گشتی در ارومیه زیبا؛ شهر اولین‌ها

معرفی جاذبه‌های گردشگری مختلف و جاهای دیدنی ارومیه

اگر دنبال جای جدیدی برای سفر هستید که دیدنی‌های تاریخی، مذهبی، گردشگری و طبیعی را یک جا داشته باشد، شهر ارومیه بهترین انتخاب برای شماست. این شهر مرکز استان آذربایجان غربی و یکی از شهرهای مهم مرزی کشور است. شهرستان ارومیه را سلماس از شمال، نقده از جنوب، دریاچه ارومیه از شرق و ترکیه از غرب در خود محصور کرده‌اند.

ارومیه شهری است که به داشتن اولین بیمارستان به شیوه نوین، اولین مرکز آموزش پزشکی، اولین مدرسه به شیوه نوین، اولین شبکه تلویزیون محلی، اولین نشریه محلی در ایران و پایتخت والیبال ایران شناخته می‌شود. با مجله علی بابا به ارومیه، شهر اولین‌ها، سفر کنید.

در گوشه شمال غربی نقشه ایران شهرستان مهم مرزی به نام ارومیه قرار دارد. این شهر را سلماس از شمال، نقده از جنوب، دریاچه ارومیه از شرق و ترکیه از غرب در خود محصور کرده‌اند.

بر اساس آخرین سرشماری سال 1395 جمعیت شهر ارومیه 736.224 نفر بود بر این اساس ارومیه دهمین شهر پرجمعیت ایران و دومین شهر پرجمعیت منطقه شمال‌غرب ایران محسوب می‌شود.

ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی است.

تاریخچه شهر ارومیه

تاریخ ارومیه به گذشته‌های بسیار دور بر می‌گردد. در مورد وجه تسمیه نام آن چند توضیح وجود دارد. در بعضی آثار تاریخی نام باستانی ارومیه «چی چیست» و «چی چستا» عنوان شده است؛ اما در نوشته‌ها سریانیان به آن «اورمیا»، ارمنی‌ها «اورمی»، اعراب «ارمیه» و ایرانیان «ارومی» گفته‌اند. واژه «ارومیه» از دو کلمه «اور» و «میه» تشکیل شده است. در زبان‌های باستانی اور به معنای شهر، جا، مکان و قلعه و «میه» یا «میا» نیز به معنای آب است. چون در این شهر آب به فراوانی وجود داشت، آن را ارومیه یا شهر آب نامیدند. البته دار النشاط، پاریس ایران، شهر آب، شهر ادیان، مذاهب و اقوام از القاب ارومیه است. حتی مدتی در دوره پهلوی به رضائیه تغییر نام داد.

ارومیه یکی از مناطقی است که می‌توان گفت شکل دهنده تمدن‌های بشری بوده است. شواهد و آثار باستانی گویای این هستند که ارومیه در زمان حکومت مادها مسکونی و آباد بود. نبش قبرهای کشف شده در ناحیه ارومیه نشان می‌دهد که قدمت آن به چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد.

بعضی از مورخین این شهر را محل تولد دین زرتشت می‌دانند. بر مبنای کتاب اوستا، زرتشت در قرن هفتم قبل از میلاد مسیح در کنار رودخانه داییتا در آذربایجان غربی به پیامبری برگزیده شد و در حاشیه غربی دریاچه «چی چست» (نام باستانی ارومیه) شروع به تبلیغ این دین کرد.

جاهای دیدنی ارومیهدر هنگام تولد عیسی مسیح چند زرتشتی مامور رفتن به بیت الحم بودند که در ارومیه مدفون شده‌اند. این نشان می‌دهد که ارومیه در گذشته کانون فعالیت‌های مذهبی و اجتماعی بوده است. سرداران و امپراتوران روم برای رسیدن به آتشکده بزرگ زرتشتیان (آذرگشسب) و پایتخت تابستانی ساسانیان (گزنا) یا تخت سلیمان، بارها از ارومیه عبور کرده‌اند. آثار کشف شده از تپه‌های تاریخی گوی تپه و حسنلو این ادعا را تایید می‌کنند.

از قرن 15 میلادی ترکان عثمانی جایگزین روم شرقی شدند و ارومیه به عنوان شهر سرحدی اهمیت ویژه‌ای پیدا کرد و برج‌ها و باروهای مهمی در این شهر بنا شد. در این زمان ارومیه نقطه تلاقی اقوام و ادیان گوناگون مانند آشوری‌ها، ارمنی‌ها، یهودی‌ها و در نهایت مسلمانان بود. برج سه گنبد و مسجد جامع ارومیه از یادگارهای تمدن اسلامی در این منطقه محسوب می‌شوند.

تاریخچه ارومیهموقعیت جغرافیای و آب و هوای شهر ارومیه

در فاصله 20 کیلومتری دریاچه ارومیه و بین ارتفاعات کوه سیر، کوه قیز قلعه، کوه جهودها، کوه چهل مر شهیدان، کوه ماه، کوه علی پنجه سی و کوه علی ایمان دشتی وجود دارد که ارومیه در آن قرار گرفته است.

ارتفاع ارومیه از سطح دریا 1332 متر است. تابستان ارومیه معتدل و زمستان آن سرد است. آن‌قدر سرد که ۱۲۰ روز از سال در این شهر یخ‌بندان است. ارومیه بیشترین میزان بارندگی را در فاصله آبان تا خرداد را دارد.

اطراف ارومیه پر از کشتزارها و باغ‌های انگور و سیب است. پارک ملی و مناطق حفاظت شده، چشمه‌ها، کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده، مراتع ییلاقی و از همه مهم‌تر دریاچه ارومیه با جزایر متعدد و پرندگان گوناگونی که ساکن آن هستند، این شهر را از نظر طبیعی متمایز کرده است

قومیت، زبان و فرهنگ مردم ارومیه

هر چند که ارومیه شهری چند قومیتی است، اما بیشتر جمعیت آن از ترک‌های آذربایجان هستند. ترک‌ها حدود 90 درصد جمعیت ارومیه را تشکیل می‌دهند که به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند. بقیه جمعیت ارومیه کرد، ارامنه مسیحی و آشوری هستند.

آذری‌های ارومیه مسلمان و شیعه هستند. در کنار آنها مسلمانان سنی حنفی و شافعی، آشوری‌ها و مسیحیان هم با صلح زندگی می‌کنند و در زمان و مکان مناسب آیین دین و مذهب خود را اجرا می‌کنند. مراسم عاشورا و تاسوعا شیعیان، جشن عید فطر و قربان اهل سنت، غسل تعمید آ‌شوریان تازه مسیحی شده، جشن روز مادر به یادبود مریم مقدس ارامنه، جشن «نوسروین» یا آب‌پاشان آشوری‌ها از جمله جشن‌هایی هستند که سالانه در ارومیه برگزار می‌شوند.

بخش مهمی از فرهنگ ارومیه موسیقی است. مکتب عاشیقی ارومیه اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین مکتب موسیقی عاشیقی است که به عنوان اثر ملی ملموس ایران به ثبت رسیده است.

اما هنر در ارومیه به موسیقی ختم نمی‌شود. آنها در قالی‌بافی هم متبحر هستند. غیر از قالی‌بافی، رودوزی، پیکرتراشی، گلیم‌بافی، معرق‌کاری، منبت‌کاری و ریزه‌کاری روی چوب هم از جمله صنایع‌دستی این شهر هستند.

تاریخچه ارومیهجاذبه‌های گردشگری شهر ارومیه

در ارومیه همه جور جاذبه گردشگری مطابق سلایق گوناگون وجود دارد. از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی گرفته تا تفریحی و مذهبی. کافی است هدفتان را از سفر به ارومیه مشخص کنید و به فهرستی که علی بابا تهیه کرده نگاهی بیندازید.

جاذبه‌های تفریحی و بهترین پارک‌های ارومیه

این شهر از جاذبه‌ها و دیدنی‌های مختلفی برخوردار است. اگر می‌خواهید از ارومیه دیدن کنید، پیش از سفربه این نکات توجه کنید.

پارک جنگلی شیخ تپه

اگر دوست دارید چشم‌انداز پانوراما از ارومیه داشته باشید، پارک جنگلی شیخ تپه بهترین انتخاب است. این پارک در جنوب‌شرقی ارومیه و در مجاورت تپه باستانی شیخ تپه قرار گرفته است. در پارک شیخ تپه به وسعت 44 هکتار علاوه بر استفاده از زیبایی طبیعت می‌توانید از امکانات تفریحی و رفاهی مثل شهربازی، رستوران، فست فود و کافه هم لذت ببرید.

پیست اسکی خوشاکو

در منطقه راژان و در 30 کیلومتری غرب ارومیه، پیست اسکی خوشاکو قرار دارد. کوه‌های این منطقه شیب مناسبی برای اسکی سواری دارند و در زمستان پوشیده از برف می‌شوند. به همین دلیل هر ساله در فصل زمستان اسکی بازان از نقاط مختلف ایران و جهان به این منطقه می‌آیند.

