دشت لاله های واژگون

دشت لاله های واژگون و فرش قرمزپوش لرستان

معرفی دشت لاله های واژگون الیگودرز

لرستان یکی از زیباترین استان‌های ایران است و طبیعت‌گردان علاقه خاصی به شهرهای لرستان دارند. دشت لاله های واژگون الیگودرز یا اشک مریم از جمله جاهای دیدنی لرستان و در شهرستان الیگودرز است. این شهر در شرق استان لرستان قرار دارد که علاوه بر این دشت پر از لاله، جاهای دیدنی دیگری هم دارد.

این دشت قرمز رنگ با ۲۹۰۰ هکتار یکی از خاص‌ترین مناطقی است که در اواخر اردیبهشت تا اوایل خردادماه شما را شیفته خود می‌کند. الیگودرز یک شهر کوهستانی در دامنه رشته کوه‌های زاگرس است. در ادامه با من و مجله گردشگری علی‌بابا همراه باشید تا بیشتر با دشت لاله های واژگون و سایر جاهای دیدنی الیگودرز بدانید.

چدشت لاله های واژگون کجاست؟
این دشت در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان الیگودرز در استان لرستان قرار دارد و یکی از جاذبه های دیدنی این استان محسوب می‌شود.
مسیر دشت لاله های واژگون از تهران چطور است؟
باید از قم و اراک عبور کنید و از جاده خمین به سمت الیگودرز بروید. سپس به سمت جاده شول‌آباد در جنوب غربی بروید و از روستای چشمه‌پر و خیرآباد گذر کنید تا به این دشت برسید.
جاهای دیدنی نزدیک به دشت لاله های واژگون کجاست؟
از جمله جاهای دیدنی الیگودرز در نزدیکی این دشت می‌توان به قالیکوه، آبشار سفید، تونل برفی کمندان، دهکده توریستی دره‌تخت، شیرهای سنگی و روستای گایکان اشاره کنیم.
در بازدید از دشت لاله های واژگون کجا اقامت کنیم؟
می‌توانید در هتل یا مجتمع اقامتی شهر الیگودرز و یا در خانه‌های روستایی سکونت داشته باشید.
بهترین فصل سفر دشت لاله های واژگون کدام است؟
بهترین زمان برای بازدید از دشت لاله های واژگون الیگودرز از اواخر فروردین تا اواخر اردیبهشت است که دشت قرمز پوش شده است.

دشت لاله های واژگون کجاست؟

دشت لاله الیگودرز در منطقه زز و ماهرو قرار دارد که مجموعه‌ای از روستاهای خوش‌آب‌وهواست. این دشت در جاده شول آباد و در روستای خیرآباد قرار دارد. البته برای رفتن به این روستا باید از روستای چشمه‌پر هم عبور کنید.

دشت لاله های واژگون الیگودرز

عکس از: سایت Google Maps

برای رفتن به جاده شول‌آباد در مسیر دشت لاله های واژگون می‌توانید از شهرستان الیگودرز سفر کنید و در کمتر از یک ساعت به این دشت لاله های لرستان بروید. اما روش دیگر رفتن از سمت خرم‌آباد، سپید دشت و بعد از آن رفتن به جاده شول آباد است. البته روش دوم برای رفتن به این دشت، مسیر سفر طولانی می‌شود.

دشت لاله های واژگون روی گوگل مپ

بهترین مسیر دسترسی به دشت لاله های واژگون

برای رفتن به دشت لاله های واژگون از تهران ابتدا باید از مسیر آزادراه تهران به قم و سپس به اراک بروید. سپس از اراک به سمت جاده خمین حرکت کنید و به شهر الیگودرز برسید. در ابتدا وارد میدان امام در این شهرستان می‌شوید که باید مسیر را ادامه دهید تا از سمت جنوب شهرستان خارج شوید و به سمت جاده شول آباد بروید.

دشت لاله های واژگون الیگودرز

عکس از: سایت Google Maps

در این جاده از روستاهای زیادی گذر می‌کنید که باید به سمت روستای چشمه پر و سپس خیرآباد حرکت کنید. با عبور از این روستاها به دشت زیبای لاله های واژگون می‌رسد.

مسیر بعدی برای حرکت به سمت دشت لاله های واژگون رفتن از سمت خرم‌آباد است که باید از منطقه سپید‌دشت عبور کنید و به سمت روستای چشمه‌پر و خیرآباد بروید. مسیر دوم دارای جاده آسفالت و مسطح است و در بین راه آبشارها و رودخانه‌های زیادی را خواهید دید که از دیدن آن‌ها لذت می‌برید.

