جاهای دیدنی سبزوار

جاهای دیدنی سبزوار؛ از افچنگ تا کویر دوشاخ

گشتی در جاذبه های گردشگری سبزوار

سبزوار یکی از شهرهای مهم استان خراسان رضوی است که در بخش مرکزی قرار دارد. بعد از حمله مغول به سلطنت خوارزم‌شاه، حکومت سربداران ایجاد شد که مدتی بر قسمت‌هایی از ایران حکومت می‌کرد. مرکز حکومت سربداران، سبزوار بود و به همین دلیل این شهر اهمیت ویژه‌ای دارد. سبزوار یکی از جاهای دیدنی خراسان رضوی است که از نظر تجاری هم بین شهرهای این استان اهمیت دارد. دیدنی های سبزوار زیادند و باید در مورد آن‌ها مفصل صحبت کنیم، بنابراین در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا سراغ جاهای دیدنی سبزوار می‌رویم تا برای تابستان و تعطیلی‌های آن آماده شوید.

سبزوار کجاست؟
سبزوار یکی از شهرستان‌های خراسان رضوی است که در غرب این استان و در ۲۲۰ کیلومتری مشهد مقدس قرار گرفته است.
بهترین گزینه‌های طبیعت‌گردی در سبزوار کدام است؟
روستای بلاش آباد، روستای دلبر، روستای افچنگ، منطقه حفاظت‌شده پروند و پناهگاه حیات‌وحش شیراحمد از جمله بهترین گزینه‌های طبیعت‌گردی در سبزوار هستند.
بهترین جاهای دیدنی سبزوار کدام‌ است؟
آبشار برغمد، رودخانه ششتمد، رود دلبر، کویر دوشاخ، ارتفاعات بفره، خانه باغ اسکویی و خانه جعفرزاده بهترین جاهای دیدنی سبزوار هستند.
معروف‌ترین پارک و مرکز تفریحی سبزوار کدام است؟
باغ ملی سبزوار و پارک لاله معروف‌ترین پارک و مرکز تفریحی سبزوار هستند.
بهترین جاهای تاریخی و دیدنی سبزوار کدام است؟
از بهترین جاهای تاریخی و دیدنی سبزوار می‌توانم به مسجد پامنار، آتشکده خانه دیو و کاروان‌سرای فرامرز خان اشاره کنم.

جاهای طبیعی سبزوار

حالا که می‌دانید می‌خواهم شما را به کجا ببرم، بهتر است با جاهای طبیعی سبزوار شروع کنیم. سبزوارِ سرسبز که واقعا سبزه‌وار است، یعنی سرسبزی از سر و رویش می‌بارد. بعد از جاهای طبیعی به سراغ دیگر جاهای دیدنی سبزوار می‌رویم که شامل جاهای تاریخی و مذهبی و غیره هستند.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

– روستای بلاش آباد

بلاش آباد یکی از روستاهای جذاب سبزوار است که به‌عنوان یکی از ییلا‌ق‌های منطقه، اقامتگاهی عالی برای تابستان خواهد بود. این روستا که در ۲۵ کیلومتری سبزوار قرار گرفته، طبیعتی سرسبز دارد که با وجود رودخانه‌ای در همین نزدیکی می‌تواند سفرتان به جاهای دیدنی سبزوار را جذاب‌تر کند. روستای بلاش نگین انگشتری منطقه سبزوار است که مردم آن در بهشتی باورنکردنی زندگی می‌کنند.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Asrarnameh

این روستا از جاهای دیدنی سبزوار امکانات اولیه خوبی دارد و می‌توانید علاوه‌بر رودخانه، برج، مزار روستا و سالن‌بهشت، از باغ‌های میوه هم بازدید کنید. فقط قبل از ورود از اهالی اجازه بگیرید. اگر می‌خواستید در این روستا بمانید، حتما در کوچه‌باغ‌های آن پیاده‌روی کنید تا باد و صدای پرنده‌ها دست‌دردست هم روح‌تان را به پرواز درآورند.

آدرس روستای بلاش آباد

خراسان رضوی، ۲۵ کیلومتر سبزوار، دهستان کراب

لوکیشن روستای بلاش آباد روی گوگل مپ

– روستای افچنگ

روستای افچنگ از جاهای دیدنی سبزوار که در دل چند کوه قرار گرفته، یکی از جاذبه های گردشگری سبزوار است که باید به دیدن آن بروید. آن قدیم‌ها، اسم این روستا «هفت‌جنگ» بود اما به مرور زمان مردم آن را راحت‌تر کردند و حالا به روستا می‌گویند، «افچنگ». اهالی می‌گویند که چون در قدیم این روستا در مقابل ظلم و ستم حاکمان مستبد ایستادگی می‌کرد و برای همین جنگ‌های زیادی در روستا اتفاق افتاده، به آن «هفت‌جنگ» می‌گفتند.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

خانه‌های روستا از جاهای دیدنی سبزوار ساده هستند و دورِ روستا را درخت‌های زیادی احاطه‌ کرده‌اند. فاصله خانه‌ها از سطح زمینی یکی نیست و بعضی از آن‌ها روی تپه‌هایی کوتاه ساخته شده‌اند. اینجا یک‌سری امکانات اولیه دارد اما خب نمی‌دانم می‌توانید اتاقی اجاره کنید یا نه.

