روستای زشک

روستای زشک مشهد؛ تماشای بهشتی فرازمینی با چشمان زمینی

معرفی روستای زشک مشهد و همه جاذبه‌ها و دیدنی‌های آن

آیا در کل مسیر و مقصدهای زندگیتان توانسته‌اید منطقه‌ای ببینید که هر نوع محصول طبیعی را داشته باشد؟ از میوه و گل‌وگیاه‌های زینتی و دارویی تا پرورش حیوانات مختلف؟ نام چه شهری را در حافظه دارید که چنین شرایطی داشته باشد؟ روستای زشک مشهد بهشت عطاشده از سمت خداوند به ساکنان خراسان بزرگ است که در این مطلب از مجله گردشگری علی بابا می‌خواهیم در دنیای کلمات منطقه‌ای شبیه به آن را خلق کنیم. با ما همراه باشید تا بهشت روی زمین را بشناسید.

آب و هوای روستای زشک مشهد چطور است؟
روستای زشک مشهد آب‌وهوای ییلاقی دارد، اما بین مناطق سردسیر به منطقه معتدل معروف است.
قدمت روستای زشک چقدر است؟
قدمت روستای زشک به قبل از دوران قاجار و پادشاهان آن زمان خراسان برمی‌گردد، زیرا در این منطقه قلعه‌هایی از دوران حضور آن‌ها وجود دارد.
آدرس روستای زشک مشهد کجاست؟
روستای زشک در ۲۰ کیلومتری شهر مشهد و ۴ کیلومتری قله شیرباد قرار دارد. این روستا یکی از روستاهای منطقه شاندیز محسوب می‌شود.

شاندیز مرکز منطقه خوش آب و هوای خراسان؟

در واقع روستای زشک مشهد یکی از توابع شاندیز است. نام شاندیز برای همه ایرانی‌ها به محلی برای تفریح و شادی آشناست. تقریبا همه مسافران و زائران حرم امام رضا یک بار طعم غذاهای دو نفره این مجموعه بزرگ را چشیده‌اند؛ این در حالی است که مجموعه شاندیز به‌دلیل قرارگیری کنار شهر شاندیز چنین اسمی دارد.

یکی از عواملی که همیشه باعث رونق و شناخت مناطق بکر بوده وجود راه‌ و جاده‌هاست. آیا شهرهایی این‌چنین می‌شناسید که به‌دلیل قرارگیری کنار جاده توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌اند؟ شاندیز هم که در مسیر نیشابور به مشهد بود باتوجه‌به آب‌وهوای نابی که داشت، بسیار بااهمیت شد و شاه دژ شد. شاه دژی بزرگ که بیشتر پادشاهان خراسان ایران با سفر به آن حال‌وهوای تابستان‌های گرم را با بهاری بدون گرما و پشه عوض می‌کردند.

در کل منطقه شاندیز جز خود شهر، روستاهای ییلاقی بسیار زیادی قرار دارد که چنین شرایطی حتی بهتر دارند. روستاهای منطقه شاندیز از هر انگشتشان یک هنر می‌بارد و البته خواستگارهای زیادی هم دارند. مردم زیادی‌اند که با شناخت شاندیز و سرمایه‌گذاری‌هایی که در این منطقه شد، پس از زیارت امام هشتم ترجیح می‌دهند یک وعده شام و استراحت شبانه‌شان را در این منطقه بگذرانند.

اگر دوست دارید هم رنگ جماعت شوید و شما هم ساعات خوشی را کنار چشمه‌سارها و درختان بهشتی زندگی کنید، پس تا انتهای این مطلب همراه باشید تا روستای زشک مشهد و شاندیز را بیشتر بشناسید.

روستای زشک مشهد

روستای زشک مشهد کجاست؟

بزرگ‌ترین شهر اطراف زشک، مشهد است پس موقعیت آن را بر اساس جایگاه مشهد می‌گویند. اگر قصد سفری چند روزه از مشهد به زشک را دارید باید سر رشته‌کوه بینالود را بگیرید و تا آخر بروید. آخرین نقطه از این رشته‌کوه قله شیرباد است که بزرگ‌ترین کوه این رشته‌کوه هم حساب می‌شود.

از اول تا آخر این رشته‌کوه از شهر، منطقه، روستا، بیشه، دره، رود، آبشار و خلاصه محل‌های مختلفی عبور می‌کنید که فقط برای تنفس هوای پاک ساخته شده‌اند. آب‌وهوای این منطقه به‌حدی تمیز است که اهالی کلان‌شهرها با تنفس آن احساس متفاوتی را تجربه می‌کنند.

