جاهای دیدنی بهشهر

جاهای دیدنی بهشهر؛ یک ماجراجویی تمام‌عیار در تاریخ و طبیعت

معرفی دیدنی‌ترین جاهای بهشهر در یک نگاه

اگر جاهای دیدنی بهشهر را زیاد نشناسید، فکر می‌کنید این شهر فقط طبیعتی سبز دارد و هوایی خوش. بله، دیدنی های بهشهر و جاهای دیدنی مازندران چنین ویژگی را دارند اما راستش این ویژگی‌ها همه جذابیت‌های این شهر را توصیف نمی‌کند. من در این مطلب از مجله علی‌بابا می‌خواهم با توصیف جاذبه های گردشگری بهشهر از تاریخ ارزشمند، طبیعت سرسبز، بازارها و مکان‌های تفریحی جذابش برایتان بگویم تا با یک دید عمیق و روشن به این شهر سفر کنید و سرسری از هیچ جای آن نگذرید.

بهشهر از جاهای دیدنی مازندران و یادگار شاه‌عباس صفوی است که کلکسیونی از جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و تفریحی ایران را در خودش جای داده. آبشار، غار، تالاب، جنگل و دریا و آتشکده، موزه و کاخ و کشتی همه این‌ها از دیدنی های بهشهر هستند. جذابیت جاهای دیدنی بهشهر به این است که حتی در بناهای تاریخی و قدیمیش هم فضایی سرسبز و هوایی خوش برای لذت‌بردن وجود دارد. خب پس بی‌جهت نیست که این شهر را به نام بهشهر یعنی بهترین شهر صدا می‌زنند.

بهشهر کجاست؟
بهشهر یکی از شهرهای استان مازندران است که در نزدیکی تالاب میانکاله، ساری، گلوگاه و دامنه‌ کوه‌های البرز قرار دارد.
بهترین گزینه‌های طبیعت‌گردی در بهشهر کدام است؟
روستای پاسند و یخ‌کش، منطقه حفاظت‌شده هزار جریب، آبشارهای اسپه‌او، شرشر و سنگ نو و چشمه پلنگ‌خیل بهترین مکان‌ها برای طبیعت‌گردی در بهشهر هستند.
بهترین جاهای دیدنی بهشهر کدام‌ است؟
غارهای هوتو کمربند و علی‌تپه، تالاب میانکاله و گز و چشمه عمارت بهترین جاهای دیدنی بهشهر هستند.
معروف‌ترین پارک و مرکز تفریحی بهشهر کدام است؟
مجموعه تفریحی عباس‌آباد، پارک ملی پابند و تپه نارنج‌باغ از معروف‌ترین مراکز تفریحی بهشهر هستند.
بهترین جاهای تاریخی و دیدنی بهشهر کدام است؟
موزه گوهرتپه، کاخ صفی‌آباد، آتشکده کوسان، مجموعه تاریخی عباس‌آباد، چشمه عمارت، قبرستان تاریخی سفیدچاه، باغ چهلستون اشرف، خانه شهریاری و کشتی صفوی بهترین جاهای تاریخی بهشهر هستند.

جاهای دیدنی بهشهر؛ طبیعت‌گردی

اگر اهل گشت‌وگذار در طبیعت باشید از رفتن به جاهای دیدنی بهشهر کیف می‌کنید. طبیعت بهشهر همه جوره با آبشار، تالاب، جنگل، غار و روستاهای سرزنده و سرسبزش از شما پذیرایی می‌کند.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

– روستای یخ کش

یخ‌کش روستایی قدیمی از جاهای دیدنی بهشهر در ۴۰ کیلومتری بهشهر و منطقه‌ای به نام هزار جریب است که از قسمت شمالیش به جنگل هیرکانی می‌رسد. اقامت در این روستا برای شما خیلی راحت و بی‌دردسر است چون یک اقامتگاه بوم‌گردی با امکانات ایدئال مثل حمام و سرویس بهداشتی، تلویزیون، وسایل سرمایشی و گرمایشی، آشپزخانه و پارکینگ دارد.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

فامیلی خیلی از اهالی روستای یخ‌کش را که بپرسید، همین اسم روستا را به شما می‌گویند چون در زمان قدیم و قاجار کار مردم این روستا یخ‌فروشی بوده و هم‌چنین آنها یخ‌ها را به مناطق نزدیک روستا مثل بندر گز، رستم‌کلا و خلیل‌شهر می‌فرستادند.

فکر می‌کنم حالا خوب برایتان جا افتاد که چرا اسم این روستا از جاهای دیدنی بهشهر یخ‌کش شده است. اگر در تابستان به روستای یخ‌کش رفتید به آبشارهای معروف نزدیک این روستان مثل سمبی و یانه‌سر هم سر بزنید و از آب‌وهوای خنک این دیدنی های بهشهر لذت ببرید.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

در روستای یخ‌کش انواع درختان بلندقامت مثل افرا، ممرز، انجیلی و سرخ‌دار را می‌بینید و احتمالا حیواناتی مثل پلنگ، خرس، روباه، گرگ، شغال و پرندگان مختلف به چشمتان بخورد.

