جاهای دیدنی ارومیه

جاهای دیدنی ارومیه؛ شهر آب‌ها را بیشتر بشناسید

گشت‌وگذاری دلنشین با بازدید از جاهای دیدنی ارومیه

جاهای دیدنی ارومیه انقدر متنوع و باشکوه است که هرچقدر ما بگوییم و شما بخوانید باز هم نمی‌توان آنطور که باید و شاید زیبایی‌های آن را توصیف کرد. گاهی بعد از هفته‌ها کار کردن یا درس خواندن، لازم است چند روزی از خانه‌مان دور شویم و سفر کنیم. بعضی از شهرها هم طبیعت قشنگ و آسمان آبی دارند، هم دیدنی‌های تاریخی معروف، درست مثل ارومیه. در این مطلب از مجله علی‌بابا قرار است جاهای دیدنی ارومیه را همراه عکس به شما نشان دهیم.

ارومیه به شهر آب و پاریس ایران معروف است. مرکز آذربایجان غربی است و خیلی‌ها دوست دارند به این شهر سفر کنند و مناطق دیدنی ارومیه را از نزدیک ببینند. از تهران تا ارومیه حدود ۷۶۰ کیلومتر راه است و در سفر زمینی باید هشت ساعت و نیم رانندگی کنید. اگر رانندگی یا سفر زمینی برایتان گزینه مناسبی نیست، می‌توانید به‌صورت هوایی هم به ارومیه سفر کنید. ببینیم در سفر به ارومیه از چه جاهایی می‌شود دیدن کرد و جاهای گردشگری ارومیه کجاست؟

دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه از جاهای دیدنی ارومیه

بگذارید با معروف‌ترین جای دیدنی ارومیه شروع کنیم، یعنی دریاچه ارومیه. اینجا از بزرگ‌ترین دریاچه‌های آب شور دنیاست که البته این‌ روزها خیلی حال ‌و روز خوشی ندارد و چند سالی‌ست با خشکی دست‌ به‌گریبان شده است.

با وجود خشکی بیشتر قسمت‌های دریاچه ارومیه، کمتر گردشگری تا آذربایجان می‌رود و بدون دیدن دریاچه ارومیه برمی‌گردد. این دریاچه که چی‌چست و کبودا هم به آن می‌گفتند، همچنان زیبا و تماشایی‌ست.

قبلا گونه‌های مختلفی از پرندگان مهاجر به این دریاچه می‌آمدند، اما الان تعداد آنها خیلی کم شده است. با این‌همه اگر فصل مهاجرت پرندگان به ارومیه بیایید، شانس پرنده‌نگری را دارید. بازار عکاسی و قایق‌سواری هم در این دریاچه که از جاهای گردشگری ارومیه بوده، داغ است.

کلیسای ننه مریم

کلیسای ننه مریم از دیدنی های ارومیه

درباره قدمت و تاریخچه بعضی از بناهای تاریخی بین کارشناسان توافق وجود ندارد؛ کلیسای ننه مریم در همین دسته قرار می‌گیرد. بعضی از محققان باور دارند اینجا دومین کلیسای قدیمی دنیاست و از دوره آشوریان به‌جا مانده است.

گروه دیگری به این نتیجه رسیده‌اند که کلیسای ننه مریم ارومیه در دوره ساسانی ساخته شده است. این احتمال وجود دارد که اینجا ابتدا معبد زرتشتیان بوده و بعد آن‌را به کلیسا تبدیل کرده‌اند.

داستان جالبی هم درباره کلیسای ننه مریم که از جاهای گردشگری ارومیه است، می‌گویند. ماجرا از این قرار است؛ سه موبد زرتشتی در لحظه تولد مسیح ستاره‌ای‌ نورانی را می‌بینند که به‌سمت اورشلیم حرکت می‌کرده. آنها دیدن ستاره را تولد نوزادی تلقی می‌کنند که قرار است نجات‌دهنده باشد. به اورشلیم سفر می‌کنند و مسیحی می‌شوند. در بازگشت از سفر، این معبد به کلیسایی تبدیل می‌شود که اکنون می‌توانیم آن‌ را در ارومیه ببینیم.

