جاهای دیدنی لنگرود

جاهای دیدنی لنگرود؛ از طبیعت‌گردی و تاریخ تا بازارگردی و تفریح

چرخی میان دیدنی‌ها و زیبایی‌های لنگرود

اگر اهل سفر به شمال باشید، حتما اسم شهر معروف لنگرود را شنیده‌اید. لنگرود شهری در قلب گیلان است که به لطف طبیعت بکر و آثار تاریخی و طبیعت خیره‌کننده‌اش هیچ‌وقت از ذهن شما پاک نمی‌شود. احتمالا تا الان وسوسه شده‌اید تا سری به جاهای دیدنی لنگرود بزنید. با من همراه باشید تا ته‌توی دیدنی های لنگرود را در مجله علی بابا در بیاوریم.

بهترین جاهای دیدنی لنگرود کدام‌اند؟
پل خشتی لنگرود، آبشار دهجان، غار لیاروی، دریاچه لنگرود، بوستان فجر و تله کابین لنگرود پیشنهاد من به شماست. البته همه جاهای دیدنی لنگرود جزء بهترین‌ها هستند.
بهترین جاهای تاریخی و دیدنی لنگرود کجاست؟
پل خشتی لنگرود و خانه منجم باشی از همه معروف‌تر است؛ می‌توانید سری به این مکان‌ها بزنید.
پارک‌های جنگلی لنگرود کدام است؟
پارک جنگلی خرما، پارک آزادی و پارک فجر، از پارک‌های جنگلی لنگرود است.
آب و هوای لنگرود چطور است؟
با توجه به این که لنگرود در شمال کشور قرار دارد حدس این که آب و هوای لنگرود چطور است سخت نیست؛ مرطوب، خنک و در کل خوش‌ آب‌وهوا، بهترین صفات برای توصیف آن است. پیشنهاد می‌کنم قبل از سفر حتما هواشناسی را چک کنید تا در سفر به مشکل آب‌وهوایی نخورید.

اصلا لنگرود یعنی چه؟

واژه لنگرود از دو کلمه لنگر و رود به وجود آمده است. لنگر به معنای آرام و ساکن‌شده مانند لنگر، رود هم به معنای خود رود است. در واقع کلمه لنگرود یعنی رود آرام و با وقار.

لنگرود به شهر چای، برنج و ابریشم معروف است؛ پس اگر به این محصولات نیاز یا علاقه خاصی دارید، سفر به لنگرود را در اولویت برنامه‌های سفرتان بگذارید.

لنگرود

عکس از: سایت Google Maps

مطمئن هستم با وجود جاذبه های گردشگری لنگرود از سفرتان حسابی لذت می‌برید. پیشنهاد شخصی من این است که آب دستتان دارید، زمین بگذارید و راهی سفر شوید. البته می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید و از جاهای دیدنی گیلان هم بازدید کنید.

روستاها از جاهای دیدنی لنگرود برای طبیعت‌گردی

بیایید از روستاها شروع کنیم که جزء خودمانی‌ترین جاهای دیدنی لنگرود هستند. زندگی روستایی، طبیعت بی‌نظیر روستا، محصولات روستایی و مردم مهمان‌نواز و خون‌گرم ایرانی حتما تجربه متفاوتی از سفر برایتان رقم می‌زنند.

لنگرود

عکس از: سایت Google Maps

حتما سری به این بخش از دیدنی های لنگرود بزنید تا تعریفتان از طبیعت زیبا تغییر کند؛ چرا؟ چون طبیعت بکر این روستاها به قدری زیبا و دلنشین است که انگار زیباترین روی طبیعت را دیده‌اید.

۱. روستای گالشکلام با هوای پاک

گالشکلام (Galesh Kolam)، روستایی از توابع شهر ساحلی چاف و چمخاله و از جاهای دیدنی لنگرود است؛ البته این شهر ساحلی خودش از توابع لنگرود حساب می‌شود.

روستای گالشکلام لنگرود

عکس از: سایت Google Maps

هرچند روستای گالشکلام به دریای خزر نزدیک است؛ اما با یک مرداب که این وسط جا خوش کرده، از دریا فاصله دارد. این مرداب در محل برخورد دو رود قرار دارد.

این منطقه متقاطع رودها به نام شلمانرود شناخته می‌شود و از کوه‌های منطقه عمومی املش و لنگرود سرچشمه می‌گیرد. این رودها در فصل‌های زمستان و پاییز پر آب و حتی گاهی سیلابی هستند.

لوکیشن روستای گالشکلام روی گوگل مپ

۲. روستای فتیده از جاهای دیدنی لنگرود

روستای فتیده (Fatideh) یکی از جاهای دیدنی لنگرود است که می‌توانید بهترین محصولات محلی را در آن پیدا کنید. برنج، نیشکر، صیفی، کنف، ابریشم و لبنیات از مهم‌ترین محصولات این روستاست.

روستای فتیده لنگرود

عکس از: سایت Google Maps

فتیده روستایی از توابع بخش مرکزی و از جاهای دیدنی لنگرود است که به‌عنوان جلگه‌ای معتدل و مرطوب شناخته می‌شود. مردم خون‌گرم این منطقه بیشتر کشاورز و دامدار هستند؛ البته با وجود محصولات این روستا، حدسش چندان سخت نیست که این روستا از بهترین دیدنی های لنگرود است.

لوکیشن روستای فتیده روی گوگل مپ

۳. روستای سلوش مهد رودخانه‌ها

اگر اسم روستای سلوش (Solush) را نشنیده‌اید، شاید اسم رودهای لش را شنیده باشید که از جاهای دیدنی لنگرود هستند. سه رودخانه که هر سه، لش نام دارند روستای سلوش را احاطه کرده‌اند. قدیم‌ندیم‌ها مردمی که اینجا زندگی می‌کردند، به دلیل وجود این سه رودخانه اسم روستا را سه‌لش گذاشتند؛ اما بعدها اسم آن به سلوش تغییر کرد. روستای سلوش یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری لنگرود است.