آدرس روستای یخ‌کش

۴۰ کیلومتری جنوب شرقی بهشهر، ارتفاعات سلسله جبال مرز، منطقه هزار جریب

لوکیشن روستای یخ‌کش روی گوگل مپ

– روستای آهنگرکلا

اگر می‌خواهید به روستایی خوش آب و هوا و سرسبز از جاهای دیدنی بهشهر بروید، روستای آهنگرکلا چنین روستایی‌ است. این روستا در یکی از نواحی بهشهر به نام یانه‌سر و دهستانی به نام عشر ستاق قرار دارد. فصل بهار بهترین زمان برای رفتن به روستای آهنگرکلاست چون طبیعتی سرسبز با هوایی خوش عجین شده است.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

در روستای آهنگرکلا از جاهای دیدنی بهشهر ممکن است حیوان‌هایی مثل گوزن، پلنگ، خرس، گربه وحشی، شغال، گرگ، خرگوش و انواع متنوعی از پرندگان را ببینید.

آدرس روستای آهنگر کلا

بهشهر، توابع یانه‌سر، دهستان عشر ستاق

– روستای پاسند

روستای پاسند از جاهای دیدنی بهشهر همان ویژگی‌هایی را دارد که شما از سفر به شمال انتظار دارید؛ آب‌وهوای معتدل و مرطوب، جنگل‌های سرسبز و رودخانه پرآب. درباره نام روستای پاسند می‌گویند نام این روستا در اصل پاسنگ بوده و این نام برگرفته از زمین‌های سنگی روستاست.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

برای رفتن از تهران به روستای پاسند از جاهای دیدنی بهشهر باید اول به شرق مازندران یعنی بهشهر بروید. بعد از بهشهر در سمت راست اتوبان، تابلوی راهنما شما را برای رفتن به روستا کمک می‌کند. بعد از تابلوی راهنما دو راهی وجود دارد که سمت راست آن مسیر رسیدن به روستای پاسند است.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

روستای پاسند محل زندگی پرندگانی مثل عقاب، شاهین، کرکس، هدهد، بلدرچین و جانورانی مثل پلنگ، خرس، شغال، گرگ و روباه است.

آدرس روستای پاسند

بهشهر، قسمت مرکزی، دهستان پنج‌هزاره

لوکیشن روستای پاسند روی گوگل مپ

– منطقه حفاظت شده هزار جریب

هر جا بعد از اسم یک منطقه‌ عبارت حفاظت‌شده را دیدید، مطمئن باشید که آن منطقه منابع طبیعی ارزشمند و گونه‌های جانوری و گیاهی خاصی را دارد. هزار جریب از جاهای دیدنی بهشهر هم در مازندران چنین منطقه‌ای است که در سراسر آن پوشش گیاهی، دره‌های پرآب، چراگاه‌های ییلاقی و جانوران کم‌یاب به چشم می‌خورد.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

موقعیت مکانی منطقه حفاظت شده هزار جریب از جاهای دیدنی بهشهر دقیقا در استان مازندران نیست و جاهایی از این منطقه به استان سمنان هم کشیده است. هزار جریب با بزرگی ۶۱۹۵ هکتار در منطقه‌ای کوهستانی قرار گرفته و آب‌وهوایی نیمه‌معتدل و مرطوب دارد.

برای رفتن به منطقه حفاظت‌شده هزار جریب باید به سمت جنوب بهشهر بروید و از مسیر روستای محمدآباد به این منطقه برسید.

یکی از دلایل مهمی که هزار جریب به منطقه حفاظت‌شده تبدیل شده این است که جای زندگی انواع موجودات زنده کم‌نظیر زیر است:

 • مرال (گوزن قرمز یا گاو کوهی)
 • شوکا (کوچک‌ترین گوزن ایرانی)
 • بز
 • پازن (بز کوهی)
 • پلنگ
 • خرس قهوه‌ای
 • گراز
 • روباه معمولی
 • شغال
جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

 • تشی (نوعی حیوان جونده با بدنی پوشیده از خار)
 • گربه وحشی (گربه‌سانی کوچک)
 • سمور جنگلی
 • رودک
 • کبک
 • تیهو (نوعی کبک)
 • توکا (نوعی پرنده از گنجشک‌سانان)
 • دلیجه (پرنده‌ای شکاری از سرده شاهین)
 • سارگپه (نوعی پرنده شکاری با جثه‌ای نسبتا بزرگ، بال پهن و دمی کوتاه)
 • بلوط، شمشاد، ممرز، راش، انجیلی، زرشک، ازگیل کوهی، سیب وحشی و آلوچه از درختان روییده در منطقه هزار جریب هستند. در این منطقه گیاهان دارویی معروف و مفیدی مثل گل‌گاوزبان و آویشن هم پیدا می‌شود.
جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

اگر دوست داشتید حوالی منطقه حفاظت‌شده هزار جریب اقامت داشته باشید، سراغ اقامتگاه نگین هزار جریب بروید که یکی از نزدیک‌ترین اقامتگاه‌ها به این منطقه است.

هزار جریب از زمان قدیم دو بخش به نام‌های چهاردانگه و دودانگه داشته و بخش چهار دانگه آن شامل قسمت‌های زیر می‌شود:

 • چهاردانگه سورتیجی
 • چهاردانگه مسعودالملک
 • چهاردانگه شهریاری

اگر به منطقه حفاظت‌شده هزار جریب از جاهای دیدنی بهشهر رفتید، به جاذبه های گردشگری بهشهر مثل رودخانه زارم‌رود هم سری بزنید.

