جاهای دیدنی نور

جاهای دیدنی نور: معرفی مناظر طبیعی تا جاهای تاریخی

بهشتِ سبزِ سبزِ سبز نور

همین که یک تعطیلی می‌شود یا همین که دلتان هوای سفر می‌کند، حتما که نه، اما احتمالا به تماشای جاهای دیدنی مازندران می‌روید. جایی که برای سفر به آن‌جا، اما و اگر به دلتان راه نمی‌دهید و به آنجا می‌روید تا هر که چه بخواهید را ببینید؛ دشت، جنگل، آبشار، ساحل، دریا. جاهای دیدنی نور از توابع مازندران هم دیدنی‌های زیادی دارد که نباید از دستشان بدهید.

البته برای اینکه بیشتر با شهرستان نور در غرب مازندران و دیدنی های نور آشنا شوید، امروز در مجله گردشگری علی بابا  این مقاله را بخوانید.

نور کجاست؟
ایران، استان مازندران، شهرستان نور
بهترین گزینه‌های طبیعت‌گردی در نور کدام است؟
روستای لاویج، روستای انارجار، جنگل نور، آبشار سواسره، آبشار آب پری، آبشار حرام او، آبشار سیسنگان، آبشار آلاشور، آبشار ونوش، دریاچه الیمالات
بهترین جاهای دیدنی نور کدام‌ است؟
جنگل نور، آبشار آب پری، پارک ساحلی سیسنگان، پارک جنگلی کشپل، کاخ تمیشان و…
معروف‌ترین پارک و مرکز تفریحی نور کدام است؟
پارک ساحلی سیسنگان، پارک جنگلی سیسنگان، پارک جنگلی نور، پارک جنگلی کشپل، آبگرم لاویج، مجموعه تفریحی دریاچه سد آبیدر (آویدر)
بهترین جاهای تاریخی و دیدنی نور کدام است؟
خانه و آرامگاه نیما یوشیج، قلعه پولاد، کاخ تمیشان، عمارت خان بابا خان، کلیسای آنتوان مقدس

جاهای طبیعی نور

در اولین قدم از جاهای دیدنی نور، جاذبه‌های طبیعی‌اش می‌روم؛ از روستای لاویج، روستای انارجار، جنگل نور، آبشار سواسره گرفته تا آبشار آب بری، آبشار حرام او، آبشار سیسنگان، آبشار آلاشور، آبشار ونوش، دریاچه الیمالات و…

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

– روستای لاویج

از اولین جاهای دیدنی نور روستای لاویج به ذهنم می‌رسد که در شهرستان نور قرار گرفته است و با آن دامنه‌ها و رشته کوه‌های البرزش فقط نفس در سینه حبس می‌کند. آب و هوای آن‌جا هم در بهار و تابستان یک حال دیگری دارد. از امکانات رفاهی این روستا هم می‌توانم به داشتن چشمه‌های آبگرم، کتابخانه، فروشگاه، سالن ورزشی، مسجد و… اشاره کنم.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، بخش چمستان، روستای لاویج

لوکیشن روستای لاویج روی گوگل مپ

– روستای انارجار

دومین روستا از جاهای دیدنی نور که آن را یکی از جاذبه های گردشگری نور می‌شناسند، هم روستای انارجار است که اگر به مازندران سفر کردید، تماشای روستای انارجار را از دست ندهید تا از جاذبه‌هایی مانند آبشار و جنگل و غیره آن لذت ببرید.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، روستای انارجار

لوکیشن روستای انارجار روی گوگل مپ

– جنگل نور

جنگل نور، یکی از جنگل های مازندران محسوب می‌شود که آن‌قدر نور بزرگ است، آن را به بزرگ‌ترین پارک جنگلی و حتی به بزرگ‌ترین جنگل غرب آسیا می‌شناسند. نام این جنگل که از جاهای دیدنی نور محسوب می‌شود، نور بود اما همین که مدتی گذشت، نام بنیانگذارش یعنی سعیدی آشتیانی را روی آن گذاشتند.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

البته مردم اینجا از جاهای دیدنی نور را به همان جنگل نور صدا می‌زنند. از تفریحات این جنگل هم می‌توانم به رانندگی در جاده آسفالتی، دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی، عکاسی و از امکاناتش به  رستوران، کافه، آلاچیق، نمازخانه، سرویس بهداشتی اشاره کنم.