روستای سلوش

عکس از: سایت Kojaro

نیمه اول سال معمولا این روستا پر از گردشگر می‌شود. البته جای تعجبی ندارد. آب‌وهوای دل‌انگیز، مردم خون‎گرم و زیبایی‌های تکرارنشدنی را نمی‌شود راحت از دست داد. با اینکه سلوش زمستان و پاییز دیدنی‌های خاصی دارد و به قول خودمان هوا بدجور دونفره است، باز هم بهار و تابستان این روستا از جاهای دیدنی لنگرود چیز دیگری است.

لوکیشن روستای سلوش روی گوگل مپ

۴. روستای سالکویه از جاهای دیدنی لنگرود

سالکویه (Salkuyeh)، روستایی سنتی و قدیمی در گیلان و از جاذبه های گردشگری لنگرود به حساب می‌آید که قدمت زیادی دارد و جزء قدیمی‌ترین دیدنی های لنگرود است.

روستای سالکویه

عکس از: سایت Picofile

روستای سالکویه منطقه‌ای کوهپایه‌ای است که منظره‌های سرسبزش هوش از سرتان می‌پراند؛ در کل تالاب و جنگل روستای سالکویه به شکلی باورنکردنی زیبا و فراموش‌نشدنی هستند. روستای سالکویه در فهرست جاهای دیدنی لنگرود جایگاه خاصی دارد.

لوکیشن روستای سالکویه روی گوگل مپ

۵. روستای لیسه رود برای شکم‌گردی

روستای لیسه رود (Liseh Rud) لنگرود یکی از خوش‌آب‌وهواترین جاهای دیدنی لنگرود برای پیک‌نیک است. بومیان استان گیلان این روستا را با مزرعه‌های کشت برنج، چای و باغ‌های پرتقال می‌شناسند. اگر به این روستا سری بزنید، وجودتان با تماشای این باغ‌ها و مزارع پر از احساس تازگی و طراوت می‌شود.

روستای لیسه رود

عکس از: سایت Mapio

زیارتگاه آقا محسن، پارک لیسه رود و تعدادی رستوران بومی از جاذبه‌های روستای لیسه رود است. پیشنهاد می‌کنم حتما سری به رستوران‌های بومی منطقه بزنید و خودتان را مهمان یک وعده غذای سنتی و لذیذ گیلانی کنید.

شاید بد نباشد دست خانواده یا دوستانتان را بگیرید و هنگام بازدید از جاذبه های دیدنی لنگرود با آن‌ها در روستای لیسه رود پیک‌نیکی پر از زیبایی و حس خوب را تجربه کنید. این روستا هم در نیمه اول سال گردشگران زیادی دارد؛ اما خودش روستای کوچک و نسبتا خلوتی است.

لوکیشن روستای لیسه رود روی گوگل مپ

۶. روستای پَرَشکوه از جاهای دیدنی گیلان

روستای پرشکوه (Parashkuh) هم از مناطقی است که در دامنه کوه قرار دارد. این روستا با وجود محصولاتی مثل مرکبات، چای، کرم ابریشم و منظره سرسبزش به یکی از جاهای دیدنی لنگرود برای طبیعت‌گردی و گشت‌وگذار تبدیل شده است.

روستای پرشکوه

عکس از: سایت Google Maps

کلمه پرشکوه را «پره کوه» یا «دامنه کوه» هم معنی کرده‌اند؛ البته اگر به معنای پر شکوه هم بود، چندان بیراه نبود،.طبیعت این روستا در مرحله دیگری از زیبایی است.

لوکیشن روستای پرشکوه روی گوگل مپ

۷. روستای بلوردکان

بلوردکان (Bolur Dokan) از جاهای دیدنی لنگرود روستایی نزدیک به املش و از توابع دهستان لات لیل، بخش اطاقور شهرستان لنگرود است و فقط یک کیلومتر با جنوب‌غربی املش فاصله دارد.

روستای بلوردکان

عکس از: سایت Google Maps

رودخانه پرجوش‌وخروش این روستا مهم‌ترین انگیزه برای سفر به بلوردکان است؛ در حدی که خود رودخانه هم یکی از جاهای دیدنی لنگرود به حساب می‌آید. روی این رودخانه چشم‌نواز پلی قدیمی قرار دارد که از املش به قزوین کشیده شده است و بر سر یکی از مسیرهای راه شاه عباسی قرار دارد.

لوکیشن روستای بلوردکان روی گوگل مپ

۸. روستای آبچالکی

تا به حال اسم بام لنگرود را شنیده‌اید؟ بام لنگرود لقبی است که گردشگران به روستای آبچالکی (Abchalaki) داده‌اند. چشم‌انداز این روستا به قدری زیبا و فوق‌العاده است که روستای آبچالکی را به یکی از بهترین جاهای دیدنی لنگرود تبدیل کرده است. از روستای آبچالکی می‌توانید منظره‌ای محشر از شهر لنگرود و ساحل دریای خزر ببینید. بعید نیست که از نظر خیلی‌ها این منطقه از بهترین دیدنی های لنگرود است.

روستای آبچالکی

عکس از: سایت Google Maps

تابستان احتمالا بهترین موقع سفر به روستای آبچالکی باشد؛ چون آب‌وهوای این روستا به قدری خنک است که جان می‌دهد برای سفر و طبیعت‌گردی و فرار از گرمای شهرهای بزرگ!

اهالی روستاهای اطراف و گردشگران زیادی در تابستان به روستای آبچالکی سفر می‌کنند تا جانی تازه کنند. سرسبزی روستا یک دلیل و آب‌وهوای دلپذیر آن دلیل محکم دیگری است تا به این روستا سری بزنید و یکی از فوق‌العاده‌ترین جاذبه های گردشگری لنگرود را از نزدیک ببینید.