آدرس منطقه هزار جریب

جنوب شرقی بهشهر

لوکیشن منطقه حفاظت‌شده هزار جریب روی گوگل مپ

– غار هوتو کمربند

با رفتن به غار هوتو کمربند از جاهای دیدنی بهشهر یک ماجراجویی جذاب را در یکی از جاهای دیدنی مازندران شروع می‌کنید و به دنیای انسان‌های ما قبل تاریخ قدم می‌گذارید. غار هوتو کمربند نام دو غار در روستای تروجن بهشهر است که فقط ۵۰ متر با هم فاصله دارند. شکل غار هوتو این‌طور است که دو دهنه یا ورودی دارد و یک سوراخ هم در قسمت سقف آن دیده می‌شود.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

چیزی که غارهای هوتو و کمربند را از نظر تاریخی ارزشمند و دیدنی کرده، پیداشدن اسکلت‌هایی با قدمت بیشتر از ۱۰ هزار سال است به همین دلیل این غار حکم معدن طلا را برای محققان انسان‌شناسی دارد. یک لحظه عمیق به جمله‌ای که گفتم فکر کنید. در این غارها اسکلت مرد و زن‌هایی پیدا شده که ۱۰ هزار سال پیش در این غارها زندگی می‌کردند. حتی فکرکردنش هم حیرت‌انگیز است!

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

اولین بار در سال‌های ۱۳۲۷ تا ۱۳۲۹ یک گروه باستان‌شناس آمریکایی، اسکلت‌های انسان در غارهای هوتو و کمربند از جاهای دیدنی بهشهر را پیدا و کشف کردند. این گروه را یکی از استادهای دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا به نام پرفسور کارلتون استیونز کون رهبری و سرپرستی می‌کرد.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

اسکلت آهوی قرمز و فک خزری جزو اولین چیزهایی بودند که گروه باستان‌شناسی آنها را کشف کردند. بعد از اسکلت حیوانات، سه اسکلت از یک مرد، یک زن میانسال و یک دختر نوجوان پیدا شد. در مرحله دوم حفاری غار کمربند در سال ۱۳۲۹ اسکلت‌هایی از یک مرد و زن پیدا شد.

شاید باورتان نشود، اما اسکلت زن همراه نوزادی پیدا شد که آن را مادرانه در آغوش کشیده بود. علاوه بر اسکلت انسان از غار کمربند که از جاهای دیدنی بهشهر است، پارچه‌هایی با قدمت حدود ۶۵۰۰ سال قبل از میلاد پیدا شد که تحقیقات نشان می‌دهد انسان‌های ساکن در غار کمربند این پارچه‌ها را از پشم گوسفند و بز می‌بافتند.

آدرس روستای تروجن

شهرستان بهشهر، روستای تروجن (شهیدآباد)

لوکیشن غار هوتو کمربند روی گوگل مپ

– غار علی تپه

نزدیک غارهای هوتو و کمربند، غاری به نام علی‌تپه قرار گرفته که آثار به‌جامانده از این غار به دوران پارینه سنگی (حدود سه میلیون سال پیش) و هشت هزار سال قبل از میلاد برمی‌گردد. برای بازدید از غار علی‌تپه یادتان باشد که با یک آدم حرفه‌ای غارنورد و با تجهیزات کامل همراه شوید تا مسیر سخت غار به شما آسیبی نرساند.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

غار علی‌تپه از جاهای دیدنی بهشهر زمانی محل زندگی آدم‌ها بوده اما هم‌زمان با آخرین دوره یخبندان یعنی حدود ۹۳۰۰ سال پیش، خراب می‌شود و ساکنانش به سمت‌ دشت‌های اطراف کوچ می‌کنند.

آدرس روستای علی تپه

روستای علی تپه، کنار دریای خزر

– دریای چهار فصل

دریای چهار فصل دریایی از جاهای دیدنی بهشهر قسمت پایینی دریای خزر است که شبه‌جزیره میانکاله را در آغوش گرفته و اگر دقیق‌تر بخواهم بگویم آرام گرفته چون وجود شبه‌جزیره باعث شده تا این دریا هیچ موج و تلاطمی نداشته باشد.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

قبل از رفتن به دریای چهار فصل بهشهر حتما چک کنید که امکان بازدید از آن وجود داشته باشد چون اخیرا چنین امکانی وجود نداشته است.

آدرس

امتداد بریدگی قسمت پایینی دریای خزر

لوکیشن دریای چهار فصل روی گوگل مپ

– چشمه پلنگ خیل

چشمه پلنگ‌خیل از جاهای دیدنی بهشهر چشمه‌ای در نزدیکی کاخ صفی‌آباد بهشهر است. در زمان صفوی برای اینکه هوای کاخ صفی‌آباد خنک شود از آب این چشمه استفاده می‌کردند. معماران آن زمان از خروجی چشمه به سمت کاخ آبراهه‌هایی طراحی کرده بودند تا آب چشمه پلنگ‌خیل به کاخ صفی‌آباد برسد. آب چشمه پلنگ‌خیل بعد از کاخ صفی‌آباد به زمین‌های کشاورزی می‌رفته تا برای کشت‌وکار مردم استفاده شود.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Balad

