پس از زیارت، جاهای دیدنی مشهد را از دست ندهید

جاهای دیدنی مشهد هم فال هستند هم تماشا

این روزها جاهای دیدنی مشهد در زبان بسیاری از گردشگران می‌چرخد. این شهر در سال‌های اخیر رشد چشمگیری در زمینه گردشگری داشته است. همین رشد جاذبه های گردشگری و امکانات تفریحی موجب جذب گردشگر بیشتر شده است. اگر به مشهد سفر می‌کنید پس از زیارت حرم امام رضا (ع) به سراغ مکان های دیدنی و جاهای تفریحی مشهد هم بروید. با مجله گردشگری علی‌بابا همراه باشید.

پارک جنگلی وکیل آباد، بند گلستان، جاغرق، روستای کنگ، روستای مایان، روستای دهبار

حرم امام رضا (ع)، طرقبه، شاندیز، وکیل آباد

پارک ملت، پارک کوهسنگی، پارک وکیل آباد، پارک طرق

جاهای دیدنی مشهد را خوب بشناسیم

همانطور که گفتیم دیگر مثل قدیم‌ها، مسافران دیدنی های مشهد را فقط در حرم مطهر خلاصه نکرده‌اند. این شهر کلی جاذبه گردشگری و طبیعی دارد که سفری خاطره‌انگیز برای شما ایجاد خواهد کرد.

اماکن مقدس در جاهای دیدنی مشهد

حرم امام رضا(ع)

مرکز کانونی مشهد حرم امام رضا(ع) است. برخی از افراد در سفر به مشهد تنها به زیارت امام رضا(ع) می‌روند و از معنویات این حرم لذت می‌برند. از سوی دیگر داخل صحن و حرم زیبایی‌های فراوان خود را دارد.

جاهای دیدنی مشهد حرم امام رضا

آئینه‌کاری‌های هنرمندانه، درهایی با نقوش اسلیمی و صحن‌هایی باصفا از جمله دیدنی های داخل حرم است. علاوه بر این وجود مقبره افراد برجسته‌ای نظیر شیخ بهایی داخل حرم امام رضا(ع) امکان بازدید از آنها پس از زیارت را فراهم آورده است.

آدرس حرم امام رضا (ع) روی گوگل مپ

مسجد گوهرشاد مشهد

یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد مسجد گوهرشاد است. مسجد گوهرشاد هم در فاصله بسیار کمی از حرم امام رضا (ع) واقع شده است. مسجد گوهرشاد از آثار تاریخی دوران تیموری است.

دیدنی های مشهد مسجد گوهرشاد

گنبد مسجد گوهرشاد 41 متر و هر یک از مناره‌های مسجد 43 متر ارتفاع دارند. ایوان مقصوره، تابلوی هنرنمایی هنرمندان دوره تیموری است. کتیبه بایسنقر در همان ابتدا در ایوان مقصوره جلب توجه می‌کند. کاشی‌کاری‌های بسیار زیبای این ایوان، از دیگر جذابیت‌های مسجد گوهرشاد است.

آدرس مسجد گوهرشاد روی گوگل مپ

گنبد سبز مشهد

گنبد سبز یکی دیگر از مکانهای دیدنی مشهد است. این گنبد در نزدیکی حرم امام رضا(ع) واقع شده است و تقریبا 10 دقیقه با ماشین با هم فاصله دارند. گفته می‌شود این گنبد متعلق به آرامگاه شیخ محمد مومن عارف استرآبادی از عرفای به‌نام است. گنبد بیشتر از آنکه سبز باشد، آبی مایل به سبز است. تفاوتی ندارد در کدام اقامتگاه یا هتل مشهد ساکن باشید، از هرجای مشهد به سادگی می‌توانید به گنبد سبز دیدنی این شهر زیارتی بازدید کنید.

اگر قصد اقامت دارید، این موارد از بهترین هتل های مشهد هستند:

دیدنی های مشهد گنبد سبز

ساختمان اصلی این گنبد هشت ضلعی است و 4 دیوار اصلی دارد. همه این دیوارها تا بالا پوشیده از کاشی است. کاشی‌هایی که رنگ‌هایی دلنشین و ترکیبی هنرمندانه دارند. قدمت این گنبد به سال 904 هجری قمری در دوران صفویه بازمی‌گردد.

