دریاچه آویدر

دریاچه آویدر نوشهر و آبسرایی دیگر در مازندران آباد

تجربه گشت‌وگذار کنار دریاچه آویدر

شمال ایران پر از جاذبه‌های طبیعی است، اما هیچکدام از آن‌ها خسته‌کننده نیستند و بازدید از تمام آن‌ها لذتبخش است. دریاچه آویدر یا دریاچه آبیدر یک گودال ۳۸ هکتاری پرآب است که پشت سد خاکی آویدر ایجاد شده و بخاطر آب فراوان، در اطراف آن هم منظره‌ای بی‌نظیر به وجود آمده است. این دریاچه نزدیک جنگل سیسنگان قرار دارد.

دریاچه آویدر د ۳۰ کیلومتری شرقی نوشهر برای تامین آب کشاورزی زمین‌های منطقه جا خوش کرده است. در این مقاله بررسی می‌کنیم آدرس دریاچه آویدر کجاست یا چه دیدنی‌هایی دارد و چرا باید بازدید از این مکان را در برنامه سفر مازندران خود قرار دهید.

با مجله گردشگری علی بابا همراه باشید.

دریاچه آویدر کجاست؟
این دریاچه در ۳۰ کیلومتری شهرستان نوشهر و در نزدیکی روستای صلاح الدین کلا قرار دارد.
مسیر دریاچه آویدر از تهران چطور است؟
ابتدا باید وارد آزادراه تهران- شمال شوید و تا رسیدن به چالوس رانندگی کنید. سپس از چالوس به نوشهر بروید و به سمت پارک جنگلی سیسنگان برانید. بعد از عبور از سیسنگان به روستای صلاح الدین می‌رسید. بعد از ورود به روستا باید به چپ بپیچید و وارد فرعی دریاچه سد آویدر شوید.
آب‌وهوای دریاچه آویدر چگونه است؟
آب و هوای این منطقه در اکثر روزهای سال معتدل و مرطوب است. میزان شرجی بودن هوا در تابستان‌ها بیشتر می‌شود و در زمستان‌ها هم دما به حد قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.
بهترین فصل برای سفر به دریاچه آویدر چه فصلی است؟
بهار، اوایل تابستان، اوایل پاییز و اواخر زمستان بهترین زمان برای سفر به دریاچه آویدر است.

نگاهی به مشخصات کلی دریاچه آویدر

دریاچه آویدر، آبی است که پشت سد خاکی به همین نام جمع شده است. اداره آب منطقه این سد خاکی را برای تأمین آب مورد نیاز برای کشاورزی روستاییان احداث کرد. آویدر حالا به یک دریاچه دائمی تبدیل شده است که در همه فصل‌های سال آب دارد. البته از آنجایی که این سد و دریاچه در نزدیکی روستای صلاح الدین کلا قرار دارند، با نام دریاچه و سد صلاح الدین هم شناخته می‌شوند.

مشخصات دریاچه آویدار

عکس از: سایت Alibaba

این دریاچه حدود ۱۲۵متر از سطح دریا بالاتر است و ۳۸هکتار وسعت دارد. اندازه آن تقریبا به اندازه دو سوم دریاچه ارومیه است. اطراف دریاچه را سبزه‌زارها و جنگل‌ها پر کرده‌اند. اگر از ورودی اصلی به سمت دریاچه آویدر بروید، درختان در دامنه کوه‌ها روبه‌روی شما و سمت دیگر دریاچه قرار دارند و در سمت خودتان علفزارهایی است که امکان پیک‌نیک و کمپ اطراف دریاچه را فراهم می‌کند.

دریاچه آویدار

عکس از: سایت Eghtesadnews

سد و دریاچه آویدر یک سد خاکی با هسته رسی است که از سال ۱۳۷۲ به منظور جمع کردن آب رودخانه کجور تأسیس شده است. بنابراین می‌توان گفت منشأ اصلی دریاچه سد آویدر این رودخانه است. در این دریاچه حدود دو میلیون مترمکعب آب جای می‌گیرد و آب ۶۰۰ هکتار زمین کشاورزی اطرافش را تأمین می‌کند.

شرایط آب‌وهوای منطقه و دریاچه آویدر

آب و هوای منطقه آویدر هم شبیه به سایر جاهای دیدنی مازندران است. در روزهای تابستانی هوا گرم و شرجی است و تحمل آن برای افرادی که به رطوبت شمال عادت ندارند، کمی‌ سخت می‌شود.

بهترین آب و هوای دریاچه آویدر را در روزهای بهاری می‌توان تجربه کرد. در این روزها دما پایین‌تر از تابستان است و میزان شرجی بودن هوا هم کم‌تر می‌شود و تحمل‌پذیر است. البته در روزهای بهاری احتمال بارش باران بیشتر است. سفر به آویدر در روزهای بارانی چندان جالب نیست. چون هم اکثر تفریحات منطقه تعطیل هستند و هم امکان نشستن و کمپینگ کنار دریاچه وجود ندارد.