دشت لاله های واژگون الیگودرز

عکس از: سایت Google Maps

منطقه دشت لاله های واژگون آب‌وهوای خنک و آرام دارد. وقتی از گرمای آزاردهنده اردیبهشت ماه تهران دلزده هستید، این منطقه خوش آب‌وهوا می‌تواند پذیرای شما باشد.

موقعیت جغرافیایی دشت لاله های واژگون لرستان

از جمله جاهای دیدنی لرستان باید به یک دشت پر از لاله های واژگون اشاره کنم که از زیباترین مناطق در غرب کشور محسوب می‌شود. اگر اهل کوهنوردی و هوای مطبوع ییلاق در روزهای گرم بهار هستید، می‌توانید به لرستان و شهر زیبای الیگودرز بروید. این شهرستان در مثلث بین شهرهای اصفهان، اراک و خرم‌آباد قرار دارد. از شهرستان‌های همسایه الیگودرز باید به خمین، گلپایگان، خوانسار، فریدونشهر و ازنا اشاره کنم.

دشت لاله های واژگون الیگودرز

عکس از: سایت Google Maps

این شهرستان در جنوب‌شرقی استان لرستان جا خوش کرده و با آب‌و‌هوای کوهستانی، بهار و تابستانی خنک و دلچسب دارد. در اواخر اردیبهشت ماه که برف‌های دامنه کوه‌های اشترانکوه آب شده‌اند، لاله های واژگون از دل زمین سربرمی‌آورند که منظره فوق‌العاده زیبایی را پدید می‌آورند.

دشت لاله های واژگون الیگودرز

عکس از: سایت Google Maps

این دشت در ۳۵ کیلومتری جنوب شهرستان الیگودرز قرار دارد و به عنوان یکی از ۲۰ اثر ملی به ثبت رسیده است. در نزدیکی این دشت روستاهای فوق‌العاده زیبا و چشم‌نوازی وجود دارد که می‌تواند میزبان خوبی در روزهای بهار شما باشد.

دشت لاله های واژگون را چقدر می‌شناسید؟

این دشت که یکی از بهترین جاهای دیدنی الیگودرز محسوب می‌شود، ۲۹۰۰ هکتار است و وقتی از نمای بالا به آن نگاه می‌کنید، انگار در حال تماشای یک مزرعه زیبای لاله در هلند هستید. دشت لاله های واژگون یک لوکیشن بی‌نظیر برای عکاسی است که می‌توانید خاطرات زیبایی را در سفر خود به استان لرستان ثبت کنید.

دشت لاله های واژگون الیگودرز

عکس از: سایت Google Maps

در نزدیکی این دشت روستاهای زیادی وجود دارد که در دامنه کوه‌های اشترانکوه واقع شده است. این کوه‌ها جزئی از رشته کوه زاگرس هستند که همچون کوهان شتر به یکدیگر پیوسته‌اند. اگر اهل کوهنوردی هستید، حتما از دشت لاله های واژگون دیدن کنید و یک روز را به کوهنوردی اختصاص دهید.

دشت لاله های واژگون الیگودرز

عکس از: سایت Google Maps

در دل این کوه‌ها و در نزدیکی دشت لاله های واژگون موسیر، بنسرخ، کرفس کوهی، گل گاو زبان و گیاهان دارویی دیگری می‌روید که می‌تواند سوغات شما از این سفر باشد. همچنین کوه‌های اشترانکوه تا اوایل تیرماه پوشیده از برف است که منظره‌ای جذاب و دیدنی را پدید می‌آورند. بسیاری این کوه‌ها را به عنوان آلپ ایران می‌شناسند.

چرا به اینجا دشت لاله های واژگون می‌گویند؟

این منطقه به دلیل اینکه در بهار پوشیده از گل‌های لاله واژگون می‌شود، آن را با همین نام می‌خوانند. البته برخی به اینجا «اشک مریم» هم می‌گویند. عمر گل‌های لاله واژگون بین ۴۰ تا ۶۰ روز است که از اواسط فروردین از دل زمین بلند می‌شوند و بهترین زمان برای دیدن آن‌ها، اواسط اردیبهشت ماه است که کل دشت با این گل‌ها پر می‌شود و منظره جذابی را ایجاد می‌کند.

