دریاچه ارواح

دریاچه ارواح نوشهر مقصدی با طعم وحشت و ترس و هیجان!

آشنایی با دریاچه ارواح نوشهر

دریاچه ارواح یا دریاچه ممرز یکی از جاهای دیدنی نوشهر است که طبیعت و حس‌وحال آن به خاطر دوری از دسترس افراد کاملا بکر و دست‌نخورده بوده و با تمام دریاچه‌هایی که تا حالا دیده‌اید، فرق دارد. دریاچه ارواح در فاصله شهر نور تا ۴۷ کیلومتری نوشهر و در ارتفاعات جنگلی قرار گرفته که اطرافش را درختان توسکا و ممرز پر کرده‌اند.

در این مقاله درباره اینکه دریاچه ارواح کجاست و اصلا چرا به آن ارواح می‌گویند و همه اطلاعاتی که برای بازدید از دریاچه نیاز دارید، صحبت می‌کنیم. شاید هم موقع پرسه اطراف دریاچه، ارواح سرگردانی را شکار کردیم!

دریاچه ارواح کجاست؟
دریاچه ارواح یا ممرز از جاهای دیدنی مازندران است که در فاصله ۴۷ کیلومتری از نوشهر قرار گرفته است.
مسیر دریاچه ارواح از تهران چطور است؟
برای رسیدن به دریاچه ارواح نوشهر از تهران باید از طریق جاده چالوس یا جاده کوهستانی هراز و فیروزکوه به نوشهر مازندران بروید و از آنجا به سمت تالاب ارواح حرکت کنید. از تهران تا دریاچه ارواح ۴ ساعت بیشتر راه نیست.
آب‌وهوای دریاچه ارواح چگونه است؟
آب‌وهوای تالاب ارواح به خاطر ارتفاع بالاتر از سطح دریا و وجود جنگل‌های هیرکانی، خنک و معتدل و در بیشتر مواقع سال مه‌آلود است.
بهترین فصل برای سفر به دریاچه ارواح چه فصلی است؟
این دریاچه در هر چهر فصل زیبایی‌های خاص خودش را دارد. اما چون در فصل پاییز و زمستان به دلیل بارش‌های شدید و جاده نامساعد، دسترسی به دریاچه سخت می‌شود، پیشنهاد می‌شود بهار و تابستان را برای سفر به این تالاب انتخاب کنید.

چرا ارواح؟

افسانه‌های زیادی پشت این دریاچه گفته می‌شود. اگر از مردم قدیمی و محلی آن طرف‌ها درباره ماجرای اسم‌گذاری دریاچه ارواح بپرسید، داستان‌های جالب و شنیدنی زیادی برای تعریف دارند؛ مثل اینکه ارواح خبیث در اعماق این دریاچه زندگی می‌کنند و با صداهایی که از خود درمی‌آورند، حضورشان را یادآوری می‌کنند یا ارواح دریاچه شب‌ها از خانه خود بیرون می‌آیند و حساب هر کسی را که در آن اطراف ببینید کف دستش می‌گذارند!

دریاچه ارواح

عکس از: سایت Akharinkhabar

اما خب من و احتمالا شما می‌دانیم که این افسانه‌های مهیج صرفا قصه و داستان هستند و هیچ روحی در دریاچه زندگی نمی‌کند!

پس چرا به این دریاچه ارواح می‌گویند؟ چون خیلی شبیه به لوکیشن فیلم‌های ژانر وحشت است. فکرش را بکنید، یک دریاچه باتلاقی فرورفته در مه، با درختان خشکیده و شکسته‌ای در داخل آب و سکوت عمیقی که با پیچیدن باد در درختان توخالی و زوزه و سروصدای حیوانات وحشی شکسته می‌شود، می‌توانست اسمی بهتر از دریاچه ارواح داشته باشد؟

جاهای دیدنی نوشهر و دریاچه ارواح

عکس از: سایت Akharinkhabar

تالاب و دریاچه ارواح اسمی است که در بین مردم جاافتاده است و به‌جز آن اسم دیگری هم دارد. از آنجایی که پوشش گیاهی غالب این منطقه درختان ممرز است این دریاچه در بین مازندرانی‌ها به اسم دریاچه ممرز هم شناخته می‌شود.

دریاچه ارواح نوشهر

عکس از: سایت Akharinkhabar

نگاهی به ویژگی‌های دریاچه ارواح

از شهرستان نور که به سمت نوشهر حرکت کنید، نیم ساعت یا کمی بیشتر مانده به نوشهر (۴۵ کیلومتر)، به سمت روستای صلاح‌الدین کلای سفلی که برانید به یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران نزدیک می‌شوید. از روستا تا دریاچه یک مسیر خاکی وجود دارد که با کمک تابلوهای راهنما شما را به دریاچه می‌رساند.