آدرس مسجد گنبد سبز روی گوگل مپ

مسجد 72 تن

درباره مسجد 72 تن مشهد و قدمت آن نظریه‌های متفاوتی وجود دارد. برخی معتقدند مسجد 72 تن را خواجه نظام الملک بنا کرده و با نام مسجد جامع نوغان شناخته می‌شده است. گروهی دیگر نیز بر این باورند که این مسجد مسجد سنی های مشهد بوده و در سال 855 هجری قمری ساخته شده است.

مکان های دیدنی مشهد مسجد 72 تن

عده‌ای نیز می‌گویند که این مسجد آرامگاه امیر غیاث الدین شاه ملک تیموری است. در هر حال این مسجد یکی از دیدنی های مشهد است که سر زدن به آن خالی از لطف نیست. تماشای کاشی‌کاری‌ها، معماری و گنبد زیبای این مسجد به شما آرامش می‌دهد.

آدرس مسجد 72 تن در گوگل مپ

آرامگاه پیرپالاندوز مشهد

از دیگر مکان های دیدنی مشهد می‌توان به آرامگاه پیرپالاندوز اشاره کرد. این آرامگاه در نزدیکی حرم امام رضا (ع) واقع شده است. این مکان آرامگاه عارفی به نام محمد عارف عباسی است. از آنجایی که بنای آرامگاه در دوران صفویه ساخته شده، آثار معماری این دوره را می‌توان در بخش‌های مختلف ساختمان مشاهده کرد.

جاهای دیدنی مشهد پیرپالاندوز

از جمله زیبایی‌های آرامگاه پیرپالاندوز می‌توان به گنبد پیازی شکل آن اشاره کرد. انوع رنگ‌های آبی که در کاشی‌کاری‌های گنبد به کار رفته آرامش فوق‌العاده‌ای به بیننده منتقل می‌کند. کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ و زیبایی که در دیوارهای آجری ساختمان به کار رفته، این آرامش را تقویت می‌کند.

آدرس آرامگاه پیر پالاندوز روی گوگل مپ

کلیسای مسروپ مقدس

در سفر به مشهد حتما از جاذبه‌های مذهبی هم دیدن کنید. کلیسای مسروپ مقدس از دیگر مکان های دیدنی مشهد است. البته این کلیسا در بین مردم بیشتر با نام کلیسای مریم مقدس شناخته می‌شود. کلیسای مسروپ مقدس در خیابان جانبازان واقع شده است.

دیدنی های مشهد کلیسا مسروپ مقدس

این کلیسا را ارامنه ساکن مشهد در سال 1941 ساخته‌اند. وسعت این مکان مقدس چندان زیاد نیست و در حدود 300 مترمربع است. دو گنبد مخروطی شکل با صلیب‌های کوچکی که بر روی‌شان قرار دارند، از دور نشان‌دهنده کلیسا هستند. گفتنی است در حال حاضر مراسم مذهبی گروهی در کلیسای مسروپ مقدس برگزار نمی‌شود.

آدرس کلیسای مسروپ مقدس روی گوگل مپ

جاهای دیدنی مشهد برای پارک‌دوست‌ها و طبیعت‌گردان

کوهسنگی مشهد

اگر علاقه‌ای به دیدن آثار تاریخی ندارید، ایرادی ندارد چون گزینه‌های دیگری در انتظار شماست. یکی از مکان های تفریحی مشهد پارک کوه سنگی است. مجموعه کوهسنگی دومین پارک بزرگ مشهد به حساب می‌آید و در سال 1310 در مناطق ییلاقی مشهد ساخته شده است.

اگر یک تور مشهد خوب و باکیفیت انتخاب کرده باشید، می‌توانید به راحتی از اغلب جاهای دیدنی مشهد از جمله همین کوهسنگی مشهد توسط تور گردشگری دیدن کنید.

