شهر اصفهان

شهر اصفهان از دارک تا دروازه شیراز شهر آبی رویایی

معرفی همه جاذبه‌های گردشگری شهر اصفهان

احتمالا کل ایران مثل، شهر اصفهان نصف جهان را شنیده باشند، اما واقعا این مثل درست است یا مبالغه‌ای است که از طرف خود مردم این شهر گفته شده؟ اصفهان یکی از شهرهای بزرگ، مهم، قدیمی و دوست‌داشتنی ایران است که به نظر من هر ایرانی باید یک‌بار آن را از نزدیک ببیند. تماشای دیواره‌های دریایی، گفت‌وگو با مردم شیرین و زبان‌باز، قدم‌زدن در خیابان‌های سنگ‌فرش شده زیر درختان بلند و تنفس کنار رودخانه می‌تواند لذت سفر و گشت‌وگذار در جاهای دیدنی اصفهان را در وجود شما نهادینه کند.

به نظر من برای مقایسه، اصفهان را فقط با اصفهان بسنجید، زیرا نمونه آن در کل نیمه دیگر دنیا دیده نمی‌شود. در ادامه این مطلب از مجله علی بابا زیروبم این شهر رویایی را مشخص می‌کنیم پس با ما در مجله گردشگری علی بابا همراه باشید.

فاصله تهران تا اصفهان چقدر است؟
فاصله اصفهان تا تهران به‌صورت زمینی ۴۴۱ کیلومتر و حدود ۶ ساعت سفر است. این مسافت برای هواپیما به ۵۵ دقیقه تنزل می‌یابد.
جاهای دیدنی تاریخی اصفهان کدام است؟
در این شهر انواع جاذبه‌های گردشگری تاریخی، تفریحی، سنتی، مدرن رستوران‌های متفاوت را تجربه می‌کنید که شامل میدان نقش جهان، کاخ چهلستون، پارک جنگلی ناژوان، کلیسای وانک و… می‌شوند.
بهترین رستوران‌ های اصفهان کدامند؟
رستوران‌های شهرزاد، عالی قاپو، مس و قالی و بریانی اعظم از جمله رستوران‌های خوب اصفهان اند.
بهترین هتل های اصفهان کدامند؟
 دو هتل عباسی و کوثر بهترین هتل‌های اصفهان هستند.

نکاتی که باید قبل از سفر به نصف جهان بدانید

هرکس که برای اولین بار بخواهد به اصفهان برود، ممکن است گول ظاهر ساده آن را بخورد و در زمان نامناسبی راهی آنجا شود. هرچند اصفهان به ظاهر آب‌وهوای مشخصی دارد، ولی از نظر بازه‌های مختلف سفر، آب‌وهوا و… دوره خاصی در این شهر وجود دارد. اگر اهل این شهر باشید، می‌توانید زمان درست و ریزه کاری‌های گشت‌وگذار در آن را بدانید و به دیگران توصیه کنید.

هوا و آب شهر اصفهان چه وضعیتی دارد؟

شهر اصفهان تقریبا در فلات مرکزی ایران در همسایگی شهرهای یزد، قم، چهار محال، سمنان و استان مرکزی قرار گرفته است. از همسایه‌ها و اسم‌هایی که گفته شد می‌توان حدس زد که این شهر چه آب‌وهوایی دارد. هوایی خشک، آبی که در زمستان مثل برف سرد است و در تابستان مثل آتش داغ.

اصفهان زیبا

این شهر در منطقه‌ای از ایران قرار گرفته که علی‌الخصوص بعد از کم آبی و خشکسالی استعداد عجیبی برای تبدیل شدن به کویر از خود نشان داد. کم‌کم برف‌های سنگین و سفیدی قدیم فراموش شدند و جای خود را به سرمای سوزناک دادند. تابستان شهر اصفهان بسیار گرم و زمستان آن بسیار سرد است، با این شرایط پیدا کنید پرتقال فروش را.

برای سفر به شهر اصفهان چه زمانی چمدان ببندید

اگر قصد سفر به این شهر را دارید پس بهتر است قبل از عزیمت مشخص کنید که با خودتان چند چندید. سفر به این شهر ریزه‌کاری‌هایی دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید تمام زیبایی‌های دنیا را با هم ببینید. اگر برای خرید، تماشای بناهای تاریخی، گشت‌و‌گذار کنار رودخانه، اتراق در روستاهای ییلاقی یا هر دلیل دیگری قصد سفر به نیمه دنیا را دارید، بهتر است همین الآن مشخص کنید.

برای رسیدن به اصفهان از تهران چند ساعت منتظرید؟

اگر گشت کوچکی در اصفهان داشته باشید، به‌راحتی متوجه خواهید شد که اغلب مسافران این شهر از تهران می‌آیند. تهرانی‌ها، قمی‌ها، لُرهای چهارمحال و تقریبا بیشتر مردم استان‌های اطراف ارتباط بسیار زیادی با اصفهانی‌ها دارند. به همین دلیل در ادامه بهترین مسیر و فاصله تهران تا اصفهان را بررسی می‌کنیم.

از تهران به شهر اصفهان دو مسیر معمول وجود دارد که بیشتر اتوبوس و خودروهای شخصی از آن‌ها به این شهر می‌رود. مسیر اول از تهران تا قم و سپس از قم به کاشان، نطنز و شهر اصفهان است. این مسیر اغلب به‌صورت اتوبان ساخته شده و جاده‌های بسیار خوبی دارد. امکانات فراوان و استراحتگاه‌های بین مسیر زیادی هم در آن هست.

مسیر دوم تا قم شبیه جاده کاشان است، اما پس از شهر قم جاده به‌سمت شهر دلیجان می‌رود. وسط هر دو مسیر شهرهای جذابی است که سوغات‌های معروفی هم دارد. فاصله مسیر کاشان و دلیجان تقریبا برابر است و در کل چیزی حدود ۵ ساعت زمان می‌برد تا شما از تهران به اصفهان برسید.

اسکان خوبی در شهر اصفهان نصف جهان تجربه کنید

یکی از نیازهایی که در هر سفر پیش روی افراد است، اقامتگاه افراد است. در ادامه هتل‌هایی که مردم نظر خوبی به آن‌ها دارند را معرفی می‌کنیم.