لوکیشن روستای آبچالکی روی گوگل مپ

جا‌های تاریخی لنگرود برای دوستداران قصه‌های قدیمی

رسیدیم به بخش مورد علاقه بیشتر گردشگران، مخصوصا تاریخ‌دوستان علی بابا که عملا این بخش برایشان بهترین جاهای دیدنی لنگرود است. جاذبه‌های تاریخی در هر مکانی برای ما ایرانی‌ها ارزشمند است؛ بالاخره تاریخ کشورمان در قلب این جاذبه‌ها قرار دارد.

در ادامه مقاله جاهای دیدنی لنگرود با من همراه باشید تا همه جاذبه های گردشگری لنگرود از جنس تاریخ و تمدن را به شما معرفی کنم.

لنگرود

عکس از: سایت Google Maps

۱. پل خشتی لنگرود، معروف‌ترین بنای تاریخی شهر

پل خشتی (Pole Kheshti) لنگرود، روی رودخانه لنگرود ساخته شده است که همان مسیر قدیمی لاهیجان به لنگرود می‌شود. این پل «فشکالی محله» را به «راه پشته» وصل می‌کند که دو تا از بزرگ‌ترین محله‌های لنگرود هستند. این پل خشتی از جاهای دیدنی لنگرود زمان فتحعلی شاه، به دست حاج آقا پرد و به دستور حاجی آقا بزرگ منجم‌باشی ساخته شد. در گویش گیلکی لنگرودی به این پل معروف، «خَشته پل» یا «خَشته پورد» هم می‌گویند.

پل خشتی لنگرود

عکس از: سایت Google Maps

پل خشتی لنگرود همان‌طور که از اسمش پیداست، از آجر و خشت ساخته شده است. در واقع معروف‌ترین بنای تاریخی لنگرود و نماد این شهر، همین پل خشتی لنگرود است و حتی اسم آن در فهرست آثار ملی ایران به چشم می‌خورد. به همین دلیل این پل الان به یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی لنگرود تبدیل شده است.

لوکیشن پل خشتی لنگرود روی گوگل مپ

۲. پل خشتی نالکیاشر از جاهای دیدنی لنگرود

پل خشتی نالکیاشر (Nalkia Shar) یا نال کیاشهر یکی از جاهای دیدنی لنگرود و البته یکی از جاذبه های گردشگری گیلان است. معماری این پل شبیه معماری دوره صفویه است؛ اما با تحقیق باستان‌شناسان، معلوم شد پل نالکیاشر در دوره قاجار ساخته شده است.

پل خشتی نال کیاشهر

عکس از: سایت Google Maps

آن زمان که مسیر شاه عباسی در شمال فعال و اتفاقا خیلی هم پررفت‌وآمد بود، این پل معروف‌ترین دوران خود را ‌گذراند. راه قدیمی شاه عباسی از غرب گیلان شروع و در فرح‌آباد ساری و حتی خراسان ادامه داشت. در این مسیر رودخانه‌های پر آب زیادی وجود دارد؛ به همین دلیل پل‌های زیادی در این منطقه ساخته شده است که پل خشتی نالکیاشر یکی از آن‌هاست.

هنوز هم بعضی از پل‌های ساخته‌شده در مسیر شاه عباسی وجود دارند یا می‌توانید دست‌کم آثاری از آن‌ها را ببینید. پیشنهاد می‌کنم نگاهی هم به راه شاه عباسی بیندازید. این مسیر مهم می‌تواند در فهرست دیدنی های لنگرود قرار بگیرد.

لوکیشن پل خشتی نالکیاشر روی گوگل مپ

۳. خانه تاریخی منجم‌باشی لنگرود

رسیدیم به خانه تاریخی منجم باشی از جاهای دیدنی لنگرود که قبل‌تر هم اسمش را در مقاله بردیم. خاندان منجم باشی یکی از ثروتمندترین خانواده‌های لنگرود بودند. آن‌ها از نیمه دوم قرن ۱۲ تا پایان قرن ۱۳ هجری قمری در گیلان حکمرانی می‌کردند.

خانه منجم‌باشی

عکس از: سایت Google Maps

لقب منجم باشی توسط آقا محمد خان قاجار به‌خاطر تخصص بعضی اعضای این خانواده در علم نجوم به آن‌ها داده شد. خاندان منجم باشی افتخارات زیادی دارند؛ از جمله همکاری در ساخت پل خشتی لنگرود و شکست روس‌ها در روستای پیله داربن رشت.خانه منجم باشی بین اهالی منطقه بسیار محبوب است؛ طوری که خیلی‌ها معتقد هستند خانه منجم باشی را باید در بالای فهرست جاهای دیدنی لنگرود گذاشت.

خانه منجم‌باشی

عکس از: سایت Google Maps

خانه تاریخی منجم باشی همزمان با شروع سلطنت آقا محمدخان قاجار و با معماری معروف قاجاری ساخته شده است. مثل خیلی از خانه‌های قدیمی و تاریخی دیگر، این خانه هم اندرونی، بیرونی، خلوت‌خانه و از این دست مکان‌ها دارد.

سال ۱۳۷۹ این جاذبه تاریخی هم به فهرست سازمان میراث فرهنگی پیوست. پیشنهاد می‌کنم سری به این خانه دیدنی از جاهای دیدنی لنگرود بزنید تا وجودتان از تاریخ پرشکوه معماری ایران پر شود.

لوکیشن خانه منجم باشی روی گوگل مپ

آبشارها و چشمه ها از جاهای دیدنی لنگرود

آبشارها و چشمه‌ها همیشه از زیباترین مقاصد گردشگری هستند. آبشار و چشمه‌های لنگرود هم از این زیبایی جدا نیست. آبشارهایی که در ادامه معرفی می‌کنم از زیباترین جاذبه های گردشگری لنگرود است. اگر به لنگرود سفر کردید، بازدید از این جاهای دیدنی لنگرود را از دست ندهید.