آدرس روستای افچنگ

خراسان رضوی، سبزوار، دهستان کراب

لوکیشن روستای افچنگ روی گوگل مپ

– روستای دلبر از جاهای دیدنی سبزوار

روستای دلبر از جاهای دیدنی سبزوار همان‌قدر که اسمش داد می‌زند، دلبر است. رودخانه دلبر که بعدا در موردش می‌نویسم هم در این روستا قرار دارد. رود همیشه پُرآب است و همین موضوع هم باعث سرسبزی و زیبایی بیش‌ازاندازه روستا شده.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

شاید برای همین است که اسمش را دلبر گذاشته‌اند. این روستا از جاهای دیدنی سبزوار در دهستان کراب قرار گرفته و برای دسترسی به آن باید اول به کراب بروید. اگر تاریخ بیهقی را خوانده باشید، شاید اسم محل «دربر» را یادتان بیاید، روستای دلبر در تاریخ بیهقی با این اسم معرفی شده است. روستا ۱۴۵۰ متر از سطح دریا فاصله دارد و رودخانه و درخت‌ها از آن ییلاقی دلنشین ساخته‌اند، پس حتما تابستان را برای سفر انتخاب کنید.

آدرس روستای دلبر

خراسان رضوی، سبزوار، غرب روستای کراب

لوکیشن روستای دلبر روی گوگل مپ

لوکیشن روستای دلبر روی نقشه ثبت نشده است، اما لوکیشن روستای کراب را برای‌ شما می‌گذارم تا راحت‌تر آن را پیدا کنید، چون دلبر در غرب روستای کراب قرار دارد.

– آبشار برغمد

برغمد از جاهای دیدنی سبزوار یک آبشار فصلی است که در روستای برغمد و در ۳۰ کیلومتری سبزوار قرار دارد. با توجه به طبیعت خشک این منطقه، وجود آبشار برای اهالی روستا غنیمتی است. اهالی در روزهای گرم تابستان که راهی برای فرار از گرما نیست، به سراغ آبشار می‌روند. دره‌ای که در امتداد آبشار قرار دارد پُر از درختان گردوی تنومندی است که مزه گردوهای درشت و رسیدۀ آن‌ها برای همیشه زیر زبانتان می‌ماند.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

برای رفتن به آبشار باید حدود نیم ساعتی کوهپیمایی کنید پس با خودتان کفش مناسب ببرید.

آدرس آبشار برغمد

خراسان رضوی، ۳۰ کیلومتری سبزوار، روستای برغمد

لوکیشن آبشار برغمد روی گوگل مپ

لوکیشن آبشار برغمد روی گوگل‌مپ ثبت نشده است، برای همین لوکیشن روستای برغمد را برای شما می‌گذارم تا از اهالی مسیر را بپرسید.

– رودخانه ششتمد

رودخانه ششتمد از جاهای دیدنی سبزوار یکی از جاذبه های گردشگری سبزوار به طول ۳۵ کیلومتر است که از کوه «بنوو» سرچشمه می‌گیرد. این کوه ۲۰۱۰ متری در شمال شرقی کوه شاهزاده ابوالقاسم سرچشمه قرار گرفته. چشمه‌هایی که به این رودخانه می‌ریزند، سرروی، چشمه قربانو و میان‌روی هستند.

وقتی روی این رود سدی خاکی ساختند، شرایط برای ذخیره‌سازی آب تا اواسط تیرماه هر سال فراهم شد. لوکیشن رودخانه ششتمد باعث شده تا محیطی مناسب برای فعالیت‌های اکوتوریستی در سبزوار باشد.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

آدرس رودخانه ششتمد

خراسان رضوی، سبزوار، دامنه شمال شرقی کوه شاهزاده ابوالقاسم سرچشمه

لوکیشن رودخانه ششتمد روی گوگل مپ

رودخانه ششتمد روی گوگل‌مپ ثبت نشده است، اگر با کمک آدرس و راهنمایی محلی‌ها به این منطقه رفتید، رودخانه را ثبت کنید.

– رود دلبر از جاهای دیدنی سبزوار

رودخانه دلبر همان‌طور که از اسمش پیداست یکی از دلبرترین جاهای دیدنی سبزوار است که از دامنه‌های شرقی کوه النگ‌بید و دامنه‌های غربی کوه میمستان سرچشمه می‌گیرد. این رود ۳۵ کیلومتر طول داشته و در مسیر جنوب غربی جریان دارد. حضور رود در این مسیر، دره‌ای زیبا، سرسبز و پُر از درخت ایجاد کرده که محیطی عالی برای پیک‌نیک است.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

برای دسترسی به حوالی رود از جاهای دیدنی سبزوار باید از جاده اصلی سبزوار-شاهرود و سبزوار-اسفراین استفاده کنید. فضای ییلاقی و آب‌وهوای مطبوع این منطقه سفر در تابستان را دلچسب خواهد کرد. پس اگر قصد سفر به دیدنی های سبزوار را دارید، تابستان فصل خوبی است.

آدرس رود دلبر

خراسان رضوی، سبزوار

لوکیشن رود دلبر روی گوگل مپ

رودخانه دلبر هم مثل رودخانه ششتمد روی گوگل‌مپ ثبت نشده اما با راهنمایی محلی‌ها خیلی راحت آن را پیدا می‌کنید.