هتل را ۵ ستاره بگیرید

اگر اهل سفرهای پرزرق‌و‌برق هستید پس باید پیشنهاد کنم دنبال هتل‌ های ۵ ستاره شهر اصفهان بگردید. در این شهر داستان‌های تاریخی حتی در بگو‌مگوهای مردمش هم جاری است، چه برسد به هتل‌های بزرگی که دارد. طبیعتا استفاده از هتل مناسب یکی از درخواست‌های هر مسافری است پس با ما همراه باشید تا با بهترین هتل‌های این شهر آشنا شوید.

۱- هتل عباسی، یک شب کنار تاریخ

سر هر کوچه و از هر فردی که بپرسید بهترین هتل شهر اصفهان کجاست محال است که نام هتل عباسی را نشنوید. هتلی مجلل، تاریخی، زیبا، بزرگ و متنوع که از بودن در آن خسته نمی‌شوید. هتل عباسی جزو هتل ‌های ۵ ستاره اصفهان است که سال‌ها به‌عنوان کاروان‌سرا استفاده می‌شود، اما با بازسازی و ایجاد فضایی تاریخی تغییر کاربری داد و به هتلی مجلل تبدیل شد.

شهر اصفهان و دیدنی های آن

آرزوی هر انسانی است که بتواند مثل ساختمان این هتل تغییر کند. اگر شما هم علاقه‌مندید این تغییرات را از نزدیک ببینید، پیشنهاد می‌کنم با استفاده از آدرس زیر سری به هتل عباسی بزنید.

هتل عباسی روی گوگل مپ

۲- هتل کوثر، زندگی کنار زنده‌رود

شهر اصفهان با زنده‌رود همیشه زاینده زندگی و مردمانی خون‌گرم و خوش‌مشرب بوده است. زندگی کنار این رود دوست‌داشتنی آرزویی است که اغلب نصیب خود اهالی اصفهان هم نمی‌شود. این در حالی است که شما می‌توانید با رزرو هتل کوثر یک قدم از جلوتر از اصفهانی‌ها باشید. سال‌های قبل از انقلاب هتل کوثر زیر نظر گروه شرایتون ساخته و بهره‌برداری شد.

هتل کوثر

هم‌اکنون این هتل در شهر اصفهان که یکی از هتل های ۵ ستاره اصفهان است به‌عنوان به‌روزترین ساختمان‌های شهر شناخته می‌شود و خدمات مناسب و زیادی برای مسافران نصف جهان ارائه می‌کند.

هتل پارسیان کوثر روی گوگل مپ

 

هتل را ۴ ستاره بگیرید

لوکس و تاریخی دو کلمه‌ای است که می‌توان با آن‌ها هتل های ۵ ستاره شهر را توصیف کرد. اگر قصد صرف هزینه زیاد و اسکان در آن‌ها را ندارید، اما کیفیت و امکانات هنوز برای شما مهم است، سری به هتل های ۴ ستاره شهر اصفهان بزنید. هتل‌های اغلب خوش‌ساخت و خوش‌جا که دسترسی مناسبی به جاذبه‌های گردشگری دارد و قیمتشان هم کمتر از هتل ۵ ستاره است.

۱- هتل عالی‌قاپو، زندگی در چهارباغ

توفیق اجباری زندگی به سبک قدیمی و بدون آسیب به تاریخ را می‌توان با رزرو هتل عالی قاپو تجربه کرد. این هتل، زیبایی منحصربه‌فرد و ساخت عجیبی ندارد، اما امکانات و تنوع بسیار زیاد در اتاق‌ها و خدمات باعث شده تا یکی از هتل‌های جذاب اصفهان باشد.

هتل عالی قاپو

هتل عالی‌قاپو روبه‌روی هتل عباسی شهر اصفهان قرار گرفته بااین‌حال هیچ بویی از گرانی و قیمت زیاد آن نبرده است. در صورتی‌که قصد رزرو این هتل را دارید به این مسئله توجه کنید که ورودی این هتل فقط پیاده‌رو است و پارکینگش حدود ۷۰متر دورتر از خود هتل قرار دارد.

هتل عالی‌قاپو روی گوگل مپ

۲- هتل آسمان، شهر اصفهان از بالا

هتلی زیبا، بلندبالا که از روی پل فلزی نمای بسیار زیبایی دارد. این هتل ۴ ستاره که دسترسی خوبی به جاذبه‌های گردشگری شهر دارد توانسته با معماری متفاوت هتلی متمایز از شهر باشد. همین مسئله باعث شده تا بین گزینه های رزرو هتل های ۴ ستاره اصفهان بیاید.

هتل آسمان

هتل آسمان با معماری زیبا، امکانات فراوان و خدمات عالی تجربه خوبی از اسکان در نصف جهان برای شما می‌سازد.

هتل آسمان روی گوگل مپ

۳- هتل سفیر، نوشیدن چای و تماشای چهار باغ

به‌دلیل اینکه عمده تمرکز مراکز تاریخی و جاذبه‌های گردشگری شهر اصفهان اطراف خیابان چهارباغ است هتل‌های زیادی آن اطراف ساخته شده است. هتل‌هایی که بهترین نوع خود است و همه ژن‌هایی از تاریخ شهر را در خون خود دارد.

هتل سفیر

هتل سفیر شهر اصفهان که در خیابان آمادگاه اصفهان ساخته شده جز دسترسی به جاذبه‌های گردشگری کنار بازار بزرگ کتاب اصفهان هم هست و پاتوق خوبی برای کتاب و کتاب‌خوان‌ها محسوب می‌شود.

هتل سفیر روی گوگل مپ

هتل سه ستاره بگیرید

در شهر اصفهان جز مکان‌های ذکرشده هتل‌های ساده و کم هزینه‌تری هم هست که می‌توانید رزرو کنید. هتل‌ های ۳ ستاره اصفهان کمترین قیمت را با امکانات ساده و مناسب ارائه می‌دهد.

۱- هتل زهره، ساختمانی تاریخی دربست در اختیار شما

هتل زهره یکی دیگر از ساختمان‌های قدیمی شهر است که با معماری سنتی و جذاب مخصوص دوران صفویه ساخته شده است. هتلی جذاب که وسط شهر قرار گرفته می‌تواند جواب‌گوی شما برای دسترسی به جاذبه‌های گردشگری و تمام بخش‌های نصف جهان باشد.

هتل زهره

در صورتی‌که قصد رزرو هتل های ۳ ستاره شهر اصفهان را دارید هتل زهره پیشنهاد مناسبی است.

