دریاچه دالامپر

دریاچه دالامپر ارومیه و تجربه خنکای آب سرد در داغ‌ترین روزهای سال

معرفی دریاچه دالامپر ارومیه

دریاچه دالامپر از جاهای دیدنی ارومیه است. منظره این دریاچه در ۳۵کیلومتری اشنویه و ۴۵کیلومتری ارومیه آنقدر زیباست که حتی از چند کیلومتری‌ آن می‌توانید حدس بزنید چه طبیعت زیبا و آرامش‌بخشی در انتظارتان است. اگر می‌خواهید دقیق‌تر بدانید که دریاچه دالامپر کجاست و زیبایی‌های دالامپر ارومیه را از ابعاد مختلف بشنوید، در ادامه این مقاله از مجله علی‌بابا همراه من باشید.

یخچال‌های طبیعی و برف‌های کوه دالامپر ارومیه ذره‌ذره آب شده‌اند و دریاچه دایره‌ای شکل دالامپر را خلق کرده‌اند. دریاچه دالامپر ارومیه قطری با اندازه تقریبی ۴۵۰ و عمق ۵۰ متر دارد و ارتفاعش از سطح دریا ۲۷۲۰ متر است.

برای اینکه بفهمید دریاچه دالامپر کجاست باید مسیر کوه دالامپر را پیدا کنید. به کوه دالامپر که رسیدید، در قسمت غربی آن دریاچه دالامپر را خواهید دید. آبشارهای خروشان، دشت‌های پرگل و هوای خنک اطراف دریاچه دالامپر شما را مطمئن می‌کند تا بعد از سفرتان به این منطقه از آن به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی ارومیه یاد کنید.

دریاچه دالامپر  کجاست؟
دریاچه دالامپر روی کوه دالامپر در ۴۵ کیلومتری ارومیه و ۳۵ کیلومتری شهرستان اشنویه قرار دارد.
مسیر دریاچه دالامپر از تهران چطور است؟
برای رفتن به دریاچه دالامپر ارومیه از تهران ابتدا باید مسافتی حدود ۷۶۰ کیلومتر را طی کنید. بعد از ارومیه باید به سمت اشنویه، سه‌راهی آغ‌بلاق و روستای دیزج بروید. بعد از روستای دیزج مقصدهای بعدی شما روستا و آبشار سوله دوکل است. مسیر آبشار سوله دوکل تا دریاچه دالامپر خاکی است و بهتر است پیاده طی شود.
آب‌وهوای دریاچه دالامپر چگونه است؟
دریاچه دالامپر چون در نزدیکی کوه‌های برفی و یخچال‌های طبیعی قرار گرفته در بیشتر اوقات هوای سرد و کوهستانی دارد.
بهترین فصل برای سفر به دریاچه دالامپر چه فصلی است؟
فصل بهار و تابستان بهترین فصل برای سفر به دریاچه دالامپر از نظر خوش‌ آب‌و‌هوابودن هستند.

دریاچه دالامپر از گذشته تاکنون

درباره دریاچه دالامپر ارومیه در جایی دقیق گفته نشده که چقدر قدمت دارد. اما این دریاچه حاصل ذوب‌شدن یخچال‌هایی است که هزاران سال از زمان تشکیل آن‌ها می‌گذرد.

تاریخچه دریاچه دالامپر

عکس از: سایت Google-Maps

دریاچه دالامپر کجاست؟

برای بهتر فهمیدن مکان دریاچه دالامپر اول باید موقعیت مکانی کوه دالامپر را بدانید، چون دریاچه روی این کوه قرار دارد. کوه دالامپر در ۴۵کیلومتری جنوب‌غربی ارومیه و ۳۵کیلومتری شمال‌غربی شهر اشنویه قرار گرفته و از جاهای دیدنی آذربایجان غربی به‌حساب می‌آید.

موقعیت مکانی دریاچه دالامپر

عکس از: سایت Google-Maps

به دریاچه دالامپر که بروید، یک فرصت جالب جغرافیایی هم برای شما پیش می‌آید چون کوه دالامپر در مرز کشورهای ایران، عراق و ترکیه واقع شده است، می‌توانید به کشورهای عراق و ترکیه هم سرکی بکشید.