آدرس عمارت صفی‌آباد

۳ کیلومتری جنوب غرب بهشهر، غرب عمارت صفی‌آباد

– آبشار اسپه‌او

آبشار اسپه او که به زمان محلی به معنی آب سفید است با داشتن حوضچه‌های آهکی هفت‌طبقه‌ای و شکل پلکانی و کاسه‌ایش‌، به یکی از جاهای دیدنی بهشهر تبدیل شده. این آبشار بیشتر از ۳۰ متر ارتفاع دارد و منشا آب آن از دل چشمه‌ای می‌جوشد که زیر شکاف یک سنگ و درختی قدیمی قرار دارد.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

برای رفتن به آبشار اسپه‌او از جاهای دیدنی بهشهر باید تا نزدیکی بهشهر بروید و در چند کیلومتری این شهر به سمت روستای پاسند حرکت کنید. به پاسند که رسیدید به سمت رودخانه نکا بروید و بعد تا آبشار اسپه‌او پیاده‌روی کنید.

آدرس

۳۰ کیلومتری بهشهر، منطقه هزار جریب

لوکیشن آبشار اسپه‌او روی گوگل مپ

– آبشار شرشر

اگر می‌خواهید هم از طبیعت سرسبز و زیبای جنگل لذت ببرید و هم صدای آرامش‌بخش جریان آب را بشنوید، به آبشار شرشر بهشهر بروید. این آبشار یکی از جاهای دیدنی بهشهر است که در بخش یانه‌سر قرار گرفته است.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

آدرس آبشار شرشر

بهشهر، بخش یانه‌سر

– آبشار سنگ نو

برای رفتن به آبشار سنگ نو از جاهای دیدنی بهشهر یک کفش مناسب پیاده‌روی به پا کنید چون از بهشهر تا این آبشار را باید حدود دو تا سه ساعت پیاده بروید. نام‌گذاری آبشار سنگ نو به وجود یک سنگ در زیر این آبشار اشاره دارد که به خاطر فشار بیش از حد آب به شکل حوضچه سنگی درآمده است. آبشار سنگ نو در میان جنگل‌های خوش آب و هوای بهشهر در حوالی محله‌ای به نام فراش‌محله قرار گرفته است.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

آدرس آبشار سنگ نو

جنوب بهشهر، نزدیک محله قدیمی فراش‌محله

لوکیشن آبشار سنگ‌ نو روی گوگل مپ

– تالاب گز

یکی از جاهای دیدنی بهشهر که ارزش تماشاکردن و رفتن را دارد، تالاب گز است. این تالاب که در نزدیکی تالاب میانکاله قرار گرفته با پوشش انبوهی از درختان گز و پرندگان کم‌یاب و خاص به استقبال شما می‌آید.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

آدرس تالاب گز

جنوب غربی تالاب میانکاله

– تالاب میانکاله

میان شنزارهای ساحلی، مرداب‌های جنگلی و آبگیرهای تالاب میانکاله پرندگان، آبزیان و درختچه‌هایی را می‌بینید که بعید است آن‌ها را تا به حال دیده باشید. تالاب بین‌المللی میانکاله از جاهای دیدنی بهشهر جایی برای تخم‌ریزی ماهیان دریاری خزر، پناهی برای پرندگان مهاجر مثل فلامینگو، پلیکان، مرغ ماهی‌خوار و چلچله‌ها و محل رویش درختچه‌های گز و بوته‌های تمشک است.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

اگر دنیای پرندگان علاقه دارید در ماه‌های سرد سال با یک دوربین دوچشمی به تالاب میانکاله بروید و از دور رفتار پرندگان و پرواز باشکوهشان را تماشا کنید.

تالاب میانکاله از جاهای دیدنی بهشهر جزیی از شبه‌جزیره میانکاله در بهشهر است و وسعتی به اندازه ۱۰۰ هزار هکتار دارد. این تالاب اولین تالاب بین‌المللی است که در کنوانسیون (پیمان بین‌المللی برای مراقبت از تالاب‌ها) رامسر به ثبت رسیده است.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

آدرس تالاب میانکاله

بهشهر، شبه‌جزیره میانکاله

لوکیشن تالاب میانکاله روی گوگل مپ

جا‌های دیدنی بهشهر؛ جاذبه‌های تاریخی

جاهای دیدنی بهشهر فقط به طبیعتش محدود نیست و جاهای تاریخی قدیمی و ارزشمندی هم دارد که در قسمت زیر این مکان‌ها را توضیح داده‌ام.

– سایت موزه گوهرتپه

یادتان هست که چند پاراگراف بالاتر درباره غارهای بهشهر و انسان‌های غارنشین صحبت کردم. حالا می‌خواهم درباره یکی از جاهای دیدنی بهشهر به نام موزه گوهرتپه بگویم؛ جایی که همین انسان‌های غارنشین آن را ساخته‌اند.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

در سایت موزه گوهر تپه از جاهای دیدنی بهشهر می‌توانید با چشمان خود ببینید که چطور انسان‌ها چند هزار سال قبل مرده‌هایشان را دفن می‌کردند. ماجرا از این قرار بوده خیلی وقت پیش که فضای شهری خیلی رونق نداشته، یکسری از مردم به مناطق کوهستانی آمدند و گوهر تپه را درست کردند تا بتوانند پیکر اجدادشان را در این مکان دفن کنند.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

موزه گوهر تپه جایی بین دره‌ها و غارهای قدیمی در ۴۰ کیلومتری جاده ساری- بهشهر قرار گرفته و در اطراف این فضای باستانی دشت و جنگل‌های سرسبز وجود دارد. از سایت موزه گوهرتپه وسایل قدیمی و ارزشمندی مثل ابزارهای سنگی (تیغه؛ تراشه و هاون سنگی)، گردنبند و زیورآلات سنگی و وسایل سفالی پیدا شده است.