شرایط آب و هوایی دریاچه آویدار

عکس از: سایت Maghamimedia

در فصل پاییز اطراف دریاچه آویدر هوا کم‌کم رو به سردی می‌رود. در روزهای ابتدایی مهر، هوا شبیه به بهار است و هنوز زیاد سرد نشده است، اما هرچقدر زمستان نزدیک‌تر می‌شود، هوا هم سردتر می‌شود؛ تا جایی که احتمالا اواخر آذر، اولین برف‌های زمستانی روی زمین می‌نشیند.

آب و هوای دریاچه آویدار

عکس از: سایت Mapio

دریاچه آویدر جزو مناطق نسبتا مرتفع در مازندران است، به همین دلیل احتمال بارش در آن بیشتر است و بخاطر فاصله‌ای که از دریا دارد، کم‌تر از مناطق ساحلی مرطوب و شرجی است.

گیاهان و جانورانی که حوالی دریاچه آبیدر زندگی می‌کنند

فواید تأسیس سد خاکی آویدر، فقط به تأمین آب برای زمین‌های کشاورزی محدود نیست. طبیعت اطراف روستای صلاح الدین به مرور زمان، دریاچه آویدر را به عنوان بخشی از وجودش پذیرفت و پوشش گیاهی و جانوری گسترده‌ای اطراف آن ایجاد کرد.

پوشش گیاهی دریاچه آویدار

عکسس از: سایت Maghamimedia

هرجایی که آب باشد، آبادانی هست! آبادانی دریاچه آویدر هم پوشش گیاهی متنوع و سرسبزی است که اطراف آن وجود دارد. بعضی از این گیاهان علف‌های هرز هستند، بعضی خاصیت دارویی دارند و بعضی هم حساسیت‌زا هستند. اگر درباره گیاهان اطلاعات کافی ندارید، بهتر است از لمس مستقیم گیاهان این منطقه خودداری کنید.

پوشش گیاهی و جانوری آویدار

عکس از: سایت Mehrnews

ماهی‌ها، غورباقه‌ها و سایر آبزیان با حشراتی مثل سنجاقک، آخوندک و پشه‌ها، از دیگر ساکنین کوچک این منطقه هستند. از آنجایی که افراد زیادی به منطقه دریاچه آویدر رفت‌وآمد می‌کنند و در این بخش تفریحگاه راه‌اندازی کرده‌اند، احتمالا نمی‌توانید هیچ پستاندار یا گونه بومی شمال را در این منطقه ببینید.

گیاهان دریاچه آویدار

عکس از: سایت refahi.uswr

البته گاهی اوقات گله گوسفندان و گاوها برای چرا به حوالی دریاچه آبیدر می‌آیند و سگ‌های گله هم همراهشان دیده می‌شوند.

حس‌وحال سفر به دریاچه آویدر

زیبایی های دریاچه آویدر به زمان سفر شما بستگی دارد. اگر در صبح‌های بهار و تابستان به دریاچه بروید، هوای خنک باعث می‌شود کمی برخود بلرزید، احتمالا نسیم خنک ملایمی صورتتان را نوازش خواهد کرد. از ساعت‌های ابتدایی صبح تا نزدیکی‌های ظهر، ابرها هنوز نزدیک به سطح زمین هستند.

سفر به دریاچه آویدار

عکس از: سایت Twitter

گاهی آنقدر نزدیک هستند که صورتتان رطوبتشان را لمس می‌کند. صدای پرنده‌ یا جیرجیرک هم تنها صدایی است که سکوت فضا را می‌شکند. در مقابلتان منظره‌ای آباد قرار دارد که به برکت وجود دریاچه‌ای بزرگ ایجاد شده است.

منظره پیش رویتان شبیه نقاشی‌هایی است که باید مدتی مقابل آن‌ها بایستید و تماشا کنید تا بتوانید تشخیص دهید که واقعی است یا نقاشی شده! اگر در ساعت‌های میانی روز به دریاچه آویدر بروید، منظره همان است، اما احتمالا هوا کمی گرم‌تر خواهد بود و دیگر خبری از ابرهای نزدیک به سطح زمین نیست.

جاذبه های دیدنی دریاچه آویدار

عکس از: سایت Twitter

روزهای پاییزی دریاچه آویدر نقاش آسمانی دست به کار می‌شود و رنگ‌های نارنجی و زرد و قرمز را به بوم دریاچه آویدر می‌پاشد. منظره همان است، اما رنگ‌هایش تغییر کرده‌اند! در روزهای زمستان هم برف مهمان این بوم نقاشی خواهد شد و رنگ‌های سفید برف، قهوه‌ای چوب درختان خفته و آبی آب و آسمان، تنها رنگ‌های منظره دریاچه آبیدر خواهند بود.