– منطقه حفاظت‌شده پروند

منطقه حفاظت‌شده پروند با وسعتی حدود ۱۶۹۰۰ هکتار در غرب روستای پروند از توابع شهرستان سبزوار قرار دارد. این منطقه یکی از جاهای دیدنی سبزوار است که در آن می‌توانید جانورانی زیبا و پوشش‌های گیاهی مهم را ببینید. منطقه حفاظت‌شده پروند ظاهری کاملا کوهستانی داشته اما آب‌وهوایی خشک دارد. پس تابستان فصل مناسبی برای سفر به این منطقه نخواهد بود.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Hamshahrionline

از جمله گونه‌های گیاهی منطقه می‌توانم به گز، بادام وحشی، قیچ، زالزالک، گون، بنه، تاغ، درمنه، بومادران و آتریپلکس اشاره کنم. اگر فرصت بازدید از این منطقه زیبا را داشتید مراقب زیر پاهایتان باشید تا این گیاهان مهم را لگد نکنید. فراموش نکنید که ریختن زباله می‌تواند به‌راحتی جان گونه‌های جانوری زیبای این منطقه را بگیرد.

آدرس منطقه حفاظت‌شده پروند

خراسان رضوی، سبزوار، روستای پروند

لوکیشن منطقه حفاظت‌شده پروند روی گوگل مپ

– پناهگاه حیات وحش شیراحمد

پناهگاه حیات وحش شیراحمد از جاهای دیدنی سبزوار وسعتی حدود ۲۵ هزار هکتار داشته و در ۷ کیلومتری جنوب شرقی سبزوار قرار دارد. این منطقه در سال ۱۳۷۵ به‌عنوان یک منطقه حفاظت‌شده تعیین شد و شکار در آن ممنوع است.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

اگر شانس داشته باشید می‌توانید گونه‌های مهم جانوری مثل آهو، سیاه‌گوش، خرگوش، جبیر، کفتار، روباه، گرگ، سنجاب زمینی، همستر دم‌دراز، خارپشت ایرانی و گربه وحشی را در این منطقه ببینید. از پرنده‌هایی که در شیراحمد زندگی می‌کنند می‌توانم به خفاش بال سفید، عقاب طلایی، دلیجه، بالابان، هوبره، سهره، پرستو و گونه‌های دیگر اشاره کنم. این منطقه حفاظت‌شده محل امن زندگی حیوانات است، جان شما و جان آن‌ها.

آدرس پناهگاه حیات وحش شیراحمد

خراسان رضوی، ۷ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان سبزوار

لوکیشن پناهگاه حیات وحش شیراحمد روی گوگل مپ

– کویر دوشاخ یا کویر سبزوار

کویر دوشاخ که به آن کویر سبزوار هم می‌گویند یکی از جاهای دیدنی خراسان رضوی است که در قسمت شرقی پارک ملی توران و در غرب پناهگاه حیات‌وحش شیر احمد قرار دارد. این کویر وسعت بالایی دارد و از جنوب به محور ارتباطی تهران-مشهد و از غرب به شهر سبزوار می‌رسد. با توجه به ارتفاع ۸۰۰ متری کویر دوشاخ از سطح دریا، اینجا به محلی برای انباشت هرزآب‌ها و سیلاب‌های منطقه تبدیل شده.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Targetino

روی کویر که قدم می‌گذارید زمینی پف‌کرده نمکی را زیر پاهای خود احساس خواهید کرد. در قسمت شمالی هم گنبدهای نمکی زیبایی هست که کویر را آراسته‌اند. کویر سبزوار شکلی شبیه به مستطیل ندارد اما می‌توان گفت که طول آن ۱۰۰ کیلومتر و عرض آن ۴۰ کیلومتر است. دوشاخ به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی سبزوار، آب‌وهوایی خشک دارد، بنابراین بهترین زمان سفر شاید زمستان باشد.

آدرس کویر دوشاخ یا کویر سبزوار

خراسان رضوی، غرب سبزوار، شرق پارک ملی توران

لوکیشن کویر دوشاخ یا کویر سبزوار روی گوگل مپ

– ارتفاعات بفره

دره بفره و ارتفاعات بفره یکی از دیدنی های سبزوار است که در ۳۵ کیلومتری شهرستان داورزن قرار دارند. آبشارهای کوتاه و بلند این منطقه معروف هستند و زیبایی آن‌ها خیره‌کننده است. مسیری که به آبشار بلند بفره می‌رسد حدود ۱۵ متر است اما اینجا آخر کار نیست و باید کمی هم کوه‌نوردی کنید. مسیر ناهموار است و باید کوه‌نورد حرفه‌ای باشید، پس با خودتان ابزار صعود ببرید.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Wikimedia

وقتی به ارتفاعات بفره رسیدید فرصت دیدن ۴۰ آبشار را خواهید داشت. بلندترین آبشار این ارتفاعات، حدود ۹۷ متر ارتفاع دارد و در بلندترین نقطه فرود قرار دارد. نمی‌توان انتظار امکانات را در این منطقه داشت، پس با خودتان هر چیزی که برای کوه‌نوردی لازم است، ببرید.

آدرس ارتفاعات بفره

خراسان رضوی، سبزوار، ۳۵ کیلومتری شهرستان داورزن

لوکیشن ارتفاعات بفره روی گوگل مپ

لوکیشن ارتفاعات بفره روی گوگل‌مپ ثبت نشده و با توجه به اینکه آدرس دقیقی ندارم، فقط با راهنمایی‌های یکی از محلی‌ها می‌توانید به آنجا بروید.

جا‌های تاریخی سبزوار

گمانم تا حالا با سر زدن به جاهای طبیعی و دیدنی سبزوار خیلی به شما خوش گذشته باشد. حالا وقت آن است که کمی با تاریخ و گذشته این شهر آشنا شویم.

