معرفی کامل جاهای دیدنی اصفهان در چند دقیقه

بخوانید و بدانید که چرا به آن نصف‌جهان می‌گویند...

واقعیت این است که نمی‌دانم از کجا شروع کنم! بگویم اصفهان، نصف جهان؟ بگویم اصفهان است و نقش جهان؟ واقعا مقاله‌ای که درباره جاهای دیدنی اصفهان است از کجا باید شروع شود؟ دیدنی های اصفهان آنقدر زیاد هستند که هر کدام در ذهنم از دیگری جلو می‌زند و می‌گوید: «من!من! اول از من صحبت کن.»

تصمیم سختی است. گردش در اصفهان و دیدن همه مکان های دیدنی اصفهان از تصمیم من هم سخت‌تر می‌نماید چون زمانی محدود داریم و جاهای دیدنی نامحدود. پس هرچه سریعتر سراغ معرفی اصفهان می‌رویم. قبل از شروع بهتر است از دستورالعمل سفر به اصفهان صحبت کنیم. یک دستورالعمل سه بخشی:

یک جفت کتانی راحت، کوله‌پشتی خالی و دوربین عکاسی با شارژ کامل.

چرا؟ چون نصف جهان زیادی بزرگ، زیادی زیبا و بیش از حد به‌یادماندنی است!

بله، اصفهان علاوه بر اینکه بناهای تاریخی و مذهبی زیادی دارد، دارای چند امام‌زاده است. برخی از این امام‌زاده‌ها عبارتند از امام‌زاده اسماعیل (ع)، امام‌زاده هارون ولایت (ع)، امام‌زاده زینب (س)، امام‌زاده شاه زید (ع)، امام‌زاده احمد (ع) و…

اصفهان از قسمت شمالی و شرقی به کویر محدود شده و دارای چند کویر مهم است که سالانه بسیاری از مردم به آن‌ها سفر می‌کنند. از جمله این کویرها می‌توان به کویر مصر، مرنجاب، خور و بیابانک اشاره کرد.

اصفهان دارای انواع مکان‌های تفریحی از جمله پارک کوهستانی صفه، پارک ناژوان، شهر رویاهای اصفهان و… است. همچنین چند مرکز خرید از جمله سیتی ستنر اصفهان، بازار بزرگ اصفهان و… در کنار انواع بناهای تاریخی، جزو جاهای تفریحی اصفهان هستند.

پارک ناژوان علاوه بر فضای سبز تفریحی و رستوران‌ و کافه، از چند بخش آکواریوم اصفهان، باغ پرندگان و باغ خزندگان تشکیل شده است.

پل خواجو، چهل‌ستون، سی‌وپل، محله جلفا، پارک ناژوان، کوه صفه، میدان نقش جهان.

جاهای دیدنی تاریخی اصفهان

اصفهان از تاریخی‌ترین شهرهای ایران است که زیبایی‌های بناهای تاریخی و معماری آن‌ها خیره‌کننده است. در سفر به جاهای دیدنی اصفهان دیدنی‌های تاریخی آن را فراموش نکنید.

۱- میدان نقش جهان، جایی که همیشه دلتنگش می‌شوید

میدان نقش جهان با تمام ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارد، بی‌شک یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی اصفهان است. این میدان در گذشته با نام «میدان شاه» شناخته می‌شد که پس از انقلاب نام آن به «میدان امام» تغییر کرد. میدان امام، فضایی مستطیلی با ۵۶۰ متر طول و ۱۶۰ متر عرض است که ساخت آن و بناهای اطراف آن سال‌ها طول کشید تا به شکل و شمایلی که حالا می‌بینیم برسد. نقش جهان، دومین میدان بزرگ جهان است که به عنوان جاذبه های اصفهان شهرت جهانی دارد.

نقش جهان از جاهای دیدنی اصفهان که قدمت آن به دوران صفویه می‌رسد، در گذشته محلی برای برگزاری جشن‌ها و بازی چوگان بود، در سال ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران جای گرفت و در سال ۱۱۱ جزو اولین آثار ایرانی بود که در میراث جهانی یونسکو ثبت شد. میدان نقش جهان، جاذبه‌ای پر از جزئیات است. مجموعه‌ای از بناهای تاریخی از جمله مسجد جامع عباسی (مسجد امام) ، عمارت عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله و سردر قیصریه در این میدان قرار گرفته است.

جاهای دیدنی اصفهان

آنچه در نگاه اول در میدان نقش جهان از جاهای دیدنی اصفهان می‌بینید، یک زمین بی‌نهایت سرسبز و پرجنب‌وجوش است که با حوض بزرگ پرآب و فوار‌ه‌هایی که بالا و پایین می‌شوند، برای گردشگران و مردم بومی اصفهان دلبری می‌کند. صدای چرخ درشکه‌ها که با اسب دور میدان به مردم سواری می‌دهند با صدای فواره به گوش می‌رسد.

دورتادور میدان نقش جهان بازارها و حجره‌های قدیمی است که اکثرا مغازه‌های سوغاتی‌فروشی یا کافه و رستوران قدیمی هستند. بوی غذا از یک طرف، عطر دلنشین قهوه تازه‌دم از طرف دیگر، دست‌های شما را می‌گیرند و به سمت خودشان می‌کشند. یک جورهایی می‌توان گفت آنچه خوبان همه دارند، نقش جهان یک‌جا دارد!

مسیرهای دسترسی میدان نقش جهان اصفهان

آدرس میدان نقش جهان: اصفهان، میدان امام حسین (ع)، خیابان سپاه

دسترسی به میدان نقش جهان از طریق تاکسی، اتوبوس، مترو و ماشین شخصی امکان‌پذیر است اما باید در نظر داشته باشید که در صورت استفاده از ماشین شخصی باید برای پارک از خیابان‌های اطراف جاهای دیدنی اصفهان استفاده کنید.

در صورت استفاده از مترو، در ایستگاه میدان امام حسین از پیاده شوید و مسیر کوتاه تا میدان را پیاده‌روی کنید.

در صورت استفاده از اتوبوس، سوار اتوبوس خط میدان امام حسین (ع) – باغ غدیر ترمینال شرق و یا خط میدان امام حسین (ع) – هشت بهشت ترمینال خوراسگان شده و در ایستگاه امام پیاده شوید.

جاهای دیدنی اصفهان

ساعت و هزینه بازدید از میدان نقش جهان اصفهان

درهای این جاذبه گردشگری از جاهای دیدنی اصفهان همه روزه به جز روزهای سوگواری تاسوعا و عاشورا به روی مردم باز است.

برای بازدید از بناهای تاریخی که داخل میدان نقش جهان قرار گرفته، باید بلیط جداگانه خریداری کرد اما به طور کلی ورود به میدان هزینه‌ای ندارد.

میدان نقش جهان روی گوگل مپ

۲- پل خواجو اصفهان و تاریخ صفویان

همه می‌دانیم که پل محل گذر است، اما پل خواجو یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که بیشتر محلی برای توقف است تا گذر!

پل خواجوی اصفهان به دستور شاه عباس دوم در دوران صفوی روی زاینده‌رود ساخته شد. این پل، یک پل عادی نبود؛ بخشی از آن به عنوان محلی برای اقامت شاه ساخته شده بود و هم‌زمان مانند سد، امکان تنظیم جریان آب را در زمان گذشته داشت.

پل خواجوی اصفهان

پل خواجو، پلی با ۱۳۳ متر طول، ۱۲ متر عرض و ۵/۷ متر معبر است که نام‌های مختلفی دارد. اما علت اصلی نام‌گذاری، این است که در محله خواجو قرار گرفته. در معماری پل خواجوی اصفهان اصل تقارن و تناسب به گونه‌ای رعایت شده که آن را به یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان تبدیل کرده است.

قدم زدن روی پل خواجو از جاهای دیدنی اصفهان هنگام غروب آفتاب یا در شب که چراغانی می‌شود تجربه آرامش‌بخشی است که باید در اصفهان تجربه کنید. فضای شاعرانه و زیبای این پل در غروب، درون‌مایه اشعار برخی از شاعران از جمله صائب تبریزی بوده است.

پل خواجوی از جاهای دیدنی اصفهان

مسیرهای دسترسی به پل خواجوی اصفهان

آدرس: اصفهان، انتهای جنوبی چهارباغ خواجو و در انتهای شرقی خیابان کمال‌الدین اسماعیل اصفهانی

دسترسی به پل خواجو به وسیله مترو، تاکسی و اتوبوس امکان‌پذیر است. اگر قصد دارید با اتوبوس به پل خواجو بروید، در ایستگاه پل خواجو پیاده شوید. اگر از مترو استفاده می‌کنید، باید در ایستگاه سی‌وسه پل پیاده شوید و فاصله دو کیلومتری تا پل خواجو را با تاکسی و یا پیاده طی کنید.

ساعت و هزینه بازدید از پل خواجوی اصفهان

پل خواجوی اصفهان یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که محدودیت زمانی ندارد و برای بازدید و عبور از آن نیازی به پرداخت هزینه یا خرید بلیط نیست.

پل خواجو روی گوگل مپ

۳- بازار قیصریه اصفهان، بازار باشکوه ایران

بازار قیصریه اصفهان به همراه سردر قیصریه شهرت دیرینه دارند. بازار قیصریه اصفهان، یکی از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی اصفهان است که بین سال‌های ۱۰۱۱ تا ۱۰۲۹، در دوران صفوی و در ضلع شمالی میدان امام اصفهان ساخته شده است. نام دیگر بازار قیصریه اصفهان، بازار سلطانی است که در گذشته به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مجلل‌ترین بازارهای ایران و خاورمیانه به شمار می‌رفته.

بازار قیصریه اصفهان

این بازار سرپوشیده از جمله جاهای دیدنی اصفهان است که از سردر قیصریه شروع می‌شود، از بازار چیت‌سازها می‌گذرد و به بازار دارالشفا ختم می‌شود. حالا که صحبت از سردر قیصریه شد، وقتش رسیده کمی از آن برای شما صحبت کنیم.