ویژگی‌های درایچه ارواح

عکس از: سایت Bamnews

جاده جنگلی منتهی به دریاچه ارواح یکی از زیباترین مناظری است که در همه عمرتان دیده‌اید و هوای دلچسب و مه‌آلود که چهره تالاب و جنگل را مرموز و اسرارآمیز نشان می‌دهد، به‌اضافه سقفی از شاخ‌وبرگ‌های درختان چند صد ساله در بالای سرتان، خستگی راه را از تن‌تان درمی‌آورد.

آشنایی با دریاچه ارواح نوشهر

عکس از: سایت Deltapayam

دریاچه ممرز یکی از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی مازندران است که قدمت آن به دوره کواترنری برمی‌گردد، یعنی حداقل ۲.۵میلیون سال پیش سروکله‌ دریاچه ارواح در این منطقه پیدا شده است. اگر حرف‌هایی که مردم می‌زنند درست باشد، این منطقه قبل از اینکه به این تالاب تبدیل شود، دشتی بزرگ بوده که درختان ممرز و توسکا آنجا ریشه دوانده بودند.

جنگل دریاچه ارواح

عکس از: سایت Irna

با گذشت زمان کم‌کم آب‌های سطحی جنگل به این دشت راه پیدا می‌کنند و تا جایی بالا می‌آیند که درختان را در خود غرق می‌کنند. اینطوری می‌شود که تالاب ارواح به وجود می‌آید.

مساحت دریاچه ارواح نوشهر تقریبا زیاد است؛ ولی اگر از دور و ارتفاع کمی بالاتر به آن نگاه کنید تقریبا سر و ته آن با یک نگاه مشخص می‌شود. درازای دریاچه حدودا ۷۰۰ متر، پهنای آن ۳۰۰ متر و میانگین عمقش ۱۰ متر است.

جاهای دیدنی نوشهر

عکس از: سایت Khabaronline

جنگل‌های تماشایی و دست‌نخورده اطراف دریاچه ارواح و خود تالاب ارواح جزو مناطق حفاظت‌شده شمال هستند که از گونه‌های گیاهی و جانوری متنوعی میزبانی می‌کنند. اداره محیط‌بانی و جنگل‌بانی برای کوتاه کردن دست قاچاقچیان چوب نظارت خوبی بر این منطقه دارند، به همین دلیل هم است که برای وارد شدن به جاده جنگلی و رفتن به دریاچه باید از نگهبانان محیط‌بانی اجازه ورود بگیرید.

جاهای دیدنی جنگل ارواح

عکس از: سایت Mashreghnews

شرایط آب‌وهوایی دریاچه ارواح چطور است؟

شهرهای شمالی ایران به هوای شرجی‌شان معروف هستند، ولی می‌شود گفت در دریاچه ارواح نوشهر خبری از هوای شرجی نیست. چون این تالاب در ارتفاع بالاتری نسبت به سطح دریا و در منطقه جنگلی به وجود آمده است، تقریبا آب‌وهوایی خنک و معتدل شبیه به مناطق کوهستانی دارد، البته با رطوبت بیشتر.

شرایط آب و هوایی دریاچه ارواح

عکس از: سایت Irna

دریاچه ممرز یا دریاچه ارواح و جنگل‌های حوالی آنجا در بیشتر ایام سال مه‌گرفته هستند. در فصل پاییز و زمستان بارندگی به بیشترین میزان خود می‌رسد و دمای هوا به‌شدت پایین می‌آید و جنگل و دریاچه در مه غلیظی فرو می‌روند.

آب و هوای جنگل ارواح

عکس از: سایت Mashreghnews

در بهار و تابستان که هوا رو به گرمی می‌رود، شدت بارش‌ها کمتر می‌شوند و کلا شرایط مساعدی برای گشت‌وگذار در تالاب و دریاچه ارواح فراهم می‌شود. در این فصول هم پدیده مه‌گرفتگی غالب است ولی نه به سنگینی فصول سرد. معمولا صبح زود و هنگام غروب که سردتر است هوا هم مه‌آلود می‌شود.

شرایط آب و هوایی درایچه ارواح

عکس از: سایت Irna

چرا دریاچه ارواح همیشه مه‌آلود است؟

اگر در دوران مدرسه با درس جغرافیا رابطه خوبی داشتید، حتما الان جواب این سوال را می‌دانید! اگر هم یادتان نمی‌آید من برایتان توضیح می‌دهم.

علت مه آلود بودن دریاچه ارواح

عکس از: سایت Rasekhoon

برای اینکه مه، که درواقع همان ابرهای نزدیک به سطح زمین هستند، تشکیل شود دو شرط اساسی نیاز دارد؛ یکی اینکه سطح زمین نسبت به ارتفاع بالاتر سردتر باشد و دوم اینکه رطوبت هوا زیاد باشد. خب این دو شرط هم در دریاچه ارواح وجود دارد.