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، جاده نور – محمود آباد، جنگل نور

لوکیشن جنگل نور روی گوگل مپ

– آبشار سواسره

در سفر به سواسره فقط زیبایی می‌بینید و بس. یکی از جاهای دیدنی نور هم آبشار سواسره است که از همان آبشارهای زیبا در شهرستان نور محسوب می‌شود و صحنه‌ای شگفت‌انگیز را برای مهمانانش خلق می‌کند.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Balad

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، روستای بلده، آبشار سواسره

لوکیشن آبشار سواسره روی گوگل مپ

– آبشار آب پری از جاهای دیدنی نور

در منطقه آب پری از جاهای دیدنی نور آبشاری دیگری به همین نام یعنی آبشار آب پری وجود دارد که از لابه‌لای سنگ‌های کوه راه خودش را پیدا می‌کند و در کنار جاذبه‌های دیگر اطرافش، شگفتی به به چشمان‌تان هدیه می‌دهد. در دور و اطراف این آبشار از پیک‌نیک، پیاده‌روی و شکم گردی و از امکانات این دیگری مانند به آلاچیق، وسایل سرگرمی، سرویس بهداشتی و… استفاده کنید.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، آبشار آب پری

لوکیشن آبشار آب پری روی گوگل مپ

– آبشار حرام او

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی نور هم آبشار حرام است که آبی را از آن بالای کوه به پایین سرازیر می‌کند. همین کافی است تا دوربین‌تان را بدهید به یک نفر تا عکس‌تان را با پس زمینه آبشار بگیرد.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

حالا اگر در مسیر جاده چمستان به روستای لاویج از جاهای دیدنی نور هستید، یک آبشار به نام آبشار جلبکی یا آبشار (حرام او) را می‌بینید که مجبورتان می‌کند نزدیکش شوید و فقظ نگاهش کنید. البته در کنار این آبشار امکانات پذیرایی مختلفی وجود دارد که چند ساعتی را در آن‌جا می‌گذارنید.

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، کیلومتر ۲۵ جاده یلاقی نور، روستای لاویج، آبشار حرام او

لوکیشن آبشار حرام او روی گوگل مپ

– آبشار سیسنگان از جاهای دیدنی نور

در پارک جنگلی سیسنگان، آبشاری به چشم می‌خورد که از دل گل و گیاهاهی سرسبز، آبی را به پایین آبشار سرازیر می‌کند. از امکانات این آبشار هم می‌توانم به آلاچیق، فروشگاه، رستوران، زمین‌های بازی و ورزشی، سرویس بهداشتی و… اشاره کنم.

البته از امکانات تفریحی این آبشار به عنوان یکی از جاهای دیدنی نور، می‌شود به  دورچه‌سواری و اسب‌سواری و… اشاره کرد که آن‌ها هم حال و هوای دیگری به مسافران هدیه می‌دهند.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، آبشار سیسنگان

لوکیشن آبشار سیسنگان روی گوگل مپ

– آبشار آلاشور

یکی از دیدنی های نور‌ که حتی در فهرست آثار طبیعی ایران هم ثبت شده، آبشار آلاشور است که آن را به آبشار نجارده هم شناخته می‌شود و زیبای چشم‌نوازش باعث می‌شود دست به دوربین شوید.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

البته همین که دور و اطراف این آبشار از جاهای دیدنی نور را نگاه کنید، چیزهای جالب دیگری هم مانند درخت چنار قدیمی در روستای کینج با عمر ۷۰۰ ساله و درخت دیگری در روستای اسبوکلا با عمر ۴۰۰ سال مواجه می‌شوید که آن‌قدر مهم هستند که آن‌ها هم در فهرست آثار طبیعی ایران ثبت شدند.