حواستان را خوب جمع کنید! وقتی به بازار قیصریه اصفهان می‌رسید، سربه‌هوا باشید، یعنی چه؟ یعنی سرتان را بالا بگیرید، یک نگاه درست و حسابی به سردر بازار قیصریه بکنید. این ورودی، یک ورودی معمولی نیست. سردر قیصریه با کاشی‌کاری‌های ظریف و نقاشی‌های قدیمی به قلم رضا عباسی، از ناقوس دیر هرمز و… تزیین شده. این سردر از اهمیت تاریخی بالایی در ایران برخوردار است.

بازار قیصریه اصفهان

حالا سرتان را پایین بیاورید، با دریای بی‌انتهای مغازه‌ها و حجره‌های قدیمی مواجه می‌شوید که شبیه یک هزارتو دیده می‌شود. سقف بازار گنبدی شکل است و وسط گنبدها نورگیرهایی برای روشنایی و تهویه هوا وجود دارد. همین نور ملایمی که از نورگیرها توی بازار می‌تابد، زیبایی بازار را دوچندان می‌کند. این بازار تودرتو از چند راسته اصلی و فرعی تشکیل شده که در گذشته عمدتا محلی برای فعالیت فرش‌فروش‌ها بوده است.

اگر بخواهیم از چند راسته‌ مهم بازار قیصریه اصفهان اسم ببریم، باید به راسته‌‌ مقصود بیک، سماورسازها، هارونیه، بازار عریان و… اشاره کنیم که برای گشت‌وگذار در تمامی این راسته‌ها باید حسابی وقت بگذارید.

بسیاری از جهانگردان از جمله ناصرخسرو و شاردن، در طول تاریخ در سفرشان به اصفهان، بازار قیصریه از جاهای دیدنی اصفهان را دیده‌اند و درباره آن به عنوان یکی از دیدنی های اصفهان صحبت کرده‌اند.

جاهای دیدنی اصفهان

مسیرهای دسترسی بازار قیصریه

آدرس بازار قیصریه: اصفهان، میدان امام، ورودی بازار

دسترسی به بازار قیصریه از طریق تاکسی، اتوبوس خط واحد، مترو و ماشین شخصی امکان‌پذیر است.

در صورت استفاده از مترو، در ایستگاه میدان امام حسین از پیاده شوید و مسیر کوتاه تا میدان را پیاده‌روی کنید.

در صورت استفاده از اتوبوس، سوار اتوبوس خط میدان امام حسین (ع) – باغ غدیر ترمینال شرق و یا خط میدان امام حسین (ع) – هشت بهشت ترمینال خوراسگان شده و در ایستگاه امام پیاده شوید.

جاذبه های گردشگری اصفهان جاهای دیدنی اصفهان

ساعت و هزینه بازدید از بازار قیصریه

برای ورود به در بازار قیصریه اصفهان نیازی به پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای نیست و بازار از ۶ صبح تا شب باز است.

بازار قیصریه روی گوگل مپ

۴- کاخ عالی قاپو تالار گوش‌نواز اصفهان

کاخ عالی قاپو یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که نباید ساده از کنارش گذشت. پیشنهاد می‌کنیم قبل از بازدید از این بنای تاریخی حتما مطالعه کوتاهی درباره ویژگی‌های آن داشته باشید، زیرا ممکن است در نگاه اول و بدون اطلاع قبلی جزئیات و شگفتی‌های این بنای تاریخی را نبینید.

کاخ عالی قاپو

حرف از جزئیات شد، کاخ عالی قاپو یک ساختمان شش طبقه است که ۴۸ متر ارتفاع دارد و طبقات آن با تعدادی راه‌پله مارپیچی به هم راه پیدا می‌کنند. این بنا در دوران صفوی، به دستور شاه عباس اول در ضلع غربی میدان امام ساخته و طی سال‌های بعد در دوران شاه عباس دوم و شاه سلیمان تکمیل شد.

نکته جالب درباره این جاذبه از جاهای دیدنی اصفهان یعنی عالی قاپو این است که تعداد طبقات این بنا از جهت‌های مختلف متفاوت است. یعنی وقتی از روبرو به آن نگاه کنید دو طبقه، وقتی از کنار به آن نگاه می‌کنید سه طبقه و از پشت پنج طبقه می‌بینید، اما در واقعیت عالی قاپو شش طبقه است.

کاخ عالی قاپو در جاهای دیدنی اصفهان

کاخ عالی قاپو از اماکن دیدنی اصفهان است که در دوران گذشته به قصر دولتخانه شناخته می‌شد، یک ایوان بسیار جذاب بزرگ با ۱۸ ستون چوبی است که در گذشته محل تماشای مسابقات و مراسم‌های صفویان توسط پادشاهان بود. درست است که حالا خبری از مسابقات و مراسم‌های باشکوه در میدان نقش جهان نیست، اما بازدیدکنندگان کاخ عالی قاپو می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و از ایوان منظره زیبای میدان نقش جهان را در افق ببینند.

از دیگر جزئیات و جذابیت‌های کاخ عالی قاپو، از جاهای دیدنی اصفهان معماری و تزئینات چشم‌نواز هر طبقه است که با گچ‌بری‌ها و نقاشی‌های خاص نقاش بزرگ ایرانی، رضا عباسی، به چشم می‌آید. از بین همه طبقات هم، یک طبقه است که به راحتی نباید از کنار آن گذشت: اتاق صوت.

کاخ عالی قاپو در جاهای دیدنی اصفهان

اتاق صورت یا اتاق موسیقی در عالی قاپو یکی از جاهای دیدنی اصفهان محسوب می‌شود. ساختار این اتاق و گچ‌بری‌ها به گونه‌ای است که صدا به صورت آکوستیک بدون انعکاس در تمام کاخ پخش می‌شده و محلی برای نواختن موسیقی توسط هنرمندان بوده است.

مسیرهای دسترسی کاخ عالی قاپو

آدرس عالی قاپو: اصفهان، ضلع غربی میدان امام

دسترسی به کاخ عالی قاپو از طریق تاکسی، اتوبوس خط واحد، مترو و ماشین شخصی امکان‌پذیر است.

در صورت استفاده از مترو، در ایستگاه میدان امام حسین از پیاده شوید و مسیر کوتاه تا میدان را پیاده‌روی کنید.

در صورت استفاده از اتوبوس، سوار اتوبوس خط میدان امام حسین (ع) – باغ غدیر ترمینال شرق و یا خط میدان امام حسین (ع) – هشت بهشت ترمینال خوراسگان شده و در ایستگاه امام پیاده شوید.

ساعت و هزینه بازدید از عالی قاپو

بازدید از عالی قاپو از جاهای دیدنی اصفهان در تمام ایام سال در نیمه اول سال، از ساعت ۹ صبح تا ۶ عصر، و در نیمه دوم سال از ساعت ۹ صبح تا ۴:۳۰ دقیقه بعد از ظهر، به جز ایام سوگواری تاسوعا و عاشورا، امکان‌پذیر است.

هزینه بلیط بازدید از عالی قاپو برای اتباع ایرانی ۵ هزار تومان و برای اتباع خارجی ۵۰ هزار تومان است.

کاخ عالی قاپو روی گوگل مپ

۵- سی و سه پل اصفهان چشم‌اندازی به زاینده‌رود

سی و سه پل از جاهای دیدنی اصفهان است که در گذشته به عنوان یکی از پل‌های درجه اول جهان به شمار می‌رفته. این پل در قرن یازدهم به دستور شاه عباس صفوی توسط الله ورد خان روی زاینده رود ساخته شد. از نام‌های دیگر این مکان از مکان های دیدنی اصفهان یعنی سی و سه پل می‌توان به پل الله وردی خان و پل جلفا اشاره کرد.

سی و سه پل

سی و سه پل از جاهای دیدنی اصفهان با ۲۹۵ متر طول، ۱۴ متر عرض و ۳۳ دهانه، طولانی‌ترین پل زاینده رود و نماد شاخص اصفهان است که در گذشته محلی برای برگزاری مراسم‌هایی مثل خاج‌شویان، جشن نوروز و یا جشن آب‌پاشان بوده. درست است که گذر زمان باعث شده این پل تخریب شود اما هنوز هم زیبا است و برای جهانگردان جذابیت دارد.

اگر به اصفهان سفر کردید، روی سی و سه پل کمی توقف کنید و از چشم انداز زاینده رود لذت ببرید. البته که سی و سه پل در طول شب هم با آن نورپردازی جذاب، حرفی برای گفتن به همه دارد.

سی و سه پل در جاهای دیدنی اصفهان

مسیرهای دسترسی به سی و سه پل

آدرس: اصفهان، میدان انقلاب، خیابان چهارباغ عباسی

دسترسی به سه و سه پل با ماشین شخصی، تاکسی، مترو و اتوبوس امکان‌پذیر است. در صورت استفاده از مترو در ایستگاه سی و سه پل پیاده شوید.

ساعت و هزینه بازدید از سی و سه پل

بازدید از سی و سه پل هیچ محدودیت زمانی‌ و هزینه‌ای ندارد.

سی و سه پل روی گوگل مپ

۶- کاخ چهلستون اصفهان با بیست ستون

کاخ چهلستون از مراکز تفریحی اصفهان است که در دوران صفوی به دستور شاه عباس اول ساخته شد و در دوران شاه عباس دوم تکمیل گردید. باغ محصوری به ابعاد ۲۲۵ متر در ۲۷۵ متر که در میان آن یک عمارت و استخر بزرگ ساخته شده است. در میان جاهای دیدنی اصفهان کاخ چهلستون به خاطر معماری ایرانی و فرنگی، باغ ایرانی سرسبز و زیبایش مورد توجه بیشتری قرار گرفته و علاوه بر اینکه نام آن در لیست آثار ملی ثبت شده، در میراث جهانی یونسکو هم جای گرفته.

کاخ چهلستون اصفهان فقط ۲۰ ستون چوبی دارد. علت این نام‌گذاری، انعکاس نمای بیرونی عمارت در آب استخر است که باعث شده تعداد ستون‌ها دوبرابر دیده شود. انعکاس کوشک در طول روز و شب در آب، تجربه‌ای است که نباید از دست بدهید.