دریاچه آویدر از جمله جاهای دیدنی مازندران

عکس از: سایت Twitter

البته که زیبایی طبیعی تنها علت علاقه گردشگران به دریاچه آبیدر نیست. در این منطقه تفریحات متنوعی وجود دارد که می‌توانند خالق یک روز پرماجرا باشند. خلاصه آنکه بعد از بازگشت از دریاچه آویدر مازندران خاطرات بسیاری برای تعریف یا نوشتن خواهید داشت.

گشتی در جاهای دیدنی اطراف دریاچه آویدر

دریاچه آبیدر در منطقه‌ای قرار گرفته که پر از جاذبه دیدنی و طبیعی است. فاصله نوشهر با نور یا تنکابن زیاد نیست و حتی در این فاصله هم تعداد زیادی روستا قرار دارد. بنابراین با کمی رانندگی می‌توانید جاذبه‌های گردشگری مختلف این مناطق را ببینید.

جاهای دیدنی دریاچه آویدر مازندران

عکس از: سایت Twitter

برای بازدید از دریاچه آویدر به چند ساعت تا یک روز زمان نیاز دارید. اگر قرار است فقط دریاچه را ببینید و حوالی آن قدم بزنید، بعد از دو الی سه ساعت می‌توانید به سراغ جاذبه‌های گردشگری اطراف دریاچه آبیدر هم بروید، اما اگر می‌خواهید تفریحات آبیدر را هم تجربه کنید، بهتر است یک روز کامل را به بازدید از این دریاچه اختصاص بدهید.

جاهای دیدنی اطراف دریاچه آویدار

عکس از: سایت Twitter

جاهای دیدنی اطراف دریاچه آویدر هم به اندازه همین منطقه زیبا هستند و بهتر است بازدید از آن‌ها را از دست ندهید.

روستای صلاح الدین کلا

این روستا مانند سایر روستاهای شمالی است که در آن چیزی به جز مردم خونگرم شمال، خانه‌های روستایی با سقف شیروانی و زمین‌های کشاورزی و دام دیده نمی‌شود. در روستای صلاح الدین کلا امکان اقامت هم وجود دارد.

دریاچه آویدار مازندران

عکس از: سایت Twitter

در این روستا ویلاهای بسیاری وجود دارد که پذیرای مسافران هستند. فاصله روستای صلاح الدین کلا تا دریاچه آویدر زیاد نیست. اگر این روستا را برای اقامت انتخاب کنید، می‌توانید فاصله بین روستا تا دریاچه را به عنوان ورزش صبحگاهی بدوید.

پارک جنگلی سیسنگان

پارک جنگلی سیسنگان یکی از مشهورترین جاهای دیدنی نوشهر نزدیک دریاچه آویدر است. این پارک در ابتدا جنگلی بدون امکانات رفاهی بود، اما به مرور زمان به یک تفریحگاه تبدیل شد. این پارک اکنون امکانات مختلفی برای پذیرایی از مهمانان و اقامت آن‌ها دارد.

ساحل سیسنگان و دریاچه آویدر

اگر مسیر خود را در جاده سیسنگان ادامه بدهید، به ساحل سیسنگان می‌رسید. سیسنگان یکی از سواحل تفریحی خزر است که در آن امکانات مختلفی وجود دارد و حتی تجهیزات تفریحات ساحلی هم برای آن فراهم شده است.

ساحل سیسنگان مازندران

عکس از: سایت Isna

اگر هم دنبال ساحلی بکر برای گوش سپردن به صدای امواج و تماشای دریا می‌گردید و می‌خواهید آرامش را تجربه کنید، کمی در امتداد خط ساحل به مسیر خود ادامه بدهید. بعد از تمام شدن ساحل تفریحی، به سواحل بکر و آرام خزر در چند دقیقه‌ای دریاچه آویدر می‌رسید.

روستای ملا کلا و دریاچه آویدر

ملا کلا هم از دیگر روستاهای نزدیک دریاچه آویدر است که ویلاهای بسیاری دارد. فاصله این روستا تا آویدر زیاد نیست و به همین دلیل افرادی که دوست دارند شب را در نزدیکی دریاچه سپری کنند، می‌توانند به اقامتگاه‌های این روستا بروند.

ملا کلا جاذبه منحصربه‌فردی ندارد و شبیه به سایر روستاهای آباد مازندران، پر از درخت و آب و سبزه‌زار است.

دریاچه ارواح

زمانی که نام دریاچه ارواح به گوش می خورد، تصور فضایی وهمناک در ذهن ایجاد می‌شود. این دریاچه فضایی وهم آلود و در عین حال، باشکوه دارد. البته در دریاچه ارواح خبری از روح نیست و تاکنون هیچ موجود ماورالطبیعه‌ای در آن دیده نشده. آنچه که لقب ارواح را به این دریاچه داده، درخت‌ها و کُنده‌هایی هستند که سر از آب برآورده‌اند و شبیه به ارواح سرگردان به نظر می‌رسند!

