جنگل واز ایران

جنگل واز آمل؛ یک طبیعت‌گردی پاییزی برای عاشقان طبیعت

ییلاق واز، منطقه حفاظت شده مازندارن

چقدر دلتان می‌خواهد از جنگل های شمال بدانید؟ حتما شما هم برای سفرهای تفریحی خود در شمال، به جنگل‌ها فکر کرده‌اید. با سفر به جنگل واز خاطره‌ای فراموش‌نشدنی از جنگل‌نوردی برای خود ثبت کنید. جنگل واز چمستان با آب و هوای فوق‌العاده و طبیعتی چشم‌نواز شما را از سفر به مازندران پشیمان نمی‌کند.

در این مطلب از مجله گردشگری علی‌بابا می‌گویم که واز چمستان کجاست و چرا بهترین زمان سفر به واز، فصل بهار و پاییز است.

جنگل واز کجاست؟
مازندران، آمل، جنوب چمستان و مجموعه روستاهای واز
مسیر جنگل واز از تهران چطور است؟
از تهران به جاده هراز بروید، سپس تیتر «مسیر دسترسی به جنگل» را بخوانید تا آدرس را دقیق پیدا کنید.
آب‌وهوای جنگل واز چگونه است؟
آب‌و‌هوای جنگل واز چمستان در هر فصل متفاوت اما معمولا سرد و مرطوب است. بهتر است وضعیت هوایی این منطقه را از یک هفته قبل بررسی کنید.

واز را بهتر بشناسیم…

ییلاق واز با بیشتر از ۹ هزار هکتار منطقه‌ای کوهستانی با اقلیم سرد و مرطوب است که با مناطق ییلاقی و جنگل‌های هیرکایی پر شده. این محدوده که رودهای فراوانی هم دارد در سال ۱۳۸۰ منطقه‌ای حفاظت‌شده اعلام شد.

جنگل واز از راه‌های متفاوت به شهرهای مختلفی متصل می‌شود؛ بنابراین مسیرهای ارتباطی متنوعی را برای مردم ایجاد کرده است. منطقه جنگلی واز با وجود غارها، آبشارها، چشمه‌های آب معدنی، دریاچه‌ای که درست از وسط این منطقه عبور کرده است، هوای پاک و طبیعت دل‌انگیز خود به یکی از جاذبه‌های محبوب گردشگری تبدیل شده و هرسال گردشگران زیادی با سفر به آمل به جنگل واز چمستان هم سری می‌زنند.

جنگل واز

عکس از: سایت khazarnamair

در گذشته به چمستان، چمازستان می‌گفتند چون گیاه سرخس در این منطقه فراوان بود و رشد سریعی هم داشت. کمی که گذشت این شهر به عنوان شهر چمستان به مردم معرفی شد.

قدمت و تاریخچه جنگل چمستان چقدر است؟

قدمت جنگل واز به دوره سوم زمین‌شناسی برمی‌گردد، یعنی حدود ۶۵ میلیون سال قبل. در آن زمان، بیشتر پوشش‌های گیاهی امروزه و شکل امروزی قاره‌ها تشکیل شد. درختان بزرگ و قدیمی در این جنگل ثابت می‌کند ییلاق واز قدمتی دیرینه دارد و به قولی گرما و سرما چشیده است.

جنگل واز

عکس از: سایت khazarnamair

قدیم‌ترها این جنگل کمتر مورد تجاوز قاچاقچیان چوب قرار میگرفت و به قولی حرمت داشت نه لذت! اما امروزه منطقه جنگلی واز برای قاچاقچیان چوب اهمیتی ندارد، آنها همینطور درختان را می‌برند تا از آنها استفاده‌های صنعتی کنند. معمولا روی این درختان را بعد از بریدن با پارچه و برگ می‌پوشانند تا زمانی که وقت جابجایی آنها فرا برسد. می‌دانید، بیشتر شبیه یک زندان است که زندانی بی‌گناهی در زندان اعدام می‌شود و چند روز بعد در تنهایی به خاک سپرده می‌شود؛ همین‌قدر دردناک.

