سوغات اصفهان

با سوغات اصفهان کامتان شیرین و چشمتان سیراب می‌شود

معرفی سوغات اصفهان

سوغات اصفهان گز است دیگر! مگر حرف دیگری برای گفتن باقی می‌ماند؟ اگر شما هم با خواندن تیتر همین جمله به ذهنتان آمد، بدانید که سخت در اشتباهید. اصفهان به‌غیراز گز سوغاتی‌های دیگری هم دارد. اما پیش از اینکه در مجله علی بابا درباره سوغات و صنایع‌دستی اصفهان صحبت کنیم، بهتر است ببینیم چطور می‌توانیم به این شهر برسیم.

حتما می‌دانید که اصفهان یکی از شهرهای پرگردشگر کشور است. گردشگران نه‌تنها از ایران بلکه از سراسر جهان به تماشای جاهای دیدنی اصفهان می‌روند. شما با هواپیما، اتوبوس و قطار می‌توانید به نصف‌جهان برسید. از تهران با هواپیما در حدود ۴۵ دقیقه در راهید تا به اصفهان برسید. با اتوبوس این عدد بین ۶ تا ۸ ساعت و با قطار بین ۷ تا ۹ ساعت است.

حال برویم سراغ بحث شیرین سوغاتی های اصفهان. اگر دوست دارید با سوغات سایر شهرهای ایران هم آشنا شوید، مقاله سوغات شهرهای ایران را بخوانید.

سوغاتی‌های خوردنی اصفهان چه هستند؟
گز، پولکی، سوهان، شیرینی کرکی، دوغ و گوش‌فیل، بریانی و خورش ماست از سوغاتی‌های خوردنی اصفهان هستند.
صنایع دستی اصفهان کدام است؟
قلم‌زنی، خاتم‌کاری، مسگری، میناکاری، فیروزه‌کوبی و قلمکاری از صنایع دستی اصفهان هستند.
خورش ماست چگونه تهیه می‌شود؟
ورش ماست را از ترکیب گوشت، ماست، زعفران و شکر درست می‌کنند. شاید نتوانید خورشت ماست را مثل سایر سوغاتی های شهر اصفهان با خود بیاورید، اما خودتان از خوردنش لذت خواهید برد.

انواع سوغات اصفهان

در اصفهان هم مانند بسیاری دیگر از شهرها، سوغاتی‌ها در انواع خوراکی و صنایع‌دستی وجود دارند. بنابراین ما هم سوغاتی های شهر اصفهان را به دو گروه خوراکی و صنایع‌دستی تقسیم می‌کنیم.

سوغات اصفهان

خوراکی های سوغات اصفهان

در میان سوغاتی های اصفهان گز و پولکی بسیار معروف‌ است. این خوراکی‌های شیرین و خوش‌مزه کامتان را در سفر به اصفهان شیرین می‌کند.

– گزهای شیرین و مغزدار

گز اصفهان را بیشتر ما می‌شناسیم. گز لقمه با مغز پسته و بادام بسیار خوش‌مزه‌ است. ‌گز آردی اصفهان هم با مغز پسته و بادام در دسترس است. البته توصیه می‌کنیم گز آردی را برای پذیرایی در مهمانی‌هایتان در نظر نگیرید تا خانه‌تان پر از آرد نشود.

برخی معتقدند بهترین گز اصفهان گز مظفری است. اما با این حال برخی دیگر برندهایی مانند گز شیرین یا گز کرمانی را به‌عنوان بهترین گز اصفهان معرفی می‌کنند.

گز سوغات اصفهان

– پولکی اصفهان

دیگر سوغات اصفهان پولکی است. پولکی آب‌نبات‌ دایره‌شکل و نازکی است که آن را بیشتر با چای میل می‌کنند. پودر نارگیل، لیموعمانی، کنجد و زعفران به‌عنوان طعم‌دهنده پولکی استفاده می‌شود.