جاذبه های دیدنی ارومیهپارک تخم مرغی

پارک تخم مرغی را می‌توانید در میدان استقلال و ابتدای شهرک ایثار ارومیه پیدا کنید. این پارک به دلیل داشتن بازارچه، محوطه بازی کودکان و شهربازی روبازش مشهور است و گردشگران را به خود جذب می‌کند

پارک دانشجو (گوللر باغی)

گوللر باغی (پارک گل‌ها) نام دیگری است که روی پارک دانشجوی ارومیه گذاشته شده است. علت آن هم وجود ۱۰۰ نوع گل و بیش از ۵۰۰ هزار بوته گل نظیر لاله، بنفشه، پامچال، مینا چمنی، میمونی، قرنفل و بومادرانه در فضای شش هکتاری پارک است. همین ویژگی سبب شده تا گللر باغی هر سال در بهار میزبان جشنواره گل باشد.

طبیعت گردی در ارومیهدهکده ساحلی چی چست

در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر ارومیه، در جاده دریاچه ارومیه و نزدیک بندر گلمانخانه دهکده ساحلی چی چست با ظاهر زیبایش خودنمایی می‌کند. این دهکده ساحلی با امکانات رفاهی و تفریحی مانند هتل سه ستاره، محوطه بازی کودکان، اتاق‌های نمک درمانی، سایت پرواز، پیست رالی اتومبیل، کارتینگ اتومبیل‌رانی و آیس هاکی، بیلیارد و بسیاری امکانات دیگر میزبان گردشگران بسیاری در سفر به ارومیه است.

 • از دیگر جاذبه‌های تفریحی ارومیه می‌توان به دهکده ساحلی باری، دهکده ساحلی فانوس، پارک ساعت، Ellar Bagi (باغ مردم) و پارک ساحلی اشاره کرد.

جاذبه‌های تاریخی شهر ارومیه

تاریخ را می‌توان در جای‌جای ارومیه دید. چه در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر و چه در طبیعت. تاریخ همه جای این شهر خودنمایی می‌کند.

یخچال دو قوز پله و نمایشگاه آبگینه

در خیابان عسگر خان و محله دو قوز پله، یخچالی به نام دو قوز پله وجود دارد که قدمت آن به دوران قاجار بر می‌گردد. در آن زمان از این یخچال برای تامین و نگهداری یخ استفاده می‌شد. بعدها با صنعتی شدن یخچال‌ها این یخچال دیگر مورد استفاده قرار نگرفت و با توجه به قدمت آن، در سال 80 جزو آثار ملی به ثبت رسید. امروزه از در این یخچال نمایشگاهی به نام آبگینه برگزار می‌شود که در آن شیشه‌گری، نقاشی روی شیشه، معرق شیشه و هنرهای دستی مربوط به شیشه به نمایش گذاشته می‌شود.

یخچال دو قوز پله و نمایشگاه آبگینهکلیسای ننه مریم

کلیسای ننه مریم را نخستین کلیسای مشرق زمین می‌دانند. هرچند که این تنها روایتی است ولی قدمت این کلیسا بسیار زیاد است. تا جایی که بعضی از باستان شناسان ادعا می‌کنند این کلیسا بعد از «کلیسای بیت‌لحم» در فلسطین، قدیمی‌ترین است. معماری کلیسا به سبک ساسانی و پارتی است. محوطه داخلی کلیسا ساده و به دور از هر گونه تزئینات، معرف ساده زیستی آشوریان ارومیه است.

کلیسای ننه مریممسجد جامع ارومیه

بنای مسجد جامع ارومیه مربوط به سده هفتم هجری قمری و دوره ایلخانان است. این مسجد در کنار بازار ارومیه قرار دارد و طوری طراحی شده که از سه طرف به گذرگاه‌های اصلی راه داشته باشد. گچ‌بری‌های محراب مسجد از زیباترین آثار هنر معماری دوران مغول‌ها است. نقوش هندسی، کتیبه‌ای به خط کوفی، طاق‌نماها و تاج آن، زیبایی مسجد را چند برابر کرده است. با توجه به قدمت و خاص بودن معماری مسجد جامع ارومیه این بنا در سال 1314 به عنوان یک اثر ملی تاریخی به ثبت رسید.

جاهای دیدنی ارومیهخانه انصاری

اگر دوست دارید خانه‌ای قدیمی به سبک قاجار را ببینید، در سفر به ارومیه سری به میدان امام حسین (میدان گول اوسته)، خیابان مدنی دو بزنید و از خانه انصاری دیدن کنید.

خانه انصاری را بابک جعفری ساخت که بعدها این خانه به دختر و دامادش سیف‌الله انصاری به ارث رسید. به همین دلیل به این بنا خانه انصاری می‌گویند. این خانه در سال ۱۳۸۳ مرمت شد و امروزه با نظارت آموزش‌وپرورش ناحیه دو ارومیه، بازدید از آن برای عموم آزاد است.

جاهای دیدنی ارومیهکلیسای مارسرگیز

کلیسای مارسرگیز یا کلیسای سیر در ۱۲ کیلومتری ارومیه و در دامنه‌ کوه سیر قرار دارد. این کلیسای اهمیت خاصی برای مسیحیان ارمنی و آشوری دارد و به نوعی زیارتگاه آنها محسوب می‌شود. بنای منحصربه‌فرد آن سبب شده تا کلیسا از آثار سنگی معروف آذربایجان غربی باشد. دیوارها و سقف کلیسا با سنگ‌های نامنظم، به شکل ماهرانه‌ای ساخته شده‌اند. با توجه به نوع معماری آن می‌توان قدمت آن را قبل از اسلام و دوران خسرو پرویز دانست. کلیسای مارسرگیز در سال 54 به ثبت آثار ملی رسید.

غار تمتمه

غار تمتمه (غار تمتمان) در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی شهر ارومیه یکی از مناطق گردشگری ارومیه است. آثار مکشوف از این غار قدمت آن را به دوره پارینه سنگی نسبت می‌دهد. در قسمت انتهایی آن، نشانه‌هایی از تلاش انسان‌ها برای مسکونی سازی غار دیده می‌شود. این غار هم جزو آثار ملی ثبت شده در شهر ارومیه است.

 • از دیگر دیدنی‌های تاریخی ارومیه می‌توان به کلیسای پطروس پولیس، شهرداری ارومیه، بازار ارومیه، مدرسه هدایت، مدرسه 22 بهمن، مسجد مناره، مسجد سردار و کلیسای ماریوخنه اشاره کرد.

موزه‌های ارومیه

تاریخ و فرهنگ ارومیه را می‌توانید در موزه‌های این شهر ببینید.

موزه شهر ارومیه

موزه ارومیه سال 1346 در خیابان بهشتی ارومیه احداث شد. در این موزه 26 هزار قلم آثار باستانی و تاریخی نگهداری می‌شود که پر قدمت‌ترین آن مربوط به هفت هزار سال قبل از میلاد مسیح است. خط نوشته‌هایی از هزاره اول پیش از میلاد به نام‌های استل کله‌شین، استل موانا و کتیبه محمودآباد که به خط میخی اورارتویی در این موزه وجود دارند. به روز‌ترین آثار آن هم مربوط به دوران قاجار است.

جاهای دیدنی ارومیهموزه هنرهای سنتی و صنایع دستی ارومیه

موزه هنرهای سنتی و صنایع دستی ارومیه در دو طبقه از ساختمان شهربانی سابق قرار دارد. در این موزه آثار صنایع دستی از ادوار مختلف به نمایش گذاشته شده است. علاوه بر این، منبت چوب، ریزه‌کاری خاص شهر ارومیه، معرق چوب، پیکره‌های چوبی و صنعت سراجی یا چرم استان، رودوزی‌های سنتی شامل سرمه دوزی و فرش، سفال، آبگینه و بسیاری دیگر از آثار هنرمندان معاصر هم در معرض دید علاقه‌مندان قرار داده شده است.

جاذبه‌های طبیعی ارومیه

آب و هوای خاص ارومیه سبب شده این شهر طبیعت بسیار زیبایی داشته باشد. دریاچه‌ها، مرداب‌ها، جنگل‌ها و آبشارهای ارومیه جزییات طبیعت این شهر را می‌سازند.

دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه از زیبایی‌های طبیعی ارومیه و البته ایران و جهان است. این دریاچه ششمین دریاچه آب شور جهان و بزرگ‌ترین دریاچه آب شور خاورمیانه و ایران است که در ۲۱ کیلومتری شرق ارومیه، و در مرز دو استان آذربایجان غربی و شرقی قرار دارد.

