تصویر شاخص 3

سوغات ارومیه توقع شما را بالا می‌برد

تنوع سوغات ارومیه به شگرفی دریاچه ارومیه

در سفرتان به آذربایجان غربی اگر بخواهید برای یک لحظه هم که شده چشم از غذاهای لذیذ، آرامگاه‌های بزرگان، جاذبه‌های طبیعی و مذهبی ارومیه بردارید، بعید می‌دانم بخواهید یا حتی بتوانید سوغات ارومیه را نادیده بگیرید؛ از شیرینی های ارومیه چون نقل، حلوا، نان و عرقیجاتش گرفته تا صنایع دستی ارومیه چون فرش، رنگرزی پارچه و پیکرتراشی‌اش.

تابه‌حال از ارومیه سوغاتی خریده‌اید؟ دلتان می‌خواهد طعم شیرین حلوای هویج را مزه کنید؟ اگر ارومیه را فقط به‌خاطر دریاچه‌اش می‌شناسید، یا اگر فکر می‌کنید سوغات ارومیه چیز دهان‌گیری نیست، خواندن این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا را پشت گوش نیندازید.

شیرینی‌های معروف ارومیه کدام‌ها هستند؟
لوزانک، سوجوق، تنور شیرینی سی
معروف‌ترین صنایع دستی ارومیه کدام است؟
منبت کاری، رودوزی، پیکرتراشی، فرش و رنگرزی
از معروف‌ترین عرقیجات ارومیه کدام‌ها هستند؟
عرق بادرنجبویه و عرق بیدمشک
حلواهای معروف ارومیه چه نام دارند؟
حلوای هویج و حلوای گردو

سوغاتی‌های خوردنی ارومیه؛ یادآور روزهای شیرین

حتی برای یک لحظه هم فکر نکنید که ارومیه با غذاهای دلپذیرش مثل گوزلمه، آش دوغ، کوفته مرغ، دلمه برگ مو، گشنیز کباب، گیزاتما، خورشت کنگر و…، سوغاتی‌های شیرین و خوش‌مزه‌ای نداشته باشد. سوغاتی‌های خوردنی ارومیه به‌اندازه دریاچه‌اش بی‌نهایت و مانند غذاهایش بسیار خوش‌مزه است. در ادامه سراغ انواع نقل، نان، حلوا و شیرینی‌های ارومیه می‌روم.

راستی در این سفر بازدید از جاهای دیدنی ارومیه را فراموش نکنید.

۱- نقل ارومیه

نقل در تمام مجالس و محافل شادی از جشن‌ها گرفته تا عروسی‌هایمان، حرف اول را می‌زند. اما نقل‌های ارومیه چیز دیگری است. اگر می‌خواهید مزه متفاوتی از نقل‌ها را تجربه کنید، نقل زعفرانی، نقل بیدمشک و نقل گل محمدی ارومیه را پیشنهاد می‌کنم. البته دو نقل اول از مشهورترین نقل‌ها و از محبوب‌ترین سوغات ارومیه محسوب می‌شود.

نقل ارومیهنقل زعفرانی

همانطور که می‌دانید طعم، ترکیب و رنگ نقل‌ها متفاوت است، اما نقل زعفرانی با رنگ زرد، طعم زعفرانی و مغز گردویی‌اش خود را از سایر نقل‌های سفیدرنگ متمایز می‌کند.

نقل بیدمشک

نقل بیدمشک با ظاهر ابریشمی‌اش یکی از نقل‌های نامدار ارومیه به‌حساب می‌آید که کام هر بومی و غیربومی را شیرین می‌کند.

نقل گل محمدی

نقل سومی که می‌خواهم به آن اشاره کنم، نقل گل محمدی است که از مشهورترین سوغات ارومیه به شمار می‌رود. عطر گل محمدی این نقل باعث شده از دو نقل قبلی معروف‌تر شود.

نقل گل محمدی۲- عرقیجات ارومیه

اگر پیگیر نوشیدنی‌های گرم و سرد گیاهی هستید، احتمال می‌دهم از رشد گیاهان دارویی و عرقیجاتی که سوغات ارومیه هم هست، چیزهایی شنیده باشید. کاشان، شیراز و ارومیه هر سه مهد تولید عرقیجاتی چون عرق پیچک، عرق خاکشیر، عرق شاتره، عرق کرفس، عرق بهارنارنج، عرق برگ گردو و… است، اما ارومیه به‌خاطر تولید عرقیجاتی مثل عرق بادرنجبویه و عرق بیدمشک حرف متفاوتی برای گفتن دارد.

عرقیجات ارومیه در سوغات ارومیهدر بین تمام این عرقیجات، فقط می‌خواهم به دو عرق بادرنجبویه و عرق بیدمشک که از محبوب‌ترین عرقیات و سوغات ارومیه است یک گوشه چشمی داشته باشم.

