جاهای دیدنی اطراف اصفهان

جاهای دیدنی اطراف اصفهان که حتما باید دید

با دیدنی‌های اطراف اصفهان چقدر آشنایید؟

بی‌شک «اصفهان، نصف جهان»، با آثار تاریخی ارزشمند چند هزار ساله، یکی از مهم‌ترین شهرهای گردشگری ایران به شمار می‌رود. بیشتر ما ناخواسته با شنیدن نام اصفهان تصویر سی‌وسه‌پل، میدان نقش‌جهان  یا گنبدهای فیروزه‌ای رنگ باشکوهش در ذهنمان نقش می‌بندد. جاهای دیدنی اطراف اصفهان در نوع خود بی‌نظیر است و مشابه آن‌ها را در هیچ کجای جهان نمی‌توان یافت.

همان طور که گفتیم نه‌تنها شهر اصفهان، بلکه اطراف اصفهان هم جاذبه‌های گردشگری فوق‌العاده‌ای دارد؛ اما بیشتر مسافرانی که به اصفهان سفر می‌کنند از جاهای دیدنی اطراف اصفهان غافل می‌شوند. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم بهترین جاهای دیدنی اصفهان را معرفی کنیم.

دهکده گلستان کوه و لاله‌های واژگون افسانه‌ای آن

در فاصله ۱۲کیلومتری از خوانسار منطقه‌ای حفاظت‌شده به نام دهکده گردشگری گلستان کوه قرار دارد. گلستان کوه یکی از دیدنی‌های اطراف اصفهان است و درحقیقت می‌توان گفت که بهشت علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی و کوهنوردی محسوب می‌شود.

دهکده گردشگری گلستان کوه در کیلومتر ۲ جاده خوانسار به‌سمت اصفهان و مقابل سد خاکی باغکل قرار دارد. اگر در فصل بهار به این منطقه سفر کنید می‌توانید لاله‌های واژگون معروف را هم ببینید.

ساز دیگر جذابیت‌های گلستان کوه خوانسار چشمه‌های جوشان طبیعی و گیاهانی است که خاصیت درمانی دارند.

جاهای دیدنی اطراف اصفهان

این دهکده امکانات تفریحی رفاهی فراوانی دارد و برای طراحی آن از شهرک‌های توریستی بین‌المللی مدرن ایده گرفته‌اند. دهکده گلستان کوه اصفهان دارای امکاناتی از قبیل هتل ۵ ستاره، ویلاهای اجاره‌ای، پارک آبی، استخر، سونا، جکوزی، زمین‌های ورزشی، انواع رستوران، پارک، بازارچه و بازی‌های تفریحی است. بهترین زمان سفر به گلستان کوه فصل بهار است.

با همه این توضیحات کمتر کسی است که به اصفهان سفر کند، اما نخواهد از این مجموعه زیبا بازدید کند.

قنات مون اردستان؛ تنها قنات دو طبقه دنیا

قنات مون که در یکی از محله‌های شهرستان اردستان در استان اصفهان قرار دارد، به‌عنوان عجیب‌ترین و تنها قنات دو طبقه در دنیا شناخته می‌شود. قدمت ساخت این قنات تقریبا به بیش از ۸۰۰ سال می‌رسد و در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

مساله عجیب در ساختار مهندسی قنات مون این است که در هر طبقه از این قنات آب به‌طور مستقل در جریان است، به‌نحوی که آب این دو طبقه با هم مختلط نمی‌شود. قنات مون که از شاهکارهای جالب مهندسی ایران باستان بشمار می‌رود، به‌عنوان عجیب‌ترین و تنها قنات دو طبقه دنیا در تیرماه سال ۱۳۹۵ به ثبت میراث جهانی یونسکو رسید و از زیباترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان است.

جالب است بدانید که آب قنات زیری گرم‌تر و آب قنات رویی شیرین و گوارا است و در گذشته به‌عنوان آب آشامیدنی استفاده می‌شد.

چادگان؛ گوهر درخشان دیدنی‌های اطراف اصفهان

چادگان یکی از دیدنی‌های اطراف اصفهان است که همانند جواهری سبز در میان کویر گسترده اصفهان می‌درخشد. چادگان شهری کوچک است و بسیاری از اصفهانی‌ها برای تعطیلات به روستای چادگان سفر می‌کنند. امکانات تفریحی رفاهی روستای چادگان به‌خاطر وجود دهکده‌ گردشگری زاینده‌رود که در کنار سد چادگان قرار دارد، بسیار بالا است.