سواحل زیبای ماسه‌ای و صخره‌های دور تا دور دریاچه، زیستگاه مناسبی برای انواع منحصربه‌فرد گونه‌های گیاهی و جانوری فراهم کرده‌اند. پرندگان بومی و مهاجری مثل فلامینگو، پلیکان، حواصیل و اردک گردشگران زیادی را به این منطقه جذب می‌کند. در کنار این زیبایی‌ها خواص درمانی آب شور دریاچه و لجن آن هم باعث جذب گردشگران به آن شده است.

جاهای دیدنی ارومیهآب دریاچه ارومیه از ۶۰ رودخانه تامین می‌شود که زرینه‌رود، باراندوز، شهرچای، نازلو، سیمینه‌رود، تلخه‌رود، گادر و زولا از جمله آنها هستند. این دریاچه از سال 1346 به عنوان منطقه حفاظت‌شده معرفی شد و در سال 1355 یونسکو دریاچه ارومیه را به‌عنوان یکی از ۵۹ ذخیره‌گاه زیست‌کره دنیا و پارک ملی معرفی کرد. پارک ملی دریاچه ارومیه تقریبا ۱۰۲ جزیره دارد که جزیره شاهی بزرگ‌ترین و تنها جزیره مسکونی آن است.

چند سالی دریاچه ارومیه با خشکسالی مواجه بود چون آب رودخانه‌هایی که به آن سرریز می‌شوند به شکل نامناسبی مورد استفاده قرار می‌گرفتند و به دریاچه نمی‌رسیدند که البته این مشکل با مدیریت و برنامه‌ریزی مناسب برطرف شد و دریاچه ارومیه تا حدودی وضعیت بهتری پیدا کرده است.

دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو در ۴۵ کیلومتری شمال غرب شهر ارومیه قرار دارد. این دریاچه پس از یک زمین لرزه و زمانی که کوه مسیر آب‌های ایران و ترکیه را مسدود کرد به وجود آمد. امروزه مارمیشو با وسعتی در حدود پنج هکتار زیستگاه بسیاری از جانوران و گونه‌های گیاهی است و با زیبایی‌هایش گردشگران و طبیعت دوستان را جذب خود می‌کند.

دریاچه مارمیشوروستای بند

در فاصله پنج کیلومتری از ارومیه، روستایی با طبیعت چشم نوار با نام روستای بند وجود دارد. این روستا که به نام گردشگاه بند هم معروف است، قدمتش به سه قرن پیش بر می‌گردد. روستا در امتداد رودخانه شهر چای قرار گرفته، خانه‌ها به صورت سنتی با سنگ، چوب، خشت، گل و آجر ساخته شده‌اند که زیبایی طبیعی آن را چندین برابر کرده است.

جاهای دیدنی ارومیهدریاچه دالامپر

بر فراز کوه دالامپر، در 45 کیلومتری جنوب غربی ارومیه، دریاچه‌ای بکر و زیبا با نام دالامپر (دریاچه مام شیخ) قرار دارد که یکی از مناطق طبیعی گردشگری ارومیه است. مسیر رسیدن به دریاچه کوهستانی و سخت است، ولی به مناظری که در طول مسیر و در هنگام رسیدن به دریاچه می‌بینید، می‌ارزد. انواع گونه‌های گیاهی مثل ون، بادام کوهی و آلبالوی وحشی باعث شباهت این کوه به کوه زاگرس شده است و هنگامی که به دریاچه می‌رسید، اطراف آن را مملو از گل‌های وحشی می‌بینید. آرامشی بی‌نظیر که تنها کنار دالامپر به دست خواهید آورد.

آبشار سولک

در فاصله ۳۲ کیلومتری غرب ارومیه و در تپه‌های سرسبز دامنه‌های کوه دره‌وش، در دره هفت کانی، آبشار سولک با ارتفاع ۷۶ متر ارتفاع قرار دارد. آب این آبشار از ذوب شدن برف کوه‌های سولک تامین می‌شود. سولک یکی از مهم‌ترین مسیرهای کوهنوردی در این منطقه و محل مناسبی برای کمپ‌های گردشگری و پناهگاه‌های کوهستانی است.

سولک زیباچشمه آب گرم هفت آباد

چشمه آب گرم هفت آباد در روستای هفت‌ آباد،  در فاصله ۴۵ کیلومتری ارومیه قرار دارد. چشمه در دامنه کوه آتشفشان خاموش به وجود آمده و گرمای آب ناشی از فعالیت‌های آتشفشانی خفته این کوه است. دمای آب چشمه بین 32 تا 34 درجه است و خاصیت درمانی برای بسیاری از بیماری‌های استخوانی دارد.

گردشگاه نازلو

در فاصله 20 کیلومتری شمال ارومیه گردشگاه نازلو (روستای نازلو) با هوایی دلپذیر و مناظر طبیعی بی‌نظیر، میزبان گردشگران ارومیه است. از جنوب روستای نازلو رودخانه پرآب نازلوچای گذر می‌کند که طراوت و زیبایی این گردشگاه را صد چندان می‌کند.

 • دره قاسملو، جزیره کاظم داشی در دریاچه ارومیه، دهکده کاشتبان، دهکده امامزاده، منطقه سیلوانا، جزیره کبودان، دریاچه حسنلو، سد شهرچای از دیگر چشم‌انداز‌های طبیعی در ارومیه هستند.

بهترین زمان سفر به شهر ارومیه

ارومیه در منطقه‌ای سردسیر قرار دارد به همین دلیل زمستان‌های آن بسیار سرد است. بهترین زمان سفر به ارومیه بین تیر ماه تا اواخر شهریور است که هوای متعادلی دارد. البته مهر ماه هم برای سفر مناسب است. از طرفی تابستان ارومیه شلوغ است. پس اگر می‌خواهید در فصلی خلوت به این شهر سفر کنید، زمستان و پاییز مناسب‌ترند، البته اگر سرمایی نیستید.

چطور به ارومیه سفر کنید؟

می توانید با هواپیما، قطار، اتوبوس یا ماشین شخصی به ارومیه بروید. انتخاب با خودتان است.

سفر به ارومیه با هواپیما

با هواپیما از تهران تا ارومیه یک ساعت و ده دقیقه، از مشهد تا ارومیه یک و نیم ساعت و اصفهان به ارومیه یک ساعت و 20 دقیقه راه است. هواپیماها در فرودگاه بین‌المللی شهید باکری ارومیه در کیلومتر 15 جاده سلماس به زمین می‌نشیند.

جاهای دیدنی ارومیهبرای اطلاعات بیشتر و خرید بلیت به سایت علی بابا مراجعه کنید.

از فرودگاه شهید باکری  اکثر پرواز ورودی و خروجی به فرودگاه‌های داخلی وجود دارد. پرواز‌های خارجی هم از ارومیه به مقاصد استانبول، تفلیس، دبی، کوالالامپور، بانکوک، پاریس، فرانکفورت، آمستردام، مسکو، ونکوور، تورنتو و لس آنجلس وجود دارد. کافی است به بخش پروازهای خارجی علی بابا مراجعه کنید.

سفر به ارومیه با قطار

ایستگاه راه آهن ارومیه در جنوب شرقی شهرستان ارومیه یکی از بزرگ‌ترین ایستگاه‌های راه‌آهن کشور است. این راه آهن به طول 185 کیلومتر آذربایجان غربی را به استان‌های آذربایجان‌شرقی، زنجان، قزوین و تهران متصل می‌کند. از طریق این ایستگاه می‌توانید به شهرهای تهران، مشهد، یزد، بندر عباس، قم، تبریز، کرمان، شیراز، بندرعباس و اصفهان و برعکس سفر کنید. برای تهیه بلیت به بخش رزرو بلیط قطار علی بابا مراجعه کنید.

جاهای دیدنی ارومیهسفر به ارومیه با اتوبوس

پایانه مسافربری بین شهری ارومیه در خیابان هفت تیر، روبروی هتل قصر قرار دارد. از این پایانه اتوبوس و سواری به مقاصد تهران پایانه جنوب و پایانه بیهقی (آرژانتین)، اربیل، ورامین، قرچک، وان، قم، قزوین، ساری، بهشهر، اصفهان، تبریز، شبستر، تسوج، عجب شیر، مشهد مقدس، اهواز، شیراز، رشت، لنگرود، سرو، بوکان، پیرانشهر، خوی، سردشت، سلماس، شاهین دژ، مهاباد، ماکو، چالدران، میاندوآب، اشنویه، قره ضیاءالدین، پلدشت، مرگن لر، مخور، زنجان، کرمانشاه، سنندج، بانه، سقز، قروه، همدان، خرم آباد، ایلام، مهران، اردبیل، یزد و گرگان وجود دارد.