علت مه آلودی دریاچه ارواح

عکس از: سایت Mehrnews

هم به‌خاطر وجود جنگل، هوا خنک‌تر از سایر مناطق است هم آب تالاب و تبخیر آن رطوبت مورد نیاز برای ایجاد مه را مهیا می‌کند. به همین خاطر است که تالاب ارواح بیشتر مواقع سال مه‌آلود است.

پوشش گیاهی و جانوری دریاچه ارواح چیست؟

قدم‌های اول را که در اطراف تالاب بردارید، متوجه حضور حیوانات وحشی و پرندگان مختلف می‌شوید. دریاچه ارواح پناهگاه حیواناتی مثل مار، وزغ، روباه، انواع آبزیان،‌ گراز، خرس، گرگ، شغال،‌ سگ و گربه وحشی و… است که اگر خیلی به آن‌ها نزدیک نشوید کاری با شما ندارند.

پوشش گیاهی دریاچه

عکس از: سایت Oasisiran

بیشتر پوشش گیاهی اطراف تالاب ممرز یا دریاچه ارواح درختان بومی این منطقه یعنی ممرز و توسکا و درختان پهن‌برگ هستند که پرندگان خوش‌صدایی را در بین شاخه و برگ‌هایشان جای داده‌اند. ارتفاع این درختان آنقدر زیاد است که کلاه از سرتان می‌اندازد!

پوشش گیاهی و جانوری دریاچه ارواح

عکس از: سایت Oasisiran

در گوشه‌وکنار تالاب و داخل جنگل، گیاهان محلی هم دیده می‌شود که اگر با یک راهنمای کاربلد به این منطقه سفر کنید، انواع و اقسام گیاهان و خواص هر کدام را به شما توضیح خواهد داد.

تجربه حس‌وحال دریاچه ارواح

پا‌یتان به خاک دریاچه ارواح نوشهر که برسد حس می‌کنید آلیس هستید در سرزمین عجایب! در مسیر این تالاب از یک جنگل دنج می‌گذرید. درخت‌های کهنسال جنگل چنان قد برافراشته‌اند که انگار می‌خواهند دستشان را به سقف آسمان بزنند.

جاهای دیدنی نوشهر

عکس از: سایت Photographer-Gholamreza-Ahmadi

خوب گوش کنید، از لحظه ورود به مسیر دریاچه ارواح طبیعت با یک موسیقی و آواز گوش‌نواز از شما استقبال می‌کند. ‌اعضای این گروه موسیقی پرندگان و حیوانات و درختان جنگل هستند! جلوتر می‌روید و کم‌کم نسیمی که از روی دریاچه برای خوشامدگویی به شما بلند شده، بین درختان می‌پیچد و شاخه‌ها را به رقص درمی‌آورد.

دیدنی‌های دریاچه ارواح

عکس از: سایت Picofile

دیگر چیزی نمانده که به دریاچه ارواح برسید، این را از قطرات شبنمی که به خاطر مه‌گرفتگی روی مژه‌هایتان نشسته‌اند حس می‌کنید. به دریاچه که نزدیک می‌شوید هنوز هم صدای عجیب‎وغریب حیوانات را می‌شنوید!

دریاچه ارواح تجربه‌ای جدید

عکس از: سایت Shafaqna

اما این بار ترکیب این صدا با دیدن تنه‌ درختانی خشکیده که سرشان را از آب بیرون آورده‌اند تا شما را ببینند و مرور داستان‌هایی که درمورد ارواح این دریاچه شنیده‌اید، حس ترس و وحشت را به جان‌تان می‌اندازد.

تصاویر دریاچه ارواح

عکس از: سایت Shomalnews

اما خیال‌تان راحت، خطری تهدیدتان نمی‌کند؛ ترس را کنار بگذارید و گشت‌وگذارتان را در دیاچه ارواح شروع کنید و خاطره‌ای به‌یادماندنی و شیرین برای خود بسازید.

ماجرای صدای دریاچه ارواح چیست؟

داخل دریاچه، ارواحی زندگی می‌کنند که با پایین آمدن آفتاب سر و کله‌شان پیدا می‌شود و صدای ناله و خنده آن‌ها همه دریاچه را پر می‌کند. این جملات و کلی داستان درباره زندگی ارواح در دریاچه، تصوری است که مردم قدیمی و محلی نوشهر از تالاب ارواح داشته‌اند.

دانستنی‌های دریاچه ارواح

عکس از: سایت twitter

واقعیت را بخواهید، در اینجا نه روحی دیده شده و نه حتی دریاچه به خودی‌خود صدایی تولید می‌کند. صدای حیوانات و حشرات و پرندگان و گردش باد در داخل تنه درختان و ترکیب این‌ها با هم صدایی عجیب و شاید وهم‌آور را ایجاد می‌کند که همان صدای دریاچه ارواح هستند.