آدرس موزه گوهرتپه

جاده رستم‌کلا به طرف نکا، کیلومتر ۴۰ جاده ساری- بهشهر

لوکیشن موزه گوهرتپه روی گوگل مپ

– کاخ صفی ‌آباد

شاه عباس در دوره صفویان دستور داد کاخ و باغ صفی‌آباد از جاهای دیدنی بهشهر ساخته شود و نام این کاخ را از روی اسم فرزندش که به او خیلی علاقه داشت، انتخاب کرد. کاخ صفی‌آباد چندین بار به دلایل مختلف مثل آتش‌سوزی و حمله افغان‌ها آسیب دید، اما خوشبختانه در دوره رضاشاه پهلوی بازسازی شد.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

کاخ صفی‌آباد از جاهای دیدنی بهشهر در میان باغی خوش‌آب‌وهوا و مربعی‌شکل قرار گرفته و دو طبقه با تعداد زیادی اتاق دارد. قبلا این کاخ با نقاشی‌های جذاب خوش‌رنگ و لعاب بوده اما حالا دیگر چیزی از این نقاشی‌ها باقی نمانده است. برای ورود به کاخ باید از قسمت شمالی آن وارد شوید و چند پله را بالا بروید.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

همان‌طور که در قسمت‌های قبل خواندید، آب چشمه پلنگ‌خیل از جاهای دیدنی بهشهر با استفاده از لوله‌های سفالین به نام تنبوشه، به سمت کاخ منتقل می‌شده تا هوای کاخ را خنک و مطبوع کند.

آدرس کاخ صفی آباد

جنوب غرب بهشهر، بلوار هاشمی‌نژاد، خیابان طالقانی، جاده صفی‌آباد

لوکیشن کاخ صفی‌آباد روی گوگل مپ

– چشمه عمارت

چشمه عمارت یکی از جاذبه های گردشگری بهشهر و جاهای دیدنی مازندران است که در دو طبقه با سبک معماری خاصی ساخته شده. آنچه معماری چشمه عمارت را منحصربه‌فرد کرده وجود یک چشمه در وسط آن و سیستم آب‌رسانی این عمارت است.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

در دوران صفوی مثل الان پمپ آبی وجود نداشت. آن موقع آب به وسیله لوله‌های سفالین اول به حوضچه طبقه اول می‌رفته و بعد از آنجا به صورت آبشاری به چشمه طبقه همکف و حوض‌های اطراف سرازیر می‌شده. ورود به چشمه عمارت بهشهر رایگان است و نیازی به تهیه بلیط ندارد.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

آدرس چشمه عمارت

بهشهر، بلوار شهید هاشمی‌نژاد، خیابان پاسداران

لوکیشن چشمه عمارت روی گوگل مپ

– باغ چهلستون اشرف (باغ شاه)

باغ چهلستون اشرف از جاهای دیدنی بهشهر در زمان صفوی مکانی برای شاه‌عباس بوده تا از مهمانانش در جایی خوش‌آب‌وهوا پذیرایی کند. صدها سال پیش دورتادور این باغ گودال‌هایی طراحی شده بود تا درونشان شمع‌ قرار بگیرد و فضای باغ نورانی شود. شاه‌عباس به خاطر علاقه‌ای که به مادرش اشرف‌الملوک داشت، روی باغ چهلستون اسم اشرف را می‌گذارد.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

حالا دیگر خیلی از بخش‌های باغ چهلستون اشرف از جاهای دیدنی بهشهر مثل استخر و آبشار وجود ندارد و به فضای سبزی مثل پارک تبدیل شده است. در باغ چهلستون اشرف که حالا به آن پارک ملی بهشهر می‌گویند درختانی مثل نارنج، سرو، لیمو، خرمالو، توت، انار و گل رز روییده است.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

آدرس باغ چهلستون

بهشهر، بلوار شهید هاشمی‌نژاد، ساختمان شهرداری

لوکیشن باغ چهلستون اشرف روی گوگل مپ

– آتشکده کوسان

آتشکده کوسان از جاهای دیدنی بهشهر که زمان قدیم به آن طوسان می‌گفتند، دوران ساسانیان و قبل از اسلام به دستور کیوس پسر بزرگ قباد ساسانی ساخته شده است. این آتشکده با سنگ و ساروج به شکل مربع ساخته شده و در سال ۱۳۸۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Wikimedia

نزدیک آتشکده کوسان از جاهای دیدنی بهشهر امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد و برای استفاده از امکاناتی مثل سوپرمارکت و سرویس بهداشتی باید راهی روستای آسیاب‌سر شوید. برای رفتن به آتشکده کوسان باید اول به بهشهر و بعد به سمت روستای آسیاب‌سر بروید. در شمال غربی این روستا آتشکده کوسان را می‌توانید پیدا کنید.