کاخ چهلستون در جاهای دیدنی اصفهان

از ورودی، باغ، استخر و نمای بیرونی کاخ چهلستون از جاهای دیدنی اصفهان که بگذریم، تازه به فضای داخلی آن می‌رسیم که برای تعریف از آن فرصت کم است. معماری داخلی عمارت هم مانند فضای بیرونی کاخ زبانزد است. در تالار اصلی کاخ چهلستون شش تابلوی نقاشی مهم قرار گرفته که با استفاده از رنگ‌های طبیعی از وقایع مهم تاریخی آن دوره نقاشی شده است.

همچنین یک بخش از این کاخ به عنوان موزه در نظر گرفته شده است که در آن کتب و دست‌نوشته‌های دوران صفوی، نسخ خطی و نگارگری و اشیای مهم اصفهان قدیم نگه‌داری می‌شود و کیف بازدید از این جاذبه گردشگری اصفهان را برای همه تکمیل می‌کند.

مسیرهای دسترسی به کاخ چهلستون

آدرس: اصفهان، شرق خیابان خیابان چهارباغ پایین، جنوب خیابان سپه، غرب میدان نقش جهان

برای بازدید از کاخ چهلستون می‌توان از تاکسی، مترو و اتوبوس استفاده کرد.

در صورت استفاده از مترو، باید در ایستگاه شهدا پیاده شده و بقیه مسیر را با تاکسی و یا پیاده به سمت کاخ چهلستون بروید.

در صورت استفاده از اتوبوس، باید سوار اتوبوس‌های خط (میدان امام حسین به میدان لاله) شوید و در ایستگاه شهرداری پیاده شده و مابقی راه را پیاده تا کاخ بروید.

ساعت و هزینه بازدید از کاخ چهلستون

بازدید از کاخ چهلستون در تمام ایام سال به جز ایام سوگواری، از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۱۹ عصر امکان‌پذیر است.

هزینه بازدید کاخ چهلستون برای اتباع ایرانی ۵ هزار تومان و اتباع خارجی ۵۰ هزار تومان است.

کاخ چهلستون روی گوگل مپ

اماکن مذهبی در جاهای دیدنی اصفهان

مسجدهای تاریخی اصفهان از زمان صفویه در این شهر جا خوش کرده‌اند. برای آشنایی با این مساجد از جاهای دیدنی اصفهان با ما همراه باشید.

۱- مسجد شیخ لطف الله اصفهان

مسجد شیخ لطف الله از جاهای دیدنی اصفهان است که از نظر معماری اهمیت خیلی زیادی دارد. این مسجد در قرن ۱۱ هجری، به دستور شاه عباس اول در دوران صفوی ساخته شد که ساختن آن ۱۸ سال طول کشید. حاصل ۱۸ سال تلاش در ساخت‌وساز، مسجدی خاص با گنبدی جذاب و محرابی خیره‌کننده بود که توسط معمار نامدار ایرانی، محمدرضا اصفهانی طراحی شده بود.

این مسجد به شیخ لطف الله جبل عالمی، از علمای بزرگ دوران صفوی منسوب شده و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد شیخ لطف الله در جاهای دیدنی اصفهان

از گنبد آبی رنگ مسجد شیخ لطف الله هرچقدر تعریف کنیم کم است. این گنبد از دیدنی های اصفهان و البته اماکن دیدنی اصفهان است که وقتی پا به میدان نقش جهان از جاهای دیدنی اصفهان می‌گذارید، در نگاه اول با عظمت و زیبایی‌اش خودنمایی می‌کند.

اما این تازه اول راه است، شما هنوز وارد مسجد نشده‌اید. این زیبایی بعد از عبور از در چوبی بزرگ مسجد دو چندان می‌شود. دالان ورودی مسجد را که رد کنید، به نور خواهید رسید. نوری که روی کاشی‌های رنگی آبی لاجوردی، سفید و خاکستری می‌رقصد.

مسجد شیخ لطف الله از جاهای دیدنی اصفهان

سقف و تمام دیوارهای مسجد از جاهای دیدنی اصفهان با کاشی‌های معرق و کتیبه‌های خط ثلث به خط هنرمند بزرگ، علیرضای تبریزی عباسی، شاهکاری است که شاید در عمر خود یک بار، آن هم فقط در مسجد شیخ لطف الله ببینید. طراحی مسجد شیخ لطف الله اصفهان به گونه‌ای است که هنوز هم بعد از گذشت این همه سال، شاهکاری در معماری ایرانی- اسلامی به شمار می‌رود.

شیخ لطف الله دارای دو ویژگی منحصربه‌فرد است که آن را از بقیه مسجدها متمایز می‌کند.

 • یک اینکه این مسجد بر خلاف تمام مسجدها، مناره ندارد. یعنی اگر از دور به گنبد نگاه کنیم، تک و تنها در آسمان آبی می‌درخشد. البته که این گنبد آنقدر زیبا است که یک تنه، بدون نیاز به مناره، جزو زیباترین گنبدهای جهان به شمار می‌رود.
 • دوم اینکه مسجد شیخ لطف الله شبستان ورودی یا حیاط ندارد و مردم از طریق پند پله، مستقیم وارد مسجد می‌شوند.

مسجد شیخ لطف اللهاز جزییات گنبد مسجد شیخ لطف الله باید به طرح طاووس گنبد اشاره کنیم. اگر زیر گنبد بایستید، در مرکز آن بدن طاووس زیبایی در کاشی‌ها دیده می‌شود که پرهای آن در طول روز با انعکاس نور داخل مسجد ایجاد می‌شود!

مسجد شیخ لطف الله از جاهای دیدنی اصفهان برای هر بازدیدکننده‌ای ترکیبی از حس غرور و افتخار دارد، اینکه بنایی به این اندازه باشکوه در ایران و توسط ایرانیان به یادگار گذاشته شده باشد، حسی جز افتخار و غرور نخواهد داشت.

مسیرهای دسترسی مسجد شیخ لطف الله

آدرس: اصفهان، ضلع شرقی میدان نقش جهان، روبروی عالی قاپو

دسترسی به مسجد شیخ لطف الله از طریق تاکسی، اتوبوس خط واحد، مترو و ماشین شخصی امکان‌پذیر است.

در صورت استفاده از مترو، در ایستگاه میدان امام حسین از پیاده شوید و مسیر کوتاه تا میدان را پیاده‌روی کنید.

در صورت استفاده از اتوبوس، سوار اتوبوس خط میدان امام حسین (ع) – باغ غدیر ترمینال شرق و یا خط میدان امام حسین (ع) – هشت بهشت ترمینال خوراسگان شده و در ایستگاه امام پیاده شوید.

ساعت و هزینه بازدید از مسجد شیخ لطف الله

بازدید از این مسجد تاریخی در تمام روزهای سال به جز ایام سوگواری و جمعه‌ها (که زمان برگزاری نماز جمعه است) و ایام اعتکاف، امکان‌پذیر است.

ساعت بازدید از مسجد شیخ لطف الله در نیمه اول سال از ساعت ۹ صبح تا ۱۲:۳۰ ظهر و از ساعت ۱۴ تا ۱۸ عصر و در نیمه دوم سال نیز ساعت بازدید از ساعت ۹ صبح تا ۱۱:۳۰ و سپس از ۱۳ تا ۱۶:۳۰ است.

هزینه مسجد شیخ لطف الله برای اتباع ایرانی ۵ هزار تومان و اتباع خارجی ۵۰ هزار تومان است.

مسجد شیخ لطف الله روی گوگل مپ

۲- مسجد امام، پژواک صدای هنر ایرانی در جهان

مسجد جامع که به نام‌های مسجد شاه و مسجد امام هم شناخته می‌شود، در دوران صفوی به دستور شاه عباس اول ساخته شد. این مسجد یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که همراه با میدان نقش جهان در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

مسجد امام از جاهای دیدنی اصفهان

مسجد از جاهای دیدنی اصفهان جامع توسط هنرمند معمار، استاد علی اکبر اصفهانی و به نظارت محب علی بیک الله طراحی و ساخته شد. زیبایی چشم‌گیر این مسجد بیشتر به خاطر معماری، کاشی‌کاری و نجاری بی‌نظیری است که در ساخت آن به کار رفته. این مسجد از مکان های دیدنی اصفهان نمونه‌ای بی‌همتا از معماری ایرانی- اسلامی است که با نقوش اسلیمی و کتیبه‌هایی که توسط خطاطان بزرگ هم‌چون علیرضا عباسی، محمدرضا امامی، محمدصالح امامی و عبدالباقی تبریزی خوشنویسی شده است.

از نکات جذابی که بهتر است درباره مسجد جامع بدانید، این است که اگر در مرکز گنبد مسجد بایستید و صحبت کنید، پژواک صدای شما در تمام صحن مسجد شنید می‌شود.

مسجد امام از جاهای دیدنی اصفهان

مسیرهای دسترسی به مسجد امام

آدرس: اصفهان، ضلع جنوبی میدان نقش جهان

دسترسی به مسجد امام از طریق تاکسی، اتوبوس خط واحد، مترو و ماشین شخصی امکان‌پذیر است.

در صورت استفاده از مترو، در ایستگاه میدان امام حسین از پیاده شوید و مسیر کوتاه تا میدان را پیاده‌روی کنید.

در صورت استفاده از اتوبوس، سوار اتوبوس خط میدان امام حسین (ع) – باغ غدیر ترمینال شرق و یا خط میدان امام حسین (ع) – هشت بهشت ترمینال خوراسگان شده و در ایستگاه امام پیاده شوید.

ساعت و هزینه بازدید از مسجد امام

ساعت بازدید از مسجد شیخ لطف الله در نیمه اول سال از ساعت ۹ صبح تا ۱۲:۳۰ ظهر و از ساعت ۱۴ تا ۱۸ عصر است، در نیمه دوم سال نیز ساعت بازدید از ساعت ۹ صبح تا ۱۱:۳۰ و سپس از ۱۳ تا ۱۶:۳۰ است.

بازدید از این مسجد تاریخی از جاهای دیدنی اصفهان در تمام روزهای سال به جز ایام سوگواری و جمعه‌ها (که زمان برگزاری نماز جمعه است) و ایام اعتکاف، امکان‌پذیر است.