آبشار چلدشت لنگرود

عکس از: سایت Google Maps

۱. آبشار ماهی مشو خالی از ماهی

آبشار ماهی مشو (Mahi Mashu) از شگفت‌انگیز‌ترین دیدنی های لنگرود است. در واقع ماهی مشو به جایی گفته می‌شود که در آن‌جا ماهی‌ها زندگی نمی‌کنند؛ پس مشخص است در اینجا ماهی وجود ندارد.

آبشار ماهی مشو با ۱۰ متر ارتفاعی که دارد، باعث می‌شود ذرات ریز و خنک آب در اطراف به پرواز در آیند و طراوت خاصی اطراف این آبشار از جاهای دیدنی لنگرود را احاطه کند. اگر اهل شنا هستید یا دوست دارید تنی به آب بزنید، حوضچه زیر آبشار ماهی مشو با ۲ متر عمق بهترین جا برای این کار است.

آبشار ماهی مشو

عکس از: سایت Baamardom

از زیبایی‌های این آبشار هر چقدر بگویم کم گفتم. سنگ‌های قرمزی که کنار حوضچه وجود دارند، باعث می‌شود منظره برایتان مثل نقاشی زنده‌ای از سرزمین رویاها شود. طبیعت‌گردی در این منطقه به لطف درختان سرسبز، آب‌وهوای تازه و صدای پرندگان و باد میان درختان حال دیگری دارد. یادتان نرود وقت بازدید از جاهای دیدنی لنگرود حتما این آبشار را در فهرست خود بگذارید.

لوکیشن آبشار ماهی مشو روی گوگل مپ

۲. آبشار چالدشت از جاهای دیدنی لنگرود

آبشاری دیگر و نگاهی دیگر به زیبایی. آبشار چالدشت (Chal Dasht) حوالی روستایی به همین اسم در استان گیلان قرار دارد. چالدشت از جاهای دیدنی لنگرود، آبشاری پلکانی است که حدود ۲۰ متر ارتفاع دارد. این آبشار دیدنی در جنگل انبوهی و در یک ارتفاع حدود ۶۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است.

آبشار چالدشت

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن آبشار چالدشت روی گوگل مپ

۳. آبشار دیجان یا دهجان با پوشش گیاهی متفاوت

دیجان یا دهجان (Dehjan)، آبشاری در روستای خرما از جاهای دیدنی لنگرود است. جدا از این آبشار زیبا، منطقه جنگلی روستای خرما هم خود یکی از دیدنی های لنگرود است که خوب است سری به آن بزنید. دهجان، آبشاری با حدود ۲۰ متر ارتفاع و حوضچه زیر آن هم برای شنا مناسب است.

آبشار دیجان

عکس از: سایت Arga

درختان توسکا، لرک و انجیل، از درختانی است که در منطقه جنگلی خرما و اطراف آبشار دهجان زیاد دیده می‌شود. منظره زیبایی که این درختان می‌سازند و عطری که در هوا پیچیده است، شما را در خلسه فرو می‌برد. این آبشار از آن جاذبه های گردشگری لنگرود است که خاطره‌اش به این زودی‌ها از یادتان نمی‌رود.

لوکیشن آبشار دهجان روی گوگل مپ

قلعه‌ها و غارهای دیدنی لنگرود

قلعه‌ها معمولا نماد شکوه و غارها نشان از زندگی گذشتگان دارند. به‌عنوان یک گردشگر، خوب است قلعه‌های مختلفی را ببینید و برای یک بار هم که شده غارنوردی کنید و از شگفتی‌های غار به وجد بیایید. در این بخش از مقاله سراغ غارها و قلعه‌های لنگرود می‌رویم تا بار دیگر در قلب تاریخ جاهای دیدنی لنگرود سری بزنیم.

۱. قلعه دیزبن از جاهای دیدنی لنگرود

قلعه دیزبن (Dizban) سال‌هاست که به محبوب‌ترین جاهای دیدنی لنگرود تبدیل شده است. این قلعه در گذشته پناهگاه راهزنان و دزدان بود. به همین دلیل در آن زمان مردم به این قلعه، دزدبن می‌گفتند و بعدها به دیزبن تبدیل شد.

بعضی بزرگان می‌گفتند که دیز به معنای دژ است و در اصل اینجا دژبان نام داشت؛ چون محل اقامت و محافظت از فرمانروایان لاهیجان قدیم بوده است.

قلعه دیزبن

عکس از: سایت Nakhoda

قلعه دیزبن متاسفانه تا حدودی تخریب شده است؛ اما حداقل آدم‌ها در تخریب آن دستی نداشتند. این قلعه روی سنگ‌های کوهی ساخته شده است. به مرور زمان این سنگ‌های ساختمانی تخریب شد و قلعه هم آسیب زیادی دید. بهتر است موقع بازدید از این قلعه پرعظمت بیشتر مراقب خودتان باشید؛ البته فکر نکنید آن‌جا خطرناک است، آسیب‌های طبیعی زود به زود اتفاق نمی‌افتد.

لوکیشن قلعه دیزبن روی گوگل مپ مشخص نیست.

۲. غار لیاروی با قندیل‌های درخشان

غار لیاروی یا لیارود (Liarud) از آن دسته جاهای دیدنی لنگرود است که نسبتا به آن بی‌توجهی شده است. اگر اهل غارنوردی هستید یا دوست دارید یه بار هم که شده آن را امتحان کنید، پیشنهاد من به شما غار لیاروی است. این غار در روستای لیارو نزدیک روستای بلوردکان قرار دارد.

