شاخص 2

مسجد امام اصفهان؛ برگی از تاریخ این شهر

مسجدی با سردر شاهکار

شهر اصفهان یکی از زیباترین و تاریخی‌ترین شهر‌های کشور بوده که جاذبه‌های فراوان گردشگری، تفریحی، تجاری و از همه مهم‌تر تاریخی دارد. اگر بخواهیم در یک جمله کوتاه اصفهان را توصیف کنیم باید گفت اصفهان موزه‌ای است که مردم در آن زندگی می‌کنند. اصفهان که تقریبا در مرکز ایران واقع شده است به‌دلیل اینکه در دوره صفویه پایتخت کشور بوده، سازه‌های گوناگونی در آن ساخته شده که هنوز نشان‌دهنده عظمت و شکوه کشور است (مثلا همین مسجد امام اصفهان).

در گوشه‌به‌گوشه این شهر شما چیزهایی می‌بینید که شاید نظیر آن در جهان نباشد؛ برای مثال منارجنبان که یکی از مرموزترین آثار این شهر است. اصفهان به نصف‌جهان نیز معروف است و جالب است بدانید آندره مالرو سیاست‌مدار و نویسنده فرانسوی درباره اصفهان می‌گوید «زیباترین شهرهای جهان، ونیز، فلورانس و اصفهان است».

باتوجه‌به نکات ذکرشده در این مطلب قصد داریم تا به معرفی مسجد امام اصفهان بپردازیم و این آثار تاریخی و زیبا را به شما معرفی کرده و به تمامی سوالات شما درباره آن پاسخ دهیم. این مطلب را از مجله گردشگری علی‌بابا از دست ندهید.

آیا نقاشی در مسجد امام اصفهان وجود دارد؟
بله؛ این مکان دارای طرح و نقاشی‌های بسیار زیادی است، اما به دلیل این که در مساجد از عکس اشخاص استفاده نمی‌شود تمامی نقاشی‌ها و نقش و نگار‌های داخل آن را به صورت گل‌های زیبا با نظم خاص نقاشی کرده‌اند که دارای هماهنگی و نظم بسیار بالایی است.
مسجد امام اصفهان دقیقا کجاست؟
مسجد امام اصفهان دقیقا در ظلع جنوبی میدان نقش‌جهان اصفهان قرار دارد که گنبد آن‌ را شما با ورود به میدان‌نقش جهان به‌خوبی می‌توانید ببنید.
هزینه ورود به مسجد امام اصفهان چقدر است؟
برای ورود به مسجد امام اصفهان مبلغ ۵۰۰۰ تومان از هر ایرانی گرفته می‌شود.

تاریخچه مسجد امام اصفهان

مسجد امام که با نام‌های مسجد شاه، مسجد سلطانی و مسجد جامع عباسی نیز شهرت دارد مهم‌ترین مسجد تاریخی اصفهان و یکی از مسجد‌های میدان نقش جهان است که با طراحی دقیق و شاهکاری جاویدان از حجاری، معماری و کاشی‌کاری در دوره صفوی ساخته شده و از آثار مهم معماری اسلامی ایران به‌ حساب می‌آید.

این بنا به‌همراه میدان نقش‌جهان به‌عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. این مسجد زیبا در ضلع جنوبی میدان نقش‌جهان قرار دارد و با ورود به این میدان شما می‌توانید آن را مشاهده کنید. شاه عباس یکم در سال ۱۰۲۰ هجری در بیست‌وچهارمین سال پادشاهی خود فرمان ساخت این مسجد را داد که هدف از ساخت این بنا یادبودی برای جدش شاه طهماسب بود.

تاریخچه مسجد امام اصفهان
از معماران این مسجد می‌توان به استاد علی‌اکبر اصفهانی و محب‌علی بیک‌الله و خوش‌نویسان آن به علیرضا عباسی، عبدالباقی تبریزی، محمدرضا امامی و محمدصالح امامی اشاره کرد که در آن زمان این شاهکار زیبا را خلق کردند. یکی از نکات جالب این مسجد این است که در هنگام ساخت آن معادن مرمری اطراف اصفهان کشف شده که از آن در این بنا نیز استفاده شده است.

