغ است که در جاده خلج، بعد از روستای سربرج قرار دارد. این غار دو دهنه اصلی دارد و ارتفاع آن از سطح آب‌های آزاد، به ۲۹۱۰متر می‌رسد. غار مغان راه‌های پرپیچ‌وخم، پرتگاه‌ها و دهلیزهای بسیاری دارد؛ همین مسئله نشان می‌دهد که بدون راهنما نمی‌توانید درون غار بروید.

غار مغان مشهد

عکس از: سایت Mojnews

اگر به غارنوردی علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنم اصلا غارنوردی در غار مغان را از دست ندهید. درون این غار، چشمه‌ها و راهروهایی وجود دارد که قدیمی‌بودن غار را با منظره‌های زیبایی به شما نشان می‌دهد. فسیل‌های حلزونی و شواهد موجود در غار مغان ثابت کرده است قدمت این غار به دوره دوم زمین‌شناسی یعنی حدود ۱۰۰میلیون سال پیش برمی‌گردد.

فاصله غار مغان تا روستای سربرج ۳۰کیلومتر است؛ در واقع حدود یک ساعت طول می‌کشد تا شما به این غار قدیمی برسید. روستای مغان، در نزدیکی همین غار است که می‌توانید سری هم به این روستا بزنید.

بهترین زمان بازدید از جنگل جیغ مشهد

بهترین زمان سفر به جنگل جیغ، بهار و تابستان است. بخواهم دقیق‌تر بگویم، برای داشتن سفری پر از هیجان و زیبایی بهتر است خرداد ماه به روستای سربرج سفر کنید. صدای جیغ در تمام طول سال به‌وضوح شنیده نمی‌شود؛ اما خرداد ماه زمانی است که صداها واضح شنیده می‌شود.

جاذبه های گردشگری مشهد

عکس از: سایت Khabarfoori

از طرفی همان‌ طور که قبلا اشاره کردم، پاییز و زمستان بسیار سرد است؛ ممکن است با بارش باران‌ها و برف‌های شدید بین راه یا در جنگل به مشکلات زیادی برخورد کنید. بهار و تابستان هم پر از میوه است، هم هوای بهتری برای گردش در جنگل‌ دارد. برای ورود به جنگل لازم نیست هزینه‌ای پرداخت کنید؛ از لحاظ مالی، هر زمان که دلتان می‌خواهد می‌توانید سفر کنید.

باتوجه‌به اینکه خرداد ماه خنکی است و بهترین زمان سفر به جنگل جیغ است، احتمالا از همیشه شلوغ‌تر باشد؛ اما نگران نباشید. جنگل جیغ به‌اندازه‌ای بزرگ است که تمام گردشگران را با آغوش باز بپذیرد و زیبایی‌هایش را نشانتان دهد؛ پس از نظر شلوغی خلوتی هم نگران نباشید و هر موقع دلتان خواست به جنگل جیغ بروید.

جاهای دیدنی مشهد

عکس از: سایت Irna

اقامت در جنگل جیغ مشهد

اقامت در جنگل جیغ مشهد دیگر واقعا اراده قوی و دل شیر می‌خواهد؛ چون خیلی‌ها می‌ترسند شب را در این جنگل ترسناک، میان صدای جیغ سپری کند. امکان اقامت در جنگل وجود دارد؛ شما می‌توانید کمپ بزنید و شب در جنگل بمانید یا به اقامتگاه بوم‌گردی بروید و اتاق کرایه کنید.

کمپینگ در جنگل جیغ مشهد

اول سراغ کمپینگ برویم که روش مورد علاقه خیلی از مردم برای اقامت و استراحت در سفر است. در جنگل جیغ مشهد می‌توانید کمپ بزنید؛ اما نکاتی وجود دارد که بهتر است بدانید. اول اینکه، همان‌ طور که گفتم این جنگل حیوانات وحشی هم دارد؛ باید جایی کمپ بزنید که احتمال می‌دهید کمتر حیوانات را ببینید یا اگر دیدید و آن‌ها به شما حمله کردند توان مقابله داشته باشید.

کمپینگ در جنگل

عکس از: سایت Mashhadrokhsar

دومین نکته مهم برای کمپینگ این است که جنگل جیغ در شب سرد می‌شود. برای اینکه شب سردتان نشود، باید کیسه‌خواب و لباس‌های گرم با خود ببرید؛ وسایل کمپینگ هم که تمام و کمال باید همراهتان باشد و دست پر سراغ اقامت در جنگل جیغ بروید.