آرامگاه این موبدان در کلیسای ننه مریم قرار دارد. این بنا که یک جای دیدنی ارومیه و معروف است، معماری ساده و به‌دور از تزیینی دارد و شبیه به‌سبک معماری دوره ساسانی به‌نظر می‌رسد. از صندلی هم در آن خبری نیست و پر شده از فرش‌های دست‌بافت. به ارومیه که سفر کنید، باید به خیابان امام خمینی بروید که هم از خیابان دانش به کلیسا دسترسی داشته باشید و هم از خیابان خیام جنوبی.

نشانی کلیسای ننه مریم: خیابان خیام جنوبی، بین خیابان امام خمینی و خیابان دانش

ساختمان شهرداری ارومیه

شهرداری از جاهای دیدنی ارومیه

یکی مکان های دیدنی ارومیه میدان انقلاب است که ساختمان شهربانی، ستاد لشکر و ساختمان شهرداری ارومیه در آن قرار گرفته‌اند. عمارت شهرداری ارومیه در دوره پهلوی اول ساخته شده و آلمانی‌ها به‌سبک معماری خودشان آن‌ را طراحی کرده‌اند.

مشهدی محمد حسین معروف به ملا اوستا، معمار معروف ارومیه در آن زمان بود که کار ساختن این عمارت را به‌عهده داشت. پلان اصلی ساختمان شهرداری شبیه عقابی با بال‌های باز است. چهار ستون کنار ورودی و بالکن طبقه اول شکوه بیشتری به آن داده‌اند. ما که می‌گوییم تماشای این عمارت باشکوه را از دست ندهید.

نشانی: ارومیه، میدان انقلاب

بازار تاریخی ارومیه

بازار ارومیه از جاهای دیدنی ارومیه

بیشتر شهرها بازار قدیمی دارند که در آن کمی از حال‌وهوای مرکزخریدهای مدرن جدا می‌شوید، به زمان گذشته می‌روید و البته خرید هم می‌کنید؛ جایی درست مثل بازار تاریخی ارومیه. این بازار در دوره صفوی ساخته شده، اما بعدها به‌ویژه در دوره قاجار بخش‌هایی به آن اضافه کرده‌‌اند.

بازار قدیم ارومیه گچ‌بری یا کاشی‌کاری خاصی ندارد، اما آجرکاری آن به‌ویژه در گنبدها، چشم‌نواز و زیباست. پلان آن به‌شکل مستطیل است و پنج حمام، هفت تیمچه، مسجد جامع و حدود ۱۰۰۰ مغازه در آن خواهید دید.

بازار قدیم چند راسته دارد و در مغازه‌های آن کالاهای متنوعی می‌فروشند، مثل لبنیات، میوه و سبزی، ادویه، ظرف مسی،‌ طلا و فرش. گیاهان دارویی خیلی متنوعی در بازار ارومیه پیدا می‌کنید که باوجود طبیعت سبز اطراف شهر، تعجبی هم ندارد.

نشانی: خیابان امام خمینی بعد از خیابان سرداران

مسجد جامع ارومیه

مسجد جامع ارومیه از مکان های دیدنی ارومیه

حالا که تا بازار ارومیه آمده‌اید، خوب است به مسجد جامع سر بزنید. مسجد در بازار قرار گرفته و این‌طور که کارشناسان می‌گویند سبک معماری آن مطابق با معماری دوره سلجوقی‌ست. در این محل در دوره انوشیروان آتشکده‌ای ساخته بودند که بعدها مسلمانان آ‌ن‌را ویران کردند و به‌جایش مسجد ساختند.

مسجد جامع ارومیه که از مکان های تاریخی ارومیه است، به مسجد رضاییه هم معروف بوده و سه ورودی دارد. صحن آن به‌شکل مستطیل است و با خشت ساخته شده است. محرابی که در شبستان قرار دارد، یکی از جاذبه‌های این مسجد به‌حساب می‌آید. گچ‌بری‌ چشمگیر محراب در دوره ایلخانی انجام شده که خیلی دیدنی‌ست.

نشانی: خیابان امام خمینی، خیابان اقبال، بازار قدیم ارومیه

سه گنبد

سه گنبد از جاهای دیدنی ارومیه

اگر مکان های تاریخی ارومیه برایتان جذاب باشند، حتما دوست دارید سه گنبد را از نزدیک ببینید. درون یکی از میدان‌های شهر، بنای آجری قشنگی قرار گرفته که تنش آجرپوش است و کتیبه‌هایی روی آن دیده می‌شود.