دشت لاله های واژگون الیگودرز

عکس از: سایت Google Maps

آب‌وهوای دشت لاله های واژگون

به طور کلی شهرستان‌هایی که در شرق و جنوب شرق لرستان قرار دارند، دارای آب‌وهوای کوهستانی، خنک و مطبوع هستند. هوای پاک، کوهستان‌های پوشیده از برف، رودخانه‌های پر آب و چشمه‌های روان از جمله ویژگی‌های این شهرهاست. الیگودرز، ازنا و دورود سه شهرستانی که به یک‌دیگر نزدیک هستند و هر سه شهر با داشتن جاذبه‌های گردشگری و طبیعی فراوان مثل همین دشت لاله های واژگون می‌توانند میزبان شما در فصل بهار باشند.

دشت لاله های واژگون الیگودرز

عکس از: سایت Google Maps

بیشترین میزان بارش در منطقه دشت لاله های واژگون مربوط به آبان‌، دی، بهمن، اسفند و فروردین تا اواسط اردیبهشت ماه است. در فصل زمستان بیشترین بارش به صورت برف است که دشت لاله های واژگون را سفیدپوش می‌کند. خوشبختانه این شهرستان آب و هوای شرجی ندارد و گرمترین روز سال آن بیشتر از ۳۵ درجه سانتیگراد نیست؛ اما فصل زمستان به شدت سرد است و اگر بخواهید در این زمان به الیگودرز سفر کنید، باید اقامتگاه با وسایل گرمایشی کامل داشته باشید.

دشت لاله های واژگون الیگودرز

عکس از: سایت Google Maps

در اواسط اردیبهشت ماه از سرمای شدید زمستان دشت لاله های واژگون کاسته شده است و روزها با آب و هوای خنک و بدون اینکه به وسیله سرمایشی مثل کولر یا حتی پنکه نیاز داشته باشید، می‌توانید در یک خانه روستایی اقامت داشته باشید. از آنجا که ممکن است در اواسط اردیبهشت ماه نیز با بارش باران روبرو شوید، بهتر است از قبل وضعیت هواشناسی شهرستان الیگودرز را بررسی کنید و سپس راهی سفر شوید.

پوشش گیاهی و جانوری دشت لاله های واژگون الیگودرز

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم در دشت لاله های واژگون گیاهان دارویی زیادی می‌روید که باید به موسیر برای درست کردن ماست و موسیر، بنسرخ برای درمان بیماری‌های کلیوی و انواع آش و سوپ، کرفس برای طعم‌دار کردن ماست و دوغ، گل گاوزبان، بیدمشک، گل محمدی و … در این منطقه می‌روید.

دشت لاله های واژگون الیگودرز

عکس از: سایت Google Maps

همچنین به دلیل خوش آب‌وهوا بودن و پوشش گیاهی پر از گل و گیاه، در منطقه دشت لاله های الیگودرز زنبور عسل پرورشی نگهداری می‌شود که می‌توانید در سفر خود عسل‌های کاملا طبیعی با طعم های مختلف نیز تهیه کنید.

دشت لاله های واژگون الیگودرز

عکس از: سایت Google Maps

در منطقه دشت لاله های واژگون حیواناتی از قبیل بز کوهی، خرس، گرگ، خرگوش، روباه و پرندگان زیادی زیست می‌کنند. البته از بابت حیوانات وحشی نگران نباشید چون در نزدیکی دشت لاله لرستان وارد نمی‌شوند و به راحتی و بدون استرس می‌توانید از این منطقه دیدن کنید.

امکانات دشت لاله های واژگون

در نزدیکی این دشت روستاهایی از قبیل خیرآباد و چشمه‌پر قرار دارند که با مردمانی مهمان‌نواز و مهربان می‌توانند پذیرای شما باشند. برای اقامت می‌توانید در خانه‌های روستایی اقامت داشته باشید. در این روستاهای نزدیک دشت لاله های واژگون نیز فروشگاه‌هایی برای خرید موادغذایی ضروری وجود دارد. البته بهتر است بسیاری از مواد غذایی مثل گوشت یا مرغ را از شهر الیگودرز تهیه کنید چون در روستا نمی‌توانید آن‌ها را پیدا کنید.

دشت لاله های واژگون الیگودرز

عکس از: سایت Google Maps

در نزدیکی این دشت زیبای پر از لاله مناطق گردشگری دیگری هم وجود دارد که در ادامه به شما خواهم گفت.

جاهای دیدنی نزدیک به دشت لاله های واژگون

در نزدیکی دشت لاله های لرستان جاهای دیدنی زیادی وجود دارد که عبارتند از:

– قالی کوه

قالی‌کوه از جمله جاهای دیدنی لرستان در نزدیکی دشت لاله های واژگون است که در ۸۰ کیلومتری جنوب غربی الیگودرز واقع شده است. این کوه ۴۰۵ متر ارتفاع دارد و به عنوان یکی از بلندترین کوه‌های لرستان (بعد از سنبران) محسوب می‌شود.