به نظر من خدا هم وقتی این منطقه را آفرید انگشت به‌دهان‌مانده بود؛ چه رسد به ما که فقط خانه و خرابی می‌سازیم. فرقی نمی‌کند بهار باشد یا پاییز زمستان باشد یا تابستان. زشک و مناطق اطرافش گُلی در آستین خود دارند که با آن تماشاچی‌های این شعبده طبیعت را حیرت‌زده کنند. کافی است ۲۰ کیلومتر از بهترین نقطه معنوی در ایران به بهترین نقطه طبیعت در ایران بروید و همان طور که گفته شد رشته‌کوه بینالود باید نشانه راه شما باشد.

تماشای زشک مشهد به چه دلیل؟

هرچه بنویسم هم نمی‌توانم توصیف زیبایی‌های مسیر زشک و خود روستا را برای شما بگویم. تاکنون در شرایطی بوده‌اید که همه‌چیز در بهترین حالت خود باشند. مثل فیلم‌هایی که چندین بار توسط تدوینگر تدوین شده‌ است؛ تصویرهای به‌جامانده از زشک مشهد هم با بهترین تدوین و افکت در مغز شما ثبت می‌شوند.

با همه این‌ احوال زشک را باید از بالای کوه ببینید. زیر پای هر کوهنوردی در تابستان زشک، فرشی از درختان سبز است مثل اینکه اصلا زمین به همین رنگ باشد. همین نقطه روی کوه را در پاییز تصور کنید که فرش سبز با انبوهی از رنگ‌های زرد و نارنجی پاییزی عوض شده است.

خداوند از هر چیزی که فکرش را بکنید در این منطقه به‌صورت طبیعی‌اش را قرار داده. چه دارو باشد و چه لوله‌های ترکیده. زشک که خود به‌دلیل چشمه‌های جوشان زواشک یا محل چشمه‌های جوشان نامیده شده لوله‌های ترکیده‌ای کنارش دارد که همیشه از دل آن‌ها آب قل‌قل می‌کند.

روستای زشک مشهد

چشم نوازترین نقاط زشک

تابه‌حال هرچه خواندید توصیف‌هایی بود از روستایی که فقط با چشم می‌توان دنیای رنگارنگش را تماشا کرد. این دنیا را فقط خداوند می‌تواند خلق کند پس فقط خود او هم می‌تواند توصیفش کند. در ادامه مطلب قسمت‌هایی از روستای زشک مشهد را که به‌عنوان جاذبه‌های گردشگری برتر روستا شناخته می‌شوند، معرفی می‌کنیم تا بتوانید بین همه زیبایی‌های این منطقه با ذهنی متمرکز به‌سمت بهترینشان بروید.

جوشان مثل چشمه قلقلی

سرچشمه جوشان تمام رودهای این منطقه چشمه قلقلی است. از روستای زشک که به بالادست روستا و رودخانه‌ها بروید کم‌کم به روستای حیطه و اول مسیر صعود به قله‌های بینالود می‌رسید. اول این مسیر چشمه‌های جوشانی‌اند که به‌دلیل نوع خروج آب از آن‌ها به چشمه قلقلی معروف‌اند.

یکی از بهترین و پاک‌ترین آب‌های ایران را می‌توان در این محل نوشید و طراوت آن را به جان خرید. پیشنهاد می‌کنم برای رسیدن به چشمه، به بدنتان مشق پیاده‌روی بدهید تا با عادت به این ورزش در راه ۴ کیلومتری مسیر خاکی چشمه خسته و ناراحت نشوید.

آدرس چشمه قلقلی در گوگل مپ

اسمی پر مسما برای بهشت

مردم ایران عادت دارند خانه‌هایی با سقف‌های شیروانی را در شمال تجسم کنند، اما قدمت چنین معماری در منطقه زشک بیشتر از شهرهای شمالی کشور هم است. خانه‌هایی با دیوارهای سنگی، سقف‌های چوبی شیب‌دار و طبیعتی بکر که دلیل همه آن‌ها آب است.

این منطقه به‌دلیل بارش‌های متعدد چنین معماری خاصی دارد و به‌دلیل آب فراوان چشمه‌هایش، درختان میوه. در قرآن آمده است که در بهشت می‌توانید هر میوه‌ای را که خواستید، داشته باشید. تابستان‌های روستای زشک مشهد درست چنین شرایطی دارد.

کافی است بخواهید تا انواع میوه‌های تابستانی خوش رنگ و با بهترین ریشه و سابقه در دسترستان باشد. اسم روستای سقف‌های شیروانی را به‌دلیل معماری اصیل این منطقه روی زشک گذاشته اند، پس برای رسیدن به آن همان سر رشته بینالود را از مشهد بگیرید و با ۲۰ کیلومتر تماشای مسیر به مقصد برسید.