دریاچه ارواح

عکس از: سایت twitter

دریاچه ارواح در شب چطور است؟

با غروب آفتاب و تاریکی هوا حجم مه بیشتر می‌شود و دید شما را کاهش می‌دهد و هیجان و ترس بیشتری را به دریاچه می‌آورد. به‌علاوه حیوانات وحشی برای خوردن آب و پیداکردن غذا ممکن است به دریاچه ارواح نزدیک شوند. اگر احتیاط نکنید، ممکن است هم برای شما هم برای حیوانات اتفاق جبران‌ناپذیری رخ بدهد.

جنگل و دریاچه ارواح در شب

عکس از: سایت twitter

پس خیلی عاقلانه نیست که شب را در تالاب ممرز بیتوته کنید. اگر آدم ماندن در طبیعت هستید و دل و جرئت شب‌مانی در چنین جایی را دارید و دلتان نمی‌آید راحت از تجربه متفاوت و هیجان‌انگیز دریاچه ارواح در شب بگذرید، حتما تجهیزات و امکانات لازم را همراه خود داشته باشید و از یک لیدر باتجربه و آشنا به این محیط کمک بگیرید.

تفریحات رایج در جوار دریاچه ارواح

ابر و باد و مه و خورشید و فلک همگی دست به دست هم داده‌اند تا بتوانید در دریاچه ارواح با کمترین امکانات، کلی خوش بگذرانید.

تفریحات دریاچه ارواح

عکس از: سایت twitter

منظورم این است که هر چند در تالاب ارواح اثری از جت اسکی و قایق سواری و مراکز خرید و… نیست، درعوض تا چشم کار می‌کند همه جا سبز سبز است و می‌توانید تفریحات ساده و جذابی مثل جنگل‌نوردی، ماهیگیری، پیاده‌روی و عکاسی و…، که کِیفش هم بیشتر است، را امتحان کنید.

درختان مرده اطراف دریاچه ارواح

شک ندارم دیدن درختان مرده از جذاب‌ترین بخش‌های این سفر برای شما خواهد بود. درختان مرده همان درختان ممرز هستند که در آب فرو رفته و پوسیده و شکسته شدند. شکل خاص این درختان طوری است که انگار سر و ته از دریاچه بیرون آمده‌اند. وقتی آب دریاچه پایین می‌رود این درختان پیدا می‌شوند.

درختان مرده دریاچه ارواح

عکس از: سایت Twitter

جنگل‌گردی در جنگل‌های تماشایی

جنگل‌های اطراف دریاچه ارواح یکی از تماشایی‌ترین مناظر آن حوالی هستند. لذت و حال‌وهوای مثبتی که جنگل‌گردی و گردش در بین درختان پهن‌برگ جوان و پیر این جنگل‌ها به شما می‌دهد، بی‌نهایت است.

جنگل گردی در دریاچه ارواح

عکس از: سایت Piniran

ماهیگیری در دریاچه ارواح

اگر دستی بر قلاب دارید لوازم ماهیگیری‌تان را هم همراه خود بردارید. دریاچه ارواح بعضی از گونه‌های ماهی را در خود پرورش می‌دهد و می‌توانید چند ساعتی خودتان را با ماهیگیری سرگرم کنید.

ماهیگیری در دریاچه ارواح

عکس از: سایت twitter

پیاده‌روی و گشت‌وگذار

پیاده‌روی در جنگل و دورتادور دریاچه ارواح یکی دیگر از تفریحاتی است می‌توانید در دریاچه ارواح تجربه کنید. هیچ چیزی مثل قدم زدن در طبیعت، آن هم طبیعتی مثل دریاچه ممرز که همه‌چیزتمام است، آدم را سرحال نمی‌کند.

پیاده روی در دریاچه ارواح

عکس از: سایت Deltapayam

پیاده‌روی و گشت‌وگذار در پاییز صفای دیگری دارد. قدم زدن در روی فرشی از برگ‌های خشک و رنگارنگ پاییزی و صدای خش‌خش و حس خرد شدن آن‌ها در زیر پا، روح آدم را زنده می‌کند.

عکاسی از دریاچه ارواح

دریاچه ارواح نوشهر بهشت عکاسان طبیعت است. در هر چهار فصل سال گوشه‌به‌گوشه این منطقه پر از سوژه‌های خوش‌رنگ‌ولعاب برای عکاسی است که حتی ناخودآگاه شما را دست به دوربین می‌کند.

عکاسی از دریاچه ارواح

عکس از: سایت Lidomatrip

حتی اگر عکاس هم نباشید قشنگی‌های تالاب ارواح هنر عکاسی را در شما بیدار می‌کند و یک عکاس حرفه‌ای از شما می‌سازد!