هتل زهره روی گوگل مپ

۲- هتل آزادی، در مسجد سید زندگی کنید

یکی از خیابان‌های معروف و در اصل اداری اصفهان خیابان مسجد سید است. هتل آزادی که هتلی مربوط به سال‌های قبل از انقلاب است در این خیابان قرار گرفته. این هتل کمی از جاذبه‌های گردشگری شهر دور است و همین می‌تواند برای مسافران مشکل‌ساز شود. پیشنهاد می‌کنم در صورتی‌که هدفتان از سفر به اصفهان بازدید از عمارت‌ها و خیابان‌های تاریخی این شهر است هتلی دیگر را انتخاب کنید.

هتل آزادی
البته این ساختمان بین هتل‌ های ۳ ستاره اصفهان نمره خوبی می‌گیرد و هتلی خوب قلمداد می‌شود.

هتل آزادی روی گوگل مپ

جاهای دیدنی نیمی از دنیا را بشناسید

سفرهای متعدد و توریستی همیشه باعث ساخت‌و‌ساز مکان‌های تفریحی و جاذبه‌های گردشگری می‌شود. حال چه این مکان‌ها تاریخی باشد و چه تفریحی. در اصفهان جز عمارت‌های زیبا و چشم‌نواز، محله‌ها، پارک‌ها و سازه‌های زیادی هم هست که بازدید از آن‌ها خالی از لطف نیست. در ادامه این مطلب زیروبم تمام جاهای دیدنی اصفهان را آورده‌ایم.

جاذبه‌های تاریخی شهر اصفهان کجاست؟

در ادامه فهرستی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های تاریخی اصفهان را آورده‌ایم.

۱- میدان نقش‌جهان، زیبایی وسط شهر آبی

قدیمی‌ها می‌گفتند وقتی یک چیزی ارزشمند است حتی دشمنانش هم برای آن اسم می‌گذارند و قصد دارند آن را برای خودشان کنند. میدان نقش‌جهان اصفهان جزو همین‌هاست. به‌هیچ‌وجه نمی‌توان این مجموعه زیبا و دوست‌داشتنی را به چشم نیاورد. به همین دلیل است که هزاران اسم برای آن گفته می‌شود و با تغییر و تثبیت حکومت‌ها هم هنوز این میدان در شهر اصفهان بی‌نظیر است.

میدان نقش جهان اصفهاندسترسی به نقش‌جهان شهر اصفهان

این میدان جایی ساخته شده که از هر نقطه اصفهان بتوان به‌راحتی به آن رسید و دسترسی داشت. همین مسئله باعث شده تا در مرکز گردش تمام وسایل و حمل و نقل عمومی باشد. همان‌طور که اطلاع دارید مجموعه نقشه جهان یک میدان است که ساختمان‌ها و عمارت‌های زیادی را در خود جای داده است به همین دلیل نمی‌توان یک خیابان را برای آدرس آن گفت. همچنین جز خیابان‌های منتهی به این میدان که تعدادشان کم نیست، بازارهای زیادی هم هست که اطراف این میدان قرار دارد و به آنجا دسترسی دارد.

انتهای سه خیابان سپه، سعدی و حافظ ورودی‌های مستقیم به میدان نقش‌جهان هست. خیابان حافظ به‌سمت میدان احمد آباد، خیابان سپه به‌سمت میدان امام حسین و خیابان استانداری و خیابان سعدی هم به‌سمت خیابان استانداری و بهشتی‌نژاد می‌رود. لازم‌ به ذکر است که هر سه خیابان ذکرشده برای تردد با خودرو ممنوعیت دارد.

ایستگاه امام حسین شهر اصفهان دقیقا اول خیابان سپه قرار دارد و این یعنی پس از اینکه سوار مترو شدید، برای رسیدن به میدان نقش‌جهان باید در این ایستگاه پیاده شوید.

اصفهان اتوبوس‌رانی بسیار دقیق و کاربردی دارد و از نقاط مختلف شهر خطوط مختلف اتوبوس به مقصد میدان امام وجود دارد. شما می‌توانید با خط ۴۳ از خیابان لاله و پروین اعتصامی، با خط ۹۲ از خانه شهر اصفهان و میدان جمهوری و با خط ۴۲ از خیابان همدانیان و باغ غدیر به‌سمت میدان امام حسین و از آنجا با پیاده‌روی در خیابان سپه به میدان نقش‌جهان برسید.

ساعت بازدید از میدان نقش‌جهان

این مجموعه همیشه باز است و ورودی‌های آن هیچ‌گاه بسته نمی‌شود، اما برای بازدید از عمارت‌های داخل آن باید در ساعات خاصی حاضر شوید که در ادامه  گفته می‌شود.

میدان نقش‌جهان روی گوگل مپ

۲- پل خواجو پاتوق دوست‌داران هنر

کمتر کسی هست که آوازه پل خواجو و دیگر پل‌های ساخته شده روی زاینده‌رود شهر اصفهان را نشنیده باشد. پل‌هایی که در گذشته برای رفت‌وآمد بوده‌ است؛ اما به‌دلیل استفاده از هنر و معماری اصیل و بسیار خوب، هم‌اکنون به‌عنوان شاهکارهای سازه جهان شناخته می‌شود. این پل یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی اصفهان محسوب می‌شود.

پل خواجو پاتوق دوست داران هنرمسیرهای دسترسی به پل خواجو

دسترسی به پل خواجو با وسایل نقلیه مثل اتوبوس و تاکسی بسیار ساده است. برای رسیدن به این سازه زیبا فقط کافی است امتداد زاینده‌رود را بپیمایید. همچنین این پل روبه‌روی چهارباغ خواجو قرار دارد و اگر قصد کرایه تاکسی دارید می‌توانید آدرس این خیابان را به آن‌ها بدهید. در این منطقه از شهر به‌دلیل اینکه رودخانه و پل‌های قدیمی قرار دارد اجازه حفر تونل و ساخت مترو داده نشده و با این وسیله نمی‌توانید به آن برسید. همچنین اتوبوس‌های خط ۱ اتوبوس‌رانی از ترمینال باقوش‌خانه به این خیابان می‌رود.

ساعت بازدید از پل خواجو

این پل جزو آن مکان‌های دیدنی شهر اصفهان است که هیچ محدودیتی برای بازدید و تماشای آن ندارید. هزینه نمی‌دهید و فقط از منظره و قدم‌زدن روی آن لذت می‌برید.