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، نورشهر، آبشار آلاشور

لوکیشن آبشار آلاشور روی گوگل مپ

– آبشار ونوش

آخرین آبشاری که از آن می‌نویسم هم آبشار ونوش است که در کنار دیدنی های نور‌ و جاهای دیدنی نور، جذابیت‌های خودش را دارد. البته از آبشار که بگذریم، در اطرافش هم جنگل‌های درجه یکی وجود دارد که جان می‌دهد برای طبیعت‌گردی و هر چیزی که برای تفریحی در دل طبیعت نیاز داشته باشید.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، جاده ساحلی نور-نوشهر، جنوب روستای ونوش، آبشار ونوش

– دریاچه الیمالات از جاهای دیدنی نور

یکی دیگر از دیدنی های طبیعی و جاذبه های گردشگری نور هم دریاچه الیمالات است. این دریاچه که در داخل جنگل زیبا قرار گرفته، زیبایی‌اش را چندبرابر می‌کند و این حس را بهتان دست می‌دهد که انگار در یک منطقه استوایی هستید، اما از امکانات تفریحی این دریاچه می‌شود به قایق‌سواری و ماهیگیری اشاره کرد.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

البته اگر اهل پیک‌نیک هم باشید، اطراف این دریاچه از جاهای دیدنی نور مناسب است. البته در اطراف این دریاچه امکانات رفاهی مانند رستوران، آلاچیق، شهربازی کوچک، پارکینگ، سرویس بهداشتی و… اشاره کرد.

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، کیلومتر ۸ جاده نور-چمستان، روستای کارگرکلا، دریاچه الیمالات

لوکیشن دریاچه الیمالات روی گوگل مپ

جاهای تاریخی نور

حالا که از تماشای جاذبه‌های طبیعی نور و جاهای دیدنی نور لذت بردید و دل‌تان خواست از جاهای تاریخی‌اش هم بازدید کنید، در ادامه از اماکن تاریخی می‌نویسم که حرف‌هایی برای گفتن دارد؛ از خانه و آرامگاه نیما یوشیج، قلعه پولاد و کاخ تمیشان بگیرید تا عمارت خان بابا خان، کلیسای آنتوان مقدس.

– خانه و آرامگاه نیما یوشیج

این که بدانم فلان نویسنده و بهمان شاعر کجا به دنیا آمده، کجا زندگی کرده و کجا مشق کرده، برای خودش جذاب است، چه برسد به اینکه بروم آن‌جا و از نزدیک خانه‌اش را ببینم. یکی از آن شاعران و بزرگان ایرانی هم نیما یوشیج است که خانه‌اش به آرامگاهش تبدیل شده است.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

می‌توانید از سه ورودی خانه نیما از جاهای دیدنی نور وارد آن‌جا شده و با گذشته‌اش آشنا شوید. آرامگاهی که ناظم‌الایاله آن را در زمان قاجار ساخت و از همان موقع به خانه پدری نیما تبدیل شده بود.

همین ویژگی هم باعث شد که آن را به عنوان یکی از جاهای دیدنی نور و البته تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت برسانند. نیما خودش که در آن‌جا کودکی‌اش را گذرانده، امروز در کنار خواهر و سیروس طاهباز در آن‌جا دفن شده است. البته در این آرامگاه، یک موزه و یک کتابخانه هم وجود دارد. در این آرامگاه عکس‌هایی از نیما و اشیا مختلفی که به یادگار گذاشته هم دیده می‌شود.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، روستای یوش، محله لالو، خانه و آرامگاه یوشیج

لوکیشن خانه و آرامگاه یوشیج روی گوگل مپ

– قلعه پولاد

یکی از جاهای دیدنی نور هم قلعه پولاد است. اصلا اگر گیلان قلعه رودخان دارد، مازندران هم قلعه پولادی دارد که قدمتش برمی‌گردد به دوران سلجوقیان. این قلعه که به قلعه بلده هم شناخته می‌شود، در نوک کوهی در شهرستان نور قرار دارد. این قلعه سترگ، چند برج، ۳ قسمت مهم و بارویی داشته که نمی‌گذاشته نگاه اجنبی به خاک آن‌جا بیفتد.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

این قلعه که از دیدنی های نور‌ محسوب می‌شود، حتی در فهرست آثار ملی ایران هم به ثبت رسیده است.