سه گنبد ارومیه درواقع مقبره‌ای استوانه‌ای شکل است که از دوره سلجوقی برای ما به‌جا مانده است. قدمت آن ‌را از کتیبه‌های سر در ورودی می‌شود فهمید که تاریخ ۵۸۰ هجری قمری روی آنها ثبت شده است.

بنایی که شما می‌بینید، برجی استوانه‌ای‌ست که پایین آن سنگ‌پوش و بقیه‌ بنا آجری‌ست. بلندی سه گنبد حدود ۱۳ متر و قطر آن ۵ متر است. داخل سه گنبد دو طبقه است. طبقه اول در کوچکی دارد. طبقه دوم همان اتاق مقبره است که سردر آن آجرکاری شده و دیدنی‌ست. سه گنبد قبلا بیرون شهر قرار داشت، اما با توسعه ارومیه، حالا دیگر داخل شهر پیدایش می‌کنید.

نشانی: بین خیابان راهنمایی و خیابان جانبازان

مسجد سردار

مسجد سردار از جاهای دیدنی ارومیه

مسجد جامع تنها مسجد تاریخی ارومیه نیست. در خیابان امام خمینی و محله قدیمی راسته غلام‌خان، مسجد سردار را پیدا می‌کنید که عمرش به دوره قاجار می‌رسد.

نام سردار از فامیلی سازنده این مسجد برگرفته شده، اما بیشتر به مسجد ساعت یا ساعتلو معروف است، چراکه ساعت بزرگی بالای سردر آن‌ را تزیین می‌کند. مسجد سردار یک شبستان بزرگ و یک شبستان کوچک دارد و  با کاشی‌های هفت‌رنگ و نقاشی تزیین شده است.

نشانی: خیابان امام خمینی

کلیسای مار سرگیز در جاهای دیدنی ارومیه

کلیسای سرگیز از جاهای دیدنی ارومیه

حالا دیگر وقتش رسیده از شهر بیرون بزنید و از جاهای تاریخی ارومیه بازدید کنید. پیشنهاد می‌کنیم کلیسای مار سرگیز را اولین گزینه قرار بدهید. احتمالا عکس‌های یادگاری دیگران را دیده‌اید که کنار بنای سنگی و باشکوه کلیسای مار سرگیز گرفته‌اند. حالا وقتش رسیده خودتان در کنار این عمارت سلفی بگیرید.

این کلیسا که از جاهای تاریخی ارومیه است در دامنه کوه سیر داغی ارومیه قرار گرفته که خودش یکی از تفرجگاه‌های ارومیه به‌حساب می‌آید و روزهای تعطیل خیلی‌ها را به بیرون شهر می‌کشاند. آن‌گونه که کارشناسان می‌گویند، کلیسای مار سرگیز در دوره ساسانی ساخته شده است و نه تنها میان مسیحیان ایران ارزش و احترام زیادی دارد، بلکه از کشورهای دیگر هم مسیحیان به این کلیسا می‌آیند.

دو قدیسی که در این کلیسا آرمیده‌اند، به‌خاطر ایمان آوردن به مسیحیت و به‌وسیله‌ حکومت روم کشته شدند. سال‌ها بعد در محل کشته شدن آنها این کلیسا برپا شد. بعضی از محققان می‌گویند بعد از این‌که خسروپرویز رومیان را شکست داد، به خواست همسر مسیحی‌اش، شیرین، این کلیسا را ساخت.

نشانی: ۱۲ کیلومتری ارومیه، انتهای روستای بند، دامنه‌ کوه سیر داغی

سد شهر چای

شهر چای از مناطق دیدنی ارومیه

اگر تا کلیسای مار سرگیز بیایید، نزدیک تفرجگاه بند، به سد شهر چای و دریاچه قشنگش می‌رسید که یکی از زیباترین جاهای تفریحی ارومیه است. فاصله سد شهر چای تا ارومیه حدود ۱۲ کیلومتر است. اینجا از مناطق دیدنی ارومیه و بسیار باب طبع طبیعت‌گردهاست، به‌ویژه در فصل بهار که حسابی همه جا سبز و تماشایی می‌شود. کافی‌ست از بلوار جام جم وارد جاده بند شوید و تابلوی سد شهر چای را دنبال کنید.