پل خواجو روی گوگل مپ

۳- بازار مجلل قیصریه شهر اصفهان

بازار قیصریه اصفهان ازجمله فضاهای منتهی به میدان نقش‌جهان است. شمال این میدان بازار قیصریه قرار گرفته است. سردر این بازار با عنوان سردر قیصریه شناخته می‌شود. این بازار که به‌عنوان مرکز فروش فرش اصفهان شناخته می‌شود در گذشته به‌عنوان مجلل‌ترین بازار صفویه شناخته شده بوده است.

بازار مجلل قیصریه اصفهانمسیرهای دسترسی به بازار قیصریه

برای دسترسی به این بازار می‌توانید از همان مسیرهای ذکرشده برای میدان نقش‌جهان نصف جهان استفاده کنید. این بازار و تعداد زیادی از کوچه‌های بازاری اطرافش به هم مرتبط است که بهترین راه ورود به آن‌ها از میدان است.

ساعت بازدید از بازار قیصریه

بازار قیصریه هزینه ورودی ندارد، اما اگر می‌خواهید که خریدی داشته باشید، بهتر است از ساعات ۸ تا حداقل ۵ بعدازظهر به آنجا بروید، زیرا حجره‌دارها و استادان مغازه‌های خود را می‌بندند.

بازار قیصریه روی گوگل مپ

۴- تماشای شکوه در کاخ عالی‌قاپو

هنر، معماری اصیل، قدرت و عظمت را می‌توانید با حضور در کاخ عالی‌قاپو تجربه کنید. عمارت عالی‌قاپو یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که در مجموعه میدان نقش‌جهان قرار گرفته است. عمارتی زیبا که در گذشته محلی برای تماشای مراسم‌های برگزار شده در میدان و جلسات پادشاه بوده است. دنبال‌کردن داستان نقوش طاق و دیوارهای این عمارت لذت‌بخش است و پیشنهاد می‌کنم آن را از دست ندهید.

کاخ عالی قاپومسیرهای دسترسی به عمارت عالی‌قاپو

همان‌طور که گفته شد درِ این عمارت در میدان نقش‌جهان شهر اصفهان باز می‌شود پس باید از مسیرهای گفته شده برای این میدان استفاده کنید. بااین‌حال اگر فقط مختص بازدید از این عمارت به میدان می‌روید از خیابان سپه وارد میدان شوید، زیرا به کاخ نزدیک‌تر است.

ساعت بازدید عمارت عالی‌قاپو

ساعت ۶ تا ۵ بعدازظهر زمان بازدید‌های نیم تا یک ساعته از این کاخ بسیار بزرگ و مجلل است.

عمارت عالی‌قاپو روی گوگل مپ

۵- سی‌وسه پل، پلی طولانی با ساحلی رویایی

برای اصفهانی‌ها همیشه اطراف سی‌وسه پل ساحل زاینده‌رود بوده و می‌ماند. سی‌وسه پل که جزو معدود پل‌های قرینه و البته با معماری دقیق ایرانی است، محلی برای استراحت و دورهمی‌های خانوادگی اصفهانی‌ها شناخته می‌شود. اطراف آن کافی‌شاپ‌های زیادی ساخته شده که لذت استراحت در ساحل زنده‌رود را با نوشیدنی لذیذ، کامل می‌کند.

جاهای دیدنی شهر اصفهان همیشه نام سی‌وسه پل را بالای فهرست خود یدک می‌کشد؛ پس بهتر است بازدید از آن را جزو اولین کارهای سفر قرار دهید.

سی و سه پل، پلی طولانی با ساحلی رویاییمسیرهای دسترسی به سی‌وسه پل

دسترسی به سی‌وسه پل شبیه پل خواجو است. امتداد زنده رود به این پل دوست‌داشتنی ختم می‌شود. این امتداد در انتهای خیابان کمال اسماعیل و اول خیابان مطهری کنار میدان انقلاب به سی‌وسه پل می‌رسد. شما می‌توانید اتوبوس‌های خط ۳۶ را از پایانه صفه و کوی امام سوار شوید تا به سی‌وسه پل شهر اصفهان برسید. یکی از ویژگی‌های این پل قرارگیری کنار چهار باغ عباسی است که حالت پیاده رو دارد و سر دیگرش به میدان امام حسین می‌رسد.

پس می‌توانید با مترو به ایستگاه امام حسین بروید و با قدم‌زدن در چهار باغ به سی‌وسه پل برسید که به نظر من اصفهانی بهترین کار همین است.

ساعت بازدید سی‌وسه پل

همان‌ طور که گفته شد بعضی از جاهای دیدنی اصفهان هیچ محدودیتی در بازدید از نظر ساعت و هزینه ندارد که این پل هم از همین دسته است.

سی‌وسه پل روی گوگل مپ

۶- کاخ چهل‌ستون، ۲۰ ستون یا ۴۰ ستون

کمتر پیش می‌آید که پادشاهی برای جلسه‌های خارجی خود چنین عمارت عجیبی بسازد، ولی شاه عباس با درایت و کاردانی بهترین هنرمندان عصر را برای ساخت این ساختمان اجیر کرد. عمارت چهل‌ستون شهر اصفهان که در باغی به همین نام قرار دارد ساختمانی مجلل با نقاشی، کاشی‌کاری و گچ‌بری‌های زیباست که در هیچ جای دنیا نظیر آن نیست. کمتر ایران‌دوستی را می‌توان یافت که این بنا را ندیده باشد. پس اگر قصد بازدید از جاهای دیدنی اصفهان را دارید کاخ چهل‌ستون را زودتر ببینید.

کاخ چهلستون

مسیرهای دسترسی کاخ چهل‌ستون شهر اصفهان

کاخ چهل‌ستون در خیابان استانداری نزدیک میدان امام حسین ساخته شده است. برای دسترسی به این بنا با مترو می‌توانید در ایستگاه امام حسین پیاده شوید و با کمی پیاده‌روی به آن برسید. همچنین خطوط ۴۲ و ۴۳ اتوبوس که برای میدان نقش‌جهان گفته شد، نیز شما را به میدان امام حسین می‌رساند.

ساعت بازدید کاخ چهل‌ستون

برای مشاهده اوج شکوه و زیبایی که انسان می‌تواند خلق کند باید از ساعت ۸ تا ۱۶:۳۰ به این مکان بروید.

کاخ چهل‌ستون روی گوگل مپ

جاذبه‌های مذهبی شهر اصفهان چیست؟

شهر اصفهان را می‌توان یکی از شهرهای مذهبی ایران دانست که اماکن مذهبی اما دیدنی مختلفی دارد.