باید اشاره کنم اگر در زمستان و پاییز به جنگل جیغ سفر می‌کنید، برای صلاح خودتان بهتر است قید کمپ‌زدن در فضای آزاد جنگل را بزنید. خودتان حساب کنید، شب‌ها که هوا سردتر است، جنگل جیغ که سردتر از مشهد است و شما دارید در فصلی سرد به این منطقه سفر می‌کنید؛ اگر می‌خواهید منجمد شوید، کمپ بزنید.

اقامت در هتل‌ها و اقامتگاه‌های نزدیک به جنگل جیغ مشهد

گزینه دیگری که پیش روی شماست، ماندن در اقامت‌گاهی است که در مسیر جاده خلج قرار دارد. در این اقامت‌گاه بوم‌گردی می‌توانید شب را امن‌تر و ساکت‌تر از جنگل جیغ سپری کنید. اقامتگاه‌های بوم‌گردی معمولا امکانات قابل‌قبولی برای گردشگران دارد. شاید ایده‌ئال نباشد؛ اما برای یک شب‌ماندن می‌تواند جای خوبی باشد.

جنگل جیغ مشهد

عکس از: سایت Imna

البته، یک راه دیگر هم برای اقامت وجود دارد. از زمانی که جنگل جیغ مشهد معروف‌تر شد و گردشگران برای بازدید آن به روستای سربرج آمدند، مردم هم قسمتی از خانه‌های خودشان را برای اقامت در شب به گردشگران کرایه می‌دهند. اگر فضای خانه را ترجیح می‌دهید و می‌خواهید از مهربانی و مهمان‌نوازی مردم روستای سربرج بهره‌مند شوید، این گزینه را انتخاب کنید.

بهترین مسیر دسترسی به جنگل جیغ مشهد

فاصله تهران تا جنگل جیغ که یکی از ترسناک ترین جنگل های ایراناست، حدود ۹۲۵کیلومتر است یا به‌عبارتی، لازم است شما تقریبا ۱۱ ساعت وقت بگذارید تا به جنگل جیغ برسید. حالا مسیر دقیق را از تهران، به شما می‌گویم. اول باید از اتوبان آزادگان شروع کنید، به اتوبان امام رضا بروید و مسیر را حدود ۸۷۰ کیلوتر پیش بروید. در مسیرتان از شهرهای سمنان، دامغان، شاهرود و سبزوار رد می‌شوید و به نیشابور می‌رسید. بعد از اینکه از نیشابور عبور کردید، زمان کوتاهی هم طول می‌کشد تا ملک‌‌آباد و باغچه را پشت سر بگذارید.

پیاده روی در جنگل جیغ

عکس از: سایت Zoomg

بعد از پلیس‌راه باغچه، از اتوبان نیشابور-مشهد، وارد آزادراه مشهد-باغچه شوید. از این آزادراه، به بزرگ‌راه سلسله‌الذهب و بعد به بزرگ‌راه کلانتری بروید. کمی چلوتر باغ گیاه‌شناسی را می‌بینید، از آن هم عبور کنید و از طریق خروجی، وارد خیابان حافظ شوید که سمت چپ جاده است. حافظ را که تا آخر راندید، از سمت راست جاده وارد جاده خلج شوید.

دیگر تقریبا رسیدید، از جاده خلج تا روستای سربرج حدود ۲۳کیلومتر راه است. اولین دوراهی که دیدید، تابلوی روستا مشخص است؛ باتوجه‌به راهنمایی این تابلو، به‌سمت راست بپیچید و ۷کیلومتر دیگر برانید تا به روستای سربرج برسید تا رسیدن به روستای سربرج سمت چپ خودتان را نگاه کنید تا جنگل جیغ را ببینید. البته همه این زمین‌ها جزو جنگل نیستند؛ باغ‌های شخصی است و شما نمی‌توانید وارد آن شوید.

جنگل جیغ مشهد

عکس از: سایت Iriff

درمورد مسیر خود جنگل، اگر فرد میان‌سالی در بین اعضای خانواده دارید نگران نباشید؛ مسیر پیاده‌روی تا رسیدن به این جنگل کوتاه است و شما یا عزیزانتان را خسته نمی‌کند. مسیر جنگل خیلی سخت و خسته‌کننده نیست؛ اما حتما کفش مناسب پیاده‌روی بپوشید.