آدرس آتشکده کوسان

بهشهر، شمال غربی روستای آسیاب‌سر

– مجموعه تاریخی عباس‌آباد

در ۹ کیلومتری بهشهر یکی از بناهای تاریخی مهم ایران به نام عباس‌آباد قرار گرفته است. شاه عباس اول در دوران صفوی دستور داد تا این مجموعه را به همراه باغ، سد، دریاچه، کاخ و برج‌های آجری بسازند.

باغ عباس آباد

عکس از: سایت Google Maps

مجموعه تاریخی عباس‌آباد از جاهای دیدنی بهشهر از این نظر که عمارتی چهار طاقی را در وسط دریاچه‌اش جای داده واقعا جذاب و منحصربه‌فرد است. مجموعه تاریخی عباس‌آباد حدود ۶۰۰ هکتار وسعت دارد و در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. برای بازدید از مجموعه تاریخی عباس‌آباد نیازی نیست بلیط تهیه کنید.

باغ عباس آباد

عکس از: سایت Google Maps

آدرس مجموعه عباس‌آباد

۹ کیلومتری بهشهر

لوکیشن مجموعه تاریخی عباس‌آباد روی گوگل مپ

– خانه شهریاری بنایی

خانه شهریاری از جاهای دیدنی بهشهر بنایی خانه‌ای تاریخی از دوران قاجار است که در آن افراد نظامی آن زمان زندگی می‌کردند. اولین ساکن این خانه شخصی به نام سردار رفیع یانه‌سری، حاکم شهرهای مختلف شاهرود، بسطام و استرآباد بود و بعد این خانه به خانواده معروفی به نام شهریاری رسید و نامش شهریاری شد.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Irna

خانه شهریاری ساختمانی دو طبقه از جنس آجر و خشت با در و پنجره‌های چوبی، سقفی شیروانی و یک ایوان بزرگ دارد. برای رفتن به خانه شهریاری بنایی باید به سمت روستای یانه‌سر بروید که در حدود ۹۰ کیلومتری بهشهر قرار گرفته است. برای بازدید از خانه شهریاری بنایی باید بلیط تهیه کنید که قیمت خیلی مناسبی دارد.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Wikimedia

آدرس خانه شهریاری بنایی

بهشهر، بخش یانه‌سر

– کشتی صفوی

کشتی صفوی از جاهای دیدنی بهشهر یکی از دیدنی های بهشهر است که به دوران صفوی تعلق دارد. این کشتی بیشتر از ۴۰۰ سال است که در میان ماسه‌های روستای زاغمرز بهشهر قرار گرفته و تکه‌های باقی‌مانده‌اش نشان می‌دهد در قدیم برای باربری از آن استفاده می‌کردند.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Arshehonline

آدرس کشتی صفوی

روستای زاغمرز بهشهر، بندر امیرآباد

– قبرستان سفید چاه

قبرستان سفید چاه از جاهای دیدنی بهشهر و از اولین گورستان‌های مسلمانان است که مردم حوالی قبرستان معتقدند جسد مردگان در اینجا از بین نمی‌رود. این باور مردم یک خرافه نیست در ادامه برایتان توضیح می‌دهم که این باور خیلی هم بی‌ربط به ساختار قبرستان نیست.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

قبرستان سفید چاه خاکی با آهک زیاد دارد که همین آهک باعث می‌شود جسد مردگان از بین نرود، یا حداقل دیرتر فاسد و پوسیده شود. در ضمن دلیلی که به قبرستان سفید چاه، سفید می‌گویند وجود همین آهک است که رنگ خاک قبرستان را سفید کرده است.

گورستان سفید چاه از جاهای دیدنی بهشهر با قدمتی بیشتر از ۱۲۰۰ سال در لیست آثار ملی ایران ثبت شده و محل دفن افرادی مثل حاکم شمال و فرزندان امام موسی‌بن جعفر (ع) است.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

آدرس قبرستان سفیدچاه

بهشهر، بخش یانه‌سر، روستای سفیدچاه

لوکیشن قبرستان تاریخی سفیدچاه روی گوگل مپ

جا‌های مذهبی و آرامگاه‌های دیدنی بهشهر

اگر اهل رفتن به مکان‌های مذهبی هستید، دیدن امام‌زاده و بقعه‌های زیر برایتان از جاهای دیدنی بهشهر خواهد بود که به شما آرامش می‌بخشد.

– امامزاده قاسم(ع)

امام‌زاده قاسم از جاهای دیدنی بهشهر محل شهادت یکی از امام‌زاده‌ها در زمان خلافت هارون‌الرشید است. این امام‌زاده در مسیر باصفا و سرسبز روستای ریحان‌آباد قرار گرفته و امکانات رفاهی مناسبی مثل سرویس بهداشتی، زائرسرا و مسجد دارد.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

آدرس امامزاده قاسم

هشت کیلومتر بعد از جاده گلوگاه بهشهر، روستای ریحان‌آباد

– بقعه بی‌بی زینب(ع)