دیدنی های مشهد کوهسنگی

استخر بسیار بزرگی در وسط پارک وجود دارد که صفای بیشتری به فضای پارک داده و آن را از برترین نقاط دیدنی مشهد کرده. کوهسنگی به فرودگاه مشهد (فرودگاه بین المللی هاشمی نژاد) نزدیک است.

آدرس پارک کوهسنگی روی گوگل مپ

پارک وکیل آباد

یکی دیگر از پارک های زیبا و بزرگ مشهد پارک وکیل آباد است که مساحتش به حدود 260 هزار مترمربع می‌رسد. همین عدد نشان از بزرگی و وسعت قابل توجه پارک دارد. این پارک که در منطقه وکیل آباد واقع شده دارای معابر و فضاهای بسیار زیبا و دل‌انگیز است.

مکان های تفریحی مشهد پارک وکیل آباد

در این باغ انواع درختان کاج و نار کهنسال به فراوانی دیده می‌شود. یکی دیگر از امتیازات پارک وکیل آباد یک چشمه آب طبیعی است که محیط پارک را باصفاتر کرده است. اگر به دنبال مکان های تفریحی مشهد می‌گردید، پارک وکیل آباد را حتما در نظر داشته باشید.

آدرس پارک وکیل آباد روی گوگل مپ

چالیدره مشهد

یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف مشهد چالیدره است. چالیدره در غرب مشهد و در فاصله حدودا 30 کیلومتری از مرکز شهر قرار گرفته. چالیدره یکی از اماکن تفریحی مشهد است که در سال‌های اخیر گردشگران زیادی جذب آن شده‌اند. این منطقه توریستی امکانات متنوع و متعددی برای تفریح و خوشگذرانی دارد. در چالیدره یک دریاچه مصنوعی زیبا هست که قایق‌سواری در آن بسیار لذت خاصی به شما خواهد داد. انواع قایق‌های کوچک و بزرگ در این دریاچه برای تفریح در دسترس است. اما به غیر از قایق‌سواری این دریاچه جاذبه‌های دیگری هم دارد.

مکان های تفریحی مشهد چالیدره

تله سیژ یکی از این تفریحات است. شما با سوار شدن بر تله سیژ از روی دریاچه عبور می‌کنید و از زیبایی‌های آن لذت می‌برید. چالیدره را بدون شک می‌توان یکی از اماکن تفریحی مشهد دانست. زیرا امکانات تفریحی این شهر واقعا فراوان است. از دیگر امکانات چالیدره می‌توان به بانجی جامپینگ، ماهی گیری در دریاچه، برج گردان و زیپ لاین اشاره کرد. خوراکی‌ها و غذاهای لذیذ رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌هایی که در چالی دره وجود دارد، بعد از گردش و تفریح واقعا می‌چسبد. با این اوصاف چالیدره از اصلی‌ترین جاهای گردشگری مشهد است.

آدرس چالیدره مشهد روی گوگل مپ

طرقبه مشهد

حتما نام طرقبه مشهد را زیاد شنیده‌اید. طرقبه از دیگر جاهای تفریحی مشهد است که آب و هوای دلپذیری دارد. این آب و هوای خوشایند مدیون موقعیت کوهستانی طرقبه است. وجود تعداد زیادی رستوران و کافه با غذاهای خوشمزه و معروف در طرقبه رضایت خاطر مهمانان را جلب می‌کند.

دیدنی های مشهد طرقبه

علاوه‌بر رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های متعدد، امکانات تفریحی دیگری نیز در طرقبه وجود دارد. از جمله این امکانات می‌توان به مجتمع سوارکاری، مجتمع ورزشی، باغ وحش، دهکده آبی، پیست اسکی، مجتمع های تجاری و مراکز خرید اشاره کرد. با این اوصاف طرقبه از پرطرفدارترین جاهای دیدنی مشهد به شمار می‌آید. طرقبه را می‌توان از جاهای دیدنی اطراف مشهد دانست.