علاوه بر این اتوبوس و سواری از شهرهای تهران پایانه غرب (آزادی) و پایانه بیهقی (آرژانتین)، قم، ساری، آمل، بابل، بهشهر، نکا، کرج، کاوه اصفهان، کاشان، تبریز، سراب، مرند، جلفا، هادیشهر، شبستر، هریس، پایانه امام رضا مشهد، اهواز، اندیمشک، کاراندیش شیراز، رشت، بندرانزلی، رودسر، لاهیجان، لنگرود، بوکان، خوی، سلماس، شاهین دژ، ماکو، زنجان، کرمانشاه، سنندج، بانه، سقز، همدان، خرم آباد، ایلام، اردبیل، یزد و گرگان مسافر به پایانه ارومیه می‌آورند.

بلیط اتوبوس را را می‌توانید از سایت علی بابا بخرید.

سفر به ارومیه با ماشین شخصی

اگر قصد سفر با خودروی شخصی از تهران به ارومیه را دارید پس از گذر از اتوبان تهران کرج به سمت قزوین می‌روید و پس از عبور از شهرهای ابهر، زنجان و تبریز وارد ارومیه می‌شوید. این فاصله 765 کیلومتر است که حدود هشت و نیم تا ده ساعت زمان می‌برد.

از مشهد تا ارومیه 1648 کیلومتر است و حدود 18 ساعت و 18 دقیقه طول می‌کشد تا به آنجا برسید. مسیر که باید طی کنید مشهد، ملک آباد، نیشابور، سبزوار، داورزن، میامی، شاهرود، دامغان، سمنان، گرمسار، ایوانکی، تهران (پل افسریه)، میدان اول شهر کرج، هشتگرد، آبیک، قزوین، تاکستان، ابهر، زنجان، بستان آباد، تبریز، ایلخچی، بندر آق گنبد، ارومیه. البته می‌توانید از مسیر شهرهای شمالی هم به ارومیه بروید، ولی مسافت طولانی‌تری (1678) کیلومتر را باید طی کنید.

فاصله اصفهان تا ارومیه حدود 1037 کیلومتر است. رسیدن به ارومیه از اصفهان حدود 13 ساعت طول می‌کشد. مسیر شیراز تا ارومیه 1053 کیلوکتر است و گذراندن این مسیر 18 ساعت زمان می‌برد. فاصله تبریز تا ارومیه هم 148 کیلومتر است که حدود یک ساعت و 48 دقیقه زمان لازم است تا از تبریز به ارومیه برسید.

راهنمای شهر ارومیه

وقتی به ارومیه سفر می‌کنید، بدون شک لازم است تا اطلاعاتی کلی از شهر داشته باشید.

حمل و نقل درون شهری در ارومیه

شاید تعجب کنید، ولی ارومیه دومین شهر پرترافیک ایران است. روزانه بیشتر از ۲۵۰ هزار خودرو در شهر رفت‌وآمد می‌کنند و خیابان‌های شهر جوابگوی این تعداد خودرو نیست. برای کاهش ترافیک سیستم حمل‌ونقل عمومی ارومیه تقویت شده است.

برای سفر‌های درون شهری اتوبوس تندرو و اتوبوس‌های معمولی در سطح شهر در مسیرهای مختلف مسافران درون شهری را جابه‌جا می‌کنند. علاوه‌براین تاکسی‌ها در مسیر‌های مشخصی با نرخ مصوب فعالیت می‌کنند.

حمل و نقل درون شهری در ارومیهبهترین هتل‌های ارومیه

بهترین هتل‌های ارومیه به طور قطع هتل‌های چهار و پنج ستاره هستند. هتل آنا و هتل دنیز تنها هتل‌های پنج ستاره ارومیه هسند که هزینه یک شب اقامت در آنها از یک میلیون تومان بیشتر است. هتل آریا، هتل پارک و مهمانسرای جهانگردی ارومیه هم هتل‌های چهار ستاره ارومیه هستند و نرخ یک شب اقامت در آنها بین برای قشر پولدار مناسب خواهد بود. یک شب اقامت در هتل‌های سه ستاره با کیفیت مثل هتل کارا، هتل مروارید، هتل ساحل ارومیه هم برای افرادی از قشر متوسط انتخاب خوبی است.

بهترین هتل‌های ارومیهبهترین رستوران‌های ارومیه

این که بهترین رستوران ارومیه کدام است به ذائقه شما بستگی دارد. غذای سنتی دوست دارید یا فست‌فود، کباب را ترجیح می‌دهید یا خورشت؟. با توجه به سلیقه شما رستوران‌های مختلفی در ارومیه وجود دارد.

اگر دوست دارید غذایی سنتی را در محیطی سنتی میل کنید سفره خانه کشکول، سفره سرای سنتی روزگاران، سفره خانه سنتی دارچین، رستوران گازماخ و رستوران سنتی بام سبز تورک مال انتخاب‌های مناسبی هستند.

فست‌فود خورها در سفر به ارومیه خوردن یک غذای عالی در فست فود دکتر ژون، فست فود چوبین، فست‌ فود جگوار، فست فود مون لایت و فست فود روبرو را از دست ندهند.

بهترین کباب ارومیه را رستوران دیاکو، رستوران فلامینگو، رستوران عباس کبابچی، رستوران غار نمک  و رستوران مولوی نوش‌جان کنید. غذاهای ترکیه‌ای را هم می‌توانید در رستوران غذاهای ترکیه‌ای اُوا، رستوران ترکیه‌ای هور، و غذای ترک روحیت اوستا میل کنید.

بهترین رستوران‌های ارومیه

غذاهای سنتی شهر ارومیه

با توجه به این که ارومیه شهری چند قومیتی است غذاهای سنتی مختلفی هم در آن رایج است. از جمله خورشت کنگر، آش کلم (یرتخلی یا تورشولی آش)، شورجه اورمیه، دلمه برگ مو، اورمیه خورشته، گیزاتما، گوزلَمه، آش دوغ (ایران آشی) و گشنیز کباب را می‌توانید در بیشتر رستوران‌ها میل کنید.

نقل (نقل بیدمشک، نقل زعفرانی و نقل گل محمدی) و شیرینی‌جات (لوزانک، سوجوق و تنور شیرینی سی)، حلوای هویج ارومیه و حلوای گردو هم در قنادی‌ها پیدا می‌شوند.

غذاهای محلی و سنتیسوغات ارومیه

معروف‌ترین سوغاتی‌های ارومیه صنایع‌دستی این شهر است. فرش، ظریف‌کاری، رودوزی، پیکرتراشی، گلیم، معرق، سفالگری، جاجیم، منجوق‌دوزی، وسایل چوبی، رنگرزی و چاپ‌های سنتی و منبت‌کاری از جمله آثار هنری اهالی ارومیه است که می‌توانید به عنوان سوغاتی از سفر به ارومیه با خود به منزل ببرید.

بازارهای سنتی و زیبامراکز خرید ارومیه

ارومیه شهری مرزی است به همین دلیل بازارها در این شهر رونق زیادی دارند.

اگر قصد خرید در محیطی لوکس را دارید حتما به مجتمع تجاری میلاد نور، مجتمع تجاری برلن، مجتمع تجاری تورک مال ارومیه، مجتمع تجاری پردیس، بازارچه برلیان و پاساژ جلالی اول شمالی بروید.

جاهای دیدنی ارومیهخرید به سبک سنتی و خرید سوغاتی با قیمت مناسب را می‌توانید در بازار قدیمی ارومیه، بازار خیابان خیام جنوبی، بازار خیابان آهندوست ارومیه و مجتمع بزرگ تجاری کیف و کفش رضا انجام دهید.

جاهای دیدنی ارومیهبا همه آنچه گفته شد، اگر می‌خواهید به ارومیه سفر کنید، پیش از سفر فهرستی از دیدنی‌های ارومیه تهیه کرده و بعد پا به این شهر قدیمی و اصیل بگذارید تا فرصت را از دست نداده و همه جاذبه‌های ارومیه را به خوبی بگردید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

69 دیدگاه
 1. گوزل اورمیه می‌گوید

  تشکورلر بو وب صایفاسینان که اورمونو تانیدیلار
  یاشاسین علی بابا وب صایفاسی
  یاشاسین آذربایجان
  یاشاسین اورمو(اورمیه)

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام یولداش 🙂
   سیزده یاشیاسیز.
   ترجمه: سلام رفیق؛ شما هم زنده باشین.

 2. ارومیه_آذربایجان می‌گوید

  یاشاسین ارومیه_یاشاسین آذربایجان.
  دیار باکری ها و امینی ها
  حسنی ها و اورموی ها
  گواه ارومیه،نام ها واسامی محلات ترکی آن است.
  دوققوزپله،یئددی دئرمان،آلتمیش طنف،دوشابچی خانا،دمیرچی لر،شورشورا محله سی،عسگرخان محله سی و….
  غذاهای:دلما،عیران آشی،قیقاناخ،گوزلمه،گویز حالواسی،کشیرحالواسی،نوغول و…
  مکان ها و جاده های:گوک تپه،شهرچایی،ائللرباغی،گوللرباغی،سیرداغی،تورپاق قالاو….
  علاوه برآن،حافظه تاریخی و سیاسی،گواه بر اکثریت ترک در ارومیه و ترک نشین بودن آن است.
  بماند که طی دو دهه اخیر باحمایت گروه ها اقلیت های خاص،با اهداف شوم و خطرناک،درپی تلاش برای تغیرر بافت جمعیتی و قومیتی ارومیه؛وتاریخ سازی های بی پایه و اساس ،سعی بر کردنشین نشان دادن ارومیه را دارند.
  اما،اصالت گواه بر همه چیز است.
  بادساخته را طوفان می برد.
  امیدوارم که مسافران عزیزهم با آگاهی کانل از قضایا وارد شهر زیبامون بشن. و از ساز های عاشیق و دوشاب و جاها و موارد ذکر شده ارومیه لذت ببرند.