دریاچه ارواح مازندران

عکس از: سایت Eghtesadonline

آبشار آب پری

آبشار آب پری، آبراهه‌ای است که در شیب جریان دارد و خودش هم به اندازه نامش زیبا و دلنشین است. این آبشار از دیدنی‌های نور حوالی دریاچه آویدر است و در روستای رویان واقع شده است.

آبشار آب پری

عکس از: سایت Khabarfoori

آب و هوای آبشار آب پری همیشه از مناطق اطراف خنک‌تر است و به همین دلیل بسیاری از مسافران ظهرهای گرم و شرجی تابستان را در کنار این آبشار زیبا سپری می‌کنند.

تفریحات رایج در جوار دریاچه آویدر

طبیعت‌گردی اصلی‌ترین تفریح دریاچه آویدر است، اما در این منطقه تفریحات متنوع دیگری هم برای افراد با سنین و سلیقه‌های مختلف وجود دارد.

آبیدر امکانات رفاهی و تفریحی متعددی دارد. اگر تفریحگاه‌های مجهز را به مناطق بکر و بدون امکانات ترجیح می‌دهید، آبیدر می‌تواند رضایتتان را جلب کند. در ادامه به آنچه که می‌توانید در این منطقه تجربه کنید، می‌پردازیم.

دوچرخه‌سواری

در نگاه اول به نظر می‌رسد دوچرخه سواری در حوالی دریاچه آویدر لذت چندانی ندارد و شبیه به همه دوچرخه‌سواری‌هایی است که در مناطق دیگر انجام می‌دهید. اگر چنین فکری دارید، تصور کنید به جای آسفالت، روی علفزارها رکاب بزنید، اطرافتان را منظره‌ای که پیش از این توصیف کردم، در بر گرفته باشد و هنگام رکاب زدن هم اکسیژن خالص تنفس کنید.

دوچرخه سواری در دریاچه آویدار

عکس از: سایت gashta

دوچرخه سواری کنار دریاچه آویدر اگرچه بسیار ساده به نظر می‌رسد، اما شبیه به هیچکدام از تجربیات قبلی دوچرخه‌سواریتان نخواهد بود، حتی اگر یک دوچرخه سوار حرفه‌ای باشید!

قایق‌سواری روی دریاچه آویدر

قایق‌سواری تفریح همیشگی دریاچه‌های ایرانی است. قایق‌های این دریاچه دو نوع هستند. نوع اول قایق‌های قو شکلی هستند که با رکاب زدن هدایت می‌شوند و خودتان وظیفه حرکت دادن و هدایت قایق را برعهده می‌گیرید. در این قایق‌ها تنها نکات مهم این است که در زمان مشخص شده به ساحل برگردید و به نقاط ممنوعه‌، نروید.

قایق سواری در دریاچه آویدار

عکس از: سایت Twitter

نوع دوم هم قایق‌های موتوری هستند. اگر قصد داشته باشید با قایق موتوری دریاچه آویدر را بگردید، اپراتور با شما همراه می‌شود و وظیفه هدایت و کنترل قایق را برعهده دارد. سرعت این قایق‌ها بیشتر است و زمانی که سوار بر موج‌ها، بالا و پایین می‌رود، هیجان‌انگیزتر خواهد بود.

جنگل‌گردی کنار دریاچه آویدر

جنگل‌گردی بخش جداناشدنی شمال است. بخشی از جنگل های مازندران کنار دریاچه آویدر در دامنه کوه و به دور از دسترس قرار دارند، اما جنگل‌هایی هم هستند که در نزدیکی دریاچه قرار دارند. این جنگل‌ها نیازی به تجهیزات حرفه‌ای ندارند.

جنگل گردی در دریاچه آویدار

عکس از: سایت Irna

با قدم زدن در این جنگل‌ها احساس خوب حاصل از  راه رفتن در میان درختان، گوش کردن به صدای پرندگان و بادی که بین شاخه‌ها می‌وزد و نوازش نسیم روی صورتتان را تجربه خواهید کرد.البته حین جنگل‌گردی کنار دریاچه آویدر مراقب باشید خیلی دور نشوید؛ از آنجایی که در جنگل‌ها موبایل آنتن نمی‌دهد، احتمال گم شدن افرادی که بیش از حد دور می‌شوند،‌ وجود دارد.

عکاسی از دریاچه آویدر

گوشی‌های موبایل هوشمند ما را عادت داده‌اند که به محض رسیدن به یک منظره زیبا، دست به دوربین شویم! پس باید عکاسی را هم به عنوان یکی از تفریح‌های دریاچه آویدر نوشهر بشناسیم که اکثر افراد به آن علاقه دارند.