دریاچه دالامپر روی گوگل مپ

بهترین مسیر دسترسی به دریاچه دالامپر

هر جایی از ایران که هستید، برای رفتن به دریاچه دالامپر اول باید به ارومیه بروید. از ارومیه باید به سمت اشنویه، سه‌راهی آغ‌بلاق و بعد روستای دیزج بروید. اگر بنزین ماشینتان کم است یا احتمال‌ می‌دهید در طی مسیر بنزین کم می‌آورد، دیزج بهترین جا برای بنزین‌زدن است.

مسیر دریاچه دالامپر

عکس از: سایت Google-Maps

پس از دیزج ۸کیلومتر را باید طی کنید تا به روستای سوله دوکل برسید. از این روستا به‌سمت آبشار سوله دوکل که در یک کیلومتری روستا قرار گرفته، حرکت کنید.

بهترین مسیر دریاچه دالامپر

عکس از: سایت Google-Maps

به آبشار که می‌رسید زیبایی‌های طبیعی آن شما را مجاب می‌کند که از ادامه حرکت دست بکشید و لحظاتی را به لذت‌بردن از جوش‌و‌خروش و آب‌و‌هوای خوش آبشار بگذرانید. طی‌کردن مسیر آبشار سوله دوکل تا دریاچه دالامپر به مدل ماشینتان بستگی دارد. اگر ماشینتان از نوع معمولی است، باید این مسیر خاکی را پیاده طی کنید؛ اما اگر ماشینتان آفرود است، احتمالا می‌توانید تا ۲کیلومتری دریاچه پیش بروید.

سفر به دریاچه دالامپر

عکس از: سایت Google-Maps

مسیر دیگری هم برای رفتن به دریاچه دالامپر وجود دارد که از جاده بند و منطقه زیوه می‌گذرد. این مسیر را برای رسیدن به دریاچه پیشنهاد نمی‌کنم، چون نسبت به مسیر قبلی طولانی‌تر است و جذابیتی از نظر داشتن زیبایی‌های طبیعی ندارد.

دریاچه دالامپر

عکس از: سایت Google-Maps

برای رفتن به دریاچه دالامپر از تهران باید اول به ارومیه بروید و حدود ۷۶۰کیلومتر را طی کنید. در مسیر تهران به ارومیه از شهرهای قزوین، زنجان و تبریز می‌گذرید و برای رسیدن به دریاچه دالامپر باید از طریق همان مسیر روستای دیزج و آبشار سوله دوکل حرکت کنید.

دریاچه دالامپر ارومیه

عکس از: سایت Google-Maps

چرا دالامپر؟

کلمه دالامپر به معنی جایی است که عقاب‌ها در آن پرواز می‌کنند. این نام را روی کوه دالامپر گذاشته‌اند، چون روی این کوه عقاب‌های زیادی را درحال پرواز می‌بینید.

معنی اسم دریاچه دالامپر

عکس از: سایت Google-Maps

دریاچه دالامپر به‌‌خاطر اینکه روی کوه دالامپر قرار گرفته به این نام معروف شده است. البته افراد محلی دریاچه دالامپر را بیشتر به‌نام مام‌شیخ (اسم یکی از روستاهای منطقه دالامپر) می‌شناسند تا دالامپر.

علت نامگذاری دریاچه دالامپر

عکس از: سایت Google-Maps

شرایط آب‌وهوایی دریاچه دالامپر چیست؟

باوجود یخچال‌های طبیعی و برف‌هایی که همیشه ردپایشان روی کوه‌های دالامپر باقی مانده است، مثل دریاچه الندان از دریاچه دالامپر انتظار هوای گرم در هیچ یک از فصل‌های سال را نداشته باشید.

آب و هوای دریاچه دالامپر

عکس از: سایت Google-Maps

بیشتر روزهای دریاچه در فصل‌های پاییز و زمستان بارانی و برفی است و هوا به‌شدت سرد می‌شود. با آمدن فصل بهار و تابستان دیگر سردی هوا طاقت‌فرسا نیست و هوا خنک و مطبوع است.