آدرس طرقبه روی گوگل مپ

پارک ملت مشهد

اگر در فروردین ماه نزدیک پارک ملت مشهد شوید می‌فهمید که چرا اسمش در فهرست جاهای دیدنی مشهد آمده. بخش بزرگی از بلوار این پارک را در این ماه برای کاشت لاله‌های درشت و خوش‌رنگ اختصاص داده‌اند و حتی قبل از اینکه وارد پارک شده و مشغول تفریح شوید، حال دلتان خوب می‌شود. در پارک ملت یکی از پارک های مشهد یک دریاچه هم وجود دارد، اما راستش را بخواید، این پارک در بین جاهای دیدنی مشهد، بیشتر از همه چیز به چرخ و فلک بزرگش معروف شده.

در کنار چرخ و فلک، بازی‌هایی همچون اسکای فلایر، اسکیت بورد، سورتمه و… هم در پارک ملت مشهد وجود دارد که برای همه سنین و با نهایت ایمنی طراحی شده‌اند.

آدرس پارک ملت مشهد روی گوگل مپ

شاندیز مشهد

یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد شاندیز است. البته بیشتر شاندیز را بیشتر به خاطر کباب‌های لذیذ و شیشلیک‌های معروفش می‌شناسند. شاندیز با فاصله حدودا 20 کیلومتر از مشهد، منطقه‌ای ییلاقی‌ست که آب و هوایی عالی دارد. همین آب و هوای خوب باعث ساخت تعداد زیادی رستوران در دل باغ‌های منطقه شده. و همان طور که اشاره شد انواع کباب‌های خوشمزه در این رستوران‌ها آماده و سرو می‌شود.

جاهای دیدنی مشهد شاندیز

ظروف سنگی شاندیز که غذا در آن سرو می‌شود بین گردشگران آوازه‌ای دارد. با خرید دیزی‌های سنگی از این شهر، می‌توانید آبگوشت‌های خوش‌طعمی بپزید. شاندیز به عنوان یکی از نقاط دیدنی مشهد سالانه پذیرای گردشگران پرتعدادی از سراسر کشور است. اگر قصد سفر به مشهد را دارید، تفریح در شاندیز را از دست ندهید.

اگر هنوز در مشهد هستید و اهل غذا خوردیند، این رستوران های مشهد را از دست ندهید.

آدرس شاندیز مشهد روی گوگل مپ

سرزمین موج های آبی مشهد

برای رفتن به جاهای دیدنی مشهد مجبور نیستید که حتما از شهر خارج شوید. از جذاب‌ترین تفریحات در این شهر رفتن به مجموعه های آبی است. سرزمین موج های آبی، پارک آبی ایرانیان، پارک ساحلی آفتاب و… از جمله این مجموعه‌هاست.

مراکز تفریحی مشهد سرزمین موج های آبی

بنابراین یادتان باشد که در سفر به مشهد، لباس شنا با خود ببرید. احتمالا همه تفریحات در سفر با دوستان و آشنایان خوش می‌گذرد اما شنا و تفریح در مجموعه‌های آبی جای خودش را دارد. اگر با دوستان و دسته‌جمعی به مشهد رفته‌اید، رفتن به این مجموعه های آبی مشهد را از دست ندهید.

راستی اگر به پارک های آبی علاقه‌مند هستید، حتما در مورد بهترین پارک های آبی ایران بخوانید.

آدرس سرزمین موج های آبی روی گوگل مپ

جاهای دیدنی مشهد برای تاریخ‌خوان‌ها و شعردوست‌ها

موزه آستان قدس رضوی

موزه آستان قدس رضوی به حرم امام رضا(ع) بسیار نزدیک است. بازدید از این موزه زمان زیادی از شما نمی‌گیرد. این موزه بخش‌های متفاوتی دارد؛ از میان این بخش‌ها می‌توان به موزه قرآن و نفایس، موزه تاریخ حرم رضوی، تالار آثار استاد فرشچیان، موزه هدایای رهبری، موزه تخصصی فرش، گنجینه تمبر و اقلام پستی، موزه مردم‌شناسی، گنجینه اسکناس، گنجینه سکه، گنجینه هنرهای تجسمی، گنجینه آبزیان و گنجینه نجوم اشاره کرد.