پیک‌نیک و دورهمی

فرقی نمی‌کند کجا و کی، دورهمی‌های شلوغ خانوادگی و دوستانه، از آن‌هایی که صدای قهقهه و شادی‌مان گوش آسمان را کر می‌کند، همیشه مزه می‌دهد. خنکای هوای مه‌آلود دریاچه ارواح جان می‌دهد برای چیدن بساط یک پیک‌نیک جانانه در وسط جنگل.

پیک نیک در دریاچه ارواح

عکس از: سایت Irna

شنا در دریاچه ارواح

کاملا درک‌تان می‌کنم که با دیدن این همه زیبایی به وجد بیایید و دلتان بخواهد با سر داخل تالاب شیرجه بزنید، ولی متاسفانه این امکان وجود ندارد و شنا در دریاچه ارواح ممنوع است.

شنا در دریاچه ارواح

عکس از: سایت Yjc.news

دریاچه ممرز حالت باتلاقی و عمق نسبتا زیادی دارد. درختان داخل تالاب هم موانع سرسختی برای دست‌وپازدن شما هستند. پس ناچار باید دنبال جای دیگری برای شنا باشید.

امکانات دریاچه ارواح نوشهر

در منطقه حفاظت‌شده‌ای مثل دریاچه ارواح نباید توقع امکانات آنچنانی داشت. اگر دقیق‌تر بگویم هیچ امکانات رفاهی و بهداشتی در حوالی دریاچه وجود ندارد.

یکی از دلایل بکر و دست‌نخورده طبیعت اینجا هم همین است.

پوشش گیاهی دریاچه ارواح

عکس از: سایت Wikimedia

امکانات کم این منطقه شاید برای بعضی آدم‌ها سخت و اذیت‌کننده باشد، اما به نظر من مزه سفر به دریاچه ارواح به همین است که برای مدتی کوتاه همه چیز زندگی روزمره را رها کنید و از هم‌نشینی و معاشرت با طبیعت لذت ببرید.

خطرات احتمالی در سفر به دریاچه ارواح

هر سفری خطرات خاص خودش را دارد. بالاخره دریاچه ارواح هم در دل جنگل‌های ناشناخته‌ای قرار گرفته و سفر به آنجا بدون خطر نیست. یکی از این خطرات حضور حیوانات وحشی در منطقه است.

خطرات دریاچه ارواح

عکس از: سایت Yjc.news

اگر هم بدون شناخت وارد مسیرهای پیچ‌درپیچ جنگلی شوید، احتمال دارد گم شوید. پس تا جای ممکن سفر گروهی را برای بازدید از این تالاب انتخاب کنید و حواستان به دور و اطرافتان باشد. روی تجربه افراد محلی حساب کنید.

شرایط اقامت حوالی دریاچه ارواح

اگر نمی‌توانید از جاهای دیدنی نوشهر و دریاچه ارواح دل بکنید، می‌توانید چند روزی را در اقامتگاه‌های آن اطراف بگذرانید. برای اقامت در تالاب ارواح دو گزینه پیش رو دارید: کمپینگ در نزدیکی دریاچه و اقامت در اقامتگاه‌های نوشهر.

اقامت در دریاچه ارواح

عکس از: سایت Twitter

کمپینگ حوالی دریاچه ارواح

کمپ زدن و شب‌مانی در محل دریاچه ارواح پیشنهاد خیلی هیجان‌انگیزی است اما آدم خودش را می‌طلبد. منظورم این است که اگر قبلا کمپ برپا نکرده باشید و مهارت‌های لازم را ندانید، ماندن کنار دریاچه و مواجهه با حیوانات جنگل می‌تواند سخت یا حتی خطرناک باشد.

خلاصه که اگر در کمپ‌زنی و طبیعت‌گردی تازه‌کار هستید، بهتر است برای اقامت سراغ گزینه‌های امن‌تری مثل اقامتگاه‌های داخل نوشهر بروید.

اقامت در اقامتگاه های نزدیک دریاچه ارواح

در خود دریاچه ارواح که نه، اما در نزدیکی دریاچه و در شهر نوشهر اقامتگاه‌های جنگلی، سوییت و ویلاهای دوبلکس گزینه‌های بهتر و امن‌تری برای اقامت هستند و نیم ساعت یا ۴۰ دقیقه بیشتر با دریاچه ارواح فاصله ندارند.

اقامت در دریاچه ارواح

عکس از: سایت Twitter

اقامتگاه‌هایی که پیشنهاد می‌کنم گزینه‌های زیر هستند:

 • آپارتمان جنگلی صنوبر
 • کلبه دوبلکس وسطی
 • ویلا جنگلی نوشهر
 • مسافرخانه ساحلی سالار
 • آپارتمان دوبلکس سینا
 • مجتمع اقامتگاهی حمید

همه این اقامتگاه‌ها امکانات رفاهی کاملی از وسایل پخت‌وپز و آشپزی، سرویس خواب و وسایل سرمایشی و گرمایشی گرفته تا پارکینگ و سرویس بهداشتی و… دارند.