پوشش گیاهی و جانوری دریاچه دالامپر  چیست؟

پوشش گیاهی دریاچه دالامپر به پوشش گیاهی رشته‌کوه زاگرس شباهت دارد و شامل گون، آلبالوی وحشی و بادام کوهی می‌شود.

پوشش گیاهی دریاچه دالامپر

عکس از: سایت Google-Maps

هریک از گیاهان دریاچه خاصیت درمانی و دارویی قوی دارد. برای مثال گون برای تقویت سیستم ایمنی، تنظیم کلسترول خون و دیابت و آلبالوی وحشی برای درمان ناراحتی‌های گوارشی مفید است. بادام کوهی دریاچه دالامپر را هم برای تقویت معده، درمان ناراحتی‌های قلبی و تقویت کلیه می‌توان استفاده کرد.

گیاهان دریاچه دالامپر

عکس از: سایت Google-Maps

در دریاچه دالامپر گونه‌های جانوری مثل خرس قهوه‌ای، گرگ، روباه، شغال، مار، خرگوش، بز کوهی و عقاب به چشمتان می‌خورد.

تجربه حس‌وحال دریاچه دالامپر

طبیعت مسیر دریاچه دالامپر مثل پارچه‌های چهل‌تکه رنگارنگ است که کوه‌های اطراف آن به‌خاطر وجود برف سفیدرنگ، جای دیگرش با پوشش گیاهی سبزرنگ و قسمتی از آن با ذوب‌شدن برف‌ها آبی‌رنگ شده است. تماشای  آبشار و رودهای جاری که در مسیر دالامپر ارومیه سر راهتان قرار گرفته‌اند، تجربه بی‌نظیری از لذت در طبیعت دالامپر را برایتان خلق می‌کند.

تفریحات رایج در جوار دریاچه دالامپر

مسیر رسیدن به دریاچه دالامپر ارومیه طوری است که توفیق اجباری کوهنوردی و پیاده‌روی را نصیبتان می‌کند و زیبایی‌های این مسیر شما را همیشه دست‌به‌دوربین نگه می‌دارد.

کوهنوردی

همان‌ طور که گفتم دریاچه دالامپر روی کوه دالامپر قرار گرفته است، پس برای رسیدن به این دریاچه باید کوهنوردی کنید.

کوهنوردی در کوه دالامپر

عکس از: سایت Google-Maps

سختی کوهنوردی این مسیر در حد معمولی است و برای طی‌ آن با وجود چشم‌اندازهای زیبایی که دارد، اذیت نمی‌شوید. تجربه جذاب و متفاوتی که در کوهنوردی دالامپر خواهید داشت این است که می‌توانید مرز کشور خودمان، عراق و ترکیه را رصد کنید.

پیاده‌روی و گشت‌وگذار

حیف است که به فضای زیبا، سرسبز و خوش آب‌و‌هوای دالامپر ارومیه بیایید و پیاده‌روی نکنید. پیاده‌روی در مسیر دریاچه دالامپر این فرصت را برایتان فراهم می‌کند که زیبایی‌هایی مثل آب‌شدن برف روی کوه‌ها را با جزئیات و دقت بیشتری تماشا کنید.

عکاسی

زیبایی‌های طبیعی دریاچه دالامپر ارومیه سوژه‌های نابی است تا دوربین عکاسی شما آن‌ها را ثبت کند. تصور کنید یخچال‌های طبیعی درحال آب‌شدن روی صخره‌ای است و چقدر هیجان‌انگیز می‌شود اگر شما از این صحنه عکس بگیرید.

عکاسی از دریاچه دالامپر

عکس از: سایت Google-Maps

شنا در دریاچه دالامپر

آب دریاچه دالامپر برای شنا مناسب نیست، چون عمق زیادی دارد و ممکن است خطرساز باشد؛ پس برای شنا سراغ این دریاچه نروید.

امکانات و خدمات رفاهی دریاچه دالامپر

امکانات و خدمات رفاهی دریاچه دالامپر چنگی به دل نمی‌زند و می‌توان گفت که از امکانات خاصی برخوردار نیست. بنابراین اگر قصد شب‌مانی در این منطقه را دارید، باید فکر همه چیز را بکنید.

شرایط اقامت حوالی دریاچه دالامپر

اقامتگاه‌ها، خانه‌های روستایی و هتل آپارتمان‌های مختلفی نزدیک دالامپر ارومیه است و شرایط اقامت را آسان کرده‌اند.