آب‌وهوای جنگل واز چمستان

همان‌طور که قبلا گفتم منطقه جنگلی واز کوهستانی است و اقلیم مرطوب و سردی دارد. با توجه به اینکه جنگل واز در شمال کشور و منطقه‌ای جنگلی است، به‌راحتی می‌توان حدس زد که باران زیادی در این نواحی می‌بارد و هوا معمولا خنک یا سرد است. در تابستان‌ها به طبع هوا گرم‌تر می‌شود؛ پس اگر در تابستان سفر می‌کنید کلاه آفتاب‌گیر، کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی فراموش نشود.

جنگل واز

عکس از: سایت hamshahrionlineir

طبیعت جنگل واز چطور است؟

جنگل واز از پوشش گیاهی و جانوری متنوع و مهمی برخوردار است. گونه‌های اصلی جانوری منطقه حفاظت ‌شده واز، پلنگ، مرال، شوکا، خرس قهوه‌ای، سیاه‌گوش، کبک، شغال و گراز است. ییلاق واز زیستگاه طبیعی این گونه‌هاست و زندگی این حیوانات یکی از دلایلی است که این منطقه، حفاظت شده است.

جنگل واز

عکس از: سایت golvaniir

یادمان باشد وجود جانوارن وحشی حتما به معنای روبه‌رو شدن با آن‌ها نیست پس به این دلیل از رفتن به واز خودداری نکنید. اگر هم با جانوران برخورد کردید خون‌سردی‌تان را حفظ کرده و سریع با چماق بر سر آن‌ها نکوبید، باور کنید تا حیوانات احساس خطر نکنند هیچ عملی انجام نمی‌دهند؛ پس اگر کاری به کارشان نداشته باشید دمشان را روی کولشان می‌گذارند و می‌روند.

جنگل واز

عکس از: سایت khazarnamair

از مهم‌ترین گونه‌های گیاهی هم می‌توانیم به درختان راش، بلوط و افرا اشاره کنیم. در مسیر گردشتان هم حتما به دشت‌هایی پر از گیاهان مفید و دارویی برخورد می‌کنید که اگر به گیاهان علاقه‌مند باشید شما را بدجور وسوسه می‌کند تا کمی از این گیاهان بچینید یا زمانی را در دشت، میان این گیاهان بشینید و ریه‌هایتان را پر از عطر و بوی طبیعت کنید. حتی اگر به گیاهان بی‌علاقه هستید هم من توصیه می‌کنم حداقل چند دقیقه‌ای را در این دشت‌ها بگذرانید، طبیعت خودش به شما احساس خوبی را هدیه می‌دهد که به عمر خود نگرفته‌اید.

جنگل واز در هر فصل چه شکلی است؟

هر فصل زیبایی‌های منحصربه‌فردی دارد و به اندازه خود زیباست. جنگل واز با تعداد بی‌شماری درخت و گیاه در هر فصل به شکلی خاص خودش را نشان می‌دهد و یک جور دلبری می‌کند.

منطقه جنگلی واز، در بهار پر از تازگی است. رنگ سبز در بهار زیبایی خود را خاص جلوه می‌دهد و حس تازه‌ای را در هوا می‌گرداند. بهار قطعا یکی از فصل‌هایی است که برای سفر به جنگل واز چمستان خاص و مناسب است.

جنگل واز

عکس از: سایت virgool

ییلاق واز، در اواخر تابستان کمی مه‌آلود است و در ماه‌های اول پاییز پر از رنگ و زیبایی‌هایی می‌شود که کمتر کسی مانند آن را دیده است. اگر زیباترین وجه جنگل واز را می‌خواهید ببینید، در پاییز به آن‌جا سفر کنید تا شگفتی‌های طبیعت واز را از دست ندهید.

در زمستان، این منطقه بسیار سرد می‌شود و احتمال بارش برف بیشتری وجود دارد. با بارش برف، جنگل واز لباس رنگارنگ پاییزی خود را درآورده و سفیدپوش می‌شود. آدم‌برفی‌های بامزه‌ای که اهالی درست می‌کنند در مسیر دیده می‌شود و سرمای زمستان یادآوری می‌کند که شرایط دوچرخه‌سواری حالا وجود ندارد.