نشانی: ۱۲ کیلومتری جنوب غربی ارومیه

پیست اسکی خوشاکو در جاهای دیدنی ارومیه

پیست اسکی از مکان های دیدنی ارومیه

در ۴۵ کیلومتری ارومیه و در بخش سیلوانه، بساط تفریح زمستانی در پیست اسکی خوشاکو برپاست. زمستان‌ها که برف می‌بارد، خیلی‌ها آخر هفته به خوشاکو می‌روند. اگرچه امکانات این پیست که از جاهای تفریحی ارومیه است، خیلی مدرن و کامل نیست، ولی برای داشتن یک روز تعطیل هیجان‌انگیز کفایت می‌کند. نزدیک پیست اسکی خوشاکو، دشت ترگور را پیدا می‌کنید که در فصل گرما خیلی سرسبز و باصفاست.

نشانی: منطقه راژان، روستای خوشاکو، پیست اسکی خوشاکو

دریاچه دالامپر

منظره این دریاچه در ۳۵کیلومتری اشنویه و ۴۵کیلومتری ارومیه آنقدر زیباست که حتی از چند کیلومتری‌ آن می‌توانید حدس بزنید چه طبیعت زیبا و آرامش‌بخشی در انتظارتان است. دریاچه دالامپر به‌‌خاطر اینکه روی کوه دالامپر قرار گرفته به این نام معروف شده است. البته افراد محلی دریاچه دالامپر را بیشتر به‌نام مام‌شیخ (اسم یکی از روستاهای منطقه دالامپر) می‌شناسند تا دالامپر.

بهترین مسیر دریاچه دالامپر

بیشتر روزهای دریاچه در فصل‌های پاییز و زمستان بارانی و برفی است و هوا به‌شدت سرد می‌شود. با آمدن فصل بهار و تابستان دیگر سردی هوا طاقت‌فرسا نیست و هوا خنک و مطبوع است.

مسیر رسیدن به دریاچه دالامپر ارومیه طوری است که توفیق اجباری کوهنوردی و پیاده‌روی را نصیبتان می‌کند، پس حتما لباس و کفش مناسب همراه داشته باشید. آب دریاچه دالامپر برای شنا مناسب نیست، چون عمق زیادی دارد و ممکن است خطرساز باشد؛ پس برای شنا سراغ این دریاچه نروید.

دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو یک دریاچه فصلی در شمال غربی ایران، در روستای خوش‌آب‌وهوای مارمیشو ارومیه و بسیار نزدیک به مرز کشور ترکیه است. دریاچه مارمیشو ازجاهای دیدنی ارومیه بوده و از یک طرف در منطقه‌ای کوهستانی قرار گرفته و از طرفی در نزدیکی جنگل است. پس بیشتر سال به‌خصوص فصل بهار و تابستان را با آب‌وهوای معتدل و مطبوع سپری می‌کند.

جاهای دیدنی ارومیه

این دریاچه از هر چهار طرف با کوه‌های بلندقامت محاصره شده است. دورتادور دریاچه با درختان و گیاهان سرسبز پوشیده شده که انعکاس تصویر آن‌ها در دریاچه رنگ آب را سبز نشان می‌دهد.

آب دریاچه مارمیشو از طریق باران و برف و رودخانه نازلوچای تامین می‌شود. طبیعت متنوع این دریاچه هر آدمی را با هر سلیقه‌ای راضی نگه می‌دارد. کوهنوردی، جنگل‌نوردی، ماهیگیری و ده‌ها سرگرمی دیگر وجود دارد که دریاچه مارمیشو در اختیارتان می‌گذارد.

شنا کردن در این دریاچه ممنوع است. حتی اگر شناگر خیلی ماهری هستید فکر شنا کردن در این دریاچه طبیعی که ۶۰ متر عمق دارد را از سرتان بیرون کنید.

غار تمتمه

غار تمتمه (غار تمتمان) در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی شهر ارومیه یکی از مناطق گردشگری ارومیه است. آثار مکشوف از این غار قدمت آن را به دوره پارینه سنگی نسبت می‌دهد. در قسمت انتهایی آن، نشانه‌هایی از تلاش انسان‌ها برای مسکونی سازی غار دیده می‌شود. این غار هم جزو آثار ملی ثبت شده در شهر ارومیه است.