– خانه باغ اسکویی

خانه باغ اسکویی یکی از جاذبه های گردشگری سبزوار است که در روستای ابارش قرار دارد. عمارت در میان باغی به مساحت ۱۰ هکتار ساخته شده و در زمان خودش شاهکاری برای معماری بوده است. بنای ۲ طبقه باغ شامل زیرزمین، هشتی، آب‌انبار، بادگیرخانه، حوض‌خانه، مطبخ و تالار و حجره است.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

طبقه اول ۱ تالار ستون‌دار، ۱ تالار پذیرایی و چند حجره نشیمن دارد. از مهم‌ترین تزئینات آن می‌توانم به آجرکاری‌های نمای بیرونی، گچ‌بری‌های سرستون‌ها و نقاشی‌های روی گچ‌بری‌های حوض‌خانه اشاره کنم.

بنا و باغ متعلق به خاندان اسکویی بوده و در دوره قاجار ساخته شده. بهترین زمان بازدید از این باغ، فصل بهار و پاییز است و نیازی به پرداخت ورودی نیست. باغ امکاناتی برای گردشگران ندارد پس با خودتان آب‌آشامیدنی ببرید.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

آدرس خانه باغ اسکویی

خراسان رضوی، ۴ کیلومتری غرب سبزوار، روستای ابارش

لوکیشن خانه باغ اسکویی روی گوگل مپ

– مناره خسروگرد از جاهای دیدنی سبزوار

قدمت مناره خسروگرد که یکی از جاهای دیدنی سبزوار است به قرن ششم هجری برمی‌گردد. دستور ساخت میل خسروگرد را «تاج‌الدوله ابوالقاسم بن‌سعید» در زمان حکومت سلجوقیان یعنی حدود سال ۵۰۵ هجری قمری داده است. مناره زیبای سبزوار حدود ۳۸ متر ارتفاع داشته و در بالای آن می‌توانید تزئیناتی لوزی‌شکل و ۲ رشته کتیبه کوفی را ببینید.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

خسروگرد یکی از بلندترین مناره‌ها در دوره خودش بوده و به‌عنوان یکی از شاهکارهای زمان خود شناخته می‌شود. آن‌طوری که از صحبت‌های کارشناسان مشخص شده، هدف از ساخت این میل، پیدا کردن راه توسط کاروان‌ها در سر راه جاده ابریشم بود. میل مثل فانوس دریایی در دل کویری بی‌انتها بوده که امید را به قلب‌ کاروانی‌ها می‌آورد.

آدرس مناره خسروگرد

خراسان رضوی، ۱۰ کیلومتری غرب سبزوار

لوکیشن مناره خسروگرد روی گوگل مپ

– خانه جعفرزاده

خانه جعفرزاده که مالک آن یکی از تجار متمول شهر سبزوار بود، در دوره قاجار ساخته شده است. این خانه قدیمی یکی از جاهای دیدنی سبزوار به حساب می‌آید که در فهرست آثار ملی هم ثبت شده. خانه نمایی آجری دارد و بعد از سال‌ها که رنگ‌ورو و شوق زندگی از آن رفته، انگار یک‌دست، خاکی‌رنگ شده است.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Wikimedia

حوض زیبای وسط آن نه ماهی دارد و نه هندوانه‌ای که برای عصر تابستان خنک شود. اما باز هم می‌توان از شیوه ساخت و معماری آن لذت برد. بازدید از خانه جعفرزاده رایگان است و هر فصلی از سال می‌توانید برای دیدن روی ماه آن به سبزوار بروید.

آدرس خانه جعفرزاده

خراسان رضوی، سبزوار، خیابان بیهق، کوچه نه‌بام، کوچه حاج‌آقا فخر

لوکیشن خانه جعفرزاده روی گوگل مپ

خانه تاریخی جعفرزاده سبزوار روی گوگل‌مپ ثبت نشده است اما با کمک آدرس و راهنمایی اهالی خیلی راحت آن را پیدا می‌کنید.

– خانه الداغی

خانه الداغی از جاهای دیدنی سبزوار در دوره قاجار و در خارج از حصار شهر ساخته شد و فاصله کمی از دروازه غربی شهر داشت که به آن «دروازه عراق» می‌گفتند. فضاهای خانه شامل سردر، حیاط، عمارت شمالی، راهرو ورودی و باربند هستند. خانه ۲ طبقه الداغی ظاهر زیبا و آراسته دارد و در وسط عمارت می‌توانید ۲ سری پله آجری را ببینید که در مرکز به‌هم می‌رسند.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Wikimedia

فضاهای همکف عمارت شامل مطبخ خانوادگی، اتاق زیرزمینی، هیزم‌خانه، هشتی، تالار تابستان نشین (زیرزمین شکم‌دریده) و ورودی از کوچه جنوبی هستند. اگر به خانه‌هایی با معماری دوره قاجار علاقه دارید، الداغی از جاهای دیدنی سبزوار شما را دقیقا به این دوره پرتاب خواهد کرد. یکی از ویژگی‌های مهم این خانه که از جاذبه های گردشگری سبزوار است، داشتن شبکه دفع فاضلاب سنتی است، پس با یک خانه اعیانی طرف هستید که فکر همه‌جا را کرده‌اند.