نکات بازدید از دریاچه ارواح (سختی‌های دریاچه ارواح)

رفتن به دریاچه ارواح سختی آنچنانی ندارد و برای تمام افراد علاقه‌مند به کمپینگ در طبیعت بکر و با توانایی جسمانی متوسط آسان است.

دانستن چند نکته کوچک کمک می‌کند تا تجربه بهتری در طول سفر به دریاچه ممرز داشته باشید. نکته اول اینکه قبل از رفتن به دریاچه حتما شرایط آب‌وهوایی منطقه را چک کنید، مخصوصا اگر در فصل پاییز و زمستان سفر می‌کنید.

جنگل ارواح در شب

عکس از: سایت Twitter

اگر جاده متنهی به دریاچه ارواح را با پای پیاده طی می‌کنید، بارتان را سبک کنید؛ چون مسیر خاکی، نسبتا طولانی و ناهموار است و نمی‌توانید وسایل زیادی را همراه خود ببرید.

بهترین زمان بازدید از دریاچه ارواح

در هر چهار فصل آغوش تالاب ارواح به روی شما باز است. در فصل زمستان و پاییز سرمای هوا و بارش برف و باران باعث گلی‌شدن مسیر جاده خاکی دریاچه می‌شود و تردد را سخت می‌کند. رفتن به دریاچه بدون ماشین‌های آفرود و تجهیزات کامل غیرممکن است.

جنگل و دریاچه ارواح

عکس از: سایت Mehrnews

فصل بهار و تابستان، اگر جولان حشرات را نادیده بگیریم، معتدل‌ترین فصل برای سفر به این دریاچه ارواح است. در این ایام دریاچه در پرآب‌ترین حالت خود قرار دارد و درختان سرزنده و سرسبز منظره‌ای تماشایی برای عکاسی و گردش خلق می‌کنند.

دریاچه ارواح کجاست؟

دریاچه ارواح از جاهای دیدنی نوشهر، تالابی نسبتا بزرگ در جنگل‌های مازندران است که با ارتفاع ۵۰۰ متری از سطح دریا در ۴۷ کیلومتری جنوب شرق نوشهر قرار گرفته است. برای دیدن آدرس دقیق دریاچه ممرز از لوکیشن گوگل مپ استفاده کنید.

دریاچه ارواح روی گوگل مپ

بهترین مسیر دسترسی به دریاچه ارواح

برای رسیدن به دریاچه ارواح چند مسیر پیش رو دارید که هر دو از تهران شروع می‌شوند. راه اول این است که از تهران به سمت جاده چالوس راه بیفتید و بعد عبور از مسیر پرپیچ‌وخم و کوهستانی چالوس به طرف جاده نور ـ نوشهر برانید. مسیر دوم شما را از گردنه‌های جاده فیروزکوه و هراز به دریاچه می‌برد.

در کیلومتر ۱۲ جاده نور به نوشهر وارد جاده ونوش شوید. مسیرتان را در جاده فرعی روستای چلندر و صلاح‌الدین کلای سفلی ادامه دهید.

دریاچه ارواح

عکس از: سایت Iranparadise

بعد از پشت سر گذاشتن این دو روستا به ایستگاه محیط‌بانی می‌رسید که باید مجوزهای لازم را برای ورود به منطقه بگیرید.

از محیط‌بانی تا دریاچه راه زیادی نمانده است. فقط باید یک جاده شمالی به طول ۱۰ کیلومتر را رانندگی کنید و به محض دیدن تابلوی دشت و بند ممرز وارد جاده فرعی شوید.

این جاده خاکی پر از پستی و بلندی است و بهتر است با ماشین‌های آفرود یا با پای پیاده از آن عبور کنید.

توصیه‌هایی برای تجربه سفری به یادماندنی در دریاچه ارواح

گفتم که در نزدیکی این دریاچه ارواح هیچ امکاناتی وجود ندارد و محیط بکر بکر است، پس باید با تجهیزات کافی به سمت دریاچه حرکت کنید. کفش مناسب، آب آشامیدنی، چند وعده غذایی سبک، کیسه زباله، مدارک شناسایی و لوازم بهداشتی تجهیزات عمومی هستند که باید در این سفر همراه خود داشته باشید.

آشنایی با دریاچه ارواح

عکس از: سایت Akharinkhabar

اگر قصد کمپینگ و شب‌مانی در اطراف تالاب را دارید حتما لباس گرم، هیزم یا ذغال، چراغ قوه با باتری اضافه، کیسه خواب و چادر مسافرتی هم همراه خود داشته باشید.