هزینه مسجد جامع برای اتباع ایرانی ۵ هزار تومان و اتباع خارجی ۵۰ هزار تومان است.

مسجد امام روی گوگل مپ

۳- کلیسای وانک از جاهای دیدنی اصفهان

تجربه بازدید از کلیسای وانک در بین اماکن دیدنی اصفهان کمی متفاوت و شبیه دیدن یک کلیسای قدیم و اصیل در ایتالیا است. کلیسای وانک اصفهان در زمان شاه عباس دوم برای استقرار ارامنه اصفهان در محله جلفا ساخته شد. وانک در زبان ارمنی به معنی (صومعه) است.

چه مسیحی باشید، چه مسلمان، کلیسای وانک برای شما فضایی سراسر معنوی، مذهبی و آرامش‌بخش خواهد بود. کلیسای وانک اصفهان از جمله جاهای دیدنی اصفهان است که نباید در بازدید از آن کوتاهی کرد.

کلیسای وانک اصفهان

این کلیسا از جاهای دیدنی اصفهان هنوز هم مرکز عبادت و اعمال مذهبی مسیحیان اصفهان است و درهای آن جهت بازدید به روی عموم باز است. کلیسا از چند بخش مختلف از جمله موزه، چاپخانه، کتاب‌خانه و موزه مردم‌شناسی ارامنه تشکیل شده. در موزه‌ها اشیای تاریخی، زیورآلات، منسوجات، تابلوها و نسخ خطی برای بازدیدکنندگان به نمایش گذاشته شده. یکی از جذابیت‌های موزه، تار مویی است که جمله‌ای از تاروت روی آن نوشته شده و با میکروسکوپ خوانده می‌شود.

کلیسای وانک از جاهای دیدنی اصفهان

حالا که داریم کلیسای وانک از جاهای دیدنی اصفهان را معرفی می‌کنیم نباید از معماری و نقاشی‌های تاریخی آن بی‌توجه بگذریم. کلیسای وانک دو گنبد دارد که به خاطر ترکیب معماری ارمنی- اسلامی، مانند گنبد مساجد کاملا گرد است و همین موضوع تفاوت بارز کلیسای وانک با بقیه کلیساها است. سقف و دیوارهای کلیسا پوشیده از نقاشی‌های تصاویر انجیل با مضامین مسیحی است که در بی‌نقص‌ترین حالت ممکن با رنگ روغن و طلاکاری شده به تصویر کشیده شده‌اند.

مسیرهای دسترسی به کلیسای وانک اصفهان

آدرس: اصفهان، چهارراه حکیم نظامی، خیابان نظر شرقی، کوچه کلیسای وانک

برای رسیدن به کلیسای وانک می‌توانید از ماشین شخصی، اتوبوس یا تاکسی استفاده کنید. با سوار شدن خط اتوبوس میدان شهدا- بیمارستان غرضی در خیابان حکیم نظامی پیاده شوید و با کمی پیاده‌روی به کلیسای وانک برسید.

ساعت و هزینه بازدید ازکلیسای وانک اصفهان

زمان بازدید از کلیسای وانک همه روزه از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۱۸:۳۰ عصر امکان‌پذیر است اما با توجه به اینکه کلیسا هنوز برای ارمنیان عزیز فعال است، باید تعطیلات و مراسم‌های مذهبی ارمنیان را بر اساس تقویم میلادی در نظر بگیرید.

هزینه بازدید از کلیسای وانک برای اتباع ایرانی ۱۰ هزار تومان و برای اتباع خارجی ۵۰ هزار تومان است.

کلیسای وانک روی گوگل مپ

۴- منارجنبان از جاهای دیدنی اصفهان

شهر اصفهان خلاصه‌ای از تاریخ ایران را در خود جای داده است.  هرگوشه از این شهر بناهای مختلفی دارد که یادآور بخشی از تاریخ هستند.  یکی از جاهای دیدنی اصفهان منارجنبان است.

منارجنبان اصفهان
عکس از سایت Sahebnews

کافی است یکی از مناره‌های آن به حرکت در بیاید تا مناره‌های دیگر هم جنب‌وجوش کنند. در واقع دلیل اصلی نامگذاری این بنا همین است. علاوه بر منارجنبان مناره دیگری هم در شهر اردکان یزد وجود دارد که قابلیت تکان خوردن دارد.

هنگام وارد شدن به ساختمان منارجنبان از جاهای دیدنی اصفهان کاشی‌های لاجوردی آن که شکل‌های فیروزه ای رنگ دارند به پیشواز شما می‌آیند تا نمادی از معماری اسلام در دوره مغول باشند.

در دوران کرونا ماسک زدن در فضای داخلی این بنای تاریخی را فراموش نکنید و برای بازدید ساعت ۹ تا ۱۸ به این محل دیدنی مراجعه کنید. فقط در نظر داشته باشید که بازدید از این محل در روزهای تعطیل رسمی «وفات‌« امکان پذیر نخواهد بود.

۵- آتشکده تاریخی اصفهان

آتشکده اصفهان یا کوه آتشگاه از جمله جاذبه های گردشگری اصفهان است که به لحاظ قرار گرفتنش بالای کوه، مناسب هر بازدید‌کننده‌ای نیست. آتشکده اصفهان بنای کهن تاریخی است که طبق شواهد مربوط به دوران ساسانیان است. این بنا بالای کوهی به همین نام ساخته شده و بخش‌های زیادی از آن در گذر زمان تخریب شده.

آتشکده اصفهان

کوه آتشگاه از جاهای دیدنی اصفهان اتاقی خشتی با هشت گوشه دارد که در هر گوشه پنجره‌ای رو به بیرون در نظر گرفته شده است. موبدان زرتشتی آتش جاویدان را در این اتاق قرار می‌دادند. حالا از این پنجره می‌توانید تمام شهر را زیر پای خود ببینید. ابهت چشم‌گیر بنا از کیلومترها فاصله، درست بالای کوه آتشکده به چشم می‌آید. با توجه به اینکه مسیری برای بالا رفتن از کوه مشخص نشده، بازدیدکننده این جاذبه گردشگری، باید مسیر خود را تا بالای کوه پیدا کند و با کمی کوهنوردی به آن برسد.

بسیاری از تاریخ‌نویسان، نویسندگان، جغرافیانویسان قدیم به این آتشکده که یکی از ۷ آتشکده بزرگ و مهم دوره ساسانی است در کتاب‌های خود اشاره کرده‌اند.

آتشکده اصفهان

مسیرهای دسترسی به آتشکده اصفهان

آدرس: غرب اصفهان، ۸ کیلومتری مرکز شهر در خیابان آتشگاه و جنوب خمینی‌شهر

دسترسی به آتشکده اصفهان از طریق ماشین شخصی امکان‌پذیر است و حتما باید کفش مناسب برای بالا رفتن از کوه پوشیده باشید.

ساعت و هزینه بازدید از آتشکده اصفهان

بازدید از آتشکده اصفهان هزینه‌ای ندارد و بازدید از آن در تمام ساعت‌ها آزاد است.

آتشکده روی گوگل مپ

۶- آرامگاه شیخ نطنزی از جاهای دیدنی اصفهان

آرامگاه شیخ عبدالصمد نطنزی، مقبره صوفی مشهور عصر ایلخانیان است که در سده ۱۳ میلادی در نطنز فوت کرد. این مقبره که یکی از جاهای دیدنی اصفهان است، توسط یکی از مریدهای این صوفی بزرگ بنا شد.

آرامگاه درست وسط روستایی در نطنز قرار گرفته که مناره بلند و زیبای آن از اطراف کاملا پیداست. مناره با سلیقه و با طرح‌های سنتی کاشی‌کاری شده و در کنارش یک گنبد مخروطی هشت وجهی به رنگ فیروزه‌ای دیده می‌شود که در کنار هم قابی زیبا از آرامگاه شیخ عبدالصمد نطنزی در ذهن ما می‌سازد.

آرامگاه شیخ عبدالصمد نطنزی از جاهای دیدنی اصفهان

داخل آرامگاه مقبره در یک ضریح چوبی قرار گرفته است. این ضریح چوبی با این کنده‌کاری‌های ظریف باعث شگفتی است. پشت ضریح، مقبره صوفی بزرگ که با کاشی‌کاری تزیین شده قرار گرفته.

حالا وقت رونمایی از شگفتی اصلی این مکان از جاهای دیدنی اصفهان است. سرتان را بلند کنید و گنبد مخروطی را از داخل تماشا کنید. مقرنس‌کاری‌ها و گچ‌کاری ظریف سقف واقعا شگفت‌انگیز است. انگار که با نگاه کردن به آن وارد یک دنیای هندسی عجیب و غریب می‌شوید.

آرامگاه شیخ عبدالصمد نطنزی

مسیرهای دسترسی به آرامگاه شیخ عبدالصمد نطنزی

آدرس: اصفهان، نطنز

برای بازدید از آرامگاه شیخ عبدالصمد نطنزی باید از ماشین شخصی استفاده کنید.

ساعت و هزینه بازدید از آرامگاه شیخ عبدالصمد نطنزی

بازدید از آرامگاه شیخ عبدالصمد نطنزی رایگان بوده و محدودی زمانی ندارد.

آرامگاه شیخ عبدالصمد نطنزی روی گوگل مپ

۷- کلیسای بیت‌اللحم اصفهان

کلیسای بیت‌اللحم یا بیت لحم مقدس در دوره صفوی، از جاهای دیدنی اصفهان در سال ۱۳۰۶ هجری به وصیت خواجه پطروس ولیجانیان، بازرگان معروف آن زمان ساخته شد. این جاذبه از جاذبه های گردشگری اصفهان از بین ۱۲ کلیسای کنونی که در اصفهان قرار دارند، بلندترین گنبد را دارد که گنبد آن از خیابان‌های اطراف قابل تشخیص است.