۱- مسجد شیخ لطف الله با گنبدی به‌رنگ آسمان

اصفهانی‌ها با نام مسجد شیخ لطف الله بزرگ شده‌اند. آن‌ها همیشه با مشاهده عکس گنبدی زیبا و منحصربه‌فرد آن به‌وجد می‌آیند و برای مشاهده نقوش به‌وجودآمده از پنجره و نور در مسجد همیشه حاضر می‌شود. این مسجد که یکی از جاهای دیدنی شهر اصفهان محسوب می‌شود عضوی از خانواده بزرگ میدان نقش‌جهان است.

مسجد شیخ لطف اللهمسیرهای دسترسی مسجد شیخ لطف الله

دسترسی به این مسجد از خیابان‌های حافظ و سعدی و سپه امکان‌پذیر است، اما خیابان حافظ و ورودی آن به میدان فاصله کمتری با مسجد دارد.

ساعات بازدید شیخ لطف الله

درب مسجد شیخ لطف الله برای بازدید همه از ساعت ۹ تا ۱۷ هر روز باز است.

مسجد شیخ لطف الله روی گوگل مپ

۲- مسجد امام تجلی عظمت معماری

با ورود به میدان نقش‌جهان و گشتی کوچک، اولین ساختمانی که بزرگی و زیبایی آن چشم شما را می‌گیرد ساختمان، گنبد و مناره‌های مسجد امام شهر اصفهان است. مسجدی بی‌نظیر در تاریخ با شاهکارهایی از کاشی‌کاری، نجاری و معماری که بازدید یک‌باره، دوباره و حتی سه‌باره آنجا نیز تمام حقایق بنا را برای شما مشخص نمی‌کند. جاهای دیدنی اصفهان مسجد زیاد دارد، اما هیچ‌کدام مثل مسجد امام باعظمت نیست.

مسجد امام تجلی عظمت معماریمسیرهای دسترسی به مسجد امام

مسجد امام در ضلع جنوبی میدان نقش‌جهان روبه‌روی خیابان سعدی قرار دارد. برای رسیدن به این مسجد باید از ورودی خیابان سعدی وارد مسجد شوید که کمی بد راه است. پیشنهاد می‌کنم با ورود از ورودی خیابان حافظ با یک تیر دو نشان بزنید. هم کمی در محیط میدان پیاده‌روی کنید و هم در مسیر نمای بسیار چشم‌نواز مسجد را از دور ببینید که یکی از ویژگی‌های آن محسوب می‌شود.

ساعت بازدید مسجد شهر اصفهان

بازدید از مسجد امام در تابستان از ۹ صبح تا ۹ شب و در زمستان از ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر آزاد است.

مسجد امام روی گوگل مپ

۳- کلیسای وانک شهر اصفهان

کسانی که با اصفهان آشنا نیستند نمی‌دانند که یکی از دلایل لقب نصف جهان تعدد و تفاوت مردم در دین و مذهب‌های‌شان است. یکی از نشانه‌های این مسئله کلیسای بزرگ وانک است که در محله جلفای اصفهانی‌ها ساخته شده. کلیسایی تاریخی که بازدیدهای گردشگری نیز دارد.

مسجد امام تجلی عظمت معماری

مسیرهای دسترسی به کلیسای وانک

کلیسای وانک در محله جلفا شهر اصفهان قرار دارد. اطراف این محله دو خیابان معروف حکیم نظامی و نظر قرار گرفته است که به نسبت دیگر خیابان‌ها دسترسی بهتری با وسایل حمل و نقل عمومی دارد. شما می‌توانید با حرکت در خیابان حکیم نظامی وارد خیابان کلیسا شوید. این خیابان اول محله جلفا محسوب می‌شود و حتی در آن پارکینگی هم برای پارک خودرو هست، اما به‌دلیل عرض کم کوچه‌های محله پیشنهاد می‌کنم خودرو خود را در خیابان حکیم نظامی پارک و پیاده وارد محله جلفا شوید.

کوچه‌های آن طول زیادی ندارد، اما با ورود به آن‌ها متوجه می‌شوید که فضای آن با دیگر کوچه‌های شهر تفاوتش از زمین تا آسمان است.

ساعات بازدید از کلیسا وانک

جز شب‌ها زمان دیگری برای ممنوعیت ورود به این کلیسای شهر اصفهان تعیین نشده است. شما می‌توانید روزهای تعطیل جمعه و… وارد آن شوید و با مشاهده فضای زیبا و دوست‌داشتنی که دارد لذت ببرید.

کلیسای وانک روی گوگل مپ

۴- آتشگاه شهر اصفهان تماشای خدا روی کوه

همان‌طور که گفته شد، اصفهان در گذشته و حتی حال محل زندگی مردم با ادیان مختلف بوده است. کوه آتشگاه یا آتشکده اصفهان یکی از آثاری است که از این مردم باقی مانده است. ساختمانی بزرگ روی کوه که البته پس از چندیدن میلیون سال قدمت قسمت‌های زیادی از آن تخریب شده است. این بنا جزو جاهای دیدنی اصفهان است که دور از دیگر مکان‌های گردشگری قرار دارد.

کلیسای زیبای وانک

مسیرهای دسترسی آتشگاه اصفهان

دسترسی به این بنا یکی از چالش هایی است که برای مسافران پیش می آید. قرارگیری این ساختمان روی کوه و پس از آن ایجاد یک اتوبان کنار آن همچنین دوری بنا از شهر اصفهان باعث شده تا پیاده با مترو یا حتی اتوبوس نتوان به آنجا رفت. بهترین راهی که می‌توان برای بازدید از آتشکده پیشنهاد داد کرایه تاکسی دربست است. آتشگاه اصفهان در خیابان آتشگاه جاده نجف‌آباد قرار گرفته و برای رسیدن به آن نیز باید آدرس همین مسیر را به تاکسی بدهید.

ساعت بازدید از آتشگاه اصفهان

متاسفانه توجه زیادی به این بنا نشده و بازدید از آن قانون خاصی ندارد. اگر علاقه‌مندید که بنا را بهتر ببینید صبح تا عصر راهی آنجا شوید. همچنین هزینه‌ای برای بلیط بازدید از آن گرفته نمی‌شود.

آتشگاه اصفهان روی گوگل مپ

جاهای دیدنی اصفهان که برای پیاده‌گردی مناسب است

اصفهان با خیابان‌های سرسبز و دیدنی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای پیاده‌روی است.