روستای بند

روستای گردشگری بند از جاهای دیدنی ارومیه و از توابع بخش مرکزی ارومیه در ۳ کیلومتری جنوب‌غربی ارومیه واقع شده است. این روستای دیدنی در فهرست جاهای تفریحی ارومیه قرار می‌گیرد و در حقیقت بین دو کوه صخره‌ای در امتداد یک دره که از قضا رودخانه مهم شهرچایی هم از آن رد می‌شود قرار گرفته است. قدمت روستای بند به بیش از سه قرن می‌رسد. مردم روستای بند به زبان‌های ترکی و کردی (شکاک) حرف می‌زنند.

جاهای دیدنی ارومیه
روستای بند که یکی از تفرجگاه‌های اصلی مردم ارومیه است، جاذبه‌های طبیعی زیادی دارد مانند تفرجگاه‌های حاشیه رودخانه شهرچای، باغات پیرامون روستا، تفرجگاه پیرامونی سد شهرچای، چشم‌انداز کوهستان و تفرجگاه زمستانی بند و دریاچه پشت سد شهرچای با امکانات ورزش‌های آبی

معمولا در تعطیلات آخر هفته و در روزهای تعطیل ترافیک سنگین ولی روانی در مسیر این روستا که از جاهای تفریحی ارومیه است، شکل می‌گیرد که نشان‌دهنده محبوبیت روستای بند بین گردشگران و مردم ارومیه است.

خانه آبگینه ارومیه یا یخچال دوقوز پله

در خیابان عسگر خان و محله دو قوز پله، یخچالی به نام دو قوز پله وجود دارد که قدمت آن به دوران قاجار بر می‌گردد و از مکان های تاریخی ارومیه است. در آن زمان از این یخچال برای تامین و نگهداری یخ استفاده می‌شد. بعدها با صنعتی شدن یخچال‌ها این یخچال دیگر مورد استفاده قرار نگرفت و با توجه به قدمت آن، در سال ۸۰ جزو آثار ملی به ثبت رسید. امروزه از در این یخچال نمایشگاهی به نام آبگینه برگزار می‌شود که در آن شیشه‌گری، نقاشی روی شیشه، معرق شیشه و هنرهای دستی مربوط به شیشه به نمایش گذاشته می‌شود. خانه آبگینه از جاهای تاریخی ارومیه بوده و محبوبیت زیادی بین هنردوستان دارد.

جاهای دیدنی ارومیه

هدف از تاسیس چنین یخچالی تامین یخ و آب خنک محله بود که به دستور حاکمان تاسیس شد. در فصل زمستان، یخچال را از برف و یخ پر می‌کردند تا در فصل تابستان مردم محلی، آب خنک و یخ داشته باشند.

مدرسه هدایت ارومیه

قدمت مدرسه هدایت که از معروف‌ترین جاهای دیدنی ارومیه در بخش تاریخی است، برمی‌گردد به سال‌های پایانی دوره قاجار و همین موضوع این بنای تاریخی با آن معماری دلنشین را جذاب می‌کند. مدرسه هدایت ارومیه خانه‌ای با ۸ واحد مسکونی بوده که شخصی به نام شهریارخان نظیم الدوله آن را در سال ۱۳۰۳ هجری قمری (۱۲۶۴ خورشیدی) یعنی در همان دوره قاجار می‌سازد و ساختش هم یک ۵ سالی طول می‌کشد.

مدرسه هدایت ارومیه

برای تماشای این مدرسه از جاهای دیدنی ارومیه باید بروید به استان آذربایجان‌غربی و بعد از آن هم شهر ارومیه. همین که به خیابان امام و کوچه امیرنظمی برسید، نگاهتان به جمال مدرسه هدایت ارومیه می‌افتد.  مدرسه هدایت ارومیه به عنوان یکی از بناهای تاریخی ایران ۲ حیاط اندرونی و بیرونی دارد که دیگر اثر از آن‌ها را در ساختمان‌ها و معماری‌های این روزها نمی‌بینم. این مدرسه با حیاط چهارگوش مستطیلی، دیوارهای آجری، طاق‌نماها و آجرهای لعاب‌دار فیروزه‌ای رنگ و … حرف‌هایی برای گفتن دارد.