کلیسای بیت اللحم از جاهای دیدنی اصفهان

کلیسای بیت‌اللحم از جاهای دیدنی اصفهان از نظر نمای خارجی و نمای داخلی آنقدر زیبا است که علت شهرت آن نیز همین موضوع است. مصالح به کار رفته در ساخت کلیسا خشت و آجر بوده و تمام دیوارها با گچ پوشیده و با نقاشی‌های جذاب از کتاب مقدس تزیین شده است.

کلیسای بیت اللحم، یک کلیسای دو طبقه است که طبقه دوم آن مخصوص بانوان است.

با توجه به اینکه بازدید از این کلیسا زمان زیادی نمی‌گیرد، حتما دیدن آن را جزو برنامه سفرتان قرار دهید.

کلیسای بیت اللحم

مسیرهای دسترسی به کلیسای بیت‌اللحم

آدرس: اصفهان، خیابان نظر شرقی، میدان بزرگ جلفا

برای بازدید از این کلیسا بهتر است از تاکسی یا ماشین شخصی استفاده کنید.

ساعت و هزینه بازدید از کلیسای بیت‌اللحم

زمان بازدید از کلیسای بیت اللحم همه روزه از ساعت ۸:۳۰ صبح تا۱۷:۳۰ عصر امکان‌پذیر است اما با توجه به اینکه کلیسا هنوز فعال است، باید تعطیلات و مراسم‌های مذهبی ارمنیان را بر اساس تقویم میلادی در نظر بگیرید.

هزینه بازدید از کلیسای بیت اللحم برای اتباع ایرانی ۱۲ هزار تومان است.

کلیسای بیت‌اللحم روی گوگل مپ

حیوانات، پرندگان و گیاهان در جاهای دیدنی اصفهان

موزه های اصفهان یا باغ پرندگان و باغ وحش اصفهان هم از جاذبه‌های دیگر این شهر هستند که بازدید از آن‌ها خالی از لطف نیست.

۱- تونل آکواریوم اصفهان،سفری به اقیانوس‌های جهان

اگر در سفر به اصفهان، از بازدید جاهای دیدنی اصفهان تاریخی خسته شدید و نیاز به تنوع داشتید، وقتش است به تونل آکواریم اصفهان بروید. این آکواریوم یکی از متفاوت‌ترین جاهای دیدنی اصفهان البته بهتر است بگوییم جاهای تفریحی اصفهان است که در مساحتی به اندازه ۳۵۰۰ مترمربع در پارک ناژوان اصفهان با مشارکت شرکت اوشن آکواریوم ترکیه در بهمن ۹۷ بهره‌برداری شد.

تونل آکواریوم اصفهان

آکواریوم اصفهان از جاهای دیدنی اصفهان ۳۳ آکواریوم به اندازه‌های ۵ تا ۱۰ متری دارد که دارای گونه‌های مختلف ماهیان آب‌های شور و شیرین، ستاره دریایی و آبزیان است که از ۵ اقیانوس دنیا جمع‌آوری شده است. دنیای زیر آب که تا قبل از این فقط توی فیلم‌ها و برنامه‌های مستند می‌دیدیم، حالا از نزدیک هم در دسترس است.

۶۵۰۰ نوع موجود زنده، ۳۰۰ تا ۳۵۰ گونه ماهی و حتی ۶ نوع کوسه در آکواریوم اصفهان وجود دارد که به عنوان جاذبه های گردشگری اصفهان در نظر گرفته می‌شوند. اولین تونل آکواریوم ایران به طول ۳۵ متر در آکواریم اصفهان ساخته شده است.

تونل آکواریوم اصفهان

تونل آکواریم اصفهان بخش‌های مختلفی برای تفریح و سرگرمی دارد، مثلا جایی برای بچه‌ها در نظر گرفته شده که کودکان می‌توانند به بعضی از آبزیان غذا بدهند. در این مجموعه فروشگاه و کافی‌شاپ هم هست و همزمان بخشی برای گرفتن عکس یادگاری ساخته شده است.

مسیرهای دسترسی به تونل آکواریوم اصفهان

آدرس: اصفهان، خیابان الفت، پارک ناژوان

دسترسی به تونل آکواریوم با ماشین شخصی یا تاکسی امکان‌پذیر است و هیچ ایستگاه مترو یا تاکسی نزدیک آن نیست.

ساعت و هزینه بازدید از تونل آکواریوم اصفهان

ساعت بازدید از تونل آکواریوم اصفهان ۹:۳۰ صبح تا ۱۹ عصر است و به صورت یکسره باز است. (در ایام تعطیلات نوروز تا ساعت ۲۲ باز است)

هزینه بازدید از تونل آکواریوم اصفهان برای کودکان بالای ۲ سال تا قد ۱۲۰ سانتی‌متر ۲۵ هزار تومان، برای بزرگسالان ۳۰ هزار تومان و برای گردشگران خارجی ۹۰ هزار تومان است.

آکواریوم اصفهان روی گوگل مپ

۲- باغ پرندگان از جاهای دیدنی اصفهان

باغ پرندگان اصفهان از جاهای دیدنی اصفهان و مراکز تفریحی اصفهان است که در پارک ناژوان قرار گرفته است. این باغ در مرداد ماه سال ۱۳۷۵ در مساحتی نزدیک به ۵۵۰۰۰ متر مربع فعالیت خود را شروع کرد. باغ پرندگان اصفهان در حاشیه زاینده رود قرار گرفته و همین موضوع باعث شده که از نظر فضا و آب‌وهوا محیط کاملا مناسبی برای پرندگانی باشد که از ایران، استرالیا، چین، تانزانیا و سایر کشورها جمع‌آوری شده‌اند.

باغ پرندگان اصفهان جاهای دیدنی اصفهان

باتوجه به اینکه زیستگاه پرندگان متفاوت است، ۵ محیط متفاوت در باغ پرندگان اصفهان برای زندگی پرندگان ساخته شده است:

برکه، صخره، قفس شیشه‌ای، قفس آهنی و فضای سبز جنگلی

این باغ از جاهای دیدنی اصفهان محیطی مناسب زندگی انواع پرندگان کمیاب و دور از دسترس است که روزانه میزبان مردم هستند. شما هم اگر به دنیای پرندگان علاقمند هستید این فرصت را از دست ندهید.

جاهای دیدنی اصفهان

بخش دیگری با عنوان واحد آموزشی، علمی و تحقیقاتی در باغ پرندگان اصفهان وجود دارد که به بحث‌های علمی از جمله تکثیر، تغذیه، قرنطینه، تاکسیدرمی و… می‌پردازد.

مسیرهای دسترسی به باغ پرندگان اصفهان

آدرس: اصفهان، میدان سهروردی،خیابان الفت

دسترسی به تونل آکواریوم با ماشین شخصی یا تاکسی امکان‌پذیر است و هیچ ایستگاه مترو یا تاکسی نزدیک آن نیست.

باغ پرندگان از جاهای دیدنی اصفهان

ساعت و هزینه بازدید از باغ پرندگان اصفهان

بازدید از باغ پرندگان اصفهان همه روزه به جز ایام سوگواری تاسوعا و عاشورا، در نیمه اول سال از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۸ عصر و در نیمه دوم سال از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶:۳۰ است.

هزینه بلیط ورودی باغ پرندگان اصفهان برای هر نفر ۱۲ هزار تومان است.

باغ پرندگان روی گوگل مپ

۳- باغ گل های اصفهان، بهشتی در نصف جهان

وقتش رسیده که در سفرتان به اصفهان، کمی گل و گیاه ببینید. باغ گل های اصفهان از جاهای دیدنی اصفهان است که با قدم گذاشتن به آن، حس و حال بهشت به شما دست می‌دهد. این مجموعه تفریحی، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی در دهه هفتاد فعالیت خود را شروع کرد.

باغ گل های اصفهان

باغ گلها از جاهای دیدنی اصفهان از جمله مکان های دیدنی اصفهان است که با هدف ایجاد هوای پاک، کمک به نگه‌داری محیط زیست، آشنایی مردم با انواع گل و گیاه و ایجاد فضایی مفرح برای بازدیدکنندگان ساخته شد که البته حالا می‌توان با اطمینان گفت که به این هدف دست پیدا کرده است.

حال‌وهوای باغ گل‌های اصفهان با آن همه گل و گیاه رنگارنگ حال آدم را جا می‌آورد و فرصتی است تا با گیاهان مختلف آشنا شوید، چون این باغ نزدیک ۳۹۵ گونه گیاهی دارد که در محیط‌های مختلف در فضای باغ نگه‌داری می‌شوند.

باغ گل های اصفهان

باغ گل ها از جاهای دیدنی اصفهان است که بخش‌های مختلفی با شرایط محیطی متفاوت برای نگه‌داری و پرورش گیاهان دارد. این بخش‌ها عبارتند از محوطه باغ، برکه و آبشار، آمفی تئاتر روباز، گلخانه، باغ سوزنی‌برگان، باغ صخره‌ای، جشنواره لاله‌ها و…

باغ گل ها از جاهای دیدنی اصفهان

اگر بخواهیم فقط به یکی از ویژگی‌های باغ از جاهای دیدنی اصفهان در بین هزاران جای دیدنی اشاره کنیم، آن ویژگی طرح فرش ایرانی است. این طرح در فضایی به مساحت ۱۸۶۰ متر با استفاده از گل‌های مختلف طراحی و ساخته شده و از جاذبه های گردشگری اصفهان به شمار می‌رود. لازم به ذکر است عکاسی با دوربین حرفه‌ای از باغ گل‌های اصفهان نیاز به مجوز دارد.

در این باغ یک کافه هم هست که می‌توانید با نوشیدن یک فنجان قهوه یا چای خستگی خود را در کنید.

باغ گل های اصفهان

مسیرهای دسترسی به باغ گل های اصفهان

آدرس: اصفهان، میدان بزرگمهر، ابتدای خیابان سلمان فارسی

دسترسی به باغ گل های اصفهان با اتوبوس و تاکسی امکان‌پذیر است. با استفاده از اتوبوس، سوار خطوطی که از ایستگاه بزرگمهر می‌گذرند شوید و در این ایستگاه پیاده شوید. از این ایستگاه تا باغ فاصله چند صدمتری را هم پیاده‌روی کنید.