غار لیاروی

عکس از: سایت Behtarino

غار لیاروی یک غار سنگی با ۹۰ متر عمق و ۲ متر دهانه، زیبایی‌هایی را در خودش جای داده است که شامل قندیل‌ها و لایه‌های آهکی درون غار می‌شود. یادتان باشد با رعایت نکات ایمنی وارد غار شوید.

لوکیشن غار لیاروی روی گوگل مپ

سواحل، تالاب‌ ورودخانه‌های لنگرود

رسیدیم به یکی از پرطرفدارترین بخش‌های سفر به شمال، یعنی سواحل، تالاب و رودخانه‌ها که از زیباترین دیدنی های لنگرود هستند. احتمالا شما هم حالا که تا گیلان سفر می‌کنید، نمی‌خواهید لذت بودن کنار ساحل را از دست بدهید. این بخش را هم با من همراه باشید تا علاوه بر ساحل، تالاب و رودخانه‌هایی را معرفی کنم که از زیباترین جاهای دیدنی لنگرود هستند.

۱. ساحل چمخاله از جاهای دیدنی لنگرود

شهر چاف و چمخاله (Chamkhaleh) از محبوب‌ترین جاهای دیدنی لنگرود است. چمخاله به‌عنوان ساحلی زیبا و فراموش‌نشدنی یاد می‌شود که امکانات رفاهی و تفریحی زیادی دارد. برای این‌که اهمیت این ساحل را برایتان مشخص‌تر کنم، باید بگویم که در سال ۱۳۹۰ ساحل چمخاله به عنوان بهترین ساحل استان گیلان انتخاب شد.

ساحل چاف و چمخاله

عکس از: سایت Google Maps

اگر به تفریحات آبی علاقه‌مندید و دوست دارید شنا کنید یا متفاوت‌تر از همیشه عکس بگیرید، پیشنهاد من به شما ساحل چمخاله است. حتی اگر برای سفر کاری هم به گیلان سفر میکنید سری به ساحل چمخاله بزنید تا هم حتی شده چند دقیقه در آرامش ساحل فرو بروید و هم یکی از بهترین جاذبه های گردشگری لنگرود را از دست نداده باشید.

لوکیشن ساحل چمخاله روی گوگل مپ

۲. تالاب چاف جای امن جانوران

تالاب چاف (Chaf)، اولین تالابی است که از جاهای دیدنی لنگرود به سراغش می‌رویم. این تالاب در حاشیه شهرستان چاف و ۱۳ کیلومتری شمال‌شرقی لنگرود قرار دارد.

تالاب چاف

عکس از: سایت Google Maps

تالاب چاف از شمال به روستای تازه آباد، از شرق به دریای خزر و از غرب و جنوب به روستای چاف می‌رسد. در این تالاب ۸۰۰ هکتاری شکار ممنوع است و هر سال مردم زیادی به این منطقه سفر می‌کنند تا از طبیعت لذت ببرند.

لوکیشن تالاب چاف روی گوگل مپ

۳. تالاب سوستان از جاهای دیدنی لنگرود

تالاب سوستان (Soostan) قطعا یکی از زیباترین تالاب‌هایی است که می‌بینید. این تالاب زیستگاه گل‌های نیلوفر آبی یا لاله تالابی است. در فصل شکوفایی این گل‌ها این منطقه به قدری زیبا می‌شود که فکرش را هم نمی‌کنید.

تالاب سوستان

عکس از: سایت Google Maps

تالاب سوستان فقط یکی از جاهای دیدنی لنگرود نیست؛ بلکه به‌خاطر زیبایی و شهرت آن، یکی از جاهای دیدنی گیلان هم به شمار می‌رود.

لوکیشن تالاب سوستان روی گوگل مپ

۴. تالاب کیاکلایه همسایه جانوران و گیاهان

آخرین تالابی که در این قسمت به شما معرفی می‌کنم، از فراموش‌نشدنی‎ترین جاذبه های گردشگری لنگرود، تالاب کیاکلایه (Kia Kalayeh) است که به‌عنوان غنی‌ترین تلاب از لحاظ تعداد گونه‌های گیاهی و جانوری شناخته می‌شود.

تالاب کیاکلایه

عکس از: سایت Google Maps

کیاکلایه تالابی است که از نظر حاشیه‌نشینان این منطقه به استخر کیاکلایه معروف است؛ چرا؟ چون از این تالاب به عنوان منبع آب زراعی استفاده می‌شود.

این تالاب در گذشته حدود ۳۰۰ هکتار مساحت داشت؛ اما چون شهرها توسعه پیدا کرد، حالا فقط ۱۵۰ هکتار از آن باقی مانده است. پیشنهاد می‌کنم کنار بازدید از باقی جاهای دیدنی لنگرود سری هم به تالاب کیاکلایه بزنید و زیبایی وصف‌نشدنی این تالاب را از نزدیک ببینید.

لوکیشن تالاب کیاکلایه روی گوگل مپ

۵. شلمان رود از جاهای دیدنی لنگرود

شاید اسم شلمان رود (Shalman) را شنیده باشید. این روخانه معروف از کوه‌های البرز سرچشمه می‌گیرد و در آخر به دریای خزر می‌ریزد. شلمان رود در مسیرش تا رسیدن به دریای خزر از مناطق کوهستانی و جلگه‌ای بسیاری از جمله شلمان از جاهای دیدنی لنگرود می‌گذرد.

شلمان رود

عکس از: سایت Irna

قدیم‌ترها امرارومعاش محلیان از صید ماهی در این رود می‌گذشت؛ امروزه هم کم‌وبیش ماهیگیران به شلمان رود سر می‌زنند. جدا از وجود ماهی، حس طراوت آب و زیبایی و بزرگی این رودخانه باعث شده شلمان رود به یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی لنگرود تبدیل شود.