توصیه‌هایی برای سفر به جنگل جیغ مشهد

برای سفر به جنگل جیغ، احتیاج به‌وسیله خاصی ندارید که نیاز باشد آن را خریداری کنید. کفش مناسب پیاده‌روی بپوشید، مدارکتان و وسایل سفر را بردارید و راه بیافتید. محض احتیاط بین وسایلتان جعبه کمک‌های اولیه و کپسول آتش‌نشانی را بگذارید که در مواقع حساس، سریع خطر را رفع کنید.

جنگل جیغ مشهد

عکس از: سایت Zoomg

در جنگل حواستان باشد که مراقب محیط زیست باشید، اگر آتش روشن کردید حتما آن را طوری روشن کنید که به درختان آسیب نزنید و هنگام رفتن مطمئن شوید خاموش شده است؛ می‌توانید آتش را در حصار سنگ‌های که دور هم چیده‌اید روشن کنید که آتش خطرناک نشود.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید این است که به‌هیچ‌‌وجه زباله‌های خود را در طبیعت رها نکنید؛ البته می‌دانم که شما بهتر از من این موضوع را می‌دانید و حتما به آن عمل می‌کنید. صرفا یادآوری کردم که اگر محو زیبایی جنگل جیغ شدید این مسئله یادتان بماند.

جاهای دیدنی مشهد

عکس از: سایت Ifilmtv

به‌خاطر اینکه نظرات و گفته‌های زیادی وجود دارد، هنوز کسی دقیق مطمئن نیست منشا صدای جیغ از کجاست؛ پس توصیه می‌کنم بچه‌های کوچک، کسانی که فوبیا و روحیه حساسی دارند و افراد بیمار را برای گردش به جنگل جیغ نبرید.

سفرتان سلامت

بازدید از  جنگل جیغ مشهد یکی از پرهیجان‌ترین گردش‌های شما در شب خواهد بود. اگر دل شیر دارید و عاشق گردش‌های پرهیجان هستید، سفر به جنگل جیغ را از دست ندهید. در کنار این بازدید هیجان‌انگیز، می‌توانید سری به جاهای دیدنی مشهد هم بزنید و تعطیلات فوق‌العاده‌ای را برای خود بسازید. مراقب خود باشید، لبخند بزنید و حالش را ببرید؛ خوش‌حال می‌شوم خاطره‌های سفرتان به ترسناک ترین جنگل های ایران را در قالب کامنت، زیر همین پست بخوانم.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 دیدگاه

 1. مهدی می‌گوید

  به یک تیکه برهوت خالی با دوتا درخت خشک میگین جنگل

 2. سید سینا می‌گوید

  “اگر شب‌ها موجودی دیدید که چشم‌هایش انگار می‌درخشد، اصلا نترسید؛ روح ندیده‌اید، گرگ است.”

  گرگ دیدیم نترسیم! فقط واستیم نگاش کنیم تا ترتیبمون رو بده

 3. محمد متین می‌گوید

  سلام من اهل روستای سربرجم اصلن جنگل جیغی وجود نداره و املاک همه شخصی است تازه شورا و دهیار اصلن مسئولیت پذیر نیستن و اصن امکانات نداره رود خونه هم زمستون اب نداره چه برسه به تابستون

 4. الف می‌گوید

  چرت میگن بابا فقط کل لباسامون گلی شد تا رسیدیم

 5. ب می‌گوید

  مجبور شدیم خیلی از راه رو پیاده بریم
  مثل بقیه جنگل ها عادی بود
  ما شب چادر زدیم و خوابیدیم
  هیچ صدای جیغی وجود نداشت
  از اهالی اون محل هم پرسیدیم ولی گفتن همه شایعه هست و چیزی وجود نداره

 6. رضا می‌گوید

  دوستان ما طبق اطلاعاتی که از اینترنت گرفتیم گفتیم تابستون برسم جنگل جیغ برای تفریح و سرگرمی
  اولا که اصلا صدای جیغی وجود ندارد و همش شایعه است
  دوماً که اصلا جنگلی هم وجود ندارد و همه باغ شخصی و ورود ممنوع است.
  سوما که اصلا رودخانه و آبی هم وجود ندارد و رودخانه تابستان خشک است
  چهارما جاده خاکی و به درد نخور
  پنجما بدون هیچ امکانات و خدماتی
  خلاصه ما که از ماشین پیاده نشدیم و رفتیم طرقبه
  گفتم اینو بگم تا شما هم مثل من اذیت نشید
  ممنون

 7. شیرین می‌گوید

  جیغی وجود ندارد در این جنگل فقط صدای زنجره هایی است که به صورت دسته جمعی روی درختان می نشینند.

 8. زهره می‌گوید

  جالب بود