اگر با تاکسی به باغ می‌روید، سوار هر تاکسی‌ای شدید، حوالی میدان زرگرمهر پیاده شوید و تا باغ پیاده‌روی کنید.

ساعت و هزینه بازدید از باغ گل های اصفهان

بازدید از باغ همه ‌روزه از ساعت ۷ صبح تا ۱۷ امکان‌پذیر است و هزینه ورودی باغ برای اتباع ایرانی ۴ هزار تومان و برای اتباع خارجی ۵۰ هزار تومان است.

باغ گلها روی گوگل مپ

پیاده‌گردی در جاهای دیدنی اصفهان

محله‌های تاریخی اصفهان هم از دیگر جاذبه‌های گردشگری و دیدنی‌های این شهر هستند که برای پیاده‌روی و گشت‌وگذار انتخاب خوبی هستند.

۱- محله جلفا اصفهان

محله جلفا یکی از دلنشین‌ترین جاهای تفریحی اصفهان و البته جاهای دیدنی اصفهان است که به خاطر بافت قدیمی و ترکیب معماری ایرانی و ارمنی، شکل و شمایل متفاوتی نسبت به بقیه محله های اصفهان پیدا کرده است. ارمنی‌هایی که در دوران صفوی به ایران مهاجرت کردند، در این محله ساکن شدند و آن را به شکل کنونی درآوردند. در حال حاضر ۱۱ کلیسا از جمله کلیسای وانک در این محله واقع شده است.

محله جلفا

محله جلفا از جاهای دیدنی اصفهان پر از کافه و رستوران‌هایی است که پس از یک پیاده‌روی طولانی لذت‌بخش، نمی‌توانید دست رد به آن بزنید.

محله جلفا

مسیرهای دسترسی محله جلفا

آدرس: اصفهان، محله جلفا

دسترسی به محله جلفا از طریق تاکسی و ماشین شخصی امکان‌پذیر است.

محله جلفا از جاهای دیدنی اصفهان

ساعات و هزینه‌ بازدید از محله جلفا

بازدید از محله جلفا رایگان است و هیچ‌گونه محدودیت زمانی ندارد.

محله جلفا روی گوگل مپ

۲- خیابان چهارباغ عباسی، خیابان عاشقانه اصفهان

خیابان چهارباغ عباسی اصفهان یکی از معروف‌ترین چهارباغ‌های ایران و از جاهای دیدنی اصفهان است. این خیابان، یکی از خیابان‌های اصلی اصفهان است که در دو قسمت چهارباغ بالا و چهارباغ پایین از زاینده‌رود تا میدان شهدا ادامه پیدا می‌کند.

خیابان چهارباغ که در دوران صفوی ساخته شده، سراسر پر از درخت‌های قدبلند و زیبایی است که با برگ‌های خود بر سر عابران سقف سرسبزی ساخته‌اند. این خیابان در هر فصلی از سال، زیبایی خاص خودش را دارد.

خیابان چهارباغ عباسی از جاهای دیدنی اصفهان

مسیرهای دسترسی به خیابان چهارباغ عباسی

آدرس: اصفهان، خیابان چهارباغ عباسی، بین دروازه دولت و سی‌وسه پل

خیابان چهارباغ عباسی

ساعات و هزینه‌ بازدید از خیابان چهارباغ عباسی

بازدید از خیابان چهارباغ عباسی رایگان است و هیچ‌گونه محدودیت زمانی ندارد.

خیابان چهارباغ عباسی روی گوگل مپ

موزه‌گردی در جاهای دیدنی اصفهان

موزه‌های مختلف اصفهان با اشیای دیدنی متنوع از بهترین انتخاب‌ها برای گشت‌وگذار و تفریح هستند.

۱- موزه موسیقی اصفهان

در اصفهان موزه‌های زیادی برای طرفداران موزه‌گردی وجود دارد اما موزه موسیقی ایران حسابش جداست! موزه موسیقی ایران نخستین موزه و تنها موزه خصوصی کشور است که به عنوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان در رتبه اول فهرست موزه‌های این مقاله قرار گرفته است. موزه دارای تور چند زبانه است که در طول بازدید به طور کامل شما را راهنمایی می‌کنند.

موزه موسیقی اصفهان

موزه موسیقی از جاهای دیدنی اصفهان است که توسط دو موسیقیدان علاقمند به موسیقی سنتی، آقای مهرداد جیحونی و شهریار شکرانی در سال ۹۴ با بیش از ۳۰۰ نوع ساز موسیقی ایرانی در بخش‌های متنوع افتتاح شد و در سال ۹۵ جایزه بهترین موزه خصوصی ایران را از میراث فرهنگی و گردشگری دریافت کرد.

موزه موسیقی اصفهان

موزه موسیقی اصفهان بخش‌های مختلفی از جمله فروشگاه ساز، کافه و امکانات صورتی و تصویری دارد که بازدیدکنندگان می‌توانند از طریق این امکانات نواختن سازها را ببینند و بشنوند. این موزه تور مجازی هم دارد که از طریق سایت موزه موسیقی ایران امکان استفاده از این امکانات را دارید.

موزه موسیقی اصفهان

مسیرهای دسترسی به موزه موسیقی اصفهان

آدرس: اصفهان، خیابان توحید میانی، خیابان شهید قندی (مهرداد)، پلاک ۷۴

دسترسی به موزه با اتوبوس امکان‌پذیر است. کافی است سوار اتوبوس خط میدان شهدا به بیمارستان غرضی و یا سه راه ملک شهر به ترمینال زاینده رود شود و در خیابان حکیم نظامی پیاده شوید.

ساعات و هزینه‌ بازدید از موزه موسیقی اصفهان

بازدید از موزه همه روزه از ۹ صبح تا ۹ شب به جز روزهای تعطیلی موزه‌ها امکان‌پذیر است.

هزینه بلیط برای بازدیدکنندگان ایرانی ۱۵ هزار تومان و برای بازدیدکنندگان خارجی ۵.۵ یورو است.

موزه موسیقی روی گوگل مپ

۲- موزه تاریخ طبیعی از جاهای دیدنی اصفهان

موزه تاریخ طبیعی اصفهان با دایناسورهای جذابش از جاذبه های گردشگری اصفهان است که در سال ۶۷ در تالار تیموری، یکی از بناهای تاریخی اصفهان افتتاح شد و به مرور زمان تکمیل شد.

موزه تاریخ طبیعی اصفهان

نمونه آثار طبیعی مختلف به تلاش دکتر جعفریان طی ۳۷ سال با سرمایه شخصی از سراسر ایران و کشورهای دیگر تهیه شد که در حال حاضر این آثار در ۷ سالن اصلی این موزه طبقه‌بندی شده‌اند: سالن‌های راهنمای موزه، بی‌مهرگان، گیاه‌شناسی، زمین‌شناسی، جغرافیای طبیعی، مهره‌داران و سالن کمک آموزشی و دیدن‌های آثار طبیعی از طریق فیلم و اسلاید.

مسیرهای دسترسی به موزه تاریخ طبیعی اصفهان

آدرس: اصفهان، خیابان استانداری، تالار تیموری

ساعات و هزینه‌ بازدید از موزه تاریخ طبیعی اصفهان

بازدید از موزه تاریخ طبیعی اصفهان از ساعت ۹ صبح تا ۱۸ امکان‌پذیر است.

موزه تاریخ طبیعی روی گوگل مپ

۳- موزه هنرهای تزئیینی اصفهان یا رکیب خانه

موزه هنرهای تزئیینی اصفهان یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که در زمان شاه عباس به عنوان یکی از بناهای دولتخانه صفوی ساخته شد. نام این عمارت در زمان گذشته رکیب‌خانه بوده که رکیب به معنی رکاب و یراق‌آلات اسب است، با توجه به این نام، این عمارت در گذشته برای نگهداری از وسایل سوارکاری ساخته شده بود و به نوعی اصطبل دولتی بوده است.

موزه هنرهای تزئیینی اصفهان یا رکیب خانه

موزه هنرهای تزئیینی از جاهای دیدنی اصفهان به طور رسمی از سال ۵۷ بازسازی و برای بازدید عموم باز شد. عمارتی با معماری و تزئیینات زیبا است که دارای ۷ بخش اصلی است که اشیای تاریخی از سراسر ایران جمع‌آوری شده و نمایش گذاشته شده است. بخش‌های هفتگانه موزه عبارتند از کتابت و خطاطی، آثار لاکی و روغنی، نگارگری، آثار چوبی، دستبافته‌ها، آبگینه‌ها، آثار فلزی،سفال و چینی.

مسیرهای دسترسی به موزه هنرهای تزئیینی

آدرس: اصفهان، خیابان استانداری، روبروی دانشگاه پردیس اصفهان

دسترسی به موزه هنرهای تزئیینی اصفهان از طریق تاکسی و ماشین شخصی امکان‌پذیر است.

ساعات و هزینه‌ بازدید از موزه هنرهای تزئیینی

بازدید از موزه هنرهای تزئیینی اصفهان در تمام روزهای سال به جز ایام سوگواری تاسوعا و عاشورا، صبح از ساعت ۹ تا ۱۳:۳۰ و عصر از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۹ امکان‌پذیر است.

هزینه بازدید از موزه هنرهای تزئیینی اصفهان برای اتباع ایرانی ۴ هزار تومان و برای اتباع خارجی ۴۰ هزار تومان است.

موزه هنرهای تزئیینی روی گوگل مپ

طبیعت باصفا و زیبای اطراف اصفهان

کنار همه جاذبه‌های تاریخی و تفریحی و موزه‌ها این شهر زیبا جاهای دیدنی متنوعی هم دارد که به لطف آب‌وهوای خوب به جایی برای پیک‌نیک و گردش اصفهانی‌ها تبدیل شده است.

۱- چادگان از جاهای دیدنی اصفهان

چادگان یکی از خوش آب‌وهواترین شهرستان‌ها و جاهای دیدنی اصفهان است و به‌خاطر طبیعت سرسبز و امکانات مختلفی که در اختیار مسافران قرار می‌دهد، توانسته به یکی از جاهای دیدنی اصفهان تبدیل شود. در زمان‌های  قدیم این شهر به اسم «پاراتاک» شناخته می‌شد که بعدها نام آن به چادگان تغییر پیدا کرد.