بقعه بی‌بی زینب از جاهای دیدنی بهشهر در مسیر اتوبان و عبور مسافران قرار گرفته به همین خاطر در نزدیکی این بقعه زائرسرایی با ۵ طبقه ساخته‌اند. درباره بی‌بی زینب اطلاعات خیلی دقیقی وجود ندارد اما احتمال داده می‌شود که بی‌بی‌زینب از نوادگان امام‌ موسی کاظم بوده و این بقعه بیشتر از ۳۰۰ سال قدمت دارد. پارکینگ، مسجد و سرویس بهداشتی از امکانات موجود در بقعه بی‌بی‌زینب (ع) است.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

آدرس بقعه بی‌بی زینب

۱۸ کیلومتری بهشهر، ۲ کیلومتری گلوگاه، روستای خورشید کلا

– بقعه سادات بابلکانی

بقعه سادات بابلکانی از جاهای دیدنی بهشهر با بنای مربعی‌شکل و تزیینات آجریش شبیه به آتشکده‌های دوران ایران باستان است. این بقعه از چهار طرف خود امکان ورود دارد و هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ شب باز است.

بقعه سادات بابلکانی مقبره دو سید به نام‌های امیر کمال‌الدین و امیر شمس‌الدین است که زمانی حاکم سرزمین طبرستان بودند.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

آدرس بقعه سادات بابلکانی

سه کیلومتر مانده به بهشهر، روستای آسیاب‌سر، خیابان شهید عامری، میدان شهدا

لوکیشن بقعه سادات بابلکانی روی گوگل مپ

جاهای تفریحی بهشهر

اگر زمانی خواستید از جاهای دیدنی بهشهر بازدید کنید که علاوه بر طبیعت زیبا، امکانات رفاهی و تفریحی هم داشته باشند، به پارک و مکان‌های زیر بروید.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

– پارک ملی پابند

پارک ملی پابند از جاهای دیدنی بهشهر پارکی با طبیعت زیبا و گونه‌های جانوری و گیاهی ارزشمند با وسعتی به بزرگی ۲۶۵۹۷ هکتار است. در این پارک از طبیعت سبز و آب‌و‌هوای نیمه‌مرطوب جنگل‌های هیرکانی سرحال می‌آیید و جانوران خاص زیر را می‌توانید ببینید.

 • پلنگ
 • خرس قهوه‌ای
 • گرگ
 • گوزن
 • شوکا
 • عقاب طلایی
 • شاهین
 • کفتار
 • سمور جنگلی
 • دارکوب
 • مار زنگی
جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

آدرس پارک ملی پابند

جنوب بهشهر، روستای پابند، نزدیک منطقه هزار جریب

– تفریحات مجموعه عباس آباد

عباس‌آباد همان‌طور که گفتم یک بنای تاریخی و از جاهای دیدنی بهشهر است، اما فضای باغ آن جنبه تفریحی دارد و ساعت‌ها می‌توان در میان درختان سرسبز و دورتادور دریاچه‌اش قدم بزنید و لذت ببرید. برای تفریح در مجموعه عباس‌آباد می‌توانید در دریاچه‌اش قایق‌سواری کنید و تاریخ دوران صفوی را با ریتمی ملایم در میان آب و بنای چهار طاقیش به تماشا بنشینید.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

آدرس تفریحات مجموعه عباس آباد

۹ کیلومتری بهشهر

لوکیشن عباس‌آباد روی گوگل مپ

– تپه نارنج باغ

تپه نارنج باغ از جاهای دیدنی بهشهر با قدمتی که از دوران ایران باستان دارد قبلا یکی از جاهای تاریخی نزدیک بهشهر بوده اما حالا به یک پارک تفریحی تبدیل شده که از بالای آن می‌توانید تمام شهر را تماشا کنید.

تپه نارنج باغ امکانات رفاهی، ورزشی و تفریحی متنوعی مثل استخر، زمین چمن مصنوعی، شهربازی کودکان، بوفه، سینما، ایستگاه نقاشی کودکان و کافی‌شاپ دارد. این مجموعه تفریحی از شنبه تا جمعه از ساعت ۱۲ ظهر تا ۱۲ شب باز است.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

آدرس تپه نارنج باغ

مرکز شهر نکا، حاشیه شرقی رودخانه، نرسیده به سیلوی گندم

لوکیشن تپه نارنج‌باغ روی گوگل مپ

مراکز خرید بهشهر

بیشتر مراکز خرید بهشهر در فاصله کمی از هم قرار دارند و معروف‌ترین آنها شامل بازارهای زیر می‌شود.

– مرکز خرید تندیس

مرکز خرید تندیس از جاهای دیدنی بهشهر یک پاساژ پرزرق‌و برق و نسبتا مدرن در بهشهر است که از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱:۳۰ ظهر و از ۵ عصر تا ۹ شب می‌توانید به آن سر بزنید. در نزدیکی این مرکز خرید فست‌فود، داروخانه، کافه سنتی و بازار روز میوه قرار دارد.

