بازار قیصریه

گفتنی‌هایی از بازار قیصریه اصفهان که تاکنون به گوشتان نخورده

معرفی صفر تا صد بازار قیصریه

بی‌شک نام بازار قیصریه اصفهان به گوش همه نگوییم به گوش اکثر افراد رسیده و کمتر کسی است که با آن آشنایی نداشته باشد. اما آیا همه آن‌هایی که اسم این بازار به گوششان خورده، همه‌چیز را درباره این بازار می‌دانند؟ شما چطور؟ آیا می‌دانستید در این بازار حجره‌های وجود دارد که بیش از ۴۰۰ سال است تغییر کاربری نداده و هنوز همان شغل ۴۰۰ سال پیش در آن‌ها پا بر جاست؟ آیا می‌دانستید این بازار جز لوکس‌ترین بازارهای زمان قدیم و حتی زمان حال است؟

شاید لوکس‌بودن را در طراحی مدرن بنا بدانید، اما یک شاهکار معماری چیزی فراتر از معماری لوکس است. درست مثل بازار قیصریه اصفهان که هم یک شاهکار معماری است و هم کالاهایی در آن به‌ فروش می‌رسد، اکثرا عتیقه و بسیار ارزشمند است. بله شما با یک بازار باشکوه و یک شاهکار معماری روبه‌رویید که نظیر آن در کمتر نقطه‌ای از جهان پیدا شده و جز دیدنی‌ترین آثار تاریخی ایران به‌ شمار می‌رود. اگر دوست دارید دانستنی‌هایی درباره این بازار که کمتر درباره آن‌ها سخنی به‌ میان آمده بدانید، کوله‌بار سفر خود را بسته و با مجله گردشگری علی‌بابا همراه باشید تا با عبور از کوچه‌پس‌کوچه‌های اصفهان با حقایقی درباره مرکز فروش کالاهای عتیقه و صنایع‌دستی اصفهان یعنی بازار قیصریه آشنا شوید.

آدرس بازار قیصریه اصفهان کجاست؟
بازار قیصریه اصفهان در ضلع شمالی میدان نقش جهان قرار دارد.
داستان نقاشی سردر بازار قیصریه اصفهان چیست؟
سردر بازار قیصریه چندین نقاشی را درون خود جای که هر کدام بیشتر از اینکه داستانی داشته باشد، موضوعی را به‌تصویر کشیده و ماندگار کرده است؛ به‌طوری‌که نقاشی اصلی که روی دیوارهای سردر نقاشی شده است، جنگ شاه عباس با ازبکان را به‌تصویر کشیده و سربلندی و صلابت ملی ایران را نشان می‌دهد. نقاشی رقص و آواز اروپاییان نیز نشان از عین و نوش و زندگی دنیوی یا بهشت زمینی دارد. نقاشی شکارگاه نیز جدا شدن از پلیدی و رسیدن به پاکی را یادآور شده و در نهایت نقاشی دو مرد تیرانداز جوان با لباس عصر صفویه، تنه‌ی شیر و دم اژدها نیز نقاشی صورت فلکی اصفهان (برج قوس) و نشانگر صحنه مبارزه است.
بازار قیصریه اصفهان مربوط به چه دوره ای است؟
دوره صفویه
ساعات کاری بازار قیصریه چگونه است؟
ساعات کار بازار بر اساس فعالیت کسبه بوده و در فصل‌های مختلف متفاوت است؛ اما معمولا بازار در بهار و تابستان بازار از ساعت ۹ صبح فعالیت خود را شروع کرده و تا ۶ بعدازظهر به طور یکسره فعالیت می‌کند. در فصل‌های پاییز و زمستان نیز ساعت‌های کاری بازار یک ساعت کمتر شده و از ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر یکسره باز است.

تاریخچه بازار قیصریه اصفهان

بازار قیصریه اصفهان قدمتی نزدیک به ۵۰۰ سال دارد. این بازار بین‌ سال‌های ۱۰۱۱ تا ۱۰۲۹ به‌ دستور شاه عباس اول و به دست توانمند استاد علی‌اکبر معمار اصفهانی ساخته شده است. بازار قیصریه به‌ نام‌های بازار شاهی یا بازار سلطانی نیز شناخته می‌شود، اما نام اصلی آن همان بازار قیصریه است.