شهرستان چادگان اصفهان
عکس از: سایت Imna

چادگان ریشه ترکی دارد و به معنای شکاف بین دو دره است.  احتمال دارد بپرسید که چرا اسم منطقه‌ای در اصفهان به  ترکی نام‌گذاری شده‌است. علت آن حکومت ترک‌زبانان در دوره شاه عباس در این منطقه بود.

تفریح‌های مختلفی در منطقه چادگان از جاهای دیدنی اصفهان منتظر گردشگران است که از جمله آن‌ها می‌توانیم به اسکله قایقرانی با دستگاه‌های قایق موتوری، قایق پدالی و اتوبوس دریایی اشاره کنیم. همچنین شما می‌توانید فعالیت‌های مختلف ورزشی مانند تنیس، والیبال، سوارکاری پینگ پنگ، دوچرخه سواری تله کابین و … را هم تجربه کنید.

شهرستان چادگان اصفهان
عکس از: سایت Isna

در منطقه چادگان از جاهای دیدنی اصفهان کلبه‌ها و چادرهای مختلفی وجود دارند که در دوران کرونا ممکن است بعضی از آن‌ها آماده پذیرش مسافران نباشند؛ به همین دلیل لازم است قبل سرزدن به این شهر زیبا اطلاعات کافی برای اقامت به‌دست آورید. آب‌وهوای مطبوع چادگان باعث شده در همه فصول به یکی از بهترین شهرهای گردشگری تبدیل شود.

۲- باغ بهادران اصفهان

یکی از جاهای دیدنی اصفهان که شما را از گرمای هوا نجات می‌دهد باغ بهادران است. این شهر کوچک نزدیک اصفهان به خاطر قرار گرفتن کنار زاینده‌رود آب‌و‌هوای معتدلی در روزهای گرم سال برای شما دارد.

باغ بهادران اصفهان
عکس از: سایت Twitter

زاینده‌رود درست از کنار باغ بهادران می‌گذرد و شما می‌توانید کنار ساحل آن قدم بزنید، عکاسی کنید و از طبیعت زیبا لذت ببرید. بعضی‌ها دوست دارند در سفر لحظات هیجان‌انگیزی را تجربه کنند که امکانات تفریحی مانند اسب‌سواری، رودگردی، دوچرخه‌سواری و آفرود می‌تواند بهترین انتخاب برای این دسته از افراد باشد.

باغ بهادران اصفهان
عکس از: سایت Twitter

باغ بهادران از جاهای دیدنی اصفهان است که از آن دست خالی برنگردید و با خرید پولکی‌های سنتی لذیذ که طعم میوه‌ای مانند پرتقال و نارگیل دارند، اطرافیانتان را خوشحال کنید. این محل سوئیت‌ها، ویلاها و اقامتگاه‌های مختلفی دارد. شما می‌توانید با توجه به علاقه خود محل مناسب را برای اقامت انتخاب کنید.

۳- مارکده از جاهای دیدنی اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان تمامی ندارد به همین دلیل است که باید اسم اصفهان را در ابتدای لیست سفرهای خود بنویسید. مارکده در یکی از روستاهای نزدیک به زاینده‌رود است که در دامنه کوه قرار دارد. زیبایی این منطقه به‌خاطر درخت‌های بلند و رودخانه پرجوش‌وخروش است.

مارکده اصفهان
عکس از: سایت Twitter

اگر دوست دارید در این منطقه تفریحات مختلف را تجربه کنید، پیشنهاد من به شما این است که قدم زدن در مسیر گردنه و لابه‌لای درختان را تجربه کنید.

البته اگر جزو آن دسته هستید که هیجان برای آن‌ها  لازمه سفر است، قایق‌سواری را هم امتحان کنید. بهترین زمان برای سفر به این منطقه فصل بهار است تا از آب‌وهوای معتدل آن لذت ببرید.

پارک و جاهای دیدنی اصفهان برای تفریح

اصفهان با مراکز تفریحی مختلف از هیجان‌انگیزترین شهرها برای تجربه بازی‌های گوناگون در رده سنی مختلف است.

۱- شهر رویاهای اصفهان، شهربازی در کلاس بین‌المللی

شهر رویاهای اصفهان از جمله جاهای دیدنی اصفهان است که هم مناسب کودکان و هم مناسب بزرگسالان است. شهر رویاها در واقع بزرگ‌ترین شهربازی ایران و جاهای تفریحی اصفهان است که در سال ۹۳ افتتاح شده است. شهر رویاهای اصفهان دارای ۹۰ جاذبه با استانداردهای بسیار بالا است و از دو بخش روباز و سرپوشیده تشکیل شده است. به خاطر همین، این شهربازی مناسب تمام فصول سال است.

شهر رویاهای جاهای دیدنی اصفهان

بخش‌های مختلف شهربازی سرپوشیده از جاهای دیدنی اصفهان شامل سالن بازی کامپیوتری، سالن جلوه‌های ویژه، سالن سفر به فضا، دنیای زیر آب و شهر واژگون است که مطمئنا حتی شنیدن نام آن هم حس‌وحال بازی و تفریح را در شما بیدار می‌کند، چه رسد به اینکه پا به شهر رویاهای اصفهان بگذارید.

شهر رویاها جاهای دیدنی اصفهان

مسیرهای دسترسی به شهر رویاهای اصفهان

آدرس: اصفهان، بزرگراه کمربندی شرق اصفهان، پس از روشن دشت، نرسیده به دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان

بازدید از شهر رویاهای اصفهان با ماشین شخصی امکان‌پذیر است و ظرفیت پارکینگ بسیار بالا است.

ساعات و هزینه‌ بازدید از شهر رویاهای اصفهان

ساعات کاری شهر رویاهای اصفهان یکشنبه تا جمعه از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۲۴:۰۰ است.

هزینه استفاده از هرکدام از شهربازی‌ها متفاوت است و هزینه ورودی برای هر نفر ۶ هزار تومان است، اما شما می‌توانید بلیط‌های مربوط به شهربازی مورد علاقه خود را به صورت پکیج خریداری کنید.

۲- پارک کوهستانی صفه در جاهای دیدنی اصفهان

پارک کوهستانی صفه از جاهای دیدنی اصفهان که مقصد بسیاری از کوهنوردان و سنگ‌نوردان در روزهای جمعه است. کوه صفه با ارتفاع ۲۲۵۷ متر از جاذبه های گردشگری اصفهان به شمار می‌رود و با چشم‌انداز زیبایی که به شهر دارد، به مرور زمان به یک مرکز تفریحی تبدیل شده و بخش‌های تفریحی متنوعی به آن اضافه شده است.

پارک کوهستانی صفه دارای سالن بولینگ، شهربازی، باغ وحش، تله‌کابین و رستوران و کافه‌های سنتی است که در روزهای تعطیل بسیاری از مردم برای خوش‌گذرانی به این پارک سر می‌زنند.

پارک کوهستانی صفه

مسیرهای دسترسی به پارک کوهستانی صفه

آدرس: اصفهان، بلوار شهدای صفه

دسترسی به پارک کوهستانی صفه از طریق ماشین شخصی امکان‌پذیر است اما اگر خواستید با اتوبوس خط واحد به این پارک بروید، می‌توانید بخشی از مسیر را سوار اتوبوس‌های ترمینال صفه شوید.

ساعات و هزینه‌ بازدید از پارک کوهستانی صفه

پارک کوهستانی صفه از جمله جاهای دیدنی اصفهان است که همه‌روزه از ساعت ۷ صبح تا ۱ بامداد برای بازدید باز است و هزینه ورودی ندارد، اما اگر قصد استفاده از هرکدام از بخش‌های تفریحی آن را داشته باشید، زمان فعالیت و هزینه بلیط آن متفاوت است.

پارک کوهستانی صفه روی گوگل مپ

۳- پارک ملی کلاه قاضی اصفهان

پارک ملی کلاه قاضی از جاهای دیدنی اصفهان است که در جنوب شرقی اصفهان قرار گرفته. این پارک با مساحت ۴۸ هزار هکتار، پناه‌گاهی برای انواع گونه‌های جانوری و پوشش گیاهی ارزشمند و گاها رو به انقراض هستند.

پارک ملی کلاه قاضی

پارک ملی کلاه قاضی در دوران صفوی شکارگاه سلاطین بود اما در سال ۷۶ به عنوان پارک ملی به عموم مردم معرفی شد. اما به طورکلی این پارک به خاطر شرایط عمومی که دارد، بیشتر مناسب کوهنوردی، سنگنوردی و طبیعت‌گردی است.

مسیرهای دسترسی به پارک ملی کلاه قاضی

آدرس: اصفهان، ۳۶ کیلومتری جنوب اصفهان

از میدان دروازه شیراز اصفهان به وسیله خودروهای دربستی یا خودروهایی که به شهر مبارکه یا شهرضا می‌روند می‌توان به پارک ملی کلاه قاضی دسترسی پیدا کرد.

پارک ملی کلاه قاضی

ساعات و هزینه‌ بازدید از پارک ملی کلاه قاضی

با توجه به این که کلاه قاضی از جاهای دیدنی اصفهان بالاترین درجه حفاظتی یعنی «پارک ملی» را داراست پیش از بازدید باید مجوز آن از اداره محیط زیست اصفهان اخذ شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید سایت پارک ملی کلاه قاضی را بررسی کنید.

پارک ملی کلاه قاضی روی گوگل مپ

۴- پارک جنگلی ناژوان

پارک جنگلی ناژوان یا منطقه جنگلی ناژوان، مجموعه‌ای از باغ‌های سرسبز اصفهان است که به یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی اصفهان تبدیل شد. این پارک با امکانات تفریحی فراوان از جمله استخر، کمپینگ، زمین بازی کودکان، درشکه‌سواری، قایق‌سواری، پیست دوچرخه‌سواری و تله سیژ به قطب گردشگری اصفهان تبدیل شده است.