۶. دریاچه لنگرود معروف‌ترین دریاچه

دریاچه لنگرود، معروف‌ترین دریاچه لنگرود است. این دریاچه با طبیعتی بکر و آب‌وهوای تمیز و تازه، همان حسی را به شما می‌دهد که برای اولین بار یک جاذبه دیدنی معروف را می‌بینید و در شگفتی و زیباییش غرق می‌شوید.

دریاچه لنگرود

عکس از: سایت Google Maps

پیشنهاد می‌کنم بعد بازدید از آن جاهای دیدنی لنگرود که دوستشان دارید، سری هم به دریاچه لنگرود بزنید.

لوکیشن دریاچه لنگرود روی گوگل مپ

۷. دریاچه کومله از جاهای دیدنی لنگرود

شاید اسم دریاچه کومله یا استخر کومله را شنیده باشید. دریاچه کومله، به اسم استخر کومله هم شناخته می‌شود. همان استخر معروفی را می‌گویم که از پرآوازه‌ترین جاهای دیدنی لنگرود است. دریاچه کومله در روستایی خوش ‌آب‌وهوا به همین اسم قرار دارد.

دریاچه کومله

عکس از: سایت Google Maps

در کشتزارهای اطراف دریاچه کومله، ساکنان روستا محصولاتی مثل برنج و چای کشت می‌کنند. اگر سوغات محشری برای خود یا خانواده‌ و دوستانتان می‌خواهید، پیشنهاد می‌کنم چای کومله را امتحان کنید.

دریاچه کومله

عکس از: سایت Google Maps

در دریاچه و اطراف آن امکانات رفاهی و تفریحی زیادی وجود دارد که با امتحان هر کدام، می‌توانید سفر خودتان را لذت‌بخش‌تر کنید. اسب‌سواری و قایق‌سواری از امکانات تفریحی و رستوران‌های شیک با منوی غذایی متنوع از امکانات رفاهی دریاچه کومله است. بیخود نیست که دریاچه کومله به محبوب‌های جاذبه گردشگری لنگرود تبدیل شده است.

لوکیشن دریاچه کومله روی گوگل مپ

پارک‌های جنگلی لنگرود زیبا

رسیدیم به قلب و وجود طبیعت لنگرود؛ یعنی پارک‌های جنگلی و سرسبزی بی‌نظیرشان. حتما شما که می‌خواهید به لنگرود سفر کنید، به طبیعت علاقه دارید و از تازگی و سرسبزی جنگل‌ها لذت می‌برید. با من همراه باشید تا چند تا از بهترین پارک‌های جنگلی گیلان را به شما معرفی کنم که از جاهای دیدنی لنگرود است.

۱. پارک جنگلی خرما از جاهای دیدنی لنگرود

یادتان است بالاتر راجع به منطقه جنگلی خرما گفتم؟ اینجا همان جاست! یکی از سرسبزترین دیدنی های لنگرود.

پارک جنگلی خرما

عکس از: سایت Google Maps

شاید به نظر بیاید اسم این جنگل اشاره به میوه خرما دارد؛ اما این کلمه از دو واژه «خر» و «مه» گرفته شده است که معنای آفتاب و مهتاب می‌دهند. بعضی هم می‌گویند این اسم، از روی اسم خرما، خواهر بابک خرم‌الدین انتخاب شده است.

لوکیشن پارک جنگلی خرما روی گوگل مپ

۲. پارک فجر لنگرود سبز و باطراوت

به گفته بعضی گردشگران، پارک فجر زیباترین پارکی است که در گیلان می‌بینید. فجر کنار آبگیر کیاکلایه قرار دارد که در تابستان از نیلوفرهای آبی پر می‌شود.

پارک فجر لنگرود

عکس از: سایت Google Maps

لیلا کوه هم نزدیک همین پارک قرار دارد که جلوتر به آن هم می‌رسیم. این پارک علاوه بر این که یکی از زیباترین جاهای دیدنی لنگرود است، مکانی عالی برای دوچرخه سواری و قدم زدن است. مهر تایید این حرف را از محلی‌ها بگیرید.

لوکیشن پارک فجر لنگرود روی گوگل مپ

۳. پارک آزادی لنگرود از جاهای دیدنی لنگرود

بوستان آزادی از جاهای دیدنی لنگرود و یکی از مهم‌ترین پارک‌های آن است. چرا مهم؟ چون اولا این پارک از خوش آب‌وهواترین جاذبه های گردشگردی لنگرود است و دوم این که دسترسی خوبی به مراکز لنگرود دارد.

پارک آزادی چمخاله

عکس از: سایت Dana

بیمارستان امینی و بازار ماهی‌فروشان مهم‌ترین مکان‌های نزدیک به بوستان آزادی هستند. یخ در بهشت تک مزه، مسجد عریزاده و پیتزا چلسی هم از امکانات نزدیک به پارک است. پیشنهاد می‌کنم اگر در تابستان به پارک آزادی می‌روید، یخ در بهشتی بر بدن بزنید و از دیدنی های لنگرود لذت ببرید.

لوکیشن پارک آزادی لنگرود روی گوگل مپ

کوه‌های باشکوه لنگرود

دیگر داریم به آخر مقاله نزدیک می‌شویم. بیایید با کوه‌های لنگرود جلو برویم. اگر کوه‌نورد باشید، احتمالا برای این قسمت حسابی ذوق دارید.

کوه‌نوردی در کوه‌های لنگرود هم ورزشی برای بدنتان است و هم آرامشی برای روح و روانتان! پس کنار بازدید از جاهای دیدنی لنگرود سری هم به کوه‌های این منطقه بزنید و خود را با یک کوه‌نوردی اساسی به چالش بکشید.

۱. عطا کوه از جاهای دیدنی لنگرود

از عطا کوه شروع می‌کنم که به قله دکل هم معروف است. شاید همین اول کار برایتان سوال باشد چرا قله دکل؟ روی قله عطا کوه دکل‌های مخابراتی رادیو، تلویزیون و مخابرات قرار دارد. به همین دلیل اهالی منطقه تصمیم گرفتند تا به این کوه، لقب دکل بدهند.