از خواص تکان‌دهنده عرق بیدمشک بیشتر در درمان سرگیجه، کم خونی و بیماری‌های قلبی استفاده می‌شود. عرق بادرنجبویه هم خواص درمانی عرق بیدمشک را دارد. از عرق‌گیری این دو گیاه بگویم که در فصل بهار در ارومیه انجام می‌شود و برای گردشگران هم دیدنی است.

عرق بادرنجبویه

در کنار دیگر عرقیجات شهرهای مختلف، عرق بادرنجبویه ارومیه که با محبوبتش در کنار عرق بیدمشک قرار می‌گیرد، از عطر خوشی برخوردار است و یکی از مسحورکننده‌ترین سوغات ارومیه به‌حساب می‌آید.

عرق بادرنجبویهعرق بیدمشک

زمانی که عرق بیدمشک را از ارومیه سوغات می‌آورید، غذایتان خوش عطرتر و خوش طعم‌تر از همیشه می‌شود. عرق بیدمشک با رایحه شگفت‌انگیزش خاصیت دارویی تقویت قوای قلب، اعصاب، معده، آرام‌بخش، خون‌سازی، ضد اضطراب و ضد افسردگی دارد.

عرق بیدمشک۳- شیرینی های سنتی ارومیه

اگر می‌خواهید از خوردن شیرینی‌های ارومیه در شب یلدا، عید نوروز و دیگر ایام در ارومیه غافل نشوید، هر چه زودتر به آنجا بروید و از دوشاب، حلوا، نسا، تره حلوا که از شرینی‌های ارومیه است، میل کنید. در ادامه فقط به شگفت‌انگیزترین شیرینی لورانک، سوجوق و تنور شرینی سی می‌پردازم.

لوزانک

شیرینی مسقطی، لوزانک یا باستخ را به‌عنوان یکی از دسرهای محبوب این شهر می‌شناسند که با نشاسته، هل، گلاب و شیره انگور تهیه می‌شود. خوردن لوزانک، شیرینی خاطرات سفرتان را به ارومیه زنده می‌کند.

لوزانک در سوغات ارومیهسوجوق

سوجوق را معمولا با ترکیب شیره انگور، نشاسته و گلاب تهیه و داخلش را با مغر گردو پر می‌کنند تا در روزهای خنک پاییز و سرد زمستان سرو شود. مدت نگهداری این شیرینی به چند ماه می‌رسد و می‌توانید این سوغات ارومیه را در ایام عید نوروز هم استفاده کنید.

سوجوق در خوراکی های ارومیهتنور شیرینی سی

یکی دیگر از شیرینی‌های ارومیه تنور شیرینی سی است که از ترکیب ماست، آرد و شکر به دست می‌آید. طعم این سوغاتی ارومیه را نمی‌توانم با کلمات وصف کنم و فقط آرزو می‌کنم روزی آن را مزه کنید.

۴- نان‌های سنتی

تصورش هم برایم سخت است که برنج و نان از سر سفره‌هایمان حذف شود. با اینکه نان سنگک، لواش و بربری جایگاه خاص خودشان را دارد، اما جزلاچره، تاواچره، تنوره چره، یخاچره و ارده از نان‌های مخصوص ارومیه، سومون یا قالین یا کوکه از قدیمی‌ترین نان ارومیه و یاغلی چورک با خمیرش که به روغن آغشته شده، از سنتی‌ترین نان‌های ارومیه است. این نان‌ها عطر و بوی متفاوتی برای مردم ارومیه دارد.

۵- حلوای گردو

حلوای گردو با رنگ قهوه‌ای تیره‌اش یکی از حلواهای شهر ارومیه است که آن را در روزها و شب‌های سرد زمستان و پاییز مصرف می‌کنند.

حلوای گردو۶- حلوای هویج

حلوای هویج را بیشتر می‌توان در طولانی‌ترین شب سال یعنی شب یلدا، شب‌های افطار، مجالس سوگواری و ماه محرم دید. هویج یکی از اصلی‌ترین مواد در حلوای هویج ارومیه است، البته همنشینی گردو را در حلوای هویج دست کم نگیریم که آن را مغزی‌تر می‌کند.

حلوای هویجصنایع‌دستی ارومیه

بعد از شیرینی‌های ارومیه، وقت آن رسیده تا به صنایع‌دستی ارومیه از فرش و رنگرزی گرفته تا پیکرتراشی بپردازم که تنوع را می‌توانید در همین سه هنر ببینید. تا این‌جا دیدید که سوغاتی‌های ارومیه آن‌قدرها هم کم اهمیت نیستند.