قدمت تاریخی چادگان اصفهان هنوز دقیقا مشخص نیست اما گفته می‌شود در دوران صفویه چادگان به‌خاطر نزدیکی به زاینده‌رود زمین حاصل‌خیز خوبی داشته و موقعیت مناسبی برای زندگی داشته است؛ به همین دلیل در زمان شاه عباس اول ترک‌زبانان به چادگان کوچ کردند. در دوره صفویه چادگان پاراتاک نام داشت و یکی از آبادترین مناطق اصفهان محسوب می‌شد.

به گفته مورخ‌ها اسکندر در این محل اقامت داشته و داستان‌های مختلفی درباره این موضوع روایت شده است.

جاهای دیدنی اطراف اصفهان

به همین علت روستایی که در مجاورت چادگان قرار گرفته است به نام اسکندر نام‌گذاری شده و تا به امروز هم اسکندری نام دارد. اما پاراتاک پس از گذشت سال‌ها کاملا نابود شد و ساکنان آن خانه‌های مخروبه خود را رها کردند و شهر جدیدی را در دو کیلومتری شهر قدیم ساختند. اگر به چادگان سفر کنید می‌توانید تپه‌های خانه‌های مخروبه پاراتاک را ببینید.

بقایای آثار باستانی در این منطقه از قبیل ستون‌های سنگی شکسته، تکه‌های ظروف سفالی و مفرغی نشان‌دهنده این حقیقت است که چادگان تمدنی گسترده و هزارساله داشته است.

دهکده تفریحی زاینده‌رود

جاهای دیدنی اطراف اصفهان

یکی دیگر از زیباترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان دهکده تفریحی زاینده‌رود است که در چادگان قرار دارد. دهکده تفریحی زاینده‌رود در کنار سد چادگان و در ساحل دریاچه پشت سد قرار گرفته و امکانات تفریحی متنوع و مناظر طبیعی فوق‌العاده‌ای دارد. امکانات تفریحی رفاهی دهکده شامل باشگاه سوارکاری، اسکله قایقرانی، زمین ورزش، مجموعه تجاری، رستوران، چایخانه سنتی و استخر هستند.

همچنین برای احداث تله‌کابین و پیست‌ دوچرخه‌سواری در این دهکده نیز برنامه‌ریزی شده است.

جاذبه‌های تاریخی چادگان

خانه معظم‌الملک میرپنج

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی چادگان، خانه معظم‌الملک میرپنج است. این بنای تاریخی زیرزمین، تالارها و اتاق‌های بزرگ دارد که دیوارهای آن با آیینه‌کاری‌های زیبا و نقاشی‌های رنگی ظریف تزیین شده است. نحوه آیین‌کاری و نقوش دیوارها الهام گرفته از بنای آن دوره اروپایی‌ها است.

جاهای دیدنی اطراف اصفهان

به‌خاطر قرارداشتن در موقعیت کوهستانی برای جلوگیری از ورود سرما به اتاق خواب در مقابل ایوان دیواره‌ای از جنس شیشه‌های رنگی به‌شکل قرینه قرار داده‌اند. در حیاط روبه‌رویی بنا نیز حوض بزرگی وجود دارد که تصویر خانه با شیشه‌های رنگارنگ آن در آب حوض منعکس می‌شود.

امامزاده عبدالله بن زید

امامزاده عبدالله بن زید پدر شاه عبدالعظیم است که در شهر رزوه، در بخش مرکزی شهرستان چادگان قرار دارد. امامزاده عبدالله بن زید نه‌تنها جاذبه‌ای زیارتی است، بلکه جاذبه‌های طبیعی و گردشگری هم دارد.

جاهای دیدنی اطراف اصفهان

مشهد کاوه

همه ما بارها نام کاو آهنگر به گوشمان خورده است. کاوه از اهالی کوالیّه و شغل او آهنگری بوده به همین دلیل برای امرارمعاش به اصفهان سفر می‌کند و در آنجا ساکن می‌شود و شغل خود را ادامه می دهد. سپس با کمک مردم علیه ظلم و ستم ضحاک شورش کرده و ضحاک را از تخت چندساله پادشاهی برکنار می‌کند.

مشهد کاوه در گذشته «کودلیّه» و «کوالیّه» نام داشت و زادگاه و محل دفن کاوه آهنگر معروف است. پس از مرگ کاوه طبق وصیتی که کرده بود او را در «کوالیّه» دفن می‌کنند؛ به همین دلیل کم‌کم «کوالیّه» به «مشهد کاوه» تغییر نام داد.

جاهای دیدنی اطراف اصفهان

قدمت تاریخی مقبره کاوه آهنگر به قبل از اسلام بازمی‌گردد و در کنار آن مقبره یکی از سادات علوی به نام امامزاده حیدربن‌علی(ع) قرار دارد. همچنین قبر قارون که یکی از پسران کاوه آهنگر است در کنار این دو مقبره است.