درباره این بنای زیبا هرچه گفته شود کم است و شما باید آن را از نزدیک مشاهده کنید تا به عمق هنر به کار رفته در این سازه حیرت‌انگیز پی ببرید.

معماری مسجد امام اصفهان

همان‌ طور که در بالا اشاره شد، معماری مسجد امام یکی از خاص‌ترین معماری‌های پس از اسلام است. این بنای زیبا یک گنبد اصلی با چهار مناره و دو شبستان و محراب امام مرمری دارد که از جمله زیبا‌یی‌های این معماری مسجد امام اصفهان شناخته می‌شود. در زمان صفویه دو مدرسه در دو سمت این بنا ایجاد شد که یکی مدرسه سلیمانیه و دیگری به‌دلیل ترمیم و مرمتی که در دوره ناصرالدین شاه روی آن صورت گرفت مدرسه ناصریه نام گرفت.

معماری مسجد امام اصفهان

برای کاشی‌کاری‌های مسجد امام اصفهان از متد نوین هفت‌رنگ استفاده شده است. همچنین سنگ‌تراشی‌ها و منبت‌کاری‌های هنرمندانه، زیبایی‌های این مکان را به چشم می‌آورد. یکی از عجیب‌ترین چیزهایی که شاید در نگاه اول متوجهش نشوید این است که پس‌زمینه کاشی‌ها و مسجد وحدت و هماهنگی بسیار بالایی دارد که شما فکر می‌کنید تمامی این بنا را یک نفر به تنهایی ساخته است.

توصیف کلی مسجد امام اصفهان

مسجد امام اصفهان با ۱۸ میلیون تکه آجر و ۴۷۴ هزار کاشی بنا شده است و سنگ مرمر نیز به‌وفور در آن دیده می‌شود؛ هرکدام از مناره‌ها تقریبا ۳۳متر ارتفاع دارد و این در حالی است که مناره‌هایی که در بالای قسمت شبستان وجود دارد به‌مراتب بلند‌تر نیز هستند.

Isfahan Imam Mosque

مسجد یک گنبد و یک صحن اصلی در زیر آن دارد که مناره اصلی مسجد در راستای قبله و دیگر مناره در راستای میدان نقش‌جهان بنا شده است. در این بنا ایوان‌های چهارگانه به چشم می‌خورد و شبستان شرقی و غربی به‌همراه مدرسه ناصریه و سلیمانیه نیز کاملا مشخص است.

سنگاب های مسجد امام اصفهان

مسجد امام اصفهان هفت سنگاب دارد که این سنگاب ها عبارت‌اند از:

 • سنگاب درب ورودی که از سنگ یشم ساخته شده
 • سنگاب چهلستون غربی که از سنگ یشم ساخته شده و حفاظ دارد.
 • سنگاب چهلستون شرقی که از آهک ساخته شده
 • سنگاب گنبد غربی که از مرمر ساخته شده
 • سنگاب گنبد شرقی که از مرمر ساخته شده است

دو سنگاب دیگر نیز در بخش شرقی ورودی اصلی وجود دارد.

شبستان‌ ها و گنبد مسجد امام اصفهان

در هرکجا از میدان نقش‌جهان اصفهان که قرار گرفته باشید گنبد زیبای مسجد امام به چشم می‌آید و نقش و هنر آن را می‌توانید ببینید. مخصوصا در شب‌ها که نور بسیاری زیبایی در این مکان وجود دارد گنبد را به‌مراتب زیباتر جلوه می‌دهد.

مسجد عباسی اصفهان

از طرفی وقتی وارد شبستان‌ها می‌شوید عظمت و شکوه مسجد را می‌توانید به‌خوبی درک کنید و حس ماشین زمان به شما دست می‌دهد و انگار واقعا شما به گذشته سفر کرده‌اید. این حس و حال را مدیون کسانی هستیم که با هنر و علم در قرن‌های پیش این مکان تاریخی را برای ما به یادگار گذاشته‌اند.