عطا کوه

عکس از: سایت Google Maps

برای رسیدن به زیبایی عطا کوه از جاهای دیدنی لنگرود، باید از کنار صدها زیبایی دیگر عبور کنید؛ آبشارهای کوچک، جنگل‌ها و روستاهایی با منظره‌های شگفت‌انگیز مسیرتان را هم به اندازه مقصد خاطره‌انگیز و به‌یادماندنی می‌کنند.

لوکیشن عطا کوه روی گوگل مپ

۲. لیلا کوه برای قلیانی‌ها

اگر قلیان می‌کشید و دوست دارید موقع سفرتان در مکانی با چشم‌انداز زیبا قلیان بکشید، لیلا کوه را در صدر فهرست بگذارید. البته پیشنهاد من این است روی طبیعت تمرکز کنید و بیخیال کشیدن قلیانی مضر بشوید.

لیلا کوه

عکس از: سایت Google Maps

حالا چرا پیشنهادم به قلیان‌کش‌ها لیلا کوه است؟ این کوه در جنوب‌غرب لنگرود قرار دارد و به‌خاطر وجود قهوه‌خانه‌ها و قلیان‌سراهای زیاد در مسیر و در کوهپایه لیلا کوه، به قطب قلیان‌سرای گیلان شده است. فکر می‌کنم از نظر کسانی که قلیان را دوست دارند، این جاذبه از بهترین جاهای دیدنی لنگرود باشد.

خلاصه که اگر از فضای قهوه‌خانه‌ای خوشتان می‌آید، حتما سری به قهوه‌خانه‌های این اطراف بزنی که پشیمان نمی‌شوید. جدا از این‌ها طبیعت بکر مسیر و چشم‌انداز زیبایی که در نهایت به آن می‌رسید، ارزش این را دارد که تا بالای کوه بروید و شهر لنگرود را از زاویه دیگری ببینید.

لوکیشن لیلا کوه روی گوگل مپ

۳. قله نگین سبز کومله

یکی از بکرترین جاهای دیدنی لنگرود قله نگین سبز کومله است. این قله در یکی از تپه‌های مشرف به شهر کومله قرار دارد که دید خوبی نسبت به روستای کومله از جاهای دیدنی لنگرود و روستاهای اطراف دارد.

قله نگین سبز کومله

عکس از: سایت Google Maps

خوش آب‌وهوا بودن این منطقه باعث می‌شود احتمال زیاد قله نگین سبز را به عنوان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری لنگرود انتخاب کنید.

لوکیشن قله نگین سبز کومله روی گوگل مپ

سایر جاهای دیدنی لنگرود

لازم دانستم کمی از آن دسته دیدنی های لنگرود صحبت کنم که مطمئنم کمتر کسی دلش می‌خواهد آن را رد کند. این قسمت می‌توانید خاطره‌انگیزترین بخش بازدید از جاهای دیدنی لنگرود باشد؛ پس با دقت این قسمت را بخوانید و هر کدام را که بیشتر دوست دارید به لیست دیدنی‌های خودتان اضافه کنید.

۱. بام کومله و منظره کم‌نظیرش

اگر از تهران باشید، احتمالا یاد بام تهران افتادید. بام کومله به اندازه بام تهران زیبا و حتی سرسبزتر است. بام کومله با فاصله کمی از شهر لنگرود و کومله قرار دارد. با این حال هنوز هم یکی از جاهای دیدنی لنگرود حساب می‌شود. از بالای بام کومله خیلی چیزها و جاها را می‌توان دید؛ کومله، لنگرود، شلمان و چخمانه از شهرهایی هستند که از بام کومله راحت می‌توانید آن‌ها را ببینید.

بام کومله

عکس از: سایت Google Maps

خوش آب‌وهوا بودن بام کومله، چشم‌اندازش به باغات چای و بکر بودن این منطقه همگی باعث شده است که بام کومله محبوب شود. حتما کنار بازدید از دیدنی های لنگرود به بام کومله هم سری بزنید. بام کومله خیلی معروف نیست. اگر جاهای خلوت را دوست دارید می‌تواند برای شما انتخاب خوبی باشد.

آدرس بام کومله روی گوگل مپ

۲. تله کابین لنگرود

طرفداران تله کابین، خبرهای خوب برایتان دارم. لنگرود هم مانند خیلی از شهرهای دیگر تله کابین دارد! متاسفانه مرکز تله کابین لنگرود در گوگل مپ مشخص نشده است؛ اما اگر در برنامه‌های مسیریابی دیگر مانند بلد، تله کابین لنگرود را سرچ کنید، مکان دقیق آن را روی نقشه به شما نشان خواهد داد. این مرکز نزدیک پارک فجر و پارک دلفین‌هاست.

تله کابین

عکس از: Wikimedia

برای سوار شدن به تله کابین شک به دلتان راه ندهید. همین که سوار شوید و تله کابین شروع به حرکت کند قلبتان از هیجان تند میزند و  محو تماشای منظره‌های اطراف می‌شوید.

از آنجا که لنگرود شهر سرسبز و زیبایی است، مسیر تله کابین هم زیبایی‌های فراوانی دارد که انتطارتان را می‌کشد. تله کابین لنگرود به‌خاطر محبوبیت این تفریح، از معروف‌ترین جاهای دیدنی لنگرود است.

۳. سورتمه لنگرود

سورتمه لنگرود از جاهای دیدنی لنگرود در منطقه گردشگردی و نزدیک لیلا کوه ساخته شده است. منظره این سورتمه ۱۲۰۰ متری از بالا، شهرهای لنگرود، املش، رودسر، رحیم آباد، شلمان و چمخاله است.