مدرسه هدایت که از مکان های تاریخی ارومیه است، در ۱۵ دی سال ۱۳۷۵ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. حالا بخشی از ساختمان کاربرد اداری دارد و بخش دیگرش هم به موزه تبدیل شده است. بازسازی و مرمت آن هم از سال ۱۳۸۰شروع شد و چند سالی طول کشید تا اینکه در سال ۱۳۸۲ رنگی تازه به خودش گرفت.

موزه تاریخ طبیعی ارومیه

برای دیدن جاهای دیدنی ارومیه پیسنهاد می‌کنیم بازدید از این موزه را در برنامه خود بگنجانید. موزه تاریخ طبیعی ارومیه مساحتی حدود پنج هزار متر مربع دارد و در سه طبقه ساخته شده است. این موزه که یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های تاریخ طبیعی ایران محسوب می‌شود از جاهای دیدنی ارومیه است که برای همه گردشگران می‌تواند جالب و دیدنی باشد.

4db2a042 4112 4b91 ac85 c9d985c4076a

موزه تاریخ طبیعی ارومیه به قسمت‌های مختلف پستانداران، پرندگان، خزندگان، اکوسیستم‌های آبی و هفت اقلیم کشور تقسیم شده که و گونه‌های مختلفی را برای مردم به‌نمایش گذاشته است. بازدید از این موزه به‌خصوص برای بچه‌ها می‌تواند جالب باشد. علاوه بر جانواران تاکسی‌درمی شده، این موزه سالن‌های جانبی همایش، کتابخانه و نمایشگاه عکس هم دارد.

مراکز خرید ارومیه

علاوه بر بازار ارومیه که عاشقان بسیاری دارد، این شهر مراکز خرید متعددی هم دارد که بازدید و خرید از آن‌ها خالی از لطف نیست. بیشتر این مراکز خرید امکانات رفاهی مثل پارکینگ و کافی‌شاپ و سرویس بهداشتی دارد تا مراجعه‌کنندگان با خیالی راحت در آنجا خرید کنند.

2 10

از مراکز خرید معروف ارومیه می‌توان به بازار خیابان آهندوست ارومیه، مجتمع تجاری تورک مال، مجتمع تجاری برلن، مجتمع تجاری امیرکبیر،  پاساژ پاکو، پاساژ برلیان، مجتمع تجاری طوبی، پاساژ تاناکورا، پاساژ آذربایجان،. بازارچه مرزی سِرو، فروشگاه‌های خیابان استادان اشاره کرد.

جاهای دیدنی ارومیه در بهار

فصل بهار برای دیدن جاهای دیدنی ارومیه محشر است. آب‌وهوای این شهر تا اواخر فروردین‌ماه سرد است و اگر بومی این شهر نباشید احتمالا سرمای هوا کمی برایتان آزاردهنده می‌شود. اگر به‌قصد گشت‌وگذار به این شهر زیبای ایران سفر می‌کنید بهتر است تا اردیبهشت صبر کنید. پارک‌ها و فضای سبز شهری، دیدنی‌های طبیعی ارومیه مثل دریاچه‌ها و آبشارها و روستاهای گردشگری آن در این ماه پذیرای گردشگران است.

ساختمان شهرداری ارومیه

البته به‌خاطر سرمای هوا در آذربایجان غربی، برای سفر به اطراف شهر و بازدید از دریاچه‌ها خردادماه مناسب‌تر است. اگر هم دوست دارید در سفر به ارومیه شوروحال نورورزی مردم را ببینید و شلوغی روزهای عید برایتان آزاردهنده نیست، تعطیلات نوروز برای سفر به ارومیه، گزینه مناسبی است.

جاهای دیدنی ارومیه در زمستان

ارومیه با شروع پاییز سرمای هوا را به‌خوبی به گردشگرانش نشان می‌دهد. پس اگر عاشق هوای سرد و برف و باران هستید سفر در زمستان به ارومیه و دیدن جاهای دیدنی ارومیه می‌تواند حسابی شما را به‌ذوق بیاورد و برایتان هیجان‌انگیز باشد. بعضی از تفریحات و جاهای دیدنی ارومیه در زمستان زیباتر هستند.