پارک جنگلی ناژوان

دو جاذبه گردشگری مهم تفریحی اصفهان از جمله آکواریوم اصفهان، باغ پرندگان و خزندگان نیز در پارک جنگلی ناژوان از جاهای دیدنی اصفهان قرار گرفته است و سالانه هزاران نفر در این پارک وقت‌گذرانی می‌کنند.

مسیرهای دسترسی به پارک جنگلی ناژوان

آدرس: اصفهان، بزرگراه شهید حبیب‌اللهی، میدان سهروردی، خیابان الفت، پارک جنگلی ناژوان

دسترسی به این پارک با ماشین شخصی و یا تاکسی امکان‌پذیر است.

پارک جنگلی ناژوان

ساعات و هزینه‌ بازدید از پارک جنگلی ناژوان

بازدید پارک ناژوان از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ عصر امکان‌پذیر است.

ورود به پارک ناژوان رایگان است ولی برای ورود به بخش‌های مختلف آن از جمله آکواریم، باغ پرندگان و… باید بلیط جداگانه تهیه کنید.

پارک جنگلی ناژوان روی گوگل مپ

۵- پارک آبی آبسار از جاهای دیدنی اصفهان

یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان که علاوه بر زیبایی خنده از ته دل را مهمان لب‌هایتان خواهد کرد، پارک آبی آبسار است. این مجموعه با وسعت بزرگ امکانات تفریحی و ورزشی مختلف مانند چاله فضایی، سونا و جکوزی، حمام ترکی، استخر کودکان، کافه و رستوران، استخر شیرجه، سالن بازی‌های کامپیوتری، سقوط آزاد، محل بازی‌های کودکان و فوتبال صابونی را برای شما فراهم می‌کند.

پارک آبسار اصفهان

خانم‌ها می‌توانند روزهای فرد از امکانات پارک آبی و روزهای زوج از امکانات سونا و جکوزی استفاده کنند. آقایان هم می‌توانند روزهای زوج از خدمات مربوط به پارک آبی لذت ببرند و روزهای فرد را به لذت از سونا و جکوزی اختصاص دهند.

جاهای دیدنی اصفهان برای خرید

هیچ سفری بدون خید سوغات و بازارگردی کامل نمی‌شود. در سفر به اصفهان حتما به مراکز خرید و پاساژهای اصفهان سر بزنید و از سوغات، صنایع دستی و… آن تهیه کنید.

۱- مرکز خرید سیتی سنتر در جاهای دیدنی اصفهان

قلب شهر اصفهان یا مرکز سیتی سنتر اصفهان، دومین مرکز خرید بزرگ ایران و هفتمین مرکز خرید بزرگ دنیا است، بنابراین قطعا یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی اصفهان، این مرکز تجاری، تفریحی و توریستی است. سیتی سنتر یک مجتمع ۷ طبقه بسیار بزرگ است که دو طبقه آن پارکینگ، طبقه اول آن هایپر استار، طبقه دوم و سوم شامل واحدهای تجاری است و دو طبقه آخر به سینما، فودکورت و سالن‌های بزرگ اجتماعات اختصاص داده شده است.

مرکز خرید سیتی سنتر

در بخش تجاری سیتی سنتر از جاهای دیدنی اصفهان ۷۵۰ فروشگاه وجود دارد که نمایندگی بهترین برندهای داخلی و خارجی است. این مرکز دارای امکانات تفریحی و توریستی زیادی است و سالانه تعداد زیادی از مردم اصفهان و گردشگردان از آن برای خرید و تماشا بازدید می‌کنند

مرکز خرید سیتی سنتر از جاهای دیدنی اصفهان

مسیرهای دسترسی به مرکز خرید سیتی سنتر

اصفهان، بزرگراه شهید دستجردی، مجموعه اصفهان سیتی سنتر

دسترسی به مرکز خرید سیتی سنتر از طریق تاکسی، ماشین شخصی و اتوبوس امکان‌پذیر است.

ساعات و هزینه‌ بازدید از مرکز خرید سیتی سنتر

با توجه به اینکه مرکز خرید سیتی سنتر بخش‌های مختلفی دارد، ساعت کاری هر کدام از آن‌ها متفاوت است.

ساعت کاری فود کورت، موزه و شهربازی از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰

ساعت کاری سینما از ساعت ۱۳ تا ۲۱

ساعت کاری هایپراستار از ساعت ۸ صبح تا ۲۰

برای اینکه از آخرین تغییرات ساعت کاری مرکز خرید سیتی سنتر باخبر شوید، به سایت این مجموعه سر بزنید.

مرکز خرید سیتی سنتر روی گوگل مپ

۲- بازار جاهای دیدنی اصفهان

بازار بزرگ اصفهان یکی از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین بازارهای خاورمیانه است که در میان گردشگران خارجی و داخلی شهرت زیادی دارد. بازار بزرگ اصفهان یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان است که دسترسی آن از میدان نقش جهان راحت است. این بازار از جاذبه های گردشگری اصفهان نشان‌دهنده فرهنگ و هنر ایرانی است و در هنگام گشت‌وگذار در آن، هم سفری در زمان خواهید داشت، و هم کلی خرید خواهید کرد.

بازار اصفهان از جاهای دیدنی اصفهان

بازار بزرگ از جاهای دیدنی اصفهان در گذشته از بخش‌های مختلفی از جمله تیمچه، راسته، مدرسه، مسجد، حمام و کاروانسرا تشکیل شده بود که در حال حاضر بخش زیادی از این موارد باقی‌مانده‌اند. انواع صنایع دستی، ترمه و میناکاری، خاتم‌کاری، ظروف مسی، فرش و سوغاتی‌های مختلف در این بازار به فروش می‌رود.

بازار اصفهان

مسیرهای دسترسی به بازار اصفهان

آدرس: اصفهان، میدان نقش جهان، بازار اصفهان

دسترسی به بازار اصفهان از طریق اتوبوس، مترو و ماشین شخصی و تاکسی امکان‌پذیر است. اگر سوار اتوبوس یا مترو می‌شوید، در ایستگاه میدان امام حسین پیاده شوید، با کمی پیاده‌روی به بازار خواهید رسید.

ساعات و هزینه‌ بازدید از بازار اصفهان

مغازه‌های بازار بزرگ اصفهان از ساعت ۹ صبح تا ۲۱ شب باز هستند، اما ساعت کاری هرکدام، با توجه به نوع کارکرد آن کمی متفاوت خواهد بود.

بازدید از بازار اصفهان رایگان است.

بازار اصفهان روی گوگل مپ

۳- ارگ جهان نما از جاهای دیدنی اصفهان

ارگ جهان نما از مکان های دیدنی اصفهان ، یک مجتمع تجاری، اداری و فرهنگی به وسعت ۷۸ هزار مترمربع است که دارای ۳۶۴ واحد تجاری، ۳ سالن سینما، ۴ گالری و ۱۲ مرکز صنایع دستی است. البته هنوز سینماها و همه مغازه‌های آن فعال نیستند.

ارگ جهان نما از جاهای دیدنی اصفهان

در بخش تجاری ارگ جهان نما از جاهای دیدنی اصفهان بوتیک‌ها، و فروشگاه‌ها با اجناس و برندهای مختلف مشغول به کار هستند، تعدادی رستوران و کافی‌شاپ هم در این مجتمع وجود دارد. جذابیت اصلی ارگ جهان نما، اولین آبنمای موزیکال است که در مرکز مجتمع قرار گرفته و بسیاری از مردم برای دیدن آن به مجتمع می‌آیند.

مسیرهای دسترسی به ارگ جهان نما

آدرس: اصفهان، میدان دروازه دولت

ساعات و هزینه‌ بازدید از ارگ جهان نما

ساعت کاری ارگ جهان نما شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۲۲ و روز جمعه از ساعت ۱۰ تا ۲۲ است.

ارگ جهان نما روی گوگل مپ

۴- مجتمع پارک در جاهای دیدنی اصفهان برای خرید

مجتمع پارک اصفهان ترکیبی از فضای سبز و مرکز خرید بزرگ است که در اولین سال پس انقلاب افتتاح شد. این مرکز تجاری دارای ۴۰۰ واحد مغازه و فروشگاه‌های مختلف در زمینه پوشاک، ساعت، کیف و کفش، آرایشی‌ و بهداشتی، کامپیوتر و نرم‌افزار است و دارای ۵ ورودی مختلف است. بسیاری از مردم اصفهان سال‌ها است که از مجتمع پارک اصفهان خرید می‌کنند.

مجتمع پارک در جاهای دیدنی اصفهان

مسیرهای دسترسی به مجتمع پارک

آدرس: اصفهان، خیابان چهارباغ بالا

ساعات و هزینه‌ بازدید از مجتمع پارک

ساعت کاری مجتمع پارک از ساعت ۹ صبح تا ۲۲:۳۰ است.

مجتمع پارک روی گوگل مپ

سخن آخر در مورد جاهای دیدنی اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان را تا جایی که می‌شد به صورت کوتاه معرفی کردیم و سعی کردیم راهنمای قبل از سفر به اصفهان برای گردشگران باشد که به همه سوالات شما جواب بدهد.

اصفهان شهر گشت‌وگذار است. چه اهل دیدن اماکن مذهبی باشید، چه بناهای تاریخی، چه اهل موزه‌گردی باشید یا اهل پارک، خرید دوست داشته باشید یا شکم‌گردی، فقط کافی است همین حالا یک بلیط اصفهان برای خودتان بخرید. اصفهان برای تنها سفر رفتن، خانوادگی یا دوستانه رفتن هم مناسب است. اصفهان اصلا همه جوره مناسب است و به ساز هر سلیقه‌ای می‌رقصد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 دیدگاه
 1. عرشیا می‌گوید

  للطفا جاهای دیگهه مثل مدرسه چهار باغ،برج های کبوتر،هشت بهشت،سبزه میدون و خانه های تاریخی رو هم قرار بدید

 2. صفا می‌گوید

  سلام تشکر و آرزوی موفقیت
  ولی منار جنبان رو معرفی نکردین؟؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام صفا عزیز 🙂
   حتما اضافه می‌شه.

 3. هانا می‌گوید

  خیلی زیباست
  به به چه منظره ای