صنایع دستی ارومیهدر ادامه سراغ سه صنایع‌دستی مدهوش‌کننده فرش، رنگرزی و پیکرتراشی می‌روم که ارومیه به‌خصوص در فرش جز پرچم‌داران کشور به شمار می‌رود. فرش ارومیه تا حدی به چشم گردشگران خوش آمده که برای تماشا یا خرید آن به آنجا می‌روند.

۱- فرش

گردشگران داخلی و خارجی از هنر دست هنرمندان زن و مرد ارومیه حیرت‌زده‌اند که چگونه با ذوق بی‌وصفشان، فرش‌های خوش‌رنگ و لعابی می‌بافند. به‌غیراز شهرهای خوی، تکاب، میاندوآب و شاهین دژ، شهر ارومیه با فرش‌های رنگارنگ دستبافش، پرچم خود را در صادرات فرش بالا آورده است.

قالیبافی در سوغات ارومیه۲- رنگرزی پارچه

یکی دیگر از صنایع‌دستی ارومیه از استان آذربایجان غربی علاوه بر فرش بافی، رنگرزی است. در هنر رنگرزی پارچه، الیاف یا کلاف‌های نخ را با رنگ‌های سرد و گرم رنگ می‌دهند.

رنگرزی پارچه در سوغات ارومیه۳- پیکرتراشی

تراشیدن چوب یا پیکرتراشی از قدیمی‌ترین هنر استان آذربایجان غربی و شهر ارومیه محسوب می‌شود که با قدمت طولانی‌اش جایگاه ویژه‌ای در صنایع‌دستی ارومیه پیدا کرده و به مهم‌ترین سوغات ارومیه تبدیل شده است.

پیکرتراشیهیچ سوغاتی، سوغات ارومیه نمی‌شود

استان آذربایجان غربی، شهر تبریز و ارومیه در هر چیزی دستی بر آتش دارند. اگر دریاچه بزرگ می‌خواهی، دریاچه ارومیه. اگر فرش خوب می‌خواهی، فرش ارومیه. اگر سوغاتی خوردنی می‌خواهی که طعمش تا ماه‌ها سر زبانت بماند و تلخی چای را در روزهای سرد زمستان و پاییز کمتر می‌کند، نقل، شیرینی و حلوای ارومیه.

زمانی که به ارومیه می‌روید، پیشنهاد می‌کنم در کنار خوردن کوفته تبریزی، تماشای آثار طبیعی ارومیه، مشاهده دریاچه ارومیه، زیارت آرامگاه‌های مشاهیر، از صنایع‌دستی ارومیه، سوغات ارومیه و شیرینی‌هایش هم استفاده کنید. این مقاله جایی بود تا بیشتر با سوغات ارومیه آشنا شویم. شاید در مقاله‌های بعدی از گلیم، معرق، سفالگری، جاجیم، منجیق‌دوزی تا منبت‌کاری، آش‌ها و غذاهای ارومیه برایتان بنویسم.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 دیدگاه

 1. ارومیه قلب آذربایجان 💚❤💙 می‌گوید

  ارومیه قلب آذربایجان 💙❤💚خاک ابدی، خط قرمز و قلب تپنده همه ترک ها 💙❤💚
  یاشاسین آذربایجان 💙❤💚
  یاشاسین اورمیه 💙❤💚
  یاشاسین تورک💙❤💚

 2. ارومیه قلب آذربایجان ❤ می‌گوید

  ارومیه قلب آذربایجان ❤
  ارومیه جان آذربایجان ❤
  ارومیه خاک آذربایجان ❤
  ارومیه شهر شهیدان باکری ها و امینی ها و ملا حسنی ها ❤
  ارومیه شهر کاپیتان تیم ملی والیبال سعید معروف ❤
  ارومیه شهر والیبالی و پایتخت والیبال آذربایجان ❤
  ارومیه شهر عاشیق های آذربایجان ❤
  ارومیه شهر بزرگترین پارک های ترکی در منطقه آذربایجان ( پارک های گوللر باغی ارومیه، پارک ائللرباغی ارومیه و پارک ساغلیق ارومیه)❤
  ارومیه شهر بزرگترین مجتمع ها و مراکز خرید ترکی در منطقه آذربایجان ( مجتمع تجاری و تفریحی تورک مال اورمیه، مجتمع تجاری و تفریحی اوریاد مال ارومیه، مجتمع تجاری و تفریحی ژابیز ارومیه، پاساژ آذربایجان ارومیه، پاساژ استاد شهریار ارومیه، پاساژ ستارخان ارومیه، بازارچه ایران ترک ارومیه، مراکز خرید ترک آی اولدوز ارومیه برند شهر ارومیه، مرکز خرید ترک آی ارومیه برند شهر ارومیه، مرکز خرید الماس ترک ارومیه، مرکز خرید ترک دوبی ارومیه ، مرکز خرید ترک سنتر ارومیه،مرکز خرید ترک سل ارومیه، مرکز خرید ترک گون آی ارومیه )❤