مسجد جامع ارومیه

قدم زدن در میدان شهرداری زیر برف یا اسکی و تفریح در پیست اسکی خوشاکو خاطره‌انگیز و شیرین است. کوه‌های این منطقه شیب مناسبی برای اسکی سواری دارند و در زمستان پوشیده از برف می‌شوند. به همین دلیل هر ساله در فصل زمستان اسکی بازان از نقاط مختلف ایران و جهان به این منطقه می‌آیند.

 

جاهای دیدنی ارومیه به همین فهرست محدود نمی‌شوند. شما از دیدنی‌های ارومیه بگویید. کجا بیشتر به شما خوش گذشته و به دیگران هم پیشنهاد می‌کنید؟

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

22 دیدگاه

 1. قلبعلی می‌گوید

  قلعه دم دم،قلعه چهریق،قلعه بردوک،قلعه میرداود جزو قلعه ها تاریخی ارومیه اند

 2. علی از بابل می‌گوید

  سلام خدمت سایت علی بابا
  ما امسال برای مسافرت اومدیم طرف منطقه آذربایجان و چند روزی رو مهمان شهر ارومیه بودیم و در هتل آنا اقامت کردیم خدایی من شنیده بودم ترک های شهر ارومیه مهمان نواز هستند اما شنیدن کی بود مانند دیدن !!!
  ارومیه به جرات میگم‌ یکی از باکلاس ترین و بهترین شهرهای آذربایجانی هست هر چقدر از خوبی و مهمان نوازی ترک ها بگم بازم کمه !!!
  هم خدمت چندین ساله خودمم اینجا دیدیم که دوران خدمت ازش چند کلمه ای ترکی یاد گرفته بودم خیلی خیلی خوش گذشت از ارومیه هم رفتیم تبریز ، تبریز خیلی خیلی زیباست

  یاشاسن ارومیه 🌹 یاشاسن آذربایجان 🌹
  یاشاسن تبریز

 3. ایران لی می‌گوید

  خواهشا از روی تعصب قومی حرف نزنید بیاید شهر ما رو ببینید بعد اظهار نظر کنید هر جایی با نوشته ترکی مثل بازار آغزی(ورودی بازار اورمیه) ثابت شده ک ترک هست
  یاشاسین اورمیه آذربایجانیمین اورگی
  اورمیه شهری با اکثریت ترک و اقلیت کورد و ارمنی و آشوری ک همه شون زنده باشن

 4. تورک می‌گوید

  یاشاسین تورک ملتی🤘🏻❤
  یاشا آذربایجان❤🤘🏻
  گوزل تورک ملتی🤘🏻

 5. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

  ارومیه شهر بزرگترین پارک های ترکی در منطقه آذربایجان ( پارک های گوللر باغی ارومیه، پارک ائللرباغی ارومیه و پارک ساغلیق ارومیه) 💙❤💚
  ارومیه شهر بزرگترین مجتمع ها و مراکز خرید ترکی در منطقه آذربایجان ( مجتمع تجاری و تفریحی تورک مال اورمیه، مجتمع تجاری و تفریحی اوریاد مال ارومیه، مجتمع تجاری و تفریحی ژابیز ارومیه، پاساژ آذربایجان ارومیه، پاساژ استاد شهریار ارومیه، پاساژ ستارخان ارومیه، بازارچه ایران ترک ارومیه ، مراکز خرید ترک آی اولدوز برند شهر ارومیه، مرکز خرید ترک آی ارومیه برند شهر ارومیه، مرکز خرید ترک دوبی ارومیه ، مرکز خرید الماس ترک ارومیه، مرکز خرید ترک سنتر ارومیه، مرکز خرید ترک سل ارومیه، مرکز خرید ترک گون آی ارومیه، مرکز خرید ترک یاغمور ارومیه )💙❤💚

 6. سنندج دلی آذربایجان❤ می‌گوید

  سنندج دلی آذربایجان ❤
  یاشاسین سینان داش قلب آذربایجان ❤

 7. حسین می‌گوید

  جاهایی ک تعریف شده همشون کورد نشینن هر چند ترکم یاشین کورد واقن حق شون ضایع نکنیم شهر زیبامون ارومیه به دست کوردا ساخته شده یاشین کورد یاشین ترک