سورتمه لنگرود

عکس از: سایت Google Maps

اگر دنبال تفریحی پر هیجان در عین حال زیبا و تکرارنشدنی هستید، سورتمه لنگرود را از دست ندهید که حسابی به ضررتان است. منظره‌ای که از بالا به آن نگاه می‌کنید، شما را متقاعد می‌کند بپذیرید به یکی از بهترین جاذبه های گردشگری لنگرود آمده‌اید.

لوکیشن سورتمه لنگرود روی گوگل مپ

مراکز خرید و بازارهای لنگرود

به بخش آخر مقاله و صد البته بخش مورد علاقه عاشقان خرید رسیدیم. فرقی نمی‌کند چه می‌خواهید، از مواد غذایی مختلف بگیر تا وسایل برقی یا دست ساز محلی! همه چیز در بازارهای لنگرود پیدا می‌شود.

کافی است با لبی خندان، کارت اعتباری و انرژی زیاد راهی بازارها شوید تا یکی از بهترین قسمت‌ها از جاهای دیدنی لنگرود را ببینید و در عین حال خریدتان هم بکنید و با وجود دیدنی های لنگرود عملا حالش را ببرید.

۱. بازار لنگرود و سوغاتی

از بازار معروف لنگرود شروع می‌کنم. بازار لنگرود از معروف‌ترین و بهترین بازارهای درجه یک گیلان است که فروشندگان دوره‌گرد استان گیلان را به سمت خودش می‌کشاند. در این بازار محصولات زیادی دیده می‌شود، محصولات خارجی، داخلی، خوراکی، صنایع دستی و هزاران محصولات دیگر در این بازار فروخته می‌شود.

بازار لنگرود

عکس از: سایت Google Maps

این بازار به قدری رونق دارد و محبوب است که فروشندگان و خریداران زیادی از شرق گیلان، غرب گیلان، کوهپایه‌های رودبار و رستم آباد و حتی استان مازندران برای حضور در این بازار به اینجا می‌آیند. به‌خاطر این محبوبیت حتی می‌توان بازار لنگرود را از بهترین جاهای دیدنی لنگرود دانست. اگر دنبال سوغاتی خاص یا خوبی برای خودتان یا خانواده و دوستانتان می‌گردید اولین پیشنهاد من به شما بازار لنگرود است.

بازار لنگرود

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن بازار لنگرود روی گوگل مپ

۲. بازار ماهی‌فروشان لنگرود

احتمال قوی شما هم مثل خیلی از گردشگران عاشق ماهی‌های شمالی خوشمزه هستید و دوست دارید حتما چندتایی از آن‌ها را بخرید. خبر خوب این است که بازاری فقط مخصوص ماهی فروشان در لنگرود وجود دارد که اتفاقا یکی از بهترین جاذبه های گردشگری لنگرود است.

بازار ماهی‌فروشان لنگرود

عکس از: سایت Google Maps

هر چیزی که از دریای خزر انتظار داشته باشید، در این بازار پیدا می‌شود. تنوع ماهی‌ها و موجودات دریایی دیگر در این بازار باعث درخشیدن آن بین جاهای دیدنی لنگرود شده است.

لوکیشن بازار ماهی فروشان روی گوگل مپ

۳. مرکز خرید ولیعصر (خیابان شریعتی)

مرکز خرید ولیعصر آخرین جایی است که به سراغ آن می‌روم. مرکز خرید ولیعصر از مراکز خرید محبوب بین گردشگران است. این مرکز خرید در خیابان شریعتی قرار دارد، البته که آدرس گوگل مپ را همین زیر گذاشتم تا راحت بتوانید مرکز خرید را پیدا کنید.

مرکز خرید ولیعصر

عکس از: سایت Enekacer

این مرکز خرید نزدیک به بازار ماهی فروشان لنگرود است؛ پس با یک تیر دو نشان بزنید و به هر دوی این بازارها سری بزنید و تمام خریدهایتان را یک روزه تمام کنید. این‌طوری هم روزهای دیگر به بازدید از جاهای دیدنی لنگرود می‌گذرانید و هم لذت خرید را بیشتر تجربه می‌کنید؛ البته مشخص است که بعد از یک روز راه رفتن و خرید، خستگی مثل کوالا به شما می‌چسبد.

لوکیشن مرکز خرید ولیعصر روی گوگل مپ

گردش با دلی خوش

مقاله تمام شد؛ اما حرف‌هایمان نه. مطمئنم من و شما کلی حرف داریم تا با هم بزنیم، حتما خوش می‌گذرد از گردشگری بگوییم و بشنویم. اگر به لنگرود سفر کردید که شک ندارم سفر خواهید کرد، جدا از این که با دیدنی های لنگرود خوش بگذرانید و لذت ببرید، اینجا نظرتان را در مورد این شهر خوش آ‌ب‌وهوا و سرسبز بگویید.

راستی اگر مکانی از جاهای دیدنی لنگرود را دیدید و در این فهرست نبود، حتما کامنتی بذارید و با ما علی بابایی‌ها درباره تجربه جدیدتان حرف بزنید.

از جسم و روحتان مراقبت کنید و یادتان نرود نکات ایمنی را حتما در سفرتان رعایت کنید؛ با آرزوی سفری سلامت.

 

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

 1. رضا اسلامی می‌گوید

  ممنون از مقاله بسیار زیباتون و چقدر جزییات رو خوب بیان کردین،یسوال اما شما این تله کابین خیالی لنگرود رو سوار شدین عکشسو گذاشتین؟؟چون من حتی گوشه گوشه لنگرودو گشتم نتونستم پیداش کنم!

  1. شاهرخ می‌گوید

   سلام خدمت آقا رضا گل ،
   تشریف میبردین پارک فجر لنگرود ،از هر کی میپرسیدین بهتون نشانی رو میدادن ،حدودا ۵دقیقه با پارک فجر فاصله داره عزیز.