 3. somaye می‌گوید

  تو این چند روز راستش با خانواده به شمال غرب ایران سفر کردیم اول به تبریز و مرند و آذرشهر رفتیم که واقعا از لحاظ مناطق گردشگری و تاریخی خیلی جاها بود که متسفانه آنچنان نتونستیم تجربه کنیم من خودم عاشق ارک تبریز شدم حیف اجازه نداشتیم وارد حیاط بشیم بعد همون شب هم به آذربایجان غربی رفتیم واقعا ارومیه از نظرمن نسبت به تبریز جاده های سر سبزی تری داشت مخصوصا مناطق سلماس مردم ارومیه واقعا مهمان نواز بودن از سه گنبد و یخچال نه پله بازدید کردیم فقط ارومیه نسبت به تبریز احساس میکنم داخل شهر آروم تر بود البته تو خود تبریز پلاک 17 زیاد میدیدیم
  از ترانه های عاشیق که مردم آذربایجان میزدن واقعا خوشم اومد کنارش رقص آذری دیدیم که واقعا زیبا و همچون خیلی سخت به نظر می اومد ی چیزی که خیلی جالب بود انگار تبریزی ها و مردم ارومیه خیلی هماهنگ بودن منظورم از این حرف مثلا تبریزی ها میگفتن سوغات ارومیه رو حتما بخرید مردم ارومیه هم خیلی تاکید داشتن راه برگشتنی حتما به جاهای تاریخی تبریز سر بزنیم
  چیزی که خیلی ناراحتم کرد دریاچه ارومیه بود که واقعا اشک آدم درمی آورد رسما تبدیل شده به یک صحرا خود مردم آذری هم از این قضیه خیلی ناراحت بودن

  1. نادر افشار می‌گوید

   خیلی خوشحال هستیم که به استانمون سفر کردین..
   بله درسته دریاچه ارومیه نه فقط ارزش خیلی بالایی برای مردم خود استان داره بلکه برای کل مردمان آذری ارزش زیادی داشته و داره چون من خودم هیچ وقت فراموش نمیکنم روز هایی که ترک های قزوین با اتبوس ها برای شنا کردن از اونجا می آمدن یا خود تبریزی ها.. روز هایی بود که در همین 15 سال پیش اتفاق افتاده ولی خب خشک شدن دریاچه سنت های کنار هم اومدن مردم آذربایجان رو نابود کرده حداقل نسبت به گذشته نسبت به گذشته ها

 4. ارومیه قلب آذربایجان می‌گوید

  ❤ ارومیه قلب آذربایجان ❤
  به دیار آذربایجان ارومیه شهر والیبالی و والیبال خیز خطه آذربایجان خوش آمدید 💕

  آذربایجان دیارنا ، گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز 💕

  ما آذربایجانی ها به خصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها ) خونگرمو مهمان نوازیم 💕

  یاشاسین ایران ❤

  یاشاسین آذربایجان ❤

  یاشاسین ارومیه ❤

 5. آذربایجان می‌گوید

  یاشاسین گوزل اورمیه میز

  1. نادر افشار می‌گوید

   وار اولسون و ساغ اولسون اورمونون شرفلی جوان لاری

 6. آتیلا می‌گوید

  ببینید حقیقت وقتی کامنت هارو میبینم اصلا خیلی ناامید میشم.

  من نمی فهمم مایی که روزانه با شما زندگی میکنیم خونه هامون اجاره یا براتون میفروشیم و تو بعضی وقت باعث این میشیم که کار پیدا کنید بچه هامون تو ی مدرسه تدریس میببیند چجوری میاد اینجا دم از خاک هم امروزه و هم در تاریخش نامش آذربایجان بوده رو نام جعلی میزارین روش و بعد ما میشیم پان ترک؟
  بزار ببینم خب شما میاید میگید چون جمعیت کرد های ارومیه بیشتره یعنی خاک شماست؟؟اصلا خودتون درصدی فکر نمیکنید این ی عقده ای بودن حساب میشه؟
  چه بدونم میگید دوره صفوی به خراسان کوچ تون میدیم با این حساب ترک های خوزستان ترک های شمال و ترک های کرمان و ترک های خود ارومیه و سراسر آذربایجان که همیشه درحال کوچ بودن باید خاک ترک ها حساب بیاین و چند تا از دوستان مدارکی جمع کردن که مردم آذربایجان از دوره خود عباسیان (یعنی 800 سال پیش از دوره صفوی) تو ارومیه حضور داشتن و اسم منطقه ارومی ساتراپ آذربادگان تا قبل از اسلام هم کلا چیز دیگه بود کل آذربایجانی ها و اقوام شمال در قفقاز زندگی میکردن و نه تبریزی و نه اردبیل و نه ارومیه ای محل زندگی قومیت بزرگ نبوده و اگه حساب کنیم مردم آذربایجان سنگ شو زدن بنا کردن..
  و خوشم میاد خیلی هاتون فاز ایرانی بودن میگیره ولی وقتی ادامه پیام شو میخونی میبنی خود پان هست که فقط داره نقش بازی میکنه..
  و به قول اون دوستی که داره جوابتون میده کورد کرمانشاه و کورد های مناطق دیگه از اونجا پا میشن میان اینجا با تمام خانوادشون استان داری رو دولت میاره که اصلا بومی اینجا نیستن (2 تا استان دار کرد که از خراسان و کرمانشاه در 50 سال اخیر به ارومیه اعظام میشن)
  والا ما حرفی نداریم ولی شما که این ادعارو دارید با مدرک حرف بزنید حداقل

 7. Kurd boy می‌گوید

  واقعا مطالب طنز است چطور میشه وقتی کل اسلام اباد و کشتارگاه و دخانیات شهرک شهریار ایثار ولیعصر حسنی بادکی و خیلی جاهای دیگه ساکن کورد باشه بگید ترک زبان هستند

  1. نادر افشار می‌گوید

   بله تمام اسم مناطقی رو بردی که خرابه هستن اسلام آباد که محل تمام اراذل و اوباش هست به کنار کشتارگاه هم من نمی فهمم چجوری شب ها اونجا آدم میخوابه آخه واقعا خوف نمیگیردتون؟شهرک شهریار هم جدیده که ی بهانه خوب برای گیر دادنه و شهرک شهریار جایی که فقط کرد نشین نیست و اتفاقا ترک نشین هم هست و ولیعصر؟ حرفی برای گفتن ندارم ولیعصر هم زدن به اسم خودشون xD اقا اصلا سعدی باکری 22 بهمن…همه جا مال شماس ما هم داریم رو هوا پشتک میزنیم xD….

  2. Turk می‌گوید

   عزیزم ساکنان قدیمی و اصلی ارومیه رو میگه نه اونایی که ار معاباد و سردشت و پیرانشهر و فلان اومدن
   ارومیه شهر چند قومیتیه خب و مرکز استانه معلومه که از شهر های دیگه به ارومیه مهاجرت میکنن و ساکن میشن

  3. یاشاسین ارومیه یاشاسین آذربایجان تورک می‌گوید

   خخخخ جوک میگی عمو اینا رو از کجا در آوردی ؟؟؟؟
   بالای ۹۰ درصد ارومیه ترک زبان هستد یه جای چوردی توی ارومیه نمیتونی پیدا کنی از مجتمع های خرید ارومیه از تورک مال ارومیه ، مجتمع آذربایجان ارومیه ، پاساژ ستارخان ارومیه ، پاساژ استاد شهریار ارومیه و ….. از پارک های ترکی ارومیه مانند : پارک ائللرباغی و پارک گوللرباغی از محله ها و مناطق ترکی ارومیه مانند: یئده درمان ، شورشورا محلسی ، آغ داش محلسی ، باغچاباشی ، التمیش تنف محلسی.آغا قبیری محلسی.زنجیر فلکسی.جیران فلکسی.دوققوز پله محلسی.داش مسجد محلسی.بازارباش محلسی.نوگئچر محلسی.و هزاران جای ترکی دیگر
   ارومیه خاک ابدی و ناموس آذربایجان هست کسی به خاک آذربایجان چپ نگاه کنه فاتحش خوندس