روستای زشک مشهد

آدرس روستای زشک مشهد در گوگل مپ

بام خراسان ها

خراسان ایران یکی از مرتفع‌ترین مناطق کشور است. حال فکر کنید ایستادن روی بندترین نقطه خراسان چه حسی دارد. قله شیرباد یا بام خراسان بلندترین کوه از رشته‌کوه بینالود است و البته باید گفت با ۳۳۰۰ متر ارتفاع بلندترین نقطه کل منطقه خراسان نیز است.

برای صعود به این نقطه باید از روستای زشک مشهد و روستای حیطه عبور و با رسیدن به چشمه قلقلی کوهنوردی را شروع کنید. پیشنهاد می‌کنم قبل از شروع صعود کمی از آب چشمه بنوشید تا با انرژی مضاعفی قدم بر یکی از بلندترین نقاط کشور بگذارید.

جاذبه های گردشگری حوالی تهران

آدرس قله شیرباد در گوگل مپ

دره چشمه و بابونه

دره نهل یکی از دامنه‌های شرقی شیرباد است که با حضور گل و گیاه‌های دارویی، بابونه‌های صحرایی و رودخانه‌های رویایی معطر است. تمام چشمه‌های منطقه زشک و روستای آن از این دره سیراب می‌شوند و همین مسئله اهمیت دره نهل را بیشتر می‌کند. هر قدم شما روی خاک نرم دره نهل، گیاهان دارویی و طبیعی را نابود می‌کند، پس مراقب رفتار خود در طبیعت باشید.

طبیعت بکر و زیبای منطقه

آدرس دره نهل در گوگل مپ

کوهی به بخشندگی مادر

شاید نوع زمین و گیاهانی که روی دامنه این کوه سبز می‌شوند دلیل نامگذاریش هم باشند. قله چمن یکی از معروف‌ترین تپه‌هایی است که با ارتفاع بسیار زیاد شما را به پیاده‌روی با شیب ملایم دعوت می‌کند. این قله ارتفاع بسیار زیادی دارد و محل رویش انواع گیاهان دارویی است.

معمولا تمام گردشگران نه تا بالا، اما تا اواسط چمن می‌روند. بااین‌حال اگر می‌خواهید جزو خواص زمانه خود باشید تا آخرین نقطه این کوه بروید. من معتقدم یک کار درست روی تمام کارهای بعد از آن هم اثر خوب می‌گذارد پس برای صعود به قله‌های زندگی قله چمن زشک را نشانه بگیرید.

قله چمن از تپه های معروف منطقه

آدرس قله چمن در گوگل مپ

بهترین هدیه‌ای که می‌توان از بهشت آورد

همه‌چیز در زشک طبیعی است. روستایی از غذا، میوه، حیوان، انسان، راه، خانه، درخت، آب و کلا هر چیز که فکرش را بکنید، طبیعی، به شکلی که نمونه آن نایاب است. طبیعتا از چنین محلی همین محصولات را به‌عنوان سوغات مصرف می‌کنند.

به قول شهری‌ها محصولات ارگانیزه یا نچرال و به قول روستایی‌ها محصولات زندگی. میوه‌های تابستانی این روستا، نان خوش‌طعم سنتی و گیاهان دارویی جزو مهم‌ترین سوغات روستای زشک مشهد هستند. شما را به هر کسی که می‌پرستید با این نعمت‌های الهی و هر چیزی که در طبیعت بکر زشک هست، با ملایمت رفتار کنید. روح زندگی مردم این منطقه در محصولاتش نهفته است.

میوه ها و محصولات بی نظیر

مسیرهای منتهی به روستای زشک مشهد

اگر قصد سفر به زشک را دارید معمولا از این دو حالت خارج نیستید یا اول به زشک و سپس به مشهد می‌روید یا اول مشهد و سپس زشک. اگر جزو گروه اول هستید در هر مسیر منتهی به مشهد که هستید تابلوهای شاندیز را دنبال کنید و از آنجا به زشک بروید. اگر در مسیر نیشابور – مشهدید هم که چه بهتر. فقط کافی است وسط مسیر جاده انحرافی شاندیز را دنبال کنید.

اما گروه دوم باید از مشهد به زشک بروند. در کل مسیر مشهد شاندیز بسیار معروف و پرتردد است، اما اگر می‌خواهید با وسیله نقلیه شخصی به شاندیز بروید، کافی است در هر خیابانی تابلوهای شاندیز را دنبال کنید که سر از پارک وکیل آباد و اول رشته‌کوه بینالود در می‌آورید.

آخر سفر خواندنی و شروع سفر دیدنی

فارغ از هر بحث‌های قومیتی یا اینجا بهتر و آنجا بهتر، باید با انصاف بگویم که روستای زشک واقعا خوب است. سفر به این روستا را چه در کلمات و مجله گردشگری علی بابا و چه در ماشین و جاده‌ها از دست ندهید. مطمئنم که پس از سفر به روستای زشک مشهد دعای خیرتان نصیبم می‌شود.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.