برای راحتی شما یک لیست از همه لوازمی که باید داشته باشید در اینجا می‌نویسم، اگر چیزی را از قلم انداختم شما به لیست اضافه کنید:

 • غذا و خوردنی
 • آب آشامیدنی
 • چادر مسافرتی
 • پتو یا کیسه خواب
 • لباس گرم
 • چکمه و باتوم کوهنوردی
 • کفش مناسب برای پیاده‌روی
 • چراغ قوه و تجهیزات نورپردازی
 • پاوربانک
 • پماد ضدگزش
 • کیسه زباله
 • هیزم برای آتش روشن کردن
دریاچه ارواح نوشهر

عکس از: سایت Twitter

بهترین ساعت بازدید از این دریاچه ارواح ساعت‌های نزدیک به ظهر تا قبل از غروب آفتاب است. در این ساعات هوای مه‌آلود تقریبا فروکش کرده و همه زیبایی‌های مناظر دورتان به‌راحتی دیده می‌شود.

اگر هم حالت مرموز و مه‌گرفته دریاچه را بیشتر می‌پسندید اول صبح و از نزدیکی‌های غروب تا شب به دریاچه بروید.

جاهای دیدنی اطراف دریاچه ارواح

خودم هم نمی‌دانم چرا، ولی دریاچه ارواح نوشهر عطش بیشتر دیدن و بیشتر گشتن را به جان‌تان میندازد و چه خوب که مازندران از این دست جاهای دیدنی دنج کم ندارد.

پس حالا که تا اینجا آمدیم چند تا از جاهای دیدنی نزدیک دریاچه را هم معرفی می‌کنم و به شدت توصیه می‌کنم تا در سفری بعدی‌تان به مازندران در کنار دریاچه ارواح، چرخی هم در جاهای دیدنی اطراف آن بزنید.

پارک جنگلی سی‌سنگان

تقریبا ۶۰ سال پیش پارک جنگلی سی‌سنگان برای محافظت از گیاهان و جانوران درحال انقراض ساخته شد. بعدها امکانات تفریحی و رفاهی مثل جت اسکی، کارتینگ، قایق سواری و… هم به این مجموعه اضافه و به یکی از جاهای دیدنی پرطرفدار در نوشهر تبدیل شد.

پارک جنگلی سی سنگان

عکس از: سایت Mehdi-photographer

سی سنگان نزدیک دریاچه ارواح در ۲۷ کیلومتری جاده نوشهر به نور قرار دارد و فقط ۲۰ دقیقه با دریاچه ارواح فاصله دارد. یکی از ویژگی‌های خاص این پارک قرارگرفتن آن در خط ساحلی است. اگر نگاهتان را از جنگل زیبای سی سنگان بچرخانید، ساحل دریای خزر را می‌بینید.

پارک جنگلی سی‌سنگان روی گوگل مپ

روستای کندلوس

در نزدیکی دریاچه ارواح و در ضلع جنوب غربی آن روستای کندولوس یکی از معروف‌ترین روستاهای نوشهر قرار دارد. اولین چیزی که در روستای کندولوس توجه‌تان را به خود جلب می‌کند پاکیزگی کوچه و خیابان‌های روستاست.

روستای کندلوس و دریاچه ارواح

عکس از: سایت Mizan

این روستا نزدیک دریاچه ارواح فضا و بافت قدیمی و روستایی خود را کاملا حفظ کرده است. قدم زدن در خیابان‌های سنگ‌فرش‌شده و تماشای خانه‌های کاه‌گلی نقلی، چشمه‌های جوشان و آب‌وهوای پاک و دلپذیرش و تمدن چند هزار ساله‌اش هوش از سر آدم می‌برد!

روستای کندلوس روی گوگل مپ

تنگه دار حوالی دریاچه ارواح

در روستای کشک‌سرا در ۸ کیلومتری جنوب نوشهر، تنگه‌ای به نام دار وجود دارد که با دیواره‌های بلندش دست کمی از فضای جنگل‌های آمازون ندارد. درست از وسط تنگه دار، رودخانه‌ای خروشان ولی کم‌عمق عبور می‌کند.

تنگه دار

عکس از: سایت Khabarbanoo

اگر تابستان را برای سفر به نوشهر انتخاب کردید، شلوارتان را تا بزنید و وارد آب تنگه نزدیک دریاچه ارواح شوید و ۴۰۰ متری را در آب پیاده‌روی کنید تا به اول تنگه برسید. در جاهای عمیق‌تر تنگه درنگ نکنید و یک شیرجه درست و حسابی در داخل آب بزنید!

صخره‌نوردی و شنا، جنگل‌گردی و رودخانه‌نوردی از تفریحات مهیج تنگه دار است که ورزشکاران و ورزش‌دوستان را به سمت خود می‌کشاند.

تنگه دار روی گوگل مپ

دیو چشمه نوشهر

دیو چشمه که به اسم چشمه بزرگ هم شناخته می‌شود، یک چشمه طبیعی با آبی گوارا و زلال است که به قول خود مازندرانی‌ها اگر یک بار از آب چشمه دیو بنوشید دوباره به آنجا برمی‌گردید!