 8. صلاح الدین ایوبی می‌گوید

  عزیز پانتورک گوش دراز ضد ایرانی سلام…..تو زیادی جو گیر شدی و با تفکرات اردوغان یهودی و الهام خام علیوف داری حرکت میکنی …اولا آذربایحان آذربایجان نکن که اگر به خاک ایران چپ نگاه کنید ما کوردا رو همون پرچم جعلیتون مامی هاتون رو جلو چشمتون مورد عنایت قرار میدیم اینجا ایرانه ما و جمهوری جعلی باکو استانی از ایران و مگر تو خواب ببینی تا ما کوردا هستیم تبریز( تاوریژ نام کوردیش) و هه ردبیل( اردبیل) از ایران جدا بشه…اگه ۷۰ درصد ارومیه کورد وطن پرست نیست چرا استاندار کورده !!!!! خخخخخ بمیرم براتون شما پانتورکای مغول زاده مهاجر خیلی توهم زدید کوردا مهمان نوازی کردن ولی ادعای خاک ایران عزیزم را میکنید ….در استان ماشالله به فراوانی کورد هست و هرروزم ببشتر میشه و نفس کشیدن را هرروز برای پانتورکیسم حروم لقمه سخت تر میکنیم و رقص کوردی میکنیم و دشمنان ایران هم کاری جز سوختن نمیتونن بکنن چون‌میدونن تو دعوام حریفمون نیستن خخخ دعوا بشه جمع میکننن مستقیم باکو خخخ….هربژی ایران هربژی ارومیه دلی کورد

  1. نادر افشار می‌گوید

   خخخ-خیلی دوست دارم ببینم پست این کامت چه بچه سالی نشته و فاز میهن پرستی گرفته xD

   اولا نگران نباش از من میهن پرست تر خودم والا ی ارومیه من میشناسه از بچگی محرمان توی دستم تبل توی ی دستم پرچم ایران رو تنم هم لباس سیاه برای حسین تبل میزنم و همین چند سال دارم براش نوحه ترکی میخونم پس نگران نباش..

   و دوما من آیا اینجا چیزی به ضد ایران حرف زدم من فقط دارم حقیقت تاریخ حرف میزنم و میگم ایران امروزی کم تر از 10 درصد فقط شامل نژاد آریایی میشه و توی این مملکت قوم های زیادی زندگی میکنن و پسوند حرف برای کرد که تو هوا ها زندگی میکنه گفتم تا با تاریخ آشناییت خوبی داشته باشه..

   سومن الهام و علی اف انقدر این تازگی ها سرشون شلوغه که بیکار این نیستن که بخوان دومین بزرگ ترین قومیت ایران جدا کنن و جای جالب این جاس که اونا خدا بی خبر ها اصلا حرقی تا الان از این قضیه نگفتن مردمشون کسایی هستن که از این قضیه حمایت میکنن و ی سوال اهیانا پدر جد من تو کردستان عراق وسوریه پرچم اسراییل به دست گرفتن؟ والا خوبه خودشون با ما جا میزنن دقت کردین؟

   و آذربایجان آذربایجان نکنم؟ والا خاک که امروزه من داخل زندگی میکنم و در شمال غرب ایران قرار داره اسمش آذربایجان اونم به مدت 2400 سال! درحالی که چیزی به اسم کرد بعد 600 سال به وجود میاد که اتفاقا توی دوره ساسانی هاهم مثل همیشه به زنم به تخته دنبال انقلاب نژاد بودین..
   پس نتیجه میگیریم هر وقت دلم خاک این اسم استفاده میکنم چون خاک و نژادی روی تنم دارم اینه آذربایجان به معنی نگهبان آتش ایزدی.و من تنهایی بیام به خاک ایران چپ نگاه کنم؟ میشه بپرسم لغت هایی که استفاده میکنی از فیلم (استارترک 3 هست؟)

   و شما کورد ها پرچم جعلی تون وقتی میگیرید دستتون والا بد نیست و یا میاید مجسمه نماد پ پ ک توی تکاب میسازین بد نیست هر چند همین ترک های تکاب آوردنش پایین و ی چیز دیگه مورد عنایت قرار میدید یعنی با ی تیکه پارچه کشتی میگیری؟ و شما کرد ها توی 50 سال گذشته همین ادعارو داشتین توی سلدوز ولی یادتوون نمیاد آخر قضیه چی شد؟

   شما هایی که کرد های عراق حمایت کردین و ضد ایران جنگیدید اونم بعد 7 هفت ماه پس از انقلاب چرا ارومیه هنوز آذربایجانه؟و جمهوری باکو اگه جعلی بود بالا 96 درصد هیچ کشور قبول نداشت بر عکس ارمنستان که فقط 83 درصد کشور قبولش دارن اونم کی یکی از 10 ابر قدرت جهان یعنی پاکستان و ویتنام و باکو رو مردم آذربایجان با مبارزه کردن ساختنش و از سال 2007 تبدیلش کردن به یکی از با ارزش ترین پایتخت دنیا پس باز تجدید نظر کن اوکی؟

   و خوشم میاد اینجا کسی درباره جدایی حرف نزده که تبریز و اردبیل ارومیه زنجان (آذربایجان امروزی) بخواد جدا بشه و راستی نام سنندج هم (به ترکی میشه سنه و سننان داش) و الان ی چیز دقت کردین شما همین الان ادعای خاک ایران کردین میشه بپرسم چه فاز بود که تبریزو به کردی ترجمه کردین؟ نکنه از نظرت اونجا خاک جعلی کوردستان بزرگ تونه؟ و خب بهتره اشاره ای به این حرف نکرده باشی چون توی این 2400 سال اخیر آذربایجان شامل تبریز هم میشد که هنوز هم هست و نام جعلی روش گذاشتن به معنای عشق تجزیه طلبی شمارو نشون میده و این کارتون اتفاقا همین الان شامل ارومیه هم میشه پس چشمتو باز کن بدون داری چی مینویسی تا من قهویت نکنم..

   و والا اگه به جمعیت باشه پس کشوری به ایران باید نباشه و زبان رسمیش هم باید فارسی نباشه کشوری مثل روسیه که بالا 300 میلیون جمعیت داره و در شرقش بیشتر قومیت های دیگه زندگی میکنن و با این حساب اون مناطق باید جدا بشن..دقت کردین همیشه دارین بحث جمعیت رو میکنید خخخ و این حتی نه فقط درصدی امکان نداره تو ارومیه 70 درصد کرد باشه بلکه چیزی از ارومیه کم نمیشه اصلا 100 درصد کرد تو ارومیه بشه آیا این باعث میشه که ارومیه عنوان 2400 سالی که خودش یعنی آذربایجان تغییر کنه؟ خیر پس باز از ارزش های تعدادی تون زیاد نمیشه..

   و ی سوال چون کورد ارومیه وطن پرست نیست به این معنی میاد استاندارش کرده و این به معنی میاد که کرد ارومیه وطن پرسته؟جان؟ والا اولن استان دار هارو با رای مردمی درنمیاد و خود دولت اعظام میکنه و بعد انقلاب ارومیه 2 تا الان استان دار کرد داشته که یکی محمد صادق معتمدیان و محمدمهدی شهریاری هستن که هیچ کدومشون زاده خود ارومیه نیستن به کنار اهل خراسان شمالی و کرمانشاه هستن پس دوباره زر مفتکی..

   و اینجا والا تنها پان شمایید که که رو ابر ها پرواز میکنید و نزدیک بخورید به اتمسفر دنیا و متسفانه از کم هوش بودن شما مشخص فرق بین ترک و مغول حتی درصدی آشکار نیست زمانی که خواستین اینارو کنار هم بیارید میتونید از تلفظ آلتای استفده کنید چون نژاد ترک ومغول شامل هم نمیشن (نژاد آلتایی شامل : ژاپنی ها کره ای ها مغول ها ترک ها تورغوز ها ها و اقوام مختلف روسیه) پس امید وارم به مغز فندوقیت سوده شده باشه و شما نه تنها مهمون نوازی نکردین بلکه مردم آذربایجان که از قبل تو این مناطق حضور داشتن مهمون نوازی کردن و شما ها حتی مقوامت علیه ترک ها نشون دادین که منجلب این شد که (به قول قوه الهی پارتون کردن در این 1300 سال ) و راستی مردم آذربایجان که خودشون میزبان بودن داری درباره چی حرف میزنی پشمک حاج صلاح الدین…

   والا استان های شمالی ارومیه که باستانی ترین هستن که کلا ترکن و خود ارومیه کلا ترکه (ماکو شوط پلدشت خوی چالدران سلماس نقده میاندوآب شاهین دژ و تکاب)

   و خود ارومیه هم حساب کنیم (استان مرکزی کاملا ترک نازلو با 10 هزار جمعیت ترکه انزل هم با 300 هزار ترک سنی هم ترکه سیلوانا با جمعیت کم از 2000 هزار نفر کرد نشینه و هم چون صومای برادوست که اطراف اون مناطق روستای ترکنشین زیادن )