جنگل واز

عکس از: سایت ali8741blogfacom

باید اشاره کنم با بارش برف سنگین امکان جنگل‌نوردی و کوهنوردی به صفر می‌رسد و حتی اگر به صفر هم نرسید شما جان‌دوستی کنید و نروید. کمی که صبر کنید بهار از راه می‌رسد و این نوعروس سال، حاکم جنگل واز می‌شود و جانتان را هم در معرض خطر قرار نمی‌دهد.

جاهای دیدنی جنگل واز چیست؟

در منطقه حفاظت شده واز، علاوه بر خود جنگل واز جاذبه‌های دیدنی و جذابی وجود دارد که حیف است خودتان را از دیدنشان محروم کنید. حالا که به منطقه جنگلی واز سری زده‌اید، بهتر است در آب گرم لاویج جانی تازه کنید و چند ساعتی را به تماشای زیبایی‌های امامزاده اسماعیل نشسته و استراحتی کنید.

جنگل واز

عکس از: سایت hamshahrionlineir

روستا و آب گرم لاویج

روستای لاویج در ۱۸ کیلومتری جنوب چمستان در دره‌های جنگلی البرز قرار دارد که با جاذبه‌های گردشگری خاص بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. یکی از دیدنی های روستای لاویج فیل سنگی است؛ تخته سنگ بزرگی که به دلیل عوامل محیطی و فرسایش دستخوش تغییراتی شده و بخاطر شکل خاصش به فیل سنگی معروف شده است.

جنگل واز

عکس از: سایت ali8741blogfacom

آب گرم لاویج بسیار مشهور است، طوری که بسیاری از گردشگران به‌خاطر آب گرم، به لاویج و جنگل واز چمستان سفر می‌کنند. آب گرم لاویج در دامنه‌های کوه‌های شرقی لاویج می‌جوشد، این آب گرم دارای گوگرد و املاح معدنی متنوعی است که برای دردهایی مثل کمردرد، پادرد و درد مفاصل مفید است. همچنین آب گرم، باعث می‌شود آرامش اعصاب و روان بیشتری پیدا کنید و دقایقی از دغدغه‌های کاری هر روزه خود رها شوید.

امامزاده اسماعیل

امامزاده اسماعیل در واز سفلی قرار گرفته و در این منطقه بسیار مشهور است. دیوارهای امامزاده کاشی‌کاری شده است و رنگ آبی دلنشینی دارد. گنبد طلایی و درخشان این امامزاده را حتی از دور هم می‌توان دید. این امامزاده زائرسرا دارد و گردشگران و زائران می‌توانند از آن برای استراحت خود استفاده کنند.

جنگل واز

عکس از: سایت ali8741blogfacom

در جنگل چه کارهایی انجام دهید؟

تفریحات جنگل واز، فقط جنگل‌نوردی یا طبیعت‌گردی نیست. شما با انجام کارهای مختلف می‌توانید ورزش و تفریح کنید و بیشتر از سفر خود به منطقه حفاظت شده واز لذت ببرید.

– جنگل‌نوردی

جنگل‌نوردی شاید اولین نکته‌ای باشد که درباره جنگل واز چمستان به ذهن گردشگران برسد. با جنگل‌نوردی در این جنگل تجربه تازه‌ای برای خود می‌سازید؛ زیرا طبیعت منطقه جنگلی واز چنان خیره‌کننده است که بعید می‌دانم به راحتی بتوانید از آن دل بکنید.

جنگل واز

عکس از: سایت hamshahrionlineir

– کوهنوردی

ییلاق واز، در کوهپایه‌های رشته کوه البرز است؛ پس سفر به این منطقه فرصت خوبی است برای کوهنوردی. کوه دماوند که در همین نزدیکی قرار دارد و کوه‌های اطراف جنگل واز چمستان، مواردی برای کوهنوردان است که فرصت کوهنوردی در این منطقه را داشته باشند.

– دوچرخه‌سواری

دوچرخه‌سواری یکی از تفریحات محبوبی است که امکان انجام آن در جنگل واز وجود دارد. به دلیل راه‌های هموار در منطقه حفاظت شده واز، دوچرخه‌سواران زیادی به جنگل واز می‌روند. فراموش نکنید حتما موارد ایمنی را رعایت کرده و حین دوچرخه‌سواری وسایل سبکی بردارید تا اذیت نشوید.