عکاسی از دریاچه آویدار

عکس از: سایت Donyad

در این دریاچه از جاهای دیدنی مازندران هزاران سوژه وجود دارد. تعداد شات‌هایی که می‌گیرید، به زمانی که برای این کار صرف می‌کنید بستگی دارد،؛ در دریاچه آویدر هیچوقت سوژه عکاسی تمام نمی‌شود.

شهربازی کنار دریاچه آویدر

شهربازی آویدر چندان بزرگ نیست، اما وسایل سرگرم‌کننده‌ای دارد. خانواده‌هایی که به همراه فرزندشان به این منطقه سفر کرده‌اند، معمولا سری هم به شهربازی می‌زنند تا کودکان هم از این سفر لذت ببرند. اگر فرزندتان همبازی ندارد و اکثر زمانش را به تنهایی بازی می‌کند یا به بازی‌های کامپیوتری عادت دارد، وسیله‌های شهربازی کنار دریاچه آویدر برایش تنوع ایجاد می‌کنند و سرگرم‌کننده خواهند بود.

پیک‌نیک و دورهمی

پیک نیک جزو محبوب‌ترین تفریحات خانوادگی ما ایرانی‌هاست؛ روی یک زیرانداز کنار هم می‌نشینیم، تنقلات می‌خوریم و از هر دری صحبت می‌کنیم.

پیک نیک در دریاچه آویدار

عکس از: سایت Isna

بهترین ناهار برای پیک‌نیک دریاچه آویدر جوجه کباب یا کبابی است که خودتان درستش می‌کنید، اما اگر ترجیح می‌دهید غذای آماده بگیرید، می‌توانید از رستوران محلی نزدیک دریاچه یا رستوران‌های نوشهر استفاده کنید.

کیبل اسکی یا اسکی روی آب

بیایید کمی از حال و هوای تفریحات آرامش‌بخش خارج شویم و به تفریحات هیجان‌انگیز دریاچه آویدر مازندران بپردازیم. کیبل اسکی یا اسکی روی آب یکی از مهیج‌ترین ورزش‌های آبی است که در آن، طنابی که به یک قایق موتوری متصل است را می‌گیرید و روی تخته موج‌سواری می‌ایستید و روی آب سُر می‌خورید.

جوان‌ترها به محض اینکه وارد دریاچه آویدر می‌شوند و فردی را در حال اسکی روی آب می‌بینند، برای تجربه این تفریح هیجان‌انگیز نقشه می‌کشند! البته همه افراد امکان اسکی کردن را ندارند و باید از اپراتور بپرسند که آیا می‌توانند این ورزش را تجربه کنند یا خیر.

اسب‌سواری در طبیعت

تفاوتی ندارد که اسب‌سواری بلد باشید یا نه؛ در نزدیکی دریاچه آویدر می‌توانید سوارکاری را هم تجربه کنید. اسب‌هایی که برای سوارکاری اجاره داده می‌شوند،‌ مطیع هستند.

اسب سواری در دریاچه آویدار

عکس از: سایت Aftabnews

همچنین در صورتی که سوارکاری ندانید،‌ صاحب اسب هدایت آن را برعهده می‌گیرد و شما فقط کافی است روی آن بنشینید.

کلایمکس کنار دریاچه آویدر

اگر از تفریحات هیجان‌انگیز لذت می‌برید، اما به هر دلیلی نمی‌توانید اسکی روی آب را تجربه کنید، به سراغ کلایمکس بروید. در کلایمکس هیچ چیز واقعی نیست، بنابراین مطمئن هستید که به شما آسیبی وارد نمی‌شود.

البته این موضوع را به محض اینکه عینک واقعیت مجازی روی چشمانتان قرار می‌گیرد و برنامه شروع می‌شود، فراموش خواهید کرد و به اندازه تجربه واقعی آنچه که می‌بینید، هیجان‌زده خواهید شد. سطح هیجانتان ممکن است به اندازه‌ای باشد که نتوانید تعادلتان را حفظ کنید؛ البته نگران این موضوع نباشید، اطراف شما افرادی مراقب هستند آسیب نبینید.

ماهیگیری در دریاچه آویدر

در آویدر ماهی‌های گوناگونی در اندازه‌های مختلف وجود دارند؛ ماهی کپور یکی از مشهورترین ماهیان دریاچه آویدر است. همه افراد اجازه ماهیگیری ندارند.

ماهیگیری در دریاچه آویدار

عکس از: سایت Khabaronline

برای اینکه بتوانید قلاب به آب دریاچه آویدر بیندازید و ماهی بگیرید، باید هزینه‌ای بپردازید. ماهیگیری با قلاب تنها روشی است که در این دریاچه استفاده می‌شود و ماهیگیری با تور مجاز نیست.

پارک بادی کودکان

دریاچه آویدر هم برای بزرگسالان جذاب است و هم برای بچه‌ها. در پارک بازی نزدیک دریاچه آبیدر، دستگاه‌ها و تجهیزات بازی مختلفی دارد که می‌تواند برای فرزندتان سرگرم کننده باشد.