شرایط اقامت در دریاچه دالامپر

عکس از: سایت Google-Maps

کمپینگ در محل دریاچه

کمپینگ در دریاچه دالامپر در دو حالت امکان‌پذیر است. اگر تجربه کمپینگ و چادرزدن در طبیعت را دارید، می‌توانید چادرتان را نزدیکی دریاچه برپا کنید.

کمپ در نزدیکی دریاچه دالامپر

عکس از: سایت Google-Maps

اما درصورتی‌که این مدل چادرزدن برایتان سخت است، پیشنهادم این است که از کمپ‌های مجهز که در ۱۰ کیلومتری دریاچه قرار گرفته‌اند استفاده کنید.

اقامت در اقامتگاه‌های نزدیک دریاچه

اگر برای اقامت در نزدیکی دریاچه دالامپر امکاناتی در حد نیازهای اولیه می‌خواهید و بابت اقامت خود نمی‌خواهید هزینه زیادی را متحمل شوید؛ بهترین گزینه‌های اقامتی برای شما اقامتگاه‌های بوم‌گردی است که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید.

اقامت در دریاچه دالامپر

عکس از: سایت Google-Maps

۱- اقامتگاه باغ بهشت ارومیه نزدیک دریاچه دالامپر

باغ بهشت ارومیه از آن اقامتگاه‌هایی است که بعد از تجربه اقامتی خود می‌گویید تمیزی و راحتی امکاناتش خیلی بیشتر از هزینه‌اش می‌ارزید. اقامتگاه باغ بهشت ارومیه برای اقامت مسافران قسمت‌های مختلفی را مثل کلبه چوبی، آلاچیق اقامتی، سوئیت معمولی و کلبه‌ای دارد.

سوئیت کلبه‌ای راحت‌ترین نوع اقامت در دریاچه دالامپر را برای شما فراهم می‌کند چون اتاق خواب و پذیرایی، آشپزخانه، حمام و دستشویی اختصاصی دارد. لذت اقامت در باغ بهشت ارومیه با خوردن غذاهای لذیذ محلی‌ و گشت‌زدن در فضای باغ سرسبزش دوچندان می‌شود. امکانات مشترک در اقامتگاه باغ بهشت شامل این موارد می‌شود.

شرایط آب و هوایی دریاچه دالامپر

عکس از: سایت Google-Maps

 • آنتن‌دهی مناسب
 • بخاری گازی و کولر
 • پارکینگ
 • دستشویی و حمام عمومی
 • آشپزخانه مشترک

فاصله اقامتگاه باغ بهشت ارومیه تا دریاچه دالامپر حدود ۲۰کیلومتر است.

۲- اقامتگاه بوم‌گردی معروف‌پور

اقامتگاه بوم‌گردی معروف‌پور در شهرستان اشنویه و ۶۰کیلومتری دریاچه دالامپر ارومیه قرار گرفته است. معروف‌پور یک اقامتگاه جمع‌و‌جور است که دو اتاق با ظرفیت ۵ و ۸ نفر دارد.

حمام اتاق کوچک‌تر این اقامتگاه اختصاصی ولی سرویس بهداشتیش حالت همگانی دارد. در اقامتگاه معروف‌پور مزیت اتاق با ظرفیت بیشتر داشتن حمام و دستشویی اختصاصی است. پارکینگ، آشپزخانه عمومی، بخاری نفتی و سیستم سرمایشی و طبخ غذاهای محلی از جمله امکانات موجود اقامتگاه بوم‌گردی معروف‌پور است.

اقامت در دریاچه دالامپر

عکس از: سایت Maroufpoor

یک گزینه دیگر برای اقامت ارزان‌قیمت حوالی دریاچه دالامپر ارومیه خانه‌های روستایی در روستای دیزج است که باید به‌صورت حضوری برای رزرو آن‌ها اقدام کنید.

اگر امکانات اقامتگاه‌ها برای شما کافی نیست و برای هزینه اقامت خود دغدغه‌ای ندارید، هتل‌ها و هتل‌آپارتمان‌های ارومیه را برای اقامتتان انتخاب کنید.