 8. زهرا می‌گوید

  من عاشق ارومیه ام جایی ک کورد باشه عشق و محبت هست احترام و ارزش هست یا حق

 9. حسین می‌گوید

  مرکز قلب کردستان ارومیه هربژی کوردستان

  1. سنندج قلب آذربایجان 💓💓 می‌گوید

   سنندج چشم و جان آذربایجان ❤ سنندج سینان داش خاک آذربایجان از مرز ترکی باشماق سنندج گرفته تا رودخانه قزل اوزون بزرگترین رودخانه استان سینان داش ❤
   یاشاسین سینان داش آذربایجان ❤

 10. ... می‌گوید

  Kordstan♡

  1. ارومیه قلب آذربایجان ❤ می‌گوید

   URMİA ❤AZERBAYCAN

 11. ارومیه قلب آذربایجان 💚❤💙 می‌گوید

  ارومیه قلب آذربایجان 💙❤💚خاک ابدی، خط قرمز و قلب تپنده همه ترک ها 💙❤💚

  یاشاسین آذربایجان 💙❤💚
  یاشاسین اورمیه 💙❤💚
  یاشاسین تورک 💙❤💚

 12. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

  ارومیه قلب آذربایجان 💓یاشاسین آذربایجان 💓یاشاسین اورمیه 💓یاشاسین تورک💓

 13. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

  یاشاسین گوزل آذربایجان 😍
  یاشاسین گوزل اورمیه 😍

  😍 ارومیه قلب آذربایجان خاک ابدی ترکان 😍

 14. یاشاسین آذربایجان یاشاسین ارومیه می‌گوید

  یاشاسین آذربایجان‌ 💞
  یاشاسین اورمیه 💞
  ارومیه قلب آذربایجان خاک ابدی و خط قرمز ترکها
  💙💚❤ 💙💚❤

 15. ارومیه قلب آذربایجان 💚❤💙 می‌گوید

  ارومیه قلب آذربایجان خاک ابدی ترکا ❤
  یاشاسین آذربایجان ❤یاشاسین ارومیه
  URMİA ❤AZERBAYCAN

 16. ارومیه قلب آذربایجان❤ می‌گوید

  ارومیه قلب آذربایجان ❤
  یاشاسین‌آذربایجان ❤ یاشاسین ارومیه

  URMİA ❤AZERBAYCAN

  URMİA ❤AZERBAYCAN

  URMİA ❤AZERBAYCAN

  URMİA ❤AZERBAYCAN

  URMİA ❤AZERBAYCAN

  URMİA ❤AZERBAYCAN

  URMİA ❤AZERBAYCAN

  URMİA ❤AZERBAYCAN

  URMİA ❤AZERBAYCAN

  URMİA ❤AZERBAYCAN

  URMİA ❤AZERBAYCAN

  URMİA ❤AZERBAYCAN

  URMİA ❤AZERBAYCAN

  URMİA ❤AZERBAYCAN

  URMİA ❤AZERBAYCAN

  URMİA ❤AZERBAYCAN

  URMİA ❤AZERBAYCAN

  URMİA ❤AZERBAYCAN

  1. یاشاسین آذربایجان یاشاسین ارومیه می‌گوید

   یاشاسین آذربایجان 💞یاشاسین ارومیه

 17. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

  ارومیه قلب آذربایجان ❤
  به دیار آذربایجان ارومیه شهر والیبالی و والیبال نشین خطه آذربایجان ، دومین شهر ترک نشین ایران بعد از شهر برادر تبریز، شهر کاپیتان تیم ملی والیبال سعید معروف، میلاد عبادی پور و حضرت پور، شهر شهیدان باکری ها و امینی ها ، شهر عاشیق های آذربایجان، شهر مهد و فرهنگ و قلب آذربایجان خوش آمدید
  آذربایجان دیارنا گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز 💓
  به دیار آذربایجان شهر زیبایی ارومیه خیلی خوش آمدید
  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها) خونگرمو مهمان نوازیم 💓
  یاشاسین ایران
  یاشاسین آذربایجان
  یاشاسین ارومیه

  ارومیه قلب آذربایجان

 18. رضا می‌گوید

  دوست عزیز ارومیه مرکز آذربایجان غربی هست.

  1. avatar-image
   مریم ناصری می‌گوید

   خیلی ممنون از توجه و تذکرتون دوست گرامی، اصلاح شد.