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، بلده، قلعه پولاد

لوکیشن قلعه پولاد بلده روی گوگل مپ

– کاخ تمیشان از جاهای دیدنی نور

وقتی که بنای قاجاری و سلجوقی را دیدید، حالا نوبتش رسیده تا یکی از دیدنی های نور‌ از زمان پهلوی را ببینید. یعنی کاخ تمیشان که از معماری‌اش پیداست چند سالی از خودش جلوتر بوده است. با این حال می‌شود آن را یکی از بناهای تاریخی نور دید. بنایی که اشرف پهلوی، خواهر محمدرضا شاه دستور ساختش را داده بود تا چنین بنایی در نور ساخته شود.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

آدرس: ایران، استان مازندران، ۵ کیلومتری شرق شهرستان نور، کاخ تیمشان

لوکیشن کاخ تمیشان روی گوگل مپ

– عمارت خان بابا خان

عمارت تاریخی خان بابا خان از جاذبه های گردشگری نور است. از معماریش پیداست قدمتش به زمان قاجار برمی‌گردد. این بنا که آن را به خاندان سلطانی نوری متعلق می‌دانند، روی خان بابا خان بختیاری در آن‌جا زندگی می‌کرده بود که بعدها دستگیر و شکنجه و شهید شد. این بنا آن‌قدر ارزش تاریخی داشت که بالاخره آن را در سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت برسانند.

جاهای دیدنی نور

عکس از: سایت Wikimedia

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، بلده عمارت خان بابا خان

– کلیسای آنتوان مقدس

وجود یک کلیسا در شمال ایران عجیب است. اما ارامنه کاتولیک در ایران تصمیم‌شان را گرفته بودند که کلیسایی هشت ضلعی با سیمان و گچ برای خودشان بنا کنند. البته ماجرا به یکی دو روز قبل هم برنمی‌گردد و قدمتش می‌رسد به سال ۱۳۵۲ خورشیدی. برای هم این هم امروز آن را به یکی از جاذبه های تاریخی و البته یکی از بهترین جاهای دیدنی نور می‌دانند.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، شهرک ساحلی هایکاش، کلیسای آنتوان مقدس

لوکیشن کلیسای آنتوان مقدس روی گوگل مپ

جاهای مذهبی و آرامگاه‌ها نور

بعد از سیاحت جاذبه‌های تاریخی و جاهای دیدنی نور، به نظر می‌رسد بد نباشد به زیارت امکان مذهبی و آرامگاه‌های آن‌جا هم بروید. البته آن اماکن هم به نوعی قدمتی برای خودشان دارند؛ از امامزاده جمشید کیاسلطان بگیرید تا امامزاده بیژن.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

– امامزاده جمشید کیا سلطان

امامزاده جمشید کیاساطان یکی از جاهای دیدنی نور و تاریخ و مذهبی شهرستان نور محسوب می‌شود که البته آن جنبه مذهبی‌اش پر رنگ‌تر است. بنای آجری این امامزاده هشت ضلعی است و روی آن را با چیزی مثل گچ و آهک پوشاندند.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

این بنا در سال ۱۳۸۲ خورشیدی در آثار ملی ایران ثبت شده است. در ضمن، کنار این امامزاده هم یک قبرستان وجود دارد که شب را نمی‌دانم، اما حداقل عزاداران قبور آن قبرستان را در روز با گل و گیاهانی زینت می‌دهند.

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، رویان، امامزاده جمشید کیاسلطان

لوکیشن امامزاده جمشید کیاسلطان روی گوگل مپ

– امامزاده بیژن

چیزی که از اسناد تاریخی به دست آمده، ۲ امامزاده اصل‌ونصب‌دار در روستای کپ وجود داشته که هر دوی آن‌ها را به امامزاده سید محمد می‌شناختند. ساکنان آن منطقه برای اینکه بتوانند این دو امامزاده را از یکدیگر تشخیص دهند، به یکی از آن‌ها، «امامزاده بی‌جن» می‌گفتند. از قرار معلوم، در سال‌های گذشته باور داشتند که آن امامزاده مکان امنی بوده و جنی نداشته بود.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Namehnews

برای همین آن امامزاده را به «امامزاده بی‌جن» صدا می‌کردند که به مرور به «امامزاده بیژن» از جاهای دیدنی نور معروف شد. حالا برای اینکه شبهه‌ای برای این امامزاده که با چند واسطه از نوادگان امام سجاد (ع) است به وجود نیاید، در تابلوی آن، نامش را به «امامزاده سید محمد بی‌جن» تغییر دادند.