۱- هتل آپارتمان بهار ارومیه

هتل آپارتمان بهار ارومیه نزدیک دریاچه دالامپر نسبت به هزینه‌ای که دارد، امکانات مناسبی را برای شما فراهم می‌کند. این هتل آپارتمان در سال ۱۳۹۴ در خیابان طاووسی ارومیه ساخته شد. این هتل حدود ۵۵کیلومتر تا دریاچه دالامپر فاصله دارد. در هتل آپارتمان بهار می‌توانید امکانات زیر را در اختیار داشته باشید.

 • پارکینگ
 • اینترنت رایگان در لابی
 • حمام
 • لوازم بهداشتی
 • یخچال و چای‌ساز
 • سیستم تهویه
 • سیستم اطفاءحریق
 • کمد، دراور و صندوق امانات
 • تلفن و تلویزیون
 • سرویس بهداشتی فرنگی
 • سیستم سرمایش و گرمایش
 • مینی‌بار با هزینه
هتل آپارتمان بهار

عکس از: سایت Itto

۲- هتل جهانگردی ارومیه

بیشتر از ۴۰سال است که در یکی از محله‌های اصیل ارومیه به‌نام کاشانی هتل ۴ستاره جهانگردی را ساخته‌اند. فاصله این هتل تا دریاچه دالامپر ارومیه مثل هتل‌آپارتمان بهار حدود ۵۵کیلومتر است. مهم‌ترین امکاناتی که در هتل جهانگردی ارومیه دارد، وسایل و مکان‌های زیر است.

 • رستوران
 • پارکینگ
 • دراور، آباژور و کمد
 • سیستم تهویه
 • سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی
 • یخچال
 • صبحانه
 • تلفن و تلویزیون
 • سیستم اطفاءحریق
 • سیستم سرمایشی و گرمایشی
هتل جهانگردی ارومیه

عکس از: سایت Itto

نکات و دشواری‌های بازدید از دریاچه دالامپر

 • اگر ماشین آفرود و شاسی‌بلند ندارید، باید مسیر آبشار سوله دوکل تا دریاچه دالامپر را باید پیاده بروید؛ پس کفش مخصوص کوهنوردی، کلاه، کرم ضدآفتاب، شلوار مناسب و عینک آفتابی همراهتان داشته باشید. برای اینکه سختی این مسیر برایتان کم‌تر شود و راحت‌تر آن را طی کنید، بهتر است بار خود را با وسایل غیرضروری سنگین نکنید.
 • تنها درصورتی نزدیک دریاچه چادر بزنید که قبلا تجربه چنین کاری را داشته‌اید، چون درغیراین‌صورت امکانات محدود دریاچه و مواجه با بارندگی و حیوانات مختلف تجربه تلخی را برای شما رقم می‌زند.
 • عمق دریاچه دالامپر در حدی زیاد است که نباید در آن شنا کرد.
 • از مسیرهای ناشناخته به دریاچه دالامپر نروید، چون علاوه‌بر ناامنی برای خودتان به محیط‌ زیست هم آسیب می‌رسانید.
 • اول صبح به‌سمت دریاچه حرکت کنید تا زیبایی‌های مسیر را در روشنایی ببینید.
 • اگر قصد چادرزدن کنار دریاچه را دارید حتما تجهیزات کامل مثل کیسه‌خواب کوهنوردی، چادر ضدآب، زیرانداز و وعده‌های غذایی انرژی‌زا همراهتان باشد.

بهترین زمان بازدید از دریاچه دالامپر

فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای دیدن دریاچه دالامپر است تا در آب‌و‌هوایی خوش‌و‌خنک از طبیعت سرسبزش حسابی لذت ببرید.

بهترین زمان بازدید از دریاچه دالامپر

عکس از: سایت Google-Maps

اگر دوست دارید در دریاچه دالامپر بیشتر صدای جاری‌شدن آب رودها را بشنوید تا صدای‌ آدم‌ها؛ در روزهای شلوغ و پرفت‌و‌آمد اول بهار به دریاچه نروید.

جاهای دیدنی اطراف دریاچه دالامپر

کوله‌بار سفرتان به دریاچه دالامپر را با دیدن جاهای دیدنی زیر پربارتر و خاطره‌انگیزتر کنید.