آدرس خانه الداغی

خراسان شمالی، سبزوار، خیابان اتابک جنوبی

لوکیشن خانه الداغی روی گوگل مپ

– خانه و آرامگاه امین‌التجار

خانه امین‌التجار که زمانی یکی از تاجران و بازرگانان بزرگ سبزوار در دوره قاجار بود، حالا به آرامگاه «امین‌التجار مشهدی» تبدیل شده است. این خانه یکی از جاذبه های گردشگری سبزوار است که معماری زیبای آن شما را به دوره قاجار می‌برد.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

طرح‌های مستطیلی شکل روی صحن کوچک، ۲ گنبد زیبا با تزیینات رسمی‌بندی و اتاق‌هایی که پنجره‌هایی نورگیر دارند، این خانه از جاهای دیدنی سبزوار  را به اثری تاریخی تبدیل کرده‌اند. خانه امین‌التجار در میدان کارگر است و به‌همین‌دلیل هم دسترسی خوبی به تمامی امکانات مورد نیاز گردشگران دارد.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

آدرس خانه و آرامگاه امین‌التجار

خراسان رضوی، سبزوار، میدان کارگر، خیابان حاج ملا هادی سبزواری، کوچه سهند

لوکیشن خانه و آرامگاه امین‌التجار روی گوگل مپ

خانه و آرامگاه امین‌التجار روی گوگل‌مپ ثبت نشده است، پس اگر برای بازدید از این خانه رفتید، حتما آن را ثبت کنید.

– کاروانسرای فرامرز خان

کاروانسرای فرامرز خان یکی از جاهای دیدنی سبزوار است که در غرب میدان کارگر واقع شده و قدمت آن به دوره قاجار برمی‌گردد. فرامرز خان به‌عنوان یک کاروانسرای ۴ ایوانی شناخته می‌شود که در آن از مصالحی طبیعی و در دسترس مثل آجر، ماسه، چوب، آهک و گچ استفاده شده. مهم‌ترین تزئین‌های داخلی این کاروانسرا، طرح‌هایی هندسی با استفاده از نقاشی اخرائی است که روی آجر‌ها اجرا شده‌اند.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

صحن رباط، روباز است و غیر از ۴ ایوان اصلی، غرفه‌هایی هم داشته که محل استراحت کاروانی‌ها بودند. در پشت اتاق‌های شمالی، غربی و شرقی کاروانسرا، سالن‌هایی طولانی وجود دارند که روزی بارانداز و مال‌بند و اصطبل بودند. اما این‌ها همه برای گذشته است، حالا بخشی از این کاروانسرا که یکی از دیدنی های سبزوار است به موزه تبدیل شده و فقط اگر دقت کنید می‌توانید هیاهوی کارگران و کاروانیان را بشنوید.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

آدرس کاروانسرای فرامرز خان

خراسان رضوی، سبزوار، غرب میدان کارگر

لوکیشن کاروانسرای فرامرز خان روی گوگل مپ

– آتشکده میرمظفر از جاهای دیدنی سبزوار

آتشکده میرمظفر از جاهای دیدنی سبزوار یکی از قدیمی‌ترین آثار معماری در روستای بابالنگر است که شواهد نشان داده به دوران قبل از اسلام برمی‌گردد. این آتشکده یکی از جاهای دیدنی سبزوار است که روی کوهی بلند از رشته‌ کوه‌های اثقلان قرار گرفته. فکر اینکه چطور آن همه مصالح شامل سنگ و ملات ساروج را به بالای کوه برده‌اند خودش عجیب است.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Asrarnameh

روی دیوارهای این آتشکده از جاهای دیدنی سبزوار می‌توانید فسیل‌هایی را ببینید که قدمت‌شان به ۱۰۰ میلیون سال قبل برمی‌گردد. این فسیل‌ها در نزدیکی آتشکده هم دیده می‌شوند. آتشکده که شکلی ۴ طاقی دارد روی پشته‌ای سنگی با بلندی ۲۰۰ متری ساخته شده است. اینجا امکاناتی برای گردشگران ندارد و در هر وقتی از سال که دوست داشتید امکان بازدید هست.

آدرس آتشکده میرمظفر

خراسان رضوی، سبزوار، شهرستان خوشاب، روستای بابالنگر

لوکیشن آتشکده میرمظفر روی گوگل مپ

لوکیشن آتشکده میرمظفر سبزوار روی گوگل‌مپ ثبت نشده است اما با کمک اهالی می‌توانید خیلی راحت آن را پیدا کنید.

– آتشکده خانه دیو

احتمالا معماری آتشکده خانه دیو از جاهای دیدنی سبزوار به دوره ساسانیان برمی‌گردد. خانه دیو یکی از بناهای جذاب و از جاهای دیدنی سبزوار در روستای فشتنق است. چارطاقی خانه دیو که یکی از چارطاقی‌های منفرد در کشورمان است در کوهستانی دورافتاده در شمال غربی سبزوار آن هم روی صخره‌ای صعب‌العبور قرار دارد. پس به همین راحتی‌ها نمی‌توانید نزدیک آن شوید.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

این چارطاقی از جاهای دیدنی سبزوار شکلی متقارن و ۴ وجهی دارد و همین موضوع آن را به‌ نمونه‌ای منحصربه‌فرد تبدیل کرده است. متاسفانه گنبد و بخش‌های زیادی از طاق‌ها و پایه‌ها به مرور زمان از بین رفته‌اند. احتمالا این تخریب‌ها به‌دلیل بارش باران و وزش باد بوده است. بنای زیبای آتشکده خانه دیو، چشم‌اندازی با دیدی ابدی بدون هیچ مانعی دارد. اینجا حتی پنجره هم نیست که ستون‌هایش جلوی دید شما را بگیرد.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

آدرس آتشکده خانه دیو

خراسان رضوی، سبزوار، روستای فشتنق

لوکیشن آتشکده خانه دیو روی گوگل مپ

– تپه عیدگاه

تپه عیدگاه یکی از دیدنی های سبزوار است که به آن «تپه دامغان» هم می‌گویند. قدمت این تپه به هزاره چهارم و هزاره اول پیش از میلاد برمی‌گردد. تپه عیدگاه آن زمان‌ها در ورودی شهر قرار داشت اما حالا که شهر سبزوار گسترده شده دیگر آن موقعیت قبلی را ندارد.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Wikimedia

این تپه باستانی از جاهای دیدنی سبزوار  مثل گنجی است که در سبزوار می‌درخشد چون در دل خود نشانه‌هایی از تاریخ کهن با تمدنی هزارساله را جای داده. گفته شده که قدمت این تپه به ۷ هزار سال می‌رسد و در آن نمونه‌هایی از زغال و مفرغ پیدا شده که نشان‌دهنده اقامت انسان‌ها در گذشته‌های دوره بود است.