پولکی سوغات اصفهان

اگر اهل چای هستید، خوردن پای با پولکی یکی از بهترین انتخاب‌هاست. شما می‌توانید پولکی از سوغات اصفهان را با طعم‌های مختلفی انتخاب کنید.

– سوهان از سوغات اصفهان

سوهان سوغات اصفهان

شاید تصور کنید سوهان سوغات قم است اما سوهان اصفهان هم بسیار خوش‌مزه و لذیذ است. سوهان اصفهان که با نام سوهان عسلی معروف است با سوهان قم فرق دارد. سوهان اصفهان نازک‌تر از سوهان قم و پر از مغز بادام و پسته است.

– شیرینی کُرکی

شیرینی کرکی سوغات اصفهان

شاید خیلی ها ندانند شیرینی کرکی هم از سوغاتی های اصفهان است. اما اگر این شیرینی خوش‌مزه و نرم را در سوغاتی فروشی های اصفهان یافتید، از دستش ندهید. شیرینی کرکی را بیشتر با روغن حیوانی درست می‌کنند.

– دوغ و گوش‌فیل از سوغات اصفهان

دوغ و گوشفیل سوغات اصفهان

دوغ و گوش‌فیل هم از دیگر خوراکی‌های خوش‌مزه اصفهان است. شاید این ترکیب در نظر اول کمی عجیب باشد اما این طورها هم نیست. کافی است یک بار امتحان کنید تا مشتری‌اش شوید. دوغ این ترکیب چندان شور نیست، در عوض کمی ترش است. گوش‌فیل هم شهدش کمتر از گوش‌فیل های معمول است. اگر بخواهید دوغ و گوش‌فیل را به‌عنوان سوغات اصفهان بیاورید، کار سختی نیست. دوغ را داخل بطری بریزید و گوش‌فیل را در جعبه شیرینی بگذارید و تمام!

– بریان بهترین سوغات اصفهان

بریانی سوغات اصفهان

شاید نتوانید بریانی را به‌عنوان سوغات به شهر دیگر برد اما خودتان را که می‌توانید مهمان این غذای لذیذ و سنتی کنید. بریانی یا بریان یکی از غذاهای معروف و خوش‌مزه اصفهان است؛ سعی کنید حتما امتحانش کنید.

– خورش ماست

خورش ماست سوغات اصفهان

حتما بعد از یک غذای سنتی، یک دسر سنتی هم می‌چسبد. توصیه ما خورش ماست (یا خورشت ماست ) است. خورش ماست را از ترکیب گوشت، ماست، زعفران و شکر درست می‌کنند. شاید نتوانید خورشت ماست را مثل سایر سوغاتی های شهر اصفهان با خود بیاورید، اما خودتان از خوردنش لذت خواهید برد.

صنایع‌دستی اصفهان

صنایع دستی اصفهان

اصفهان شهر هنرمندان ماهر و استادکاران بزرگ است. بنابراین طبیعی است که صنایع‌دستی اصفهان بسیار غنی و باشکوه باشند. در ادامه با برخی از انواع صنایع‌دستی این هنرمندان آشنا می‌شویم.

– قلم‌زنی اصفهان

قلم زنی سوغات اصفهان

آثار قلم‌زنی استادکاران اصفهانی را در بازار قیصریه فراوان می‌یابید. آثار بسیار زیبا و هنرمندانه‌ای که بر روی صفحات نقره و مس خلق می‌شوند. گلدان‌ها، جام‌ها و سینی‌های قلم‌زنی زیبا سوغات ارزنده‌ای از اصفهان است.