از دیگر آثار تاریخی مشهد کاوه، برجی است که قدمت آن به پانصد سال پیش بازمی‌گردد. این برج از آثار خان‌های دوره‌های گذشته بوده و در گذشته از آن برای دیده‌بانی روستا استفاده می‌کردند که الان یکی از جاهای دیدنی اطراف اصفهان است.

بقایای کودلیه باستانی که اسم قدیمی مشهد کاوه است و قبرستان‌های معروف آن، از دیگر آثار تاریخی این منطقه به شمار می‌روند. در این منطقه ۴ مجسمه به‌شکل شیر سنگی دیده می‌شود که از دوران کودلیه باستانی باقی مانده‌ و به گفته باستان‌شناسان متعلق به مقبره بزرگان قوم آریاست.

آبشار آب ملخ یا تخت‌سلیمان

برخلاف تصور خیلی‌ها، جاهای دیدنی‌ اطراف اصفهان تنها کویر و آثار تاریخی نیست؛ بلکه اصفهان جاذبه‌های طبیعی بسیاری دارد که خیلی‌ از گردشگران از آن‌ها غافل مانده‌اند! در میان تمام مقاصد طبیعت‌گردی و جاذبه‌های طبیعی، آبشارهای اطراف اصفهان فوق‌العاده است. یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی اطراف اصفهان آب ملخ نام دارد که در ۶۰کیلومتری شهر سمیرم در مجارورت روستای آب ملخ قرار گرفته است.

جاهای دیدنی اطراف اصفهان

به گفته محلی‌ها آبشار آب ملخ در اثر سقوط تخته سنگ ایجاد شده است. وجه تسمیه آبشار آب ملخ به این علت است که آب آن ترکیبات موادمعدنی خاصی دارد که موجب نابودی ملخ‌های مهاجم می‌شود. به‌خاطر وجود این ترکیبات خاص در آب آبشار، از آن به عنوان یک آفت‌کش طبیعی در مزارع استفاده می‌شود. آبشار آب ملخ که نام دیگر آن تخت‌سلیمان است، یکی از آبشارهای خطرناک ایران به شمار می‌رود.

جاهای دیدنی اطراف اصفهان

بهترین زمان سفر به این منطقه نیمه اول سال است. برای رسیدن به آبشار آب ملخ اصفهان باید به سمیرم بروید و در جاده سمیرم به‌سمت یاسوج وارد روستای چهارراه شوید و از آنجا باید به روستای آب ملخ بروید. برای رسیدن به آبشار آب ملخ از روستا تقریبا باید یک ساعت پیاده‌روی کنید.

تالاب گاوخونی

همه ما نام تالاب گاوخونی را از درس جغرافی دوران دبستان به‌خوبی به خاطر داریم. اما در آن زمان نمی‌دانستیم این تالاب گاو خونی که مجبور بودیم همه چیز درباره آن را به اجبار حفظ کنیم، یکی از جا‌های دیدنی اطراف اصفهان و مقصد محبوب طبیعت‌گردان و مسافران اصفهان است!

تالاب گاوخونی که نام دیگر آن باتلاق گاوخونی است، در فلات مرکزی ایران، فاصله ۱۳۷کیلومتری از جنوب شرق اصفهان و در نزدیکی تپه‌های شنی ورزنه قرار دارد. ورزنه نزدیک‌ترین روستا به گاوخونی است که فاصله آن تا تالاب گاوخونی تقریبا به ۲۳کیلومتر می‌رسد. این تالاب با ۱۵۰سانتی‌متر عمق، پناهگاه پرنده‌های مهاجر است. بخش عمده باتلاق گاوخونی در استان اصفهان و بخش دیگر آن نیز در استان یزد واقع شده و جریان آب زاینده‌رود به آنجا می‌رسد.

جاهای دیدنی اطراف اصفهان

درانتها باید گفت که «اصفهان، نصف جهان» با وجود تمام جاذبه‌های منحصربه‌فردی که دارد، زبانزد جهان است. اصفهان از جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی متعددی برخوردار است. جاهای دیدنی‌های اطراف اصفهان به‌قدری جذاب و متنوع است که با سلیقه هر نوع گردشگری هم‌خوانی دارند. همان طور که می‌دانید اصفهان سومین شهر بزرگ ایران است و تمام جاذبه‌های گردشگری اطراف اصفهان و جاهای دیدنی‌ اطراف اصفهان در این مطلب نمی‌گنجند.

به همین علت، ما فقط به چند جاذبه انگشت‌شمار آن توانستیم بپردازیم. اگر قصد سفر به اصفهان را دارید حتما فراموش نکنید بازدید از دیدنی‌های اطراف اصفهان را نیز در برنامه سفر خود بگنجانید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.