۱- محله جلفا متفاوت و زیبا

محله جلفا یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر اصفهان است که اگر فقط برای گردش پیاده در آن وقت بگذارید و از کلیسا و کافه‌های موجود در آن بازدید نکنید نصف روز شما را پر می‌کند. کوچه‌هایی متفاوت با معماری شهر و مردمانی خون‌گرم و عزیز. این محله که مسیحی‌های اصفهان در آن زندگی می‌کنند یکی از باکلاس‌ترین محله‌های اصفهان محسوب می‌شود و میدانش پاتوق جوانان شهر است. شما می‌توانید در کافه‌های جلفا قرار بگذارید یا سفارش نوشیدنی گرم از تماشای کوچه‌های آن لذت ببرید.

محله جلفا شهر اصفهانمسیرهای دسترسی محله جلفا شهر اصفهان

دسترسی به محله جلفا از دو خیابان حکیم نظامی و نظر راحت تر است. این دو خیابان که اطراف محله قرار دارد ایستگاه‌های اتوبوس متعدد و تاکسی‌های خطی دارد که شما را به ورودی‌های محله جلفا می‌رساند.

محله جلفا روی گوگل مپ

۲- چهارباغ عباسی جایی برای قدم‌زدن

خیابانی که برای قدم‌زدن ساخته شد. چهارباغ نام مجموعه باغ‌هایی بود که با معماری خاصی ساخته شده بود و بین آن‌ها خیابان‌های کیشده بودند. در اصل این خیابان‌ها محل قدم‌زدن و لذت از طبیعت بوده است پس خیابان چهارباغ را از همان اول برای قدم‌زدن ساختند.

به‌همت شهرداری شهر اصفهان این محل بازسازی و سنگ‌فرش آن کامل شد. محیطی سنتی با رفت‌وآمد مردم و نیمکت‌هایی که می‌توانید ساعت‌ها روی آن بنشینید و متوجه گذر ساعت نشوید. دعا می‌کنم نصیبتان شود پاییز در این خیابان قدم بزنید تا برگ‌ریزان درخت‌های آن را مشاهده کنید یا تابستان زیر درخت‌های تنومندش هوای سرد را بچشید و کمی سایه بگیرید.

چهار باغ عباسیمسیرهای دسترسی چهار باغ عباسی

این خیابان بین میدان امام حسین یعنی آخر خیابان استانداری و میدان انقلاب یعنی آخر خیابان کمال اسماعیل شهر اصفهان قرار دارد. پارکینگ‌های زیادی اطراف آن است که می‌توانید خودرو خود را در آن‌ها پارک کنید، اما به‌دلیل ازدحام جمعیت معمولا سرشب همه پر هستند. پشینهاد می‌کنم برای رسیدن به این خیابان از مترو در ایستگاه امام حسین یا اتوبوس‌های خط یک باقوش‌خانه استفاده کنید.

خیابان چهار باغ روی گوگل مپ

موزه‌گردی در جاهای دیدنی اصفهان

اگر علاقه‌مندید که واقعیت نقاشی‌ها و عکس‌های قدیمی ساختمان‌های شهر اصفهان را ببینید پیشنهاد می‌کنم سری به موزه‌های اصفهان بزنید.

۱- موزه موسیقی اصفهان

یکی از معدود موزه‌های ایران است که شما می‌توانید واقعیت تمام نقاشی‌های دیده شده حتی در همان روز را مشاهده کنید. سازهای قدیمی که شباهت عجیبی به ساز در نقاشی‌های چهل‌ستون و عالی‌قاپو دارد در موزه‌ای به نام موزه موسیقی شهر اصفهان جمع شده است. این موزه خصوصی می‌تواند نقطه عطفی برای هر موسیقی‌دان باشد.

موزه موسیقی اصفهانمسیرهای دسترسی به موزه موسیقی

موزه در خیابان مهرداد پلاک ۷۴ و قسمتی از محله جلفا ایجاد شده است. برای دسترسی به آن بهترین راه استفاده از اتوبوس‌های خیابان توحید است. پس از پیاده‌شدن به‌سمت محله جلفا و خیابان مهرداد بروید.

ساعت و هزینه بازدید از موزه موسیقی

این موزه از ساعت ۹ صبح تا عصر هر روز جز روزهای تعطیل باز است.

موزه موسیقی اصفهان روی گوگل مپ

۲- موزه هنرهای تزیینی اصفهان

ساختمان رکیب خانه شهر اصفهان محلی است که آثار تزیینی مثل تابلو، کتاب، دست‌خط، مجسمه و اشیا قیمتی در آن نگهداری می‌شود. ساختمانی قدیمی که می‌توانید رگه‌هایی از هنر اصیل ایرانی را در آن مشاهده کنید. این ساختمان که در گذشته محل نگهداری اشیا اصطبل سلطنتی بوده است هم‌اکنون به‌عنوان یکی از پربازدیدترین موزه‌های اصفهان شناخته می‌شود و بازدیدکنندگان زیادی به‌عنوان جاهای دیدنی اصفهان آن را می‌شناسند.

موزه هنرهای تزئیینی اصفهانمسیرهای دسترسی به موزه هنرهای تزیینی

موزه در خیابان استانداری، روبه‎‌روی دانشگاه پردیس شهر اصفهان قرار گرفته است. ساختمان قدیمی آن باعث شده تا از دیگر بناهای اطراف متمایز باشد و بیشتر به چشم بیاید. شما می‌توانید برای دسترسی به آن از خطوط اتوبوس‌رانی منتهی به خیابان استانداری استفاده کنید.

ساعات بازدید از موزه هنرهای تزییینی

ساعت بازدید از موزه از ۹ تا ۱:۳۰ دقیقه ظهر و از ۲:۳۰ تا ۷ بعدازظهر ادامه دارد.

آدرس موزه هنرهای تزیینی روی گوگل مپ

پارک و جاهای دیدنی شهر اصفهان برای تفریح کجاست؟

اگر برای گردش و تفریح به نیمی از جهان قدم گذاشتید، پارک‌ها و جاهای دیدنی اصفهان را از دست ندهید.

۱- شهر رویاهای اصفهان

شهربازی رویاهای شهر اصفهان مجموعه‌ای برای بازی و سرگرمی کودکانه است که بیشتر توسط بزرگ‌ترها استفاده می‌شود. این مجموعه که قسمت‌های متفاوت سرپوشیده و سرباز دارد به‌عنوان یکی از برترین مکان‌های سرگرمی در خاورمیانه شناخته شده است.