– خاتم‌کاری

خاتم کاری سوغات اصفهان

در خاتم‌کاری اصفهان اشکال چندضلعی چوبی را بسیار ظریف و زیبا کنار هم می‌چینند. ترکیب هنرمندانه این اشکال تصاویر زیبا و جذابی به وجود می‌آورد. جعبه، جاقلمی و ظرف‌هایی مثل شکلات‌خوری خاتم‌کاری را می‌توانید به‌عنوان سوغات بخرید. در خاتم‌کاری نقوشی مانند طبیعت بسیار متداول است. در برخی موارد طرح‌هایی از مکان‌های تاریخی اصفهان هم در آثار خاتم‌کاری دیده می‌شود. گفتنی است خاتم‌کاری از سوغات شیراز نیز هست.

– مسگری سوغات اصفهان

ظرف مسی سوغات اصفهان

علاوه بر آثار قلم‌زنی که بر روی مس انجام می‌شود، در اصفهان ظروف مسی هم فراوان است. ظروف مسی مانند قابلمه، بشقاب، کاسه، لیوان و… در بازارهای اصفهان فروخته می‌شوند. در سال‌های اخیر استفاده از ظروف مسی بیشتر متداول شده است. اگر شما هم می‌خواهید ظرف مسی داشته باشید، خرید از اصفهان را از دست ندهید.

– میناکاری از سوغات اصفهان

میناکاری سوغات اصفهان

آثار میناکاری ازجمله زیباترین و جذاب‌ترین سوغات و صنایع‌دستی اصفهان است. هنرمندان اصفهانی نقوش بسیار ظریف و زیبا را روی ظروفی مثل گلدان، بشقاب و… طراحی می‌کنند. زمینه این نقش‌ها عمدتا یک رنگ آبی بسیار دل‌نشین و آرام‌بخش دارد. آنچه به‌عنوان مینا در میناکاری شناخته می‌شود، ترکیب اکسیدهای فلزات و چندگونه نمک است.

– فیروزه‌کوبی

فیروزه کوبی سوغات اصفهان

فیروزه‌کوبی‌های اصفهان هم بسیار ناب و زیباست. در این صنعت هنری جذاب، تکه‌های کوچک فیروزه بر روی سطوح فلزی نشانده می‌شود. جنس فلز سطوح عموما مس، نقره، برنج و… است. بین فیروزه‌ها را هم یک نوع لاک تیره می‌ریزند.

هرچه فیروزه‌ها منظم‌تر و کوچک‌تر و فاصله بین آنها کمتر باشد، اثر گران‌بهاتر و نفیس‌تر است.

– قلم‌کاری اصفهان

خاتم کاری سوغات اصفهان

قلم‌کاری نوعی چاپ نقوش سنتی بر روی پارچه است. در این هنر، قالب‌هایی با طرح‌های مختلف در رنگ فروبرده و روی پارچه زده می‌شود. جنس پارچه قلم‌کاری عمدتا کتان، پنبه و کرباس است. رنگ‌ها هم پیش‌تر طبیعی بوده است اما امروزه برای ثبات بیشتر مواد شیمیایی هم به آنها اضافه می‌شود.

زمانی که در میدان نقش جهان و بازارهای اطراف قدم می‌زنید، احتمالا می‌توانید استادکارانی را ببینید که در مغازه‌هایشان در حال قلم‌کاری هستند. به این ترتیب زحمات هنرمندان اصفهانی را از نزدیک خواهید دید.

پس از گردش و بازدید از جاهای دیدنی اصفهان، گشتی هم در بازارهای شهر بزنید و مشغول خرید سوغات شوید. در واقع بازار قیصریه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بازارهای شهر، از مکان‌های تاریخی اصفهان هم به شمار می‌آید. بنابراین خرید سوغات در این بازار هم فال است و هم تماشا.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 دیدگاه

 1. زمستون می‌گوید

  ممنون

 2. یه اصفهانی می‌گوید

  اصفهان عشقهه🤍🌱

 3. امیررضا می‌گوید

  اینقدر سوغات های مختلفی میشه خرید که انتخاب برای آدم سخت میشه😂

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام امیررضا عزیز 🙂
   این هم از جذابیت‌های سفر به اصفهان هست.