جنگل واز

عکس از: سایت hamshahrionlineir

معمولا دوچرخه‌سواران از نقطه «رزن» شروع به دوچرخه سواری می‌کنند، از منطقه جنگلی واز عبور کرده و در شهر آمل به سفر دوچرخه‌ای خود پایان می‌دهند. برای شروع می‌توانید همراه دوستان خود وانت باری از واز کرایه کنید و بی دردسر دوچرخه خود را به رزن ببرید و به سمت قلب جنگل واز شروع به رکاب‌زدن کنید. پیشنهاد من سفر با یک تیم یا یک تور و وجود یک راهنمای کاربلد است که هم راه را نشانتان دهد، هم در صورت بروز مشکل کمک بیشتری وجود داشته باشد.

– طبیعت‌گردی

طبیعتی که در این جنگل رویایی وجود دارد کمتر جایی پیدا می‌شود، مخصوصا در پاییز که جنگل لباس رنگارنگ خود را می‌پوشد و دلرباتر از همیشه می‌شود. طبیعت‌گردی برای طبیعت‌دوستان در ییلاق واز خاطره‌ای فراموش‌نشدنی می‌شود که بدون ثبت تصاویر هم حتما در ذهنتان خواهد ماند.

جنگل واز

عکس از: سایت khazarnamair

– عکاسی

ثبت خاطرات و عکاسی همیشه یکی از پر طرفدارترین تفریحات است. شاید شما هم از آن دسته آدم‌ها باشید که ثبت خاطرات برایتان ارزش بالایی دارد. با داشتن یک دوربین عکاسی یا تلفن همراه خود، عکس‌های جذابی از خودتان و طبیعت خیره‌کننده جنگل واز بگیرید.

– پیاده‌روی

پیاده‌روی علاوه بر تاثیر مثبت روی سلامتی، زمان بیشتری برای شما ‌می‌خرد تا از زیبایی‌های بی‌نظیر منطقه حفاظت شده واز لذت ببرید. کفش مناسب پا کنید، کوله پشتی و وسایلتان را بردارید و برای یک پیاده‌روی دل‌انگیز، روی جنگل واز حساب کنید.

جنگل واز

عکس از: سایت khazarnamair

– پیک‌نیک

اگر برای تفریح کوتاهی به ییلاق واز می‌روید، باز هم خوب جایی را انتخاب کرده‌اید؛ جنگل که فقط برای گردش‌های طولانی نیست. طبیعت دلنشین، سطح هموار و هوای پاک جنگل واز لذت پیک‌نیک را برایتان چند برابر می‌کند. کافی است گوشه‌ای ماشین خود را پارک کنید و با وسایلتان کمی پیش بروید تا در دنیای بدون تکنولوژی با اعصابی آرام و همراه صدای پرندگان، پیک‌نیکی خاطره‌انگیز داشته باشید.

جنگل واز

عکس از: سایت khazarnamair

– کمپینگ و چادرزنی

کمپینگ و چادرزدن در طبیعت همیشه مورد علاقه بسیاری از طبیعت‌گردان بوده و هنوز هم همینطور است. برای کمپینگ، جنگل واز بسیار مناسب است.

با اینکه امکاناتی برای کمپینگ در آنجا وجود ندارد و باید خودتان وسایل کمپینگ را ببرید؛ اما سطح هموار و نرم زمین کمپینگ را آسان‌تر و خیال شما را راحت‌تر می‌کند و جای مناسب برای نشستن یا خوابیدن را سریع‌تر پیدا می‌کنید. می‌توانید با خیال راحت چادر بزنید و همراه خانواده و دوستانتان غذایی مقوی بخورید و از کمپینگ چند ساعته خود لذت ببرید.

نگاهی به امکانات رفاهی و خدماتی جنگل واز

جنگل واز چمستان در مجموع امکانات خاصی برای تفریح، اقامت یا کمپینگ ندارد؛ اما در روستاهای اطراف از امکانات رفاهی مناسب و اقامتگاه برخوردار می‌شوید و می‌توانید شب را راحت بخوابید یا از فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌های اطراف مواد غذایی و خوراکی‌هایتان را تهیه کنید. در کل روستای واز به‌دلیل زندگی روستاییان هرچیزی برای زندگی مردم نیاز است را دارد.