  یاشاسین آذربایجان 💓💓یاشاسین اورمیه

  💓 ارومیه قلب آذربایجان خاک ابدی و خط قرمز ترکها 💓

 3. ارومیه قلب آذربایجان💓 می‌گوید

  ارومیه قلب آذربایجان 💓
  به دیار آذربایجان ارومیه شهر والیبالی و والیبال نشین خطه آذربایجان دومین شهر ترک نشین ایران بعد از شهر برادر و قارداش تبریز 💓شهر شهیدان باکری ها و امینی ها، شهر کاپیتان تیم ملی والیبال سعید معروف، شهر والیبالی و پایتخت والیبال آذربایجان ، شهر عاشیق های آذربایجان، شهر مهد و فرهنگ و قلب ابدی آذربایجان خوش آمدید 💓
  آذربایجان دیارنا گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز 💓
  به دیار آذربایجان شهر زیبایی ارومیه خیلی خوش آمدید 💓
  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها) خونگرمو مهمان نوازیم ❤

  یاشاسین ایران 💓
  یاشاسین آذربایجان 💓
  یاشاسین اورمیه 💓

  💓 ارومیه قلب ابدی آذربایجان 💓

 4. سنندج قلب آذربایجان می‌گوید

  سنندج قلب آذربایجان 😍
  یاشاسین آذربایجان 😍یاشاسین‌ سینان داش سنندج

 5. یاشاسین آذربایجان یاشاسین ارومیه می‌گوید

  باشاسین گوزل آذربایجان 😍یاشاسین گوزل اورمیه

 6. ارومیه قلب آذربایجان❤ می‌گوید

  ارومیه قلب آذربایجان 💓
  یاشاسین آذربایجان 💓یاشاسین ارومیه

 7. ارومیه قلب آذربایجان 💙❤💚 می‌گوید

  ارومیه قلب آذربایجان 💙💚❤ خاک ابدی و خط قرمز ترکها 💙💚❤
  یاشاسین آذربایجان 💞یاشاسین ارومیه
  URMİA ❤AZERBAYCAN

 8. ارومیه قلب آذربایجان 💚❤💙 می‌گوید

  ارومیه قلب آذربایجان خاک ابدی و خط قرمز ترکها

  💙💚❤ 💙💚❤ 💙💚❤

  URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
  URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
  URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
  URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
  URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
  URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
  URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
  URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN
  URMİA 💙💚❤AZERBAYCAN

  YAŞASIN AZERBAYCAN 💙💚❤
  YAŞASIN URMİA 💙💚❤
  YAŞASIN Türk 💙💚❤

 9. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

  ❤ ارومیه قلب آذربایجان ♥️
  به دیار آذربایجان ارومیه، دومین شهر ترک نشین ایران بعد از شهر برادر تبریز، شهر شهیدان باکری ها و امینی ها و ملا حسنی ها، شهر کاپیتان تیم ملی والیبال سعید معروف، میلاد عبادی پور و حضرت پور، شهر عاشیق های آذربایجان، شهر مهد و فرهنگ و قلب ابدی آذربایجان خوش آمدید ❤

  یاشاسین ایران 🌹
  یاشاسین آذربایجان 🌹
  یاشاسین ارومیه 🌹

  ♥️ ارومیه قلب ابدی آذربایجان ❤

 10. فرید اباصلت می‌گوید

  خیلی عالی بود و جامع توضیح دادید ای کاش به مراکز خرید این سوغاتی ها هم اشاره میکردید نقل قاسمی و عرقیات گلدشت عالی هستن

 11. مشاغل ارومیه می‌گوید

  مطالب خیلی جامع و مفید بود ممنونم از شما

 12. فرزام قلیزادگان می‌گوید

  نقل و حلوای معروف ارومیه را فقط باید از نقل قاسمی خرید.

 13. الهام، ه می‌گوید

  احسن بر شما …. که اینگونه توصیف دلنشین و عالی در مورد شهرمون ارومیه کردین…
  زنده باشین و سلامت… هم شهری و هم وطنم….🤗

 14. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

  ❤ ارومیه قلب آذربایجان ❤
  به دیار آذربایجان ارومیه شهر والیبالی و والیبال خیز خطه آذربایجان خوش آمدید 💕

  آذربایجان دیارنا ، گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز 💕

  ما آذربایجانی ها به خصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها ) خونگرمو مهمان نوازیم 💕

  یاشاسین ایران ❤

  یاشاسین آذربایجان ❤

  یاشاسین ارومیه ❤