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، روستای کپ، امامزاده بیژن

جا‌های تفریحی نور

حالا که سیاحت‌تان را کردید، زیارت‌تان را هم انجام دادید، نوبت تفریح در جاهای دیدنی نور می‌رسد که انصافا هم کم نمی‌گذارد برای‌تان؛ از تفریح در پارک ساحلی سیسنگان، پارک جنگلی سیسنگان، پارک جنگلی نور بگیرید تا پارک جنگلی کشپل، آبگرم لاویج و مجموعه تفریحی دریاچه سد آبیدر (آویدر)

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

– پارک ساحلی سیسنگان

شمال است و یک ساحل و دریای خزر. پارک ساحلی سیسنگان هم یک پارک ساحلی درجه یک است که به عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی نور، امکانات رفاهی متنوعی را در اختیارتان می‌گذارند تا هم از قدم زدن‌تان کنار ساحل و امکانات رفاهی مانند آلاچیق، پلاژ آقایان و بانوان، رستوران و زمین‌های ورزشی لذت ببرید و هم از امکانات تفریحی‌اش مانند قایق‌سواری، جت‌اسکی، شاتل دریایی، موتورسواری، اسب‌سواری و شهربازی.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، جاده نوشهر-نور، پارک ساحلی سیسنگان

لوکیشن پارک ساحلی سیسنگان روی گوگل مپ

– پارک جنگلی سیسنگان

شمال ایران اگر به یک چیز معروف باشد، آن هم سرسبزی و داشتن پارک‌ است. یکی از جاهای دیدنی نور هم پارک جنگلی سیسنگان است که از همان سال ۱۳۴۴ خورشیدی طراحی شد و امروز با زیبایی‌های طبیعی و امکانات رفاهی مختلف مثل آلاچیق، پلار آقایان و بانوان، رستوران، زمین‌های ورزشی و سرویس بهداشتی جای خودش را خوب در دل مسافران پیدا کرده است.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، جاده نوشهر-نور، پارک ساحلی سیسنگان

لوکیشن پارک جنگلی سیسنگان روی گوگل مپ

– پارک جنگلی نور

اگر بخواهم یک پارک دیگر هم بگویم، می‌خواهم به پارک جنگلی نور اشاره کنم که آن هم از بزرگ‌ترین جاهای دیدنی نور است. در این پارک علاوه بر لذت از شگفتی‌های طبیعی که دارد، حتی می‌توانید از اسب‌سواری و موتورسواری و دوچرخه‌سواری و عکاسی و چه و چه حظ ببرید. البته امکانات رفاهی مختلفی هم دارد که یکیش می‌شود رستوران، قهوه‌خانه، آلاچیق، زمین‌های بازی و مسجد.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، ۵ کیلومتری نور- محمود آباد، پارک جنگلی نور

لوکیشن پارک جنگلی نور روی گوگل مپ

– پارک جنگلی کشپل

اما پارک جنگلی کشپل هم یکی دیگر از جاهای دیدنی نور ایران است که انواع درختان مانند توسکا و بلوط و افرا و… را در دل خودش جایی داده است. رودخانه و چشمه هم کم ندارد. برای همین می‌شود آن‌جا را یکی از بهترین تفرجگاه‌های خانوادگی دید که می‌توانند از امکانات تفریحی مانند پیاده‌روی و پیک‌نیک و از امکانات رفاهی‌اش مانند رستوران، بوفه، آلاچیق، پارک و زمین‌هاب بازی و اقامتگاه و سرویس بهداشتی استفاده کنند.

Google Maps پارک جنگلی کشپل jpg

عکس از سایت: Google Maps

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، چمستان، پارک جنگلی کشپل

لوکیشن پارک جنگلی کشپل روی گوگل مپ

– آبگرم لاویج

یکی دیگر از جاهای دیدنی نور هم آبگرم لاویج است که مواد معدنی مختلفی دارد که اگر یک جای بدن‌تان درد یا بیماری پوستی داشته باشید، همین که پای‌تان را در هر کدام از مجموعه‌های آبگرم لاویج بگذارید، نمی‌گویم خوب می‌شوید، اما حتما یک درمانی دارد برای‌تان. این آبگرم‌ها حتی امکاناتی هم مانند دوش، استخر، وان، رختکن و بوفه و سرویس بهداشتی هم دارد که چه بهتر.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، چمستان، روستای لاویج، آبگرم لاویج

لوکیشن لاویج روی گوگل مپ

– مجموعه تفریحی دریاچه سد آبیدر (آویدر)