از آنجایی که کودکان نمی‌توانند از تفریحاتی ماننند اسکی روی آب یا کلایمکس استفاده کنند، ناراحت و بهانه‌گیر می‌شوند. پارک بادی کودکان، جایگزین مناسبی است که محدودیت سایر تفریحات را از خاطرشان پاک می‌کند.

عکاسی سنتی و محلی

وجود یک تخته شاسی روی دیوار اتاق یا میز که روی آن عکسی با لباس محلی شمالی به همراه عزیزانتان چاپ شده، می‌تواند تمام خاطرات خوبی که از سفر به دریاچه آویدر مازندران داشته‌اید را برایتان زنده کند. نزدیکی دریاچه آویدر می‌توانید در بهشتی‌ترین لوکیشن ممکن عکاسی کنید، آن هم با لباس سنتی که با پوشیدنشان شبیه به مردمان بهشت خواهید شد!

جاهای دیدنی مازندران و دریاچه آویدر

عکس از: سایت Eghtesadonline

شنا در دریاچه آویدر

دریاچه آویدر عمق زیادی دارد و شنا در آن ممنوع است؛ حتی اینکه کودکان در ساحل هم پا به آب بگذارند و آب بازی کنند هم خطرناک است. علاوه‌بر عمق زیاد، احتمال وجود مارهای آبی سمی در دریاچه وجود دارد.

طبیعت تا زمانی مهربان است که جانب احتیاط را رعایت کنید! علاوه‌بر شنا، انداختن قایق‌های بادی به دریاچه آویدر هم ممنوع است، زیرا در این دریاچه اشیاء یا جانورانی هستند که توانایی سوراخ کردن قایق بادی را دارند. ممنوعیت شنا در دیاچه آویدر باعث شده تعداد غریق‌نجات‌های این منطقه محدود باشد. پس مراقب باشید و بیش از حد به آب نزدیک نشوید.

حتی هنگام قایق سواری هم دستتان را به آب نرسانید و از بدنه قایق به سمت آب آویزان نشوید. مراقب فرزندانتان هم باشید که این کار را انجام ندهند. رعایت این نکات ساده،‌ از خطرات زیادی پیشگیری می‌کند.

بهترین زمان بازدید از دریاچه آویدر

تعداد متقاضیان سفر به شمال در فصل‌های بهار و تابستان بیشتر می‌شود. در شش ماه ابتدایی سال آب و هوای دریاچه آبیدر در بهترین حالت قرار دارد، اما شلوغ هم هست، به خصوص اگر تعطیلات باشد و مردم زمان کافی برای سفر به شمال داشته باشند.

بهترین زمان بازدید از دریاچه آویدار

عکس از: سایت Yeknet

البته روزهای آخر اسفند یا اواسط مهر ماه هم هوا شبیه به بهار است‌. معمولا شمال در این بازه‌های زمانی خلوت‌تر است، زیرا در اسفند اکثر افراد مشغول انجام کارهای آخر سال هستند و در مهر هم مدرسه‌ها تازه باز شده و بسیاری از افراد با درس و مدرسه فرزندانشان مشغول هستند.

هوای دریاچه آویدر در پاییز و زمستان سرد است و امکان اقامت طولانی مدت در نزدیکی آن وجود ندارد. در این فصل‌ها بخاطر کاهش تعداد مسافران، هزینه سفر به شمال و اقامتگاه‌های شمال کشور کم‌تر می‌شود. البته ممکن است در روزهای تعطیل، حجم مسافران زیاد شود و قیمت‌ها به روال روزهای شلوغ برگردد.

اقامت در دریاچه آویدر

زیبایی‌های دریاچه آبیدر مازندران باعث می‌شود به این فکر کنید که آیا می‌توانید شب را هم کنار همین دریاچه یا نزدیکی آن سپری کنید یا خیر. پاسخ هر دو سوال مثبت است، یعنی هم می‌توانید نزدیک دریاچه آویدر کمپ بزنید و هم می‌توانید به اقامتگاه‌های نزدیک دریاچه بروید.

گیاهان اطراف دریاچه آویدار

عکس از: سایت Twitter

اقامت اطراف دریاچه آویدر

دریاچه آویدر امکانات اقامتی مختلفی برای مسافران تأمین کرده است. در بعضی از سواحل این دریاچه امکان چادر زدن و کمپ وجود دارد. همچنین نزدیکی دریاچه آویدر آلاچیق‌هایی راه‌اندازی شده که می‌توانید با چادر یا به صورت روباز در آن‌ها بخوابید. البته خوابیدن در محل دریاچه به پرداخت هزینه نیاز دارد، حتی اگر در چادر شخصی خودتان باشد.