این تپه هیچ‌گونه امکاناتی برای گردشگران ندارد. با توجه به فضای باز و آفتابی که تابستان‌ها عمود و بی‌امان می‌تابد، بهتر است در فصل بهار یا پاییز به این منطقه سبزوار بروید.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Mizanonline

آدرس تپه عیدگاه

خراسان رضوی، سبزوار

لوکیشن تپه عیدگاه روی گوگل مپ

– یخدان‌های سبزوار

در جنوب شرقی سبزوار بیشتر از ۲۳ یخچال بزرگ و کوچک هست که ۵ تا از آن‌ها در همین ضلع شهر و ۱۶ تای دیگر در جنوب غربی و ۲ تا هم در محله کوشک در شمال غربی شهر سبزوار قرار دارند. یخدان‌ها به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی سبزوار ظاهری متفاوت و عجیب دارند. از دور که به ‌آن‌ها نگاه می‌کنید خانه‌های بزرگ مورچه‌ها در آفریقا و آمریکای لاتین برای‌ شما تداعی می‌شود.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

بنای یخدان‌ها از جاهای دیدنی سبزوار را آنقدر حرفه‌ای و مهندسی‌شده ساخته‌اند که یکی از مقاوم‌ترین اشکال بنا در برابر زلزله است. هر یخچال یک استخر و یک دیوار بلند و همین‌طور یک مخزن گنبدی شکل دارد. حصارها را طوری ساخته‌اند که در تمام طول روز، استخر در سایه قرار گیرد. در گذشته، یخی را که در سرمای زمستان در استخر یخچال شکل می‌گرفت را می‌شکستند و بعد در خزانه نگهداری می‌کردند تا در تابستان مصرف شود.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

آدرس یخدان‌های سبزوار

خراسان شمالی، جنوب شرقی سبزوار

لوکیشن یخدان‌های سبزوار روی گوگل مپ

جاهای مذهبی و آرامگاه‌های سبزوار

استان خراسان رضوی را همه ما با وجود مطهر حرم امام رضا (ع) می‌شناسیم، پس جاهای مذهبی و آرامگاه‌ها در شهر سبزوار هم خیلی مهم هستند. در ادامه می‌خواهم چند تا از جاهای مذهبی و آرمگاه‌های این شهر زیبا را به شما معرفی کنم.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

– مسجد جامع سبزوار

همۀ شهرها برای خودشان یک مسجد جامع دارند، حالا مشهد که گل‌سرسبد همه شهرهای زیارتی ایران است، مسجد جامعی بزرگ دارد که در نوع خودش بی‌نظیر است. این مسجد جامع از جاهای دیدنی سبزوار در دوره سربداران ساخته شده و مساحتی حدود ۴ هزار مترمربع دارد. ایوان، قبله، شبستان، رواق و صحن از مهم‌ترین بخش‌های مسجد هستند.

در دالان قسمت شرقی ایوان شمالی مسجد می‌توانید کتیبه‌هایی از دوره صفویه ببینید که روی آن دستوری از شاه طهماسب صفوی و مراعات اهالی سبزوار ثبت شده‌ است.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

کاشی ۷ رنگ و کاشی‌کاری خشتی، معماری سده هشتم هجری و سردر از مهم‌ترین تزئینات و زیبایی‌های مسجد هستند. مسجد یک سری امکانات اولیه دارد که برای چند ساعت گشت‌وگذار کافی است.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

آدرس مسجد سبزوار

خراسان رضوی، سبزوار، حاشیه جنوبی خیابان بیهق

لوکیشن مسجد سبزوار روی گوگل مپ

– مسجد پامنار از جاهای دیدنی سبزوار

اسم پامنار که می‌آید، همه ما یاد محله‌ای در تهران می‌افتیم، اما پامنار اسم مسجدی از جاهای دیدنی سبزوار هم هست. پامنار یکی از قدیمی‌ترین مسجدهای شهر سبزوار است که حالا به یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری سبزوار هم تبدیل شده. بازدید از این مسجد رایگان است و در کمتر از ۱ ساعت می‌توانید همه بخش‌های آن را ببینید.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Wikimedia

این مسجد از جاهای دیدنی سبزوار از آجر و خشت ساخته شده و ۱۳ پایه دارد. بنای اصلی در دوره صفویه ساخته شد اما چندباری تعمیر شده و در دوره محمدرضا پهلوی هم به آن یک سردر زیبا اضافه کردند. قدمت مناره مسجد به قرن سوم هجری برمی‌گردد و یکی از نمونه‌های عالی تاریخی سبزوار است.