به‌نقلی از جهانگردان بزرگی همچون ناصرخسرو و شاردن، نام بازار قیصریه اصفهان برگرفته از قیصریه یا قیساریا در آسیای صغیر یا همان ترکیه امروزی است و دلیل این نام‌گذاری شباهت بازار قیصریه به قیصریه ترکیه بوده است. البته درباره نام بازار توصیفی قدیمی‌تر در کتاب رساله محاسن اصفهان وجود دارد که به همین موضوع اشاره می‌کند.

کمی به سردر خیره شده و بالای سرتان را که نگاه کنید، سقف زیبای سردر در بالای سرتان دلبری می‌کند. دیواره‌های سردر نیز با نقاشی‌های فاخر و بی‌نظیری خود چشم‌نوازی کرده و هرکدام راوی داستانی است داستان‌هایی که می‌توانید راوی داستانشان شما باشید و داستان با قوه خیال خود برای آن‌ها بنویسید.

گفتنی است سردر بازار قیصریه نیز جز آثار جهانی و ملی به‌ شمار رفته و در تاریخ ۱۵ دی‌ماه سال ۱۳۱۰ به شماره ثبت ۱۰۳ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

بازار قیصریهکاروان‌سرای شاهی

کاروان‌سرای شاهی در بخش غربی بازار قرار گرفته و این روزها به یکی از بخش‌های تاریخی بازار تبدیل شده است. از این بنای تاریخی در گذشته نه‌تنها برای ارائه خدمات به مسافرانی که از راه دور به این بازار می‌آمده‌اند مورد استفاده قرار می‌گرفته است، بلکه در مدیریت راسته‌ها نیز از آن استفاده می‌شده است. کاروان‌سرای شاهی بازار قیصریه این روزها بین بازاریان و مردم عادی به سرای ملک‌التجار شهرت داشته و به‌عنوان انبار کالای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ضراب‌خانه

ضراب‌خانه بازار قیصریه اصفهان که این روزها فقط اسکلتی از آن به‌جامانده اما رسالت خود را ادامه داده و به ساختمان یک بانک دولتی تبدیل شده است، محلی برای ضرب سکه در دوران صفوی بوده است. این بنای قدیمی در بخشی شرقی بازار واقع شده و برای تماشای بقایای آن باید به راسته چیت‌سازها بروید.

نقارخانه

نقارخانه بازار در طبقه سوم سردر آن قرار داشته که همان‌طور که کمی قبل‌تر اشاره کردیم، متاسفانه این روزها اثری از آن نیست و فقط حس تلخ نبود آن احساس می‌شود. در قدیم از این نقارخانه در قدیم برای اعلام طلوع و غروب آفتاب، آیین‌های مختلف و مناسبت‌های گوناگون، آماده‌باش نظامی، اطلاع اخبار مهم به مردم، تحویل سال یا ورود کالاهایی که مردم در انتظارشان بوده‌اند استفاده و در هرکدام از اتفاق‌های یادشده نقاره آن نواخته می‌شده است.

چارسوی بازار

چارسوی بازار شاهی یا همان قیصریه اصفهان زیباترین بخش بازار است. این بخش از بازار با طاق گنبدی و مقرنس‌های اسلیمی‌اش حقیقتا چشم‌نواز است و اگر اغراق نباشد ساعت‌ها ارزش نشستن و تماشاکردن دارد؛ به‌خصوص اینکه اطراف آن نیز حجره‌های سنتی قرار داشته و حس‌وحالی نوستالژیک به شما خواهد داد.

این چارسو از جنوب به بازار شاهی یا همان قیصریه، از شمال به تیمچه ضراب‌خانه، از شرق به ضراب‌خانه سلطتنی و از غرب به کاروان‌سرا منتهی می‌شود. برای دسترسی به این بخش از بازار کافی است از سردر قیصریه وارد بازار شده و چند دقیقه‌ای در بازار قدم بزنید تا به آن برسید.