جنگل واز

عکس از: سایت hamshahrionlineir

نکته دیگری که وجود دارد این ایست که از همان ابتدای مسیر منطقه جنگلی واز آنتن تلفن‌های همراه قطع می‌شود و بهتر است از قبل قید موبایل را زده باشید و تمام حواستان را بدهید به لذت‌بردن از زیبایی‌های ییلاق واز.

بهترین زمان سفر به واز چه وقت است؟

همه می‌دانند تابستان شلوغ‌ترین فصل برای مسافرت به شمال کشور است؛ بالاخره فصل تعطیلات دانش‌آموزان و دانشجویان است دیگر. اگر فضای خلوت‎تری برا تفریح می‌خواهید در فصل‌های پاییز و زمستان و ماه‌های آخر بهار به جنگل واز سفر کنید، عید هم فرصت خوبی برای سفر است اما بعید می‌دانم خلوت باشد.

با شروع فصل زمستان، یا در اواخر پاییز امکان بارش برف وجود دارد، به همین دلیل ممکن است جاده‌ها بسته شوند یا مسیر لغزنده و خطرناک باشند. بنابراین توصیه می‌کنم یک هفته قبل از سفر وضعیت آب‌و‌هوایی منطقه حفاظت شده واز را بررسی کنید.

جنگل واز

عکس از: سایت khazarnamair

هزینه سفر در تمام طول سال یکسان است؛ اما برای بیشتر لذت‌بردن از سفر، در پاییز به جنگل واز چمستان بروید. در پاییز هم جنگل زیباتر است، هم آب گرم لاویج بیشتر می‌چسبد و هم با وجود باران مناظر فوق‌العاده زیبایی را خواهید دید.

جنگل واز کجاست؟

مازندران، آمل، جنوب چمستان و مجموعه روستاهای واز

روستای واز در حدود ۴۳ کیلومتری آمل قرار دارد. این روستا به سه بخش واز تنگه، واز سفلی و واز علیا تقسیم می‌شود. در ابتدای روستاهای واز، واز تنگه قرار دارد. از جاده اصلی میانی روستا که عبور کنید از واز سفلی به واز علیا وارد می‌شوید که البته این جابه‌جایی زیاد مشخص نیست.

جنگل وار

عکس از: سایت rasekhoonnet

کوچه‌های واز سفلی با نام «روجا» و کوچه‌های واز علیا با نام «شمشاد» نام‌گذاری شده‌اند، این کوچه‌ها به ترتیب اعداد هستند، روجا۱ روجا۲ الی آخر. دقت به کوچه‌ها باعث می‌شود سریع‌تر متوجه شوید که در واز سفلی هستید یا در واز علیا.

جنگل واز منطقه‌ای ییلاقی در چمستان، از توابع شهر نور، در آمل و غرب مازندران است.

لوکیشن جنگل واز روی گوگل مپ

مسیر دسترسی به جنگل

از جاده معروف هراز به شما آدرس می‌دهم. از جاده هراز به سمت آمل، از کمربندی امامزاده عبدالله آمل به سمت چمستان برانید. به چمستان که برسید تابلوهای راهنما دست به دست هم می‌دهند تا جنگل واز را به شما نشان بدهند. به میدان اصلی شهر بروید و به سمت مسیر جنگلی جوربند حرکت کنید. با خروج از چمستان به دوراهی شروع جاده واز می‌رسید که سمت راستی شما را به مجموعه روستاهای واز می‌رساند. از آنجا مستقیم تا واز علیا برانید و از جنگل‌ واز که بخشی از جنگل‌های هیرکانی است بازدید کنید.

جنگل واز

عکس از: سایت ali8741blogfacom

اگر با خودروی شخصی سفر برایتان خودمانی‌تر و راحت‎‌تر است، گوگل مپ را به میدان بفرستید و با دانستن مطالب این مقاله، راه خود را به آسانی پیدا کنید.

اگر با اتوبوس به منطقه حفاظت شده واز سفر می‌کنید، تا ابتدای جاده «یوش‌بلده» یعنی منطقه سیاه‌بیشه را با اتوبوس بروید. سپس ماشین‌هایی که از آنجا گذر می‌کنند می‌توانند شما را تا سربالایی رزن، ابتدای دوراهی «خوش‌واش» برسانند.