آدرس مسجد پامنار

خراسان رضوی، سبزوار، خیابان بیهق، بیهق ۳۵

لوکیشن مسجد پامنار روی گوگل مپ

– امامزاده یحیی‌بن‌زید

بقعه امامزاده یحیی‌بن‌زید یکی از آرامگاه‌هایی است که در دوره قاجار ساخته شده و فضای داخلی آن شامل گنبد، مناره، ایوان و ۲ فضای ارتباطی است. گنبدِ بقعه را با کاشی‌های فیروزه‌ای تزئین کرده‌اند و همین موضوع باعث شده تا از دور مثل نگین یک انگشتری بدرخشد.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Wikimedia

بنا را در دوره قاجار ساختند، اما در دوره‌های مختلف مرمت شده یا چیزی به آن اضافه شده که شامل تزئینات نمای بقعه در سال ۱۳۸۰ هجری است. امامزاده یحیی سبزوار امکانات خاصی ندارد و برای بازدید از آن هر فصلی از سال که بروید، عالی است.

آدرس امامزاده یحیی بن‌زید

خراسان رضوی، سبزوار، تقاطع خیابان بیهق و اسرار

لوکیشن امامزاده یحیی بن‌زید روی گوگل مپ

– آرامگاه بقراط

آرامگاه بقراط از جاهای دیدنی سبزوار محل دفن یکی از پزشکان بزرگ شهر سبزوار به‌اسم «حاج محمدحسین بن‌محمدتقی سبزواری» ملقب به «بقراط التولیه» است که در دوره قاجار زندگی می‌کرد. این پزشک بزرگ در سال ۱۲۴۰ در شهر سبزوار به‌دنیا آمد و در سال ۱۳۲۳ هم درگذشت. او در طول عمر خود به‌عنوان پزشک کتاب‌های زیادی تالیف کرده و جان مردم بسیاری را نجات داده است.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

از مهم‌ترین ویژگی‌های این آرامگاه می‌توانم به شکل ۸ ضلعی و گنبد آجری آن اشاره کنم. تزئینات آجری که در بالای نقاره‌های اطراف ساختمان اجرا شده، فوق‌العاده‌اند. این تزئینات را می‌توان جزو نشانه‌هایی از نفوذ معماری غربی در دوره قاجار دانست. ساعت بازدید از این آرامگاه از ۸ صبح تا ۶ عصر است و باید بلیط خریداری کنید.

آدرس آرامگاه بقراط

خراسان رضوی، سبزوار، روبروی کاروان‌سرای فرامرز خان

لوکیشن آرامگاه بقراط روی گوگل مپ

– آرامگاه حاج ملا هادی سبزواری

حاج ملاهادی یکی از اندیشمندان بزرگ علوم و فلسفه بود که در شهر سبزوار زندگی می‌کرد. این اندیشمند بزرگ آثار زیادی دارد که همه در حوزه فقه و دین هستند. بنای اولیه آرامگاه را حدود ۱ سال بعد از فوت حاج ملاهادی در سال ۱۲۹۰ ساختند. معمار این ساختمان، «میرزا یوسف مستوفی‌الممالک» بود و می‌خواست در کنار آرامگاه مدرسه‌ای هم بسازد که عمرش کفاف نداد.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

بنای آرامگاه از جاهای دیدنی سبزوار ساده و محجور است و تقارنی زیبا دارد. گنبد فیروزه‌ای آن آنقدر با دقت ساخته شده که انگار از متر و معیاری امروزی استفاده کرده‌اند. طراحی داخلی بنا ساده است و می‌توانید پُشتی‌هایی قرمز و قدیمی برای نشستن زائرین را ببینید که نور روز روی آن‌ها می‌تابد.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

آدرس آرامگاه حاج ملا هادی سبزواری

خراسان رضوی، سبزوار، ضلع جنوب‌غربی میدان کارگر (میدان زند)

لوکیشن آرامگاه حاج ملا هادی سبزواری روی گوگل مپ

جا‌های تفریحی سبزوار

از هر چه که بگذریم، سخن تفریح و گردش از همه بهتر است. با جاهای دیدنی سبزوار از طبیعی و تاریخی گرفته تا مذهبی آشنا شدید و حالا نوبت آن رسیده تا کمی تفریح کنید.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

– باغ ملی از جاهای دیدنی سبزوار

عمر ما به این چیزها قد نمی‌دهد که یادمان باشد اینجا ارگی قدیمی بوده است. باغ ملی سبزوار که مساحتی حدود ۲.۲ هکتار دارد روی بقایای ارگ قدیمی شهر ساخته شده. این باغ یکی از بوستان‌های زیبا و جاذبه های گردشگری سبزوار است که در نزدیکی مسجد سبزوار و در حاشیه خیابان اسرار شمالی و خیابان اسدآبادی قرار دارد.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Balad

از امکانات اولیه این باغ از جاهای دیدنی سبزوار می‌توانم به شهربازی و محلی برای چادر زدن اشاره کنم. مساحت باغ زیاد است و اگر با بچه‌ها سفر کردید باید خوب مراقب‌شان باشید. با توجه به نزدیکی به خیابان‌های مهم سبزوار، باغ ملی دسترسی خوبی به امکانات دارد.