دیو چشمه و دریاچه ارواح

عکس از: سایت Wikimedia

دیو چشمه در ۲۵ کیلومتری دوراهی چالوس به کجور و در نزدیکی روستای کندلوس قرار گرفته است. آیین جالبی که عروس و دامادهای کجوری هنوز هم به آن پایبند هستند این است که در روز عروسی به دیو چشمه نزدیک دریاچه ارواح می‌آیند و یک قُلُپ از آب چشمه می‌نوشند که تا آخر عمر با عشق و محبت در کنار هم زندگی کنند!

دیو چشمه روی گوگل مپ

بندر نوشهر ایران

بندر نوشهر از بندرگاه‌های مهم ایران است که کشتی‌های تجاری با محموله‌های متنوعی مثل نفت و اقلام خوراکی در آن پهلو می‌گیرند. اگر رفت‌وآمد این کشتی‌ها بر روی آب‌های دریای خزر برای‌تان جالب است می‌توانید بازدید از بندر نوشهر را هم در برنامه سفرتان بگنجانید.

بندر نوشهر

عکس از: سایت Yjc.news

بندر نوشهر روی گوگل مپ

آبشار چلندر نزدیک دریاچه ارواح

وارد روستای چلندر که می‌شوید، عطر و بوی برنج ایرانی دیوانه‌تان می‌کند! روستای چلندر یکی از جاهای دیدنی مازندران در نوشهر و ۳۰ کیلومتری دریاچه ارواح است. آبشار چلندر فقط یکی از ده‌ها دیدنی این روستاست.

آبشار چلندر دریاچه ارواح

عکس از: سایت Tripadvisor

آبشار چلندر در سمت جنوب شرق روستا قرار گرفته و معجزه روزهای گرم تابستانی روستا است. در تابستان که گرما و رطوبت هوای روستا غیرقابل‌تحمل می‌شود به سراغ آبشار بروید و از خنکای آن کیف کنید.

آبشار چلندر در گوگل مپ

باغ گیاه‌شناسی نوشهر

دومین باغ بزرگ و قدیمی گیاه‌شناسی کشور هم با مساحت ۳۵ هکتار در نوشهر قرار دارد. این باغ برای احیای دوباره گیاهان در معرض انقراض در سال ۱۳۱۰ ساخته شد. در این باغ هم می‌توانید در فضای سرسبز آن دوری بزنید هم با گونه‌های کمیاب و متنوع گیاهان از نزدیک آشنا شوید.

باغ گیاه‌شناسی روی گوگل مپ

 آبشار پر خروش دارنو

اگر تا دریاچه ارواح نوشهر رفتید حتما حتما بازدید از آبشار دارنو را در الویت بگذارید. این آبشار ۲۵ متری یک آبشار از یک مجموعه آبشار هفت تایی است. محیط این آبشار ناشناخته است و بهتر است برای رفتن به آنجا از یک راهنمای محلی کمک بگیرید.

آبشار دارنو

عکس از: سایت Mehrnews

برای رسیدن به آبشار نزدیک دریاچه ارواح مسیر طولانی را در پیش دارید و باید حداقل ۱ ساعت پیاد‌روی کنید، ولی به محض رسیدن به آبشار می‌بینید که ارزش اینهمه پیاده‌روی را داشته است.

آبشار دارنو روی گوگل مپ

دریاچه ارواح بله یا خیر؟

اگر از من بپرسید که چرا باید به دریاچه ارواح سفر کرد یک جواب سرراست می‌دهم. به نظر من دریاچه ارواح هر آن چیزی را که کاشفان طبیعت بکر و آدم‌های ماجراجو می‌خواهند، یک‌جا روی میز می‌گذارد. منظورم این است که تالاب ارواح برای هر جور آدمی با هر سلیقه‌ای، زیبایی و جذابیت‌های خاص خودش را دارد.

جنگل‌های نوشهر درباچه ارواح

عکس از: سایت Irna

اگر اهل طبیعت‌گردی باشید، عاشق منظره باصفا و دست‌نخورده دریاچه و اطرافش می‌شوید. اگر دنبال جایی بی‌سروصدا هستید که در سکوت و آرامش غرق شوید، فضای آرام دریاچه ارواح برای‌تان لذت‌بخش است. جنگل‌های سرزنده با درختانی بلند، دریاچه‌ای مه‌آلود با درختان زنده و مرده‌ای که سر از آب بیرون آورده‌اند‌، بوی جنگل و علفزارهای تر و تازه و هزار و یک جلوه تماشایی دیگر وجود دارد که بهانه‌های خوبی برای شیرجه در دریاچه ارواح می‌سازند.

اگر هم از آن آدم‌های اهل ریسک و کنجکاو هستید که سرشان درد می‌کند برای داستان‌ها و تجربه‌های ترسناک و هیجان‌انگیز که پیشنهاد می‌کنم اصلا فرصت رفتن به دریاچه ارواح در شب را از دست ندهید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.