شرایط اقامت در جنگل واز

در همین ابتدا بگویم که جنگل واز امکاناتی برای کمپینگ ندارد؛ اگر مشتاق کمپینگ هستید با تمام وسایل و امکانات کمپینگ به ییلاق واز سفر کنید.

با کمی شانس خوب و عمل درست و به موقع می‌توانید کلبه جنگلی واز که در روستای واز سفلی ساخته شده است را برای هرچند شب که می‌خواهید اجاره کنید. همچنین سوئیت‌ها و خانه‌های روستایی قابل کرایه‌ای وجود دارد که می‌توانید برای استراحت و اقامت در شب، کرایه کنید.

جنگل واز

عکس از: سایت khazarnamair

امامزاده اسماعیل که قبل‌تر حرفش را زدیم و گفتیم زائرسرایی دارد هم یکی از گزینه‌های پیش روی شماست. این زائرسرا که مجهز به رختخواب و بخاری است؛ اما بهتر است حتما پتو و بالش همراه خود داشته باشید. شاید برای اقامت از شما پولی نگیرند اما می‌توانید به دلخواه مبلغی را برای تکمیل ساختمان امامزاده بپردازید.

یکی دیگر از گزینه‌های اقامت، روستای لاویج است. شما می‌توانید در هتل آپارتمان لاویج، اقامتگاه بوم‌گردی لاویج یا خانه‌های روستایی قابل کرایه در این روستا، بمانید.

مسجدهای روستاهای تیرستاق، خوش‌واش، گزناسرا و واز هم مواردی برای گذراندن شب هستند.

جنگل واز

عکس از: سایت ali8741blogfacom

نکات احتیاطی در سفر به جنگل واز

همان‌طور که اشاره کردم برای دسترسی به منطقه حفاظت شده واز باید از جاده‌های پر پیچ‌وخم گذر کنید؛ پس اگر با خودروی شخصی می‌روید مطمئن باشید با خودرویی مجهز به تمام امکانات ایمنی وارد این مسیر می‌شوید. نکته‌ای که درباره خودروهای شخصی وجود دارد این است که مجبورید در ابتدای جنگل از ماشین پیاده شده و بقیه راه را پیاده طی کنید؛ اما هیچ پارکینگ یا نگهبانی برای نگهداری از ماشین‌‌ها در این منطقه وجود ندارد. با این حساب با خود دو دوتا چهارتا کنید و تصمیم بگیرید می‌خواهید با ماشین شخصی به جنگل واز چمستان بروید یا نه.

جنگل واز

عکس از: سایت khazarnamair

اگر در فصل‌های سرد مانند زمستان و پاییز به ییلاق واز سفر می‌کنید حتما لباس گرم با خود داشته باشید. در روستای واز رستورانی وجود ندارد پس مطمئن شوید که همراه خود به اندازه کافی مواد غذایی، خوراکی و آب آشامیدنی دارید.

در راه جنگلی هیچ‌جایی پیدا نمی‌شود که آب آشامیدنی تهیه کنید پس همراه خود به اندازه مصرف افراد سفر آب همراه خود داشته باشید تا تشنه نمانید و مسیر جنگل برایتان خسته کننده نشود.

قبول دارید سفر گروهی با دوستان بیشتر خوش می‌گذرد؟ با سفر گروهی هم امن‌تر باشید هم بیشتر خوش بگذرانید. یادتان باشد در جنگل آتش روشن نکنید. با بریدن، سوزاندن یا له‌کردن گیاهان به پوشش گیاهی آسیب نرسانید و در صورت برخورد با حیوانات تا حد ممکن از کشتن آن‌ها پرهیز کنید. مدارک شناسایی، کفش مناسب، کوله پشتی، کیسه خواب، لوازم شخصی و مواردی که گفتیم فراموش نشود.

جنگل واز

عکس از: سایت ali8741blogfacom

تجربه تکرارنشدنی جنگل واز

منطقه جنگلی واز جاذبه‌ای طبیعی از جاهای دیدنی مازندران است که مطمئنم شما را از سفر به این منطقه پشیمان نمی‌کند. دست به کار شوید و برای تجربه‌ای تازه به آمل سفر کنید. هروقت به منطقه حفاظت شده واز سفر کردید مجله گردشگری علی‌بابا را هم یادی کنید و از تجربه خود برای ما کامنت بگذارید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.