قالی کوه

عکس از: سایت Google Maps

به این کوه نزدیک دشت لاله های واژگون غالیه کوه نیز گفته می‌شود که پوشش گیاهی فوق‌العاده زیبا و بکری دارد. در اینجا حیوانات و پرندگان زیادی زندگی می‌کند و یک منطقه خوش آب و هواست.

قالی کوه

عکس از: سایت Google Maps

قالی کوه الیگودرز روی نقشه

– دریاچه گهر نزدیک دشت لاله های واژگون

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری لرستان دریاچه گهر است که بسیاری آن را با نام شهر دورود می‌شناسند. برای رفتن به این دریاچه هم باید از طریق این شهرستان و روستاهای دورود اقدام کنید.

دریاچه گهر

عکس از: سایت Google Maps

این دریاچه نزدیک دشت لاله های واژگون و وسط کوه‌های اشترانکوه قرار گرفته و منظره فوق‌العاده زیبا و دیدنی دارد. فاصله بین الیگودرز و دورود یک ساعت است و تا دریاچه گهر هم باید نیم ساعت از مسیر را با خودرو طی کنید. برای ادامه مسیر تا دریاچه باید پیاده‌روی کنید یا با حیوانات روستا (الاغ) مسیر را ادامه دهید.

دریاچه گهر

عکس از: سایت Google Maps

دریاچه گهر دورود روی نقشه

– شیرهای سنگی و روستای گایکان

مردم الیگودرز بختیاری هستند. در گذشته بین مردم این قوم رسم بر این بود که سنگ مزار مردان بزرگ را با شیرهای سنگی تزیین کنند. یکی از روستاهای بسیار زیبا نزدیکی دشت لاله های الیگودرز روستای گایکان است.

شیرهای سنگی

عکس از: سایت Google Maps

در نزدیکی این روستا یک قبرستان قدیمی وجود دارد که برخی از مزارهای آن با شیرهای سنگی نشانه‌گذاری شده‌اند. قدمت برخی از این شیر سنگ‌ها به بیش از یک قرن برمی‌گردد.

روستای گایکان روی نقشه

– آبشار آب سفید

یکی دیگر از زیباترین مناطق دیدنی نزدیک دشت لاله های واژگون آبشار آب سفید است که در جنوب الیگودرز و در نزدیکی روستای دره‌کول قرار دارد. این آبشار با ۷۰ متر ارتفاع و ۸ متر عرض به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری معروف در لرستان است. در نزدیکی این منطقه اقامتگاه و فروشگاه نیز وجود دارد که بتوانید چند روز اقامت داشته باشید.

آبشار آب سفید

عکس از: سایت Google Maps

آبشار آب سفید روی نقشه

– آبشار چکان نزدیک دشت لاله های واژگون

در نزدیکی روستای سربیشه و سرلک، یک آبشار زیبای دیگر حوالی دشت لاله های واژگون وجود دارد که با داشتن آب خنک، گوار و تمیز از دل کوه بیرون می‌آید و منظره‌ای فوق‌العاده زیبا را پدید آورده است. اینجا جایی است که می‌توانید یک روز گرم بهاری یا تابستان را به یک روز خاطره‌انگیز تبدیل کنید.

آبشار چکان

عکس از: سایت Google Maps

آبشار چکان روی نقشه

– تونل برفی کمندان

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی لرستان تونل برفی است که در دل کوه‌های اشترانکوه قرار دارد و تا شهرستان الیگودرز ۳۰ دقیقه فاصله زمانی دارد. این تونل در روستای خوش آب‌وهوای کمندان قرار دارد که به دلیل داشتن پوشش گیاهی فوق‌العاده زیبا، رودخانه پرآب و خنک، چشمه‌های گوار شهرت زیادی در بین مردم لرستان دارد.

این تونل نزدیک دشت لاله های واژگون با برف‌های بین دو کوه تشکیل شده است که از داخل آن یک رودخانه پرآب در جریان است.

دشت لاله های واژگون الیگودرز

عکس از: سایت Google Maps

تونل برفی کمندان روی نقشه

بهترین زمان بازدید از دشت لاله های واژگون

از آنجا که در این دشت لاله های واژگون از اواسط فروردین می‌رویند و تا آخر اردیبهشت دوام دارند، بهترین زمان برای دیدن این دشت زیبا در همین مدت زمان است. آب و هوای شهر الیگودرز در اواخر فروردین مطبوع می‌شود. ناگفته نماند این دشت در زمان شب بسیار سرد است و اگر در اردیبهشت به اینجا سفر می‌کنید، باید وسایلی مثل پتو، چادر مسافرتی و … را به همراه داشته باشید.