دیدنی های اصفهانراسته‌های بازار قیصریه اصفهان

بازار شاهی اصفهان راسته‌ها و سرای‌های زیادی را درون خود جای داده که هرکدام در رسته‌ای شغلی مشغول فعالیت‌اند. از معروف‌ترین سراها و راسته های بازار قیصریه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرای اردستانی‌ها
 • سرای خانی
 • سرای آقا
 • سرای پادرخت سوخته
 • سرای میراسماعیل
 • سرای خوانساری‌ها
 • سرای گلشن
 • سرای تالار
 • سرای جارچی
 • سرای فخر
 • راسته بازار عریان
 • راسته هارونیه
 • راسته نیم‌آورد گلشن
 • راسته مخلص
 • راسته سماورسازها
 • راسته مقصودبیک

بازار سنتی قیصریهآدرس بازار قیصریه اصفهان کجاست؟

بازار قیصریه در بخش شمالی میدان نقش جهان یا همان میدان امام اصفهان قرار گرفته و میدان امام را به بازار عتیق (کهنه) مرتبط می‌کند. برای دسترسی به بازار دو راه پیش روی شما قرار دارد.

۱. دسترسی از چهارراه شکرشکن

از چهارراه شکرشکن وارد خیابان حافظ شده و سپس وارد میدان نقش جهان شوید. وارد میدان که شدید سمت راست شما درست در وسط میدان، سردر بازار قرار گرفته است که می‌توانید از طریق آن وارد بازار شوید.

۲. دسترسی از میدان امام حسین(ع)

برای دسترسی به بازار قیصریه اصفهان از سمت میدان امام حسین(ع)، وارد خیابان سپاه یا همان سپه شده و تا انتهای خیابان پیش بروید. وقتی به انتهای خیابان رسیدید میدان نقش جهان پیش روی شما قرار دارد. وارد میدان که شدید بازار در سمت چپ شما در وسط میدان قرار گرفته است.

ساعات بازدید از بازار قیصریه اصفهان

ساعات کار بازار بر اساس فعالیت کسبه بوده و در فصل‌های مختلف متفاوت است؛ اما معمولا بازار در بهار و تابستان بازار از ساعت ۹ صبح فعالیت خود را شروع می‌کند و تا ۶ بعدازظهر به‌طور یکسره فعالیت می‌کند. در فصل‌های پاییز و زمستان نیز ساعت‌های کاری بازار یک ساعت کمتر شده و از ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر یکسره باز است. برای بازدید از بازار پیشنهاد می‌کنیم، حتما ۳ تا ۴ ساعت وقت بگذارید تا بتوانید از همه جاذبه‌های آن کمال بهره و لذت را ببرید.

بازار قیصریه اصفهان در گوگل مپ

بازار قیصریه؛ بازاری که بارها ارزش دیدن دارد

دیدنی‌بودن جای‌جای بازار کنار کاربری تجاری آن باعث شده تا هر آدمی با هر سلیقه‌ای از حضور در این بازار کمال لذت را ببرد. بنابراین فرقی نمی‌کند عاشق خریدید، به بناهای تاریخی علاقه دارید یا صرفا عاشق سفرید. جذابیت این بنا به‌قدری زیاد است که کمتر کسی است که دلش نخواهد برای یک بار هم که شده در این بازار قدم زده و زیبایی‌هایش را نظاره کند. آنچه گفتنی بود را برایتان شرح دادیم، وقت آن رسیده که کوله‌بار سفر خود را بسته و به اصفهان سفر کنید تا از نزدیک آنچه وصف کردیم را تماشا کنید و از آن لذت ببرید.

گردش و خرید در اصفهاناگر قبلا از بازار قیصریه اصفهان بازدید کرده و تجربه‌ای از آن دارید یا فکر می‌کنید چیزی از قلم جا مانده است. آن را برای ما و سایر کاربران مجله گردشگری علی بابا درمیان بگذارید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.