Google Maps بهشهر 4

عکس از: سایت Google Maps

آدرس مرکز خرید تندیس

بهشهر، محله امام‌خمینی، بلوار هاشمی‌نژاد

لوکیشن مرکز خرید تندیس روی گوگل مپ

– مجتمع تجاری خاتم

از شنبه تا پنج‌شنبه ۹ صبح تا ۱ ظهر و ۴ بعدازظهر تا ۹ شب می‌توانید از مجتمع تجاری خاتم‌الانبیا از جاهای دیدنی بهشهر خرید کنید. در اطراف مجتمع تجاری خاتم تعدادی بیمارستان و داروخانه، کتاب‌‌فروشی و بازار روز قرار دارد.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

آدرس مجتمع تجاری خاتم

بهشهر، امام‌خمینی، بین خاکپور و شهید بهشتی

لوکیشن مجتمع تجاری خاتم روی گوگل مپ

– بازار روز بهشهر

حیف است به بهشهر سفر کنید و به بازار روز این شهر با آن همه میوه و سبزی تروتازه سر نزنید. بازار روز از جاهای دیدنی بهشهر یک بازار با حال و هوای قدیمی است که فروشندگانش با صدایی بلند و لهجه محلی مازندرانی، شما را برای خرید تازه‌ترین سبزیجات و میوه‌جات سر ذوق می‌آورند. ساعت کاری این بازار هر روز از ۷ صبح تا ۹ شب است.

جاهای دیدنی بهشهر

عکس از: سایت Google Maps

آدرس بازار روز بهشهر

بهشهر، امام‌خمینی، بین مسجد جامع ۶ و ۷

لوکیشن بازار روز بهشهر روی گوگل مپ

توصیه‌هایی برای تجربه سفر خاطره‌انگیز به بهشهر

فصل بهار و بعد از تعطیلات عید از نظر خوش‌آب‌وهوایی و خلوتی بهترین زمان برای سفر به جاهای دیدنی بهشهر است. برای رفتن به آبشارهای بهشهر حتما کفش مناسب پیاده‌روی بپوشید تا مسیر پرفرازونشیب اذیتتان نکند. اگر به بهشهر رفتید حتما کامتان را با شیرینی‌های خوشمزه محلیش مثل زیک شیرین کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 دیدگاه

 1. خسرو می‌گوید

  عباس اباد بهشهر که واقعا عاایه
  هم تاریخی و هم طبیعت زیبا
  امکانات رفاهی هم خیلی داشت

 2. رضا می‌گوید

  من خودم بهشهر رفتم
  واقعا شهرزیباییه
  از دستش ندید

 3. حمید می‌گوید

  عالی بود.دمتون گرم

 4. اذرگون می‌گوید

  زیباست فقط یکی از عکسها خوب نیست خانه ای که بشکه جلوشه

 5. سید رحیم احمدی امیدی می‌گوید

  سلام و عرض ادب
  تشکر از زحمات تهیه کننده این گزارش که بطور خلاصه به بهترین شرایط تعریف کرده و البته خواستم بعنوان شخصی که بیرون گود بودم مناطق روستایی بهشهر که در منطقه هزار جریب هست که طبیعت بکر و زیبا البته از نکا به هزار جریب رفته و گلوگاه بهشهر برگشتم در طول مسیر طبیعی زیبا و فوق العاده که نامی از آنها نبرده البته گزارش به نزدیکی راه و اقامتگاه و… فکر کرده البته مناطق معرفی شده بصورت خلاصه عالی بود اما می توان شماره یک و دو یعنی گزارش بعدی تکمیل کننده نوشت
  تشکر از زحمات آنهایی که جهت ساخت و ساز و آبادی ایران ما تلاش می کنند خسته نباشید و عرض ادب و احترام فراوان تقدیم می کنم

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام سید رحیم عزیز 🙂
   ممنون از شما

 6. موصی له می‌گوید

  از لحاظ متن نوشته و نوشتار خوب بود یه جاهایی اشکال داشته چون بنده بچه همون محله ها هستم

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام موصی عزیز 🙂
   اگر درباره تناقض‌ها به ما بگید، اصلاحات لازم رو انجام می‌دیم.

 7. اسماعیل حقگو می‌گوید

  سلام و عرض ادب
  اگر میخواستین اطلاعات کامل در مورد بهشهر بدین روستای کوهستان و گرجی محله و شهر رستمکلا و خلیل شهر هم شامل بهشهر می‌شوند لطفا اطلاعات خود را کامل کنید و در مورد نقاط دیدنی تمام شهرها و روستاهای شهرستان بهشهر بنویسید
  ضمنا آدرس سایت موزه گوهر تپه رستمکلا می‌باشد
  در شهر رستمکلا رودخانه ی مهربانرود قرار دارد که منطقه هدف گردشگری می‌باشد از جاهای مذهبی تکیه سلطانی با قدمت ۳۰۰ساله وجود دارد

 8. حسن می‌گوید

  خداقوت باتشکر از مطالبی که عنوان کردید امامزاده شاهرضا روستای لایی ، امامزاده عبدالله روستای تجرخیل و امامزاده پنجتن روستای ارم ، دریاچه روستای کلا و …از قلم افتاد

  1. امیررضا می‌گوید

   این مکانهایی که گفتید درسته که به بهشهر نزدیک‌ترند اما جزء نکا به حساب میان.

   1. احمدعلی می‌گوید

    همه جاها برای بهشهر بود
    سایت درست نوشته

 9. کوهستانی می‌گوید

  سلام
  سپاس از مطلب زیبا و عالی
  فقط یک نکته که لطفاً اصلاح بشه
  بقعه سادات بابلکانی در روستای تاریخی
  کوهستان قرار دارد و ثبت ملی بنان همین روستا شده.