جاهای دیدنی مشهد موزه آستان قدس رضوی

علاوه بر این بسیاری از ورزشکاران نامی و نخبگان علمی کشور، مدال‌های ارزشمند خود را در دوره‌های زمانی مختلف به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرده‌اند.

آدرس موزه آستان قدرس رضوی روی گوگل مپ

باغ نادری مشهد

یکی از مکان های تاریخی مشهد باغ نادری است. باغ نادری محوطه‌ای بزرگ، سرسبز و باصفا است که در مرکز آن آرامگاه نادرشاه افشار واقع شده است. البته آرامگاه نادر در ابتدا در این محل نبوده است. قوام السلطنه در سال 1296 هجری قمری بقایای جسد نادرشاه را از تهران به این باغ منتقل کرد.

جاهای دیدنی مشهد باغ نادریدر آن زمان آرامگاهی کوچک و ساده برای نادر در آن محل ساخته شد، اما بعدها ساختمان و باغی بزرگ برای آن بنا شد. در سال 1342 عملیات ساخت این عمارت به پایان رسید. به غیر از آرامگاه یک موزه و فروشگاه آثار دستی و سنتی هم در فضای باغ وجود دارد.

آدرس باغ نادری مشهد روی گوگل مپ

حمام مهدی قلی بیک مشهد

یکی دیگر از مکان های تاریخی مشهد حمام مهدی قلی بیک است. این حمام که یکی از بزرگترین حمام های قدیمی مشهد به حساب می‌آید در دوران صفویه ساخته شده. این حمام با نام حمام شاه و حمام رضوی هم شناخته می‌شود. سقف حمام با طراحی‌های رنگارنگ و زیبا تزئین شده است. مساحت حمام حدود 2000 مترمربع است. حمام مهدی قلی خان مانند بسیاری از دیگر حمام‌های ایرانی دارای بخش‌های مختلف است از خزینه، تون، چال حوض، نظافت‌خانه و… .

جاهای دیدنی مشهد حمام مهدی قلی بیک در ساخت این حمام از مصالحی نظیر ساروج، آهک، فلز، کاشی و شیشه به کار رفته است. اگر حمام مهدی قلی بیک هم انتخاب شما از بین جاهای دیدنی مشهد است، با دیدن آن یک تیر و دو نشان زده‌اید. چرا که این حمام در حال حاضر به موزه مردم شناسی مشهد هم تبدیل شده است. در این موزه آثار و وسایلی وجود دارد که سبک زندگی مردم مشهد در گذشته را به نمایش می‌گذارد.

آدرس حمام مهدی قلی بیک روی گوگل مپ

 

آرامگاه فردوسی در توس

یکی از مهم ترین جاهای دیدنی اطراف مشهد توس است. بنابراین در سفرتان به مشهد حتما به توس هم بروید. توس تا مرکز شهر مشهد تقریبا 30 کیلومتر فاصله دارد و در زمانی کمتر از یک ساعت به این شهر تاریخی می‌رسید. آرامگاه فرودسی به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مشهد در توس واقع شده است.

مناطق دیدنی مشهد مقبره فردوسی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید آرامگاه این شاعر پرآوازه ایرانی بعد از حرم امام رضا (ع) پرگردشگرترین نقطه استان خراسان رضوی است. مهدی اخوان ثالث، شاعر معاصر و خالق اثر بی‌نظیر زمستان هم در کنار آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شده است. توس به غیر از اینکه آرامگاه فردوسی و اخوان را در خود جای داده، آب و هوای دلپذیری نیز دارد. آن طور که در تاریخ آمده، یکی از دلایل رونق توس همین آب و هوای خوشایند بوده است. بنابراین گردش در توس را هم در لیست مناطق دیدنی مشهد بگنجانید.