یکی دیگر از جاهای دیدنی نور هم مجموعه تفریحی دریاچه سد آبیدر (آویدر) است که آن را به سد صلاح الدین کلا هم می‌شناسند. وقتی که سد آبیدر یا آویدر در سال ۱۳۷۲ خورشیدی راه‌اندازی شد، دریاچه‌ای آبیدر را شکل داد که همین به وجود آمدن دریاچه باعث شد دورتادورش محل تفریح و سرگرمی خیلی‌ها بشود؛ از دوچرخه‌سواری، اسب‌سواری بگیرید تا ماهیگیری، دوچرخه‌سواری، قایق‌سواری پدالی، موتوری، تندرو، پیاده‌روی.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

اطرافش هم امکاناتی مثل آلاچیق، سفره‌خانه، رستوران، کافی‌شاپ، سرویس بهداشتی و جایی برای پیک‌نیک و چادرزنی و کمپ زدن وجود دارد. در ضمن، شنا و قایق‌سواری بادی در این دریاچه ممنوع است.

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، نزدیکی روستای صلاح الدین کلا، مجموعه تفریحی دریاچه سد آبیدر (آویدر)

لوکیشن دریاچه سد آبیدر روی گوگل مپ

مراکز خرید نور

برای اینکه بعد از تماشای جاهای دیدنی نور، دست پر از سفرتان برگردید، در ادامه به چند مرکز خرید قدیمی و البته یک مرکز خرید مدرن در شهرستان نور اشاره می‌کنم که هر کدامشان حال و هوای خاص خودشان را دارند؛ از بازار روز و بازار ماهی فروشان نور بگیرید تا چهارشنبه بازار نور و مجتمع تجاری نور.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

– بازار روز و بازار ماهی فروش‌های نور

اگر شمال بروید و بوی ماهی را نشنوید، انگار شمال نرفتید. معمولا هم فصل سید و ماهیگیری که می‌شود، فروش ماهی در این بازار سنتی و قدیمی از جاهای دیدنی نور جان می‌گیرد. اصلا هیچ ماهی نیست که آن را در بازار ماهی‌فروشان نبینید.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، خیابان معلم، محله فردوسی، بازار روز و بازار ماهی فروش های نور

لوکیشن بازار روز و بازار ماهی فروشان نور روی گوگل مپ

– چهارشنبه بازار نور

چهارشنبه بازار یک بازار سنتی از جاهای دیدنی نور است. همان‌طور که از نامش پیداست، روزهای چهارشنبه، کاسبان بندوبساط‌شان را به پا می‌کنند تا مسافران یا خریداران بتوانند خرید کنند.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، محله سعدی نور، خیابان دریا هشتم، چهارشنبه بازار نور

لوکیشن چهارشنبه بازار نور روی گوگل مپ

– مجتمع تجاری دی

از بازارهای سنتی که گفتم، اما بد نیست از یک مرکز خرید مدرن از جاهای دیدنی نور هم بگویم و آن هم مجتمع تجاری دی است که به عنوان یک مرکز خرید، انواع اجناس مانند پوشاک، لوازم آرایشی، شال و روسری و… را در اختیار مشتریانش قرار می‌دهد. پس اگر خواستید بعد از بازارهای سنتی، از یک مرکز خرید هم خرید کنید، مجتمع تجاری دی را می‌توانید مدنظر قرار دهید.

جاهای دیدنی نور

عکس از سایت: Google Maps

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نور، خیابان امام خمینی (ره)، مجتمع تجاری دی

لوکیشن مجتمع تجاری دی روی گوگل مپ

توصیه‌هایی برای تجربه سفر خاطره‌انگیز به نور

با اینکه جاهای دیدنی نور به یکی دو مورد خلاصه نمی‌شود، اما سعی کردم هر چه که می‌دانم را در یک مقاله به صورت شسته و رفته در اختیارتان قرار دهم تا خیال‌تان از بابت لذت از سفر به طبیعت راحت باشد. اما تنها چیزی که می‌خواهم به آن اشاره کنم، این است که در طبیعت مازندران، نه آلودگی صوتی ایجاد کنید و نه آلودگی طبیعی.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

 1. جواد می‌گوید

  شهرستان نور خیلی عالیه چند بار رفتم
  ای کاش از عالم آنجا آیت الله سجادی هم گزارش می‌گرفتید از ذریه امام سجاد که در منزلش بخاک سپرده شده
  من به نوبه خودم ازش حاجت گرفتم
  خدا کنه باز قسمت بشه برم.
  البته اردبیل ما هم قشنگه.