راه های دسترسی به مسجد امام

این میدان در مرکز شهر قرار دارد و شما می‌توانید از طریق مترو، تاکسی و اتوبوس‌های عمومی به‌سمت ایستگاه امام حسین حرکت کرده و خود را به میدان نقش‌جهان برسانید. به‌دلیل معروفیت بسیار زیاد این مکان در اصفهان، شما به‌آسانی می‌توانید آن را روی تابلوها پیدا کرده  یا از محلی‌ها پرس‌وجو کنید.

لوکیشن مسجد امام روی گوگل مپ

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از مسجد

باتوجه‌به نکات گفته شده در بالا کم‌تر کسی است که اشتیاق دیدن این مکان بسیار زیبا را نداشه باشد. در نظر داشته باشید که برای ورود به میدان نقش جهان شما نیاز نیست هیچ هزینه‌ای پرداخت کنید، اما برای ورود به مسجد امام اصفهان هزینه گرفته می‌شود.

همه‌روزه به غیر از ایام اعتکاف از ساعت ۹ونیم صبح تا ۱۱ونیم و ۱۳ تا ۱۶:۳۰ میزبان گردشگران برای بازدید از این مجموعه است.

بازدید از مسجد عباسی اصفهان

جاذبه های دیدنی اطراف مسجد امام اصفهان

اصفهان از مکان‌هایی است که برای بازدید جاذبه‌های دیدنی به هرکجا که بروید اشتباه نیست، اما برای دیدن جاذبه‌های اطراف مسجد می‌توانید از کاخ عالی‌قاپو، خانه مشروطیت، مسجد شیخ لطف‌الله، چهارباغ عباسی، چهل ستون، تالار اشرف، حمام شیخ بهایی، پل خواجو، سی‌وسه‌پل و… دیدن کنید که همگی جلوه‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارد.

هتل های نزدیک مسجد امام

هتل‌هایی که اطراف این مکان وجود دارد به‌دلیل اینکه این مکان یکی از بهترین مکان‌های اصفهان محسوب می‌شود، کیفیت و امکانات رفاهی بسیار خوبی دارد. هتل‌ها عبارت‌اند از:

 • هتل عباسی
 • هتل عالی‌قاپو
 • هتل زهره
 • هتل پیروزی
 • هتل سپاهان
 • هتل اسپادانا
 • هتل ملل
 • هتل آزادی

هتل های نزدیک مسجد

رستوران های نزدیک مسجد امام

حتما توصیه می‌‌کنیم در اصفهان بریانی را امتحان کنید زیرا این غذای لذیذ و خوش‌مزه را در هیچ نقطه دیگر از ایران نمی‌توانید بخورید! رستوران‌های اطرف مسجد امام اصفهان عبارت‌اند از:

 • رستوران شهرزاد
 • قهوه‌خانه و دیزی‌سرای آزادگان
 • سفرخانه باستانی
 • رستوران هتل عباسی

البته می‌توانید فهرست کامل بهترین رستوران های اصفهان را اینجا بخوانید.

بازارها

جالب است بدانید با ورود به میدان نقش جهان دورتادور شما را بازار‌هایی گرفته که اجناس باکیفیت با قیمت مناسب دارد و همچنین هنر دست اصفهانی در قلم‌زنی را می‌توانید آن‌جا مشاهده و خرید کنید.

نتیجه‌گیری

در کل اگر بخواهیم درباره رفتن به مسجد امام اصفهان صحبت کنیم باید گفت که شما با رفتن و مشاهده از این مکان می‌توانید با یک تیر چند نشان بزنید. شما هم می‌توانید از مسجد امام اصفهان دیدن کنید، هم چندین عکس زیبا به آلبوم خود اضافه کنید، هم از غذای اصفهان و رستوران‌های باکیفیت استفاده کنید و در نهایت در بازار به خریدکردن نیز بپردازید. پس حتما این مکان را در اصفهان از دست ندهید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.