کوه دالامپر ارومیه

عکس از: سایت Google-Maps

– کوه دالامپر

کوه دالامپر نزدیک دریاچه دالامپر از جاهای دیدنی ارومیه برای کوهنوردانی است که دوست دارند قدم در راه کوه بگذارند و جوش‌و‌خروش آبشارها را ببینند. اگر زمانی مسیر کوه دالامپر را طی کردید، خستگی راه را با خوردن جرعه‌ای از آب آبشارهای بین راهتان به‌درکنید.

همان‌ طور که در قسمت‌های قبل هم گفتم، کوه دالامپر چون عقاب‌ها بر فراز آن پرواز می‌کنند، نام دالامپر را به‌خود گرفته است. ارتفاع کوه دالامپر ۳۴۴۹متر است و پیمایش آن حدود یک‌ساعت‌و‌نیم زمان می‌برد.

کوه دالامپر

عکس از: سایت Google-Maps

برای اینکه به مسیر کوهنوردی دالامپر برسید باید از مناطق سیلوانه، دیزج، کسیان، کوله‌بهی و سوله‌دوکل بگذرید. در گذر از این مناطق مسیر کوله‌بهی به سوله‌دوکل از همه سخت‌تر و ناهموارتر است.

قرارگیری کوه دالامپر در مرز ایران، عراق و ترکیه باعث شده این کوه منطقه‌ای کاملا امن باشد. عقاب، گرگ و سمندر جانورانی‌اند در کوه دالامپر و حوالی آن زندگی می‌کنند.

– آبشار سوله دوکل

آبشار سوله دوکل با طبیعت سرسبز و جنب‌و‌جوش آب زلالش در مسیر کوه و دریاچه دالامپر قرار گرفته است. نام آبشار سوله دوکل را از زبان کردی گرفته‌اند.

آبشار سوله دوکل

عکس از: سایت Tasnimnews

سوله در این زبان به معنای آبشار و دوکل معنی بخارآب را دارد. موقعیت مکانی دقیق آبشار سوله دوکل در منطقه مرگور و نزدیک دریاچه دالامپر ارومیه است. این آبشار با ارتفاع بلند خود جزو بلندترین آبشارهای ایران و جاهای دیدنی استان آذربایجان غربی به‌شمار می‌رود.

– سد بارون

سد بارون نزدیک دریاچه دالامپر از نظر بزرگی پنجمین سد استان آذربایجان غربی است و حوالی روستای بارون در شهرستان چالدران قرار دارد. ظرفیت این سد به اندازه ۱۴۰میلیون مترمکعب است و آب آن از رودهای چالدران تامین می‌شود.

سد بارون ارومیه

عکس از: سایت Barishnews

– قره کلیسا نزدیک دریاچه دالامپر

قره کلیسا یا کلیسای تادئوس مقدس باوجود دیوارهای دفاعی‌اش به‌شکل یک قلعه به‌نظر می‌رسد که در ۴ طرف آن ۵ برج دیده‌بانی قوسی‌شکل دیده می‌شود. نام قره که روی این کلیسا گذاشته شده، از زبان ترکی آمده و معنای سیاه را دارد؛ چون قسمت‌هایی از کلیسا را با سنگ سیاه ساخته‌اند.

قره کلیسای ارومیه

عکس از: سایت Shmi

نام دیگر قره کلیسا، تادئوس مقدس است که نام یکی از یاران حضرت مسیح است. سرگذشت این فرد این‌طور بوده که برای تبلیغ دین مسیحیت به ارمنستان می‌آید و پادشاه ارمنستان در آن زمان دستور می‌دهد تا تادئوس را به قتل برسانند.

پیکر تادئوس را در کلیسا دفن می‌کنند و این کلیسا را به یاد تادئوس به این نام صدا می‌زنند. قره کلیسا در شمال غربی استان آذربایجان غربی و ۷کیلومتری شمال جاده چالدران قرار دارد. نام این کلیسا در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت و نوشته شده است.