شهر رویاهای اصفهانمسیرهای دسترسی شهر رویاهای اصفهان

شهر رویاهای اصفهان در بزرگ‌راه کمربندی شرق اصفهان، پس از روشن دشت، نرسیده به دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان ساخته شده است. طبیعتا دسترسی به این مجموعه، جز با خودرو شخصی راه دیگری ندارد.

ساعات بازدید از شهر رویاهای اصفهان

بازدید از این مجموعه در فصل بهار تابستان از ۹ صبح تا ۱۲ شب امکان‌پذیر است، اما بازدید از آن در ماه‌های سرد سال فقط تا ۵ بعدازظهر آزاد است.

شهربازی رویاها روی گوگل مپ

۲- پارک کوهستانی صفه شهر اصفهان

پارک کوهستانی صفه یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی اصفهان بین خود آن‌هاست. مجموعه‌ای از مکان‌های تفریحی روی قسمتی از رشته کوه زاگرس که تماشای شهر روی آن بسیار دیدنی است. این پارک بین جوانان اصفهان مخصوصا صبح‌های جمعه یا روزها و شب‌های تعطیلی بسیار طرفدار دارد.

پارک کوهستانی صفه

مسیرهای دسترسی به پارک کوهستانی صفه

برای رسیدن به این پارک شهر اصفهان هم می‌توان از تاکسی‌های دربست هم از خودرو شخصی و هم خطوط اتوبوس‌رانی استفاده کرد. انتهای بلوار شهدای صفه محلی است که این پارک ساخته شده است. خط ۱۰۷ از شهرک شهید کشوری، خط ۵۴ از بهارستان، خط ۸۰ از سه‌راه ملک‌شهر و خط ۳۷ از راه‌آهن مسیرهایی است که اتوبوس‌های آن به پارک و دو یا سه ایستگاهش ختم می‌شود.

پارک کوهستانی صفه روی گوگل مپ

۳- پارک جنگلی ناژوان شهر اصفهان

پارک جنگلی ناژوان مجموعه چندمنظوره است که شامل باغ بانوان، تله‌سیژ، آکواریوم، باغ گل‌ها، باغ پرندگان و مسیر دوچرخه‌سواری می‌شود. مردم اصفهان به بخش‌های طبیعی این پارک جنگلی بیشه نیز می‌گویند.

پارک جنگلی ناژوانمسیرهای دسترسی به پارک جنگلی ناژوان

ایستگاه اتوبوس و مترو در این پارک جنگلی وجود ندارد. اگر بخواهید به ناژوان بروید، باید با تاکسی یا خودرو شخصی به بزرگ‌راه شهید حبیب‌اللهی رفته و باتوجه‌‌به تابلوهای راهنمایی از خروجی ناژوان خارج شوید.

ساعت بازدید از پارک جنگلی ناژوان

ورود به پارک جنگلی ناژوان برای همه آزاد است و فقط به‌منظور بازدید از بخش‌های آن باید هزینه پرداخت کنید. برای بازدید از باغ پرندگان این مجموعه باید از ساعت ۸ تا ۱۸ به ناژوان بروید.

یکی‌ دیگر از تفریحاتی که نباید با رفتن به ناژوان از دست دهید، تجربه تله‌سیژ است. با این‌کار می‌توانید این پارک منحصربه‌فرد را از نمای بالا تماشا کنید.

پارک جنگلی ناژوان روی گوگل مپ

بهترین مراکز خرید شهر اصفهان کدام است؟

برای آن‌هایی که عاشق خریدند، مراکز تجاری و پاساژهای اصفهان انتخاب ایده‌ئالی خواهد بود.

۱- مرکز خرید سیتی‌سنتر

مرکز خرید سیتی‌سنتر مجموعه بزرگ و مجلل در شهر سپاهان شهر اصفهان است. این مجموعه که بخش‌های تفریحی و تجاری بسیار زیادی دارد توانسته با جذب سرمایه و افتتاح مغازههایی برای برندهای معروف توجه مردم را به خود جلب کند.

مراکز خرید شهر اصفهانمسیرهای دسترسی به سیتی‌سنتر

شهر اصفهان و بزرگ‌راه شهید دستجردی، محلی است که مجموعه بزرگ تفریحی گردشگری سیتی‌سنتر ساخته شده است. دسترسی به این مجموعه جز خودرو شخصی با هیچ وسیله نقلیه دیگری امکان‌پذیر نیست.

ساعات بازدید از سیتی‌سنتر

بخش‌های مختلف این مجموعه ساعت بازدید مختلفی دارد که شامل فودکورت از ۱۰:۰۰ تا ۲۴:۰۰ موزه از ۱۰:۰۰ تا ۲۲:۰۰ شهربازی از ۱۶:۰۰ تا ۲۳:۰۰ و سینما از ۱۰:۰۰ تا ۲۴:۰۰ می‌شود. هرکدام از این بخش‌ها هزینه‌های جداگانه‌ای دارد.

سیتی سنتر روی گوگل مپ

۲- بازار از جاهای دیدنی شهر اصفهان

سبزه میدان یا بازار بزرگ اصفهان بازاری متشکل از راسته‌های مختلف و کسب‌وکارهای متفاوت است که می‌توانید از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را در آن بیابید. این بازار ورودی‌های مختلفی دارد که اصلی‌ترین ورودی آن در خیابان عبدالرزاق قرار دارد.

بازارهای شهر اصفهانمسیرهای دسترسی به بازار اصفهان

دسترسی به این بازار که وسط شهر اصفهان ساخته شده است بسیار راحت است. اتوبوس‌های زیادی از نقاط مختلف اصفهان به خیابان عبدالرزاق می‌رود و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. همچنین تاکسی‌های دربستی و خطی در خیابان‌های ابن سینا، تختی و محله طوقچی است که به هرکدام اسم سبزه میدان را بگویید مسیر را چشم بسته می‌رود.

ساعت بازشدن مغازه‌ها

این بازار از ۹ صبح هر روز تا حدود ۹ شب و در ایام پیک خرید مثل نوروز تا ۱۲ شب هم فعال است.

بازار بزرگ اصفهان روی گوگل مپ

۳- ارگ جهان‌نما شهر اصفهان

ارگ عظیم جهان‌نما یکی از پروژه‌های بزرگ و البته پرچالش شهرداری اصفهان محسوب می‌شود. این ساختمان که به‌عنوان مجموعه تجاری ساخته شده است بیشتر بورس لوازم دیجیتال و لوازم جانبی کالاهای دیجیتال محسوب می‌شود.