دشت لاله های واژگون الیگودرز

عکس از: سایت Google Maps

الیگودرز شهری آرام با مردمی مهربان است که با داشتن دشت لاله های واژگون در فصل زیبای بهار و تابستان می‌تواند محلی برای سفرهای ییلاقی شما باشد.

شرایط اقامت در دشت لاله های واژگون

در این منطقه هیچ هتلی وجود ندارد و اگر می‌خواهید در یک خانه با امکانات مدرن سکونت داشته باشید، باید از هتل‌ها و مسافرخانه‌های شهر الیگودرز استفاده کنید. شب را در اقامتگاه خود بمانید و روز را برای سفر و گشت و گذار به دشت لاله های لرستان یا سایر جاذبه های دیدنی الیگودرز انتخاب کنید.

دشت لاله های واژگون الیگودرز

عکس از: سایت Google Maps

همچنین در روستاهای نزدیک به این دشت هم خانه‌هایی با امکانات سنتی در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد. سکونت در این خانه‌ها می‌تواند تجربه بسیار جالبی را برایتان رقم بزند. فاصله هتل‌های شهر تا این دشت حدود ۴۰ دقیقه است که براحتی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. فاصله روستاهای اطراف با دشت لاله های واژگون حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه است.

توصیه‌هایی برای سفر به دشت لاله های واژگون

برای بازدید از این جاذبه گردشگری الیگودرز یعنی دشت لاله های واژگون بهتر است روز را انتخاب کنید. شب‌ها در فصل بهار هوا سرد است و امکانات گرمایشی و اقامتگاه در این نزدیکی وجود ندارد. اگر در تابستان به این منطقه سفر کنید، فقط می‌توانید از آبشارها و کوه‌های آن دیدن کنید و دیگر خبری از لاله های واژگون نیست. در عوض می‌توانید شب‌ها نیز در کنار دشت چادر بزنید و در تاریکی هوا، ستاره‌های آسمان را به تماشا بنشینید و از بوی چوب سوخته که از روستاهای اطراف به مشام می‌رسد، لذت ببرید.

دشت لاله های واژگون الیگودرز

عکس از: سایت Google Maps

برای سفر به منطقه دشت لاله های واژگون می‌توانید مواد غذایی ساده مثل خوراکی (نوشیدنی‌های خنک، لبنیات محلی و یا میوه را از فروشگاه‌های روستاهای اطراف دشت لاله واژگون خریداری کنید. اما باید غذا را از شهر تهیه کنید. داشتن چادر مسافرتی، ظروف کامل غذاخوری و پتو برای سفر به این منطقه ضرورت دارد.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 دیدگاه

 1. باران حسینی می‌گوید

  سلام من بالاترین فر رادارم در سیاره ها لطفاً ازآقا بپرسید لطفاً بپرسید همین حضرت بی بی شطیطه علیه السلام فقط همتا معرفی میکند برای مجرد من همنام در تهران است آقای محمد احمدزاده مادام۱است.

 2. باران حسینی می‌گوید

  سلام من باران حسینی هستم میخواهم بگویم چرا من را ترکیه نمی برید.

 3. باران حسینی می‌گوید

  سلام من ترکیه خواستم برم نتوانستم کن من نیست تو آن خورده شده به آقا بگویید توکن من باشد میهمان شما باشم برای سفر ترکیه میدهید یا نه میهمان آقا باشم صفا است فر باهوش میهمان .

 4. باران حسینی می‌گوید

  سلام من باران حسینی هستم از درود بخش زبرخان شهرستان مشهد
  خواستم سرویس بهداشتی حرم امام زادگان آقااباعبدالله علیه السلام و آقا عین علی علیه السلام و آقا زین علی علیه السلام بگویم ندارد مسجد حرم سرویس بهداشتی آنجا به زده تمام لوله های آن ولولهایش شکسته عرب و ترک برمیگردد توریست راضی نیست دیروز بسته وجمعه گاز قطع بود حیف خالی بشه از توریست حرم نون ما دست توریست است زشته سرویس بهداشتی آنجا که مال حرم آقا است خراب باشد قربانپور هو۱۶رییس آنجا است پایتخت آنجاست خبردادن پایتخت دل مشهد حرم امام رضا علیه السلام الان خبردادن فرضی کدام پایتخت عنوان بالا رادارد .