دیدنی های دریاچه آویدار

عکس از: سایت Twitter

دریاچه آویدر امنیت بالایی برای کمپینگ دارد و برای گروه‌هایی که اولین بار است به کمپ می‌روند،‌ انتخاب مناسبی است. امکانات رفاهی و اقامتی، نگهبانی و نزدیکی به شهر از مهم‌ترین امتیازاتی است که کمپینگ در دریاچه آبیدر دارد.

اقامت در اقامتگاه‌های نزدیک دریاچه

تقریبا تمام اقامتگاه‌های نوشهر و نور و روستاهای توابع آن‌ها به دریاچه آویدر نزدیک هستند. فاصله نوشهر و نور تا آبیدر تنها ۳۰ دقیقه است. البته بعضی از افراد ترجیح می‌دهند بیشتر به دریاچه نزدیک باشند؛ آنقدر نزدیک که بتوانند بین محل اقامتشان و دریاچه، با پای پیاده رفت‌وآمد کنند.

در این صورت باید به سراغ رزرو اقامتگاه‌های روستاهای ملاکلا و صلاح الدین کلا اطراف دریاچه آویدر بروید. فاصله روستای ملاکلا تا دریاچه با ۱۳ دقیقه و فاصله صلاح الدین تا دریاچه با حدود یک ساعت پیاده‌روی طی می‌شود.

ویژگی های دریاچه آویدار

عکس از: سایت Twitter

در سال‌های اخیر در نزدیکی دریاچه آویدر هم اتاقک‌هایی برای اجاره به مسافران دریاچه راه‌اندازی شده است. این اتاقک‌ها درست در ساحل دریاچه قرار دارند و با چند قدم پیاده روی به دریاچه و زیبایی‌هایش می‌رسید. اگر در این اتاقک‌ها اقامت کنید، احتمالا بعد از اینکه صبح بیدار شدید و درب را باز کردید،‌ ابرها به اتاقتان وارد می‌شوند و احساس زندگی در آسمان را پیدا می‌کنید!

توصیه‌هایی برای تجربه سفر به یادماندنی در دریاچه آویدر

  • پیش از بازدید از دریاچه،‌ وضعیت هواشناسی را چک کنید. اگر در روزهای بارانی به بازدید از این منطقه بروید، لذت چندانی نخواهید برد.
  • اگر قصد دارید خودتان غذایی درست کنید، وسایل مورد نیاز را با خودتان ببرید. کنار دریاچه آویدر چیزی جز یک رستوران بومی کوچک و بوفه‌ای که بیشتر تنقلات می‌فروشد، وجود ندارد.
  • حتما یک لباس گرم و یک دست لباس اضافه به همراه داشته باشید.
  • اگر قصد اقامت کنار دریاچه آویدر یا روستاهای نزدیک آن را ندارید، قبل تاریکی هوا به اقامتگاه خودتان برگردید.
  • همراه خود یک کیسه داشته باشید و زباله‌هایتان را برگردانید.
  • مراقب کودکانتان باشید تا بیش از حد به آب دریاچه آویدر نزدیک نشوند؛ خودتان هم از آب فاصله بگیرید. بعضی از قسمت‌های دریاچه در طولانی‌مدت به باتلاق تبدیل شده است.
  • هنگام تجربه تفریحات دریاچه، به توصیه‌های اپراتورها به دقت گوش کنید.
  • برای شب‌مانی به صورت کمپ به کیسه خواب، چادر مسافرتی، غذا، آب نوشیدنی، چراغ قوه و سایر تجهیزات معمول کمپینگ نیاز خواهید داشت.
  • پیش از سفر باتری موبایلتان را کامل شارژ کنید و پاوربانک هم به همراه داشته باشید.
  • به عزیزانتان درباره سفر به دریاچه آویدر اطلاع دهید، چون ممکن است در بعضی مناطق دریاچه تلفن همراهتان از دسترس خارج شود.
ویژگی های دریاچه آویدار

عکس از: سایت Twitter

دریاچه آویدر کجاست؟

دریاچه آویدر مازندران در ۳۰ کیلومتری شرق نوشهر قرار دارد. این دریاچه در نزدیکی روستای ملاکلا و صلاح الدین کلا واقع شده است؛ البته فاصله آن تا روستاهای دیگری مانند نور و رویان هم چندان زیاد نیست.

برای دسترسی راحت‌تر به دریاچه آویدر بهتر است از نرم‌افزارهای مسیریاب استفاده کنید. برای استفاده از این نرم‌افزارها روی لینک زیر کلیک کنید و با لمس گزینه «مسیریابی» بهترین مسیر از مبدأیی که در آن قرار دارید را پیدا کنید.

لوکیشن دریاچه آویدر روی گوگل مپ

بهترین مسیر دسترسی به دریاچه آویدر

برای رفتن به دریاچه آبیدر یا دریاچه آویدر اول باید از جاده‌ای که موازی با خط ساحلی پیش می‌رود و از روستاها و شهرهای ساحلی عبور می‌کند، به روستای صلاح الدین کلا برسید.