دشت چالدران

عکس از: سایت Bamnews

– دشت چالدران

دشت چالدران همان جایی است که نامش را در کتاب‌های تاریخی زیاد دیده‌اید. این دشت محلی بوده که اولین جنگ ایران با عثمانی‌ها در زمان صفویان اتفاق می‌افتد و پیروز این میدان عثمانی‌ها می‌شوند. از تبعات منفی جنگ چالدران این بود که شرق ترکیه و عراق که در آن زمان جزئی از ایران بود به تصرف عثمانی‌ها درآمد.

– بنای یادبود شمس تبریزی

بنای یادبود شمس تبریزی آرامگاه شاعر بزرگ و برجسته شمس تبریزی است که در یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین شهرستان‌های استان آذربایجان غربی به نام خوی قرار دارد.

بنای یادبود شمس تبریزی

عکس از: سایت Mehrnews

این بنا دو پوست دارد که یکی از پوست‌ها از جنس مس است و دیگری از جنس بتون. یک رمپ را در بنای شمس می‌بینید که از این پوست‌ها به حالت مارپیچی در حال گذر است.

این حرکت مارپیچی رمپ تعبیر جالبی دارد و نشان‌دهنده رقص سوفیان است. بنای یادبود شمس تبریزی افتخار کسب جوایز معماری بین‌المللی و درخشانی را از کشورهای آمریکا، دبی و ترکیه دارد.

– کلیسا مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس با دستان یک شخص ارمنی به‌نام زکریا از تراشه‌های سنگ به شکل صلیب در نزدیکی روستا و سد بارون ساخته شده است.

کلیسای مریم مقدس ارومیه

عکس از: سایت Aparat

این کلیسا فقط ارزش مذهبی ندارد و از نظر تاریخی هم حرفی برای گفتن دارد؛ به‌طوری‌که نامش را در لیست آثار ملی و فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت کرده‌اند. جایی که کلیسای مریم مقدس قرار گرفته جذاب و هیجان‌انگیز به‌نظر می‌رسد چون در دره‌ای قرار گرفته که رودخانه‌ای به‌نام زنگمار از آن جاری می‌شود.

چرا باید به دریاچه دالامپر سفر کنید؟

اگر دلتان هوای رفتن به یک دریاچه زلال را در میان طبیعتی سبزرنگ کرده، به دریاچه دالامپر ارومیه سر بزنید. اگر آدم گرمایی باشید، این دریاچه خوراک شماست چون در گرم‌ترین فصل سال هم با هوایی خنک از شما پذیرایی می‌کند.

موقعیت مکانی دریاچه دالامپر

عکس از: سایت Google-Maps

یکی دیگر از جذابیت‌های دیدن دریاچه دالامپر این است که روی کوهی هم‌نام خودش در مرز کشورهای ایران، عراق و ترکیه قرار گرفته است.

شما به کدام از یک دریاچه‌های ایران سفر کرده‌اید که برایتان خاطره‌اش را باقی گذاشته است؟

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

 1. ارومیه قلب آذربایجان 💚❤💙 می‌گوید

  ارومیه قلب آذربایجان 💙❤💚خاک ابدی، خط قرمز و قلب تپنده همه ترک ها 💙❤💚
  یاشاسین آذربایجان 💙❤💚
  یاشاسین اورمیه 💙❤💚
  یاشاسین تورک💙❤💚

 2. ارومیه قلب آذربایجان ❤ می‌گوید

  ارومیه قلب آذربایجان ❤
  به دیار آذربایجان ارومیه شهر والیبالی و والیبال نشین خطه آذربایجان دومین شهر ترک نشین ایران بعد از شهر برادر و قارداش تبریز ❤شهر شهیدان باکری ها و امینی ها،شهر کاپیتان تیم ملی والیبال سعید معروف، شهر والیبالی و پایتخت والیبال آذربایجان ، شهر عاشیق های آذربایجان، شهر مهد و فرهنگ و قلب ابدی آذربایجان خوش آمدید ❤
  آذربایجان دیارنا گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز ❤
  به دیار آذربایجان شهر زیبایی ارومیه خیلی خوش آمدید ❤
  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها) خونگرمو مهمان نوازیم ❤

  یاشاسین ایران ❤
  یاشاسین آذربایجان ❤
  یاشاسین اورمیه ❤

  URMİA ❤AZERBAYCAN