آدرس باغ ملی سبزوار

خراسان رضوی، سبزوار، در حاشیه خیابان اسرار شمالی و خیابان اسدآبادی

لوکیشن باغ ملی سبزوار روی گوگل مپ

– پارک لاله از جاهای دیدنی سبزوار

پارک لاله سبزوار یکی از جاهای دیدنی و بوستان‌های بزرگ شهر سبزوار است که در خیابان پگاه قرار دارد. پارک لاله یک بوستان شبانه‌روزی است و به‌عنوان یکی از جاذبه های گردشگری رایگان سبزوار شناخته می‌شود. این پارک برای ورزش و تفریح بهینه‌سازی شده و امکانات کافی را دارد. پارک لاله امنیت بالایی داشته و می‌توانید برای شب در آن چادر بزنید. لاله به موزه نفت و پارک بانوان هم دسترسی خوبی دارد.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

آدرس پارک لاله

خراسان رضوی، سبزوار، خیابان پگاه

لوکیشن پارک لاله روی گوگل مپ

مراکز خرید سبزوار

بعد از کلی تفریح و گشت‌وگذار، فقط یک خرید جانانه است که خستگی را از تنتان بیرون می‌کند، البته در کنار یک استکان چای لب‌سوزِ لب‌دوزِ قندپهلو. در ادامه می‌خواهم تعدادی از مراکز خرید سبزوار را به شما معرفی کنم.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

– بازار قدیمی سرپوش

بازار سرپوش از جاهای دیدنی سبزوار حدود ۱۴۰ متر طول داشته و در راستای شمال به جنوب قرار دارد. در کل، ۹ مسیر ورودی و خروجی وجود دارد که ۴ تا از خروجی‌ها به خیابان اسرار و ۳ خروجی هم به سراهای دو در، هاشم‌آبادی و پنبه‌ای و ۱ خروجی هم به راسته قنادها مربوط است. خروجی آخر در واقع همان مسیر اصلی بازار است که به خیابان بیهق می‌رسد.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

بازار سرپوش که از جاهای دیدنی سبزوار است، ۸۵ حجره دارد که بیشتر آن‌ها طلافروش و پارچه‌فروش هستند. یعنی اگر طلا و پارچه می‌خواهید این بازار می‌تواند جایی عالی برای خرید باشد.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

آدرس بازار قدیمی سرپوش

خراسان رضوی، سبزوار، خیابان بیهق

لوکیشن بازار قدیمی سرپوش روی گوگل مپ

– بازار حاج زمان

بازار حاج زمان یکی از جاهای دیدنی سبزوار است که قدمت آن به دوره قاجار برمی‌گردد. بنای بازار را حاج زمان ساخت و بعد هم آن را وقف کرد. راسته بازار با استفاده از چشمه و طاق پوشش داده شد و در انتهای بازار هم می‌توانید هشتی را ببینید که طاق بزرگ گنبدی دارد.

جاهای دیدنی سبزوار

عکس از: سایت Google Maps

این بازار راسته شمال به جنوب داشته و حالا یکی از آثار مهم و تاریخی سبزوار است. مغازه‌ها آن‌طور که باید منظم نیستند و آن حال‌وهوای تاریخی خود را از دست داده‌اند. یکی از جاهای دیدنی سبزوار نزدیک بازار حاج زمان، مسجد جامع سبزوار است.

آدرس بازار حاج زمان

خراسان رضوی، سبزوار، خیابان بیهق، ضلع شرقی امام‌زاده یحیی

لوکیشن بازار حاج زمان روی گوگل مپ

بازار حاج زمان روی گوگل‌مپ ثبت نشده است، اما با آدرس دقیقی که گذاشتم خیلی راحت می‌توانید آن را پیدا کنید.

توصیه‌هایی برای تجربه سفر خاطره‌انگیز به سبزوار

 • بهترین زمان سفر به سبزوار، بهار یا اواخر تابستان تا اواسط پاییز است چون با وجود هوای خشک این منطقه، تابستان به‌شدت گرم و زمستان خشک و سرد است.
 • جاذبه های گردشگری سبزوار محلی برای لذت بردن از طبیعت و تاریخ و هنر است، پس به نماها آسیب نزنید و زباله نریزید.
 • اگر مرکزی برای بازدید انتخاب کرده‌اید که ورودی دارد، برای احتیاط با خودتان پول نقد ببرید.

جاهای دیدنی سبزوار؛ کوه و دشت و آبشار

خراسان رضوی را همه برای زیارت امام رضا (ع) انتخاب می‌کنند، اما این استان زیبایی‌هایی زیادی دارد که بعد از زیارت باید سری به آن‌ها بزنید. در این مقاله از جاهای طبیعی و تاریخی گرفته تا جاهای دیدنی سبزوار و آرامگاه و مراکز خرید برای شما گفتم تا اگر خواستید در این تابستان به مشهد بروید، راهنمایی عالی داشته باشید. سعی کردم جایی را از قلم نیفتد اما اگر به سبزوار رفتید و بهشتی را دیدید که در این مقاله نبود، آن را معرفی کنید تا این مطلب کامل‌تر شود.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 دیدگاه

 1. فاطمه می‌گوید

  ادرس خانه الداغی اشتباه ثبت شده ،اولا خراسان رضوی ،دوما سبزوار خیابان اتابک نداره و عطاملک درستشه

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام فاطمه عزیز 🙂
   ممنون از توجه شما. اصلاح کردیم.

 2. جعفر می‌گوید

  آبشار برغمد نیست اون آبشار متعلق به روستای بید هست

 3. سعید می‌گوید

  من اکثر این مکانهای دیدنی که معرفی کردید رفتم اما اصلا شبیه عکسها نیست و بیشتر بدون رسیدگی رها شدند. مثلا کاروانسراها و برخی خانه های تاریخی حتی به عنوان انبار استفاده میشه تپه دامغان اطرافش کارگاه‌ هست که شبیه فیلمهای جنایی. روستاها هم فقط روزهای شلوغ باید رفت یا با گروه چون اینقدر خلوته که آدم وهم زده میشه. خلاصه برای تفریح خانوادگی جالب نیست برای گروه خوبه. آتشکده‌ها رو نرفتم هنوز

 4. حسن صالح می‌گوید

  سبزوارم شهر دار المومنین
  سبزوارم خانه قران ودین
  سبزوارم با منارهای بیشمار
  سبزوارم خانه سردار دل