ارگ جهان نمامسیرهای دسترسی به ارگ جهان‌نما

سر دروزاه دولت یا میدان امام حسین محلی است که این بازار بنا شده است. دسترسی به این بازار با سه روش تاکسی، مترو و اتوبوس امکان‌پذیر است. با مترو باید در ایستگاه امام حسین از زیر زمین بیرون بیایید که رو‌به‌رویتان ارگ قرار می‌گیرد. همچنین اتوبوس‌های زیادی از نقاط مختلف شهر به خیابان استانداری و میدان امام حسین می‌رود که مسیر همه آن‌ها به ارگ جهان‌نما می‌رسد.

ساعت مراجعه به ارگ جهان‌نما شهر اصفهان

مغازه‌ها در ارگ جهان‌نما از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر فعال بوده و امکان خرید از آن‌ها فراهم است.

ارگ جهان‌نما روی گوگل مپ

۴- مجتمع پارک بزرگ و جامع

مجتمع پارک یکی از پاساژهای بی‌نظیر و بزرگ اصفهان است که با سرزدن به آن هر چیزی که نیاز داشته باشید را به‌ دست می‌آورید. در مجتمع پارک، فضای سبز بسیار بزرگی هم تعیین شده که استفاده از آن موقع خرید به ‌راحتی شما کمک می‌کند.

مجتمع پارکمسیرهای دسترسی به مجتمع پارک شهر اصفهان

برای رفتن به این پارک باید به خیابان چهار باغ بالا بروید. خط اتوبوس‌های زیادی از مسیرهای متفاوت به این خیابان می‌رود. مسیر اتوبوس‌های تندرو هم به همین نقطه ختم می‌شود که در صورت استفاده از آن متوجه کاربردی بودنش خواهید شد.

ساعات مراجعه به مجتمع پارک

مجتمع پارک نیز مثل تمام بازارها صبح تا شب باز است و در مواقع پیک خرید، این ساعات تا نیمه‌شب نیز ادامه می‌یابد.

مجتمع پارک روی گوگل مپ

بهترین کافه و رستوران‌های اصفهان

یکی از ویژگی‌های شهر اصفهان غذاهای جذاب و دوست‌داشتنی آن است. رستوران‌های این شهر انواع غذاهای سنتی و جدید ایرانی و خارجی را طبخ می‌کنند. به شما پیشنهاد می‌دهم که حتما سری به رستوران‌های اصفهان بزنید و فقط برای یک‌بار خورشت ماست سفارش دهید تا عاشقش شوید.

۱- رستوران شهرزاد شهر اصفهان

رستورانی دوست‌داشتنی و جذاب با منویی از غذاهایی سنتی ایرانی. این رستوران که به غذاهای اصیل و خوش‌طعمش معروف است ویژگی مهم دیگری هم دارد که ساختمان آن است. ساختمان رستوران شهرزاد به‌شکل سنتی و بازسازی شده عمارتی قدیمی کنار چهار باغ عباسی است.

رستوران شهرزاد اصفهانرستوران شهرزاد روی گوگل مپ

۲- رستوران سنتی نقش‌جهان

محیط میدان نقش‌جهان شهر اصفهان محیطی جذاب و دوست‌داشتنی است که اگر با غذاهای سنتی ایرانی در فضایی سنتی همراه شود، بسیار دلنشین است. همخوانی این رستوران با حال‌وهوای هر فردی که وارد میدان می‌شود باعث شده علی‌رغم گرانی قیمت‌ها، باز هم افراد زیادی مشتاق حضور در آنجا باشند.

رستوران سنتی نقش جهانرستوران نقش‌جهان روی گوگل مپ

۳- رستوران خوان گستر

رستوران خوان گستر یکی دیگر از مکان‌های سنتی و جذاب شهر اصفهان است که هیچ فردی از غذاخوردن در آن سیر نمی‌شود. مطمئنا پس از قدمزدن در محله جلفا و مشاهده فضای صمیمی آن دلتان می‌خواهد در رستورانی سنتی غذای ایرانی اصیل را هم میل کنید.

رستوران خوان گستر شهر اصفهان

رستوران خوان گستر که با طراحی فضایی مینیمال و ساده توانسته نظر مردم را به خود جلب کند گزینه خوبی است که به شما پیشنهاد می‌کنم.

رستوران خوان گستر روی گوگل مپ

۴- رستوران شاندیز صفه شهر اصفهان

رستوران شاندیز مجموعه‌ای بی‌نظیر و زیبا از انواع جاذبه‌های گردشگری به شمار می‌آید که مهم‌ترین آن فودکورت مجموعه است. رستورانی مدرن با نمای زیبای کوهستانی که دل مسافر و کوه‌نورد را آب می‌کند.

شکم گردی در اصفهانشاندیز روی گوگل مپ

  • کافه رستوران عمارت نمکدان: عمارت نمکدان در گذر پست مطبخ میدان نقش‌جهان قرار گرفته با انواع غذا های سنتی از شما پذیرایی می‌کند.
  • رستوران نیکان: رستوران نیکان در خیابان میر محلی دوست‌داشتنی دنج و زیباست که انواع غذاهای سنتی و جدید را طبخ می‌کنند.
  • کافه رستوران مس و قالی: در کافه رستوران مس و قالی تلفیقی از علوم دیجیتال و سنت را کنار غذاهای جذاب و فضای دیدنی تجربه کنید.
  • رستوران بریانی اعظم: بریانی یکی از غذاهای دوست‌داشتنی اصفهان است که در مجموعه رستوران‌های بریانی اعظم به بهترین شکل طبخ و آماده سرو می‌شود.

نیمی از جهان را در اصفهان تماشا کنید

به نظرم تاکنون متوجه شده‌اید که شهر اصفهان به چه دلیل نصف جهان نامیده می‌شود. در کمتر شهری می‌توانید کنار سماورسازی و فروش آن کافه و رستوران‌های سنتی بیابید. در هیچ شهری میدان نقش‌جهان یا حتی چیزی شبیه به آن نیست یا بازارهای مجلل اصفهان نمونه دیگری ندارد. به‌جرئت می‌توانم ادعا کنم جاهای دیدنی اصفهان که در این مطلب گفته شد را در هیچ کجای دنیا نمی‌توانید بیابید پس از سفر به این شهر رویایی با آسمان آبی غافل نشوید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.