آدرس آرامگاه فردوسی در گوگل مپ

 

بهترین جاهای دیدنی مشهد برای خرید

خرید سوغات از آداب سفر است. سوغات شهرهای ایران هم تنوع و جذابیت فراوانی دارند. در مشهد هم می‌توانید سوغاتی‌های متنوع و زیبایی برای بستگان و دوستانتان بیابید. از معروف‌ترین سوغاتی های مشهد می‌توان به زعفران، زرشک، نبات، سجاده و… اشاره کرد. برای تهیه سوغات مراکز خرید فراوانی در مشهد وجود دارد. از جمله این مراکز خرید می‌توان  به

 • بازار رضا
 • مرکز تجاری الماس شرق
 • مجتع تجاری پروما
 • مجتمع تجاری آلتو

و… اشاره کرد. این مراکز خرید مشهد با توجه به ویژگی‌هایشان از دیدنیهای مشهد هم به شمار می‌آیند.

رستوران های معروف مشهد برای شکم‌گردان

و در نهایت باید به بخش خوشمزه ماجرا اشاره کرد. در مشهد رستوران های شناخته‌شده‌ای وجود دارند که خاطره شیرینی در کام مسافران باقی می‌گذراند. چلوگوشت و انواع کباب از جمله شیشلیک از غذاهای معروف و لذیذ رستوران های مشهد است. رستوران برادران کریم، رستوران پسران کریم و رستوران معین درباری از جمله این رستوران‌هاست. بنابراین پس از زیارت و سر زدن به مکان های دیدنی مشهد به سراغ این رستوران ها هم بروید.

مشهد را دوباره ببینم

در سفر به مشهد گزینه‌های متعددی برای گردش وجود دارد. در این متن سعی کردیم جاهای دیدنی مشهد با عکس را به شما معرفی کنیم تا با شناخت به بازدید از آنها بروید. شاید تا به حال اطلاع نداشتید که مکانهای دیدنی مشهد چه قدر زیاد است و مشهد را تنها یک شهر زیارتی تصور می‌کردید. اما به نظر می‌رسد مشهد را باید بار دیگر ببینیم. حتی در سفر یک روزه به مشهد هم می‌توان به برخی از این دیدنی ها سری زد.

کافی است بلیط هواپیما مشهد را از علی بابا تهیه کرده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن خود را به این شهر دیدنی برسانید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 دیدگاه
 1. علی افخمی می‌گوید

  سپاس از اطلاع رسانی بجا و مناسب شما، فقط چه خوبه که در مورد باغ وحش مشهد نیز مطلبی بزارید

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام علی عزیز 🙂
   خیلی خوشحالیم که مطلب ما براتون مفید بوده. ممنونیم بابت پیشنهاد خوبتون.

 2. علی صفرخانلو می‌گوید

  سلام.نزدیکترین جاهای دیدنی به فداییان اسلام 18 کجامیشه

 3. علی صفرخانلو می‌گوید

  روزنهم فروردین واقعا هواسردبودنتونستیم خوب بگردیمودرروزدهم انشالله قسمت‌های دیدنی مشهدرامی گردیم

 4. علی صفرخانلو می‌گوید

  ارباب وحش وکیل آباد کاملا لذت بردم

 5. علی صفرخانلو می‌گوید

  سلام.خیلی عالی معرفی کردید مشهدرابرام

 6. عباس می‌گوید

  سلام من از سايت خوب ومتنوع شما كمال تشكر را دارم

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام عباس عزیز 🙂
   ممنون از شما و انرژی خوبی که به ما می‌دید.

 7. ارسطو راد می‌گوید

  سلام
  عکسی که برای مسجد ۷۲ تن گزاشتید، مربوط به مقبره خواجه ربیع است (برخی می‌گویند از دوستان امام رضا، و برخی ایشان رو طبیب امام رضا میدونن، اما من مطمئن نیست) در قبرستانی به همین نام. مرحوم کافی و پدرش در این مقبره مدفون هستند. البته، لوکیشن مسجد ۷۲ تن درسته. فاصله این دو مکان با هم، در حدود ۳ کیلومتر یا شاید قدری کمتر یا بیشتر
  سپاسگزارم

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   ممنون بابت راهنماییتون 🙂