این روستا در جاده نوشهر- محمود آباد قرار دارد و بعد از پارک جنگلی سیسنگان و قبل از نور است. اول روستای صلاح‌ الدین (از سمت نوشهر) تابلوی جاده‌ای را می‌بینید که به سمت سد خاکی و دریاچه آویدر می‌رود. به چپ بپیچید و وارد این جاده شوید.

مسیر دریاچه آویدار

عکس از: سایت Maghamimedia

اگر قصد دارید از تهران به سمت دریاچه آویدر یا آبیدر بروید، اول باید وارد آزادراه تهران شمال شوید. بزرگراه‌های آزادگان، علامه جعفری و همت با این آزادراه تقاطع دارند.

بعد از ورود به آزادراه تهران- شمال، مسیر خود را تا رسیدن به چالوس ادامه دهید. از چالوس وارد جاده ساحلی شوید و به سمت نوشهر برانید. بعد از آن مسیر را مطابق با چیزی که پیش‌تر گفتیم، ادامه بدهید تا به دریاچه آویدر برسید.

وضعیت جاده دریاچه آویدر چطور است؟

جاده‌ای که در قسمت قبل درباره آن صحبت کردم، تا نزدیک دریاچه کشیده شده است و برای دسترسی به دریاچه آویدر و امکانات مختلف آن، نیازی به پیاده‌روی نخواهید داشت.

هوای دریاچه آویدار

عکس از: سایت Maghamimedia

این جاده آسفالت و هموار است؛ البته نباید فراموش کنید که جاده‌های ایران پر از دست‌انداز هستند و باید مراقب آن‌ها باشید. جاده دریاچه آویدر در روزهای برفی و بارانی لغزنده می‌شود و حتی در برف شدید، امکان انسداد آن هم وجود دارد. این جاده چندان پرپیچ‌وخم نیست و در حالت عادی، رانندگی در آن ساده است.

زیبایی های دریاچه آویدر که نمی‌توان از آن گذشت

مهم‌ترین چیزی که برای گردشگران اهمیت دارد، چرایی بازدید از یک جاذبه گردشگری است. اگر بدانید با ورود به آبیدر چه چیزی انتظارتان را می‌کشد و چرا افراد مختلف بازدید از این دریاچه را توصیه می‌کنند،‌ اشتیاق بیشتری برای بازدید از آن خواهید داشت.

آب و هوای دریاچه آویدار

عکس از: سایت Maghamimedia

اگر به نوشهر و مازندران سفر کرده باشید، خوب می‌دانید که طبیعت این منطقه و دریاچه آویدر تا چه اندازه زیباست و در هیچ توصیفی نمی‌گنجد. اگر هم تجربه سفر به این استان را ندارید، به محض ورود به خطه شمالی کشور متوجه منظورم می‌شوید و از زیبایی و آبادانی کم‌نظیر این منطقه حیرت‌زده خواهید شد.

منطقه دریاچه آویدر دو برابر بیشتر از سایر قسمت‌های نوشهر سرسبز است، زیرا نیمی از این سرسبزی جنگل‌ها، علفزارها، زمین‌های کشاورزی و مراتعی است که در این منطقه قرار دارد و نیم دیگر آن تصویر این مناظر است که در آب زلال دریاچه منعکس شده است.

دریاچه آویدر یا آبیدر مازندران حالا به یک تفریحگاه تبدیل شده است؛ در این دریاچه می‌توانید انواع تفریحات آبی را تجربه کنید، هیجان با واقعیت مجازی را تجربه کنید و همچنین از کمپینگ در سواحل آن لذت ببرید.

دریاچه آویدر جاذبه‌ای کم‌نظیر در قلب کوه‌های مازندران

در این مقاله توضیحاتی درباره دریاچه آویدر گفتم و یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های نوشهر را معرفی کردم. این دریاچه امکانات متنوعی دارد و می‌تواند برای هر فردی با هر سلیقه و سن و سالی سرگرم‌کننده باشد. تفاوتی ندارد با خانواده به شمال رفته‌اید یا با دوستانتان همسفر شده‌اید، در هر صورت با بازدید از دریاچه آویدر، خاطرات تکرارناشدنی می‌سازید.

آشنایی با دریاچه آویدار

عکس از: سایت Balad

ما در مجله گردشگری علی بابا جاذبه‌های دیدنی سراسر ایران و جهان را به شما معرفی می‌کنیم. پلتفرم گردشگری علی بابا هم امکان سفر و اقامت به هرجایی که در مجله معرفی شده است را برای شما فراهم می‌کند.

با علی بابا می‌توانید بلیط اتوبوس، قطار یا هواپیما برای سفر به شمال رزرو کنید. علی بابا همچنین امکان رزرو بهترین هتل‌ها و اقامتگاه‌های استان‌های شمالی کشور را برای همراهانش فراهم کرده است. با علی بابا سفر سختی ندارد و سراسر لذت خواهد بود.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.