   در غیر این صورت محل زندگی کرده ها اشنویه بوکان مهاباد پیرانشهر و سردشت میباشد

   استان هایی که چند اقوامی هستن ماکو که بیشتر جمعیت ترکن نقده میشه گفت فقط 8 درصد کرد داره تکاب و شاهین دژ که بازم بیشتر این استان ها ترکن…

   و البته باید این گفت چرا مناطق باستانی ارومیه همشون ترک نشینن؟تکاب و شاهین دژ که دوره افشار اهمیت زیاد میبینه خوی کنار مراغه و اردبیل در دوره عباسی در درجه بندی شهر های مهم تری بودن ولی مثلا امروزه تبریز ارومیه و اردبیل هست و خود چالدران کلا ترکه و اسمش روش دیگه میراث و خونه از جد بزرگ آذربایجان یعنی شاه اسماعیل و پدر های قزلباشمان هست خود ارومیه هم دوره اتابکان آذربایجان به اوج میرسه و محل زندگی میشه و قدیمی ترین میراثش سه گنبد اتابکان آذربایجان در دوره سلجوقیان است…

   و بله ماشاالله خوبه هدفتون دارین برامون شکوفایی مکینید البته چیزی که همه میدون ازت ی سوال دارم مگه این حرف جوان مردان حزب پ پ ک نبود که هر خانوار باید حدقل 5 بچه و حداقصل 8 بچه؟ که اتفاقا ارومیه سال 61 18 استان پرجمعیت ایران بود چجوری میشه سال 87 تبدیل بشه به 10 استان پرجمعیت و قابل مشکوکه مخصوصا دارین ادعای زیاد بودن میکنید خودش ی جوابه مرسی بابت سر نخ….
   و از مردم ایران بپرسی43 چیزی که از آذربایجان غربی میدونی چیه قطعا میگن:سوغات ارومیه دریاچه ارومیه و باستیخ و عاشیق ها

   بله ابر قدرت ها از هر طرف ایران گرفتن بعد جنگی هم نمیشه نگران نباش مخوصا بعد اون قضیه کریدور امرا کسی به آذربایجان حرفی بزنه و گفتم جمگ بشه ترکیه ی طرف مفت خوری میکنه از شرق هم پاکستان گرجستان هم یار همیشگی ترک ها بوده عراق سوریه هم دنبال بهانن عرب هاهم دنبال بهانه برای نابودی ایرانن پس این چیز در آخر باعث جنگ جهانی میشه که رویای احمق های کم عقل مثل تو است و ها اگر منظورت جنگ بین ترک ارومیه و کرد باشه ما خودمون اثبات کردین توی 50 سال پیش با 50 هزار نیرو اومدین خودش هم با توپ تانگ ولی کم تر از 3 روز با لگد برتتون کردیم بیرون 🙂

   ارومیه بیچنارا کل ایران آذربایجانین قلبیده (ارومیه به کنار کل ایران قلب آذربایجان هست)

  2. صلاح الدین چورد می‌گوید

   ببین صلاح الدین چورد :

   پانچورد احمق انگار یادتون رفته توی هشت سال دفاع مقدس کامیون‌ کامیون از عراق وارد خاک استان آذربایجان غربی شدین حالا ادعای خاک دارین ؟ زرشکککک شتر در خواب ببیند پنبه دانه

   خوب گوش های درازتو باز کن و بشنو و روزی هزار بار برای خودت تکرار کن ارومیه خاک ابدی آذربایجان هست این هم شهید دادیم توی مرزها به خاطر این یه وجب از خاک آذربایجان کم نشه هیچ کسی جرات چپ نگاه کردن به خاک‌ ارومیه و آذربایجان رو نداره تاریخ براتون درس عبرت باشه

   ارومیه قلب ابدی آذربایجان سرزمین ترکان 💪

   یاشاسین ارومیه 💪

   یاشاسین آذربایجان 💪

   یاشاسین تورک 💪

   1. ترک آذربایجان می‌گوید

    یاشاسین اورمیه
    یاشاسین آذربایجان
    یاشاسین ایران
    یاشاسین تــــــــــــــــــــورک

  3. ترک آذربایجان می‌گوید

   آقا که چی بگم حالا که متن پر از تهمت رو نوشتی بگیر جوابت را
   زبان فارسی زبان نیست بلکه لهجه‌ای است از زبان عربی که رتبه سی و دوم را داراست و زبان کردی زیر لهجه‌ای از زبان فارسی هست در آخر این شعر رو تقدیم ملت کرد می‌کنم
   ترکی هنر است
   فارسی شکر است

 9. چنگیزخان مغول می‌گوید

  ایران سرزمین اریایی هاست جای تورک و مغول اورده توسط چنگیز نیست…نژاد ایرانی مثل تورک وحشی نیست

  1. نادر افشار | تورکم از نسل آغوزم می‌گوید

   خخخ یا خدا پشمک هارو نگا..

   چیزی به اسم آریایی مدرک سند تاریخشون میدونن xD..

   ایران آریایی درسته؟ بزار تاریخ آریایی هارو مرور کنم میان به این سر زمین ها قوم های زیادی مثل گوتی و آلبایی ها لولوبیان رو قتل میکنن و سر زمین ها اونارو به اسم خودشون میزنن کوروش بزرگ به ماد های عزیز که فکر میکنن یکی از میراث هخامنشی هستن توهین میکنن (با سند مدرک) البته لقب خون خواریش چیزیه که حتی هم نژاد های خودشون اسم میبرن (یونانی ها و سکایی ها مه منابع آریایی تون ایرانی میدوننشون) و به دست ی زن کله پادشاه آریایی تو خون میخوره…

   پسر هاش مثل پدرشون با خواهر ها یا بچه هاشون ازدواج میکنن (تمامی نام های ملکه های شاهنشاهی ثبت شده +) به کنار بین یونانی ها جنگ را میندازن به کنار مصر رو به آتیش میکشن باز به کنار آخر هم با تمام قدرتی که داشتن توسط ی بچه حکومتی که 200 سال پایدار بودن و به ادعا ها قوی ترین نیروی واحد دوران داشتن به نابودی متلعق میشن که یادشون می افته بعد 330 سال حکومت سلوکی ها مملکتشون پس بگیرن!
   آریایی ها به حکومت های خودشون هم پایبند نبودن اشکانیایی که سال ها مقوامت های زیادی جلوی روم نشون دادن ساسانی ها عزیز با خاک یکیشون میکنن البته باعث این میشه مملکت قوی تر باشه ولی آریایی خون آریایی دوباره میریزه..
   بعد اونم که با ی حمله عرب ها کل حکومتشون توی یک ثانیه تار مار میشه به کنار حتی نمی تونن ی شورش راه بندازن توی 600 سال!

   ولی ی آذربایجانی به اسم آتا بابک کل آذربایجان به مدت 33 سال از خاک های عرب جدا میکنه که اتفاقا این خاک ها شامل ارومیه هم میشد یعنی آذربایجان غربی!

   جای خنده دارش میدونی چیه آریایی ها ایران فقط 10 درصد خونی که آریایی توصیف شده رو دارن و فکر میکنن آریایی هستن XD..

   چنگیز با بدبختی با تورک و مغول بر 18 درصد جهان حکومت میکنه که کوروش کبیر آریایی حتی طرفشون هم نرفته بود و اتفاقا داشتن به بیابون حکومت میکردن.
   ولی چنگیز مغول ترک های آغوز نابود میکنه به بیزانس کله دراز میکنه هندوستان چین بزرگ غربی نابودی شوالیه های معبد اروپای شرقی.. همه ی اینا به کنار بیشتر از اینکه به خاک مغولستان امروزی خدمت کنه بیشترین ایران سازی تو ایران انجام میده!! (والا این حرف من نیست ها اتفاقا حرف منابع فارسی هس)

   و شما آریایی متسفانه انقدر کند ذهن هستید که فرق بین مغول ترکی که قبل از اومدنشون به خاورمیانه خون همو ریختن که امروزه مشخص که پیروز این جنگ ها شده (ملت ترک)

   و باید آیا آذربایجان که 2400 سال به پدید اومده سگ های آریایی ساختن؟ تهران مگه به دستور ی ترک نقشه سازی نشده؟نقش جهان به دستور ی ترک ساخته نشده؟

   والا ما انقدر ادعای خاک ها خودمون که ساختیمش رو نداریم که شما ها دارین با این حساب فقط حکومت های آذربایجانی تبار بالا 80 درصد خاک هاتون باید صاحب باشن اونم به قامت 500 سال! حالا خانات آذربایجان حساب نمیکنم چون داشتیم به خاک های خودمون حکمرانی میکردیم..

   و بیشتر از آریایی های ایرانی ترک عرب مغولو یونایی حکومت کردن تا آریایی ها از زاده کوروش جون بزرگ xD

   (روز خوش اکثرا این جوری حرف نمیزنم ولی اومده تاریخ رو کرده برام منم به صورت قانع جواب دادم که اتفاقا صفر تا صدش حقیقتن هرکی منابع حرفهامو خواست در خدمتم)

 10. محمد می‌گوید

  هرکسی که اهل ارومیه باشه، میدونه دور ارومیه تماما ملاک های کرد نشین بودن، با تاریخ مشخص. خوبی کردهای ارومیه اینه کاملآ تحت سیستم طایفه و ایل هستند و هر شخصی خارج از این طوایف و ایل ها از هر شهر و کشوری باشن کاملآ براحتی شنایی میشن و همین رای دادن به سیستم طوایف باعث شده کردها کم رتی بیارن و آقایان فکر میکنند جمعیتی ندارند،و هم اینکه ایران به پناهجویان اقامت نمیده، کما اینکه الان هم برای افغانستانی های عزیز شرایط همونه، با یک مراجعه به دفتر پناهجویان استان که اتفاقا مثل اکثریت میزهای دولتی دست ترک زبانها هست آمار لازم این پناهجویان رو بگیرن پس ادعای کردهای عراقی براحتی قابل روشن شدن هست البته برای کسانی که دنبال حقیقت هستن نه ترویج نفرت و نژادپرستی. ارومیه شهر اقوام هست و خواهد ماند، اما نفوذ شدید ترکیه و باکو و ترویج دروغ های به این بزرگی و تقریبا باور کردن دروغ های مجازی که ۹۰ درصد استان و شهر ترک هست فقط به این دلیل هست زمینه سازی است برای حمله آینده به خاک پاک ایران و پاکسازی قومیتی. درست همین نقشه در شمال سوریه پیاده شد پ پاکسازی قومیتی شد. ترویج تنفر نکنیم. کشورهای غربی با صدها نژاد به پیشرفت رسیدن اینجا هنوز آب در هاون میکوبند. از وبسایت خواهشمندم پیامهای نفرت انگیز رو پاک کنن.

  1. نادر افشار می‌گوید

   کرد های عزیز ایرانی های مظلوم…چیزی که از نگاه و میبینیم ولی چیزی که هستن بازیگرحرفه ای بیش نیستین..حمله توران به ایران اووم و حمایت آذربایجانی ها تجزیه طلب درسته؟ چیزی که میبینید یا فرصتی دوباره برای عزیز شدن؟

   تاریخ ارومیه برات تحریف و نقض منابع ویکی پدیا رو کردم البته چیزی که ویکی پدیا داشت دروغ نبود بلکه کامل نبود تنها غارت گر ها شما ها هستین که هیچ خاکی نداشتین و دنبال استقلال هستین مثل تمامی جد آبادتون..حالا سوال اینجاس چه غارت هایی انجام دادین که در تحریف تاریخ ارومیه در ویکی پدیا هم اشاره شده که شماها فکر میکنید که حکم ران های محلی که بودن که از خاکشون دفاع میکردن ولی زرشتک..

   شیخ عبیدالله که بود؟
   حمله به ساوجبلاغ
   حکم غارت و قتل عام قوشاچای- میاندوآب
   وحشت در مراغه
   قتل و غارت میاندوآب دوباره
   حمله به بناب
   تجاوز به بناب و ملک کندی
   آغاز ياغيگري هاي اسماعيل سيميتقو
   جنگ هاي قشون
   هجوم اسماعيل سيميتقو به ساوجبلاغ
   جنايات اسماعيل سيميتقو در اورميه
   فاجعه كشتار اسيران ژاندارم توسط سيميتقو
   جنگ اول شكر يازي
   غارت و چپاولگری کردها در شـهر اوشـــنو( اشـــنويــــه)
   مرکزیت مهاباد و نقش آن در حکومت استقلال یافته آذربایجان۱۳۲۴ یا (همان آذربایجان شوروی )
   سولدوز
   فروردین۱۳۵۸- ۰۱-۳۱ وحشی گری کردها
   اكراد همه را در قارنا قتل عام كرد و انداختن به گردن دولت جمهوری اسلامی و آذربایجان
   اتحادیه عشیره‌های کرد یا ک.ج.ک
   رهبر اتحادیه جوامع کردستان:
   ۱- حزب کارگران کردستان یا پ.ک.ک در ترکیه
   ۲- حزب برابری کردستان یا پ.ی.د در سوریه
   ۳- حزب دمکراتیک کردستان یا پ.چ.د.ک در عراق
   ۴- حزب حیات آزاد کردستان یا پژاک در ایران.
   _____________________________________
   کرکوک
   تیتر اول روز نامه آیندگان: 70 هزار کرد به ایران پناهنده شدن| اکتبر ۲۰۰۵ (با عکس و منبع اشاره مقام ایران به این قضیه)
   ۱-در تاریخ ۱۳/۱۰/۵۹ تروریست‌های در عملی جنایتکارانه بمبی بر سهر راه اتومبیل مدرسه روستای شیروان شاهلی قرار می دهند که راننده اتومبیل کشته می شود

   ۲-در تاریخ ۲۰/۱۰/۵۹ حوالی ساعت ۸ صبح تروریست بمبی را بر سر راه روستائیان نظام آباد قرار می دهند که در این حادثه یک دستگاه تراکتور منفجر و سه نفر از سرنشینان آن به نام‌های محمود امین یار،ایپک مصدقی( زخمی)،فاطمه امین یار کشته و زخمی می شوند.

   ۳- در تاریخ ۲۹/۱۰/۵۹ یک دستگاه اتوبوس مسافر بری که از خانا ( پیرانشهر ) عازم سولدوز بود با بمب جاده‌ای تروریست‌های کورد منفجر می شود که در این حادثه تعدادی از سرنشینان اتوبوس مسافری کشته و زخمی می شوند.

   ۴- درتاریخ ۲۸/۱۰/۵۹ حوالی ساعت ۲/۵ بعد از ظهر تروریست بمبی را بر سر راه مینی بوس سولدوز- خانا( پیرانشهر) قرار می دهند که با انفجار آن ۱۳ نفر زخمی می شوند

   ۵-در تاریخ ۷/۹/۱۳۵۹ در دو کیلومتری شهر خانا( پیرانشهر) یک دستگاه لندور بر اثر برخورد با بمب جاده‌ای منفجر و اسماعیل زینال نژاد اهل سلمان کشته می شود.

   ۶-در تاریخ ۱۲/۹/۵۹ صبح ساعت ۹ در بین روستای نظام آباد و دولت آباد یک دستگاه مینی بوس مسافری منفجر و سه نفر به نام‌های علی سعادتی، امیر آذرپور، خسرو نیرو یار کشته می شوند.

   ۷- در تاریخ ۲۰/۹/۵۹ دو دستگاه مینی بوس مسافری در جاده اورمیه سولدوز هدف تیر اندازی تروریست‌ها قرار گرفته و چند نفر زخمی و یک نفر به نام سلمان باباکشی به گروگان برده می شود که تا به امروز از سرنوشت آن اطلاعی در دست نیست.
   غارت چپاولگری کردها

   حمله به سلدوز و کتک گرفتن بچه 13 ساله و توهین و تهدید به مادر 22 ساله

   با کدوم شروع کنم ؟ هر کدوم که میگید استارت بزنم از 700 سال پیش تا 2021
   من از انجمن علی بابا درخواست دارم این کامنت هارو پاک نکنید و ارایه در مورد این مسله بدین.چیزی که تاریخ یک ملت زیر سوال میره و تحریف میشه باید انسان هایی مثل من مردم با منبع حقیقت نشون بدن

  2. نادر افشار می‌گوید

   کامنت های نفرت انگیز یا حقیقت تحریف تاریخ تون یا از خون کشتار ها و یا خوردن حق ی ملت….به قول تمامی آذربایجانی های عزیز که در کامنت های زیر پیام گذاشتن برای ارومیه هیچ چیز تغییر نخواهد مثل 2300 سال پیش آذربایجان بوده و خواهد ماند.چجور اسمش بعد این همه سال تغییر نکرد و خود مردمش از خاک جدشون چجور دفاع کردن اون جوری باقی دفاع میکنن از هر موجودی که وجود داره عثمانیش تا کردش تا افغانش..چجور که خاک اسلام بوده همون جور هم خاک اسلام باقی میمونه چجور که تاریخی داشته همون جور ها هم ادامه پیدا میکنه چجور که هر بی گانه ای چشم بهش تا الان دوخته(مثل 50 سال پیش سولدوز) قرار با شلوار پاره برگرد همون جایی که ازش اومده….ما فقط دنبال بهانه هستیم 🙂 و تمام شعر هایی که گفتی نقض کردم پس بشینو حرفهامو نقض کن..دنبال کامنت هایی یک ملت حقیقت نوشتن هست که مبادا ضایع بشه روز خوش با سپاس از اعضای علی بابا بابت این مطلب کامل در مورد استانمون